Екінші деңгейдегі банктердің олармен айрықша қатынаста болатын тұлғалармен жасаған мәмілелері туралы ақпаратты ұсыну нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 17 маусымдағы N 134 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 14 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 4298. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 15 шілдедегі N 108 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 N 108 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 14 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 40-бабы 8-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес "Екінші деңгейдегі банктердің олармен айрықша қатынаста болатын тұлғалармен жасаған мәмілелері туралы ақпарат" нысаны (бұдан әрі - нысан) бекітілсін.
2. Екінші деңгейдегі банктер ай сайын есепті айдан кейінгі айдың он жұмыс күнінен кешіктірмей қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) ұсынылып отырған деректердің құпиялылығын және түзетілмейтіндігін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғаныс құралдарымен берілетін ақпаратты жеткізуді кепілдік берілген көлік жүйесін пайдалану арқылы электронды тасымалдағыш нысанында жеткізіп отырады.
Банктер уәкілетті органның талап етуі бойынша сұрату алынған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей оны қағазға шығарылған нысанда береді.
Электронды тасымалдағышта берілген деректердің қағазға шығарылған деректермен дәлме дәлдігін банк Басқармасының бірінші басшысы немесе оның орнындағы адам қамтамасыз етіп отырады.
3. Осы қаулы қолданысқа енген күннен бастап осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес берілген нормативтік құқықтық актілер өзінің күшін жойды деп танылсын.
4. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
5. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, екінші деңгейдегі банктерге және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.

Об утверждении формы представления информации о сделках банков второго уровня с лицами, связанными с ними особыми отношениями
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовой организации от 17 июня 2006 года N 134. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2006 года N 4298. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 июля 2010 года N 108
Сноска. Утратило силу постановлением Правления АФН от 15.07.2010 N 108 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
В соответствии с пунктом 8 статьи 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить форму "Информация о сделках банков второго уровня с лицами, связанными с ними особыми отношениями" (далее - форма) согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Банки второго уровня ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца следующего за отчетным, представляют в уполномоченный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) форму на электронном носителе с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающими конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
По требованию уполномоченного органа банки не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляют форму на бумажном носителе.
Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем правления банка или лицом, его замещающим.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу нормативные правовые акты согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".

6. Агенттіктің Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л. Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2006 жылғы 17 маусымдағы
N 134 қаулысына 1-қосымша
РҚАО-ның ескертпесі!
1-қосымшаға өзгерту енгізу көзделген - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.05.28 N 155 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту: 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 173 Қаулысымен.
200 __ жылғы "___" ______ бастап 200 __ жылғы "___" _____
дейінгі есепті кезең аралығына жасалған, сондай-ақ есепті
күнгі жағдай бойынша қолданылатын, банкпен айрықша
қатынаста болатын _________________ тұлғалармен жасалған
(банк атауы)
мәмілелер туралы Ақпарат
N
Тұлғаның атауы (фамилиясы, аты, әкесінің аты)
Салық төлеушінің тіркеу нөмірі
Тұлға банкпен айрықша қатынаста болатын  тұлғаға жатқызылған белгісі
Операциялар түрі
Валюта түрі
Шарт бойынша мәміле сомасы (мың теңгемен)
Шарт жасау мерзімі (талаптарды орындаудың басталған күні)
1
2
3
4
5
6
7
8
Заемдар беру
Жиынтық
Депозитті орналастыру және қабылдау немесе заем алу
Жиынтық
Банкпен айрықша қатынаста болатын тұлғалар шығарған қаржы құралдарын сатып алу және кепілге алу
Жиынтық
Қаржы құралдарын, оның ішінде банкпен айрықша қатынаста болатын   тұлғалардан кері сату (сатып алу) шарты бойынша сату (сатып алу)  (банкке қарсы агентті анықтауға мүмкіндік бермейтін тәсілдермен ұйымдасқан рынокта жасалған мәмілелерден басқа)
Жиынтық
Банкпен айрықша қатынаста болатын тұлғалардан мүлікті қабылдау және сатып алу (сату)
Жиынтық
Жоғарыда аталған операцияларды жүзеге асыруға, не банкпен айрықша қатынаста болған тұлғалармен банктің қаражаттандыру немесе ортақ жауапкершілігі жөніндегі банктің болашақтағы міндеттемесі
Жиынтық
Жоғарыдағы аталған операциялардан басқа банкпен және банкпен айрықша қатынаста болған тұлғамен арадағы мүліктік меншік құқығына көшу
Жиынтық
Мәміленің өзге түрлері
Жиынтық
Барлығы
кестенің жалғасы
Шарттағы іс-қимылды аяқтау күн (талаптарды орындаудың аяқталған күні)
Шарт талаптары бойынша қамтамасыз ету
Төленетін сыйақы
(жылдық процент бойынша)
Есепті күндегі ағымдағы қалдық (мың теңгемен)
Деректемелер Банктің директорлар кеңесінің не акционерлердің жалпы жиналысының шешімдері(директорлар кеңесі болмаған жағдайда)
Ескерту
түрі
құны (мың теңгемен)
Банк пайдасы үшін банкпен айрықша қатынаста болатын тұлғамен
банкпен айрықша қатынаста болатын тұлғаның пайдасы үшін
Банктің ішкі құжаттарына сәйкес
9
10
11
12
13
14

6. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 17 июня 2006 года N 134
Примечание РЦПИ!
В приложение 1 предусмотрены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.05.2007 N 155 (вводятся в действие с 01.01.2012).
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 N 173 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Информация о сделках ___________________ с лицами,
(наименование банка)
связанными с банком особыми отношениями, заключенных
в течение отчетного периода с "__" _______ 200 __ года
по "___" ________ 200 __ года, а также действующих
по состоянию на отчетную дату
Сноска. Таблица с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 N 173 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
N
Наи-
мено-
вание
(фа-
ми-
лия,
имя,
отче-
ство)
лица
Реги-
страци-
онный
номер
налого-
платель-
щика
Признак,
в соот-
ветст-
вии с
которым
лицо
отнесено
к лицу,
связан-
ному с
банком
особыми
отно-
шениями
Вид
опе-
ра-
ции
Вид
ва-
люты
Сум-
ма
сдел-
ки по
дого-
вору
тыся-
чах
тен-
ге)
Дата
заклю-
чения
(дата
начала
выпол-
нения
усло-
вий)
дого-
вора
Дата
окон-
чания
дейст-
вия
(дата
окон-
чания
выпол-
нения
усло-
вий)
дого-
вора
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Выдача займов
Итого
Размещение и принятие депозита или получение займа
Итого
Покупка и прием в залог финансовых инструментов, выпущенных
лицами, связанными с банком особыми отношениями
Итого
Покупка (продажа) финансовых инструментов, в том числе
на условиях их обратной продажи (покупки) у лиц, связанных
с банком особыми отношениями (за исключением сделок,
заключенных на организованном рынке, методами,
не позволяющими банку определить контрагента)
Итого
Покупка (продажа) и принятие в залог имущества у лиц,
связанных с банком особыми отношениями
Итого
Будущее обязательство банка по осуществлению операций,
указанных выше, либо субсидиарная или солидарная
ответственность банка за лиц, связанных с банком
особыми отношениями
Итого
Переход права собственности на имущество между банком и
лицом, связанным с банком особыми отношениями,
за исключением операций, указанных выше
Итого
Иные виды сделок
Итого
Всего
продолжение таблицы
N
Обеспечение по условиям договора
Выплачиваемое вознаграждение (в процентах годовых)
Теку-
щий
оста-
ток на
отчет-
ную
дату
тыся-
чах
тенге)
Рекви-
зиты
решения
совета
дирек-
торов
банка
либо
общего
собрания
акцио-
неров
(в случае
отсут-
ствия
совета
дирек-
торов)
Приме-
чание
вид
стои-
мость
тыся-
чах
тенге)
лицом,
связан-
ным с
банком
особыми
отно-
шения-
ми в
пользу
банка
банком
в
пользу
лица,
свя-
зан-
ного
с
банком
особым
отно-
шения-
ми
в
соот-
ветст-
вии с
внут-
рен-
ними
доку-
мен-
тами
банка
1
10
11
12
13
14

14-1
15
16
Банкпен және олармен айрықша қатынаста болған тұлғалармен банк жасаған операциясының әрбір түрі бойынша сомасынан банкпен және айрықша қатынаста болған тұлғалармен жасаған мәмілесінің жалпы сомасы 200 __ жылғы "__" _____ жағдай бойынша нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3924 тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 30 қыркүйегіндегі N 358 "Екінші деңгейдегі банктерге арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәні мен әдістемесінің есебі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" қаулысына сәйкес есептелетін банктің меншікті капиталының жиынтықты мөлшерінен 0,1 проценттен аспаса, _______________ мың теңге болады.
Банк есепті кезең ішінде банкпен айрықша қатынаста болған тұлғаларға жеңілдікті талаптар көрсетілмегендігін және банкпен айрықша қатынаста болған тұлғалармен осы ақпаратта көрсетілгеннен басқа мәмілелер жасалмағандығын растайды.
Банк Басқармасының бірінші басшысы (не оның орнындағы адам) ________________________
Орындаушы _________________________
Бас бухгалтер _________________________
Мөрдің орны:
Кестені толтыруға байланысты нұсқаулар:
1) кестеде банктің онымен айрықша қатынаста болған тұлғалармен жасаған операциясының әрбір түрі бойынша сомасынан банкпен және айрықша қатынаста болған тұлғалармен жасаған мәмілесінің жалпы сомасы тиісті есепті күннің жағдайы бойынша нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3924 тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 30 қыркүйегіндегі N 358 "Екінші деңгейдегі банктерге арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәні мен әдістемесінің есебі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" қаулысына сәйкес есептелетін банктің меншікті капиталының жиынтықты мөлшерінен 0,1 проценттен асқан жағдайдағы банктің барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) егер мәміле талаптары қамтамасыз етудің немесе сыйақы төлеудің болуын болжалдамайтын болса, онда 10), 11) немесе 12)-14) бағандар толтырылуы тиіс деп табылмайды.
Банк осы Ақпаратқа "200 __ жылғы "__" _____ жағдай бойынша банкпен айрықша қатынаста болған тұлғалар тізілімін" мынадай нысан бойынша қоса береді
N
Салық төлеушінің тіркеу нөмірі
Тұлғаның атауы (фамилиясы, аты-жөні)
Банкпен айрықша қатынаста болатын  тұлға болып табылатын тұлғаның ерекшелігі
1
2
3
4
Банк Басқармасының бірінші басшысы (не оның орнындағы адам) _______________________
Орындаушы      _________________________
Бас бухгалтер _________________________
Мөрдің орны:
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2006 жылғы 17 маусымдағы
N 134 қаулысына 2-қосымша
Күшін жойды деп танылған нормативтік құқықтық
актілердің тізбесі
1) "Екінші деңгейдегі банктердің ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелері жөнінде ақпарат беру нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 543 қаулысы , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1745 тіркелген;
2) "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1745 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелері бойынша ақпарат беру нысанын бекіту туралы" 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 543 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 37 қаулысы , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2761 тіркелген, "Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер Бюллетенінде" жарияланған, 2004 ж., N 25-28, 953-құжат;

