Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қызметiн ұйымдастыру тәртiбi ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 14 қыркүйектегі N 744 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 19 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3162. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 04 шілдедегі № 258 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 04.07.2013 № 258 бұйрығымен (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын iске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация (бұдан әрi - ПМПК) қызметiн ұйымдастыру тәртiбi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Орта бiлiм департаментi (С.Б.Еспосынова) осы бұйрықты белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеу күнiнен бастап өз күшiне енедi.
4. Облыстық, Астана, Алматы қалаларының бiлiм басқармалары (департаменттерi) аталған бұйрықты бiлiм беру ұйымдарының барлық аудандық, қалалық бөлiмдерiне жеткiзсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр К.Н.Шәмшидиноваға жүктелсiн.
Министр
"Психологиялық-медициналық-педагогикалық
консультация қызметiн ұйымдастыру тәртiбi
ережесiн бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы
Бiлiм және ғылым министрiнiң
2004 жылғы 14 қыркүйектегі
N 744 бұйрығына қосымша
Психологиялық-медициналық-педагогикалық
консультациялардың қызметiн ұйымдастыру
тәртібi туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қызметiн ұйымдастыру тәртiбiн белгiлейдi, даму проблемалары бар балалар мен жасөспiрiмдердi психологиялық-медициналық-педагогикалық тексеру арқылы халыққа көмек көрсетедi, оқыту мен тәрбиелеу мәселелерiн шешу, кемтар балаларға әлеуметтiк және психологиялық-медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау көрсету құқығын белгiлеу үшiн құрылады.
Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация (бұдан әрi - ПМПК) - арнайы бiлiм беру ұйымдары түрлерiнiң бiрi болып табылады және 18 жасқа дейiнгi 60 мың балаға бiр консультация облыстық, Астана және Алматы қалаларының әкiмiнің шешiмiмен ашылады.
2. ПМПК-ның ашылуы, қайта ұйымдастырылуы, таратылуы, материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етiлуi Қазақстан Республикасының заңында белгiленген тәртiппен анықталады. Республикалық ПМПК қызметiне бақылауды бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы орган, ал облыстық, ауданаралық және қалалық бiлiм басқармалары (департаменттерi) жүзеге асырады. Облыстық, қалалық психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияларға Республикалық ПMПK әдiстемелiк көмек көрсетедi.
3. ПМПК заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Елтаңбасы бейнеленген мөрi, консультацияның атауы жазылған мөртаңбасы және белгiленген үлгiленген үлгiдегi маңдайша жазуы бар.
2. Негiзгi мiндеттерi
4. ПМПК-ның негiзгi мiндеттерi:

Об утверждении Правил о порядке организации деятельности психолого-медико-педагогической консультации
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 сентября 2004 года № 744. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан от 19 октября 2004 года № 3162. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 июля 2013 года № 258
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 04.07.2013 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
«Согласовано»:
Первый вице-министр
здравоохранения
Республики Казахстан
14 сентября 2004 года
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила о порядке организации деятельности психолого-медико-педагогической консультации (далее - ПМПК) согласно приложению.
2. Департаменту среднего образования (Испусинова С.Б.) представить настоящий приказ в установленном порядке на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
4. Областным, городов Астаны и Алматы управлениям (департаментам) образования довести данный приказ до всех районных, городских отделов и организаций образования.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Шамшидинову К.Н.
Министр
Приложение
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
14 сентября 2004 г. N 744
"Об утверждении Правил о порядке
организации деятельности
психолого-медико-педагогической
консультации"
Правила о порядке организации деятельности
психолого-медико-педагогической консультации 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок организации деятельности психолого-медико-педагогической консультации, которая оказывает помощь населению в вопросах психолого-медико-педагогического обследования детей и подростков с проблемами в развитии, воспитания и обучения, установления прав на их социальную и медико-педагогическую коррекционную поддержку.
Психолого-медико-педагогическая консультация (далее - ПМПК) является одним из видов специальных организаций образования и открывается одна консультация на 60 тысяч детского населения решением акима области, города республиканского значения и столицы.
