Атырау облысының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2005-2007 жылдарға арналған орта мерзімді жоспары туралы
Атырау облыстық мәслихатының 2004 жылғы 8 желтоқсандағы N 166-ІІІ шешімі Атырау облысының әділет департаментінде 2005 жылғы 21 қаңтарда N 2282 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облыстық Мәслихатының 2011 жылғы 3 қазандағы № 275/1711/-МШ хатымен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облыстық Мәслихатының 2011.10.03 № 275/1711/-МШ хатымен.
Облыстық әкімияттың 2004 жығы 26 қарашадағы N 231 "Атырау облысының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2005-2007 жылдарға арналған орта мерзімді жоспары туралы" қаулысын талқылап облыстық мәслихат IX сессиясында  шешім етті:
1. Атырау облысының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2005-2007
жылдарға арналған орта мерзімді жоспары бекітілсін (жалғанды).
2. Қала және аудан әкімдері облыстық департаменттер, басқармалар мен комитеттер шаруашылық субъектілері Атырау облысының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2005-2007 жылдарға арналған орта мерзімді жоспарының іске асырылуын қамтамасыз етсін.
Облыстық мәслихат IX сессиясының төрағасы
Облыстық мәслихат хатшысы
Атырау облыстық әкімиятының қаулысы 2004 жылғы 26 қараша 231
Атырау облысының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2005-2007 жылдарға арналған орта мерзімді жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жығы 31 тамыздағы N 917
"Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2005-2007 жылдарға арналған орта мерзімді жоспары туралы" қаулысын орындау мақсатында облыс әкімияты қаулы етеді:
1. Атырау облысының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2005-2007
жылдарға арналған орта мерзімді жоспары мақұлдансын және облыстық мәслихаттың кезекті сессиясына бекітуге ұсынылсын (бұдан әрі - Жоспар).
2. Қала және аудан әкімдері, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдар Жоспарды орындау жөніндегі шараларды алсын және экономика мен кәсіпкерлікті қолдау бас басқармасына оның орындау барысы туралы тоқсан сайын ақпарат беріп отырсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары В.В. Супрунға жүктелсін.
Облыс әкімі
Облыс әкімиятының
2004 жылғы 26.11. N 231
қаулысымен бекітілген
Атырау облысының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2005-2007 жылдарға арналған орта мерзімді жоспары
1. Кіріспе
Атырау облысының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2005-2007 жылдарға арналған орта мерзiмдi жоспары (бұдан әрi - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Бюджет жүйесі туралы" Заңына , Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 31 тамыздағы N 917 "Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2005-2007 жылдарға арналған орта мерзiмдi жоспары туралы" қаулысына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарларын әзірлеу ережесiне сәйкес әзiрленген.

О среднесрочном плане социально-экономического развития Атырауской области на 2005-2007 годы
Решение Атырауского областного Маслихата 8 декабря 2004 года N 166-III. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 21 января 2005 года N 2282. Утратило силу в соответствии с письмом Атырауского областного маслихата от 3 октября 2011 года № 275/1711/-МШ
Сноска. Утратило силу в соответствии с письмом Атырауского областного маслихата от 3.10.2011 275/1711/-МШ.
Обсудив постановление областного маслихата от 26 ноября 2004 года N 23 "О среднесрочном плане социально-экономического развития Атырауской области на 2005-2007 годы" IX сессия областного маслихата решила:
1. Утвердить среднесрочный план социально-экономического развития Атырауской области на 2005-2007 годы и прогноз основных показателей социально экономического развития (прилагается).
2. Акимам города и районов, областным и территориальным управлениям комитетам, хозяйствующим субъектам обеспечить реализацию среднесрочного плана социально-экономического развития Атырауской области на 2005-2007 годы.
Председатель IX сессии областного маслихата
Секретарь областного маслихата
Постановление областного акимата
26 ноября 2004 года N 231
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2004 года N 917 "О Среднесрочном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2005-2007 годы" акимат области постановляет:
1. Одобрить и представить на утверждение очередной сессии областного Маслихата Среднесрочный план социально-экономического развития Атырауской области на 2005-2007 годы (далее План).
2. Акимам города и районов, областным и территориальным управлениям и комитетам, хозяйствующим субъектам принять меры по исполнению Плана и ежеквартально информировать Главное управление экономики и поддержки предпринимательства о ходе его реализации.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Супруна В.В. - первого заместителя акима области.
Аким области
Утвержден
постановлением акимата
от 26 ноября 2004 года N 231
Среднесрочный план социально-экономического развития Атырауской области на 2005-2007 годы
Введение
Среднесрочный план социально-экономического развития Атырауской области на 2005-2007 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе", Постановлением   Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2004 года N 917 "О среднесрочном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2005-2007 годы" и Правилами разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства от 14.06.2002 года Республики Казахстан N 647.

Жоспар сыртқы және iшкi факторларға байланысты облыс экономикасының 2005-2007 жылдардағы даму қарқынын негiздейдi, облыстық 2010 жылға дейiнгi әлеуметтiк-экономикалық дамуының стратегиялық жоспарында, 2004 жылғы 19 наурыздағы Президенттiң Қазақстан халқына жолдауында және Қазақстан Республикасы үкiметiнiң 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасында айқындалған мақсаттарға жету және басымдықтарды іске асыру үшін салаларды дамытудағы мiндеттер мен оларды шешудің жолдарын айқындайды.
Облысты дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мақсаттары, мiндеттерi және басымдықтары
1.1. Стратегиялық мiндеттердi шешу саласында
Мақсат: облыс экономикасын 2010 жылға дейiн дамытудың стратегиялық мақсаттарына жетудi қамтамасыз ету.
Мiндеттер: мұнайгаз және өңдеу салаларын дамыту арқылы мұнай мен газды, оларды өңдеуден алынатын өнiмдердi экспортқа шығару көлемiн арттыруды қамтамасыз ету;
мұнайхимия өнiмдері мен тауарлар түрлерiнің кең жинағын алу үшін көмiрсутек шикiзатын терең өңдеу жөнiндегi қуаттарды құру;
бәсекеге қабiлеттi өндiрiстердi дамытуға, тұрғын үй құрылысын салуға, облыстық инфрақұрылымын дамытуға бағытталған iшкi және сыртқы инвестициялардың жоғары деңгейiне қол жеткiзу;
ауылды, оның инфрақұрылымын әлеуметтік-экономикалық дамыту, ауыл шаруашылығы өндiрiсiн серпінді дамытуды қамтамасыз ету негiзiнде облыс халқын өз өндiрісінің сапалы, экологиялық таза өнiмдерiмен қамту деңгейiн арттыру;
облыс халқын балық өнiмдерімен қамту, балық шаруашылығын кешендi дамыту және экспорт көлемiн ұлғайту.
1.2. Орта мерзiмдi мiндеттердi шешу саласында
Бәсекеге қабiлеттi экономиканың негiзiн құру үшiн келесі мiндеттердi шешу көзделуде:
шығарылатын өнiмнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыруға мүмкiндiк беретiн озық технологияларды енгiзу негiзiнде жаңа өндiрiстердi ашу және жұмыс iстеп тұрғандарын кеңейту;
ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру үшін жағдайлар жасау, ауылдық өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылымының даму деңгейiн көтеру;
халықты жұмыспен қамту және табысын ұлғайту, тұрғындардың денсаулық сақтау мен бiлiм берудiң сапалы қызметтерiне қол жетімділігін арттыру, аз қамтылған азаматтарды атаулы әлеуметтiк қорғауды жақсарту арқылы кедейшілiктi қысқарту;
экологиялық қауiпсiз ортаны қолдау.
2004-2007 жылдарға арналған өңірлік индустриялық-инновациялық
бағдарламаны, 2005-2007 жылдарға арналған тұрғын үй құрылысы бағдарламасын, Ауыл аумақтарын дамыту бағдарламасы мен аграрлық азық-түлік бағдарламасын іске асыру, Каспий теңізінің қазақстандық секторын игерудің мемлекеттік бағдарламасын орындау, бiлiм беру мен денсаулық сақтаудың материалдық-техникалық базасын, сапасы мен оларға қол жетімділікті нығайту, шағын кәсiпкерлiктi дамыту көзделуде.

План обосновывает темпы развития экономики области на 2005-2007 годы в зависимости от внешних и внутренних факторов, определяет задачи в развитии отраслей и пути их решения для достижения целей и реализации приоритетов, определенных Стратегическим планом социально-экономического развития области до 2010 года, посланием Президента народу Казахстана от 19 марта 2004 года и Программой Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы.
Цели, задачи и приоритеты развития области на 2005-2007 годы
1.1. В области решения стратегических задач
Цель: обеспечение достижения стратегических целей развития экономики области до 2010 года.
Задачи:
обеспечение увеличения объемов экспорта нефти и газа, продуктов их переработки за счет развития нефтегазовой и перерабатывающей отраслей;
создание мощностей по углубленной переработке углеводородного сырья с получением широкого ассортимента нефтехимической продукции и товаров;
достижение высокого уровня внутренних и внешних инвестиций, направляемых на развитие конкурентоспособных производств, строительство жилья, развития инфраструктуры области;
социально-экономическое развитие села, его инфраструктуры, повышение уровня обеспеченности населения области качественными, экологически чистыми продуктами питания собственного производства на основе обеспечения динамичного развития сельскохозяйственного производства;
обеспечение населения области рыбной продукцией, комплексное развитие рыбного хозяйства и увеличение объемов экспорта.
1.2. В области решения среднесрочных задач
Для построения основы конкурентоспособной экономики предполагается решить следующие задачи:
создание новых и расширение действующих производств на основе внедрения передовых технологий, позволяющих повысить конкурентоспособность выпускаемой продукции;
создание условий для повышения конкурентоспособности сельскохозяйственного производства, повышение уровня развития производственной и социальной инфраструктуры села;
сокращение бедности за счет занятости и увеличения доходов населения, повышения доступа населения к качественным услугам здравоохранения и образования, улучшения адресной социальной защиты малообеспеченных граждан;
поддержание экологически безопасной среды.
Предусматривается реализация региональной Программы индустриально-инновационного развития на 2004-2007 годы,  Программы жилищного строительства на 2005-2007 годы,  Программы развития сельских территорий и Агропродовольственной Программы, выполнение Государственной программы освоения Казахстанского сектора Каспийского моря, укрепление материально-технической базы, качества и доступности образования и здравоохранения, развитие малого предпринимательства.

2. Даму бағдарламалары және оларды қаржыландыру
Өңірлік бағдарламалар облыстық әлеуметтiк-экономикалық даму
жоспарларын іске асырудың негiзгi тұтқасы болып табылады. Өңірлік
бағдарламалардың ресурстық бөлiгi бюджеттiк бағдарламалармен үйлестiрiлген. 2003 жылдан бастап қолданыстағы және әзiрленіп жатырған өңірлік бағдарламалардың тiзбесi Атырау облысының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарының құрамында бекiтiледi.
Бағдарламалардың шараларын жүзеге асырудан түпкілікті нәтижелерге қол жеткiзу үшiн олардың тиiмдiлiгiне талдау мен бақылау жасалады, ол бағдарламалық құжаттардың облыс экономикасының жедел дамуы мен республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаржыларын тиiмдi пайдалануды қамтамасыз етудегi ролiн арттыруға мүмкiндiк бередi.
3. Сауда және сыртқы экономикалық қызмет. Iшкi сауда
2003 жылы бөлшек тауар айналымының көлемi (қоғамдық тамақтандырудың айналымын есептемегенде) 11986,6 миллион теңгенi құрап, 2002 жылмен салыстырғанда 19%-ға артқан.
2003 жылдың басынан берi жеке меншiк нысандағы кәсiпорындардың тауар өткізуінен және рыноктардағы саудадан түскен айналым 11927,5 миллион теңгенi құрады (99,5%), басқа сауданың тауар айналымы   2003 жылы экспорттық жеткізілімдер 3399,8 миллион АҚШ долларын (139,6%) құрады. Экспорт құрылымында ең көп үлес салмағын минералдық өнiмдер - шикi мұнай, мұнай өнiмдерi (жалпы экспорттық 93,1%) алады.
Импорттық түсiмдер 620,2 миллион АҚШ долларын (111,2%) құрады.
Болжамдалатын нәтижелер 2004 жылы сыртқы сауда айналымының көлемi 4310,7 миллион АҚШ доллары (немесе 2003 жылға қарағанда 110,2%), соның iшiнде: экспорт - 3660,2 миллион АҚШ доллары (102,1%), импорт - 650,5 миллион АҚШ доллары (104,9%) мөлшерiнде жоспарланып отыр.
2007 жылы сыртқы сауда айналымының көлемi 6572,6 миллион АҚШ долларын (2006 жылға қарағанда 133,6%), соның iшiнде: экспорт - 5852,5 миллион АҚШ долларын (138,5%), импорт - 720,0 миллион АҚШ долларын (104,0%) құрайды.
Теңiз кен орнын қарқынды өңдеуге және Каспий теңiзiнiң Солтүстiк бөлiгi қайрағын игеруге, сондай-ақ өңір инфрақұрылымы нысаналарының құрылысын салу көлемінің күрт өсуiне, облыс аумағында жаңа кен орындарын ашу мен жайғастыруға байланысты технологиялық құрал-жабдықтардың, мәшинелердiң, тетіктердің, көлік құралдарының, тағам өнімдерінің жеткізілімдерін ұлғайту нәтижесiнде импорт үлесінің өсуі күтiледi.
4. Адами капиталды дамыту
Өңір экономикасының объективтi өсiп келе жатқан шикiзаттың
бағыттылығы жағдайларында халықтың қолдағы табыс деңгейi бойынша жiктелуi орын алуда, сондықтан, облыстық әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарында денсаулық сақтау, бiлiм беру қызметтерiнiң сапасы мен оларға қол жетімділікті жақсарту, орташа табысы бар халықтың үлес салмағын көбейту жөнiндегi шаралар белгiленіп отыр.

