Сот сарапшысы біліктілігін беру үшін біліктілік емтиханын тапсыру ережесін, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі аттестациялық комиссиясының сот сарапшыларын аттестациялау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2005 жылғы 5 тамыздағы N 214 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 11 тамызда тіркелді. Тіркеу N 3784. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрлінің 2010 жылғы 12 наурыздағы № 82 Бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Әділет министрлінің 2010.03.12 № 82 Бұйрығымен.
"Сот сараптамасы туралы" Қазақстан Республикасы  Заңын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 9 қазандағы N 1021  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметін лицензиялау ережесін іске асыру мақсатында,  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
Сот сарапшысы біліктілігін беру үшін біліктілік емтиханын тапсыру ережесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі аттестациялық комиссиясының сот сарапшыларын аттестациялау ережесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрі бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2005 жылғы 5 тамыздағы
N 214 бұйрығына
1-қосымша
Сот сарапшысы біліктілігін беру үшін
біліктілік емтиханын тапсыру ережесі
1. Осы Ереже "Сот сараптамасы туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  15-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 9 қазандағы N 1021 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметін лицензиялау ережесінің  12-тармағына сәйкес әзірленді. Z100240
2. Біліктілік емтиханын тапсыру мақсаты сот сараптамасын жүргізуді іс жүргізу заңнамасының талаптарына және сот сараптамасы саласындағы қазіргі заманғы ғылыми жетістіктерге сәйкес жоғары кәсіптік деңгейде қамтамасыз ету болып табылады.
Сот сарапшысы біліктілігінің болуы аттестациядан өту және сот-сараптама қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін міндетті негіздеме болып табылады.
3. Біліктілік емтиханын тапсыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі біліктілік комиссиясының (бұдан әрі - Комиссия) қарауына мынадай құжаттар ұсынылады:
өтініш;
жоғары білімі туралы дипломның нотариус растаған көшірмесі (ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы болса, диплом мен аттестаттың көшірмелері).

Об утверждении Правил сдачи квалификационного экзамена для присвоения квалификации судебного эксперта, Правил аттестации судебных экспертов аттестационной комиссией Министерства юстиции Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 5 августа 2005 года № 214. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 августа 2005 года № 3784. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 12 марта 2010 года № 82
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 12.03.2010 № 82.
В целях реализации  Закона  Республики Казахстан "О судебной экспертизе" и Правил лицензирования судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан, утвержденных  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 9 октября 1998 года N 1021,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
Правила сдачи квалификационного экзамена для присвоения квалификации судебного эксперта согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила аттестации судебных экспертов аттестационной комиссией Министерства юстиции Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу приказы Министра юстиции Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
и.о. Министра
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 5 августа 2005 года N 214
Правила
сдачи квалификационного экзамена для присвоения
квалификации судебного эксперта
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со  статьей 15  Закона Республики Казахстан "О судебной экспертизе" и пунктом 12 Правил лицензирования судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан, утвержденных  постановлением  Правительства    Республики Казахстан от 9 октября 1998 года N 1021. Z100240
2. Сдача квалификационного экзамена имеет целью обеспечение производства судебной экспертизы на высоком профессиональном уровне в соответствии с требованиями процессуального законодательства и современными научными достижениями в области судебной экспертизы.
Наличие квалификации судебного эксперта является обязательным основанием при прохождении аттестации и получении лицензии на право осуществления судебно-экспертной деятельности.
3. На рассмотрение квалификационной комиссии Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Комиссия) для сдачи квалификационного экзамена представляются следующие документы:
заявление;
нотариально удостоверенная копия диплома о высшем образовании (при наличии ученой степени и ученого звания - копии диплома и аттестата).

