N 2003 болып тіркелген, "Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға (мүлікке) салық төлеуден жалтарудың алдын алу және қосарланған салық салуды болдырмау жөніндегі халықаралық шарттарды әкімшіліктендіру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2002 жылғы 3 қазандағы N 469 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 13 тамызда тіркелді. Тіркеу N 3003. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 9 қаңтардағы N 5 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2009.01.09 N 5 бұйрығымен.
-------------------- Бұйрықтан үзінді -------------------
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
2. ...
3. ...
4. Осы бұйрық 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Министр                                        Б.Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрдің
2009 жылғы 9 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына қосымша
Күші жойылған кейбір нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. ....
16. "Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға (мүлікке) салық төлеуден жалтарудың алдын алу және қосарланған салық салуды болдырмау жөніндегі халықаралық шарттарды әкімшіліктендіру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2002 жылғы 3 қазандағы № 469 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі № 344 а бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3003 болып тіркелді, "Қазақстан Республикасы орталық атқарушы лоне өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетені" журналында, 2004 ж., № 33-36, 986-құжат, "Ресми газет" газетінде 2004 жылғы 4 қыркүйектегі № 36 жарияланды).
.........
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) өзгерістер мен толықтырулар енгізілуіне байланысты, сондай-ақ Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға (мүлікке) салық төлеуден жалтарудың алдын алу және қосарланған салық салуды болдырмау жөніндегі халықаралық шарттарды (бұдан әрі - халықаралық шарттар) әкімшіліктендіру тәртібін жетілдіру мақсатында бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2002 жылғы 3 қазандағы N 469 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға (мүлікке) салық төлеуден жалтарудың алдын алу және қосарланған салық салуды болдырмау жөніндегі халықаралық шарттарды (бұдан әрі - халықаралық шарттар) әкімшіліктендіру ережелеріне (бұдан әрі - Ережелер) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2002 жылғы 11 қазанда N 2003 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2003 жыл, N 8, 804-құжат, "Казахстанская правда" 2003 жылғы 12 сәуір, N 105-106 (24045-24046) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға (мүлікке) салық төлеуден жалтарудың алдын алу және қосарланған салық салуды болдырмау жөніндегі халықаралық шарттарды әкімшіліктендіру Ережелерінде:
1) Ережелердің барлық мәтіні бойынша:
"N 2 нысан бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
"заңнама актілеріне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Резидент емес заңды тұлға шегерімге жатқызылатын аталған шығыстардың сомаларын есептеу мақсатында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 22 желтоқсанда N 2628 болып тіркелген, "Салық есептілігін жасау ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 493 бұйрығымен (бұдан әрі - Бұйрық) бекітілген, тіркелген жері бойынша Қазақстан Республикасының салық органына берілетін 100.11 нысан бойынша корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияның 11-қосымшасын толтырады.";
3) 6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Есептік көрсеткіштер төмендегі тәсілдердің бірімен есептеледі:
1) салық кезеңі үшін резидент емес заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі арқылы қызметін жүзеге асырудан алынған жылдық жиынтық кірісі сомасының резидент емес заңды тұлғаның аталған салық кезеңі үшін тұтастай алғанда жылдық жиынтық табысының жалпы сомасына қатынасы;
2) орташа шаманы (ОШ) үш көрсеткіш бойынша айқындау:
салық кезеңі үшін резидент емес заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі арқылы қызметін жүзеге асырудан алынған жылдық жиынтық кірісі сомасының (К) резидент емес заңды тұлғаның аталған салық кезеңі үшін тұтастай алғанда жылдық жиынтық табысының жалпы сомасына қатынасы;
Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеменің салық кезеңінің соңындағы қаржылық есептілігінде ескерілген негізгі қорлардың (НҚ) бастапқы (ағымдағы) құнының резидент емес заңды тұлғаның негізгі қорларының сондай салық кезеңі үшін тұтастай алғанда жалпы бастапқы (ағымдағы) құнына қатынасы;
салық кезеңінің соңындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемеде жұмыс жасайтын персоналдың еңбегіне ақы төлеу (ЕТ) бойынша шығыстар сомаларының резидент емес заңды тұлғаның сондай салық кезеңі үшін тұтастай алғанда персоналдың еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстарының жалпы сомасына қатынасы.
Орташа шама мынадай формула бойынша айқындалады:
ОШ=(К + НҚ + ЕТ)/3.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 октября 2002 года N 469 "Об утверждении Правил администрирования международных договоров об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал (имущество), заключенных Республикой Казахстан", зарегистрированный за N 2003
Приказ Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 августа 2004 года N 3003. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 января 2009 года № 5
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.01.2009 № 5.
В связи с внесением изменений и дополнений в  Кодекс  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), а также в целях совершенствования порядка администрирования международных договоров об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал (имущество), заключенных Республикой Казахстан (далее - международные договоры), приказываю:
1. Внести в  приказ  Министра финансов Республики Казахстан от 3 октября 2002 года N 469 "Об утверждении Правил администрирования международных договоров об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал (имущество), заключенных Республикой Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 11 октября 2002 года за N 2003, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан, 2003 год, N 8, ст. 804; "Казахстанская правда" от 12 апреля 2003 года N 105-106 (24045-24046) следующие изменения и дополнения:
в Правилах администрирования международных договоров об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал (имущество), заключенных Республикой Казахстан, утвержденных указанным приказом (далее - Правила):
1) по всему тексту Правил:
слова "по форме N 2" исключить;
слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
2) пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Юридическое лицо-нерезидент с целью исчисления суммы указанных расходов, относимых на вычеты, заполняет приложение 11 к декларации по корпоративному подоходному налогу по форме 100.11, утвержденной  приказом  Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 493 "Об утверждении Правил составления налоговой отчетности", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 22 декабря 2003 года за N 2628 (далее - Приказ), представляемой в налоговый орган Республики Казахстан по месту регистрации.";
3) пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Расчетный показатель исчисляется одним из следующих способов:
1) соотношение суммы совокупного годового дохода, полученного юридическим лицом-нерезидентом от осуществления деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение за налоговый период, к общей сумме совокупного годового дохода юридического лица-нерезидента в целом за указанный налоговый период;
2) определение средней величины (СВ) по трем показателям:
соотношение суммы совокупного годового дохода (Д), полученного юридическим лицом-нерезидентом от осуществления деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение за налоговый период, к общей сумме совокупного годового дохода юридического лица-нерезидента в целом за указанный налоговый период;
соотношение первоначальной (текущей) стоимости основных средств (ОС), учтенных в финансовой отчетности постоянного учреждения в Республике Казахстан по состоянию на конец налогового периода, к общей первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица-нерезидента в целом за такой же налоговый период;
соотношение суммы расходов по оплате труда (ОТ) персонала, работающего в постоянном учреждении в Республике Казахстан по состоянию на конец налогового периода, к общей сумме расходов по оплате труда персонала юридического лица-нерезидента в целом за такой же налоговый период.
Средняя величина определяется по формуле:
СВ = (Д + ОС + ОТ)/3.";

