Коммуналдық гигиена бойынша санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2005 жылғы 24 наурыздағы N 137 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 6 мамырда тіркелді. Тіркеу N 3629. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 28 шілдедегі N 555 бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.07.28 N 555 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) "Кір жуу объектілерін күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар ";
2) "Елді мекендер аумағын күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар ";
3) "Парфюмериялық-косметикалық өнімдерді және ауыз қуысының гигиенасын сақтайтын заттарды өндіретін объектілерді күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар " санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Байсеркин Б.С.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Акрачкова Д.В.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялауға жолдасын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі, Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері А.А. Белоногқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2005 жылғы 24 наурыздағы
N 137 бұйрығымен бекітілген
"Кір жуатын нысандарды күтіп-ұстауға, пайдалануға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" туралы
санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар
1. Жалпы ережелер
1. "Кір жуатын нысандарды күтіп-ұстауға пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" туралы санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар (бұдан әрі - санитарлық ережелер) кір жуатын нысандарды (бұдан әрі - кір жуатын орын), жобалауға, күтіп-ұстауға және пайдалануға қолданатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды анықтайды.
Осы санитарлық ережелер радиоактивті және химиялық заттармен ластанған киімдерді өңдеу, жуумен айналысатын кір жуатын орындарға таралмайды.

Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по коммунальной гигиене
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2005 года № 137. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2005 года № 3629. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июля 2010 года № 555
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 28.07.2010 № 555 (порядок ввеения в действие см. п. 6).
В соответствии с подпунктом 10) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарно-эпидемиологические правила и нормы:
1) "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации объектов прачечного обслуживания";
2) " Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию территории населенных мест";
3) " Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации объектов по производству парфюмерно-косметической продукции и средств гигиены полости рта".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Байсеркин Б.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения, Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
И.о.Министра
Утверждены приказом
И.о.Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 мая 2005 года
N 137
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
и эксплуатации объектов прачечного обслуживания"
1. Общие положения
1. Санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации объектов прачечного обслуживания" (далее - санитарные правила) устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, содержанию и эксплуатации объектов прачечного обслуживания (далее - прачечные).
Настоящие санитарные правила не распространяются на прачечные, предназначенные для обработки одежды, загрязненной радиоактивными и химическими веществами.

2. Осы санитарлық ережелерде мынандай терминдер мен анықтамалар қолданылды:
1) кір жуатын орын - іш киімдер мен төсек әбзелдерін, басқа да киімдер мен жұмсақ керек-жарақтарды тазалауға, жууға және үтіктеуге, зарарсыздандыруға арналған нысан;
2) бучильник - кір заттарды қайнатуға арналған барабан үлгісіндегі сыйымдылық.
2. Кір жуып, қызмет көрсететін нысандарды жобалауға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
3. Кір жуатын орын қалалық, ауылдық елді-мекендерде тұрғындардың мекен-жайларына жақын орналастырылады. Бөлінетін учаскенің мөлшері қолданыстағы құрылыстық нормалар мен ережелерге сай анықталады (бұдан әрі - ҚНжЕ).
4. Кір жуатын нысанға жер учаскесін бөлу, оны орналастыру, құрылысын жүргізу және қайтадан жөндеуден өткізу жөніндегі жобалық құжаттарын бекіту, пайдалануға беру тиісті аумақтағы санитарлық-эпидемиологиялық қадағалаудың мемлекеттік органдарының санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысы болғанда рұқсат етіледі.
5. Кір жуатын орынды жеке тұрған немесе жапсарлас салынған ғимараттарда, сол сияқты тұрғын үйлердің бірінші қабатында орналастыруға болады.
Кір жуатын орынды орналастыруға қойылатын нормативтік талаптар қолданыстағы ҚНжЕ талаптарына сай жүргізіледі.
6. Кір жуатын орынды қоғамдық ғимараттарда орналасқан жағдайда оған кіретін есік бөлек қарастырылуы керек.
Кір жуатын орынды жобалау барысында мүгедектердің кіріп шығуына ыңғайлы қондырғыларды - ғимаратқа кіре берісте еңіс жазықтықтарды (пандус), кедергісіз кіретін есіктерді, баспалдақтардың қосымша қоршауын, дыбыспен және түрлі-түсті боялаулармен берілетін белгілік нышандарды орналастыруды қарастыру керек.
7. Учаскедегі кір жуатын орынның құрылысының аумағы 35% аспауы керек. Кір жуатын орынға бөлінген учаскенің шекарасы емдеу, мектеп жасына дейінгі балалар және жалпы білім беретін ұйымдардың шекарасынан кем дегенде 50 метр (бұдан әрі - м) жерде орналасуы керек.
8. Кір жуатын орынның ішінде (немесе қасында) санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдарының келісімі бойынша тұрмыстық бұйымдарды химиялық жолмен тазалайтын ұйымдарды, жеке бастың тазалығын сақтауға арналған және тұрмыстық заттарды сататын дүңгіршек орналастыруға болады.
3. Сумен қамтамасыз етуге, канализация,
жылу, желдету және жарықтандыру жүйелеріне қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
9. Кір жуатын орындар үшін шаруашылық - ауыз су көзін таңдау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының "Шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз етуге және суды пайдаланатын мәдени-тұрмыстық орындарға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды бекіту туралы" 2004 жылғы 28 маусымдағы N 506 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде N 2999 тіркелген, санитарлық-эпидемиологиялық ережелердің талаптарына сай жүргізілуі керек.
Кір жуатын орынның сумен қамтамасыз етілуі, канализация жүйесі қолданыстағы ҚНжЕ-нің талаптарына сай жүргізілуі керек.

2. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) прачечная - объект осуществляющий чистку, стирку, глажение, дезинфекцию белья, одежды и другого мягкого инвентаря;
2) бучильник - емкость барабанного типа для кипячения белья.
2. Санитарно-эпидемиологические требования
к проектированию объектов прачечного обслуживания
3. Прачечные размещаются в городских и сельских поселениях. Размеры участка принимаются в соответствии с действующими строительными нормами и правилами (далее - СНиП).
4. Предоставление земельного участка, размещение прачечной, утверждение проектной документации на строительство и реконструкцию, ввод в эксплуатацию допускается при наличии положительного санитарно-эпидемиологического заключения государственного органа санитарно-эпидемиологической службы.
5. Прачечные размещаются в отдельно стоящих и пристроенных зданиях, так и на первом этаже общественных зданий.
Размещение прачечных принимаются в соответствии с требованиями действующих СНиП.
6. При размещении прачечной в общественном здании должен оборудоваться отдельный вход.
При проектировании прачечных должны предусматриваться устройства для удобного доступа инвалидов - пандусы при входе в здание, надлежащие двери, устройство дополнительных ограждений лестниц и звуковые и цветовые сигнальные обозначения.
7. Площадь застройки участка не должна превышать 35 процентов. Границы участка должны отстоять от границ участков, занимаемых лечебными, детскими дошкольными и общеобразовательными организациями не менее чем на 50 метров (далее - м).
8. В (при) прачечных могут размещаться организации химической чистки бытовых изделий, киоски по продаже предметов личной гигиены, бытовой химии по согласованию с государственными органами санитарно-эпидемиологической службы.
3. Санитарно-эпидемиологические требования
к водоснабжению, канализации, отоплению, вентиляции и освещению
9. Выбор источника хозяйственно-питьевого водоснабжения должен производиться в соответствии с приказом И.о.Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года N 506 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по хозяйственно-
питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования", зарегистрированном в Реестре государственных нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2999.
Водоснабжение, канализация прачечной должны осуществляться в соответствии с требованиями действующих СНиП.

10. Орталықтандырылған сумен қамтамасыз ету және канализация жүйесі болмаған жағдайда сумен қамтамасыз ету және ағынды суды жіберу орны мен жағдайы тиісті аумақтағы санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау жүргізетін мемлекеттік органмен келісіледі.
11. Кір жуатын орындардан ағатын суды өңдеу, егер кір жуатын орыннан шығатын судың арақатысы шаруашылықтан шығатын нәжістік ағын сумен араласқанда 1:1 жоғары болмайтын болса, оларды өңдеу шаруашылықтан шығатын нәжістік ағын суды өңдеу кезіндегідей жүргізіледі. Егер жоғарыдағылардың арақатысы 1:1 болса, онда канализациялық жүйеге түсер алдында оларды арнайы өңдеуден (әк қосып, болмаса тұндырады) өткізеді.
12. Ыстық сумен қамтамасыз ету орталықтандырылған жолмен немесе өз қазандығы арқылы жүргізіледі.
13. Жылумен, желдету және жасанды жарық көздерімен қамтамасыз етуді жобалау қолданыстағы ҚНжЕ-нің талаптарына сай жүргізілуі керек.
14. Ылғалды және сулы режимді үй-жайларда жарық беретін шамдар шашыранды судан қорғалатындай тығыз жабылуы керек.
4. Үй-жайларды күтіп-ұстауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
15. Кір жуатын орынның үй-жайларын орналастыру барысында таза және кір заттардың жанасуын болдырмайтын, тоқтаусыз технологиялық үдеріс ағынын сақтауды қамтамасыз ету керек.
16. Тұрғындардан кір заттарды қабылдайтын орын басқа бағыттағы ғимаратта орналасқанда, кір және таза заттарды қабылдайтын және сақтайтын, беретін бөлек үй-жайлар қарастырылуы керек.
17. Кір жуатын орынның үстіндегі қабаттар арасындағы жабынды будан, жылудан және дыбыстан оқшаулауды қамтамасыз етуі керек.
18. Кір жуатын орынның үстінде қоғамдық үй-жайлар орналасқан жағдайда, кір жуатын, кептіретін үй-жайлардың терезелері фрамугтар мен форточкаларсыз, ашылмайтындай болуы керек.
19. Кір жуатын орынның сулы және ылғалды үй-жайларындағы қабырғалардың ішкі беттері, ара бөліктері ылғалға төзімді болып, оңай тазаланып, жуылуы керек. Сулы тәртіпте жұмыс істейтін үй-жайлардың қабырғалары мен аралық қабырғалары барлық биіктігі бойынша, Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген, глазурленген тақтайшалармен жабылуы керек. Кір жуатын бөлімнің, киім ілетін орынның, себезгі және дәретхана бөлмелерінің едені су өткізбейтіндей тегіс, ойық-тесіктері болмауы керек.
20. Кір киімдер мен төсек әбзелдерін өңдеу қатаң тәртіпте технологиялық үдерістің ережелеріне сай жүргізілуге тиіс.
21. Жұқпасы бар кір киімдер мен төсек әбзелдерін өңдейтін кір жуу орындары төмендегідей талаптарға сай болуы керек:
1) жұқпасы бар кір киімдерді, төсек әбзелдерін қабылдауға (күту орны, қабылдау, іріктеу) арналған үй-жайлар басқа үй-жайлардан оқшау болуға тиіс;

10. При отсутствии централизованных систем водоснабжения и канализации условия водоснабжения и водоотведения согласовываются с органом государственной санитарно-эпидемиологической службы.
11. Обработка сточных вод прачечных производится совместно с хозяйственно-фекальными стоками при соотношении количества сточных вод прачечной и хозяйственно-фекальных сточных вод не более 1:1 (во время работы прачечной). При соотношении сточных вод более 1:1 сточные воды перед поступлением их в канализационную сеть должны подвергаться предварительной обработке (коагуляция с известкованием и отстаивание).
12. Горячее водоснабжение предусматривается централизованно или от собственной котельной.
13. Теплоснабжение, отопление, вентиляция и искусственное освещение должны проектироваться в соответствии с требованиями действующих СНиП.
14. Светильники в помещениях с мокрым и влажным режимом работы должны быть герметичны.
4. Санитарно-эпидемиологические требования
к содержанию помещений
15. При размещении помещений прачечных следует предусмотреть соблюдение поточности технологического процесса без пересечения и соприкосновения чистого и грязного белья.
16. Пункты приема белья от населения, размещенные в зданиях другого назначения, должны иметь раздельные помещения для приема, хранения и выдачи грязного и чистого белья.
17. Междуэтажные перекрытия над прачечными должны обеспечивать изоляцию от пара, тепла и звука других помещений.
18. Окна стиральных и сушильных помещений прачечных, в случае расположения над ними окон общественных помещений, должны быть глухими, без откидных фрамуг и форточек.
19. Внутренние стены, перегородки и перекрытия в мокрых и влажных помещениях прачечных должны быть влагостойкими, допускающими чистку и мойку. В помещениях с мокрым режимом стены и перегородки должны облицовываться на всю высоту плитками, разрешенными к применению в Республике Казахстан. Полы в стиральном отделении, гардеробных, душевых и уборных должны быть водонепроницаемыми, гладкими, без выбоин и щелей.
20. Обработка белья производится в строгом соответствии с правилами технологического процесса.
21. Прачечные, в которых предусматривается обработка инфицированного белья, должны соответствовать следующим требованиям:
1) помещения приема инфицированного белья должны быть изолированы от остальных помещений;

