Интернет желісінің қазақстандық сегментінің домендік кеңістігін бөлу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 5 сәуірдегі N 88-б Бұйрығы. Қазақстан Рсепубликасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 26 мамырда тіркелді. Тіркеу N 3652. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Байланыс және ақпарат министрінің 2010 жылғы 7 қыркүйекте N 220 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Байланыс және ақпарат министрінің 2010.09.07  N 220(ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы"  Заңына , "Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгiнiң мәселелерi" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 22 шiлдедегi N 724  қаулысына , Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 10 қарашадағы N 1471  Жарлығымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасында "электрондық үкiмет" қалыптастырудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасына" сәйкес Интернет желiсi қазақстандық сегментiнiң домендiк кеңiстiгiн бiрыңғай бөлудiң тәртiбiн анықтау мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Интернет желiсiнiң қазақстандық сегментiнiң домендiк кеңiстiгiн бөлу Ережесi бекiтiлсiн.
2. Ақпараттандыру және заң қызметi департаментi (Ә.С.Жайлаубаева) заңнамамен белгiленген тәртiппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге қамтамасыз етiлсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгi төрағасының орынбасары Қ.Б.Есекеевке жүктелсiн.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күннен бастап он күн iшiнде қолданысқа енгiзiледi.
Төрағаның
мiндетiн атқарушы
Келісілген:
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитетінің төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ақпараттандыру және байланыс
агенттігі төрағасының
міндетін орындаушы
2005 жылғы 5 сәуірдегі
N 88-б бұйрығымен
бекітілген
Интернет желісінің қазақстандық сегментінің
домендік кеңістігін бөлу ережесі
МАЗМҰНЫ
1. Жалпы ереже
1. Осы Интернет желісінің қазақстандық сегментінің домендік кеңістігін бөлу Ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы"  Заңына және "Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 22 шілдедегі N 724  қаулысына , Қазақстан Республикасы Президентінің  2004 жылғы 10 қарашадағы N 1471  Жарлығымен бекітілген "Қазақстан Республикасында "электрондық үкімет" қалыптастырудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Правил распределения доменного пространства казахстанского сегмента сети Интернет
Приказ Исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 5 апреля 2005 года № 88-б. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2005 года № 3652. Утратил силу приказом Министра связи и информации Республики Казахстан от 7 сентября 2010 года № 220
Сноска. Утратил силу приказом Министра связи и информации РК от 07.09.2010 № 220 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об информатизации", постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2003 года N 724 "Вопросы Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи", Государственной программой формирования инфраструктуры "электронного Правительства" в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 ноября 2004 года N 1471 в целях определения единого порядка распределения доменного пространства казахстанского сегмента сети Интернет ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила распределения доменного пространства казахстанского сегмента сети Интернет.
2. Департаменту информатизации и юридической службы (Жайлаубаева Асия Сейтжапаровна) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи Есекеева Куанышбека Бахытбековича.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти дней со дня его официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя
Согласовано:
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
12 апреля 2005 г.
Утверждены
приказом И.о.Председателя
Агентства Республики Казахстан
по информатизации и связи
от 5 апреля 2005 года N 88-б
Правила
распределения доменного пространства казахстанского
сегмента сети Интернет
1. Общие положения
1. Настоящие Правила распределения доменного пространства казахстанского сегмента сети Интернет (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об информатизации", постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2003 года N 724 "Вопросы Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи", Государственной программой формирования инфраструктуры "электронного Правительства" в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 ноября 2004 года N 1471.

2. Осы Ереже Интернет желісі қазақстандық сегментінің домендік кеңістігін бөлу тәртібін анықтайды, сонымен қатар KZ доменінде және барлық кіші домендердің домендік атауларын бөлу туралы барлық сұраныстарға таратылады.