4) 9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Растаушы құжаттар:
1) резидент емес заңды тұлға айқындайтын есептік көрсеткішке қарай:
тұтастай алғанда жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы;
тұтастай алғанда персоналдың еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстарының жалпы сомасы;
тұтастай алғанда негізгі қорлардың бастапқы және қалдық құндары;
жеке-жеке таратып жазып, оның ішінде басқару және жалпыәкімшілік шығыстардың жалпы сомасын таратып жаза отырып шығыстардың жалпы сомасы ашылатын резидент емес заңды тұлғаның қаржылық есептілігінің көшірмесі;
2) резидент емес заңды тұлғаның қаржылық есептілігінің аудиторлық қорытындысының (мұндай тұлғаның қаржылық есептілігінің аудитін жүзеге асыру кезінде, яғни егер ол резидент болып табылатын елдің заңнамалары бойынша қаржылық есептіліктің аудиті көзделсе) көшірмесі болып табылады.
Сонымен қатар резидент емес заңды тұлғаның қаржылық есептілігінің бөлігі болып табылатын есеп саясаты беріледі, онда аталған шығыстарды шегерімге жатқызуға қолданылатын әдістің мазмұны ашылады.";
5) 14-тармақта:
"резидент емес" деген сөздерден кейін "отыз жұмыс күні ішінде" деген сөздермен толықтырылсын, "беруге міндетті" деген сөздер "береді" деген сөзбен ауыстырылсын;
"олардың аудармасын" деген сөздерден кейін "30 жұмыс күні ішінде" деген сөздер алынып тасталсын;
6) 15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Салық кодексінің 197-бабына сәйкес резидент еместің басқару немесе жалпыәкімшілік шығыстарын шегерімге тікелей (тура) жатқызу әдісін пайдалану кезінде, егер мұндай шығыстар тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен табыс алу мақсаты үшін тура анықталса және тікелей келтірілген болса, онда Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеменің шегеріміне жатқызылады.";
7) 17-тармақтың 2) тармақшасындағы "(шоттар, чектер))" деген сөздер "шоттар, чектер және өзге де құжаттар))" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 18-тармақта:
"30" деген сан "отыз" деген сөзбен, "беруге міндетті" деген сөздер "береді" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 4-тараудың атауындағы "төлеу тәртібі" деген сөздер "төлеу" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 19-тармақтағы "202" деген сандар "201-1" деген сандармен ауыстырылсын;
11) 22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Кіріс алатын резидент емес, салық агенті және салық агенті айқындаған резидент-банк (бұдан әрі - банк) салық агенті Салық кодексінің ережелеріне сәйкес резидент еместердің кірістерінен табыс салығын төлегенге дейін осы тараудың ережелерін ескере отырып шартқа қатысушылармен келісілген нысанда, үш данада шартты банк салымы туралы шарт жасасады. Салық кодексінің 181-бабымен айқындалатын төлем көзінен табыс салығын төлеу күніне шартты банк салымы туралы шарт болмаған жағдайда, салық агенті төлем көзінен табыс салығын мемлекеттік бюджетке аударады.";

4) пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Подтверждающими документами являются:
1) копия финансовой отчетности юридического лица-нерезидента, в которой, в зависимости от определенного юридическим лицом-нерезидентом расчетного показателя, раскрываются:
общая сумма совокупного годового дохода в целом;
общая сумма расходов по оплате труда персонала в целом;
первоначальная и остаточная стоимости основных средств в целом;
общая сумма расходов с постатейной расшифровкой, в том числе с расшифровкой общей суммы управленческих и общеадминистративных расходов;
2) копия аудиторского заключения по аудиту финансовой отчетности юридического лица-нерезидента (при осуществлении аудита финансовой отчетности такого лица, то есть в случае, если законодательством страны, резидентом которого оно является, предусмотрен аудит финансовой отчетности).
Также представляется учетная политика юридического лица-нерезидента, являющаяся частью его финансовой отчетности, в которой раскрывается содержание применяемого метода отнесения на вычеты указанных расходов.";
5) в пункте 14:
слова "обязан представить" заменить словами "в течение тридцати рабочих дней представляет";
после слов "установленном законодательством Республики Казахстан" слова ", в течение 30 рабочих дней" исключить;
6) пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Согласно  статье 197  Налогового кодекса при использовании метода непосредственного (прямого) отнесения управленческих или общеадминистративных расходов нерезидента такие расходы относятся на вычеты постоянному учреждению в Республике Казахстан, если они прямо определяемы и непосредственно понесены для целей получения доходов от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение.";
7) в подпункте 2) пункта 17 слова "(счета, чеки))" заменить словами "(счета, чеки и другие документы))";
8) в пункте 18:
слова "обязан представить" заменить словами "в течение тридцати рабочих дней представляет";
после слов "установленном законодательством Республики Казахстан" слова ", в течение 30 рабочих дней" исключить;
9) в названии главы 4 слова "Порядок уплаты" заменить словом "Уплата";
10) в пункте 19 цифры "202" заменить цифрами "201-1";
11) пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Нерезидент, получающий доход, налоговый агент и банк-резидент (далее - банк), определенный налоговым агентом, заключают договор об условном банковском вкладе в трех экземплярах по форме, согласованной участниками договора, с учетом положений настоящей главы до уплаты налоговым агентом подоходного налога с дохода нерезидента в соответствии с положениями Налогового  кодекса . В случае отсутствия договора об условном банковском вкладе на день уплаты подоходного налога у источника выплаты, определяемый в соответствии со  статьей 181  Налогового кодекса, налоговый агент перечисляет подоходный налог у источника выплаты в государственный бюджет.";

