Стандарттарды және стандарттау, метрология, сертификаттау, аккредиттеу жөніндегі нормативтік құжаттарды, стандарттар каталогтары мен сілтемелерін шығару және пайдаланушыларды олармен және олар туралы ақпаратпен қамтамасыз ету ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2005 жылғы 15 сәуірдегі N 107 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 27 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 3598. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 14 қыркүйектегі № 318 Бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012.09.14 № 318 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Стандарттарды және стандарттау, метрология, сертификаттау, аккредиттеу жөніндегі нормативтік құжаттарды, стандарттар каталогтары мен сілтемелерін шығару және пайдаланушыларды олармен және олар туралы ақпаратпен қамтамасыз ету ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Төрағаның орынбасары Талғат Амангелдіұлы Момышевқа жүктелсін.
3. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланғаннан он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Төраға
міндетін атқарушы
Техникалық реттеу және
метрология жөніндегі
комитет Төрағасының м.а.
2005 жылғы 15 сәуірдегі
N 107 бұйрығымен
бекітілді
Стандарттарды және стандарттау, метрология,
сертификаттау, аккредиттеу жөніндегі нормативтік
құжаттарды, стандарттар каталогтары мен сілтемелерін
шығару және пайдаланушыларды олармен және олар
туралы ақпаратпен қамтамасыз ету
ЕРЕЖЕСІ
Ескерту: Ереженің мәтіні бойынша "техникалық реттеу саласындағы нормативтік құқықтық кесімдер" деген сөздер сәйкес "техникалық регламенттер" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Осы ереже "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңының 15,  20-баптарына сәйкес әзірленді және стандарттарды және стандарттау, метрология, сертификаттау, аккредиттеу жөніндегі нормативтік құжаттарды, стандарттар каталогтары мен сілтемелерін шығару және пайдаланушыларды олармен және олар туралы ақпаратпен қамтамасыз ету тәртібін белгілейді.
Осы ереже талаптары меншік нысанына қарамастан жеке және заңды тұлғаларға, Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология жөніндегі комитеті (бұдан әрі - уәкілетті орган) құратын техникалық регламенттер мен стандарттар қорына және олардың құзыреттік шегінде мемлекеттік органдарға және мемлекеттік орган қорларына таратылады.
Ескерту: Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

Об утверждении правил издания и обеспечения пользователей стандартами и нормативными документами по стандартизации, метрологии, сертификации, аккредитации, каталогами и указателями стандартов и информацией о них
Приказ И.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 15 апреля 2005 года № 107. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2005 года № 3598. Утратил силу приказом Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 14 сентября 2012 года № 318
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и новых технологий РК от 14.09.2012 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В целях реализации  Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила издания и обеспечения пользователей стандартами и нормативными документами по стандартизации, метрологии, сертификации, аккредитации, каталогами и указателями стандартов и информацией о них.
2. Контроль, за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Момышева Талгата Амангельдиевича.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя
Утверждены
приказом и.о. Председателя Комитета по
техническому регулированию и метрологии
Министерства индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 15 апреля 2005 года N 107
П Р А В И Л А
издания и обеспечения пользователей стандартами и нормативными
документами по стандартизации, метрологии, сертификации,
аккредитации, каталогами и указателями стандартов
и информацией о них
Сноска. По всему тексту Правил слова "нормативных правовых актов в области технического регулирования" заменены словами "технических регламентов" -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
Настоящие правила разработаны в соответствии со  статьями 15 20 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" и устанавливают порядок издания и обеспечения пользователей стандартами и нормативными документами по стандартизации, метрологии, сертификации, аккредитации, каталогами и указателями стандартов и информацией о них.
Настоящие правила распространяются на физические и юридические лица независимо от форм собственности, государственный фонд технических регламентов и стандартов, формируемым Комитетом по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) и государственными органами в пределах их компетенции и на фонды государственных органов.
Сноска. Преамбула с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .

1. Жалпы ережелер
1. Техникалық регламенттер мен стандарттардың мемлекеттік қорын уәкілетті орган мен мемлекеттік органдар өздерінің құзыреттіктері шегінде құрады.
2. Әрбір стандарттың және стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттың қабылданғаны туралы ақпаратты және оның бір данасын құжатты әзірлеген тұлға бірыңғай анықтамалық-библиографиялық дерекқорды нысандау үшін уәкілетті органға жібереді.
2. Стандарттарды және стандарттау, метрология,
сертификаттау, аккредиттеу жөніндегі нормативтік
құжаттарды, стандарттар каталогтары мен сілтемелерін
және олар туралы ақпаратты шығарудың жалпы ережелері
3. Уәкілетті орган мемлекеттік, халықаралық, өңірлік стандарттарды, шет ел мемлекеттерінің стандарттарын, стандарттау, сәйкестікті растау, аккредиттеу жөніндегі ережелер мен ұсыныстарды (бұдан әрі - нормативтік құжаттар), техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, стандарттар каталогтары мен сілтемелерін, оның ішінде электронды басылымын шығаруды және таратуды ұйымдастырады.
Нормативтік құжаттар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми баспа басылымы стандарттардың ақпараттық сілтемесінде және жалпы қолданыстағы ақпараттық жүйесінде жарияланады.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
4. Баспа өнімін шығару:
1) стандарттарды және нормативтік құжаттарды және каталогтарды Стандарттар ісін алғаннан кейін үш айлық мерзім ішінде;
2) стандарттар және стандарттау, метрология, сертификаттау, аккредиттеу жөніндегі нормативтік құжаттарға, каталогтарға өзгерістерді уәкілетті орган бекіткен өзгерістер мәтінін алғаннан кейін бір айлық мерзім ішінде орындалады.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
5. Бекітілген стандарттар баспа тәсілімен мемлекеттік және орыс тілдерінде шығарылады.
Уәкілетті мемлекеттік техникалық реттеу жөніндегі орган шешімі бойынша стандарттар репрография әдістерімен шығарыла алады.
Мемлекеттік стандарттардың ресми басылымы (мемлекеттік стандарттар жиынтығы) мемлекеттік және орыс тілдерінде жүзеге асырылады. Мемлекеттік және орыс тілдеріндегі стандарт нұсқалары бірдей болуы керек. Стандарттың орыс тілдегі нұсқасы мемлекеттік тілдегі стандарт нұсқасынан кейін келеді. Екі нұсқа да жалпы титул бетпен шығарылады, онда стандарт атауынан басқа барлық ақпарат мемлекеттік тілде беріледі. Стандарт атауы мемлекеттік және орыс тілдерінде беріледі.
Терминдер мен анықтамаларды белгілейтін стандарттар да мемлекеттік және орыс тілдерінде беріледі. Бұл жағдайда орыс тілдегі терминдер мемлекеттік тілдегі терминдерден кейін келетін стандарттың тек бір нұсқасы шығарыла алады.
Жинақта стандарттарды шығарған жағдайда стандарттар жинағына кірген стандарттардың титул беттері мен өзге де құрылымдық элементтері сақталады.
Стандарттар жинағының арнайы титул беттері мемлекеттік және орыс тілдерінде келетін стандарт (стандарттар) атауынан басқасы мемлекеттік тілде рәсімделеді.
Мемлекеттік стандарттарды шығарған кезде титул беттің жоғарғы бөлігінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасының суреті орналастырылады.
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

