Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 178 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 20 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3373. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 25 мамырдағы N 49 қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.05.25 N 49 қаулысымен.
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007.04.30. N 44 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келтіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулық бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007.04.30. N 44 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап "Бағалы қағаздар рыногында брокерлік-дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 238 тіркелген Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының есеп беру тәртібі туралы" нұсқаулықты бекіту жөнінде" 1996 жылғы 22 қазандағы N 118 қаулысына және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 2124 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиялары бар ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2002 жылғы 18 желтоқсандағы N 486 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармаларының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 116 және 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 55 бірлескен қаулыларының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2854 тіркелген, 2004 жылғы 29 мамырда "Казахстанская правда" N 117-118 және "Егемен Қазақстан" N 138 газеттерінде жарияланған) 1-тармағының күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности организациями, осуществляющими брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года N 178. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2005 года N 3373. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 мая 2009 года N 49
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25.05.2009 N 49 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац.Банка РК от 30 апреля 2007 г. N 44   (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
В целях приведения нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности организациями, осуществляющими брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац.Банка РК от 30 апреля 2007 г. N 44   (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
2. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившим силу пункт 1 совместного постановления Правлений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 116 и Национального Банка Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года N 55 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности организациями, осуществляющими брокерско-дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и внесении изменений в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 22 октября 1996 года N 118 "Об утверждении Инструкции о порядке предоставления отчетности профессиональными участниками рынка ценных бумаг", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 238, и в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 декабря 2002 года N 486 "Об утверждении Правил представления отчетов организациями, обладающими лицензиями на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 2124" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2854, опубликованное 29 мая 2004 года в газетах "Казахстанская правда" N 117-118 и "Егемен Казакстан" N 138).

3. Осы қаулы 2005 жылғы 1 ақпаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
4. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, бағалы қағаздар нарығында брокерлік-дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне және Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығына жіберсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Н.Қ.Абдулинаға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төраға
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қаржы рыногын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігінің Төрағасы
2004 жылғы "___" _____________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2004 жылғы 15 желтоқсандағы
N 178 қаулысымен бекітілген
Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік
қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы
нұсқаулық
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007.04.30. N 44 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық " Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы " 1995 жылғы 30 наурыздағы, " Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы, " Бағалы қағаздар рыногы туралы " 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2008.08.22. N 70 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
2. Осы Нұсқаулық қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органда (бұдан әрі - уәкілетті орган) брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі - брокерлер және дилерлер) жылдықты қоспағанда, қаржылық есептілік беру тізбесін, нысандарын және ұсыну мерзімдерін белгілейді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007.04.30. N 44 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 февраля 2005 года.
4. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, организаций, осуществляющих брокерско-дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Ассоциации финансистов Казахстана.
5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абдулину Н.К.
Председатель
Национального Банка
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства Республики
Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
Утверждена
постановлением Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от "15" декабря 2004 года N 178
Инструкция
о перечне, формах и сроках представления финансовой
отчетности организациями, осуществляющими брокерскую и дилерскую
деятельность на рынке ценных бумаг
Сноска. Заголовок инструкции с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац.Банка РК от 30 апреля 2007 г. N 44   (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан " О Национальном Банке Республики Казахстан " от 30 марта 1995 года, " О бухгалтерском учете и финансовой отчетности " от 28 февраля 2007 года, " О рынке ценных бумаг " от 2 июля 2003 года, а также другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления НБ РК от 22.08.2008 N 70 (порядок введения в действие см. п.3 ).
2. Настоящая Инструкция устанавливает перечень, формы и сроки представления финансовой отчетности, за исключением годовой, организациями, осуществляющими брокерскую и дилерскую деятельность (далее - брокеры-дилеры) в уполномоченный государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац.Банка РК от 30 апреля 2007 г. N 44   (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).

3. Осы Нұсқаулық екінші деңгейдегі банктерге, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, қаржылық агенттіктерге, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға, инвестициялық портфельді басқарушыларға және Ұлттық почта операторына қолданылмайды.
3-1. Брокер-дилерлердің қаржылық есептілігі Қазақстан Республикасының заңнамасында, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында және осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіппен жасалады.
