Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2065 нөмірімен тіркелген "Әлеуметтік-экономикалық саладағы заңдардың қолданылуына, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының сақталуына прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру туралы" 21.11.2002 жылғы N 60 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының 2004 жылғы 14 қыркүйектегі N 42 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 22 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3091. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының 2010 жылғы 01 қазандағы № 61 бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының 2010.10.01 № 61 бұйрығымен.
Әлеуметтік-экономикалық саладағы заңдардың қолданылуына, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының сақталуына прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі жұмысты жақсарту мақсатында "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 11-бабының 4-тармақшасын басшылыққа алып, Бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 21.11.2002 жылғы N 60 "Әлеуметтік-экономикалық саладағы заңдардың қолданылуына, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының сақталуына прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру туралы" (Қазақстан Республикасы нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2065 нөмірімен тіркелген, "Заң газеті" басылымының 53 нөмірінде және "Юридическая газета" басылымының 52 нөмірінде 2002 жылдың 25 желтоқсанында жарияланған)  бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Аталған бұйрықпен бекітілген "Әлеуметтік-экономикалық саладағы заңдардың қолданылуына, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының сақталуына прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру туралы" нұсқаулығына:
3 тармақ мынадай редакцияда 6 тармақшамен толықтырылсын:
"6) кәмелетке толмағандар туралы заңдылықтың қолданылуына.";
4 тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бас Прокурордың немесе жетекшілік ететін орынбасарларының тікелей тапсырмаларынсыз шаруашылық жүргізуші субъектілердің азаматтық-құқықтық дауларына прокуратура органдарының араласуына және азаматтардың мүддесінде негізсіз талаптар беруге жол берілмесін.";
42-тармақта "сақталуына тиісті қадағалау" деген сөздер "қолданылуына тиісті қадағалау" деген сөздермен ауыстырылсын;
44-тармақта "қолданылуы тексерілсін" деген сөздер "қолданылуына жыл сайын талдау жасалсын" деген сөздермен ауыстырылсын, "Жылына кемінде бір мәрте" деген сөздер алынып тасталсын;
49-тармақ алынып тасталсын;
50-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы төлемдерінің толық және дер кезінде төленуі жөнінде салық органдары бақылау жүргізгенде заңдылықтың жағдайына жыл сайын талдау жасалсын.";
51-тармақтың бірінші бөлігінде "салық төлеушілер" деген сөздер "міндетті зейнетақы төлемдерінің төленуі жөніндегі агенттер (одан ары - агент)" деген сөздермен толықтырылсын;

О внесении изменений и дополнений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 21 ноября 2002 года № 60 "Об организации прокурорского надзора за применением законов, соблюдением прав и свобод человека и гражданина в социально-экономической сфере", зарегистрированный за № 2065
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 14 сентября 2004 года № 42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2004 года № 3091. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 1 октября 2010 года № 61
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 01.10.2010 № 61.
В целях улучшения работы по организации прокурорского надзора за применением законов, соблюдением прав и свобод человека и гражданина в социально-экономической сфере, руководствуясь подпунктом 4)  статьи 11  Закона Республики Казахстан "О Прокуратуре", приказываю:
1. Внести в  приказ  Генерального Прокурора Республики Казахстан от 21 ноября 2002 года №N 60 "Об организации прокурорского надзора за применением законов, соблюдением прав и свобод человека и гражданина в социально-экономической сфере" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2065, опубликованный в "Зан газеті" N 53 и "Юридической газете" N 52 от 25 декабря 2002 года), следующие изменения и дополнения:
В Инструкции "Об организации прокурорского надзора за применением законов, соблюдением прав и свобод человека и гражданина в социально-экономической сфере", утвержденной указанным приказом:
пункт 3 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) за применением законодательства о несовершеннолетних.";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Не допускать вовлечения органов прокуратуры в гражданско-правовые споры хозяйствующих субъектов, за исключением поручений Генерального Прокурора либо курирующих заместителей, а также необоснованного предъявления исков в интересах граждан.";
в пункте 42 слова "надзор за соблюдением" заменить словами "надзор за применением";
в пункте 44 слова "Проверки законности применения" заменить словами "Ежегодно анализировать применение", слова ", проводить не реже одного раза в год" исключить;
пункт 49 исключить;
часть первую пункта 50 изложить в следующей редакции:
"Ежегодно анализировать состояние законности при осуществлении налоговыми органами контроля за полнотой и своевременностью удержания и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды.";
часть первую пункта 51 после слова "налогоплательщиков" дополнить словами ", агентов по уплате обязательных пенсионных взносов (далее - агент)";