12) 23-тармақта:
"10" саны "он" сөзімен ауыстырылсын;
"2" саны "екі" сөзімен ауыстырылсын;
13) 28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Қазақстан Республикасында жұмыстардың орындалуы (қызметтердің көрсетілуі) аяқталған бойда және халықаралық шарт талаптары орындалған ретте, сондай-ақ резидент еместің кірісінен табыс салығын бұрын ұсталынған табыс салығы сомасын қайтару мақсатында шартты банк салымына аударған жағдайда резидент емес салық агентінің тіркелген жері бойынша салық органына қатысты жоғары тұрған орган болып табылатын салық органына (уәкілетті мемлекеттік органды қоспағанда) осы Ережелердің 13-тарауында белгіленген тәртіпте уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен N 102.01 нысан бойынша өтініш (бұдан әрі - өтініш) береді.
Егер салық агенті уәкілетті мемлекеттік органға қатысты төменгі тұрған болып табылатын салық органында тіркелген жағдайда, өтініш аталған органға беріледі.";
14) 29-тармақта "белгіленген" деген сөз "және белгіленген мерзімнен кешіктірмей" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Халықаралық шарт ережелерін резидент еместің дұрыс қолданбауы жағдайында салық органы резидент емеске дәлелді бас тартуды береді. Салық органының теріс шешімімен келіспеген кезде резидент емес салық органынан бас тартуды алу күнінен бастап он жұмыс күні ішінде осы Ережелердің 13-тарауында айқындалған қажетті құжаттар мен өтінішті қосып тиісті халықаралық шарт ережелерін қолданудың дұрыстығына қатысты мәселені қайта қарау туралы өтінішпен бірге уәкілетті мемлекеттік органға (қажет жағдайда, резиденттік елінің құзыретті органын тарта отырып) жүгінуге құқығы бар. Резидент емес бір уақытта оның шешіміне шағымдану туралы өтінішті куәландырудан бас тартқан салық органын хабарландырады.
Салық кодексінде айқындалған уәкілетті мемлекеттік орган халықаралық шарттарды әкімшіліктендіру мақсатында Қазақстан Республикасының құзыретті органы болып табылады.";
16) 33-тармақта:
"10" саны "он" сөзімен ауыстырылсын;
"теріс шешім қабылдау кезінде" деген сөздердің алды "халықаралық шарттың ережелерін қолдануға" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Банк осы тараудың 33-тармағында көрсетілген құжаттарды салық органынан алған күннен кейін бір операциялық күннен кешіктірмей шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын мемлекеттік бюджетке аударады және екі жұмыс күнінің ішінде салық органына уәкілетті мемлекеттік органның бұйрығымен бекітілген 101.10 нысаны бойынша есептелген банк сыйақыларының сомасы туралы мәліметті жібереді.";

12) в пункте 23:
цифры "10" заменить словом "десяти";
цифру "2" заменить словом "двух";
13) пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. По завершении выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан и при выполнении условий международного договора, а также в случае перечисления подоходного налога с доходов нерезидента на условный банковский вклад с целью возврата ранее удержанной суммы подоходного налога нерезидент представляет в налоговый орган, являющийся вышестоящим по отношению к налоговому органу по месту регистрации налогового агента (за исключением   уполномоченного государственного органа), заявление по форме N 102.01, утвержденной Приказом   (далее - заявление), в порядке, установленном главой 13 настоящих Правил.
В случае, если налоговый агент зарегистрирован в налоговом органе, являющимся нижестоящим по отношению к уполномоченному государственному органу, то заявление подается в указанный налоговый орган.";
14) в пункте 29 слово ", установленном" заменить словами "и не позднее срока, установленных";
15) пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. В случае неправомерности применения нерезидентом положений международного договора налоговый орган представляет обоснованный отказ нерезиденту. При несогласии с отрицательным решением налогового органа нерезидент имеет право в течение десяти рабочих дней со дня получения такого решения либо в случае отсутствия решения налогового органа по истечении установленного срока обратиться в уполномоченный государственный орган (с привлечением, при необходимости, компетентного органа страны резидентства) с заявлением о повторном рассмотрении вопроса относительно правомерности применения положений соответствующего международного договора, приложив заявление и необходимые документы, определенные главой 13 настоящих Правил. Одновременно нерезидент уведомляет налоговый орган, отказавший в заверении заявления, об обжаловании его решения.
Уполномоченный государственный орган, определенный Налоговым  кодексом , является компетентным органом Республики Казахстан в целях администрирования международных договоров.";
16) в пункте 33:
цифры "10" заменить словом "десяти";
после слов "нерезидентом отрицательного решения" дополнить словами "в применении положений международного договора";
17) пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Банк не позднее одного операционного дня, следующего за днем получения от налогового органа документов, указанных в пункте 33 настоящей главы, перечисляет суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, в государственный бюджет и в течение двух рабочих дней направляет в налоговый орган сведения о суммах начисленных банковских вознаграждений по форме 101.10, утвержденной Приказом.";

