Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 225 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 8 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4486 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы N 189 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05. N 189  (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық кесімдерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. Агенттік Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 26 қарашадағы N 408 қаулысының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3991 тіркелген).
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
4. Ескерту. 4-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.05.26. N 80 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
5. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға және зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорларына:
1) 2007 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде өз қызметін Ереженің 38-тармағымен көзделген талаптарға сәйкес келтірсін.
2) 2008 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде өз қызметін Ереженің 39-тармағымен көзделген талаптарға сәйкес келтірсін.
6. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Тоқобаев Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" қауымдастық нысанындағы Заңды тұлғалар бірлестігіне, "Активтерді басқарушылар қауымдастығы" қауымдастық нысанындағы Заңды тұлғалар бірлестігіне, зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті көрсететін бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларына жіберсін.

Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года N 225. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2006 года N 4486. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 189
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 189 (порядок введения в действие см. п. 3).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами (далее - Правила).
2. Признать утратившим силу постановление Правления Агентства от 26 ноября 2005 года N 408 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3991).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.05.2008 N 80 .
5. Организациям, осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами, и накопительным пенсионным фондам, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами:
1) в срок до 1 января 2007 года привести свою деятельность в соответствие с требованиями, предусмотренными пунктом 38 Правил;
2) в срок до 1 января 2008 года привести свою деятельность в соответствие с требованиями, предусмотренными пунктом 39 Правил.
6. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Токобаев Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц в форме ассоциации "Ассоциация финансистов Казахстана", Объединения юридических лиц в форме ассоциации "Ассоциация управляющих активами", профессиональных участников рынка ценных бумаг, оказывающих услуги по инвестиционному управлению пенсионными активами.

7. Агенттіктің Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л. Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2006 жылғы 27 қазандағы
N 225 қаулысымен
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі
қызметті жүзеге асыру ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 51-бабына және  55-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына, "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 10-тармақшасына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 45-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ашық валюталық позиция - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның жеке шет мемлекет (шет мемлекеттер топтары) валютасына қойылатын (талаптарды) міндеттемелерді зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның сол шетел валютасына қойылатын міндеттемелеріне (талаптарына) қарағанда күшейтуі;
2) әртараптандыру - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының активтерін Қазақстан Республикасы заңнамасында рұқсат берілген әр түрлі қаржы құралдарына орналастыру;
3) баға тәуекелі - қаржы құралдарының нарықтық құнына әсер ететін, қаржы нарығындағы талаптар өзгерген жағдайда туындайтын қаржы құралдары құнының өзгеруі салдарынан болатын шығыстардың (шығындардың) пайда болу тәуекелі;
4) бэк-офис - негізгі функциясы қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелерді орындау, фронт-офистен алынған бастапқы құжаттар негізінде қосалқы есепте жасалған операцияларды тіркеу, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының қаржы құралдары мен ақшасын есепке алу болып табылатын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының бөлімшесі;

7. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики
Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
от 27 октября 2006 года N 225
Правила
осуществления деятельности по
инвестиционному управлению пенсионными активами
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 51 и  подпунктом 1) пункта 1 статьи 55 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", подпунктом 10) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", пунктом 4 статьи 45 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и устанавливают порядок осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) открытая валютная позиция - это превышение требований (обязательств) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств) над обязательствами (требованиями) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами в той же иностранной валюте;
2) диверсификация - размещение активов организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, в различные финансовые инструменты, разрешенные законодательством Республики Казахстан;
3) ценовой риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие изменения стоимости финансовых инструментов, возникающий в случае изменения условий финансовых рынков, влияющих на рыночную стоимость финансовых инструментов;
4) бэк-офис - подразделение организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, основной функцией которого является исполнение сделок с финансовыми инструментами, регистрация совершенных операций во вспомогательном учете на основании первичных документов, полученных от фронт-офиса, учет финансовых инструментов и денег организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами;

