Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына төлем құжаттарын ресімдеу және орындау мәселелері жөнінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 95 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 11 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3883. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру кезінде төлем құжаттарын ресімдеу және ұсыну тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының аумағында банктік есепшот ашпай ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 13 қазандағы N 395  қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1304 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2000 жылғы 20 қараша - 3 желтоқсанда жарияланған), Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 16 қарашадағы   N 439 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1711 тіркелген) және 2003 жылғы 4 шілдедегі  N 204 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2445 тіркелген) қаулыларымен бекітілген толықтырулармен және өзгерістермен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында банктік есепшот ашпай ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру ережесінде:
2-тармақтың екінші абзацында "жарналарын" деген сөзден кейін "және әлеуметтік аударымдарды" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақта:
"зейнетақы жарналарын аударуға түбіртек-хабарламалар" деген сөздерден кейін ", әлеуметтік аударымдарды төлеуге түбіртек-хабарламалар" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қағазға басылып ұсынылған төлем хабарламаларында түзетулерге жол берілмейді.";
8-тармақта "зейнетақы жарналарын аударуға арналған түбіртек-хабарламаларға" деген сөздерден кейін "және әлеуметтік аударымдарды төлеуге" деген сөздермен толықтырылсын;
13-тармақта:
үшінші абзац мынадай мазмұндағы сөйлемдермен толықтырылсын:
"Салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуге түбіртек-хабарламада оның атауына сәйкес келетін бюджеттік жіктеу коды көрсетіледі. Бенефициардың деректемелерін және бюджеттік жіктеу кодын көрсетудің дұрыстығы үшін жөнелтуші жауапкершілік атқарады.";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам оформления и исполнения платежных документов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2005 года N 95. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 11 октября 2005 года N 3883. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих порядок оформления и предъявления платежных документов при осуществлении безналичных платежей и переводов денег, Правление Национального Банка Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 октября 2000 года N 395 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан без открытия банковского счета" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1304, опубликованное 20 ноября - 3 декабря 2000 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана"); с дополнениями и изменениями, утвержденными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 ноября 2001 года  N 439  (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1711) и от 4 июля 2003 года  N 204  (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2445), внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан без открытия банковского счета, утвержденных указанным постановлением:
в абзаце втором пункта 2 после слова "взносов" дополнить словами "и социальных отчислений";
в пункте 7:
после слова "взносов" дополнить словами ", квитанций-извещений на уплату социальных отчислений";
дополнить предложением следующего содержания:
"Исправления на платежных извещениях, представленных на бумажном носителе, не допускаются.";
в пункте 8 после слова "взносов" дополнить словами "и уплату социальных отчислений";
в пункте 13:
в абзаце третьем дополнить предложениями следующего содержания:
"В квитанции-извещении на уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет указывается код бюджетной классификации, соответствующий его наименованию. Ответственность за правильность указания реквизитов бенефициара и кода бюджетной классификации несет отправитель.";
дополнить абзацем следующего содержания:

"Әлеуметтік аударымдарды төлеуге түбіртек-хабарлама осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес белгіленген нысандағы бланкілерде ұсынылады. 50-ден астам позициясы (аты-жөндері) бар осы Ережеге 5-қосымшаның екінші бөлігі алушы-банкке электрондық тасымалдағыштағы оның көшірмесін қоса бере отырып ұсынылады. Егер бұл алушы-банктің ішкі құжаттарында белгіленген жағдайда 50 және одан да аз позициясы (аты-жөндері) бар 5-қосымшаның екінші бөлігінің электрондық көшірмесін алушы банк талап етуге құқылы.";
15-тармақтың үшінші абзацында "зейнетақы жарналарын" деген сөздерден кейін "және әлеуметтік аударымдарды" деген сөздермен толықтырылсын;
25-тармақта "нысанда" деген сөзден кейін "немесе банк белгілеген өзге де тәсілмен" деген сөздермен толықтырылсын;
35-тармақта "ақша аудару туралы шартта көзделген тәртіппен" деген сөздер "банк белгілеген тәсілдермен" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-қосымшада:
"Қазынашылықтың аумақтық органдары" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті" деген сөздермен ауыстырылсын;
"104102", "104302", "104402" деген сандар алынып тасталсын;
2-қосымшада:
"Қазынашылықтың аумақтық органдары" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті" деген сөздермен ауыстырылсын;
"101202", "105101", "103101", "101201" деген сандар алынып тасталсын;
3-қосымшада "Қазынашылықтың аумақтық органдары" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-қосымшамен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының
аумағында банктік есепшот
ашпай ақшаның қолма-қол
жасалмайтын төлемдері мен
аударымдарын жүзеге асыру
ережесіне 5-қосымша
Кассир:
ТҮБІРТЕК (әлеуметтік аударымдар үшін) Резидент      |_|
Резидент емес |_|
Ақша жөнелтуші _________________  СТН _________________
Ақша жөнелтушінің мекен-жайы мен телефоны _____________
_______________________________________________________
Бенефициар Мемлекеттік зейнетақы төлеу орталығы
СТН 600400073391 ЖБК 368609110
Бенефициардың банкі Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің Монетарлық операцияларды есепке алу басқармасы
(корреспонденттік шоттар мен төлемдерге қызмет көрсету
бөлімі) ББК 190201125
Төлемнің атауы
Кезең
ТБК
Сомасы
Әлеуметтік аударымдар
012
Өсімпұл
017
БАРЛЫҒЫ (сомасы жазбаша):            Күні ___________
Ақша жөнелтушінің аты-жөні __________________________
Қолы __________     __________________________________
| Мөрдің орны (егер мөрі бар болса)|
|__________________________________|
N
Әлеуметтік
бірегейлен-
діру коды
Аты-
жөні
Аты-жөні (әлеумет-
тік бірегейлендіру
кодын алу үшін
тіркеу карточкасында
(өзгерсе, көрсету
керек)
Туған
күні
Сомасы
1.
2.
3.
ЖИЫНТЫҒЫ:
Күні _____________________
Ақша жөнелтушінің аты-жөні ______________________
Қолы __________             __________________________________
| Мөрдің орны (егер мөрі бар болса)|
|__________________________________|
Кассир:
ХАБАРЛАМА (әлеуметтік аударымдар үшін) Резидент     |_|
Резидент емес |_|
Ақша жөнелтуші _________________  СТН _________________
Ақша жөнелтушінің мекен-жайы және телефоны ____________
_______________________________________________________
Бенефициар Мемлекеттік зейнетақы төлеу орталығы
СТН 600400073391  ЖБК 368609110
Бенефициардың банкі Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі             ББК 190201125
Төлемнің атауы
Кезең
ТБК
Сомасы
Әлеуметтік аударымдар
012
Өсімпұл
017
БАРЛЫҒЫ (сомасы жазбаша):            Күні ___________
Ақша жөнелтушінің аты-жөні __________________________
Қолы __________     __________________________________
| Мөрдің орны (егер мөрі бар болса)|
|__________________________________|
N
Әлеуметтік
бірегейлен-
діру коды
Аты-
жөні
Аты-жөні (әлеумет-
тік бірегейлендіру
кодын алу үшін
тіркеу карточкасында
(өзгерсе, көрсету
керек)
Туған
күні
Сомасы
1.
2.
3.
ЖИЫНТЫҒЫ:
Күні _____________________
Ақша жөнелтушінің аты-жөні ______________________
Қолы __________             __________________________________
| Мөрдің орны (егер мөрі бар болса)|
|__________________________________|
".

"Квитанция-извещение на уплату социальных отчислений предъявляется на бланках установленной формы согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Часть вторая приложения 5 к настоящим Правилам, содержащая более 50 позиций (фамилий), представляется в банк-получатель с приложением ее копии на электронных носителях. Банк-получатель вправе требовать представления электронной копии части второй приложения 5, содержащей 50 и менее позиций (фамилий), если это установлено внутренними документами банка-получателя.";
в абзаце третьем пункта 15 после слов "пенсионных взносов" дополнить словами "и социальных отчислений";
в пункте 25 после слова "форме" дополнить словами "или иным способом, установленным банком";
в пункте 35 слова ", в порядке, предусмотренном в договоре о переводе денег" заменить словами "способами, установленными банком";
в приложении 1:
слова "территориальные органы Казначейства" заменить словами "Комитет Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан";
цифры "104102", "104302", "104402" исключить;
в приложении 2:
слова "территориальные органы Казначейства" заменить словами "Комитет Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан";
цифры "101202", "105101", "103101", "101201" исключить;
в приложении 3 слова "территориальные органы Казначейства" заменить словами "Комитет Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан";
дополнить приложением 5 следующего содержания:
"Приложение 5
к Правилам осуществления
безналичных платежей и
переводов денег на территории
Республики Казахстан без
открытия банковского счета
Кассир:
КВИТАНЦИЯ (для социальных                      __
отчислений)                       Резидент    |__|
Нерезидент  |__|
Отправитель денег ________________________________
РНН ______________________
Адрес и телефон отправителя денег _________________
___________________________________________________
Бенефициар Государственный центр по выплате пенсий
РНН 600400073391
ИИК 368609110
Банк бенефициара Управление учета монетарных
операций (отдел обслуживания корреспондентских
счетов и платежей) Национального Банка Республики
Казахстан            БИК 190201125
Наименование
платежа
Период
КНП
Сумма
Социальные
отчисления
012
Пеня
017
ВСЕГО (сумма прописью):            Дата ___________
Фамилия и  инициалы отправителя денег _____________
Подпись _______________
______________
| Место печати |
| (если печать |
|    имеется)  |
|______________|
N
Социальный
индивидуа-
льный код
Фамилия,
имя,
отчество
Фамилия, имя,
отчество (в регистрационной
карточке для
получения
социального
индивидуального кода (указы-
вать, если
изменялись)
Дата
рождения
Сумма
1.
2.
3
ИТОГО:
Дата _______________
Фамилия и инициалы отправителя денег ___________________
Подпись _______________
Кассир:
ИЗВЕЩЕНИЕ (для социальных                 __
отчислений)           Резидент      |__|
Нерезидент    |__|
Отправитель денег___________________________
РНН ____________________
Адрес отправителя денег и телефон_____________
______________________________________________
Бенефициар Государственный центр по выплате
пенсий  РНН 600400073391  ИИК 368609110
Банк бенефициара Управление учета монетарных
операций (отдел обслуживания корреспондентских
счетов и платежей) Национального Банка
Республики Казахстан            БИК 190201125
Наименование платежа
Период
КНП
Сумма
Социальные
отчисления
012
Пеня
017
ВСЕГО (сумма прописью):         Дата ________
Фамилия и инициалы отправителя денег __________
Подпись _______________
______________
| Место печати |
| (если печать |
|    имеется)  |
|______________|
N
Социальный
индивидуа-
льный код
Фамилия,
имя,
отчество
Фамилия, имя,
отчество (в регистрационной
карточке для
получения
социального
индивидуального кода (указы-
вать, если
изменялись)
Дата
рождения
Сумма
1.
2.
3
ИТОГО:
Дата _______________
Фамилия и инициалы отправителя денег ____________________
Подпись _______________
______________
| Место печати |
| (если печать |
|    имеется)  |
|______________|

3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
4. Төлем жүйелері департаменті (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, екінші деңгейдегі банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жіберсін.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары А.Р. Елемесовке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
2005 жылғы 17 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
2005 жылғы 8 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Соты жанындағы Сот
әкімшілігі жөніндегі комитеті
2005 жылғы 9 қыркүйек

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту платежных систем (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министерства финансов Республики Казахстан, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
5. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) опубликовать настоящее постановление в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Елемесова А.Р.
Председатель
Национального Банка
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Министр
17 сентября 2005 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Министр
8 сентября 2005 года 2005 года
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по судебному администрированию
при Верховном Суде Республики Казахстан
Председатель
9 сентября 2005 года 2005 года