18) 38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Салық органы белгіленген мерзім ішінде туралы резидент еместен оның шешіміне уәкілетті мемлекеттік органда шағымдану туралы хабарламаны алған жағдайда банк сыйақылары мен салық сомасын аудару туралы инкассалық өкімді салық органы уәкілетті мемлекеттік органнан шешімді алғанға дейін қоймайды.";
19) 39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Резидент емес белгіленген мерзімде уәкілетті мемлекеттік органға өтінішті қайта қарау және осы Ережелердің 14-тарауына сәйкес тексеріспен расталған өтініште көрсетілген ақпараттың растығын анықтау туралы жүгінген жағдайларда уәкілетті мемлекеттік орган берілген өтінішті резидент емеске халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес қайтарылуға жататын салық сомасын қоя отырып растайды және өтініш беруші - резидент емеске куәландырған өтінішті береді. Өтініштің көшірмесі уәкілетті мемлекеттік органмен, оның шешімімен қоса резидент еместің өтініш берген орны бойынша салық органына жіберіледі.
Резидент емес уәкілетті мемлекеттік органнан куәландырылған өтінішті банкке береді. Банк осы тараудың 31-тармағымен белгіленген тәртіпте резидент емеске банк сыйақыларын және шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын аударады.";
20) 40-тармақта:
"құзыретті" деген сөз "уәкілетті мемлекеттік" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салық агентін тіркеу" деген сөздер "резидент еместің өтініш беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 41-тармақта:
"35-38" сандары "33-36" сандарымен ауыстырылсын;
"құзыретті" деген сөз "уәкілетті мемлекеттік" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 42-тармақта:
екінші және төртінші абзацтарда "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми бағамы" деген сөздер "валюта айырбастаудың нарықтық бағамы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта "инкассалық өкім" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2002 жылғы 23 желтоқсандағы N 629 бұйрығымен және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2002 жылғы 28 желтоқсанда N 2106 болып тіркелген, "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 23 желтоқсандағы N 512 қаулысымен белгіленген тәртіпте айқындалған" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзацта "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми бағамы" деген сөздер "валюта айырбастаудың нарықтық бағамы" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

18) пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. В случае получения налоговым органом в течение установленного срока уведомления от нерезидента об обжаловании его решения в уполномоченном государственном органе, инкассовое распоряжение о перечислении сумм налога и банковских вознаграждений не выставляется налоговым органом до получения от уполномоченного государственного органа решения.";
19) пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. В случаях обращения нерезидентом в уполномоченный государственный орган в установленные сроки о повторном рассмотрении заявления и определении достоверности информации, указанной в заявлении, подтвержденной проверкой согласно главе 14 настоящих Правил, уполномоченный государственный орган заверяет поданное заявление, проставив сумму налога, подлежащую возврату нерезиденту в соответствии с положениями международного договора, и передает заверенное заявление нерезиденту-заявителю. Копия заявления направляется уполномоченным государственным органом с приложением его решения по заявлению в налоговый орган по месту представления заявления нерезидента.
Получив от уполномоченного государственного органа заверенное заявление, нерезидент представляет его в банк. Банк перечисляет суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, и банковских вознаграждений нерезиденту в порядке, установленном пунктом 31 настоящей главы.";
20) в пункте 40:
слова "компетентным", "компетентный" заменить соответственно словами "уполномоченным государственным", "уполномоченный государственный";
слова "регистрации налогового агента" заменить словами "представления заявления нерезидента";
21) в пункте 41:
цифры "35-38" заменить цифрами "33-36";
слово "компетентного" заменить словами "уполномоченного государственного";
22) в пункте 42:
в абзаце втором после слов "инкассового распоряжения" дополнить словами ", определенному в порядке, установленном  приказом  Министра финансов Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года N 629 и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года N 512 "Об установлении порядка определения рыночного курса обмена валют", зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 28 декабря 2002 года за N 2106";
слова "официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан", "официальными курсами Национального Банка Республики Казахстан" заменить соответственно словами "рыночному курсу обмена валют", "рыночными курсами обмена валют";
23) пункт 46 изложить в следующей редакции:

"46. Шоттарында шартты банк салымдары орналастырылған банктер тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 күнінен кешіктірмей салық агенттерінің тіркелген жері бойынша салық органына уәкілетті мемлекеттік органның бұйрығымен бекітілген 101.09 нысан бойынша есепті береді.";
24) 5-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кірісінен төленген табыс салығын мемлекеттік бюджеттен қайтару";
25) 48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Тиісті халықаралық шарт ережелерін қолдануға құқығы бар резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кірісінен табыс салығын мемлекеттік бюджетке төлеген жағдайда, мұндай резидент емес төленген табыс салығының сомасын Салық кодексінің 38-бабында белгіленген талап ескіру мерзімінің ішінде мемлекеттік бюджеттен қайтарып алуға құқылы. Резидент емес салық агентінің тіркелген орны бойынша салық органына қатысты жоғары тұрған салық органына (уәкілетті мемлекеттік органды қоспағанда) осы Ережелердің 13-тарауында белгіленген тәртіппен өтініш береді.
Егер салық агенті уәкілетті мемлекеттік органға қатысты төмен тұрған органда тіркелген болса, өтініш аталған органға беріледі.";
26) 49-50-тармақтар алынып тасталсын;
27) 51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Салық органы осы Ережелердің 14-тарауында белгіленген тәртіпте және сол мерзімнен кеш емес өтінішті қарайды. Өтініште көрсетілген ақпараттың растығы жағдайында берілген өтінішті куәландырады, өтініш беруші - резидент емеске куәландырған өтінішті береді және Салық кодексінің 40-бабында белгіленген тәртіпте мемлекеттік бюджеттен өтініште көрсетілген табыс салығының сомасын қайтаруды жүргізеді.";
28) 52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Халықаралық шарттың ережелерін қолданудың дұрыс еместігі жағдайында салық органы резидент емеске дәлелді бас тартуды береді.";
29) мынадай мазмұндағы 52-1-тармақпен толықтырылсын:
"52-1. Салық органының теріс шешімімен келіспеген жағдайда резидент емес мұндай шешімді алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде немесе салық органының шешімі болмаған жағдайда белгіленген мерзім өткеннен кейін қажетті құжаттар мен өтінішті қоса бере отырып, халықаралық шарт ережелерін қолданудың дұрыстығы туралы мәселені қайта қарау туралы өтінішпен осы Ережелердің 32-тармағында айқындалған уәкілетті мемлекеттік органға (қажеттілік жағдайында, резиденттік елінің құзыретті органын тарта отырып) жүгінуге құқылы.";