3. Осы Ережеде мынадай терминдер мен түсініктемелер пайдаланылады:
1) ақпараттандыру саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) - ақпараттандыру және «электрондық үкiмет» саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды және қызметтi мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) домендiк атау - Интернет желiсiндегi адресаттың ережелерiне сәйкес қалыптастырылған, желiнiң объектiсiне атаулы жолданымға арналған және белгiлi бiр желiлiк мекенжайға сәйкес нышандық (әрiптiк-цифрлы) белгi;
3) домендік атау KZ - ISO-3166 халықаралық стандартқа сәйкес Қазақстан Республикасы үшін екі әріптік кодқа сәйкес келетін жоғарғы деңгейдегі домендік атау;
4) домендік кеңістік - Интернет желісінің иерархиялық атаулар кеңістігі;
5) Интернет желісінің қазақстандық сегменті - Қазақстан Республикасының хостингтерінде (серверлерде) орналастырылған ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің жиынтығы;
6) RFC - Интернет желісінің жұмысының сәтін анықтайтын техникалық және ұйымдастырушылық пен қоғамдық ұйымдармен қабылданған Internet Engineering Task Force (IETE) - Internet Engineering  Steering Group (IESG) стандарты;
7) өтініш - тіркеушіге домендік атауларды немесе бұрын хабарланған мәліметтерді өзгерту,  тіркеу (пайдалану мерзімін ұзарту) үшін белгіленген нысан бойынша барлық қажетті мәліметтерден тұратын өтініші;
8) тізілім - тіркелген KZ домендік атауларының деректер қоры;
9) тізілімді жүргізу - тізімде тіркелушілер берген жүйедегі домендік атаулардың деректерін және өзгерістерін енгізу мүмкіндігін, домендік атаулар тізілімінің жұмысын қамтамасыз ету;
10) домендік атауды тіркеу - тізілімге домендік атауды және тіркелушіге домендік атаумен басқару жөніндегі өкілеттігі туралы мәліметтерді енгізу;
11) тіркеу орны – Интернет желісінде KZ домендік атаулардың жұмыс істеуін қолдау және Тізілімін жүргізу үшін ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкілетті органның қолдаухаты бойынша және ICANN (Internet Corporation for Assignet Names and Numbers) халықаралық ұйымымен аккредиттелген ұйым;
12) тіркеуші - тіркеу орны мен тіркеуші арасындағы жасасқан Келісімге (Шартқа) сәйкес домендік атауды тіркеу бойынша тіркелеушілерге қызмет көрсететін, қажетті ақпаратты тізілімге кіргізуді қамтамасыз ететін, заңды тұлға;

2. Настоящие Правила определяют порядок распределения доменного пространства казахстанского сегмента сети Интернет, а также распространяются на все запросы о выделении доменного имени в домене KZ и всех под-доменов.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные термины и понятия:
1) уполномоченный орган в сфере информатизации (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере информатизации и "электронного правительства";
2) доменное имя - символьное (буквенно-цифровое) обозначение, сформированное в соответствии с правилами адресации сети Интернет, предназначенное для поименованного обращения к объекту сети и соответствующее определенному сетевому адресу;
3) доменное имя KZ - доменное имя первого уровня соответствующее двухбуквенному коду для Республики Казахстан согласно международному стандарту ISO-3166;
4) доменное пространство - пространство иерархических имен сети Интернет;
5) казахстанский сегмент сети Интернет - совокупность информационных ресурсов и информационных систем, размещенных на хостингах (серверах) Республики Казахстан;
6) документ RFC - стандарт, определяющий технические и организационные моменты функционирования сети Интернет и принимаемый общественными организациями Internet Engineering Task Force (IETF) и Internet Engineering Steering Group (IESG);
7) заявка - обращение заявителя к регистратору по установленной форме, содержащее все необходимые сведения для регистрации (продление срока действия регистрации) доменного имени, либо изменяющее ранее сообщенные сведения;
8) реестр - база данных зарегистрированных доменных имен KZ;
9) ведение реестра - обеспечение функционирования реестра доменных имен, передачи данных в систему доменных имен и возможности внесения изменений регистраторами в реестр;
10) регистрация доменного имени - включение сведений о доменном имени в Реестр и делегирование полномочий по управлению доменным именем регистранту;
11) регистратура - организация, аккредитованная международной организацией ICANN (Internet Corporation for Assignet Names and Numbers) по ходатайству уполномоченного органа в области информатизации и связи для ведения Реестра и поддержки функционирования доменных имен KZ в сети Интернет;
12) регистратор - юридическое лицо, оказывающее услуги регистрантам по регистрации доменного имени, и обеспечивающее внесение в реестр необходимой информации в соответствии с Соглашением, (Договором) заключенным между регистратурой и регистратором и реализует права регистранта по управлению доменным именем в регистратуре;

13) тіркелуші - тіркеушіге домендік атаулардың қажетті құжаттарын және өтінішін (өзгерістерін, өкілеттілігін) тіркеу үшін жіберетін жеке және заңды тұлға;
14) алынып тасталды
15) DNS - сервері - ( Domain Name System) - RFC 1034, 1035, 1122, 1123  стандарттарына сәйкес домендік атаулардың сервисін ұсынатын сервер;
16) атаулардың домендік жүйесі - (Domain Name System -) DNS -  домендік атаулардың және (RFC 1034) IP адресінің сәйкестігі туралы ақпараттан тұратын бөлінген деректер қоры;
17) доменнің түбірі - DNS иерархиясының жоғарғы жағы. Доменнің түбір RFC (882) нүктемен белгіленеді ".";
18) бірінші деңгейдегі домен (жоғарғы деңгей) - DNS иерхиясында домендік түбірден төмен сатыда орналасқан және (RFC   882) түбірлік доменнің тікелей кіші домені болып табылатын домен;
19) екінші деңгейдегі домен - DNS иерархиясында бірінші деңгейдегі доменнен төмен сатыда орналасқан және (RFC 882) бірінші деңгейдегі доменнің (тура) тікелей кіші домені болып табылатын домен;
20) үшінші деңгейдегі домен - DNS иерархиясында екінші деңгейдегі доменнен төмен сатыда орналасқан және (RFC 882) екінші деңгейдегі доменнің (тура) тікелей кіші домені болып табылатын домен.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс агенттігі төрағасының 2010.02.01 № 30 Бұйрығымен.
