Мақсатты топтағы халықты жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғау бойынша және оларды қаржыландыру ережелері туралы
Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха ауданы әкімиятының 2005 жылғы 22 ақпандағы N 991 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2005 жылғы 14 наурызда N 2218 тіркелді. Күші жойылды - Шемонаиха ауданы әкімі аппаратының 2009 жылғы 24 сәуірдегі N 1/1195 хатымен
Ескерту. Күші жойылды - Шемонаиха ауданы әкімі аппаратының 2009.04.24 N 1/1195 хатымен
Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңының 5-бабының 2-тармағы және 7-бабының6-тармақшасына сәйкес, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымындағы N 836 "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" қаулысына, мақсатты топтағы халықты жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғау бойынша қосымша шараларды белгiлеу мақсатында, Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 31-бабының, 1-тармақ, 13-тармақшасын басшылық ала отырып Шемонаиха ауданының әкімияты ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жастар тәжірибесі" туралы ұйымның Ережесін (1 қосымша) және әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібін бекіту (2 қосымша).
2. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары М.Е. Желдібаевқа жүктелсін.
Шемонаиха ауданының әкімі
Шемонаиха ауданы әкімиятының
2005 жылғы 22 ақпандағы
N 991 қаулысына
1 қосымша
"Жастар тәжірибесін" ұйымдастыру туралы
ЕРЕЖЕ
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. "Жастар тәжірибесін" ұйымдастыру ережесі оқу орындарын бітірген түлектердің бастауыш, орта және жоғарғы кәсіптік біліммен және олардың алған іс-тәжірибесін, білімін, іскерлігін және дағдысын мүмкіндіктерін алуға, жұмыссыздарды жұмысқа орналастыруды кеңейту мақсатында әзірленді.
2. Қазақстан Республикасының 2001 жылдың 23 қаңтарындағы "Халықты жұмыспен қамту туралы" N 149-II 4, 5, 7, 9, 12 баптарының сәйкестігі бойынша негізгі ереже әзірленді.
3. Бастапқы жұмыс тәжірибесін алуға, жұмысқа орналасуға және еңбек нарығындағы бәсекеге қабілеттілігін көтеру және жоғарғы кәсіптік білім алуға, жұмыспен қамту қызметіне тіркелген, оқу орнын бітірген жұмыссыз жастарды бастауыш және жұмыспен қамту сұрағы бойынша уәкілетті органдардың бағытталған бірден-бір жұмысын белгілейтін ереже (бұдан әрі "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы").
"Жастар тәжiрибесi" кәсіпорындарда, басқармаларда және мекемелерде ұйымдастырылып өткiзiледi, (одан әрi аталған-"Жұмыс берушi") "Шемонаиха аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасымен" келiсiм шарт негiзiнде "Жұмыс берушiмен" қарым қатынас жасайды.

О мерах по социальной защите от безработицы целевых групп населения и правилах их финансирования
Постановление Акимата Шемонаихинского района N 991 от 22 февраля 2005 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции по Восточно-Казахстанской области 14 марта 2005 года за N 2218. Утратило силу - на основании письма аппарата акима Шемонаихинского района от 24 апреля 2009 № 1/1195
Сноска. Утратило силу - на основании письма аппарата акима Шемонаихинского района от 24.04.2009 № 1/1195.
В соответствии с пунктом 2 статьи 5 и подпунктом 6) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О занятости населения" от 23 января 2001 года, постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года N 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения", в целях установления дополнительных мер по социальной защите целевых групп населения, руководствуясь подпунктом 13) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, акимат Шемонаихинского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение об организации "Молодежной практики" (приложение 1) и Правила организации и финансирования социальных рабочих мест (приложение 2).
2. Контроль за реализацией настоящего постановления возложить на заместителя акима района Желдыбаева М.Е.
Аким Шемонаихинского района
Приложение 1
к постановлению акимата
Шемонаихинского района
от 22 февраля 2005 года N 991
ПОЛОЖЕНИЕ
об организации "Молодежной практики"
1. Общие положения
1. Положение об организации "Молодежной практики" разработано в целях расширения возможностей трудоустройства безработных выпускников учебных заведений начального, среднего и высшего профессионального образования и приобретения ими практического опыта, знаний, умений и навыков.
