Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциалдық нормативтер, оларды есептеу әдістемесі және пруденциалдық нормативтердің орындалуы жөнінде есеп беру, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру)  ұйымының активтерін диверсификациялау дәрежесіне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде" 2004 жылғы 27 қарашадағы N 335 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарының реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы N 226 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 3 тамызда тіркелді. Тіркеу N 3769. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу мерзімін 3-тармақтан қараңыз ).
________________________________
Қазақстан Республикасында сақтандыру ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциалдық нормативтер, оларды есептеу әдістемесі және пруденциалдық нормативтердің орындалуы жөнінде есеп беру, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін диверсификациялау дәрежесіне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде" 2004 жылғы 27 қарашадағы N 335  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 3351 тіркелген, 2005 жылы N 2(14)/20) "Қаржы хабаршысы" журналында жарияланған, Агенттік Басқармасының 2005 жылғы 19 ақпандағы N 36  қаулысымен  енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 3514 тіркелген, 2005 жылы N 4(16)/20) "Қаржы хабаршысы" журналында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциалдық нормативтер, оларды есептеу әдістемесі және пруденциалдық нормативтердің орындалуы жөнінде есеп беру, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін диверсификациялау дәрежесіне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықта:
3-тармақта:
2) тармақшада:
үшінші абзацта "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері" деген сөздердің алдында "сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне жоғары санат бойынша енгізілген" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзацта "Қазақстан Республикасының бір эмитентінің" деген сөздердің алдында "сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне жоғары санат бойынша енгізілген" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші және сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі біреуінің және осы банктің банк тобына кіретін әрі сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне жоғары санаттан кейінгі санат бойынша енгізілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері болып табылмайтын Қазақстан Республикасы эмитенттерінің бағалы қағаздарына - сақтандыру ұйымының активтері сомасының бес процентінен;
осы тармақшаның бесінші, алтыншы және жетінші абзацтарында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне жоғары санаттан кейінгі санат бойынша енгізілген Қазақстан Республикасының бір эмитентінің бағалы қағаздарына - сақтандыру ұйымының активтері сомасының бес процентінен;";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года N 335 "Об утверждении Инструкции о пруденциальных нормативах страховой (перестраховочной) организации, методике их расчетов и представлении отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, а также требованиях к степени диверсификации активов страховой (перестраховочной) организации"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N 226. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 августа 2005 года за N 3769. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года N 87
Сноска. Постановление Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 25 июня 2005 года N 226 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 25 марта 2006 года N 87 (вводится в действие с 1 июня 2006 года).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность страховых организаций в Республике Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)    ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правления Агентства от 27 ноября 2004 года N 335 "Об утверждении Инструкции о пруденциальных нормативах страховой (перестраховочной) организации, методике их расчетов и представлении отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, а также требованиях к степени диверсификации активов страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 3351, опубликованное в 2005 году в журнале "Финансовый вестник" N 2(14)/20), с изменениями и дополнениями, внесенными  постановлением  Правления Агентства от 19 февраля 2005 года N 36 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 3514, опубликованным в 2005 году в журнале "Финансовый вестник" N 4(16)/20), следующие изменения и дополнения:
В Инструкции о пруденциальных нормативах страховой (перестраховочной) организации, методике их расчетов и представлении отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, а также требованиях к степени диверсификации активов страховой (перестраховочной) организации, утвержденной указанным постановлением:
в пункте 3:
в подпункте 2):
абзац третий после слов "банками второго уровня Республики Казахстан" дополнить словами ", включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей категории,";
абзац четвертый после слов "эмитента Республики Казахстан" дополнить словами "включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей категории,";
дополнить абзацами седьмым и восьмым следующего содержания:
"в ценные бумаги одного банка второго уровня Республики Казахстан и эмитентов Республики Казахстан, входящих в банковскую группу данного банка и не являющихся банками второго уровня Республики Казахстан, включенные в официальный список организатора торгов по категории, следующей за наивысшей, - пяти процентов от суммы активов страховой организации;
в ценные бумаги одного эмитента Республики Казахстан, за исключением ценных бумаг, указанных в абзацах пятом, шестом и седьмом настоящего подпункта, включенные в официальный список организатора торгов по категории, следующей за наивысшей, - пяти процентов от суммы активов страховой организации;";