2. Программы развития и их финансирование
Региональные программы являются основным рычагом реализации планов социально-экономического развития области. Ресурсная часть региональных программ гармонизирована с бюджетными программами. Начиная с 2003 года, Перечень действующих и разрабатываемых региональных программ утверждается в составе среднесрочного плана социально-экономического развития Атырауской области.
Для достижения конечных результатов от реализации мероприятий программ будет осуществляться контроль и анализ их эффективности, что позволит повысить роль программных документов в обеспечении ускоренного роста экономики области и эффективности использования средств республиканского и местного бюджетов.
3. Торговля и внешнеэкономическая деятельность
Внутренняя торговля
В 2003 году объем розничного товарооборота (без учета оборота общественного питания) составил 11986,6 миллион тенге и увеличился по сравнению с 2002 годом на 19%.
С  начала 2003 года оборот от реализации товаров предприятиями частной формы собственности и от торговли на рынках составил 11927,5 миллион тенге (99,5%), юридическими лицами и гражданами других государств - 59,1 миллион тенге (0,5%).
В области функционирует 25 торговых рынка, из них в городе Атырау - 6.
Внешнеторговый товарооборот
Экспортные поставки в 2003 году составили 3399,8 миллион долларов США (139,6%). В структуре экспорта наибольший удельный вес занимают минеральные продукты - нефть сырая, нефтепродукты (93,1 % от общего экспорта).
Импортные поступления составили 620,8 миллион долларов США (111,2 %). Прогнозируемые результаты. В 2004 году объем внешнеторгового оборота планируется в размере 4310,7 миллион долларов США (или 110,2 к 2003году), в том числе - экспорт - 3660,2 миллион долларов США (102,1 %), импорт - 650,5 миллион долларов США (104,9).
В 2007 году объем внешнеторгового оборота составит 6572,6 миллион долларов США (133,6 % к 2006 году), в том числе экспорт - 5852,5 миллион  долларов США (138,5 %), импорт - 720,0 миллион долларов США (104,0 %).
Рост доли импорта ожидается в результате увеличения поставок технологического оборудования, машин, механизмов, транспортных средств, продуктов питания, в связи с интенсивной разработкой Тенгизского месторождения и освоением шельфа Северной части Каспийского моря, а также резким увеличением объемов строительства объектов инфраструктуры региона, открытием и обустройством новых месторождений углеводородного сырья на территории области.
4. Развитие человеческого капитала
В условиях объективно увеличивающейся сырьевой направленности экономики региона существует дифференциация населения по уровню располагаемого дохода, поэтому в среднесрочном плане социально-экономического развития области предусматриваются мероприятия по улучшению качества и доступности услуг здравоохранения, образования, увеличения доли населения со средними доходами.

4.1. Бiлiм берудi дамыту және жоғары бiлiмдi мамандарды
даярлау
Облыста 2 мемлекеттiк және 3 мемлекеттiк емес жоғары оқу орны бар. Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттiк университетінде оқыту 45 мамандық бойынша жүргізіледі. 2003-2004 оқу жылында жаңа "Актерлiк өнер", "Агрохимия", "Агроэкология", "Фермерлiк iс" мамандықтарына оқыту енгiзiлдi.
Атырау мұнай және газ институтында 37 мамандық бойынша даярлау
жүргiзiледі.
Перспективалар. Жоғарғы оқу орындарының саны өзгермейдi, мемлекеттiк жоғары оқу орындарындағы студенттер саны 2003 жылдағы 20,4 мың адамнан 2007 жылы 22,7 мың адамға дейiн, мемлекеттiк емес жоғары оқу орындарда 2,5 мың адамнан 4,4 мың адамға дейiн өседi.
Магистратураларда оқитын студенттер саны 68-ден 76-ға дейiн,
аспирантуралардағы ғылыми қызметкерлердiң саны 13-тен 29-ға дейiн өседi.
4.2. Орта техникалық бiлiмдi мамандар мен жұмысшы кадрларды даярлау жүйесiн дамыту
Облыс бойынша 10 колледж, оның iшiнде 5 мемлекеттiк колледж, 13 кәсiптік мектеп жұмыс жасайды. Кәсiптiк оқу орындарында шағын және орта бизнестiң 11 жаңа мамандығы бойынша оқыту енгiзiлдi.
Перспективалар. Кәсiптiк мектептер саны 2 бiрлiкке өсiп, 2007 жылы 15-тi құрайды. Бастауыш кәсiптiк бiлiм берумен қамтылғандар саны 700 адамға өсiп, 2007 жылы 4,2 мың адамды құрайтын болады.
Исатай ауданында кәсiптiк-техникалық мектеп ашылады, Құлсары
қаласындағы 6 кәсiптiк-техникалық мектеп үшін жаңа оқу корпусы, Атырау қаласында кәсiптiк мектеп салынады.
4.3. Тұрғындардың әл-ауқатын арттыру. Халықтың кірістері
2003 жылы облыс бойынша орташа айлық номиналды еңбекақы 48272 теңгенi (2 айлық көрсеткiштi есептемегенде) құрап, 2002 жылмен салыстырғанда 15,6%-ға артты. Нақты еңбекақының индексi 111,1%-ды құрады.
2003 жылдың желтоқсанында айлық номиналды жалақының орташа деңгейi ең төменгi күнкөрiс шамасынан 8,9 есеге, жалақының ең төменгi мөлшерi 11,5 есеге жоғары болды.
Перспективалар. 2005 жылы орташа айлық еңбекақы 59892 теңгенi немесе 2004 жылмен салыстырғанда 117,5%-ды, 2007 жылы - 81670 теңгенi немесе 160,3%-ды құрайды.
4.4. Шағын кәсiпкерлiктi дамыту
2003 жылдың қорытындылары бойынша өткiзiлген өнiм мен көрсетiлген қызметтердің жалпы көлемi 25598,2 миллион теңгенi құрады, бұл 2002 жылғы деңгейден 6%-ға артық.
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң саны 18,1%-ға артып, шағын бизнес саласында еңбек етушiлер саны 32,5 мың адамды құрады.
Шағын бизнес субъектiлерiнен түскен салықтың төлемдер 5768,1 миллион теңгенi құрады, бұл 2002 жылдың деңгейiнен 2,3 есе көп.

4.1. Развитие образования и подготовка специалистов с высшим образованием
В области имеются 2 государственных и 3 негосударственных высших учебных заведений.
В Атырауском государственном университете имени Х.Досмухамедова обучение ведется по 45 специальностям. В 2003-2004 учебном году введено обучение новым специальностям: "Актерское искусство", "Агрохимия", "Агроэкология", "Фермерское дело".
В Атырауском институте нефти и газа ведется подготовка по 37 специальностям.
Перспективы. Число вузов останется неизменным, увеличится численность студентов в государственных вузах с 20,4 тысяч человек в 2003 году до 22,7 тысяч человек в 2007 году, в негосударственных с 2,5 тысяч человек до 4,4 тысяч человек.
Увеличится численность студентов обучающихся в магистратурах с 68 до 76, научных сотрудников в аспирантурах с 13 до 29.
4.2. Развитие системы подготовки специалистов со среднетехническим образованием и рабочих кадров
По области функционирует 10 колледжей, в том числе 5 государственных, 13 профессиональных школ.
Профессиональными учебными заведениями введено обучение 11 новым профессиям малого и среднего бизнеса.
Перспективы: Количество профессиональных школ увеличится на 2 единицы и к 2007 году составит 15. Количество охваченных начальным профессиональным образованием увеличится на 700 человек и будет составлять к 2007 году 4,2 тысяч человек.
Будет открыта профтехшкола в Исатайском районе, построен новый учебный корпус для ПТШ 6 в городе Кульсары, профшкола в городе Атырау.
4.3. Повышение благосостояния населения.
Доходы населения
В 2003 году среднемесячная номинальная заработная плата по области составила 48338 тенге (без учета 2 МП)   и возросла о сравнению с 2002 годом на 16,2%. Индекс реальной заработной платы составил 111,7%.
Средний уровень номинальной заработной платы в декабре 2003 года превысил величину прожиточного минимума в 8,9 раза, минимальный размер оплаты труда - в 11,5 раз.
Перспективы. В 2005 году среднемесячная заработная плата составит 60254 тенге или 115,7% по сравнению с 2004 годом, в 2007 году - 91808,7 тенге или 176,3%.
4.4. Развитие малого предпринимательства
По итогам 2003 года общий объем реализованной продукции и оказанных услуг составил 25598,2 миллион. тенге, что на 6% больше уровня 2002 года. Число субъектов малого предпринимательства возросло на 18,1%, численность работающих в сфере малого бизнеса составила 32,5 тысяч человек.
Поступление налоговых платежей от субъектов малого бизнеса составило 5768,1 миллион тенге, что в 2,3 раза больше уровня 2002 года.

2003 жылы жергiлiктi бюджеттен 100,0 миллион теңге көлемiнде бөлiнген қаржы толықтай игерiлдi, 24 бизнес-жоба қаржыландырылды.
Екiншi деңгейдегi банкiлер шағын және орта бизнес субъектiлерiне 7741,5 миллион теңге сомасында несие бердi, бұл өткен жылдың деңгейiнен 36,1%-ға артық.
2004 жылы шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң саны 18220 бiрлiкке жетедi, оларда еңбек ететiндердiң саны 42200 адамға дейiн артады, өндiрiлген өнiм, көрсетілген қызметтер мен жұмыстардың көлемi 27350,0 миллион теңгенi құрайды.
Мiндеттер: Қазақстан кәсiпкерлерiнiң ХI Форумында мемлекет
Басшысының берген тапсырмаларының орындалуын қамтамасыз ету;
2003-2005 жылдарға арналған шағын және орта кәсiпкерлiктi дамыту және қолдаудың аймақтық бағдарламасын іске асыру;
шағын кәсiпкерлiктi қолдау инфрақұрылымын дамыту, шағын және орта кәсiпкерлiктi ақпараттың қамтамасыз ету және насихаттау;
бәсекеге қабiлеттi өнiм шығаруға бағытталған жаңа өндiрiс қуаттарын құру және жұмыс жасамай тұрғындарын сауықтыру;
кредиттiк ресурстарға қол жетiмдiлiгін қамтамасыз ету;
мемлекеттiк органдардың кәсiпкерлiк қызметке заңсыз араласуына тыйым салу.
4.5. Кедейшiлiк пен жұмыссыздықты азайту
Мiндеттер. Тұрақты экономикалық өсудi қамтамасыз ету, кәсiпкерлiктi дамыту, өнiмдi жұмыстылық үшiн қолайлы жағдайлар жасау, халықтың табысын көбейту, аз қамтылған азаматтардың денсаулық сақтау және бiлiм беру қызметтерiне қол жетімділігін арттыру, атаулы әлеуметтiк көмектi қамтамасыз ету.
Перспективалар. 2005 жылы кедейшілік шегінен төмен өмiр сүретiндердiң саны 2004 жылмен салыстырғанда 14,6%-ға төмендеп, 27,0 мың адамды, 2007 жылы - 18 мың адамды құрайды немесе 43%-ға төмендейдi.
2005 жылы ресми тiркелген жұмыссыздардың саны 4 мың адамды құрап, 2004 жылмен салыстырғанда 200 адамға кемидi, 2007 жылы - 3,6 мың адамды құрайды немесе 600 адамға кемиді. Жұмыссыздық деңгейi 2007 жылы 1,6%-ға дейiн төмендейдi.
4.6. Халықты әлеуметтiк қамту
2003 жылы облыста зейнетақының орташа айлық мөлшерi 7009 теңгеден 8060 теңгеге дейiн өстi.
Жалғыз басты қарттар мен еңбекке қабiлетсiз азаматтарды әлеуметтiк қолдау үшiн толықтай мемлекеттiк қамсыздандыруда 100-ден астам адам тұратын 1 интернат үйi, Тұрақты мекен-жайы жоқ тұлғаларды әлеуметтiк бейімдеу орталығы, ақыл-ойы кенжелеп қалған балаларға арналған интернат үйi, психоневрологиялық интернат жұмыс жасауда.
2003 жылы төленген әлеуметтiк атаулы көмектiң жалпы сомасы 777,5 миллион теңгенi құрады. 23713 аз қамтылған азаматқа 143,1 мың теңге сомасында, соның iшiнде жергiлiктi бюджеттен -20,2 мың теңге, материалдық көмек көрсетiлдi.

