Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органының лицензиясы негiзiнде банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың жарғылық капиталының ең төменгi мөлшерлерi туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 54 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 31 наурызда тіркелді. Тіркеу N 4164. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 127 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне лицензиялау және шоғырландырылған қадағалау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын iске асыру, сондай-ақ қаржы рыногын реттеу мен Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органының лицензиясы негiзiнде банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгiнiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Жарғылық капиталдың ең төменгi мөлшерi белгiленсiн:
1) Ұлттық почта операторы үшiн - 1 (бiр) миллиард теңге;
2) ипотекалық ұйымдар үшiн:
осы қаулы қолданысқа енген күннен бастап - "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының талаптарына сәйкес;
2006 жылғы 29 желтоқсаннан бастап - 100 (жүз) миллион теңге;
2007 жылғы 31 желтоқсаннан бастап - 300 (үш жүз) миллион теңге;
2008 жылғы 31 желтоқсаннан бастап - 800 (сегiз жүз) миллион теңге;
3) номиналды ұстаушы ретінде клиенттер шоттарын жүргізу құқығы бар брокерлермен және (немесе) дилерлерді қоспағанда, сондай-ақ қаулының осы тармағының 1) - 2) тармақшаларында көрсетiлгендердi қоспағанда, банктiк заем операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар үшiн -
2008 жылғы 1 сәуірден бастап - 300 (үш жүз) миллион теңге;
2008 жылғы 31 желтоқсаннан бастап - 800 (сегіз жүз) миллион теңге;
4) банк операцияларының өзге түрлерiн жүзеге асыратын басқа ұйымдар үшiн - 5 (бес) миллион теңге.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының
2007.06.25  N 168 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 14 күн
өткеннен кейін қолданысқа енеді), 2007.12.24.  N 280 қолданысқа
енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.

О минимальных размерах уставного капитала организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 54. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2006 года № 4164. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 127
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования и консолидированного надзора", а также регулирования финансового рынка и обеспечения финансовой устойчивости организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить минимальный размер уставного капитала:
1) для Национального оператора почты - 1 (один) миллиард тенге;
2) для ипотечных организаций:
с даты введения в действие настоящего постановления - в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
с 29 декабря 2006 года - 100 (сто) миллионов тенге;
с 31 декабря 2007 года - 300 (триста) миллионов тенге;
с 31 декабря 2008 года - 800 (восемьсот) миллионов тенге;
3) для организаций, осуществляющих банковские заемные операции, за исключением брокеров и (или) дилеров с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, а также за исключением указанных в подпунктах 1)-2) настоящего пункта постановления, - с 1 апреля 2008 года - 300 (триста) миллионов тенге;
с 31 декабря 2008 года - 800 (восемьсот) миллионов тенге;
4) для других организаций, осуществляющих иные виды банковских операций, - 5 (пять) миллионов тенге.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года  N 168 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации в Министерстве юстиции РК); от 24.12.2007  N 280 (вводится в действие с 1 апреля 2008 г.).

2. Осы қаулының күшi жарғылық капиталын қалыптастыру Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделмеген коммерциялық емес ұйымдарда қолданылмайды.
2-1. Номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығы бар брокерлер және (немесе) дилерлердің жарғы капиталының барынша төмен мөлшері Агенттік Басқармасының «Номиналды ұстаушы ретінде клиенттің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызметті және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2008 жылғы 28 сәуірдегі № 56 қаулысында белгіленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5233).
Ескерту. 2-1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.03.29 N 49 қаулысымен.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн қолданысқа енедi.
4. Сақтандыру нарығының субъектiлерiн және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаментi (Каримуллин А.А.):
1) Заң департаментiмен (Байсынов М.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға жiберсiн.
5. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлiмi (Пернебаев Т.Ш) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттiк Төрағасының орынбасары Қ.М. Досмұқаметовке жүктелсiн.
Төраға

2. Действие настоящего постановления не распространяется на некоммерческие организации, формирование уставного капитала которых не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
2-1. Минимальный размер уставного капитала для брокеров и (или) дилеров с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя установлен постановлением Правления Агентства от 28 апреля 2008 года № 56 "Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиента в качестве номинального держателя и отдельные виды банковских операций и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5233).
Сноска. Пункт 2-1 дополнен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года  N 168 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации в Министерстве юстиции РК); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 29.03.2010 № 49.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в органах юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каримуллин А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
5. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Досмукаметова К.М.
Председатель