5. Шаруа қожалығындағы құс аспергиллезі ауруының алдын алу үшін ұйымдасқан-шаруашылықты және ветеринарлы-санитарлы ережелер мен осы ереженің құс шаруашылығына арналған талаптары қарастырылған шаралар жиынтығын қатаң түрде орындалуы міндетті.
6. Біріншіден қамтамасыз етеді:
1) құстарды ұтымды тамақтандыру бойынша толық қажетті азықпен тамақтандыру;
2) фермаларға келетін азықтар және құс ұясының, төсеніштердің, ораулы материалдың тазалығына және жұмыртқа ыдыстарының санитарлы сапасына мұқият бақылау жасау;
3) саңырауқұлақтардың әр түрімен жаппай тұқымданбау үшін азықтар мен азық қосымшаларын сақтау ережелерін орындау;
4) кезең аралық алдын алу үзілістерін сақтау, бұл кезде құс ұяларына, инкубаторияға, қоймаға, тазалық заттарына, жабдықтарға, ыдыстар мен тасымалдау заттарына мұқият түрде механикалық тазарту мен дезинфекция жүргізіледі;
5) инкубациялық жұмыртқаларды жүйелі түрде дезинфекциялау;
6) құс ұяларының және құс фабрикаларының өндірістік аймақтарының тазалығы, вентиляциялық және басқа да қалдықтардың жиналуын болдырмау, бұталарды, биік шөптер мен өсімдіктерді өсіру;
7) топырақты көпжылдық шөптермен егу, оларды жүйелі түрде құс фабрикасының ауа кеңістігінің эрозиясы мен шаңдануының алдын алуы мақсатында себу;
8) шаруашылық ішіндегі жолдарды, құс ұясы қабырғаларын жүйелі түрде жуу немесе тазарту, әсіресе құс ұяларына, гүлзарларға, ағаштарға вентилятор, алаң жақтан суды су құятын машиналар көмегімен шашу.
7. Эксплуатациялық құс ұяларының еденін жұмыс күнінің бірінші және екінші жартысында сумен ылғалдап отырады, ал 7-10 күнде 1 рет - натрий гипохлориді (кальций) немесе 300 миллилитр 1 квадратты метрге есепте құрамында 0,5 белсенді хлоры бар хлорамин Б ерітіндісімен өңдейді. Қазақстан Республикасының территориясында қолдануға рұқсат етілген басқа да жаңа ветеринариялық препараттарды қолданады.
3. Құс аспергиллезінің таза емес аймақтарда
және індеттік ошақтарда өткізілетін шаралар
8. Құстарда аспергиллез ауруын тапқаннан кейін инкубаторияның, инкубациялық жұмыртқалар мен олардың жиналу орнының санитарлық жағдайын қамтамасыз ету шараларын қолға алады; құс азықтарының, төсеніш материалдарының санитарлық сапасын, басқа объектілерде, құс ұяларында, қоймаларда, тасымалдау заттарында және қоршаған ортада саңырауқұлақтар спораларының жиналуын тексереді. Саңырауқұлақпен зақымдалған объекті анықталған жағдайда, оларды алып тастайды немесе тазалап дезинфекцияланады.
9. Ауру құс анықталған шаруа қожалықта (елді мекен, аула, құс ұялары) тағайындалған тәртіпте аспергиллезбен зақымдалған деп жарияланып оған осы ауру бойынша шектеу енгізеді.

5. Для предотвращения заболевания птиц аспергиллезом в хозяйствующих субъектах, независимо от форм собственности, строго выполняют комплекс мероприятий, предусмотренных настоящими правилами.
6. В первую очередь обеспечивают:
1) кормление птицы полноценными доброкачественными кормами;
2) тщательный контроль за санитарным качеством поступающих на фермы, в птичники кормов и подстилки, упаковочного материала и тары для яиц;
3) выполнение правил хранения кормов и кормовых добавок, исключающие массовое обсеменение их грибами различных видов;
4) соблюдение межцикловых профилактических перерывов, во время которых проводят тщательную механическую очистку и дезинфекцию птичников, инкубатория, складов, предметов ухода, оборудования, тары и транспортных средств;
5) систематическую дезинфекцию инкубационных яиц;
6) чистоту птичников и производственной зоны птицефабрики, не допуская скопления помета других выбросов, разрастания кустарников, высокостойных трав и других растений;
7) засев почвы многолетними травами, систематическое их подкашивание под газоны с целью предупреждения эрозии и запыленности воздушного пространства птицефабрики;
8) систематическое обмывание или орошение внутрифермских дорог, стен птичников, особенно со стороны вентиляторов, площадок, примыкающих к птичникам, газонов, деревьев путем распыления воды с помощью поливочных машин.
7. В эксплуатируемых птичниках в первой и во второй половине рабочего дня полы увлажняют водой, а 1 раз в течение 7-10 дней - используют раствор гипохлорита натрия (кальция) или хлорамина Б с содержанием 0,5 процентов активного хлора из расчета 300 миллилитров на 1 квадратный метр. Используют ветеринарные препараты, разрешенные для применения на территории Республики Казахстан.
3. Мероприятия, проводимые в эпизоотических очагах и
неблагополучных по аспергиллезу птиц пунктах
8. При установлении заболевания птиц аспергиллезом принимают меры к обеспечению надлежащего санитарного состояния инкубатория, инкубационных яиц и мест их сбора; проверяют качество комбикормов, подстилочного материала, других объектов накопления спор гриба в птичниках, на складах, транспортных средствах и во внешней среде. В случае выявления объектов, зараженных грибами, их удаляют или подвергают дезинфекции.
9. Хозяйствующий субъект (населенный пункт, двор, птичники), где обнаружена больная птица, в установленном порядке объявляют неблагополучным по аспергиллезу и вводят ограничения по этому заболеванию.