4. Біліктілік емтиханы сот сараптамасының белгілі бір түрі саласындағы және мынадай білім салаларындағы мәселелерді:  қылмыстық ,  қылмыстық іс жүргізу ,  азаматтық ,  азаматтық іс жүргізу заңнамасының, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы  заңнаманың негізгі қағидаларын; криминалистиканы, сот сараптамасының құқықтық, ғылыми, ұйымдастырушылық және әдістемелік негіздерін; сараптаманың нақты түрінің ғылыми-әдістемелік негіздерін; сот-сараптама қызметін ақпараттандыру негіздерін қамтиды.
Біліктілік емтиханы емтихан билетінің үш сұрағына ізденушінің ауызша жауаптары нысанында жүргізіледі.
Ізденушінің жауаптары "дұрыс" және "қате" болып бағаланады, ол туралы Комиссия отырысының хаттамасында (бұдан әрі - Хаттама) көрсетіледі.
5. Хаттама Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2005 жылғы 28 шілдедегі N 199 бұйрығымен бекітілген Әділет министрлігі біліктілік және аттестациялық комиссияларының қызметі ережесінің 3-қосымшасына сәйкес ресімделеді.
6. Сот сарапшысы біліктілігі Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1999 жылғы 14 маусымдағы N 44  бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 861 тіркелген) Біліктілік дәрежесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі бекітетін сарапшылық мамандықтар тізбесіне сәйкес сарапшылық мамандықтар бойынша беріледі.
7. Теріс шешім қабылданған жағдайда, біліктілік беру туралы мәселені қайта қарауға тек үш ай өткеннен кейін ғана рұқсат беріледі.
8. Комиссияның материалдары тұрақты сақтауға жататын құжаттар санатына жатады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2005 жылғы 5 тамыздағы
N 214 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
аттестациялық комиссиясының сот сарапшыларын
аттестациялау ережесі
1. Осы Ереже "Сот сараптамасы туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  16-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 9 қазандағы N 1021 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметін лицензиялау ережесінің  12-тармағына сәйкес әзірленді. Z100240
2. Аттестациялаудың мақсаты сот сарапшыларының кәсіптік даярлығы деңгейін анықтау болып табылады.
3. "Сот сараптамасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  10-бабы 1-тармағының 1), 2) тармақшаларының талаптарын қанағаттандыратын адамдар аттестациядан өтуге жатады. Z100240
4. Аттестацияны әр бес жыл сайын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестациялық комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) өткізеді.
5. Комиссияға мынадай құжаттарды қамтитын аттестациялық іс тапсырылады:
аттестациядан өтуге тиіс адамға ұсыным;
жұмыс орны бойынша расталған, кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парағы;
өмірбаян;
кәсіптік даярлығының деңгейін, іскерлік және адамгершілік сипатын көрсететін мінездеме;
жоғары білімі туралы дипломның нотариус растаған көшірмесі (ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы болса, диплом мен аттестаттың көшірмелері);
сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізуге құқық берілгені туралы біліктілік куәлігінің (оған қосымшалардың) нотариус куәландырған көшірмесі;
сараптама қорытындылары туралы пікір;
соңғы екі жыл ішіндегі көтермелеу (тәртіптік жазалау) туралы бұйрықтардың көшірмелері.

4. Квалификационный экзамен включает вопросы в области определенного вида судебной экспертизы и следующих областей знаний: основные положения  уголовного ,  уголовно-процессуального ,  гражданского ,  гражданского процессуального  законодательства, законодательства  об административных  правонарушениях; криминалистика; правовые, научные, организационные и методические основы судебной экспертизы; научно-методические основы конкретного вида экспертизы; основы информатизации судебно-экспертной деятельности.
Квалификационный экзамен проводится в форме устных ответов соискателя на три вопроса экзаменационного билета.
Ответы соискателя оцениваются как "правильные" и "неправильные", о чем отражается в Протоколе заседания Комиссии (далее - Протокол).
5. Протокол оформляется согласно приложению 3 к Правилам деятельности квалификационной и аттестационной комиссий Министерства юстиции Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 28 июля 2005 года N 199.
6. Квалификация судебного эксперта присваивается Комиссией по экспертным специальностям в соответствии с Перечнем экспертных специальностей, квалификация по которым присваивается Министерством юстиции Республики Казахстан, утвержденным  Приказом  Министра юстиции Республики Казахстан от 14 июня 1999 года N 44 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 861).
7. В случае принятия отрицательного решения, повторное рассмотрение вопроса о присвоении квалификации допускается не ранее, чем через три месяца.
8. Материалы Комиссии относятся к категории документов постоянного хранения.
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 5 августа 2005 года N 214
Правила
аттестации судебных экспертов аттестационной комиссией
Министерства юстиции Республики Казахстан
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со  статьей 16  Закона Республики Казахстан "О судебной экспертизе" и пунктом 12 Правил лицензирования судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан, утвержденных  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 9 октября 1998 года N 1021. Z100240
2. Целью аттестации является определение уровня профессиональной подготовки судебных экспертов.
3. Аттестации подлежат лица, удовлетворяющие требованиям подпунктов 1), 2) пункта 1  статьи 10  Закона Республики Казахстан "О судебной экспертизе". Z100240
4. Аттестация проводится каждые пять лет аттестационной комиссией Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Комиссия).
5. В Комиссию представляется аттестационное дело, включающее следующие документы:
представление на лицо, подлежащее аттестации;
личный листок по учету кадров, удостоверенный по месту работы;
автобиография;
характеристика, отражающая уровень профессиональной подготовки, деловые и нравственные качества;
нотариально удостоверенная копия диплома о высшем образовании (при наличии ученой степени и ученого звания - копии диплома и аттестата);
нотариально удостоверенная копия квалификационного свидетельства о присвоении права производства определенного вида судебной экспертизы (дополнений к нему);
рецензия на экспертные заключения;
копии приказов о поощрениях (дисциплинарных взысканиях) за последние два года.

