Әуеайлақ жұмысшыларының еңбек қауіпсіздігі және еңбегін қорғау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2004 жылғы 19 қарашадағы N 228 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 26 қарашада тіркелді. Тіркеу N 3223. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушысының 2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 442 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2010.09.30 № 442 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Өрт қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 11 қарашадағы N 1182 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік органдардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық кесімдерді әзірлеу мен бекіту Ережелеріне және Мемлекеттік органдардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі салалық нормативтерді әзірлеу мен бекіту Ережелеріне сәйкес, сондай-ақ әуеайлақ объектілерін, әуеайлақ машиналары мен механизмдерін ағымдағы жөндеу мен ұстауды жүзеге асыратын әуеайлақ жұмысшыларының еңбек қауіпсіздігі және еңбегін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫН: Қараныз K070000251P070000721
1. Қоса беріліп отырған Әуеайлақ жұмысшыларының еңбек қауіпсіздігі және еңбегін қорғау жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Азаматтық аваиация комитеті төрағасының орынбасары Б.М.Наурызәлиевке жүктелсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді, танысуға және жіберуге жатады.
Төраға
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау вице-министрі
_________________________
2004 жылғы "___" ________
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
_________________________
2004 жылғы "___" ________
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрлігінің Азаматтық
авиация комитеті төрағасының
2004 жылғы 19 қарашадағы
N 228 бұйрығымен бекітілген
Әуеайлақ жұмысшыларының қауіпсіздігі
мен еңбегін қорғау жөніндегі үлгі нұсқаулық 1-бөлім
1-тарау. Еңбек қауіпсіздігінің
жалпы талаптары
1. Әуеайлақ жұмысшыларының қауіпсіздігі және еңбегін қорғау жөніндегі осы үлгі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасының Әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар Жарлығына, "Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қауіпсіздік және еңбекті қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Өрт қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және әуеайлақ жұмысшылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, олардың денсаулығын және еңбек процесінде жұмыс істеу қабілеттілігін сақтауға бағытталған. Қараныз K070000251

Об утверждении Инструкции по безопасности и охране труда аэродромных рабочих
Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 ноября 2004 года N 228. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2004 года N 3223. Утратил силу призом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 сентября 2010 года № 442.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 30.09.2010 № 442 (вводятся в действие с 01.01.2011).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О безопасности и охране труда", Законом Республики Казахстан "О пожарной безопасности", Правилами разработки и утверждения государственными органа нормативных правовых актов по безопасности и охране труда и Правилах разработки и утверждения государственными органами отраслевых нормативов по безопасности и охране труда, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2004 года N 1182, а также в целях обеспечения безопасности и охраны труда аэродромных рабочих и содержания объектов аэродрома, аэродромных машин и механизмов, ПРИКАЗЫВАЮ: См. K070000251, P070000721
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по безопасности и охране труда аэродромных рабочих.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Наурзалиева Б.М.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, подлежит ознакомлению и рассылке.
Председатель
"СОГЛАСОВАНО"
Вице-министр труда и
социальной защиты
населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министр по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
Утверждена приказом
Председателя гражданской
Министерства транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 19 ноября 2004 года N 228
Инструкция по безопасности и охране
труда аэродромных рабочих
Раздел 1.
Глава 1. Общие требования безопасности труда
1. Настоящая Инструкция по безопасности и охране труда аэродромных рабочих (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона "Об использовании воздушного пространства и деятельности гражданской авиации Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании гражданской авиации", Законом Республики Казахстан "О безопасности и охране труда", Законом Республики Казахстан "О пожарной безопасности" и направлена на обеспечение безопасности аэродромных рабочих, сохранения их здоровья и работоспособности в процессе труда. См. K070000251

2. Осы Нұсқаулық ұшу алаңын, әуеайлақтың жасанды жамылғыларын, ұшу алаңының топырақты бөлігін, әуеайлақтың суағар - кәріз желісін ағымды жөндеуден өткізу және ұстау кезінде, әуеайлақ машиналары мен механизмдеріне профилактикалық жөндеуді жүргізу мен оларды ұстау кезінде қауіпсіздік пен еңбекті қорғау жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнамасын қолдануды нақтылайды.
3. Ұшу алаңын жөндеу мен элементтерін ұстау жөніндегі жұмыстарға тікелей әуеайлақта пайдаланылатын жабдықтар мен механизмдерді пайдалану ережесін, әуеайлақтың жұмыс технологиясы мен тәртібін меңгерген, азаматтық авиациядағы әуеайлақ қызмет жөнінде техникалық, құқықтық, нормативтік және нормативтік құқықтық актілердің және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 76 бұйрығымен бекітілген Азаматтық авиацияның әуеайлағында әуе кемелерінің, арнайы автокөліктердің (бұдан әрі - арнайы автокөлік) және механизация құралдарының қозғалысын ұйымдастыру жөнінде басшылығының талаптарын оларға қатысты бөлігінде білуіне оқытылған және аттестациядан өткен және еңбек қорғау бойынша кіріспе мен бастапқы (жұмыс орнында) нұсқамалықтан өткен тұлғаларға рұқсат етіледі.
4. Әуеайлақ жұмыстарының өндірісі кезінде еңбекті қорғау жөніндегі қайталама нұсқамалық тоқсанда кемінде бір рет жүргізіледі. Еңбекті қорғау талаптарын бұзған, жұмыстағы үзілістер 30 күннен асқан кезде, сондай-ақ еңбек жағдайлары мен технологиялық процесі өзгерген жағдайда жұмыс орнында бастапқы нұсқамалық көлемінде еңбекті қорғау жөнінде жоспардан тыс нұсқамалық жүргізіледі. Жоспардан тыс нұсқамалық жүргізілгені жоспардан тыс нұсқамалықтың арнайы журналдарында тіркеледі.
5. Авиациялық қозғалтқыштарды жұмыс органдары ретінде иеленген компрессорлармен, машиналармен және механизмдермен жұмыс істеу, сондай-ақ ұшу алаңының жөндеу және ұстау жөніндегі жұмыстарды атқару үшін үлгі бағдарламалар бойынша курстық оқытудан өткен және арнайы рұқсаты бар тұлғаларға рұқсат етіледі. Оқытудан өткенге дейін әуеайлақ жұмысшыларына дербес жұмыс істеуге жол берілмейді.
6. Курстық оқыту аяқталғаннан кейін әуеайлақ жұмысшыларының еңбекті қорғау жөніндегі білімін тексеруді азаматтық авиация ұйымының біліктілік комиссиясы жүргізеді. Еңбекті қорғау жөніндегі біліміне қанағаттандырылған баға алған әуеайлақ жұмысшыларына тиісті куәліктер беріледі.
7. Еңбек процесінде әуеайлақ жұмысшыларына мынадай негізгі қауіпті және зиянды өндірістік факторлар:
1) қозғалған ұшақтар мен тікұшақтар, арнайы автокөлік пен өзі жүретін механизмдер;

2. Настоящая Инструкция детализирует применение законодательства Республики Казахстан по безопасности и охране труда при выполнении работ по текущему ремонту и содержанию летного поля, искусственных покрытий аэродрома, грунтовой части летнего поля, водосточно-дренажной сети аэродрома, при профилактическом ремонте и содержании аэродромных машин и механизмов.
3. К работам по ремонту и содержанию элементов летнего поля допускаются лица, освоившие правила эксплуатации оборудования и механизмов, используемых непосредственно на аэродроме, технологию и порядок работы на аэродроме, обученные и аттестованные на знание требований технических, нормативных правовых актов по аэродромной службе в гражданской авиации и Руководства по организации движения воздушных судов, специального автомобильного транспорта (далее - спецавтотранспорт) и средств механизации на аэродромах гражданской авиации, утвержденного приказом Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года N 76 в части, их касающихся, и прошедшие вводный и первичный (на рабочем месте) инструктаж по охране труда.
4. Повторный инструктаж по охране труда при производстве аэродромных работ проводится не реже одного раза в квартал. При нарушении требований охраны труда, перерывах в работе более 30 дней, а также при изменении условий труда и технологического процесса проводится внеплановый инструктаж по охране труда в объеме первичного инструктажа на рабочем месте. Проведение внепланового инструктажа регистрируется в специальных журналах внепланового инструктажа.
5. Для работы с компрессорами, машинами и механизмами, имеющими в качестве рабочих органов авиационные двигатели, а также выполнению работ по ремонту и содержанию элементов летнего поля допускаются лица, прошедшие курсовое обучение по типовым программам и имеющие соответствующий допуск. До прохождения обучения, аэродромные рабочие к самостоятельной работе не допускаются.
6. Проверка знаний аэродромных рабочих по охране труда после завершения курсового обучения проводится квалификационной комиссией организации гражданской авиации. Аэродромным рабочим, получившим удовлетворительную оценку знаний но охране труда, выдаются соответствующие удостоверения.
7. В процессе труда на аэродромных рабочих могут оказывать воздействие следующие основные опасные и вредные производственные факторы:
1) движущиеся самолеты и вертолеты, спецавтотранспорт и самоходные механизмы;