4. Арналуы анықталған резервтенген домендік атаулардың тізбесіне мыналар кіреді:
1) ORG. KZ - коммерциялық емес ұйымдар мен жобалар үшін үшінші деңгейдегі домендік атауларды тіркеуге арналған;
2) EDU. KZ - білім қызметіне лицензиясы бар Қазақстан Республикасы резиденттерінің ұйымдары үшін үшінші деңгейдегі домендік атауларды тіркеуге арналған;
3) NET. KZ - уәкілетті органның тиісті лицензиясы бар деректерді беру бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар үшін үшінші деңгейдегі домендік атауларды тіркеуге арналған;
4) GOV. KZ - Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары үшін үшінші деңгейдегі домендік атауларды тіркеуге арналған;
5) MIL. KZ - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің органдары үшін үшінші деңгейдегі домендік атауларды тіркеуге арналған;
6) COM. KZ - коммерциялық ұйымдар үшін үшінші деңгейдегі домендік атауларды тіркеуге арналған.
Арналуы анықталған резервтенген домендік атаулардың тізбесі тіркеу орнымен толықтырылуы мүмкін.
2. Интернет желісінің қазақстандық сегментінің
домендік кеңістігін бөлудің ерекшеліктері
5. Тіркеуші домендік атауларды тіркеу кезінде мыналарды жүзеге асырады:

13) регистрант - физическое или юридическое лицо, направившее регистратору заявку и необходимые для регистрации (изменения, делегирования) доменного имени документы, являющееся владельцем доменного имени после регистрации;
14) исключен приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 01.02.2010 № 30;
15) DNS - сервер - (Domain Name System) - сервер, предоставляющий сервис доменных имен согласно стандартам RFC 1034, 1035, 1122, 1123;
16) доменная система имен (Domain Name System - DNS) - распределенная база данных, содержащая информацию о соответствии доменных имен и IP адресов (RFC 1034);
17) корневой домен - это верх иерархии DNS. Корневой домен также обозначают точкой "." (RFC 882);
18) домен первого уровня (верхнего уровня) - домен, находящийся в иерархии DNS на ступень ниже корневого домена и являющийся непосредственным прямым под-доменом корневого домена (RFC 882);
19) домен второго уровня - домен, находящийся в иерархии DNS на ступень ниже домена первого уровня, и являющийся непосредственным (прямым) под-доменом домена первого уровня (RFC 882);
20) домен третьего уровня - домен, находящийся в иерархии DNS на ступень ниже домена второго уровня и являющийся непосредственным (прямым) под-доменом домена второго уровня (RFC 882).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 01.02.2010 № 30.
4. Перечень зарезервированных доменных имен, имеющих определенное предназначение, включает в себя:
1) ORG.KZ - предназначен для регистрации доменных имен третьего уровня для некоммерческих организаций и проектов;
2) EDU.KZ - предназначен для регистрации доменных имен третьего уровня для организаций резидентов Республики Казахстан, имеющих лицензии на образовательную деятельность;
3) NET.KZ - предназначен для регистрации доменных имен третьего уровня для организаций по предоставлению услуг передачи данных, имеющих соответствующие лицензии уполномоченного органа;
4) GOV.KZ - предназначен для регистрации доменных имен третьего уровня для государственных органов Республики Казахстан;
5) MIL.KZ - предназначен для регистрации доменных имен третьего уровня для органов Министерства обороны Республики Казахстан;
6) COM.KZ - предназначен для регистрации доменных имен третьего уровня для коммерческих организаций.