"46. Банки, на счетах которых размещены условные банковские вклады, представляют ежеквартально не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, в налоговые органы по месту регистрации налоговых агентов отчет по форме 101.09, утвержденной Приказом.";
24) название главы 5 изложить в следующей редакции:
"5. Возврат из государственного бюджета подоходного налога, уплаченного с доходов нерезидента, полученных из источников в Республике Казахстан";
25) пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. В случае уплаты в государственный бюджет подоходного налога с доходов, полученных нерезидентом из источников в Республике Казахстан, имеющим право на применение соответствующего международного договора, такой нерезидент имеет право на возврат уплаченного подоходного налога из государственного бюджета в течение срока исковой давности, установленного  статьей 38  Налогового кодекса. Нерезидент представляет в налоговый орган, являющийся вышестоящим по отношению к налоговому органу по месту регистрации налогового агента (за исключением   уполномоченного государственного органа), заявление в порядке, установленном главой 13 настоящих Правил.
В случае, если налоговый агент зарегистрирован в налоговом органе, являющимся нижестоящим по отношению к уполномоченному государственному органу, то заявление подается в указанный налоговый орган.";
26) пункты 49, 50 исключить;
27) пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Налоговый орган рассматривает заявление в порядке и не позднее срока, которые установлены главой 14 настоящих Правил. В случае достоверности информации, указанной в заявлении, заверяет поданное заявление, передает заверенное заявление нерезиденту и производит возврат суммы подоходного налога, указанной в заявлении, из государственного бюджета в порядке, установленном  статьей 40  Налогового кодекса.";
28) пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. В случае же неправомерности применения международного договора налоговый орган представляет нерезиденту обоснованный отказ.";
29) дополнить пунктом 52-1 следующего содержания:
"52-1. При несогласии с отрицательным решением налогового органа нерезидент имеет право в течение десяти рабочих дней со дня получения такого решения либо в случае отсутствия решения налогового органа по истечении установленного срока обратиться в уполномоченный государственный орган, определенный пунктом 32 настоящих Правил (с привлечением, при необходимости, компетентного органа страны резидентства), с заявлением о повторном рассмотрении вопроса о правомерности применения положений международного договора, приложив заявление и необходимые документы.";

30) 53-тармақта:
"Құзыретті" деген сөз "Уәкілетті мемлекеттік" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 54-тармақта:
"Құзыретті" деген сөз "Уәкілетті мемлекеттік" деген сөздермен ауыстырылсын;
"резидент емес салық агентін тіркеу" деген сөздер "резидент еместің өтініш беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Салық кодексімен" деген сөздер "Салық кодексінің 40-бабында " деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті мемлекеттік орган резидент еместің халықаралық шарт ережелерін қолдануының заңсыздығы туралы шешім қабылдаған жағдайда, уәкілетті мемлекеттік орган резидентке емеске осындай шешім қабылданған сәттен бастап жұмыс күні ішінде негізделген бас тарту жібереді, оның көшірмесі резидент еместің өтініш беру орны бойынша салық органына жіберіледі.";
33) 6, 7, 9, 11 және 17-тараулардың атауындағы "қолдану тәртібі" деген сөздер "қолдану" деген сөзбен ауыстырылсын;
34) 56-тармақта "199-бапта" деген сөздер " 199-баптың 1-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын";
35) 57-тармақта "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 18 қыркүйектегі N 1306 бұйрығымен бекітілген" деген сөздер алынып тасталсын;
36) 60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Салық кодексінің 199-бабының 2-тармағына сәйкес салық агенті резидент емеске тараптардың бірі Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық тасымалдардағы резидент еместің тұрақты мекемесімен байланысты емес көлік құралдарын пайдаланудан кірістерді төлеу сәтіне егер мұндай резидент емес кірістерді түпкілікті алатын болып табылса және халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқылы болса, резиденттігін растайтын құжат болған ретте тиісті халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқылы.";
37) мынадай мазмұндағы 60-1 және 60-2-тармақтармен толықтырылсын:
"60-1. Резидент еместің аталған кірістерін салық салудан босатуға қатысты тиісті халықаралық шарттың ережелерін қолданатын салық агенті Салық кодексінің ережелерімен белгіленген тәртіппен өзінің тіркелген жері бойынша салық органына берілетін кірістер кімге төленетініне қарай халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес төленген (есептелген) кірістердің және ұсталған (ұстаудан босатылған) салықтардың сомаларын, табыс салығының ставкасы мен халықаралық шарттың атауын көрсете отырып уәкілетті мемлекеттік органның бұйрығымен бекітілген 101.06 немесе 201.01 нысаны бойынша Резидент еместің төлем көзінен ұсталатын табыс салығының есебін толтырады.
60-2. Салықты мемлекеттік бюджетке төлемеуге немесе жартылай төлемеуге әкеліп соқтырған, халықаралық шарттың ережелерін заңсыз қолданған ретте салық агенті Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікте болады.";

30) в пункте 53:
слово "Компетентный" заменить словами "Уполномоченный государственный";
31) в пункте 54:
слово "компетентного" заменить словами "уполномоченного государственного";
слова "регистрации налогового агента" заменить словами "представления заявления";
слова "Налоговым кодексом" заменить словами " статьей 40  Налогового кодекса";
32) в пункте 55:
слова "компетентным", "компетентный" заменить соответственно словами "уполномоченным государственным", "уполномоченный государственный";
слова "регистрации налогового агента" заменить словами "представления заявления нерезидента";
33) в названии глав 6, 7, 9, 11 и 17 слова "Порядок применения" заменить словом "Применение";
34) в пункте 56 слова "статье 199" заменить словами "пункту 1 статьи 199";
35) в пункте 57 слова "Министра государственных доходов Республики Казахстан от 18 сентября 2001 года N 1306" исключить;
36) пункт 60 изложить следующей редакции:
"60. Согласно пункту 2  статьи 199  Налогового кодекса налоговый агент в момент выплаты дохода нерезиденту от эксплуатации транспортных средств в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан, не связанного с постоянным учреждением нерезидента, вправе применить положения соответствующего международного договора при наличии документа, подтверждающего резидентство, представленного нерезидентом налоговому агенту, если такой нерезидент является окончательным получателем доходов и имеет право на применение положений международного договора.";
37) дополнить пунктами 60-1 и 60-2 следующего содержания:
"60-1. Налоговый агент, применяющий положения международных договоров в отношении освобождения от налогообложения указанных доходов нерезидентов, заполняет Расчет сумм подоходного налога с нерезидентов, удерживаемых у источника выплаты, по форме 101.06 или 201.01, утвержденной Приказом, в зависимости от того, кому выплачиваются доходы, представляемый в налоговый орган по месту своей регистрации в порядке, установленном Налоговым  кодексом , с указанием суммы выплаченных (начисленных) доходов и удержанных (освобожденных от удержания) налогов в соответствии с положениями международных договоров, ставки подоходного налога и названия международных договоров.
60-2. При неправомерном применении положений международного договора, повлекшем неуплату или неполную уплату налога в государственный бюджет, налоговый агент несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";

38) 8-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Халықаралық шарттың ережелерін резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кірістерінің жекелеген түрлеріне салық салуға қатысты қолдану";
39) 61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Салық кодексінің 200-бабына сәйкес салық агенті резидент емеске кірістерді төлеу сәтіне, егер осындай резидент емес кірістердің түпкілікті алушысы болып табылса және тиісті халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқылы болса, резиденттікті растайтын құжат негізінде тиісті халықаралық шарттың ережелерін резидент еместің оны қолдануға өтініш беруінсіз қолдануға құқылы.
Осы тарауда белгіленген халықаралық шарттарды қолдану тәртібі резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кірістерінің мынадай түрлеріне салық салуға қатысты қолданылады:
1) дивидендтер;
2) сыйақылар (проценттер);
3) роялти;
4) сенімгерлік басқарғаны үшін комиссиялар және кастодиальдық қызмет көрсету;
5) осы резидент еместер Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындайтын келісім-шарттармен (жобалармен) байланысты емес Салық кодексінің 178-бабының 2) тармағында көрсетілген тек Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызмет көрсетулерден кірістер;
6) Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған, халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатылуға жататын, Салық кодексінде халықаралық шарттарды қолдану жөніндегі рәсімдер белгіленбеген өзге де кірістер.";
40) 62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Резидент еместің аталған кірістерін салық салудан босатуға қатысты тиісті халықаралық шарттың ережелерін қолданатын салық агенті Салық кодексінде белгіленген тәртіппен өзінің тіркелген жері бойынша салық органына берілетін кірістер кімге төленетініне қарай халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес төленген (есептелген) кірістердің және ұсталған (ұстаудан босатылған) салықтардың сомаларын, табыс салығының ставкалары мен халықаралық шарттың атауын көрсете отырып уәкілетті мемлекеттік органның бұйрығымен бекітілген 101.06 немесе 201.01 нысаны бойынша Резидент еместің төлем көзінен ұсталатын табыс салығының есебін толтырады.";
41) 64-тармақта:
"салық" деген сөзден кейін "уәкілетті мемлекеттік органның бұйрығымен бекітілген 100.00 нысаны бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
"таза кірісті түпкілікті алушы болып табылады" деген сөздер "халықаралық шартты қолдануға құқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
42) 65-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 18 қыркүйектегі N 1306" деген сөздер алынып тасталсын;

38) название главы 8 изложить в следующей редакции:
"8. Применение международного договора в отношении налогообложения отдельных видов доходов нерезидентов, полученных из источников в Республике Казахстан";
39) пункт 61 изложить следующей редакции:
"61. Согласно  статье 200  Налогового кодекса налоговый агент имеет право в момент выплаты доходов нерезиденту применить соответствующий международный договор без подачи нерезидентом заявления на его применение на основании документа, подтверждающего резидентство, представленного налоговому агенту нерезидентом, если такой нерезидент является окончательным получателем доходов и имеет право на применение такого международного договора.
Порядок применения международных договоров, установленный настоящей главой, распространяется в отношении налогообложения следующих видов доходов нерезидента, полученных из источников в Республике Казахстан:
1) дивидендов;
2) вознаграждений (процентов);
3) роялти;
4) комиссий за доверительное управление и кастодиальное обслуживание;
5) доходов от оказания услуг исключительно за пределами Республики Казахстан, указанных в подпункте 2)  статьи 178  Налогового кодекса, не связанных с контрактами (проектами), по которым работы выполняются этим нерезидентом на территории Республики Казахстан;
6) прочих доходов, полученных из источников в Республике Казахстан, подлежащих освобождению от налогообложения в Республике Казахстан согласно международным договорам, к которым не установлены Налоговым  кодексом  административные процедуры по применению международных договоров.";
40) пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Налоговый агент, применяющий положения международных договоров в отношении налогообложения указанных доходов нерезидентов, заполняет Расчет сумм подоходного налога с нерезидентов, удерживаемых у источника выплаты, по форме 101.06 или 201.01, утвержденной Приказом, в зависимости от того, кому выплачиваются доходы, представляемый в налоговый орган по месту своей регистрации в порядке, установленном Налоговым  кодексом , с указанием сумм выплаченных (начисленных) доходов и удержанных налогов в соответствии с положениями международных договоров, ставок подоходного налога и названий международных договоров.";
41) в пункте 64:
после слова "налогу" дополнить словами "по форме 100.00, утвержденной Приказом,";
слова "является окончательным получателем чистого дохода" заменить словами "имеет право на применение соответствующего международного договора";
42) в пункте 65 слова "Министра государственных доходов Республики Казахстан от 18 сентября 2001 года N 1306" исключить;