В 2003 году выделенные из местного бюджета средства в объеме 100,0 миллион тенге полностью освоены, профинансировано 24 бизнес-проектов.
Банками второго уровня выдано кредитов субъектам малого и среднего бизнеса на сумму 7741,5 миллион тенге, что на 36,1 % выше уровня прошлого года.
В 2004 году число субъектов малого предпринимательства достигнет 18220 единиц, численность занятых в них возрастет до 42200 человек, объем произведенной продукции, оказанных услуг и работ составит 27350,0 миллион тенге.
Задачи:  обеспечение исполнения поручений Главы государства, данных на XI-ом Форуме предпринимателей Казахстана;
реализация Региональной программы развития и поддержки малого и среднего предпринимательства на 2003-2005 годы;
развитие инфраструктуры поддержки малого предпринимательства, информационное обеспечение и пропаганда малого и среднего предпринимательства;
создание новых и реанимация бездействующих производственных мощностей, направленных на выпуск конкурентоспособной продукции;
обеспечение доступа к кредитным ресурсам;
пресечение незаконного вмешательства госорганов в предпринимательскую деятельность.
4.5 Снижение бедности и безработицы.
Задачи. Обеспечение стабильного экономического роста, создание благоприятных условий для развития предпринимательства, продуктивной занятости, увеличение доходов населения, повышение доступа малообеспеченных граждан к услугам здравоохранения и образования, обеспечение адресности социальной помощи.
Перспективы. В 2005 году количество лиц, проживающих ниже черты бедности, снизится на 14,6% по сравнению с 2004 годом и составит 27,0 тысяч человек, в 2007 году - 18,0 тысяч человек или снижение на 43,0%.
В 2005 году численность официально зарегистрированных безработных составит 4,0 тысяч человек и уменьшится на 200 человек по сравнению с 2004 годом, в 2007 году - 3,6 тысяч человек или на 600 человек. Уровень безработицы снизится до 1,6% в 2007 году.
4.6. Социальное обеспечение населения
В 2003 году среднемесячный размер пенсий в области увеличился с 7009 тенге до 8060 тенге.
Для социальной поддержки одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан функционирует 1 дом-интернат, где на полном государственном обеспечении проживает более 100 человек, Центр социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства, дом-интернат для умственно отсталых детей, психоневрологический интернат.Общая сумма выплаченной адресной социальной помощи за 2003 год составила 777,5 миллион тенге. 23713 малообеспеченным гражданам оказана материальная помощь на сумму 143,1 тысяч тенге, в том числе из местного бюджета - 20,2 тысяч тенге.

Болжамдалатын нәтижелер. 2007 жылы 2004 жылмен салыстырғанда республикалық бюджеттен зейнетақы төлеуге жұмсалатын шығындар көбейiп, 4559,9 миллион теңгенi құрайды.
4.7. Денсаулық сақтау
Мiндеттер. Денсаулық сақтау саласындағы басымдықтар селолық
денсаулық сақтау мен алғашқы медициналық-санитарлық көмектi дамыту,
әлеуметтiк маңызы бар ауруларды анықтап, емдеу, аналар мен балаларға емдік көмек көрсету, медициналық ұйымдардың материалдық-техникалық базасын жақсарту болады.
Перспективалар. 2004 жылы Құрманғазы, Махамбет, Жылыой аудандарында отбасылық дәрiгерлiк амбулаториялардың санын ұлғайту, Құлсары қаласында әйелдер консультациясын ашу есебiнен мемлекеттiк амбулаториялық-емханалық мекемелердің саны 5 бiрлiкке артады.
Фельдшерлiк пункттердiң саны Махамбет ауданындағы "Томан" және
"Есмахан" орта медициналық қызметкерлерiн қайта ұйымдастыру арқылы 1
бiрлiкке көбейедi.
Құрманғазы ауданының Ганюшкино селосында 100 төсектiк туберкулез ауруханасы пайдалануға берiлiп, Балықшы поселкесіндегі аурухана 65 төсектiк медициналық-әлеуметтiк сауықтыру орталығы болып қайта құрылымданады.
Доссор поселкесінде 50 төсектiк аудандық аурухананың және Атырау қаласында 100 төсектiк туберкулез ауруханасының құрылыстары басталды.
2005 жылы Доссор поселкесінде жеке меншiк стоматологиялық емхана ашылады. Фельдшерлiк пункттердiң саны 2 бiрлiкке көбейедi (Мақат ауданының Ескене станциясы мен 402 разъезі;).
2005 жылы аурухана мекемелерiнің саны Дамбы селосында селолық
учаскелiк аурухана салу есебiнен 1 бiрлiкке, 2007 жылы - 3 бiрлiкке (Жылыой ауданы мен Атырау қаласында перзентханалардың, Атырау қаласында туберкулез диспансерiнің құрылыстарын салу есебiнен) артады.
2007 жылға дейiн дәрiхана мекемелердің саны 261-ге дейiн жеткiзiлетiн болады.
4.8. Мәдениеттi, туризм мен спортты дамыту
2003 жылы мәдениет мекемелерінің саны 261, соның iшiнде мемлекеттiк 253 құрады. Мұражайлар саны - 7. 146 кiтапхана, 108 мәдени-демалыс мекемелері, 7 автоклуб және 5 облыстық мекеме бар.
Махамбет селосында Махамбет Өтемiсов атындағы тарихи-өлкетану
мұражайының құрылысы мен аудандық Мәдениет үйiн жаңарту, Индербор
поселкесiнде Махамбет мазарын жөндеу, Махамбет аллеясын көрiктендiру, "Борат" мәдениет үйiн күрделi жөндеу, Атырау қаласында "Исатай-Махамбет" мемориалдық-сәулет кешенiнiң құрылысы аяқталды.
2004 жылы Қызылқоға, Махамбет, Индер және Құрманғазы аудандарында мәдениет мекемелерiн күрделi жөндеу жүргiзiлдi.
Перспективалар.  2005 жылы мәдениет ұйымдарының саны 262 бiрлiктi құрайды.
Атырау қаласында 400 орындық кiтапхананың құрылысын салу белгiленген. 2007 жылы Атырау қаласының Ракуша селосында селолық клуб ашылады.
Спорт және туризм
Облыста 682 спорт ғимараты, соның iшiнде 680 - мемлекеттiк, 12
балалар мен жасөспiрiмдердiң спорт мектебi, спорттық әр түрiнен 20 облыстық федерация, 12 спорт клубы қызмет етедi.

Прогнозируемые результаты.  В 2007 году по сравнению с 2004 годом увеличатся расходы из республиканского бюджета на выплату пенсий и составят 4559,9 миллион тенге.
4.7. Здравоохранение
Задачи. Приоритетами в сфере здравоохранения будут развитие сельского здравоохранения и первичной медико-санитарной помощи, выявление и лечение социально значимых заболеваний, лечебная помощь матерям и детям, улучшение материально-технической базы медицинских организаций.
Перспективы. В 2004 году увеличится количество государственных амбулаторно - поликлинических  учреждений (АПУ) на 5 единиц за счет увеличения числа семейных врачебных амбулаторий в Курмангазинском, в Махамбетском, Жылыойском районах, открытия женской консультации в г.Кульсары.
Увеличится количество фельдшерских пунктов на 1 единицу за счет реорганизации среднего медицинского работника "Томан" и "Есмахан" Махамбетского района.
Будет введена в эксплуатацию туббольница на 100 коек в селе Ганюшкино Курмангазинского района, реконструирована больница в поселке Балыкши в центр медико-социальной реабилитации на 65 коек.
Начато строительство районной больницы на 50 коек в поселке Доссор и туберкулезная больница на 100 коек в городе Атырау.
В 2005 году откроется частная стоматологическая поликлиника в поселке Доссор.
Количество фельдшерских пунктов возрастет на 2 единицы (станции Искине и разъезд 402 Макатского района).
В 2005 году количество больничных учреждений увеличится на 1 единицу за счет строительства сельской участковой больницы в селе Дамба, в 2007 году - на 3 единицы (за счет строительства родильных домов в Жылыойском районе и городе Атырау, тубдиспансера в городе Атырау).
До 2007 года количество аптечных организаций будет доведено до 261.
4.8. Развитие культуры, туризма и спорта
В 2003 году количество организаций культуры составило 261, в том числе государственных 253. Количество музеев - 7. Имеются 146 библиотек, 108 культурно-досуговых организаций, 7 автоклубов и 5 областных учреждений.
Завершено строительство историко-краеведческого музея имени М.Утемисова и реконструкция районного Дома культуры в селе Махамбет, ремонт мавзолея Махамбета, благоустройство аллеи Махамбета, капитальный ремонт в доме культуры "Борат" в поселке Индерборский, строительство архитектурно-мемориального комплекса "Исатай-Махамбет" в городе Атырау.
В 2004 году проведен капитальный ремонт учреждений культуры в Кзылкугинском, Махамбетском, Индерском и Курмангазинском районах.
Перспективы.   В 2005 году количество организаций культуры составит 262 единицы. Намечено строительство библиотеки в городе Атырау на 400 мест. В 2007 году будет открыт сельский клуб в селе Ракуша в городе Атырау.
Спорт и туризм
В области действуют 682 спортивных сооружения, в т.ч. 680 - государственных, 12 детско-юношеских спортивных школ, 20 областных федераций по различным видам спорта, 12 спортивных клубов.

2006-2007 жылдары Исатай ауданының Аққыстау селосында және Жылыой ауданының Құлсары қаласында (бюджеттен тыс қаржы есебінен), Құрманғазы ауданының Ганюшкин селосында спорт кешендерiнiң, Атырау қаласында қайық есу базасының құрылысы жоспарланып отыр.
Баскетболдан кәсiби спорт клубын ашу жоспарлануда.
5. Өндірілген капиталдың дамуы. 5.1. Инвестициялық саясат
2003 жылы "Теңізшевройл" ЖШС ірі геологиялық барлау жобалары (Екінші буын және қабатқа шикі газ айдау жобасы, күкіртті түйіршіктеу және күкірт өлпегін өндіру қондырғысының құрылысы және т.б) бойынша 161,7 миллиард теңге игерілді.
2004 жылы 229,4 миллиард теңгені игеру жоспарланып отыр.
Аджип ККО компаниясы 2003 жылы Солтүстік - Каспий жобасы бойынша 100,8 миллиард теңге сомасындағы инвестицияны игерді.
2004 жылы компания негізгі капиталға инвестициялардың көлемін 220,4 миллиард теңге сомасына жоспарлап отыр, олар қашаған кен орнын
тәжірибелік-өндірістік өңдеу бағдарламасын орындауға және вахталық поселке мен жолдар құрылысы жөніндегі жұмыстарды жүргізуге жіберілетін болады.
2003 жылы Атырау мұнай өңдеу зауытын жаңғырту бойынша 2,23 миллиард теңге игерілді, 2004 жылы 29,6 миллиард теңгені игеру жоспарланып отыр, бұл өткен жылғы деңгейден 14,7 есе артық.
"Ембімұнайгаз" ӨФ бойынша 2003 жылы инвестициялардың жалпы көлемі 6,1 миллиард теңгені құрады. Келісім-шарттағы кен орындарын жайғастыру және өнеркәсіптік, әлеуметтік инфрақұрылымдар нысаналарының құрылысы және оларды жаңғырту, геологиялық барлау және жаңа технологияның енгізу жөніндегі жұмыстар жүргізілді.
2004 жылы инвестициялардың көлемі 8,4 миллиард теңгеге дейін өседі, бұл өткен жылғы деңгейден 1,3 есе артық.
Ағымдағы жылы КТК-К қолда бар нысаналарын жаңғырту және жаңа
нысаналарын салу көзделуде. Инвестицияның жалпы сомасы 1,1 миллиард теңгені құрайды.
2004 жылы Еуропалы қайта жаңарту және Дамыту банкінің кредит қаржысы есебінен жаңа ұшып-қону алаңының құрылысы басталды.
2004 жылы республикалық бюджеттің кредит қаражаты есебінен тұрғын үй құрылысын салу басталды.
Перспективалар.  2005-2007 жылдарда инвестициялық саясаттың негізгі бағыты тікелей отандық және шетел инвестицияларды қайта өңдеу және өңдеу өнеркәсіптеріне тарту болады.
Мұнай газ кешені кәсіпорындары мен ұйымдарының, сондай-ақ шетелдік инвесторлардың қаржысы есебінен негізгі капиталға тартылған инвестициялар 469,6 миллиард теңге құрады.
ТШО бойынша инвестициялардың жалпы көлемі 2005 жылы -159,3 миллиард теңге; 2007 жылға - 41,9 миллиард теңгені құрайды.
Аджип ККО компаниясы Каспий теңізі қайраңын игеру жөніндегі ірі ауқымды инвестициялық жобаларды: өңдеу зауытының құрылысы, Қашаған кен орнынан газ өңдеу зауытына дейін қуаты жылына 6,6 миллиард текше метр газ құбырының, Қашаған кен орнынан бас ғимараттарға дейін қуаты тәулігіне 300,0 мың баррель мұнай құбырының, қуаты жылына 2,2 миллиард текше метр шикі
газды кері айдау қондырғысының құрылысын іске асырады деп шамаланып отыр.
"АМӨЗ" ЖШС негізгі капиталға жалпы сомасы 16501 миллион теңге
инвестиция салымын (соның ішінде: 2005 жылы - 15021 миллион теңге; 2006 жылы - 1480,0 миллион теңге) жоспарлады.

