Стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау және аттестаттау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасының 2005 жылғы 22 сәуірдегі N 118 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 27 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 3597. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2006 жылғы 20 шілдедегі N 305 бұйрығымен.
Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2006 жылғы 20 шілдедегі  N 305  бұйрығымен .
______________________________
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын  іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау және аттестаттау ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Төраға орынбасары Талғат Амангелдіұлы Момышевқа жүктелсін.
3. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрлігінің Техникалық
реттеу және метрология
комитеті Төрағасының
2005 жылғы 22 сәуірдегі
N 118 бұйрығымен
бекітілген
Стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу
жөніндегі сарапшы-аудиторларды дайындау және
аттестаттау ережесі
Осы ереже "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  7-бап екінші абзацының 11) тармақшасына,  16-бап  4-тармағына сәйкес әзірленді және стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау және аттестаттау тәртібін белгілейді.
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережеде мынадай негізгі түсініктер пайдаланылады:
1) Стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитор (бұдан әрі - сарапшы-аудитор) - техникалық реттеу және метрология жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) белгілеген тәртіпте аттестатталған тұлға.
2) Сарапшы-аудиторды аттестаттау - сарапшы-аудиторлардың уәкілетті орган белгілеген талаптарға құзыреттілігін бағалау және бекіту жөніндегі үшінші тараптың әрекеті.
3) Сарапшы-аудитор құзыреті - маманның стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қажетті білім, машық пен жеке қасиеттерінің жиынтығы.

Об утверждении Правил подготовки и аттестации экспертов-аудиторов по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации
Приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 22 апреля 2005 года N 118. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2005 года N 3597. Утратил силу приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустриии торговли РК от 20 июля 2006 года N 305
Сноска. Приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли РК от 22 апреля 2005 года N 118 утратил силу приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустриии торговли РК от 20 июля 2006 года N  305 .
В целях реализации  Закона  Республики Казахстан "О техническом регулировании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки и аттестации экспертов-аудиторов по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Момышева Талгата Амангельдиевича.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Утверждены
Приказом Председателя Комитета
по техническому регулированию и метрологии
Министерства индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 22 апреля 2005 года N 118
Правила подготовки и аттестации экспертов-аудиторов
по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации
Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 11) второго абзаца  статьи 7 , пунктом 4  статьи 16  Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" и определяют порядок подготовки и аттестации экспертов-аудиторов по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации.
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Эксперт-аудитор по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации (далее - эксперт-аудитор) - специалист, аттестованный в порядке, установленном уполномоченным органом по техническому регулированию и метрологии (далее - уполномоченным органом);
2) Аттестация эксперта-аудитора - деятельность третьей стороны по оценке и подтверждению компетентности экспертов-аудиторов, установленным уполномоченным органом требованиям;
3) Компетентность эксперта-аудитора - совокупность знаний, умений, навыков и личных качеств специалиста, необходимых для выполнения им работ по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации;

