Бiлiм беру ұйымдарында оқытудың күндiзгi нысанында бiлiм алушыларға академиялық демалыс берудiң ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 12 қарашадағы N 906 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 13 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3258. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және Ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы N 124 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және Ғылым министрінің 2008.03.18  N 124  (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан  қараңыз) Бұйрығымен.
"Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының заңын iске асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2004 жылғы 22 қазандағы N 319-e  өкiмiн  орындау үшiн  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса берiлiп отырған Бiлiм беру ұйымдарында оқытудың күндiзгi нысанында бiлiм алушыларға академиялық демалыс берудiң ережесi бекiтiлсiн.
2. "Жоғары және жоғары оқу орындарының қызметiн ұйымдастыру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрiнiң 2001 жылғы 11 наурыздағы N 151  бұйрығына  мынадай өзгерiс енгiзiлсiн:
аталған бұйрықтармен бекiтiлген жоғары оқу орындарының қызметiн ұйымдастыру ережесiнiң 7-тарауы алынып тасталсын. (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiмiнде N 1474 тiркелген, нормативтiк құқықтық актiлер бюллетенiнде 2001 жылы N 22 жарияланған. Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрiнiң 2002 жылғы 21 наурыздағы  N 200 , 2003 жылғы 13 ақпандағы  N 82  бұйрықтарымен енгiзiлген өзгерiстерiмен).
3. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм департаментi (К. Құрманәлиев) осы бұйрықты белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге ұсынсын.
4. Осы бұйрық тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Бiлiм және ғылым бiрiншi вице-министрi Г.Н.Гамарникке жүктелсін.
Министр
Келісілді:
Қазақстан Республикасының
денсаулық сақтау Министрлігі
2004 жыл 12 қараша
Қазақстан Республикасы
Бiлiм және ғылым министрiнiң
2004 жылғы 12 қарашадағы
N 906 бұйрығымен бекiтiлген
Күндiзгi оқыту нысанындағы бiлiм беру ұйымдарында
бiлiм алушыларға академиялық демалыстар берудiң
тәртiбi мен мерзiмдерi жөнiндегi нұсқау
1. Жалпы ережелер
1. Күндiзгi оқыту нысанындағы бiлiм беру ұйымдарында бiлiм алушыларға академиялық демалыстар берудiң тәртiбi мен мерзiмдерi жөнiндегi осы нұсқау "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30 бабына сәйкес әзiрленген.

Об утверждении Правил предоставления академических отпусков обучающимся в организациях образования очной формы обучения
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 ноября 2004 года N 906. Зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2004 года за N 3258. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года N 124.
Сноска. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 ноября 2004 года N 906 утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 18.03.2008  N 124  (порядок введения в действие см. п.4).
Во исполнение  распоряжения  Премьер-Министра Республики Казахстан от 22 октября 2004 года N 319-р "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об образовании"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления академических отпусков обучающимся в организациях образования очной формы обучения.
2. Внести в  приказ  Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 марта 2001 года N 151 "Об утверждении Правил организации деятельности высших учебных заведений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1474, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов в 2001 году, N 22 с изменениями, внесенными приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 марта 2002 г. N 200; от 13 февраля 2003 г. N 82) следующее изменение:
главу 7 Правил организации деятельности высших учебных заведений, утвержденных указанным приказом, исключить.
3. Департаменту высшего и послевузовского образования (К.Курманалиев) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
5. Контроль за исполнением данного приказа возложить на Первого вице-министра образования и науки Гамаркина Г.Н.
Министр
Согласовано:
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
12 ноября 2004 г.
Утверждены
приказом Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 12 ноября 2004 года N 906
Правила
предоставления академических отпусков обучающимся
в организациях образования очной формы обучения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления академических отпусков обучающимся в организациях образования очной формы обучения разработаны в соответствии со  статьей 30  Закона Республики Казахстан "Об образовании".