Перечень зарезервированных доменных имен, имеющих определенное предназначение, может дополняться регистратурой.
2. Особенности распределения доменного пространства
казахстанского сегмента сети Интернет
5. При регистрации доменного имени регистратор осуществляет следующие действия:

1) тіркелушінің осы Ережеге қосымшаға сәйкес домендік атауларды тіркеу үшін рәсімделіп берілген өтінішін, оны алған күнінен бастап 10 күн ішінде  қарайды;
2) тіркелушімен домендік атауларды тіркеу бойынша көрсетілетін қызметтерді нақты реттейтін, домендік атауларды тіркеу туралы келісім жасасады;
3) Ереженің 7 тармағында көзделгендей домендік атауларды тіркеуден бас тартады.
6. Тіркелуші домендік атауларды тіркеу үшін өтініш берген кезінде мыналарды жүзеге асырады:
1) осы ережеге Қосымшаға сәйкес рәсімделген домендік атауларды тіркеу үшін өтінішінде шынайы және толық ақпаратты электрондық нысанда немесе қағаз жүзінде береді;
2) тіркеушіге өтінішін берген сәтінен бастап Интернеттің RFC 1034, 1035, 1122, 1123 стандарттарына сәйкес Интернет желісінде тұрақты жұмыс істейтін DNS серверін (кем дегенде екеуін) көрсетеді;
3) тіркеушімен домендік атауларды тіркеу бойынша нақты көрсетілетін қызметтерді реттейтін, домендік атауларды тіркеу туралы келісім жасайды.
3. Домендік атауларды тіркеуден бас тарту
7. Домендік атауды тіркеуде мынадай жағдайларда тіркеуден бас тартады:
1) ережеге қосымшада көзделгендей, белгіленген нысанға сәйкес келмейтін өтініш берілсе;
2) өтінішінде бұрын тіркелінген домендік атау болса;
3) сұраным Ереженің 7-тармағының 2-тармақшасында аталған Интернеттің стандарттарына сәйкес келмесе;
4) домендік атаулардың тізімінде тіркелінетін домендік атаулары болған жағдайда;
5) сол немесе қайталаушы атаумен домендік атауын пайдалануға тыйым салу туралы күшіне енген сот шешімі бар болса.
Ереженің 7-тармағында көзделгендей тіркеуші тіркелушіге 10 күн ішінде домендік атауларының тіркелмегені туралы, тіркелмеуінің себебтерін көрсетіп хабарламаны жібереді.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ақпараттандыру және байланыс агенттігі төрағасының 2010.02.01 № 30 Бұйрығымен.
4. Домендік атаулардың тіркелімін тоқтату
8. Домендік атауларды тіркеу мынадай жағдайларда тiркеушiмен немесе тiркеу орнымен тоқтатылады:
1) тiркеу кезiнде тiркелушi ұсынған ақпараттың толық емес немесе шынайы еместiгi анықталғанда;
2) домендiк атаудың иеленушісі ауысқан кезде;
3) тiркелушiнің өтінімі бойынша;
4) Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сот шешімі бойынша.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпараттандыру және байланыс агенттігі төрағасының 2010.02.01 № 30 Бұйрығымен.
9. Ереженің 8 тармағымен көзделгендей, егер тіркеуші мен тіркелуші арасындағы келісіммен немесе сот шешімімен ұзақ мерзім белгіленбеген жағдайларда, тіркеуші осы доменнің тіркелуін тоқтатады, 10 күн мерзімде оның тоқтатылғаны туралы хабарламаны жібереді. Тіркелуші осы мерзім ішінде қосымша деректерді ұсыну немесе тоқтатылған себебін жоюы керек.

1) рассматривает заявку на регистрацию доменного имени, оформленную согласно приложению к настоящим Правилам, поданную регистрантом в течение 10 дней со дня ее получения;
2) заключает с регистрантом соглашение о регистрации доменного имени, регулирующее более детальное оказание услуг по регистрации доменного имени;
3) отказывает в регистрации доменного имени в случаях, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил.
6. При подаче заявки на регистрацию доменного имени, регистрант осуществляет следующие действия:
1) предоставляет достоверную и полную информацию в заявке на регистрацию доменного имени в электронной или письменной форме, оформленную согласно Приложению к настоящим Правилам;
2) предоставляет сведения о функционирующих серверах DNS (минимум два) в сети Интернет, находящихся на территории Республики Казахстан в соответствии со стандартами Интернет RFC 1034, 1035, 1122, 1123 на момент подачи заявки Регистратору;
3) заключает с регистратором соглашение о регистрации доменного имени, регулирующее более детальное оказание услуг по регистрации доменного имени.