6. Аттестация ұсынылған материалдар бойынша әңгімелесу нысанында өткізіледі.
Аттестация нәтижелері бойынша Қорытынды рәсімделеді.
7. Комиссияның теріс қорытындысына хаттама көшірмесін алған күннен бастап 10 күннің ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне шағым жасалуы мүмкін.
Шағым қанағаттандырылған жағдайда, материалдар аттестациялау комиссиясына жіберіледі.
8. Комиссияның теріс қорытындысы сот сарапшысына біліктілік беру туралы куәлікті кері қайтару үшін негіз болып табылады.
9. Қайта аттестациялау кезінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі аттестациялық комиссиясы оң шешім қабылдаған жағдайда  сот сарапшысы біліктілігін беру туралы куәлік сот сарапшысына кері қайтаруға жатады.
10. Комиссия материалдары тұрақты сақтауға жататын құжаттар санатына жатады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2005 жылғы 5 тамыздағы
N 214 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің
кейбір күші жойылған нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесі
1. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 507 тіркелген, Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1998 жылғы 16 наурыздағы N 181  бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасы сот сарапшыларын аттестациялау туралы" ереже.
2. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 508 тіркелген, Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1998 жылғы 16 наурыздағы N 181  бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Сот сараптамасы орталығында сот сарапшысы біліктілігін берудің тәртібі туралы" ереже.
3. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1838 тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2002 ж., N 29, 630-құжат, Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1998 жылғы 16 наурыздағы N 181 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2002 жылғы 3 сәуірдегі N 185  бұйрығы .

6. Аттестация производится в форме собеседования по представленным материалам.
7. Отрицательное заключение Комиссии может быть обжаловано в Министерстве юстиции Республики Казахстан в течение 10 дней со дня получения копии протокола.
При удовлетворении апелляции материалы направляются в аттестационную комиссию.
8. Отрицательное заключение Комиссии является основанием для отзыва свидетельства о присвоении квалификации судебного эксперта.
9. В случае положительного решения аттестационной комиссии Министерства юстиции Республики Казахстан при повторной аттестации свидетельство о присвоении квалификации судебного эксперта подлежит возврату судебному эксперту.
10. Материалы Комиссии относятся к категории документов постоянного хранения.
Приложение 3
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 5 августа 2005 года N 214
Перечень утративших силу
некоторых нормативных правовых актов
Министра юстиции Республики Казахстан
1.  Приказ  Министра юстиции Республики Казахстан от 16 марта 1998 года N 181 "Об утверждении Положения "Об аттестации судебных экспертов Республики Казахстан", зарегистрированный в реестре Государственной регистрации нормативных правовых актов за N 507.
2.  Приказ  Министра юстиции Республики Казахстан от 16 марта 1998 года N 181 "Об утверждении Положения "О порядке присвоения квалификации судебного эксперта в Центре судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан", зарегистрированный в реестре Государственной регистрации нормативных правовых актов за N 508.
3.  Приказ  Министра юстиции Республики Казахстан от 3 апреля 2002 года N 185 "О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 16 марта 1998 года N 181", зарегистрированный в реестре Государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1838, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 г., N 29, ст.630.