Темір жол объектілерін күтіп-ұстау және пайдалану бойынша санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2005 жылғы 15 тамыздағы N 401 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 26 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3851. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 29 шілдедегі N 563 бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.07.29 N 563 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар бекітілсін:
1) "Электр поездары мен дизелді поездардың сапарға дайындығына және жол бойында күтіп ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар";
2) "Локомотив бригадаларының демалыс үйлерін, бөлмелерін күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар ";
3) "Темір жол вокзалдарын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар ".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Байсеркин Б.С.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Акрачкова Д.В.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялауға жолдасын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі, Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері А.А.Белоногқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрі
2005 жылғы 31 тамыз
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау Министрінің м.а.
2005 жылғы 15 тамыздағы
N 401 бұйрығымен бекітілген
"Электр поездары мен дизелді поездардың сапарға
дайындығына және жол бойында күтіп ұстауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар"
санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормалары
1. Жалпы ережелер
1. "Электр поездары мен дизелді поездардың сапарға дайындығына және жол бойында күтіп ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормалары (бұдан әрі - санитарлық ережелер) іс-әрекеті қала маңындық қатынастағы темір жол электрлі поездарын, дизелді поездарды жобалаумен, құрылыспен, қайта құрастырумен, жөндеу және пайдаланумен байланысты меншік нысаны мен жеке тұлғаларға тәуелсіз ұйымдарға арналған.

Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по содержанию и эксплуатации объектов железнодорожного транспорта
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 августа 2005 года N 401. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 26 сентября 2005 года N 3851. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 июля 2010 года N 563
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 29.07.2010 N 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10)  статьи 7  Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения",  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарно-эпидемиологические правила и нормы:
1) "Санитарно-эпидемиологические требования к подготовке в рейс и содержанию в пути следования электропоездов и дизельных поездов";
2) "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации домов, комнат отдыха локомотивных бригад";
3) "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации железнодорожных вокзалов".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Байсеркин Б.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения, Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
И.о. Министра
"СОГЛАСОВАН"
Министр транспорта и
коммуникаций
Республики Казахстан
31 августа 2005 года
Утверждены
приказом и.о. Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 августа 2005 года N 401
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования к подготовке
в рейс и содержанию в пути следования
электропоездов и дизельных поездов"
1. Общие положения
1. Санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к подготовке в рейс и содержанию в пути следования электропоездов и дизельных поездов" (далее - санитарные правила) предназначены для организаций, независимо от формы собственности и физических лиц, деятельность которых связана с проектированием, строительством, реконструкцией, ремонтом и эксплуатацией железнодорожных электропоездов, дизельных поездов пригородного сообщения.

2. Ұйымның басшылары мен жеке тұлғалар осы санитарлық ережелердің сақталуын қамтамасыз етуі керек.
3. Осы санитарлық ережелерде төмендегідей терминдер қолданылды:
моторвагонды қозғалыс құрамы (бұдан әрі - МВҚҚ) - бұл жолаушыларды тасымалдауға арналған моторвагонды поездардан құрастырылған (электрлі поезд, дизелді поезд және автомотристер) моторлы және тіркемелі вагондар.
2. Сумен жабдықтауға, канализацияға,
жылуға, желдеткішке, жарыққа қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
4. Сумен жабдықтаудың құрылымдық жүйесі ондағы судың ластануын болдырмауды, резервуарлар мен тарату құбыр желілерінен судың толық төгілуін қамтамасыз етуі және тазалау, жуу, залалсыздандыру үшін ыңғайлы болуы керек. Ауызсумен байланыста болатын сумен жабдықтау жүйесінің жабдықтары мен сыйымдылықтары үшін қолданылатын материал Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органымен рұқсат етілген материалдар мен реагенттердің тізбесіне сәйкес болуы керек.
5. Резервуарларда су деңгейінің көрсеткіші және қайта жобаланатын вагондарда-судың таусылғанын білдіретін сигналы бар құрылғы болуы қажет.
6. Сумен жабдықтау жүйесінің резервуарлары және құбыр желілері жылумен оқшауланған болуы керек.
7. Вагонның сумен жабдықтау жүйесінің су құю құбырының басы ластанудан қорғалуы қажет. Сумен толтыру шлангілерінің басын жерге сүйретуге рұқсат етілмейді.
8. Вагонның резервуарлары мен су тарату крандарындағы судың сапасы, нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің N 2999 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 28 маусымдағы "Шаруашылық-ауыз суымен жабдықтауға және мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындары жөніндегі санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы" N 506 бұйрығына сай болуы қажет.
9. Вагонның сумен жабдықтау жүйесін залалсыздандыру деполық және күрделі жөндеуден кейін және эпидемиологиялық көрсеткіш бойынша, вагондарды техникалық тексеру мерзімі кезінде жүргізілуі керек.
10. Жолаушылар вагондарының жылыту жүйесі орындық астына орналасқан электрлі пештердің және желдеткіш жүйесінен келетін жылытылған ауаның электрокалориферлердің есебімен салонды бірқалыпты жылытуды қамтамасыз етуі керек.
11. Жылыту құралдары бетінің температурасы Цельсий (бұдан әрі - о С) бойынша плюс 55 градустан, жылытылатын беті (жақтаулары, панельдер) - 45 о С, аяқты орналастыру аймағында берілетін жылытылған ауа - плюс 35 о С-тан жоғарыламауы керек.
12. Желдеткіш жүйесі жазғы мерзімде секундына 1,67 текше метр (бұдан әрі - м 3 /с), және қыста - 0,55 м 3 /с сырттан берілетін ауаны қамтамасыз етуге арналған үзіліссіз жұмысқа есептелген болуы керек.

2. Руководители организаций и физические лица должны обеспечивать соблюдение требований настоящих санитарных правил.
3. В настоящих санитарных правилах использован следующий термин:
моторвагонный подвижной состав (далее - МВПС) - это моторные и прицепные вагоны, из которых формируются моторвагонные поезда (электропоезда, дизельные поезда и автомотрисы), предназначенные для перевозки пассажиров.
2. Санитарно-эпидемиологические требования
к водоснабжению, канализации, отоплению, вентиляции,
освещению
4. Конструкция системы водоснабжения должна обеспечивать предотвращение загрязнения в ней воды, полный слив из резервуаров и распределительного трубопровода и возможность очистки, промывки, дезинфекции. Используемые материалы для емкостей и оборудования системы водоснабжения, контактирующие с питьевой водой, должны соответствовать перечню материалов и реагентов, разрешенных государственным органом санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
5. Резервуары должны иметь указатели уровня воды, во вновь проектируемых вагонах - устройство с сигналом, свидетельствующим об окончании воды.
6. Резервуары и трубопроводы системы водоснабжения должны иметь теплоизоляцию.
7. Оголовок водоналивного патрубка системы водоснабжения вагона должен быть защищен от загрязнения. Не допускается перемещение по земле оголовков водозаправочных шлангов.
8. Качество воды в резервуарах и водозаборных кранах вагона должно отвечать требованиям  приказа  Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года N 506 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2999.
9. Дезинфекция системы водоснабжения вагона должна проводиться при сезонном техническом осмотре вагонов, после деповского и капитального ремонтов, и по эпидемиологическим показаниям.
10. Система отопления в пассажирских вагонах должна обеспечивать равномерный обогрев салона за счет электропечей, расположенных под сидениями и подогретого электрокалориферами воздуха, поступающего из системы вентиляции.
11. Температура на поверхности отопительных приборов не должна превышать плюс 55 градусов по Цельсию (далее -  0 С), нагреваемых поверхностей (подлокотники, панели) - плюс 45 0 С, нагретого воздуха, подаваемого в зону размещения ног - плюс 35 0 С.
12. Система вентиляции должна быть рассчитана на непрерывную работу для обеспечения подачи наружного воздуха летом 1,67 кубических метров в секунду (далее - м 3 /с) и зимой - не менее 0,55  м 3 /с.

13. Салон ауасындағы екі оксиді көміртегінің құрамы қысқы мерзімде жолаушылары бар орындарда секундына 0,2 метр (бұдан әрі - м/с) ауа қозғалысының жылдамдығы 0,1 %-дан аспауы қажет. Ауа баптағышы жоқ вагондарда жазғы мезгілде - 0,4 м/с ауа жылдамдығына рұқсат етіледі.
14. Желдеткіш каналдары герметикалық мықты болуы және вагонның қуыс үй-жайларында орналасуы керек.
15. Жасанды жарық осы санитарлық ережелер мен Мемлекеттік стандарттар, құрылыстық нормалар мен ережелер талаптарына сай болуы керек. Жасанды жарық үшін спектор бойынша күндізгі жарыққа жақын қызу және люминесцентті шамдар пайдаланылуы керек.
16. Вагон салонының жасанды жарық деңгейі еденнен 800 миллиметр (бұдан әрі - мм) деңгейде және орындық арқалығынан 600 мм қашықтықта 150 люкстен кем болмауы қажет.
17. Дәретханаларды жарықтандыру - 50 люкс, кіреберістерде - 30 люксті құрауы керек.
3. Шу, діріл, инфрадыбыс және электромагнитті
сәулелерге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар
18. Салондағы шудың деңгейі 75 децибелден (бұдан әрі - дБА) аспауы керек.
19. Жолаушылар вагондарындағы дірілдің деңгейі (8 сағаттық әсер кезінде) 8000 Герц (бұдан әрі - Гц) жиілікте нормаланған қисығы 64 дБА тең болуы керек.
20. МВҚҚ машинистерінің салондары мен кабиналарындағы инфрадыбыстың шекті рұқсат етілген деңгейі 2 және 4 Гц октавты жолағының жиілігі кезінде - 102 дБА; 8 және 16 Гц октавты жолағының жиілігі кезінде - 99 дБА құрауы керек.
21. Машинист кабинасы мен салонындағы шекті рұқсат етілген электрлі магнитті сәулелердің деңгейі осы санитарлық ереженің қосымшасындағы талаптарға сай болуы керек.
4. МВҚҚ сапарға дайындауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
22. Құрастыру пункттерінде МВҚҚ толық дайындау мен жабдықтау жүгізілуі керек. Айналым пункттерінде біртіндеп дайындық жүргізілуі керек.
23. Құрастыру пункттеріндегі вагондарды толық дайындау мен жабдықтауға енуі керек:
1) сыртқы жинау;
2) дәретханаларды, қоқыс жәшіктерін залалсыздандырып өңдеу;
3) ішкі жөндеу және санитарлық-техникалық жабдықтау;
4) желдеткішті, электрлі пешті, шатыр үй-жайларын айына бір рет жиілікпен жел қақтыру және тазалау;
5) ішкі бөлмежайларды күрделі жинау;
6) жинау құралдарының заттарымен жабдықтау;
7) ауызсумен толтыру.
24. Айналым пункттерінде біртіндеп дайындауға енуі керек:
1) дәретханалар мен қоқыс жәшіктерін залалсыздандырып өңдеу;
2) салондар мен кіреберістерді ағымдық жинау;
3) вагондарды ауызсумен толтыру.
25. Құрастыру пунктінде вагондардың сыртын жуу әр сапардан кейін орындалуы керек.
26. Ұйымдастыру контингенттерін тасымалдауға арналған вагондар сапарға жөнелтілу алдында және ол аяқталған соң дезинфекцияға және дезинсекцияға жіберілуі керек.

13. Содержание двуокиси углерода в воздухе салона не должно превышать 0,1 процента (далее - %), скорость движения воздуха в местах нахождения пассажиров - 0,2 метров в секунду (далее - м/с) в зимний период. В вагонах без кондиционирования воздуха в летний период допускается скорость движения воздуха 0,4 м/с.
14. Вентиляционные каналы должны быть герметичными и размещены в чердачном помещении вагона.
15. Искусственное освещение должно соответствовать требованиям строительных норм и правил. Для искусственного освещения должны быть использованы лампы накаливания и люминесцентные лампы, близкие по спектру к дневному свету.
16. В салоне вагона уровень искусственного освещения должен быть не менее 150 люкс на уровне 800 миллиметров (далее - мм) от пола и на расстоянии 600 мм от спинки сидения.
17. Освещенность в туалетах должна составлять - 50 люкс, в тамбурах - 30 люкс.
3. Санитарно-эпидемиологические требования
к шуму, вибрации, инфразвуку и электромагнитным
излучениям
18. Уровень шума в салоне не должен превышать 75 децибел (далее - дБА).
19. Уровень вибрации в пассажирских вагонах должен быть равен нормированной кривой 64 дБА на частоте 8000 Герц (далее - Гц), при 8 часовом воздействии.
20. Предельно допустимые уровни инфразвука в салонах и кабинах машинистов МВПС должны составлять 102 дБА - при частоте октавной полосы 2 и 4 Гц; 99 дБА - при частоте октавной полосы 8 и 16 Гц.
21. Предельно допустимые уровни электромагнитных излучений в кабине машиниста и салоне должны соответствовать требованиям, указанным в приложении.
4. Санитарно-эпидемиологические требования
к подготовке в рейс МВПС
22. В пунктах формирования должны проводиться полная подготовка и экипировка МВПС. В пунктах оборота должна проводиться частичная подготовка.
23. Полная подготовка и экипировка вагонов в пунктах формирования должна включать:
1) наружную уборку;
2) дезинфекционную обработку туалетов, мусорных ящиков;
3) ремонт внутреннего и санитарно-технического оборудования;
4) продувку и очистку системы вентиляции, электропечей, чердачных помещений с кратностью один раз в месяц;
5) генеральную уборку внутренних помещений;
6) снабжение предметами съемного инвентаря;
7) заправку питьевой водой.
24. Частичная подготовка в пункте оборота должна включать в себя:
1) дезинфекционную обработку туалетов и мусорных ящиков;
2) текущую уборку салонов и тамбуров;
3) заправку вагонов питьевой водой.
25. В пункте формирования наружная уборка вагонов должна проводиться после каждого рейса.
26. Вагоны, предназначенные для перевозки организованных контингентов, должны подвергаться дезинфекции и дезинсекции до отправления в рейс и после его окончания.

27. Вагондарды сапарға дайындау пункттерінде жүргізілуі керек:
1) (құрылымда қарастырылған) құрастыру мен айналым пункттеріне келуі бойынша - дәретханаларды, қоқыс жәшіктерін залалсыздандырып өңдеу;
2) дезинсекциялық өңдеу - айына бір реттен кем емес (қолданылатын инсектицидтерге байланысты);
3) дератизациялық өңдеу - көрсеткіш және тапсырыс бойынша;
4) жоспардан тыс дезинфекция және дезинсекция эпидемиологиялық көрсеткіш бойынша жүргізіледі.
28. Дезинфекция және дезинсекция жүргізілгеннен кейін вагондардың ішкі үй-жайларын жинау залалсыздандыру құралдарын қолдануға байланысты қарастырылған нұсқаулықтардың мерзімінде және темір жол көлігіндегі мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық органдардың арнайы рұқсатымен жүргізілуі керек.
29. Жолсеріктердің арнайы киімінің жиынына енуі керек: екі қалат, таңбалануға сәйкес (салон және дәретхана жинауға арналған бөлек) резеңкелі қолғап.
30. Ылғалды жинау вагонды залалсыздандырып өңдеу аяқталғаннан кейін жуу құралдарын қолдану арқылы жүргізілуі керек. Жинау аяқталған соң, жинау құралы мен шүберектер бір сағаттық экспозициямен 3% гипохлорид кальций ерітіндісінде немесе 60-120 минутқа сәйкес экспозицямен 0,1-0,2% екі хлор ерітіндісінде залалсыздануы қажет. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органымен қолдануға рұқсат етілген басқа да заттарды пайдалануға рұқсат етіледі. Жинау аяқталғаннан кейін жинау құралдары жуылады және кептіріледі.
31. МВҚҚ тоқтап тұру орындарында темір жолды және жоларалықты қоқыстармен және басқа да қалдықтармен ластауға, дәретхананы пайдалануға рұқсат етілмейді. Вагондардан шыққан қоқыс МВҚҚ-ның бетондалған алаңша саябағының тоқтау орнында қондырылған қоқыссалғышқа шығарылады.
32. Вагондардың биологиялық дәретханаларынан сұйық қоқысты шығару техникалық қызмет көрсету пунктінің арнайы құрылғысымен жүргізілуі керек.
33. Вагонның сыртқы және ішкі өңдеуі аяқталған соң, алмалы-салмалы жинау құралымен, жабдықпен, медициналық көмек көрсетуге арналған дәрі қобдишасымен, сабынмен, дәретхана қағазымен жабдықталуы керек. МВҚҚ сапарға жөнелту алдында Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органымен қолдануға рұқсат етілген жуу залалсыздандыру құралдарымен қамтамасыз етілуі қажет.
34. Вагондарға қысқы және жылдың ауыспалы мезгілінде сыртқы ауа температурасы 10 о С және одан төмен кезде от жағылады. Құрамды отырғызар алдында (қысқы және жылдың ауыспалы мезгілінде) вагондардағы ауаның температурасы плюс 11-15 о С деңгейді ұстап тұруы қажет.

27. В пунктах подготовки вагона в рейс должны проводиться:
1) дезинфекционная обработка туалетов, мусорных ящиков (предусмотренных конструкцией) - по прибытию в пункт формирования и оборота;
2) дезинсекционная обработка - не реже одного раза в месяц (в зависимости от применяемых инсектицидов);
3) дератизационная обработка - по показаниям и заявке;
4) внеплановая дезинфекция и дезинсекция проводятся по эпидемиологическим показаниям.
28. После проведения дезинфекции и дезинсекции уборка внутренних помещений вагонов должна проводиться в сроки, предусмотренные инструкциями по применению дезинфицирующих средств и официального разрешения органов государственного санитарно-эпидемиологического надзора на железнодорожном транспорте.
29. В комплект специальной одежды проводников должны входить: два халата, резиновые перчатки (раздельно для уборки салона и туалетов) с соответствующей маркировкой.
30. Влажная уборка должна проводиться после окончания дезинфекционной обработки вагона с применением моющих средств. Уборочный инвентарь и ветошь, после уборки, должны обеззараживаться 3% раствором гипохлорида кальция с экспозицией один час или 0,1-0,2% раствором деохлора с экспозицией 60-120 минут соответственно. Допускается использование других средств, разрешенных к применению органом государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан. После окончания уборки использованный инвентарь моется и просушивается.
31. В местах отстоя МВПС не допускается загрязнять железнодорожные пути и междупутья мусором и другими отходами, пользоваться туалетами. Мусор из вагонов должен удаляться в мусоросборники, установленные на бетонированных площадках парка отстоя МВПС.
32. Удаление жидких нечистот в вагонах с биологическими туалетами должно производиться в специальные устройства пункта технического обслуживания.
33. После окончания наружной и внутренней обработки вагоны должны снабжаться съемным инвентарем, оборудованием, аптечками для оказания медицинской помощи, мылом, туалетной бумагой. Перед отправлением в рейс МВПС должен быть обеспечен дезинфицирующими и моющими средствами, разрешенными к применению органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
34. Вагоны отапливаются в зимнее и переходное время года при температуре наружного воздуха плюс 10 0 С и ниже. Перед подачей состава на посадку (в зимнее и переходное время года), температура воздуха в вагонах должна поддерживаться на уровне плюс 11-15 0 С.

35. МВҚҚ құрамына енуге рұқсат етілмейтін және құрастыру пунктерінде тіркемеден ажыратуға жататын вагондар:
1) сумен жабдықтау, жылу, желдеткіш, канализация, электрлі жарық жүйелерінің жұмысы жарамсыз;
2) бөлмежайлары лас, әйнектері сынған немесе жоқ, жылдың салқын және ауыспалы мезгілінде терезе жақтаулары бекітілмеген, есіктері жарамсыз;
3) тұрмыстық паразиттер мен кеміргіштер анықталған.
36. Вагон салонының есігі қозғалмалы, бұлыңғыр материалдан немесе оның 1/2 биіктігінде әйнектелген болуы, еркін жабылуы және ашық жағдайда фиксерленуі керек.
37. Вагондардың терезелері анық көріну мен табиғи жарықты қамтамасыз етуі, қауіпсіз екі қабатты әйнекпен әйнектелген болуы, дыбыс және жылу оқшауландыруы, оның 1/3 биіктігінде ашылуы керек. Терезенің нығыздығы вагон ішіне шаң, қар және ылғалдың енуінен жақсы қорғауды қамтамасыз етуі, тозған жағдайына байланысты уақытылы ауыстырылуы қажет.
38. Дәретханалардағы терезе бұлыңғыр немесе бір түспен әйнектелуі керек.
39. Дәретханалардағы унитаздарда қақпақты пластмассалы орындық, дәретхана қағазына арналған ұстағыш, жуу және залалсыздану құралдары бар сыйымдылық, унитазды тазалауға арналған щетка, қолданылған дәретхана қағазына арналған сыйымдылық ыдыс болуы керек. Унитаздың орындығы көтерілген жағдайда фиксерленген болуы керек.
40. Дәретханалардың едені су өткізбейтін болуы, жиналған судың ағып кетуіне арналған тығынмен жабылатын еңіс болуы керек. Жиналған суға арналған құбыр желілері вагон асты жабдықтарынан алшақ орналасуы, ал қайта жобаланатын вагондар мен жоғарғы ыңғайлы МВҚҚ вагондарында жылыту құралдарымен жабдықталуы қажет.
41. Дәретханадағы қолжуғыш салқын су кранымен, айнамен, жоғарғы ыңғайлы вагондарда қосымша - сұйық сабын құтысымен, бір рет қолданылатын сүлгілерге арналған сүлгі ұстағыштармен жабдықталуы керек. Су тарату крандарының үстінде таңба немесе "Ішуге жарамайтын су" деген жазу болуы керек.
42. Вагонның барлық санитарлық-техникалық жабдықтары жарамды жағдайда болуы қажет.
43. Жолсеріктер жұмысқа түсер алдында медициналық тексерістен нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің N 2556 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 20 қазандағы "Халықтың декреттелген тобына міндетті түрде медициналық тексерулерді жүргізу ережесін бекіту туралы" N 766 бұйрығына сай өтулері керек.
44. Әр жолсерікте медициналық тексерістің және зертханалық тексерістің нәтижесі, сол сияқты гигиеналық оқытудан өткені туралы мәліметі жазылатын белгіленген үлгідегі жеке медициналық кітапшасы болуы керек. Сапар уақытында жеке медициналық кітапша әр жолсерікте сақталады. Ауру белгілері бар жолсерік бригадасын енгізуге рұқсат етілмейді.

35. Не допускается включение в состав МВПС и подлежат отцепке в пунктах формирования вагоны:
1) с неисправностями в работе систем водоснабжения, отопления, вентиляции, канализации, электроосвещения;
2) с грязными помещениями, разбитыми или отсутствующими стеклами, не утепленными оконными рамами - в холодный и переходной периоды года, неисправными дверями;
3) с обнаруженными бытовыми паразитами и грызунами.
36. Двери салона в вагоне должны быть раздвижными, из прозрачного материала или с поверхностью остекления на 1/2 их высоты, свободно закрываться и фиксироваться в открытом положении.
37. Окна вагонов должны обеспечивать достаточную видимость и естественную освещенность, иметь двухслойное остекление плоским безопасным стеклом, звуковую и тепловую изоляцию, открываться на 1/3 их высоты. Оконные уплотнители должны обеспечивать надежную защиту от проникновения пыли, снега, влаги в помещения вагона.
38. Окна туалетов должны иметь матовое или тонированное остекление.
39. В туалете унитаз должен иметь пластмассовое сидение с крышкой, держатель для туалетной бумаги, емкости с моющим и дезинфицирующим средствами, ерш для чистки унитаза, емкость для использованной туалетной бумаги. Сидение унитаза должно фиксироваться в поднятом положении.
40. Пол в туалетах должен быть водонепроницаемым, иметь уклон к сливному отверстию, закрываемому пробкой. Трубопроводы для сточных вод должны размещаться на удалении от подвагонного оборудования, а во вновь проектируемых и поставляемых вагонах.
41. Умывальник в туалете должен оснащаться краном холодной воды, зеркалом.
42. Все санитарно-техническое оборудование вагона должно находиться в исправном состоянии.
43. Проводники должны проходить медицинские осмотры, в соответствии с  приказом  Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2003 года N 766 "Об утверждении Правил проведения обязательных медицинских осмотров декретированных групп населения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2556.
44. Каждый проводник должен иметь личную медицинскую книжку установленного образца, где отмечаются результаты медицинских осмотров и лабораторных исследований, а также данные о прохождении гигиенического обучения. Во время рейса личные медицинские книжки хранятся у каждого проводника. Не допускается включать в бригаду проводников с признаками заболевания.

45. МВҚҚ сапарға жөнелер алдында, отырғызуға дейінгі 2 сағат ішінде темір жол көлігіндегі мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары өкілдерінің міндетті түрде қатысуымен үнемі қолданыстағы комиссиямен қабылданады. Комиссиялық қабылдау, ол да МВҚҚ техникалық қызмет көрсетуі мен күрделі жөндеуі аяқталған соң жүргізіледі.
5. Жол бойындағы МВҚҚ күтіп ұстауға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
46. Вагондардағы еріксіз желдеткіші автоматты режимде үзіліссіз жұмыс істеуі керек. Вагон салонында жұмыс істеп тұрған желдеткіштің дефлекторы ашық болуы керек.
47. Жол бойындағы МВҚҚ вагонының жарығын (тәуліктің қараңғы уақытында) сөндіруге рұқсат етілмейді.
48. Жол бойында ашық болатын дәретхананы пайдалану режимі сақталуы керек, МВҚҚ тұрақтарда тоқтаған кезде, темір жол станцияларынан, санитарлық-курорттық және қала маңындық аймақтан, тоннельдерден, көпірлерден өту кезінде дәретханаларды пайдалануға рұқсат етілмейді, олар жабық болуы керек. Әр вагонда поезд жүретін барлық темір жолға байланысты санитарлық аймақ шекарасы туралы ақпарат болуы керек.
49. МВҚҚ вагондарын биологиялық дәретханалармен жабдықтау кезінде оларды барлық жол бойында және тұрақтарда пайдалануға рұқсат етіледі.
"Электр поездары мен дизелді
поездардың сапарға дайындығына
және жол бойында күтіп ұстауға
қойылатын санитарлық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитарлық-эпидемиологиялық
ережелері мен нормаларына
қосымша
МВҚҚ салоны мен машинистерінің кабинасына электрлі
магнитті сәулелердің шекті рұқсат етілген деңгейі
Көрсеткіш атауы, өлшем бірлігі
Шекті рұқсат
етілген мәні
1. МВҚҚ машинисінің кабинасында
Өнеркәсіп жиілігінің ауыспалы магниттік сызығы (50 Гц):
магниттік сызықтың кернеулігі, Н,А/м
80
магниттік индукция, В, мк Тл
100
Өнеркәсіп жиілігінің электрлі сызығы (50 Гц):
электр сызығының кернеулігі, Е, кВ/м
5
Тұрақты магниттік сызық:
тұрақты магниттік сызықтың кернеулігі, Н, кА/м
8
Электрстатикалық сызық:
Электрстатика сызығының кернеулігі, кВ/м
20
ЖЭАМҚ операторының жұмыс орындарында:
электр сызығы
(5 Гц-2кГц)
(2-400 кГц)
25 В/м
2,5 В/м
магниттік сызық
(5 Гц-2 кГц)
(2-400 кГц)
250 нТл
25 нТл
Электрстатика сызығы (ЭСС) (экраннан 10 см)
500 В
2. МВҚҚ салонында
Электр сызығы:
Электр сызығының кернеулігі, Е, кВ/м
0,3-300 кГц жиілігі
25,0
0,3-3 МГц жиілігі
15,0
3-30 МГц жиілігі
10,0
30-300 МГц жиілігі
3,0
өнеркәсіп жиілігі (50 Гц)
0,5
Энергия ағысының күші (0,3-30 ГГц), мк Вт/см 2
10,0
Электрстатикалық сызық:
Электрстатика сызығының кернеулігі, кВ/м
15
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау Министрінің м.а.
2005 жылғы 15 тамыздағы
N 401 бұйрығымен бекітілген
"Локомотив бригадаларының демалыс үйлерін, бөлмелерін
күтіп ұстауға және пайдалануға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар"
санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормалары

45. МВПС перед отправлением в рейс, за 2 часа до подачи на посадку, принимается постоянно действующей комиссией с обязательным участием представителей органов государственного санитарно-эпидемиологического надзора на железнодорожном транспорте. Комиссионная приемка проводится также после окончания технического обслуживания МВПС и капитального ремонта.
5. Санитарно-эпидемиологические требования
к содержанию МВПС в пути следования
46. В вагонах принудительная вентиляция должна работать непрерывно в автоматическом режиме. При работающей вентиляции дефлекторы в салоне вагона и в туалетах должны быть открыты.
47. Не допускается выключение освещения (в темное время суток) и отопления (в зимнее время) вагона МВПС в пути следования.
48. В пути следования должен соблюдаться режим пользования туалетами, которые должны быть открыты за исключением случаев, когда МВПС находятся на стоянках, при проходе железнодорожных станций, санаторно-курортных и пригородных зон, тоннелей, мостов. В каждом вагоне должна быть информация о границах санитарных зон по всем железным дорогам, через которые следует поезд.
49. При оборудовании вагонов МВПС биологическими туалетами, разрешается пользоваться ими по всему пути следования и на стоянках.
Приложение
к санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам Санитарно-
эпидемиологические требования к
подготовке в рейс и содержанию
в пути следования электропоездов
и дизельных поездов»
Предельно допустимые уровни электромагнитных
излучений в кабине машиниста и салоне МВПС
Наименование показателя,
единица измерения
Предельно допустимые
значения
1. В кабине машиниста в МВПС
Переменные магнитные поля
промышленной частоты (50 Гц):
Напряженность магнитного
поля, Н, А/м
80
магнитная индукция, В, мкТл
100
электрические поля
промышленной частоты (50 Гц):
напряженность электрического
поля, Е, кВ/м
5
постоянные магнитные поля:
напряженность постоянного
магнитного поля, Н, кА/м
8
Электростатическое поле:
напряженность электростати-
ческого поля, кВ/м
20
на рабочих местах оператора
ПЭВМ:
электрическое поле
(5 Гц-2кГц)
(2-400 кГц)
25 В/м
2,5 В/м
магнитное поле
(5 Гц-2кГц)
(2-400 кГц)
250 нТл
25 нТл
электростатическое поле (ЭСП)
(в 10 см от экрана)
500 В
2. В салоне МВПС
Электрические поля:
напряженность электрического
поля, Е, кВ/м
частот 0,3-300 кГц
25,0
частот 0,3-3 МГц
15,0
частот 3-30 МГц
10,0
частот 30-300 МГц
3,0
промышленной частоты (50 Гц)
0,5
Плотность потока энергии
(0,3-30 ГГц), мкВт/см 2
10,0
Электростатическое поле:
Напряженность электростати-
ческого поля, кВ/м
15
Утверждены
приказом и.о. Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 августа 2005 года N 401
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
и эксплуатации домов, комнат отдыха  локомотивных бригад"

1. Жалпы ережелер
1. "Локомотив бригадаларының демалыс үйлерін, бөлмелерін күтіп ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" ережелері мен нормалары (бұдан әрі - санитарлық ереже) іс-әрекеті қолданыстағы локомотив бригадаларының демалыс үйлерін (бұдан әрі - демалыс үйі), локомотив бригадаларының демалыс бөлмелерін (бұдан әрі - демалыс бөлмесі) жобалау, тұрғызу, қайта құрастыру және пайдаланумен байланысты меншік нысанына және жеке тұлғаларға тәуелсіз ұйымдар үшін арналған.
2. Ұйымның басшылары және жеке тұлғалар осы санитарлық ережелердің талаптарын сақтауды қамтамасыз етуі қажет.
3. Осы санитарлық ережелерде төмендегідей терминдер қолданылды:
1) локомотив бригадасы - локомотивті пайдалануды қамтамасыз ететін машинист және машинистің көмекшісі;
2) депо припискасы - локомотивтердің тіркелу саябағы бар локомотивтік депо.
2. Жер учаскесін таңдауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
4. Жер учаскесі қолданыстағы құрылыс нормалары мен ережелердің (бұдан әрі - ҚНжЕ) талаптарына жауап беруі қажет. Құрылыс және қайта құрастыру, тұрғызылған және бөлек тұрған объектілерді орналастыру, пайдалануға берудің сметалық-жоба құжаттарын бекіту санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды алғаннан кейін рұқсат етіледі.
5. Демалыс үйлерінің құрылысының жер учаскесін жалпы қыдыру, мектеп және мектепке дейінгі мекемелерге, кинотеатрларға жақын жерлерден алуға рұқсат етілмейді.
6. Локомотив бригадаларының демалыс уақытын арттыру және өту жолының уақытын қысқарту мақсатында демалыс үйінен депо немесе пункт бойынша кезекші үй-жайларға дейінгі қашықтық 1000 метрден (бұдан әрі - м) артық болмауы қажет.
7. Аумақта автокөлік жүру жолы және беті қатты жаяу жүргін жолы болуы қажет.
8. Демалыс үйін өндірістік кәсіпорынның санитарлық-қорғау аймағына орналастыруға рұқсат етілмейді.
Демалыс үйінен теміржол полотносына және өндірістік ғимараттарға дейінгі қашықтық тұрғын үй ғимараттарына арналған қолданыстағы ҚНжЕ сәйкес қабылдауы қажет.
9. Теміржол полотносы мен өндірістік ғимараттан қажетті санитарлық-қорғау аймағы демалыс үйі ғимараты құрылымын қоршап тұратын жоспарланған дыбыс дірілінің және қолданыстағы жергілікті релефінің дәлелді шу деңгейі көзінің есебі бойынша жобалаумен байланыстыру кезінде қабылдануы керек. Санитарлық-қорғау аумағының есебі негізіне үй-жайға рұқсат етілетін шудың эквивалентті деңгейі алынуы қажет. Санитарлық-қорғау аумағының төменгі мөлшері теміржол полотносынан 100 м кем емес құрауы қажет.

1. Общие положения
1. Настоящие санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации домов, комнат отдыха локомотивных бригад" (далее - санитарные правила) предназначены для организаций, независимо от формы собственности и физических лиц, деятельность которых связана с проектированием, строительством, реконструкцией и эксплуатацией действующих домов отдыха локомотивных бригад (далее - дом отдыха), комнат отдыха локомотивных бригад (далее - комната отдыха).
2. Руководители организаций и физические лица должны обеспечивать соблюдение требований настоящих санитарных правил.
3. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины:
1) локомотивная бригада - работники, назначаемые для обслуживания локомотивов, а также моторвагонных поездов;
2) депо приписки - локомотивное депо, имеющее приписной парк локомотивов.
2. Санитарно-эпидемиологические требования
к выбору земельного участка
4. Земельный участок дома отдыха должен отвечать требованиям действующих строительных норм и правил (далее - СНиП). Утверждение проектно-сметной документации на строительство и реконструкцию, размещение встроенных и отдельно стоящих объектов, ввод в эксплуатацию допускается при наличии санитарно-эпидемиологического заключения.
5. Не допускается отвод земельного участка под строительство дома отдыха в местах массовых гуляний, в непосредственной близости от дошкольных и школьных организаций, кинотеатров.
6. С целью сокращения времени на переходы и увеличения времени отдыха локомотивных бригад расстояние от дома отдыха до помещения дежурного по депо или пункта явки должно быть не более 1000 метров (далее - м).
7. Территория должна иметь подъездные автомобильные дороги и пешеходные дорожки с твердым покрытием.
8. Не допускается размещение дома отдыха в санитарно-защитной зоне производственных организаций.
Расстояние от дома отдыха до железнодорожного полотна и производственных зданий должно приниматься в соответствии с требованиями действующих СНиП.
9. Санитарно-защитная зона от железнодорожного полотна и производственных зданий должна приниматься при привязке проекта по расчету, исходя из фактических уровней шума в источнике, существующего рельефа местности и запроектированной звукоизоляции ограждающих конструкций здания дома отдыха. В основу расчета санитарно-защитной зоны должен браться эквивалентный допустимый уровень шума в спальных комнатах. Минимальный размер санитарно-защитной зоны от железнодорожного полотна должен составлять не менее 100 м.

10. Аумақ көркейтілген, көгалдандырылған болуы және жиналған су мен жауын суынан тазарту үшін, отырғызылған көктерді, машина және жаяу жүру жолдарына су себу үшін инженерлік-техникалармен жабдықталған болуы қажет. Оның периметрі бойынша қажетті көктен отырғызылған жолақтар қарастырылған болуы қажет.
11. Спорт ойындарына арналған алаңшалар санитарлық-тұрмыстық бөлмежайлар жағына орналасуы қажет. Әр снаряд ауданы 20 квадрат метрді (бұдан әрі - м 2 ) құруы тиіс. Жатын корпусының терезесінен денешынықтыру алаңына дейінгі қашықтық 25 м кем болмауы қажет.
3. Жобалауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
12. Демалыс үйі ғимаратының сәулеттік-құрылыстық шешімдерін қолданыстағы ҚНжЕ талаптарының есебімен қабылдау қажет.
13. Үй-жайларды функционалды аумақтау гигиеналық нормативтердің, зиянды жеке факторлар мен химиялық заттардың регламенттеуші деңгейінің сақталуын қамтамасыз етуі қажет.
14. Бөлменің төбесі мен қабырғасында жоғарғы дыбыс оқшауландырғышы болуы және беті ашық емес түсті материалмен көмкерілген болуы қажет. Бөлмеге кіру есігі кіреберіс түрінде болуы тиіс.
15. Жатын бөлмелері мен санитарлық-тұрмыстық бөлмежайлар әртүрлі корпустарда орналасуы керек. Жатын бөлмелері мен демалу бөлмелерін шудың және басқа да зиянды факторлардың әсері аз жерлерде орналастыру қажет. Жатын корпусы шаруашылық қатынасына байланысты жел соғатын бетте орналасуы қажет.
16. Жатын корпусының әр қабатында қолжуғыш, әжетхана, жүк қоймасын сақтауға арналған жуу құралдары, таза төсек жаймалары мен пайдаланылған төсек жайма жиынына арналып қойылған шкафтары бар қызмет кезекшісінің бөлмесі орналасуы керек.
Осы корпуста екі үй-жайдан тұратын төсек жаймасына арналған шкафтар бар жеке қызметкердің сақтау бөлмесі (жүк сақтау) болуы қажет: біреуі таза төсек жаймаларын сақтауға, екіншісі кір төсекті қабылдау мен іріктеуге арналған.
17. Санитарлық-тұрмыстық бөлмежайлардың құрамында мыналар болуы қажет: киімілгіш, су себезгі, әжетхана, жинау құралдарын сақтау, жуу және кептіруге арналған үй-жайлар, сыртқы арнайы киімдер мен аяқ киімдерді кептіргіштер, асхана, демалуға арналған үй-жай, денешынықтырумен айналысуға арналған үй-жай, кезекшінің бөлмесі, меңгерушінің бөлмесі, жылу пункті, сыртқа тарату желдеткішті камералары және кондиционерлерге арналған үй-жайлар.

10. Территория должна быть благоустроена, озеленена и оборудована инженерно-техническими приспособлениями для полива зеленых насаждений, проездов и тротуаров, удаления талых и ливневых вод. По периметру должна предусматриваться полоса зеленых насаждений.
11. Площадки для спортивных игр должны размещаться со стороны санитарно-бытовых помещений. Площадь на каждый снаряд должна составлять не менее 20 квадратных метров (далее - м 2 ). Расстояние от окон спального корпуса до физкультурных площадок должно быть не менее 25 м.
3. Санитарно-эпидемиологические требования
к проектированию
12. Архитектурно-строительные решения здания дома отдыха должны приниматься с учетом требований действующих СНиП.
13. Функциональное зонирование помещений должно обеспечивать соблюдение гигиенических нормативов, регламентирующих уровни вредных физических факторов и химических веществ.
14. Несущие и ограждающие конструкции спортивных помещений (залов) должны проектироваться с учетом возможности крепления к ним встроенного и переносного оборудования. Поверхность стен и дверей должна быть гладкой, допускающей влажную уборку.
15. Спальные комнаты и санитарно-бытовые помещения должны располагаться в разных корпусах. Спальные комнаты и комнаты отдыха должны размещаться в местах с наименьшим воздействием шума и других вредных факторов. Спальный корпус по отношению к санитарно-бытовым помещениям должен располагаться с наветренной стороны для ветров преобладающего направления.
16. В спальном корпусе на каждом этаже должны находиться умывальная, туалеты, помещения для хранения уборочного инвентаря, комната дежурного персонала со встроенными шкафами для чистого белья и использованных комплектов постельного белья. Количество кранов в умывальных принимается из расчета не менее одного крана на 10 мест. Каждый умывальник должен быть оборудован смесителем горячей и холодной воды. Не допускается использование уборочного инвентаря для туалета для уборки других помещений. Должно быть отведено место для хранения уборочного инвентаря.
В этом же корпусе должна находиться бельевая (кладовая) персонала со встроенными шкафами для белья, состоящая из двух помещений: одно для хранения чистого, другое - для приема и сортировки грязного белья.
17. Санитарно-бытовые помещения должны иметь в своем составе: гардеробную, душевую, туалет, помещение для хранения, мойки и сушки уборочного инвентаря, сушилку для уличной специальной одежды и обуви, столовую, помещение для отдыха, помещение для занятий физкультурой, пункт отопления, вентиляционная с приточными камерами и помещениями для кондиционера.

18. Станцияда локомотивтік депо болмаған жағдайда, шаруашылық корпусында локомотивтік бригадаларының есепшісі бөлмесін орналастыруға рұқсат етіледі.
19. Тұрғын пунктінде орталықтандырылған кір жуу бөлмесі болмаған жағдайда шаруашылық корпусында кір жуу бөлмесін тұрғызуға рұқсат етіледі. Кір жуу бөлмесін үй асты үй-жайларында орналастыруға рұқсат етілмейді. Үй-жай құрамы және кір жуу бөлмесінің жабдықтары нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің N 3629 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің 2005 жылғы 24 наурыздағы "Коммуналдық гигиена бойынша санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормаларын бекіту туралы" N 137 бұйрығына сай болуы қажет.
20. Дезинфекциялық камералары жоқ темір жол станцияларында демалыс үйлерін жобалау кезінде, жобаны байланыстыру кезінде матрацтар, одеалдар және жастықтарды өңдеуге арналған дезинфекциялық камералар қондырғысы қарастырылуы қажет.
21. Шілденің ортаайлық температурасымен +21 о С және одан жоғары болатын аудандарда тұрған демалыс үйлеріндегі инсоляцияларды төмендету үшін шамамен 130-315 0 ориентациясы кезінде адамдар үнемі болатын жарық жақтаулары күннен қорғайтын құрылғылармен жабдықталуы керек.
22. Жатын бөлмелері екі (немесе үш) адамнан тұратын бір бригаданы орналастыру үшін қарастырылған болуы қажет. Бөлменің ауданы бір демалушыға 6 м 2 кем емес есебімен анықталуы қажет. Бөлмелер жүрер жолда болмауы қажет.
23. Демалыс үйлерін сәйкесті ғимараттарда орналастыру жағдайында жатын бөлмелері шу, діріл болатын үй-жайлармен бірге орналаспауы қажет.
4. Санитарлық-тұрмыстық бөлмежайларға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
24. Локомотивтің машинистері мен машинист көмекшілерінің формалық арнайы киімдерін сақтауға арналған киімілгіштер өзі қызмет көрсету есебімен жобалануы қажет. Шкафтардың саны демалыс үйінің орны санынан кем болмауы қажет. Киімілгішке кіре берісте тазалық сақтау тораптары, жинау құралдарын жуу және кептіру сақтауға арналған бөлмежай, формалық сыртқы киімдерді және аяқкиімдерді кептіруге арналған бөлмежай (немесе шкаф), қолжуғыш, шаш кептіруге арналған құрылғы қарастырылған болуы керек.
Вестибюльмен бірге орналасқан киімілгішке кіру кіреберіс арқылы қарастырылған болуы қажет.
25. Жинау құралдарын сақтау, жуу мен кептіруге арналған үй-жай ыстық және салқын су сумен жабдықтау жүйесімен, оны кептіруге арналған құрылғымен жинау құралдарын сақтауға арналған шкафтармен, жуу және залалсыздандыру құралдарымен жабдықталуы қажет. Осы үй-жайдың ауданы 4 м 2 кем болмауы тиіс.

18. При отсутствии на станции локомотивного депо, в санитарно-бытовых помещениях допускается размещать комнату нарядчика локомотивных бригад.
19. При отсутствии централизованной прачечной в населенном пункте допускается пристраивать прачечную к санитарно-бытовым помещениям. Не допускается размещать прачечные в подвальных помещениях. Состав помещений и оборудование прачечной должны приниматься в соответствии с  приказом  Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2005 года N 137 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по коммунальной гигиене", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3629.
20. При проектировании дома отдыха на железнодорожных станциях, не имеющих дезинфекционной камеры, при привязке проекта должна предусматриваться установка дезинфекционной камеры для обработки матрацев, одеял и подушек.
21. Для уменьшения инсоляции в домах отдыха, находящихся в районах со среднемесячной температурой июля плюс 21 0 С и выше, световые проемы с постоянным пребыванием людей, при ориентации в пределах 130-315 0 С, должны быть оборудованы солнцезащитными устройствами.
22. Спальные комнаты должны быть предусмотрены для размещения одной бригады, состоящей из двух (или трех) человек. Площадь комнат определяется из расчета не менее 6 м 2  на одного отдыхающего. Комнаты должны быть непроходными.
23. В случае размещения дома отдыха в действующих зданиях спальные комнаты не должны размещаться смежно с помещениями, в которых находятся источники шума, вибрации.
4. Санитарно-эпидемиологические требования
к санитарно-бытовым помещениям
24. Гардеробные для хранения форменной специальной одежды машинистов и помощников машинистов локомотивов должен проектироваться с учетом самообслуживания. Количество шкафов должно быть не менее количества мест в доме отдыха. При гардеробной должны быть предусмотрены санузел, помещение для хранения, мойки и сушки уборочного инвентаря, помещение (или шкаф) для сушки уличной форменной одежды и обуви, умывальник, устройство для сушки волос.
Вход в гардеробную, расположенную смежно с вестибюлем, должен быть предусмотрен через тамбур.
25. Помещения для хранения, мойки и сушки уборочного инвентаря должны оборудоваться системой горячего и холодного водоснабжения, устройством для его сушки, шкафами для хранения инвентаря, дезинфицирующих и моющих средств. Площадь этих помещений должна быть не менее 4 м 2 .

26. Себезгілер кабиналармен жабдықталуы қажет. Кабинаның арақабырғалары ылғалға шыдамды материалдан жасалады, әр кабинада салқын және ыстық су, жуыну қажеттілігіне арналған сөрелер болуы қажет.
27. Себезгі торларының саны 20 адамға 1 себезгі тор есебінен анықталуы қажет.
Себезгі ішінде орындықтармен, ілгіштермен жабдықталған, себезгіге кіреберіс болуы қажет. Себезгі және себезгіге кіреберіс сыртқы қабырғаға тиіп тұрмауы қажет.
28. Себезгі ыстық және салқын сумен қамтамасыз етіледі. Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау ажыратылған жағдайда, депода кезектегі от жағу бөлмесі немесе электрлі су ысытқыш қарастырылуы қажет.
29. Қолжуғышта сүлгі мен киімге арналып ілгіш, сабынға арналып сөрелер, айна, электрлі кептіргіш сүлгі қарастырылуы қажет.
30. Дәретхана бөлек кабиналармен және жеке писсуарлармен жабдықталған болуы қажет. Жатын корпусының әр қабатындағы тазалық сақтау торабында 12 орын есебіне 1 унитаз және 1 писсуар қарастырылуы қажет. Тазалық сақтау торабына кіру қолжуғыш, сүлгіге арналған сөрелері болуы керек кіреберіс арқылы жүзеге асырылуы қажет.
31. Төсек жаймаларын сақтауға арналған қойма сөрелермен, стеллаждармен, ылғалды жинау мен дезинфекция жасауға мүмкіндік беретін жабыны бар төсек жаймаларын іріктеуге арналған столдармен жабдықталуы қажет.
32. Кір жуу бөлмесінің санитарлық-тұрмыстық үй-жайларында бөлек арнайы орында немесе үй-жайда сақталатын жеке таңбаланған жинау құралдары болуы қажет.
33. Киімілгіштердің, себезгілердің, себезгіге кіреберістердің, қолжуғыштардың, әжетханалардың, кептіруге арналған үй-жайлардың, таза және кір төсек жаймаларын сақтауға арналған қоймалардың қабырғалары мен арақабырғалығы кафельдермен немесе ылғалға шыдамды, жуу және залалсыздандыру құралдарын қолданатын ылғалды жинау мен залалсыздандыруларға шыдамды материалдардан жасалуы қажет. Екі метр белгіден жоғары қабырғалар мен төбелерде суға шыдамды беті болуы тиіс. Қолжуғыш және басқа санитарлық-техникалық құрал қондырылған орындардағы қабырғалар еденнен 2 м биіктікте кафельден жасалуы қажет.
34. Өндірістік үй-жайдың асхана қабырғалары 1,8 м биіктікте кафельмен немесе ылғалды жинау мен залалсыздандыруға мүмкіндік беретін материалдармен әрлендірілген болуы қажет. Қойма үй-жайлары мен дәліздердің қабырғалары 1,8 м биіктікте ылғалға шыдамды бояумен боялған болуы қажет.
5. Демалуға және денешынықтырумен (спортпен)
айналысуға арналған үй-жайларға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
35. Демалыс үйінде, локомотив бригадаларының еңбектегі аз қозғалысы мен жағымсыз күштердің әсерлерінің алдын алу мақсатында денешынықтырумен айналысуға арналған үй-жайлар болуы қажет.

26. Душевые должны быть оборудованы кабинами. Перегородки кабин выполняются из влагостойкого материала, в каждой кабине должны быть смесители холодной и горячей воды, полочки для туалетных принадлежностей.
27. Количество душевых должно определяться из расчета 1 душевая кабина на 20 человек.
При душевых должны быть преддушевые комнаты, оборудованные скамьями, вешалками. Душевые и преддушевые комнаты не должны примыкать к наружной стене.
28. Душевая обеспечивается холодной и горячей водой. На случай отключения централизованного горячего водоснабжения должен предусматриваться резервный котел в депо или электроводонагреватель.
29. В умывальных должны быть предусмотрены вешалки, полочки для туалетных принадлежностей, зеркало, электрополотенце.
30. Туалеты оборудуются отдельными кабинами и индивидуальными писсуарами. На каждом этаже в санитарном узле должны быть предусмотрены 1 унитаз и 1 писсуар из расчета на 12 мест. Вход в санитарный узел должен осуществляться через тамбур, в котором должны быть умывальник, вешалка, электрополотенце и полочка для туалетных принадлежностей.
31. Кладовые для хранения белья должны оборудоваться полками, стеллажами, столами для сортировки белья с покрытием, допускающим влажную уборку и дезинфекцию.
32. Санитарно-бытовые помещения прачечной должны иметь отдельный промаркированный уборочный инвентарь, который хранится в специально отведенном месте или помещении.
33. В гардеробных, душевых, преддушевых, умывальных, туалетах, помещениях для сушки, кладовых для хранения чистого и грязного белья стены и перегородки должны быть облицованы влагостойкими материалами, выдерживающие влажную уборку с применением моющих и дезинфицирующих средств. Выше отметки двух метров перегородки и потолки должны иметь водостойкие покрытия. В местах установки раковин и других санитарно-технических приборов стены облицовываются на высоту 2 м кафелем.
34. Стены производственных помещений столовой на высоту не менее 1,8 м должны быть облицованы кафелем или другими материалами, допускающими влажную уборку и дезинфекцию. В складских помещениях и коридорах стены должны быть окрашены влагостойкой краской на высоту 1,8 м.
5. Санитарно-эпидемиологические требования
к помещениям, предназначенным для отдыха и занятий
физкультурой
35. С целью профилактики неблагоприятного влияния напряженности и малоподвижности в процессе труда локомотивных бригад в доме отдыха должно быть помещение для занятий физкультурой.

36. Денешынықтырумен айналысуға арналған үй-жай механикалық сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталған болуы қажет.
37. Спорт үй-жайының едені біртегіс, тайғанақсыз беті ағаштан болуы немесе жылуды аз өткізетін материалдардан жасалуы қажет.
38. Шырақтар мен әйнекті терезелердің жақтаулары қорғаныс құрылғысымен жабдықталуы қажет.
39. Бөлменің төбесі мен қабырғасында жоғарғы дыбыс оқшауландырғышы болуы және беті ашық емес түсті материалмен көмкерілген болуы қажет. Бөлмеге кіру есігі кіреберіс түрінде болуы тиіс.
6. Тамақтануды ұйымдастыруға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
40. Әр демалыс үйлерінде демалушы бригадаларын тәулік бойы ыстық тамақпен қамтамасыз етуге арналған асхана қарастырылуы қажет.
41. Асхана үй-жайлары демалыс үйінің шаруашылық корпусында орналасуы қажет. Отырғызу орнының саны демалуға келушілердің жоғарғы орта сағаттық санынан кем болмауы тиіс.
42. Асханаларды пайдалану және күтіп ұстау нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің N 2526 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 25 шілдедегі "Қоғамдық тамақтандыру объектілеріне қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар " санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын бекіту туралы" N 569 бұйрығына сай болуы қажет.
43. Асханада ыдыс жууға жағдай жасауы қажет.
44. Асхана кіреберісінде ыстық және салқын су келіп тұратын қолжуғыш орнатылуы қажет.
45. Машинистерге қызмет көрсетумен және тамақтандырумен байланысты жұмысшылар медициналық тексерістен , нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің N 2556 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 20 қазандағы "Халықтың декреттелген тобына міндетті түрде медициналық тексерулерді жүргізу ережесін бекіту туралы" N 766 бұйрығына сай өтулері керек, сонымен қатар нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің N 2531 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 17 қыркүйектегі "Халықтың декреттелген тобын гигиеналық оқытуды ұйымдастыру мен жүргізу жөніндегі санитарлық- эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы" N 688 бұйрығына сай гигиеналық оқудан өтуі керек, өзімен бірге жеке белгіленген үлгідегі медициналық кітапшасы болуы қажет.
7. Жатын бөлмелеріндегі шу мен діріл деңгейіне
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
46. Жатын бөлмесін дәлізден бөліп тұратын жатын бөлмелерінің қабырғалары қоршаған орта шуының енуін төмендету үшін шуды төмендететін материалдардан жасалуы қажет, есіктерге мықты қабат қондырылуы, терезе-әйнектермен бөлектенілуі қажет.

36. Помещение для занятий физкультурой должно быть оборудовано приточно-вытяжной вентиляцией на механическом побуждении.
37. Пол в спортивных помещениях должен быть ровный, нескользкий с деревянным покрытием или из других материалов с низкой теплопроводностью.
38. Светильники и остекление оконных проемов должны оборудоваться защитными устройствами.
39. Перекрытия и стены кабинета, предназначенного для отдыха, должны иметь повышенную звукоизоляцию и быть покрыты материалами с матовой поверхностью. В кабинете входная дверь должна быть тамбурного типа.
6. Санитарно-эпидемиологические требования
к содержанию и эксплуатации столовых
40. В каждом доме отдыха должна предусматриваться столовая для круглосуточного обеспечения горячим питанием отдыхающих бригад.
41. Помещения столовой должны располагаться в санитарно-бытовых помещениях дома отдыха. Количество посадочных мест должно быть не менее максимального среднечасового количества прибывающих на отдых.
42. Содержание и эксплуатация столовой должны соответствовать требованиям  приказа  Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 569 "Об утверждении санитарных правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам общественного питания", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2526.
43. Столовая должна иметь условия для мойки столовой посуды.
44. При входе в столовую должен быть установлен умывальник с подводкой холодной и горячей воды.
45. Работники, связанные с обслуживанием и питанием машинистов должны проходить медицинские осмотры, в соответствии с  приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2003 года N 766 "Об утверждении Правил проведения обязательных медицинских осмотров декретированных групп населения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2556, а также гигиеническое обучение в соответствии с  приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 сентября 2003 года N 688 "Об утверждении Правил по организации и проведению гигиенического обучения декретированной группы населения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2531. Каждый работник должен иметь личную медицинскую книжку установленного образца.
7. Санитарно-эпидемиологические требования
к уровню шума и вибрации в спальных комнатах
46. Для уменьшения проникновения окружающего шума в спальные комнаты стена, отделяющая спальную комнату от коридора, должна быть выполнена из шумопоглощающего материала, двери должны иметь уплотнительные прокладки, окна - раздельные переплеты.

47. Жатын корпусының жатын бөлмелері мен дәліздерінің едендері кілем алашаларымен немесе арнайы дыбыс төмендететін материалмен жабылуы қажет.
8. Аймаққа, сумен жабдықтауға және канализацияға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
48. Демалыс үйлерінің сумен жабдықтау және канализациясы қолданыстағы ҚНжЕ талаптарына сай жүзеге асырылуы қажет.
49. Орталықтандырылған шараушылық-ауыз су сумен жабдықтау көзін таңдау санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды негізінде жүзеге асуы қажет.
50. Технологиялық, шаруашылық-тұрмыстық, ауыз су қажеттіліктеріне пайдаланылатын су нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің N 2999 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 28 маусымдағы "Шаруашылық-ауыз суымен жабдықтауға және мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындары жөніндегі санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы" N 506 (бұдан әрі - N 506 бұйрық) бұйрығының талаптарына жауап беруі қажет.
51. Салқын және ыстық сумен жабдықтаудың сыртқы және ішкі желілері және канализациялар қолданыстағы ҚНжЕ талаптарына сәйкес орындалуы қажет.
52. Орталықтандырылған сумен жабдықтау ажыратылған жағдайда артық ауызсуға арналған резервуар қарастырылуы қажет. Ауызсуға арналған резервуарлар N 506 бұйрықтың талаптарына сай тазартылуы және залалсыздануы қажет.
53. Қоқыстарды жинау үшін қақпақты контейнерлер қондырылуы қажет. Контейнерлер жатын корпусының терезесінен, спорттық алаңнан 20 м кем емес қашықтықта орналасуы және көлік құралдарының келіп тоқтауына және жиналған жауын суын жіберу үшін қолайлы, қоршалған, асфальттанған және бетондалған алаңшада орналасуы қажет.
54. Аумақты жинау жылы мезгілдерде - күнделікті (күніне екі реттен кем емес), қысқы мезгілде қардан, мұздан жүйелі түрде тазартылуы, тайғақ кезде құм себілуі қажет.
55. Қоқыс контейнерлерінің 2/3 артық емес көлемде толған мөлшерінде аумақтан шығарылуы тиіс. Контейнерлер кальций содасының 1 пайыздық ерітіндісімен (Цельсий бойынша 45-50 градуста (бұдан әрі - о С )) немесе қатты тұрмыстық қалдықтарды шығаруға мамандандырылған Қазақстан Республикасының ұйымдарында қолдануға рұқсат етілген басқа да жуу құралдарымен тазартылуы және жуылуы қажет.
56. Аулаішілік дәретханалар демалыс үйінен 20 м кем емес және 100 м артық емес қашықтықта орналасуы қажет.
9. Жылу, желдеткішке және ауа баптауға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
57. Демалыс үйінің үй-жайлары қолданыстағы ҚНжЕ талаптарына сай жылу жүйесімен, желдеткіштермен және ауа баптаумен жабдықталуы және жыл мезгіліне байланысты микроклиматтық ауа параметрімен және ауа алмасуының еселігімен қамтамасыз етуі қажет.
Жылыту құралдары мен желдеткіштердің құрылымы оларды шаң мен кірден ыңғайлы тазартуды қамтамасыз етуі тиіс.

47. Пол в спальных комнатах и коридорах спального корпуса, должен покрываться ковровыми дорожками или другим звукопоглощающим материалом.
8. Санитарно-эпидемиологические требования
к территории, водоснабжению и канализации
48. Водоснабжение и канализация домов отдыха должны осуществляться в соответствии с требованиями действующих СНиП.
49. Выбор источника централизованного хозяйственно-питьевого водоснабжения должен осуществляться на основании санитарно-эпидемиологического заключения.
50. Вода, используемая для технологических, хозяйственно-бытовых и питьевых нужд, должна отвечать требованиям  приказа  Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года N 506 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2999 (далее - приказ N 506).
51. Наружные и внутренние сети холодного и горячего водоснабжения, и канализации должны быть выполнены в соответствии с требованиями действующих СНиП.
52. На случай отключения централизованного водоснабжения должен быть предусмотрен резервуар для запаса питьевой воды. Резервуар для питьевой воды должен очищаться, дезинфицироваться в соответствии с приказом N 506.
53. Для сбора мусора должны устанавливаться контейнеры с крышками. Контейнеры должны размещаться на асфальтированной или бетонированной площадке, которая должна располагаться на расстоянии не менее 25 м от окон спального корпуса, спортивных площадок и иметь отвод ливневых сточных вод, ограждение, удобные подъездные пути для транспортных средств.
54. Уборка территории должна проводиться ежедневно не реже двух раз в день, с поливом в теплое время, в зимнее время - систематически очищаться от снега и льда, во время гололеда посыпаться песком.
55. Мусор должен вывозиться с территории по мере заполнения контейнеров не более чем на 2/3 объема. Контейнеры должны очищаться и промываться 1 процентным горячим раствором кальцинированной соды (45-50 градусов Цельсия (далее -  0 С)) или другими моющими средствами, разрешенными к применению в Республике Казахстан.
56. Надворные туалеты должны размещаться на расстоянии не менее 20 м и не более 100 м от здания дома отдыха.
9. Санитарно-эпидемиологические требования
к отоплению, вентиляции и кондиционированию воздуха
57. Помещения домов отдыха должны быть оборудованы системами отопления, вентиляции и кондиционирования в соответствии с требованиями действующих СНиП и обеспечивать соответствующие микроклиматические параметры воздуха и кратность воздухообмена в зависимости от сезона года.
Конструкция отопительных приборов и вентиляции должна обеспечивать их удобную очистку от пыли и грязи.

58. Демалыс үйі үй-жайларының есептелген ауа температурасы және ауа айналыс еселігі жылдың салқын мезгілінде қолданыстағы ҚНжЕ сай қабылдануы қажет. Жазғы температура есебімен сыртқы ауа 28 о С және одан жоғары аудандардағы жатын бөлмелері, демалуға арналған бөлмежай, психологиялық тынығу бөлмесі, түстіктену асхана залы, денешынықтырумен айналысуға арналған бөлмежай ауа баптауға арналған құрылғымен жабдықталған болуы қажет.
59. Әр жатын бөлмесіне сыртқа тарату желдеткішін қондыру кезінде, қабырғаның 2,5 м биіктіктегі ішкі жағынан орналасқан веер түріндегі реттейтін тор арқылы таралуы керек. Бір демалушыға берілетін ауаның көлемі сағатына 40 текше метрді құруы тиіс және терезелі сыртқы қабырғаға қарай шығарылады. Салқын мезгілде сыртқы ауаны жылыту қарастырылуы қажет.
60. Ыстық климатты аудандарда үй-жайды ауамен баптау кезінде бір адамға сыртқы ауаны беру көлемі ауа ылғалдығы, сол сияқты ғимарат құрылымын қоршайтын жылу оқшауландырғыш есебімен, қолданыстағы ҚНжЕ талаптарына сай қабылдануы қажет. Есептелген ішкі ауаның температурасы 26 о С құруы қажет.
61. Денешынықтырумен айналысуға арналған үй-жайларда бір шынығушыға 80 текше метрден (бұдан әрі - м 3 ) кем емес көлемде сыртқы ауаны беру қарастырылуы қажет. Ауа қозғалысының жылдамдығы 0,25 метр секундынан артпауы қажет.
62. Барлық үй-жайлардың асханасында жылдың салқын мерзімдерінде сыртқы ауаны жылытумен механикалық ауа алмастыру жалпыкөлемдік сыртқа тарату желдеткіші және асхана плитасының үстінде сору желдеткіші қарастырылуы қажет.
63. Желдеткіш жабдығы, сол сияқты ауа тарату арналары бар үй-жайлардың төбелері мен қабырғалары дыбыс төмендететін материалдан жасалуы қажет.
64. Электрлі моторлар діріл оқшауландырғыш негізінде қондырылуы қажет.
Ауаарналарды желдеткіш құрылғысымен және ауа баптаумен байланыстыру майысқақ тұғырлар арқылы орындалуы қажет.
65. Локомативтік бригада демалыс үйінің барлық үй-жайларындағы терезе жақтауларында фрамугтер қарастырылуы қажет.
66. Дәліздегі желдеткіш ауаарналары ілінгіш төбенің үстімен өтуі қажет.
10. Жарыққа қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
67. Демалыс үйі үй-жайларының табиғи және жасанды жарығы қолданыстағы ҚнжЕ талаптарына сай болуы қажет.
68. Жатын бөлмелерінде жалпы жасанды жарықпен қатар жергілікті жасанды жарық болуы қажет.
69. Демалыс үйінің аумағында, машина жүру жолдарында, локомотивтің тапсырыс орнынан қызметтік өту жолына дейін қолданыстағы ҚНжЕ талаптарына сай электрлі жарық болуы қажет.

58. Расчетная температура воздуха и кратность воздухообмена в помещениях дома отдыха в холодный период года должны приниматься в соответствии с действующими СНиП. В районах с расчетной летней температурой наружного воздуха 28 0  С и выше спальные комнаты, помещение для отдыха, обеденный зал столовой, помещение для занятий физкультурой должны быть оборудованы устройствами для кондиционирования воздуха.
59. При установке приточно-вытяжной вентиляции воздух в каждую спальную комнату должен подаваться через регулируемую решетку веерного типа, расположенную во внутренней торцовой стене на высоте 2,5 м. Количество подаваемого воздуха на одного отдыхающего должно составлять 40 метров кубических в час. В холодный период года должен предусматриваться подогрев приточного воздуха.
60. В районах с жарким климатом при кондиционировании помещений количество подаваемого наружного воздуха на одного человека следует принимать в соответствии с требованиями действующих СНиП, с учетом влажности воздуха, а также теплоизоляции ограждающих конструкций здания. Расчетная температура внутреннего воздуха должна составлять 26 0 С.
61. В помещении для занятий физкультурой должна предусматриваться подача наружного воздуха в объеме не менее 80 кубических метров (далее - м 3 ) на одного занимающегося физкультурой. Скорость движения воздуха не должна превышать 0,25 метров в секунду.
62. В столовой во всех помещениях должна предусматриваться общеобменная приточно-вытяжная вентиляция на механическом побуждении с подогревом приточного воздуха в холодный период года и местная вытяжная вентиляция над кухонной плитой.
63. Отделка стен и потолков помещений с вентиляционным оборудованием, а также разводящих воздуховодов должна быть выполнена из звукопоглощающего материала.
64. Электромоторы должны быть установлены на виброизолирующие основания.
Соединения воздуховодов с вентиляционными установками и кондиционерами должны выполняться через гибкие вставки.
65. В оконных проемах всех помещений домов отдыха локомотивных бригад должны предусматриваться фрамуги.
66. Вентиляционные воздуховоды в коридорах должны прокладываться над подвесным потолком.
10. Санитарно-эпидемиологические требования к освещению
67. Естественное и искусственное освещение помещений дома отдыха должно соответствовать требованиям действующих СНиП.
68. В спальных комнатах наряду с общим искусственным освещением должно быть местное искусственное освещение.
69. Территория дома отдыха, подъездные дороги, служебный проход от места сдачи локомотива должны иметь электрическое освещение согласно требованиям действующих СНиП.

70. Аумақта жасанды жарық көздерін орналастыру кезінде жарықтың жатын корпусының терезесіне тікелей түсуін болдырмау қажет.
11. Жабдықтарға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
71. Жатын бөлмеде демалуға қажет жиһаз болуы қажет.
72. Жатын бөлмелерінің терезелерінде күннен қорғайтын перде болуы қажет. Терезелердің әйнекшелері, фрамугтерін жазғы мезгілде торлау қажет.
73. Демалыс үйі бір тәуліктегі демалушылардың жоғарғы есебінің санына сәйкес төсеніш қажеттіліктерімен қамтамасыз етілуі тиіс. Кір төсек жаймалары таңбаланған қаптарда жиналуы қажет.
74. Ауысымдық аяқкиім әр қолданыстан соң, Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген залалсыздандыру құралдарымен өңделуі қажет.
75. Жатын корпусының әр қабатында шаңсорғыш және тұрмыстық тоңазытқыш болуы қажет.
76. Алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету үшін дәрі-дәрмектер және таңу материалдары жиыны бар дәрі қобдишасы болуы қажет.
12. Демалыс үйінің үй-жайларын күтіп ұстауға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
77. Ғимараттар мен үй-жайларға ағымдық жөндеу жылына бір реттен кем емес жүргізілуі қажет.
78. Жыл сайын қысқы мезгіл басталғанша демалыс үйінің барлық үй-жайлары жөндеуден өткізілуі және бекітілуі қажет.
79. Үй-жайларға ылғалды жинау күнделікті жүргізілу қажет.
Әжетханалардағы, қолжуатын жердегі және себезгідегі едендер мен санитарлық-техникалық құралдары Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген жуу және залалсыздандыру құралдарын пайдалану арқылы ыстық сумен жуылуы қажет. Жинау құралдары сәйкесті таңбалары болуы және жуылып залалсыздандырылуы және әр жинаудан кейін кептірілуі қажет.
80. Демалыс үйінің үй-жайларында жоспар тәртібі және көрсеткіш бойынша дезинфекциялық, дератизациялық, дезинсекциялық шаралар жүргізілуі қажет. Залалсыздандыру жұмыстары үшін Қазақстан Республикасында рұқсат етілген құралдарды қолдану қажет.
81. Төсек қажеттіліктері: жастықтар, матрацтар, одеялдар және жамылғылар кірлену мөлшеріне байланысты жылына екі реттен кем емес залалсыздандыру камерасы әдісімен тазартылуы; төсек жиыны - әр пайдаланылғаннан кейін; жамылғы - айына екі реттен кем емес; жастықтар мен матрацтардың тысы - жылына екі реттен кем емес жуылуы қажет.
82. Темекі тарту үшін қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің N 2499 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 28 тамыздағы "Темекі шегу үшін арнайы бөлінген орындардың құрылысына және ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар жөніндегі санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы" N 641 бұйрығына сай жабдықталған арнайы орын бөлінген болуы қажет.

70. При размещении источников искусственного освещения на территории должно быть исключено попадание прямого направленного света в окна комнат спального корпуса.
11. Санитарно-эпидемиологические требования
к оборудованию
71. В спальной комнате должна быть установлена необходимая для отдыха мебель.
72. На окнах спальных комнат должны быть солнцезащитные шторы. Форточки, фрамуги на окнах в летнее время должны засетчиваться.
73. Дома отдыха должны обеспечиваться постельными принадлежностями, в количестве соответствующем максимальному числу отдыхающих в сутки. Сбор грязного белья должен производиться в промаркированные мешки.
74. Сменная обувь после каждого применения должна обрабатываться дезинфицирующими средствами, разрешенными к применению в Республике Казахстан.
75. В спальном корпусе на каждом этаже должны быть пылесос и бытовой холодильник.
76. Для оказания первой доврачебной помощи должна быть аптечка с набором медикаментов и перевязочных материалов.
12. Санитарно-эпидемиологические требования
к содержанию помещений дома отдыха
77. Текущий ремонт зданий и помещений должен проводиться не реже одного раза в год.
78. Ежегодно до начала зимнего сезона все помещения дома отдыха должны быть отремонтированы и утеплены.
79. Влажная уборка помещений должна проводиться ежедневно.
Полы и санитарно-технические приборы в туалетах, умывальных и душевых должны мыться горячей водой с применением моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан. Уборочный инвентарь должен иметь соответствующую маркировку и обеззараживаться с последующей промывкой и просушкой после каждой уборки.
80. В помещениях дома отдыха должны проводиться дезинфекционные, дератизационные, дезинсекционные мероприятия в плановом порядке и по показаниям. Для дезинфекционных работ должны применяться средства, разрешенные к применению в Республике Казахстан.
81. Постельные принадлежности: подушки, матрацы, одеяла и покрывала, должны подвергаться не реже двух раз в год - дезинфекции камерным методом; постельное белье - стирке после каждого использования; покрывала - не реже двух раз в месяц; чехлы с подушек и матрацев - не реже двух раз в год.
82. Для курения должно быть выделено специальное место, оборудованное в соответствии с требованиями  приказа  Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 августа 2003 года N 641 "Об утверждении санитарных правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к устройству и содержанию специально выделенных мест для курения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2499.

83. Демалыс үйінің үй-жайларын жатақханадан, өндірістік және қоғамдық бөлмелерден алуға рұқсат етілмейді.
84. Демалыс үйінде объектінің санитарлық-техникалық төлқұжаты және санитарлық журналы болуы қажет.
13. Демалу бөлмелеріне қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
85. Локомотив бригадаларына арналған демалу бөлмелері локомотив депо әкімшілік-тұрмыстық корпусының құрамында бекітілген типтік жобаға сәйкес жобаланады.
86. Демалу бөлмесін қозғалыс құрамын тоқтату пунктімен қатар орналасқан ғимараттарда орналастыруға рұқсат етіледі.
87. Демалу бөлмелерінің ішінде жатын бөлмесі, киімілгіш (немесе шкаф), себезгі, дәретхана, қолжуғыш, тамақ қабылдау бөлмесі болуы және оларды күту мен пайдалану локомотив бригадаларындағы осындай үй-жайларына белгіленген талаптарына сәйкес болуы қажет.
88. Тамақ қабылдау бөлмесі демалу бөлмелері орналасқан ғимаратта тәулік бойы жұмыс істейтін асхана (буфет) болмаған жағдайда орнатылуы қажет.
Тағам қабылдау бөлмесінің ауданы әр келушіге 1 м 2 , бірақ 12 м 2 кем емес есебінен анықталуы қажет. Тағам қабылдау бөлмесі қолжуғышпен, газ плитасымен, немесе электрлі плитамен, тоңазытқышпен, тамақ қалдықтарына арналған қақпақты шелекпен, таңбаланған бөлек жинау құралдарымен асхана ыдыстары жиынымен жабдықталуы қажет.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау Министрінің м.а.
2005 жылғы 15 тамыздағы
N 401 бұйрығымен бекітілген
"Темір жол вокзалдарын күтіп ұстауға және пайдалануға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар"
санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормалары
1. Жалпы ережелер
1. "Темір жол вокзалдарын пайдалану және күтіп ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормалары (бұдан әрі - санитарлық ережелер) темір жол вокзалдарын жобалауға, құрылыс, қайта құрастыру мен пайдалануға байланысты іс-әрекеті меншік нысанына тәуелсіз жеке тұлғалар мен заңды тұлғаларға арналған.
2. Ұйымның бірінші басшылары мен жеке тұлғалар осы санитарлық ережелердің талаптарын сақтауды қамтамасыз етуі керек.
3. Осы санитарлық ережелерде мына терминдер мен анықтаулар қолданылған:
1) темір жол вокзалы - бір станцияда орналасқан және құрамына: ғимарат және павильондар, жолаушылар платформалары, вокзал жаяу жүгін жолдары енетін имараттар мен құрылғылар кешені;
2) санитарлық-карантиндік пункт (бұдан әрі - СКП) - негізгі функциясы Қазақстан Республикасының шекарасы мен аумағын карантиндік және аса қауіпті жұқпалы аурулардың, халық денсаулығы үшін қауіпті жүктер мен тауарлардың әкелінуінен және таралуынан санитарлық қорғау болып табылатын аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органының құрылымдық бөлімшесі.

83. Не допускается занимать помещения домов отдыха под общежитие, производственные и общественные кабинеты.
84. В доме отдыха должны быть санитарный журнал и санитарно-технический паспорт объекта.
13. Санитарно-эпидемиологические требования
к комнатам отдыха
85. Комнаты отдыха для локомотивных бригад проектируются в соответствии с утвержденным типовым проектом в составе административно-бытового корпуса локомотивного депо.
86. Комнаты отдыха допускается размещать в зданиях, расположенных рядом с пунктом отстоя подвижного состава.
87. При комнатах отдыха должны быть спальные помещения, гардеробная (или шкафы), душевая, уборная, умывальная комната и комната приема пищи, содержание и эксплуатация которых должны соответствовать требованиям, предъявляемым к таким же помещениям в домах отдыха локомотивных бригад.
88. Комната приема пищи устраивается при отсутствии в здании, в котором расположены комнаты отдыха, круглосуточно работающей столовой (буфета).
Площадь комнаты приема пищи определяется из расчета 1 м 2  на каждого посетителя, но не менее 12 м 2 . Комната приема пищи должна быть оборудована умывальником, газовой плитой или электроплитой, холодильником, ведром с крышкой для пищевых отходов, отдельным промаркированным уборочным инвентарем, набором столовой посуды.
Утверждены
приказом и.о. Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 августа 2005 года N 401
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и
эксплуатации железнодорожных вокзалов"
1. Общие положения
1. Санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации железнодорожных вокзалов" (далее - санитарные правила) предназначены для юридических и физических лиц, независимо от форм собственности, деятельность которых связана с проектированием, строительством, реконструкцией и эксплуатацией железнодорожных вокзалов.
2. Руководители организаций и физические лица должны обеспечивать соблюдение требований настоящих санитарных правил.
3. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) железнодорожный вокзал - комплекс сооружений и устройств, расположенных на одной станции и включающий: здания и павильоны, пассажирские платформы, вокзальные переходы;
2) санитарно-карантинный пункт (далее - СКП) - структурное подразделение территориального органа санитарно-эпидемиологического надзора на транспорте, основной функцией которого является санитарная охрана границы и территории Республики Казахстан от завоза и распространения карантинных и особо опасных инфекционных заболеваний, грузов и товаров опасных для здоровья населения.

2. Темір жол вокзалы аумағына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
4. Темір жол вокзалының (бұдан әрі - вокзал) жер учаскесі қолданыстағы құрылыс нормалары мен ережелерінің (бұдан әрі - ҚНжЕ) талаптарына жауап беруі қажет. Құрылыс және қайта-құру, жеке тұрған және іргелесе тұрғызылған объектілердің жобалау-сметалық құжатын бекіту Қазақстан Республикасы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарының санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысынан кейін пайдалануға рұқсат етіледі.
5. Вокзалдың санитарлық-қорғау аймағының мөлшері қолданыстағы ҚНжЕ талаптарына сай болуы қажет.
6. Аумақ көркейген, көгалданған және ағыс канализациясына жаңбыр суы мен еріген сулар ағып кетуі есебімен жобаланған болуы қажет. Көлік тоқтайтын жолдар, жаяу жүргін жолдары, тиеу-түсіру алаңшалары асфальттанған болуы қажет.
7. Темір жол саны екіден асқанда немесе жиілігі төрт поездан асқанда вокзал ғимараты мен платформа арасында жаяу жүргіншілер көпірі, жер асты жолы немесе жабық галереялар болуы қажет.
8. Платформалардың беті тегіс, ойықсыз болуы керек, платформалардың жабыны сырғуға қарсы құралдармен көмкерілген болуы қажет.
9. Вокзалдың отырғызу перрондарында, платформаларында тазалық сақталуы керек, күнделікті және қажеттілік мөлшеріне байланысты қоқыстан тазартылатын урналар болуы қажет.
10. Перронда жолаушыларды тасымалдауға қатысы жоқ жүктерді, тауарларды, басқа да заттарды үйіп жинауға, автокөліктер тұрақтарын орналастыруға рұқсат етілмейді.
11. Транзиттік жолаушылар поездарынан қоқыс жинау үшін перронда екі вагонға бір контейнер есебінен анықталатын қақпақты контейнерлер қондырылуы қажет.
12. Аумақта қоқыс жинау үшін қақпақты контейнерлер орнатылуы керек. Контейнерлер тас немесе бетондалған алаңшаларда, алаңша шегінен бір метрден (бұдан әрі - м) кем емес қашықтықта орналасуы керек. Қоқыс жинау алаңшасы вокзал ғимаратынан, сауда-саттық объектілерінен, қоғамдық тамақтану, тұрғын үйлерден 25 м кем емес қашықтықта орналасуы қажет. Алаңшада қоршау, көліктердің өтуі үшін ыңғайлы жол және канализацияға жауын суының ағыс жолы болуы керек.
13. Қоқыс контейнерлері 2/3 көлемнен артық емес толған шамасында аумақтан шығарылады, содан кейін контейнерлер 1 пайыздық (бұдан әрі - %) кальций содасы ерітіндісімен (45-50 Цельсий градусында) немесе Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген басқа да жуу құрал-дәрілерімен тазартылуы және жуылуы қажет. Урналар мен контейнерлерді жуу мен залалсыздандыру канализацияға ағатын жолы бар бетондалған немесе асфальтталған арнайы алаңқайда жүргізілуі қажет.

2. Санитарно-эпидемиологические требования
к территории железнодорожного вокзала
4. Земельный участок железнодорожного вокзала (далее - вокзал) должен отвечать требованиям действующих строительных норм и правил (далее - СНиП). Утверждение проектно-сметной документации на строительство, ввод в эксплуатацию, реконструкция и размещение встроенных и отдельно стоящих объектов допускается при наличии санитарно-эпидемиологического заключения государственных органов санитарно-эпидемиологической службы Республики Казахстан.
5. Размеры санитарно-защитной зоны вокзала должны соответствовать требованиям действующих СНиП.
6. Территория должна быть благоустроена, озеленена и спланирована с учетом отвода дождевых и талых вод в ливневую канализацию. Подъездные пути, пешеходные дорожки, погрузочно-разгрузочные площадки должны быть асфальтированы.
7. При количестве железнодорожных путей более двух или частоте движения более четырех поездов в час, между зданием вокзала и пассажирскими платформами должны быть оборудованы пешеходные мосты, тоннели или крытые галереи.
8. Поверхность платформ должна быть ровной, без выбоин, покрытие платформы должно обладать противоскользящими свойствами.
9. Посадочные перроны, платформы вокзалов должны содержаться в чистоте и иметь урны, которые должны очищаться от мусора ежедневно и по мере необходимости.
10. На перроне не допускается складирование багажа, товаров, тары, других предметов, не относящихся к пассажирским перевозкам, размещение стоянок автотранспорта.
11. Для сбора мусора с транзитных пассажирских поездов на перроне должны устанавливаться контейнеры с крышками, количество которых должно определяться из расчета - один контейнер на два вагона.
12. Для сбора мусора на территории должны устанавливаться контейнеры с крышками. Контейнеры должны быть размещены на асфальтированной или бетонированной площадке, расстояние от края площадки должно быть не менее одного метра (далее - м). Площадка мусоросборника должна располагаться на расстоянии не менее 25 м от здания вокзала, объектов продовольственной торговли, общественного питания, от жилых домов. Площадка должна иметь ограждение, удобный подъезд для транспортных средств и отвод ливневого стока в канализацию.
13. Мусор должен вывозиться с территории по мере заполнения контейнеров не более чем на 2/3 объема, после чего контейнеры должны очищаться и промываться 1 процентным (далее - %) горячим раствором (45-50 градусов Цельсия) кальцинированной соды или другими моющими средствами, разрешенными к применению в Республике Казахстан. Мытье и дезинфекция урн и контейнеров должны проводиться на специальной бетонированной или асфальтированной площадке, имеющей сток в канализацию.

14. Аумақты тазарту күнделікті - жылы мезгілдерде су себу (күніне екі реттен кем емес) жүргізілуі қажет. Қысқы мезгілдерде - мұздан және қардан жүйелі түрде тазартылуы қажет.
3. Вокзал үй-жайларының құрылғылары мен жабдықтарына
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
15. Есептік сыйымдылығы 700-1500 адамға дейін және одан да астам вокзал үй жайының құрамында мыналар болуға тиіс:
1) бала мен ана бөлмесі (бұдан әрі - БмАБ), жолаушылардың ұзақ демалатын бөлмесі (бұдан әрі - демалу бөлмесі), қоғамдық тамақтану және сауда, тұрмыстық қызмет көрсету объектілері;
2) техникалық жеке қызмет адамдарына арналған санитарлық-тұрмыстық үй-жайлар;
3) жинау құралдарын, кіші механизация құралдары мен жабдықтарды сақтауға арналған қойма үй-жайлары;
4) медициналық пункт (бұдан әрі - медпункт), СКП.
16. Жолаушылардың күту залдары жер үсті қабатында орналасуы, жолаушыларға қызмет көрсететін үй-жайлармен тікелей байланыс болуы, вокзал алды алаңшасы мен перрондарына ыңғайлы үйлесуі керек.
17. Күту залының терезелерінде күннен қорғайтын құрылғылар немесе күннен қорғайтын жамылғы болуы қажет.
18. Вокзалдардың үй-жайларындағы шырақтар айына екі реттен кем емес, ашық кеңістіктердегі - ластануына байланысты және жылына төрт реттен кем емес тазартылуы қажет.
19. Барлық үй-жайлардың қабырғалары мен едендерінің беті тегіс, жырықсыз, ойықсыз болуы және жуу мен залалсыздандыру құралдарының әсеріне төзімді және ылғал өткізбейтін материалдардан жасалуы қажет.
20. Әрлендіру мен төбелердегі каркас дыбыс өткізбейтін материалдардан жасалуы қажет.
21. Күту залдарындағы жиһаз (диван, креслолар, орындықтар) залдарды кіші механизмдермен тазарту мүмкіндігінің есебімен орналасқан болуы қажет. Дивандардың жеке орындығының мөлшері арқалығының биіктігі - 820 миллиметр (бұдан әрі - мм), орындықтың ені - 615 мм, орындықтың биіктігі еденнен - 435 мм болуы қажет.
22. Билет кассаларының алдында бір кассирге ауданы 6 шаршы метр (бұдан әрі - м 2 ) болатын бос 6 м 2 аудан аймағы қарастырылуы қажет. Кассаларда қолданыстағы ҚНжЕ талаптарына сай сыртқа тарату желдеткіші, табиғи және жасанды жарық болуы қажет. Касса әйнекшелерінде жел соғудан қорғайтын қондырғы болуы қажет.
23. Медпункт бірінші қабатта орналасуы және вокзал іші үй-жайларына, перронға шығу есігі болуы қажет. Перрон жақтан медпунктке келу арнайы автокөліктер үшін ыңғайлы болуы қажет. Үй-жай жиынына жеке бөлме енуі қажет. Есіктің ені және оларды орнату зембілдермен өтуді қамтамасыз етуі қажет.
24. СКП бірінші қабатта орналасуы қажет.

14. Уборка территории должна проводиться ежедневно с поливом в теплое время (не реже двух раз в день). В зимнее время территория должна очищаться от снега и льда.
3. Санитарно-эпидемиологические требования
к содержанию и оборудованию помещений вокзалов
15. В составе помещений вокзала с расчетной вместимостью от 700-1500 человек и более должны быть:
1) комната матери и ребенка (далее - КМиР) комнаты длительного отдыха пассажиров (далее - комнаты отдыха), объекты общественного питания и торговли, бытового обслуживания;
2) санитарно-бытовые помещения для технического персонала;
3) складские помещения для хранения уборочного инвентаря, оборудования и средств малой механизации;
4) медицинский пункт (далее - медпункт), СКП.
16. Залы ожидания пассажиров должны размещаться в надземных этажах, иметь непосредственную связь с помещениями обслуживания пассажиров, удобно сообщаться с привокзальной площадью и перроном.
17. Зал ожидания должен иметь солнцезащитные устройства на окнах или солнцезащитное покрытие.
18. Светильники в помещениях вокзалов должны очищаться не реже двух раз в месяц, на открытых пространствах - не реже четырех раз в год и по мере загрязнения.
19. Стены и пол всех помещений должны иметь ровную поверхность, без трещин, выбоин и выполнены из материалов, устойчивых к воздействию моющих и дезинфицирующих средств и быть влагонепроницаемыми.
20. Каркас подвесных потолков и облицовка стен должны быть изготовлены из звукопоглощающего материала.
21. Мебель в залах ожидания (диваны, кресла, сидения) должна быть размещена с учетом возможности проведения уборки залов средствами малой механизации. Размеры индивидуальных сидений диванов должны быть высотой спинки не менее 820 миллиметров (далее - мм), шириной сидения не менее 615 мм, высотой сидения от пола не менее 435 мм.
22. Перед билетными кассами площадью на одного кассира не менее 6 метров квадратных (далее - м 2 ) должна предусматриваться свободная зона площадью не менее 6 м 2 . Кассы должны иметь приточно-вытяжную вентиляцию, естественное и искусственное освещение в соответствии с требованиями действующих СНиП. Кассовые окна должны иметь защитные устройства от сквозняков.
23. Медпункт должен располагаться на первом этаже и иметь выходы на перрон, во внутренние помещения вокзала. Со стороны перрона к медпункту должен быть доступ для подъезда специальных автомобилей. В набор помещений должен входить изолятор. Ширина дверей и их расположение должны обеспечивать проход с носилками.
24. СКП должен располагаться на первом этаже.

25. Стационарлық жүк сақтау қоймалары бірінші қабатта немесе жер асты үй-жайларында орналасуы қажет.
26. Техқызмет көрсету адамдарына арналған үй-жайлар сору желдеткішімен, ыстық және салқын су келіп тұратын кранмен, шүберек және құралдармен жууға арналған сыйымдылықпен, жинау құралдарына арналған кептіру шкафтарымен жабдықталған болуы қажет. Үй-жайларда судың ағуына арналып тормен, құм өткізбейтін және гидроқақпақпен жабдықталған трап болуы қажет.
27. Вокзал үй-жайлары мен жабдықтарды орналастыру аз әрекетті келушілер үшін ыңғайлы болуы қажет.
28. Бойлерлі, ауа баптау камераларында, желдету камераларында және діріл мен шу болатын басқа үй-жайларда қолданыстағы ҚНжЕ талаптарына сай дыбыстан оқшауландыру және дірілден оқшауландыру қарастырылған болуы қажет.
29. Вокзалдың техникалық жеке қызмет адамы үшін (бұдан әрі - техқызмет адамдары) қолданыстағы ҚНжЕ талаптарына сай тұрмыстық үй-жайлар қарастырылуы қажет.
30. Медпункттерде, БмАБ, демалу бөлмелерінде, дәретханаларда, темекі тарту үй-жайларында және басқа үй-жайларда жыл сайын ағымдық жөндеу жүргізілуі қажет.
31. Вокзалға кірер есіктің алдында жолаушылардың аяқ киімдерін тазартуға арналған торлар қондырылуы қажет.
32. Ағымдық жинау тәулігіне алты реттен кем емес және қажеттілік жағдайына байланысты жүргізуі қажет.
33. Жинау құралдары таңбалануы қажет.
34. Вокзалдың үй-жайларында халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасында рұқсат етілген құралдарды қолданумен дезинфекциялық, дезинсекциялық, дератизациялық шаралар жүргізілуі қажет.
35. Жолаушыларды тамақтандырумен және қызмет көрсетумен байланысты вокзал және ұйымның жұмысшылары медициналық тексерістен, нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің N 2556 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 20 қазандағы "Халықтың декреттелген тобына міндетті түрде медициналық тексерулерді жүргізу ережесін бекіту туралы" N 766 бұйрығына сай өтулері керек, сонымен қатар нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің N 2531 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 17 қыркүйектегі "Халықтың декреттелген тобын гигиеналық оқытуды ұйымдастыру мен жүргізу жөніндегі санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы" N 688 бұйрығына сай гигиеналық оқудан өтуі керек, өзімен бірге жеке  белгіленген  үлгідегі медициналық кітапшасы болуы қажет.
4. Сумен жабдықтауға және канализацияға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар

25. Стационарные камеры хранения должны располагаться на первом этаже или в подвальном помещении.
26. Помещения для техперсонала должны быть оборудованы вытяжной вентиляцией, кранами с подводкой горячей и холодной воды; должны быть емкости для мытья ветоши и инвентаря, сушильный шкаф для уборочного инвентаря. В помещениях должен быть трап для слива воды, который оборудуется решеткой, песколовкой и гидравлическим затвором.
27. Помещения вокзалов и расстановка оборудования должны быть доступными для инвалидов и для проезда инвалидов с ограниченной подвижностью.
28. В бойлерной, камерах кондиционирования воздуха, вентиляционных камерах и других помещениях, где имеются источники шума и вибрации, должны быть предусмотрены звукоизоляция и виброизоляция в соответствии с требованиями действующих СНиП.
29. Для технического персонала (далее - техперсонал) вокзала должны предусматриваться бытовые помещения в соответствии с требованиями действующих СНиП.
30. В медпунктах, КМиР, комнатах отдыха, туалетах, курительных комнатах и в других помещениях ежегодно должен проводиться текущий ремонт.
31. Перед входными дверьми вокзала должны устанавливаться решетки для очистки обуви.
32. Текущая уборка должна проводиться не реже шести раз в сутки и по мере необходимости.
33. Уборочный инвентарь должен быть промаркирован.
34. В помещениях вокзала должны проводиться дезинфекционные, дезинсекционные, дератизационные мероприятия с использованием средств, разрешенных в Республике Казахстан.
35. Работники вокзала и организаций, связанные с обслуживанием и питанием пассажиров, должны проходить медицинский осмотр в соответствии с  приказом  Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2003 года N 766 "Об утверждении Правил проведения обязательных медицинских осмотров декретированных групп населения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2556, а также гигиеническое обучение в соответствии с  приказом  Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 сентября 2003 года N 688 "Об утверждении Правил по организации и проведению гигиенического обучения декретированной группы населения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2531. Каждый работник должен иметь личную медицинскую книжку установленного образца.
4. Санитарно-эпидемиологические требования
к водоснабжению и канализации

36. Орталықтандырылған шаруашылық-ауыз су суымен жабдықтау көзін таңдау нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің N 2999 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 28 маусымдағы " Шаруашылық-ауыз суымен жабдықтауға және мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындары жөніндегі санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы" N 506 бұйрығына сай болуы қажет.
37. Технологиялық, шаруашылық-тұрмыстық, ауыз су қажеттілігіне пайдаланылатын су нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеуден өткізетін Реестрдің N 2999 тіркелген, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 28 маусымдағы "Шаруашылық-ауыз суымен жабдықтауға және мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындары жөніндегі санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы" N 506 бұйрығына сай болуы қажет.
38. Жолаушыларды және қызмет көрсету адамдарын ауызсумен қамтамасыз ету үшін ыңғайлы орындарда су тарату крандары, ауызсу бұрқақтары немесе сатураторлық қондырғылар қарастырылған болуы қажет.
39. Сумен жылыту жүйесінен ыстық суды өндірістік мақсатта пайдалануға рұқсат етілмейді.
40. Ауыз су және техникалық су құбырлары бөлек болуы қажет.
41. Перрондар мен платформаларда суғару мен аумаққа ылғалды тазалық жасау үшін техникалық су құбырлары қарастырылуы қажет.
42. Дәретханаларда унитаздармен жабдықталған бөлек кабиналар болуы қажет. Мүгедектер үшін тұтқалармен жабдықталған, ұзындығы 2,3 м, ені 1,55 м, унитаздан қабырғаға дейінгі қашықтық - 0,8 м кем емес, есіктің ені - 0,9 м болатын арнайы кабиналар қарастырылған болуы қажет.
43. Дәретхана бөлмесінде болу қажет: әрбір 4 унитазға 1 қолжуғыш және электрлі сүлгі.
44. Унитаздардың саны қолданыстағы ҚНжЕ талаптарына сай вокзалдың сыйымдылығына сәйкес есептелген болуы қажет. Ерлер дәретханаларындағы писсуарлардың саны унитаздардың санына тең болуы қажет. Әйелдер дәретханалары әйелдер гигиенасы бөлмесімен (кабинасымен) жабдықталуы қажет.
45. Дәретхананы жинауға арналған жинау құралдарын басқа үй-жайларды жинау үшін пайдалануға рұқсат етілмейді. Мекемеде жинау құралдарын сақтауға арналған бөлек орын болуы қажет.
46. Орталықтандырылған су құбыры мен канализациясы жоқ темір жол вокзалдарында, вокзал ғимаратынан 50 м қашықтықта су өткізбейтін шұқырлы аула іші дәретханасы орнатылуы қажет.
5. Жылу мен желдеткіштерге қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
47. Вокзалдардың жолаушылар үй-жайлары қолданыстағы ҚНжЕ талаптарына сәйкес жылу жүйесімен, кондиционер және желдеткіштермен жабдықталған болуы және ауа алмасуының еселігі мен микроклиматтық ауа параметрімен қамтамасыз етілуі қажет.

36. Выбор источника централизованного хозяйственно-питьевого водоснабжения должен отвечать требованиям  приказа  Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года N 506 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2999.
37. Вода, используемая для технологических, хозяйственно-бытовых, питьевых нужд, должна отвечать требованиям  приказа  Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года N 506 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2999.
38. В доступных местах для обеспечения пассажиров и обслуживающего персонала питьевой водой должны быть предусмотрены водоразборные краны, питьевые фонтанчики или сатураторные установки.
39. Не допускается использование для производственных целей горячей воды из системы водяного отопления.
40. Водопроводы питьевой и технической воды должны быть раздельными.
41. На перронах и платформах должен предусматриваться кран технического водопровода для поливки и влажной уборки территории.
42. Туалеты должны иметь отдельные кабины, оборудованные унитазами. Для инвалидов должны предусматриваться специальные кабины длиной 2,3 м, шириной 1,55 м, расстоянием от унитаза до стены - не менее 0,8 м, шириной двери - 0,9 м, которые должны оборудоваться поручнями.
43. В туалетной комнате должно быть: не менее 1 умывальника и 1 электрополотенца из расчета на каждые 4 унитаза.
44. Количество унитазов должно быть рассчитано исходя из вместимости вокзала в соответствии с требованиями действующих СНиП. Количество писсуаров в мужских туалетах должно быть равно количеству унитазов. В женских туалетах должна оборудоваться комната (кабины) гигиены женщин.
45. В здании должно быть отведено место для хранения уборочного инвентаря. Не допускается использование уборочного инвентаря туалета для уборки других помещений.
46. На железнодорожных вокзалах, где отсутствует централизованный водопровод и канализация, на расстоянии 50 м от здания вокзала должен устраиваться надворный туалет с водонепроницаемым выгребом.
5. Санитарно-эпидемиологические требования
к вентиляции и отоплению
47. Помещения пассажирских вокзалов должны быть оборудованы системами отопления, вентиляции и кондиционирования в соответствии с требованиями действующих СНиП и должны обеспечивать соответствующие микроклиматические параметры воздуха и кратность воздухообмена.

48. Барлық сырттан кіруде жылы-ауа шымылдығы немесе жылытылған тамбурлар болуы қажет.
49. Жылыту құралдары мен желдеткіштердің құрылымы оларды ыңғайлы тазартуды қамтамасыз етуі қажет.
50. Адам болатын аймақтағы ауа қозғалысының жылдамдығы қыста 0,3 м/сек. аспауы керек.
51. Ауаны ұстап тұру құрылғысы оған лас ауаның, газдың, судың енуінен алшақ орында орналасуы қажет.
52. Рецеркуляцияланған ауа шаңсыздандыру мен залалсыздандыру сүзгілерінің, құйылатын шаңсыздандыру сүзгілерінің көмегімен тазартылуы қажет.
53. Жолаушылардың тыныс алу аймағындағы ауа шаңның концентрациясы 0,5 мг/текше м-ден, көмір қышқыл газының концентрациясы - 01 % аспауы қажет.
54. Фрамугтарды, құйылатын торларды және тарататын жүйелерді орналастыру барлық үй-жайларда бір қалыпты ауа алмасуды және бөлмелерге жел соғу мүмкіндігін қамтамасыз етуі қажет. Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 30-60% шамасында болуы қажет.
55. Желдеткіштің механикалық құйылу жүйесі жазғы мерзімде сағатына бір адамға есептегенде 30 м 3 кем емес және қыс пен жыл алмасу мерзімінде - сағатына 20 м 3 кем емес үй-жайға сыртқы ауаны табиғи желдетумен енгізуді қамтамасыз етуі қажет. Жер асты және жер үсті үй-жайларына жылдың барлық мезгілдерінде табиғи жарығынсыз 60 м 3 /сағ. кем емес, билет кассаларында - бір кабинаға 100 м 3 /сағ. кем емес жарық берілуі қажет.
6. Жарыққа қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар
56. Вокзалдардың үй-жайларын табиғи жарықтандыру қолданыстағы ҚНжЕ талаптарына сай болуы қажет.
57. Терезе және терезе әйнекшелері ашылуы және жақтау аралықтарын жуу үшін ыңғайлы болуы, фрамугті ашуға арналған қондырғы болуы қажет.
58. Апаттық жарықтандыру вокзалдың мына үй-жайларында қарастырылуы қажет: вестибюльдерде, жаяу жүргіншілер тоннельдерінде, дәліздер мен баспалдақтарда; бір мезгілде 100-ден астам адам болатын бөлек үй-жайларда; бала мен ана бөлмелерінде, демалыс бөлмелері мен медициналық пункттерде.
59. Апаттық жарықтандыру еденге 1 люкстен кем емес түсетін жарықты қамтамасыз етуі қажет.
60. БмАБ ұйқы бөлмелерінде және демалыс бөлмелерінде кезекші жарықтандыру қарастырылуы қажет.
7. Бала мен ана бөлмелерін және жолаушылардың ұзақ
демалатын бөлмелерін күтіп ұстауға және пайдалануға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
61. БмАБ вокзалдың шуы аз және оқшауланған жер үсті бөлігінде орналасуы және ұйқы мен ойын үй-жайларынан құралуы қажет.
Бір жатын бөлмесіндегі орын саны төрттен артық болмауы қажет.
62. БмАБ-де бала бөлейтін үстелдер, ойыншықтар, бала керуеттері, үлкендерге арналған керуеттер немесе дивандар қондырылуы керек.

48. Все наружные входы должны иметь воздушно-тепловые завесы или отапливаемые тамбуры.
49. Конструкция отопительных приборов и вентиляции должна обеспечивать их удобную очистку.
50. Скорость движения воздуха в зоне пребывания человека не должна превышать 0,3 метров в секунду.
51. Воздухозаборные устройства должны располагаться в местах, исключающих попадание в них загрязненного воздуха, газов, воды.
52. Рециркуляционный воздух должен очищаться с помощью обеспыливающих и обеззараживающих фильтров, приточный - обеспыливающими фильтрами.
53. Концентрация пыли в воздухе помещений в зоне дыхания пассажиров не должна превышать 0,5 мг/куб. м, концентрация углекислого газа - 0,1 %.
54. Размещение фрамуг, решеток приточных и вытяжных систем вентиляции должно обеспечивать равномерный воздухообмен по всему помещению и возможность сквозного проветривания комнат. Относительная влажность воздуха должна быть в пределах 30-60%.
55. Механическая приточная система вентиляции должна обеспечивать подачу в помещения с естественным проветриванием наружный воздух в объеме не менее 30 метров кубических в час (далее - м 3 / час) на одного человека в летнее время и не менее 20 м 3 /час - зимой и в переходный период года. В подземные и наземные помещения, без естественного света должно подаваться не менее 60 м 3 /час во все сезоны года; в билетные кассы - не менее 100 м 3 /час на одну кабину.
6. Санитарно-эпидемиологические требования к освещению
56. Естественное освещение помещений вокзалов должно соответствовать требованиям действующих СНиП.
57. Окна и оконные витражи должны открываться и быть доступными для мытья между рамами, иметь устройства для открывания фрамуг.
58. Аварийное освещение должно предусматриваться в следующих помещениях вокзала: вестибюлях, пешеходных тоннелях, коридорах и лестницах; в отдельных помещениях, где одновременно может находиться более 100 человек; в помещениях комнат матери и ребенка, комнатах отдыха и медицинских пунктах.
59. Аварийное освещение должно обеспечивать освещенность на полу не менее 1 люкс.
60. В спальных помещениях КМиР и комнатах отдыха должно предусматриваться дежурное освещение.
7. Санитарно-эпидемиологические требования
к содержанию и эксплуатации комнат матери и ребенка
и комнат длительного отдыха пассажиров
61. КМиР должны размещаться в наименее шумной и изолированной наземной части вокзала и состоять из спальных и игровых помещений.
Количество мест в одной спальной комнате должно быть не более четырех.
62. В КМиР должны устанавливаться пеленальные столики, детские кроватки, кровати или диваны для взрослых.

63. БмАБ-де тамақ қабылдауға және киім үтіктеуге арналған бөлме, себезгі кабинасы, кептіргіш шкафы бар кір жуу бөлмесі, балаларға және үлкендерге арналған бөлек кабиналармен тазалық сақтау тораптары, қол жуғыш раковинасы болуы қажет.
64. БмАБ жатын және ойын бөлмелерінің терезелерін ас үй және дәретхана терезелерінің үстіне орналастыруға рұқсат етілмейді. Кір жуатын бөлмеге кіру бөлмеге кіруге тікелей қарсы болмауы қажет.
65. БмАБ және жолаушылардың ұзақ демалатын бөлмелері сыртқы киімдерді сақтау үшін жеке шкафтары бар киім ілгішпен, керуеттермен, тумбочкелер, үстелдер, орын санына байланысты креслолармен (орындықтармен), шырақтармен, айнамен, қажетті ыдыс-аяқтармен жабдықталуы қажет.
66. Демалушы төсектің толық жинағымен (матрац, тысы бар жастық, одеяло, жамылғы, жастық тыс, бір немесе екі ақ төсеніш, ақ жамылғы) және сүлгімен қамтамасыз етілуі қажет. Бір рет пайдалануға жарайтын төсеніштерді, микроб волокондарына қарсы одеялдарды, микробқа қарсы және су-кірді жолатпайтын матрацтар мен жастықтарды пайдалануға рұқсат етіледі.
67. Төсек қажеттіліктері: жастықтар, матрацтар, одеяло мен жамылғылар ластану мөлшеріне байланысты химиялық тазартудан және жылына 2 реттен кем емес залалсыздандыруы - камералық әдісімен өткізілуі қажет; төсек жаймалары - әр пайдаланылғаннан кейін жуылуы; жамылғы - айына екі реттен кем емес; жастықтар пен мартацтардың тысы - жылына екі реттен кем емес жуылуы қажет.
68. Таза және пайдаланылған төсеніштерді (қаптарда), жеке қызмет адамдардың арнайы және жеке киімдерін сақтауға арналған бөлек шкафтар болуы қажет.

63. При КМиР должны быть комнаты для приема пищи и глажения белья, душевые кабины, комната для стирки с сушильным шкафом, санитарный узел с отдельными кабинами для детей и взрослых, умывальная раковина.
64. Окна спальных и игровых комнат КМиР не допускается располагать над окнами кухни и санитарных узлов. Вход в комнату для стирки не должен располагаться непосредственно напротив входа в помещения комнат.
65. КМиР и комнаты отдыха пассажиров должны оборудоваться гардеробными с индивидуальными шкафами для хранения верхней одежды, кроватями, тумбочками, столом, креслами (стульями) по числу мест, светильниками, зеркалом и необходимым набором посуды.
66. Отдыхающий должен обеспечиваться комплектом постельных принадлежностей (матрац и подушка в чехлах, одеяло, покрывало, наволочка, две простыни или одна простыня и пододеяльник, полотенце). Допускается применение постельного белья одноразового использования, одеял из антимикробных волокон, матрацев и подушек с водо-грязе-отталкивающими и антимикробными свойствами.
67. Постельные принадлежности: подушки, матрацы, одеяла и покрывала должны подвергаться химической чистке по мере загрязнения и не реже двух раз в год - дезинфекции камерным методом; постельное белье - стирке после каждого использования; покрывала - стирке не реже двух раз в месяц; чехлы с подушек и матрацев - стирке не реже двух раз в год.
68. Для хранения чистого и использованного (в мешках) постельного белья, специальной одежды и личной одежды персонала должны быть раздельные шкафы.