Зертханалық сорттық сынау жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 23 тамыздағы N 455 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 22 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3085. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөніндегі қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2003 жылғы 13 қазандағы N 248-р өкіміне сәйкес бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Зертханалық сорттық сынау жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
"Зертханалық сорттық сынау
жүргізу ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 23 тамыздағы
N 455 бұйрығымен бекітілген
Зертханалық сорттық сынау жүргізу
ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Зертханалық сорттық сынау жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) тұқым партиясынан алынған сынамаларға зертханалық талдау жүргізу арқылы тұқымның белгілі бір сортқа жататынын анықтау және тұқымның сорттық тазалығын айқындау тәртібі мен шарттарын регламенттейді.
2. Зертханалық сорттық сынауға Қазақстан Республикасында пайдалануға жол берілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының соңынан сатуға арналған элиталық тұқымдары мен бірінші көбейтілген тұқымдары жатады.
3. Зертханалық сорттық сынауды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ауыл шаруашылығы дақылдарын сорттық сынау жөніндегі мемлекеттік комиссиясы (бұдан әрі - Мемкомиссия) жүргізеді.
2. Зертханалық сорттық сынау жүргізу
4. Ауыл шаруашылығы өсімдігінің әр түрі мен сорты бойынша сатуға арналған тұқымды зертханалық сорттық сынау:
үш жылда бір рет - элиталық тұқымдар үшін;
бес жылда бір рет - бірінші көбейтілген тұқымдар үшін жүргізіледі.
5. Тұқымды зертханалық сорттық сынауды жүргізу үшін белгіленген тәртіппен аттестатталған элиталық тұқым өндіруші шаруашылықтар және (немесе) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілер Мемкомиссияға мына құжаттар мен мәліметтерді (тұқым партиясынан алынған сынамалар):
1) 1-қосымшаға сәйкес нысандағы зертханалық сорттық сынауды жүргізуге өтінішті;

Об утверждении Правил проведения лабораторных сортовых испытаний
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 августа 2004 года № 455. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2004 года № 3085. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О семеноводстве", распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 13 октября 2003 года N 248-р "О дополнительных мерах по совершенствованию законодательства Республики Казахстан", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения лабораторных сортовых испытаний.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 23 августа 2004 года N 455
"Об утверждении Правил проведения
лабораторных сортовых испытаний"
Правила
проведения лабораторных сортовых испытаний
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения лабораторных сортовых испытаний (далее - Правила) регламентируют порядок и условия установления принадлежности семян к определенному сорту и определения сортовой чистоты семян путем проведения лабораторного анализа проб от партий семян.
2. Лабораторным сортовым испытаниям подлежат предназначенные для последующей реализации элитные семена и семена первой репродукции сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан.
3. Лабораторные сортовые испытания проводит Государственная комиссия по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Госкомиссия).
2. Проведение лабораторных сортовых испытаний
4. Лабораторные сортовые испытания семян по каждому виду сельскохозяйственного растения и сорту, предназначенных для реализации, проводятся:
один раз в три года - для элитных семян;
один раз в пять лет - для семян первой репродукции.
5. Для проведения лабораторных сортовых испытаний семян, аттестованные в установленном порядке элитно-семеноводческие хозяйства и (или) производители семян первой второй и третьей репродукций направляют в Госкомиссию следующие документы и материалы (пробы от партий семян):
1) заявление на проведение лабораторных сортовых испытаний по форме согласно приложению 1;

2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесін немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
3) сорттық егістіктерді тексеру актісінің және тұқымның сапасы туралы куәліктің көшірмелерін;
4) тұқым сынамалары мемлекеттік стандартымен жіберуді сәйкес іріктелген.
6. Мемкомиссия элиталық тұқым өндіруші шаруашылықтан және (немесе) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушіден зертханалық сорттық сынауды жүргізуге өтініш түскен күннен бастап 10 күнтізбелік күн ішінде тапсырылған құжаттар мен мәліметтерді зерделейді және осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтердің барлығы болған жағдайда 12043-88 "Ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқымдары. Түпнұсқалығын айқындау әдістері" МЕМСТке сәйкес зертханалық талдау жүргізеді.
7. Зертханалық сорттық сынаудың мәліметтері негізінде Мемкомиссия элиталық тұқым өндіруші шаруашылыққа және (немесе) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушіге 2-қосымшаға сәйкес нысандағы тұқымды талдау нәтижесін береді.
"Зертханалық сорттық сынау
жүргізу ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 23 тамыздағы
N 455 бұйрығымен бекітілген
Зертханалық сорттық сынау
жүргізу ережесіне 1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ауыл
шаруашылығы дақылдарын сорттық сынау жөніндегі мемлекеттік
комиссиясына _____________________________________________________
__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)
Өтініш
Зертханалық талдау жүргізуді және __________________________
__________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсімдігі, сорты, түршесі, репродукциясы)
тұқымының көрсетілген сортқа жататынын анықтап, оның сорттық тазалығын айқындауды сұраймын.
Жеке немесе заңды тұлға туралы мәліметтер:
1. Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлік немесе жеке
тұлғаның жеке куәлігі ____________________________________________
__________________________________________________________________
(тіркеу нөмірі, кім және қашан берді)
2. Мекен-жайы: _____________________________________________
__________________________________________________________________
(индексі, облысы, ауданы, елді мекен, көшесі, үйдің нөмірі,
телефоны, факсы)
3. Қоса беріліп отырған:
құжаттар ___________________________________________________
(Зертханалық сорттық сынау жүргізу ережесінің
5-тармағына сәйкес)
тұқым сынамалары ___ дана, әрбірінің салмағы ____ килограмм.
Басшы ______________________________________________________
(қолы, мөрі, тегі, аты, әкесінің аты)
200__ жылғы _____________
(күні, айы)
Өтініш қарастыруға 200__ жылғы _____________ қабылданды
(күні, айы)
__________________________________________________________________
(өтініш қабылдаған жауапты тұлғаның фамилиясы, аты,
әкесінің аты, қолы)
"Зертханалық сорттық сынау
жүргізу ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 23 тамыздағы
N 455 бұйрығымен бекітілген
Зертханалық сорттық сынау
жүргізу ережесіне 2-қосымша
N ____ тұқымды зертханалық
сорттық сынау нәтижесі
200__ жылғы ____________
(күні, айы)
200__ жылғы __________________ өтініш бойынша зертханалық талдауға
(күні, айы)
тапсырылған, ____________________________________________ алынған,
________________________ репродукциялы, ____________ жылғы егіннің
__________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсімдігі, сорты, түршесі)
тұқымының N ____ партиясына ______________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы,
__________________________________________________________берілді.
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)
талдау нәтижелері
Тұқымның түпнұсқалығы ____________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қорытындылар мен ұсыныстар _______________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігінің
Ауыл шаруашылығы дақылдарын
сорттық сынау жөніндегі
мемлекеттік комиссиясы
зертханасының директоры ____________________________________
(қолы, мөрі, тегі, аты, әкесінің аты)

2) копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или копию документа, удостоверяющего личность физического лица;
3) копии акта апробации на сортовые посевы и удостоверения о кондиционности семян;
4) пробы семян, отобранные согласно государственных стандартов.
6. Госкомиссия в течение 10 календарных дней со дня поступления от элитно-семеноводческого хозяйства и (или) производителя семян первой второй и третьей репродукций заявления на проведение лабораторных сортовых испытаний семян, изучает представленные документы и материалы и при наличии всех документов и материалов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, проводит лабораторный анализ согласно ГОСТу 12043-88 "Семена сельскохозяйственных культур. Методы определения подлинности".
7. На основании данных лабораторных сортовых испытаний Госкомиссия выдает элитно-семеноводческому хозяйству и (или) производителю семян первой, второй и третьей репродукций результат анализа семян по форме согласно приложению 2.
Приложение 1
к Правилам проведения лабораторных
сортовых испытаний, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 23 августа 2004 года N 455
"Об утверждении Правил проведения
лабораторных сортовых испытаний"
В Государственную комиссию по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от
_____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
физического лица)
Заявление
Прошу провести лабораторный анализ и установить принадлежность
семян ________________________________________________ к указанному сорту и
(сельскохозяйственное растение, сорт, разновидность, репродукция)
определить их сортовую чистоту.
Сведения о физическом или юридическом лице:
1. Свидетельство о государственной регистрации  (перерегистрации) юридического лица или удостоверение личности физического лица
_____________________________________________________________________
(регистрационный номер, кем, когда выдано)
2.  Адрес:___________________________________________________________
(индекс, область, район, населенный пункт, улица, номер дома, телефон, факс)
3. Прилагаемые: документы____________________________________________
(в соответствии с пунктом 5 Правил проведения лабораторных и сортовых испытаний)
пробы семян ______ штук, массой по ______ килограмм.
Руководитель _____________________________________________________________
(подпись, печать, фамилия, имя, отчество)
______________200__ года
(число, месяц)
Заявление принято к рассмотрению ______________ 200__ года
(число, месяц)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись ответственного лица, принявшего заявление)
Приложение 2
к Правилам проведения лабораторных
сортовых испытаний, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 23 августа 2004 года N 455
"Об утверждении Правил проведения
лабораторных сортовых испытаний"
Результат лабораторного сортового
испытания N______
N _________________200__ года
(число, месяц)
Выдан ______________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя,
отчество физического лица)
на партию №____ семян ______________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт, разновидность)
полученных от  _____________________________________________________
репродукции _________________________, года урожая _________________,
представленных на лабораторный анализ при заявлении от __________200_ года                                                (число, месяц)
Результаты анализа
Подлинность семян______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заключение и предложения _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Директор лаборатории
Государственной комиссии по сортоиспытанию
сельскохозяйственных культур
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан    __________________________________________
(подпись, печать, фамилия, имя, отчество)