2) ауыспалы топырақ, жұмыс қоспалары;
3) аспаптардың құлауы;
4) топырақтың опырылуы;
5) аспаптар мен жабдықтардың бетіндегі өткір жиегі, қабыршақтанулар, кедір-бұдырлар;
6) әуе кемелерінің жұмыс істеген қозғалтқыштарынан және ауа айналдыратын мен тасымалдаушы бұрамалардан, желді машиналардан өндірілген газдардың ағысы, сондай-ақ осындай ағыстарға түскен әртүрлі заттар, топырақтықтың ұшқындары, тастар, құмдар;
7) электромагниттік сәуле шығаруларының аса жоғарлығы;
8) ыстық жұмыс ерітінділерінің шашырандылары (битумның, битумдық мастиканың);
9) шілтерлерден шыққан жалын;
10) ұшып кеткен заттар, жұмыс ерітінділерінің бөлшектері, химиялық реагенттер (ұсақтағыш ИСУ-4 және басқа да механизмдердің жұмыс істеуі кезінде);
11) тыныс жолдары, ас қорыту жүйесі, тері жабындысы және көру мен иіс сезу органдардың сілеймелі қабықтары арқылы бояғыш лак материалдардағы және басқа жұмыс құрамдардағы улы компоненттер;
12) шу, діріл деңгейінің аса жоғарлығы;
13) тікелей (жарық сәулесін шығаратын арнайы көлік пен басқа көлік құралдары мен механизмдердің фараларынан және жалтылдату жарығынан) жалтыл ықпал етуі мүмкін.
8. Ұшу алаңында жөндеу жұмыстарын жүргізіп жатқан әуеайлақ қызметінің бригадирін (аға әуеайлақ жұмысшы) радио байланысымен қамтамасыз ету үшін тасымалы радиостанцияларымен жабдықталады.
9. Әуеайлақ қызметінің әуеайлақ жұмысшылары қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес арнайы киіммен, арнайы аяқ киіммен және жеке қорғау құралдарымен (бұдан әрі - ЖҚҚ) қамтамасыз етілуге тиіс.
10. Жасанды жамылғыларды, ұшу алаңының топырақты бөлігін, суағар - кәріз желісін ағымды жөндеу жұмыстары мен оларды ұстау кезінде, әуеайлақ механизмдеріне профилактикалық жөндеу жүргізу мен ұстау кезінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2002 жылғы 31 қазандағы N 770-Ю бұйрығымен бекітілген, мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2080 нөмірмен тіркелген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында өрт қауіпсіздігі жөніндегі ереженің және өзге де актілердің талаптарын сақтау қажет.
11. Әуеайлақ жұмысшылары ұшу алаңының элементтерін жөндеу жұмыстарын және ұстауын технологиялық картаға сәйкес атқаруға және өзінің еңбек процесі технологиясын сақтауға тиіс.
12. Жаңадан жұмысқа алынатын барлық әуеайлақ жұмысшылары, оның ішінде авиа кәсіпорнында уақытша жұмыс істейтін тұлғалар ұшу алаңында өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау жөнінде бастапқы өртке қарсы нұсқамалықтан өтуге міндетті.
13. Жаңадан жұмысқа алынатын әуеайлақ жұмысшылары:

2) перемещающийся грунт, рабочие смеси;
3) падение инструментов;
4) обрушение грунта;
5) острые кромки, заусеницы и шероховатости на поверхностях инструментов и оборудования;
6) струи отработанных газов, истекающих с высокими скоростями от работающих двигателей и вращающихся воздушных и несущих винтов воздушных судов, от ветровых машин, а также различные предметы: частицы грунта, камни, песок, попавшие в такие струи;
7) повышенный уровень электромагнитных излучений;
8) брызги горячих рабочих растворов (битума, битумной мастики);
9) пламя от горелок;
10) отскочившие предметы, частицы рабочих растворов, химических реагентов (при работе измельчителя ИСУ-4 и других механизмов);
11) токсичные компоненты в лакокрасочных материалах и других рабочих составах, действующие через дыхательные пути, пищеварительную систему, кожный покров и слизистые оболочки органов зрения и обоняния;
12) повышенный уровень шума, вибрации;
13) прямая блескость (от фар и проблесковых огней спецавтотранспорта и других транспортных средств и механизмов, имеющих излучатели света).
8. Для обеспечения радиосвязи бригадира (старший аэродромный рабочий) аэродромной службы, проводящие ремонтные работы на летном поле, снабжаются переносными радиостанциями.
9. Аэродромные рабочие аэродромной службы должны быть обеспечены специальной одеждой (далее - спецодежда), специальной обувью (далее - спецобувь) и средствами индивидуальными защиты (далее - СИЗ), в соответствии с требованиями действующих нормативных правовых актов.
10. Во время работ по текущему ремонту и содержанию искусственных покрытий, грунтовой части летного поля, водосточно-дренажной сети, при профилактическом ремонте и содержании аэродромных механизмов необходимо соблюдать требования Правил по пожарной безопасности в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденных приказом Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 31 октября 2002 года N 770-Ю, зарегистрированном в peecтре государственной регистрации за N 2080 и иных актов.
11. Аэродромные рабочие должны выполнять работу по ремонту и содержанию элементов летнего поля в соответствии с технологическими картами и соблюдать технологию своего трудового процесса.
12. Все вновь принимаемые на работу аэродромные рабочие, в том числе лица, временно работающие на авиапредприятии, проходят первичный противопожарный инструктаж по соблюдению мер пожарной безопасности на летном поле.
13. Вновь принимаемые на работу аэродромные рабочие должны ознакомиться:

1) объектіде қолданыстағы өртке қарсы ережелермен және нұсқаулықтармен;
2) темекі шегуге, ашық от жағуға тыйым салынатын және басқа да сақтандыру шараларын сақтауға қажетті қызметтің өндірістік учаскелерімен;
3) өрт болған жағдайда нақты іс-әрекеттермен (өртке қарсы көмек шақыру, өртті сөндіретін бастапқы құралдарды пайдалану, адамдарды және материалдық құндылықтарды эвакуациялау және басқа да);
4) өрт шығуы мүмкін себептермен және оларды алдын алу шаралармен танысуға тиіс.
14. Әуеайлақ жұмысшыларының өртке қарсы екінші нұсқамалықты жұмысқа жіберу алдында тікелей жұмыс орнында өтеді.
2-бөлім. Ұшу алаңының элементтеріне ағымды жөндеу
және оларды ұстау бойынша жұмыстарды жүргізген кезде
қауіпсіздік пен еңбекті қорғау жөніндегі талаптар 2-тарау. Ұшу алаңының элементтеріне ағымды жөндеу
және оларды ұстау жөнінде жұмыстар басталғанға дейін
қойылатын еңбек қауіпсіздігінің талаптары
15. Әуеайлақ жұмысшылары ұшу алаңының элементтерін жөндеу және оларды ұстау бойынша жұмыстар басталғанға дейін:
1) арнайы киім мен арнайы аяқ киімді ретке келтіруге, киімді түймелеуге, шашты бас киімнің астына жинауға, киімнің шығып тұратын және желбірейтін элементтері болмайтындай киімді киюге;
2) ЖҚҚ-ның (көзілдіріктердің, респираторлардың, қолғаптардың, биялайлардың) болуын және жарамдылығын тексеруге;
3) ыстық битумдармен жұмыс істеуге қажетті жұмыс механизмдерінің және құрал-саймандарды (ожаулардың, бөшкелердің және басқа құрал-саймандардың), сондай-ақ механикаландырылмаған аспаптардың (балталардың, балғалардың, шойын балғалардың) болуын және жарамдылығын тексеруге;
4) пневматикалы аспаптың жарамдалығына және оны шлангқа, ал шлангіні әуе бұру желісі мен компрессорға қосылуы мен бекітілуінің дұрыстығына көз жеткізуге. Штуцерлар мен ниппельдерге шлангілерді бекіту үшін айналмалар мен қысқыштарды (тарту қамыттар) қолдану қажет және бекіту үшін өзіндік жасалған құрылғыларды қолданудан толық алып тастауға;
5) жасанды әуеайлақ жамылғыларын жөндеу кезінде пайдаланылатын таңбалау машина мен механизмдерді қарауға;
6) радиостанциялардың, жалтылдату (импульстік) және габариттік жарықтың, дыбыстық дабылдың жарамдылығы мен болуын тексеруге;
7) айқындалған ақауларды жоюға. Жарамсыздықтарды өз күштерімен жоюға мүмкіндік болмаған жағдайда ұшу алаңының элементтерін ағымды жөндеу мен ұстау жөніндегі жұмыстар жүргізілуге тиіс емес;
8) машиналар мен агрегаттарды іске қосу алдында бөгде тұлғалар және заттардың жоқтығына көз жеткізуге тиіс.
3-тарау. Ұшу алаңының элементтеріне ағымды жөндеу
және оларды ұстау жөнінде жұмыстарды жүргізген кезде
қойылатын еңбек қауіпсіздігінің талаптары

1) с действующими на объекте противопожарными правилами и инструкциями;
2) с производственными участками службы, на которых запрещается курить, допускать открытый огонь и необходимо соблюдать другие меры предосторожности;
3) с практическими действиями в случае возникновения пожара (вызов пожарной помощи, использование первичных средств пожаротушения, эвакуация людей и материальных ценностей и другое);
4) с возможными причинами возникновения пожара и мерами их предупреждения.
14. Вторичный противопожарный инструктаж аэродромных рабочих проводится непосредственно на рабочем месте перед допуском к работе.
Раздел 2.
Требования по безопасности и охране труда при работах по текущему ремонту и содержанию элементов летного поля
Глава 2. Требования безопасности труда перед началом работ по
текущему ремонту и содержанию элементов летного поля
15. Аэродромные рабочие перед началом работ по текущему ремонту и содержанию элементов летного поля должны:
1) привести в порядок спецодежду и спецобувь, застегнуть одежду, убрать волосы под головной убор, заправить одежду таким образом, чтобы не было свисающих или развивающихся элементов одежды;
2) проверить наличие и исправность СИЗ (очков, респираторов, перчаток, рукавиц);
3) проверить наличие и исправность рабочих механизмов и инвентаря (черпаков, бачков и другого инвентаря), необходимых для работы с горячими битумами, а также немеханизированного инструмента (топоров, молотков, кувалд и других инструментов);
4) убедиться в исправности пневматического инструмента и правильности присоединения и крепления его к шлангу, а шланга к воздухоотводной сети или компрессору. Для крепления шлангов к штуцерам и ниппелям необходимо применять кольца и зажимы (стяжные хомуты) и полностью исключить применение самодельных устройств для крепления;
5) осмотреть маркировочную машину и механизмы, используемые при ремонте искусственных аэродромных покрытий;
6) убедиться в исправности и наличии радиостанций, проблесковых (импульсных) и габаритных огней, звукового сигнала;
7) устранить обнаруженные дефекты. При невозможности устранения неисправностей своими силами работы по текущему ремонту и содержанию элементов летного поля производиться не должны;
8) убедиться об отсутствии посторонних лиц и предметов в рабочей зоне машин и агрегатов перед их пуском.
Глава 3. Требования безопасности труда во время работ по текущему ремонту и содержанию элементов летного поля

16. Ұшу алаңында арнайы автокөлік пен механизацияның өзі жүретін құралдары жұмыс істеген кезде олардың жүру жылдамдығы 20 км/сағ аспауға тиіс.
17. Жүк таситын автомобильден (өзі аударғыштан) жұмыс қоспаларын және/немесе ыстық жұмыс ерітінділерін түсіру қоспаны (ерітіндіні) түсіру аймағында басқа әуеайлақ жұмысшылары жоқ екеніне көз жеткізгеннен кейін жүргізуге рұқсат беріледі. Түсіру кезінде оны жүзеге асыратын жұмысшылар жүк таситын автомобильдің (өзі аударғыштың) аударатын шанағының қарама қарсы жағында тұруға тиіс.
18. Жүк таситын автомобильдің (өзі аударғыштың) шанағында тұрып қалған асфальтбетондық қоспаны жерде тұрып, сабының ұзындығы 2 метрден кем емес арнайы қырғыштардың немесе күректер арқылы түсіру керек.
19. Ыстық асфальтбетондық қоспаны автомобильден 10 метрден аспайтын қашықтыққа қалақша күректерімен тасуға болады. Ыстық асфальтбетондық қоспаны 10 метрден аспайтын қашықтыққа төсеу орнына тастаған кезде үш жағында ернеуі жасалған зембілдерді немесе алға аударып түсіретін қол арбаларды қолданған жөн.
20. Асфальтбетондық жамылғыны төсеу кезінде біліктерін суландыратын құралмен тығыздағыштарды жабдықтау қажет. Біліктерді қолмен суландыруға тыйым салынады.
21. Бірнеше машиналардың және/немесе тығыздағыштардың бірлесіп жұмыс істеген жағдайында олардың арасында 5 метрден кем болмайтын аралықты сақтау қажет.
22. Тартқышпен тіркелмелі тығыздағышты тіркеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) біліктердің астына тіреулі табандық орнатылады;
2) тіркелмелі тығыздағыштың оқ ағашы көтергішпен көтеріледі және тартқышпен тығыздағыштың тіркелуі жүргізіледі.
23. Тартқыштан тығыздағышты тіркеуден ажыратуы кері бірізділікпен жүргізіледі.
24. Ыстық асфальтбетондық қоспаның жолағында әуеайлақ жұмысшылары болмаған кезде асфальтбетондық қоспаны үлестіру және тегістеу арнайы аяқ киімде (жылу айырғыш іштікпен) және биялайда жүзеге асырылуға тиіс.
25. Қол білікпен асфальтбетондық қоспаны тегістеген кезде тізеліктер пайдаланылуға тиіс.
26. Жамылғының бетін металды щеткамен, құм ағыс аппаратымен және басқа да аспаптармен және құралдармен тазалаумен айналысатын әуеайлақ жұмысшылары көзді қорғайтын ЗП3 немесе ЗП4 үлгідегі көзілдіріктерде, ШБ-1 "Лепесток" үлгідегі респираторларда жұмыс атқаруға тиіс.
27. Жіктерді және жарықтарды компрессорлар арқылы тазалау кезінде компрессорлық құрылғының жанында ауажинақтаушылар орнатылуға және адамдар болуы мүмкін жағынан қоршалуға тиіс.
28. Ауажинақтаушы сақтандырғыш клапанымен, тазалау үшін люкпен, түсірмелі кранмен, бақылауға ыңғайлы және жақсы жарықтандырылған жерде орналасқан үш жүргіштік краны бар манометрмен жабдықталуға тиіс.

16. При работе спецавтотранспорта и самоходных средств механизации на летнем поле скорость их движения не должна превышать 20 км/ч.
17. Выгрузку рабочей смеси и/или горячих рабочих растворов из грузового автомобиля (самосвала) разрешается производить, убедившись в отсутствии других аэродромных рабочих в зоне выгрузки смеси (раствора). При выгрузке рабочие, осуществляющие ее, должны находиться в стороне, противоположной опрокидыванию кузова грузового автомобиля (самосвала).
18. Выгружать застрявшую в кузове грузового автомобиля (самосвала) асфальтобетонную смесь следует при помощи специальных скребков или лопат с ручкой длиной не менее 2 метров, стоя на земле.
19. Разносить горячую асфальтобетонную смесь совковыми лопатами допускается на расстояние не более 10 метров от автомобиля. При подаче горячей асфальтобетонной смеси к месту укладки на расстояние более 10 метров следует применять носилки с бортами, расположенными с трех сторон, или тачки, разгружаемые опрокидыванием вперед.
20. Катки при укладке асфальтобетонных покрытий следует оборудовать приспособлением для смачивания вальцов. Смачивание вальцов вручную не допускается.
21. При совместной работе нескольких машин и/или катков необходимо соблюдать интервал между ними не менее 5 метров.
22. Сцепка прицепного катка с тягачом производится в следующем порядке:
1) устанавливается упорный башмак под вальцы;
2) приподнимается дышло прицепного катка домкратом и производится сцепка катка с тягачом.
23. Расцепление катка от тягача производится в обратной последовательности.
24. Распределение и разравнивание асфальтобетонной смеси должно осуществляться в специальной обуви (с теплоизолирующими прокладками) и в рукавицах, при нахождении аэродромного рабочего вне полосы горячей асфальтобетонной смеси.
25. При разравнивании асфальтобетонной смеси ручным вальком должны использоваться наколенники.
26. Аэродромные рабочие, занятые на очистке поверхности покрытия металлическими щетками, пескоструйными аппаратами и другими инструментами и приспособлениями, должны работать в защитных очках типа ЗП 3 или ЗП 4 , респираторах типа ШБ-1 "Лепесток".
27. При расчистке швов и трещин при помощи компрессора воздухосборники должны быть установлены вблизи компрессорной установки и иметь ограждение с тех сторон, где могут находиться люди.
28. Воздухосборник должен быть снабжен предохранительным клапаном, лазом или люками для очистки, спускным краном, манометром с трехходовым краном, расположенным в удобном для наблюдения в хорошо освещенном месте.

29. "Изол", "РБВ" үлгідегі резина-битумдық мастикаларды ысытқан кезде битумды ерітетін қазанды мастиканы еріткен кезде пайда болатын түтін мен булардың жұмысшыларға әсер етуіне жол бермейтіндей орнату керек. Битумды ерітетін қазанның жанында өртке қарсы құралдардың жинағы болуға тиіс: 0,5м 3 сыйымдылығымен жәшік құмымен, күректер мен өрт сөндіргіштер.
30. Битумды ерітетін қазанның бүріккіштерін жағу мен реттеу кезінде мынадай талаптарды сақтау қажет:
1) отынды беруін тексеру;
2) отын құбырларының жарамдылығын тексеру;
3) бүріккіштерді жаққан кезде алдында отынды баяу ағыспен беру, келе-келе оның беруін қажетті қарқындылығына дейін күшейту;
4) бүріккішті оталдырғыш (алау) арқылы жағу, бүріккішті жағу мен реттеу кезінде оның бүйір жағынан болу қажет;
5) бүріккүштің жануы тоқтаған кезде, жазатайым оқиғаны болдырмау үшін, отын беретін кранды дереу жабу және битумды ерітетін қазаннан арырақ кету керек, өйткені отынның булары жануы мүмкін;
6) бүріккішті тазалау және битумды ерітетін қазаннан отынның буларын толық желдетіп алғаннан кейін ғана (бүріккіштің жануы тоқтағаннан кейін 5-7 минуттан кем емес) оны қайталап жағады.
31. Мастиканың шашырандысынан күйіктер алмау үшін қазанды резина битум мастикасымен ақырын және баяулап толтырған жөн. Ысытылған қоспаға қатып қалған мастиканың үзінділерін тастауға тыйым салынады. Битумды ерітетін қазанды оның 3/4 көлемінен аспайтын толықтыру жүргізілуге тиіс.
32. Битумды ерітетін қазанда мастиканы 160 сантиметрден кем емес металды.
33. Битумды ерітетін қазанның жұмысы кезінде крандардың, вентильдардың және басқа да қосымдылардың жай-күйін бақылау қажет; осы жерлерде мастиканың ағуын тапқан жағдайда жұмысты тоқтату және жарамсыздықты жою керек. Бөлуші кран арқылы мастиканы құйған кезде құю аймағында бөгде тұлғалардың жоқтығына көз жеткізу қажет.
34. Битумды ерітетін қазаннан битумды алу жеңсырық тесігінен өздігімен ағызу жолымен жүргізілуге тиіс.
35. Ұшу алаңының элементтеріне құю кездегі жұмыстар арнайы брезенттік киімде, биялайда және табалдырығы мықты аяқ киімде атқарылуға тиіс.
36. Қорғалмаған тері учаскелерін сақтау үшін арнайы пасталар мен жақпамайларын қолдану қажет.
37. Жасанды жамылғылардың жіктері мен жарықтарын сұйытылған битум немесе битум эмульсиясын қолмен құю жабық сепкіштерден немесе қол құйғыштардан құйған жөн.
38. (Сепкіштің, қол құйғыштың) сыйымдылығын толтыру кезінде іс-әрекеттің мынадай бірізділігін сақтау қажет:

29. При разогреве резинобитумных мастик типа "Изол" или "РБВ" битумоплавильный котел устанавливается таким образом, чтобы исключить воздействие на рабочих дыма и паров, образующихся при разогреве данных мастик. Около битумоплавильного котла должен быть комплект противопожарных средств: ящик с песком вместимостью 0,5 м 3 , лопаты и огнетушители.
30. При розжиге и регулировке форсунок битумоплавильного котла необходимо соблюдать следующие требования:
1) проверить подачу топлива;
2) проверить исправность топливопроводов;
3) при розжиге форсунок топливо подавать сначала слабой струей, постепенно увеличивая его подачу до требуемой интенсивности;
4) разжигать форсунку при помощи запальника (факела), при розжиге и регулировании форсунки следует находиться сбоку от нее;
5) при прекращении горения форсунки, во избежание несчастного случая, немедленно закрыть кран подачи топлива и отойти в сторону от битумоплавильного котла, так как возможно воспламенение паров топлива;
6) прочищать форсунку и повторно разжигать ее только после полного выветривания из битумоплавильного котла паров топлива (не менее чем через 5-7 минут после прекращения горения форсунки).
31. Загружать котел резинобитумной мастикой следует постепенно и осторожно, во избежание получения ожогов брызгами мастики. Бросать куски застывшей мастики в разогретую смесь не допускается. Загрузка битумоплавильного котла должна производиться не более, чем на 3/4 его объема.
32. Перемешивать мастику в битумоплавильном котле следует металлическими мешалками длиной не менее 160 сантиметров.
33. Во время работы битумоплавильного котла необходимо контролировать состояние кранов, вентилей и других сочленений; в случае обнаружения в этих местах просачивания мастики следует прекратить работу и устранить неисправность. При разливе мастики через распределительный кран необходимо убедиться в отсутствии посторонних лиц в зоне разлива.
34. Забор битума из битумоплавильного котла должен производиться путем его слива из выпускного отверстия самотеком.
35. Работу при заливке элементов летного поля следует выполнять в брезентовой спецодежде, рукавицах и обуви с прочной подошвой.
36. Для предохранения незащищенных участков кожи необходимо применять специальные защищающие пасты и мази.
37. Заливать вручную трещины и швы в искусственных покрытиях разжиженным битумом или битумной эмульсией следует из закрытых леек или ручных заливщиков.
38. При наполнении емкости (лейки, ручного заливщика) необходимо соблюдать следующие последовательности действий:

1) жел жақтан (сепкіштің, қол құйғыштың) сыйымдылығын орнату;
2) кранды ашу;
3) сыйымдылықты оның 3/4 көлеміне толтыру;
4) кранды жабу.
39. Ұшу алаңы элементтерінің жіктері мен жарықтарын тазарту, құю жөніндегі жұмыстары кезінде бір біріне жарақат жасауды болдырмау үшін 2 метр ара қашықтықты сақтау қажет.
40. Жіктер мен жарықтарға мастиканы құю тәуліктің жарық уақытында, ал тәуліктің қараңғы уақытында жақсы жарықтанған кезде ғана жүргізілуі тиіс, ол 150 лк кем болмауға тиіс.
41. Жіктер мен жарықтарға мастиканы құюды желдің бағыты бойынша жүргізген жөн.
42. Асфальтбетондағы жарықтарға құю үшін машиналардың жұмысы кезінде мынадай талаптарды сақтау қажет:
1) жүрудің жұмыс жылдамдығын асырмау;
2) битумды жұмыс температурасынан (170 о С) артық ысытпау;
3) күн сайын манометрдің, термометрдің, ілмек вентильдер мен крандардың жай-күйін тексеру;
4) құятын шлангтардың жай-күйін байқау (әсіресе ұштасқан және қосылған жерлерін).
43. Әуеайлақ жамылғыларының жөнделетін жерлерін автомобильды немесе қол жылытқышпен кептіру мен жылыту кезінде мынадай талаптарды сақтау қажет:
1) асфальт жылытқыштың зонтын түсірер алдында қызмет көрсетуші персонал қауіпті аймақтан кем дегенде 5 метр қашықтық жерге жылытқыштан алыстатылуға тиіс;
2) отын бактағы қысым манометр шкаласында қызыл сызықпен айқындалған жіберілетін шектен аспауға тиіс.
44. Пневматикалы немесе электр аспаптармен (балғамен, құм ағысы аппаратымен, нығыздаушымен, дірілдеткішпен) жұмыс істеген кезде қысылған ауаны (электр энергиясын) оны жұмыс қалпына орнатқаннан кейін ғана берген жөн. Электрлік жетекті пайдаланатын аспап және электр аспабы қорғайтын, өшірілетін құралдар - автоматтармен жабдықталуы тиіс.
45. 36 Вольттан асатын кернеуі болған кезде электр аспаптардың корпустары сенімді жерлендірілуі тиіс. Электр аспаптарымен жұмыс істейтін адамдар диэлектрикалық құралдармен (резина етіктермен, қолғаптармен) қамтамасыз етілуге тиіс.
46. Дірілдеткішпен шуға қарсы дулығада ғана жұмыс істеуге рұқсат беріледі.
47. Бетон қоспасы тығыздатқан кезде дірілдеткіштерге тұруға немесе оны салмақпен ауырлатуға тыйым салынады.
48. Еріткіштермен және басқа да улы материалдармен жұмыс резина қолғабында, резина етік пен алжапқышта жүргізілуі тиіс. Нитро бояулармен жұмыс респираторларында немесе газ тұтқышта жүргізген жөн.
49. Бояуларды желдетпемен жабдықталған, жанбайтын материалдардан жасалған үй-жайда дайындау және сақтау керек.
50. Нитро бояуларды басқа жанатын материалдармен сақтауға тыйым салынады.
51. Бояулардың ыдыстарын ашуға арналған аспаптар ұшқын бермейтін материалдардан жасалуға тиіс.

1) установить емкость (лейку, ручной заливщик) с подветренной стороны;
2) открыть кран;
3) заполнить емкость на 3/4 ее объема;
4) закрыть кран.
39. При работе по расчистке, заливке швов и трещин элементов летного поля необходимо соблюдать дистанцию 2 метра, исключающую нанесение травм друг другу.
40. Разлив мастики в швы и трещины должен производиться в светлое время суток, а в темное время суток только при хорошем освещении, которое должно быть не менее 150 люкс.
41. Заливку швов и трещин следует производить по направлению движения ветра.
42. При работе машин для заливки трещин в асфальтобетоне необходимо соблюдать следующие требования:
1) не превышать рабочую скорость движения;
2) не перегревать битум выше рабочей температуры (170 0 С);
3) ежедневно проверять состояние манометра, термометра, запорных вентилей и кранов;
4) следить за состоянием разливных шлангов (особенно в местах стыковки и подсоединения).
43. При сушке и разогреве ремонтируемых мест аэродромных покрытий автомобильным или ручным разогревателем, необходимо соблюдать следующие требования:
1) перед опусканием зонта асфальторазогревателя обслуживающий персонал должен быть удален из опасной зоны на расстояние не менее 5 метров от разогревателя;
2) давление в топливном баке не должно превышать допустимого предела, обозначенного на шкале манометра красной чертой.
44. При работе с механизированным пневматическим или электрическим инструментом (молотком, пескоструйным аппаратом, трамбовкой, вибратором) подавать сжатый воздух (электроэнергию) следует только после установки его в рабочее положение. Инструмент, использующий электрический привод, и электроинструмент должны быть снабжены защитными отключающими средствами-автоматами.
45. При напряжении выше 36 Вольт корпуса электрических инструментов должны быть надежно заземлены. Люди, работающие с электрическими инструментами, должны быть обеспечены диэлектрическими средствами (резиновыми сапогами, перчатками).
46. Работать с вибратором разрешается только в противошумных шлемах.
47. При уплотнении бетонной смеси не допускается становиться на вибратор или утяжелять его грузом.
48. Работа с растворителями и другими токсичными материалами должна производиться в резиновых перчатках, резиновых сапогах и фартуке. Работу с нитрокрасками следует производить в респираторе или противогазе.
49. Готовить и хранить краски нужно в помещении из несгораемых материалов, оборудованном вентиляцией.
50. Хранить нитрокраски совместно с другими горючими материалами не допускается.
51. Инструменты для открывания тары из-под красок должны быть изготовлены из материалов, не дающих искр.

52. Бояулары бар бөшкелерді орнату абайлап, бір біріне соқпай және тығындағыштарын жоғары қаратып жүргізілуге тиіс.
53. Жұмыс орнында улы және тез жанатын заттарды технологиялық процестерді жүзеге асыру үшін қажетті (кезекте тұтынудан аспайтын) мөлшерде ғана, оларға бөгде адамдардың қолдары жетпейтін арнайы бөлінген жерлерде сақтауға рұқсат беріледі.
54. Бояғыш лак материалдары қоймаларының боялған жерлерінде, тез жанатын және жанармай сұйықтықтарын қолдана отырып, детальдарды жуатын және майын кетіретін жерлерде ашық отты және ұшқын болатын (электрмен балқытып біріктіру, ұштау т.б.) қолдануымын байланысты жұмыстарды жүргізуге тыйым салынады.
55. Еденге төгілген бояғыш лак материалдарын және еріткіштерді дереу сумен, жоңғақтармен және басқа құралдармен жинаған жөн. Төгілген эпоксидтік бояғыш лак материалдарын қағазбен, ал одан кейін ацетонға немесе этилцеллозольвоға матырылған тозығы жеткен нәрсемен жинау, сосын төгілген жерді жылы сумен сабынмен жуу керек. Едендерді, қабырғаларды және құралдарды еріткіштермен жууға тыйым салынады.
56. Бояйтын құралдарды жанармай шөгінділерінен күнде кезек біткеннен кейін желдетпе жұмыс істеген кезде тазалау қажет.
57. Жасанды жамылғыларды таңбалау жөнінде жұмыстар таңбалайтын машина қозғалысының қауіпсіздігін байқауын қамтамасыз ететін жауапты тұлға болғанда жүргізілуі тиіс.
58. Таңбалау машина іске қосылған жалтылдату (импульстік) және габариттік жарықтарымен жұмыс істеуі тиіс.
59. Таңбалау машинаға май құю немесе оның бактарын еріткішпен жуу респираторларда, бояу немесе еріткіш дененің ашық жерлеріне, әсіресе сілеймелі қабықтарға тидірмеу үшін абайлық танытып жүргізген жөн.
60. Таңбалау машина өртті сөндіру - өрт сөндіргіш құралдарымен жабдықталуға тиіс.
61. Таңбалау машина жұмыс істеген кезде бақтардағы қысымды байқап отыру қажет, ол 9 кг/см 2 аспауға тиіс.
62. Таңбалау машинаны отынмен және бояумен толтыру кезінде, сондай-ақ таңбалау жұмыстарын жүргізген кезде темекі шегуге және ашық отты пайдалануға рұқсат етілмейді.
63. Ұшу алаңы суағар-кәріз желісінің ағымды жөндеу жұмыстарын газ тұтқышта, қорғау белдігімен, жіппен және қорғау дулығада жүргізген жөн.
64. Су ағатын арықтардың торлары, құдықтардың қақпақтары тек қана аспаптар (арнайы күршектер, ломдар) арқылы алыну керек. Оларды іліп алу мықтылығын тексергеннен кейін көтеру және орнына орнату ақырын, жұлмай жүргізіледі.
65. Суару - жуу машиналарды пайдалана отырып су ағатын желіні (науаларды, жаңбыр қабылдағыштарды, құдықтарды) жуу кезінде мынадай талаптарды сақтау қажет:

52. Установка бочек с красками должна производиться осторожно, без ударов их друг о друга и обязательно пробками вверх.
53. Хранение на рабочем месте токсичных и легковоспламеняющихся веществ разрешается только в количестве, необходимом для осуществления технологического процесса (не более сменной потребности), в специально отведенных местах, не имеющих доступа к ним посторонних лиц.
54. В местах окраски, на складах лакокрасочных материалов, в местах мойки и обезжиривания деталей с применением легковоспламеняющихся и горючих жидкостей не допускается производить работы, связанные с применением открытого огня и искрообразования (электросварка, заточка).
55. Пролитые на пол лакокрасочные материалы и растворители следует немедленно убирать при помощи воды, опилок и других средств. Уборку пролитых эпоксидных лакокрасочных материалов необходимо производить бумагой, а затем ветошью, смоченной ацетоном и этилцеллозольвом, после чего облитое место вымыть теплой водой с мылом. Мытье полов, стен и оборудования горючими растворителями не допускается.
56. Окрасочное оборудование необходимо очищать от горючих отложений ежедневно после окончания смены при работающей вентиляции.
57. Работы по маркировке искусственных покрытий должны производиться в присутствии ответственного лица, обеспечивающего наблюдение за безопасностью движения маркировочной машины.
58. Маркировочная машина должна работать с включенными проблесковыми (импульсными) и габаритными огнями.
59. Заправку маркировочной машины краской или промывку растворителем ее баков следует вести в респираторах, проявляя осторожность, чтобы краска или растворитель не попали на открытые участки тела, особенно на слизистые оболочки.
60. Маркировочная машина должна быть оборудована средствами пожаротушения - огнетушителями.
61. При работе маркировочной машины необходимо наблюдать за давлением в баках, которое не должно превышать 9 кг/см 2 .
62. Во время заправки маркировочной машины топливом и краской, также при проведении маркировочных работ, не допускается курение пользование открытым огнем.
63. Работы по текущему ремонту водосточно-дренажной сети летного поля следует производить в противогазе, со спасательным поясом, веревкой и в защитной каске.
64. Решетки водосточных канав, крышки колодцев необходимо снимать только с помощью инструментов (специальных крюков, ломов). Подъем и установку на место производить осторожно, без рывков, после проверки надежности их захвата.
65. При промывке водосточной сети (лотков, дождеприемников, колодцев) с использованием поливомоечных машин необходимо соблюдать следующие требования:

1) сарқынды су желісі шаюын сутартқыштан шлангінің шығып кетуін болдырмайтын тегеурін шлангіні мықты нығайтқан кезде жүргізуге;
2) шамалы жарамсыздықты тапқан кезде немесе шланг жыртылғанда сарқынды су желісін шаюды дереу тоқтатқан жөн;
3) суару - жуу машинаның артында шлангі қосумен және басқа да жұмыстармен айналысып жатқан жұмысшыны ескертпей артқа шегінуге рұқсат берілмейді.
66. Шлангқа су жіберу және тегеуріні өсіру шлангті бекіткеннен кейін, осы жұмыспен айналысып жатқан жұмысшының дабылы бойынша жүргізілуге тиіс.
67. Тайғаққа қарсы химиялық реагенттермен жұмыстар реагенттің ерекшеліктерін жақсы білетін әуеайлақ қызметі инженерінің бақылауымен және қатысуымен жүргізілуге тиіс.
68. Тайғаққа қарсы химиялық реагенттерді шашуға даярлау және еріткішті дайындау жұмыстары арнайы киімде, арнайы аяқ киімде және басқа да жеке қорғау құралдарында (брезенттік немесе мақта-мата костюм, резина етігі, биялай немесе колғап, алжапқыш, респираторлар, қорғау көзілдірігі) жүргізіледі.
69. Химиялық реагенттерді (ИСУ-4 үлгідегі) ұсақтағышты оны толтырғаннан кейін және механизмнің жұмысы қызмет көрсететін персоналдың қауіпсіздігіне қауіп-қатер төндірмейтініне көз жеткізгеннен кейін іске қосуға рұқсат беріледі.
70. Ұсақтағыштың бекітпесін және жұмыс органының пышақтарын мерзімді қарап отыру қажет. Қарауды ұсақтағыш өшірілген кезде ғана жүргізу қажет.
71. Газ ағысы машиналарын пайдалану жалпы өрт қауіпсіздік ережелерін және газ ағысы машиналарда жұмыс істеу жөніндегі тиісті ережелер мен нұсқаулықтарды сақтай отырып жүзеге асырылуға тиіс.
72. Вокзал маңайындағы алаңды, перронды және әуеайлақтың басқа элементтерін қардан, мұздан, батпақтан және шаңнан тазалау әуеайлақ-жинау машиналардың аймағында (25 метр қашықтықтан кем емес) адамдар, автокөлік пен әуе кемелері болмаған жағдайда механиздермен орындалады.
73. Ескі шөпті сирету, шөпті қосымша себу мен шабу кезінде жұмыс органдары мен механизмдер (тырмалар, сепкіштер, шалғылар) негізгі тартқыш құралымен (трактормен) мықтап тіркелуге тиіс.
74. Әуеайлақтың ұшу алаңына шөп себу кезінде жұмыс істейтін механизмдердің (тырмалардың, сепкіштердің, шалғылардың) және жұмысшылардың арасындағы ара қашықтық кемінде 5 метрден болуы қажет.
4-тарау. Авариялық мән-жайларда қойылатын
еңбек қауіпсіздігінің талаптары
75. Ұшу алаңының элементтерін жөндеу мен ұстауды жүзеге асыру кезінде жазатайым оқиға туындаған кезде зардап шеккенге бірінші көмек көрсету және бригадирге (әуеайлақтың аға жұмысшысына), ауысымның бастығына немесе қызметтің басқа басшысына және медициналық (санитарлық) бөлігіне (жедел жәрдемге) болған жағдай туралы хабарлау қажет.

1) промывку водосточной сети производить при надежном креплении напорного шланга, исключающем выбрасывание шланга из водовода;
2) при обнаружении малейшей неисправности или разрыва шланга промывку водосточной сети следует немедленно прекратить;
3) не разрешается подавать поливомоечную машину назад без предупреждения рабочего, занятого присоединением шланга и другими работами позади нее.
66. Пуск воды в шланг и увеличение напора должно производиться только после закрепления шланга по сигналу рабочего, занятого на этой работе.
67. Работы с антигололедным химическим реагентом должны производиться под контролем и при участии инженера аэродромной службы, хорошо знающего особенности реагента.
68. Работы по подготовке антигололедного химического реагента к россыпи и по приготовлению раствора реагента производят в спецодежде, спецобуви и других средствах индивидуальной защиты (брезентовый или хлопчатобумажный костюм, резиновые сапоги, рукавицы или перчатки, фартуки, респираторы, защитные очки).
69. Включать измельчитель химических реагентов разрешается только после его загрузки и убедившись, что работа механизма не угрожает безопасности обслуживающего персонала.
70. Необходимо периодически осматривать крепление измельчителя и ножей рабочего органа. Осмотр необходимо производить только при отключенном измельчителе.
71. Эксплуатация газоструйных машин должна осуществляться с соблюдением общих правил пожарной безопасности и соответствующих правил и инструкций по работе на газоструйных машинах.
72. Уборку привокзальной площади, перрона и других элементов аэродрома от снега, льда, грязи и пыли выполнять механизировано, при отсутствии людей, автомобильного транспорта и воздушных судов в зоне аэродромно-уборочных машин (на расстоянии не менее 25 метров).
73. При прореживании старой травы, подсеве и скашивании травы рабочие органы и механизмы (бороны, сеялки, косилки) должны быть надежно сцеплены с основным тяговым средством (трактором).
74. При подсеве трав на летном поле аэродрома необходимо, чтобы расстояние между работающими механизмами (сеялками, боронами, катками) и рабочими составляло не менее 5 метров.
Глава 4. Требования безопасности труда в аварийных ситуациях
75. При возникновении несчастного случая при осуществлении ремонта и содержания элементов летнего поля необходимо оказать первую помощь пострадавшему и сообщить о происшедшем бригадиру (старшему аэродромному рабочему), начальнику смены или другому руководителю службы и в медицинскую (санитарную) часть (скорую помощь).

76. Ұшу алаңының элементтерін жөндеу мен ұстауды жүзеге асыру кездегі жазатайым оқиғаға тергеу жүргізгенге дейін жұмыс орнындағы жағдайды және құрал-жабдықтардың жай-күйін, егер бұл адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндірмесе және теріс жағдайларға (аварияларға) әкеп соқпаса, жазатайым оқиға туындаған сәтке дейін қалай болды солай сақтаған жөн.
77. Еріткіш, полимерлік шайыр және/немесе басқа да улы материалдар терінің қорғалмаған жерлеріне тиген кезде осы заттарды дереу ескі-құсқы нәрселермен, киімнің таза элементтерімен алып тастау және теріні судың көп мөлшерімен сабынмен жуып әрі вазелинді немесе крем жаққан жөн.
78. Резина битум мастикасы көбіктенген және жиектен тасыған кезде бүріккішті (жанғанды) тез арада өшіру қажет. Мастика жанған кезде қақпақты тығыздап жабып, өрт сөндіргіш немесе құм арқылы жалынды сөндіреді.
79. Жұмыстағы ұзақ үзілістер, шлангілер немесе құбырлар үзілген және басқа да жарамсыздықтар болған жағдайда механикаландырылған аспаптың қоректенуі өшірілуге тиіс - әуе вентилі жабылып, шаппа қосқыш пен іске қосқышты да өшіру қажет.
80. Таңбалау машинашарықтау-қону жолағында (бұдан әрі - ШҚЖ), перронда, рульдейтін жолда және ұшақтар тұратын жерлерде сынған жағдайда олардан дереу таңбалау машинаны тіркеп сүйретіп әкету қажет.
81. Өрт немесе өртене басталғанын байқаған әрбір әуеайлақ жұмысшы:
1) авиа кәсіпорнының басшысына және/немесе осы кәсіпорнында өрт жағдайына жауаптыға және күзетке дереу хабарлауға;
2) өрт ошағын жұмыс орнында бар өрт сөндіретін құралдармен сөндіруге кірісуге;
3) өрт болып жатқан жерге қызметтің, кезектің басшысын немесе басқа лауазымды тұлғаны жеткізу бойынша шаралар қолдануға;
4) өртті жою жөніндегі іс-шараларымен байланысты емес барлық жұмыстарды тоқтатуға;
5) өртті сөндіруге қатысып жүрген адамдарды уланудан, күйіктерден сақтауды қамтамасыз етуге міндетті.
5-тарау. Ұшу алаңының элементтеріне ағымды жөндеу
және оларды ұстау жөнінде жұмыстар аяқталғаннан
кейін қойылатын еңбек қауіпсіздігінің талаптары
82. Ұшу алаңы элементтерін жөндеу және оларды ұстау жөніндегі жұмыстар аяқталғаннан кейін:
1) аспаптарды, құрал-саймандарды және механизмдерді қарау және кірден тазалау;
2) жұмыс орындарын, аспаптарды және құрал-саймандарды ретке келтіру;
3) тығыз жабылатын қақпалары бар металл жәшіктеріне пайдаланылған сүрткіш материалдарды салу және кезек аяқталғаннан кейін өндірістік үй-жайлардан және жұмыс орындарынан осы мақсаттарға бөлінген орнында жою;
4) арнайы киімді, арнайы аяқ киімді және басқа да жеке қорғау құралдарын шешу мен жинау. Улы заттармен (улы химикаттармен, бояулармен, арнаулы сұйықтықтармен) ластанған арнайы киім жууға және басқа арнайы киімдерден газсыздандыруға тапсыру;
5) сабынмен жуынып және душ қабылдау қажет.

76. До расследования несчастного случая при осуществлении ремонта и содержания элементов летнего поля следует coxpанять обстановку на рабочем месте и состояние оборудования таким, каким оно было в момент возникновения несчастного случая, если это не угрожает жизни и здоровью людей и не приводит к негативным последствиям (аварии).
77. При попадании на незащищенные участки кожи растворителя, полимерной смолы и/или других токсичных материалов следует немедленно удалять эти вещества при помощи ветоши, чистых элементов одежды и тщательно вымыть кожу обильным количеством воды с мылом и смазать вазелином или кремом.
78. При вспенивании и переливе резинобитумной мастики через край необходимо немедленно погасить форсунку (горелку). При воспламенении мастики плотно закрыть крышку, сбить пламя с помощью огнетушителя или песка.
79. При длительных перерывах в работе, обрыве шлангов или проводов и других неисправностях питание механизированного инструмента должно быть отключено - воздушный вентиль перекрыт, рубильник и пускатель отключены.
80. В случае поломки маркировочной машины на взлетно-посадочной полосе (далее - ВПП), перроне, рулежной дорожке и местах стоянки самолетов необходимо немедленно отбуксировать с них маркировочную машину.
81. Каждый аэродромный рабочий, обнаруживший пожар или загорание, должен:
1) немедленно сообщить об этом руководителю авиапредприятия и/или ответственному за пожарное состояние на данном предприятии и в охрану;
2) приступить к тушению очага пожара имеющимися на рабочем месте средствами пожаротушения;
3) принять меры по доставке к месту пожара начальника службы, смены или другого должностного лица;
4) прекратить все работы, не связанные с мероприятиями по ликвидации пожара;
5) обеспечить защиту людей, принимающих участие в тушении пожара от отравлений, ожогов.
Глава 5. Требования безопасности труда по окончании работ
по текущему ремонту и содержанию элементов летного поля
82. По окончанию работ по ремонту и содержанию элементов летнего поля, необходимо:
1) осмотреть и очистить от грязи рабочие инструменты, инвентарь и механизмы;
2) привести в порядок рабочие места, инструменты и инвентарь;
3) убрать использованные обтирочные материалы в металлические ящики с плотно закрывающимися крышками и по окончании смены удалять из производственных помещений и рабочих мест в специально отведенное для этих целей место;
4) снять и убрать спецодежду, спецобувь и другие средства индивидуальной защиты. Спецодежда, загрязненная ядовитыми веществами (ядохимикатами, красками, спецжидкостями и другими ядовитыми жидкостями), должна быть сдана в стирку и дегазацию отдельно от другой спецодежды.

83. Ұшу алаңының элементтерін жөндеу мен ұстау жұмыстары процесінде байқалған жарамсыздықтарды әуеайлақ қызметтің лауазымды тұлғасына хабарлау қажет.
3-бөлім. Ұшу алаңының топырақты бөлігін ағымды
жөндеу мен ұстау жөніндегі жұмыстарды жүргізген
кезде қойылатын қауіпсіздік пен еңбекті
қорғау талаптары 6-тарау. Ұшу алаңының топырақты бөлігін ағымды
жөндеу мен ұстау жөніндегі жұмыстар басталғанға дейін
қойылатын еңбек қауіпсіздігінің талаптары
84. Ұшу алаңының топырақты бөлігін ағымды жөндеу мен ұстау жөніндегі жұмыстар басталғанға дейін әуеайлақ жұмысшылары:
1) арнайы киімді, арнайы аяқ киімді және басқа жеке қорғайтын қажетті құралдарды киюге;
2) аспаптың және құрал-жабдықтың жарамдылығын тексеруге;
3) өзі жүретіндерге тіркелмелі механизмердің дұрыс және мықты қосылғанына көз жеткізуге;
4) алдағы жұмыс орнын қарап және қажетті жағдайда осы жұмыстардың өндірісіне қатыспайтын адамдар мен техника өтуі мүмкін жерлерде қоршаулар орнатуға тиіс.
7-тарау. Ұшу алаңының топырақты бөлігін ағымды
жөндеу мен ұстау жөнінде жұмыстарды жүргізген кезде
қойылатын еңбек қауіпсіздігінің талаптары
85. Ұшу алаңының топырақты бөлігін ағымды жөндеу мен ұстау жұмыстарын жүзеге асырған кезде жер асты коммуникацияларды көрсететін белгілерді орнату қажет. Жер асты коммуникациялар бар жерлерде жұмыстар тек қана осы коммуникацияларды пайдалануға жауапты қызметтің жазбаша рұқсатымен және осы қызметтер өкілдерінің қатысуымен жүргізілуге тиіс.
86. Жер асты коммуникациялар орналасқан аймақтағы топырақты әзірлегенде қатты соқпай, күректер арқылы жүргізген жөн; Соғатын аспаптарды (ломдарды, қайланы, пневматикалы аспапты) рұқсат етілмейді.
87. Тіркеме грейдермен жұмысты ұзындығы 7,5-10 метр арқан арқылы иілмелі ілінгішпен жүргізген жөн.
88. Грейдерге пышақтарды тіркеу, ағыту, ауыстыру және беткей жасайтын тіркеме құрал мен ұзартушыны орнату брезенттік биялайда жүргізілуге тиіс.
89. Тіркеме грейдерді тракторға тіркеп 7-9 км/сағ. аспайтын жылдамдықпен тасымалдаған жөн, ал автомобильге тіркегенде - 20 км/сағ. аспайтын жылдамдықпен. Грейдерді тіркеп сүйрегенде онда жұмысшы болуға тиіс.
90. Ескі шөпті сирету, шөпті қосымша себу мен шабу кезінде жұмыс органдары мен механизмдер (тырмалар, сепкіштер, шалғылар) негізгі тартқыш құралымен (трактормен) мықтап тіркелуге тиіс.
91. Трактордың қозғалтқышын өшірген кезде ғана тракторға шалғыны тіркеуді және алуды, сондай-ақ шалғыны жөндеуді, реттеу мен майлауды жүргізу қажет.
92. Кескіш аппаратты шөптен аялдамаларда қырғыштармен тазалаған жөн, ал пышақты қайрағанда және ауыстырғанда осы аппараттың кесетін бөліктерімен қолды кесіп алмау үшін абай болған қажет.

83. Обо всех замеченных в процессе работы по ремонту и содержанию элементов летнего поля неисправностях необходимо сообщить должностному лицу аэродромной службы.
Раздел 3.
Требования по безопасности и охране труда при производстве работ
по текущему ремонту и содержанию грунтовой части летного поля
Глава. 6 Требования безопасности труда перед началом работ по
текущему ремонту и содержанию грунтовой части летного поля
84. Аэродромные рабочие до начала работ по текущему ремонту и содержанию грунтовой части летного поля должны:
1) надеть спецодежду, спецобувь и другие необходимые средства индивидуальной защиты;
2) проверить исправность инструмента и оборудования;
3) убедиться в правильности и надежности соединения прицепных механизмов с самоходными;
4) осмотреть место предстоящей работы и при необходимости установить ограждения в местах возможного прохода людей и техники, не задействованных непосредственно в производстве данных работ.
Глава 7. Требования безопасности труда во время работ по текущему ремонту и содержанию грунтовой части летного поля
85. При осуществлении текущего ремонта и содержания грунтовой части летного поля необходимо установить знаки, указывающие места подземных коммуникаций. Работы в местах подземных коммуникаций должны производиться только с письменного разрешения службы, ответственной за эксплуатацию этих коммуникаций, и в присутствии представителей этих служб.
86. Разработку грунта в зоне расположения подземных коммуникаций следует производить при помощи лопат без резких ударов; пользование ударными инструментами (ломами, кирками, пневматическим инструментом) не допускается.
87. Работу прицепным грейдером следует производить на гибкой сцепке с помощью троса длиной 7,5-10 метров.
88. Сцепка, расцепка, смена ножей и установка откосника и удлинителя на грейдер должна производиться в брезентовых рукавицах.
89. Прицепной грейдер следует транспортировать в прицепе к трактору со скоростью не выше 7-9 км/ч., а в прицепе к автомобилю - со скоростью не выше 20 км/ч. При транспортировке грейдера на буксире на нем должен находиться рабочий.
90. При прореживании старой травы, подсеве и скашивании травы рабочие органы и механизмы (бороны, сеялки, косилки) должны быть надежно сцеплены с основным тяговым средством (трактором).
91. Навешивать, и снимать косилку с трактора, а также производить ремонт косилки, регулировку и смазку необходимо только при заглушенном двигателе трактора.
92. Очищать на остановках режущий аппарат от травы следует скребками, а при заточке и смене ножа необходимо проявлять осторожность, чтобы не допустить порезов рук режущими частями этого аппарата.

93. Жұмыс істемейтін шалғыны негізгі механизмнен (трактордан) ажыратқан және жұмыс жағдайына босатқан жөн.
94. Бірінің артынан бірі бара жатқан екі және одан артық өзі жүретін және тіркеме машиналармен топырақты тегістеген кезде және тығыздағанда олардың арасындағы қашықтық 5 метрден кем болмауға тиіс.
8-тарау. Авариялық мән-жайларда қойылатын
еңбек қауіпсіздігінің талаптары
95. Ұшу алаңының топырақ бөлігін ағымды жөндеу мен ұстауды жұмыстарды жүргізген кезде жазатайым оқиға туындаған жағдайда зардап шеккенге бірінші көмек көрсету және бригадирге (әуеайлақтың бас жұмысшысына), кезектің бастығына немесе қызметтің басқа басшысына және медициналық (санитарлық) бөлігіне (жедел жәрдемге) болған жағдай туралы хабарлау қажет.
96. Ұшу алаңының топырақты бөлігін жөндеу мен ұстауды жүзеге асыру кезіндегі жазатайым оқиғаға тергеу жүргізгенге дейін жұмыс орнындағы жағдайды және құрал-жабдықтардың жай-күйін, егер бұл адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндірмесе және теріс жағдайларға (аварияға) әкеп соқпаса, жазатайым оқиға туындаған сәтке дейін қалай болды солай қалдырған жөн.
97. Жұмыстағы ұзақ үзілістер, шлангілер немесе құбырлар үзілген және басқа да жарамсыздықтар болған жағдайда грейдердің, трактордың (механикаландырылған аспаптың) қоректенуі өшірілуге тиіс, шаппа қосқыш пен іске қосқышты да өшіру қажет.
98. Грейдер, трактор (механикаландырылған аспап) ШҚЖ-да, перронда, рульдейтін жолда және ұшақтар тұратын жерлерде сынған кезде, олардан дереу грейдерді, тракторды (механикаландырылған аспапты) тіркеп сүйретіп әкету қажет.
99. Өртті немесе грейдердің, трактордың (механикаландырылған аспаптың) өртенгенін айқындаған әрбір әуеайлақ жұмысшы осы Нұсқаулықтың 81-тармағында көрсетілген ұқсас іс- әрекеттердің орындауын қамтамасыз етуге тиіс.
4-бөлім. Әуеайлақ машиналарын (арнайы машиналарды)
және механизмдерін профилактикалық жөндеу мен
жарамды түрде ұстау бойынша жұмыстарды жүргізген
кезде қауіпсіздік пен еңбекті қорғау
жөніндегі талаптар 9-тарау. Әуеайлақ машиналарын (арнайы машиналарды)
және механизмдерін профилактикалық жөндеу мен жарамды
түрде ұстау жөніндегі жұмыстар басталғанға дейін
қойылатын еңбек қауіпсіздігінің талаптары
100. Әуеайлақ жұмысшылары әуеайлақ машиналарын (арнайы машиналарды) және механизмдерін профилактикалық жөндеу мен жарамды түрде ұстау жөніндегі жұмыстар басталғанға дейін:
1) арнайы киіммен мен арнайы аяқ киімді ретке келтіруге, киімді түймелеуге, шашты бас киімнің астына жинауға, киімнің шығып тұратын және желбірейтін элементтері болмайтындай қылып киімді киюге;

93. Неработающую косилку следует отсоединить от основного механизма (трактора) и опустить в рабочее положение.
94. При планировке и уплотнении грунта двумя и более самоходными или прицепными машинами, идущими друг за другом, расстояние между ними должно быть не менее 5 метров.
Глава 8. Требования безопасности труда в аварийных ситуациях
95. При возникновении несчастного случая при производстве работ по текущему ремонту и содержанию грунтовой части летного поля необходимо оказать первую помощь пострадавшему и сообщить о происшедшем бригадиру (старшему аэродромному рабочему), начальнику смены или другому руководителю службы и в медицинскую (санитарную) часть (скорую помощь).
96. До расследования несчастного случая при осуществлении работ по текущему ремонту и содержанию грунтовой части летного поля cледует сохранять обстановку на рабочем месте и состояние оборудования таким, каким оно было в момент возникновения несчастного случая, если это не угрожает жизни и здоровью людей и не приводит к негативным последствиям (аварии).
97. При длительных перерывах в работе, обрыве шлангов или проводов, и других неисправностях питание грейдера, трактора (механизированного инструмента) должно быть отключено, рубильник или пускатель отключены.
98. В случае поломки грейдера, трактора (механизированного инструмента) на ВПП, перроне, рулежной дорожке и местах стоянки самолетов необходимо немедленно отбуксировать с них данный грейдер, трактор (механизированный инструмент).
99. Каждый аэродромный рабочий, обнаруживший пожар или возгорание грейдера, трактора (механизированного инструмента), должен обеспечить выполнение действий, аналогичных указанным в пункте 81 настоящей Инструкции.
Раздел 4.
Требования безопасности и охране труда при работе по
профилактическому ремонту и содержанию в исправности
аэродромных машин (спецмашин) и механизмов
Глава 9. Требования безопасности труда перед началом
работ по профилактическому ремонту и содержанию в
исправности аэродромных машин (спецмашин) и механизмов
100. Аэродромные рабочие до начала работ по профилактическому ремонту и содержанию в исправности аэродромных машин (спецмашин) и механизмов должны:
1) привести в порядок спецодежду и спецобувь, застегнуть одежду, убрать волосы под головной убор, заправить одежду таким образом, чтобы не было свисающих или развивающихся элементов одежды;

2) жеке қорғау құралдарының (көзілдіріктердің, респираторлардың, қолғаптардың, биялайлардың) болуын және жарамдылығын тексеруге;
3) жұмыс орнын қарауға, оны ретке келтіруге, барлық бөгде заттарды алып тастауға;
4) әуеайлақ машиналарын (арнайы машиналарды) және механизмдерін профилактикалық жөндеу және жарамды түрде ұстау жөніндегі жұмыстарды орындау үшін жұмыс құралдарының (аспаптар мен бөлшектердің) болуы мен жарамдылығын тексеруге тиіс.
101. Әуеайлақ машиналарын (арнайы машиналарды) және механизмдерін профилактикалық жөндеу мен жарамды түрде ұстау жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қажетті құралдар (аспаптар мен бөлшектер) жарамды жай-күйде болуға тиіс.
102. Әуеайлақ машиналарын (арнайы машиналарды) және механизмдерін профилактикалық жөндеу және жарамды түрде ұстау жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қажетті құралдарды (аспаптар мен бөлшектерді) олардың технологиялық қолдану бірізділігін ескере отырып ыңғайлы жерге қою керек, ал оларды сақтау орны белгіленуге тиіс.
10-тарау. Әуеайлақ машиналарын (арнайы машиналарды)
және механизмдерін профилактикалық жөндеу мен жарамды
түрде ұстау жөніндегі жұмыстарды жүргізген кезде
қойылатын еңбек қауіпсіздігінің талаптары
103. Әуеайлақ машиналарын (арнайы машиналарды) және механизмдерін профилактикалық жөндеу мен жарамды түрде ұстауды машина толық тоқтағаннан кейін ғана және қозғалтқышты өшіріп орындаған жөн. Әуеайлақ машинаның (арнайы машинаның) және механизмнің рульдік доңғалағына "Қозғалтқыш қосылмасын - адамдар жұмыс істеуде" деген жазба тақтайша ілініп қоюға тиіс. Әуеайлақ машинасы (арнайы машина) және/немесе механизмнің қозғалтқышы жұмыс істеген кезінде оны реттеуге ғана рұқсат етіледі.
104. Нарядта тұрған әуеайлақ машиналарын (арнайы машиналарды) және механизмдерін орналастыру үшін алаңшаларды өрт болған жағдайда оларды тез эвакуациялауға кедергі болатын заттармен және құрал-жабдықтармен үюге рұқсат берілмейді.
105. Нарядта тұрған әуеайлақ машиналарын (арнайы машиналарды) және механизмдерін орналастыру үшін алаңшаларда:
1) осы машиналардың (арнайы машиналардың) және механизмдердің бензобактарының, сондай-ақ олардан жанармай аққанда, өндіршегін ашық ұстауға;
2) машиналарға (арнайы машиналарға) және механизмдерге бекіткен бактарда отыннан және баллондарда газдан басқа жанармайды сақтауға;
3) тез жанатын және жанармай сұйықтықтарының ыдыстарын сақтауға рұқсат етілмейді.
106. Бұрылатын текшелерде жұмыс істеген кезде түзілімдер мен агрегаттарды сенімді бекіткен жөн. Бұрылатын текшеде машинаның (арнайы машинаның) және механизмнің төменгі бөлігіне қызмет көрсету мен жөндеу алдында сенімді бекіту, отын бактарынан отынды және суыту жүйесінен суды ағызу, қозғалтқыштың май құятын өндіршегін тығыздап жабу, аккумуляторларды алу және машинаның (арнайы машинаның) және механизмнің кабинасы мен шанағына бекітілмеген заттарды түсіру қажет.

