Ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін жер учаскелерін жалға берген кезде конкурстарды ұйымдастыру және өткізудің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2005 жылғы 2 наурыздағы N 165, Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі төрағасының 2005 жылғы 25 ақпандағы N 24-ө Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 28 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3518. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 11 қарашадағы № 474 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.11.2016 № 474 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 13 қарашадағы
N 1140 қаулысымен бекітілген Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды) ұйымдастыру және өткізу  ережесінің 64-тармағын жүзеге асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін жер учаскелерін жалға берген кезде конкурстарды ұйымдастыру және өткізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару агенттігі осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге енгізсін.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Жер ресурстарын басқару
агенттігінің Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2005 жылғы 2 наурыздағы
N 165 және
Қазақстан Республикасы
Жер ресурстарын басқару
агенттігі төрағасының
2005 жылғы 25 ақпандағы
N 24-ө бірлескен
бұйрығымен бекітілген
Жер учаскелерін ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу
үшін жалға беру конкурстарын ұйымдастырудың
және өткізудің
ЕРЕЖЕСІ 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін жер учаскелерін жалға беру конкурстарын ұйымдастырудың және өткізудің тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) конкурстық комиссия - аудандық (қаладағы аудандардан басқа) жергілікті атқарушы органның шешімімен бекітілетін, құрамына ауылдық округтардың әкімдері, басқа да жергілікті атқарушы және өкілетті органдардың, облыстардағы жер ресурстарын басқару өкілетті органдарының өкілдері және ауыл шаруашылығы бөлімшелері мамандары кіретін, құрамы 5 адамнан аспайтын, сондай-ақ қажет болған жағдайда ауыл шаруашылығы саласының аса білікті мамандары енгізілген сараптама тобы, тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган;

Об утверждении Правил организации и проведения конкурсов при предоставлении земельных участков в аренду для ведения сельскохозяйственного производства
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 марта 2005 года N 165 и Председателя Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами от 25 февраля 2005 года N 24-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2005 года N 3518. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 ноября 2016 года № 474
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.11.2016 № 474 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации пункта 64 Правил организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка, утвержденных  постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2003 года N 1140,  ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения конкурсов при предоставлении земельных участков в аренду для ведения сельскохозяйственного производства.
2. Агентству Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами внести настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр                         Председатель Агентства
сельского хозяйства                 Республики Казахстан по
Республики Казахстан            управлению земельными ресурсами
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 марта 2005 года N 165,
приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по управлению земельными ресурсами
от 25 февраля 2005 года N 24-П
Правила
организации и проведения конкурсов при
предоставлении земельных участков в аренду
для ведения сельскохозяйственного производства
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок организации и проведения конкурсов по предоставлению земельных участков в аренду для ведения сельскохозяйственного производства.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Конкурсная комиссия - постоянно действующий коллегиальный орган, создаваемый решением районного (кроме районов в городах) исполнительного органа, в состав которой включаются акимы сельских округов, другие представители местного исполнительного и представительного органов, уполномоченных органов в области управления земельными ресурсами сельского хозяйства, а также при необходимости экспертная группа из числа высококвалифицированных специалистов различных отраслей сельского хозяйства, в составе не менее пяти человек;

2) конкурсты ұйымдастырушы (жалға беруші) - аудандық (қаладағы аудандардан басқа), қалалық атқарушы орган;
3) қатысушы - белгіленген тәртіппен тіркелген конкурсқа қатысушы жеке және заңды тұлға.
2. Конкурстарды ұйымдастырудың және өткізудің тәртібі
3. Конкурсқа пайдалануға берілмеген ауыл шаруашылығы мақсаттарындағы мемлекет меншігіндегі жер учаскелерін жалға алу құқығы ұсынылады.
4. Конкурсты ұйымдастырушы Қазақстан Республикасының және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымында жарияланатын ақпарат хабарлама дайындайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жер ресурстарын басқару агенттігі төрағасының 2011.03.31 № 78-ОД және ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2011.05.19 N 06-3/268 (ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
5. Конкурсты ұйымдастырушы конкурс өткізу күнінен 30 күнтізбелік күннен бұрын ақпарат хабарламаны жариялайды және хабарландыруда мынадай ақпарат болуға тиісті:
конкурс өткізу күні;
осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес жер учаскелерінің тізбесі;
жер учаскесін пайдаланудың талаптары мен шарттары.
6. Конкурсты ұйымдастырушының конкурсты ұйымдастыру және   өткізу шығындары тиісті жергілікті бюджет қаражатының есебінен өтеледі.
7. Конкурсқа қатысуға, ақпарат хабарламада көрсетілген мерзімнен кешіктірмей, өтінім берген Қазақстан Республикасының азаматтары және мемлекеттік емес заңды тұлғалар, сондай-ақ шетелдік азаматтар, азаматтығы жоқ тұлғалар және шетелдік заңды тұлғалар жіберіледі.
8. Конкурсқа қатысушы ретінде тіркелуі үшін тұлғаны куәландыратын құжат және конкурстық өтінім ұсынылады.
9. Конкурсқа қатысуға ниет білдірген заңды тұлғаның конкурстық өтінімінде мынадай мәліметтер болуға тиісті:
1) осы Ереженің 2-қосымшасында көрсетілген үлгіде конкурсқа
қатысуға өтінім (түпнұсқа);
конкурсқа қатысуға ниет білдірген қатысушы бір немесе бірнеше жер учаскелеріне конкурстық өтінімін ұсынады;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төлеу мерзімі ұзартылған жағдайларды қоспағанда, конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу күнінің қарсаңында салық және жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары бойынша үш айдан асатын мерзімі өткен берешегінің жоқ немесе бар екендігі туралы бірінші басшының немесе қол қоюға құқығы бар тұлғаның қолы қойылған, осы салық органының мөрі басылған тиісті салық органының белгіленген нысандағы анықтамасының түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі;