2. Настоящее положение разработано в соответствии со статьями 4, 5, 7, 9, 12 Закона "О занятости населения" N 149-II от 23 января 2001 года.
3. Положение определяет одно из направлений работы уполномоченного органа по вопросам занятости (далее "Управление занятости и социальных программ") с безработной молодежью, окончившей учебные заведения начального, среднего и высшего профессионального образования, зарегистрированной в службе занятости, по созданию возможностей для получения первоначального опыта работы, трудоустройства и повышения конкурентоспособности на рынке труда.
"Молодежная практика" организуется и проводится на предприятиях, в учреждениях и организациях (далее именуемых - "Работодатель") независимо от форм собственности. "Управление занятости и социальных программ" взаимодействует с "Работодателем" на договорной основе.

4. "Шемонаиха ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасы" еңбек нарығында орын алған жұмыссыз жастардың жағдайын есепке алып "Жастар тәжiрибесiне" жiберiлген оқу орындарын бiтiрген түлектер санын белгiлейдi.
2. "Жастар тәжiрибесін ұйымдастыру"
5. "Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасы" еңбек нарығында жүйеленiп орын алған талдау жағдайының негiзi бойынша жастарды жұмыспен қамту облыстық "Жастар тәжiрибесiн" өткiзу туралы шешiмiн қабылдайды:
1) оқу орындарын бiтiрген жұмыссыз түлектердiң саны және олардың жұмыспен қамту қызметiнде тiркелген жалпы жұмыссыздар санындағы үлесi;
2) жастар арасындағы ұзақ мерзiмде жұмыс iстемеген түлектердiң өсiм саны;
3) оқу орындарын бітірген түлектерiнiң, бастауыш, орта және жоғарғы кәсiптiк бiлiмi, еңбек өтiлi, мамандық алғандағы туралы дағдысы жоқ болса, жұмысқа орналастыру мүмкiндiгi азаяды.
6. "Жастар тәжiрибесiн" өткiзу туралы шешiм қабылданғаннан кейiн "Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасы" кәсiпорындар туралы ақпараттар жинайды, қаржы экономикалық қарым қатынасының тұрақтылығын, алдағы перспективті дамуын және кәсіпорындардың кеңейту, және жұмыс орындарына еңбек етуге жағдай жасалған мекемелер "Жастар тәжірибесінің қатысушыларына мүмкіндігі бар жұмыс беруші бола алады.
7. "Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасы" кәсiпорындардан жиналған ақпараттар мен талдауларды жинақтап қорыту негiзiнде "Жастар тәжiрибесін" қатысуға жұмыссыз оқу орындарын бітірген түлектерді iрiктейді.
Іріктеу белгiсi келесiсi бола алады:
1) жұмыспен қамту қызметiнде жұмыссыз ретiнде кезекте тұрғандар;
2) жұмыспен қамту қызметiнде iрiктеу кезiнде жұмыссызға келетiн жұмыс болған кезде, жұмыссыздың жоқ болуы;
3) 24 жасқа дейiнгіні қоса алғанда.
"Жастар тәжiрибесiне" жолдама 4-ай мерзiмге жұмыссыздың келiсiмiмен жүргізіледі.
8. "Жастар тәжiрибесiн" ұйымдастыру "Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасымен" және жергiлiктi орындаушы органдармен, жастардың жұмысқа орналасуына мүдделiк еткен басқа да мекемелермен бiрлесiп өткiзiледi.
9. Жұмыссыз түлектердi уақытша жұмысқа алуға ниет бiлдiрген кәсiпорындармен "Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасы" келiсiм-шарт жасасады.
Келісім-шартпен жұмысқа алынатын азаматтардың санын, мамандықтарының тізбесін қарауы қажет "Жұмыс берушi" бойынша жұмыссыз жастарды жұмысқа қабылдау, "Жастар тәжiрибесiне" қатысушыларының кәсіптік білім алуын, мамандығына сәйкес іскерлігі және біліктілігін қамтамасыз етуді міндеттейді.