1. Общие положения
1. Государственный фонд технических регламентов и стандартов формируется уполномоченным органом и государственными органами в пределах их компетенции.
2. Информация о принятии каждого стандарта и иного нормативного документа по стандартизации и один их экземпляр направляются лицом, разработавшим документ, в уполномоченный орган для формирования единой справочно-библиографической базы данных.
2. Общие правила издания стандартов и нормативных
документов по стандартизации, метрологии, сертификации,
аккредитации, каталогов и
указателей стандартов и информаций о них
3. Уполномоченный орган организует издание и распространение официальных изданий государственных, международных, региональных стандартов, стандартов иностранных государств, правил и рекомендаций по стандартизации, подтверждению соответствия (далее - нормативные документы), аккредитации, классификаторов технико-экономической информации, каталогов и указателей стандартов, в том числе электронное.
Информация о нормативных документах публикуется в официальном печатном издании информационном указателе стандартов уполномоченного органа и информационной системе общего пользования.
Сноска. Пункт 3 в редакции - приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
4. Издание печатной продукции выполняется в следующие сроки:
1) стандартов, нормативных документов и каталогов в течение трех месяцев после получения Дела стандарта;
2) изменений стандартов и нормативных документов и каталогов в течение месяца после получения утвержденного уполномоченным органом текста изменений.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
5. Утвержденные стандарты издаются типографским способом на государственном и русском языках.
По решению уполномоченного государственного органа по техническому регулированию стандарты могут издаваться методами репрографии.
Официальное издание государственных стандартов (сборника государственных стандартов) осуществляют на государственном и русском языках. Версии стандарта на государственном и русском языках должны быть аутентичны. Русская версия стандарта следует за версией стандарта на государственном языке. Обе версии издаются под общим титульным листом, на котором вся информация, за исключением наименования стандарта, приводится на государственном языке. Наименование стандарта приводится на государственном и русском языках.
Стандарты, устанавливающие термины и определения, также издаются на государственном и русском языках. При этом может издаваться только одна версия стандарта, в которой термины на русском языке следуют за терминами на государственном языке.
При издании стандартов в сборнике сохраняются титульные листы и другие структурные элементы всех включенных в сборник стандартов.
Специальные титульные листы сборника стандартов оформляются на государственном языке, за исключением наименования стандарта (стандартов), которое приводится на государственном и русском языках.
При издании государственных стандартов, в верхней части титульного листа помещается изображение Государственного Герба Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 в редакции - приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .

6. Қазақстан Республикасы аумағына мемлекетаралық стандарттар мен оларға өзгерістерді енгізгеннен кейін уәкілетті органның мемлекеттік кәсіпорны мемлекетаралық стандарттар мен оларға өзгерістердің қолданысқа енгізілгені және шығарылғаны туралы ақпаратты стандарттардың ай сайынғы ақпараттық сілтемесінде қалыптасқан тәртіпте бір айдан артық емес мерзім ішінде ресми жариялануын жүзеге асырады.
7. Бекітілгені туралы ресми ақпарат, әрбір стандарттың және стандарттау, метрология, сертификаттау, аккредиттеу жөніндегі нормативтік құжаттың, стандарттау каталогтары мен сілтемелерінің бір данасы және электронды түрі мен олар туралы ақпаратты құжатты әзірлеген тұлға уәкілетті органға бірыңғай анықтамалық-библиографиялық дерекқорды құру үшін жібереді.
8. Республикада қолданыстағы стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар туралы ақпарат Қазақстан Республикасының баспа басылымдарында жарияланады.
9. Ай сайынғы Қазақстан Республикасы мемлекеттік стандарттарының ақпараттық сілтеуіші ресми бөлімнен тұрады және уәкілетті органның стандарттау жөніндегі қабылданған мемлекеттік нормативтік құжаттары, оларға өзгерістер мен түзетулер туралы, Қазақстан Республикасы аумағына қабылданған және енгізілген мемлекетаралық нормативтік құжаттар, оларға өзгерістер мен түзетулер, сондай-ақ олардың қолданысқа енгізілу мерзімдері және қосымша ақпараттан тұрады.
Қосымша ақпарат: халықаралық және мемлекетаралық кеңес отырыстары, стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі жұмысшы топтар отырыстары туралы мәліметтер, сондай-ақ басқа ақпараттан тұрады.
3. Қолданушыларды стандарттармен және стандарттау,
метрология, сертификаттау, аккредиттеу жөніндегі
нормативтік құжаттармен, стандарттар каталогтары мен
сілтеуіштерімен және олар туралы ақпаратпен
қамтамасыз етудің жалпы ережелері
10. Стандарттардың және стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарды: халықаралық стандарттарды, өңірлік стандарттар мен техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерін, стандарттау жөніндегі ережелер мен ұсыныстардың; Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттары мен техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерінің ресми басылымдарымен қамтамасыз ету мен таратуды тек уәкілетті орган немесе онымен уәкілеттік берілген оның ведомствосына қарасты кәсіпорын жүзеге асырады.
Стандарттар мен стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың ресми басылымы мен олардың көшірмелерінде "ресми басылым" деген сөздер астында, нысанын уәкілетті орган белгілейтін техникалық регламенттер мен стандарттардың мемлекеттік қорының мөртабанының жанында голограмма болуы керек.
Ескерту: 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

6. После введения в действие государственных стандартов Республики Казахстан, межгосударственных стандартов и изменений к ним на территории Республики Казахстан уполномоченный орган осуществляет официальную публикацию информации о введении и издании межгосударственных стандартов и изменений к ним в срок не более одного месяца в ежемесячном информационном указателе стандартов.
7. Официальная информация об утверждении, один экземпляр и электронная версия каждого стандарта и нормативного документа, каталогов и указателей стандартов и информация о них направляется лицом, разработавшим документ, в уполномоченный орган для формирования единой справочно-библиографической базы данных.
8. Информация о действующих нормативных документах в республике публикуется в печатных изданиях Республики Казахстан.
9. Ежемесячный информационный указатель государственных стандартов Республики Казахстан состоит из официальной части и содержит информацию уполномоченного органа о принятых государственных нормативных документах, изменениях и поправок к ним, о принятых и введенных на территории Республики Казахстан межгосударственных нормативных документах, изменениях и поправок к ним, а также сроки их введения и дополнительной информации.
Дополнительная информация содержит сведения о заседаниях международных и межгосударственных советов, заседаниях рабочих групп по стандартизации, метрологии и сертификации, а также другую информацию.
3. Общие правила обеспечения пользователей стандартами и
нормативными документами по стандартизации, метрологии,
сертификации, аккредитации, каталогами и указателями
стандартов и информаций о них
10. Обеспечение и распространение официальных изданий стандартов и нормативных документов по стандартизации: международные стандарты; региональные стандарты и классификаторы технико-экономической информации, правила и рекомендации по стандартизации; государственные стандарты и классификаторы технико-экономической информации Республики Казахстан осуществляет только уполномоченный орган или уполномоченное им подведомственное предприятие.
Официальные издания стандартов и нормативных документов по стандартизации и их копии должны иметь голограмму под словами "официальное издание" рядом со штампом государственного фонда технических регламентов и стандартов, форму, которой устанавливает уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 10 в редакции - приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .

11. Өзінің құрамында техникалық регламенттер қорына ие ұйымдар өзінің құзыреті шегінде пайдаланушыларды стандарттармен және нормативтік құжаттармен, стандарттар каталогтары мен сілтемелерімен және олар туралы ақпаратпен қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды жүзеге асырады.
12. Мүдделі заңды тұлғаларға, техникалық регламенттердің мемлекеттік қорының абоненттері мен пайдаланушыларына ақпарат беру жазбаша өтініштер бойынша қордың ақпараттық жүйесін пайдаланып, сондай-ақ электронды пошта, Интернет халықаралық желісін пайдаланып жүзеге асырылады.
13. Абонементтік қызмет көрсетілуге келісім-шарт мүдделі заңды және жеке тұлғалармен бір жылдан кем емес мерзімге бекітіледі. Бұл жағдайда абоненттерге мерзімі аяқталған кезде өзгере алатын ағымдағы жылға тұрақты абоненттік нөмір беріледі.

11. Организации, имеющие в своем составе фонды технических регламентов, осуществляют работы по обеспечению пользователей стандартами и нормативными документами, каталогами и указателями стандартов и информацией о них в пределах своей компетенции.
12. Информация заинтересованным юридическим лицам, абонентам и пользователям  государственного фонда технических регламентов осуществляется с использованием информационной системы фонда по письменным заявкам, а также по электронной почте, международной сети Интернет.
13. Договор на абонементное обслуживание заключается на срок не менее чем на один год с заинтересованными юридическими и физическими лицами. При этом абонентам присваивается постоянный абонементный номер на текущий год, который может изменяться по истечении срока.