Тікелей аралас тасымалдар туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2005 жылғы 26 қаңтардағы N 52-І Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 25 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 3464. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 қарашадағы № 1104 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 26.11.2015 № 1104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ережелерін іске асыру және тікелей аралас тасымалдарды ұйымдастыру тәртібін белгілеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тікелей аралас тасымалдар туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Транзиттік саясат және сыртқы байланыстар департаменті (Жұматаев Р.Н.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі Т.Б.Әбілғазинге жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2005 жылғы 26 қаңтардағы
N 52-I бұйрығымен
бекітілген
Тікелей аралас тасымалдар туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. Осы Тікелей аралас тасымалдар туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Заңына сәйкес әзірленді, тікелей аралас тасымалдарды ұйымдастыру тәртібін белгілейді және тікелей аралас тасымалдарды жүзеге асыру кезінде тікелей аралас тасымалдары операторы мен жүк жөнелтушілердің, жүк алушылардың, және өзге де тұлғалардың арасында туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейді.
2. Осы Ережеде қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) жүк - жануарларды қоса алғанда, тасымалға қабылданған мүлік, жүк жөнелтуші ұсынатын, көлік жабдығы (контейнерлер, тұғырықтар және орамамен немесе тасымалдаумен байланысты басқа да заттар);
2) тікелей аралас тасымалдар шарты - тікелей аралас тасымалдары операторының жүк жөнелтушімен (жүк алушымен) жасасқан шарты, оның негізінде оператор жүктің тікелей аралас тасымалдарын ақыға жүзеге асыруды қамтамасыз етуге міндеттенеді;
3) тікелей аралас тасымалдар құжаты - тікелей аралас тасымалдар шартын куәландыратын құжат (коносамент, көлік жүк қағазы және басқалар), оператордың жүкті өз иелігіне қабылдауы, сондай-ақ оның осы шарттың талаптарына сәйкес жүкті жеткізу міндеттемесі;

Об утверждении Правил о прямых смешанных перевозках
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 января 2005 года N 52-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 февраля 2005 года N 3464. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 1104
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 26.11.2015 № 1104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации положений Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан" и определения порядка организации прямых смешанных перевозок ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила о прямых смешанных перевозках.
2. Департаменту транзитной политики и внешних связей Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Жуматаев Р.Н.) обеспечить представление настоящего приказа для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Абылгазина Т.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 26 января 2005 года N 52-I
Правила о прямых смешанных перевозках
1. Общие положения
1. Настоящие Правила о прямых смешанных перевозках (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан «О транспорте в Республике Казахстан», определяют порядок организации прямых смешанных перевозок и регулируют общественные отношения, возникающие при осуществлении прямой смешанной перевозки между оператором прямой смешанной перевозки, грузоотправителями, грузополучателями и иными лицами.
2. Основные понятия, которые применяются в настоящих Правилах:
1) груз - имущество, принятое к перевозке, включая животных, транспортное оборудование (контейнеры, поддоны и другие предметы, связанные с упаковкой или перевозкой), предоставляемые грузоотправителем;
2) договор прямой смешанной перевозки - договор оператора прямой смешанной перевозки с грузоотправителем (грузополучателем), на основании которого оператор обязуется за плату осуществить или обеспечить осуществление прямой смешанной перевозки груза;
3) документ прямой смешанной перевозки - документ, удостоверяющий договор прямой смешанной перевозки (коносамент, транспортная накладная и другие), принятие груза оператором в свое ведение, а также его обязательство доставить груз в соответствии с условиями этого договора;

4) тікелей аралас тасымалдар операторы (бұдан әрі - оператор) - өз атынан тікелей аралас тасымалдарды ұйымдастыруды жүзеге асыратын тұлға;
5) жүк жөнелтуші - оператормен тікелей аралас тасымалдар шартын жасаған тұлға;
6) жүк алушы - жүкті алуға уәкілетті тұлға;
7) тасымалдаушы - тікелей аралас тасымалдары операторымен шарт негізінде меншікті немесе өзге де заңды негізде пайдаланылатын көлік құралымен жүк жеткізуді жүзеге асыратын тұлға;
8) жүкті ауыстырып тиеу - жүктің бір көлік құралынан басқасына немесе қойма арқылы ауысуымен байланысты тиеу-түсіру операциялары;
9) тікелей аралас тасымалдар - тасымалдауға қатысушылардың санына байланыссыз, бүкіл тасымалдарға бірыңғай тасымалдау құжатын ресімдеу арқылы оператор ұйымдастырған екі және одан көп көлік түрлерімен жүзеге асырылатын жүк тасымалы;
10) аралас тасымалдар пункті - жүкті қабылдау, ауыстыру, тиеу және беру жүзеге асырылатын станция, порт, әуежай, жүк терминалы және өзге де пункттер.
3. Осы Ережеде қолданылатын өзге де ұғымдар көлік туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мағыналарда қолданылады.
2. Тікелей аралас тасымалдарды ұйымдастыру
4. Тікелей аралас тасымалдау шарты бойынша оператор, көліктің әр түрлерін пайдалана отырып тікелей аралас тасымалдар құжаты бойынша жеткізу пунктіне жүкті жеткізуді ұйымдастыруға және жүк алушыға беруге міндеттенеді, ал жүк жөнелтуші тасымалдар үшін ақы төлеуге міндеттенеді.
5. Оператор жүкті өз иелігіне қабылдаған кезде, жүк жөнелтушіге тікелей аралас тасымалдау құжатын беруі тиіс.
6. Жүк жөнелтуші операторға жүктің қасиеттері мен оның тасымалдау шарттары туралы құжаттар мен ақпаратты, сондай-ақ тікелей аралас тасымалдың құжатын жасау және тасымалды жүзеге асыру үшін қажетті өзге де ақпаратты ұсынады.
7. Тікелей аралас тасымалдау құжатына оператор немесе оның өкілі қол қояды.
8. Оператор немесе оның атынан іс-әрекет жасайтын тұлға жүкті тікелей аралас тасымалдау құжатында белгіленген жүк алушыға немесе жазбаша нысанда ол туралы уақтылы хабарланған адамға береді.
9. Тікелей аралас тасымалдау құжатында мынадай мәліметтер болуы тиіс:
1) жүктің жалпы сипаттамасы, жүкті сәйкестендіру үшін қажетті негізгі маркалары, тиісті жағдайларда жүктің қауіпті сипатын көрсету, орындардың немесе заттардың саны және жүктің брутто салмағы немесе басқаша түрде белгіленген оның саны, сондай-ақ бұл мәліметтердің барлығы жүк жөнелтуші ұсынған түрде көрсетіледі;

4) оператор прямой смешанной перевозки (далее - оператор) - лицо, осуществляющее организацию прямой смешанной перевозки от своего имени;
5) грузоотправитель - лицо, заключившее с оператором договор прямой смешанной перевозки груза;
6) грузополучатель - лицо, уполномоченное на получение груза;
7) перевозчик - лицо, осуществляющее доставку груза на основании договора с оператором прямой смешанной перевозки собственным или используемым на иных законных основаниях транспортным средством;
8) перевалка груза - погрузочно-разгрузочные операции, связанные с перемещением груза непосредственно с одного транспортного средства на другое или через склад;
9) прямая смешанная перевозка - перевозка груза, осуществляемая двумя и более видами транспорта, организованная оператором путем оформления единого перевозочного документа на всю перевозку, независимо от количества перевозчиков, участвующих в перевозке;
10) пункт смешанной перевозки - станция, порт, аэропорт, грузовой терминал и иной пункт, в котором осуществляется прием, перевалка и выдача грузов.
3. Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных законодательством Республики Казахстан о транспорте.
2. Организация прямых смешанных перевозок
4. По договору прямой смешанной перевозки оператор обязуется организовать доставку груза, с использованием различных видов транспорта, по документу прямой смешанной перевозки в пункт назначения и выдать его грузополучателю, а грузоотправитель обязуется уплатить за перевозку плату.
5. При принятии оператором груза в свое ведение, он выдает документ прямой смешанной перевозки грузоотправителю.
6. Грузоотправитель предоставляет оператору документы и информацию о свойствах груза и условиях его перевозки, а также иную информацию, необходимую для составления документа прямой смешанной перевозки и осуществления перевозки.
7. Документ прямой смешанной перевозки подписывается оператором или его представителем.
8. Оператор или лицо, действующее от его имени, выдает груз грузополучателю, указанному в документе прямой смешанной перевозки или иному лицу, о котором он был своевременно уведомлен в письменной форме.
9. Документ прямой смешанной перевозки должен содержать следующие положения:
1) общий характер груза, основные марки, необходимые для идентификации груза, указание в соответствующих случаях - на опасный характер груза, число мест или предметов и вес груза брутто или его количество, обозначенное иным образом, причем все эти данные указываются так, как они представлены грузоотправителем;