2) организатор конкурса (арендодатель) - районный (кроме районов в городах), городской исполнительный орган;
3) участник - физическое или юридическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в конкурсе.
2. Порядок организации и проведения конкурсов
3. На конкурс выставляется право аренды на земельные участки сельскохозяйственного назначения, находящиеся в государственной собственности, не предоставленные в землепользование.
4. Организатор конкурса готовит информационное сообщение в периодическом печатном издании на территории распространения по Республике Казахстан и по соответствующей административно- территориальной единице.
Сноска. Пункт 4 в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 19.05.2011 № 06-3/268 и Председателя Агентства РК по управлению земельными ресурсами от 31.03.2011 № 78-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Информационное сообщение о проведении конкурса публикуется организатором конкурса за 30 календарных дней до проведения конкурса и должно содержать следующую информацию:
дату проведения конкурса;
перечень земельных участков, по форме согласно Приложению 1 настоящих Правил;
условия и требования по использованию земельного участка.
6. Затраты организатора по организации и проведению конкурса возмещаются за счет средств соответствующего местного бюджета.
7. К участию в конкурсе допускаются граждане и негосударственные юридические лица Республики Казахстан, а также иностранные граждане, лица без гражданства и иностранные юридические лица, оформившие заявку на участие в конкурсе в срок, не позднее установленного информационным сообщением.
8. Для регистрации в качестве участника конкурса необходимо представить документ, удостоверяющий личность и конкурсную заявку.
9. Конкурсная заявка, представляемая участником, являющимся юридическим лицом, изъявившим желание участвовать в конкурсе, должна содержать:
1) заявку на участие в конкурсе (оригинал) по форме согласно Приложению 2 настоящих Правил.
Участник, изъявивший желание участвовать в конкурсе, представляет свою конкурсную заявку на один или несколько земельных участков;
2) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) оригинал или нотариально засвидетельствованную копию справки установленной формы, соответствующего налогового органа об отсутствии или наличии налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды более чем за три месяца, предшествующие дате вскрытия конвертов с конкурсными заявками, за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за подписью первого руководителя или лица, имеющего право подписи, с печатью данного налогового органа;

4) қатысушы ұсынатын бизнес-жоспар немесе жер учаскесін пайдаланудың еркін түрде дайындалған бағдарламасы;
5) кәсіпорынның штатында ауыл шаруашылығының мамандықтары бойынша біліктілігі мен жұмыс стажы көрсетілген, кем дегенде 2 маманы бар болуы туралы, бірінші басшысының немесе қол қоюға құқығы бар тұлғаның қолы қойылған, заңды тұлғаның мөрі басылған анықтамасының түпнұсқасы;
6) ауылшаруашылық дақылдарды өндіру үшін қажетті ауылшаруашылық машиналары бар болуы туралы (бірінші басшысының немесе қол қоюға құқығы бар тұлғаның қолы қойылып, заңды тұлғаның мөрі басылған) анықтаманың түпнұсқасы және (немесе) оларды сатып алу (жалға алу, қызмет көрсетуді сатып алу және т.б.) шартының көшірмесі;
7) қатысушыға, конкурстық комиссия жеңімпазды анықтағанда ескерілетін, өзі туралы басқа да сенімді ақпараттарды ұсынуға болады.
10. Конкурсқа қатысуға ниет білдірген жеке тұлғаның конкурстық өтінімінде мынадай мәліметтер болуға тиісті:
1) жеке тұлға куәлігінің (төлқұжат) немесе уақытша куәлігінің көшірмесі;
2) осы Ереженің 3-қосымшасында көрсетілген үлгі бойынша конкурсқа қатысуға өтінім (түпнұсқа);
конкурсқа қатысуға ниет білдірген қатысушы бір немесе бірнеше жер учаскелеріне конкурстық өтінімін ұсынады;
3) қатысушы ұсынатын бизнес-жоспар немесе ауылшаруашылық дақылдар өндіру үшін қажетті ауылшаруашылық машиналары көрсетілген ерікті түрде дайындалған жер учаскесін пайдалану бағдарламасы және (немесе) оларды сатып алу (жалға алу, қызмет көрсетуді сатып алу және т.б.) шартының көшірмесі;
4) білімі туралы дипломның көшірмесі (болған жағдайда) немесе ауыл шаруашылығы саласындағы еңбек қызметі және жұмыс стажы туралы мәліметтері бар өмірбаяны;
5) қатысушыға, конкурстық комиссияның жеңімпазды анықтауда ескерілетін, өзі туралы басқа да сенімді ақпарат ұсынуға болады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Жер ресурстарын басқару агенттігі төрағасының 2011.03.31 № 78-ОД және ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2011.05.19 N 06-3/268 (ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
11. Кез-келген қатысушы, өз бастамасымен, өндіріс көлемін және салық аударымдарды өсіруге, жер учаскесі орналасқан ауыл округінің әлеуметтік инфрақұрылымын дамытуға мүмкіндік туғызатын өзіне қосымша міндеттерді алу бойынша ұсыныстар енгізуге болады. Ондай ұсыныстардың болмауы конкурстық өтінімді қабылдамауға негіз болып саналмайды.