4) Сарапшы-аудитор аттестаты - маманның аттестаттаудың көрсетілген саласында қызметін жүзеге асыру үшін аттестатталғанын растайтын белгіленген үлгідегі құжат.
5) Сарапшы-аудиторлыққа кандидат - уәкілетті орган комиссиясының қарауына оны сарапшы-аудитор ретінде аттестаттау үшін барлық қажетті құжаттарды ұсынған маман.
6) Аттестаттау саласы - құзыреттілігі аттестатпен расталған, бір бағыт шегіндегі сарапшы-аудитордың қызмет саласы.
2. Сарапшы-аудитор ретінде осы ереже белгілеген талаптарға жауап беретін, уәкілетті орган құрған аттестаттау комиссиясының (бұдан әрі - Комиссия) ұсынысы бойынша аттестаттаған мамандар бола алады.
3. Сарапшы-аудиторларды аттестаттау әрекеттің мынадай бағыттары бойынша жүргізіледі:
1) стандарттау;
2) өнімнің, процестердің, қызметтер көрсету және менеджмент жүйесінің сәйкестігін растау;
3) сәйкестікті растау жөніндегі органдарды және сынақ зертханаларын аккредиттеу.
4. Өнімнің, қызметтер көрсету мен сапа менеджменті жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторлар қызметінің нақты бағыттары ҚР СТ 1.26 мемлекеттік стандартта белгіленген.
2. Сарапшы-аудиторларға қойылатын біліктілік
талаптары және оларды даярлау
5. Сарапшы-аудиторлыққа кандидат аттестат алу үшін мынадай біліктілік талаптары қойылады:
1) Аттестаттаудың өтінілген саласында екі жылдан кем емес істеген жұмыс өтілі бар жоғары кәсіби білімі не аттестаттаудың өтінілген саласында алты жылдан кем емес істеген жұмыс өтілі бар орта кәсіби білімі болуы керек.
2) Аттестаттаудың өтінілген саласында кәсіптік оқудан (теориялық даярлықтан және қайта даярлықтан) өтуі керек. Техникалық реттеу саласындағы сарапшы-аудиторларды кәсіптік даярлау және қайта даярлауды ұйымдастыруды уәкілетті орган жүзеге асырады.
3) Аттестаттаудың өтінілген саласында тәжірибелік дайындықтан (машықтанудан) өтуі тиіс.
6. Сәйкестікті растау жөніндегі органдарды және сынақ зертханаларын (орталықтарын) аккредиттеумен, менеджмент жүйелерін сертификаттаумен байланысты бағыттар бойынша машықтану теориялық оқу курсын аяқтаған уақыттан бастап 2 жылдан кешіктірілмей, басқа бағыттар бойынша - бір жыл ішінде өтуі керек.
7. Машықтанулар мазмұны негізінде машықтану өтетін ұйымдар мен олар тағайындаған сарапшы-аудиторлыққа кандидаттың жұмыс істеген стажы мен жұмыс орнына, олардың біліктілігіне байланысты машықтандыру басшысы анықтайды.
8. Машықтандыру басшысы сарапшы-аудиторлыққа кандидат машықтанатын бағытта және аттестаттау саласында аттестатталған сарапшы-аудитор болу керек.

4) Аттестат эксперта-аудитора - документ установленного образца подтверждающий, что специалист аттестован для осуществления деятельности в указанной области аттестации;
5) Кандидат в эксперты-аудиторы - специалист, представивший на рассмотрение комиссии уполномоченного органа все необходимые документы для его аттестации в качестве эксперта-
аудитора;
6) Область аттестации - сфера деятельности эксперта-аудитора в пределах одного направления, компетентность которого подтверждена аттестатом.
2. Экспертами-аудиторами могут быть специалисты, отвечающие квалификационным требованиям, установленным настоящими Правилами, аттестованные уполномоченным органом по представлению созданной им аттестационной комиссии (далее - Комиссии).
3. Аттестация экспертов-аудиторов проводится по следующим направлениям деятельности:
1) стандартизация;
2) подтверждение соответствия продукции, процессов, услуг и систем менеджмента;
3) аккредитация органов по подтверждению соответствия и испытательных лабораторий.
4. Рекомендуемые направления деятельности экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия продукции, услуг и систем менеджмента представлены в приложении 1 настоящих Правил.
2. Квалификационные требования и подготовка экспертов-аудиторов
5. К кандидату в эксперты-аудиторы, для получения аттестата предъявляются следующие квалификационные требования:
1) наличие высшего профессионального образования при стаже работы в заявленной области аттестации не менее двух лет либо среднего профессионального образования при стаже работы в заявляемой области аттестации не менее шести лет;
2) прохождение профессионального обучения (теоретической подготовки и переподготовки) в заявляемой области аттестации. Организация профессиональной подготовки и переподготовки экспертов-аудиторов в области технического регулирования осуществляется уполномоченным органом;
3) прохождение практической подготовки (стажировки) в заявленной области аттестации.
6. Стажировки по направлениям, связанным с аккредитацией органов по подтверждению соответствия и испытательных лабораторий (центров), сертификацией систем менеджмента должны проводиться не позднее, чем в течение 2-х лет с момента завершения курса теоретического обучения, по другим направлениям - в течение одного года.
7. Содержание стажировок определяется организациями, на базе которых проводятся стажировки, и назначенными ими руководителями стажировок в зависимости от стажа и места работы кандидатов в эксперты-аудиторы, их квалификации.
8. Руководителем стажировки должен быть эксперт-аудитор, аттестованный в том направлении и области аттестации, по которому стажируется кандидат в эксперты-аудиторы.