Ескерту. 3-1-тармақпен толықтырылсын - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2008.08.22. N 70 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
2-тарау. Қаржылық есепті ұсыну
4. Брокерлер-дилерлер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын нақтылы ұстаушы ретінде клиенттің шоттарын жүргізу құқығы бар брокер-дилерлерді қоспағанда, тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақытымен 18.00 сағаттан кешіктірмей мынадай қаржылық есепті ұсынады:
1) 1-нысан бойынша жасалған бухгалтерлік баланс (осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасы);
2) 2-нысан бойынша жасалған пайдалар мен зияндар туралы есеп (осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасы).
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007.04.30. N 44 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-1. Ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша 18.00 сағаттан кешіктірмей, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын нақтылы ұстаушы ретінде клиенттің шоттарын жүргізу құқығы бар брокер-дилерлер мынадай қаржылық есептілікті ұсынады:
1) 1-нысан бойынша жасалған бухгалтерлік баланс (осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасы);
2) 2-нысан бойынша жасалған пайдалар мен зияндар туралы есеп (осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасы).
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007.04.30. N 44 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Қаржылық есепте деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - қазақстандық теңгемен көрсетіледі.
6. Қаржылық есепті жасағанда пайдаланылатын өлшем бірлігі мың қазақстандық теңгемен белгіленеді. Қаржылық есептегі бес жүз қазақстандық теңгеден аз сома нольге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз қазақстандық теңгеге тең және одан жоғары сома мың қазақстандық теңгеге дейін дөңгелектенеді.
7. алынып тасталды
Ескерту. 7-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007 жылғы 19 наурыздағы N 27 (2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

3. Настоящая Инструкция не распространяется на банки второго уровня, Национальный Банк Республики Казахстан, финансовые агентства, организации, осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, управляющих инвестиционным портфелем и Национального оператора почты.
3-1. Финансовая отчетность брокеров-дилеров составляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, международными стандартами финансовой отчетности и настоящей Инструкцией.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правления НБ РК от 22.08.2008 N 70 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Глава 2. Представление финансовой отчетности
4. Ежеквартально, не позднее 18.00 часов времени города Астаны, пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом, брокеры-дилеры, за исключением брокеров-дилеров с правом ведения счетов клиента в качестве номинального держателя, осуществляющих отдельные виды банковских операций, представляют следующую финансовую отчетность:
1) бухгалтерский баланс, составленный по форме 1 (приложение 1 к настоящей Инструкции);
2) отчет о прибылях и убытках, составленный по форме 2 (приложение 2 к настоящей Инструкции).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац.Банка РК от 30 апреля 2007 г. N 44   (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
4-1. Ежемесячно, не позднее 18.00 часов времени города Астаны, пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, брокеры-дилеры с правом ведения счетов клиента в качестве номинального держателя, осуществляющих отдельные виды банковских операций, представляют следующую финансовую отчетность:
1) бухгалтерский баланс, составленный по форме 1 (приложение 1 к настоящей Инструкции);
2) отчет о прибылях и убытках, составленный по форме 2 (приложение 2 к настоящей Инструкции).
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правления Нац.Банка РК от 30 апреля 2007 г. N 44   (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
5. Данные в финансовой отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан - казахстанских тенге.
6. Единица измерения, используемая при составлении финансовой отчетности, устанавливается в тысячах казахстанских тенге. Сумма менее пятисот казахстанских тенге в финансовой отчетности округляется до нуля, а сумма, равная пятистам казахстанских тенге и выше, округляется до тысячи казахстанских тенге.
7. исключен
Сноска. Пункт 7 исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 марта 2007 года N 27 (вводится в действие с 1 июля 2007 года).

8. алынып тасталды
Ескерту. 8-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007 жылғы 19 наурыздағы N 27 (2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Брокер-дилерлер уәкілетті органға қаржылық есепті ұсынылатын деректердің конфиденциалдылығын және түзетілмейтіндігін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғау құралдарымен ақпаратты кепілдік бере отырып жеткізудің көліктік жүйесін пайдалана отырып электрондық тасымалдауышта ұсынады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007 жылғы 19 наурыздағы N 27 (2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. алынып тасталды
Ескерту. 10-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007 жылғы 19 наурыздағы N 27 (2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10-1. Тоқсан сайын жасалатын қағаздағы қаржылық есепке бірінші басшы немесе оның орнындағы тұлға және бас бухгалтер қол қояды, мөрмен бекітіледі және брокер-дилерде сақталады. Брокер-дилер уәкілетті органның талабы бойынша жазбаша сұратуды алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей түзетулері жоқ қаржылық есепті қағазда ұсынады.