2) жүктің сыртқы жай-күйі;
3) оператордың атауы және тұрған жері;
4) жүк жөнелтушінің атауы;
5) жүк алушының атауы;
6) оператордың немесе оның уәкілетті тұлғасының өз қарамағына қабылдаған орны мен күні;
7) тағайындалған пункті (жүкті жеткізу орны);
8) егер оларды тараптар тікелей келіскен болса, тағайындалған жерге жүкті жеткізудің күні мен мерзімі;
9) тікелей аралас тасымалдау құжатының берілу орны мен күні;
10) оператордың немесе оның уәкілетті тұлғаның қолы;
11) көліктің әр түріне кірепұл, егер оларды тараптар тікелей келіскен болса, немесе жүк алушы төлеуі тиіс валюта атауын қоса алғандағы кірепұл, немесе оның кірепұлды төлейтініне өзге де нұсқама;
12) тасымалдаудың болжанып отырған маршруты, пайдаланылатын көлік түрлері және жүкті ауыстырып тиеу пункттері, егер олар тікелей аралас тасымалдар құжаттарын ресімдеу кезінде белгілі болса;
13) егер олар Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмесе, тараптар тікелей аралас тасымалдар құжатына енгізуге келісе алатын өзге де деректер.
10. Жүк жөнелтуші оператордан тасымалдауды тоқтатуын немесе жүктің қайтарылуын талап ете алады немесе басқа да өкім жасай алады.
11. Жүк жөнелтуші маршруттың, жеткізудің соңғы пунктінің өзгеруі, жүк алушыны ауыстыру туралы, жүк тасымалын тоқтата тұру немесе тасымалдың қосымша шығындарға әкеліп соқтырған алғашқы шартының басқа да маңызды талаптарының өзгеруі туралы нұсқау берсе, онда бұл шығыстардың орнын жүк жөнелтуші толтырады.
Тікелей аралас тасымалдар шартын өзгерту туралы жүк жөнелтушінің барлық нұсқаулары белгілі бір орынды мерзім шеңберінде жасалуы тиіс.
12. Жүкті жеткізу мерзімі көліктің әр түрі бойынша жеке белгіленеді және қолданып жүрген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептеледі.
Тасымалдаушылар үшін белгіленген жүкті жеткізу мерзімдері операторға байланысты себептер бойынша жүктің кешігу уақытына артады.
13. Теңіз және өзен порттары навигацияның ашылу және жабылу кезеңінде, оператормен және көліктің басқа түрлерінің тасымалдаушыларымен келісім бойынша, аралас тасымалдау пункттерінде тасымалдаушылардан порттардың жүктерді қабылдау мерзімінің басталуы мен аяқталуын белгілейді.
14. Навигация жабылғаннан кейін тасымалдаушылардың аралас тасымалдау пунктіне ауыстырып тиеу үшін жеткізілген жүктері алдын ала жасалған келісім бойынша сақтауға қабылданады, бұл ретте аралас тасымалдау пункті мен тасымалдаушы жүкті не істеу керегін оператордан сұрауы тиіс.
Оператордың талабымен жүк тағайындалған жеріне тасымалдануы үшін басқа тасымалдаушыға берілуі мүмкін.
15. Тасымалдаушылар жүктерді оларды аралас тасымалдауға қабылдауды аяқтаудың жарияланған мерзімінен кейін қабылдаған жағдайда, тасымалдау шарттарының өзгеруі бойынша шығыстар (сақтау, қайта жіберу, кірепұлының артуы және өзгелер), егер шартпен өзгеше көрсетілмесе, тасымалдаушының есебінен жүзеге асырылады.

2) внешнее состояние груза;
3) наименование и местонахождение оператора;
4) наименование грузоотправителя;
5) наименование грузополучателя;
6) место и дата принятия оператором или уполномоченным им лицом в свое ведение груза;
7) пункт назначения (место доставки груза);
8) дата или срок доставки груза в место назначения, если они прямо согласованы сторонами;
9) место и дата выдачи документа прямой смешанной перевозки;
10) подпись оператора или уполномоченного им лица;
11) провозные платежи по каждому виду транспорта, если они прямо согласованы сторонами, или провозные платежи, включая наименование валюты, подлежащие уплате грузополучателем, или иное указание на то, что провозные платежи уплачиваются им;
12) предполагаемый маршрут перевозки, используемые виды транспорта и пункты перевалки груза, если они известны в момент оформления документа прямой смешанной перевозки;
13) иные данные, которые стороны могут договориться включить в документ прямой смешанной перевозки, если они не противоречат законодательству Республики Казахстан.
10. Грузоотправитель может потребовать от оператора прекращения перевозки или возвращения груза, либо сделать другое распоряжение.
11. В случае, если грузоотправитель сделал указание об изменении маршрута, конечного пункта доставки, перемене грузополучателя, о приостановке перевозки груза или об изменении других существенных условий первоначального договора перевозки, которые привели к дополнительным расходам, то грузоотправитель компенсирует эти расходы.
Все указания грузоотправителя об изменении договора прямой смешанной перевозки должны быть сделаны в письменной форме и в пределах разумного срока.
12. Сроки доставки груза определяются по каждому виду транспорта отдельно и исчисляются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Сроки доставки груза, установленные для перевозчиков, увеличиваются на время задержки груза по причинам, зависящим от оператора.
13. В период открытия или закрытия навигации морские и речные порты, по согласованию с оператором и перевозчиками других видов транспорта, устанавливают сроки начала и окончания приема груза портами от перевозчиков в пунктах смешанной перевозки.
14. После закрытия навигации грузы, доставленные перевозчиками в пункт смешанной перевозки для перевалки , принимаются на хранение по предварительному согласованию, при этом перевозчик запрашивает оператора, как поступить с грузом.
По требованию оператора груз может быть передан другому перевозчику для перевозки по назначению.
15. В случае приема грузов перевозчиками после объявленного срока окончания их приема к смешанной перевозке расходы по изменению условий перевозки (хранению, переадресовке, увеличению провозной платы и иные) осуществляется за счет перевозчика, если иное не предусмотрено договором.