3. Отказ в регистрации доменных имен
7. В регистрации доменного имени отказывается в следующих случаях:
1) заявка подана не в соответствии с установленной формой, предусмотренной приложением к настоящим Правилам;
2) доменное имя к моменту подачи заявки уже зарегистрировано;
3) несоответствия запроса стандартам Интернет, перечисленным в подпункте 2) пункта 6 настоящих Правил;
4) при наличии доменного имени в перечне зарезервированных доменных имен;
5) при наличии вступившего в силу решения суда о запрете на использование доменного имени с тем же или дублирующим названием.
В случаях, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил, регистратор направляет регистранту уведомление об отказе в регистрации доменного имени с изложением причин и мотивов отказа в течение 10 дней.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 01.02.2010 № 30.
4. Приостановление регистрации доменного имени
8. Регистрация доменного имени приостанавливается регистратурой или регистратором в случаях:
1) выявления неполной или недостоверной информации, представленной регистрантом при регистрации;
2) при смене владельца доменного имени;
3) по заявлению регистранта;
4) по решению суда в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 01.02.2010 № 30.
9. В случаях, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, регистратор приостанавливает регистрацию данного домена с отправлением уведомления о приостановлении на срок не более 10 дней, если больший срок не установлен решением суда или соглашением между регистратором и регистрантом. По истечении данного срока, регистрант предоставляет дополнительные данные или устраняет причину, по которой произведено приостановление.

10. Ереженің 8 тармағының 4) тармақшасында көзделгендей, тіркеуші тіркелушінің хабарламасы мен тізілімге тиісті мәліметтерді енгізумен тіркеуді тез арада тоқтатады.
11. Егер Тіркеушімен домендік атаулардың өкілеттігі тоқтатылса, онда тіркелушінің өтініші бойынша жаңартылады.
5. Домендік атаулардың тіркелімінің күшін жою
12. Домендік атаулардың тіркелімінің күшін жою мынадай жағдайда жүргізіледі:
1) қосымша деректері берілмесе;
2) домендік атауды тіркеуді тоқтатылған себептерін жойылмаса;
3) осы Ереженің 17-тармағында көзделгендей.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпараттандыру және байланыс агенттігі төрағасының 2010.02.01 № 30 Бұйрығымен.
13. Қосымша деректер ұсынылған немесе тоқтатылған себептері жойылған жағдайда, домендік атаулардың тіркелімін қайтадан жаңартады.
14. Ереженің 12 тармағымен көзделгендей, тіркеуші тіркелушінің хабарламасы мен тізілімге тиісті мәліметтерді енгізумен тіркеу тез арада қайтадан жаңартылады.
15. Ереженің бұзылғаны анықталған кезде уәкілетті орган сотқа тіркелімнің күші жойылғаны туралы өтініш беруге құқылы.
6. Домендік атауларды пайдалануға тыйым салу
Ескерту. 6-тараумен толықтырылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс агенттігі төрағасының 2010.02.01 № 30 Бұйрығымен.
16. Бұқаралық ақпарат құралдары болып табылатын Интернет-ресурста орналасқан ақпаратты таратуды тоқтату туралы сот шешімі сол атаумен немесе қайталанатын атаумен үш айға дейінгі мерзімде пайдалануға тыйым салуға әкеп соғады.
17. Бұқаралық ақпарат құралдары болып табылатын Интернет-ресурста орналасқан ақпаратты таратуды тоқтату туралы сот шешімі, бұрын сот шешімімен сол домендік атауды немесе қайталанатын атаумен тіркеудің күші жойылмаса бір жыл бойы пайдалануға тыйым салуға әкеп соғады.
Интернет желісінің
қазақстандық
сегментінің домендік
кеңістігін бөлу ережесіне
қосымша
Өтініш
1. N1 Нысан Тіркеу/өзгерту/домендік атауды жою
(ӨРІСТІ ағылшын тілінде толтыру керек, яғни берілген ақпарат WHOIS іздеу қызметінің деректерінің базасы үшін пайдаланылатын болады)
Авторландыру
Оа. (М) Жаңа(N) Өзгерту (В)Жою_____________________________________
Оb. Авторландырудың сызбасы________________________________________
Оc. Авторлық ақпарат_______________________________________________
1а  Мақсатын сипаттау______________________________________________

10. В случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 8 настоящих Правил, регистратор незамедлительно производит приостановление регистрации с внесением соответствующих сведений в реестр и уведомлением регистранта.