2. Академиялық демалыс - бiлiм алушының денсаулық жағдайына, соның iшiнде жүктiлiгi мен босануына байланысты оқуын уақытша тоқтататын кезең.
3. Бiлiм алушының академиялық демалыс алуға жазған өтiнiшiн, бiлiм беру ұйымы емтихандық сынақ басталғанға дейiн қарайды. Емтихандық сынақ басталғанға дейiн денсаулығына ешқандай арызданбай, "қанағаттанарлықсыз" баға алғаннан кейiн ғана академиялық демалыс беру туралы өтiнiшiн берген бiлiм алушы, үлгермеушi болып саналады. Ерекше жағдайларды бiлiм беру ұйымы жеке түрде қарастырады.
4. Мемлекеттiк бiлiм беру гранты немесе несиесi негiзiнде бiлiм алушыға академиялық демалыс бергенде, оның осы грант немесе несие бойынша оқуды жалғастыру құқығы сақталады және академиялық демалыс мерзiмiне оны оқытуды қаржыландыру тоқтатылады (медициналық қорытынды негiзiнде академиялық демалыста жүрген грант иелерiне бекiтiлген тәртiппен берiлетiн стипендиядан басқасы), академиялық демалыс бiткеннен соң қаржыландыру қайта басталады.
2. Академиялық демалыс берудiң тәртiбi
мен мерзiмдерi
5. Бiлiм алушыларға тек дәрiгерлiк кеңес комиссиясының (ДКК) қорытындысы негiзiнде ғана, ұзақтығы 2 айдан 12 айға дейiн, ерекше жағдайларда ғана 2 жылға, бiрақ одан артық емес, академиялық демалыс берiледi.
6. Медициналық көрсеткiштер бойынша академиялық демалыс беру мүмкiндiгi туралы дәрiгерлердiң сараптау шешiмiн шығару үшiн, бiлiм алушы бiлiм беру ұйымына қызмет көрсететiн емдеу-профилактикалық ұйымына өзi қаралған медициналық ұйымынан ауру тарихының толық көшiрмесiн әкелiп көрсету керек.
7. Дәрiгерлiк кеңес комиссиясы ауру адамға (жүктi әйелге) академиялық демалыс беру немесе денсаулық жағдайына байланысты басқа факультетке (мамандыққа) оқуға ауыстыру қажеттiлiгi туралы қорытынды шығарады.
8. Бiлiм алушы академиялық демалыс алу үшiн бiлiм беру ұйымы басшысының атына өтiнiш жазады және ДКК анықтамасын әкеледi. Мәселе дұрыс шешiлген жағдайда, бiлiм беру ұйымының басшысы бiлiм алушыға басталу және аяқталу мерзiмi көрсетiлген академиялық демалыс беру туралы бұйрық бередi.
9. Мемлекеттiк бiлiм беру гранты мен мемлекеттiк бiлiм беру несиесi бойынша бiлiм алушыға академиялық бiлiм демалыс беру туралы бұйрықтың көшiрмесiн бiлiм беру ұйымының басшысы, осы бағдарламаны керектi сомаға және мерзiмге қаржыландыру жағынан түзетулер енгiзетiн, республикалық бюджет есебiнен қаржыландыратын жоғары оқу орындары мен колледждерге - жергiлiктi бюджет есебiнен қаржыландыратын бiлiм беру салаларындағы орталық атқарушы органдарға, колледждерге - облыстық, Астана, Алматы қалалық бiлiм беру департаменттерiне жолдайды.

2. Академический отпуск - это период, на который обучающиеся в организациях образования очной формы обучения временно прерывают свое обучение по состоянию здоровья, в том числе по беременности и родам.
3. Заявление обучающегося на оформление академического отпуска, рассматривается организацией образования заблаговременно, до начала экзаменационной сессии.
4. При предоставлении академического отпуска лицу, обучающемуся на основе государственного образовательного заказа, право на дальнейшее обучение по государственному образовательному заказу сохраняется за ним и финансирование его обучения прерывается (за исключением финансирования расходов, предусматриваемых на выплату в установленном порядке стипендий обладателям грантов, находящимся в академическом отпуске на основании медицинского заключения) на период предоставленного академического отпуска, которое возобновляется после его окончания.
Финансовые условия предоставления академического отпуска обучающимся на платной основе, определяются условиями договора или дополнительного соглашения между организацией образования и обучающимся.
2. Порядок и сроки предоставления академических отпусков
5. Академический отпуск предоставляется обучающемуся только на основании заключения врачебно-консультативной комиссии (далее - ВКК) продолжительностью от 6 до 12 месяцев, в исключительных случаях до 2 лет.
6. Для вынесения врачами заключения о возможности предоставления академического отпуска по медицинским показаниям обучающийся предъявляет в лечебно-профилактическую организацию, обслуживающую организацию образования, подробную выписку из истории болезни от медицинского учреждения, под наблюдением которого он находился.
7. ВКК выносит заключение о необходимости предоставления больному (беременной) академического отпуска или рекомендации о переводе по состоянию здоровья на учебу на другой факультет (специальность).
8. Для оформления академического отпуска обучающийся подает заявление на имя руководителя организации образования и представляет справку ВКК.
При положительном решении вопроса руководитель организации образования издает приказ о предоставлении обучающемуся академического отпуска с указанием его сроков начала и окончания.
9. Копию приказа о предоставлении академического отпуска обучающемуся по государственному образовательному заказу руководитель организации образования направляет: вузы и колледжи, финансируемые из республиканского бюджета - в центральный исполнительный орган в области образования, колледжи, финансируемые из местного бюджета - в областные, городов Астаны, Алматы департаменты (управления) образования, для корректировки соответствующей суммы и сроков финансирования данной программы.