4) предлагаемый участником бизнес-план или производственную программу использования земельного участка в произвольной форме;
5) оригинал справки о наличии в штате предприятия не менее двух специалистов в соответствующих отраслях сельского хозяйства с указанием их квалификации и стажа работы за подписью первого руководителя или лица, имеющего право подписи, с печатью юридического лица;
6) оригинал справки о наличии необходимых сельскохозяйственных машин для возделывания сельскохозяйственных культур (за подписью первого руководителя или лица, имеющего право подписи, с печатью юридического лица) и (или) представить копию договора (или протокола намерений) на их приобретение (аренду, покупку услуг и так далее);
7) участник может представить и иную достоверную информацию о себе, которая может быть учтена Конкурсной комиссией при определении победителя конкурса.
10. Конкурсная заявка, представляемая участником, являющимся физическим лицом, изъявившим желание участвовать в конкурсе, должна содержать:
1) копию удостоверения личности (паспорта) или временного удостоверения;
2) заявку на участие в конкурсе (оригинал) по форме согласно Приложению 3 настоящих Правил.
Участник, изъявивший желание участвовать в конкурсе, представляет свою конкурсную заявку на один или несколько земельных участков;
3) предлагаемый участником бизнес-план или производственную программу использования земельного участка в произвольной форме с указанием фактического наличия необходимых сельскохозяйственных машин для возделывания сельскохозяйственных культур и (или) представить копию договора (или протокола намерений) на их приобретение (аренду, покупку услуг и так далее);
4) копию диплома об образовании (при его наличии) или автобиографию с указанием сведений о трудовой деятельности и стаже работы в отраслях сельского хозяйства;
5) участник может представить и иную достоверную информацию о себе, которая может быть учтена Конкурсной комиссией при определении победителя конкурса.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.05.2011 № 06-3/268 и Председателя Агентства РК по управлению земельными ресурсами от 31.03.2011 № 78-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Любой участник по своей инициативе может внести предложения по принятию на себя дополнительных обязательств, способствующих увеличению объемов производства и налоговых отчислений, поддержанию и развитию социальной инфраструктуры сельского округа, на территории которого находится земельный участок. Отсутствие таких предложений не может служить основанием для отклонения конкурсной заявки.

12. Конкурстық өтінімнің қолданылу мерзімі конкурстық өтінімдер бар конверттерді ашқан күннен бастап 30 күннен кем болмауға тиіс.
Қолданылу мерзімі одан кем конкурстық өтінім қабылданбайды.
13. Конкурстық өтінім өшпейтін сиямен қатысушымен басылып немесе жазылып, тігілген түрде нөмірленген беттерімен ұсынылады және соңғы беті жеке тұлға үшін - қатысушының қолымен, ал заңды тұлға үшін - бірінші басшысының (сенім жүктелген тұлғаның) қолымен және мөрімен куәландырады.
14. Конкурстық өнімінде, қателерді түзету қажет болған жағдайды қоспағанда, қатысушының грамматикалық немесе арифметикалық жол арасында қосымша жазылған ешқандай қосулары, өшіру немесе қосып жазуы болмауы тиіс.
15. Қатысушы конкурстық өтінімді конвертке салып, жапсырып, онда мына деректерді көрсетеді:
өзінің атауы және мекен-жайы;
конкурсты ұйымдастырушының, оның мекен-жайы және "Ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін жалға беру жөніндегі конкурс" және "(ашудың нақты күні мен уақыты) ____жылғы  _____ _____сағатқа дейін ашуға болмайды" деген сөздер жазылады.
16. Конкурстық өтінімдер конкурсты ұйымдастырушыға соңғы қабылдау мерзіміне дейін қолма-қол немесе почта арқылы табыс етіледі.
17. Конкурсты ұйымдастырушы (оның жауапты тұлғасы) конкурстық өтінімді табыс етудің мерзімі өткеннен кейін түскен барлық конкурстық өтінімдерді қабылдамайды, ашпайды және оны қатысушыға кейін қайтарады.
18. Конкурстық өтінімдерді табыс етудің соңғы мерзімі өткенге дейін қатысушы өзі енгізген конкурстық өтінімді өзгерте немесе қайтара алады. Өзгерістер конкурстық өтінімнің әзірленуі сияқты, жабылуға және табыс етілуге тиіс. Мұндай өзгеріс немесе кері қайтару туралы ескерту, егер оны конкурсты ұйымдастырушы конкурстық өтінімдерді табыс етудің соңғы мерзімі өткенге дейін алған болса, жарамды болып табылады.
19. Конкурстық өтінімдерді табыс етудің соңғы мерзімі өткеннен кейін ұсынғаннан конкурстық өтінімдерге ешқандай өзгеріс енгізуге болмайды.
20. Қатысушының өкілетті өкілдері, өздерінің қатысып отырғанын растап, қатысушыларды тіркеу жорналына тіркелуі тиіс.
21. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдер салынған конверттерді барлық қатысушылар немесе олардың өкілетті өкілдерінің қатысуымен ашады.
22. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашқанда, қатысып отырған тұлғаларға қатысушылардың атауы мен мекен-жайы, конкурстық өтінімдерді кері қайтару, өзгеру және конкурстық өтінімді құрайтын құжаттардың бар екені немесе жоқ екені туралы ақпарат хабарлайды.

12. Срок действия конкурсной заявки должен быть не менее 30 дней со дня вскрытия конвертов с конкурсными заявками.
Конкурсная заявка, имеющая более короткий срок действия, отклоняется.
13. Конкурсная заявка должна быть отпечатана или написана несмываемыми чернилами и представляется участником в прошитом виде, с пронумерованными страницами и последняя страница заверяется: подписью участника - для физических лиц и подписью первого руководителя (или доверенного лица) и печатью - для юридических лиц.
14. В конкурсной заявке не должно быть никаких вставок между строчками, подтирок или приписок, за исключением тех случаев, когда участнику необходимо исправить грамматические или арифметические ошибки.
15. Участник запечатывает конкурсную заявку в конверт, указывает на нем:
свое наименование и адрес;
организатора конкурса и его адрес, а также совершает надпись "Конкурс по представлению земельных участков сельскохозяйственного назначения в аренду для ведения сельскохозяйственного производства" и "НЕ ВСКРЫВАТЬ ДО ___ часов "__" __________ _____ года" (указывается точное время и дата).
16. Конкурсные заявки представляются организатору конкурса нарочно или по почте до окончания срока представления конкурсных заявок.
17. Все конкурсные заявки, полученные организатором конкурса (его ответственным лицом) после истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, отклоняются, не вскрываются и возвращаются представившим их участникам.
18. Участник может изменить или отозвать свою конкурсную заявку до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок. Изменение должно быть подготовлено, запечатано и представлено так же, как и сама конкурсная заявка. Такое изменение или уведомление об отзыве является действительным, если оно получено организатором конкурса до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок.
19. После истечения срока представления конкурсных заявок внесение изменений в конкурсные заявки не допускается.
20. Присутствующие уполномоченные представители участников для подтверждения своего присутствия должны зарегистрироваться в журнале регистрации участников.
21. Конкурсная комиссия вскрывает конверты с конкурсными заявками в присутствии всех прибывших участников или их уполномоченных представителей.
22. При вскрытии конвертов с конкурсными заявками Конкурсная комиссия объявляет присутствующим лицам наименования и местонахождение участников, участвующих в конкурсе, информацию об отзыве и изменении конкурсных заявок, если они отражены документально, наличии или отсутствии документов, составляющих конкурсную заявку.

23. Конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу процедурасы бойынша Конкурстық комиссияның төрағасы, оның орынбасарлары, мүшелері және хатшысы қолдарымен бекітілген конверттерді ашу хаттамасы жасалады.
24. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді, олардың толықтылығын, есептердегі қателердің, құжаттарға қойылған барлық қолдардың бар екендігін, сондай-ақ жалпы алғанда құжаттардың ресімделуінің дұрыстығын зерделейді.
25. Сараптамалық топ, қатысушылар ұсынған, бизнес-жоспарлардағы (өндірістік бағдарламалар) есептердің негіздемесін және жер учаскесін тиімді және ұтымды пайдалануды қамтамасыз етудің мүмкінділігін зерделейді және екі күннен кешіктірмей өз қорытындысын Конкурстық комиссияға ұсынады.
26. Конкурстық комиссия, осы Ереженің 27-тармағында көрсетілген критерияларға сай, конкурстық өтінімдерді бағалайды, салыстырады және жеңіп шыққан конкурстық өтінімді анықтайды.
Конкурстық комиссия, осы Ереженің 27-тармағында көрсетілген критерилерге сай келмесе, қатысушылардың конкурстық өтінімдерін қабылдаудан бас тарта алады.
27. Конкурс жеңімпазын анықтағанда негізгі критериялар болып мыналар табылады:
1) жерді қорғау, оны тиімді және ұтымды пайдалану бойынша ұсыныстар;
2) егіс айналымдарының жүйесін енгізу мен сақтау, топырақтың құнарлылығын арттыру бойынша шаралардың және міндеттемелердің жоспары болуы;
3) жерді пайдалануға озық агротехнологияларды енгізу бойынша ұсыныстар;
4) қосымша жұмыс орындарын ашу;
5) бизнес-жоспары (өндірістік бағдарлама) бойынша сараптама тобының жарамды қорытындысы.
28. Конкурстық комиссия жеңімпазды  анықтағанда, кем дегенде 2 қатысушының конкурстық өтінімдері осы Ереженің 27-тармағында көрсетілген критерияларға сай келгенде, басымдық келесі тұлғаларға беріледі, олар:
жер учаскесі арнайы жер қорына енгізілгенге дейін міндеттерін тиісінше орындап, жер учаскесін уақытша өтеулі жер пайдалану құқығында пайдаланған тұлғалар;
репатрианттар (оралмандар), сондай-ақ Қазақстан Республикасының ауылдық аумақтарын дамыту мемлекеттік бағдарламасына сәйкес болашақсыз ауылдық елді мекендерден қоныс аударған Қазақстан Республикасының азаматтары;
конкурсқа салынған жер учаскесі осы азаматтар тұратын ауылдық округінің аумағында орналасқан жағдайда және ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін конкурсты өткізу кезінде жер учаскелері болмаған Қазақстан Республикасының азаматтары;
өз бастамасымен көп жұмыс орындарын ашуға, өндірістің көлемі мен салық аударымдарын өсіруге, ауыл округінің әлеуметтік инфрақұрылымын қолдау мен дамытуға мүмкінділік туғызатын қосымша міндеттемелерін алу ұсыныстар енгізген тұлғалар;
ауыл шаруашылығы білімі мен ауыл шаруашылығы салаларында жұмыс стажы бар тұлғалар.

23. По процедуре вскрытия конвертов с конкурсными заявками секретарем Конкурсной комиссии составляется протокол вскрытия, который подписывается председателем Конкурсной комиссии, его заместителем, членами и секретарем Конкурсной комиссии.
24. Конкурсная комиссия изучает конкурсные заявки на предмет их полноты, наличия ошибок в расчетах, всех подписей на документах, а также проверяет правильность оформления заявок в целом.
25. Экспертная группа изучает представленные участниками бизнес-планы (производственные программы) на предмет обоснованности расчетов и наличия возможностей участника обеспечить эффективное и рациональное использование земельного участка в случае победы в конкурсе и в срок не более двух дней представляет в Конкурсную комиссию свое заключение.
26. Конкурсная комиссия оценивает, сопоставляет конкурсные заявки и определяет выигравшую конкурсную заявку, отвечающую установленным критериям, указанных в пункте 27 настоящих Правил.
Конкурсная комиссия может отклонить конкурсные заявки участников, не отвечающие критериям, указанным в пункте 27 настоящих Правил.
27. При определении победителя конкурса основными критериями являются:
1) предложения по охране земель, их рациональному и эффективному использованию;
2) наличие плана мероприятий и обязательств по введению и сохранению системы севооборотов, повышению почвенного плодородия;
3) предложения по использованию земель с внедрением передовых агротехнологий;
4) создание дополнительных рабочих мест;
5) положительное заключение экспертной группы по бизнес-плану (производственной программе).
28. При соответствии конкурсных заявок не менее двух участников критериям, указанным в пункте 27 настоящих Правил, Конкурсная комиссия может определить победителя конкурса с соблюдением приоритетности следующих лиц:
лица, использовавшие данный земельный участок до зачисления его в специальный земельный фонд на праве временного возмездного землепользования (аренды), при условии надлежащего исполнения своих обязанностей;
репатрианты (оралманы), а также граждане Республики Казахстан, переселившиеся из бесперспективных сельских населенных пунктов в соответствии с государственной программой развития сельских территорий Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан, проживающие в сельском округе, на территории которого расположен выставляемый на конкурс земельный участок, при условии, что на момент проведения конкурса они не имеют земельных участков для ведения сельскохозяйственного производства;
лица, представившие по своей инициативе предложения по принятию на себя дополнительных обязательств, способствующих: созданию большего количества рабочих мест, увеличению объемов производства и налоговых отчислений, поддержанию и развитию социальной инфраструктуры сельского округа, на территории которого находится земельный участок;
лица, имеющие сельскохозяйственное образование и стаж работы в отраслях сельского хозяйства.

