1. Жалпы ережелер
1. Осы ережемен белгіленген ағаш кесу мен орман билеттерін есепке алу, сақтау, толтыру және беру тәртібі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне сәйкес әзірленді және барлық деңгейдегі орман басқару органдары мен мемлекеттік орман иеленушілер үшін мемлекеттік орман қоры аумағында мынадай орман пайдалану шараларын жүзеге асыру кезінде міндетті болып табылады:
1) сүрек дайындау;
2) шайыр, ағаш сөлдерін дайындау;
3) қосалқы ағаш ресурстарын (ағаш қабықтар, бұтақтарын, түбірлерін, тамырларын, жапырақтарын, бүршіктерін) дайындау;
4) жанама орман пайдалану;
5) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдалану;
6) мемлекеттік орман қоры учаскелерін мәдени-сауықтыру, рекреациялық, туристік және спорттық мақсаттар үшін пайдалану.
2. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдалануды жүзеге асыруға рұқсат беру құжаттарының: ағаш кесу мен орман билетінің негізінде ғана жол беріледі. Ешқандай да басқа құжаттар, сондай-ақ лауазымды адамдардың ауызша берілген өкімдері орман пайдалануды жүзеге асыруға негіз бола алмайды.
3. Ағаш кесу билеті сүрек, шайыр, ағаш сөлдері мен қосалқы ағаш ресурстарын дайындауға және тасымалдауға құқық беретін құжат болып табылады және оны мемлекеттік орман иеленушісі (бұдан әрі - орман иеленушісі) орман пайдаланушыларға Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 22 желтоқсандағы N 1287 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған сүректі босату ережесімен (бұдан әрі - өсіп тұрған сүректі босату ережесі) белгіленген мерзімге жұмыстар басталғанға дейін береді.
4. Ағаш кесу билеті: орман пайдаланушылардың игеруі үшін, жергілікті қажеттіліктер үшін, жергілікті халықтың мұқтажы үшін, орман иеленушілер үшін, соның ішінде орманды күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу, орман шаруашылығы іс-шараларын жүргізу, сондай-ақ орындау кезінде ағаш кесу шаралары жүргізілетін басқа да іс-шаралар үшін (орман орналастыру, алқапты тазарту, іздестіру жұмыстары және басқалары) босатылатын ағашты тағайындағанда өсіп тұрған ағашты да, қурап қалған немесе бүлінген ағашты да босату кезінде беріледі.
Ағаш кесу билетін орман иеленуші әрбір орман пайдаланушыға әрбір босатылатын бірлік үшін: кеспеағашқа немесе мөлдекке (кеспеағаш мөлдектерге бөлінген жағдайда) жеке-жеке жазып береді.
Бір орман пайдаланушыға ағаш кесу билетін бірнеше босату бірлігіне (кеспеағаштарға немесе мөлдектерге) беруге оларда пайдаланудың бір түрі көзделетін, ағаш кесудің сол бір ғана тәсілі және босатылатын сүректі, қосалқы ағаш ресурстарын есепке алудың сол бір ғана тәсілі қолданылатын жағдайда рұқсат етіледі.

1. Общие положения
1. Установленный настоящими правилами порядок учета, хранения, заполнения и выдачи лесорубочного и лесного билета разработан в соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан и является обязательным для органов управления лесами всех уровней и государственных лесовладельцев при осуществлении следующих лесных пользований на территории государственного лесного фонда:
1) заготовки древесины;
2) заготовки живицы, древесных соков;
3) заготовки второстепенных древесных ресурсов (коры, ветвей, пней, корней, листьев, почек);
4) побочных лесных пользований
5) пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей;
6) пользование участками государственного лесного фонда для культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целей.
2. Осуществление лесопользования на участках государственного лесного фонда допускается только на основании разрешительных документов: лесорубочного билета и лесного билета. Никакие другие документы, а также устные распоряжения должностных лиц не могут служить основанием для осуществления лесопользования.
3. Лесорубочный билет является документом, дающим право на проведение заготовки и вывозки древесины, живицы, древесных соков и второстепенных древесных ресурсов и выдается государственным лесовладельцем (далее - лесовладелец) лесопользователям в сроки, установленные Правилами отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан 22 декабря 2003 года N 1287 (далее - Правила отпуска древесины на корню), до начала работ.
4. Лесорубочный билет выдается при отпуске как растущего, так и погибшего или поврежденного леса при назначении отпускаемого леса: для разработок лесопользователями, для местных потребностей, для нужд местного населения, для лесовладельцев, в том числе по рубкам в порядке ухода за лесом, проведения лесохозяйственных мероприятий, а также других мероприятий (лесоустройство, расчистка площадей, изыскательские работы и другие), при выполнении которых производится рубка леса.
Лесорубочный билет выписывается лесовладельцем для каждого лесопользователя отдельно на каждую отпускную единицу: лесосеку или делянку (в случае, если лесосека разделена на делянки).
Выдача лесорубочного билета одному лесопользователю на несколько отпускных единиц (лесосек или делянок) разрешается при условии, если на них предусматривается один вид пользования, применяется один и тот же способ рубки и способ учета отпускаемой древесины, второстепенных древесных ресурсов.

5. Орман билеті орманды жанама пайдалануды жүзеге асыруға (шөп шабу, мал жаю, марал өсіру, аң шаруашылығы, ара ұялары мен омарталар орналастыру, көкөніс өсіру, бақша өсіру және басқа да ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру, дәрі-дәрмектік өсімдіктер мен техникалық шикізат, жабайы жемістер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер және басқа да тағамдық өнімдер, мүк, орман төсенішін және жерге түскен жапырақтар, қамыс жинау мен дайындау), мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу, мәдени-сауықтыру, рекреациялық, туристік және спорттық мақсаттар үшін пайдалануға құқық беретін құжат болып табылады.
6. Ағаш кесу билеті мен орман билеті бастапқы негізгі құжаттар болып табылады, олардың негізінде:
босатуға рұқсат етілген сүректі кәделік, отындық ағашқа және бұтақтарға (бұтақшаларға) бөле отырып оның, өсіп тұрған күйінде босатылатын сүрек үшін төлем сомасының есебі жүргізіледі;
орман пайдаланудың өзге де түрлерінің көлемдерінің (сүрек дайындаудан басқа) және олар үшін жасалатын төлемдердің есебі жүргізіледі;
кеспеағашты тазарту, сүректі ұтымды түрде кесу, төлем сомаларын бюджетке төлеу, ағаш кесу және орман билеттері бойынша белгіленген орман пайдалану, өртке қарсы, орманды қалпына келтіру және өзге де іс-шараларды жүргізу мерзімдері мен көлемдерін сақтау жөніндегі міндеттемелерді орман пайдаланушының орындауына бақылау жасауды жүзеге асырады;
орман иеленушілер мен орман пайдаланушылар арасындағы даулар шешіледі.
7. Орман пайдаланушы ағаш кесу, сөл ағызу, ағаш сөлдерін, қосалқы ағаш ресурстарын дайындау немесе орман пайдаланудың жанама және өзге де түрлерін жүргізу басталғанға дейін ағаш кесу мен орман билеттерін көрсетіп, орман иеленушіден орман пайдалану жұмыстары жүргізілетін мемлекеттік орман қоры учаскесін қаз-қалпында белгіленген тәртіппен қабылдап алады.
8. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - Уәкілетті орган) орталықтандырылған тәртіппен дайындайды.
9. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілері өрнекті қағазда, беті басылған тормен көмкерілген, нөмірлері мен әріптік сериялары көрсетіле отырып мемлекеттік тілде және орыс тілінде басылады.
Басылған бланкілер әрқайсысы кітапша түрінде 25 комплектіден көбейтіледі.
Уәкілетті орган өзінің аумақтық органдары (бұдан әрі - аумақтық орган) арқылы облыс аумағында орналасқан орман шаруашылығы мекемелерін және басқа да орман иеленушілерді бланкілермен қамтамасыз етеді.
2. Ағаш кесу мен орман билеттерінің
бланкілерінің сақталуы
10. Ағаш кесу мен орман билеттері қатаң есептілік бланкілері болып табылады және осы ережеде белгіленген тәртіппен есепке алынуға және сақталуға жатады.
Бұл бланкілер сейфтерде, темір шкафтарда немесе құлып салынатын темір жәшіктерде сақталуға тиіс.
Бланкілер сақталатын сейфтер, шкафтар және жәшіктер құлыпталып, оларға мөр басылады, мөр бланкілердің сақталуына және жұмсалуына жауапты адамда сақталады.