5) бэк-тестинг - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қоры бойынша тарихи деректерді пайдалана және есептелген нәтижелерді көрсетілген операцияларды жасаудың ағымдағы (нақты) нәтижелерімен салыстыра отырып тәуекелдерді өлшеу рәсімдерінің тиімділігін тексеру әдістері;
6) валюталық тәуекел - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қоры өз қызметін жүзеге асырған кезде шетел валюталары бағамдарының өзгеруімен байланысты шығыстардың (шығындардың) пайда болу тәуекелі. Шығыстардың (шығындардың) қауіптілігі құндылық түріндегі валюталар бойынша позицияларды қайта бағалаудан туындайды;
7) гэп - сыйақы мөлшерлемелерінің өзгерісіне ұшыраған немесе белгілі бір мерзім ішінде өтеуге жататын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының активтері мен міндеттемелерінің көлемін салыстыру негізінде пайыз тәуекелін және өтімділікті жоғалту тәуекелін өлшеу әдістері;
8) елдің (трансферт) тәуекелі - шет мемлекеттің немесе шет мемлекет резидентінің зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының алдындағы міндеттемелері бойынша төлем қабілетсіздігі немесе жауап беру ниетінің болмауы салдарынан болған шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі;
9) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның валюталық нетто-позициясы - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның барлық шетел валюталары бойынша ұзақ позициясының жиынтық сомасының және барлық шетел валюталары бойынша қысқа позицияның жиынтық сомасының арасындағы айырмашылық;
10) инвестициялық декларация - активтері инвестициялық басқаруда болатын жинақтаушы зейнетақы қорының директорлар кеңесі бекіткен және Қазақстан Республикасының барлық аумағында он бес мыңнан кем емес данамен таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған инвестициялау объектілерінің тізбесін, мақсатын, стратегияларын, шарттарын және зейнетақы активтеріне қатысты инвестициялық қызметтің шектеулерін, хеджирлеу және әртараптандыру талаптарын белгілейтін құжат;

5) бэк-тестинг - методы проверки эффективности процедур измерения рисков с использованием исторических данных по организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительному пенсионному фонду, обладающему лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, и сравнением рассчитанных результатов с текущими (фактическими) результатами от совершения указанных операций;
6) валютный риск - риск возникновения расходов (убытков), связанный с изменением курсов иностранных валют при осуществлении организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, своей деятельности. Опасность расходов (убытков) возникает из-за переоценки позиций по валютам в стоимостном выражении;
7) гэп - методы измерения процентного риска и риска потери ликвидности на основе сравнения объема активов и обязательств организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, подверженных изменениям ставок вознаграждения или подлежащих погашению в течение определенных сроков;
8) страновой (трансфертный) риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неплатежеспособности или нежелания иностранного государства или резидента иностранного государства отвечать по обязательствам перед организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами;
9) валютная нетто-позиция организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами - разница между совокупной суммой длинных позиций организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, по всем иностранным валютам и совокупной суммой коротких позиций по всем иностранным валютам;
10) инвестиционная декларация - документ, определяющий перечень объектов инвестирования, цели, стратегии, условия и ограничения инвестиционной деятельности в отношении пенсионных активов, условия хеджирования и диверсификации, утвержденный советом директоров накопительного пенсионного фонда, чьи активы находятся в инвестиционном управлении, и опубликованный в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан тиражом не менее пятнадцати тысяч экземпляров;

11) қор биржасы - Қазақстан Республикасының аумағында қызмет жасайтын қор биржасы;
12) қор тәуекелі - акциялардың нарықтық құнына әсер ететін қаржы нарығының талаптары өзгерген жағдайда туындайтын акциялар құнының өзгеруі салдарынан шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі;
13) кредиттік тәуекел - бағалы қағаз (облигациялар, мемлекеттік міндеттемелер және басқалар) шығару талаптарымен белгіленген мерзімде негізгі борышты және (немесе) кредиторға (инвесторға) тиесілі сыйақыны заемшының (эмитенттің) төлемеуі салдарынан шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі. Сондай-ақ кредиттік тәуекелге серіктестің своптар, опциондар бойынша және бағалы қағаздар бойынша есеп айырысуларды реттеу кезеңінде міндеттемелерді орындамауына байланысты туындайтын залал тәуекелі кіреді;
14) құқықтық тәуекел - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзуы не зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қоры тәжірибесінің олардың ішкі құжаттарына сәйкес келмеуі, ал Қазақстан Республикасы резидент еместеріне қатысты басқа мемлекеттердің заңнамасының талаптарын бұзуы салдарынан болған шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі;
15) қысқа валюталық позиция - жеке шет мемлекетінің (шет мемлекеттер топтарының) валютасындағы ашық валюталық позициясы, оларға қойылатын талаптарды (активтердің жиынтық сомасы мен шартты талаптарды) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның сол шетел валютасындағы міндеттемелеріне (міндеттемелердің жиынтық сомасы мен шартты міндеттемелеріне) қарағанда күшейтуі;
16) нарықтық тәуекел - қаржы нарығының қолайсыз қозғалыстарымен байланысты шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі. Нарықтық тәуекелдің макроэкономикалық табиғаты бар, яғни қаржы жүйесінің макроэкономикалық көрсеткіштері нарықтық тәуекелдің көздері болып табылады. Нарықтық тәуекел проценттік, валюталық және қор тәуекелдерінің сомасы ретінде сипатталады;
17) операциялық тәуекел - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының ішкі бақылау ұйымына қойылатын талаптарды бұзуы (сақтамауы) салдарынан шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі. Операция тәуекеліне сондай-ақ операция (компьютер) жүйелеріндегі елеулі іркілістердің туындауына байланысты тәуекелдер, белгіленген лимиттердің асып кетуі, бағалы қағаздармен немесе бэк-офис жұмысы барысында операторлардың қателерімен операциялар жасаған кездегі алаяқтық жатады;