2) киімдерді қабылдайтын, іріктейтін, кір киімдер мен төсек әбзелдерін жуатын үй-жайлар сорып шығаратын жеке желдету жүйесімен жабдықталуы керек;
3) жұқпасы бар кір киімдер мен төсек әбзелдерін зарарсыздандырғыш сыйымдылықтарға салу бөлшектеу жағында жүргізіліп, оларды ыдыстан алу кір жуатын бөлім жақтан алынады;
4) жұқпасы бар кір киімдер мен төсек әбзелдерін зарарсыздандыру халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын сақтау саласындағы уәкілетті органымен рұқсат етілген дәрмектерді қолдану арқылы, белгіленген тәртіп бойынша жүргізіледі;
5) жуғыш және зарарсыздандырғыш заттар дайындаушының ыдысында, арнайы бөлінген жерде сақталуға тиіс.
22. Кір жуатын орынның құрал-жабдықтары, кір жуатын машиналардың орналасуы және үй-жайдың әрленуі тазалық жұмыстарын тез және оңай жүргізетіндей болып ыңғайлы орналасуы керек.
23. Кір жуатын орынның құрал-жабдықтарын орнатқанда шу мен дірілді азайтатын шараларды қарастыру керек.
24. Кір жуатын орынның үй-жайларын бұл өндіріске қатысы жоқ, басқа жұмыстарға пайдалануға рұқсат етілмейді.
25. Кір жуатын орын жұмыс біткеннен соң жақсылап тазаланып, желдетілуі керек. Кір жуатын орындағы құрал-жабдықтарды, ондағы жай күйді күрделі тазартудан өткізу кем дегенде аптасына 1 рет жүргізілуге тиіс.
26. Кір жуу орындарының барлық үй-жайларында жылылық, ылғалдылық, ауаның еселене ауысуы нормативті құжаттарға сай болуы керек.
27. Кір жуатын орынның үй-жайларында бөгде заттарды, қызметкерлердің киімдерін сақтауға болмайды.
28. Кір жуатын орында тамақ ішуге, жеке және жұмыс киімдерін сақтауға арналған шкафтармен жабдықталған тұрмыстық үй-жайлар, себезгі бөлмесі және санитарлық тораптар қарастырылуы керек. Себезгілер, унитаздар, раковиналардың саны қолданыстағы ҚНжЕ-ге сай болуы керек.
29. Кір жуатын орындарда жұмыс істейтін адамдар Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылы 20 қазандағы N 766 бұйрығы және Қазақстан Республикасының нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрінде N 2556 тіркелген "Халықтың арнайы топтарына міндетті медициналық тексерістерді жүргізу ережелерін бекіту туралы" және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылы 17 қыркүйегінде N 688 бұйрығы және Қазақстан Республикасының нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрінде N 2531 тіркелген "Халықтың арнайы топтарына гигиеналық оқыту жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу Ережелерін бекіту туралы" тіркелген құжаттарға сай жұмысқа түсер алдында және кезеңді медициналық тексерістерден өтіп отырулары керек. Қараныз V095886

2) помещения приема, разборки и стирки белья должны быть обеспечены самостоятельной вытяжной вентиляцией;
3) загрузка инфицированного белья в бучильники должна производиться из разборочной, выемка - со стороны стирального отделения;
4) обеззараживание белья производиться препаратами, разрешенными уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения в установленном порядке;
5) моющие и дезинфицирующие средства хранятся в таре изготовителя в специально отведенном месте.
22. Все оборудование прачечной, расстановка машин и отделка помещений должны допускать легкую и быструю их очистку.
23. При установке оборудования в прачечных должны быть предусмотрены мероприятия по снижению вибрации и шума.
24. Не допускается использование помещений прачечной для других целей, не связанных с производством.
25. После окончания работы все помещения должны быть убраны и проветрены. Генеральная уборка всех помещений, оборудования и обстановки должна проводиться не реже 1 раза в неделю.
26. Во всех помещениях должна поддерживаться температура, влажность и кратность воздухообмена в соответствии с действующей нормативной документацией.
27. Недопускается хранение в производственных помещениях прачечных посторонних вещей и одежды персонала.
28. В прачечной должны предусматриваться бытовые помещения, включающие комнаты для приема пищи, для хранения личной и специальной одежды, оборудованные шкафами, душевая и санитарный узел. Количество душевых сеток, раковин со смесителями с подводкой холодной и горячей воды, унитазов принимается в соответствии со СНиП.
29. Персонал в прачечной должен проходить обязательные предварительные при поступлении на работу и периодические медицинские осмотры в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2003 года N 766 "Об утверждении правил проведения обязательных медицинских осмотров декретированных групп населения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов Республики Казахстан за N 2556 и проходить гигиеническое обучение в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 сентября 2003 года N 688 "Об утверждении Правил по организации и проведению гигиенического обучения декретированной группы населения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2531.

2) инертті өнеркәсіптік қалдықтар - адам денсаулығына қауіпті емес, қоршаған ортаға зиян келтірмейтін, зияндылығы жағынан 5 топқа жататын өнеркәсіп қалдықтары;
3) сұйық қалдықтар - тазаланатын шұңқырлардағы нәжістік сұйық;
4) тапсырыс арқылы тазаланатын жүйе - азаматтардың, ұйымдардың, кәсіпорындардың, мекемелердің өтініші бойынша қалдықтарды жинап, жою;
5) қоқыс өткізгіш - тұрғын-үй және қоғамдық ғимараттардағы қалдықтарды, қоқыстарды жинап, жоятын санитарлық-техникалық имарат;
6) қалдықтарды залалсыздандыру - қалдықтар мен қоқыстарды өңдеу әдістері;
7) кезеңді-жоспарлы тазалау - қалдықтарды жинау және жою үшін жиілігі анықталған шаралар жүйесі;
8) қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған (ҚТҚ) полигондар - қатты тұрмыстық қалдықтарды оқшаулауға және залалсыздандыруға арналған арнайы имарат;
9) ассинизациялауға және жыртуға арналған танаптар - елді мекеннің сыртында орналасқан сұйық қалдықтарды жинауға және залалсыздандыруға бөлінген арнайы аумақ;
10) төгу стансалары - сұйық қалдықтарды канализацияға құюға арналған имарат;
11) мал көметін орын - арам өлген немесе мәжбүрлі түрде сойылатын малдардың мәйіттерін залалсыздандыруға, көмуге арналған имарат;
12) қатты қалдықтар - үй қоқыстары, ұйымдардан, мекемелерден шығатын қалдықтар, өнеркәсіптік кәсіпорындардың қазандықтарынан шығатын қалдықтар, құрылыс қоқыстары.
2. Елді мекендерде санитарлық тазалау жұмыстарын
ұйымдастырудың тәртібіне қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
3. Елді мекендердің аумағын санитарлық тазалаудан өткізу жүйесі қалдықтарды жинаудан, жоюдан, залалсыздандырудан тұрады және тұрмыстық, өндірістік қалдықтарды жоюды қарастырады.
4. Елді мекендердің аумағын санитарлық тазалау жұмыстарын мамандандырылған ұйымдар жүргізеді.
5. Құрылысы жаңадан жүргізілген учаскелердің тазалау жұмысы ғимараттарды пайдалануға берген мезгілден бастап жүргізіледі.
6. Арнайы бөлінетін автокөліктің саны үй құрылысы қорының нақты саны құрылысы жүргізілген учаскенің өсуіне байланысты және нақты елді мекеннің жергілікті жағдайын ескере отырып бөлінеді.
7. Кезекті-жоспарлы тазалау жұмыстары қалдықтар жоятын ұйымдардың, азаматтардың, жеке және заңды тұлғалардың арасында жасалған келісім кестелеріне сай жүргізіледі.
8. Қалдықтарды полигонға апарғанда, полигонның әкімшілігі автокөліктің әрбір кезекті сапарын жол қағазына тіркеуі керек.
9. Тұрмыстық және басқа да қалдықтарды шығару таңғы сағат 7-ден ерте болмай, түнде 23 сағаттан кеш болмауы керек.
10. Қатты және сұйық тұрмыстық қалдықтарды жою қолданып жүрген нормативтерге сай арнайы имараттарда (қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған полигондарда, ассенизациялау және жыртуға арналған танаптарда, мал көметін орындарда, канализациялық құрылымдар жүйесінде) жүргізіледі.
Қалдықтарды, оған арналмаған басқа жерлерге апарып тастауға немесе ауыл шаруашылығына арналған танаптарға көмуге болмайды.

2) инертные промышленные отходы - промышленные отходы, не представляющие опасности для здоровья человека и окружающей среды, относящиеся к 5 классу опасности;
3) жидкие отбросы - нечистоты, содержимое выгребных ям;
4) заявочная система очистки - сбор и удаление отбросов по заявке физических и юридических лиц;
5) мусоропровод - санитарно-техническое сооружение для сбора и удаления мусора, отбросов в жилых и общественных зданиях;
6) обезвреживание отбросов - методы обработки отбросов, отходов;
7) планово-регулярная очистка - система мероприятий по сбору и удалению отбросов с установленной кратностью;
8) полигоны для твердых бытовых отходов - специальные сооружения, предназначенные для изоляции и обезвреживания твердых бытовых отходов (далее - ТБО);
9) поля ассенизации, поля запахивания - специально выделенная территория за пределами населенного пункта для сбора и обезвреживания жидких отбросов;
10) сливные станции - сооружения для сбора и слива жидких отбросов в канализацию;
11) скотомогильник - сооружение для обезвреживания и захоронения трупов павших животных, либо после вынужденного убоя;
12) твердые отбросы - домовой мусор, отходы от организаций, учреждений, отходы котельных, промышленных предприятий, строительный мусор.
2. Санитарно-эпидемиологические требования
к организации и проведению санитарной
очистки населенных мест
3. Система санитарной очистки территорий населенных мест должна предусматривать сбор, удаление, обезвреживание и утилизацию бытовых и производственных отходов.
4. Санитарная очистка населенных мест осуществляется специализированными организациями.
5. На вновь застраиваемых участках, очистка должна быть организована к моменту ввода зданий в эксплуатацию.
6. Количество специального автотранспорта должно определяться с учетом фактического развития застраиваемого участка и местных условий конкретного населенного пункта.
7. Планово-регулярная очистка должна проводиться по договорам-графикам, заключаемым между организацией, производящей удаление отходов и физическими и юридическими лицами.
8. При вывозе отходов на полигон, каждый рейс автомашины должен отмечаться в путевом листе администрацией полигона.
9. Вывоз бытовых и других отходов должен проводиться не ранее 7 часов и не позднее 23 часов.
10. Обезвреживание твердых и жидких бытовых отходов, отбросов должна производиться на специальных сооружениях (полигоны для твердых бытовых отходов, поля ассенизации, поля запахивания, скотомогильник, система канализационных сооружений), которые должны соответствовать действующим нормативным документам.
Не допускается вывозить отходы на другие, не предназначенные для этого места, а также закапывать их на сельскохозяйственных полях.