3. Тікелей аралас тасымалдарды ұйымдастыру және
қамтамасыз ету жөніндегі оператордың іс-әрекеті
16. Оператор өз атынан аралас тасымалдар пункттерінің иелерімен тікелей аралас тасымалдарды ұйымдастыру туралы шарттар жасасу арқылы жүктің тікелей аралас тасымалдарын ұйымдастырады.
17. Оператор тікелей аралас тасымалдарды орындау кезінде тікелей аралас тасымалдарды ұйымдастырады және жалпы басқаруды жүзеге асырады.
Осы Ережемен реттелмеген бөлігінде тасымалдау процесін басқару тасымалдауға қатысатын көліктің әр түрінде қолданып жүрген заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
18. Жол жүру кезінде жүктерді сақтау жауапкершілігі Қазақстан Республикасының заңнамасына  сәйкес жүзеге асырылады.
19. Аралас тасымалдау пункттерінде жүктер мен көліктердің күзетін, егер шартта өзгеше көрсетілмесе, осындай пункттердің иелері жүзеге асырады.
4. Аралас тасымалдау пункттері
20. Тікелей аралас тасымалдау аралас тасымалдау пункттерінің тізбесіне енгізілген тиісті операциялар үшін ашық темір жол станциялары, теңіз және өзен порттары, айлақтар, автобекеттер, автовокзалдар, әуежайлар арқылы жүзеге асырылады.
21. Жүктерді қабылдау, беру және ауыстырып тиеу үшін ашық, аралас тасымалдау пункттерінің тізбесін осындай пункттердің иесі жариялайды.
5. Жүктерді ұстап қалу және ақы төлеу тәртібі
22. Оператор тікелей аралас тасымалдаудың барлық қатысушыларымен есеп айырысуды қамтамасыз етеді.
23. Жүктерді тікелей аралас тасымалдау кезінде пайда болатын, жүктерді тасымалдау ақысы, қосымша алымдар және басқа да төлемдер тікелей аралас тасымалдау шартында белгіленеді.

3. Деятельность оператора по организации
и обеспечению прямой смешанной перевозки
16. Оператор от собственного имени организует прямую смешанную перевозку груза путем заключения с владельцами пунктов смешанной перевозки договоров об организации прямой смешанной перевозки.
17. Оператор при выполнении прямых смешанных перевозок осуществляет организацию и общее управление прямой смешанной перевозкой.
В части, не урегулированной настоящими Правилами, управление перевозочным процессом осуществляется в соответствии с законодательством, действующем на каждом виде транспорта, участвующем в перевозке.
18. Ответственность за сохранность грузов в пути следования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Охрана грузов и транспортных средств в пунктах смешанной перевозки осуществляется владельцами таких пунктов, если иное не предусмотрено договором.
4. Пункты смешанной перевозки
20. Прямая смешанная перевозка осуществляется через железнодорожные станции, морские и речные порты, пристани, автостанции, автовокзалы, аэропорты, включенные в перечень пунктов смешанной перевозки, открытых для соответствующих операций.
21. Перечень пунктов смешанной перевозки, открытых для приема, выдачи и перевалки грузов, объявляется владельцами таких пунктов. Данные пункты считаются включенными в прямые смешанные перевозки с момента извещения об этом в средствах массовой информации.
5. Порядок оплаты прямых смешанных перевозок
22. Оператор обеспечивает расчеты со всеми участниками прямой смешанной перевозки.
23. Плата за перевозку грузов, дополнительные сборы и другие платежи, возникающие при прямой смешанной перевозке грузов, определяются договором прямой смешанной перевозки.