9. Республикада аттестаттаудың жаңа салалары бойынша сарапшы-аудитордың машықтануы үшін жағдай болмаған жағдайда, машықтандыру басшысын тағайындау туралы шешім уәкілетті органмен келісім бойынша қабылданады.
10. Машықтану саны:
1) стандарттау жөніндегі сарапшы-аудиторлар үшін - 4 рет (стандарттар мен нормативтік құжаттарды дайындау және сараптама жүргізуді, нормативтік құжаттар базасын талдау және оны жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындауды қоса);
2) менеджмент жүйесін сертификаттау - жалпы ұзақтығы 20 жұмыс күнінен кем емес, 4-тен кем емес (құжаттамаларды талдау, тексерулерге қатысуды және олар туралы есеп дайындауды қоса);
3) өнімнің және көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторлар үшін - 4-тен кем емес (түрлі схемалар бойынша сертификаттау жөніндегі жұмыстарға қатысуды қоса);
4) сәйкестікті растау жөніндегі органдарды, сынақ зертханаларын (орталықтарын) аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторлар үшін - 4 (сәйкестікті растау жөніндегі органдарды, сынақ зертханаларын (орталықтарын) аттестаттық зерттеу жөніндегі комиссия жұмысына қатысуды қоса) болуы керек.
11. Білім, теориялық даярлық және машықтанулар аттестаттаудың өтінілген саласына сәйкесуі керек.
12. Мамандардың меңгерген теориялық курсына, біліктілігін көтеруіне және өткізілген тәжірибе жинақтауына байланысты сарапшы-аудитор қызметтің бір немесе бірнеше бағыттарына аттестаттала алады.
3. Аттестаттау жүргізу, сарапшы-аудиторлардың
аттестаттарын беру, тоқтату және жою тәртібі
13. Сарапшы-аудитор ретінде аттестаттауға үміткер маман Комиссияға өтініш, машықтанудан өткені туралы есеп және жеке карточкасын беруі тиіс.
Машықтанудан өткені туралы есеп және жеке карточканың нысаны осы ереженің 2 және 3-қосымшаларында берілген.
14. Комиссия уәкілетті орган басшысы немесе оны алмастырушы тұлға бекіткен Сарапшы-аудиторларды аттестаттау жөніндегі комиссия туралы ережеге сәйкес әрекет етеді.
15. Сарапшы-аудиторларды аттестаттау үш кезеңмен жүргізіледі:
1) берілген құжаттардың түгелдігін тексеру;
2) Комиссияның берілген құжаттарды қарауы және шешім қабылдауы;
3) сарапшы-аудитор аттестатын рәсімдеу және оны мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізбесінде тіркеу.
Құжаттарды қараудың жалпы мерзімі уәкілетті органға келіп түскен күнінен бастап бір айдан артық болмауы тиіс.
16. Оң шешім қабылданса сарапшы-аудиторлыққа кандидатқа аттестат беріледі. Аттестатқа уәкілетті органның басшысы немесе оны алмастырушы тұлға қол қояды.
17. Берілген аттестат тіркелген уақытынан бастап үш жыл бойы жарамды.

9. При отсутствии в республике условий для стажировки экспертов-аудиторов по новым областям аттестации, решение о назначении руководителя стажировки принимается по согласованию с уполномоченным органом.
10. Количество стажировок должно быть не менее, для экспертов-аудиторов по:
1) стандартизации - 4-х (включая подготовку и проведение экспертизы стандартов и нормативных документов, анализ базы нормативных документов и подготовки предложений по ее совершенствованию);
2) сертификации систем менеджмента - не менее 4-х, общей продолжительностью не менее 20-ти рабочих дней (включая анализ документации, участие в проверках и составление отчетов о них);
3) подтверждению соответствия продукции и услуг - не менее 5-ти (включая участие в работах по сертификации по различным схемам);
4) аккредитации органов по подтверждению соответствия, испытательных лабораторий (центров) - не менее 4-х, включая участие в работе комиссии по аттестационному обследованию органов по подтверждению соответствия и/или испытательных лабораторий (центров).
11. Образование, теоретическая подготовка и стажировки должны соответствовать заявляемой области аттестации.
12. В зависимости от опыта, образования, освоенного специалистами специального курса, повышения квалификации и пройденных стажировок специалист может быть аттестован в одном или нескольких направлениях деятельности.
3. Порядок проведения аттестации, выдачи,
приостановки и аннулирования аттестатов экспертов-аудиторов
13. Кандидат, претендующий на аттестацию в качестве эксперта-аудитора должен представить в Комиссию заявление, личную карточку и отчет о прохождении стажировки.
Форма личной карточки и отчета о прохождении стажировки представлены в приложениях 2 и 3 настоящих Правил.
14. Комиссия действует в соответствии с утвержденным Руководителем уполномоченного органа или лицом, его замещающим, Положением о Комиссии по аттестации экспертов-аудиторов.
15. Аттестации экспертов-аудиторов проводится в три этапа:
1) проверка комплектности представленных документов;
2) рассмотрение Комиссией представленных документов и принятие решения;
3) оформление аттестата эксперта-аудитора и его регистрация в реестре государственной системы технического регулирования.
Общий срок рассмотрения документов не должен превышать одного месяца со дня поступления в уполномоченный орган.
16. При положительном решении кандидату в эксперты-аудиторы выдают аттестат. Аттестат подписывает Руководитель уполномоченного органа или лицо, его замещающее.
17. Выданный аттестат действителен в течение трех лет с момента его регистрации.

