Коммерциялық актілер мен жалпы нысандағы актілерді жасау және актілер жасауды талап етпейтін мән-жайларды куәландыру ережесін бекіту туралы
Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 30 маусымдағы N 255-І бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 27 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2971
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 231-бабына сәйкес бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Коммерциялық актілер мен жалпы нысандағы актілерді жасау және актілер жасауды талап етпейтін мән-жайларды куәландыру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Су көлігі департаменті (Б.Қ.Уандықов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар вице-министрі Т.Б.Әбілғазинге жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Министрдің
міндетін атқарушы
"Коммерциялық актілер мен
жалпы нысандағы актілерді
жасау және актілер жасауды
талап етпейтін мән-жайларды
куәландыру ережесін
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрінің
2004 жылғы 30 маусымдағы
N 255-І бұйрығымен
бекітілді
Коммерциялық актілер мен жалпы нысандағы
актілерді жасау және актілер жасауды талап етпейтін мән-жайларды куәландыру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Коммерциялық актілер мен жалпы нысандағы актілерді жасау және актілер жасауды талап етпейтін мән-жайларды куәландыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Ереже  теңіз тасымалы саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалармен коммерциялық актілер мен жалпы нысандағы актілерді жасау және актілер жасауды талап етпейтін мән-жайларды куәландыру тәртібін белгілейді.
2. Коммерциялық актілер мен жалпы нысандағы
актілерді жасау және актілер жасауды талап етпейтін мән-жайларды куәландыру тәртібі
3. Жүк немесе багажды теңізбен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде тасымалдаушы, жөнелтуші, алушы және жолаушының жауапкершілігі үшін негіздеме бола алатын мән-жайлар пайда болған жағдайда осы Ережеге 1-қосымшада белгіленген нысан бойынша коммерциялық акт жасалады.
4. Коммерциялық акт мынадай мән-жайларды куәландыру үшін жасалады:
1) жүк немесе багаждың шын мәніндегі атауы, салмағы немесе орындар саны мен тасымалдау құжатында көрсетілген деректер арасындағы сәйкессіздіктер;
2) жүк немесе багаждың жоғалуы, жетіспеуі немесе бұзылуы (бүлінуі);

Об утверждении Правил составления коммерческих актов и актов общей формы и удостоверения обстоятельств не требующих составления актов
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 июня 2004 года N 255-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2004 года N 2971
В соответствии со статьей 231 Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления коммерческих актов и актов общей формы и удостоверения обстоятельств не требующих составления актов.
2. Департаменту водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Уандыков Б.К.) представить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Абылгазина Т.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 30 июня 2004 года N 255-I
"Об утверждении Правил
составления коммерческих актов и
актов общей формы
и удостоверения обстоятельств
не требующих составления актов"
Правила
составления коммерческих актов и актов общей формы
и удостоверения обстоятельств не требующих составления актов 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления коммерческих актов и актов общей формы и удостоверения обстоятельств не требующих составления актов (далее - Правила) разработаны в целях реализации Закона  Республики Казахстан "О торговом мореплавании".
2. Правила устанавливают порядок составления коммерческих актов и актов общей формы и удостоверения обстоятельств не требующих составления актов лицами, осуществляющими деятельность в сфере морских перевозок.
2. Порядок составления коммерческих актов и актов общей формы
и удостоверения обстоятельств не требующих составления актов
3. В случае возникновения обстоятельств, которые могут служить основанием для ответственности перевозчика, отправителя, получателя и пассажира при осуществлении морской перевозки груза или багажа, составляется коммерческий акт по форме, установленной в приложении 1 к настоящим Правилам.
4. Коммерческий акт составляется для удостоверения следующих обстоятельств:
1) несоответствия между наименованием, массой или количеством мест груза либо багажа в натуре и указанными в перевозочном документе данными;
2) утраты, недостачи или повреждения (порчи) груза или багажа;