В 2006-2007 годах планируется строительство спортивных комплексов в селе Аккистау Исатайского района и городе Кульсары Жылыойского района (за счет внебюджетных средств), в селе Ганюшкино Курмангазинского района, строительство гребной базы в городе Атырау.
Планируется открытие профессионального спортивного клуба по баскетболу.
5. Развитие произведенного капитала
5.1 Инвестиционная политика
В 2003 году ТОО "Тенгизшевройл" по крупным геологоразведочным проектам (Проект Второго Поколения и Закачки Сырого Газа в пласт, строительство установок по грануляции серы и производству серных хлопьев и другого) освоено 161,7 миллиард тенге.
В 2004 году планируется освоить 229,4 миллиард тенге.
Компанией Аджип ККО по Северо-Каспийскому проекту в 2003 году освоено инвестиций в сумме 100,8 миллиард тенге.
В 2004 году компания планирует объем инвестиций в основной капитал на сумму 220,4 миллиард тенге, которые будут направлены на выполнение Программы Опытно-промышленной разработки месторождения Кашаган и проведение работ по строительству дорог и вахтового поселка.
По реконструкции Атырауского нефтеперерабатывающего завода в 2003 году освоено 2,23 миллиард тенге, в 2004 году планируется освоить 29,6 миллиард тенге, что больше уровня прошлого года в 14,7 раза.
По ПФ "Эмбамунайгаз" общий объем инвестиций в 2003 году составил 6,1 миллиард тенге. Проведены работы по обустройству контрактных месторождений, строительству и реконструкции объектов промышленной, социальной инфраструктуры, геологоразведке и внедрению новых технологий.
В 2004 году объем инвестиций возрастет до 8,4 миллиард тенге, что больше уровня прошлого года в 1,3 раза.
В текущем году намечается строительство новых и модернизация существующих объектов КТК-К. Общая сумма инвестиций составит 1,1 миллиард. тенге.
В 2004 году начато строительство новой взлетно-посадочной полосы за счет кредитных средств Европейского Банка Реконструкции и Развития, строительство жилья за счет кредитных средств из республиканского бюджета.
Перспективы. В 2005-2007 годы основным направлением инвестиционной политики будет привлечение прямых отечественных и иностранных инвестиций в перерабатывающую, обрабатывающую промышленности.
Инвестиции в основной капитал за счет предприятий и организаций нефтегазового комплекса, а также средств иностранных инвесторов составят 469,6 миллиард тенге.
По ТШО общий объем инвестиций в 2005 году составит 159,3 миллиард тенге, в 2007 году - 41,9 миллиард тенге.
Предполагается, что компанией Аджип ККО будут реализованы крупномасштабные инвестиционные проекты по освоению шельфа Каспийского моря: строительство газоперерабатывающего завода, газопровода от месторождения Кашаган до ГПЗ мощностью 6,6 миллиард кубических метров в год; нефтепровода от месторождения Кашаган до головных сооружений мощностью 300,0 тысяч баррелей в сутки; установки по обратной закачке сырого газа мощностью 2,2 миллиард кубических метров в год.
ТОО "АНПЗ" запланировано вложение инвестиций в основной капитал на общую сумму 16501 миллион. тенге (в том числе: 2005 году - 15021 миллион тенге; 2006 году - 1480,0 миллион тенге).

"Ембімұнайгаз" бойынша инвестицияның жалпы көлемі 29,5 миллиард теңгеден (2005 жылы - 10,8 миллиард  теңге; 2007 жылы - 8,4 миллиард теңге) артық болады.
КТК-К бойынша инвестицияның жалпы сомасы 49,4 миллиард теңгені (2005 жылы - 20,0 миллиард теңге; 2007 жылы - 8,4 миллиард теңге) құрайды.
"ҚазМұнайГаз-Тельф" ЖШС Қара-Арна кен орнын жаңғыртуға және
жетілдіруге, сондай-ақ Шығыс Көкарна кен орнын жайғастыруға және жаңғыртуға 2427,8 миллион теңге жоспарлады.
Экономиканың стратегиялық салаларының бірі ретінде мұнай химия
кешенін дамытуға үлкен назар аударылатын болады.
Сонымен, "Полипропилен зауыты" ЖШС бойынша полипропилен және
полиэтилен өндірісінің қуатын жылына 300,0 мың тоннаға дейін жеткізу үшін құралдарды жетілдіру, жылына 3,5 миллиард тонна пропилен, этилен, бензол, стирол алу үшін газ өңдеу зауытының құрылысын салу жоспарлануда.
Осы жобаларға 2005-2007 жылдар ішінде 86,25 миллиард теңге
мөлшеріндегі инвестиция салымы көзделіп отыр.
Міндеттер. Қолайлы инвестициялық ахуал құру, қайта өңдеу, өңдеу өнеркәсібіне және коммуналдық шаруашылық нысаналарын күрделі жөндеуге тікелей отандық және шетел инвестицияларын тарту;
қарыз қаражаты мен қор нарығы аспаптарын пайдалану арқылы облыстық инвестициялық бағдарламаларын іске асыру;
халықты жұмыспен қамту, кедейшілікпен және жұмыссыздықпен күрестің облыстық бағдарламасының Қазақстандық мамандардың жер қойнауын пайдаланушылардың қаржысын пайдалану жөнінде оқыту, қайта оқыту және біліктілігін көтерудің іс-шараларын жүзеге асыру;
құрылыс саласын серпінді дамыту және тұрғын үй құрылысы қарқынын арттыру үшін, бірінші кезекте-әлеуметтік әлсіз жіктер үшін, жағдайлар жасау.
5.2. Индустриялық-инновациялық даму
Облыс экономикасының құрылымында өнеркәсіптің тау-кен және басқа салаларының арасындағы сәйкессіздіктің төмендеу беталысы белгіленді. Сонымен 2006 жылы 2001 жылмен салыстырғанда тау-кен өндірісінің үлесі 92,5%-дан 87,6%-ға дейін төмендейді.
2007 жылы Каспий теңізі қайраңындағы мұнай кен орнын пайдалануға беруге байланысты өнеркәсіп құрылымында тау-кен саласының үлесі уақытша көтеріледі. Мұнай химия және химия салалары кәсіпорындарын іске қосу жоспарына, сервис компанияларының дамуына, шағын және орта бизнес секторында жаңа өндірістердің іске қосылуына байланысты ілгері қарай оның төмендеуі болжануда.
Өнеркәсіп кәсіпорындары, бюджеттің негізгі салық төлеушілері бола отырып, әлеуметтік өзекті жобаларды іске асырып, облыстың еңбекке жарамды халқының 22% жұмыспен қамтамасыз етіп отыр.

По ПФ "Эмбамунайгаз" общий объем инвестиций составит более 29,5 миллиард тенге (2005 г. - 10,8 м миллиард тенге; 2007 г. - 8,4 миллиард тенге).
По КТК-К общая сумма инвестиций составит 49,4 миллиард тенге (2005 году - 20,0 миллиард тенге; 2007 г. - 8,4 миллиард тенге).
ТОО "КазМунайГаз-Тельф" запланированы 2427,8 миллион тенге на реконструкцию и модернизацию месторождения Кара-Арна, а также на обустройство и реконструкцию месторождения Восточная Кокарна.
Большое внимание будет уделяться развитию нефтехимического комплекса, как одной из стратегических отраслей экономики.
Так, по ТОО "Завод Полипропилен" планируется модернизация оборудования для доведения мощности производства полипропилена и полиэтилена до 300,0 тысяч тонн в год, строительство газоперерабатывающего завода для получения пропилена, этилена, бензола, стирола, мощностью 3,5 миллиард тонн в год.
На данные проекты предполагается за 2005-2007 годы вложение инвестиций в размере 86,25 миллиард  тенге.
Задачи.  Создание благоприятного инвестиционного климата, привлечение прямых отечественных и иностранных инвестиций в перерабатывающую, обрабатывающую промышленности и на капитальное строительство объектов коммунального хозяйства;
реализация инвестиционных программ области с использованием заемных средств и инструментов фондового рынка;
реализация мероприятий областной Программы занятости населения, борьбы с бедностью и безработицей, в части использования средств недропользователей на обучение, переподготовку и повышение квалификации казахстанских специалистов;
создание условий для динамичного развития строительной отрасли и рост темпов строительства жилья, в первую очередь - для социально уязвимых слоев.
5.2. Индустриально-инновационное развитие
В структуре экономики области наметилась тенденция снижения диспропорции между горнодобывающей и другими отраслями промышленности. Так в 2006 году по сравнению с 2001 годом доля горнодобывающей промышленности будет снижена с 92,5 % до 87,6 %.
В 2007 году, в связи с вводом в эксплуатацию нефтяных месторождений на шельфе Каспийского моря, произойдет временное повышение в структуре промышленности доли горнодобывающей отрасли. В дальнейшем прогнозируется ее снижение, в связи с планируемым вводом предприятий нефтехимической и химической отраслей, развитием сервисных компаний, вводом новых производств в секторе малого и среднего бизнеса.
Промышленные предприятия, являясь основными налогоплательщиками бюджета, реализуют актуальные социальные проекты и обеспечивают занятость 22% трудоспособного населения области.

2001-2003 жылдар кезеңінде облыс өнеркәсібінде 21 жаңа кәсіпорын іске қосылып, жаңа өнімнің 70-тен астам түрі игерілді, 4,5 мыңға жуық жаңа жұмыс орны ашылды.
2003 жылы жаңа жоғары технологиялық өндірістер іске қосылды: "Шеврон Тексако" компаниясының полиэтилен тұрбалар өндіру зауыты, "Каспиан Сальфа Компани" ЖШС қабыршақты күкірт өндіру зауыты, "Теңізшевройл" ЖШС түйіршікті күкірт өндіру зауыты.
Құрылыс индустриясында: "Қазкомсервис" ЖШС металл жабынғыш шығару цехы, "Каспий көлік құрылысы басқармасы" ЖШС темір бетон және бетон құрылымдарын шығару өндірісі, "Құрылыс саудасервис" ЖШС қаптама және жаяу жүргінші жол тақтайшасын өндіру цехы іске қосылды.
"Атырау-Агротехнология" ЖШС шұжық тағамдарын шығару өндірісі іске қосылды.
5.2.1. Мұнайхимия кешені және мұнай өңдеу
2003 жылы Атырау МӨЗ жаңғырту жұмыстары басталды, ол әлемдік
стандартқа сәйкес жоғарғы сапалы мұнай өнімдерін шығаруға мүмкіндік береді. "Полипропилен зауыты" ЖШС газ тәріздес отынға арналған газ турбиналы энергетикалық қондырғыны жинақтау және іске қосу-реттеу жұмыстары аяқталуда. Ұзындығы 1,2 шақырым газ құбыры мен бу қазаны жөнделді.
Полипропилен өндірісінің қуатын жылына 100 мың тоннаға дейін жеткізу үшін құралдарды жаңғырту жоспарлануда.
2003 жылы "Рауан" ЖШС 248,2 миллион теңге сомасында өнім өндірді, бұл 2002 жылға қарағанда 95,6 миллион теңгеге артық.
5.2.2. Жеңіл өнеркәсіп
Тоқыма, тігін және аяқ-киім өнеркәсібі
Тоқыма және тігін өнеркәсібінде 11 шағын кәсіпорын және саңыраулар мен соқырлар қоғамдарының 2 оқу өндірістік кәсіпорны (ОӨК) жұмыс істейді. 2003 жылы олар 109,2 миллион теңгенің өнімін өндірді, бұл 2002 жылға қарағанда 2 есе көп.
Сұраныс пен ұсынысты ескерумен, тігін өнеркәсібі өнімінің өсу қарқыны 2004 жылға қарағанда 2007 жылы - 103,5%, аяқ-киім өндірісінде - 109% құрайды.
5.2.3. Ағаш өңдеу және жиһаз өнеркәсібі
2003 жылы ағаш өңдеу және ағаш бұйымдарын өндіру көлемі 150,0 миллион теңгені құрады. Кеңсе, жатын және ас бөлмесінің жиһаздарын "Айна Жасау" ЖШС және "Карт Бланш" ЖШС дайындайды. Одан басқа, шағын кәсіпкерлік субъектілері тұрғын үй құрылысына арналған ағаш бұйымдарын өндіреді.
Халықтан және коммерциялық құрылымдардан түсетін тапсырыстар есебімен жихаз дайындау қарқынының өсуі 2004 жылға қарағанда 2007 жылы 106,7% құрайды.
2003 жылы баспа ісіндегі өнеркәсіп өндірісінің көлемі 2002 жылға қарағанда 330,5 миллион теңгені немесе 137,5%-ды құрады. 2004 жылы 2003 жылға қарағанда саны 75 мың дана таралым немесе 101,8% көзделуде, 2007 жылы баспа өнімнің өсуі 2004 жылға қарағанда 105,3%-ды құрайды.
5.2.4. Машина жасау
2003 жылы "Атыраумұнаймаш" ЖШС құралдардың тереңдік қарнақты сорғысын жөндеу және "Визерфорд" компаниясының технологиясы жөніндегі цех іске қосылды.
2,2 миллион теңгеге сорғының алғашқы партиясы өндірілді. АSТМ
стандарты бойынша металл бұйымдар, су ысытатын қазандар және жылу
генераторларын шығару игерілді, тереңдік қарнақты сорғы жөндеу және
құрастыру цехы іске қосылды. 239,8 миллион теңге сомасында өнім өндірілді, бұл 2002 жылға қарағанда 99,2 миллион теңгеге артық.
АРI стандарты бойынша жобалық қуаты жылына 100 дана теңселме білдек пен жобалық қуаты жылына 500 дана мұнай өндіретін бұрама сорғы жүйелерінің өндірісі жоспарлануда.
ИСО-9001 стандартына көшу жөніндегі жұмыстар жалғасуда.