11. Қоғамдық түрде пайдаланылатын орындарда (алаңдар, көше, парк, вокзал, аэропорт, базар, қалалық көліктің аялдамаларында, демалу орындарында) урналар қойылуы керек. Халық көп жүретін жерлерде урналар әрбір 40 метр (бұдан әрі - м) сайын, ал адамдар аз жүретін жерлерде әрбір 100 м сайын қойылуы керек. Көлік аялдамаларында урналарды қою міндетті түрде жүргізілуі керек. Урналарды тазалау толуына байланысты жүргізіледі.
12. Көшелердегі жол бетін жуғанда астаушаға жиналатын лас заттар өсімдіктер егілген жерлерге және тратуарға түспеуі керек.
13. Қозғалыс қарқынды жүретін көшелердің микроклиматын жақсарту үшін жылдың ыстық кездерінде (25 градус Цельсия (бұдан әрі - о С) жоғары болғанда) көшені сумен жуу керек.
14. Жаңбырдан кейінгі су ағары жоқ көшелер сыпырып, тазартатын машиналар арқылы тазаланып отыруы керек.
15. Күзде жапырақтар көптеп түсе бастаған кезде олар уақытында жиналып отыруы керек. Жиналған жапырақтарды арнайы шірітуге арналған орындарға апарып, төгу керек. Жиналған жапырақтарды тұрғын үй аудандарында, парктерде жағуға болмайды.
16. Жуғыш, тазалағыш машиналарды техникалық сумен толтыру жұмысын - мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалаудың мемлекеттік органдарымен келісілгеннен кейін ғана ашық су көздерінен алынған сумен толтыруға болады.
17. Көк шөптің үстіне мұз ойындыларын, лас қарларды тастауға және жинауға болмайды.
18. Нысандардың, ұйымдардың, кәсіпорындардың, мекемелердің аумақтарында санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдарының келісімінсіз дәретханалар, қазылған шұңқырлар және контейнерлерге арналған алаңдарды салуға және оны қайта жабдықтауға болмайды.
19. Жағажай жабылған соң негізгі тазалау жұмыстары - жағалауды, киім шешкіштерді, дәретханаларды, көгалдарды, бос ыдыстарды жуу және дәретханаларды зарарсыздандыру жүргізіледі. Күні бойы ағымдағы тазалау жұмыстары жүргізіледі. Жиналған қалдықтар таңғы сағат 8-ге дейін тасылып, алынып кетуі керек.
20. Урналар әрбір 1600 шаршы метр (бұдан әрі - м 2 ) жерге бір-бірден қойылып, көгалды жермен арасы 3-5 м, ал су жағасынан 10 м болып, бір-бірінен ара қашықтығы 40 м-ден алыс болмауы керек.
21. Сыйымдылығы 0,75 куб метр (бұдан әрі - м 3 ) контейнерлер әрбір 3500-4000 шаршы метр жағажай көлеміне бір-бірден қойылуы керек.
22. Жағажай аумағында 75 адамға 1 орыннан деген есеппен, шомылу орындарынан кем дегенде 50 м, әрі дегенде 200 м ара қашықтықта қоғамдық дәретханалар болуы керек.
23. Жағажай аумағында қолданылып жүрген нормативті құжаттардың талабына сай ауыз су ретінде қолданылатын фонтандар болуы керек. Фонтандардың арасы 200 метрден аспауы керек. Фонтандардан жиналған ағынды су жағажайдың жасыл алаңдарындағы өсімдіктерді суғаруға жұмсалады. Оларды жағажай шекарасынан 100 метрдей төмен орналасқан ағынды суға қосуға болады. Ауыз су үшін қолданылатын фонтандардың суын басқа мақсатқа пайдалануға болмайды.

11. В местах общественного пользования должны быть выставлены урны. Расстояние между урнами должно быть не более чем 40 метров (далее - м) на оживленных улицах и 100 м - на малолюдных. Обязательна установка урн в местах остановки городского транспорта. Очистка урн должна производиться по мере их наполнения.
12. Дорожные покрытия следует мыть так, чтобы загрязнения, скапливающиеся при лотковой части дороги, не выбрасывались потоками воды на полосы зеленых насаждений или тротуар.
13. Улицы с повышенной интенсивностью движения, нуждающиеся в улучшении микроклимата, в жаркое время года следует поливать водой (свыше плюс 25 градусов Цельсия (далее - 0 С).
14. Проезжая часть улиц, на которых отсутствует ливневая канализация, должна убираться подметально-уборочными машинами. Не допускается посыпать улицы поваренной солью.
15. В период листопада опавшие листья необходимо своевременно убирать. Собранные листья должны вывозиться на специально отведенные участки, либо на поля компостирования. Сжигать листья на территории жилой застройки, в скверах и парках не допускается.
16. Заправка поливомоечных и подметально-уборочных машин должна производиться технической водой, заправка - из открытых водоемов проводится по согласованию с органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
17. Не допускается перемещение, переброска и складирование скола льда, загрязненного снега на площади зеленых насаждений.
18. На территории объектов, организаций, учреждений не допускается строить и переоборудовать надворные туалеты, выгребные ямы и контейнерные площадки без согласования с государственными органами санитарно-эпидемиологической службы.
19. После закрытия пляжа должна производиться основная уборка берега, раздевалок, туалетов, зеленой зоны, мойка тары и дезинфекция туалетов. Днем производится текущая уборка. Собранные отходы должны вывозиться до 8 часов утра.
20. Урны должны быть расставлены из расчета не менее одной на 1600 квадратных метров (далее - м 2 ) территории пляжа и располагаться на расстоянии 3-5 м от полосы зеленых насаждений и не менее 10 м от уреза воды, расстояние между ними не должно превышать 40 м.
21. Контейнеры емкостью 0,75 кубических метров (далее - м 3 ) должны устанавливаться из расчета один контейнер на 3500 - 4000 м 2 площади пляжа.
22. На территориях пляжей должны быть оборудованы общественные туалеты из расчета одно место на 75 посетителей на расстоянии до места купания не менее 50 м и не более 200 м.
23. На территории пляжа должны быть установлены фонтанчики с подводом питьевой воды. Расстояние между фонтанчиками не должно превышать 200 м. Стоки от фонтанчиков могут использоваться для полива зеленых насаждений пляжа, допускается их отвод в проточные водоемы на расстоянии не менее 100 м ниже по течению реки от границы пляжа. Не допускается отвод воды из питьевых фонтанчиков в места, не предназначенные для этой цели.

24. Ашық және жабық шешінетін орындар, шешінуге арналған павильондар, гардеробтар күн сайын Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген зарарсыздандырғыш дәрмектердің ерітінділерін пайдалану арқылы жуылып отырылуы керек.
25. Жағажайға күн сайын жаңа таза құм және домалақ тастар әкелініп отырылуы керек.
26. Жағажайлардағы құмды қоқыстарды жинай отырып, механикаландырылған жолмен жетісіне кем дегенде 1 рет босаңсыту керек. Босаңсытқаннан кейін оның бетін тегістеу керек.
27. Шомылуға арналған жерлерде кір жуып, жануарларды шомылдыруға болмайды.
28. Парктердің шаруашылық аумағының қоқыс жинағыштарға бөлінген учаскесі демалушылардың көп жиналатын жерінен (би алаңдары, эстрада орналасқан жерден, фонтандардан, басты аллеялардың, көрсету павильиондарынан) кем дегенде 50 м қашықтықта орналасуы керек.
29. Урналар саны мынандай есеппен шығарылады: 800 м 2 парк алаңына 1 урна. Басты аллеяларда урналардың арасы 40 м көп болмауы керек. Сауда орындарының қасында міндетті түрде урна қойылуы керек.
30. Демалушылардың көптеп жиналатын орындарынан алыс жерде қалдықтарды жинау ыңғайлы болу үшін, оларды уақытша сақтауға арналған аралық жинағыштар қарастырылуы керек.
31. Шаруашылық алаңдарындағы контейнерлердің керекті санын анықтағанда 3 күн ішінде жиналатын қалдықтарды есептей отырып шығару керек.
32. Қоғамдық дәретханалар бір орынға 500 адам деп есептеп, демалушылардың көптеп жиналатын орнынан 50 м алыс емес жерде орналасуы керек.
33. Парктерді жабылғаннан кейінгі жинау жұмыстары таңертеңгі сағат 8-ге дейін бітуі керек. Күндіз қоқыстарды, түскен жапырақтарды жинап, ағымдағы тазалау жұмыстарын жүргізіп, өсімдіктер суғару керек.
34. Аурухана ұйымдарында пайда болатын қалдықтарды жинау, сақтау, сыртқа шығару нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрде 2004 жылы 26 қаңтарда N 2674 тіркелген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 13 қаңтарындағы N 19 "Медициналық ұйымдардан шығатын қалдықтарды жинауға, пайдалануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" туралы санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды бекіту туралы бұйрығына сай жүргізілуі керек. см. V055264
35. Ғимараттарды пайдаланатын мекемелер, тұрғын үй бөлімдері, кәсіпорындар және мекемелер, үйлердің коменданттары мен басқарушылары мыналарды істеуге тиіс:
1) тұрмыстық қалдықтарды жинап әкетуге келісім шартты уақытында жасау;
2) елді мекендердің аумақтарында санитарлық ережелерді сақтауға арналған шараларды тұрғындар арасында түсіндіру жұмыстары жүргізіп, оларды орындауға бағытталған шараларды ұйымдастыру;

24. Открытые и закрытые раздевалки, павильоны для раздевания, гардеробы должны мыться ежедневно с применением дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
25. На пляже ежегодно должен подсыпаться чистый песок или галька.
26. На песчаных пляжах не реже одного раза в неделю должно производиться механизированное рыхление поверхностного слоя песка с удалением собранных отходов. После рыхления песок необходимо выравнивать.
27. Стирать белье и купать животных в местах, предназначенных для купания людей не допускается.
28. Хозяйственная зона парков с участками, выделенными для установки  мусоросборников, должна быть расположена не ближе 50 м от мест массового скопления отдыхающих (танцевальные площадки, эстрады, фонтаны, главные аллеи, зрелищные павильоны).
29. При определении числа урн следует исходить из расчета: одна урна на 800м 2 площади парка. На главных аллеях расстояние между урнами не должно быть более 40 м. У каждого ларька, киоска необходимо устанавливать урну.
30. Для удобства сбора отходов в местах, удаленных от массового скопления отдыхающих, следует устанавливать промежуточные сборники для временного хранения отходов и смета.
31. При определении числа контейнеров для хозяйственных площадок следует исходить из среднего накопления отходов за 3 дня.
32. Общественные туалеты необходимо устанавливать на расстоянии не ближе 50 м от мест массового скопления отдыхающих, исходя из расчета одно место на 500 посетителей.
33. Основную уборку следует производить после закрытия парков до 8 часов утра. Днем необходимо собирать отходы и опавшие листья, производить текущую уборку, поливать зеленые насаждения.
34. Сбор, хранение, вывоз отходов, образующих в больничных организациях должны соответствовать требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 января 2004 года N 19 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов медицинских организаций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за
N 2674. см. V055264
35. Учреждения по эксплуатации зданий, жилищные отделы организаций и учреждений, коменданты и управляющие домами должны:
1) своевременно заключать договора на удаление бытовых отходов;
2) проводить разъяснительную работу и организовывать население для выполнения мероприятий по соблюдению санитарных правил содержания территорий населенных мест;

3) су өткізбейтін қатты беті бар қоқыс жинағыштарға арналған алаңды қарастырып, жабдықтау;
4) аула сыпырушыны тамақ қалдықтарын жинауға, көше мен аула сыпырындысын сақтауға арналған керекті құрал-жабдықтармен қамтамасыз ету;
5) қоқысқабылдағыш камераларды, алаңдарды, сондай-ақ, басқа да қалдықтарда кездесетін шыбындарға қарсы зарарсыздандыру, дезинсекция, тазалау жұмыстарын жүргізуге шара қолдану.
36. Елді мекеннің аумағын жинайтын ұйым әкімшілігі мыналарды іске асыру керек:
1) тұрғын үйлер, ұйымдар, мекемелер және кәсіпорындар аумағынан тұрмыстық қатты және сұйық қалдықтарды (келісім шарт бойынша) уақытында әкетуді;
2) әрбір арнайы машинаға маршрут графигі жасалынып, оның қозғалыс сызбасын дайындап, керек болғанда, пайдалану барысында жағдай өзгергенде өзгертулер енгізіп отырулары керек;
3) азаматтардың жеке меншігіне жататын үй құрылыстары жүргізілген ауданда жетісіне кем дегенде 2 рет тұрмыстық қатты қалдықтардан тазалаудың тұрақты-жоспарлы жұмыстарды жүйелі түрде жүргізу.
3. Тұрмыстық, өнеркәсіптік және тағамдық қатты
және сұйық қалдықтарды жинауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар
37. Үй иеліктерінің, ұйымдардың, мәдени-көпшілік мекемелерінде, демалыс орындарында қоқыс пен қалдықтарды жинауға арналған контейнерлерді қоюға көліктің келуіне ыңғайлы жолы бар арнайы алаң бөлінуі керек. Алаң су өткізбейтін қабатпен жабылып, үш жағынан бұта ағаштармен қоршалуы керек.
38. Контейнерлер қоятын алаңдар тұрғын үйлерден және қоғамдық ғимараттардан, барлық ұйымдардан, спорттық алаңдардан және халықтың демалатын орындарынан кем дегенде 25 метр (бұдан әрі - м) жерде орналасып, 100 м әрі қашықтықта болмауы керек. Алаңның мөлшері кем дегенде 5 контейнер қойылатындай болуы керек. Контейнерлермен алаң шетінің ара қашықтығы 1,0 м кем болмауы керек. Алаңға көлік келетіндей ыңғайлы жол қарастырылуы керек.
39. Осындай ара қашықтықты сақтауға болмайтын құрылысы қалыптасқан аудандарда дәретханалар, контейнерлік алаңдар аудандық сәулеткердің, тұрмыстық-пайдалану ұйымдарының, аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдарының мамандары қатысқан комиссия арқылы шешіледі.
40. Қойылатын қоқыс жинағыштардың (контейнерлердің) санын, осы қоқыс жинағыштарды пайдаланатын халықтың санына, қалдықтардың жиналу нормасына, қалдықтардың сақталу мерзіміне қарай есептейді. Қоқыс жинағыштардың есепті мөлшерін қоқыстың ең көп жиналатын уақытына қарап есептейді. Қалдықтардың (жиынтықтардың) жиналу нормасы қолданыстағы құрылыс нормалары мен ережелеріне сай жүргізілуі керек.
41. Қоқыс жинағыштарда (контейнерлерде) қоқысты сақтау мерзімі жылдың суық мерзімінде (ауа температурасы 0 және одан төмен болғанда) 3 тәуліктен аспай, ал жылдың жылы мезгілінде (температура + болғанда) 1 тәулікте аспауы керек.

