Адамдар мен жануарлардың құтырмамен ауруына жол бермеу жөніндегі шаралар туралы
Қарағанды облысы әкімиятының 2004 жылғы 18 мамырдағы N 10/04 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2004 жылғы 15 маусымда N 1548 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы әкімдігінің 2016 жылғы 19 қаңтардағы N 03/04 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы әкімдігінің 19.01.2016 N 03/04 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" 2002 жылғы 4 желтоқсандағы N 361 , "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148 , "Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" 1997 жылғы 19 мамырдағы N 111 Заңдарына сәйкес және адамдар мен жануарлардың құтырмамен ауруының алдын алу жөніндегі ұйымдастыру іс-шараларын одан әрі мақсатты түрде жүргізу мақсатында облыс әкімияты ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қалалар мен аудандар әкімдері коммуналдық қызметтермен бірлесе отырып иесіз иттер мен мысықтарды аулауды ұйымдастыруды, елді мекендердің аумақтарын, қоқысқа, басқа да қалдық заттарға, үйінділерге арналған алаңшаларды тиісті жағдайда ұстауды қамтамасыз етсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыстық аумақтық басқармасы (К.М. Шушиков - келісім бойынша):
1) санитарлық-ветеринарлық шаралардың уақытында және мақсатты жүргізілуі үшін ауыл шаруашылығы және жабайы жануарлардың арасында анықталған барлық құтырма ошақтарын есепке алуды қамтамасыз етсін;
2) ауыл шаруашылығы және үй жануарларына құтырмаға қарсы алдын ала егудің жүргізілуіне, оларды толық есепке алуды (паспортизациялау) қамтамасыз етуге бақылау қойсын;
3) анықталған ауру ошақтарын жою жөніндегі ветеринарлық іс-шаралардың шұғыл орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Облыстық денсаулық сақтау басқармасы (К.К. Ермекбаев):
1) барлық зардап шеккендерге ауру белгілері болған жағдайда құтырмаға қарсы емдеу-алдын ала егулердің уақытында жүргізілуін қамтамасыз етсін;
2) медицина қызметкерлерінің құтырма ауруының клиникасы, диагностикасы, емдеу және алдын алу мәселелері бойынша теориялық және практикалық дайындығын жүргізуді ұйымдастырсын.
4. Облыстық санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау департаменті (С.Т. Сәтеков):
1) облыстың барлық емдеу-алдын алу мекемелерін антирабикалық екпелер мен иммунды глобулиндермен қажетті көлемде қамтамасыз етсін;
2) антирабикалық егулердің уақытында және негізделіп тағайындалуына бақылау қойсын;
3) ветеринарлық қызметпен бірлесе отырып адамдарды ит қапқан және жануарлармен жанасқан жағдайды анықтау мақсатында зардап шеккендердің әрбір жағдайына эпизоотологиялық-эпидемиологиялық тергеу жүргізсін;

О мероприятиях по недопущению заболевания животных и людей бешенством
Постановление Акимата Карагандинской области от 18 мая 2004 года N 10/04. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 15 июня 2004 года за N 1548. Утратило силу постановлением акимата Карагандинской области от 19 января 2016 года N 03/04
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Карагандинской области от 19.01.2016 N 03/04.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 4 декабря 2002 года N 361 "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", от 23 января 2001 года N 148 "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", от 19 мая 1997 года N 111 "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан" и в целях дальнейшего целенаправленного проведения организационных мероприятий по профилактике заболевания бешенством животных и людей, акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Акимам городов и районов совместно с коммунальными службами обеспечить организацию отлова бродячих собак и кошек, содержать в надлежащем санитарном состоянии территории населенных пунктов, площадки для мусора, других отходов, свалки.
2. Областному территориальному управлению Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Шушиков К.М. - по согласованию):
1) обеспечить учет всех выявленных очагов бешенства среди сельскохозяйственных и диких животных для своевременного и целенаправленного проведения санитарно-ветеринарных мероприятий;
2) установить контроль по обеспечению полного учета (паспортизации), проведения профилактической вакцинации против бешенства сельскохозяйственных и домашних животных;
3) обеспечить оперативное выполнение ветеринарных мероприятий по ликвидации выявленных очагов болезни.
3. Областному управлению здравоохранения (Ермекбаев К.К.):
1) обеспечить своевременное проведение лечебно-профилактических прививок против бешенства при наличии показаний всем пострадавшим;
2) организовать проведение теоретической и практической подготовки медицинских работников по вопросам клиники, диагностики, лечения и профилактики бешенства.
4. Областному департаменту государственного санитарно-эпидемиологического надзора (Сатеков С.Т.):
1) обеспечить все лечебно-профилактические учреждения области необходимым количеством антирабической вакцины и иммуно-глобулина;
2) установить контроль за своевременным и обоснованным назначением антирабических прививок;
3) совместно с ветеринарной службой проводить эпизоотолого-эпидемиологическое расследование каждого случая обращения пострадавших от укусов с целью выявления обстоятельств покуса и контакта с животным;

4) емдеу-алдын алу мекемелері мен мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау басқармаларына құтырманың алдын алу және диагностика мәселелері жөнінде ұйымдық-әдістемелік көмек көрсетсін;
5) облыстық денсаулық сақтау басқармасымен бірлесе отырып құтырма ауруының алдын алу мақсатында тұрғын халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізсін.
5. Аталмыш қаулының орындалуы туралы ақпарат облыс әкімінің аппаратына жартыжылдықта бір рет 5 шілде және 5 қаңтар қарсаңында ұсынылсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Е.Л. Тоғжановқа жүктелсін.
Облыс әкімі

4) оказывать организационно-методическую помощь лечебно-профилактическим учреждениям и управлениям государственного санитарно-эпидемиологического надзора по вопросам диагностики и профилактики бешенства;
5) совместно с областным управлением здравоохранения усилить санитарно-просветительную работу среди населения по профилактике бешенства.
5. Информацию об исполнении данного постановления представлять в аппарат акима области один раз в полугодие к 5 июля и 5 января.
6. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Тугжанова Е.Л..
Аким Карагандинской области