3) жүк немесе багаждың құжаттарсыз, сондай-ақ құжаттардың жүк немесе багажсыз анықталуы;
4) тасымалдаушыға ұрланған жүк немесе багаждың қайтарылуы.
5. Коммерциялық акт Ереженің 4-тармағында белгіленген мән-жайлар пайда болған кезде жасалады және оған тасымалдаушы, жөнелтуші, алушы, жолаушы немесе олардың өкілдері және жүктермен қоймалық операцияларды жүзеге асыратын теңіз портының лауазымдық тұлғасы қол қояды.
6. Ереженің 4-тармағында көзделмеген, бірақ тасымалдаушы, жөнелтуші, алушы және жолаушының жауапкершілігі үшін негіздеме бола алатын мән-жайларды куәландыру қажет болған жағдайда осы Ережеге 2-қосымшада белгіленген нысан бойынша жалпы нысандағы акті жасалады.
7. Осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген тұлғалар жалпы нысандағы актіні жасайды және оған қол қояды.
8. Актілер мынадай жағдайларда жасалмайды:
1) табиғи азаю нормалар шегінде жүк салмағының жетіспеуінде;
2) жүкті тасымалдау кезінде ылғалдылық немесе ластану нормаларының төмендеуінде;
3) салмақ өлшеу құралдарының көрсеткіштері нормаларының сәйкессіздігінде.
9. Актілер жасауды талап етпейтін, бірақ теңіз тасымалына қатысушылардың жауапкершілігі үшін негіздеме бола алатын мән-жайларды тасымалдаушы, жөнелтуші, алушы және жолаушы жазбаша нысанда анықтайды.
Коммерциялық актілер мен
жалпы нысандағы актілерді
жасау және актілер жасауды
талап етпейтін мән-жайларды
куәландыру ережесіне
1-қосымша
Коммерциялық акт
Күні _________
N _________
Тиеу порты _____________________________________
Жекізу порты ___________________________________
Жүк жөнелтуші __________________________________
Жүк алушы ___________________________________
Жүктің алушыға берілген күні ___________________
Коносамент N __________
Жүкті тексеру нәтижесі
____________________________________________________________________
Марка.  |Орын. |Буып-|           |       Жүк салмағы
лар,   | дар  |түю  | Жүк атауы |__________________________________
белгілер|саны  |түрі |           | жөнелтушінің   | тасымалдаушының
|      |     |           |өтініші бойынша | өтініші бойынша
________|______|_____|___________|________________|________________
Құжаттар бойынша
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
іс жүзінде анықталғаны
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жүк тексеру кезінде анықталғанның егжей-тегжейлі сипаттамасы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қолы ________________________    Лауазымы _______________
________________________             _______________
________________________             _______________
________________________             _______________
Коммерциялық актілер мен
жалпы нысандағы актілерді
жасау және актілер жасауды
талап етпейтін мән-жайларды
куәландыру ережесіне
2-қосымша
Жалпы нысандағы акті N_________
күні __________
___________________________________________________________________
Жүк жөнелтуші
___________________________________________________________________
Жүк алушы
___________________________________________________________________
кеме     |         күні      |     қойма     |     күні
_________|___________________|_______________|______________________
Тиеу порты       |      Түсіру порты         |    Дана саны
_________________|___________________________|_____________________
Маркалар | Жүк атауы   | Орындар | Коносамент  |  Коносамент N
мен    | және буып-  |  саны   |  бойынша    |
нөмірлер | түю түрі    |         |  салмақ     |
__________|_____________|_________|_____________|___________________
Осы актіні жасау себебі
___________________
|         Қолы
|__________________
|__________________
|__________________
________________________________________________|__________________

3) обнаружения груза или багажа без документов, а также документов без груза или багажа;
4) возвращения перевозчику похищенного груза или багажа.
5. Коммерческий акт при наступлении обстоятельств, определенных пунктом 4 Правил, составляется и подписывается перевозчиком, отправителем, получателем, пассажиром или их представителями и должностным лицом морского порта, осуществляющим складские операции с грузами.
6. В случае необходимости удостоверения обстоятельств, не предусмотренных пунктом 4 Правил, но которые могут служить основанием для ответственности перевозчика, отправителя, получателя и пассажира, составляется акт общей формы по форме, установленной в приложении 2 к настоящим Правилам.
7. Акт общей формы составляется и подписывается лицами, указанными в пункте 5 настоящих Правил.
8. Акты не составляются при следующих обстоятельствах:
1) при недостаче массы груза в пределах норм естественной убыли;
2) норм снижения влажности или сорности при перевозке груза;
3) норм расхождения в показаниях весовых приборов.
9. Обстоятельства, не требующие составления актов, но которые могут служить основанием для ответственности участников морской перевозки удостоверяются перевозчиком, отправителем, получателем и пассажиром, в письменной форме.
Приложение 1 к
Правилам составления
коммерческих актов и
актов общей формы
и удостоверения обстоятельств
не требующих составления актов
Коммерческий акт
Дата _________
N _________
Порт погрузки ______________________________________
Порт назначения ____________________________________
Отправитель груза __________________________________
Получатель груза ___________________________________
Дата выдачи груза получателю _______________________
N коносамента __________
Результат проверки груза
________________________________________________________________
Марки,|Число|  Род   |Наименование|    Масса груза
знаки |мест |упаковки|   груза    |_____________________________
|     |        |            |по заявлению|по заявлению
|     |        |            |отправителя | перевозчика
______|_____|________|____________|____________|________________
по документам значится
________________________________________________________________
|     |        |            |            |
______|_____|________|____________|____________|________________
|     |        |            |            |
______|_____|________|____________|____________|________________
в действительности оказалось
________________________________________________________________
|     |        |            |            |
______|_____|________|____________|____________|________________
|     |        |            |            |
______|_____|________|____________|____________|________________
Подробное описание обнаруженного при проверке груза
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Подписи ________________________ Должность _______________
________________________           _______________
________________________           _______________
________________________           _______________
Приложение 2 к
Правилам составления
коммерческих актов и
актов общей формы
и удостоверения обстоятельств
не требующих составления актов
Акт общей формы N_________
дата __________
_____________________________________________________________________
Отправитель груза
_____________________________________________________________________
Получатель груза
_____________________________________________________________________
судно           |дата          |склад               |дата
________________|______________|____________________|________________
Порт погрузки             |Порт выгрузки      |количество экземпляров
__________________________|___________________|____________________
Марки и номера  |Наименование|Количество| Масса по  |
|груза и род |   мест   |коносаменту| Коносамент N
| упаковки   |          |           |
________________|____________|__________|___________|________________
________________|____________|__________|___________|________________
Причина составления настоящего акта
_______________
Подписи
_______________
_______________
_______________
_______________