Ескерту. 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007 жылғы 19 наурыздағы N 27 (2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10-2. Электрондық тасымалдауышта ұсынылған қаржылық есеп қағаздағы қаржылық есепке сәйкес келуі тиіс. Электрондық тасымалдауышта ұсынылатын деректердің қағаздағы деректермен бірдей болуын брокер-дилердің бірінші басшысы немесе оның орнындағы тұлға қамтамасыз етеді.
Ескерту. 10-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007 жылғы 19 наурыздағы N 27 (2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. алынып тасталды
Ескерту. 11-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007 жылғы 19 наурыздағы N 27 (2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Брокер-дилер ұсынған қаржылық есептен уәкілетті орган дәлсіздіктер немесе қателер анықтаса брокер-дилерге бұл жөнінде хабарлайды. Брокер-дилер хабарлама алған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей ескертулері ескеріле отырып пысықталған қаржылық есепті электрондық тасымалдауышта ұсынады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007 жылғы 19 наурыздағы N 27 (2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

8. исключен
Сноска. Пункт 8 исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 марта 2007 года N 27 (вводится в действие с 1 июля 2007 года).
9. Брокеры-дилеры представляют финансовую отчетность в уполномоченный орган на электронном носителе, с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
Сноска. Пункт 9 в редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 марта 2007 года N 27 (вводится в действие с 1 июля 2007 года).
10. исключен
Сноска. Пункт 10 исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 марта 2007 года N 27 (вводится в действие с 1 июля 2007 года).
10-1. Финансовая отчетность на бумажном носителе, составляемая ежеквартально, подписывается первым руководителем или лицом, его замещающим, и главным бухгалтером, заверяется печатью и хранится у брокера-дилера. По требованию уполномоченного органа брокер-дилер не позднее двух рабочих дней со дня получения письменного запроса представляет финансовую отчетность на бумажном носителе, которая не должна содержать исправлений и подчисток.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 10-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 марта 2007 года N 27 (вводится в действие с 1 июля 2007 года).
10-2. Финансовая отчетность, представленная на электронном носителе, должна соответствовать финансовой отчетности на бумажном носителе. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем брокера-дилера или лицом, его замещающим.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 10-2 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 марта 2007 года N 27 (вводится в действие с 1 июля 2007 года).
11. исключен
Сноска. Пункт 11 исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 марта 2007 года N 27 (вводится в действие с 1 июля 2007 года).
12. При обнаружении неточностей или ошибок в финансовой отчетности, представленной брокером-дилером, уполномоченный орган уведомляет об этом брокера-дилера. Брокер-дилер не позднее одного рабочего дня со дня получения уведомления представляет доработанную с учетом замечаний финансовую отчетность на электронном носителе.
Сноска. Пункт 12 в редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 марта 2007 года N 27 (вводится в действие с 1 июля 2007 года).

13. алынып тасталды
Ескерту. 11-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007 жылғы 19 наурыздағы N 27 (2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Қаржылық есепті уақтылы бермеу, бермеу немесе қаржылық есепте күмәнды мәліметтер беру Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жауапкершілікке әкеп соғады.