29. Бәсекелестік орта болған жағдайда, конкурстың қорытындысын шығарған кезде, Конкурстық комиссия жеңімпаздан басқа, өтінімдері артықшылықпен көрінген екі қатысушыны белгілейді.
30. Конкурстық комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік ашық дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Конкурстық комиссияның төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп саналады.
Конкурстық комиссияның мүшелері өздерінің ерекше ойларын білдіре алады, егер де осындай ойлар айтылар болса, онда олар жазбаша түрде толтырылып хаттаманың қосымшасы ретінде бірге беріледі.
31. Конкурстық комиссия, конкурстық өтінімдер салынған конверттер ашылған күннен бастап он күннен аспайтын мерзімде, конкурстың қорытындыларын жасайды.
32. Конкурстық комиссия отырысының нәтижелерінің қорытындысы туралы хаттама ресімделеді, онда қатысушылардың атауы, тұрған жері, реквизиттері (жеке тұлғалар үшін мекен-жайы мен аты-жөні) және солардың негізінде конкурстың жеңімпаздарын, бас тартқан себептерді көрсете отырып, талаптарға сай келмейтін қатысушылардың атауы мен тұрған жері, анықтау шарттары көрсетіледі. Сондай-ақ, қорытынды туралы хаттамада конкурсты ұйымдастырушы үшін жеңімпаздың өтінімінен кейін өтінімдері басымды конкурсқа қатысушылар көрсетіледі.
Конкурстың қорытындылары туралы хаттамада Конкурстық комиссияның барлық мүшелерінің қолы қойылады. Конкурс ұйымдастырушы конкурстың қорытындылары туралы Хаттамасына қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні мерзімінде конкурс нәтижелерін, оның атауын, жеңімпазы мен оның мекен-жайын көрсете отырып, мерзімді баспасөзде жариялау жолымен барлық қатысқан қатысушыларға хабарлайды.
33. Конкурсты ұйымдастырушы конкурс қорытындылары туралы Хаттамасына қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні мерзімінде жеңімпаз атанған қатысушыға оның конкурстық өтінімі ұтқандығы туралы жазбаша хабардар етеді, сонымен бірге осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес үлгі шарт нысаны бойынша жасалған жер учаскесін жалға алу Шартының жобасына қол қойып оған жібереді (бұдан әрі - Шарт).
34. Конкурстың жеңімпазы, Шарттың жобасын және оның конкурстық өтінімі ұтқан деп танылғандығы туралы хабарламаны алған күннен бастап он күн мерзімінде, конкурсты ұйымдастырушымен бірге Шартқа қол қояды.
35. Егер де жеңімпаз деп танылған қатысушы, осы Ереженің 34-тармағында көрсетілген мерзімде, Шартқа қол қоймаса, конкурстың ұйымдастырушысы, конкурстың қорытындылары туралы хаттамаға сәйкес, жеңімпаздың ұсынысынан кейін конкурстың өтінімі басымды көрінген қатысушымен Шарт жасасады.

29. При наличии конкурентной среды при подведении итогов конкурса Конкурсная комиссия помимо победителя конкурса определяет до двух участников, заявки которых были наиболее предпочтительными.
30. Решение Конкурсной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал Председатель Конкурсной комиссии.
Члены Конкурсной комиссии могут иметь особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу об итогах.
31. Конкурсная комиссия подводит итоги конкурса в срок не более десяти календарных дней со дня вскрытия конвертов с конкурсными заявками.
32. По итогам заседания Конкурсной комиссии оформляется Протокол об итогах, в котором отражаются наименование, местонахождение, реквизиты участников (для физических лиц адрес и инициалы) и условия, на основании которых определены победители конкурса, наименование и местонахождение участников, не отвечающих установленным требованиям с указанием причин их отклонения. Также в протоколе об итогах указываются участники конкурса, заявки которых являются для организатора конкурса наиболее предпочтительными после заявки победителя.
Протокол об итогах конкурса подписывается всеми членами Конкурсной комиссии. Организатор конкурса в течение пяти рабочих дней со дня подписания Протокола об итогах конкурса извещает всех принявших участие участников путем опубликования в периодической печати результатов конкурса с указанием его названия, победителя и его адреса.
33. В течение пяти рабочих дней со дня подписания Протокола об итогах конкурса организатор конкурса письменно уведомляет участника - победителя конкурса о том, что его конкурсная заявка признана выигравшей, а также подписывает и направляет с уведомлением проект Договора аренды земельного участка, по форме типового договора согласно Приложению 4 настоящих Правил (далее - Договор).
34. Победитель конкурса в течение десяти календарных рабочих дней со дня получения проекта Договора и уведомления о признании его конкурсной заявки выигравшей подписывает Договор с организатором конкурса.
35. Если участник, признанный победителем конкурса, не подписывает Договор в сроки, установленные пунктом 34 настоящих Правил, то организатор конкурса может заключить Договор с другим участником конкурса, заявка которого является для организатора конкурса наиболее предпочтительной после предложения победителя в соответствии с протоколом об итогах конкурса.

