Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлері қызметіне кандидаттарды келісу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 35 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 3 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 4168. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 95 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Нормативтік құқықтық актілерді "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы", "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы"  Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес келтіру мақсатында, сондай-ақ қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлері қызметіне кандидаттарды келісу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157  қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2952 тіркелген), Агенттік Басқармасының 2005 жылғы 19 ақпандағы N 35  қаулысымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен бірге (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3509 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
атауындағы және 1-тармақтағы "қызметкерлері қызметіне кандидаттарды келісу" деген сөздер "қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлері қызметіне кандидаттарды келісу ережесінде:
атауындағы "қызметкерлері қызметіне кандидаттарды келісу" деген сөздер "қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
кіріспесі және 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Ереже "Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу мен қадағалау туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы", "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, жинақтаушы зейнетақы қорларының, бағалы қағаздар рыногында қызметті жүзеге асыру үшін лицензиялар алуға үміткер немесе лицензиялары бар заңды тұлғалардың, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі - қаржы ұйымы) басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру тәртібін, сондай-ақ келісім алуға қажетті құжаттардың тізбесін белгілейді.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 "Об утверждении Правил согласования кандидатов на должности руководящих работников финансовых организаций"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 35. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2006 года № 4168. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 95
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого дня его официального опубликования).
В целях приведения нормативных правовых актов в соответствие с Законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности ", "О рынке ценных бумаг", "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", а также в целях совершенствования порядка выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 12 июня 2004 года N 157 "Об утверждении Правил согласования кандидатов на должности руководящих работников финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2952), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 19 февраля 2005 года N 35 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3509), следующие изменения и дополнения:
в названии и пункте 1 слова "согласования кандидатов на должности" заменить словами "выдачи согласия на назначение (избрание)";
в Правилах согласования кандидатов на должности руководящих работников финансовых организаций, утвержденных указанным постановлением:
в названии слова "согласования кандидатов на должности" заменить словами "выдачи согласия на назначение (избрание)";
преамбулу и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан " О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", " О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", " О страховой деятельности ", "О рынке ценных бумаг", " О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и устанавливают порядок выдачи согласия уполномоченным органом, осуществляющим регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган), на назначение (избрание) руководящих работников банков, страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, накопительных пенсионных фондов, юридических лиц, претендующих на получение лицензии или обладающих лицензиями для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами (далее - финансовая организация), а также перечень документов, необходимых для получения согласия.

1. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгіленген талаптарға сәйкес келетін қаржы ұйымы басшы қызметкерінің лауазымына кандидатты (бұдан әрі - кандидат) тағайындауға (сайлауға) келісім береді (бұдан әрі - келісу). Уәкілетті органмен келісілуге жататын қаржы ұйымдары басшы қызметкерлерінің тізбесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен айқындалады.";
2-тармақ алынып тасталсын;
4-тармақта:
1) тармақшада:
"Төрағасы", "Төрағаны", "төрағасы" деген сөздер тиісінше "бірінші басшысы", "бірінші басшыны", "бірінші басшысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"құрылтайшылардың (қатысушылардың)" деген сөздердің алдынан "қаржы ұйымы" деген сөздермен толықтырылсын;
"серіктестік ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған қаржы ұйымы үшін" деген сөздердің алдынан "жаңадан құрылатын қаржы ұйымы үшін не" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын;
"2) Басқарманың бірінші басшысы (сақтандыру брокерінің бірінші басшысы) лауазымына кандидатты, Директорлар кеңесінің бірінші басшысы және мүшелері лауазымына кандидатты, бас бухгалтерді қоспағанда, кандидаттың лауазымдық нұсқаулығының көшірмесін;";
3) тармақшадағы "немесе шешімінен үзіндіні" деген сөздер алынып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) экономикалық қызмет саласында жасалған қылмыстар үшін, мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне қарсы жасалған сыбайлас жемқорлық және өзге де қылмыстар үшін құқықтық статистиканы қалыптастыру мен арнайы есептерді жүргізу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган берген анықтама нысанындағы сотталмағандығын немесе сотталғандығын жоюды растайтын құжатты (көрсетілген құжаттың берілген күні өтінішті беру күнінің алдындағы 3 (үш) айдан астам болмауы тиіс). Шетел азаматтары олардың азаматтығы бар елдің, ал азаматтығы жоқ адамдар олар тұрақты тұратын елдің тиісті мемлекеттік органы берген дәл осындай мазмұндағы құжатты қосымша ұсынады;";
4-1-тармақ алынып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Ереженің 4-тармағында көрсетілген құжаттарды уәкілетті орган олар ұсынылған күннен бастап 30 күнтізбелік күн ішінде қарайды. Осы Ереженің 4-тармағында көзделген құжаттардың толық емес пакеті ұсынылған жағдайда не ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының және (немесе) қаржы ұйымы жарғысының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, уәкілетті орган қайтару себебін көрсете отырып, құжаттарды қарамай қаржы ұйымына қайтарады.";
6-тармақтағы"Біліктілік" деген сөз алынып тасталсын;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1. Уполномоченный орган выдает согласие на назначение (избрание) (далее - согласование) кандидата на должность руководящего работника финансовой организации (далее - кандидат), который соответствует требованиям, установленным законодательными актами Республики Казахстан. Перечень руководящих работников финансовых организаций, подлежащих согласованию с уполномоченным органом, определяется законодательными актами Республики Казахстан.";
пункт 2 исключить;
в пункте 4:
в подпункте 1):
слова "Председателем", "Председателя", "председателем" заменить, соответственно, словами "первым руководителем", "первого руководителя", "первым руководителем";
после слова "(участников)" дополнить словами "финансовой организации";
после слова "для" дополнить словами "вновь создаваемой финансовой организации либо для";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) копию должностной инструкции кандидата, за исключением кандидата на должность первого руководителя Правления (первого руководителя страхового брокера), кандидата на должность первого руководителя и членов Совета Директоров, главного бухгалтера;";
в подпункте 3) слова "или выписку из решения" исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) документ, подтверждающий отсутствие или снятие судимости за преступления, совершенные в сфере экономической деятельности, за коррупционные и иные преступления против интересов государственной службы и государственного управления, выданный в форме справки уполномоченным государственным органом по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов (дата выдачи указанного документа, не может быть более 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства). Иностранные граждане дополнительно представляют документ аналогичного содержания, выданный соответствующим государственным органом страны их гражданства, а лица без гражданства - страны их постоянного проживания;";
пункт 4-1 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Документы, указанные в пункте 4 настоящих Правил, рассматриваются уполномоченным органом в течение 30 календарных дней с даты их представления. В случае представления неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, либо при несоответствии представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан и (или) устава финансовой организации, уполномоченный орган возвращает финансовой организации документы без рассмотрения, с указанием причин возврата.";
в пункте 6 слово "Квалификационная" исключить;
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Хаттамамен рәсімделген Комиссияның ұсынымы бойынша қаржы ұйымының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім уәкілеті органның бірінші басшысының бұйрығымен Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен көзделген негіздер бойынша шақырылып алынуы мүмкін.";
12-тармақта:
1) тармақшадағы "атқарушы органның бірінші басшысын" деген сөздер "Басқарманың бірінші басшысын және сақтандыру брокерінің бірінші басшысын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы"атқарушы органның бірінші басшысы" деген сөздер "Басқарманың бірінші басшысы және сақтандыру брокерінің бірінші басшысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) директорлар кеңесінің бірінші басшысы мен мүшелері лауазымына кандидаттар;";
4) тармақшада:
"банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда, -" деген сөздер алынып тасталсын;
"қаржы ұйымының атқарушы органының бірінші басшысы" деген сөздер "Басқарманың бірінші басшысы және сақтандыру брокерінің бірінші басшысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада:
"банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда," деген сөздер алынып тасталсын;
"қаржы ұйымының бас бухгалтері және оның орынбасары, атқарушы органының бірінші басшысының орынбасары, Басқарма мүшелері;" деген сөздер "қаржы ұйымының Басқарма мүшелері, сақтандыру брокерінің бірінші басшысының орынбасары;" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшада:
"банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда," деген сөздер алынып тасталсын;
8) тармақша алынып тасталсын;
13-тармақтың екінші абзацындағы "Комиссия төрағасы" деген сөздер "уәкілетті органның бірінші басшысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
15-тармақтың екінші абзацы алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
"23-1. Қаржы ұйымының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім мынадай себептермен берілмеуі мүмкін:
1) басшы қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) тестілеудің теріс нәтижесі.";
25-тармақта"ұсынылған құжаттардағы өзгерістер" деген сөздерден кейін", сондай-ақ басшы қызметкерлерін басқа лауазымға аударуды және жұмыстан шығаруды қоса алғанда, олардың құрамында болған барлық өзгерістер" деген сөздермен толықтырылсын;
1-қосымшада:
"2. Кәсіби деректер" деген кестеде:
бірінші бағанның, реттік нөмірі үш, жолында "Қаржылық қызмет көрсету" деген сөздерден кейінжәне (немесе) реттеу" деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бағанның, реттік нөмірі төрт, жолында"Басшылық лауазымдағы" деген сөздердің алдынан "Қаржылық қызмет көрсету және (немесе) реттеу саласында" деген сөздермен толықтырылсын;
"Еңбек қызметі туралы мәліметтер:" деген кестеде:
екінші бағанда "Жұмыс кезеңі" деген сөздерден кейін "(айы/жылы)" деген сөздермен толықтырылсын;
"3. Басқа мәліметтер:" деген кестеде:
бірінші бағанның, реттік нөмірі бір, жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Экономикалық қызмет саласында жасалған қылмыстар үшін, мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне қарсы жасалған сыбайлас жемқорлық және өзге де қылмыстар үшін заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе жойылмаған соттылығының болуы";
реттік нөмірі екі, жолы алынып тасталсын;
2-қосымшада:
"Біліктілік жөніндегі комиссияның", "Біліктілік жөніндегі комиссиясының" деген сөздер тиісінше "Комиссияның" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Лицензиялау басқармасы (Жұмабаева З.С.):

"11. По рекомендации Комиссии, оформленной протоколом, выданное согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника финансовой организации может быть отозвано приказом первого руководителя уполномоченного органа или лица его замещающего по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.";
в пункте 12:
в подпунктах 1) и 2) слова "исполнительного органа" заменить словами "Правления и первого руководителя страхового брокера";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) кандидаты на должности первого руководителя и членов совета директоров;";
в подпункте 4):
слова ", за исключением организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций," исключить;
слова "исполнительного органа финансовой организации" заменить словами "Правления, первый руководитель страхового брокера, главный бухгалтер";
в подпункте 5):
слова "главный бухгалтер и его заместитель", ", за исключением организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций," исключить;
слова "исполнительного органа" заменить словами "страхового брокера";
в подпункте 6) слова ", за исключением организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций," исключить;
подпункт 8) исключить;
в абзаце втором пункта 13 слова "председателем Комиссии" заменить словами "первым руководителем уполномоченного органа";
абзац второй пункта 15 исключить;
дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
"23-1. В выдаче согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовой организации может быть отказано по следующим основаниям:
1) несоответствие руководящих работников требованиям, установленными законодательными актами Республики Казахстан;
2) отрицательный результат тестирования.";
пункт 25 после слова "согласования" дополнить словами ", а также обо всех изменениях, произошедших в составе руководящих работников, включая их перевод на другую должность и увольнение";
в приложении 1:
в таблице "2. Профессиональные данные":
строку, порядковый номер третий, первой графы после слов "Опыт работы в сфере" дополнить словами "предоставления и (или) регулирования";
строку, порядковый номер четвертый, первой графы после слов "Опыт работы на руководящей должности" дополнить словами "в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг";
в таблице "Сведения о трудовой деятельности":
вторую графу после слов "Период работы" дополнить словами "(месяц/год)";
в таблице "3. Другие сведения:":
строку, порядковый номер первый, первой графы изложить в следующей редакции:
"Наличие не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости за преступления, совершенные в сфере экономической деятельности, за коррупционные и иные преступления против интересов государственной службы и государственного управления";
строку, порядковый номер второй, исключить;
в приложении 2:
слова "Квалификационной комиссией", "Квалификационной комиссии" заменить, соответственно, словами "Комиссией", "Комиссии".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению лицензирования (Жумабаева З.С.):

1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Агенттіктің Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары К.М. Досмұқаметовке жүктелсін.
Төраға

1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Досмукаметова К.М.
Председатель