3-тарау. Қорытынды ережелер
15. Осы Нұсқаулықта реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
Бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және дилерлік қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
қаржылық есеп беру тізбесі,
нысандары және ұсыну
мерзімдері туралы
нұсқаулыққа 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007.04.30. N 44 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2008.08.22. N 70 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
1-нысан
__________________________________________________
(бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік
қызметті жүзеге асыратын ұйымның толық атауы)
200_ жылғы "___" _______ жағдай бойынша
бухгалтерлік балансы
(мың қазақстандық теңгемен)
Баптардың атауы
Ескерту
есептік
кезеңнің
аяғында
өткен
жылдың
аяғында
1
2
3
4
Активтер
Негізгі құрал-жабдықтар
(амортизацияны шегергенде)
Материалдық емес активтер
(амортизацияны шегергенде)
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
Инвестициялық жылжымайтын мүлік
Басқа заңды тұлғалардың капиталына
инвестициялар
Берілген ұзақ мерзімді заемдар
(күмәнді борыштар бойынша резервтерді
шегергенде)
Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек
(ықтимал ысырапқа арналған
резервтерді шегергенде)
Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы
қағаздар (ықтимал шығындарға арналған
резервтерді шегергенде)
Сатуға арналған қолда бар бағалы
қағаздар (ықтимал ысырапқа арналған
резервтерді шегергенде)
Мерзімі ұзартылған салықтық талап
Берілген аванстар
Басқа да активтер
Қорлар
Салықтар және бюджетке төленетін
басқа да міндетті төлемдер бойынша
бюджетке қойылатын талаптар
Алдағы кезеңдердің шығыстары
Берілген қысқа мерзімді заемдар
(күмәнді борыштар бойынша резервтерді
шегергенде)
Басқа да дебиторлық берешек
(ықтимал ысырапқа арналған
резервтерді шегергенде)
"Кері РЕПО" операциясы
Туынды қаржы құралдары
Сауда бағалы қағаздары
Орналастырылған салымдар (ықтимал
ысырапқа арналған резервтерді
шегергенде)
Ақша және ақша баламалары
оның ішінде:
кассадағы қолма-қол ақша
банктердің шоттарындағы ақша
Активтердің жиынтығы:
Капитал
Жарғылық капитал
Сыйлықақылар
(қосымша төленген капитал)
Алынған капитал
Резервтік капитал
Басқа да резервтер
Бөлінбеген пайда (өтелмеген шығын)
оның ішінде:
өткен жылдардағы
есепті кезеңдегі
Капитал жиынтығы:
Азшылық үлесі
Міндеттемелер
Ұзақ мерзімді алынған заемдар
оның ішінде:
қаржылық жалдау
Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері
Шығарылған борыштық бағалы қағаздар
Мерзімі ұзартылған салықтық
міндеттеме
Алдағы кезеңдегі кірістер
Алынған аванстар
Акционерлермен акциялар жөнінде есеп
айырысу бойынша есептелген шығыстар
Қызметкерлермен есеп айырысу бойынша
есептелген шығыстар
Салықтар және бюджетке төленетін
басқа да міндетті төлемдер бойынша
бюджет алдындағы міндеттеме
Қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері
Қысқа мерзімді алынған заемдар
"РЕПО" операциясы
Туынды қаржы құралдары
Басқа да міндеттемелер
Міндеттемелер жиынтығы:
Капитал және міндеттемелер жиынтығы
Бірінші басшы: _________________ күні__________________
Бас бухгалтер __________________ күні__________________
Орындаушы: _____________________ күні__________________
Телефоны:__________________
Мөрдің орны
Бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және дилерлік қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
қаржылық есеп беру тізбесі,
нысандары және ұсыну
мерзімдері туралы
нұсқаулыққа 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2007.04.30. N 44 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-нысан
__________________________________________________
(бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін
жүргізу бойынша қызметті жүзеге асыратын ұйымның
толық атауы)
200_ жылғы "___" _______ жағдай бойынша
пайдалар мен зияндар туралы есебі
(мың қазақстандық теңгемен)
Баптардың атауы
Ес-
кер-
ту
Есеп-
тік
ке-
зеңде
Ағымдағы
жылдың
басынан
бастап
кезең
ішінде
(өспелі
жиынты-
ғымен)
Өткен
жылдың
осын-
дай
кезең-
інде
Өткен
жылдың
осындай
кезең-
інде
(өспелі
жиынты-
ғымен)
1
2
3
4
5
6
Негізгі қызметтен сыйақы
түріндегі кірістер
Ағымдағы шоттар және
орналастырылған салымдар
бойынша сыйақы түріндегі
кірістер
Сатып алынған бағалы
қағаздар бойынша сыйақы
(купон және/немесе дис-
конт) түріндегі кірістер
Бағалы қағаздарды сатып
алу-сатудан түскен
кірістер (шығындар)
(нетто)
Сауда бағалы қағаздары
құнының өзгеруінен
кірістер (шығындар)
(нетто)
"Кері РЕПО" операция-
лары бойынша кірістер
Шетел валютасын қайта
бағалаудан кірістер
(шығындар) (нетто)
Қаржылық емес активтерді
сатудан және активтерді
алудан кірістер
Басқа да кірістер
Кірістер жиынтығы
Комиссиялық шығыстар
Сатып алынған бағалы
қағаздар бойынша сыйақы
(сыйлықақылар) түріндегі
шығыстар
Шығарылған бағалы
қағаздар бойынша сыйақы
түріндегі шығыстар
"РЕПО" операциялары
бойынша шығыстар
Алынған заемдар және
қаржылық жалдау бойынша
сыйақы түріндегі
шығыстар
Жалпы әкімшілік шығыстар
оның ішінде:
еңбекақы төлеу және
іссапар шығыстары
амортизациялық
аударымдар және тозу
ағымдағы жалдау
бойынша шығыстар
бюджетке салықтар және
басқа міндетті төлемдер
төлеу бойынша шығыстар
(корпоративтік табыс
салығынан басқасы)
Қаржылық емес активтерді
сатудан және активтерді
өткізуден түскен
шығыстар
Басқа да шығыстар
Шығыстар жиынтығы
Резервтерге (провизия-
ларға) аударылғанға
дейінгі пайда (шығын)
Операциялар бойынша ық-
тимал шығындарға арнал-
ған резервтер (резерв-
терді қалпына келтіру)
Басқа заңды тұлғалардың
капиталына қатысудан
кіріс
Кезеңдегі пайда (зиян)
Тоқтатылған қызметтен пайда (зиян)
Салық салынғанға дейінгі
пайда (шығын)
Корпоративтік табыс
салығы
Салық салынғаннан ке-
йінгі таза пайда (шығын)
Азшылық үлес
Кезең ішіндегі таза
пайда (шығын)
Бірінші басшы: _________________ күні__________________
Бас бухгалтер __________________ күні__________________
Орындаушы: _____________________ күні__________________
Телефоны:__________________
Мөрдің орны

13. исключен
Сноска. Пункт 13 исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 марта 2007 года N 27 (вводится в действие с 1 июля 2007 года).
14. Несвоевременное представление, непредставление финансовой отчетности или представление недостоверных сведений в финансовой отчетности влечет ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 3. Заключительные положения
15. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, разрешаются в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Инструкции о перечне, формах
и сроках представления
финансовой отчетности организациями,
осуществляющими брокерскую и дилерскую
деятельность на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Нац.Банка РК от 30 апреля 2007 г. N 44 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 22.08.2008 N 70 (порядок введения в действие см. п.3 ).
форма 1
Бухгалтерский баланс
______________________________________________________
(полное наименование организации, осуществляющей
брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг)
по состоянию на "____" "_____________" 200____года
(в тысячах казахстанских тенге)
Наименование
статьи
При-
меча-
ние
на конец
отчетного
периода
на конец
предыдущего
года
1
2
3
4
Активы
Основные средства
(за вычетом амортизации)
Нематериальные активы
(за вычетом амортизации)
Долгосрочные активы,
предназначенные для продажи
Инвестиционная недвижимость
Инвестиции в капитал
других юридических лиц
Долгосрочные займы предоставленные (за вычетом резервов по сомнительным долгам)
Долгосрочная дебиторская
задолженность (за вычетом
резервов на возможные потери)
Ценные бумаги, удерживаемые
до погашения (за вычетом
резервов на возможные потери)
Ценные бумаги, имеющиеся в
наличии для продажи (за
вычетом резервов на
возможные потери)
Отсроченное налоговое
требование
Авансы выданные
Прочие активы
Запасы
Требования к бюджету по
налогам и другим обязательным платежам в
бюджет
Расходы будущих периодов
Краткосрочные займы предоставленные (за вычетом резервов по сомнительным долгам)