36. Егер конкурсқа қатысушылардың саны екі адамнан кем немесе барлық конкурстық өтінімдер талаптарға сай келмейді деп кері қайтарылған болса, конкурстық комиссиямен конкурс өткізілмеген деп есептеледі.
37. Егер кезектес екі конкурсқа бір ғана өтінім берілсе, жер учаскесін жалға алу құқығы конкурстан алынып, сол жалғыз қатысушыға табыс етіледі.
38. Конкурс қорытындылары туралы хаттама конкурстың жеңімпазына жер учаскесін жалға алу құқығын табыс етуге негіз болып табылады.
39. Конкурстың қорытындылары баспасөз басылымдарында жарияланған күннен бастап 10 күндік мерзімде жер учаскесін жалға беру құқығы туралы жергілікті атқарушы орган шешімін қабылдайды.
40. Жер учаскесінің құқығын куәландырылатын құжат (Ұзақ мерзімді уақытша өтеулі жер пайдалану құқығы жөніндегі акт; жалға алу) жер учаскесінің шекарасын жергілікті жерде белгілегеннен кейін 7 күндік мерзімде беріледі.
41. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерден жер учаскелері жалға Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 30-бабының 3) тармағына, 12-бабының 16) тармағына және 37-бабының 5 тармағына сәйкес:
Қазақстан Республикасының азаматтарына және заңды тұлғаларына 49 жылға дейінгі мерзімге;
шетелдік азаматтарға, азаматтығы жоқ тұлғаларға және шетелдік заңды тұлғаларға 10 жылға дейінгі мерзімге беріледі.
Ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу
үшін жер учаскелерін жалға беру
конкурстарын ұйымдастыру және
өткізу Ережесіне 1-қосымша
Жер учаскелері Тізбесінің нысаны
Жер учаскелерінің тізбесі
Жер уч. N
Жер учаске-
сінің
қысқаша
сипаттамасы
Көле-
мі,га
Жалға
беру
мерзімі,
Жыл
1 га
жердің
жалға
беру құны
Жер
учаскесінің
орналасқан
жері (шаруа-
шылық,
аудандық
орталықтан
орталыққа
дейінгі
орташа
қашықтық)
1
2
3
4
5
6
Ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу
үшін жер учаскелерін жалға беру
конкурстарын ұйымдастыру және
өткізу Ережесіне 2-қосымша.
Конкурсқа қатысу үшін өтінім нысаны
(заңды тұлғалар үшін)
(Кімге)
____________________________________________________________________
(конкурсты ұйымдастырушының атауы)
(Кімнен)
____________________________________________________________________
(қатысушының атауы)
Конкурсқа қатысу үшін өтінім
(заңды тұлғалар үшін)
Ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жер учаскелерін жалға берген кезде конкурсты жүргізу
туралы Конкурстық құжаттаманы қарастырып, __________________________
____________________________________________________________________
(қатысушының атауы)
арқылы алынғандығы осы құжатпен куәландырылып, келесі лоттар
бойынша конкурсқа қатысады:_________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(лоттардың толық сипаттамасы)
Осы конкурстық құжаттама мыналардан тұрады:

36. Конкурс признается Конкурсной комиссией несостоявшимся, если в нем приняло участие менее двух участников или все конкурсные заявки участников отклонены, как не отвечающие требованиям Конкурсной документации.
37. В случае, когда подряд на два конкурса поступает единственная заявка, то право аренды на земельный участок снимается с конкурса и предоставляется данному единственному участнику.
38. Протокол об итогах конкурса является основанием для предоставления права аренды земельного участка победителю конкурса.
39. Решение о предоставлении земельного участка в аренду принимается местным исполнительным органом в течение 10 дней с момента опубликования итогов конкурса в печатном издании.
40. Правоудостоверяющий документ на земельный участок (Акт на право временного возмездного долгосрочного землепользования (аренды) выдается в течение 7 дней после установления границ земельного участка в натуре.
41. Земельные участки из земель сельскохозяйственного назначения предоставляются в аренду в соответствии с пунктом 3)  статьи 30 , пунктом 16)  статьи 12 и пунктом 5   статьи 37 Земельного кодекса Республики Казахстан:
гражданам и юридическим лицам Республики Казахстан на срок до 49 лет;
иностранным гражданам, лицам без гражданства и иностранным юридическим лицам на срок до 10 лет.
Приложение 1
к Правилам организации и проведения
конкурсов при предоставлении земельных
участков в аренду для ведения
сельскохозяйственного производства
Форма Перечня земельных участков.
Перечень
земельных участков
N
зем.
участка
Краткая
характеристика
земельного участка (состав и виды угодий, балл бонитета)
Площадь,
га
Срок
аренды,
лет
Место-
расположение
земельного участка
(среднее расстояние от хозяйст-
венного и  районного центров)
1
2
3
4
5
Приложение 2
к Правилам организации и проведения
конкурсов при предоставлении земельных
участков в аренду для ведения
сельскохозяйственного производства
Форма Заявки на участие в конкурсе
(для юридических лиц)
(Кому) _________________________________________________________
(наименование организатора конкурса)
(От кого) ______________________________________________________
(наименование участника)
ЗАЯВКА НА УЧАСТИЕ В КОНКУРСЕ
(для юридических лиц)
Рассмотрев Конкурсную документацию по проведению конкурса по
предоставлению земельных участков сельскохозяйственного назначения
в аренду для ведения сельскохозяйственного производства, получение
которой настоящим удостоверяется,
__________________________________________________________________ _________________________________________________________________,
(наименование участника)
участвует в конкурсе по следующим лотам: __________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(подробное описание по лотам)
Настоящая конкурсная заявка состоит из:

1. _________________________________________________________________
2. _________________________________________________________________
3. _________________________________________________________________
4. _________________________________________________________________
5. _________________________________________________________________
Біз сіздің Конкурстық құжатта көрсетілген конкурстық
шарттарыңызбен келісеміз.
Осы конкурстық өтінім конкурстық өтінімдері бар конверттерді
ашқан күннен бастап ________________ күн ішінде күші бар.
(жазбаша)
Жер учаскесін жалға беру туралы шартты жасағанға дейін,
бұл конкурстық өтінім, Сіздің оны жеңгендігін растайтын хабарламамен
бірге міндетті келісім-шарт рөлін атқаратын болады.
Конкурстық өтінімге___________________________________________
(қатысушының атауы)
атынан және оның тапсырмасымен қол қоюға барлық күші бар.
__________________               ____________________________
(қолы)                           (қызметі, аты-жөні)
М.О.
Ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу
үшін жер учаскелерін жалға беру
конкурстарын ұйымдастыру және
өткізу Ережесіне 3-қосымша
Конкурсқа қатысу үшін өтінім нысаны
(жеке тұлғалар үшін)
(Кімге)
____________________________________________________________________
(конкурсты ұйымдастырушының атауы)
(Кімнен)
____________________________________________________________________
(қатысушының атауы)
Конкурсқа қатысу үшін өтінім
(жеке тұлғалар үшін)
Ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жер учаскелерін жалға беру жөніндегі конкурсты жүргізу
туралы Конкурстық құжаттаманы қарастырып,
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(қатысушының атауы)
арқылы алынғандығы осы құжатпен куәландырылып, келесі лоттар
бойынша конкурсқа қатысады:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(лоттардың толық сипаттамасы)
Бұл конкурстық құжаттама мыналардан тұрады:
1. _________________________________________________________________
2. _________________________________________________________________
3. _________________________________________________________________

1. _______________________________________________________________
2. _______________________________________________________________
3. _______________________________________________________________
4. _______________________________________________________________
5. _______________________________________________________________
6. _______________________________________________________________
7. _______________________________________________________________
8. _______________________________________________________________
9. _______________________________________________________________
10. ______________________________________________________________
Настоящая конкурсная заявка действует в течение _______ дней
(прописью)
со дня вскрытия конвертов с конкурсными заявками.
До момента заключения договора аренды земельного участка
настоящая конкурсная заявка, вместе с Вашим уведомлением о признании
ее выигравшей, будет выполнять роль обязательного договора между нами.
__________________               __________________________
(Подпись, дата)                 (Должность, фамилия, и.о.)
М.П.
имеющий все полномочия подписать конкурсную заявку от имени
и по поручению _____________________________________________________
(наименование участника)
Приложение 3
к Правилам организации и проведения
конкурсов при предоставлении земельных
участков в аренду для ведения
сельскохозяйственного производства
Форма Заявки на участие в конкурсе
(для физических лиц)
(Кому) _________________________________________________________
(наименование организатора конкурса)
(От кого) ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество участника)
ЗАЯВКА НА УЧАСТИЕ В КОНКУРСЕ
(для физических лиц)
Рассмотрев Конкурсную документацию по проведению конкурса по
предоставлению земельных участков сельскохозяйственного назначения
в аренду для ведения сельскохозяйственного производства, получение
которой настоящим удостоверяется,
__________________________________________________________________ _________________________________________________________________,
(наименование участника)
участвует в конкурсе по следующим лотам: __________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(подробное описание по лотам)
Настоящая конкурсная заявка состоит из:
1. _______________________________________________________________
2. _______________________________________________________________
3. _______________________________________________________________

4. _________________________________________________________________
5. _________________________________________________________________
Осы конкурстық өтінім конкурстық өтінімдері бар конверттерді
ашқан күннен бастап ________________ күн ішінде күші бар.
(жазбаша)
Жер учаскесін жалға беру туралы шартты жасағанға дейін, осы
конкурстық өтінім, Сіздің оны жеңгендігін растайтын хабарламамен
бірге біздің арамыздағы  міндетті келісім-шарт рөлін атқаратын болады.
Конкурстық өтінімге
____________________________________________
(қатысушының атауы)
атынан және оның тапсырмасымен қол  қоюға барлық күші бар.
__________________               ____________________________
(қолы)                           (қызметі, аты-жөні)
М.О.
Ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу
үшін жер учаскелерін жалға беру
конкурстарын ұйымдастыру және
өткізу Ережесіне 4-қосымша
Жер учаскесін жалға беру типтік шарты нысаны
Жер учаскесін жалға беру
типтік шарты
Қала (кент, ауыл ) _______ N ___ " __ " ___________ жыл
Біз, төменде қол қоюшылар,
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы )
әрі қарай "Жалға алушы", екінші жағынан "Жалға беруші",
осы Шартты жасадық.
1. Шарт мәні
1.1. Жалға беруші Жалға алушыға ауыл шаруашылығы өндірісін
жүргізу мақсатында, Шартқа қоса беріліп отырған жер учаскесінің
жоспардағы шекара шегінде, жер учаскесінің жалдау құқығын береді.
1.2. Жер учаскесінің орналасқан орны және оның мәліметтері:
Кадастрлық нөмірі _____ (коды). Көлемі ___ га, соның ішінде:
ауыл шаруашылығы алқаптары _____ мың га, (егістік  ____ га,
көпжылдық екпелер ___ га, шабындықтар ___ га, жайылымдар ___ га).
Мақсатты пайдалануы __________________________________________
Пайдаланудағы шектеулер мен ауыртпашылықтар __________________
Бөлінуі немесе бөлінбеуі_____________________________________
2. Жалдау ақысының мөлшері
2.1. Жер учаскесінің жалдау ақысының мөлшері__________________
___________________________________________________________ құрайды.
(сомасы санмен және жазбаша)