4. "Управление занятости и социальных программ" определяет численность безработных выпускников учебных заведений для направления на "Молодежную практику", учитывая ситуацию, сложившуюся на рынке труда и состав безработной молодежи.
2. Организация "Молодежной практики"
5. "Управление занятости и социальных программ" на основе анализа ситуации, сложившейся на региональном рынке труда в области занятости молодежи, принимает решение о проведении "Молодежной практики".
При принятии решения учитываются следующие основные критерии:
1) численность безработных выпускников учебных заведений и их доля в общей численности безработных, зарегистрированных в службе занятости;
2) рост численности длительно не работающих выпускников среди молодежи;
3) отсутствие у выпускников учебных заведений начального, среднего и высшего профессионального образования трудового стажа, навыков по полученной профессии, что снижает возможности трудоустройства.
6. После принятия решения о проведении "Молодежной практики", "Управление занятости и социальных программ" проводит работу по сбору информации о предприятиях, стабильных в финансово-экономическом отношении, имеющих перспективы дальнейшего развития и расширения производства, имеющих условия труда на рабочих местах, которые могут стать потенциальными работодателями для участников "Молодежной практики".
7. На основе обобщения и анализа собранной о предприятиях информации "Управление занятости и социальных программ" проводит подбор безработных выпускников учебных заведений для участия в "Молодежной практике". Критерии отбора могут быть следующими:
1) состоят на учете в службе занятости в качестве безработных;
2) отсутствие в период подбора участников подходящей для них работы;
3) возраст до 24 лет включительно.
Направление на "Молодежную практику" проводится только с согласия безработного на срок до 4 месяцев.
8. "Управление занятости и социальных программ" организует проведение "Молодежной практики" совместно с местными органами исполнительной власти и другими организациями, заинтересованными в трудоустройстве молодежи.
9. С предприятием, которое дало согласие на прием безработных выпускников на временные рабочие места, "Управление занятости и социальных программ" заключает договор.
Договор должен предусматривать количество принимаемых на работу граждан, перечень профессий (специальностей), по которым "Работодатель" принимает безработную молодежь, обязательства обеспечить получение участниками "Молодежной практики" профессиональных знаний, умений и навыков в соответствии с профессией.

10. "Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасы" жұмыссыздарды "жастар тәжiрибесiнiң" белгiсi бар жолдамамен кәсiпорындарға жiбередi, "Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасының" келiсiм-шартының шегiнде жұмыссыздарды нақты жұмыс орындарына қабылдау шешiмiн "Жұмыс берушi" шешім қабылдайды. "Жұмыс берушi" үзiлмелi талон, жолдама толтырып жұмыспен қамту басқармасының мекенжайына жiбередi.
11. Жұмыссыздарды уақытша жұмысқа алу кезiнде "Жұмыс берушi" олармен келiсiм-шарт жасасады. "Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасы" келiсiлген келiсiм-шарт бойынша Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Заңының сәйкестiгi бойынша, жастар тәжiрибесiнiң алдында "Жұмыс берушi" жұмыссыздарды жұмысқа алуға қосымша курс дайындығынан өткізеді.
12. "Жұмыс берушi" жұмыссыздарды жұмысқа орналастыруға "Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасына" уақытша жұмысқа алғаны туралы бұйрық көшiрмесiн, келiсiм шарттың көшiрмесiн жұмысқа 3 күн қалған мерзiмге дейiн ұсынады.
13. "Жастар тәжiрибесiнiң" қатысушылары еңбек заңнамасын бұзған болса, "Жұмыс берушi" келiсiм-шартты бiрыңғай тәртiппен бұзуға құқығы бар.
14. "Жұмыс берушiнiң" ықыласымен жұмыссыздармен келiсiм-шартты бұзған туралы "Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасына" 3-күн қалған мерзімінде "Жастар тәжiрибесiнiң" тоқтатқаны туралы және "Жастар тәжiрибесiнен" шығарылған туралы хабарлар етедi. Кәсiпорыннан жұмыстан шығару Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Заңының сәйкестiгi бойынша жүргiзiледi.
Жұмыссыздардың "Жастар тәжiрибесiне" қатысуын тоқтатуға шешiм қабылдайды, жұмысын тоқтатқаны туралы 3-күн мерзiмде "Жұмыс берушiге" және "Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасына" хабарлар етедi.