9-тармақтың 4) тармақшасындағы "жоғары санатта" деген сөздер "жоғары және жоғары санаттан кейінгі санатта" деген сөздермен ауыстырылсын;
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Сақтандыру ұйымы ай сайын, бірақ есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасында көрсетілген нысан бойынша пруденциалдық нормативтерді есептеуге арналған қосымша мәліметтерді (бұдан әрі - есеп) ұсынады.
Есеп қағазда ұсынылады.
12. Есепті жасаған кезде қолданылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Есептегі бес жүз теңгеден кем сома нольге дейін, ал бес жүз теңгеге тең және одан астам сома - мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.";
13-тармақ алып тасталсын;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған есепте дәлсіздіктер немесе қателер анықталған жағдайда уәкілетті орган оларды сақтандыру ұйымына жібереді. Сақтандыру ұйымы уәкілетті органның хабарламасын алған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықтаған есепті электрондық тасымалдағышта жібереді.";
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Уәкілетті орган сақтандыру ұйымы электрондық тасымалдағышта ұсынған қаржылық және өзге есептіліктің негізінде пруденциалдық нормативтерді есептейді.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Есепке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есеп ұсынылған күннен бастап үш күн ішінде уәкілетті органға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізу себептерін түсіндіре отырып жазбаша өтінішін береді.";
1-қосымшада:
200__ жылғы ___________ "_____" жағдай бойынша пруденциалдық нормативтердің орындалуы туралы есепте:
реттік нөмірі 4-1 болатын, мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
4-1.
Қазақстан Республикасының және
басқа мемлекеттердің заңдарына
сәйкес шығарылған ("Қазақстан Даму
Банкі" АҚ-ның ипотекалық
облигациялары мен облигацияларынан
басқасы), сауда-саттықты
ұйымдастырушының ресми тізіміне
жоғары санаттан кейінгі санат
бойынша енгізілген - күмәнді
борыштар бойынша резервті
шегергендегі баланстық құнынан
(негізгі борыш пен есептелген
сыйақы сомасын ескере отырып) 100 %
көлемінде Қазақстан Республикасы эмитенттерінің мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары

в подпункте 4) пункта 9 слова "наивысшей категории" заменить словами "наивысшей и следующей за наивысшей категориям;";
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. Страховая организация ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов (далее - отчет) по форме, указанной в Приложении 2 к настоящей Инструкции.
Отчет представляется на электронном носителе.
12. Единица измерения, используемая при составлении отчета, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге в отчете округляется до нуля, а сумма равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.";
пункт 13 исключить;
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. При обнаружении неточностей или ошибок в отчете, представленном страховой (перестраховочной) организацией, уполномоченный орган доводит их до сведения страховой организации. Страховая организация не позднее одного рабочего дня со дня получения уведомления уполномоченного органа, направляет доработанный с учетом замечаний уполномоченного органа отчет на электронном носителе.";
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Уполномоченным органом рассчитываются пруденциальные нормативы на основании финансовой и иной отчетности, представленной страховой организацией на электронном носителе.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. При необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчет, страховая (перестраховочная) организация в течение трех дней со дня представления отчета, представляет в уполномоченный орган письменное ходатайство с объяснением причин внесения изменений и (или) дополнений.";
в Приложении 1:
в Отчете о выполнении пруденциальных нормативов по состоянию на "___" ________200_года:
дополнить строкой, порядковый номер 4-1., следующего содержания:
4-1.
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги эмитентов Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств (за исключением ипотечных облигаций и облигаций АО "Банк Развития Казахстана"), включенные в официальный список организатора торгов по категории, следующей за наивысшей - в объеме 100% от балансовой стоимости (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам

100%
реттік нөмірі 9.1., жолда, "9.1" жолдың реттік нөмірі "9-1." нөмірмен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 10, жолда "ЖА - өтімділігі жоғары активтер жиынтығы (жолдар сомасы 1.1. ,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.)" деген сөздер "ЖА - өтімділігі жоғары активтер жиынтығы (жолдар сомасы 1.1., 2., 3., 4., 4-1., 5., 6., 7., 8., 9., 9-1.)" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 14, жолда "А - сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуі ескерілген активтер жиынтығы (жолдар сомасы 1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,11.,12.,13.)" деген сөздер "А - сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуі ескерілген активтер жиынтығы (жолдар сомасы 1., 2., 3., 4., 4-1., 5., 6., 7., 8., 9., 9-1., 11., 12., 13.)" деген сөздермен ауыстырылсын;
Активтерді диверсификациялау нормативтерінің есебінде:
Кестеден кейін мынадай мазмұндағы мәтінмен және кестелермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі біреуінің және осы банктің банк тобына кіретін әрі сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне жоғары санаттан кейінгі санат бойынша енгізілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері болып табылмайтын Қазақстан Республикасы эмитенттерінің бағалы қағаздарына инвестициялар көлемін есептеу - (НДЗ.-1) - баланс бойынша активтер сомасының 5% астам емес:
(мың теңге)
N
Эмитенттің атауы
Эмитент санаты
Баланс бойынша сомасы
Баланс бойынша активтер сомасынан %
1
2
3
4
5
1.
Банк тобының атауы
Х
1.1.
Банк атауы
Х