Прочая дебиторская задолженность
(за вычетом резервов на
возможные потери)
Операция "Обратное РЕПО"
Производные финансовые
инструменты
Торговые ценные бумаги
Вклады размещенные
(за вычетом резервов на
возможные потери)
Деньги и денежные
эквиваленты
в том числе:
наличные деньги в кассе
деньги на счетах в банках
Итого активы:
Капитал
Уставный капитал
Премии (дополнительный
оплаченный капитал)
Изъятый капитал
Резервный капитал
Прочие резервы
Нераспределенная прибыль
(непокрытый убыток):
в том числе:
предыдущих лет
отчетного периода
Итого капитал:
Доля меньшинства
Обязательства
Долгосрочные
полученные займы
в том числе:
финансовая аренда
Долгосрочная
кредиторская задолженность
Долгосрочные оценочные
обязательства
Выпущенные долговые
ценные бумаги
Отсроченное налоговое
обязательство
Доходы будущих периодов
Авансы полученные
Начисленные расходы по
расчетам с акционерами
по акциям
Начисленные расходы по
расчетам с персоналом
Обязательство перед
бюджетом по налогам и
другим обязательным
платежам в бюджет
Краткосрочная
кредиторская задолженность
Краткосрочные оценочные
обязательства
Краткосрочные
полученные займы
Операция "РЕПО"
Производные финансовые
инструменты
Прочие обязательства
Итого обязательства:
Итого капитал и
обязательства
Первый руководитель _____________дата____________
Главный бухгалтер _______________дата____________
Исполнитель_____________________ дата ___________
Телефон _____________
Место для печати
Приложение 2
к Инструкции о перечне, формах
и сроках представления
финансовой отчетности организациями,
осуществляющими брокерскую и дилерскую
деятельность на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац.Банка РК от 30 апреля 2007 г. N 44 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
форма 2
Отчет о прибылях и убытках
______________________________________________________
(полное наименование организации, осуществляющей
брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг)
по состоянию на "___"_________ 200___ года
(в тысячах казахстанских тенге)
Наименование
статей
При-
меча-
ние
За
отчет-
ный
период
За
период
с начала
текуще-
го года
(с нара-
стающим
итогом)
За анало-
гичный
период
преды-
дущего
года
За анало-
гичный
период с
начала
предыду-
щего года
(с нарастаю-
щим
итогом)
1
2
3
4
5
6
Доходы в виде
вознаграждения
от основной
деятельности
Доходы в виде
вознаграждения
по текущим
счетам и раз-
мещенным
вкладам
Доходы в виде
вознаграждения
(купона и/или
дисконта) по
приобретенным
ценным бумагам
Доходы (убытки)
от купли- продажи
ценных бумаг
(нетто)
Доходы (убытки)
от изменения
стоимости
торговых
ценных бумаг
(нетто)
Доходы по
операциям
"обратное РЕПО"
Доходы (убытки)
от переоценки
иностранной
валюты (нетто)
Доходы от
реализации
нефинансовых
активов и
получения
активов
Прочие доходы
Итого доходов
Комиссионные
расходы
Расходы в виде
вознаграждения
(премии) по
приобретенным
ценным бумагам
Расходы в виде
вознаграждения
по выпущенным
ценным бумагам
Расходы по
операциям "РЕПО"
Расходы в виде
вознаграждения
по полученным
займам и
финансовой аренде
Общие админист-
ративные расходы
в том числе:
расходы на оплату труда и
командировочные
амортизационные
отчисления и износ
расходы по
текущей аренде
расходы по выплате налогов
и других
обязательных
платежей в
бюджет (кроме
корпоративного
подоходного
налога)
Расходы от
реализации
нефинансовых
активов и
передачи
активов
Прочие расходы
Итого расходов
Прибыль (убыток)
до отчисления в
резервы
(провизии)
Резервы
(восстановление
резервов) на
возможные
потери по
операциям
Доход от участия
в капитале
других юриди-
ческих лиц
Прибыль (убыток)
за период
Прибыль (убыток)
от прекращенной
деятельности
Прибыль (убыток)
до налогообложения
Корпоративный
подоходный налог
Чистая прибыль
(убыток) после
налогообложения
Доля меньшинства
Чистая прибыль
(убыток) за период
Первый руководитель _____________дата____________
Главный бухгалтер _______________дата____________
Исполнитель_____________________ дата____________
Телефон _____________
Место для печати