4. _______________________________________________________________
5. _______________________________________________________________
6. _______________________________________________________________
7. _______________________________________________________________
8. _______________________________________________________________
9. _______________________________________________________________
10. ______________________________________________________________
Настоящая конкурсная заявка действует в течение _______ дней
(прописью)
со дня вскрытия конвертов с конкурсными заявками.
До момента заключения договора купли-продажи или права аренды
земельного участка настоящая конкурсная заявка, вместе с Вашим
уведомлением о признании ее выигравшей, будет выполнять роль
обязательного договора между нами.
__________________               __________________________
(Подпись, дата)                          (ф.и.о.)
Приложение 4
к Правилам организации и проведения
конкурсов при предоставлении земельных
участков в аренду для ведения
сельскохозяйственного производства
Форма Типового договора
аренды земельного участка
Типовой договор
аренды земельного участка
Город (поселок, село)_____N _____от _________г.
Мы, нижеподписавшиеся,_____________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
именуемого в дальнейшем "Арендодатель", с одной стороны, и
___________________________________________________________________
(наименование лица, Ф. И. О.)
именуемого в дальнейшем "Арендатор", с другой стороны, заключили
настоящий Договор о нижеследующем:_________________________________
___________________________________________________________________
1. Предмет Договора
1.1. Арендодатель предоставляет Арендатору право аренды
земельного участка в границах, прилагаемого к Договору плана
земельного участка.
1.2. Месторасположение земельного участка и его данные:
Кадастровый номер ________ (код). Площадь ____ га, из них:
сельскохозяйственных угодий _____ тыс. га (пашни _____га,
многолетних насаждений _____га, сенокосов ___ га, пастбищ _____га).
Целевое назначение ________________________________________________
Ограничения в использовании и обременения _________________________
___________________________________________________________________
Делимость или неделимость__________________________________________
2. Размер арендной платы
2.1. Размер арендной платы земельного участка составляет: ___________________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)

3. Тараптардың құқықтары және міндеттері
3.1. Жалға алушының құқықтары:________________________________
3.2. Жалға алушы Шарт талаптарын сақтауға, сондай-ақ Қазақстан
Республикасы заңнамаларына сәйкес белгіленген жер учаскесін
пайдаланудағы құқықтық шектеулер және ауыртпашылықтарын көтеруге
міндетті.
3.3. Жалға берушінің құқықтары:
1) ___________________________________________________________
2) Жалға алушы 4-тармақтың 1-тармақшасында көрсетілген қосымша
міндеттемелерді орындамағанда Жалға беруші Шартты белгіленген
тәртіппен біржақты бұзып, жер учаскесін арнайы жер қорына қайтарады.
3.4. Жалға берушінің міндеттері:
1) Шарт талаптарына сәйкес жер учаскесін беруге;
2) Жалға алушыға жер учаскесіне құқықтық шектеулердің барлық
ауыртпашылықтары туралы хабарлауға міндетті.
4. Қосымша талаптар
4.1. Жалға алушы конкурстық өтінімде өндірістің көлемін
ұлғайтуға және салық аударымдарын өсіруге, ауыл округінің әлеуметтік
инфрақұрылымын қолдау мен дамытуға мүмкінділік туғызатын қосымша
міндеттемелер алса, бұл ұсыныстар шарт жасасқан мерзімде өз күшінде
қалады және өзгертілмейді.
4.2. _________________________________________________________
5. Тараптардың жауапкершіліктері
5.1. Тараптар Шарт талаптарын орындамағаны немесе дұрыс
орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес жауапкершілік алады.
6. Келіспеушіліктерді қарау тәртібі
6.1. Шартқа қатысты туатын қайшылықтар, келіссөздер арқылы
шешілмейтін барлық келіспеушіліктер, сот арқылы шешіледі.
7. Шарт мерзімдері
7.1. Шарт, оны мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап
күшіне енеді.
7.2. Шарт екі данада жасалған, біреуі Жалға берушіге,
екіншісі Жалға алушыға беріледі.
8. Тараптардың заңды мекен-жайлары, реквизиттері:
Жалға беруші                            Жалға алушы
______________________                    __________________________
(жергілікті атқарушы                      (тұлғаның толық атауы,
органның атауы)                                   аты-жөні)
Мекен-жайы ___________                   Мекен-жайы _______________
Есеп-шоты ____________                    Есеп-шоты ________________
______________________                    __________________________
______________________                    __________________________
(қолы)   М.О.                               (қолы)     М.О.

3. Права и обязанности сторон
3.1. Арендатор имеет право: _________________________________
___________________________________________________________________
3.2. Арендатор обязуется соблюдать условия Договора, а также
установленные в соответствии с законодательством Республики
Казахстан ограничения прав в использовании земельного участка и их
обременения.
3.3. Арендодатель имеет право:
1) _________________________________________________________;
2) при невыполнении Арендатором дополнительных условий,
указанных в пункте 4.1. Арендодатель может расторгнуть договор в
одностороннем порядке и произвести возврат земельного участка в
специальный земельный фонд.
3.4. Арендодатель обязуется:
1) передать земельный участок в соответствии с условиями
Договора;
2) известить Арендатора о всех обременениях в ограничениях
прав на земельный участок.
4. Дополнительные условия
4.1. При принятии Арендатором в конкурсной заявке
дополнительных обязательств, способствующих увеличению объемов
производства и налоговых отчислений, поддержанию и развитию
социальной инфраструктуры сельского округа, на территории которого
находится земельный участок эти условия имеют силу в течение всего
срока действия договора и остаются неизменными.
4.2. _______________________________________________________
5. Ответственность сторон
5.1. Стороны несут ответственность за невыполнение либо
ненадлежащее выполнение условий Договора в соответствии с
действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Порядок рассмотрении споров
6.1. Все разногласия, вытекающие из Договора, которые не
могут быть решены путем переговоров, рассматриваются в судебном
порядке.
7. Действие Договора
7.1. Договор вступает в силу с даты его государственной
регистрации.
7.2. Договор составлен в двух экземплярах, из которых
один передается Арендодателю, другой Арендатору.
8. Юридические адреса и реквизиты сторон:
Арендодатель                       Арендатор
_________________________          _____________________________
(наименование местного              (полное наименование лица,
_________________________          _____________________________
исполнительного органа)                       Ф.И.О.)
Адрес ___________________          Адрес _______________________
Р/счет __________________          Р/счет ______________________
_________________________          _____________________________
(подпись)                             (подпись)
М.П.                                  М.П.