5. Лесной билет является документом, предоставляющим право на осуществление побочных лесных пользований (сенокошение, пастьба скота, мараловодство, звероводство, размещение ульев и пасек, огородничество, бахчеводство и выращивание иных сельскохозяйственных культур, заготовка и сбор лекарственных растений и технического сырья, дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других пищевых продуктов, мха, лесной подстилки и опавших листьев, камыша), пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских, культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целей.
6. Лесорубочный билет и лесной билет являются первичными основными документами, на основании которых:
ведется учет разрешенной к отпуску древесины с распределением ее на деловую, дровяную и хворост (сучья), сумм платы за древесину, отпускаемую на корню;
ведется учет объемов иных видов лесопользования (кроме заготовки древесины) и платы за них;
осуществляется контроль за выполнением лесопользователем обязательств по очистке лесосек, рациональной разделке древесины, оплате в бюджет сумм платежей, соблюдению установленных по лесорубочному и лесному билетам сроков и объемов лесопользования, проведения противопожарных, лесовосстановительных и иных мероприятий;
разрешаются споры между лесовладельцами и лесопользователями.
7. До начала рубки леса, производства подсочки, заготовки древесных соков, второстепенных древесных ресурсов или проведения побочных и иных видов лесных пользований лесопользователь предъявляет лесорубочный или лесной билет и принимает в натуре от лесовладельца в установленном порядке участок лесного фонда, на котором будет осуществляться лесопользование.
8. Бланки лесорубочных и лесных билетов изготавливаются уполномоченным органом в области лесного хозяйства (далее - Уполномоченный орган) в централизованном порядке.
9. Бланки лесорубочных и лесных билетов печатаются на узорной бумаге, покрытой отпечатанной сеткой, на государственном и русском языках с указанием номеров и буквенных серий.
Отпечатанные бланки брошюруются каждый отдельно по 25 комплектов в книжке.
Уполномоченный орган через свои территориальные органы (далее - территориальный орган) снабжает бланками учреждения лесного хозяйства и других лесовладельцев, находящихся на территории области.
2. Хранение бланков лесорубочных и лесных билетов
10. Бланки лесорубочных и лесных билетов являются бланками строгой отчетности и подлежат учету и хранению в установленном настоящими правилами порядке.
Указанные бланки должны храниться в сейфах, железных шкафах или железных ящиках с замками.
Сейфы, шкафы и ящики, где хранятся бланки, запираются замками и опечатываются печатью, которая хранится у лица, ответственного за хранение и расходование бланков.

3. Ағаш кесу мен орман билеттерінің
бланкілерін есепке алу
11. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін алған аумақтық органдар мен орман иеленушілер олардың есебін жүргізеді және уәкілетті органға жылдық есеппен бірге осы бланкілердің кірісі мен шығысы туралы жылдық есеп береді, сондай-ақ есеп беру жылынан кейінгі жылға оларға деген қажеттілікті мәлімдейді.
Уәкілетті орган аумақтық органдардың өтінімдері негізінде жалпы қажеттілікті анықтап, алдағы жылға ағаш кесу мен орман билеттері бланкілерінің бір орталықтан жасап шығарылуын ұйымдастырады.
12. Ағаш кесу мен орман билеттері бланкілерінің жасалуына қарай, бірақ ағымдағы жылдың бірінші тоқсаны аяқталатын күннен кешіктірмей, уәкілетті орган осы бланкілерді бағалы сәлемдемелер етіп жібереді немесе оларды сенімхат бойынша ведомстволық бағыныстағы аумақтық органдарға береді.
Аумақтық орган 10 күндік мерзімде олардың облыстық атқарушы органның қарауындағы орман иеленушілерге берілуін қамтамасыз етеді. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін бере отырып аумақтық орган босатылған бланкілер санына екі дана етіп тауар құжаттамасын жазады, олардың біреуі алушыға - орман иеленушіге беріледі, ал екіншісі аумақтық органның іс қағаздарында қалады.
13. Ағаш кесу мен орман билеттері бланкілерінің кірісі мен шығысын есепке алуды 1-қосымшаға сәйкес Қатаң есептілік бланкілерін есепке алу кітабы бойынша орман иеленушінің бухгалтерлік есеп қызметі жүргізеді.
Орман пайдаланушыларға нақты берілген және бүлінген ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін орман иеленушінің есебінен шығару 2-қосымшаға сәйкес осы бланкілердің Кірісі мен шығысы туралы есептеменің негізінде жүргізіледі.
14. Орман пайдаланушыларға беру үшін жұмсалған ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін орман иеленуші шығысқа - қатаң есептілік бланкілерін есепке алу кітабында нөмірлерін, берілген күнін және кімге берілгенін көрсете отырып, билеттің әрбір комплектісін жеке-жеке шығарады.
Жарамсыз болып қалған бланкілер бір бұрышынан екіншісіне қиғаш сызық тартылып, қатаң есептілік бланкілерін есепке алу кітабы бойынша шығысқа шығарылып, жеке папкада сақталады.
15. Орман пайдаланушылармен барлық есеп айырысу аяқталғаннан кейін ағаш кесу мен орман билеттерінің үшінші данасы сақтау және қатаң есептілік бланкілерін есепке алу кітабына оның пайдаланылуы туралы белгі қою үшін орман иеленушінің бухгалтерлік есеп қызметіне тапсырылады.
Бухгалтерлік есеп қызметі ағаш кесу мен орман билеттері бойынша есеп айырысулардың аяқталғанын тексереді және осыдан кейін ғана оларды сақтауға қабылдап алады.
Бухгалтерлік есеп қызметі сақтауға қабылдап алған ағаш кесу мен орман билеттері оларға қатысты барлық материалдармен және құжаттармен бірге нөмірлер ретімен "200___ жылғы ағаш кесу мен орман билеттері" деген атаумен арнайы іске тігіледі.
Іске тігілген ағаш кесу мен орман билеттері мен оларға қоса тіркелген материалдарға тізілім жасалып, ол жылдың аяғында тігіледі.
Бухгалтерлік есеп қызметі сақтауға қабылдап алған ағаш кесу мен орман билеттері оларға қатысты барлық материалдармен және құжаттармен бірге 5 жыл бойы сақталады, содан кейін жойылады. Ағаш кесу мен орман билеттерін жоюды орман иеленушінің басшысы тағайындайтын комиссия жүргізеді.

3. Учет бланков лесорубочных и лесных билетов
11. Территориальные органы и лесовладельцы, получающие бланки лесорубочных и лесных билетов, ведут их учет и вместе с годовым отчетом представляют уполномоченному органу годовой отчет о приходе и расходе указанных бланков, а также заявляют потребность в них на следующий за отчетным год.
На основании заявок территориальных органов уполномоченный орган определяет общую потребность и организует централизованное изготовление бланков лесорубочных и лесных билетов на предстоящий год.
12. По мере изготовления бланков лесорубочных и лесных билетов, но не позднее даты окончания первого квартала текущего года, уполномоченный орган рассылает указанные бланки ценными посылками или выдает их по доверенности подведомственным ему территориальным органам.
Территориальный орган в 10-дневный срок обеспечивает передачу их лесовладельцам, находящихся в ведении областного исполнительного органа. Выдавая бланки лесорубочных и лесных билетов, территориальный орган выписывает накладную на отпущенное количество бланков в двух экземплярах, один из которых выдается лесовладельцу - получателю, а второй остается в делах территориального органа.
13. Учет прихода и расхода бланков лесорубочных и лесных билетов ведется службой бухгалтерского учета лесовладельца по Книге учета бланков строгой отчетности, согласно приложения 1.
Списание фактически выданных лесопользователям и испорченных бланков лесорубочных и лесных билетов с подотчета лесовладельца производится на основании Отчета о приходе и расходе этих бланков, согласно приложения 2.
14. Бланки лесорубочных и лесных билетов, израсходованные на выдачу лесопользователям, списываются лесовладельцем в расход - отдельно каждый комплект билета с указанием в книге учета бланков строгой отчетности номера, даты выдачи и кому именно они выданы.
Испорченные бланки погашаются перечеркиванием с угла на угол, списываются в расход по книге учета бланков строгой отчетности и хранятся в отдельной папке.
15. По окончании всех расчетов с лесопользователями третий экземпляр лесорубочных и лесных билетов сдаются в службу бухгалтерского учета лесовладельца для хранения и отметки в книге учета бланков строгой отчетности об ее использовании.
Служба бухгалтерского учета проверяет законченность расчетов по лесорубочным и лесным билетам и лишь после этого принимает их на хранение.
Принятые службой бухгалтерского учета на хранение лесорубочные и лесные билеты со всеми относящимися к ним материалами и документами подшиваются в порядке номеров в специальные дела под наименованием "Лесорубочные и лесные билеты за 200_ г".
На подшитые в дело лесорубочные и лесные билеты и приложенные к ним материалы составляется опись, которая подшивается в конце года.
Принятые службой бухгалтерского учета на хранение лесорубочные и лесные билеты со всеми относящимися к ним материалами и документами хранятся в течение 5 лет, после чего подлежат уничтожению. Уничтожение дел лесорубочных и лесных билетов производится комиссией, назначаемой руководителем лесовладельца, с составлением акта об их уничтожении.