11) кредитный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неуплаты заемщиком (эмитентом) основного долга и (или) вознаграждения, причитающихся кредитору (инвестору), в установленный условиями выпуска ценной бумаги срок (облигации, государственные обязательства и другие). Кредитный риск также включает риск потерь, возникающих в связи с невыполнением партнером обязательств по свопам, опционам и в период урегулирования расчетов по ценным бумагам;
12) фондовая биржа - фондовая биржа, осуществляющая деятельность на территории Республики Казахстан;
13) фондовый риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие изменения стоимости акций, возникающий в случае изменения условий финансовых рынков, влияющих на рыночную стоимость акций;
14) правовой риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие нарушения организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, требований законодательства Республики Казахстан либо несоответствия практики организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, их внутренним документам, а в отношениях с нерезидентами Республики Казахстан - законодательств других государств;
15) короткая валютная позиция - это открытая валютная позиция в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), обязательства (совокупная сумма обязательств и условных обязательств) в которой превышают требования (совокупную сумму активов и условных требований) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами в этой же иностранной валюте;
16) операционный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие нарушения (несоблюдения) организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, требований, к организации внутреннего контроля. Операционный риск также включает риски, связанные с возникновением существенных сбоев в операционных (компьютерных) системах, превышения установленных лимитов, мошенничества при совершении операций с ценными бумагами или в ходе работы бэк-офиса, ошибками операторов;
17) риск потери ликвидности - риск, связанный с возможным невыполнением либо несвоевременным выполнением организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, своих обязательств. Риск ликвидности ценных бумаг как активов определяется их способностью быть проданными быстро, с низкими издержками и по приемлемым ценам;

18) өтімділікті жоғалту тәуекелі - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының өз міндеттемелерін орындамауы не уақтылы орындамауына байланысты тәуекел. Бағалы қағаздардың активтер ретіндегі өтімділігінің тәуекелі олардың төмен шығыстарымен және қолайлы бағалары бойынша тез сатылу қабілеттілігімен айқындалады;
19) principal protected notes - негізгі борыштың сомасын толық қайтару бойынша эмитенттің кепілі белгіленген борыштық бағалы қағаздар;
20) проценттік тәуекел - сыйақы мөлшерлемелерінің қолайсыз өзгеруі салдарынан туындаған шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі, оның ішінде:
орналастырған активтер (белгіленген сыйақы мөлшерлемелері кезінде) өтеу мерзімдерінің сәйкес келмеуімен байланысты жалпы проценттік тәуекел;
өзге тең жағдайларда ұқсас баға сипаты бар құралдардың бір қатары бойынша алынатын және төленетін сыйақыны есептеу және түзетудің түрлі әдістерін қолдануға байланысты ерекше проценттік тәуекел;
21) "stop-loss" - лимиттерді белгілеу саясаты, қаржы құралдарымен жасалатын операциялар бойынша залалдың шекті түрде жол берілетін деңгейі;
22) стресс-тестинг - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық жай-күйіне төтенше, бірақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының қызметіне әсер етуі мүмкін ықтимал оқиғалардың әлуетті әсер етуін өлшеу әдістері;
23) тәуекелдерді басқару жүйесі - бұл процеске төрт негізгі элемент кіреді: тәуекелді бағалау, тәуекелді өлшеу, тәуекелді бақылау және тәуекел мониторингі;
24) уәкілетті орган - қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
25) ұзақ валюталық позиция - бұл жеке шет мемлекетінің (шет мемлекеттер топтарының) валютасындағы ашық валюталық позиция, оларға қойылатын талаптарды (активтердің жиынтық сомасы мен шартты міндеттемелерін) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның сол шетел валютасындағы міндеттемелеріне (міндеттемелердің жиынтық сомасы мен шартты міндеттемелеріне) қарағанда күшейтуі;