2) проверить наличие и исправность средств индивидуальной защиты (очков, респираторов, перчаток, рукавиц);
3) осмотреть место работы, привести его в порядок, убрать все посторонние предметы;
4) проверить наличие и исправность рабочих приспособлений (инструментов и деталей) для выполнения работ по профилактическому ремонту и содержанию аэродромных машин (спецмашин) и механизмов.
101. Приспособления (инструменты и детали), необходимые для выполнения работ по профилактическому ремонту и содержанию аэродромных машин (спецмашин) и механизмов должны быть в исправном состоянии.
102. Приспособления (инструменты и детали), необходимые для производства работ по профилактическому ремонту и содержанию аэродромных машин (спецмашин) и механизмов нужно располагать в удобном месте с учетом технологической последовательности их применения, а место их хранения должно быть обозначено.
Глава 10. Требования безопасности труда во время работ по
профилактическому ремонту и содержанию в исправности
аэродромных машин (спецмашин) и механизмов
103. Профилактический ремонт и содержание аэродромных машин (спецмашин) и механизмов следует выполнять только после полной остановки машины и выключением двигателя. На рулевом колесе аэродромной машины (спецмашины) и механизма должна быть вывешена табличка с надписью "Двигатель не пускать - работают люди!". При работающем двигателе аэродромной машины (спецмашины) и/или механизма допускается только его регулировка.
104. Площадки для размещения машин (спецмашин) и механизмов, находящихся в наряде, не разрешается загромождать предметами и оборудованием, которые могут препятствовать быстрой их эвакуации в случае пожара.
105. На площадках для размещения машин (спецмашин) и механизмов, находящихся в наряде, не допускается:
1) держать эти машины (спецмашины) и механизмы с открытой горловиной бензобаков, а также при наличии течи из них горючего;
2) хранить горючее, за исключением топлива в баках и газа в баллонах, укрепленных на машине (спецмашине) и механизме;
3) хранить тару из-под легковоспламеняющихся и горючих жидкостей.
106. При работе на поворотных стендах узлы и агрегаты следует надежно закрепить. Перед обслуживанием и ремонтом нижней части машины (спецмашины) и механизма на поворотном стенде, машину (спецмашину) или механизм необходимо надежно укрепить, слить топливо из топливных баков и воду из системы охлаждения, плотно закрыть маслозаливную горловину двигателя, снять аккумуляторы и удалить незакрепленные предметы из кабины и кузова машины (спецмашины) и механизма.

107. Әуеайлақ машиналарын (арнайы машиналарды) және механизмдерін профилактикалық жөндеу мен жарамды түрде ұстау жөніндегі жұмыстарды жүргізген кезде жұмыс орындары арасындағы өту жолдарға бөлшектер және түзілімдерді үюге рұқсат етілмейді. Пайдаланған сүртуші материалды арнайы орнатылған қақпақтары бар металды жәшіктерге жинаған жөн.
108. Әуеайлақ машинасының (арнайы машинаның) және механизм агрегеттарының майын және суын тек қана арнайы ыдысқа ағызған жөн. Еденге төгілген майлаушы материалдарға дереу жоңғақтар немесе құрғақ құм себу қажет.
109. Машинаның (арнайы машинаның) және механизмнің түзілімдері мен агрегеттарын көтерме көлік құралдары арқылы бөлшектеген және жинаған кезде арнайы түсіргіштер мен кілттерді қолданған жөн. Қиын бұралатын гайкаларды арнайы сұйықтықтармен (керосинмен) ылғалдандыру одан әрі кілтпен бұрау қажет.
110. Машиналарды (арнайы машиналарды) және механизмдерді көтерме көлік құралдары арқылы бөлшектеген және жинаған кезде арнайы қармауыштарды пайдалану қажет.
111. Жүктердің (қалыптар және т.б.) астына төсемді алдын ала төсеген жөн.
112. Жұмыс органдары (эксковатордың шөміші, бульдозердің немесе грейдердің қайырмасы, тырмалар мен басқалар) өз еркімен аударылуын, жылжуын, түсуін болдырмайтын арнайы қондырмаларға орнатылуға тиіс.
113. Машина(арнаулы машина) мен мехнизмнің астында жатып жұмыс істеген кезде, жатқышты (төсеніштерін) немесе арнайы арбашаларды, сонда-ақ қорғаныш көзілдіріктерін пайдалану қажет. Машина (арнаулы машина) мен мехнизмнің астында еңіс жерде жұмыс істеуге жол берілмейді.
11-тарау. Авариялық мән-жайларда қойылатын
еңбек қауіпсіздігінің талаптары
114. Әуеайлақ машиналарын (арнайы машиналарды) және механизмдерін профилактикалық жөндеу мен ұстау жөніндегі жұмыстарды жүргізген кезде жазатайым оқиға туындаған кезде зардап шеккенге бірінші көмек көрсету және бригадирге (әуеайлақтың аға жұмысшысына), ауысымның бастығына немесе қызметтің басқа басшысына және медициналық (санитарлық) бөлігіне (жедел жәрдемге) болған жағдай туралы хабарлау қажет.
115. Ұшу алаңының топырақты бөлігін жөндеу мен ұстауды жүзеге асыру кезіндегі жазатайым оқиғаға тергеу жүргізгенге дейін жұмыс орнындағы жағдайды және құрал-жабдықтардың жай-күйін, егер бұл адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндірмесе және теріс жағдайларға (апаттар т.б.) әкеп соқпаса, жазатайым оқиға туындаған сәтке дейін қалай болды солай қалдырған жөн.
116. Жұмыстағы ұзақ үзілістер, шлангілер немесе құбырлар үзілген және басқа жарамсыздықтар болған жағдайда әуеайлақ машинаның (арнайы машинаның) және механизмнің қоректенуі өшірілуге тиіс, шаппа қосқыш пен іске қосқышты да өшіру қажет.

107. Загромождать деталями и узлами проходы между рабочими местами при производстве работ по профилактическому ремонту и содержанию в исправности аэродромных машин (спецмашин) и механизмов не допускается. Использованный обтирочный материал следует собирать в специально установленные металлические ящики с крышками.
108. Сливать масло и воду из агрегатов машины (спецмашины) и механизма следует только в специальную тару. Пролитые на пол смазочные материалы необходимо немедленно засыпать опилками или сухим песком.
109. При разборке и сборке узлов и агрегатов машины (спецмашины) и механизма следует применять специальные съемники и ключи. Трудно снимаемые гайки необходимо смачивать специальной жидкостью (керосином) и затем отворачивать ключом.
110. При разборке и сборке машин (спецмашин) и механизмов при помощи подъемно-транспортных средств необходимо пользоваться специальными захватами.
111. Подкладки под груз (козелки, колодки) следует подкладывать заранее.
112. Рабочие органы (ковш экскаватора, отвал бульдозера или грейдера, бороны и другие) должны быть установлены на специальные подставки, предотвращающие самопроизвольное опрокидывание, движение, сползание.
113. При работе лежа под машиной (спецмашиной) и механизмом, необходимо пользоваться лежаками (подстилками) или специальными тележками, а также защитными очками. Работать под машиной (спецмашиной) или механизмом, находящимся на наклонной плоскости, не допускается.
Глава 11. Требования безопасности труда в аварийных ситуациях
114. При возникновении несчастного случая при производстве работ по ремонту и содержанию аэродромных машин (спецмашин) и механизмов необходимо оказать первую помощь пострадавшему и сообщить о происшедшем бригадиру (старшему аэродромному рабочему), начальнику смены или другому руководителю службы и в медицинскую (санитарную) часть (скорую помощь).
115. До расследования несчастного случая при осуществлении работ по ремонту и содержанию аэродромных машин (спецмашин) и механизмов следует сохранять обстановку на рабочем месте и состояние оборудования таким, каким оно было в момент возникновения несчастного случая, если это не угрожает жизни и здоровью людей и не приводит к негативным последствиям (аварии).
116. При длительных перерывах в работе, обрыве шлангов или проводов и других неисправностях питание аэродромной машины (спецмашины) и механизма должно быть отключено, рубильник или пускатель отключены.

117. Әуеайлақ машиналары (арнайы машиналар) және механизмдері ШҚЖ-да, перронда, рульдейтін жолда және ұшақтар тұратын жерлерде сынған кезде, олардан әуеайлақ машиналарын (арнайы машиналарды) және механизмдерін дереу тіркеп сүйретіп әкету қажет.
118. Өртті немесе әуеайлақ машинаның (арнайы машинаның) және механизмнің өртенгенін айқындаған әрбір әуеайлақ жұмысшы осы Нұсқаулықтың 81-тармағында көрсетілген ұқсас іс-әрекеттердің орындауын қамтамасыз етуге тиіс.
12-тарау. Әуеайлақ машиналарын (арнайы машиналарды)
және механизмдерін профилактикалық жөндеу мен жарамды
түрде ұстау жөніндегі жұмыстар аяқталғаннан кейін
қойылатын еңбек қауіпсіздігінің талаптары
119. Әуеайлақ жұмысшылары әуеайлақ машиналарын (арнайы машиналарды) және механизмдерін профилактикалық жөндеу мен жарамды түрде ұстау жөніндегі жұмыстар аяқталғаннан кейін:
1) жұмыс орнын ретке келтіру, аспаптарды және құралдарды мұқият тазалау, оларды аспапты жәшікке немесе сөмкеге салу;
2) машиналарды (арнайы машиналарды) және механизмдерді кірден тазалу және жуу;
3) сабынмен жуынып және душ қабылдау қажет.
120. Егер әуеайлақ жұмысшылары әуеайлақ машиналарын (арнайы машиналарды) және механизмдерін профилактикалық жөндеу мен жарамды түрде ұстау жөніндегі жұмыстар аяқталғаннан кейін тіреуіште және басқа арнайы тіректерде олар қалатын болса, онда олардың орнықтылығын тексеру қажет.
121. Әуеайлақ машиналарында (арнайы машиналарда) және механизмдерінде байқалған барлық жарамсыздықтары мен ақауларды жұмыс басшысына хабарлау қажет.

117. В случае поломки аэродромных машин (спецмашин) и механизмов на ВПП, перроне, рулежной дорожке и местах стоянки самолетов необходимо немедленно отбуксировать с них данные аэродромные машины (спецмашины) и механизмы.
118. Каждый аэродромный рабочий, обнаруживший пожар или возгорание аэродромной машины (спецмашины) и механизма, должен обеспечить выполнение действий, аналогичных указанным в пункте 81 настоящей Инструкции.
Глава 12. Требования безопасности труда по окончании работ
по профилактическому ремонту и содержанию в исправности
аэродромных машин (спецмашин) и механизмов
119. Аэродромные рабочие после завершения работ по профилактическому ремонту и содержанию в исправности аэродромных машин (спецмашин) и механизмов должны:
1) привести в порядок рабочее место, тщательно протереть инструменты и приспособления, сложить их в инструментальный ящик или сумку;
2) машины (спецмашины) и механизмы очистить от грязи и вымыть.
120. Если после завершения работ по профилактическому ремонту и содержанию в исправности аэродромных машин (спецмашин) и механизмов они остаются на козелках и других специальных опорах, то необходимо проверить их устойчивость.
121. Обо всех замеченных неисправностях и неполадках аэродромных машин (спецмашин) и механизмов необходимо сообщить руководителю работ.