За период 2001-2003 годы в промышленности области введено 21 новых предприятий, освоено более 70 видов новой продукции, создано около 4,5 тысяч новых рабочих мест.
В 2003 году введены новые высокотехнологичные производства: завод по производству полиэтиленовых труб компании "Шеврон Тексако", завод по производству чешуйчатой серы ТОО "Каспиан Сальфа Компани", завод по производству гранулированной серы ТОО "Тенгизшевройл".
В строительной индустрии введены: цех по выпуску металлочерепицы ТОО "Казкомсервис", производство по выпуску железобетонных и бетонных конструкций ТОО "Каспийское управление транспортного строительства", цех по производству облицовочных и тротуарных плиток ТОО "Стройторгсервис".
Введено производство по выпуску колбасных изделий ТОО "Атырау-Агротехнология".
5.2.1. Нефтехимический комплекс и нефтепереработка
В 2003 году начаты работы по реконструкции Атырауского НПЗ, что позволит выпускать нефтепродукты высокого качества, соответствующие мировым стандартам.
На "ТОО "Завод Полипропилен" завершаются монтаж и пусконаладочные работы газотурбинной энергетической установки под газообразное топливо. Смонтирован газопровод протяженностью 1,2 киллометров и паровой котел.
Планируется модернизация оборудования для доведения мощности производства полипропилена до 100 тыс.тонн в год.
ТОО "Рауан" в 2003 году произведено продукции на сумму 248,2 млн. тенге, что на 95,6 миллион тенге больше, чем в 2002 году.
5.2.2. Легкая промышленность. Текстильная, швейная и обувная промышленность
В текстильной и швейной промышленности занято 11 малых предприятий и 2 УПП обществ глухих и слепых. В 2003 году ими  произведено продукции на 109,2 миллион .тенге, что в 2 раза выше, чем в 2002 году.
С учетом спроса и предложения темпы прироста продукции в швейной промышленности составят в 2007 году - 103,5% к 2004году, в производстве обуви - 109%.
5.2.3 Деревообрабатывающая и мебельная промышленность
Объем обработки древесины и производства деревянных изделий в 2003 году составил 150,0 миллион тенге. Мебель офисную, спальную и кухонную изготавливают ТОО "Аина Жасау" и ТОО "Карт-Бланш". Кроме того, субъектами малого предпринимательства производятся деревянные изделия для строительства индивидуального жилья.
С учетом заказов от населения и коммерческих структур темп роста изготовления мебели в 2007 году к 2004 году составит 106,7%.
В издательском деле за 2003 год объем промышленного производства составил 330,5 миллион тенге или 137,5% к уровню 2002 года. В 2004 году намечается тираж в количестве 75 тысяч экземпляров или 101,8% к 2003 году, в 2007 году прирост издательской продукции составит 105,3% к 2004 году.
5.2.4 Машиностроение
В ТОО "Атыраунефтемаш" в 2003 году запущен цех по ремонту глубинных штанговых насосов на оборудовании и по технологии компании "Визерфорд".
Произведена первая партия насосов на 2,2 миллиона тенге. Освоен выпуск метизов по стандартам ASTM, водогрейных котлов и теплогенераторов, введен цех по ремонту и сборке глубинных штанговых насосов. Произведено продукции на сумму 239,8 миллион тенге, что на 99,2 миллион тенге больше, чем в 2002 году.
Планируется производство станков - качалок по стандарту API, проектной мощностью 100 штук в год и винтовых насосных систем для добычи нефти проектной мощностью 500 штук в год. Продолжаются работы по переходу на стандарты ISO-9001.

"Ордабасы корпорациясы" АҚ өз қаражаты есебінен 1,0 миллион АҚШ доллары сомасында сумен-жылумен жабдықтау жүйесінде және мұнай
өнеркәсібінде қолданылатын бекіткіш шегенді жөндеу және қызмет ететін қуат құруды қарастыруда.
Канада технологиясын енгізу негізінде мұнай құралдарын (бұрама
сорғылар) сынау және жөндеу цехын құру жобасы дайындалуда.
5.2.5. Құрылыс материалдары өнеркәсібі
"ИндерҚұрылысИндустрия" ЖАҚ бойынша 2003 жылы өндіріс көлемі 722,7 миллион теңгені құрады, бұл 2002 жылғыдан 157,8 миллион теңгеге артық. Қуаты жылына 300 мың тонна құрғақ құрылыс қоспаларын өндіру жөніндегі жобаны іске асыру көзделуде.
Феникс ИСА ЖШС сыртқы қабырғаларды, ішкі арақабырғаларды қалауда, шатырдың жылуын оқшаулауда қолданылатын қуыс көбік бетонды құрылыс блоктарды шығарады.
"Казкомсервис" ЖШС бойынша ең маңызды жобалардың бірі темір бетон бұйымдарын өндіру комбинатын ауқымды қайта құрылымдау болып табылады. Бұл жағдайда негізгі акцент облыста өндірілетін материалдан жасалатын бұйымдар өндірісіне жасалады. 2003 жылдан бастап ИСО-9001-2000 сапасы жүйесін енгізу басталды.
"Проммонтаж КиВ" ЖШС Қарашығанақ мұнай газ кешенінің құрылысын салу жұмыстарында, Аджиптің Каспий  теңізі қайраңындағы жобаларына және КТК (2-кезектегі құрылыс) жобасын жүзеге асыруға қатысуды жоспарлап отыр. Көп мақсатқа бағытталған тез салынатын жаңа заманғы ғимараттардың, сондай-ақ басқа да құрылыстың және технологиялық құрылымдардың құрылысын салуға мамандандырылған "Митаз Холдинг" (Орск қаласы) ЖАҚ бірлескен жаңа "Қазақстан-Ресей" кәсіпорны "Проммонтажконструкция" ЖШС құрылды.
2007 жылға өңірдің құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрылымдары импортына тәуелділігін азайту;
тиімді және экологиялық таза құрылыс материалдарының, бұйымдары мен құрылымдарының түрлерін кеңейту;
үдемелі технологияларды енгізу есебінен өндірістің материал, энергия және еңбек сыйымдылығын, өнімнің өзіндік құнын төмендету;
саланың өндірістік әлеуетін одан әрі өсіру үшін база құру;
салықтық нақты түсімін арттыру;
құрылыс материалдарын экспортқа шығару мүмкіндігін арттыру күтіледі.
Отын-энергетикалық ресурстарды өндіру және игеру.
Мұнай өнеркәсібі
Жоспарланған кезеңдегі мұнай-газ секторының келешекте дамуы
"Теңізшевройл" ЖШС Теңіз, "Королевск" мұнай кен орындарын ілгері қарай игеруіне байланысты.
2007 жылы "Аджип ККО" компаниясы Қашаған кен орнында мұнай өндіруді бастауды жоспарлауда. Газ өңдеу зауытының құрылысы басталды.
Атырау облысының экономикасын дамыту үшін теңіз мұнай операцияларын қолдау жөніндегі инфрақұрылым құру басты бағыт болып табылады. Осы бағытта облыс әкімияты мамандандырылған жобалау ұйымдары мен Ресейдің өндірістік кәсіпорындарын тарту арқылы Атырау қаласында орналасатын теңіз флотын құру, өзен-теңіз сыныбындағы кеме шығаратын зауыттың құрылысы және кеме жөндеу
зауытын жаңғырту жөнінде ТӘН әзірлеу бастамасын қолына алды.
Мемлекетаралық келісімді жүзеге асыру аясында Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы шекарада орналасқан Құрманғазы және басқа да мұнай кен орындарын игеру жұмыстары жалғасатын болады.
Газ өнеркәсібі

АО "Корпорация Ордабасы" за счет собственных средств в сумме 1,0 миллион долларов США предусматривает создание мощностей по ремонту и обслуживанию запорной арматуры, применяемой в системах водо-теплоснабжения и в нефтяной промышленности.
Готовится проект создания цеха по испытанию и ремонту нефтяного оборудования (винтовые насосы) на основе внедрения канадской технологии.
5.2.5. Промышленность строительных материалов
По ЗАО "ИндерСтройИндустрия" в 2003 году объем производства составил 722,7 млн. тенге, что на 157,8 млн. тенге выше 2002 года. Предполагается реализовать проект по производству сухих строительных смесей мощностью 300 тысяч  тонн в год.
ТОО "Феникс ИСА" выпускает строительные блоки из ячеистого пенобетона, применяемый при кладке наружных стен, внутренних перегородок, теплоизоляции кровли.
По ТОО "Казкомсервис" одним из наиболее существенных проектов является масштабная реконструкция комбината по производству железобетонных изделий. При этом основной акцент будет сделан на производство изделий из материалов, добываемых в области. С 2003 года начато внедрение системы качества ISO 9001 - 2000.
ТОО "Проммонтаж КиВ" планирует участие в работах по строительству Карачаганакского нефтегазового комплекса, в проектах Аджипа на шельфе Каспийского моря и реализации проекта КТК (строительство 2 очереди). Совместно с ЗАО "Митаз-Холдинг" (г.Орск) создано новое Казахстанско-Российское предприятие ТОО "Проммонтажконструкция", специализирующееся на
строительстве современных быстровозводимых зданий многоцелевого назначения, а также других строительных и технологических конструкций.
К 2007 году ожидается: снизить зависимость региона от импорта строительных материалов, изделий и конструкций;
расширить ассортимент эффективных и экологически чистых строительных материалов, изделий и конструкций;
за счет внедрения прогрессивных технологий уменьшить материало-энерго-  и трудоемкость производств и снизить себестоимость продукции;
создать базу для дальнейшего наращивания производственного потенциала отрасли;
увеличить реальное поступление налогов;
увеличить возможности экспорта строительных материалов.
Добыча и освоение топливно-энергетических ресурсов
Нефтяная промышленность
Перспектива развития нефтегазового сектора в планируемый период связана с дальнейшим освоением ТОО "Тенгизшевройл" нефтяных месторождений Тенгиз, Королевское.
В 2007 году компания Аджип ККО планирует начать добычу нефти на месторождении Кашаган. Начато строительство газоперерабатывающего завода.
Для развития экономики Атырауской области важным направлением является создание инфрастуктуры по поддержке морских нефтяных операций. В этом направлении акиматом области инициирована разработка ТЭО по созданию морского флота с местом базирования в г.Атырау, с привлечением специализированных проектных организаций и производственных предприятий
России, строительство завода по выпуску судов класса река-море, реконструкция и модернизация судоремонтного завода.
В рамках реализации межгосударственного соглашения будут продолжены работы по освоению нефтяных месторождений Курмангазы и других, расположенных на границе между Республикой Казахстан и Российской Федерацией.
Газовая промышленность.

Тауар газын өндіру 2006 жылы 5 миллиард текше метрді немесе 2003 жылғы деңгейге қарағанда 113,4%-ды құрайды, 2007 жылы - 7,4 миллиард текше метр немесе 163,9%. 2007 жылға дейінгі кезеңде құрғақ газ өндіру көлемін өсіруге негізінен Теңіз кен орнында мұнай өндіруді арттыру есебінен қол жеткізіледі, онда 2007 жылғы болжам бойынша жылына газ өндіру 7,4 миллиард текше метрді құрайды.
2007 жылы Теңізде өндірілетін 4,2 миллиард текше метр құрғақ газды ТМД елдеріне жеткізу жоспарлануда, қалған көлемі қабатқа газды кері айдау үшін пайдаланылады.
Электр энергетикасы өндірісін дамыту және оны тасымалдау
Атырау облысының энергия жүйесі қолда бар энергияға айналдырушы қуаттардың жергілікті отын ресурстарын (газ, мазут), есепке алса, өзіне жеткілікті және өз өндірісі есебінен өңірдің электр және отын энергиясына қажеттілігін толықтай жабады.
Жоспарланып отырған кезең ішінде "Атырау ЖЭО" ААҚ қуаты 70 мегаВатт газ турбиналы жаңа қондырғыны іске қосу көзделуде. "Аджип ККО" компаниясы газ өңдеу зауытының құрылысы шеңберінде қуаты 50 мегаВатт газ турбиналы қондырғысын іске қосылады. Бұл энергетикалық жобалардың іске асырылуы 2004 жылы электр энегиясы өндірісінің өсу көлемін сағатына 2,3 миллиард килоВатт/сағат дейін, 2005 жылы - 2,4 миллиард килоВатт/сағат, 2006 жылы - 2,5 миллиард килоВатт/сағат, 2007 жылы - 2,6 миллиард килоВатт/сағат қамтамасыз етеді.
5.3. Аграрлық азық-түлiк саясаты
Мал шаруашылығы. Есептi кезеңде облыста ауыл шаруашылығы өндiрiсiн тұрақтандыруға қол жеткiзiлдi. Мысалы, 2004 жылдың 1 қаңтарына мүйiздi iрi қара басының саны алдыңғы жылмен салыстырғанда 9,5%-ға, қой мен ешкi - 8,9%-ға, түйе - 8,6%-ға, жылқы - 7,1%-ға, сүт өндiру - 15,8%-ға, ет - 10,9%-ға өстi.
Ауыл шаруашылығының жалпы өнiм көлемi 6929,0 миллион теңгенi немесе 2002 жылмен салыстырғанда 111,2% құрады.
Облыста ауыл шаруашылығы малдарын сәйкестендіру жөнiндегi шаралар алынуда.
Егiн шаруашылығы. 2003 жылы картоптың жалпы жиыны 10,5 мың тонна (122,5%), көкөнiс - 25,7 мың тонна (110,2%), бақша дақылдары - 7,8 мың тонна (145,6%) құрады. Ауыл шаруашылығы дақылдарының барлық түрлерi бойынша егу ауданын, соның iшiнде израилдық тамшылап суару технологиясын қолдану арқылы, арттыру жоспарлануда.
2003 жылы жылыжай шаруашылықтарының алаңы 14 мың шаршы метрдi құрады. 2004 жылы 32 мың шаршы метрге дейiн жеткiзу жоспарлануда.
Ақпараттық-маркетингiлiк жүйенi қалыптастыру мақсатында өткен жылы облыстық бюджеттен 4,0 миллион теңге бөлiнiп, игерiлдi, тиiстi компьютерлiк жабдық сатып алынды.