3) оборудовать площадки с водонепроницаемым покрытием под мусоросборники;
4) обеспечивать дворников инвентарем, предназначенным для сбора пищевых отходов,
уличного и дворового смета;
5) принимать меры по обеспечению регулярной мойки, дезинфекции и дезинсекции против мух мусороприемных камер, площадок, а также сборников отходов.
36. Администрация организаций по уборке территории населенного места должна:
1) своевременно осуществлять (в соответствии с договорами) вывоз твердых и жидких бытовых отходов с территорий жилых домов, организаций, учреждений;
2) составлять на каждую спецмашину маршрутные графики со схемой движения и корректировать их в соответствии с изменившимися эксплуатационными условиями;
3) в районах застройки домов, принадлежащих гражданам на правах личной собственности, осуществлять планово-регулярную систему очистки от твердых бытовых отходов не реже двух раз в неделю.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к сбору твердых и жидких бытовых, промышленных и пищевых отходов
37. На территории домовладений, организаций, культурно-массовых учреждений, зон отдыха должны быть выделены специальные площадки для размещения контейнеров для сбора мусора и отходов с подъездами для транспорта. Площадка должна быть с водонепроницаемым покрытием и иметь сплошное ограждение из кустарника с трех сторон.
38. Площадки для установки контейнеров должны быть удалены от жилых и общественных зданий, организаций всех профилей, спортивных площадок и от мест отдыха населения на расстояние не менее 25 м и не более 100 м. Размер площадок должен быть рассчитан на установку не менее 5 контейнеров. Расстояния от контейнеров до краев площадки должны быть не менее 1,0 м.
39. В районах сложившейся застройки, где нет возможности соблюдения установленных разрывов от дворовых туалетов, контейнерных площадок эти расстояния устанавливаются комиссией с участием районного архитектора, жилищно-эксплуатационной организации, специалиста территориального органа государственной санитарно-эпидемиологической службы.
40. Для определения числа устанавливаемых мусоросборников (контейнеров) следует исходить из численности населения, пользующегося мусоросборниками, норм накопления отходов, сроков их хранения. Расчетный объем мусоросборников должен соответствовать фактическому накоплению отходов в периоды наибольшего их образования.
41. Срок хранения отходов в мусоросборниках (контейнерах) в холодное время года (при температуре - 0 и ниже) должен быть не более трех суток, в теплое время (при плюсовой температуре) не более суток.

42. Қолайлы тұрғын үй-жайлары қалыптасқанда тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға стандартты темір контейнерлер қолданылады (0.75 м 3 ), жеке меншіктегі үй иелігінде (ағаштан, темірден және басқа да заттардан) жасалған қақпағы бар сыйымдылықтарды пайдалануға болады.
43. Темір контейнерлер жаз кезеңінде кем дегенде 10 күнде 1 рет және (ауыстырылатын жүйе) қарастырылғанда әрбір (ауыстырылымнан кейін) жуылуы керек.
44. Контейнерлерден, арнайы автокөліктерден қайталана қолданылатын шикізаттарды (шүберектерді, банкілерді, бөтелкелерді және басқа да заттарды) пайдалану үшін алуға болмайды.
45. Жаңадан салынып жатқан 5 қабаттан кем емес тұрғын үйлерді салғанда қоқыс өткізгішті қарастыру керек.
46. Қоқыс өткізгіштен қабылдайтын камераға баратын жол үйге кіретін жолдан бөлек болуы керек. Қоқыс қабылдайтын камерада сыйымдылығы 1 тәулікке жететін контейнерлер болуы керек.
47. Қоқыс жинайтын камераның мөлшері кем дегенде 2х1,5 болуы  керек, оған баратын дәліздің ені 1,3 м, биіктігі 1,95 м болып, едені келетін асфальт жолдың деңгейінде болуы керек. Тұрмыстық қалдықтарды қоқыс қабылдайтын камераның еденіне қоқысты тастауға болмайды. Қалдық толтырылған сыйымдылықтарды арнайы автокөліктің келуінен (бір сағат) бұрын қалдық қабылдайтын камерадан сыртқа шығаруға болмайды.
48. Қалдық қабылдайтын камераларына ыстық, суық су жүйелері келтірілуі керек, еденде канализациямен жалғасқан ойық жыра болуы керек.
49. Саты алаңдарында орналасқан қоқыс өткізгіштердің қақпағы тығыз жабылу үшін резеңке төсенішпен жабдықталуы керек. Қоқыс өткізгіштер жеті сайын тазаланып, зарарсыздандырып отырылуы керек, ол үшін тиісті қондырғылармен жабдықталуы керек.
50. Қоқыс өткізгіштерді зарарсыздандыру жұмыстарын осындай жұмыстарды жүргізуге құқық беретін лицензиясы бар ұйымдар жүргізуі керек. Зарарсыздандыру үшін Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген дәрмектер қолданылуы керек.
51. Сұйық қалдықтарды канализациясы жоқ үй иелігі қабырғасы су өткізбейтін, төбесі қақпақпен жабылған тазаланылатын шұңқырға құяды. Оның үсті қақпақпен жабылып, қатты қалдықтар үшін торлы көзі болуы керек. Аулалық дәретхана бар жерлерде сорып алу шұңқырлары жалпылай болғаны дұрыс.
52. Канализациямен қосылмайтын ауладағы және қоғамдық дәретханалар тұрғын және қоғамдық үйлерден, балалар ойнайтын алаңнан, дем алатын орындардан кем дегенде 25 м қашықтықта орналасуы керек.
Орталықтандырылмаған су көздерін пайдаланғанда дәретханалар құдықтан, бұлақ көздерінен кем дегенде 50 м қашықтықта орналасуы керек.
53. Ауладағы дәретханалар жер үстіндегі бөліктен, қазылған шұңқырдан тұруы керек. Дәретхананың жер үстіндегі бөлігі бір-біріне тығыз қилыстырылған заттардан (тақтайдан, кірпіштерден, блоктардан) жасалынуы керек. Қазылған шұңқыр су сіңдірмеуі керек. Шұңқырдың тереңдігі жер астындағы судың деңгейіне байланысты, бірақ 3 м кем болмауы керек. Қазылған шұңқырдың толуы жер бетінен 0,35 м болғанда тазаланып отыруы керек. Мұндай шұңқырларды тазалау толуына байланысты жүргізіліп, кем дегенде жарты жылда 1 рет тазалану керек.

42. Для сбора ТБО следует применять в благоустроенном жилищном фонде стандартные контейнеры (0,75 м 3 ), в частных домовладениях допускается использовать емкости произвольной конструкции с крышками (деревянные, металлические и другие).
43. Металлические контейнеры в летний период должны мыться не реже одного раза в 10 дней (при несменяемой системе) и после каждого опорожнения (при сменяемой).
44. Выбор вторичного сырья (текстиль, банки, бутылки и другие предметы) из контейнеров, из специализированного транспорта не допускается.
45. Во вновь строящихся жилых домах с количеством этажей 5 и выше должны устраиваться мусоропроводы.
46. Вход в мусороприемную камеру должен быть изолирован от входа в здание и другие помещения. В мусороприемной камере должен быть запас контейнеров не менее чем на одни сутки.
47. Камера для сбора мусора (мусоросборная камера) должна иметь размеры не менее 2 на 1,5 м. Коридор, ведущий к камере, должен иметь ширину не менее 1,3 м, высоту не менее 1,95 м. Пол устраивается на одном уровне с асфальтированным подъездом. Не допускается сброс бытовых отходов на пол мусороприемной камеры. Емкости с отходами не допускается выставлять за пределы камеры заблаговременно (ранее одного часа) до прибытия специального автотранспорта.
48. Камера должна иметь подводку с горячей и холодной водой, трап в полу, присоединяемый к системе канализации.
49. Крышки загрузочных клапанов мусоропроводов на лестничных клетках должны иметь плотный привод, снабженный резиновыми прокладками. Мусоропроводы должны еженедельно очищаться и дезинфицироватьcя, для чего стволы оборудуются соответствующими устройствами.
50. Дезинфекция мусоропроводов проводится организациями при наличии лицензии на право проведения данных работ. Для дезинфекции применяются средства, разрешенные к использованию в Республике Казахстан.
51. Для сбора жидких отходов в не канализованных домовладениях должны быть оборудованы выгребные ямы с водонепроницаемым выгребом и наземную часть с крышкой и решеткой для отделения твердых фракций. При наличии дворовых уборных выгреб может быть общим.
52. Не канализованные дворовые и общественные уборные должны быть удалены от жилых и общественных зданий, от площадок для игр детей и отдыха населения на расстояние не менее 25 м.
В условиях децентрализованного водоснабжения дворовые уборные должны быть удалены от колодцев и каптажей родников на расстояние не менее 50 м.
53. Дворовая уборная должна иметь надземную часть и выгреб. Надземные помещения сооружают из плотно пригнанных материалов (досок, кирпичей, блоков). Выгреб должен быть водонепроницаемым. Глубина выгреба зависит от уровня грунтовых вод, но не должна быть более 3 м. Не допускается наполнение выгреба выше, чем до 0,35 м от поверхности земли. Выгреб очищается по мере его заполнения, но не реже одного раза в полгода.

54. Ауладағы дәретханаларды тазалау күн сайын жүргізілуі керек. Дәретхананың жер бетіндегі бөлігі кеміргіштер мен жәндіктер үшін кіре алмайтындай берік болуы керек. Канализацияға қосылмайтын дәретханалар, қазылған шұңқырлар 10 күнде 1 рет зарарсыздандырылып отыруға тиіс.
55. Жұқпалы аурулар және туберкулезді емдейтін мекемелерден тағам қалдықтарын жинауға болмайды.
56. Сауда нысандарында және қоғамдық тамақтандыру орындарында тамақ қалдықтарын уақытша сақтау мұздатқыш камераларда немесе басқа да суытқыш үй-жайларда жүргізілуі керек.
Тағамдық қалдықтарды жинауға арналған сыйымдылықтар жуу және зарарсыздандыру заттарын қолдана отырып, кем дегенде 10 күнде 1 рет жуылуы керек.
4. Қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған полигондардың
күтіп-ұсталуына және құрылымына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
57. Елді мекендерге арналған полигондар, ондағы халықтың санына қарамастан құрылады. Елді мекендердің бір тобы үшін орталықтандырылған полигон салуға болады.
58. Полигонды пайдаланылатын ұйымдарда мынандай жұмыстар әзірленуге тиіс:
1) полигонның жұмыс істеу кестесі мен уақыты;
2) тұрмыстық қалдықтарды қабылдау туралы нұсқау;
3) полигонда жұмыс істейтіндер үшін техникалық қауіпсіздік және өндірістік санитария нұсқауы.
59. ҚТҚ полигонына тұрмыстық және қоғамдық ғимараттардың, сауда кәсіпорындарының, қоғамдық тамақтандыру орындарының қалдықтары, бақ-саябақтардың сыпырындысы, құрылыстық қоқсықтар және өнеркәсіптік қалдықтардың қатты түрлері (ІІІ-ІV сынып қауіптілігіне жататын), сондай-ақ тәжірибелік әдіспен анықталған қауіпсіз қалдықтар қабылданады. Мұндай қалдықтардың тізімі аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің органдарымен келісіледі.
60. Қатты тұрмыстық қалдықтармен бірге жинауға жіберілетін өндірістік қалдықтардың ылғалдылығы 85% аспауы керек. Қалдықтар жарылыс тудырмайтындай, өз бетімен жанатындай болмауы керек. Сұйық және қою қалдықтар ҚТҚ полигонына қабылданбайды.
61. ІV сынып қауіптілігіне жататын өндірістік қалдықтар полигонға ешбір шектеусіз қабылданып, оқшаулағыш материал ретінде қолданылады. Бұл қалдықтардың сулы суырындысындағы (1 кг қалдыққа - 1 л су) улы заттардың деңгейі ҚТҚ-ның сүзіндісі тұсында мынандай сипаттарға ие болуы керек: оттегіге деген биохимиялық көрсеткіштің керектілігі (ОБК толық ) және оттегіге деген химиялық қажеттілігі (ОХҚ) 1 литрге 300 миллиграмнан/л (мг/л) аспай, құрылымы бір келкі болып, олардың фракцияларының көлемі 250 мл аспауы керек.
Шектеусіз қабылданатын ІV сыныпқа жататын өндірістік қалдықтардың тізімі, осы санитарлық ережелердің 1 қосымшасының 1 кестесінде берілген.