2. Открытие, реорганизация, ликвидация, материально-техническое обеспечение ПМПК определяется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. Контроль за деятельностью Республиканской ПМПК осуществляет центральный исполнительный орган в области образования, а областных, межрайонных и городских ПМПК - местные органы управления образованием областей (городов, районов), города республиканского значения и столицы.
Методическая помощь областным, городским психолого-медико-педагогическим консультациям оказывается Республиканской ПМПК.
3. ПМПК является юридическим лицом в организационно-правовой форме, имеет печати и штампы государственного учреждения, а также вывеску установленного образца.
2. Основные задачи ПМПК
4. Основными задачами ПМПК являются:

1) туғаннан 18-гe дейiнгi балалар мен жасөспірiмдердiң даму ерекшелiктерiн анықтау, диагнозын белгiлеу және оларды емдеу, оқыту мен тәрбиелеудiң лайықты жағдайларын анықтау мақсатында психологиялық-медициналық-педагогикалық тексеру;
2) баланың арнайы қажеттiлiктерiн анықтау және оның медициналық, арнайы бiлiм, арнайы әлеуметтiк қызмет көрсетуге берiлген құқығын белгiлеу;
3) баланың жай-күйiнiң өзгеруiне байланысты оған бұрын қойылған диагнозды және арнайы қызмет көрсетуге берiлген құқығын қажет болған жағдайда растау, нақтылау және өзгерту;
4) қажеттiлiгiне қарай балалар мен жасөспiрiмдердi мұқият тексеру, емдеу және динамикалық бақылау жасап отыру үшiн оларды ғылыми-зерттеу, диагностикалық орталықтар мен профилактикалық-емдеу мекемелерiне жiберу;
5) балаларға психологиялық-медициналық-педагогикалық және әлеуметтiк көмек көрсету жөнiнде ұсынымдар әзiрлеу, кемтар баланы оңалтудың жеке бағдарламаларын жасау және оларды арнайы бiлiм беру ұйымдарында емдеудi, тәрбиелеудi, оқытуды ұйымдастыру;
6) дамуында әр түрлi ауытқушылықтары бар: мектепте үлгермейтiн, тәртiбi, эмоциялық-ерiк аясыбұзылған, басқалармен қарым-қатынасы қиындық көретiн, оның iшiнде арнайы түзеу ұйымдарына жiберуге жатпайтын балаларды емдеу, тәрбиелеу және оқыту мәселелерi бойынша олардың ата-аналарына (не оларды алмастырушыларға), педагогтарға, дәрiгерлерге консультациялық көмек көрсету;
7) дамуында әр түрлi ауытқушылықтары бар және мамандандырылған жәрдемдi қажет ететiн балаларды, оның iшiнде ерте сәби жастағы балаларды дер кезiнде анықтау мәселелерi бойынша бiлiм, әлеуметтiк қорғау және денсаулық сақтау басқару органдарымен, қоғамдық ұйымдармен бiрлесе жұмыс iстеу;
8) кемтар балаларды бiлiм, әлеуметтiк қорғау және денсаулық сақтау басқару органдарымен бiрлесiп, олардың медициналық арнайы бiлiм мен әлеуметтiк қызмет көрсету қажеттiлiктерiн есепке алу және есеп жүргізу. Бiлiм беру, әлеуметтiк қорғау және денсаулық сақтау басқару органдарына кемтар балаларға арналған арнайы түзеу мекемелер желiсiн дамыту жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
9) кемтар балалардың физиологиялық психологиясы жай-күйiнiң ерекшелiктерi туралы халық арасында бiлiм беру, әлеуметтiк қорғау және денсаулық сақтау қызметкерлерінің түсiндiру жұмыстары;
10) тәрбиелеу және оқыту процесiнде балалар мен жасөспiрiмдердiң даму динамикасын зерделеуде арнайы түзеу ұйымдарының педагогтарына әдiстемелiк басшылық жасау және көмек көрсету;
11) кемтар балаларға арналған арнайы түзеу ұйымдарының желiсiн дамыту жөнiнде бiлiм беру басқармаларының ұсыныстар енгiзуі болып табылады.