Производство товарного газа составит в 2006 году 5 миллиард кубических метров или 113,4% к уровню 2003 года, в 2007 году - 7,4 миллиард кубических метров или 163,9%. Рост объемов добычи сухого газа в период до 2007 года в основном будет достигнут за счет роста увеличения добычи нефти на месторождении Тенгиз, где в 2007 году по прогнозу добыча газа  составит 7,4 миллиард кубических метров в год.
Из добываемого на Тенгизе сухого газа, планируется в 2007 году 4,2 миллиард кубических метров поставлять в страны СНГ, остальные объемы будут использоваться для обратной закачки газа в пласт.
Развитие производства электроэнергетики и ее транспортировка .
Энергосистема Атырауской области, с учетом наличия местных топливных ресурсов (газ, мазут), имеющихся энергогенерирующих мощностей, самодостаточна и полностью покрывает потребность региона в электро- и теплоэнергии за счет собственного производства.
В течение планируемого периода предполагается ввести новую газотурбинную установку мощностью 70 мегаватт на ОАО "Атырауская ТЭЦ". В рамках строительства газоперерабатывающего завода компании "Аджип ККО" будет введена газотурбинная установка мощностью 50 мегаватт. Реализация этих энергетических проектов обеспечит рост объемов производства электроэнергии до 2,3 миллиард  киловатт в час  в 2004 году, 2,4 миллиард. киловатт. - в 2005 году., 2,5 миллиард  киловатт в час - в 2006 году и 2,6 миллиард киловатт в час - в 2007 году.
5.3 Агропродовольственная политика
Животноводство. За отчетный период в области достигнута стабилизация сельскохозяйственного производства. Так поголовье КРС на 1.01.2004 года, по сравнению с предыдущим годом, увеличилось на 9,5 %, овец и коз - на 8,9%, верблюдов - на 8,6 %, лошадей - на 7,1%, производство молока - на 15,8 %, мяса - на 10,9%.
Объем валовой продукции сельского хозяйства составил 6929,0 миллион тенге или 111,2 % по сравнению с 2002 годом.
В области принимаются меры по идентификации сельскохозяйственных животных.
Растениеводство. За 2003 год валовой сбор картофеля составил 10,5 тысяч тонн (122,5%), овощей - 25,7 тысяч тонн (110,2%), бахчевых - 7,8 тысяч тонн (145,6%). Планируется увеличить посевные площади по всем видам сельскохозяйственных культур, в том числе за счет применения израильской технологии капельного орошения.
В 2003 году площадь тепличных хозяйств составила 14 тысяч квадратных метров. В 2004 году планируется довести до 32 тысяч квадратных метров.
В целях формирования информационно-маркетинговой системы в истекшем году из областного бюджета было выделено и освоено 4,0 миллион.тенге, закуплено соответствующее компьютерное оборудование.

Ауыл шаруашылығына бөлінген инвестициялар. 2003 жылы облыстық бюджеттен 350,9 миллион теңге, соның iшiнде ауыз сумен жабдықтау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыруға 32,9 миллион теңге, жергiлiктi деңгейде малдәрiгерлiк шараларға қолдау көрсетуге 15,0 миллион теңге бөлiндi.
Мал тұқымын асылдандыру ісін одан әрi дамыту мақсатында облыстық бюджеттен 36 миллион теңге бөлiнiп, игерiлдi.
2003 жылы облыстық тағы төрт ауыл шаруашылығы құрылымдары асыл
тұқымды шаруашылық статусын алды.
18 селолық округте сиырларды қолдан ұрықтандыру пункттерi ашылып, жұмыс жасауда, үстiмiздегi жылы тағы осындай 15 пункт ашу жоспарлануда.
"Агросервис" КМК арқылы тұқым және жанар май түрiнде тауарлық несие беру, сондай-ақ лизинг негiзiнде техника мен ауыл шаруашылығы малдарын беру ұйымдастырылды. 2002-2003 жылдары 321 тонна тұқымдық картоп, 23,8 тонна минералдық тыңайтқыш, 452 тонна дизель отыны және 284 тонна бензин бөлiнiп, берiлдi.
2003 жылы ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге лизинг негiзінде 18,7 миллион теңге сомасына 12 МТЗ-82 тракторы, жалпы сомасы 30 миллион теңгеге 120 бас сиыр, 30 бас түйе және 1820 бас қой мен ешкi алынып тапсырылды. Осындай жұмыстар биылғы жылы да жүргiзiлуде.
Мал басына санитарлық-малдәрiгерлiк қызмет көрсетудi жақсарту үшiн облыстық бюджеттен 15 миллион теңге бөлiнiп игерiлдi, 100 шақты мал дәрiгері жұмысқа қабылданды.
Жылжымалы коммуналдық шағын рынок жұмысы ұйымдастырылды. Үш арнайы саудалық тiркеме-фургон (2-мұздатқыш қондырғысымен), 2 Газель автомашинасы мен бiр автодүкен-рефрижератор алынды.
Атырау қаласында муниципалдық рынок құрылысын салу мәселесi шешiлуде. Махамбет ауданында "Ембiмұнайгаз" ААҚ демеушiлiк көмегi есебінен 200 орындық коммуналдық рынок пайдалануға берiлдi.
Селолық несиелiк серiктестiктер құру жөнiндегi жұмыстар атқарылуда.
Атырау қаласында "Мал өнiмдерi корпорациясы" ЖАҚ өкiлдiгi жұмыс жасайды. Осы кезең ішінде олар тұрғындар мен шаруа қожалықтарынан 3000 бас едiлбай қойы сатып алып, 2250 қой терiсiн дайындады.
Құрманғазы, Исатай, Индер, Жылыой аудандарында және Атырау қаласында мал шаруашылығы өнiмдерiн қабылдайтын пункттер құру жөнiндегi жұмыстар жүргiзiлуде.
Мiндеттер. Ауыл экономикасын қаржылай сауықтыру;
ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң серпінді дамуын қамтамасыз ету негiзiнде агроөнеркәсіптік кешенiнiң тиiмдi жүйесiн және бәсекеге қабiлеттi импорт алмастырушы өндірісті қалыптастыру;
рынок, тауарлар, тұтынушылар және бәсекелестер туралы сенiмдi,
уақтылы ақпаратпен қамтамасыз ету үшiн Ақпараттық-маркетингiлiк қызмет»құру;
егiн шаруашылығында өндiрiстiк қарқынды технологияларын енгiзу, мал шаруашылығында селекциялық-асылдандыру жұмысын жетiлдiру;
селолық несиелiк серiктестiктер мен селолық тауар өндiрушiлер
қауымдастықтары желiсiн дамыту;
ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өңдеу қуаттарын дамыту.

Инвестиции в сельское хозяйство. В 2003 году из областного бюджета было выделено 350,9 миллион тенге, в том числе: на организацию работ по снабжению питьевой водой 32,9 миллион тенге, на оказание содействия ветеринарным мероприятиям на местном уровне 15,0 миллион тенге.
В целях дальнейшего развития племенного дела из областного бюджета было выделено и освоено 36 миллион тенге.
В 2003 году еще четыре сельхозформирований области получили статус племенных.
В 18 сельских округах созданы и действуют пункты искусственного осеменения коров, в текущем году планируется открытие еще 15 аналогичных пунктов. Через КГП "Агросервис" организована выдача товарного кредита в виде семян и топлива, а также передача на лизинговой основе техники и сельскохозяйственных животных.
За 2002-2003 годы было выделено 321 тонн семенного картофеля, 23,8 тонн минеральных удобрений, 452 тонн дизельного топлива и 284 тонн бензина.
В 2003 году было приобретено и передано сельхозтоваропроизводителям на лизинговой основе 12 тракторов МТЗ-82 на сумму 18,7 миллион тенге, 120 голов коров, 30 голов верблюдов и 1820 голов овец и коз общую на сумму 30 миллион тенге. Аналогичные работы проводятся и в текущем году.
Для улучшения санитарно-ветеринарного обслуживания поголовья животных из областного бюджета было выделено и освоено 15,0 миллион тенге, принято на работу около 100 ветеринарных работников.
Организована работа передвижного коммунального мини-рынка.
Приобретены три специализированных торговых прицепа-фургона (2 - с холодильными установками), 2 автомашины Газель и одна автолавка-рефрижератор.
Решается вопрос строительства в городе Атырау муниципального рынка. В Махамбетском районе за счет спонсорской помощи ПФ "Эмбамунайгаз"»введен в эксплуатацию коммунальный рынок на 200 мест.
Проводится работа по созданию сельских кредитных товариществ.
В городе Атырау действует представительство ЗАО "Мал онімдер корпорациясы". За этот период от населения и крестьянских хозяйств ими закуплено 3000 голов овец эдильбаевской породы, заготовлено 2250 штук шкурок овчин.
Ведутся работы по созданию пунктов приема животноводческой продукции в Курмангазинском, Исатайском, Индерском, в Жылыойском районах и в городе Атырау.
Задачи.   Финансовое оздоровление сельской экономики;
формирование эффективной системы агропромышленного комплекса и производства конкурентоспособной импортозамещающей продукции, на основе обеспечения динамичного развития сельскохозяйственного производства;
создание "Информационно-маркетинговой службы" для обеспечения надежной, своевременной информацией о рынке, товарах, потребителях и конкурентах;
внедрение интенсивных технологий производства в земледелии, совершенствование селекционно-племенной работы в животноводстве;
развитие сети сельских кредитных товариществ и ассоциаций сельских товаропроизводителей;
развитие мощностей по переработке продукции сельского хозяйства.

Болжамдалатын нәтижелер. 2007 жылы ауыл шаруашылығы өнiмінің жалпы көлемiн 2004 жылмен салыстырғанда 22,4%-ға ұлғайту көзделген.
2007 жылы мүйiздi iрi қара саны 158 мың басқа дейiн, қой мен ешкi - 627,1 мың басқа дейiн, жылқы - 43,1 мың басқа дейiн, түйе - 27,9 мың басқа дейiн, тiрiлей салмақта ет өндiру 38,8 мың тоннаға дейiн, сүт - 54,5 мың тоннаға дейiн ұлғайтылады деп күтiлуде. Картоп өндiру 13,1 мың тонна, көкөнiс - 32,3 мың тонна, бақша дақылдары - 10,1 мың тонна құрайды.
Түйе сүтiн өндiрудiң озық технологиясын Жылыой ауданының«"Жаңа таң"»және Махамбет ауданының«"Бiрiншi мамыр" акционерлiк қоғамдарында енгiзу қарастырылуда.
Балық шаруашылығы
Облыс бойынша 2003 жылы балық аулау 15,8 мың тоннаны құрады, бұл 2002 жылғыдан 441,1 тоннаға көп. Дайындалған және консервiленген балық шығару 11328 тоннаны құрады, бұл 2002 жылғы деңгейден 11,6%-ға артық. 7,6 тонна бекiре балығының уылдырығы өндiрiлдi.
Перспективалар. 2004 жылы 15655 тонна балық, соның iшiнде 15471 тонна қара балық, 184 тонна бекiре балығын аулау көзделуде.
2005-2007 жылдары өз қаражаттары және облыстық бюджеттiң несиелерiн тарту арқылы жалпы сомасы 253 миллион теңгеге жаңа балық өңдеу қуаттарын енгiзу және қазіргі қуаттарды жаңғырту жоспарлануда. "Еркiнқала"»өндiрiстiк кооперативiнде тоңазытқыш пен балық кептiру шаруашылығының құрылысы, "Амангелдi" өндiрiстiк кооперативiнде тоңазытқыш алу және балық өңдеу цехын жаңғырту, "Каспий балық" өндiрiстiк кооперативiнде терең өңдеу цехының
құрылысы және "Атырау балық" ашық акционерлiк қоғамында технологиялық желiнi жаңарту көзделуде.
Нәтижесiнде дайындалған консервiленген балықтың көлемiн 2005 жылы 11500 тоннаға дейiн немесе 2004 жылға қарағанда 102,5%, 2007 жылы 11700 тоннаға дейiн немесе 2006 жылға қарағанда 100,8%-ға өсiру күтiлуде.
Уылдырық шығару шамамен: 2005 жылы - 8,2 тоннаны немесе 2004 жылға қарағанда 103,7%-ды, 2007 жылы - 8,8 тоннаны немесе 2006 жылға қарағанда 103,9%-ды құрайды.
Балық қорын ұдайы өсіру
2003 жылы екi бекiре балығын өсiру зауыты Жайық өзенiне 6,46 миллион дана бекiре шабақтарын жiбердi, бұл мемлекеттiк тапсырыстың 107,7% құрайды.
Облыстық бюджет қаржысы есебiнен 16,1 миллион теңге көлемiнде балық қорын қорғау және қайта өндiру жөнiндегi шаралар атқарылды.
Перспективалар. Республикалық бюджет қаржысы есебiнен 220,0 миллион теңге сомасына өзен табанын тереңдету жұмыстарын жүргiзу, облыстық бюджет қаржысы есебiнен 21,9 миллион теңге сомасына балық қорын сақтау жөнiндегi шараларды жүргізу белгiленуде.
Белгiленген мақсатқа қол жеткiзу үшiн:
Жайық-Каспий бассейнiнiң балық өнiмдiлiгiн арттыру және бекiре
балықтарының жайықтық жеке түрі қорының ілгері қарай төмендеуiнің
алдын-алу, қара балық пен бекiре тұқымдас балықтардың табиғи ұдайы өсуіне қолайлы жағдайлар жасау;
табиғатты қорғау заңдылығының сақталуын бақылауды күшейту, балық қорғау шараларын өткiзудiң тиiмдiлiгiн арттыру;
Өндiрiстiк базаны дамыту, ең жаңа технологияларды енгiзу,
инвестициялар тарту, өнiмнiң iшкi және сыртқы рыноктардағы бәсекелестiк қабiлетi мен сапасын көтеру арқылы дайын өнiм шығаруды арттыру қарастырылып отыр.