18. Теріс шешім қабылданса Комиссия сарапшы-аудиторлыққа кандидатқа себебі көрсетілген қабылдамау қағазын жібереді.
Стандарттау жөніндегі
сарапшы-аудиторларды,
сәйкестікті растау,
аккредиттеу жөнінде
сарапшы-аудиторларды
дайындау және аттестаттау
ережесіне 1-қосымша
Өнім мен қызметтер көрсетудің сәйкестігін
растау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың
әрекеттерінің ұсынылатын бағыттары
1. Өнімнің сәйкестігін растау:
1) тұрмыстық химия;
2) медициналық арланған бұйымдар;
3) кабельдік;
4) жеңіл өнеркәсіп;
5) дәрілік құралдар;
6) машина жасау;
7) металлургия;
8) минералды тыңайтқыштар;
9) мұнай;
10) қару (қызметтік-штаттық, азаматтық) және оған оқ-дәрі;
11) парфюмерлік-косметикалық;
12) тағам өнеркәсібі;
13) радиотехникалық;
14) ауыл шаруашылық өндірісі;
15) байланыс құралдары;
16) құрылыс материалдары мен конструкциялар;
17) ағаш өңдеу тауарлары;
18) отындық шикізат;
19) химиялық;
20) электрондық;
21) электротехникалық.
2. Қызметтер көрсетудің сәйкестігін растау:
1) қонақ үй, мотельдер, кемпингтер;
2) қоғамдық тамақтану;
3) шаштараз;
4) химиялық тазарту;
5) аккредиттеуге дайындау бойынша;
6) автомотокөлік құралдарын техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
7) сауда;
8) туристік және экскурсиялық.
3. Менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау:
1) сапа менеджменті жүйесі;
2) сындарлы бақылау нүктелерін талдау негізінде тағам өнімдерінің сапа жүйесі;
3) қоршаған ортаны қорғау менеджменті жүйесі;
4) еңбекті қорғау және кәсіби аурулардың алдын алу жүйесі.
Стандарттау жөніндегі
сарапшы-аудиторларды,
сәйкестікті растау,
аккредиттеу жөнінде
сарапшы-аудиторларды
дайындау және аттестаттау
ережесіне 2-қосымша
Сарапшы-аудитордың жеке карточкасының нысаны
(сарапшы-аудиторлыққа кандидат)
Суретке арналған орын
Жеке карточка
_________________________________________________________
сарапшы-аудитордың (сарапшы-аудиторлыққа кандидат)
___________________________________________________________________
Маман аттестатталатын жүйе атауы
___________________________________________________________ бойынша
(аттестаттау саласы)
Толтырылған күні ____________________________________________
1. Жеке деректер
Тегі _______________ Аты _____________ Әкесінің аты _________
Туылған жылы ________________ Білімі ________________________
Аяқтаған оқу мекемесінің атауы ______________________________
Аяқтаған жылы _____________диплом N _________________________
Диплом бойынша мамандығы_____________________________________
Диплом бойынша біліктілігі __________________________________
Ғылыми деңгейі ______________________________________________
Аттестат ____________________________________________________
(сарапшы-аудитордың)
N _______________ берілген "____"_____200___ж.
Қайта аттестатталған күні____________________________________
Жұмыс орны __________________________________________________
Лауазымы __________________________ жұмыс телефон ___________
Үйінің мекен-жайы ______________________ үй телефон _________