54. Уборка дворовых уборных должна проводиться ежедневно. Наземная часть дворовых уборных должна быть непроницаема для грызунов и насекомых. Не канализованные уборные и выгребные ямы должны дезинфицироваться 1 раз в 10 дней.
55. Не допускается собирать пищевые отходы в инфекционных и противотуберкулезных больничных организациях.
56. Временное хранение пищевых отходов в объектах торговли и общественного питания должно осуществляться в холодильных камерах или в других охлаждаемых помещениях.
Сборники, предназначенные для пищевых отходов должны ежедневно промываться с применением моющих средств и дезинфицироваться не реже 1 раза в десять дней.
4. Санитарно-эпидемиологические требования
к содержанию полигонов для твердых бытовых отходов
57. Полигоны строятся для населенных пунктов, независимо от численности населения. Возможно создание централизованных полигонов для группы населенных пунктов.
58. Организацией, эксплуатирующей полигон, разрабатываются:
1) регламент и режим работы полигонов;
2) инструкции по приему бытовых отходов;
3) инструкция по технике безопасности и производственной санитарии для лиц, работающих на полигоне.
Обеспечивается контроль состава и учет поступающих отходов, за распределением отходов в работающей части полигона, технологического цикла по изоляции отходов.
59. На полигоне ТБО принимаются отходы жилых и общественных зданий, объектов торговли, общественного питания, уличный, садово-парковый смет, строительный мусор и некоторые виды твердых промышленных отходов (III-IV класса опасности), а также не опасные отходы, класс которых устанавливается экспериментальными методами. Список таких отходов согласовывается с территориальным органом санитарно-эпидемиологической службы.
60. Промышленные отходы, допускаемые для совместного складирования с ТБО, должны иметь влажность не более 85 %. Отходы не должны быть взрывоопасными, самовозгорающимися. Жидкие и пастообразные отходы на полигон ТБО не принимаются.
61. Промышленные отходы IV класса опасности принимаются на полигон без ограничений и используются в качестве изолирующего материала. Эти отходы должны характеризоваться содержанием в водной вытяжке (1 литр воды на 1 килограмм отходов) токсичных веществ на уровне фильтрата из ТБО, показателем биохимической потребности в кислороде (далее - БПК полн ) и химической потребности в кислороде (далее - ХПК) - не выше 300 миллиграмм на литр (далее - мг/л), иметь однородную структуру с размером фракций менее 250 миллиметров (далее - мм).
Перечень промышленных отходов IV класса, принимаемых без ограничений, приведен в таблице 1 приложения 1 к настоящим санитарным правилам.

62. Тұрмыстық қалдықтармен бірге жиналатын улы заттардың деңгейі ҚТҚ-ның сүзіндісі тұсында және ОБҚ 20 және ОХҚ 400-5000 мг/л О 2 болғанда қауіптілігі ІІІ және ІV сыныптарға жататын өндірістік (осы санитарлық ережелердің 1 қосымшасының 2 , 3 кестелерінде көрсетілген) қалдықтар шектеулі көлемде (тұрмыстық қатты қалдықтар массасының 30% аспауы керек) алынады.
63. Қауіптілігі ІІІ және ІV сыныптарға жататын өндірістік қалдықтарды шығару санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің аумақтық органының келісімімен жүргізіледі.
64. Полигонда қызмет көрсетілетін ұйымдардың атауы болып, олар жіберетін қалдықтары мен олардың мөлшері көрсетілген тізім болуы керек.
65. Полигонға шығарылатын өнеркәсіптік қалдықтардың әрбір партиясына осы санитарлық ережелердің 2 қосымшасына сай анықтама рәсімделуі керек.
66. ҚТҚ полигондарына химиялық қалдықтар мен арнайы имараттарда зиянсыздандырылмаған індет туғызу қаупі бар қалдықтарды қабылдауға болмайды. Қатты, сұйық және қою радиоактивтілігі бар қалдықтарды радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін қолданыстағы халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ететін нормативті құқықтық актілердің (бұдан әрі - НҚА) талаптарына сай ұйымдастырылған арнайы полигондарда зиянсыздандырылуы керек.
67. Өндірістік ұйымдардан алынған улы заттар, ауыр металдар, жанғыш және жарылғыш заттары бар қатты және қою қалдықтарды (І, ІІ қауіпті топтағылар) көму және залалсыздандыру жұмыстары қолданыстағы НҚА талаптарына сай ұйымдастырылған полигондарда көмуі керек және ондағы көрсетілген жинау тәртібі мен тасымалдау, залалсыздандыру және өндірістік улы қалдықтарды көму ережелерін сақтау керек.
68. Жануарлардың өлекселерін, еткомбинаттарының жарамсыз өнімдерін зиянсыздандыру қолданылып жүрген санитарлық-малдәрігерлік ережелерге сай мал көметін орындарда, жоятын зауыттарда, арнайы биотермиялық камераларда жүргізілуі керек.
69. Полигондарда екінші рет қайта қолданылатын шикізаттарды жинауға және оларды сақтаудың уақытша орындарын орналастыруға және жинауға болмайды.
5. Тұрмыстық қатты қалдықтарға арналған
полигонын орналастыруға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
70. ҚТҚ полигонын орналастыруға арналған учаскені таңдағанда климатогеографиялық және топырақ ерекшеліктерін, геологиялық және гидрологиялық жағдайларын есепке алу керек.
Полигондарды орналастыруға мынандай жағдайда рұқсат етілмейді:
1) полигондарды су көзінің және минералды су көздерінің санитарлық қорғау аумақтарында орналастыруға болмайды;
2) барлық курорттардың қорғау аумақтарында;
3) жер қыртысының жарықтары жер бетіне жақын орналасқанда;

62. Промышленные отходы IV и III класса опасности (таблицах 2 3 приложения 1 к настоящим санитарным правилам) принимаются в ограниченном количестве (не более 30% от массы твердых бытовых отходов) и складируемые совместно с бытовыми, характеризующимися содержанием в водной вытяжке токсичных веществ на уровне фильтрата из ТБО и значениями БПК 20 и ХПК 400-5000 мг/л кислорода.
63. Вывоз промышленных отходов IV и III класса опасности проводиться по согласованию с территориальным органом санитарно-эпидемиологической службы.
64. На полигоне должен быть список (перечень) обслуживаемых организаций с указанием отходов и их количества.
65. На каждую партию вывозимых на полигон промышленных отходов должна оформляться справка в соответствии с приложением 2 к настоящим санитарным правилам.
66. На полигоны ТБО не допускается прием химических отходов и отходов, представляющих эпидемическую опасность, без обезвреживания на специальных сооружениях. Обезвреживание твердых, жидких и пастообразных отходов, обладающих радиоактивностью, осуществляется на специальных полигонах, организованных в соответствии с нормативными правовыми актами в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее - НПА).
67. Захоронение и обезвреживание твердых, пастообразных отходов промышленных организаций (I-II класса опасности), в которых содержится токсичные вещества, тяжелые металлы, горючие и взрывоопасные отходы должно производиться на полигонах, организованных в соответствии с действующими НПА, регламентирующими порядок накопления, транспортирование, обезвреживание и захоронение токсичных промышленных отходов.
68. Прием трупов павших животных, конфискатов, боен мясокомбинатов, обезвреживание которых должно производиться на скотомогильниках, утилизационных заводах, на полигоны ТБО не допускается.
69. На полигонах не допускается сбор вторичного сырья, размещение временных пунктов его хранения и складирование промышленных отходов.
5. Санитарно-эпидемиологические требования
к размещению полигонов ТБО
70. При выборе участка для строительства полигона ТБО следует учитывать климатогеографические и почвенные особенности, геологические и гидрологические условия местности.
Не допускается размещение полигонов:
1) на территории зон санитарной охраны водоисточников и минеральных источников;
2) во всех зонах охраны курортов;
3) в местах выхода на поверхность трещиноватых пород;

4) сулы горизанттардың жер бетіне шыққан орындарында;
5) халықтың жаппай демалатын орындарында және сауықтыру мекемелері орналасқан жерлерде.
71. Полигондарға арналған учаске елді мекеннің бекітілген бас жоспарына немесе құрылыстарының жоспарына сай бөлінуі керек. Полигонды жазық жерде орналастырған дұрыс. Полигондарды сайлар мен жыраларға орналастыруға болады, олардың әрбір бөліктерін тереңдігі жағынан жоспарлау керек. Жылына 1000 тонна қалдық қабылдайтын полигон учаскесінің ауданы 0,02-0,05 гектар (бұдан әрі - га) болып, пайдалану мерзімі 20 жылға есептелуі керек.
72. Полигонның шекарасынан тұрғын үйлердің шекарасына дейінгі арақашықтығы 500 м кем болмайтын санитариялық-қорғаныс аймағы (бұдан әрі - СҚА) бар полигондар елді мекен шекарасынан тыс жерде орналасуы керек. Сондай-ақ СҚА-ның аумағы атмосфераға түсетін газ тәрізді заттардың мөлшеріне байланысты анықталады. Егер нормативті аумақтың шекарасында ҚРШШ көп болатын болса, онда оның шекарасы 1,0  қанықпаның рұқсат етілген шегі (бұдан әрі - ҚРШШ) беретін белдеу арқылы анықталады. Санитарлық-қорғаныс аумақтың ең аз дегенде 50% көгалдандырылуы керек. Тұрғын үй-жайлар орналасқан аумақ жағынан ені 50 м кем болмайтын ағаш-бұталы өсімдіктер отырғызылуы керек.
73. ҚТҚ полигондары құрылымы, пайдаланылуы және оларды қайта өңдеу белгіленген тәртіп бойынша жүргізіледі.
Жинау аймағы полигонды пайдалану кестесіне сай кезекті түрде қалдықтармен толтырылатын (карталарға) бөлінеді.
74. Тығыздалған ҚТҚ-ның арасын және ақырғы рет көмуге керекті топырақты алу үшін, жинау аймағының (учаскесінің) барлық көлеміне қазан шұңқыр қарастырылуы керек. Қазан шұңқырлардан алынған топырақ полигонның периметрі бойынша үйіледі.
75. Полигондардағы қалдықтарды залалсыздандыру үшін бурттарда далалық компостау әдісі пайдаланылады, ал жылына 120 мың м 3 ҚТҚ қабылдайтын полигондар үшін ҚТҚ-ды жинау траншейлі сызба арқылы жүргізіледі. Траншеялардың тереңдігі 3-6 м, ал жоғарғы жағының ені 6-12 м болуы керек. Траншеялар желдің жиі соғатын бағытына көлденең орналастырылады.
76. Траншеяларды қазу барысында алынған топырақ ҚТҚ-мен толтырылған траншеяларды жабуға жұмсалынады. Ылғалдылығы 55% ҚТҚ-ды жинайтын қазан шұңқырлардың түбі, орташа жылдық жауын-шашын көп болатын климаттарда аумақтарда су өткізбейтін сазды топырақ кем дегенде 0,5 м тереңдікке қазылуы керек.
77. Бір траншеяның ұзындығы оның толтырылу уақытын есепке ала отырып анықталуы керек:
1) температурасы 0 0 С-ден жоғары болған кезеңде - 1-2 ай ішінде;
2) температурасы 0 0 С-ден төмен болған кезеңде - топырақтың барлық тоңазу кезінде.

4) в местах выклинивания водоносных горизонтов;
5) в местах массового отдыха населения и оздоровительных учреждений.
71. Участок для устройства полигона должен отводиться в соответствии с утвержденным генеральным планом или проектом планировки и застройки населенного пункта. Полигон желательно размещать на ровной территории. Допускается размещение полигона в овраге, который по длине разбивается на части, каждая из которых подвергается вертикальной планировке. Площадь участка полигона выделяется из расчета 0,02-0,05 гектара (далее - га) на 1000 тонн отходов в год и срока эксплуатации в течение 20 лет.
72. Полигоны должны размещаться за пределами границ населенного пункта, с размером санитарно-защитной зоны (далее - СЗЗ) от границ полигона до границ жилой застройки не менее 500 м, кроме того, размер СЗЗ может уточняться при расчете газообразных выбросов в атмосферу. Границы зоны устанавливаются по изолинии 1,0 предельно допустимой концентрации (далее - ПДК), если она выходит из пределов нормативной зоны. Минимальная площадь озеленения СЗЗ должна составлять 50%. Со стороны селитебной территории необходимо предусматривать полосу древесно-кустарниковых насаждений шириной не менее 50 м.
73. Территория полигона делится на две зоны: зона складирования ТБО и зона для размещения хозяйственно-бытовых объектов.
Зона складирования делится на отдельные участки (далее - карты), которые должны поочередно заполняться отбросами, согласно графика эксплуатации полигона.
74. По всей площади зоны (участка) складирования предусматривается устройство котлована с целью получения грунта для промежуточной и окончательной засыпки уплотненных ТБО. Грунт из котлованов складируется в отвалах по периметру полигона.
75. Для обеззараживания отходов на полигонах используются методы полевого компостирования в буртах, для полигонов, принимающих менее 120000 м 3 ТБО в год, может применяться траншейная схема складирования ТБО. Траншеи должны иметь глубину 3-6 м и ширину по верху 6-12 м. Траншеи устраиваются перпендикулярно направлению господствующих ветров.
76. Грунт, полученный от рытья траншей, используется для их засыпки после заполнения ТБО. Основание (днище) траншеи для складирования ТБО с влажностью 55% и в климатических зонах с большим числом среднегодовых осадков, должно быть не менее чем на 0,5 м заглублено в глинистые грунты.
77. Длина одной траншеи должна устраиваться с учетом времени ее заполнения:
1) в период температур выше 0 о С в течение 1-2 месяцев;
2) в период температур ниже 0 о С - на весь период промерзания грунтов.

78. ҚТҚ-ны батпақты жердегі суларға, қар суы басып кететін учаскелерге тікелей жинауға болмайды, мұндай жерлерде ҚТҚ полигонын жасау үшін, жер беті, қар суларынан деңгейі 1 метрден асатын инертті материалдардан төкпе жасау керек. Төкпе жасардан бұрын су өткізбейтін экран қарастырылуы керек. Егер жер асты сулары 1 м жоғары тереңдікте жататын болса, онда ол жердің бетіне оқшаулайтын қабат төселініп, оның топырағы құрғатылуы керек.
79. Шаруашылық аумағында өндірістік-тұрмыстық ғимараттар, гараждар, механизмдер мен машиналарға арналған төбесі жабық алаңдар қарастырылуы керек. Қызметкерлерді керекті мөлшерде ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен қамтамасыз ететін көз қарастырылып, олардың тамақ ішетін бөлмесі және дәретхана қарастырылуы керек. Шаруашылық аумақтың алаңдары бетондалып немесе асфальттанады. Жарық беріліп, қоршауға алынады.
80. ҚТҚ-ның контейнерлердің жуатын алаң шаруашылық аумағынан тыс жерде орналасуы керек, ол жерде жуу бөлімшесі қарастырылып, оған суық су әкелінуі керек. Таза және лас контейнерлерді таситын, сондай-ақ полигонға қоқыс әкелетін жолдар бірімен-бірі қиылыспау керек.
81. Құбыр арқылы келетін су жоқ болғанда контейнерлерді жуу, сырттағы ауаның температурасы плюс 5 0 С-ден жоғары болғанда, су себетін көлік арқылы жүргізіледі.
82. Контейнерлерді жуған соң жиналған суларды булану үшін карталарға немесе ҚТҚ-ды ылғалдандыру үшін пайдалану керек.
83. Полигоннан шыға берісте зарарсыздандырғыш қондырғы - қоқсық жинағыштардың дөңгелектерін зарарсыздандыратын ұзындығы кем дегенде 8 м, ені 3 м, тереңдігі 0,3 м болатын бетондалған ванна қарастырылуы керек. Бұл ванна мемлекеттік тіркеуден және сертификаттаудан өткен зарарсыздандырғыш заттардың ерітіндісімен толтырылуы керек.
84. Полигонның барлық ауласының периметрі бойынша жеңіл қоршау жүргізіледі. Оны тереңдігі 2 м астын құрғататын траншея немесе биіктігі 2 м аспайтын топырақ үйінділері алмастыра алады. Шаруашылық-тұрмыстық ғимараттың алдына шлагбаум орналастырылады. Түнде полигонның ауласы жарықтандырылуы керек. Жұмыс карталарының ең төменгі жарықтануы 5 люкстен кем болмауы керек.
85. Полигонның көгалында (периметрі бойынша) ҚТҚ-дың жер асты суларына әсерін есептеу үшін бақылау ұңғымалары қарастырылып, олардың бірі полигоннан жоғары жер асты суларының ағыны бойында, 1-2 ұңғыма полигоннан төмен жерде орналастырылады. Ұңғымаларға автокөлік баратын жолдар қарастырылып, суларды жинайтын немесе сынама алу үшін суларды құйып алатын сыйымдылықтар қарастырылады.
6. ҚТҚ полигондарын пайдалануға және оларды
консервациялауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар

78. Непосредственное складирование ТБО в воду на болотистых и заливаемых паводковыми водами участка запрещается. До использования таких участков под полигон ТБО на них должна устраиваться подсыпка инертными материалами на высоту, превышающую на 1 метр максимальный уровень поверхностных или паводковых вод. При подсыпке устраивается водоупорный экран. При наличии грунтовых вод на глубине менее 1 метра на поверхность наносится изолирующий слой с предварительным осушением грунта.
79. Хозяйственная зона устраивается для размещения производственно-бытового здания, гаража или навеса для машин и механизмов. Персонал должен быть обеспечен хозяйственно-питьевой водой. Для персонала предусматривается комната для приема пищи и санузел. Территория хозяйственной зоны бетонируется или асфальтируется, освещается, ограждается.
80. Площадка для мойки контейнеров ТБО должна располагаться вне территории хозяйственной зоны. На ней устраивается моечное отделение с подводкой холодной воды. Транспортные потоки чистых и грязных контейнеров, а так же прибывающих на полигон мусоровозов не должны пересекаться.
81. При отсутствии водопроводной воды мытье контейнеров при температуре наружного воздуха выше плюс 5 о С допускается осуществлять поливомоечными машинами.
82. Сточные воды от мытья контейнеров должны подаваться на карты для испарения либо использоваться для увлажнения ТБО.
83. При выезде с полигона должна устраиваться дезинфицирующая установка - бетонная ванна для обеззараживания колес мусоровозов, длина ее должна быть не менее 8 м, ширина - 3 м, глубина - 0,3 м. Ванна заполняется раствором с одним из дезинфекционных средств, прошедших государственную регистрацию и сертификацию.
84. По периметру всей территории полигона устраивается легкое ограждение. Его могут заменять осушительная траншея глубиной более 2 м или земляной вал высотой не более 2 м. У производственно-бытового здания устраивается шлагбаум. В ночное время территория должна быть освещена. Минимальная освещенность рабочих карт должна быть 5 люксов.
85. В зеленой зоне полигона (по периметру) должны устраиваться контрольные скважины для учета влияния ТБО на грунтовые воды, одна из них - выше полигона по потоку грунтовых вод, 1-2 скважины - ниже полигона. К скважинам устраиваются подъезды для автотранспорта, емкости для водоотлива или откачки воды перед взятием проб.
6. Санитарно-эпидемиологические требования
к эксплуатации полигонов ТБО и их консервации

86. Полигонға жеткізілетін ҚТҚ санының есебі арнайы жорналда жүргізіледі (осы санитарлық ереженің 3- қосымшасы).
87. ҚТҚ-ны жинау жұмысшы карталарына сай жүргізіледі. ҚТҚ-ның аралық немесе ақтық рет оқшаулау тығыздалған қабаты қалыңдығы 2,0 м топырақпен немесе басқа инертті материалдармен жабу арқылы жүргізілуі керек. Жазық жерлерде орналасқан ҚТҚ-ның полигондарын оқшаулау жаз мезгілдерінде күн сайын, ал температура +5 0 С-ден төмен болғанда 3 тәулік сайын жүргізілуі керек.
88. Қыс мезгілінде оқшаулағыш материал ретінде көмір қождарын, өндірістік қалдықтарды: әкті, борды, гипсті, графитті, асбоцементті, шиферді пайдалануға болады.
89. ҚТҚ-ның полигондарында жинап, сақтау кезінде периметрі бойынша оқшауланып, тығыздалуы керек, 5 тәулікте бір рет жоғарғы жағынан оқшаулауға (траншеяны жабу) рұқсат етіледі.
90. Қоқсық жинағыштардан төккенде және ҚТҚ жинағанда қалдықтардың жеңіл түрлерін ұстап қалу үшін, жылжымалы тор қоршауларды жел тұратын жағынан тіктей орнатады. Кем дегенде ауысымына бір рет жылжымалы қалқаншаларда ұсталған қалдықтарды жұмысшы карталардың беттеріне жинап, орналастырады, олар үстіңгі жағынан оқшаулайтын топырақпен тығыздалады.
91. Жер асты және бетіндегі жиналған суларды ашық су қоймаларына апаратын айналмалы каналдар жүйелі түрде қалдықтардан тазаланып отырылуы керек.
92. Полигонның қызмет көрсететін персоналы кем дегенде 10 күнде бір рет полигонның СҚА және полигонға келетін жолдың жанындағы жерлерді тексеруден өткізулері керек. Олар ластанған жағдайда, тазалануы керек.
93. Полигонның аумағында ҚТҚ-ны жағуға қатаң тиым салынады, ал олар өз бетінен жанған жағдайда сөндірілуі керек.
94. Полигонды жабу жобалау барысында қарастырылған биіктікке жететіндей етіп, топырақпен жапқаннан кейін жүргізіледі. Жапқан топырақтың сығымдалу салдарынан төмендейтінін еске ала отырып, пайдалану уақыты 5 жылдан кем полигондарды топырақпен жапқанда жобаланған шамадан 10% көп мөлшерде жабу керек.
95. Полигонды жабар алдындағы үстіңгі ақырғы қабат су жібермейтін топырақпен жабылуы керек.
96. Үстіңгі ақырғы қабатты жобалағанда полигонның шет жағында су ағатын еңістіктерді қарастыру қажет.
97. Полигонның сыртқы еңістіктерін бекіту пайдаланудың басынан бастап, қабырғасы көтерілген сайын жүргізіліп отырылуы керек. Полигонның сыртқы еңістіктерін бекітуге өсімдіктер өсетін топырақты пайдалануға болады.
98. Полигонның жоғарғы жабылатын қабатын құру полигон жабылған соң, оны әрі қарай пайдаланудың алдын ала қарастырылған жағдайларға байланысты анықталады. Жабық полигонды ормансаябақты кешенін, шаңғы спортына арналған төбе немесе айналаны көруге арналған қарайтын алаң жасау үшін пайдаланғанда жабылатын сыртқы қабаттың қалыңдығы кем дегенде 0,6 м болуы керек.

86. Учет количества ТБО, доставляемые на полигон, ведется в специальном журнале (приложение 3 к настоящим санитарным правилам).
87. Складирование ТБО должно проводиться на рабочей карте. Промежуточная или окончательная изоляция уплотненного слоя ТБО толщиной 2,0 м осуществляется грунтом или другим инертным материалом. На плоских полигонах изоляция ТБО должна проводиться в летний период ежесуточно, при температуре ниже плюс 5 о С - не позднее 3 суток с момента складирования.
88. В качестве изолирующего материала допускается использовать шлаки, отходы производств: извести, мела, соды, гипса, графита, асбоцемента, шифера.
89. ТБО в процессе складирования на полигоне должны быть изолированы по периметру и уплотнены, допускается изоляция сверху (засыпка траншеи) один раз в 5 суток.
90. При разгрузке из мусоровозов и складировании ТБО устанавливаются переносные сетчатые ограждения перпендикулярно направлению господствующих ветров для задержки легких фракций отходов. Не реже одного раза в смену отходы, задерживаемые переносными щитами, собираются и размещаются по поверхности рабочей карты, уплотняются сверху изолирующим слоем грунта.
91. Регулярно подлежат очистке от мусора обводные каналы, отводящие грунтовые и поверхностные стоки в открытые водоемы.
92. Обслуживающий персонал полигона должен проводить не реже одного раза в 10 дней осмотр территории СЗЗ полигона и прилегающих к подъездной дороге земель. В случае их загрязнения должна проводиться их уборка.
93. На территории полигона не допускается сжигать ТБО, а при их самовозгорании проводиться тушение.
94. Закрытие полигона осуществляется после отсыпки его на предусмотренную проектом высоту. На полигонах, срок эксплуатации которых менее 5 лет, допускается отсыпка в процессе на 10% превышающая предусмотренную вертикальную отметку с учетом последующей усадки.
95. Последний слой отходов перед закрытием полигона окончательно перекрывается наружным изолирующим слоем грунта.
96. При окончательной планировке наружного изолирующего слоя необходимо устраивать скат к краям полигона для тока воды.
97. Укрепление наружных откосов полигона должно проводиться с начала эксплуатации полигона и по мере увеличения его высоты. Материалом для наружных откосов полигона может служить растительный грунт.
98. Устройство верхнего изолирующего слоя полигона определяется предусмотренными условиями его последующего использования после закрытия полигона. При использовании закрытого полигона для создания лесопаркового комплекса, горок для лыжного спорта или смотровых площадок для обозрения местности, толщина наружного изолирующего слоя должна быть не менее 0,6 м.