16. Жыл аяқталғаннан кейін бланкілерді есепке алу кітабында ағаш кесу мен орман билеттерінің қалдығы есептен бөлек шығарылады. Аяқталған жылдың соңындағы бланкілердің қалдығы келесі жылға көшіріледі.
4. Ағаш кесу мен орман билеттерінің
бланкілерін беру және толтыру
17. Ағаш кесу мен орман билеттерінің комплекттері бланкілердің үш данасын қамтиды:
біріншісі - орман пайдаланушыға беріледі, ол оны орман пайдаланудың аяқталуына дейін сақтайды және орман иеленушінің, уәкілетті орган мен оның аумақтық органдарының лауазымды тұлғаларының, ормандарға мемлекеттік бақылау жасау органдары және табиғат қорғауды бақылау органдары өкілдерінің талап етуі бойынша көрсетеді;
екіншісі - орманшылыққа жіберіледі, ол учаске беру, орман пайдалануға рұқсат беру үшін негіз болып табылады және орманшы оны куәландыру актісімен бірге орман иеленушіге тапсырады;
үшіншісі - орман иеленушіде қалдырылады, операциялары аяқталған және дайындалған сүректі, ағаш кесу орындары және орман пайдаланудың басқа да түрлерін куәландыру актілері жасалған ол сақтау үшін орман иеленушінің бухгалтерлік есеп қызметіне тапсырылады.
18. Ағаш кесу орман билеттерінің бланкілері машинада басу құралдарының (компьютер, басу машинкасы) көмегімен толтырылады, ал олар болмаған жағдайда көкшіл немесе көк түсті сиясы бар қаламмен әрбір данасы ұқыпты түрде, жазулары анық жазылып және тап-таза күйінде толтырылады. Өшіруге және былғауға болмайды.
Ағаш кесу мен орман билеттерінің қолданылу мерзімі бойына оларға рұқсат етілген орман пайдалану түрін жүзеге асыруға қатысты қажетті қосымша жазбалар жазылуы, белгілер қойылуы және түзетулер енгізілуі мүмкін. Бұл жазбалар билеттің барлық даналарына қызыл сиялы қаламмен дер кезінде енгізіледі және берілген барлық даналарда бірдей болуы керек. Билет бланкілеріндегі барлық қосымша жазбаларға, белгілерге және түзетулерге орман иеленушісінің билет беру құқығы бар лауазымды тұлғалары қол қояды және мөрмен куәландырылады.
19. Ағаш кесу мен орман билеттерін беру кезінде орман иеленушісі орман пайдаланушыны Өсіп тұрған сүректі босату ережесімен (ағаш кесу билетін беру кезінде), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің 2004 жылғы 13 желтоқсандағы N 268 бұйрығымен бекітілген және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2005 жылғы 18 қаңтарда N 3369 нөмірмен тіркелген Қазақстан Республикасының ормандарындағы өрт қауіпсіздігі ережесімен және оларды бұзғаны үшін  жауапкершілікпен таныстырады, бұл жөнінде орман пайдаланушы билетке қол қояды. Қараңыз.V116840
Ағаш кесу немесе орман билеттері берілген күннен бастап орман пайдаланушыға берілген мемлекеттік орман қоры учаскелері оның қорғауына тапсырылған болып есептеледі.

16. По окончании года в книге учета бланков выводится остаток отдельно лесорубочных билетов и лесных билетов. Остаток бланков на конец истекшего года переносится на следующий год.
4. Выдача и заполнение бланков
лесорубочных и лесных билетов
17. Комплекты лесорубочного и лесного билетов включают по три экземпляра бланков:
первый - выдается лесопользователю, который хранит его до окончания лесопользования и предъявляет по требованию должностных лиц лесовладельца, уполномоченного органа и его территориальных органов, представителей органов государственного контроля за лесами и природоохранного контроля;
второй - направляется в лесничество, он служит основанием для предоставления участка, допуска к лесопользованию и сдается лесничим лесовладельцу вместе с актом освидетельствования;
третий - остается у лесовладельца и, по которым операции закончены и составлены акты освидетельствования заготовленной древесины, мест рубок и других видов лесопользования, сдаются в службу бухгалтерского учета лесовладельца для хранения.
18. Бланки лесорубочного и лесного билета заполняются с помощью средств машинописи (компьютер, печатная машинка), а в случае их отсутствия - шариковой ручкой пастой фиолетового или синего цвета аккуратно, четко и чисто каждый экземпляр. Подчистки и помарки не допускаются.
В течение срока действия лесорубочного и лесного билета в них могут вноситься необходимые дополнительные записи, отметки и исправления, касающиеся осуществления разрешенного вида лесопользования. Указанные записи вносятся своевременно во все экземпляры билета шариковой ручкой пастой красного цвета и являются идентичными во всех выданных экземплярах. Все дополнительные записи, отметки и исправления на бланках билетов подписываются должностными лицами лесовладельца, имеющими право выдачи билетов, и заверяются печатью.
19. При выдаче лесорубочного или лесного билета лесовладелец знакомит лесопользователя с Правилами отпуска древесины на корню (при выдаче лесорубочного билета), с Правилами пожарной безопасности в лесах Республики Казахстан, утвержденными приказом Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 декабря 2004 года N 268 см.V116840 и зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3369 18 января 2005 года и ответственностью за их нарушение, о чем лесопользователь расписывается в билете.
Со дня выдачи лесорубочного или лесного билета переданные лесопользователю участки государственного лесного фонда считаются сданными под его охрану.

20. Өз мұқтаждығы үшін тегін орман пайдаланудың белгіленген нормалары шегінде жабайы жемістер, жидектер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар және басқа да тағам ресурстарын, дәрі-дәрмектік шикізат (Қызыл кітапқа енгізілген мен құрамында есірткі заттар бар өсімдіктерден басқа) жинайтын жеке тұлғаларға, сондай-ақ өздеріне белгіленген тәртіппен бөлінетін қызмет бабындағы жер үлестерінде шөп шабу, мал жаю, бақша өсіру үшін мемлекеттік орман күзеті қызметкерлеріне орман билеттері берілмейді.
5. Ағаш кесу билетінің бланкілерін беру
және толтыру ерекшеліктері
21. Ағаш кесу жұмыстарын жүргізуге ағаш кесу билеті орман пайдаланушыға онда орман иеленушімен келісілген кеспеағашты игерудің технологиялық картасы болған жағдайда беріледі.
22. Ағаш кесу билеті қолданылатын мерзім ішінде оған қажет болуына қарай: дайындалған ағаш материалдарын тасып әкетуге рұқсат беру, дайындау мерзімін кейінге қалдыруға рұқсат беру туралы, ағаш кесу билеті бойынша орман пайдалану құқығының ауысуы туралы және басқа да жазбалар жазылуы және белгілер қойылуы мүмкін.
Ағаш кесілген жерді және дайындалған сүректі куәландыру актісі дайындалған ағаш материалдарын тасып әкетуге рұқсат беру үшін негіз болып табылады.
23. Ағаш кесу билетінің бланкісі былай толтырылады:
"Пайдалану түрі" деген жолда басты, аралық, өзге де мақсаттарда ағаш кесу көрсетіледі немесе жанама ағаш ресурстарын дайындаудың нақты түрі жазылады.
"Кесу тәсілі" деген жолда: жаппай, іріктеп, біртіндеп, ерікті-іріктеп, бірлі-жарым ағаштарды кесу көрсетіледі.
Орманды баптап-күту мақсатында ағаш кесуге ағаш кесу билетін жазып берген кезде "іріктеп" деген сөзден кейін ағаш кесудің түрін (жарықтандыру, тазарту, сирету, өтпелі кесу, санитарлық мақсатта кесу) көрсету қажет, ал басқа мақсаттарда ағаш кесу түрлеріне ағаш кесу билетін жазып берген кезде - ағаш кесу тәсілінен (жаппай, іріктеп) кейін кесудің нысаналы мақсаты көрсетіледі (санитарлық мақсатта кесу, өтімді үйінділерді жинау, электр желісін тартуға жол аршу, құрылыс салуға алаңқайлар тазарту, зерттеу жұмыстары кезінде нысаналар жасау және өзге де мақсаттар үшін). Жанама ағаш ресурстары дайындалған жағдайда ол жолға сызықша қойылады.
"Есепке алу тәсілі" деген жолда: жер көлемі бойынша, кесуге белгіленген ағаштардың мөлшері бойынша және дайындалған ағаш материалдарының немесе жанама ағаш ресурстарының саны бойынша есепке алу тәсілі көрсетіледі.
Түбірімен босатылатын сүректі есепке алу кесу тәсілдеріне байланысты:
жер көлемі бойынша - жаппай кесудің барлық түрлерінде, сондай-ақ өтімді үйінділерді жинау кезінде;
кесуге белгіленген ағаштардың саны бойынша - іріктеп кесу кезінде және сүректің 8 см және одан да жуан болған жағдайда; іріктеп санитарлық кесу және бірлі-жарым ағаштарды кесу кезінде;
дайындалған ағаш материалдарының мөлшері бойынша - егер кесуге жататын сүректің қорын алдын ала анықтау мүмкін болмаған жағдайда жүргізіледі.
Шөпшектерде, қураған ағаштарда, құйын сұлатпаларында, жел сұлатпаларында жұмыс жүргізген жағдайда сүрек босату ағаш кесу билетінде дайындалатын сүректің дәл мөлшері көрсетіле отырып жүргізіледі.
Босатылатын сүректің мөлшері есепке алудың барлық түрлерінде тығыз текше метрлер бойынша айқындалады. Сексеуіл сүрегін босатқан кезде оның массасын тоннамен есептеуге рұқсат етіледі.
Жанама сүрек ресурстарын босату әдетте мынадай өлшем бірліктерін қолдана отырып, олардың мөлшері бойынша есепке алынып жүргізіледі:
тонналар - шайыр, ағаш шырындары, қабығы, жапырақтары, бүршіктері үшін (килограммен есептеледі);
қоймалық текше метрлер - кесілген ағаш қалдықтары, түбірлер, тамырлар, қурайлар, бұтақты жем, қылқан жапырақты ағаш бұтақтар үшін;
даналар - жіңішке ағаштар мен қурайдан, тал шыбықтарынан, сондай-ақ жаңа жылдық шыршалардан дайындалатын ұсақ сортименттер үшін.

20. Лесные билеты не выдаются физическим лицам, осуществляющим сбор для собственных нужд в пределах установленных норм безвозмездного лесопользования дикорастущих плодов, ягод, орехов, грибов и иных пищевых ресурсов, лекарственного сырья (кроме растений, занесенных в Красную книгу, и наркосодержащих), а также должностным лицам государственной лесной охраны для осуществления сенокошения, пастьбы скота и огородничества на выделяемых им в установленном порядке служебных земельных наделах
5. Особенности выдачи и заполнения бланков
лесорубочного билета
21. Лесорубочный билет на проведение рубок леса выдается лесопользователю при наличии у него технологических карт на разработку лесосек, согласованных с лесовладельцем.
22. В течение срока действия лесорубочного билета на нем при необходимости могут производиться записи и отметки: о разрешении вывозки заготовленных лесоматериалов, о разрешенной отсрочке на заготовку, о переходе прав лесопользования по лесорубочному билету и другие.
Основанием для разрешения вывозки заготовленных лесоматериалов является Акт об освидетельствовании мест рубок и заготовленной древесины.
23. Бланк лесорубочного билета заполняется следующим образом:
В строке "Вид пользования" указывается: главное, промежуточное, прочие рубки или указывается конкретный вид заготовки второстепенных древесных ресурсов.
В строке "Способ рубки" указывается: сплошная, выборочная, постепенная, добровольно-выборочная, рубка единичных деревьев.
При выписке лесорубочного билета на рубки ухода за лесом после слова "выборочная" необходимо указать вид рубок ухода (осветление, прочистка, прореживание, проходная рубка, санитарная рубка), а при выписке лесорубочного билета на прочие рубки - после способа рубки (сплошная, выборочная) указать целевое назначение рубки (санитарная рубка, уборка ликвидной захламленности, разрубка трассы линии электропередачи, расчистка площади под строительство, разрубка визиров при изыскательских работах и для иных целей). В случае заготовки второстепенных древесных ресурсов в строке делается прочерк.
В строке "Способ учета" указывается способ учета: по площади, по числу деревьев, назначенных в рубку, по количеству заготовленных лесоматериалов или второстепенных древесных ресурсов.
Учет древесины, отпускаемой на корню, в зависимости от способов рубки производится:
по площади - при всех видах сплошных рубок, а также при уборке ликвидной захламленности;
по числу деревьев, назначенных в рубку - при проведении выборочных и древостоя 8 сантиметров и более; выборочных санитарных рубок и рубки единичных деревьев;
по количеству заготовленных лесоматериалов - если предварительно не представляется возможным определить запас подлежащей вырубке древесины.
При разработке валежника, сухостоя, бурелома, ветровала отпуск древесины производится с указанием в лесорубочном билете точного количества подлежащей заготовке древесины.
Количество подлежащей отпуску древесины при всех видах учета определяется в плотных кубометрах. При отпуске древесины саксаула разрешается производить учет по массе в тоннах.
Отпуск второстепенных древесных ресурсов производится, как правило, с учетом по их количеству с применением следующих единиц измерения:
тонны - для живицы, древесных соков, коры, листьев, почек (учитываются в килограммах);
складочные кубометры - для порубочных остатков, пней, корней, хвороста, веточного корма, хвойной лапки;
штуки - для мелких сортиментов из тонкомера и хвороста, ивового прута, а также новогодних елок.

24. Ағаш кесу билетінің мәтіндік бөлігінде "негізінде" деген сөзден кейін ағаш босатудың негіздемесі көрсетіледі.
Мемлекеттік орман иеленушілер бойынша ағаш кесудің жыл сайынғы көлемін бекіту туралы уәкілетті органның бұйрығы ағаш босатуға негіз болып табылады.
"Рұқсат етіледі" деген сөздерден кейін орман пайдаланушының толық атауы, оның салық төлеуші ретінде тіркелу нөмірі және оның заңды мекен-жайы көрсетіледі.
"200 ____ жылдың кеспеағаш қоры есебінен кесілсін" деген жолда кеспеағаш қоры бөлінген жыл, сондай-ақ қай орманнан (өсіп тұрған, қураған, өрттен, зиянкестерден зақымданған, жел құлатқан және басқалар) ағаш кесуге рұқсат етілгені көрсетіледі.
"Тасымалдау қашықтығы" деген жолда кеспеағаштан жалпы жұрт пайдаланатын жолға дейінгі қашықтық көрсетіледі, ол кеспеағаш орталығынан жолға дейінгі ең қысқа қашықтық бойынша картографиялық материалдармен анықталады және "Түбірімен босатылатын сүрек үшін базалық төлем ставкаларын, Орман пайдалану ақысын есептеу және бюджетке енгізу ережесін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы" (бұдан әрі - Базалық төлем ставкалары) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 15 сәуірдегі N 431 қаулысына сәйкес жергілікті рельефке байланысты түзетіледі. Қараныз K080000099
"Мемлекеттік орман қорының санаты" деген жолда мемлекеттік орман қорының санаттары: ерекше қорғалатын орман аумақтары, қала ормандары мен орман парктері, жасыл аймақтар, эрозияға қарсы ормандар, егістік пен топырақ қорғайтын ормандар және басқалары көрсетіледі.
25. Ағаш кесу билетінің мәтіндік бөлігіндегі кестеде мыналар көрсетіледі:
гектардың оннан бір бөлігіне дейінгі дәлдікпен кеспеағаштар көлемі гектармен, сондай-ақ шаруашылық (қылқан жапырақты, қатты жапырақты немесе жұмсақ жапырақты) көрсетіледі. Қажет болуына қарай шаруашылық басты тұқым бойынша: қарағай, шырша, сексеуіл, тал және басқа да шаруашылықтар деп көрсетілуі мүмкін;
"Өскіннің сақталуын қамтамасыз ету" деген бағандарда өскін және кеспеағашты бөлу кезінде жүргізілген есепке сәйкес 1 гектарға шаққанда мың данадағы өскін саны сақталуға тиіс алқап;
"Тығыз текше метрмен алғанда сүрек көлемі" деген бағандарда босатылатын бір текше метр дәлдікпен босатылатын сүрек көлемі;
"Теңгемен ставка бойынша құны" деген бағандарда орман пайдалану үшін ақы мөлшері көрсетіледі, оны босатылатын өсіп тұрған сүректің көлемі және оның белгіленген базалық төлем ставкалары, шайыр, ағаш шырындарын, жанама ағаш ресурстарын дайындау көлемдері және белгіленген тәртіппен бекітілген олардың бағасы басшылыққа алына отырып есептелген кеспеағаштың материалдық-ақшалай бағасының негізінде орман иеленуші анықтайды;
"Төленуге тиіс, теңге" деген бағанда төленуге тиіс сома көрсетіледі. Тегін босатылатын жағдайда бұл бағанда "тегін" деп жазылады.
Кесте әрбір кеспеағаш бойынша жеке-жеке толтырылады.
Ағаш кесу билеті екі немесе одан көп босатылатын бірліктеріне (кеспеағаштар немесе мөлдектер) жазылатын жағдайда кестенің соңында осы билетке енгізілген барлық босатылатын бірліктер бойынша жалпы қорытындысы шығарылады.

24. В текстовой части лесорубочного билета после слов "На основании" указывается основание для производимого отпуска леса.
Основанием отпуска леса является приказ уполномоченного органа  об утверждении ежегодных объемов рубок в разрезе государственных лесовладельцев.
После слова "разрешается" указывается полное наименование лесопользователя, его регистрационный номер налогоплательщика и юридический адрес.
В строке "Вырубить в счет лесосечного фонда 200_ года" указывается год, на который выделен лесосечный фонд, а также вырубка какого леса разрешается (растущего, сухостойного, поврежденного огнем, насекомыми, ветровального и другие).
В строке "Расстояние вывозки" указывается расстояние от лесосеки до дороги общего пользования, которая определяется по картографическим материалам по кратчайшему расстоянию от центра лесосеки до дороги и корректируется в зависимости от рельефа местности в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2002 года N 431 "Об утверждении базовых ставок платы за древесину, отпускаемую на корню, Правил исчисления и внесения в бюджет платы за лесные пользования, а также изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (далее - Базовые ставки платы). См. K080000099
В строке "Категория государственного лесного фонда" указывается категория государственного лесного фонда: особо охраняемые лесные территории, городские леса и лесопарки, зеленые зоны, противоэрозионные леса, поле- и почвозащитные леса или другие.
25. В таблице текстовой части лесорубочного билета указывается:
площадь делянок в гектарах с точностью до одной десятой гектара, а также хозяйство (хвойное, твердолиственное или мягколиственное). При необходимости хозяйство может быть указано по главной породе: сосновое, еловое, саксауловое, ивовое и так далее;
в графах "Обеспечить сохранение подроста" - площадь, на которой должен быть сохранен подрост и количество подроста в тысячах штук на 1 гектар, согласно проведенному при отводе лесосек учету;
в графах "Объем древесины в плотных кубических метрах" - количество отпускаемой древесины с точностью до одного кубического метра;
в графах "Стоимость по ставке в тенге" - размер платы за лесные пользования определяется лесовладельцем на основании материально-денежной оценки лесосек, рассчитанной исходя из объемов и установленных базовых ставок платы за древесину, отпускаемую на корню, объемов заготовки живицы, древесных соков, второстепенных древесных ресурсов и цен на них, утвержденных в установленном порядке;
в графе "Причитается к уплате, тенге" - сумма, причитающаяся к уплате. При бесплатном отпуске в этой графе проставляется "бесплатно".
Таблица заполняется по каждой делянке в отдельности.
В том случае, когда лесорубочный билет выписывается на две и более отпускные единицы (лесосеки или делянки), в конце таблицы подводится общий итог по всем отпускным единицам, внесенным в этот билет.

26. "Дайындалатын орман өнімдері үшін бюджетке төлемақы енгізу мерзімдері" деген жолда әрбір мерзім бойынша жарна төлеу күні мен оның мөлшері көрсетіледі.
Өсіп тұрған ағашты, шайырды, ағаш шырындары мен жанама ағаш ресурстарын босату кезінде (шамалы мөлшері бойынша немесе көлемі бойынша есепке ала отырып, сондай-ақ қателер анықталған жағдайда) дайындалған сүректің, шайырдың, ағаш шырындарының және жанама ағаш ресурстарының жалпы мөлшері ағаш кесу билетінде көзделген мөлшермен (көлеммен) сәйкес келмеген жағдайларда (егер дайындау онда көрсетілген жерлерде жүргізілген жағдайда) орман иеленушілер төлем сомасын қайта есептеуді және оны орман пайдаланушылардың қайта есептеу кезінде анықталған нақты дайындалған көлем үшін төлеуін қамтамасыз етеді. Бұл жағдайда қосымша есептелген соманы орман пайдаланушылар кезекті төлем жасау мерзімінде бюджетке енгізуі тиіс.
Орман иеленушінің өсіп тұрған ағашты босатумен айналысатын маманы ағаш кесу билеті жазылған күннен кейін, сондай-ақ орман пайдаланушылардың жеке шоттарына-карточкаларына тиісті жазбалар жазу үшін оған әрбір өзгеріс енгізілген күннен кейін ертеңнен қалдырмай оның үшінші данасын өзінің бухгалтерлік есеп қызметіне тапсырады. Бухгалтерлік есеп қызметінің аталған жазбаларды енгізуі туралы ағаш кесу билетіне белгі қойылады.
27. "Кесуге жатқызылмайды" деген жолда ағаш кесу ережесіне сәйкес кеспеағашта (мөлдекте) нақ қандай ағаштың кесілмейтіні, мысалы: ______ дана мөлшерде артықшылығы бар ағаштар, _____ дана мөлшерде тұқымдық ағаштар және жазылған ағаш кесу билеті бойынша кесуге арналмаған басқа да ағаштар, өскіннің сақталу пайызы және өзге де мәліметтер көрсетіледі.
28. "Дайындау мерзімінің аяқталуы" деген жол Өсіп тұрған ағашты босату ережесімен және басқа да нормативтік-құқықтық актілермен белгіленген дайындау мерзімдеріне сәйкес толтырылады.
29. "Уақытша қойма орындары" деген жолда белгіленген тәртіппен ресімделген уақытша (аралық) қоймалар орналасқан орамдардың нөмірлері көрсетіледі.
30. "Тасып әкетуге рұқсат етіледі" деген жол былай толтырылады:
сүрек босату кезінде алқабы ескеріле отырып, "Тасып әкетуге рұқсат етіледі" деген сөздердің алдынан "Дайындаумен бір мезгілде" деп жазылады;
сүрек босату кезінде мөлшері бойынша ескеріле отырып, "Тасып әкетуге рұқсат етіледі" деген сөздердің алдынан "дайындаумен бір мезгілде уақытша орман қоймаларына" немесе "дайындалған ағаш материалдарының мөлшері куәландырылғаннан кейін" деп жазылады;
сүрек босату кезінде өрттер, сондай-ақ дауыл құлату және жел сұлату зақымдаған екпелердегі мөлшері бойынша ескеріле отырып, "Тасып әкетуге рұқсат етіледі" деген сөздердің алдынан "Дайындаумен бір мезгілде" деп жазылады.