Прогнозируемые результаты.  Намечено увеличение объема валовой сельскохозяйственной продукции к 2007 году по сравнению с 2004 годом на 22,4 %.
К 2007 году ожидается увеличение поголовья КРС до 158 тысяч голов, овец и коз - до 627,1 тысяч голов, лошадей - до 43,1 тысяч голов, верблюдов - до 27,9 тысяч голов, производства мяса в живом весе до 38,8 тысяч тонн, молока - до 54,5 тысяч тонн. Производство картофеля составит 13,1 тысяч тонн, овощей - 32,3 тысяч. тонн, бахчевых - 10,1 тысяч тонн.
Предусматривается внедрение передовой технологии по производству верблюжьего молока в АО "Жана Тан" Жылойского и АО "Первомайский" Махамбетского районов.
Рыбная отрасль
Добыча рыбы в 2003 году по области составила 15,8 тысяч тонн, что на 441,1 тонн больше, чем в 2002 году. Выпуск приготовленной и консервированной рыбы составил 11328 тонн, что на 11,6% больше уровня 2002 года. Произведено 7,6 тонн икры осетровых рыб.
Перспективы.  В 2004 году ожидается добыча 15655 тонн рыбы, в том числе частиковых - 15471 тонн, осетровых - 184 тонн.
В 2005-2007 годы планируется введение новых и реконструкция существующих рыбоперерабатывающих мощностей на общую сумму 253 миллион. тенге, за счет собственных ресурсов и привлечения кредитов областного бюджета.
Намечено строительство холодильника и вешелового хозяйства в ПК "Еркинкала", приобретение холодильника и реконструкция рыбоперерабатывающего цеха в ПК "Амангельды", строительство цеха глубокой переработки в ПК "Каспий-балык" и модернизация технологических линий ОАО "Атыраубалык".
В результате ожидается увеличение объемов приготовленной консервированной рыбы в 2005 году до 11500 тонн или 102,5 % к 2004 году, в 2007 году до 11700 тонн или 100,8 % к 2006 году.
Выпуск икры ориентировочно составит: в 2005 году - 8,2 тонн или 103,7 % к 2004 году, в 2007 году - 8,8  тонн или 103,9 % к 2006 году.
Воспроизводство рыбных запасов
В 2003 году двумя осетровыми рыбоводными заводами выпущено в реку Урал 6,46 млн.штук молоди осетровых, что составляет 107,7% от государственного заказа.
Проведены мероприятия по охране и воспроизводству рыбных ресурсов за счет средств областного бюджета в объеме 16,1 млн. тенге.
Перспективы.  За счет средств республиканского бюджета предусматривается проведение дноуглубительных работ на сумму 220,0 миллион тенге, за счет средств областного бюджета проведение мероприятий по сохранению рыбных запасов на сумму 21,9 миллион тенге.
Для достижения намеченной цели предусматривается:
увеличить рыбопродуктивность Урало-Каспийского бассейна и предотвратить дальнейшее снижение запасов уральской популяции осетровых рыб, создать благоприятные условия для естественного воспроизводства частиковых и осетровых видов рыб;
усилить контроль соблюдения природоохранного законодательства, повысить эффективность проведения рыбоохранных мероприятий;
увеличить выпуск готовой продукции за счет развития производственной базы, внедрения новейших технологий, привлечения инвестиций, повышения качества и конкурентоспособности продукции на внутреннем и внешнем рынках.

6. Табиғи капиталды дамыту.
Тау-кен өндірісі кешенін дамыту және оның ресурстарын пайдалану
Тау кен өндіру өнеркәсібінде 543,1 миллиард теңге сомасында өнімі шығарылды. Нақты көлем индексі 99,4%-ды құрады.
2003 жылы мұнай өндіру 16,2 миллион тоннаны немесе өткен жылға қарағанда 98,6%, ілеспе мұнай газы - 6369,4% мың тоннаны немесе 103%-ды құрады.
Мұнай өндіру көлемінің кемуі«"Теңізшевройл" ЖШС 2003 жылғы шілдеден 15 қыркүйекке дейін газ өңдеу зауытында жоспарлы күрделі жөндеуден өткізілуіне байланысты. Ішін-ара шығындарды "Ембімұнайгаз" ААҚ және басқа мұнай өндіруші компаниялардың мұнай өндіру көлемін өсіру есебінен өтеу мүмкіндігі болды.
Тау-кен өнеркәсібіндегі өндіріс көлемі 2004 жыл аяғында 588,4
миллиард теңге сомасында болжанды.
2004 жылы 16,0 миллион тонна мұнай (2003 жылға қарағанда 98,9%) және 7,1 миллион текше метр ілеспе газ мұнайы (106,7%) өндірілетін болады.
Өңдеу өнеркәсібінде 60,1 миллиард теңге сомасының өнеркәсіп өнімі өндірілді, бұл 2002 жылғы деңгейден 5,5%-ға артық.
Өңделген мұнай көлемі 2005 жылы 2700 мың тоннаны немесе 2004 жылғы деңгейге қарағанда 103,8 %-ды құрайды.
2002 жылмен салыстырғанда ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу көлемі өсті. Сонымен өңделген сұйық сүт өндірісі 2,6 есе, сүзбе 30,5%-ға, дайындалған және консервіленген балық 11,6%-ға, ыссы нан шығару 38,8%-ға артты.
7. Аумақтық даму және инфрақұрылым.
7.1. Демография және халықты оңтайлы орналастыру
Экономикалық дамудың орнықтылығы және азаматтардың әл-ауқатының жақсаруы демографиялық және көші-қон ахуалының тұрақтануына ықпал етті.
Мысалы, 2004 жылдың 1 қаңтарына халықтың саны 457,1 мың адам болып, 2002 жылмен салыстырғанда 5,1 мың адамға өсті. Халықтың тығыздығы орта есеппен 1 шаршы метрге 3,9 адамнан келеді.
Сонымен қатар, халықтың туылуы төмен және өлімі жоғары, соның ішінде сәбилер мен аналардың, өмір сүру ұзақтығы төмен екені белгіленді.
Құрманғазы, Қызылқоға, Жылыой аудандарының елді мекендерінде
қолайсыз экологиялық жағдай және халықтың сырқаттанушылығының артуы
байқалады. Жылыой ауданы Сарықамыс поселкесінің тұрғындарын көшіру
жұмыстары жүргізілуде. Құрманғазы ауданының Азғыр селосын және Жылыой ауданының Кеңарал селосын көшіру белгіленді.
Перспективалар. 2007 жылы халықтың саны 478,5 мың адамға жетеді. 2004 жылы бекітілген квотаға сәйкес облысқа оралмандардың 380 отбасы, оның ішінде 340 отбасы Өзбекстан Республикасынан, 20 - Ресейден, 20 - Түркменстан Республикасынан келеді.

6. Развитие природного капитала
Развитие горнодобывающего комплекса и использование его ресурсов
В горнодобывающей промышленности выпущено продукции на сумму 543,1 миллиард тенге. Индекс физического объема составил 99,4%.
Добыча нефти за 2003 год составила 16,2 миллион тонн или 98,6% к прошлому году, газа нефтяного попутного - 6369,4 тысяч тонн или 103,0%. Снижение объемов добычи нефти связано с проведением ТОО "Тенгизшевройл" капитального планового ремонта на газоперерабатывающем
заводе с июля по 15 сентября 2003 года. Частично потери удалось компенсировать за счет роста объемов добычи нефти ПФ "Эмбамунайгаз"»и другими нефтедобывающими компаниями.
Объем производства в горнодобывающей промышленности на конец 2004 года спрогнозирован в сумме 588,4 миллиард тенге.
В 2004 году будет добыто 16,0 миллион тонн нефти (98,9% к 2003 г.) и 7,1 миллион кубических метров, газа нефтяного попутного (106,7%).
В обрабатывающей промышленности произведено промышленной продукции на сумму 60,1 миллиард. тенге, что на 5,5% выше уровня 2002 года.
Объем переработанной нефти составит в 2005 году 2700 тысяч тонн или 103,8% к уровню 2004 года.
По сравнению с 2002 годом возросли объемы переработки сельскохозяйственных продуктов. Так, производство обработанного жидкого молока увеличено в 2,6 раза, творога на 30,5 %, приготовленной и консервированной рыбы на 11,6 %, выпуска свежего хлеба на 38,8 %.
7. Территориальное развитие и инфраструктура
7.1. Демография и рациональное размещение населения
Устойчивость экономического развития и улучшение благосостояния граждан способствовали стабилизации демографической и миграционной ситуации.
Так, на 1.01.2004 года численность населения составила 457,1 тысяч человек и возросла по сравнению с 2002 годом на 5,1 тысяч человек.
Плотность населения в среднем составляет 3,9 человека на 1 квадратный метр.
Вместе с тем, отмечается низкая рождаемость и рост смертности населения, в том числе младенческой и материнской, низкая продолжительность жизни.
Неблагоприятная экологическая обстановка и повышение заболеваемости населения наблюдается в населенных пунктах Курмангазинского, Кызылкогинского, Жылыойского районов. Ведется работа по переселению жителей поселка Саркамыс Жылыойского района. Намечено переселение села Азгир Курмангазинского района и села Кенарал Жылыойского района.
Перспективы.  К 2007 году численность населения достигнет 478,5 тысяч человек.  В 2004 году в область в соответствии с утвержденной квотой прибудет 380 семей оралман, из них 340 семей из Республики Узбекистан, 20 - из России и 20 - из Республики Туркменистан.

7.2. Ауылдың әлеуметтік саласы мен инфрақұрылымын дамыту
Мемлекеттік органдар жұмысының басты бағыттарының бірі Ауыл
аймақтарын дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру болып табылады.
Ауыл аймақтарының инфрақұрылымын дамытуға барлық қаржыландыру
көздері есебінен 2003 жылы 7,5 миллиард теңге бөлінді, бұл жергілікті инвестициялық бағдарламаларға бөлінетін қаржының 45,7%-ын құрайды.
Қазақстан Республикасы Президентінің жыл сайынғы Қазақстан халқына жолдауында берілетін тапсырмаларға сәйкес және ауылды қолдау мақсатында облыстың 102 кәсіпорнына 72 ауылдық және поселкелік округ бекітіліп берілді. Олар селоға 648 миллион теңге сомасында қамқорлық көмегін көрсетті.
1200-ден астам аз қамтылған отбасына қаржылай және материалдық көмек көрсетіліп, 550 жұмыссыз еңбекпен қамтылды.
Бюджет қаржысы есебінен Атырау қаласының Курилкин селосында 320 оқу орындық, Құрманғазы ауданы Асан селосында 120 оқу орындық және Ұштаған селосында 220 оқу орындық, Мақат ауданының Доссор поселкесінде 1200 оқу орындық мектептердің құрылысы жүргізілуде.
Құрманғазы ауданының Ганюшкин селосында 100 төсектік туберкулез ауруханасының, Мақат ауданының Доссор поселкесінде 50 төсектік емханасы бар аурухана кешенінің құрылысы жүргізілуде.
2005-2007 жылдар кезеңінде облыстың елді  мекендерінде таратушы су құбырлары желілері бар шағын су тазарту қондырғыларының құрылысын аяқтау қарастырылуда.
2005 жылы жалпы ұзындығы 61,8 шақырым, 2006 жылы - 74,2 шақырым, 2007 жылы - 131,3 шақырым жергілікті маңызды автомобиль жолдарын салу және күрделі жөндеу жоспарланып отыр.
Қаржыландыру көлемі 10630,1 миллион теңгені құрайтын Атырау
облысының елді мекендерін газдандыру жөніндегі жұмыстар жалғастырылады. Барлығы 15312 адам табиғи газбен қамтамасыз етіледі.
2005 жылы 1392,2 миллион теңге, 2006 жылы 1926,5 миллион теңге, 2007 жылы - 1833,0 миллион теңге сомасына облыстық су құбырлары мен кәріз  желілерін салу және жаңғырту жоспарлануда.
Жергілікті бюджет есебінен білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және т.б. нысаналарын күрделі жөндеу қарастырылуда.
8. Көлікті және байланысты дамыту
"Қазақтелеком" ҰК ЖАҚ Атырау филиалы бойынша 73 телефон станциясы бар, соның ішінде 54 - ауылдық жерлерде. Соңғы екі жылда аудан орталықтарында және елді мекендерде цифрлы станциялар іске қосылды. Облыстың Қызылқоға ауданынан басқа барлық аудан орталықтарында ұялы телефон байланысы жұмыс істейді.
Облыстық телекоммуникация жүйесін одан әрі жетілдіру аясында
ескірген станцияларды жаңа цифрлы АТС-ке ауыстыру, жаңа заманғы байланыс түрлерін дамыту, тікелей инвестиция және республикалық бюджет қаржысы есебінен ескірген телерадиохабар тарату қондырғыларын толықтай жетілдіру қарастырылып отыр.
Әуе көлігі

