"Денсаулық сақтау саласында біліктілік емтихандарын өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 25 ақпандағы N 190 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2005 жылғы 30 наурыздағы N 157 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 6 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 3550. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 2 наурыздағы N 151 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 2 наурыздағы  N 151  (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
__________________________
" Денсаулық сақтау жүйесі туралы " және "Мемлекеттік басқару мен бюджеттік қатынастардың деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің ара жігін ажырату мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне  өзгерістер мен толықтырулар енгізу  туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау саласында біліктілік емтиханын өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 25 ақпандағы N 190  бұйрығына  (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2004 жылғы 23 наурызда N 2763 тіркелген, "Официальная газета" газетінде 2004 жылғы 30 сәуірдегі N 18 (175) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау саласында біліктілік емтиханын өткізу ережесінде:
12-тармақтың 4) тармақшасында ", ал ауылдық жерлерде тоғыз жыл және одан жоғары жұмыс стажы бар ауылдық жерде жұмыс істейтін адамдарды қоспағанда, үшінші, екінші, бірінші, жоғары санат реті сақталуы қажет" деген сөздер алынып тасталсын;
12-тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) "Жалпы практика дәрігері" мамандығы бойынша сертификатты алуға ұсынатын, аталған ұйымдарда "терапевт дәрігер" немесе (және) "педиатр дәрігер" мамандықтары бойынша жұмыс стажы бар осы мамандықтар бойынша жұмыс стажы болып саналатын, бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсету ұйымдарында бес жыл және одан да көп жұмыс істеген адамдар";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Біліктілік емтиханын өткізу үшін мамандандырылған біліктілік комиссиялары (бұдан әрі - комиссиялар):
жоғары және бірінші біліктілік санатына үміткер жоғары және орта медициналық білімі бар мамандар үшін медициналық қызметтің сапасын бақылау жөніндегі уәкілетті орган;
жоғары және бірінші біліктілік санатына үміткер санитарлық-эпидемиологиялық бейіндегі жоғары және орта медициналық білімі бар мамандар үшін халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган;
жоғары және бірінші біліктілік санатына үміткер жоғары және орта медициналық пен фармацевтикалық білімі бар мамандар үшін дәрілік заттар айналымы саласындағы мемлекеттік орган;
екінші және үшінші біліктілік санатына үміткер жоғары және орта медициналық пен фармацевтикалық білімі бар мамандар үшін денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары;
комиссиялар қызметін медициналық ғылыми мен білім беру мемлекеттік ұйымдарының базасында жүзеге асырады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 февраля 2004 года N 190 "Об утверждении Правил проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2005 года N 157. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 апреля 2005 года N 3550. Утратило силу - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 марта 2007 года N 151
Сноска. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2005 года N 157 утратило силу - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 марта 2007 года  N 151 .
В соответствии с Законами Республики Казахстан " О системе  здравоохранения" и " О внесении изменений и дополнений  в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления и бюджетных отношений"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  приказ  Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 февраля 2004 года N 190 "Об утверждении Правил проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан от 23 марта 2004 года N 2763, опубликованный в газете "Официальная газета" от 30 апреля 2004 года N18 (175)) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения, утвержденных указанным приказом:
в подпункте 4) пункта 12 слова ", а при наличии стажа работы в сельской местности девять лет и более - высшая квалификационная категория, минуя третью, вторую и первую" исключить;
пункт 12 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) лиц, претендующих на получение сертификата по специальности "врач общей практики", работающих в организациях первичной медико-санитарной помощи пять лет и более; которым в стаж работы по данной специальности засчитывается имеющийся стаж работы по специальностям "врач терапевт" или (и) "врач педиатр" в названных организациях.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Для проведения квалификационного экзамена специализированные квалификационные комиссии (далее - комиссии) создаются:
для специалистов с высшим и средним медицинским образованием, претендующих на высшую и первую квалификационную категорию - уполномоченным органом по контролю за качеством медицинских услуг;
для специалистов с высшим и средним медицинским образованием санитарно-эпидемиологического профиля, претендующих на высшую и первую квалификационную категорию - уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
для специалистов с высшим и средним фармацевтическим образованием, претендующих на высшую и первую квалификационную категорию - государственным органом в сфере обращения лекарственных средств;
для специалистов с высшим и средним медицинским и фармацевтическим образованием, претендующих на вторую и третью квалификационную категорию - местными органами государственного управления здравоохранением;
комиссии осуществляют деятельность на базе государственных организаций медицинской науки и образования.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"16. Комиссиялардың құрамына:
1) медицина және фармацевтика қызметкерлеріне жоғары және бірінші біліктілік санатын беру бойынша: төраға - төрағаның орынбасары/бейін бойынша уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің бастығы, орынбасары - медицина ғылымы және білім беру ұйымының басшысы, комиссия мүшелері - денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының мамандары, медицина ғылымы мен білім беру, денсаулық сақтау ұйымдарының, қоғамдық медицина ұйымдарының өкілдері;
2) медицина және фармацевтика қызметкерлеріне екінші және үшінші біліктілік санатын беру бойынша: комиссия төрағасы - комиссия жұмыс істейтін органның басшысы немесе басшының орынбасары, комиссия мүшелері - денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының басшылары мен мамандары, денсаулық сақтау ұйымдарының, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық қауымдастықтардың, медицина және фармацевтика қызметкерлері кәсіподақтарының өкілдері енеді;".
Денсаулық сақтау саласында біліктілік санатын беруге арналған біліктілік емтихандарын өткізу ережесінің 2-қосымшасында "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің" деген сөздер "оны беру туралы шешім шығарған тиісті орган басшысының" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызметтің сапасын бақылау комитеті (У.И.Ахметов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Д.В.Акрачкова) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Денсаулық сақтау бірінші вице-министрі А.Ақановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр

"16. В состав Комиссии входят:
1) по присвоению высшей и первой квалификационной категории медицинским и фармацевтическим работникам: председатель - заместитель председателя/начальник территориального подразделения уполномоченного органа по профилю; заместитель - руководитель организации медицинской науки и образования, члены комиссии - специалисты местных органов государственного управления здравоохранением, представители медицинской науки и образования, организаций здравоохранения, общественных медицинских организаций;
2) по присвоению второй и третьей квалификационной категории медицинским и фармацевтическим работникам: председатель комиссии - руководитель или заместитель руководителя органа, при которой функционирует комиссия, члены комиссии - руководитель и специалисты местных органов государственного управления здравоохранением, представители организаций здравоохранения, медицинской и фармацевтической науки, медицинских и фармацевтических ассоциаций, профессиональных союзов медицинских и фармацевтических работников;";
в Приложении 2 к Правилам проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения на присвоение квалификационных категорий слова "Министра здравоохранения Республики Казахстан" заменить словами "руководителя соответствующего органа, вынесшего решение о его выдаче".
2. Комитету по контролю за качеством медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Ахметов У.И.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого Вице-Министра здравоохранения Аканова А.А.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр