Мемлекеттік экологиялық сараптама саласындағы жергілікті атқарушы органдар лауазымды тұлғаларының қызметін бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2005 жылғы 8 сәуірдегі N 121-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 28 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 3602. Күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007.05.24. N 160-ө (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007.05.24. N  160 -ө (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Экологиялық сараптама туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  11-бабы 2-тармағының 13) тармақшасына сәйкес,  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік экологиялық сараптама саласындағы жергілікті атқарушы органдар лауазымды тұлғаларының қызметін бақылауды жүзеге асыру ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде тіркелген күннен күшіне енеді.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр Ж.Л.Бекжановқа жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны
қорғау министрінің
2005 жылғы 8 сәуірдегі
N 121-ө бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік экологиялық сараптама саласындағы
жергілікті атқарушы органдар лауазымды тұлғаларының
қызметін бақылауды жүзеге асыру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік экологиялық сараптама саласындағы жергілікті атқарушы органдар лауазымды тұлғаларының қызметін бақылауды жүзеге асыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Экологиялық сараптама туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес талданған.
2. Осы Ереже қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның және оның аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық сараптама саласындағы жергілікті атқарушы органдар лауазымды тұлғаларының қызметін бақылауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.
3. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) және облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармалары (бұдан әрі - Аумақтық басқармалар) Қазақстан Республикасындағы бүкіл экологиялық-сараптама қызметін үйлестіруді орындайды.
4. Экологиялық сараптама саласындағы қызметті жүзеге асыратын Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының (бұдан әрі - Жергілікті органдар) лауазымды тұлғаларына облыстар (республикалық маңызы бар қала, астана) Табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу департаменттері экологиялық сараптама бөлімдерінің қызметшілері жатады.

Об утверждении Правил осуществления контроля за деятельностью должностных лиц местных исполнительных органов в области государственной экологической экспертизы
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 8 апреля 2005 года N 121-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2005 года N 3602. Утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 мая 2007 года N 160-п
Сноска. Приказ Министра охраны окружающей среды РК от 8 апреля 2005 года N 121-п утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 мая 2007 года  N 160-п
В соответствии с подпунктом 13) пункта 2  статьи 11  Закона Республики Казахстан "Об экологической экспертизе",  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления контроля за деятельностью должностных лиц местных исполнительных органов в области государственной экологической экспертизы.
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением данного приказа возложить на вице-министра Бекжанова Ж.Л.
Министр
Утверждены
приказом Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
от 8 апреля 2005 года N 121-п
Правила осуществления контроля
за деятельностью должностных лиц местных
исполнительных органов в области
государственной экологической экспертизы
1. Общие положения
1. Правила осуществления контроля за деятельностью должностных лиц местных исполнительных органов в области государственной экологической экспертизы (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "Об экологической экспертизе".
2. Настоящие Правила определяют порядок организации и проведения контроля центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными органами за деятельностью должностных лиц местных исполнительных органов в области государственной экологической экспертизы.
3. Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан (далее - Министерство) и областные (города республиканского значения, столицы) территориальные управления охраны окружающей среды (далее - Территориальные управления), выполняют координацию всей
эколого-экспертной деятельности в Республике Казахстан.
4. К должностным лицам местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) (далее - Местные органы), осуществляющим деятельность в области экологической экспертизы, относятся служащие отделов экологической экспертизы Департаментов природных ресурсов и регулирования природопользования областей (города республиканского значения, столицы).

5. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) Қазақстан Республикасы Бас мемлекеттік экологиялық сарапшысының келісімі бойынша Жергілікті орган басшысының (әкімнің) шешімімен лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын Бас мемлекеттік экологиялық сарапшысының орынбасары жергілікті атқарушы органның сараптама бөлімшесінің басшысы болып табылады.
6. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы өткізетін Жергілікті органдардың лауазымды тұлғалары қызметінің қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнамаға, экологиялық нормативтерге және осы Ережеге сәйкестігін тексеру бақылауды жүзеге асырудың мақсаты болып табылады.
7. Экологиялық сараптама саласындағы жергілікті органдар Министрлікке және оның Аумақтық басқармаларына есеп береді.
2. Бақылауды ұйымдастыру тәртібі
8. Жергілікті жерлерде мемлекеттік экологиялық сараптаманы орындау саласындағы жергілікті атқарушы органдардың лауазымды тұлғаларының қызметін бақылауды Министрліктің Аумақтық басқармаларының сараптама бөлімшелері (экологиялық сараптама бөлімдері) жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасында экологиялық-сараптау қызметінің жүргізілуін жалпы бақылауды Министрліктің сараптама бөлімшелері жүзеге асырады.
9. Экологиялық сараптама саласындағы Жергілікті органдардың сараптама бөлімшелерін бақылау сараптау объектілерін қарау тәртібі мен рәсіміне жалпы басшылық жасау арқылы және экологиялық сараптама саласындағы қызметті жүзеге асыратын Жергілікті органдардың бөлімшелерін мерзімді жоспарлы тексеру процесінде жүзеге асырылады.
10. Жобалау материалдары Министрліктің Аумақтық басқармаларының қарауына келіп түседі. Мемлекеттік экологиялық сараптауға келіп түсетін құжаттарды бөлуді және оларды Жергілікті органдарға беруді "Экологиялық сараптама туралы"  Заңға  сәйкес, алдын ала сараптау (алдын ала сараптау) сатысынан өткеннен кейін Министрліктің Аумақтық басқармалары жүзеге асырады.
Алдын ала сараптау сатысында сараптау жобаларының белгіленген тәртіппен бекітілген Өлшемдерге сәйкес стратегиялық, трансшекаралық және экологиялық жағынан қауіпті объектілерге тиесілілігі
айқындалады.
Алдын ала сараптау сатысынан өткеннен кейін Жергілікті органдардың құзыретіне жататын сараптама объектілері 3 күн ішінде мемлекеттік экологиялық сараптама рәсімінен өту үшін ілеспе хатпен Жергілікті органдарға (хаттың көшірмесі - сараптама бастамашысына) жіберіледі.
Бұл ретте Жергілікті орган жүргізетін мемлекеттік экологиялық сараптама мерзімінің басталуы Жергілікті органның жобалау материалдарын алған күнінен бастап белгіленеді.

5. Руководитель экспертного подразделения местного исполнительного органа является Заместителем Главного государственного экологического эксперта области (города республиканского значения, столицы), назначаемый и освобождаемый от должности решением руководителя Местного органа (акима) по согласованию с Главным государственным экологическим экспертом Республики Казахстан.
6. Целью осуществления контроля является проверка соответствия деятельности должностных лиц Местных органов, проводящих государственную экологическую экспертизу, законодательству по охране окружающей среды, экологическим нормативам и настоящим Правилам.
7. Местные органы в области экологической экспертизы подотчетны Министерству и его Территориальным управлениям.
2. Порядок организации контроля
8. Контроль за деятельностью должностных лиц местных исполнительных органов в области выполнения государственной экологической экспертизы на местах осуществляют экспертные подразделения Территориальных управлений Министерства (отделы экологической экспертизы).
Общий контроль за проведением эколого-экспертной деятельности в Республике Казахстан осуществляется экспертным подразделением Министерства.
9. Контроль за экспертными подразделениями Местных органов в области экологической экспертизы осуществляется посредством общего руководства за порядком и процедурой рассмотрения объектов экспертизы и в процессе периодических плановых проверок подразделений Местных органов, осуществляющих деятельность в области экологической экспертизы.
10. Проектные материалы поступают на рассмотрение в Территориальные управления Министерства. Распределение поступающих на государственную экологическую экспертизу документов и передача их в Местные органы осуществляется Территориальными управлениями Министерства, в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об экологической экспертизе", после проведения стадии предварительной экспертизы.
На стадии предварительной экспертизы определяется принадлежность проектов экспертизы к стратегическим, трансграничным и экологически опасным в соответствии с Критериями, утвержденными в установленном порядке.
После прохождения стадии предварительной экспертизы объекты экспертизы, относящиеся к компетенции Местных органов, в течение 3 дней отправляются в Местные органы сопроводительным письмом (копия письма - инициатору экспертизы) для проведения процедуры государственной экологической экспертизы.
При этом начало срока проводимой Местным органом государственной экологической экспертизы, устанавливается со дня получения проектных материалов Местным органом.

3. Тексерулерді жүргізу тәртібі
11. Министрліктің Аумақтық басқармалары мемлекеттік экологиялық сараптама саласындағы қызметті жүзеге асыратын Жергілікті органдар бөлімшелерінің мерзімді (жоспарлы) тексерулерін жүзеге асырады.
12. Мемлекеттік экологиялық сараптама саласындағы қызметті жүзеге асыратын Жергілікті органдар бөлімшелерінің жоспарлы тексерулерінің мерзімін Министрліктің Аумақтық басқармасының басшысы бекіткен жоспарға сәйкес, бірақ жарты жылда кемінде бір рет жүзеге асырады.
13. Министрліктің Аумақтық басқармасы Жергілікті органды жоспарлы тексеруді өткізу туралы 15 күн бұрын хабардар етеді. Тексеруді құқықтық статистика органдарында тіркеу талап етілмейді.
14. Министрліктің Аумақтық қоршаған орта басқармаларының сараптама органы мемлекеттік экологиялық сараптама саласындағы қызметті жүзеге асыратын ЖАО-ның жоспарлы тексеруді өткізу мерзімін, көлемін және тәртібін белгілейді.
Соңғы тексеру сәтінен бастап өткен кезең үшін ЖАО өткізетін бүкіл экологиялық-сараптау қызметі тексеруге жатады.
15. Мемлекеттік экологиялық сараптама саласындағы қызметті жүзеге асыратын Жергілікті органдардың жоспардан тыс тексерулерін Министрліктің Аумақтық басқармасының мемлекеттік экологиялық сараптама бөлімі жүргізеді, ал қажет болған кезде, Министрліктің сараптама органының қатысуымен, ал мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындыларында табиғат қорғау заңнамасын, экологиялық нормативтерді өрескел бұзушылық анықталған жағдайда, сондай-ақ жергілікті өкілді немесе атқарушы органдардың, Министрліктің Табиғатты қорғауды бақылау комитетінің, қоғамдық бірлестіктердің, сот органдарының және прокуратураның бастамашылығы бойынша жүргізіледі.
Жоспардан тыс тексерулердің мақсатқа бағытталған сипаты болады, олар нақты сараптама объектісі немесе Жергілікті органдардың лауазымды тұлғаларының іс-қимылы бойынша жүргізіледі.
16. Жергілікті органдардың тексерулер жүргізу нәтижелері Хаттамамен (1-қосымша) ресімделеді, оған тексеруді жүзеге асыратын сараптама органының өкілі қол қояды. Тексеру хаттамасы 2 данада жасалады, оның біреуі тексеруді жүзеге асыратын органда қалады, екіншісі - ескертулерді жою жөнінде шаралар қабылдау үшін жергілікті атқарушы органға жіберіледі.
4. Есеп беру тәртібі
17. Экологиялық сараптама жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жергілікті орган Министрліктің Аумақтық басқармасы алдында сараптама объектілеріне орындалған мемлекеттік экологиялық сараптама бойынша есеп береді, Жергілікті органдар 30-күнге дейін ай сайын Министрліктің Аумақтық басқармасына ілеспе құжатпен мемлекеттік экологиялық сараптаманың берілген қорытындыларының көшірмелерін ұсынады.

3. Порядок проведения проверок
11. Территориальные управления Министерства осуществляют периодические (плановые) проверки подразделений Местных органов, осуществляющих деятельность в области государственной экологической экспертизы.
12. Периодичность проведения плановых проверок подразделений Местных органов, осуществляющих деятельность в области государственной экологической экспертизы, осуществляется в соответствии с планом, утвержденным руководителем Территориального управления Министерства, но не реже одного раза в полугодие.
13. Территориальное управление Министерства уведомляет Местный орган за 15 дней о проведении плановой проверки. Регистрация проверки в органах правовой статистики не требуется.
14. Экспертный орган Территориального управления Министерства устанавливает сроки, объемы и порядок проведения плановой проверки Местного органа, осуществляющего деятельность в области государственной экологической экспертизы.
Проверке подлежит вся эколого-экспертная деятельность, проводимая Местным органом за период, прошедший с момента последней проверки.
15. Внеплановые проверки Местных органов, осуществляющих деятельность в области государственной экологической экспертизы, проводятся отделом государственной экологической экспертизы Территориального управления Министерства, а при необходимости, с участием экспертного органа Министерства, в случае выявления в заключениях государственной экологической экспертизы грубых нарушений природоохранного законодательства, экологических нормативов, а также по инициативе местных представительных или исполнительных органов, Комитета природоохранного контроля Министерства, общественных объединений, органов суда и прокуратуры.
Внеплановые проверки носят целенаправленный характер, проводятся по конкретному объекту экспертизы или действию должностных лиц Местных органов.
16. Результаты проведения проверок Местных органов оформляются Протоколом (приложение 1), который подписывается представителем экспертного органа, осуществляющего проверку. Протокол проверки составляется в 2-х экземплярах, один из которых остается у органа, осуществляющего проверку, другой - передается местному органу для принятия мер по устранению замечаний.
4. Порядок отчетности
17. Местный орган, осуществляющий деятельность по экологической экспертизе, производит отчетность перед Территориальным управлением Министерства по выполненным государственным экологическим экспертизам объектов экспертизы, Местными органами ежемесячно до 30 числа представляются в Территориальные управления Министерства копии выданных заключений государственной экологической экспертизы с сопроводительным документом.

18. Министрліктің Аумақтық басқармасына есепті кезеңнің соңғы айының 25-күнінен кешіктірмей, белгіленген нысан бойынша (N 2 қосымша) тоқсандық, жарты жылдық, 9 ай және жыл үшін есептер ұсынылады.
5. Мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын
кері шақырту және күшін жою тәртібі
19. Жергілікті орган өткізген тексерулер нәтижелері және Қазақстан Республикасы табиғат қорғау заңнамасының талаптарын бұзушылықтардың ұсынылған есептері бойынша Министрліктің, Аумақтық басқарманың сараптама бөлімшесінің басшылары (Қазақстан Республикасының, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың Бас мемлекеттік экологиялық сарапшылары) мемлекеттік экологиялық сараптама саласындағы қызметті жүзеге асыратын Жергілікті органдар берген мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын кері шақыртып алуға және күшін жоюға құқылы. Қабылданған іс-қимылдар туралы Аумақтық басқарма Министрлікке хабарлайды.
20. Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын кері шақырту және күшін жою туралы сараптама бастамашысы Жергілікті органға, сондай-ақ банктерге және қаржы мекемелеріне (жобалар бюджет қаражатының есебінен қаржыландырылған жағдайда) хабарланады. Ол бойынша экологиялық сараптама қорытындысы кері шақыртылған және күші жойылған сараптама объектісін екінші рет қарауды Министрліктің Аумақтық басқармасы жүзеге асырады.
6. Дауларды шешу
21. Министрліктің Аумақтық басқармалары сараптама бөлімшелері мен Жергілікті органдар арасында туындайтын келіспеушіліктер хаттамамен ресімделеді, мүдделі тараптардың пікірлерін ескере отырып, Қоршаған ортаны қорғау министрлігінде қаралады.
Қазақстан Республикасы Қоршаған
ортаны қорғау министрінің
2005 жылғы 8 сәуірдегі
N 121-ө бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік экологиялық
сараптама саласындағы жергілікті
атқарушы органдар лауазымды
тұлғаларының қызметін
бақылауды жүзеге асыру ережесіне
N 1 қосымша
_______________ облысының (республикалық маңызы
бар қаланың, астананың) экологиялық сараптама бөлімінің
тексеру хаттамасы
2005 жылғы "___" _______
Қатысқандар:_____________________________________________________
Министрліктің аумақтық басқармасынан:____________________________
Жергілікті органнан:_____________________________________________
200__ жылғы _______ орындалған сараптамалар қорытындылары қаралды:
_________________________________________________________________
(мемлекеттік экологиялық сараптаманың орындалған
_________________________________________________________________
қорытындыларын тізбектеу)
Тексеру нәтижесінде мынадай қорытындыларда бұзушылықтар анықталды (бұзушылықтарды тізбектеу, бұзушылықтардың сипаты):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Мынадай шешім қабылданды:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Лауазымы                   Қолы                       Т.А.Ә.
Қазақстан Республикасы Қоршаған
ортаны қорғау министрінің
2005 жылғы 8 сәуірдегі
N 121-ө бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік экологиялық
сараптама саласындағы жергілікті
атқарушы органдар лауазымды
тұлғаларының қызметін
бақылауды жүзеге асыру ережесіне
N 2 қосымша
Кімге ұсынылады:
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрлігінің облыстық (қалалық)
қоршаған ортаны қорғау басқармасы
N 43-а нысаны
(сараптама)
Есептік кезеңнің соңғы
айының 25 күніне дейін
ұсынылады (тоқсан сайын)
200__ жылғы _______ тоқсаны үшін __________________
облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)
әкімдігі Табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды
реттеу департаментінің орындалған мемлекеттік
экологиялық сараптамалары бойынша есеп
Р/с N
Жобалау құжатта-
масының
түрлері
Қаралған құжаттардың саны
Келісілмеген құжаттардың саны
Есептік
кезеңнің
соңына
қарай
қарауға
қал-
ғандары
бар-
лығы
с.і. екінші рет
барлығы
с.і. екінші
рет
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны:
Олардың
ішінде
штаттан тыс
сарапшыларды
тартумен
қаралғандары
Сараптама бөлімшесінің басшысы _______(қолы)_________________Т.А.Ә.

18. Отчеты за квартал, полугодие, 9 месяцев и год представляются в Территориальные управления Министерства по установленной форме (приложение N 2) не позднее 25 числа последнего месяца отчетного периода.
5. Порядок отзыва и аннулирования заключения
государственной экологической экспертизы
19. B случае выявления по результатам проведенных проверок и представленной отчетности нарушений Местным органом требований природоохранного законодательства Республики Казахстан, руководители экспертных подразделений Министерства, Территориального управления (Главные государственные экологические эксперты Республики Казахстан, областей, города республиканского значения, столицы), вправе отозвать и аннулировать заключения государственной экологической экспертизы, выданные Местными органами, осуществляющим деятельность в области государственной экологической экспертизы. О предпринятых действиях Территориальное управление информирует Министерство.
20. Об отзыве и аннулировании заключения государственной экологической экспертизы уведомляется Местный орган, инициатор экспертизы, а также банки и финансовые учреждения (в случае финансирования проектов за счет бюджетных средств). Повторное рассмотрение объекта экспертизы, по которому было отозвано и аннулировано заключение экологической экспертизы, осуществляется Территориальным управлением Министерства.
6. Разрешение споров
21. Разногласия, возникающие между экспертными подразделениями Территориальных управлений Министерства и Местными органами оформляются протоколом, рассматриваются в Министерстве охраны окружающей среды с учетом мнения заинтересованных сторон.
Приложение N 1
к Правилам осуществления контроля
за деятельностью должностных лиц
местных исполнительных органов в
области государственной экологи-
ческой экспертизы, утвержденным
приказом Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
от 8 апреля 2005 года N 121-п.
Протокол
проверки отдела экологической
экспертизы _____________________области
(города республиканского значения, столицы)
От "____"  200___ года
Присутствовали:
От Теруправления Министерства:
От Местного органа:
Рассматривали результаты выполненных экспертиз за
__________ 200 ___года: (перечисление выполненных
заключений государственных экологических экспертиз)
В результате проверки установлены нарушения в
следующих заключениях (перечисление нарушений,
характеристика нарушений):
Принято решение:
Должность          Подпись                Ф.И.О
Приложение N 2
к Правилам осуществления контроля
за деятельностью должностных лиц
местных исполнительных органов в
области государственной экологи-
ческой экспертизы, утвержденным
приказом Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
от 8 апреля 2005 года N 121-п.
Кому представляется:                    Форма N 43-а (экспертиза)
Областное (городское) управление        Представляется до 25 числа
охраны окружающей среды                 последнего месяца отчетного
Министерства охраны окружающей          периода (ежеквартальная)
среды Республики Казахстан
Отчет по выполненным государственным экологическим
экспертизам Департамента природных ресурсов и регулирования
природопользования акимата  _______________________
области (города республиканского значения, столицы)
за  _____________ квартал (полугодие, год) 200 __ года
N
п/п
Виды
проектной
документации
Количество
рассмотренных
документов
Количество
несогласованных
документов
Осталось
на рассмо-
трении на
конец
отчетного
периода
всего
В т.ч.
повторно
всего
В т.ч.
повторно
1
2
3
4
5
6
7
Итого:
Из них рас-
смотрено с привлечением
внеш-
татных
экспертов
Руководитель экспертного подразделения ____(подпись)_______ Ф.И.О.