15. Келiсiм-шарттың аяқталуына байланысты "Жұмыс берушi" жұмыссыз азаматтарды жұмысқа қабылдау туралы бұйрық көшiрмесiн, немесе кәсiпорыннан шығарылғаны туралы бұйрығын "Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасына" жібередi.
16. "Жұмыс берушiнiң" шешiмi бойынша Жұмыссыз "Жастар тәжірибесiн" аяқтағаннан кейiн тұрақты жұмысқа орналасуы мүмкін. "Жұмыс берушi" "Жастар тәжiрибесiне" қатысушысын жұмысқа қабылдау туралы бұйрық көшiрмесiн және еңбек келiсiм-шартын "Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасына" жiбередi.
17. Еңбек келiсiмiнiң аяқталуына байланысты "Жұмыс берушi" "Жастар тәжiрибесiнiң" қатысушысына өткенi туралы сын-пiкiр бередi.

10. В соответствии с заключенным договором "Управление занятости и социальных программ" направляет на предприятие безработного с направлением с пометкой "Молодежная практика". Решение о приеме безработного на конкретное рабочее место, в рамках заключенного с "Управлением занятости и социальных программ" договора, принимает "Работодатель". "Работодатель" заполняет отрывной талон направления и передает его в адрес управления занятости.
11. В случае принятия решения о приеме безработного на временную работу, "Работодатель" заключает с ним трудовой договор (контракт) на срок, оговоренный договором с "Управлением занятости и социальных программ", в соответствии с Законом Республики Казахстан "О труде в Республике Казахстан". Перед началом молодежной практики работодатель при необходимости производит дополнительную курсовую подготовку, обязательную для допуска безработного на рабочее место.
12. "Работодатель" при трудоустройстве безработного представляет "Управлению занятости и социальных программ" копию приказа о приеме на временную работу с приложением копии трудового контракта не позднее 3-х дней со дня приема на работу.
13. В случае нарушения участником "Молодежной практики" трудового законодательства, "Работодатель" имеет право расторгнуть договор в одностороннем порядке.
14. При расторжении договора с безработным по инициативе "Работодателя", он информирует "Управление занятости и социальных программ" в течение 3-х дней о прекращении "Молодежной практики" и увольнении участника "Молодежной практики" с предприятия.
Увольнение с предприятия производится в соответствии с Законом Республики Казахстан "О труде в Республике Казахстан".
Безработный может принять решение о прекращении участия в "Молодежной практике", о чем он извещает "Работодателя" и "Управление занятости и социальных программ" в 3-х дневный срок.
15. По истечении срока договора "Работодатель" высылает в "Управление занятости и социальных программ" копию приказа о приеме на работу гражданина по трудовому договору (контракту) или копию приказа об увольнении его с предприятия.
16. Безработный, по решению "Работодателя", до окончания срока прохождения "Молодежной практики" может быть трудоустроен на постоянное рабочее место. При этом "Работодатель" высылает в "Управление занятости и социальных программ" копию приказа о приеме на работу участника "Молодежной практики" по трудовому договору (контракту).
17. По истечении срока договора "Работодатель" представляет отзыв о прохождении "Молодежной практики" ее участнику.

18. Жұмыссыз "Жастар тәжiрибесiн" аяқталғанға дейiн негiзгi немесе басқа кәсiпорындарға тұрақты немесе уақытша жұмысқа орналаспаған болса "Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасында" жұмыссыз есебiнде тiзiмде тұра бередi.
3. "Жастар тәжiрибесiн" қаржыландыру
19. "Жастар тәжiрибесiн" қаржыландыру жұмыспен қамту бағдарламасын орындауға бекiтiлген шығын сметасының келiсiмiмен, аудандық бюджет құрамынан жүзеге асады.
20. Қосымша курс дайындығына, әлеуметтiк жұмыс орындарына рұқсат беруге жұмыссыздарды кәсiптiк дайындауға жұмыспен қамту бағдарламасында қарастырылған есеп құралдарынан жасалады.
21. "Жастар тәжiрибесiне" қатысушысына еңбекақысы мына мөлшерде төленеді:
1) бастауыш оқу орындарының бітірушілеріне және орта кәсіптік білім үшін толық айға 1-ең төменгі еңбекақы;
2) толық айда жоғарғы оқу орның бітірушілер үшін 1,2-ең төменгі еңбекақы.
22. "Жастар тәжiрибесiнiң" қатысушыларына "Жұмыс берушi" меншiк құралдарынан үстеме төлей алады.
23. "Жастар тәжiрибесiнiң" қатысушыларына еңбек ақысы олардың есеп шотына "Жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар басқармасының" құралдарына аудару арқылы жүзеге асады.
24. "Жастар тәжiрибесін" қатысушы жұмыссыздардың аударылған еңбек ақысы әрекет-етушi салық заңнамасының сәйкестiгi бойынша салық төленедi.
Шемонаиха ауданының әкімі
аппаратының басшысы
Шемонаиха ауданы әкімиятының
2005 жылғы 22 ақпандағы
N 991 қаулысына
2 қосымша
ЕРЕЖЕ
әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыру және ұйымдастыру
1. Жалпы ережелер
1. Негізгі ереже мақсатты топтағы жұмыспен қамтылмаған халықты және жұмыссыздарды әлеуметтiк жұмыс орындарына ұйымдастыру және қаржыландыру (меншiктiк нысанына бағынбайтын) әлеуметтiк жұмыс орындарын ұсынған мекемелердiң есеп шот құрылымының негiзгi жағдайларын жүйелейдi.
2. Осы Ережеде қолданылған негiзгi түсiнiктер:
1) әлеуметтiк жұмыс орындары-жұмыс берiшiнiң жазбаша келiсiмiмен жұмыс орындары берiледi мақсатты топқа кiретiн жұмыспен қамтылмаған халықтар және жұмыссыздардың дәрежесi және кәсiбiнiң сәйкестiгi бойынша және жұмыс берушiнiң бөлшектенген өтемақысы мөлшерiнде жұмысқа орналастырылады. Аудандық бюджет құралдарының есебiмен қабылданған жұмыскерлердiң төлем ақысы аудандық бюджет құралдары арқылы төленедi.
2) мақсатты топтар-Қазақстан Республикасының "Жұмыспен қамту туралы" Заңы Шемонаиха ауданы әкiмиятымен бекiтiлген әлеуметтiк қорғауды талап етушi жұмысқа орналастырудың қиындығын байқаған тұлғалар тобы.

18. Безработный, который по окончании "Молодежной практики" не будет трудоустроен на постоянное (временное) место работы на данном или другом предприятии, продолжает стоять на учете в "Управление занятости и социальных программ" в качества безработного.
3. Финансирование "Молодежной практики"
19. Финансирование "Молодежной практики" осуществляется за счет средств районного бюджета, согласно утвержденной сметы расходов на выполнение программы занятости.
20. Оплата дополнительной курсовой подготовки, необходимой для допуска специалиста на рабочее место, производится за счет средств, предусмотренных программой занятости на профессиональную подготовку безработных.
21. Оплата труда участнику "Молодежной практики производится в размерах:
1) 1-ой минимальной заработной платы для выпускников учебных заведений начального и среднего профессионального образования за полный месяц;
2) 1,2 минимальной заработной платы для выпускников высших учебных заведений за полный месяц.
22. "Работодатель" может производить доплату участнику "Молодежной практики" за счет собственных средств.
23. Оплата труда участников "Молодежной практики" осуществляется путем перечисления средств "Управлением занятости и социальных программ" на их лицевые счета.
24. Заработная плата, начисленная безработным, участвующим в "Молодежной практике", облагается налогами в соответствии с действующим налоговым законодательством.