1) психолого-медико-педагогическое обследование детей и подростков до 18 лет с целью выявления особенностей их развития, установления диагноза и определения адекватных условий лечения, обучения и воспитания;
2) определение специальных потребностей ребенка и установление его прав на получение медицинских, специальных образовательных, специальных социальных услуг;
3) подтверждение, уточнение и изменение, в случае необходимости, ранее установленного диагноза и прав на получение специальных услуг в связи с изменением состояния ребенка;
4) напpавление, пpи необходимости, детей и подростков в научно-исследовательские, диагностические центры и иные лечебно-пpофилактические организации для углубленного обследования, лечения и динамического наблюдения;
5) разработка рекомендаций по оказанию детям психолого-медико-педагогической и социальной помощи, составление индивидуальной программы реабилитации, организация их лечения, воспитания и обучения в организациях образования;
6) оказание консультативной помощи родителям (законным представителям), педагогам, врачам по вопросам лечения, воспитания и обучения детей с различными отклонениями в развитии: со школьной неуспеваемостью, нарушением поведения, эмоционально-волевой сферы, трудностями общения, в том числе не подлежащих направлению в специальные коррекционные организации;
7) совместная работа с органами управления образованием, здравоохранением и социальной защиты, общественными организациями по своевременному выявлению детей, в том числе раннего возраста с различными отклонениями в развитии, нуждающихся в специализированной помощи;
8) учет и ведение отчетности о детях с ограниченными возможностями, их потребностях в медицинских, специальных образовательных и социальных услугах совместно с органами управления образованием, здравоохранением и социальной защиты;
9) разъяснительная работа среди населения, работников органов образования, здравоохранения и социальной защиты населения об особенностях психофизического состояния детей с ограниченными возможностями;
10) методическое руководство и оказание помощи педагогам специальных коррекционных организаций в изучении динамики развития детей и подростков в процессе воспитания и обучения;
11) внесение в органы управления образованием предложений по развитию сети специальных коррекционных организаций для детей с ограниченными возможностями.

5. ПМПК өз жұмысында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым, Денсаулық сақтау, Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiктерiнiң нормативтiк-құқықтық актiлерiн басшылыққа алады.
3. ПМПК-да балаларды қабылдау және тексеру тәртiбi
6. Балалар мен жасөспiрiмдердi консультацияға жiберу бiлiм беру, денсаулық сақтау, әлеуметтiк қорғау ұйымдарының, қоғамдық ұйымдарының бастамасы, сондай-aқ ата-аналардың (не оларды алмастырушылардың) мынадай құжаттарды көрсетуi бойынша жүзеге асырылады:
тууы туралы куәлiк;
маман-дәрiгерлердiң қорытындылары мен тексеру нәтижелерi қоса көрсетiлген баланың даму тарихынан толық көшiрме;
мектепке дейiнгi бiлiм мекемелерi мен жалпы бiлiм беретiн мектептердiң және өзге де ұйымдардың баланың осы ұйымдарда болған уақытын, оның дамуына талдауды, эмоциялық аясы мен мiнез-құлқын, сондай-ақ дамуы мен үлгерiмiн арттыруды жақсарту мақсатында жүргiзiлген iс-шараларды (жеке көмек, емдеу) қамтып көрсеткен педагогикалық мiнездеме;
баланың ана тiлi, математика, сурет бойынша жазба жұмыстары мен басқа да қызметiнiң жемiсi.
7. Ата-аналардың (не оларды алмастырушылардың) ықыласы бойынша консультацияға келген балалар мен жасөспiрiмдердi тексеру құжаттарсыз да жүргiзiледi.
8. ПМПК-ға балаларды қабылдау тек ата-аналарының (не оларды алмастырушылардың) ерiп келуiмен жүзеге асырылады. Ал өз ықыласы бойынша келген 14 жастан асқан жасөспiрiмдердi ата-аналарынсыз қабылдауға болады.