18) процентный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неблагоприятного изменения ставок вознаграждения, включающий:
общий процентный риск, связанный с несоблюдением сроков погашения размещенных активов (при фиксированных ставках вознаграждения);
специфический процентный риск, связанный с применением различных методов начисления и корректировки получаемого вознаграждения по ряду инструментов, которые при прочих равных условиях имеют сходные ценовые характеристики;
19) рыночный риск - риск возникновения расходов (убытков), связанных с неблагоприятными движениями финансовых рынков. Рыночный риск имеет макроэкономическую природу, то есть источниками рыночных рисков являются макроэкономические показатели финансовой системы. Рыночный риск представляет сумму процентного, валютного и фондового риска;
20) стресс-тестинг - методы измерения потенциального влияния на финансовое положение организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами исключительных, но возможных событий, которые могут оказать влияние на деятельность организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами;
21) система управления рисками - это процесс, включающий четыре основных элемента: оценка риска, измерение риска, контроль риска и мониторинг риска;
22) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
23) длинная валютная позиция - это открытая валютная позиция в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), требования (совокупная сумма активов и условных требований) в которой превышают обязательства (совокупную сумму обязательств и условных обязательств) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в этой же иностранной валюте;
24) фронт-офис - подразделение организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительного пенсионного фонда, обладающего лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами, основной функцией которого является заключение сделок с финансовыми инструментами;
25) международная финансовая организация - организация, имеющая международный статус, созданная и действующая на основании международного договора (соглашения) либо устава;

26) фронт-офис - негізгі функциясы қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу болып табылатын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының бөлімшесі;
27) халықаралық қаржы ұйымы - халықаралық шарт (келісім) не жарғы негізінде құрылған және жұмыс істеп тұрған, халықаралық мәртебесі бар ұйым;
28) хеджирлеу - жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфеліндегі хеджирлеу объектісінің әділ құны өзгеруінің ішінара немесе толық өтемі үшін хеджирлеудің бір немесе бірнеше құралдарын немесе бухгалтерлік есептің стандартына сәйкес олармен байланысты ақша түсімдерін пайдалану;
29) хеджирлеу құралдары - қаржы құралдары, оның ішінде осы Ереженің 1-қосымшасында көрсетілген хеджирлеу операцияларын жүзеге асыру үшін пайдаланылатын туынды қаржы құралдары.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26. N 17 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
3. Осы ережелер мақсатында Standard & Poor's агенттігінің рейтингтік бағасынан өзге уәкілетті орган Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің рейтингтік бағаларын таниды (бұдан әрі - басқа рейтинг агенттіктері).
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.08.22 N 116 Қаулысымен.
2-тарау. Инвестициялардың объектілері
РҚАО-ның ескертуі!
4-тармағы 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 26 қаңтардағы N 17 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен жаңа редакцияда беріледі.
4. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі - Ұйым) және/немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорлары (бұдан әрі - Қор) әрбір жеке қордың инвестициялық басқарудағы зейнетақы активтерін осы Ереженің 1-қосымшасында көрсетілген қаржы құралдарына орналастырады.
1-қосымшада көрсетілген қаржы құралдарына зейнетақы активтерінің есебінен инвестициялардың мөлшерін инвестициялық декларация белгілейді.
4-1. "Кері Репо" операцияларының мәні болып табылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына инвестициялардың жалпы мөлшері ашылған әр жеке жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің жалпы мөлшерінен 2009 жылғы 1 сәуірден бастап жиырма пайызынан кем еместі құрайды.
Ұйым (Қор) зейнетақы активтері құрамына кіретін ақшаны "Кері Репо" операцияларының мәні болып табылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын қоса алғанда, ашылған әр жеке жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің жалпы мөлшерінен жиырма пайызынан кем емеске жеткенге дейін Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына инвестициялайды.

