Рейтинг агенттіктерінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасының резидент емес қайта сақтандыру ұйымы үшін рейтингті анықтау шарттары туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 384 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 3 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3959. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу мерзімін 3-тармақтан қараңыз ).
________________________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сай Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымының қаржылық сенімділік рейтингін анықтайтын рейтинг агенттіктерінің тізбесі және осы қаулының  2-қосымшасына  сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымы үшін рейтинг анықтау шарттары
бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
1-қосымшаның 5-тармақшасы, 1-тармақтың 2) тармақшасы және 2-қосымшаның 3-тармағының жетінші абзацы 2006 жылғы 1 сәуірге дейін қолданылады.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 57   қаулысымен .
3. Осы қаулының  3-қосымшасында  көрсетілген Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
4. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Каримуллин А.А.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.

Об утверждении перечня рейтинговых агентств и условиях определения рейтинга для перестраховочной организации - нерезидента Республики Казахстан
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2005 года N 384. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2005 года N 3959. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года N 87
Сноска. Постановление Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 29 октября 2005 года N 384 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 25 марта 2006 года N 87   (вводится в действие с 1 июня 2006 года).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность страховых (перестраховочных) организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить перечень рейтинговых агентств, определяющих рейтинг финансовой надежности перестраховочной организации - нерезидента Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему постановлению и условия определения рейтинга для перестраховочной организации - нерезидента Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Пункт 5 Приложения 1, подпункт 2) пункта 1 и абзац седьмой пункта 3 Приложения 2 действуют до 1 июня 2006 года.
Сноска. Пункт 2 с изменениями - постановлением  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 57.
3. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан, указанные в приложении 3 к настоящему постановлению.
4. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каримуллин А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".

5. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Қ.М.Досмұқаметовке жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
Басқармасының 2005 жылғы
29 қазандағы N 384 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру
ұйымының қаржылық сенімділік рейтингін айқындайтын рейтинг
агенттіктерінің тізбесі
Қазақстан Республикасының резиденті сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан, оның ішінде сақтандыру брокерлері арқылы қайта сақтандыруға сақтандыру тәуекелдерін қабылдайтын Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымының қаржылық сенімділік рейтингін айқындайтын рейтинг агенттіктері болып мыналар есептелсін:
1. Moody's Investors Service (АҚШ);
2. Standard & Poors (АҚШ);
3. Fitch (Ұлыбритания);
4. А.М. Best (АҚШ);
5. "Эксперт-РА" Ресей рейтинг агенттігі (Ресей Федерациясы).
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
Басқармасының 2005 жылғы
29 қазандағы N 384 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының резиденті емес
қайта сақтандыру ұйымының рейтингін анықтау шарттары
1. Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымы қаржылық сенімділігінің рейтингісі ретінде мыналар қабылданады:
1) Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымы үшін қаржылық күштердің халықаралық рейтингісі (Financial Strength Rating) немесе осы қосымшаның 2-тармағының екінші абзацында көзделген жағдайларда "Standard & Poors", "Moody's Investors Service" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша ұлттық рейтинг шәкілі бойынша қаржылық күштердің рейтингісі (Financial Strength Rating);
2) Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымы үшін "Эксперт-РА" Ресей рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша сенімділік рейтингісі.
2. Қазақстан Республикасының резиденті сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан, оның ішінде сақтандыру брокерлері арқылы қайта сақтандыруға сақтандыру тәуекелдерін қабылдайтын Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымы осы қосымшаның 3-тармағында белгіленген рейтингтен төмен емес талап етілетін ең аз қаржылық сенімділік рейтингісіне ие болуы тиіс.
Бұл ретте "Standard & Poors", "Moody's Investors Service" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша ұлттық рейтинг шәкілі бойынша талап етілетін ең аз рейтингісі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымы Қазақстан Республикасында "Moody's Investors Service", "Standard & Poors", және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша берілген тиісті тәуелсіз рейтингісінен төмен емес тәуелсіз рейтингтердің біреуі бар елде тіркелуге тиіс.

5. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Досмукаметова К.М.
Председатель
Приложение 1
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
от 29 октября 2005 года N 384
Перечень
рейтинговых агентств, определяющих рейтинг
финансовой надежности перестраховочной
организации - нерезидента Республики Казахстан
Рейтинговыми агентствами, определяющими рейтинг финансовой надежности перестраховочной организации - нерезидента Республики Казахстан, принимающей страховые риски на перестрахование от страховой (перестраховочной) организации - резидента Республики Казахстан, в том числе через страховых брокеров, считать:
1. Moody's Investors Service (США);
2. Standard & Poors (США);
3. Fitch (Великобритания);
4. А.М. Best (США);
5. Российское рейтинговое агентство "Эксперт-РА" (Российская Федерация).
Приложение 2
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
от 29 октября 2005 года N 384
Условия определения рейтинга для перестраховочной
организации - нерезидента Республики Казахстан
1. В качестве рейтинга финансовой надежности перестраховочной организации - нерезидента Республики Казахстан принимаются:
1) для перестраховочной организации - нерезидента Республики Казахстан международный рейтинг финансовой силы (Financial Strength Rating) или рейтинг финансовой силы (Financial Strength Rating) по национальной рейтинговой шкале по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poors", "Moody's Investors Service" и "Fitch" в случае, предусмотренном абзацем вторым пункта 2 настоящего приложения;
2) для перестраховочной организации - нерезидента Республики Казахстан рейтинг надежности по классификации Российского рейтингового агентства "Эксперт-РА".
2. Перестраховочная организация - нерезидент Республики Казахстан, принимающая страховые риски на перестрахование от страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан, в том числе через страховых брокеров, должна иметь минимальный требуемый рейтинг финансовой надежности не ниже рейтинга, установленного в пункте 3 настоящего приложения.
Перестраховочная организация - нерезидент Республики Казахстан, имеющая минимальный требуемый рейтинг по национальной рейтинговой шкале по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's", "Moody's Investors Service" и "Fitch" должна быть зарегистрирована в стране, имеющей один из суверенных рейтингов не ниже соответствующего суверенного рейтинга, присвоенного Республике Казахстан по классификации рейтинговых агентств "Moody's Investors Service", "Standard & Poors", и "Fitch".

3. Қазақстан Республикасының резиденті сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан қайта сақтандыруға сақтандыру тәуекелдерін қабылдайтын Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымының қаржылық сенімділігінің ең аз рейтингі мыналардың бірінен төмен болмауы тиіс:
"А3" - "Moody's Investors Sеrviсе" жіктеуі бойынша,
"А-" - "Standard & Рооrs" жіктеуі бойынша;
ұлттық рейтинг шәкілі бойынша ең жоғары рейтинг - "Standard & Poors", "Moody's Investors Service" және "Fitch" жіктеуі бойынша;
"А-"  -  "Fitch" жіктеуі бойынша;
"А-" - "А.М. Веst" жіктеуі бойынша;
"А++" - "Эксперт-РА" Ресей рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша.
Ұлттық рейтинг шәкілі бойынша рейтинг ("Standard & Poors", "Moody's Investors Service" және "Fitch" жіктеуі бойынша) тиісті префикспен белгіленеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
Басқармасының 2005 жылғы
29 қазандағы N 384 қаулысына
3-қосымша
Күші жойылды деп танылатын
нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымының және сақтандыру брокерінің рейтинг анықтау шарттары мен ең аз рейтинг туралы және рейтинг агенттіктерінің тізбесін бекіту туралы" 2001 жылғы 31 наурыздағы N 86  қаулысы  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1503 тіркелген, 2001 жылғы 7-20 мамырда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" N 10 (207) басылымдарында жарияланған);
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін рейтинг анықтау шарттары мен ең аз рейтинг туралы және рейтинг агенттіктерінің тізбесін бекіту туралы" 2001 жылғы 31 наурыздағы N 86 қаулысына өзгеріс пен толықтыруды енгізу туралы" 2001 жылғы 19 қазандағы N 414  қаулысы  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1688 тіркелген, 2001 жылғы 3-16 желтоқсанда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" N 25 басылымдарында жарияланған);
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1503 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін рейтинг анықтау шарттары мен ең аз рейтинг туралы және рейтинг агенттіктерінің тізбесін бекіту туралы" 2001 жылғы 31 наурыздағы N 86 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі N 221  қаулысы  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2418 тіркелген, 2003 жылғы 28 шілдеде-10 тамызда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және   "Вестник Национального Банка Казахстана" N 16 басылымдарында жарияланған);

3. Минимальный рейтинг финансовой надежности перестраховочной организации-нерезидента Республики Казахстан, принимающей страховые риски на перестрахование от страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан, не должен быть ниже одного из следующих:
"А3" - по классификации "Moody's Investors Sеrviсе";
"А-" - по классификации "Standard & Рооrs";
наивысшего рейтинга по национальной рейтинговой шкале - по классификации "Standard & Poors", "Moody's Investors Service" и "Fitch";
"А-" - по классификации "Fitch";
"А-" - по классификации "А.М. Веst";
"А++" - по классификации Российского рейтингового агентства "Эксперт-РА".
Рейтинг по национальной рейтинговой шкале (по классификации "Standard & Poors", "Moody's Investors Service" и "Fitch") обозначается соответствующим префиксом.
Приложение 3
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
от 29 октября 2005 года N 384
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 марта 2001 года N 86 "Об условиях определения рейтинга и минимальном рейтинге для перестраховочной организации и страхового брокера - нерезидентов Республики Казахстан и утверждении перечня рейтинговых агентств" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1503, опубликованное 7-20 мая 2001 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана" N 10 (207);
2. Постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 октября 2001 года N 414 "О внесении изменения и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 марта 2001 года N 86 "Об условиях определения рейтинга и минимальном рейтинге для страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и утверждении перечня рейтинговых агентств" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1688, опубликованное 3-16 декабря 2001 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана" N 25);
3. Постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 221 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 марта 2001 года N 86 "Об условиях определения рейтинга и минимальном рейтинге для страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и утверждении перечня рейтинговых агентств", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1503" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2418, опубликованное 28 июля-10 августа 2003 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана" N 16);

4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1503 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымының және сақтандыру брокерінің рейтинг анықтау шарттары мен ең аз рейтинг туралы және рейтинг агенттіктерінің тізбесін бекіту туралы" 2001 жылғы 31 наурыздағы N 86 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 114  қаулысы  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2824 тіркелген, 2004 жылы "Финансовый вестник" N 6 (6) журналда жарияланған);
5. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін рейтинг анықтау шарттары мен ең аз рейтинг туралы және рейтинг агенттіктерінің тізбесін бекіту туралы" 2001 жылғы 31 наурыздағы
N 86 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 27 қарашадағы N 324  қаулысы  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3284 тіркелген, 2005 жылы "Финансовый вестник" N 1 (13) журналда жарияланған).

4. Постановление  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 114 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 марта 2001 года N 86 "Об условиях определения рейтинга и минимальном рейтинге для перестраховочной организации и страхового брокера - нерезидентов Республики Казахстан и утверждении перечня рейтинговых агентств", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1503" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2824, опубликованное в 2004 году в журнале "Финансовый вестник" N 6(6);
5. Постановление  Правления Агентства от 27 ноября 2004 года N 324 "О внесении дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 марта 2001 года N 86 "Об условиях определения рейтинга и минимальном рейтинге для перестраховочной организации и страхового брокера - нерезидентов Республики Казахстан и утверждении перечня рейтинговых агентств" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 3284, опубликованное в 2005 году в журнале "Финансовый вестник" N 1(13).