Руководитель аппарата акима
Шемонаихинского района
Приложение 2
к постановлению акимата
Шемонаихинского района
от 22 февраля 2005 года N 991
ПРАВИЛА
организации и финансирования социальных рабочих мест
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок организации и финансирования социальных рабочих мест для трудоустройства безработных и незанятого населения из целевых групп, регулируют основные условия и систему расчетов с организациями (независимо от форм собственности), которые предоставят социальные рабочие места.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) социальное рабочее место-рабочее место, предоставляемое с письменного согласия работодателей для трудоустройства безработных и незанятого населения из целевых групп, в соответствии с имеющейся профессией и квалификацией и частичной компенсацией затрат работодателя на оплату труда принятых работников за счет средств районного бюджета;
2) целевые группы-группы лиц, установленные Законом Республики Казахстан "О занятости населения", акиматом Шемонаихинского района, испытывающие затруднения в трудоустройстве и требующие социальной защиты.

3. Қазақстан Республикасының 2003 жылдың 23 қаңтарындағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 31 бабы, 1 тармағының 13 тармақшасына сәйкес, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтарындағы "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңының 5-7 баптарына сәйкес негiзгi ереже әзiрлендi.
4. Әлеуметтік жұмыс орындарына орналастырылған азаматтарға зейнетақымен қамтамасыз ету және сақтандыру Қазақстан Республикасының заңнама актісі таратылады.
2. Әлеуметтік жұмыс орындарына еңбекке орналастыру және
ұйымдастыру тәртібі
5. Әлеуметтік жұмыс орындарын жұмыс беруші белгілейді, меншік құрамынан қаржыландырады, бөлшектелген өтемақы шығыны жұмыс орындарына қабылданған азаматтардың еңбек ақысы аудандық бюджет құрамынан төленеді.
6. Шемонаиха ауданының әкімиятының орындаушы органдары, мақсаттық топтағы жұмыспен қамтылмаған халықты және жұмыссыздарды әлеуметтік жұмыс орындарына орналастыру жұмыс берушінің жазбаша келісімімен мекемелер (кәсіпорындар) санын белгілейді.
7. Әлеуметтік жұмыс орындарына қабылданған азаматтардың еңбек өтемақы шығыны бөлшектеніп төленеді. Келісім-шарт бойынша (одан әрі "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы") жұмыспен қамту сұрағы бойынша өкілетті органдармен жүзеге асады.
8. Әлеуметтік жұмыс орындарына мақсаттық топтағы жұмыссыздарды және жұмыспен қамтылмаған халықты жұмысқа орналастыруға іріктеу жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы арқылы жүзеге асады.
9. Жұмыс беруші, жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының жолдамасымен жұмыспен қамтылмаған халықтардың ішінен жұмыссыздарды әлеуметтік жұмыс орындарына орналастыруға үзілген талон, жолдама толтырылып жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының мекенжайына беріледі.
10. Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Заңына сәйкес жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасымен келісім шарттың мерзімі бойынша азаматтарды әлеуметтік жұмыс орындарына қабылдауға жұмыс беруші еңбек келісімін жасайды.
3. Әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыру жағдайы және
көздері
11. Әлеуметтік жұмыс орындарына қабылданған мақсатты топқа кіретін жұмыспен қамтылмаған халықты және жұмыссыздардың еңбек ақысы орындалған жұмыстың қиындығына және сапасы көлеміне байланысты, жеке тұлғаның еңбек келісім шартының сәйкестігі бойынша жұмыс берушінің меншік құралдарынан ай-сайын төленуі жүзеге асырылады.
12. Жұмыс берушінің ұсынылған әлеуметтік жұмыс орындарына орналастырылған мақсатты топтағы жұмыспен қамтылмаған халықты және жұмыссыздардың еңбек ақы шығыны аудандық бюджет құрамынан бөлшектеліп өтеледі, жұмыс берушінің ұсынылған, акт және тізім негізінде 0,5 ден 1,0 төменгі алты айға дейінгі айлық ақысы көрсетілген күндер саны, айлық деректердегі жұмыссыздардың жұмыспен өтелгені туралы жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасына тапсырады.
Мақсаттық топтағы жұмыспен қамтылмаған халықтың ішіндегі жұмыссыздардың еңбек ақысы уәкілетті органдардың жұмыспен қамту сұрағы бойынша бағдарламалар жұмыс берушінің есеп шотына аударылады.

3. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и статьями 5, 7 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения".
4. На граждан, трудоустроенных на социальные рабочие места, распространяются законодательные акты Республики Казахстан о труде, пенсионном обеспечении и страховании.