26) хеджирование - использование одного или нескольких инструментов хеджирования для частичной или полной компенсации изменения справедливой стоимости объекта хеджирования, находящегося в инвестиционном портфеле накопительного пенсионного фонда, или связанных с ним поступлений денег, определенное в соответствии со стандартами бухгалтерского учета;
27) инструменты хеджирования - финансовые инструменты, в том числе производные финансовые инструменты, используемые для осуществления операций хеджирования, указанные в приложении 1 к настоящим Правилам;
28) principal protected notes - долговые ценные бумаги, по которым установлена гарантия эмитента по полному возврату суммы основного долга;
29) "stop-loss" - политика установления лимитов, предельно допустимый уровень потерь по операциям с финансовыми инструментами.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.01.2009 N 17 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
3. Для целей настоящих Правил помимо рейтинговых оценок агентства Standard & Poor's уполномоченным органом также признаются рейтинговые оценки агентств Moody's Investors Service и Fitch, и их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22.08.2008 N 116 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Глава 2. Объекты инвестиций
Примечание РЦПИ!
Пункт 4 предусмотрен в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.01.2009 N 17 (вводится в действие с 01.01.2012).
4. Организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами (далее - Организация) и/или накопительный пенсионный фонд, обладающий лицензией на осуществление деятельности по управлению пенсионными активами (далее - Фонд) размещают находящиеся в инвестиционном управлении пенсионные активы каждого отдельного фонда в финансовые инструменты, указанные в Приложении 1 к настоящим Правилам.
Размер инвестиций за счет пенсионных активов в финансовые инструменты, указанные в Приложении 1, устанавливается инвестиционной декларацией.
4-1. Общий размер инвестиций за счет пенсионных активов в государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая государственные ценные бумаги Республики Казахстан, являющиеся предметом операций "обратного Репо", с 1 апреля 2009 года составляет не менее двадцати процентов от общего размера пенсионных активов каждого отдельного открытого накопительного пенсионного фонда.
Организация (Фонд) инвестирует деньги, входящие в состав пенсионных активов, только в государственные ценные бумаги Республики Казахстан до достижения двадцати процентов от общего размера пенсионных активов каждого отдельного открытого накопительного пенсионного фонда, включая государственные ценные бумаги Республики Казахстан, являющиеся предметом операций "обратного Репо".

Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26. N 17 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
4-2. "Кері Репо" операцияларының мәні болып табылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына зейнетақы активтері есебінен инвестициялардың жалпы мөлшері 2009 жылғы 1 қазаннан бастап әр жеке жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің жалпы мөлшерінен отыз пайыздан кем еместі құрайды.
Ескерту. 4-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26. N 17 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
3-тарау. Инвестициялау шарттары және тәртібі
5. Зейнетақы активтері және меншікті активтер есебінен жасалатын мәмілелерді Ұйым (Қор) инвестициялық шешімдерді қабылдауға уәкілетті алқалы орган қабылдаған инвестициялық шешім негізінде жасайды.
Ұйымның (Қордың) мемлекеттік емес бағалы қағаздармен мәмілелерін бастапқы ұйымдаспаған рынокта (оларды орналастыру кезінде) Ұйым (Қор) дербес жасайды.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.08.22 N 116 Қаулысымен.
6. Зейнетақы активтері мен меншікті активтері есебінен жасалатын ұйымның (Қордың) мемлекеттік бағалы қағаздармен және мемлекеттік емес бағалы қағаздармен мәмілелерін Ұйым (Қор) қайталама рынокта тек бағалы қағаздардың ұйымдасқан рыногында жасайды, мына жағдайларды қоспағанда:
1) Ұйымның (Қордың) инвестициялық портфеліндегі эмитентті акциялардағы облигацияларды айырбастау;
2) басымдығы бар сатып алуға құқықты жүзеге асыру;
3) осы Ереженің 27-тармағының талаптарын ескере отырып, хеджирлеу құралдарымен мәмілелерді жасау;
4) Ұйым (Қор) "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 27-бабына сәйкес эмитенттің инвестициялық портфеліндегі бар акциялары үшін төлем талап етуіне болады.
5) сауда-саттық ұйымдастырушысы листинг болмаған кездегі тартқан бағалы қағаздарды сату.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26. N 17 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
6-1. ұйымға (Қорға) бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығындағы мәмілелерді және осы Ереженің 6-тармағының 1), 2), 4), 5) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, зейнетақы және меншікті активтері есебінен аффилиирленген тұлғалармен, ұйымның (Қордың) ірі акционерлері иеленетін акциялардың сенімгерлік басқарушыларымен және Ұйымның (Қордың) ірі акционерлері иеленетін акциялардың сенімгерлік басқарушыларының аффилиирленген тұлғаларымен қаржы құралдарын сатып алу және/немесе иелігінен шығару бойынша мәмілелерді жасасуға тыйым салынады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.01.2009 N 17 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
4-2. Общий размер инвестиций за счет пенсионных активов в государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая государственные ценные бумаги Республики Казахстан, являющиеся предметом операций "обратного Репо", с 1 октября 2009 года составляет не менее тридцати процентов от общего размера пенсионных активов каждого отдельного фонда.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.01.2009 N 17 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Глава 3. Условия и порядок инвестирования
5. Сделки за счет пенсионных активов и собственных активов совершаются Организацией (Фондом) на основании инвестиционного решения, принятого коллегиальным органом, уполномоченным на принятие инвестиционных решений.
Сделки Организации (Фонда) с негосударственными ценными бумагами на первичном неорганизованном рынке (при их размещении) совершаются Организацией (Фондом) самостоятельно.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22.08.2008 N 116 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
6. Сделки Организации (Фонда) с государственными ценными бумагами и негосударственными ценными бумагами на вторичном рынке, заключаемые за счет пенсионных и собственных активов, совершаются Организацией (Фондом) исключительно на организованных рынках ценных бумаг, за исключением случаев:
1) конвертации эмитентом имеющихся в инвестиционном портфеле Организации (Фонда) облигаций в акции;
2) реализации права преимущественной покупки;
3) заключения сделок с инструментами хеджирования с учетом требования пункта 27 настоящих Правил;
4) требования Организацией (Фондом) выкупа имеющихся в инвестиционном портфеле акций у эмитента согласно статье 27 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
5) реализации ценных бумаг, подвергнутых организатором торгов делистингу.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.01.2009 N 17 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
6-1. Организации (Фонду) запрещается совершать за счет пенсионных и собственных активов сделки по приобретению и/или отчуждению финансовых инструментов с аффилиированными лицами, доверительными управляющими акциями, принадлежащими крупным акционерам Организации (Фонда), и аффилиированными лицами доверительных управляющих акциями, принадлежащими крупным акционерам Организации (Фонда), за исключением сделок на организованных рынках ценных бумаг и случаев, предусмотренных подпунктами 1), 2), 4), 5) пункта 6 настоящих Правил.