11. Если произведено приостановление делегирования имени домена, то возобновление делегирования производится по заявлению регистранта.
5. Отмена регистрации доменного имени
12. Отмена регистрации доменного имени производится в случаях:
1) не предоставления дополнительных данных;
2) не устранения причины, по которой произведено приостановление регистрации доменного имени;
3) предусмотренном пунктом 17 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 01.02.2010 № 30.
13. В случае предоставления дополнительных данных или устранения причины, по которой произведено приостановление, производится возобновление регистрации доменного имени.
14. В случае, предусмотренном пунктом 12 настоящих Правил, регистратор незамедлительно производит отмену регистрации с внесением соответствующих сведений в реестр и уведомлением регистранта.
15. При выявлении нарушений настоящих Правил уполномоченный орган вправе подать исковое заявление в суд об отмене регистрации.
6. Запрет на использование доменного имени
Сноска. Правила дополнены главой 6 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 01.02.2010 № 30.
16. Решение суда о приостановлении распространения информации, размещенной на интернет-ресурсе, являющемся средством массовой информации, влечет запрет на использование доменного имени с тем же или дублирующим названием на срок до трех месяцев.
17. Решение суда о прекращении распространения информации, размещенной на интернет-ресурсе, являющемся средством массовой информации, влечет запрет на использование в течение одного года доменного имени с тем же или дублирующим названием, регистрация которого ранее отменена решением суда.
Приложение
к Правилам распределения доменного
пространства казахстанского
сегмента сети Интернет.
Заявка
1. Форма N 1 Регистрация/изменение/ удаление доменного имени
(необходимо ПОЛЯ заполнять на английском языке, так как предоставленная
информация будет использоваться для базы данных службы поиска WHOIS).
Авторизация
0а. (N)Новый (M)Изменение (D)Удаление_____________________________________
0b. Схема авторизации_____________________________________________________
0с. Авторизирующая Информация ____________________________________________
1.а Описание целей________________________________________________________

1b Қолдау  кезеңі (2-10)___________________________________________
2.Толық домендік атауы_____________________________________________
Домендік атауды пайдаланушы ұйым (жеке тұлға)
3a. Ұйымның атауы  (Тегі, Аты, Әкесінің аты)_______________________
___________________________________________________________________
3b.  Мекен-жайы____________________________________________________
3c. Қаласы_________________________________________________________
3d. Облысы_________________________________________________________
3e. Пошталық индексі_______________________________________________
3f. Елдің коды (2 әріп)____________________________________________
Әкімшілік қарым-қатынасы/Агенті
4a. NIC нөмірі (егер белгілі болса)________________________________
4b.Жеке немесе (I) немесе ролдық (R)_______________________________
4c.Тегі. А. Ә.а.___________________________________________________
4d. Ұйымның атауы__________________________________________________
4e. Мекен-жайы_____________________________________________________
4f. Қаласы_________________________________________________________
4g. Облысы_________________________________________________________
4h. Пошталық индексі_______________________________________________
4i. Елдің коды (2 әріп)____________________________________________
4j. Телефонының нөмірі_____________________________________________
4k. Факстың нөмірі_________________________________________________
4l. E-mail-ының адресі_____________________________________________
4m. R (орысша) немесе (Е) Ағылшынша________________________________
Техникалық қарым-қатынас
5a. NIC нөмірі (егер белгілі болса)________________________________
5b. Жеке немесе (I) немесе ролдық (R)______________________________
5c. Т.А Ә.а._______________________________________________________
5d. Ұйымның атауы__________________________________________________
5e. Мекен-жайы_____________________________________________________
5f. Қаласы_________________________________________________________
5g. Облысы_________________________________________________________
5h. Пошталық индексі_______________________________________________
5i. Елдің коды (2 әріп)____________________________________________
5j. Телефонының нөмірі_____________________________________________
5k. Факстың нөмірі_________________________________________________
5l. E-mail-ының адресі_____________________________________________
5m. R (орысша) немесе (Е) Ағылшынша________________________________
Есептер үшін қарым-қатынас
6a. NIC нөмірі (егер белгілі болса)________________________________
6b. Жеке немесе (I) немесе ролдық (R)______________________________
6c. Т.А Ә.А._______________________________________________________
6d. Ұйымның атауы__________________________________________________
6e. Мекен-жайы_____________________________________________________
6f. Қаласы_________________________________________________________
6g. Облысы_________________________________________________________
6h. Пошталық индексі_______________________________________________

1.b Период поддержки (2-10) ______________________________________________
2.  Полное Доменное имя __________________________________________________
Организация (физическое лицо), использующая(щее) доменное имя