2. Порядок организации и трудоустройства на социальные рабочие места
5. Социальные рабочие места определяются работодателями с финансированием из собственных средств и частичной компенсацией затрат на оплату труда граждан, принятых на эти рабочие места, из средств районного бюджета.
6. Местный исполнительный орган (акимат Шемонаихинского района) определяет с письменного согласия работодателей перечень организаций (предприятий) и количество социальных рабочих мест для трудоустройства на них безработных и незанятого населения из целевых групп.
7. Частичная компенсация затрат на оплату труда, принятых на социальные рабочие места граждан, осуществляется уполномоченным органом по вопросам занятости (далее "Управление занятости и социальных программ") в соответствии с договором.
8. Подбор безработных и незанятого населения для трудоустройства на социальные рабочие места производится Управлением занятости и социальных программ из целевых групп.
9. Работодатель трудоустраивает безработных и лиц из числа незанятого населения на социальные рабочие места по направлению Управления занятости и социальных программ, заполняет отрывной талон направления и передает его в адрес управления занятости и социальных программ.
10. При приеме граждан на социальное рабочее место работодатель заключает с ним трудовой договор (контракт) на срок, оговоренный договором с Управлением занятости и социальных программ в соответствии с Законом Республики Казахстан "О труде в Республике Казахстан".
3. Источники и условия финансирования социальных рабочих мест
11. Оплата труда безработных и незанятого населения из целевых групп, принятых на социальные рабочие места, осуществляется работодателем ежемесячно из собственных средств в соответствии с условиями индивидуального трудового договора и зависит от количества, качества и сложности выполняемой работы.
12. Расходы работодателей на оплату труда безработных и незанятого населения из целевых групп, трудоустроенных на социальные рабочие места, частично возмещаются из средств районного бюджета в размере от 0,5 до 1,0 минимальной заработной платы на срок не более шести месяцев на основании табеля и акта, представленных работодателем Управлению занятости и социальных программ, в которых указывается количество дней, отработанных безработным в данном месяце.
Дотацию по оплате труда безработным и лицам из числа незанятого населения из целевых групп за счет средств программы занятости уполномоченные органы по вопросам занятости перечисляют на расчетные счета работодателей.

13. Әлеуметтік жұмыс орындарына орналастырылған мақсатты топтың ішіне кіретін жұмыспен қамтылмаған халықты және жұмыссыздардың еңбек ақысы төленеді, заңнама тәртібі бойынша салық салынады.
14. Әлеуметтік жұмыс орындарына орналасқан мақсатты топтағы жұмыспен қамтылмаған халықты және жұмыссыздардың еңбек ақысы орындалған жұмыс көлеміне байланысы, жұмыспен өтеу уақыты шығарылады.
15. Бюджеттік құралдардың мақсатсыз орындалуына жұмысқа орналастырылған мақсатты топқа кіретін, жұмыспен қамтылмаған халықтар және жұмыссыздардың, еңбек ақы шығыны бөлшектеліп беруге арналған кәсіпорынның есеп шотына жұмыс беруші міндетті
4. Әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыру және
ұйымдастыру тәртібіне қадағалау
16. Мекеме ережесін сақтауды қадағалау және әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыру мемлекеттік органдардың заңнама тәртібімен жүзеге асады.
Шемонаиха ауданының әкімі
аппаратының басшысы

13. Заработная плата, выплачиваемая безработным и незанятым из целевых групп, трудоустроенным на социальные рабочие места, облагается налогами в установленном законодательством порядке.
14. Оплата труда безработных и незанятого населения из целевых групп, трудоустроенных на социальные рабочие места, производится за фактически отработанное время и выполненный объем работ.
15. Ответственность за нецелевое использование бюджетных средств, предназначенных для частичной компенсации затрат на оплату труда безработных и незанятого населения из целевых групп, поступивших на расчетный счет предприятия, несет работодатель.
4. Контроль за порядком организации и финансирования
социальных рабочих мест
16. Контроль за соблюдением Правил организации и финансирования социальных рабочих мест осуществляется государственными органами в установленном законодательством порядке.
Руководитель аппарата акима
Шемонаихинского района