9. Толық бiрiншi тексеруге барлық тексерулер (неврологиялық, психиатриялық, психологиялық-педагогикалық, логопедтiк) кiредi, сондай-ақ анамнез жинау, тексеру нәтижелерiн картаға жазу мен тұжырымды ресiмдеу, бұл ретте оның ұзақтығы бiр сағаттан аспауы қажет, ал бала тез шаршайтын кезде ол 20-30 минуттан аспауы қажет.
Толық бiрiншi тексеру оның барысында барынша толық анамнез жинау, баланың жағдайын ПМПК-ның барлық мамандарының бағалауы жүргiзiлетiн болып саналады және нәтижесiнде кеңейтiлген диагноз қойылады немесе психологиялық-медициналық-педагогикалық тұжырым жасалады. Бiрiншi тексеру диагноз қою мақсатында 1-4 қабылдау барысында жүргiзiлетiн болады.
10. Қайта тексеру ПМПК-ның жалпы тұжырымын нақтылау немесе өзгерту мақсатында жүргiзiледi, ең алдымен, жеке кемiстiгiнің деңгейiн нақтылау қажеттiгi жағдайында ол диагностикалық оқу-түзеу сабақтарынан (диагностикалық сыныптар (топтар), бiлiм беру ұйымдарындағы сынама оқыту) кейiн жүргiзiледi.
11. Қосымша тексеру диагнозды нақтылау үшiн және толық медициналық және психологиялық-педагогикалық ұсынымдар үшiн негiз болатын баланың жағдайы туралы қосымша мәлiметтер алу үшiн жүргiзiледi.

5. В своей работе ПМПК руководствуется ноpмативными правовыми актами Правительства Республики Казахстан, центральных исполнительных органов в области образования, здравоохранения, социальной защиты населения и иными нормативными правовыми актами.
3. Порядок приема и обследование детей в ПМПК
6. Направление детей и подростков в ПМПК осуществляется по инициативе организаций образования, здравоохранения, социальной защиты, общественных организаций, а также родителей (законных представителей) с предъявлением следующих документов:
свидетельства о рождении;
подробной выписки из истории развития ребенка с заключениями вpачей-специалистов и результатов обследований;
подробной педагогической характеристики с анализом развития эмоциональной сферы и поведения, успеваемости;
письменных работ по государственному и русскому языкам, математике, рисунков и других продуктов деятельности ребенка.
7. Обследование детей и подростков, обратившихся в ПМПК по инициативе родителей (законных представителей), допускается и без представления документов.
8. Прием детей на ПМПК осуществляется только в сопровождении родителей (законных представителей). Прием подростков с 14 лет, обратившихся по личной инициативе, допускается без сопровождения родителей (законных представителей).
9. Полное первичное обследование включает в себя все виды обследования (неврологическое, психиатрическое, психолого-педагогическое, логопедическое), а также сбор анамнеза, запись результатов обследования в карту и оформление заключения, при этом длительность его не должна превышать более одного часа, а при повышенной утомляемости ребенка не более 20-30 минут.
Полным первичным обследованием считается обследование, в ходе которого происходит максимально полный сбор анамнеза, оценка состояния ребенка всеми специалистами ПМПК и в результате устанавливается развернутый диагноз или выносится психолого-медико-педагогическое заключение. Первичное обследование с целью установления диагноза может проводиться в течение 1-4 приемов.
10. Повторное обследование назначается с целью уточнения или изменения общего заключения ПМПК, прежде всего, в случаях необходимости уточнения степени интеллектуального дефекта после диагностических учебно-коррекционных занятий (диагностические классы (группы), пробное обучение в организациях образования).
11. Дополнительное обследование назначается для уточнения диагноза и получения дополнительных сведений о состоянии ребенка, служащих базой для подробных медицинских и психолого-педагогических рекомендаций. Контрольное обследование назначается с целью контроля динамики состояния ребенка.