Ескерту. 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.02.27 N 27 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
7. Қордың зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті, сондай-ақ клиенттер шоттарын жүргізу құқығы жоқ брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыру үшін берілген лицензиясы болған жағдайда Қор тек онда басқаруда болған зейнетақы активтеріне қатысты брокерлік, дилерлік қызмет көрсетеді.
7-1. Ұйымда инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін берілген лицензиясы болған жағдайда ұйым тек қызмет көрсететін жинақтаушы қордың меншікті активтеріне қатысты ғана инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асырады.
Ұйымда клиенттер шоттарын жүргізу құқығы жоқ брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру үшін берілген лицензиясы болған жағдайда Ұйым тек онда басқаруда болған жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы және меншікті активтеріне, сондай-ақ Ұйымның меншікті активтеріне қатысты ғана брокерлік және (немесе) дилерлік қызмет көрсетеді.
Ескерту. 7-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.08.22 N 116 Қаулысымен.
8. Зейнетақы және меншікті активтерінің қатысуымен ұйымдасқан бағалы қағаздар рыногында жасалған мемлекеттік және мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу-сату мәмілелері ашық сауда-саттық әдісімен жасалуы тиіс. Зейнетақы активтерінің қатысуымен жасалатын "кері репо" мәмілелері отыз күннен аспайтын мерзімге жасалуы мүмкін.  Ұйым (Қор) зейнетақы және меншікті активтерін қатыстырумен жасайтын "кері репо" операцияларының мәні болып Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары табылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26. N 17 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
9. Ұйымның (Қордың) бір эмитентінің екінші деңгейдегі банктердің біріндегі салымдарға салған мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарының инвестиция мөлшері Ұйым (Қор) үшін белгіленген пруденциалдық нормативтердегі белгіленген нормативтерге сәйкес келуі тиіс.
Ұйым (Қор) осы бағалы қағаздармен сауда-саттықты сауда-саттық ұйымдастырушы бастапқы рынокта (оларды орналастыру кезінде) уақытша тоқтатқан жағдайда сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып ала алмайды.

Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.02.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
7. При наличии у Фонда лицензии на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, а также на брокерскую и дилерскую деятельность без права ведения счетов клиентов, Фонд оказывает услуги брокера, дилера только в отношении пенсионных активов, находящихся у него в управлении, и собственных активов.
7-1. При наличии у Организации лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем, Организация осуществляет деятельность по управлению инвестиционным портфелем только в отношении собственных активов обслуживаемого накопительного пенсионного фонда.
При наличии у Организации лицензии на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности без права ведения счетов клиентов Организация оказывает услуги брокера и (или) дилера только в отношении пенсионных и собственных активов накопительных пенсионных фондов, находящихся у нее в управлении, а также собственных активов Организации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22.08.2008 N 116 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
8. Сделки купли-продажи государственных и негосударственных ценных бумаг, совершенные на организованных рынках ценных бумаг с участием пенсионных и собственных активов, должны быть заключены методом открытых торгов. Сделки "обратного репо", совершаемые с участием пенсионных активов, могут заключаться на срок не более тридцати дней. Предметом операций "обратного репо", совершаемых Организацией (Фондом) с участием пенсионных и собственных активов, выступают государственные ценные бумаги Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.01.2009 N 17 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
9. Размер инвестиций Организации (Фонда) в негосударственные эмиссионные ценные бумаги одного эмитента, во вклады в одном банке второго уровня должен соответствовать ограничениям, установленным для Организации (Фонда) пруденциальными нормативами.
Организация (Фонд) не может приобретать негосударственные ценные бумаги, включенные в официальный список организатора торгов, на первичном рынке в случае, если организатор торгов приостановил торги с данными ценными бумагами.