18. При отрицательном решении Комиссия направляет кандидату в эксперты-аудиторы отказ с обоснованием его причин.
Приложение 1
к Правилам подготовки и аттестации
экспертов-аудиторов по стандартизации,
подтверждению соответствия и аккредитации
Рекомендуемые направления деятельности экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия продукции, услуг и систем менеджмента:
1. Подтверждение соответствия продукции:
1) бытовой химии;
2) изделий медицинского назначения;
3) кабельной;
4) легкой промышленности;
5) лекарственных средств;
6) машиностроения;
7) металлургической;
8) минеральных удобрений;
9) нефтяной;
10) оружия (служебно-штатного, гражданского) и боеприпасов к нему;
11) парфюмерно-косметической;
12) пищевой промышленности;
13) радиотехнической;
14) сельскохозяйственного производства;
15) средств связи;
16) строительных материалов и конструкций;
17) товаров деревообработки;
18) топливного сырья;
19) химической;
20) электронной;
21) электротехнической.
2. Подтверждение соответствия услуг:
1) гостиничных, мотелей, кемпингов;
2) общественного питания;
3) парикмахерских;
4) химчистки;
5) по подготовке к аккредитации;
6) технического обслуживания и ремонта автомототранспортных средств;
7) торговли;
8) туристских и экскурсионных.
3. Подтверждение соответствия систем менеджмента:
1) система менеджмента качества;
2) система качества пищевых продуктов на основе анализа критических контрольных точек;
3) система менеджмента охраны окружающей среды;
4) система менеджмента охраны труда и предупреждения профессиональных заболеваний.
Приложение 2
к Правилам подготовки и аттестации
экспертов-аудиторов по стандартизации,
подтверждению соответствия и аккредитации
Форма личной карточки эксперта-аудитора
(кандидата в эксперты-аудиторы)
Место для фотографии
Личная карточка
__________________________________________________________
эксперта-аудитора (кандидата в эксперты-аудиторы)
__________________________________________________________________________
наименование системы, в которой аттестуется специалист
по________________________________________________________________________
(область аттестации)
Дата заполнения __________________________________________________________
1. Личные данные:
Фамилия ____________________ Имя _______________ Отчество ________________
Год рождения ________________ Образование ________________________________
Название законченного учебного заведения  ________________________________
Год окончания ________________N диплома ___________________________________
Специальность по диплому _________________________________________________
Квалификация по диплому  _________________________________________________
Ученая степень ___________________________________________________________
Аттестат _________________________________________________________________
(эксперта-аудитора)
N_______________ выданный "____"________ 200___г.
Дата аттестации  _________________________________________________________
Место работы _____________________________________________________________
Должность  ________________________ телефон рабочий  _____________________
Домашний адрес _______________________   телефон домашний ________________

