Павлодар облысын көгалдандырудың 2005-2007 жылдарға арналған "Жасыл ел" бағдарламасы туралы
Павлодар облыстық мәслихатының 2005 жылғы 30 мамырдағы N 49/12 шешімі. Павлодар облысының әділет департаментінде 2005 жылғы 14 маусымда N 3032 тіркелді. Мерзімінің өтуіне байланысты күші жойылды - Павлодар облыстық Әділет департаментінің 2009 жылғы 18 наурыздағы N 4-06/1966 хатымен.
Ескерту. Мерзімінің өтуіне байланысты күші жойылды - Павлодар облыстық Әділет департаментінің 2009 жылғы 18 наурыздағы N 4-06/1966 хатымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, облыстық мәслихат ШЕШIМ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Павлодар облысын көгалдандырудың 2005-2007 жылдарға арналған "Жасыл ел" бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) - бекiтiлсiн.
2. Облыс қаржы департаментi жыл сайын Бағдарламаның дер кезiнде қаржыландыруын қамтамасыз етсiн.
3. Облыс табиғи ресурстар мен табиғат пайдалануды реттеу департаментi жыл сайын 20 қаңтар мерзiмiне орай облыстық мәслихаттың экология және қоршаған ортаны қорғау мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссиясына Бағдарламаны iске асыру барысы туралы ақпарат ұсынатын болсын.
4. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың экология және қоршаған ортаны қорғау мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссиясына жүктелсiн.
Сессия төрағасы Г. Досжанова
Облыстық мәслихаттың хатшысы Р. Гафуров
Павлодар облысы мәслихатының
2005 жылғы 30 мамырдағы
III-сайланған XII-сессиясының
N 49/12 шешiмiне қосымша
Павлодар облысын көгалдандырудың
2005-2007 жылдарға арналған "Жасыл ел" бағдарламасы
1. Паспорт
Атауы
Павлодар облысын көгалдандырудың 2005-2007
жылдарға арналған "Жасыл ел" бағдарламасы
Бағдарламаны
әзiрлеу
негiздемесi
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005
жылғы 18 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы
Негiзгi әзiрлеушi
Облыс табиғи ресурстар және табиғат
пайдалануды реттеу департаментi
Мақсаты
Ағаш отырғызу көлемiн көбейту, елдi
мекендердi көгалдандыру және олардың
айналасында жасыл аймақтар құру
Мiндеттерi
Облыс қалалары мен ауылдық елдi мекендерiнде
жасыл екпелердi көбейту;
питомник шаруашылығын қалпына келтiру; ағаш
отырғызу көлемiн көбейту; елдi мекендердiң
айналасындағы жасыл алқаптар көлемiн ұлғайту;
Iске асыру
мерзiмi
2005 -2007 жылдар
Қаржыландыру
көздерi
Республикалық бюджет, облыстық бюджет,
қалалар мен аудандар бюджеттерi
Күтiлетiн
нәтижелер
Ағаш егiлген жерлердiң көлемiн ұлғайту,
облыстың елдi мекендерiнде жасыл екпелердi
көбейту және олардың айналасындағы жасыл
алқаптар көлемiн ұлғайту
2. Кiрiспе

О программе озеленения Павлодарской области "Жасыл ел" 2005-2007 годы.
Решение Павлодарского областного Маслихата от 30 мая 2005 года N 49/12. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 14 июня 2005 года за N 3032. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо Департамента юстиции Павлодарской области от 18 марта 2009 года N 4-06/1966).
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо Департамента юстиции Павлодарской области от 18 марта 2009 года N 4-06/1966).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республики Казахстан", областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемую областную программу "Жасыл ел" на 2005-2007 годы (далее Программа).
2. Департаменту финансов области ежегодно обеспечивать своевременное финансирование Программы.
3. Департаменту природных ресурсов и регулирования природопользования области ежегодно до 20 января представлять информацию по реализации Программы в постоянную комиссию областного маслихата по экологии и охраны окружающей среды.
4. Контроль за реализацией Программы возложить на постоянную комиссию областного маслихата по экологии и охраны окружающей среды.
Председатель сессии                        Г. Досжанова
Секретарь областного маслихата             Р. Гафуров
Приложение
к решению XII сессии
Павлодарского областного
маслихата III созыва
N 49/12 от 30 мая 2005 года
Программа озеленения Павлодарской
области "Жасыл Ел" на 2005-2007 годы
1. Паспорт
Наименование
Программа озеленения Павлодарской области "Жасыл Ел" на 2005 - 2007 годы
Основание для разработки
Послание Президента Республики Казахстан  Н. Назарбаева народу Казахстана от 18 февраля 2005 года
Основной разработчик
Департамент природных ресурсов и регулирования природопользования Павлодарской области
Цель
Увеличение объемов лесопосадок, озеленение   населенных пунктов и создание вокруг них зеленых зон
Задачи
Увеличение площади зеленых насаждений в городах и других населенных пунктах области;
восстановление питомнического хозяйства; увеличение объемов посадки леса, площади зеленых зон вокруг населенных пунктов
Сроки реализации
2005-2007 годы
Источники финансирования
Республиканский бюджет, областной бюджет, бюджеты городов и районов
Ожидаемые результаты
Увеличение покрытых лесом площадей, зеленых насаждений в населенных пунктах области и создание вокруг них зеленых зон
2. Введение

Павлодар облысын көгалдандырудың 2005-2007 жылдарға арналған "Жасыл ел" Бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауын iске асыру мақсатында жасалды.
Қазақстан Республикасы үкiметiнiң 2004 жылғы 14 мамырдағы N 542 қаулысымен бекiтiлген 2004-2006 жылдарға арналған "Қазақстан ормандары" бағдарламасы қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану саласындағы басты мiндеттерiнiң қатарына орман алқабын кеңейтудi, өсiмдiктер әлемiн сақтауды және тиiмдi пайдалануды қойды.
Бағдарлама - ағаш егу жұмыстарының көлемiн, елдi мекендердi көгалдандыру және соның нәтижесiнде облыс аумағында орман алқабын кеңейту жөнiндегi негiзгi мақсаттарды анықтайды.
3. Проблемалардың қазiргi жай-күйiн талдау
Облыс аумағында орман-тоғайлы алқапты ұлғайту тұрғындардың өмiр сүруiне қолайлы жағдай жасау және биологиялық көптүрлiлiктi сақтау мақсатындағы экологиялық ахуалды жақсартудың маңызды құрамдас бөлiгi болып табылады. Ормандар аса маңызды климат реттеу, орта құрау, егiстiк жерлер мен топырақ құнарлығын сақтау, су қорғау және санитарлық-гигиена жөнiндегi функцияларды атқарады. Бiр гектар орман орташа есеппен бiр жыл iшiнде 10 тонна көмiрқышқыл газды, 68 тонна шаңды жұтып атмосфераға 10-нан 20 тоннаға оттегiн бөледi.
Павлодар облысында орман қорының жалпы көлемi 456,7 гектарды құрайды. Жекеменшiкте орманды иелену тiркелмеген.
Ағаш отырғызу және ағаш егу көлемдерiнiң бiрнеше есе қысқаруы орман питомниктерiнiң елеулi бөлiктерiнiң жоғалуына және егу материалдарын өсiру көлемiнiң қысқаруына әкеп соқты.
Облыс орталығындағы, басқа елдi мекендердегi бұрынғы егiлген қорғаныш және көгалдандыру мақсатындағы ағаш және бұталар тұқымдас екпелер түрi өте аз, жасыл аймақтар, парктер, скверлер, жалпы қолданыстағы басқа да екпе ағаштар қоры жаңадан құрылмайды.
Автомобиль жолдары мен темiржолдар бойына, егiстiк жерлер мен жайылымдарды қорғау мақсатындағы екпе ағаштары жеткiлiксiз.
Осы екпе ағаштарына күтiм болмағандықтан (күтiм мақсатындағы, санитарлық мақсаттағы ағаш шабу, топырақ құнарлығын сақтау жұмыстарының мерзiмiнде жүргiзiлмеуi) елеулi аумақтағы екпе ағаштарының құруына әкеп соқты, ал аман қалғандары нашар жағдайда. Осыған байланысты олар тұрғындардың демалыс орны бола алмайды және өзiнiң тыңайтқыштық мақсатына сәйкес емес.
4. Бағдарламаның мақсаттары мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты болып облыс аумағында тоғайлы жерлердi көбейту, оларды қалпына келтiру, және тұрғындардың тұрмыстарына қолайлы жағдай жасау үшiн ағаш егу, елдi мекендердi көгалдандыру, биологиялық көптүрлiлiктi сақтап қалу жөнiндегi басты бағыттарды анықтау болып табылады.
Аталған мақсаттарға жету үшiн ормандарды қалпына келтiру және елдi мекендердi көгалдандыру жөнiндегi шараларды iске асыруға тұрғындарды, мемлекеттiк емес мекемелердi, студенттер мен оқушыларды облыстың ормандарын үнемi өсiру, елдi мекендерiн көгалдандыру және елдi кеңiнен тарту қажет.
Бағдарламаның негiзгi мiндетi облыс қалалары мен басқа да елдi мекендерiнде көшеттер отырғызу, мемлекеттiк орман қоры жерлерiнде орманды алқаптар аумағын көбейту болып табылады.

Программа озеленения Павлодарской области "Жасыл Ел" на 2005-2007 годы (далее - Программа) разработана в целях реализации Послания Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 18 февраля 2005 года.
Программой "Леса Казахстана" на 2004-2006 годы, утвержденной  постановлением Правительства Республикой Казахстан от 14 мая 2004 года N 542, одной из основных задач в сфере охраны окружающей среды и природопользования ставится увеличение площади лесов, сохранение и рациональное использование растительного мира.
Программа определяет основные цели и задачи по увеличению объема работ по посадке леса, озеленению населенных пунктов области и в конечном итоге - увеличению лесистости территории области.
3. Анализ современного состояния проблемы
Увеличение лесистости территории области является важной составляющей улучшения экологической обстановки в целях создания благоприятных условий для проживания населения и сохранения биологического разнообразия. Леса выполняют важные климаторегулирующие, средообразующие, поле - и почвозащитные, водоохранные и санитарно-гигиенические функции. Один гектар леса способен в течение года поглотить в среднем до 10 тонн углекислого газа, 68 тонн пыли, выделить в атмосферу от 10 до 20 тонн кислорода.
Общая площадь лесного фонда Павлодарской области составляет 456,7 тыс. га. Частных лесовладений не зарегистрировано.
Многократное уменьшение объемов посадки и посева леса привело к утрате значительной части лесных питомников и сокращению объемов выращивания посадочного материала.
В областном центре и других населенных пунктах защитные и озеленительные насаждения имеют бедный ассортимент древесных и кустарниковых пород, не создаются новые зеленые зоны, парки, скверы, другие насаждения общего пользования.
Недостаточно создано защитных насаждений вдоль автомобильных и железнодорожных дорог, полезащитных и пастбищезащитных насаждений.
Отсутствие ухода за этими лесонасаждениями (несвоевременное проведение рубок ухода и санитарных рубок, сокращение объема уходных работ за почвой) привело к гибели лесных культур на значительной площади, а сохранившиеся имеют неухоженный вид. В силу этого они мало привлекательны для отдыха населения и не соответствуют своему рекреационному значению.
4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является определение приоритетных направлений по увеличению лесистости территории области, объема работ по воспроизводству лесов, лесоразведению и озеленению населенных пунктов области в целях создания благоприятных условий для проживания населения, сохранения биологического разнообразия.
Для достижения указанной цели необходимо широкое вовлечение населения, неправительственных организаций, школьников и студентов в осуществление мероприятий по воспроизводству лесов, озеленению населенных пунктов области.
Основной задачей Программы является увеличение площади зеленых насаждений в городах и других населенных пунктах области, площадей, покрытых лесом, на землях государственного лесного фонда.

5. Бағдарламаны iске асырудың негiзгi бағыттары мен тетiгi
Мемлекеттiк орман қоры аумағында ормандарды қалпына келтiру және ағаш егу жөнiндегi негiзгi көлемдер Қазақстан Республикасы үкiметiнiң 2004 жылғы 14 мамырдағы N 542 қаулысымен бекiтiлген 2004-2006 жылдарға арналған "Қазақстан ормандары" бағдарламасында анықталғанын ескерсек, онда облыс қалалары мен елдi мекендерiнде көгалдандыру жұмыстарын кеңейту, олардың айналасында және автомобиль жолдары мен темiр жолдардың бойында жасыл аймақтар құру  Бағдарламаны iске асырудың басты бағыты болып табылады.
Ормандарды ұдайы  қалпына келтiру және ағаш егу шығындарының қомақтылығын ескере отыра бiрiншi кезекте:
саябақтардың, тынымбақтардың, өзендер мен су қоймалары жағалауларының жасыл аймақтарын жаңадан ашу және барларын қайта құру;
автомобиль және темiржолдарының бойында орман қорғау жолақтарын жасау;
iрi өнеркәсiп аумақтарында және олардың айналасында санитарлық қорғаныс аймақтарын ашу.
Көгалдандыру жұмыстарын екпе материалдарымен қамтамасыз етудiң басты мақсаттарының бiрi облыстағы орман питомниктерiн қалпына келтiру және жаңасын жасау болып табылады.
Жасыл құрылыстар жөнiндегi жұмыстарды дамытуға:
- қалалар мен елдi мекендерде белгiленген нормаларға сәйкес қалпына келтiру және салу негiзiнде жасыл аймақтар мен жалпы қолданыстағы екпе ағаштар қорын;
- қажеттi мөлшерде көшеттер өсiру үшiн мемлекеттiк және жекеменшiктегi питомниктер желiсiн дамыту енедi.
Жасыл құрылыстар жоспары қалалар мен аудандардың атқарушы органдарының басқаруымен жергiлiктi бюджеттiң қаражаты есебiнен iске асырылады.
Қалалар мен елдi мекендердiң аумағында көгалдандыру жұмыстары облыстағы орман қорғау мекемелерi мен "Зеленстрой" ЖШС, "Дендро" ЖШС, "Озеленение" ЖШС дайындаған iрi өлшемдi екпе материалдарын отырғызу тәсiлiмен жүргiзiледi, олар негiзiнен көгалдандыру алқабын арттыруға, көшеттер түрлерiн кеңейту мен ағаштардың перспективтi және сәндi түрлерiн қолдануға, бұрынғы парктер мен тынымбақтарды қалпына келтiруге бағытталған.
Бұл күндерi архитектура, қала құрылысы, және құрылыс департаментi Усолка ауданында көлемi 10,5 га жерге Қазақстан Республикасы бiрiншi Президентi паркiнiң орнын белгiледi, болашақта ол қарсы жағалауға дейiн кеңейiп, жаяу адамдар көпiрi салынатын болмақ. Жобада ағаштың жақсы және сәндiк түрлерiн отырғызу, аумақты көкшөппен жабу, гүлзарлар жасау, бүркiп тұратын суару құрылғысын орнату, қоршау, жарықтандыру, шағын аттракциондар орнату қарастыралатын болады. Парктi салудың болжамды құны - 210 млн. теңге.
Жоспардағы екпе көлемi және облыстың қалалары мен аудандардағы парктер мен скверлер туралы мәлiметтер 1 кестеде келтiрiлген.
р / с
N
Қалалар
мен
аудандар
Iрi мөлшерлi екпе
материалдарының
жоспарланған көлемi, дана.
Қолданыста-
ғы парктер
мен тыным-
бақтардың
саны,
дана/га
2005 ж .
2006 ж .
2007 ж .
2005 ж.
1
Павлодар
15000
15000
15000

5. Основные направления и механизм реализации Программы
Учитывая, что основные объемы по воспроизводству лесов и лесоразведению на территории государственного лесного фонда определены в программе "Леса Казахстана" на 2004 - 2006 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2004 года N 542, основным направлением реализации Программы будет увеличение объемов озеленительных работ в городах и других населенных пунктах области, создание зеленых зон вокруг них, посадка лесонасаждений вдоль автомобильных дорог и железнодорожных путей.
Принимая во внимание значительные затраты на воспроизводство лесов и лесоразведение, лесопосадки, в первую очередь, должны быть направлены на:
создание новых и реконструкцию существующих парков, скверов, зеленых зон вдоль берегов рек и водоемов;
восстановление лесных площадей, подвергшихся лесным пожарам;
создание лесозащитных полос вдоль автомобильных и железных дорог;
создание санитарно-защитных зон на территории крупных промышленных предприятий и вокруг них.
Одним из направлений обеспечения озеленительных работ в посадочном материале является восстановление и реконструкция имеющихся в области лесных питомников и создание новых.
Развитие работ по зеленому строительству включает:
создание в городах и других населенных пунктах области зеленых зон, насаждений общего пользования на основе их строительства и реконструкции в соответствии с установленными нормами;
развитие сети государственных и частных лесных питомников для выращивания необходимого количества саженцев.
Реализация планов зеленого строительства осуществляется под руководством городских и районных исполнительных органов за счет средств местных бюджетов.
Проведение озеленительных работ на территории городов и других населенных пунктов области будет проводиться способом посадки крупномерного посадочного материала, который поставляют государственные учреждения по охране лесов и животного мира, питомники, ТОО "Горзеленстрой", ТОО "Дендро", КХ "Флора", ТОО "Озеленение", направлено на увеличение площадей озеленения, расширение ассортимента саженцев и применение новых перспективных и декоративных видов деревьев, реконструкцию существующих парков, скверов.
В настоящее время департаментом архитектуры, градостроительства и строительства области определено место закладки парка первого Президента Республики Казахстан в Усольском районе площадью 10,5 га с перспективой расширения на противоположный берег и устройством пешеходных мостиков. В проекте будет предусмотрено озеленение деревьями улучшенных и декоративных пород, покрытие территории газонами, разбивка цветников, устройство поливочного водопровода с капельным орошением, ограждение, освещение, установка малых форм и аттракционов. Ориентировочная стоимость строительства парка - 210 млн. тенге.
Запланированные объемы посадок и данные о парках и скверах в городах и районах области отражены ниже:
N п/п
Наименование городов и ра йонов
Планируемые объемы посадок крупномерного посадочного
мат е риала (штук)
Наличие
па р ков, скверов и их площадь (шт./га.)
2005 год
2006 год
2007 год
2005 год.
1
2
3
4
5
6
1
Павлодар
15000
16000
17000

"Қазақстан темiр жолы" ұлттық компаниясы" - "Павлодар тасымалдау бөлiмшесi" акционерлiк қоғамының филиалы темiр жол бойында жыл сайын 18 га қалқан тоғайларын отырғызу, осыған сәйкес 2005 жылы - 0,2 млн. теңге, 2006 жылы - 0,3 млн. теңге, 2007 жылы - 1,0 млн. теңге. жоспарланып отыр.
Материалдық-техникалық қамтамасыз етуде екпелi тоғайларды, питомник шаруашылықтарын қажеттi мөлшерде тыңайтқыштармен, биологиялық дәрiлермен, химикаттармен және тағы да басқа материалдармен қамтамасыз ете отырып ормандарды қалпына келтiру, өсiру, оларды күту жөнiндегi жұмыстарды толық қамтамасыз ету қаралған. Ерекше қорғалатын табиғи аймақтардың мемлекеттiк мекемелерi бойынша орман егу техникасы мен қондырғылар орталықтандырылған түрде республикалық бюджеттiң қаражатынан  алынады.
Орман және жануарлар әлемiн қорғау жөнiндегi мекемелерде материалдық-техникалық базаны облыстық бюджеттiң және орман шаруашылығы қызметiнен түскен өз қаражаттары есебiнен нығайтып отыру қаралған.

Филиал акционерного общества "Национальная компания "Казакстан темiр жолы"- "Павлодарское отделение перевозок" планирует произвести лесозащитную полосу вдоль железных дорог в объеме 18 гектаров ежегодно и соответственно запланировано: на 2005 год - 0,2 млн. тенге, 2006 год - 0,3 млн. тенге, 2007 год - 1,0 млн. тенге.
В результате материально-технического обеспечения предусматриваются полное оснащение работ по воспроизводству лесов и лесоразведению, питомническому хозяйству, уход за лесонасаждениями, обеспечение необходимым количеством удобрений, биопрепаратов, химикатов и прочих материалов.
В государственных учреждениях особо охраняемых природных территорий лесопосадочная техника и оборудование приобретаются централизованно, за счет средств республиканского бюджета. В  учреждениях по охране лесов и животного мира предусматривается укрепление материально - технической базы за счет средств областного бюджета и собственных средств от лесохозяйственной деятельности.

86,8
93,0
253,6
3
Қалалар мен аудандар
13
105,4
111,9
230,3
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламаны iске асыру ормандарды күзету, қорғау, қалпына келтiру саласында тұрақты жағдайды қалыптастыруға, оларды тиiмдi пайдалануға, орман өрттерiн азайтып, оларды сақтауға, заңсыз шабудың алдын алуға және орман шаруашылығының тиiмдiлiгiн арттыруға қол жеткiзуге мүмкiндiк бередi.
Орман - тоғайлардың көлемi артады, барлық елдi мекендерде жасыл екпелердiң жақсартылған тұқымдарының түрлерi мен олардың айналасындағы жасыл аймақтар саны көбейедi деп күтiлуде.

86,8
93,0
253,6
3
Городов и районов
13
105,4
111,9
230,3
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Реализация Программы позволит стабилизировать ситуацию в вопросах охраны, защиты и воспроизводства лесов, их рационального использования, обеспечить сохранность лесов и снижение потерь от лесных пожаров и незаконных порубок, создать основу для последующего повышения эффективности ведения лесного хозяйства.
Ожидается постоянное увеличение покрытых лесом площадей, ассортимента зеленых насаждений улучшенных пород во всех населенных пунктах области и создание зеленых зон вокруг них.

8. Павлодар облысын көгалдандырудың 2005-2007 жылдарға
арналған "Жасыл Ел" бағдарламасын iске асыру жөнiндегi
iс-шаралар жоспары
N
р/
с
Iс-
шаралар
Аяқтау
нысаны
Орындалуына
жауаптылар
Орын-
далу
мерзi-
мi
Болжал
ды
шығын-
дар,
млн.
теңге
Қаржылан
дыру
көзi
1
2
3
4
5
6
7
1
Питомниктердi жаңғырту, қалпына келтiру және екпе материалдарды өсiру
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу департаментi
2005 - 2007
жылдар
2005
ж-61,0
2006 ж.-73,02007 ж.-78,0
Облыстық бюджет
2
Екпе материалдарды өсiру
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу департаментi, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мекемелерi (келiсiм бойынша)
Қазан, жыл сайын
2005 ж.-6,4
2006
ж.-6,9
2007 ж.-11,7
Республи-
калық
бюджет
3
Қазақстан этнокартасы үлгiсiнде Павлодар қаласының Усолка шағын ауданында қазақстанның тұңғыш Президентi саябағын салу
Саябақтың қызмет етуi
Павлодар қаласының әкiмi, облыс сәулет, қала құрылысы және құрылыс департаментi
2005 - 2007 жылдар
2006 ж.-70,02007 ж.-70,0
Павлодар
қаласының
бюджетi
4
Елдi мекендерде көгалдандыру жұмыстары, қалалар мен аудан орталықтарындағы қазiргi кездегi саябақтар мен тынымбақтарды қайта құру
Облыс әкiмiне ақпарат
Қалалар мен аудандар әкiмдерi, облыс сәулет, қала құрылысы және құрылыс департаментi
2005 - 2007 жылдар
2005 ж.-11,52006 ж.-32,02007 ж.-38,3
Қалалар
мен
аудандар
бюджет-
терi
5
Өнеркәсiптiк және өзге де өндiрiстiк объектiлер маңында жасыл аймақтарды салу
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу департаментi, кәсiпорындар басшылары (келiсiм бойынша)
2005 - 2007   жылдар
2005 ж.-38,1 2006
ж.-40,62007
ж.-44,3
Кәсiпорын
дар
қаражаты
6
Ерекше қорғалатын табиғи аймақтар мекемелерiнде мектеп орманшылық-
тарын жаңғырту
Облыс әкiмiне ақпарат
Облыс бiлiм беру департаментi, аумақтық орман және аңшылық шаруашылығы басқармасы (келiсiм бойынша)
2005 - 2007 жылдар
2005 ж.-3,0
2006 ж.-3,0
2007 ж.-3,0
Облыстық
бюджет
7
Ерекше қорғалатын табиғи аймақтарда жанған жерлердi тазарту үшiн жазғы уақытта студенттiк отрядтарды ұйымдастыру
Облыс әкiмiне ақпарат
Аумақтық орман және аңшылық шаруашылығы басқармасы (келiсiм бойынша), облыс бiлiм беру департаментi
2005 - 2007 жылдар
2005 ж.-11,42006 ж.-13,72007 ж.-15,7
Республи
калық
бюджет
8
Ғылыми кадрларды тартумен қазiргi кездегi екпелердiң тұрақты мониторингiн ұйымдастыру
Қорытындылар мен ұсыныстар
Қалалар әкiмдерi
2005 - 2007 жылдар
2005 ж.-1,5
2006 ж.-3,0
2007 ж.-3,0
қалалар
бюджет-
терi
9
Облыс мектептерi арасында көгалдандыру жөнiндегi ең жақсы аумаққа конкурс ұйымдастыру
Қорытынды шығару
Облыс бiлiм беру департаментi

8. План мероприятий по реализации программы озеленения
Павлодарской области "Жасыл Ел" на 2005-2007 годы
N п/п
Мероприятия
Форма з аверше ния
Ответственныеза исполнение
Срок и с полнения
Предполагаемые ра с ходы, млн. тенге
Источник ф инанси
рования
1
2
3
4
5
6
7
1
Восстановление, реконструкция питомников и выращивание посадочного материала
Информация акиму области
Департамент природных ресурсов и регулирования природопользования области
2005- 2007 годы
2005 г.-61,02006 г.-73,02007 г.-78,0
Областной бюджет
2
Выращивание посадочного материала
Информация     акиму области
Департамент природных ресурсов и регулирования природопользования области, учреждения особо охраняемых природных территорий (по согласованию)
Октябрь, ежегодно
2005 г.-6,4
2006 г.-6,9
2007 г.-11,7
Республиканский бюджет
3
Заложить в Усольском  районе города Павлодара парк первого Президента Республики Казахстан на примере этнокарты  Казахстана
Функционирование парка
Аким города Павлодара, департамент архитектуры, градостроительства и строительства области
2005- 2007 годы
2006 г.-70,02007 г.-70,0
Бюджет города Павлодара
4
Озеленительные работы в населенных пунктах, реконструкция существующих парков и скверов в городах и районных центрах
Информация акиму области
Акимы городов и районов, департамент архитектуры, градостроительства и строительства области
2005- 2007 годы
2005 г.-11,52006 г.-32,02007 г.-38,3
Бюджеты городов и районов
5
Создание зеленых зон вокруг промышленных и других производственных объектов
Информация акиму области
Департамент природных ресурсов и регулирования природопользования области, руководители предприятий (по согласованию)
2005- 2007   годы
2005 г.-38,1 2006 г.-40,62007 г.-44,3
Средства предприятий
6
Возродить школьные лесничества в учреждениях  особо охраняемых природных территорий
Информация акиму области
Департамент образования, территориальное управление лесного и охотничьего хозяйства (по согласованию)
2005- 2007 годы
2005 г.-3,0
2006 г.-3,0
2007 г.-3,0
Областной бюджет
7
Организовать в летнее время студенческие отряды для очистки горельников на особо охраняемых природных территориях
Информация акиму области
Территориальное управление лесного и охотничьего хозяйства (по согласованию), департамент образования области
2005- 2 007 годы
2005 г.-11,42006 г.-13,72007 г.-15,7
Республиканский бюджет
8
Организовать постоянный мониторинг существующих посадок с привлечением научных кадров
Выводы и предложения
Акимы городов
2005- 2007 годы
2005
г. -1,5
2006
г.-3,0
2007 г.-3,0
Бюджеты городов
9
Организовать конкурс среди школ области на лучшую территорию по озеленению
Подведение итогов
Департамент образования области

2005 - 2007 жылдар
2005 ж.-1,5 2006 ж.-2,0
2007
ж.-2,5
Облыстық
бюджет
10
Облыс мектептерi арасында "Экология. Шығармашылық және балалар" марафонын ұйымдастыру
Қорытынды шығару
Облыс бiлiм беру департаментi
2005 - 2007 жылдар
2005 ж.-0,7
2006 ж.-1,0
2007
ж.-1,3
Облыстық
бюджет
11
Ғылыми - экологиялық конференцияларды өткiзу
Қорытындылар мен ұсынымдар
Аумақтық орман және аңшылық шаруашылығы басқармасы (келiсiм бойынша), облыс бiлiм беру департаментi, үкiметтiк емес ұйымдар (келiсiм бойынша)
2005 - 2007 жылдар
2005 ж.-0,5
2006 ж.-0,5
2007
ж.-0,5
Облыстық
бюджет
12
Бағдарламаның үкiметтiк емес ұйымдармен кеңестiк-ақпараттық қолдауын қамтамасыз ету
Қоғамдық қабылдау бөлмесiн құру (қызмет ету)
Аумақтық орман және аңшылық шаруашылығы басқармасы (келiсiм бойынша), табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу департаментi, үкiметтiк емес ұйымдар (келiсiм бойынша)
2005 - 2007 жылдар
2005
ж.-0,5
2006 ж.-0,5
2007
ж.-0,5
Облыстық
бюджет
13
Облыстық "өмiр сүр, жер" фестивалiн өткiзу
Фестиваль қорытындысын шығару
Аумақтық орман және аңшылық шаруашылығы басқармасы (келiсiм бойынша), облыс бiлiм беру департаментi, үкiметтiк емес ұйымдар (келiсiм бойынша)
2005 - 2007 жылдар
2005 ж.-0,5
2006
ж.-0,5
2007
ж.-0,5
Облыстық
бюджет
14
Экологиялық мектебi негiзiнде Павлодар қаласы мектептерiнiң оқушыларын тартумен сәндiк және жемiс ағаштар бағын салу
Экологиялық мектептiң қызмет етуi
"Табиғат" қоғамдық қоры (келiсiм бойынша)
2006 - 2007 жылдар
2006 ж.-0,4/2007 ж.-0,6
Қалалық
бюджет
15
Кенжекөл ауылындағы питомниктердi Павлодар педагогикалық институтына, Мичурин ауылындағы питомниктердi Павлодар мемлекеттiк университетiне бекiту
Қабылдау-
тапсыру
актiсi
Облыс табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу департаментi
2005 - 2007 жылдар
Қаржылан-
дыруды
қажет
етпейдi

2005- 2007 годы
2005 г.-1,5 2006 г.-2,0
2007 г.-2,5
Областной бюджет
10
Организовать марафон  среди школ области "Экология. Творчество и дети"
Подведение итогов
Департамент  образования области
2005- 2007 годы
2005 г.-0,7
2006 г.-1,0
2007 г.-1,3
Областной бюджет
11
Проводить научно - экологические конференции
Выводы и рекомендации
Территориальное управление лесного и охотничьего хозяйства (по согласованию), департамент  образования области, неправительственные организации (по согласованию)
2005- 2007 годы
2005 г.-0,5
2006 г.-0,5
2007 г.-0,5
Областной бюджет
12
Обеспечить консультативно ин-формационную поддержку Программы неправительственными организациями
Создание (функционирование) общественной приемной
Территориальное управление лесного и охотничьего хозяйства (по согласованию), департамент природных ресурсов и регулирования природопользования, неправительственные организации (по согласованию)
2005- 2007 годы
2005
г.-0,5
2006 г.-0,5
2007 г.-0,5
Областной бюджет
13
Проводить областной  фестиваль "Живи, земля"
Подведение итогов фестиваля
Территориальное управление лесного и охотничьего хозяйства (по согласованию), департамент  образования области, неправительственные организации (по согласованию)
2005- 2007 годы
2005 г.-0,5
2006
г.-0,5
2007 г.-0,5
Областной бюджет
14
Создать на базе экологической школы сад декоративных и плодовых деревьев с привлечением учащихся школ города Павлодара
Функционирование экологической школы
Общественный фонд "Табигат" (по согласованию)
2006- 2007 годы
2006 г.-0,4
2007 г.-0,6
Городской бюджет
15
Закрепить питомники в  селе Кенжеколь за   Павлодарским педагогическим институтом, в  селе имени Мичурина- за  Павлодарским государственным университетом
Акт приема передач
Департамент природных ресурсов и регулирования природопользования области
2005- 2007 годы
Финансирование не требуется