12. Тексеру кезiнде мәлiметтер баланың даму картасына түсiрiледi. ПМПК-да баланың жеке тексеруден өткен мәлiметтерi негiзiнде оның дамуындағы ауытқушылықтың сипаты туралы барлық мамандардың ортақ қорытындысы жасалынады. Оның физиологиялық психологиясының мүмкiндiктерi мен жеке ерекшелiктерiн ескере отырып, балаға коррекциялық тәрбие беру мен оқытуды ұйымдастырудың тұрпаты мен нысаны алқалық шешiм қабылданады. Қажеттi медициналық, бiлiм беру және әлеуметтiк қызмет көрсетудi қарастыратын жеке оңалту бағдарламасы жасалады, қажетiне қарай жасөспiрiмдерге кәсiптiк бағдар беру мен жұмысқа орналасу, әлеуметтiк және еңбекпен бейiмделу жөнiнде ұсынымдар берiледi.
13. Ата-аналар облыстық (қалалық, аудандық) ПМПК-ның тұжырымымен келiспеген жағдайда, олар республикалық психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациясына жүктенуiне болады.
14. Тексеруден өткен балалар мен жасөспiрiмдердiң тiзiмi олардың бiлiм алу, медициналық және әлеуметтiк қызмет көрсету қажеттiлiктерiн және консультацияның ұсынымдарын көрсете отырып, оларға қажеттi көмек, көрсету үшiн тиiстi бiлiм беру, денсаулық сақтау, әлеуметтiк қорғау және т.б. ұйымдарға жiберiледi. Ата-аналардың қолына тиiстi ұсынымдар көрсетiлген қорытынды берiледi.
15. Оқыту мен тәрбиелеудi ұйымдастырудың нысаны және мекеменiң түрi мен тұрпаты туралы консультацияның қорытындысы ұсынымдық сипатта болады, ата-аналарының (не олардың алмастырушыларының) және өзге де заңды өкiлдердiң келiсiмiмен балалар мен жасөспiрiмдердi арнайы түзеу және басқа да бiлiм беру ұйымдарына орналастыру үшін негiз бола алады. ПМПК ұсынатын бiлiм беру ұйымының түрi мен тұрпаты туралы қорытынды ұйғарымы бiлiм басқармаларына (департаменттерiне) жiберiледi.
4. ПМПК жұмыстарының мазмұны және оны ұйымдастыру
16. ПМПК 150 шаршы метрден кем болмайтын жеке үй-жайда ашылуы керек, тексерудiң барлық түрлерiн өткiзу үшiн медициналық құрал-жабдықтар, әдiстемелiк және диагностикалық материалдар, тиiстi жиһаз, кiлемдер, компьютерлiк техника, автокөлiк болуы керек.
17. ПМПК бекiтiлген кесте тiкелей консультацияның өз үй-жайында жұмыс iстейдi. Консультация мамандары балаларды тұрғылықты жерi бойынша тексеру үшiн аудандарға да шығып тұрады.
18. Әрбiр ПМПК штаттарына мiндеттi түрде мынадай мамандар кiредi: дәрiгер-психиатр, дәрiгер-невропатолог, дәрiгер-сурдолог, дәрiгер-офтальмолог, педагог-психолог, мұғалiм-логопед, дефектологтар (олигофренопедагог, cypдопедагог, тифлопедагог), әлеуметтiк педагог, медициналық статист, бухгалтер, санитарка.
Медициналық және өзге де бейiндегi басқа мамандар жұмысқа еңбек саласындағы заңнамалық актiлерге сәйкес тартылады.

12. Данные обследования протоколируются в карте развития ребенка. На основании данных индивидуального обследования ребенка в ПМПК составляется общее заключение всех специалистов о характере отклонений в его развитии. Принимается коллегиальное решение о типе и форме организации коррекционного воспитания и обучения с учетом его психофизических возможностей и индивидуальных особенностей. Составляется индивидуальная программа реабилитации, предусматривающая оказание необходимых медицинских, образовательных и социальных услуг, при необходимости подросткам даются рекомендации по профориентации и трудоустройству, социальной и трудовой адаптации.
13. В тех случаях, когда родители (законные представители) не согласны с заключением областной (городской, районной) ПМПК, они могут обратиться в республиканскую психолого-медико-педагогическую консультацию.
14. Списки обследованных детей и подростков с ограниченными возможностями с указанием их нужд в образовательных, медицинских и социальных услугах и рекомендациями ПМПК направляются в соответствующие органы управления образованием, здравоохранением, социальной защиты для оказания им необходимой помощи. Родителям (законным представителям) выдается заключение с соответствующими рекомендациями.
15. Заключение ПМПК о форме организации обучения и воспитания, типе и виде организации носит рекомендательный характер и может быть основанием для направления детей и подростков в специальные коррекционные и другие организации образования при согласии родителей (законных представителей). Заключение ПМПК о виде и форме образования направляется в органы управления образованием.
4. Организация и содержание работы ПМПК
16. ПМПК должна быть открыта в отдельном помещении с площадью не менее 150 квадратного метра, иметь медицинское оборудование, методический и диагностический материалы для проведения всех видов обследования, соответствующую мебель, ковровые покрытия, компьютерная техника, автотранспорт.
17. ПМПК должна работать по утвержденному графику непосредственно в помещении консультации. Специалисты консультации выезжают в районы для обследования детей по месту жительства.
18. В штаты каждой ПМПК в обязательном порядке входят следующие специалисты: врач-психиатр, врач-невропатолог, врач-сурдолог, врач-офтальмолог, педагог-психолог, учитель-логопед, дефектологи (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), социальный педагог, медицинский статистик, бухгалтер, санитарка.
Другие специалисты медицинского и иного профиля привлекаются для работы в соответствии с законодательством о труде.

19. ПМПК жұмысының негiзгi мазмұны:
1) балада бар патологияның медициналық диагнозын анықтау мақсатында баланы кешендiк медициналық-психологиялық-педагогикалық тексеру;
2) сырқатының ерекшелiктерi мен оған қатысты патологиялық өзгерiстердi айқындау;
3) айқындалған ерекшелiктерi мен ақыл-ой сөйлеу кемiстiктерiне негiзделген даму ауытқушылығының психологиялық-педагогикалық диагнозын қою;
4) білімдерiнiң, бөктерiнiң, дағдыларының жасына, оқу сатысына сәйкестiгiн анықтау, оқыту мен тәрбиелеуге қолайлы жағдай жасау;
5) баланың даму проблемалары бойынша ата-аналарға кеңес беру болып табылады.
20. ПМПК БҰҰ Бас Ассамблеясының бала құқығы туралы конвенциясында және "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының  Заңы мен басқа да нормативтiк-құқықтық актiлерде көрсетiлген балалар мен олардың ата-аналарына деген iзгіліктi қарым-қатынас принциптерiн басшылыққа ала отырып, баланы кешендi тексерудi жүзеге асырады. Кемтар балаларға жан-жақты көмек көрсету мәселелерi бойынша бiлiм, денсаулық сақтау, әлеуметтiк қорғау, iшкi iстер ұйымдарымен, сондай-ақ ұйымдармен тығыз байланысты жұмыс iстейдi.
21. Балаларды мұқият зерттеу және соңғы диагнозын қою үшiн ПМПК-да түзеу-диагностикалық сыныптары (топтары) ашылады.
5. ПМПК-ны басқару
22. ПМПК-ға облыстық, Астана және Алматы қалалары бiлiм басқармалары (департаменттерi) тағайындаған консультация меңгерушiсi тiкелей басшылық етедi тағайындайды, ал Республикалық ПМПК менгерушiсiн - бiлiм саласындағы орталық атқарушы орган.
23. ПМПК-ның барлық мамандары (дәрiгерлер, педагогтар, психологтар) үшiн жұмыс уақытының ұзақтығы аптасына 24 сағатқа белгiленедi. Меңгерушілер мен медициналық статистиктер үшiн аптасына - 30 сағат.
ПМПК-ның психологиялық-педагогикалық құрамының еңбек демалысының Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес.
24. ПМПК мамандарының еңбегіне ақы төлеу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүргiзiледi. Дамуында және оқуында мүмкiншiлiктерi шектеулi балалармен жұмыс үшiн ПМПК-ның мамандары базалық лауазымдық айлықақыдан 30% мөлшерiнде қосымша ақы алады.