43) 10-тарау алынып тасталсын;
44) 11-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын;
"11. Халықаралық шарттың ережелерін резидент емес жеке тұлғаның төлем көзінен салық салуға жататын кірістерін салық салудан босатуға қатысты қолдану";
45) 74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Салық Кодексінің 201-1-бабының 1-тармағына сәйкес салық агенті резидент емес жеке тұлғаға кірістерді төлеу сәтіне, егер осындай резидент емес жеке тұлға кірістердің түпкілікті алушысы болып табылса және тиісті халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқылы болса, резидент емес жеке тұлға салық агентіне беретін резиденттікті растайтын құжат негізінде тиісті халықаралық шарттың ережелерін резидент емес жеке тұлғаның оны қолдануға өтініш беруінсіз қолдануға құқылы.";
46) 75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Салық агенті өзінің тіркелген жері бойынша салық органына уәкілетті мемлекеттік органның бұйрығымен бекітілген 201.01 нысаны бойынша берілетін Резидент еместің төлем көзінен ұсталатын табыс салығының есебінде Салық кодексінің ережелерінде белгіленген тәртіпте халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес төленген (есептелген) кірістердің және ұсталған (ұстаудан босатылған) салықтардың сомаларын, табыс салығының ставкасы мен халықаралық шарттың атауын көрсетеді.";
47) мынадай мазмұндағы 75-1-тармақпен толықтырылсын:
"75-1. Салықты мемлекеттік бюджетке төлемеуге немесе жартылай төлемеуге әкеліп соқтырған, халықаралық шартты заңсыз қолданған ретте салық агенті Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікте болады.";
48) мынадай мазмұндағы 11-1-тараумен толықтырылсын:
"11-1. Халықаралық шартты резидент емес жеке тұлғаның төлем көзінен салық салуға жатпайтын кірістерін салық салудан босатуға қатысты қолдану
75-2. Төлем көзінен табыс салығы салынуға жатпайтын Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс алатын резидент емес жеке тұлға тиісті халықаралық шарттың ережелерін мұндай шарттың талаптарын орындаған ретте қолдануға құқылы. Резидент емес жеке тұлға өзінің тіркелген жері бойынша салық органына Салық кодексінің 527-бабында белгіленген тіркелген күнінен бастап жиырма бес жұмыс күнінен кешіктірмей немесе халықаралық шартқа сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатылуға жататын Салық кодексінің 190-бабында көрсетілген кірісті алған ретте, Салық кодексінің  172-бабында белгіленген жеке табыс салығы бойынша декларацияны тапсыру мерзімінен кешіктірмей резиденттігін растайтын құжатты табыс етеді.

43) главу 10 исключить;
44) название главы 11 изложить в следующей редакции:
"11. Применение положений международного договора в отношении освобождения от налогообложения доходов физического лица-нерезидента, подлежащих налогообложению у источника выплаты";
45) пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Согласно пункту 1  статьи 201-1  Налогового кодекса налоговый агент имеет право в момент выплаты физическому лицу-нерезиденту доходов, полученных из источников в Республике Казахстан, применить соответствующий международный договор без подачи физическим лицом-нерезидентом заявления на его применение на основании документа, подтверждающего резидентство, представляемого физическим лицом-нерезидентом налоговому агенту, если такое физическое лицо-нерезидент является окончательным получателем доходов и имеет право на применение положений такого международного договора.";
46) пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Налоговый агент в Расчете сумм подоходного налога с нерезидентов, удерживаемых у источника выплаты, по форме 201.01, утвержденной Приказом, представляемом в налоговый орган по месту своей регистрации в порядке, установленном Налоговым  кодексом , указывает суммы выплаченных (начисленных) доходов и удержанных (освобожденных от удержания) налогов в соответствии с положениями международных договоров, ставки подоходного налога и названия таких международных договоров.";
47) дополнить пунктом 75-1 следующего содержания:
"75-1. При неправомерном применении международного договора, повлекшем неуплату или неполную уплату налога в государственный бюджет, налоговый агент несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
48) дополнить главой 11-1 следующего содержания:
"11-1. Применение международного договора в отношении освобождения от налогообложения доходов физического лица-нерезидента, не подлежащих налогообложению у источника выплаты
75-2. Физическое лицо-нерезидент, получающее доходы из источников в Республике Казахстан, не облагаемые подоходным налогом у источника выплаты, вправе применить положения соответствующего международного договора при выполнении условий такого договора. Физическое лицо-нерезидент представляет в налоговый орган по месту своей регистрации документ, подтверждающий резидентство, не позднее двадцати пяти рабочих дней со дня регистрации, установленного  статьей 527  Налогового кодекса, либо, в случае получения доходов, указанных в  статье 190  Налогового кодекса, подлежащих освобождению от налогообложения в Республике Казахстан согласно международному договору, не позднее срока сдачи декларации по индивидуальному подоходному налогу, установленного статьей 172 Налогового  кодекса .

75-3. Резидент емес жеке тұлға салық органына осы тараудың 75-2-тармағында көрсетілген мерзім ішінде резиденттігін растайтын құжатты табыс етпеген ретте резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кірістеріне Салық кодексінде белгіленген тәртіппен салық салынады.
Тиісті халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқылы резидент емес жеке тұлға Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кірістерінен мемлекеттік бюджетке табыс салығын төлеген жағдайда, мұндай резидент емес төлеген табыс салығын осы Ережелердің 5-тарауында белгіленген тәртіппен мемлекеттік бюджеттен қайтарып алуға құқылы.";
49) 76-тармақтағы "осындай" деген сөз "тиісті" деген сөзбен ауыстырылсын;
50) 78-тармақта:
"N 2 нысан бойынша өтінішті" деген сөздер "Салық кодексінің 198 немесе 198-1-бабы қолданылған жағдайда өтінішті" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өтінішпен қоса:
жұмыстарды орындауға (қызмет көрсетуге) немесе өзге мақсаттарға келісім-шарттардың (шарттардың, келісімдердің) көшірмелері;
жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындау кезінде - резидент емес - заңды тұлғалардың құрылтайшыларын (қатысушыларын) көрсете отырып құжаттарының (құрылтай құжаттарының немесе сауда тізілімінен үзінді көшірме) көшірмелері;
резидент емес әр түрлі жұмыстарды орындаған ретте орындалған жұмыстар актісінің (-лерінің), құрылыс жұмыстарын орындау кезінде объектіні пайдалануға қабылдау актісі (-лерінің), Қазақстан Республикасында орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) үшін кіріс алғанын растайтын шоттың немесе төлем құжатының көшірмелері берілгенде";
3) тармақшаның екінші абзацында "тиісті нысанның халықаралық шартының ережелерін қолдануға" деген сөздер алынып тасталсын;
51) 79-тармақ алынып тасталсын;
52) 80-тармақта "N 1 немесе N 2 нысан бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 11) тармақпен толықтырылсын:
"11) өтінішке қоса берілетін құжаттардың растығы мен толықтығы.";
53) 81-тармақта "Қаржы министрлігінің Салық комитетінде" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік органда" деген сөздермен ауыстырылсын;
54) 82-тармақта:
"төлеуден немесе қайтарудан босатылуға" деген сөздер "резидент емеске қайтаруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
55) 83-тармақта "Қазақстан Республикасының құзыретті органы" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
56) 84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Резидент еместің өтінішін салық органы оны тиісті құжаттардың толық пакетімен салық органына берген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.";

75-3. При непредставлении физическим лицом-нерезидентом документа, подтверждающего резидентство, в налоговый орган в течение срока, указанного в пункте 75-2 настоящей главы, доходы физического лица-нерезидента, полученные из источников в Республике Казахстан, подлежат налогообложению в порядке, установленном Налоговым  кодексом .
В случае уплаты в государственный бюджет подоходного налога с доходов, полученных физическим лицом-нерезидентом из источников в Республике Казахстан, имеющим право на применение положений соответствующего международного договора, такой нерезидент имеет право на возврат уплаченного подоходного налога из государственного бюджета в порядке, установленном главой 5 настоящих Правил.";
49) в пункте 76 слово "такого" заменить словом "соответствующего";
50) в пункте 78:
слова "Заявление по форме N 2" заменить словами "В случае применения  статьи 198  или   198-1 Налогового  кодекса заявление";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) представления с заявлением:
копий контрактов (договоров, соглашений) на выполнение работ (оказание услуг) или на иные цели;
копий документов (учредительных документов либо выписки из торгового реестра) с указанием учредителей (участников) юридического лица-нерезидента при выполнении работ (оказании услуг);
копий акта (-ов) выполненных работ - при выполнении нерезидентом различных видов работ, акта (-ов) приемки объекта в эксплуатацию - при выполнении строительных работ, счета или платежного документа, подтверждающего получение дохода за выполненные работы (оказанные услуги) в Республике Казахстан;";
в абзаце втором подпункта 3) слова "на применение положений международного договора соответствующей формы," исключить;
51) пункт 79 исключить;
52) в пункте 80:
слова "по форме N 1 или N 2" исключить;
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) достоверность и полнота документов, прилагаемых к заявлению.";
53) в пункте 81 слова "Налоговом комитете Министерства финансов Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченном государственном органе";
54) в пункте 82:
слова "освобождению от уплаты или" исключить;
после слова "возврату" дополнить словом "нерезиденту";
55) в пункте 83 слово "компетентный орган Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченный государственный орган";
56) пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. Заявление нерезидента рассматривается налоговым органом в течение тридцати рабочих дней со дня его представления в налоговый орган с приложением полного пакета требуемых документов.";

57) мынадай мазмұндағы 84-1-тармақпен толықтырылсын:
"84-1. Шетелдік мемлекеттің құзыретті органынан қосымша ақпарат қажет болған жағдайда уәкілетті мемлекеттік орган осындай сұратуды жіберуге міндетті. Жіберілген сұрату бойынша шетелдік мемлекеттің құзыретті органнан резидент еместің өтінішін қарау нәтижелеріне әсер ететін жауап алған жағдайда, салық органдары Салық кодексінің 38-бабында белгіленген талап ескіру мерзімінің ішінде өз шешімін қайта қарауға құқылы.";
58) 16-тараудың атауындағы "есепке алу тәртібі" деген сөздер "есепке жатқызу" деген сөздермен ауыстырылсын;
59) 88-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 18 қыркүйектегі N 1306" деген сөздер алынып тасталсын;
60) 90-тармақта "Қазақстан Республикасының құзыретті органына" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
61) Ережелердің 10-қосымшасында "жасалған" деген сөз "жасаған" деген сөзбен ауыстырылсын;
62) Ережелердің 1, 4, 5, 7-қосымшалары алынып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің Халықаралық салық салу басқармасы (М. Жексембин) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жіберсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап туындайтын қатынастарға таралады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Салық комитетінің Төрағасы
Келісілді
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Төрағасының орынбасары
12 шілдедегі 2004 жылғы

57) дополнить пунктом 84-1 следующего содержания:
"84-1. В случае необходимости в дополнительной информации от компетентного органа иностранного государства уполномоченный государственный орган вправе направить такой запрос. В случае получения ответа от компетентного органа иностранного государства по направленному запросу, влияющего на результаты рассмотрения заявления нерезидента, налоговые органы вправе в течение срока исковой давности, установленного  статьей 38  Налогового кодекса, пересмотреть свое решение.";
58) в названии главы 16 слова "Порядок зачета" заменить словом "Зачет";
59) в пункте 88 слова "Министра государственных доходов Республики Казахстан от 18 сентября 2001 года N 1306" исключить;
60) в пункте 90 слова "компетентный орган Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченный государственный орган";
61) в Приложении 10 к Правилам слово "заключенного" заменить словом "заключенным";
62) Приложения 1, 4, 5, 7 к Правилам исключить.
2. Управлению международного налогообложения Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (Жексембин М.Б.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2004 года.
Председатель
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
Согласован
Заместителем Председателя
Национального Банка
Республики Казахстан
12 июля 2004 года