Заңды тұлға белгілері жоқ саны аз діни топтарды есептік тіркеуді ұйымдастыру туралы
Ақмола облысы әкімдігінің 2005 жылғы 1 маусымдағы N А-6/184 қаулысы. Ақмола облысының әділет департаментінде 2005 жылғы 9 маусымда N 3141 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2010 жылғы 5 қарашадағы № А-11/433 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2010.11.05 № А-11/433 қаулысымен
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жергілікті басқару туралы", "Діни сенім бостандығы және діни бірлестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес, облыс әкімдігі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Заңды тұлға белгілері жоқ саны аз діни топтарды есептік тіркеу жөніндегі қосымша берілген нұсқаулық бекітілсін (бұдан әрі - Нұсқаулық).
2. Қалалар мен аудандардың әкімдері осы нұсқаулыққа сәйкес заңды тұлға белгілері жоқ саны аз діни топтарды есептік тіркеуді ұйымдастырсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Ғ.М.Бекмағамбетовке жүктелсін.
Облыс әкімі
Ақмола облысы әкімдігінің
2005 жылғы 1 маусымдағы
N а-6/184 қаулысымен
БЕКІТІЛГЕН
Заңды тұлға белгілері жоқ саны аз діни топтарды есептік
тіркеу жөніндегі Нұсқаулық 1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық заңды тұлға белгілері жоқ саны аз діни топтарды (бұдан әрі - саны аз діни бірлестіктер) есептік тіркеу тәртібін белгілейді және Ақмола облысының бүкіл аумағында әрекет етеді.
2. Саны аз діни топтарды есептік тіркеу "Діни сенім бостандығы және діни бірлестіктер туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 15 қаңтардағы  Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Заңды тұлға белгілері жоқ және заңды тұлға мәртебесімен Қазақстан Республикасының діни бірлестіктерінің біріне құрылымдық тұрғыда қатысты жергілікті діни қауымдар тіркеуге алушы органда есептік тіркеуге жататын саны аз діни топтар болып танылады.
4. Саны аз діни топтарды есептік тіркеу аталған субъектілерге діни қызметті іске асыруда заңға сәйкес қызмет берудің әдісі болып табылады және тіркеуге алушы органның саны аз діни топ туралы мәліметтерді есепке алу журналына енгізу жолымен жүзеге асырылады.
2. Саны аз діни топтарды есептік тіркеудің тәртібі
5. Саны аз діни топтар оны тіркеуге алатын органда есептік тіркеуге қойылған кезінен бастап діни қызметті жүзеге асыру құқығына ие болады.
6. Саны аз діни топтарды есептік тіркеуді қала мен аудан әкімдері аппараттарының діни бірлестіктермен байланыс жөніндегі өкілетті органы жүргізеді.

Об организации учетной регистрации малочисленных религиозных групп, не имеющих признаков юридического лица
Постановление Акимата Акмолинской области от 1 июня 2005 года N А-6/184. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 9 июня 2005 года N 3141. Утратило силу - постановлением Акимата Акмолинской области от 05 ноября 2010 года N А-11/433
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и "О свободе вероисповедания и религиозных объединениях" акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую инструкцию по учетной регистрации малочисленных религиозных групп, не имеющих признаков юридического лица (далее - Инструкция).
2. Акимам городов и районов организовать учетную регистрацию малочисленных религиозных групп, не имеющих признаков юридического лица, в соответствии с настоящей инструкцией.
3. Контроль за выполнением данного постановления возложить на заместителя акима области Бекмагамбетова Г.М.
Аким области
УТВЕРЖДЕНА
постановлением акимата
Акмолинской области
от 1 июня 2005 года
N а-6/184
Инструкция по учетной регистрации малочисленных религиозных групп,
не имеющих признаков юридического лица
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция устанавливает порядок учетной регистрации малочисленных религиозных групп, не имеющих признаков юридического лица (далее - малочисленные религиозные группы), и действует на всей территории Акмолинской области.
2. Учетная регистрация малочисленных религиозных групп осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 января 1992 года "О свободе вероисповедания и религиозных объединениях".
3. Малочисленными религиозными группами, подлежащими учетной регистрации в регистрирующем органе, признаются местные религиозные общины, не имеющие признаков юридического лица и структурно относящиеся к одному из религиозных объединений Республики Казахстан со статусом юридического лица.
4. Учетная регистрация малочисленных религиозных групп является способом придания данным субъектам легитимности в осуществлении религиозной деятельности и осуществляется путем занесения регистрирующим органом в журнал учета сведений о малочисленной религиозной группе.
2. Порядок учетной регистрации малочисленных религиозных групп.
5. Малочисленная религиозная группа приобретает право на осуществление религиозной деятельности с момента ее постановки на учетную регистрацию в регистрирующем органе.
6. Учетная регистрация малочисленных религиозных групп производится уполномоченным органом по связям с религиозными объединениями аппаратов акимов городов и районов.

7. Саны аз діни топтарды   есептік тіркеу үшін оның басшысы немесе өкілетті тұлға тіркеуге алатын органға келесі құжаттарды тапсырады:
1) діни топтың атауын, оның діни ұстанымын, мекен-жайын, топтың басшысы туралы мәліметтерді, кәмелеттік жасқа толған мүшелерінің санын, соның шегінде саны аз діни топтардың қызметі жүзеге асырылатын діни құрылыстары мен аумақтарының бар болуын көрсетумен бірге есептік тіркеуге қою туралы өтініш (қосымша 1);
2) тіркелетін саны аз діни топ оған құрылымдық тұрғыда қатысты болып табылатын, заңды тұлға мәртебесі бар діни бірлестік жарғысының көшірмесі;
8. Есептік тіркеу саны аз діни топ туралы келесі мазмұндағы мәліметтерді арнайы қатаң есептілік журналына енгізу жолымен жүзеге асырылады (қосымша 2):
1) тіркеу нөмірі;
2) тіркелген күні;
3) саны аз діни топтың атауы;
4) саны аз діни топтың мекен-жайы;
5) тіркелетін саны аз діни топ оған құрылымдық тұрғыда қатысты діни бірлестіктің атауы;
6) діни ұстанымы;
7) саны аз діни топтың басшысының немесе өкілетті тұлғаның Ф.А.Ж.;
8) саны аз діни топтың кәмелеттік жасқа толған мүшелерінің саны;
9) діни құрылысының бар болуы.
9. Есептік тіркеу құжатты тапсырған күннен бастап 15 күннен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
10. Есепке алу журналына мәліметтер енгізілгеннен кейін тіркеуге алушы орган  саны аз діни топтың басшысына немесе өкілетті тұлғаға жергілікті атқарушы органда есептік тіркеуге қойылғаны туралы тиісті анықтаманы береді (қосымша 3).
11. Саны аз діни топта өзгерістер болған жағдайда тіркеуге алушы орган есепке алу журналына бұл жөнінде тиісті мәліметтерді енгізеді.
12. Саны аз діни топты есепке қою туралы деректер, сондай-ақ есепке алу журналына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Ақмола облысының ішкі саясат департаментіне тапсырылады.
13. Саны аз діни топ жергілікті атқарушы органда діни бірлестік ретінде әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін өзінің қызметін нақты тоқтатқан жағдайда немесе діни бірлестіктің филиалы мен өкілдігінің есептік тіркеуден өткеннен кейін есептік тіркеуден алынады.
Заңды тұлға белгілері жоқ
саны аз діни топтарды есептік
тіркеу жөніндегі нұсқаулыққа
Қосымша 1
__________________________
(өтінішті тіркеуші органның
___________________________
атауы мекен-жайы)
Өтініш
_________________________________________________________
(топ басшысының фамилиясы, аты, әкесінің аты)
_________________________________________________________
(діни топтың атауы, оның діни ұстанымы)
_________________________________________________________
(кәмелетке толған мүшелерінің саны)
_________________________________________________________
(діни топтың мекен-жайы мен діни құрылыстың бар болуы)
_________________________________________________________
(қызметі соның шегінде жүзеге асырылатын аумақ)
Қолы
Күні
Заңды тұлға белгілері жоқ
саны аз діни топтарды есептік
тіркеу жөніндегі нұсқаулыққа
Қосымша 2
Саны аз діни топтарды тіркеу журналы
N
п/п
Тіркеу
нөмірі
мен
тіркелген
күні
Діни
топтың
атауы
Діни
топтың
мекен-жайы
Діни топтың
діни
ұстанымы
және оның
діни
орталыққа
жататындығы
Діни
топтың
қызмет
ауданы
1
2
3
4
5
6
Топтың
кәмелет
ке
толған
мүшеле-
рінің
саны
Діни құры-
лысының
(ғибадат
ету) бар
болуы
Топ басшысы-
ның немесе
таныстыруға
өкілетті
тұлғаның
Ф.А.Ж.,
олардың
адресі,
телефон
нөмірі
Нөмірдің
тіркелуі
туралы
анықтаманы
толтырған
тұлғаның
Ф.А.Ж.
Тіркеу
туралы
анықтама-
ны алған
тұлғаның
Ф.А.Ж.
мен қолы
Ескерту
лер
7
8
9
10
11
12
Ф.А.Ж. - Фамилиясы, Аты, Жөні.
Заңды тұлға белгілері жоқ
саны аз діни топтарды есептік
тіркеу жөніндегі нұсқаулыққа
Қосымша 3
_____________________________________________
(өтінішті тіркеуші органның атауы мекен-жайы)
Діни топты есептік тіркеуге қою туралы анықтама
Берілді "__________"» _______  2005 ж.
Діни топтың атауы
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Топты тіркеуге алған органның басшысы                Қолы
Мөр

7. Для учетной регистрации малочисленной религиозной группы ее руководитель либо уполномоченное лицо предоставляет в регистрирующий орган следующие документы:
1) заявление о постановке на учетную регистрацию с указанием наименования религиозной группы, ее вероисповедной принадлежности, местонахождении, сведений о руководителе группы, количестве совершеннолетних членов, наличии культового сооружения и территории, в пределах которой осуществляется деятельность малочисленной религиозной группы (приложение 1);
2) копию устава религиозного объединения, имеющего статус юридического лица, к которому структурно относится регистрируемая малочисленная религиозная группа.
8. Учетная регистрация осуществляется путем занесения в специальный журнал строгой отчетности сведений о малочисленной религиозной группе следующего содержания (приложение  2):
1) регистрационный номер;
2) дата регистрации;
3) наименование малочисленной религиозной группы;
4) местонахождение малочисленной религиозной группы;
5) наименование религиозного объединения, к которому структурно относится регистрируемая малочисленная религиозная группа;
6) вероисповедная принадлежность;
7) Ф.И.О. руководителя или уполномоченного лица малочисленной религиозной группы;
8) количество совершеннолетних членов малочисленной религиозной группы;
9) наличие культового сооружения.
9. Учетная регистрация осуществляется в срок, не превышающий 15 дней со дня подачи документов.
10. После внесения сведений в журнал учета регистрирующий орган выдает руководителю либо уполномоченному лицу малочисленной религиозной группы соответствующую справку о постановке на учетную регистрацию в местном исполнительном органе (приложение 3).
11. В случае изменений, произошедших в малочисленной религиозной группе, регистрирующий орган в журнал учета вносит соответствующие сведения об этом.
12. Данные о постановке на учет малочисленных религиозных групп, а также изменения и дополнения, внесенные в журнал учета, передаются в департамент внутренней политики Акмолинской области.
13. Малочисленная религиозная группа снимается с учетной регистрации в местном исполнительном органе в случае фактического прекращения своей деятельности либо после прохождения в органах юстиции государственной регистрации как религиозного объединения или учетной регистрации филиала и представительства религиозного объединения.
Приложение 1
к инструкции по учетной
регистрации малочисленных
религиозных групп, не
имеющих признаков
юридического лица
__________________________
(наименование и адрес органа,
___________________________
регистрирующего заявление)
Заявление
_________________________________________________________
(фамилия, имя отчество руководителя группы)
_________________________________________________________
(наименование религиозной группы, ее вероисповедная принадлежность)
_________________________________________________________
(количество совершеннолетних членов)
_________________________________________________________
(адрес религиозной группы и наличие культового сооружения)
_________________________________________________________
(территория, в пределах которой она осуществляет свою деятельность)
_________________________________________________________
Подпись
Дата
Приложение 2
к инструкции по учетной
регистрации малочисленных
религиозных групп, не
имеющих признаков
юридического лица
Журнал регистрации малочисленных религиозных групп
N№
п/п
Регистрационный номер и дата регистрации
Наименование религиозной группы
Место Нахождение религиозной    группы
Вероисповедная принадлежность религиозной группы и принадлежность к религиозному центру
Район деятельности религиозной группы
1
2
3
4
5
6
Количество совершеннолетних членов  группы
Наличие культового (молитвенного) сооружения
Ф.И.О.руководителя или уполномоченного представлять группу, их адрес, номера телефонов
Ф.И.О.лица, заполнявшего справку о регистрации
Ф.И.О. и подпись лица, получившего справку о
регистрации
Примечания
7
8
9
10
11
12
*Ф.И.О. - Фамилия, Имя, Отчество.
Приложение 3
к инструкции по учетной
регистрации малочисленных
религиозных групп, не
имеющих признаков
юридического лица
________________________________________________
(наименование органа, зарегистрировавшего заявление)
Справка
о постановке на учетную регистрацию религиозной группы
Выдана "__________" _______ 2005 г.
Наименование религиозной группы ___________________________
__________________________
Руководитель органа,
зарегистрировавшего группу                   Подпись
Печать