25. ПМПК-ның қаржы-шаруашылық қызметiн бюджеттен бөлiнген қаржы мөлшерiнде шығыс сметасына сәйкес, сондай-ақ заң бойынша рұқсат етілген бюджеттен тыс қаржы есебiнен iске асырып отырады.

19. Основным содержанием работы ПМПК является:
1) комплексное медико-психолого-педагогическое обследование ребенка с целью установления медицинского диагноза патологии, имеющейся у ребенка;
2) выяснение особенностей проявления заболевания и сопутствующих ему патологических изменений;
3) установление психолого-педагогического диагноза отклоняющегося развития, основанного на выявленных особенностях и нарушениях умственного и речевого развития;
4) определение соответствия имеющихся знаний, умений и навыков возрасту, ступени обучения, создание адекватных условий обучению и воспитанию;
5) консультирование родителей (законных представителей) по проблемам развития ребенка.
20. ПМПК осуществляет комплексное обследование ребенка, руководствуясь принципами гуманного отношения к детям и их родителям (законным представителям), заложенными в Конвенции о правах ребенка, Законе Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", настоящих Правилах и других нормативных правовых актах. Работает в тесном сотрудничестве с органами управления образованием, здравоохранением, социальной защиты, внутренних дел, а также с организациями по вопросам оказания всесторонней помощи детям с ограниченными возможностями.
21. Для углубленного изучения детей и установления окончательного диагноза в ПМПК открываются коррекционно-диагностические классы (группы) для детей с ограниченными возможностями.
5. Управление ПМПК
22. Непосредственное управление ПМПК осуществляет заведующий, назначаемый местным органом управления образованием областей (городов, районов), города республиканского значения и столицы, заведующий Республиканской ПМПК - центральным исполнительным органом в области образования.
23. Права и обязанности всех работников ПМПК определяются настоящими Правилами, правилами внутреннего трудового распорядка, квалификационными характеристиками и должностными инструкциями.
Для всех специалистов ПМПК (врачей, педагогов, психологов) установить продолжительность рабочего времени 24 часа в неделю. Для заведующих и медицинских статистиков - 30 часов в неделю.
Продолжительность трудового отпуска устанавливается в соответствии с трудовым законодательством.
24. Оплата труда специалистов ПМПК производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. За работу с детьми с ограниченными возможностями в развитии и обучении специалисты ПМПК получают доплату в размере 30% от базового должностного оклада.
25. ПМПК хозяйственно-финансовую деятельность осуществляет в соответствии со сметой расходов, в пределах выделенных бюджетных средств, а также вне бюджетных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

6. ПМПК-ның құжаттамаларын сақтау және беру тәртiбi
26. ПМПК-да мынадай құжаттар жүргiзiледi: консультацияға алдын ала жазылу журналы, тексеруден өткен балаларды есепке алу журналы, барлық мамандардың тексеру барысы мен нәтижелерi жазылатын баланың даму картасы, ПМПК-ның ұсынымдары мен қорытындылары қоса көрсетiлген картаның көшiрмесi.
27. ПМПК-ның мамандары тексерудiң барлық түрлерiнiң нәтижелерiнде көрсетiлетiн баланың даму картасын (анаменестикалық мәлiметтер, неврологиялық, психиатриялық және басқа медициналық тексерулердiң басқа да түрлерi, параклиникалық зерттеулер, психологиялық, педагогикалық логопедтiк) толтырады және ПМПК-ның жалпы тұжырымын шығарады. Мамандар толтырған баланың даму картасы шығарылған психологиялық-педагогикалық консультацияның тұжырымының негiздемесi болып табылады.
Әрбiр баланың даму картасын жүргiзуi және оларды 5 жыл бойы сақтауы, одан кейiн мұрағатқа өткiзуi қажет.