100%
в строке, порядковый номер 9.1., порядковый номер строки "9.1" заменить номером "9-1.";
в строке, порядковый номер 10., слова "ВА - (сумма строк 1.1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 9.1.) заменить словами "ВА - (сумма строк 1.1., 2., 3., 4., 4-1., 5., 6., 7., 8., 9., 9-1.)";
в строке, порядковый номер 14., слова "А - (сумма строк 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 9.1., 11., 12., 13.)" заменить словами "А - (сумма строк 1., 2., 3., 4., 4-1., 5., 6., 7., 8., 9., 9-1., 11., 12., 13.)";
в Расчете нормативов диверсификации активов:
после таблицы дополнить текстом и таблицами следующего содержания:
"Расчет размера инвестиций в ценные бумаги одного банка второго уровня Республики Казахстан и эмитентов Республики Казахстан, входящих в банковскую группу данного банка, не являющихся банками второго уровня Республики Казахстан, включенные в официальный список организатора торгов по категории, следующей за наивысшей - (НД3. -1) - не более 5% от суммы активов по балансу:
(тысяч тенге)
N
Наименование эмитента
Кате-
гория
эмитента
Сумма
по
балансу
% от
суммы
активов
по
балансу
1
2
3
4
5
1.
Наименование банковской группы
Х
1.1.
Наименование банка
Х

1.1.1.
Акциялар
Х
Х
1.1.2.
Облигациялар
Х
Х
1.2.
Эмитент атауы
Х
1.2.1.
Акциялар
Х
Х
1.1.3.
Облигациялар
Х
Х
1.3.
Эмитент атауы
Х
1.3.1.
Акциялар
Х
Х
1.3.2.
Облигациялар
Х
Х
2.
Банк тобының атауы
Х
2.1.
Банк атауы
Х
2.1.1.
Акциялар
Х
Х
2.1.2
Облигациялар
Х
Х
2.2.
Эмитент атауы
Х
2.2.1.
Акциялар
Х
Х
2.2.2.
Облигациялар
Х
Х
2.3.
Эмитент атауы
Х
2.3.1.
Акциялар
Х
Х
2.3.2.
Облигациялар
Х
Х
X
Барлығы (1 -  2
жолдардың сомасы)
Х
Х
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған ("Қазақстан Даму Банкі" АҚ-ның ипотекалық облигациялары мен облигацияларынан, екінші деңгейдегі банктердің және банктің банк тобына кіретін және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері болып табылмайтын Қазақстан Республикасы эмитенттерінің бағалы қағаздарынан басқасы), сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне жоғары санаттан кейінгі санат бойынша енгізілген Қазақстан Республикасының бір эмитентінің мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарына инвестициялардың көлемін есептеу - (НД 4-1) - баланс бойынша активтер сомасының 5% астам емес:
(мың теңге)
Эмитенттің атауы
Эмитент санаты
Баланс бойынша сомасы
Баланс бойынша активтер сомасынан %
1
2
3
4
5
1.
1.1.
Акциялар
Х
Х
1.2.
Облигациялар
Х
Х
2.
2.1.
Акциялар
Х
Х
2.2.
Облигациялар
Х
Х
3.
3.1.
Акциялар
Х
Х
3.2.
Облигациялар
Х
Х
Барлығы  (1 - 3 жолдардың сомасы)
Х
Х
".
2. 2006 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енетін қаулының 1-тармағының он бірінші - жиырма бірінші абзацтарын қоспағанда, осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Сақтандыру рыногының субъектілерін және басқа қаржылық ұйымдарды қадағалау департаменті (Каримуллин А.А.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Қ.М.Досмұқаметовке жүктелсін.
Төраға

1.1.1.
Акции
Х
Х
1.1.2.
Облигации
Х
Х
1.2.
Наименование эмитента
Х
1.2.1.
Акции
Х
Х
1.1.3.
Облигации
Х
Х
1.3.
Наименование эмитента
Х
1.3.1.
Акции
Х
Х
1.3.2.
Облигации
Х
Х
2.
Наименование банковской группы
Х
2.1.
Наименование банка
Х
2.1.1.
Акции
Х
Х
2.1.2
Облигации
Х
Х
2.2.
Наименование эмитента
Х
2.2.1.
Акции
Х
Х
2.2.2.
Облигации
Х
Х
2.3.
Наименование эмитента
Х
2.3.1.
Акции
Х
Х
2.3.2.
Облигации
Х
Х
X
Всего (сумма строк 1-2)
Х
Х
Расчет размера инвестиций в негосударственные эмиссионные ценные бумаги одного эмитента Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств (за исключением ценных бумаг банков второго уровня и эмитентов Республики Казахстан, входящих в банковскую группу банка, не являющихся банками второго уровня Республики Казахстан, ипотечных облигаций, облигаций АО "Банк Развития Казахстана"), включенные в официальный список организатора торгов по категории, следующей за наивысшей - (НД4.-1) - не более 5% от суммы активов по балансу:
(тысяч тенге)
N
Наименование эмитента
Категория эмитента
Сумма
по
балансу
% от
суммы
активов
по
балансу
1
2
3
4
5
1.
1.1.
Акции
Х
Х
1.2.
Облигации
Х
Х
2.
2.1.
Акции
Х
Х
2.2.
Облигации
Х
Х
3.
3.1.
Акции
Х
Х
3.2.
Облигации
Х
Х
Всего (сумма строк 1-3)
Х
Х
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением абзацев одиннадцатого-двадцать первого пункта 1 постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2006 года.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каримуллин А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Досмукаметова К.М.
Председатель