99. Полигонның шеткі еңіс беттерінің сумен шайылып, желмен ұшырылып кетпеуі үшін, сыртқы оқшаулағыш қабатын жапқаннан кейін, оларды терраса түрінде көгалдандыру керек. Егілетін ағаштар мен бұталар жердің климаттық жағдайына байланысты таңдалынып алынады.
100. ҚТҚ полигонының аумағын тағамдық заттардан басқаға арналған қоймаға пайдалану үшін жоғарғы оқшаулағыш қабаттың қалыңдығы 1,5 м кем болмауы керек. Қалдықтардың жоғарғы беті оқшаулағыш қабатпен жабылғанға дейін мұқият түрде тегістеліп, тапталынуы керек.
101. Қайта өңделген полигон аумағын күрделі құрылыс жұмыстары үшін пайдалануға болмайды.
7. Қалдық карьерлеріне қайта өңдеу жүргізгенде,
одан шығатын қалдықтарға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
102. Пайдаланылуы біткен карьерлер, жасанды түрде пайда болған қуыстар жаңбыр және ағынды сулар жиналатын орын болып табылады. Осындай аумақта шаруашылыққа жарамды етіп, пайдалану үшін, бұл жерлерде қайта өңдеу жұмыстары жүргізіледі.
103. Мұндай карьерлерді, басқа да жасанды түрде пайда болған қуыстарды ҚТҚ-ның белсенділігі жоқ, қауіптілігі жағынан 3-4 сыныптарға жататын қалдықтарымен толтыруға болады. Мұндай қалдықтармен ой-шұңқырларды толтыру үшін, олар алдын-ала морфологиялық, физикалық-химиялық тұрғыдан тексерістен өтуі керек. Бұлардың құрамындағы тағамдық қалдықтар 15% аспауы керек. Қалдықтар орналастыратын орынның түбі полигонды жобалау, пайдалану және қайта өңдеуден өткізерде қойылатын талаптар тәртібіне сай болуы керек.
104. Қайта өңдеуден өткізетін карьерлердің СҚА мөлшері ҚТҚ-ның қоқыстиейтін стансасының СҚА мөлшерімен бірдей болып, жақын орналасқан құрылыстардан кем дегенде 100 м жерде орналасуы керек. Қайта өңделетін карьерлер жеңіл қоршалынып, шаруашылық жұмыстарын жүргізу үшін уақытша нысандар қарастырылуы керек.
105. Санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдары осы ережелердің талаптарына сай карьерлерді қайта өңдеуден өткізгінде, оларға санитарлық қадағалау жұмыстарын жүргізеді.
8. ҚТҚ полигонын пайдалану барысында жүргізілетін
өндірістік бақылауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
106. Полигондар ҚТҚ мен кейбір өнеркәсіптік қалдықтарды қабылдағанда, бекітілген нұсқауларға сай технологиялық бақылауды полигонның зертханасы жүргізеді. Зертхана полигонға қабылданатын қалдықтардың фракциялық, морфологиялық және химиялық құрамын; контейнерлердің жуылу тәртібінің қадағалануын; атмосфералық ауаның, ашық су айдындарының суының ластану жағдайын, полигонның жұмысшы аумағында және СҚА шекарасындағы жер асты суларының ластануын бақылайды.

99. Для защиты от выветривания или смыва грунта с откосов полигона необходимо озеленять их в виде террас непосредственно после укладки наружного изолирующего слоя. Выбор видов деревьев и кустарников определяется местными условиями.
100. При использовании территории бывшего полигона ТБО под открытые склады не пищевого назначения толщина верхнего изолирующего слоя должна составлять не менее 1,5 м. Верхний слой отходов до их укрытия изоляцией должен быть тщательно и равномерно уплотнен.
101. Использование территории рекультивируемого полигона под капитальное строительство запрещается.
7. Санитарно-эпидемиологические требования
к отходам, используемых при рекультивации карьеров
102. Отработанные карьеры, искусственно созданные полости являются сборниками загрязненных ливневых вод и стоков. С целью возвращения данной территории в состояние, пригодное для хозяйственного использования, производится ее рекультивация.
103. Допускается засыпка карьеров и других искусственно созданных полостей с использованием инертных отходов, ТБО и промышленных 3-4 классов опасности. При использовании любых видов отходов должен быть определен их морфологический и физико-химический состав. Общее количество пищевых отходов не должно превышать 15 %. Основание под размещение отходов должно удовлетворять требованиям установленного порядка по проектированию, эксплуатации и рекультивации полигонов для твердых бытовых отходов.
104. Размер СЗЗ для рекультивируемого карьера принимается равным размеру СЗЗ для мусороперегрузочных станций ТБО и должен составлять не менее 100 м от ближайшей жилой застройки. Рекультивируемый карьер должен иметь легкое ограждение и временные хозяйственно-бытовые объекты для обеспечения выполнения работ.
105. Государственные органы санитарно-эпидемиологической службы осуществляют санитарный надзор за проведением работ при рекультивации карьеров в соответствии с настоящими санитарными правилами.
8. Санитарно-эпидемиологические требования
к производственному контролю за эксплуатацией полигона ТБО
106. Технологический контроль по приему на полигоны ТБО и некоторых промышленных отходов осуществляется лабораторией полигона. Лаборатория контролирует фракционный, морфологический и химический состав отходов, поступающих на полигон; соблюдение режимов мытья контейнеров; состояние загрязнения атмосферного воздуха, воды открытых водоемов, загрязнение подземных вод в рабочей зоне полигона и в границах СЗЗ.

107. Жерасты суларының қандай тереңдікте орналасуына байланысты оған бақылау жүргізіліп отыру керек. Полигонның көгалдандырылған аумағында және полигонның СҚА ұңғымалар, құдықтар немесе ұңғымалардың қазылуы жобалануы керек. Бақылау қондырғыларын қалдық сүзіндісі әсер етпейтін полигоннан жоғары орналасқан жер асты сулары келетін жерде орналастыру керек.
Полигоннан жоғары орналасқан жер беті су көздерінен және полигоннан төмен орналасқан су әкететін каналдардың бойында жер беті суларынан сынама алатын орын жобалануы керек.
108. Сынамалар алынған жер асты және жер беті суларынан аммиакты, нитраттарды, гидрокарбонаттарды, кальцийді, темір хлоридін, сульфаттарды, литийді, ОБК, ОХК, органикалық көміртектерді, рН, магнийді, кадмийді, хромды, цианидтерді, қорғасынды, сынапты, күшәнді, мысты, барийді, құрғақ қалдықтарды анықтайды. Алынған сынама гельминтологиялық және бактериологиялық тексерістен өтеді. Егер ағыстың төменгі жағынан алынған сынамаларды анықталатын заттардың қанықпасының мөлшері бақылауға алынатын сынамадағы мөлшерден көп болса, бақылау жасайтын органдармен келісе отырып, анықтайтын көрсеткіштер сан көбейтіледі, ал егер анықталған заттың ҚРШШ-ы нормадан асып кетсе, олардың жер асты суларына түсуін азайтып, нормативті ҚРШШ деңгейіне дейін төмендететін шараларды қарастыру қажет.
109. Полигон үстіндегі және СҚА шекарасындағы атмосфералық ауаға жасалынатын қосындыларды анықтауға бағытталған тексерістер тоқсан сайын жүргізілуі керек. Анықталатын көрсеткіштердің мөлшері және кезеңділігі полигонға жасалынатын өндірістік бақылаудың жобалау сатысында анықталады. Атмосфералық ауаға алынған сынамадан метанды, күкірт сутегіні, аммиакты, көміртегінің тотығын, бензолды, үш хлорметанды, төрт хлорлыкөміртегіні, хлорбензолды анықтайды.
110. Егер, полигонның СҚА шекарасындағы атмосфералық ауада ҚРШШ-тан жоғары ластануы анықталғанда және жұмыс аумағында ҚРШШ-тың деңгейі жоғары болса, ластанудың төмендететін шаралар қарастырылуы қажет.
111. Өндірістік бақылау жүйесі полигон аумағындағы топыраққа әсер ететін жерде тұрақты бақылау жүргізуді талап етеді. Топырақтың сапасы химиялық (ауыр металдардың барлығына, нитриттердің, нитраттардың, гидрокарбонаттардың, органикалық көміртегінің, рН, цианидтердің, қорғасынның, сынаптың, күшәннің), микробиологиялық (бактериологиялық жалпы санды, колититрді, протейлердің титрін), паразитологиялық (гельминт жұмыртқаларын) және радиологиялық көрсеткіштер бойынша анықталады.
9. Төгетін стансалардың құрылымына және
күтіп-ұсталуына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар

107. Производится контроль за состоянием грунтовых вод в зависимости от глубины их залегания, проектируются шурфы, колодцы или скважины в зеленой зоне полигона и за пределами СЗЗ полигона. Контрольное сооружение закладывается выше полигона по потоку грунтовых вод с целью отбора проб воды, на которую отсутствует влияние фильтрата с полигона.
Выше полигона на поверхностных водоисточниках и ниже полигона на водоотводных каналах также проектируются места отбора проб поверхностных вод.
108. В отобранных пробах грунтовых и поверхностных вод определяются содержание аммиака, нитритов, нитратов, гидрокарбонатов, кальция, хлоридов, железа, сульфатов, лития, ХПК, БПК, органического углерода, показатель кислотно-щелочного баланса, магния, кадмия, хрома, цианидов, свинца, ртути, мышьяка, меди, бария, сухого остатка. Пробы исследуются на гельминтологические и бактериологические показатели. Если в пробах, отобранных ниже по потоку, устанавливается значительное увеличение концентраций определяемых веществ по сравнению с контрольным, необходимо, по согласованию с контролирующими органами, расширить объем определяемых показателей, а в случаях , если содержание определяемых веществ превысит ПДК, необходимо принять меры по ограничению поступления загрязняющих веществ в грунтовые воды до уровня ПДК.
109. Анализы проб атмосферного воздуха над отработанными участками полигона и на границе СЗЗ на содержание соединений должны производиться ежеквартально. Объем определяемых показателей, и периодичность объема проб обосновывается в проекте производственного контроля полигонов. При анализе проб атмосферного воздуха определяют метан, сероводород, аммиак, окись углерода, бензол, три хлорметан, четыреххлористый углерод, хлорбензол.
110. В случае установления загрязнения атмосферы выше ПДК на границе СЗЗ и выше ПДК в рабочей зоне должны приниматься меры по снижению уровня загрязнения.
111. Система производственного контроля должна включать постоянное наблюдение за состоянием почвы в зоне возможного влияния полигона. Качество почвы контролируется по химическим (содержание тяжелых металлов, нитритов, нитратов, гидрокарбонатов, органического углерода, рН, цианидов, свинца, ртути, мышьяка), микробиологическим (общее бактериальное число, коли-титр, титр протея), паразитологическим (яйца гельминтов) и радиологическим показателям.
9. Санитарно-эпидемиологические требования
к содержанию сливных станций

112. Елді мекенде орталықтандырылған канализациялық жүйеге қосылмаған нысандар, тұрғын үйлер бар болса, канализация желісіне жиналған суларды қабылдау және төгу үшін төгетін стансалар қаралуы керек, оларды орналастыру санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдарымен келісілуі керек.
113. Төгетін стансалар диаметрі кем дегенде 400 мм канализациялық коллектордың жанында орналасуы керек, алайда төгетін стансадан қабылданатын жиналған сулардың көлемі коллектор бойынша жалпы есепті шығынның 20%-нан аспауы керек.
114. Төгетін стансаға арналған учаске тұрғын үйлерге және қоғамдық ғимараттар мен имараттарға, сонымен бірге тамақ өнеркәсібінің кәсіпорындарына қарағанда негізгі желдердің салыстырмалы жел тұратын жақтың ығынды орналасуы қажет. Жер учаскесінің көлемі 1000 л/жиналған суға 0,2 га есебімен анықталады. Учаскеге келетін жол, алаңның айналасын қорғайтын көгалдандырылған жолағы болуы керек. Келетін жол мен алаң түнде жасанды жарық көзімен қамтамасыз етілуі керек.
115. Төгетін стансаның айналасындағы СҚА көлемі 1000 метрден кем болмауы қажет.
116. Төгетін станса өндірістік және шаруашылық-ауыз су мақсатына арналған сумен мынадай есепте қамтамасыз етілуі керек: 30% - бранспойттармен көліктік құралдарды жуу үшін, 25% - каналдың қабылдайтын құйғыларының жанындағы сұйық қалдықтарды араластыру үшін, 45% тор бөлімшесіне және су шымылдығын жасау үшін және сорып шығаратын механикалық қондырғымен қосылған желдеткіші болуы керек.
117. Төгетін стансаның мынадай бөлімшелері болуы қажет: торы бар қабылдау (тиеу) бөлмесі, ірі механикалық қоспаларға арналған бөлімше, құмтұтқыштар, арнайы жинағыштарда ірі қоспалар және құмды уақытша сақтауға арналған бөлімше, әкімшілік, тұрмыстық және қосымша үй-жайлар. Әкімшілік-тұрмыстық және қосымша үй-жайлар, өндірістік үй-жайлармен бір ғимаратта орналасқан жағдайда, олар оқшауланады және кіретін есіктері бөлек болуы керек.
118. Өндірістік үй-жайлардағы температура кем дегенде +8 0 С, ал тұрмыстық, әкімшілік және қосымша үй-жайларда +16 0 С-ден +20 0 С-ге дейін, ал қыс айларында және өтпелі мерзімде жылдың жылы мезгіліндегі сыртқы ауадан 3 0 С-ге ғана жоғары бола алады.
119. Өндірістік үй-жайлардағы едендер су өткізбейтіндей, оңай жуылатындай, аралары тығыз жабылған және еңістері бар болуы тиіс. Төгетін станса сорып шығаратын механикалық қондырғымен қосылған желдеткіштің тиімді жүйесімен жабдықталуы қажет.
120. Ваккуммен толтырылатын көлік цистернасынан қабылдайтын құрылғыларға сұйық қалдықтарды төгу, қабылдай алатын тармақтар арқылы жүргізілуі қажет.