2. Өндірістік әрекет
Күні
Ұйым,
Негізгі
басталуы
аяқталуы
лауазымы
міндеттері
3.   Стандарттау, сәйкестікті растау, аккредиттеу жөніндегі жұмыстарға қатысу.
Тексеретін кәсіпорын (ұйым) атауы
және мекенжайы, орындалған жұмыстар
атауы
Тексерілген
(орындалған)
күні
Тексеру
(жұмыс)
түрі
4. Біліктілікті көтеру
Күні
Оқыту түрі
Мамандану
Куәлік N
_____________________________         ____________________________
сарапшы-аудиторлыққа                сарапшы-аудитор қолы және
кандидат қолы                       қолының таратылуы
Стандарттау жөніндегі
сарапшы-аудиторларды,
сәйкестікті растау,
аккредиттеу жөнінде
сарапшы-аудиторларды
дайындау және аттестаттау
ережесіне 3-қосымша
Сипаттама-пікірмен бірге машықтанудан өту
туралы есеп беру нысаны
Сарапшы-аудиторлыққа кандидаттың
машықтанудан өткені туралы
N ____ ЕСЕП
___________________________________________________________ бойынша
(аттестаттау саласы)
___________________________________________________________________
(машықтаушы - кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________________________________________________
(есеп мәтіні)
Машықтанушы ______________              ___________________________
(қолы)                        (аты-жөні, тегі)
Машықтану басшының сипаттама - пікірі:
Бағалау саласы
Баға
(қанағаттарлық,
қанағатсызданарлық)
Білімі:
Қазақстан Республикасы заңнамасының
негіздері
Техникалық реттеу саласында негіз
қалаушы нормативтік құжаттар
Жұмыстар мен тексерулерді жүргізу әдіс-
тері мен процедуралары, тексерілетін
объектілерінің сипаттамалары, оларды
бағалау әдістері мен тәсілдері, есеп-
терді дайындау, қажетті құжаттар мен
жұмыс нәтижелері бойынша қорытындылар
Білімін іс жүзінде пайдалана алуы
Жеке қасиеттерін іске асыру
Жалпы баға
Машықтану басшысы,
___________________________________________________________________
(сарапшы-аудитор, кәсіпорын басшысы, маман,
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты; аттестаттың тіркелу N, қызмет бағыты,
___________________________________________________________________
лауазымы, жұмыс орны, жұмыс өтілі)
___________________________________________________________________
(қолы, қолының таратылуы)
Ескертпе:
Есеп мәтінінде:
1) машықтаудан өткен күн(дер), машықтау өткен ұйым атауы мен
мекен-жайы (мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізілімінде
тіркелген ұйымының аккредиттеу аттестатының N);
2) машықтау стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу
жөніндегі құжаттар мен материалдар бойынша өткізілді (тексерілетін
ұйым атауы және мекен-жайы);

2. Производственная деятельность:
Дата
Организация,
должность
Основные
обязанности
начала
окончания
3. Участие в работах по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации:
Наименование
и адрес проверяемого предприятия (организации), наименование выполненных работ
Дата
проверки    (выполнения)
Вид
проверки  (работы)
4. Повышение квалификации:
Дата
Вид обучения
Специализация
N cвидетельства
______________________      _____________________________
Подпись кандидата          подпись и расшифровка подписи
в эксперты-аудиторы              эксперта-аудитора
Приложение 3
к Правилам подготовки и аттестации
экспертов-аудиторов по стандартизации,
подтверждению соответствия и аккредитации
Форма
отчета о прохождении стажировки с отзывом-характеристикой
ОТЧЕТ N__
о прохождении стажировки кандидатом в эксперты-аудиторы
по________________________________________________________________________
(область аттестации)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество кандидата-стажера)
__________________________________________________________________________
(текст отчета)
Стажер _________________                __________________________________
(подпись)                              (инициалы, фамилия)
Отзыв-характеристика руководителя стажировки:
Область оценки
Оценка
(удовлетворительно,
неудовлетворительно)
Знания:
Основ законодательства Республики Казахстан
Основополагающих нормативных документов в области технического регулирования
Методов и процедур проведения работ и проверок, характеристик проверяемых объектов, методов и способов их оценки, подготовки отчетов, необходимых документов и заключений  по результатам работы
Умение практически применять знания
Реализация личных качеств
Общая оценка
Руководитель стажировки,
___________________________________________________________________
(эксперт-аудитор, руководитель предприятия, специалист,
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество; регистрационный номер аттестата,
___________________________________________________________________
направление деятельности, должность, место работы, стаж работы
___________________________________________________________________
(подпись, расшифровка подписи)
Примечание:
В тексте отчета указывают:
1) дату(ы) прохождения стажировки, наименование и адрес организации, в которой проходила стажировка (N сертификата аккредитации организации, зарегистрированный в Реестре государственной системы технического регулирования);
2) стажировка проводилась по документам и материалам по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации (наименование и адрес проверяемой организации);

3) қандай ереже мен процедураларды анықтайтын құжаттарға
сәйкес жұмыстар жүргізілгені;
4) аттестаттау процедурасының қорытындысы, сынау
хаттамаларының және негізінде тексерілетін тексеру объектісінің
сәйкестігі (сәйкеспейтіні) туралы шешім қабылданған басқа да
құжаттардың нөмірі;
5) аттестатты беру туралы қабылданған шешім көрсетіледі.

3) в соответствии, с какими документами, определяющими правила и процедуры, проводились работы;
4) заключение процедуры сертификации, номера протоколов испытаний и других документов, на основании которых принималось решение о соответствии (несоответствии) проверяемого объекта проверки;
5) принятое решение о выдаче аттестата.