26. В строке "Сроки внесения в бюджет платы за заготавливаемую лесопродукцию" указываются даты взносов и размеры взносов по каждому сроку.
В случаях, когда при отпуске древесины на корню, живицы, древесных соков и второстепенных древесных ресурсов (с учетом по примерному количеству или по площади, а также при обнаружении ошибок) общее количество заготовленной древесины, живицы, древесных соков и второстепенных древесных ресурсов не совпадает с количеством (площадью), предусмотренным (предусмотренной) в лесорубочном билете (при условии, если заготовка произведена в пределах мест, указанных в нем), лесовладельцы обеспечивают перерасчет суммы платы и ее уплату лесопользователями за фактически заготовленный объем, установленный при перерасчете. В этом случае дополнительно исчисленные суммы подлежат внесению в бюджет лесопользователями в очередной срок уплаты платежа.
Специалист лесовладельца, ведающий отпуском древесины на корню, предоставляют в свою службу бухгалтерского учета третий экземпляр лесорубочного билета не позднее следующего дня после его выписки, а также после каждого внесенного в него изменения для производства соответствующих записей в лицевые счета-карточки лесопользователей. О внесении указанных записей службой бухгалтерского учета делается отметка на лесорубочном билете.
27. В строке "Рубке не подлежат" указывается, что именно не подлежит рубке на лесосеке (делянке) согласно правилам рубок леса, например: плюсовые деревья в количестве ___ штук, семенные деревья в количестве ___ штук и другие, не предназначенные для рубки по выписанному лесорубочному билету, процент сохранности подроста и иные.
28. Строка "Срок окончания заготовки" заполняется в соответствии со сроками заготовки, установленными Правилами отпуска древесины на корню, и другими нормативными правовыми актами.
29. В строке "Места временных складов" указываются номера кварталов, в которых располагаются временные (промежуточные) склады, оформленные в установленном порядке.
30. Строка "Вывозка разрешается" заполняется:
при отпуске древесины с учетом по площади надлежит после слов "Вывозка разрешается" указать "одновременно с заготовкой";
при отпуске древесины с учетом по количеству надлежит после слов "Вывозка разрешается" указать "одновременно с заготовкой на временные лесные склады" или "после освидетельствования заготовленного количества лесоматериалов";
при отпуске древесины с учетом по количеству в насаждениях, поврежденных пожарами, а также за счет разработки бурелома и ветровала надлежит после слов "Вывозка разрешается" указать "одновременно с заготовкой".

31. "Тасып әкетуді аяқтау мерзімі" деген жол Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған ағашты босату ережесімен немесе басқа да нормативтік-құқықтық актілермен белгіленген тасып әкету мерзімдеріне сәйкес толтырылады.
32. "Мерзімінен бұрын кесу рұқсат етіледі" деген жолда осы кесу рұқсат етілген күн, сондай-ақ мерзімнен бұрын кесуге рұқсат етілген сүректің мөлшері және қандай кеспеағаштарда (мөлдектерде) рұқсат етілгені көрсетіледі.
33. "Сүректің қабығын аршу, химиялық өңдеу мерзімі" деген жолда осы жұмыстар жүргізілуге тиіс мерзімдер қойылады.
34. "Кеспеағашты тазарту тәсілі" деген жолда жалпы алғанда ағаш кесу билеті бойынша, ал қажет болған жағдайда жекелеген мөлдектер немесе олардың бөліктері бойынша мынадай тазарту тәсілдерінің біреуі көрсетіледі:
ағаш кесу қалдықтарын шіріп кету немесе өрт жағынан қауіпсіз кезеңде кейіннен жағып жіберу үшін жатқан жерінде қалдырып, оларды үйіп қою немесе үзік-үзік жалдар етіп жинап қою;
бұл орман өсу жағдайларын жақсартуға жәрдемдесетін кезде ұнтақталған ағаш кесу қалдықтарын (ағаштың құрғақ түрлерінен басқа, жоңқа немесе ұзындығы 1 метрден аса қоймайтын кесінділер түріндегі) ағашы кесілген жерлерге шашып тастау;
ағаш кесу қалдықтарын тасымалдау жолдарына жинау және оларды сүйретіп тасу барысында нығыздау.
Кеспеағаштарды тазартудың атап көрсетілген әдістері аралас пайдаланылуы мүмкін.
Ағашы кесілген жерлерді тазартудың нақты тәсілдерін орман иеленушісі қолданылатын кесу ағаш тәсілін және оның өсу орнының жағдайларын және орманды қалпына келтіру ерекшеліктерін ескере отырып белгілейді.
Орман дақылдарын егу немесе өскінмен қалпына келтіру көзделген жаппай ағаш кесу орындарында кесу қалдықтары аралықтарындағы қашықтығы кемінде 20 метр болатындай етіп биіктігі 1-1,2 м қаз-қатар үйінділер немесе жалдар етіп жиналып, кейіннен олар жағып жіберіледі немесе шіру үшін қалдырылады.
35. "Кеспеағаштардағы игеру жұмыстарын бекітілген технологиялық карталарына сәйкес жүргізу" деген жолда ағаш кесу билетіне қоса тіркелген орман иеленушімен келісіліп, орман пайдаланушы бекіткен технологиялық карталардың нөмірлері мен күні көрсетіледі, олар ағаш кесу ережелеріне сәйкес әрбір кеспеағашқа жасалады.
Технологиялық картада орманды кесу және оны сүйретіп әкету, ағаш кесілген жерлерді кесу қалдықтарынан тазарту, орманды қалпына келтіру тәсілдері; алаңдарында өскін мен жас шыбықтар, күзет аймақтарымен бірге кесуге жатқызылмайтын ағаштар, құмырсқа илеулері сақталуға тиіс ағаш тасу жолдарының, бұрылыстарының, сүйрету жолдарының, тиеу алаңшаларының, қоймалар орналасқан орындардың, механизмдер орнатылған жерлердің және жұмысшыларға қызмет көрсету объектілерінің схемасы; топырақты эрозиядан қорғау және сүрекдіңнің қалатын бөлігін сақтау жөніндегі талаптары көрсетіледі.

31. Строка "Срок окончания вывозки" заполняется в соответствии со сроками вывозки, установленными Правилами отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда или другими нормативными правовыми актами.
32. В строке "Досрочная вырубка разрешается" указывается дата, с которой эта вырубка разрешается, а также количество разрешенной к досрочной вырубке древесины и на каких лесосеках (делянках).
33. В строке "Сроки окорки, химической обработки древесины" проставляются сроки, в которые эти работы должны быть проведены.
34. В строке "Способ очистки лесосеки" необходимо указать по лесорубочному билету в целом, а при необходимости по отдельным делянкам или их частям, один из способов очистки:
сбор порубочных остатков в кучи или прерывистые валы с оставлением их на месте для перегнивания или последующего сжигания в период, неопасный в пожарном отношении;
разбрасывание измельченных порубочных остатков (в виде щепы или отрезков не более 1 метра, кроме сухих типов леса) на вырубках, когда это способствует улучшению лесорастительных условий;
укладывание порубочных остатков на волоки и уплотнение их в процессе трелевки.
Перечисленные способы очистки лесосек могут применяться комбинированно.
Конкретные способы очистки мест рубок устанавливаются лесовладельцем с учетом применяемого способа рубки, условий местопроизрастания и особенностей возобновления леса.
На сплошных вырубках, где предусмотрено создание лесных культур или порослевое возобновление, порубочные остатки должны укладываться в параллельные кучи или валы высотой 1 - 1,2 метра при расстоянии между ними не менее 20 метров, с последующим их сжиганием или оставлением на перегнивание.
35. В строке "Разработку лесосек произвести согласно утвержденным технологическим картам" указываются номера и даты приложенных к лесорубочному билету согласованных лесовладельцем и утвержденных лесопользователем технологических карт, которые составляются в соответствии с правилами рубок леса на каждую лесосеку.
В технологической карте указываются способы рубки леса и трелевки древесины, очистки мест рубок от порубочных остатков, способ лесовосстановления; схема размещения лесовозных дорог, усов, волоков, погрузочных площадок, места расположения складов, стоянок механизмов и объектов обслуживания рабочих; площади, на которых должны быть сохранены подрост и молодняк, не подлежащие рубке деревья с охранными зонами, муравейники; требования по предохранению почв от эрозии и сохранению остающейся части древостоя.

36. "Ерекше жағдайлар" деген жолда кеспеағаш жұмыстарын жүргізу ерекшеліктері, сондай-ақ Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған ағашты босату ережесінде көзделмеген жағдайлар көрсетіледі, олар жайында билетке белгі қою қажет. Мысалы: шырыны жиналатын кезде қайыңды кесуге тыйым салынады; еменді маусымның 15-інен қыркүйектің 15-іне дейін кесуге болмайды; экологиялық-орман өсіру талаптарын өскінді, жас талды және қалдырылуға тиіс сүрекдің бөлігін сақтауды, топырақты эрозиядан қорғауды қамтамасыз ететін көлемде экологиялық және орман өсіру талаптарын орындау; қылқан жапырақты ағаш тұқымдарының түбірлерін қабығынан аршу және басқа да шарттарды орындау қажет.
37. "Дайындау мен тасымалдау мерзімін кейінге қалдыру туралы белгілер" деген жолда орман иеленуші басшысының немесе оның орынбасарының қолы қойылып, мөр басылған тиісті жазбалар енгізіледі.
38. "Ағаш кесілген жерлерді куәландыру материалдары бойынша орманды қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралар" бөлімі Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған ағашты босату ережесінде белгіленген мерзімде кеспеағаш куәландырылғаннан кейін толтырылады.
"Орманның қалпына келуін қамтамасыз ететін өскіннің сақталуы" деген жолда орман дақылдарын егу шараларын жүргізбей немесе табиғи қалпына келуге жәрдемдеспей-ақ орманның қалпына келуін қамтамасыз ететін өскін сақталған алқап көрсетіледі.
Өскіннің сақталуы қамтамасыз етілмеген жағдайда "орман дақылдарын егу" және "табиғи қалпына келуге жәрдемдесу" деген жолдарда аталған іс-шаралардың талап етілетін көлемі жазылады.
"Мекеме басшысы" деген жолда орман иеленуші басшының қолы мен аты-жөні қойылып, мөрмен куәландырылады.
6. Орман билетінің бланкілерін
беру және толтыру ерекшеліктері
39. Орман билеті бланкінің тиісті жолдарына орман пайдаланудың нақты орны (орманшылық, айналым, орамдар мен телімдердің нөмірлері) көрсетіліп, пайдаланудың әрбір түріне жеке жазылады.
40. "Негізінде" деген жолда мемлекеттік орман қоры учаскілеріндегі орман ресурстарын ұзақ мерзімді орман пайдалануға беру жөніндегі тендердің нәтижелері туралы хаттама жөніндегі шешім, аумақтық органның немесе уәкілетті органның орманды пайдалануға беру туралы шешімі келтіріледі.
41. "Рұқсат етілсін" деген жолда орман пайдаланушының атауы - жеке тұлғаның тегі, аты-жөні, оның салық төлеуші ретінде тіркелу нөмірі және заңды тұлға үшін мекен-жайы, салық төлеушінің тіркелу нөмірі және одан кейін орман пайдаланудың мынадай түрлері көрсетіледі:
орманды жанама пайдалану (нақты пайдаланылуы анықтала отырып);
мемлекеттік орман қоры жерлерін ғылыми-зерттеу мақсаттары үшін пайдалану;
мемлекеттік орман қоры учаскелерін мәдени-сауықтыру, рекреациялық, туристік және спорттық мақсаттар үшін пайдалану;
аң аулау объектілеріне жатпайтын жануарлар дүниесін, сондай-ақ жабайы жануарлардың пайдалы қасиеттері мен тіршілігінің өнімдерін шаруашылық мақсаттарда пайдалану (нақты пайдаланылуы анықтала отырып).

36. В строке "Особые условия" указываются особенности проведения лесосечных работ, а также условия, не предусмотренные Правилами отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда, о которых необходимо сделать отметку в билете. Например: запрещается рубка березы в период сокодвижения; запрещается рубка дуба с 15 июня по 15 сентября; выполнить эколого-лесоводственные требования в объемах, обеспечивающих сохранение подроста, молодняка и подлежащей оставлению части древостоя, предохранение почвы от эрозии; произвести окорку пней хвойных пород и другие условия.
37. В строке "Отметки о предоставлении отсрочек по заготовке и вывозке" производятся соответствующие надписи за подписью руководителя лесовладельца или его заместителя, заверенной печатью.
38. Раздел "Мероприятия по восстановлению леса по материалам освидетельствования мест рубок" заполняется после освидетельствования лесосек в сроки, установленные Правилами отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда.
В строке "Сохранение подроста, обеспечивающего восстановление леса" указывается площадь, на которой сохранен подрост, обеспечивающий восстановление леса без проведения мер создания лесных культур или содействия естественному возобновлению.
При не обеспечении сохранения подроста в строках "создание лесных культур" и "содействие естественному возобновлению" прописываются требуемые объемы указанных мероприятий. При обеспечении сохранения подроста в указанных строках проставляются прочерки.
В строке "Руководитель учреждения" проставляется подпись и фамилия, инициалы руководителя лесовладельца, которые заверяются печатью.
6. Особенности выдачи и заполнения бланков лесного билета
39. Лесной билет выписывается отдельно на каждый вид пользования с указанием в соответствующих строках бланка конкретного места лесопользования (лесничество, обход, номера кварталов и выделов).
40. В строке "На основании" приводится решение по протоколу о результатах тендера  по предоставлению лесных ресурсов на участках государственного лесного фонда в долгосрочное лесопользование, решение лесовладельца, решение территориального органа или уполномоченного органа о предоставлении лесопользования.
41. В строке "Допустить" указывается наименование лесопользователя - фамилия, имя, отчество физического лица, его регистрационный номер налогоплательщика и для юридического лица адрес местонахождения, регистрационный номер налогоплательщика и далее в строке "к" - указывается вид лесопользования:
побочные лесные пользования (с определением конкретного пользования);
пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей;
пользование участками государственного лесного фонда для культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целей;
пользование в хозяйственных целях животным миром, не относящимся к объектам охоты, а также полезными свойствами и продуктами жизнедеятельности диких животных (с определением конкретного пользования).