112. При наличии в населенном пункте объектов, жилых домов, не подключенных к централизованной системе канализации должны предусматриваться сливные станции для приема и выпуска в канализационную сеть сточных вод, размещение которых должно быть согласовано с государственными органами санитарно-эпидемиологической службы.
113. Сливные станции должны размещаться вблизи канализационного коллектора диаметром не менее 400 мм, при этом количество сточных вод, поступающих от сливной станции, не должно превышать 20% общего расчетного расхода по коллектору.
114. Участок для сливной станции должен располагаться с подветренной стороны по отношению к жилым и общественным зданиям и сооружениям, а также к организациям пищевой промышленности. Размеры земельного участка определяются из расчета 0,2 га на 1000 литра стоков. Участок должен иметь подъездные пути и защитную полосу озеленения вокруг территории. Подъездные пути и территория в ночное время должны иметь искусственное освещение.
115. Размеры СЗЗ вокруг сливной станции следует устанавливать не менее 1000 м.
116. Сливная станция должна быть обеспечена водой для производственных и хозяйственно-питьевых целей из расчета: 30% - на мойку транспортных средств брандспойтами, 25% - на разбавление жидких отходов в канале у приемных воронок и 45% - в отделении решеток и на создание водяной завесы и иметь приточно-вытяжную вентиляцию.
117. Сливная станция должна иметь следующие отделения: приемное (загрузочное) с решетками, для отделения крупных механических примесей, песколовки, отделение для временного хранения в специальных сборниках крупных примесей и песка, административные, бытовые и подсобные помещения. При размещении административно-бытовых и подсобных помещений, в одном здании с производственными помещениями, они должны быть изолированными и иметь отдельные входы.
118. Температура в производственных помещениях должна быть не менее плюс 8 градусов (далее - о ), в бытовых, административных и подсобных от плюс 16 о до 20 о в зимний и переходный периоды года и не более чем на плюс 3 о выше температуры наружного воздуха в теплый период года.
119. Полы в производственных помещениях должны быть водонепроницаемыми, легко смывающимися, с плотно заделанными швами и иметь уклоны. Сливная станция должна быть оборудована эффективной системой приточно-вытяжной вентиляции.
120. Выгрузка жидких отбросов из автоцистерн с вакуумным наполнением должна производиться через заборные рукава в приемные устройства.

121. Төгетін стансадан қабылданатын жиналған сулардың құрамында ірі механикалық қоспалар, құм болмауы және ОБК толық көрсеткіші 1000 л/мг жоғары болуы керек. Канализациялық жүйеге жіберілердің алдында жиналған сулар торларға және құм тұтқыштарға қабылдануы қажет. Торлар мен құм тұтқыштарды тазалау жұмыстары механикаландырылған жолмен іске асырылуы қажет. Механикалық қоспалар мен құм, арнайы аузы тығыз жабылатын қақпағы бар ауыстырылатын жинағыштарға жиналады.
122. Сұйық қалдықтарға су 1:1 есебінен қосылуы керек, қатты қоспалар қоқсық үгітетін қондырғыларда ұсатылып, канализацияға жіберілуі керек, олар болмаған жағдайда қатты тұрмыстық қалдықтарды зиянсыздандыруға арналған орындарға күнделікті шығарылып отыруы тиіс.
123. Өндірістік үй-жайлар, жабдықтар, жинағыштар мен керек-жарақтар күрделі жинап-тазалау, жуып шаю жұмыстарынан өткізілуі керек; тиісті химиялық заттар қосылған ыстық сумен жуылады және зарарсыздандырылады. Керек-жарақтарды лас күйінде сақтауға болмайды.
124. Өндірістік үй-жайларда тек жұмыс бабында керек болатын құрал-саймандар, керек-жарақтар, жабдықтар мен материалдар болуы керек. Қордағы немесе жұмыс бабында пайдаланылмайтын заттар, құрал-саймандар мен материалдар қоятын бөлмеде немесе қоймада сақталуы қажет.
125. Ассенизаторлық көліктің барлық түрлерінің өтетін жерлері, жолдары мен тұратын орындары тазалықта және тиісті тәртіпте күтіп-ұсталуы керек. Ассенизациялық цистераналар ішіндегілерін төккеннен кейін сумен мұқият жуылуы керек. Стансаның аумағында жүйелі түрде шыбынға қарсы күрес шаралар жүргізіліп отыруы қажет.
126. Төгу стансасының аумағында бөтен адамдардың жүруіне тиым салынады.
127. Канализация жүргізілмеген елді мекендерде қатты және сұйық қалдықтарды бір-бірінен бөлек жинау керек. Сұйық қалдықтар қазылған шұңқырға жиналады және ассенизациялық көлікпен ассенизация даласына немесе жыртылған далаларға шығарылады.
128. Ассенизация далалары ыңғайлы келетін жолдары бар, тұрғын үй аймағының шекарасынан кем дегенде 1000 м ара қашықтықта, орналасуы керек.
129. Далалар жазғы және қысқы аумақтарға, сонымен бірге бөлек учаскелерге (карталар) бөлінуі қажет. Сұйық қалдықтар 20 см тереңдікке жыртылған жерлерге төгілуге тиіс. Қысқы учаскелерді күзде жыртып, қыста төгеді, ал көктемде учаске кепкеннен кейін қайта жыртады.
130. Ассенизация далаларына техникалық культураларды себуге болады және оларды көкөніс өсіруге пайдалануға болмайды.
131. Жырту мен ассенизация далалары қоршалуы, құбырлық сумен, жарықтандырумен, жұмысшыларға арналған үй-жайлар мен көліктерді жууға арналған алаңмен қамтамасыз етілуі қажет.

121. Сточная вода, поступающая от сливной станции, не должна содержать крупных механических примесей, песка и иметь показатель - БПК полное свыше 1000 мг/л. Перед выпуском в канализационную сеть стоки должны поступать на решетки и песколовки. Очистка решеток и песколовок должна быть механизированной. Механические примеси и песок собираются в специальные сменные сборники с плотно закрывающимися крышками.
122. К жидким отходам должна добавляться вода из расчета 1:1, твердые примеси должны измельчаться на мусородробильных установках и спускаться в канализацию, а при их отсутствии - ежедневно вывозить в места, отведенные для обезвреживания твердых бытовых отходов.
123. Ежедневно производственные помещения должны подвергаться уборке, оборудование, сборники и инвентарь; обмываться горячей водой с применением соответствующих химических средств и дезинфицироваться. Хранение инвентаря в загрязненном виде не допускается.
124. В производственных помещениях должны находиться только те инструменты, инвентарь, оборудование и материалы, которые необходимы непосредственно в рабочем процессе. Запасные или не используемые в процессе эксплуатации предметы, инструменты и материалы должны храниться в кладовой или на складе.
125. Все переходы, проезды и места стоянок ассенизационного транспорта должны содержаться в чистоте. Ассенизационные цистерны после их разгрузки должны быть тщательно вымыты водой. На территории станции должны проводиться систематические мероприятия по борьбе с мухами.
126. На территории сливной станции не допускается пребывание посторонних лиц.
127. В не канализованных населенных пунктах должен производиться раздельный сбор твердых и жидких отбросов. Жидкие отбросы должны собираться в выгребные ямы и вывозиться ассенизационным транспортом на поля ассенизации или поля запахивания.
128. Поля ассенизации должны устраиваться на расстоянии не менее 1000 м от границ селитебной зоны, с удобными подъездными путями.
129. Поля должны делиться на летнюю и зимнюю территорию и на отдельные участки (карты). Жидкие отходы должны разливаться на поле по вспаханной поверхности и запахиваться на глубину 20 сантиметров. Зимние участки перепахивают с осени и заливают зимой, а весной - после подсыхания участок перепахивается снова.
130. На полях ассенизации допускается посев технических культур и запрещается использовать их для посева овощеводческой продукции.
131. Поля запахивания и ассенизации должны иметь ограждение, обеспечиваться водопроводной водой, освещением, помещениями для рабочих и площадкой для мойки транспорта.

10. Қызмет көрсететін персоналға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
132. Қатты және сұйық заттарды жинау, қайта өңдеумен және пайдаланумен айналысатын барлық ұйымдар мен оларға қатысты имараттарда тұрмыстық үй-жайлар болуы керек. Тұрмыстық үй-жайларда: өзінің және арнайы киімдерді сақтауға арналған екіге бөлінген жеке шкаф, себезгімен жуынатын орын, қол жууға арналған раковиналар, сабын, орамал, дәретхана, ішуге арналған қайнатылған су құйылған бөшке, алғашқы көмек көрсетуге арналған дәрі салынған қобдиша болуы керек.

10. Санитарно-эпидемиологические требования
к обслуживающему персоналу
132. Все организации, занятые сбором, утилизацией твердых и жидких отходов, эксплуатацией соответствующих сооружений должны иметь бытовые помещения в составе комнаты отдыха, приема пищи, душевых, туалета. Бытовые помещения должны оборудоваться: индивидуальными шкафчиками с двумя отделениями для хранения собственной одежды и специальной одежды, умывальными раковинами с мылом и полотенцем, иметь питьевые бочки с кипяченой водой, аптечку для оказания первой помощи.

133. ҚТҚ полигонын басқаратын ұйымның басшылары персоналдарын арнайы киіммен және арнайы аяқ киімдермен (жыл мезгіліне сай), жеке бастың қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуі керек.
134. Сұйық және қатты қалдықтарды жинаумен, осындай ғимараттарды пайдаланумен шұғылданатын персоналдар Қазақстан Республикасының нормативті-құқықтық актілері мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрде N 2780 тіркелген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау Министрінің "Міндетті түрде жұмысқа алынар алдында және кезеңді медициналық тексерістерден өтуді керек ететін зиянды өндірістік факторлардың, мамандықтардың Тізімі және зиянды, қауіпті және қолайсыз өндірістік факторлардың әсеріне ұшырайтын жұмыскерлердің жұмысқа алынар алдында және кезеңді медициналық тексерістерін өткізу туралы Нұсқауды бекіту туралы" 2004 жылғы 12 наурыздағы N 243 бұйрығына сәйкес және медициналық тексерістен өтуге тиіс. Зиянды және жағымсыз өндірістік факторлардың ықпалына ұшырайтын адамдарды жұмысқа қабылдар алдында және кезеңді медициналық тексерістерден өткізу керек.
"Елді мекендер аумағын
күтіп ұстауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық
талаптары туралы
санитарлық-эпидемиологиялық
ережелер мен нормаларға
1-қосымша
Қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына көптеп қабылданатын
және оқшаулағыш материалдар ретінде пайдаланылатын
қауіптілігі ІV сыныпқа жататын өнеркәсіп қалдықтарының
тізбесі
1-кесте
Қалдықтардың
түрі және
тобының коды
Қалдықтардың түрі

133. Руководство организации, в ведении которых находятся полигоны ТБО, должны обеспечивать персонал специальной одеждой и специальной обувью (в зависимости от сезона года), средствами индивидуальной защиты, медицинской аптечкой, мылом, полотенцами.
134. Персонал, занятый сбором, утилизацией твердых и жидких отходов, эксплуатацией соответствующих сооружений должен получать профилактические прививки, проходить предварительный при поступлении на работу и периодические медицинские осмотры в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 марта 2004 года N 243 "Об утверждении Перечня вредных производственных факторов, профессий, при которых обязательны предварительные и периодические медицинские осмотры и Инструкции по проведению обязательных предварительных и периодических медицинских осмотров работников, подвергающихся воздействию вредных, опасных и неблагоприятных производственных факторов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за
N 2780.
Приложение 1
к санитарно-эпидемиологическим  правилам
и нормам "Санитарно-эпидемиологические
требования к содержанию территории
населенных мест"
Перечень
промышленных отходов IV класса опасности,
принимаемых на полигоны твердых бытовых отходов
без ограничений и используемых в качестве
изолирующего материала
Таблица 1
Код
группы
и вида отхода
Вид отхода