10. Созылмалы және қатты психикалық аурулардың күшеюiнiң барлық жағдайларында, бiлiм беру ұйымының басшылығы емдеу-профилактикалық ұйымымен бiрге, психо-неврологиялық диспансердiң сараптамасы негiзiнде бiлiм алушыны басқа факультетке ауыстыру немесе оқытудың басқа түрiне көшiру жағдайларын қарастырады.
11. Туберкулез ауруымен ауыратын бiлiм алушыларға мерзiмi бiр жылдық академиялық демалыс берiледi. Аурудың асқынған жағдайында, оқуды жалғастыру немесе басқа бiлiм беру ұйымына ауыстыру мәселесi жеке тәртiппен шешiледi.
12. Демалыстан қайтып келген бiлiм алушы, кезектi семестр басталмай тұрып бiлiм беру ұйымы басшысының атына академиялық демалыстан келгенi туралы өтiнiшiн жазады және оған қоса ДКК мен ауруды бақылаған емдеу ұйымынан денсаулығы туралы және оқуды жалғастыруға рұқсат етiлгенi туралы анықтама әкеледi. Соның негiзiнде бiлiм беру ұйымының басшысы, бiлiм алушының мамандығын, курсын, тобын көрсетiп, оның академиялық демалыстан қайтып келгенi туралы бұйрық шығарады.
Осы бұйрықтың көшiрмесi, тиiстi бағдарламаны қаржыландыру бойынша шешiм қабылдау үшiн, республикалық бюджет есебiнен қаржыландыратын жоғары оқу орындары мен колледждерге - жергiлiктi бюджет есебiнен қаржыландыратын бiлiм беру салаларындағы орталық атқарушы органдарға, колледждерге - облыстық, Астана, Алматы қалалық бiлiм беру департаменттерiне жiберiледi.
13. Академиялық демалыстан қайтып келген бiлiм алушы, емтихандық сынақ басталмай тұрып, егер бар болса, оқу жоспарларындағы айырмасын жою керек.

10. Во всех случаях обострения хронических или острых психических заболеваний руководство организации образования совместно с лечебно-профилактической организацией на основании заключения психо-неврологической экспертизы рассматривают и решают вопрос о дальнейшей реабилитации обучающегося с переводом на другой факультет или на другую форму обучения, где обучение по состоянию здоровья не является противопоказанным.
11. Обучающимся, больным туберкулезом, предоставляется академический отпуск сроком на один год. В случае прогрессирования болезни вопрос о возможности продолжения обучения или перевода в другую организацию образования решается в индивидуальном порядке.
12. Обучающийся, вернувшийся из академического отпуска до начала очередного семестра, подает заявление на имя руководителя организации образования о восстановлении на соответствующий курс обучения и представляет справку ВКК о состоянии здоровья из лечебной организации, наблюдавшей больного. На основании этого руководитель организации образования издает приказ о восстановлении обучающегося из академического отпуска с указанием специальности, курса и группы.
В Вузы и колледжи, финансируемые из республиканского бюджета копия данного приказа направляются: в центральный исполнительный орган в области образования, колледжи, финансируемые из местного бюджета - в областные, городов Астаны, Алматы департаменты (управления) образования, для принятия решения по финансированию соответствующей программы.
13. Обучающийся, вернувшийся из академического отпуска должен ликвидировать разницу в часах рабочих учебных планов, если таковое имеет место, до начала экзаменационной сессии.