14-1
15
16
Выдача займов
Размещение и принятие депозита или получение займа
Покупка и прием в залог финансовых инструментов,
выпущенных лицами, связанными  с банком особыми
отношениями
Покупка (продажа) финансовых инструментов, в том числе
на условиях их обратной продажи (покупки) у лиц, связанных
с банком особыми отношениями (за исключением сделок,
заключенных на организованном рынке, методами, не
позволяющими банку определить контрагента)
Покупка (продажа) и принятие в залог имущества у лиц,
связанных  с банком особыми отношениями
Будущее обязательство банка по осуществлению операций,
указанных выше, либо субсидиарная или солидарная
ответственность банка за лиц, связанных  с банком особыми
отношениями
Переход права собственности на имущество между банком и
лицом, связанным  с банком особыми отношениями, за
исключением операций, указанных выше
Иные виды сделок
Общая сумма сделок банка с лицами, связанными с ним особыми отношениями, суммы которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным с ним особыми отношениями, не превышает 0,1 процент в совокупности от размера собственного капитала банка, рассчитываемого в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года N 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3924, по состоянию на "__" _____ 200 __ года, составляет ________ тысяч тенге.
Банк подтверждает, что в отчетном периоде льготные условия лицам, связанным с банком особыми отношениями, не предоставлялись и других сделок с лицами, связанными с банком особыми отношениями, кроме указанных в настоящей Информации, банком не осуществлялось.
Первый руководитель правления банка
(либо лицо, его замещающее)_______________________
Исполнитель ______________________________________
Главный бухгалтер ________________________________
Место печати:
Указания по заполнению таблицы:
1) в таблице указываются сведения обо всех сделках банка с лицами, связанными с ним особыми отношениями, сумма которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным с ним особыми отношениями, превышает 0,1 процент в совокупности от размера собственного капитала банка, рассчитываемого в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года N 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3924, по состоянию на соответствующую отчетную дату, в том числе о сделках, указанных в таблице (но не ограничиваясь ими);
2) если условия сделки не предполагают наличие обеспечения или выплату вознаграждения, то графы 10), 11) или 12)-14) не подлежат заполнению.
Банк прилагает к настоящей Информации "Реестр лиц,
связанных с банком особыми отношениями по состоянию
на "___" _________ 200 __ года" по следующей форме
Сноска. Таблица с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 N 173 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
N
Регистрационный
номер
налогоплательщика
Наименование
(фамилия, имя,
отчество) лица
Признак, в
соответствии с
которым лицо отнесено
к лицу, связанному с
банком особыми
отношениями
1
2
3
4
Первый руководитель правления банка
(либо лицо, его замещающее)_______________________
Исполнитель ______________________________________
Главный бухгалтер ________________________________
Место печати:
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 17 июня 2006 года N 134
Перечень
нормативных правовых актов, признаваемых
утратившими силу
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2001 года N 543 "Об утверждении формы представления информации о сделках банков второго уровня с лицами, связанными особыми отношениями с ними", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1745;
2) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года N 37 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2001 года N 543 "Об утверждении формы представления информации по сделкам банков второго уровня с лицами, связанными особыми отношениями с ними", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1745", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2761, опубликованное в "Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан", 2004 г., N 25-28, ст.953;

3) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелері бойынша ақпарат беру нысанын бекіту туралы" 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 543 қаулысына толықтыру мен өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 129 қаулысы , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3650 тіркелген.

3) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 апреля 2005 года N 129 "О внесении дополнения и изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2001 года N 543 "Об утверждении формы представления информации о сделках банков второго уровня с лицами, связанными особыми отношениями с ними", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3650.