3а. Наименование Организации (Фамилия, Имя, Отчество)
__________________________________________________________________________
3b. Адрес ________________________________________________________________
3с. Город ________________________________________________________________
3d. Область ______________________________________________________________
3е. Почтовый индекс_______________________________________________________
3f. Код Страны (2 буквы) _________________________________________________
Административный Контакт/Агент
4а. Номер NIC (если известен) ____________________________________________
4b. Индивидуальный(I) или(R)Ролевой?______________________________________
4с. Ф.И.О ________________________________________________________________
4d. Наименование Организации _____________________________________________
4е. Адрес ________________________________________________________________
4f. Город ________________________________________________________________
4g. Область ______________________________________________________________
4h. Почтовый индекс_______________________________________________________
4i. Код Страны (2 буквы)__________________________________________________
4j. Номер Телефона________________________________________________________
4k. Номер Факса___________________________________________________________
4l. Адрес E-mail__________________________________________________________
4m. (R)Русский или (Е)Английский__________________________________________
Технический Контакт
5а. Номер NIC (если известен)_____________________________________________
5b. Индивидуальный (I) или (R) Ролевой?___________________________________
5с Ф.И.О__________________________________________________________________
5d. Наименование Организации______________________________________________
5е. Адрес_________________________________________________________________
5f. Город_________________________________________________________________
5g. Область_______________________________________________________________
5h. Почтовый индекс_______________________________________________________
5i. Код Страны (2 буквы)__________________________________________________
5j. Номер телефона________________________________________________________
5k. Номер факса___________________________________________________________
51. Адрес E-mail__________________________________________________________
5m. (R)Русский или (Е)Английский__________________________________________
Контакт для расчетов
6а. Номер NIC (если известен)_____________________________________________
6b. Индивидуальный(I) или(R)Ролевой?______________________________________
6с. Ф.И.О_________________________________________________________________
6d. Наименование Организации______________________________________________
6е. Адрес_________________________________________________________________
6f. Город_________________________________________________________________
6g. Область_______________________________________________________________
6h. Почтовый индекс_______________________________________________________

6i. Елдің коды (2 әріп)____________________________________________
6j. Телефонының нөмірі_____________________________________________
6k. Факстың нөмірі_________________________________________________
6l. E-mail-ының адресі_____________________________________________
6m. R (орысша) немесе (Е) Ағылшынша________________________________
Бірінші сервер атаулары
7a. Бірінші сервердің атауы (Хоста)______________________________
7b. Бірінші сервердің желілік адресі_______________________________
Екінші сервер атаулары
8a (s) Екінші сервердің атауы______________________________________
8b Екінші сервердің желілік адресі_________________________________
2. N2 нысан Тіркеу/өзгерту/DNS серверлерін жою
(ӨРІСТІ ағылшын тілінде толтыру керек, яғни берілген ақпарат WHOIS іздеу қызметінің деректерінің базасы үшін пайдаланылатын болады).
Авторландыру
Оа. (М) Жаңа (N)Өзгерту (D)Жою_____________________________________
Оb. Авторландырудың сызбасы________________________________________
Оc. Авторлау үшін ақпарат__________________________________________
Host
1a. . NIC нөмірі (егер белгілі болса)______________________________
1b. Хостаның атауы_________________________________________________
1c. ЕР адресі______________________________________________________
Қарым-қатынас тұлғасы
2a. NIC нөмірі (егер белгілі болса)________________________________
2b. Жеке немесе (I) немесе ролдық (R) _____________________________
2c. Т.А Ә.А._______________________________________________________
2d. Ұйымның атауы _________________________________________________
2e. Көшесі_________________________________________________________
2f. Қаласы_________________________________________________________
2g. Облысы_________________________________________________________
2h. Пошталық индексі_______________________________________________
2i. Елдің коды (2 әріп)____________________________________________
2j. Телефонының нөмірі_____________________________________________
2k. Факстың нөмірі_________________________________________________
2l. E-mail-ы_______________________________________________________
2m. R (орысша) немесе (Е) Ағылшынша__________________________
N 3 нысан  Тіркеу/өзгерту/ қарым-қатынас тұлғасын жою
(ӨРІСТІ ағылшын тілінде толтыру керек, яғни берілген ақпарат WHOIS
іздеу қызметінің деректерінің базасы үшін пайдаланылатын болады).
Авторландыру
Оа. (N) Жаңа (M)Өзгерту (D)Жою_____________________________________
Оb. Авторландырудың сызбасы________________________________________
Оc. Авторлау үшін ақпарат _________________________________________
Қарым-қатынас
1a. NIC нөмірі (егер белгілі болса)________________________________
1b. Жеке немесе (I) немесе ролдық (R)______________________________
1c. Т.А Ә.а._______________________________________________________
1d. Ұйымның атауы__________________________________________________
1e. Көшесі_________________________________________________________
1f. Қаласы_________________________________________________________
1g. Облысы_________________________________________________________
1h. Пошталық индексі_______________________________________________
1i. Елдің коды (2 әріп)____________________________________________
1j. Телефонының нөмірі ____________________________________________
1k. Факстың нөмірі_________________________________________________
1l. E-mail-ы_______________________________________________________
1m. R (орысша) немесе (Е) Ағылшынша________________________________
Хабарламалар туралы ақпарат
2a. Коррекция туралы хабарлама_____________________________________
2b.Пайдалануы туралы хабарлама_____________________________________
Авторлау туралы ақпарат
3a. Авторлау сызбасы_______________________________________________
3b. Авторлау туралы ақпарат________________________________________
3c. Бұқаралық (Y - Иә/М - Жоқ)_____________________________________

6i. Код Страны (2 буквы)
6j. Номер Телефона________________________________________________________
6k. Номер Факса___________________________________________________________
61. Адрес E-mail__________________________________________________________
6m. (R)Русский или (Е)Английский__________________________________________
Первичный Сервер Имен
7а. Имя Первичного Сервера (Хоста)________________________________________
7b. Сетевой адрес Первичного Сервера______________________________________
Вторичный Сервер Имен
8a(s). Имя Вторичного Сервера_____________________________________________
8b. Сетевой адрес Вторичного Сервера______________________________________
2. Форма N 2 Регистрация/изменение/удаление cepвepoв DNS
(необходимо ПОЛЯ заполнять на английском языке, так как предоставленная
информация будет использоваться для базы данных службы поиска WHOIS).
Авторизация
0а. (N)Новый (M)Изменение (D)Удаление_____________________________________
0b. Схема Авторизации_____________________________________________________
0с. Информация для авторизации____________________________________________
Host
la. Номер NIC (если известен)_____________________________________________
1b. Имя Хоста_____________________________________________________________
1с. Адрес IР______________________________________________________________
Контактное лицо
2а. Номер NIC (если извеcтен)_____________________________________________
2b. Индивидуальный(I) или (R)Ролевой?_____________________________________
2с. ФИО___________________________________________________________________
2d. Наименование организации______________________________________________
2е. Улица_________________________________________________________________
2f. Город_________________________________________________________________
2g. Область_______________________________________________________________
2h. Почтовый индекс_______________________________________________________
2i. Код Страны____________________________________________________________
2j. Номер Телефона________________________________________________________
2k. Номер Факса___________________________________________________________
2l. E-mail________________________________________________________________
2m. (R)Русский или (Е)Английский__________________________________________
3  Форма N 3 Регистрация/изменение/удаление контактных лиц
(необходимо ПОЛЯ заполнять на английском языке, так как предоставленная
информация будет использоваться для базы данных службы поиска WHOIS).
Авторизация
0а. (N)Новый (M)Изменение (D)Удаление_____________________________________
0b. Схема Авторизации_____________________________________________________
0с. Информация для авторизации____________________________________________
Контакт
1а. Номер NIC (если известен)_____________________________________________
1b. Индивидуальный(I) или (R)Ролевой?_____________________________________
1с. ФИО___________________________________________________________________
1d. Наименование организации______________________________________________
1е. Улица ________________________________________________________________
1f. Город ________________________________________________________________
lg. Область_______________________________________________________________
lh. Почтовый индекс_______________________________________________________
li. Код Страны____________________________________________________________
lj. Номер Телефона _______________________________________________________
1k. Номер Факса___________________________________________________________
1l. E-mail _______________________________________________________________
1m. (R)Русский или (Е)Английский__________________________________________
Информация об уведомлениях
2а. Уведомление о Коррекции ______________________________________________
2b. Уведомление об Использовании__________________________________________
Информация об Авторизации
3а. Схема авторизации_____________________________________________________
3b. Информация об авторизации_____________________________________________
3с. Публичная (Y-Да/N-Нет)________________________________________________