мынадай редакцияда 52-1-тармақпен толықтырылсын:
"52-1. Міндетті зейнетақы төлемдерін дер кезінде төлемеуіне және қызмет көрсететін банкке, салық органдарының инкассалық өкімдері бойынша берешек банктің пайдасына өндіріледі, жинақтаушы зейнетақы қорлар салымшыларының тізімдерін бермеуіне байланысты агенттің банктік есепшотындағы шығыс операцияларын тоқтату (қысқарту) туралы салық органдарының өкімдерін санкциялау мәселесін шешу кезінде міндетті зейнетақы төлемдері бойынша берешек екенін растайтын құжаттар талап етілсін.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Жарты жылда кемінде бір мәрте салық және кеден органдары банктік есепшоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтату туралы өкімдерді және мүлікке иелік етуді шектеу туралы шешімдерді бұзудың заңдылығына тексеріс жүргізілсін.";
3-тармақша 58-тармақтың екінші бөлігі алынып тасталсын;
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Клиенттердің есепшоттарындағы ақша қаражаты және оның қозғалысы туралы мәліметтерге қол жеткізуді санкциялауға, сондай-ақ банк клиенттерінің есепшоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтату туралы өкімдер ұйғаруға осы клиент салық есебінде тұратын қадағалауға бағынышты аумақтың прокуроры құқықты. Қажет болған жағдайда клиент салық есебінде тұратын қадағалауға бағынышты аумақтың прокурорын міндетті түрде хабардар етіп, тиісті банк немесе оның филиалы, не санкция сұраған орган қадағалауға бағынышты аумақта орналасқан аумақтың прокуроры ғана мұндай санкцияларды беруі мүмкін.";
73-тармақтағы "ай сайын құқықтық статистика" деген сөздер "тоқсанына бір рет арнайы есепке алу және құқықтық статистика саласындағы өкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
76-тармақтың 2)-тармақшасы "құбыр" деген сөз "(суағардан басқа)" деген сөзбен толықтырылсын;
94-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"94. Бұқаралық ақпарат құралдары, қоғамдық бірлестіктер, саяси партиялар, діни нанымға бостандық және діни бірлестіктер туралы заңнамалардың қолданылуын қадағалау жөніндегі жұмыстың нәтижелері тоқсанына кемінде бір мәрте қорытындыланып жинақталсын.";
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Мемлекеттік органдарды тексеру кезінде олардың кадр қызметі және қызметкерлерімен мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңнамаларда белгіленген арнайы талаптардың және қаржы бақылау шараларының орындалуына назар аударылсын.";
114-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"114. Бас прокуратураның Деректер жиынтығына прокурорлық қадағалау актілері мен оларға жауаптарының көшірмелерін жүйелі түрде және дер кезінде ұсыну қамтамасыз етілсін.".

дополнить пунктом 52-1 следующего содержания:
"52-1. При решении вопроса о санкционировании распоряжений налоговых органов о приостановлении (прекращении) расходных операций на банковских счетах агента в связи с своевременно неуплаченными обязательными пенсионными взносами истребовать документы, подтверждающие наличие задолженности по обязательным пенсионным взносам и не предоставление агентом в обслуживающий банк списков вкладчиков накопительных пенсионных фондов, в пользу которых взыскивается задолженность по выставленным налоговыми органами инкассовым распоряжениям.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. Не реже одного раза в полгода проводить проверки законности отмены налоговыми и таможенными органами распоряжений о приостановлении расходных операций по банковским счетам и решений об ограничении в распоряжении имуществом.";
подпункт 3) части второй пункта 58 исключить;
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Установить, что санкционировать доступ к сведениям о наличии и движении денежных средств на счетах клиентов, а также распоряжений о приостановлении расходных операций по счетам клиентов банка вправе прокурор, на поднадзорной территории которого данный клиент состоит на налоговом учете. В случае необходимости такие санкции может давать прокурор, на поднадзорной территории которого расположен соответствующий банк или его филиал, либо орган, обратившийся за санкцией, обязательно уведомив прокурора, на поднадзорной территории которого клиент состоит на налоговом учете.";
в пункте 73 слова "Ежемесячно производить сверки данных органов правовой статистики" заменить словами "Ежеквартально производить сверки данных уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов";
подпункт 2) пункта 76 после слова "трубопроводного" дополнить словами "(кроме водоводов)";
пункт 94 изложить в следующей редакции:
"94. Результаты работы по надзору за применением законодательства о средствах массовой информации, общественных объединениях, политических партиях, свободе вероисповедания и религиозных объединениях обобщать не реже одного раза в квартал.";
пункт 99 изложить в следующей редакции:
"99. При проверках в государственных органах обращать внимание на выполнение их кадровыми службами и сотрудниками специальных требований и мер финансового контроля, установленных законодательством о государственной службе и борьбе с коррупцией.";
пункт 114 изложить в следующей редакции:
"114. Обеспечить регулярное и своевременное представление копий актов прокурорского надзора и ответов на них в Банк данных Генеральной прокуратуры.".

2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының мемлекеттік органдар қызметінің заңдылығын қадағалау жөніндегі департаменті (Кравченко А.Н.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуге шаралар қабылдасын.
3. Осы бұйрық Бас әскери прокурорға, облыстық, қалалық, аудандық және оларға теңестірілген прокурорлардың назарына жеткізілсін.
4. Бұйрықтың орындалуына бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап өз күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры

2. Департаменту по надзору за законностью в деятельности государственных органов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (Кравченко А.Н.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа.
3. Приказ довести до сведения Главного военного прокурора, прокуроров областей, городов, районов и приравненных к ним прокуроров.
4. Контроль за исполнением приказа возложить на курирующего заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан