Кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғау жөніндегі облыстық комиссия туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2005 жылғы 10 наурыздағы N 116 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2005 жылғы 17 наурызда N 2233 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2009 жылғы 8 маусымдағы N 91 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2009.06.08 N 91 қаулысымен.
Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы Қазақстан Республикасы Кодексінің  540-бабына , "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  8-бабы  3-тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 11 маусымдағы N 789  қаулысымен  бекітілген Кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссия туралы үлгі ережеге сәйкес Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1.   Кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғау жөніндегі облыстық комиссиясы құрылсын (әрі қарай - Комиссия).
2. Қоса беріліп отырған Комиссия туралы Ереже бекітілсін.
3. Комиссияның дербес құрамы Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының кезекті сессиясында бекітуге енгізілсін.
4. "Кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссия құру туралы" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2003 жылғы 25 тамыздағы N 168 және "Кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссия құру туралы" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2003 жылғы 25 тамыздағы N 168 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2003 жылғы 31 қазандағы N 230 қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау облыс әкімінің орынбасары А.В.Гречухинге жүктелсін.
Облыс әкімі
Шығыс Қазақстан облысы
әкімдігінің 2005 жылғы
10 наурыздағы N 116
қаулысымен бекітілген
Кәмелетке толмағандардың құқықтарын
қорғау жөніндегі облыстық комиссия туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғау жөніндегі облыстық комиссия (бұдан әрi - Комиссия) кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауының, құқық бұзушылықтары мен қадағалаусыз қалуының профилактикасы, олардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау проблемаларының кешендi шешiлуiн iске асыруға бiрыңғай көзқарасты қалыптастыру мақсатында құрылған тұрақты қызмет ететiн орган болып табылады.
2. Комиссия Шығыс Қазақстан облысы әкімдігі жанынан құрылған. Комиссияның дербес құрамы облыстық мәслихат сессиясымен бекітіледі.
3. Комиссия құрамы төрағадан (әлеуметтік салаға жетекшілік ететін облыс әкімінің орынбасарынан), төрағаның орынбасарынан (iшкi iстер басқармасы бастығының орынбасарынан), комиссияның 6-12 мүшелерiнен және облыстың білім департаментінің аппаратында штаттық лауазымды қызмет атқаратын комиссияның жауапты хатшысынан құрылады.

Об областной комиссии по защите прав несовершеннолетних
Постановление Восточно-Казахстанского областного Акимата от 10 марта 2005 года N 116. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 17 марта 2005 года за N 2233. Утратило силу постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 8 июня 2009 года N 91
Сноска. Утратило силу постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 08.06.2009 N 91.
В соответствии со статьей 540 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, подпунктом 1) пункта 3 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности", Типовым положением о комиссии по защите прав несовершеннолетних, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2001 года N 789, Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Образовать областную комиссию по защите прав несовершеннолетних (далее - Комиссия).
2. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии.
3. Внести персональный состав Комиссии на утверждение очередной сессии Восточно-Казахстанского областного маслихата.
4. Признать утратившими силу постановления Восточно-Казахстанского областного акимата от 25 августа 2003 года N 168 "О комиссии по защите прав несовершеннолетних" и от 31 октября 2003 года N 230 "О внесении изменений в постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 25 августа 2003 года N 168 "О комиссии по защите прав несовершеннолетних".
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Гречухина А.В.
Аким области
Утверждено постановлением
Восточно-Казахстанского
областного акимата от
10 марта 2005 года N 116
Положение об областной комиссии
по защите прав несовершеннолетних
1. Общие положения
1. Областная комиссия по защите прав несовершеннолетних (далее - Комиссия) является постоянно действующим органом, созданным в целях формирования единого подхода к реализации комплексного решения проблем профилактики преступлений, правонарушений и безнадзорности несовершеннолетних, защиты их прав и законных интересов.
2. Комиссия создана при Восточно-Казахстанском областном акимате.
Персональный состав Комиссии утверждается сессией областного маслихата.
3. Комиссия образуется в составе председателя (заместителя акима области, курирующего социальную сферу), заместителя председателя (заместителя начальника управления внутренних дел), 6-12 членов комиссии и ответственного секретаря комиссии, который занимает штатную должность в аппарате департамента образования области.

4. Комиссия кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауының, құқық бұзушылықтары мен қадағалаусыз қалуының профилактикасына, олардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауға мүдделi iшкi iстер органдарының, бiлiм, мәдениет, денсаулық сақтау және өзге де ведомстволар өкiлдерiн бiрiктiредi.
5. Комиссия өз қызметiн Қазақстан Республикасының  Конституциясы , осы ереже мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттар негiзiнде жүзеге асырады.
6. Комиссия өз қызметiнде жергiлiктi атқарушы орган алдында жауапты.
7. Комиссия қызметi:
1) заңдылық;
2) кәмелетке толмағандармен адамгершілiк қарым-қатынас;
3) кәмелетке толмағандарға, ата-анасына немесе оның заңды өкiлдерiне сыйласымды қарым-қатынас;
4) кәмелетке толмағандар, ата-анасы немесе оның заңды өкiлдерi туралы ақпараттың жариялауға жатпайтындығы;
5) кәмелетке толмағанның құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау мәселелерi бойынша оның ата-анасымен немесе заңды өкiлдерiмен өзара iс-қимыл жасау;
6) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзғаны үшiн лауазымды тұлғалар мен азаматтардың жауапкершiлiгі қағидаттарына негiзделедi.
2. Комиссияның негiзгi міндеттері мен функциялары
8. Облыстық комиссияның негiзгi міндеттері мыналар болып табылады:
1) кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауының, құқық бұзушылықтары мен қадағалаусыз қалуының алдын алу, оларды тудыратын себептердi жою, балалар мен жасөспiрiмдердi орналастыру және олардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі iс-шараларды әзiрлеу;
2) кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауының, құқық бұзушылықтары мен қадағалаусыз қалуының профилактикасы мәселелерiн шешуде балаларды тәрбиелеумен және оқытумен айналысатын органдар мен ұйымдар жұмысының оң тәжiрибелерiн қорыту және тарату, оларға ұйымдастыру-әдiстемелiк көмек көрсету;
3) әдiлет органдары мен өзге де ұйымдарда белгiленген тәртiппен тiркелген қоғамдық бiрлестiктермен, дiни ұйымдармен, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауының, құқық бұзушылықтарының, қадағалаусыз қалуының және өзге де қоғамға қарсы iс-қимылдарының профилактикасы, олардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау мәселелері жөніндегі азаматтармен өзара iс-қимыл жасау;
4) аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) комиссиялардың қызметiне бағыт беру, оларға әдiстемелiк көмек көрсету;
5) кәмелетке толмағандарды дене және психикалық күш көрсетуден, кемсiтудiң барлық нысандарынан, жыныстық және өзге де пайдаланудан, сондай-ақ кәмелетке толмағандарды қоғамға қарсы әрекет жасауға тартудан қорғауды қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау.

4. Комиссия объединяет представителей органов внутренних дел, образования, культуры, здравоохранения и иных ведомств, заинтересованных в профилактике преступлений, правонарушений и безнадзорности несовершеннолетних, защите их прав и законных интересов.
5. Комиссия осуществляет свою деятельность на основе Конституции Республики Казахстан, настоящего Положения и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.
6. Комиссия в своей деятельности ответственна перед местным исполнительным органом.
7. Деятельность комиссии основывается на принципах:
1) законности;
2) гуманного обращения с несовершеннолетним;
3) уважительного отношения к несовершеннолетнему, родителям или его законным представителям;
4) конфиденциальности информации о несовершеннолетнем, родителях или его законных представителях;
5) взаимодействия с родителями или законными представителями несовершеннолетнего по вопросам защиты его прав и законных интересов;
6) ответственности должностных лиц и граждан за нарушение прав и законных интересов несовершеннолетнего.
2. Основные задачи и функции Комиссии
8. Основными задачами областной Комиссии являются:
1) разработка мероприятий по предупреждению преступлений, правонарушений и безнадзорности несовершеннолетних, устранение причин, их порождающих, устройству детей и подростков и охране их прав и законных интересов;
2) обобщение и распространение положительного опыта работы органов и организаций, занимающихся воспитанием и обучением детей, в решении вопросов профилактики преступлений, правонарушений и безнадзорности несовершеннолетних, оказание им организационно-методической помощи;
3) взаимодействие с общественными объединениями, религиозными организациями, зарегистрированных в установленном порядке в органах юстиции, и иными организациями, а также с гражданами по вопросам профилактики преступлений, правонарушений, безнадзорности и иных антиобщественных действий несовершеннолетних, защиты их прав и законных интересов;
4) направление деятельности районных (городов областного значения) комиссий, оказание им методической помощи;
5) принятие мер по обеспечению защиты несовершеннолетних от физического и психического насилия, всех форм дискриминации, сексуальной и иной эксплуатации, а также от вовлечения несовершеннолетних в совершение антиобщественных действий.

9. Комиссияның негiзгi функциялары мыналар болып табылады:
1) кәмелетке толмағандардың құқық бұзушылықтарының, қадағалаусыз қалуының және қоғамға қарсы әрекеттерiнiң профилактикасы жөніндегі жұмыстың жай-күйi туралы, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерiнiң бұзылуы анықталған фактiлерi туралы мүдделi ведомстволарға жүйелі хабарлап отыру;
2) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау, кәмелетке толмағандардың денсаулығын сақтау, олардың өмiр сүру, тәрбие, бiлiм беру, еңбек пен демалыс жағдайларын жақсарту жөніндегі облыстық бағдарламаларды әзiрлеу, сондай-ақ өз құзыретi шегiнде олардың iске асырылуын бақылауды жүзеге асыру;
3) кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауының, құқық бұзушылықтарының, қадағалаусыз қалуының және қоғамға қарсы әрекеттерiнiң профилактикасы жөніндегі облыстық бағдарламаларды әзiрлеуге қатысу;
4) есеп беретiн комиссиялардың қабылдаған шешiмдерi мен қаулыларының негiздiлiгiн тексеру. қабылданған шешiмдердi негiзсiз деп таныған жағдайда тиiстi жергiлiктi атқарушы органдарға оларды жою туралы ұсыныстармен шығады;
5) комиссия қаулыларында және ұсынымдарында көрсетiлген кемшiлiктер мен бұрмалаушылықтарды жою жөніндегі шараларды орындамаған немесе қабылдамаған жағдайларда лауазымды тұлғаларды белгіленген тәртiппен жауапқа тарту туралы ұсыныстар енгiзу;
6) кәмелетке толмағандардың құқық бұзушылықтарының, қадағалаусыз қалуының және қоғамға қарсы әрекеттерiнiң профилактикасы жөніндегі жұмыстың жай-күйi туралы, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзудың анықталған фактiлерi туралы мүдделi органдарды хабардар ету;
7) кәмелетке толмағандардың қылмыстар, құқық бұзушылықтар және қоғамға қарсы әрекеттердi жасауға ықпал ететiн себептер мен шарттарды анықтау, талдау және оларды жою жөніндегі шараларды белгiлеу;
8) бiлiм беру, денсаулық сақтау, жұмыспен қамту, орналасу саласындағы заңдылықтардың бұзылуын жою жөніндегі ұсынымдарды енгiзу туралы ұсыныстарды құзыреттi органдарға жіберу, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерiн сақтау;
9) бiлiм беру ұйымдарында олардың меншiк түріне қарамастан кәмелетке толмағандармен тәрбие, құқық, бiлiм беру және сауықтыру жұмыстарының жай-күйiн зерттеу.
3. Комиссия өкілеттілігі
10. Комиссия мақсаттар мен міндеттерді іске асыру барысында мыналарға құқылы:
1) Комиссияның жұмысына қажетті құжаттар мен материалдарды атқарушы және құқық қорғау органдарынан сұрау және алу;
2) мемлекеттік атқарушы және құқық қорғау органдары қызметкерлерін Комиссияның жұмысына тарту;

9. Основными функциями Комиссии являются:
1) регулярное информирование заинтересованных ведомств о состоянии работы по профилактике правонарушений, безнадзорности и антиобщественных действий несовершеннолетних, а также о выявленных фактах нарушения прав и законных интересов несовершеннолетних;
2) участие в разработке областных программ по защите прав и законных интересов несовершеннолетних, охране их здоровья, улучшению условий жизни, воспитания, образования, труда и отдыха несовершеннолетних, а также осуществление, в пределах своей компетенции, контроля за их реализацией;
3) участие в разработке областных программ по профилактике преступлений, правонарушений, безнадзорности и антиобщественных действий несовершеннолетних;
4) проверка обоснованности принимаемых решений и постановлений подотчетными комиссиями. В случае признания принятых решений необоснованными, входят в соответствующие местные исполнительные органы с предложениями об их отмене;
5) внесение в установленном порядке предложений о привлечении к ответственности должностных лиц в случаях неисполнения или непринятия мер по устранению недостатков и нарушений, указанных в постановлениях и представлениях комиссии;
6) информирование заинтересованных органов о состоянии работы по профилактике правонарушений, безнадзорности и антиобщественных действий несовершеннолетних, а также о выявленных фактах нарушения прав и законных интересов несовершеннолетних;
7) выявление и анализ причин и условий, способствующих совершению преступлений, правонарушений и антиобщественных действий несовершеннолетних, и определение мер по их устранению;
8) направление в компетентные органы предложений о внесении представлений по устранению нарушений законности в сфере образования, здравоохранения, занятости, устройства, а также соблюдения прав и законных интересов несовершеннолетних.
9) изучение состояния воспитательной, правовой, образовательной и оздоровительной работы с несовершеннолетними в организациях образования независимо от их форм собственности.
3. Полномочия Комиссии
10. В ходе реализации целей и задач Комиссия вправе:
1) запрашивать и получать от исполнительных и правоохранительных органов необходимые документы и материалы для работы Комиссии;
2) привлекать работников государственных исполнительных и правоохранительных органов для работы в Комиссии;

3) кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауының, құқық бұзушылықтары мен қадағалаусыз қалуының алдын алу, оларды тудыратын себептерді жою, балалар мен жасөспірімдерді орналастыру және олардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау мәселелері жөніндегі жағдайды Комиссия отырыстарында қарау;
4) Комиссия қызметіне қатысты мәселелер бойынша атқарушы және құқық қорғау органдарының есептерін тыңдау;
5) кәмелетке толмағандардың қылмыс жасауының, құқық бұзушылықтары мен қадағалаусыз қалуының алдын алу, оларды тудыратын себептерді жою, балалар мен жасөспірімдерді орналастыру және олардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау мәселелері жөніндегі жағдайды жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу және енгізу.
4. Комиссия жұмысын ұйымдастыру
11. Комиссия отырысы қажетiне қарай, бiрақ кемiнде тоқсанына бір реттен кем емес өткiзiледi.
12. Комиссия отырыстарында қаралатын материалдарды әзірлеуді комиссияның жауапты хатшысы жүзеге асырады. Комиссия қажет болса iстерi қаралатын тұлғалардың оқу, жұмыс орны немесе тұрғылықты жерi бойынша көшпелi отырыс өткiзе алады.
13. Комиссия отырысы егер оған, комиссия мүшелерiнiң жалпы санының жартысынан кем емесі қатысса заңды болып табылады. Комиссия отырысына оның төрағасы не оның тапсырмасы бойынша комиссия төрағасының орынбасары төрағалық жасайды.
14. Комиссия отырысында Комиссияның жауапты хатшысы хаттама жүргiзедi.
15. Комиссия отырысының хаттамасына төрағалық етушi және оның жауапты хатшысы қол қояды.
16. Комиссия шешімі отырысқа қатысушы комиссия мүшелерiнiң жай көпшiлiк дауысымен қабылданады. Егер дауыстар тең бөлiнген жағдайда комиссия отырысына төрағалық етушiнiң дауысы шешушi болып табылады.
17. Комиссия шешіміне төрағалық етушi және оның жауапты хатшысы қол қояды, комиссия отырысында жарияланады және шағымдануға белгiленген мерзiм өткеннен кейiн, заңды күшiне енедi.
18. Комиссия шешімі тиiстi мемлекеттiк органдарға және ұйымдарға жiберiледi.
Облыстың білім департаментінің директоры

3) рассматривать на заседаниях Комиссии состояние по предупреждению преступлений, правонарушений и безнадзорности несовершеннолетних, устранение причин, их порождающих, устройству детей и подростков и охране их прав и законных интересов;
4) заслушивать отчеты исполнительных и правоохранительных органов по вопросам, касающимся деятельности комиссии;
5) вырабатывать рекомендации и вносить предложения по улучшению состояния по предупреждению преступлений, правонарушений и безнадзорности несовершеннолетних, устранение причин, их порождающих, устройству детей и подростков и охране их прав и законных интересов.
4. Организация работы Комиссии
11. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
12. Подготовка материалов для рассмотрения на заседании комиссии осуществляется ответственным секретарем Комиссии. При необходимости Комиссия может проводить выездные заседания по месту учебы, работы или жительства лиц, дела о которых ею рассматриваются.
13. Заседание Комиссии правомочно, если на нем присутствует не менее половины от общего числа членов комиссии. Председательствует на заседании комиссии ее председатель либо по его поручению заместитель председателя Комиссии.
14. На заседании Комиссии ответственный секретарь Комиссии ведет протокол.
15. Протокол заседания Комиссии подписывается председательствующим и ее ответственным секретарем.
16. Решение Комиссии принимается простым большинством голосов членов Комиссии, участвующих в заседании. В случае, если голоса распределились поровну, голос председательствующего на заседании комиссии является решающим.
17. Решение Комиссии подписывается председательствующим и ее ответственным секретарем, оглашается на заседании Комиссии и вступает в законную силу после истечения срока, установленного для его обжалования.
18. Решение Комиссии направляется в соответствующие государственные органы и организации.
Директор департамента образования области