7.2. Развитие социальной сферы и инфраструктуры села
Одним из важных направлений работы государственных органов является реализация государственной Программы развития сельских территорий на 2004-2010 годы.
На развитие инфраструктуры сельских территорий за счет всех источников финансирования в 2003 году выделено 7,5 миллиард тенге, что составляет 45,7% от средств, выделяемых на местные инвестиционные программы.
В соответствии с поручениями Президента Республики Казахстан данных в ежегодном послании народу Казахстана и в целях поддержки села за 102 предприятиями области закреплены 72 сельских и поселковых округов. Ими оказана шефская помощь селу на сумму 648 миллион тенге.        Оказана финансовая и материальная помощь более 1200 малообеспеченным семьям, трудоустроено 550 безработных.
За счет бюджетных средств ведется строительство школ на 320 ученических мест в селе Курилкино города Атырау, на 220 ученических мест в селе Уштаган и на 120 ученических мест в селе Асан Курмангазинского района, на 1200 ученических мест в поселке Доссор Макатского района.
Ведется строительство туберкулезной больницы на 100 коек в селе Ганюшкино Курмангазинского района, больничного комплекса на 50 коек с поликлиникой в поселке Доссор Макатского района.
В период 2005-2007 годы предусматривается завершение строительства водоочистных мини-установок в населенных пунктах области с разводящими водопроводными сетями.
В 2005 году планируется строительство и капитальный ремонт автомобильных дорог местного значения общей протяженностью 61,8 киллометров, в 2006 году - 74,2 киллометров, в 2007 году - 131,3 киллометров.
Будут продолжены работы по газификации населенных пунктов Атырауской области с объемом финансирования 10630,1 миллион тенге. Всего 15312 человек будут обеспечены природным газом.
В 2005 году планируется строительство и реконструкция водопроводных и канализационных сетей области на сумму 1392,2 миллион тенге, в 2006 году - 1926,5 миллион тенге, в 2007 году - 1833,0 миллион тенге.
За счет местного бюджета предусматривается капитальный ремонт объектов образования, здравоохранения, культуры, жилищно-коммунального хозяйства и так далее.
8. Развитие транспорта и связи.
По Атыраускому филиалу ЗАО НК Казахтелеком»насчитывается 73 телефонных станций, в том числе 54 - в сельской местности. За последние два года в райцентрах и в населенных пунктах введены цифровые станции. Во всех районных центрах области, за исключением Кызылкугинского района, функционирует сотовая связь.
В рамках дальнейшей модернизации системы телекоммуникаций области предусматривается замена устаревших станций на новые цифровые АТС, развитие современных видов связи, полная модернизация устаревших телерадиопередающих устройств за счет прямых инвестиций и средств республиканского бюджета.
<FONT color=#000080 воздушный транспорт

Еуропалық қайта құру және дамыту  банкінің кредит қаржысы есебінен Атырау қаласының халықаралық әуежайының жасанды ұшып-қону алаңын жаңғырту жұмыстары жүргізілуде, ол ұшақтардың барлық түрлерін қабылдауға және жүк айналымы мен жолаушы айналымын 6,8 есеге арттыруға мүміндік береді.
Жолаушыларға қызмет көрсету сапасын жақсарту үшін жүк және жолаушы терминалын қайта құрылымдау көзделуде.
КТК мұнай құбыры іске қосылғаннан кейін экспорттық мұнай
құбырларының өткізу қабілеті жылына 41 миллион тоннаны құрады. 2003 жылы "Кеңқияқ-Атырау", Атырау-Үлкен Шаған жаңа магистральды мұнай құбырларының іске қосылуы облыстық көлік әлеуетін айтарлықтай көтеруге мүмкіндік береді.
Келешекте "Теңіз-Новороссийск мұнай" құбырымен шикі мұнай айдау қуатын жылына 67 миллион тоннаға дейін жеткізу қарастырылуда.
Атырау өзен порты Каспий теңізі қайраңын өнеркәсіптік игерудің
басталуына байланысты стратегиялық маңызға ие болады. Ол Ресейге,
Әзірбайжанға, Түркменстанға, Иранға, сондай-ақ Еділ өзені арқылы  Азов теңізі мен Қара теңізге шығатын теңіз су жолдарын қамтамасыз етеді.
Аджип ККО компаниясы Қарабатан селосы ауданындағы газ өңдеу
зауытының құрылысына ірі габаритті жүктерді теңіз көлігімен тасымалдау үшін өзен портын қайта құрылымдаудың жалпы құны 7 миллиард теңгеден асатын жобасын әзірледі.
Болжамдалатын нәтижелер. 2004 жылы жүк тасымалдау көлемі 82,3 миллион тонна немесе 2003 жылғы деңгейге қарағанда 102,9%, 2007 жылы - 93,4 миллион тонна немесе 2004 жылғы деңгейге қарағанда 113,5% құрайды.
2004 жылы тұрба құбыры көлігімен 39,5 миллион тонна немесе 2003 жылға қарағанда 102,9%, 2007 жылы 48,0 миллион тонна немесе 2004 жылға қарағанда 121,5% мұнай айдау күтілуде.
Көліктің барлық түрлері бойынша жүк айналымы 2004 жылғы деңгейге қарағанда 2007 жылы 7,9%-ға, соның ішінде: тұрба құбыры көлігімен 7,9%-ға, автомобиль көлігімен - 9,2%-ға, әуе көлігімен - 1,4 есе, өзен - 9,4%-ға артады.
2007 жылы жолаушы айналымы 2004 жылғы деңгейге қарағанда 14,8%-ға, соның ішінде: автомобиль көлігі - 14,6%-ға, әуе көлігі - 16,3%-ға артады.
9. Тамақ өнеркәсібі және ауыл шаруашылығы өнімін өңдеу
Қазіргі уақытта облыс халқының өзі өндіретін ет және сүт
өнімдерімен қамтамасыз етілуі сәйкесті 90% және 40%, картоп пен көкөніс - бақша өнімдерімен - 37% және 64%, жұмыртқамен - 3% құрайды. Ұн тарту өніміне және шұжық тағамдарына, өсімдік және сары майға, жұмыртқаға деген негізінен облыстан тыс жерлерден әкелу есебінен қанағаттандырылады.
Облыс халқын өз өндірісіміздің сапалы өнімдерімен қамтамасыз ету мақсатында "Атыраусүткомбинаты" ААҚ сүт және қышқыл сүт өнімдерін құю автоматтандырылған желісі іске қосылды, "Атырау нан" АҚ негізгі цехтарын жаңғырту және газбен жылытуға көшіру аяқталды, бұл нан пісіретін екі желіні бірден іске қосуға мүмкіндік берді.
"Атырау балық" ААҚ дамыту жоспарында балық өңдеу көлемін жылына 10 мың тоннаға дейін арттыру, экспортқа шығарылатын өнім түрлерін кеңейту қарастырылуда, жаңа тоңазытқышты іске қосылуын және аулау маусымына қатысатын жүзу құралдарының санын арттыруды есепке алып, балық өнімі өндірісінің өсу қарқыны 2007 жылы 2004 жылғы деңгейге қарағанда 104,2% құрайды.

За счет кредитных средств Европейского Банка Реконструкции и развития осуществляется реконструкция Искусственной Взлетно-Посадочной полосы международного аэропорта г.Атырау, которая позволит принимать самолеты всех типов и увеличить грузооборот и пассажирооборот в 6,8 раза.
Для улучшения качества обслуживания пассажиров намечается реконструкция грузового и пассажирского терминалов.
После ввода нефтепровода КТК пропускная способность экспортных нефтепроводов составила 41 миллион  тонн нефти в год. В 2003 году введены новые магистральные нефтепроводы Кенкияк-Атырау, Атырау-Большой Чаган, что позволяет значительно повысить транспортный потенциал области.
В перспективе предусматривается доведение мощности перекачки сырой нефти по нефтепроводу Тенгиз-Новороссийск до 67 миллион тонн в год.
Речной порт Атырау, в связи с началом промышленного освоения шельфа Каспийского моря, будет иметь стратегическое значение. Он обеспечит морские водные пути на Россию, Азербайджан, Туркменистан, Иран, а также выход в Азовское и Черное моря через реку Волга.
Для транспортировки морским транспортом крупногабаритных грузов на строительство газоперерабатывающего завода в районе селе "Карабатан" компанией Аджип ККО разработан проект реконструкции речного порта общей стоимостью более 7 миллиард тенге.
Прогнозируемые результаты.  Объем перевозок грузов в 2004 году составит 82,3 миллион  тонн или 102,9 к уровню 2003 года, в 2007 году - 93,4 миллион тонн или 113,5% к  уровню 2004 году.
Трубопроводным транспортом в 2004 году ожидается перекачка 39,5 миллион  тонн нефти или 102,9% к 2003 году, в 2007 году - 48,0 миллион  или 121,5% к 2004 году.
Грузооборот по всем видам транспорта увеличится на 7,9 % в 2007 году к уровню 2004 года, в том числе: на  трубопроводном транспорте на 7,9 %, автомобильном - на 9,2%, воздушном - в 1,4 раза, речном - на 9,4%.
В 2007 году пассажирооборот увеличится на 14,8% к уровню 2004 года, в том числе: на  автомобильном - на 14,6 %, воздушном - на 16,3 %.
9. Пищевая промышленность и переработка сельскохозяйственной продукции.
В настоящее время обеспеченность населения области мясными и молочными продуктами собственного производства составляет соответственно 90% и 40%, картофелем и овощебахчевой продукции - 37% и 64%, яйцами - 3%. Потребность в мукомольной продукции, кондитерских и колбасных изделиях, растительном и сливочном масле, яйцах удовлетворяется, в основном, за счет завоза из-за пределов области.
В целях обеспечения населения области качественной продукцией собственного производства на ОАО "Атыраусуткомбинаты" введена в действие автоматизированная линия по розливу молока и кисломолочной продукции, завершена реконструкция основных цехов АО Атырау-нан» и перевод на газовое отопление, что позволило подключить сразу две линии по выпечке хлеба.
Планом развития ОАО "Атыраубалык" предусматривается увеличение объемов переработки рыбы до 10 тысяч тонн в год, расширение ассортимента продукции, поставляемой на экспорт. С учетом запуска нового холодильника и увеличением количества плавсредств, участвующих в путине, темп роста производства рыбной продукции в 2007 году к уровню 2004 года составит
104,2%.

Жаңа піскен нанды шығарудың негізгі көлемін "Атырау нан" ААҚ және "Заман групп" ЖШС қамтамасыз етеді, оларда 4451 тонна нан өнімі немесе жалпы өндіру көлемінің 89,4% өндірілді.
2004 жылы нан шығарылымы 5100 тонна көлемінде немесе 2003 жылғы деңгейге қарағанда 102% күтілуде. 2007 жылы өсу қарқыны 2004 жылға деңгейге қарағанда 103,9% құрайды.
"Атырау сүт комбинаты" ААҚ 2004 жылы сүт және сүт өнімдерін 2200 тонна көлемінде немесе 2003 жылғы деңгейге қарағанда 102,6% шығару күтілуде.

Основной объем выпуска свежего хлеба обеспечивают ОАО "Атырау-нан" и ТОО "Заман-Групп", где произведено 4451 тонн хлебной продукции или 89,4% от общего объема производства.
В 2004 году ожидается выпуск хлеба в объеме 5100 тонн или 102% к уровню 2003 года. Темп роста в 2007 году составит 103,9% к уровню 2004 года.
На ОАО "Атыраусуткомбинаты" в 2004 году ожидается выпуск молока и молочных продуктов в объеме 2200 тонн или 102,6% к уровню 2003 года.

10. Бюджет саясаты
2005-2007 жылдарға арналған бюджетті қалыптастыру орта мерзімді фискальдық саясат негізінде және Бюджет кодексінің нормаларына сәйкес жүргізіледі.
Орта мерзімді кезеңге түсімдер келесі көлемде болжанып отыр: 2005 жылы-191387 миллион теңге, 2006 жылы - 180561 миллион теңге, 2007 жылы-198138 миллион теңге.
Салық саясаты
2003 жылы Атырау облысы бойынша салық түсімдері 102,7% орындалып, 137665,9 миллион теңге болжамында 141365,0 миллион теңгені құрады. Ұлттық қорға 70802,8 миллион теңге аударылды.

10. Бюджетная политика
Формирование бюджета на 2005-2007 годы будет производиться на основе среднесрочной фискальной политики и в соответствии с нормами Бюджетного кодекса.
На среднесрочный период прогнозируются поступления в следующих объемах: 2005 год -  191387 миллион тенге, 2006 год - 180561 миллион тенге, 2007 год - 198138 миллион тенге.
Налоговая политика
За 2003 год налоговые поступления по Атырауской области выполнены на 102,7% и составили 141365,0 миллион тенге при прогнозе 137665,9 миллион тенге. Отчисления в Национальный фонд  произведены в сумме 70802,8 миллион тенге.