10. Құс аспергиллезіне таза емес шаруашылық субъектісінде рұқсат етілмейді:
1) зақымдалған құс ұясынан (елді мекен, аула) сау ұяға ауыстыруға;
2) зақымдалған объектіден сау объектіге мүліктерді, жабдықтарды және санитарлы өңдеуге сай емес басқа да заттарды ауыстыруға;
3) зақымдалған құс ұясында (елді мекен, аула) жұмыс атқарушының сау объектіге келуіне, жұмыртқаны бірінші күн ішінде міндетті түрде дезинфекциялап тамаққа қолдануға;
4) алдын ала жұмыртқаларға дезинфекция жасамай инкубаторияға әкелуге.
11. Өз қорасындағы ауру құс сойылып және утилдеуге жібереді.
12. Күрделі эпизоотиялық жағдайда мал дәрігер маманы мен құс шаруашылық субъектісінің басшысының көзқарасымен құсты тезірек союға жібереді.
13. Аралас инфекцияларды (аспергиллезден басқа ауруларды) ауру сипатымен диагнозын есепке ала отыра кезінде шектеу қойылады.
14. Шаруашылық субъектісінде барлық зақымдалған аймақтарда кешенді санация жүргізіледі, және де бір мезгілде балапандардың тыныс жолының емдеу-сақтандыру санациясы мен ауа, жұмыртқа, ыдыстар, тасымалдау заттары, мүліктер, арнайы киімдер (халат, медициналық маска, резеңке қолғап, резеңке етік, резеңке алжапқыш) дезинфекциясы өткізіледі.
15. Мекемені тазалау іші мен сыртына бір мезгілде жүргізіледі, ең алдымен жуу бөлімін механикалық тазалау, сосын инкубатория мен құс ұясы, сою цехы, қойма мен басқа да өндірістік бөлімдер, ішкі жабдықтар, сосын-мекеменің сыртқы бөлімі және оған жалғасатын жолдың қатты беткейі, вентиляциялық аймақ ең аз мерзім ішінде (1-3 күн) дезинфекцияланады, сондықтан да шаруашылық субъектісінің санитарлық тәртібін қамтамасыз ету шараларын күшейтеді.
16. Шаруашылық субъектісінен құс аспергиллезі ауруы бойынша шектеуді алып тастау құс ұясынан ауру құсты соңғы рет алып тастап қорытынды тазалау мен дезинфекция жүргізілгеннен кейін 3 ай ағымында өтеді.

10. В неблагополучном по аспергиллезу птиц хозяйствующем субъекте не допускается:
1) перемещение птицы из неблагополучного птичника (населенного пункта, двора) в благополучный;
2) перемещение из неблагополучных объектов в благополучные инвентаря, оборудования и других предметов без соответствующей санитарной обработки;
3) посещение благополучных объектов персоналом, обслуживающим неблагополучные птичники (населенные пункты, дворы);
4) ввоз в инкубаторий яиц без предварительной дезинфекции.
11. Больная птица в личном подворье подлежит убою с последующей утилизацией.
12. При сложной эпизоотической обстановке по усмотрению ветеринарного специалиста и руководителя хозяйствующего субъекта птицу сдают на убой досрочно.
13. При смешанной инфекции (аспергиллез и другие заболевания) ограничения устанавливают с учетом диагноза и характера заболеваний.
14. В хозяйствующем субъекте проводят комплексную санацию всей неблагополучной зоны с одновременной лечебно-профилактической санацией дыхательных путей цыплят и дезинфекцией воздуха, яиц, тары, транспортных средств, инвентаря, спецодежды (халаты, чепчики, резиновые сапоги, резиновые перчатки, прорезиновые фартуки).
15. При санации помещений одновременно внутри и вне сначала подвергают механической очистке и мойке с последующей дезинфекцией инкубаторий и птичники, убойный цех, складские и другие производственные помещения, внутреннее оборудование, затем - внешнюю часть помещений и примыкающие к ним твердые покрытия дорог, территорий со стороны вентиляционных выбросов в минимально сжатые сроки (1-3 дня), при этом усиливают мероприятия по обеспечению санитарного порядка в хозяйствующем субъекте.
16. Ограничения с хозяйствующего субъекта снимают по истечении 3 месяцев после последнего случая выделения и удаления больной птицы из птичников при условии проведения заключительной очистки и дезинфекции.