10. Қордың зейнетақы активтерін екінші деңгейдегі банкте салымға орналастыру мерзімі отыз алты айдан аспайды. Осы мерзім өткенге дейін салым сомасы және ол бойынша сыйақы сомасы Қордың инвестициялық шотына есептелуі тиіс. Салымның мерзімін ұзарту қордың инвестициялық шотына салымның және салымның бастапқы мерзімі бойынша осы салым жөніндегі сыйақы сомасы аударылғаннан кейін ғана мүмкін болады.
11. Зейнетақы активтерін инвестициялауға арналған жинақтаушы зейнетақы қорының ақша қалдығының ең көп мөлшері жинақтаушы зейнетақы қорының жиынтық ақшасын қосқанда: кастодиан банктегі инвестициялық шоттарындағы; осы жинақтаушы зейнетақы қорының шетелдік кастодиан банктердегі кастодиан банктің корреспонденттік шоттарындағы; халықаралық депозитарлық-есеп айырысу жүйелерінің қатысушылары - шетелдік ұйымдардағы кастодиан банктің шоттарындағы жинақтаушы зейнетақы қорының әрқайсысы бойынша жеке зейнетақы активтерінің мөлшерінің үш процентінен аспауы керек.
Кастодиан банктегі жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық шоттарына, осы жинақтаушы зейнетақы қорының шетелдік кастодиан банктеріндегі кастодиан банктің корреспонденттік шоттарына және халықаралық депозитарлық-есеп айырысу жүйелерінің қатысушылары - шетелдік ұйымдардағы кастодиан банктің шоттарына түсетін зейнетақы активтерін Ұйым (Қор) ұлттық валютаға қатысты он жұмыс күні ішінде, шетел валютасына қатысты отыз күнтізбелік күн ішінде ағымдағы аударымдардың шегергенде толық көлемде инвестициялайды.
Ұйым (Қор) зейнетақы активтерін инвестициялау мақсатында Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-"ден төмен емес рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар резидент банкке жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық шотындағы ақша қалдықтарын отыз күнтізбелік күннен астам емес мерзімге орналастырады.
12. Ұйым (Қор) зейнетақы активтері инвестициялық басқаруға қабылданған жинақтаушы зейнетақы қорының салымшыларының мүдделері үшін ғана әрекет жасайды.
Ұйым (Қор) бірдей ұлттық бірегейлендіру номері бар бағалы қағаздарды Ұйымның (Қордың) инвестициялық басқаруындағы меншікті активтері есебінен және/немесе зейнетақы активтері есебінен сатып алу (сату) туралы бір күнде инвестициялық шешім қабылдай алмайды.
13. Егер қандай да болмасын жағдайдың нәтижесінде Қордың зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қаржы құралдары портфелінің құрылымы осы Ереженің 9-тармағында белгіленген жағдайларға сәйкес келмегенде, Ұйым (Қор) мұндай сәйкессіздікті тереңдететін инвестициялық қызметті дереу тоқтатады және бір күннің ішінде уәкілетті органға осы сәйкессіздік фактісі және себептерін оны жою жөніндегі іс-шаралар жоспарының қосымшасын қоса ұсыну арқылы хабарлайды.