28. Тұжырым (даму картасының көшiрмесi) ата-аналарының немесе оларды ауыстыратын тұлғаға берiледi. Тұжырымда немесе көшiрмеде даму картасынан алынып мыналар көрсетiледi:
1) баланың интеллект жағдайы,
2) кеңейтiлген неврологиялық диагноз;
3) психиатриалық диагноз: баланың психикалық ауруы және бұзылыстары бар болғанда қажет болған жағдайда тиiстi МКБ 10-мен белгiленедi;
4) сөйлеу бұзылыстары болған жағдайда - логопедтiң тұжырымы;
5) қосарлана жүретiн аурулар мен синдромдар (органдар мен жүйелердiң созылмалы аурулары, нерв жүйесiнiң тұқым қуалайтын-дегенеративтiк аурулары, сондай-ақ патопсихологиялық, нейропсихологиялық синдромдар, мектепке бейiнделмеу).
29. Қажет болған жағдайда ата-аналарға (оларды ауыстыратын тұлғалар), сондай-ақ оның iшiнде педагогтарға тәрбиешiлерге, дәрiгерлерге балалар мен жасөспiрiмдердi емдеу, оқыту және тәрбиелеу жөнiнде толық ұсынымдар берiледi.
30. Ата-аналарға (оларды ауыстыратын тұлғалар) баланың даму картасы мен ұсынымдардан толық түрдегi көшiрмесi берiлуi мүмкiн, оның iшiнде бала интеллектiсi мен сөйлеу қабiлетiнiң бұзылыстарымен ауырған жағдайда бала баратын мекеменiң мамандары баланың оқуы мен тәрбиесi жөнiнде жазбаша түрде егжей-тегжейлi тұжырымдама мен ұсынымдарға мұқтаж болады.
Баланың жағдайы психикалық бұзылыстар ретiнде сараланған жағдайда оның қатарына МКБ бойынша психоз, психопатия, невротикалық реакция, жағдайы мен дамуы, тұлғаның патохарактерологиялық қалыптасуы, ПМПК-ның кеңейтiлген тұжырымы тергеу органдарының, психикалық денсаулық орталығы, психиатриялық аурухана мен Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым, Денсаулық сақтау, Еңбек және әлеуметтiк қорғау министрлiктерiнiң сауалы бойынша ғана берiледi.

6. Порядок хранения и выдачи документации ПМПК
26. В ПМПК ведется следующая документация: журнал предварительной записи на консультацию, журнал учета детей прошедших обследование, карта развития ребенка, в которой, фиксируются ход и результаты обследования всеми специалистами, выписка из карты развития ребенка с заключениями и рекомендациями ПМПК.
27. В карте развития ребенка отражаются результаты всех видов обследования (анамнестические сведения, неврологические, психиатрические и другие виды медицинских осмотров, параклинические исследования, психологическое, педагогическое, логопедическое) и выносится общее заключение ПМПК. Заполненная специалистами карта развития ребенка является обоснованием вынесенного заключения ПМПК.
Карта развития каждого ребенка хранится в течение 5 лет, по истечении срока передается в архив.
28. Заключение (выписка из карты развития) выдается родителям (законным представителям), где указывается:
1) состояние интеллекта ребенка;
2) развернутый неврологический диагноз;
3) психиатрический диагноз: при наличии у ребенка психических заболеваний и расстройств диагноз психиатра, при необходимости, обозначается соответствующим МКБ 10;
4) при наличии речевых нарушений - заключение логопеда;
5) сопутствующие заболевания и синдромы (хронические заболевания органов и систем, наследственно-дегенеративные заболевания нервной системы, а также патопсихологические, нейропсихологические синдромы, школьная дезадаптация).
29. В случае необходимости родителям (законным представителям), а также педагогам, врачам выдаются подробные рекомендации по лечению, обучению и воспитанию детей и подростков.
30. Родителям (законным представителям) могут быть выданы более подробные выписки из карты развития ребенка и рекомендации по его обучению и воспитанию в письменной форме в тех случаях, когда ребенок страдает нарушением интеллекта и речи.
В тех случаях, когда состояние ребенка квалифицируется как психическое расстройство, к числу которых по МКБ относятся психозы, психопатии, невротические реакции, патохарактерологические формирования личности, развернутые заключения ПМПК выдаются только по запросам следственных органов, центров психического здоровья, психиатрических больниц и центральных органов в области образования, здравоохранения и социальной защиты населения.