42. "Алқапта" және "мөлшерде" деген көрсеткіштер жолында алқабы гектармен және орман пайдалану бойынша тиісті деректер: көлемдері текше метрде, данада, тоннада, килограмда және басқалай көрсетіледі. Орман пайдаланудың алқабы мен көлемін анықтау кезінде ғылыми-негізделген нормалар және жергілікті өкілдік органдар бекітетін нормативтер ескеріледі.
43. "Такса бойынша құны" деген жолда орман пайдалану үшін белгіленген төлем сомасы (теңге) қойылады, ол:
орманды жанама пайдалану үшін - аумақтық органдармен келісілген облыстардың жергілікті атқарушы органдары жасаған есептер негізінде жергілікті өкілдік органдар белгілеген ставкалар бойынша;
мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу, мәдени-сауықтыру, рекреациялық, туристік және спорттық мақсаттарда пайдалану, аң аулау объектілеріне жатпайтын жануарлар дүниесін, сондай-ақ жабайы жануарлар пайдалы қасиеттері мен тіршілігінің өнімдерін шаруашылық мақсаттарда пайдалану үшін - "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес анықталады.
Көрсетілген пайдаланулар үшін төлемдерді бюджетке енгізу рұқсат беретін құжат алынғанға дейін жүргізіледі, онда төлем құжатының деректемелері көрсетіле отырып жүргізілген төлем туралы белгі жасалады.
44. "Ерекше жағдайлар" деген жолда орман пайдаланудың әрбір түрін жүзеге асыру кезінде сақтау қажет оған тән негізгі ерекшеліктер мен жағдайлар көрсетіледі. Мысалы, ұйымдасқан аңшылық шаруашылығы бар мемлекеттік орман қоры аумағында иттермен мал жаюға жол берілмейді; жабайы жемістер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер және басқа да тағам өнімдерін дайындау мен жинау екпеағаштарға жидек, саңырауқұлақ өсетін жерлерге нұқсан келтірмейтін әдістермен жүргізілуі тиіс; Қызыл кітапқа енгізілген өсімдіктерді жинауға тыйым салынады; орман пайдалануды жүзеге асыру кезінде уақытша құрылыстарды ғана тұрғызуға және өзге де жағдайларға рұқсат етіледі.
45. "Пайдалану мерзімі" деген жолда пайдалануды бастау мен аяқтаудың нақты күндері белгіленеді. Орман билеті бойынша пайдалану мерзімі негізінен 1 жылға (1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейін) немесе бір маусымға (бал жинау, саңырауқұлақтар, жидектер және басқалар дайындау) белгіленеді, маусымның ұзақтығын жергілікті өкілдік органдар айқындайды.
46. Орман билетінде белгіленген орман пайдалану аяқталғаннан кейін Куәландыру актісі жасалады.
47. Орман иеленушісі ағаш кесу билетінің немесе орман билетінің бір данасын жоғалтқан жағдайда акт жасалады және жоғалған ағаш кесу немесе орман билеттерінің орнына билеттің көшірмелері жазып беріледі. Көшірмеде бұрынғы нөмірі қойылып, "Жоғалған билеттің орнына" деген жазба жасалады.
Ағаш кесу немесе орман билетінің пайдаланылмай қалып қойған даналары бір бұрышынан екінші бұрышына сызып тасталып, бүлінген бланкілермен бірге жеке папкада сақталады.

42. В строке в показателях "На площади" и "в размере" - указываются площадь в гектарах и соответствующие данные по лесопользованию: объемы в кубических метрах, штуках, тоннах, килограммах и другие. При определении площади и объемов лесопользования учитываются научно-обоснованные нормы и нормативы, утверждаемые местными представительными органами.
43. В строке "Стоимость по таксе" проставляется сумма платы за лесопользование (в тенге), которая определяется:
за побочные лесные пользования - по ставкам, установленным местными представительными органами на основании расчетов, составленных местными исполнительными органами областей, согласованных с территориальными органами;
за пользование участками государственного лесного фонда в научно-исследовательских, культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целях, пользование в хозяйственных целях животным миром, не относящимся к объектам охоты, а также полезными свойствами и продуктами жизнедеятельности диких животных - в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговым кодексом)".
Внесение в бюджет платы за указанные пользования производится до получения разрешительного документа, в котором делается отметка о произведенной оплате с указанием реквизитов платежного документа.
44. В строке "Особые условия" приводятся основные особенности и условия, характерные для каждого вида лесопользования, которые необходимо соблюдать при его осуществлении. Например, на территории государственного лесного фонда с организованным охотничьим хозяйством пастьба скота с собаками не допускается; заготовка и сбор дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других пищевых продуктов должны производиться методами, не наносящими вред насаждениям, ягодникам, грибницам; сбор растений, включенных в Красную книгу, запрещается; при осуществлении лесопользования разрешается устройство только временных сооружений и иные условия.
45. В строке "Срок пользования" устанавливаются конкретные даты начала и окончания лесопользования. Срок пользования по лесному билету устанавливается, в основном, на 1 год (с 1 января по 31 декабря) или на сезон (медосбора, заготовки, грибов, ягод и другой), длительность которого определяется местными представительными органами.
46. По окончании лесопользования, определенного лесным билетом, составляется Акт освидетельствования.
47. При утере лесовладельцем экземпляра лесорубочного или лесного билета составляется акт и взамен утерянных лесорубочного или лесного билета выписываются дубликаты билета. На дубликате проставляется прежний номер и делается надпись "Взамен утерянного".
Остающиеся неиспользованные экземпляры бланка лесорубочного или лесного билета погашаются перечеркиванием с угла на угол и хранятся вместе с испорченными бланками в отдельной папке.

48. Орман пайдаланушы өзіне берілген ағаш кесу немесе орман билетін жоғалтып алған жағдайда ол орман иеленушіге оның көшірмесін беру туралы өтінішпен арыз жазады.
Мұндай жағдайларда көшірме жазып беру осы Ереженің 47-тармағында көрсетілген тәртіппен жүргізіледі.
Қажет болған жағдайларда орман иеленуші басшысының рұқсатымен мүдделі ұйымдарға беру үшін немесе уәкілетті мемлекеттік органдардың сұрау салуы бойынша ағаш кесу мен орман билеттерінің көшірмелері алынуы мүмкін. Бұл көшірмелер кәдімгі ақ қағазда жасалады, билет бланкілерін осы мақсаттар үшін пайдалануға тыйым салынады.
Ағаш кесу мен орман билеттерін
есепке алу, сақтау, толтыру және
беру ережесіне 1-қосымша
_________________________ облысы бойынша
200__ жылы ағаш кесу және орман билеттері
бланкілерін есепке алу
КІТАБЫ
Мемлекеттік орман иеленуші ________________________________________
Блан-
кілерді
алу
және
беру
күні
Блан-
кілер
кімнен
және
қандай
құжат
бойынша
алынды
Блан-
кілер
кімге
берілді
Ағаш кесу билеттері
Кіріс
Шығыс
Сериясы
және
нөмір-
лері
Комп-
лекттер
саны
Сериясы
және
нөмір-
лері
Комп-
лекттер
саны
кестенің жалғасы
Орман билеттері
Кіріс
Шығыс
Сериясы
және
нөмір-
лері
Комп-
лекттер
саны
Сериясы
және
нөмір-
лері
Комп-
лекттер
саны
Ағаш кесу мен орман билеттерін
есепке алу, сақтау, толтыру және
беру ережесіне 2-қосымша
___________________
___________________________ облысы бойынша
мемлекеттік орман иеленуші
200__ жылы ағаш кесу және орман билеттері
бланкілерінің кірісі және шығысы туралы
ЕСЕП
Ағаш кесу
билеттері,
комплект
Орман
билеттері,
комплект
01.01. 200__ж. қалдық
200 ___ ж. алынғаны
200__ ж.  жұмсалғаны
01.01. 200__ж. қалдық
200__ ж. қажет
Басшы
Қаржы бөлімінің бастығы

48. При утере лесопользователем выданного ему лесорубочного или лесного билета он подает лесовладельцу письменное заявление с просьбой о выдаче ему дубликата.
Выписка дубликата в этих случаях производится в порядке, изложенном в пункте 47 настоящих Правил.
В необходимых случаях, по разрешению руководителя лесовладельца, могут сниматься копии с лесорубочных и лесных билетов для выдачи заинтересованным организациям или по запросу уполномоченных государственных органов. Указанные копии изготавливаются на обычной белой бумаге, бланки билетов для этих целей использовать запрещается.
______________________________
Приложение 1
к Правилам учета, хранения,
заполнения и выдачи
лесорубочного и лесного билета
Книга
учета бланков лесорубочных и лесных билетов на 200__г.
по________________________области
Государственный лесовладелец_________________
Дата
полу-
чения
и вы-
дачи
бланков
От кого и
по какому
документу
получены
бланки
Кому
выданы
бланки
Лесорубочные билеты
Приход
Расход
Серия и
номера
Коли-
чество
комплек-
тов
Серия и
номера
Коли-
чество
комплек-
тов
продолжение таблицы
Лесные билеты
Приход
Расход
Серия и
номера
Коли-
чество
комплек-
тов
Серия и
номера
Коли-
чество
комплек-
тов
Приложение 2
к Правилам учета, хранения,
заполнения и выдачи
лесорубочного и лесного билета
Отчет
о приходе и расходе бланков лесорубочных и лесных билетов за 200__г.
по________________________области
государственный лесовладелец
Лесорубочные
билеты,
комплектов
Лесные
билеты,
комплектов
Остаток на 01.01. 200__г.
Получено в 200 ___ г.
Израсходовано в 200__ г.
Остаток на 01.01. 200__г.
Необходимо на 200__ г.
Руководитель
Начальник финансового отдела