10. Срок размещения пенсионных активов фонда во вклад в банке второго уровня не может превышать тридцати шести месяцев. До истечения этого срока сумма вклада и сумма вознаграждения по нему должны быть зачислены на инвестиционные счета фонда. Продление срока вклада возможно только после зачисления на инвестиционный счет фонда суммы вклада и суммы вознаграждения по данному вкладу по первоначальному сроку вклада.
11. Максимальный размер остатка денег накопительного пенсионного фонда, предназначенных для инвестирования пенсионных активов, включая в совокупности деньги накопительного пенсионного фонда: на инвестиционных счетах в банке-кастодиане; на корреспондентских счетах банка-кастодиана данного накопительного пенсионного фонда в зарубежных банках-кастодианах; на счетах банка-кастодиана в иностранных организациях - участниках международных депозитарно-расчетных систем, не должен превышать более трех процентов от размера пенсионных активов отдельно по каждому накопительному пенсионному фонду, чьи пенсионные активы находятся в инвестиционном управлении.
Пенсионные активы, поступающие на инвестиционные счета накопительного пенсионного фонда в банке-кастодиане, на корреспондентские счета банка-кастодиана данного накопительного пенсионного фонда в зарубежных банках-кастодианах и на счета банка-кастодиана в иностранных организациях - участниках международных депозитарно-расчетных систем, подлежат инвестированию Организацией (Фондом) в полном объеме за вычетом текущих отчислений в течение десяти рабочих дней в отношении национальной валюты, тридцати календарных дней в отношении иностранной валюты.
Организация (Фонд) в целях инвестирования пенсионных активов размещает остаток денег на инвестиционном счете накопительного пенсионного фонда в банке-нерезиденте, обладающего рейтингом не ниже "АА" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств на срок не более тридцати календарных дней.
12. Организация (Фонд) действует исключительно в интересах вкладчиков накопительного пенсионного фонда, чьи пенсионные активы были приняты в инвестиционное управление.
Организация (Фонд) не может принимать инвестиционные решения о продаже (покупке) за счет собственных активов и/или покупке (продаже) за счет пенсионных активов, находящихся в инвестиционном управлении Организации (Фонда), ценных бумаг с одним национальным идентификационным номером в один и тот же день.
13. В случае, если в результате каких-либо обстоятельств структура портфеля финансовых инструментов, приобретенных за счет пенсионных активов Фонда, перестанет соответствовать условию, установленному пунктом 9 настоящих Правил, Организация (Фонд) незамедлительно прекращает инвестиционную деятельность, усугубляющую такое несоответствие, и в течение одного дня сообщает уполномоченному органу о факте и причинах данного несоответствия с приложением плана мероприятий по его устранению.

13-1. Эмитент борыштық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелерін шығарылымның талаптарында көзделген мерзімде орындамаған жағдайда, Ұйым (Қор) осындай міндеттемелерді орындау мерзімі аяқталған күннен бастап зейнетақы және (немесе) меншікті активтер есебінен осы бағалы қағаздарды сатып алу бойынша, оның ішінде "кері репо" операциясын жасау жолымен инвестициялық шешім қабылдауға құқығы жоқ.
Ескерту. 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26. N 17 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
14. Борыштық бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушысы (рейтингтік бағаның ең төменгі деңгейі жоқ) листинг өткізілмеген жағдайда не борыштық бағалы қағаздың ең төменгі деңгейден төмен кредиттік рейтингі төмендеген жағдайда Ұйым (Қор) мұндай бағалы қағаздарды жоғарыда аталған оқиға басталған күннен бастап бір жыл ішінде сатады. Оны сату мүмкін болмаған жағдайда Ұйым (Қор) уәкілетті органға осындай бағалы қағаздарды өтеу мерзіміне дейін ұстау туралы ақпарат жібереді.
15. Акцияларды немесе пайларды сауда-саттық ұйымдастырушысы (рейтингтік бағаның ең төменгі деңгейі жоқ эмитенті) листинг өткізілмеген жағдайда, сондай-ақ акционерлік қоғамның басқа ұйымдық құрылымдық нысанына қайта ұйымдастыру жағдайында, не акциялардың немесе пайлардың эмитентінің кредиттік рейтингі ең төменгі деңгейден де төмендеген жағдайда Ұйым (Қор) осындай акциялар мен пайларды жоғары аталған оқиға басталған күннен бастап бір жыл ішінде сатады. Осы акцияларды және пайларды сату мүмкін болмаған жағдайда Ұйым (Қор) Қаржылық есептіліктің халықаралық стандартына сәйкес құнсыздану белгілері бар бағалы қағаз ретінде таниды.
4-тарау. Инвестициялық шешімді қабылдау тәртібі
16. Ұйым (Қор) зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметін мыналарды (оның ішінде):
зейнетақы активтеріне қатысты инвестициялық шешімдерді қабылдау тәртібін;
зейнетақы активтерінің қатысуымен мәміле жасау және оларды аяқтауды жүзеге асыру тәртібін;
деректер мен құпия ақпараттың тұтастығын қамтамасыз етуге ішкі бақылау жасау тәртібін айқындайтын ішкі құжаттар негізінде жүзеге асырады.
17. Зейнетақы активтеріне қатысты инвестициялық шешімдер инвестициялық шешімдерді қабылдау үшін берілетін ұсынымдар (бұдан әрі - ұсынымдар) негізінде қабылданады.
18. Зейнетақы активтеріне қатысты инвестициялық шешімдер қабылдау тәртібінде мыналар:
1) мыналарды көздейтін ұсынымдарды беру үшін ақпаратты жинау, өңдеу және талдау тәртібі болуы тиіс:
ұсынымдарды беруге уәкілетті лауазымды тұлғалардың тізбесі;
зейнетақы активтері портфелінің жай-күйін талдау;
инвестиция жасау болжалданып отырған қаржы құралдарына талдаудың болуы, сұрату және кірістілік талаптары;
инвестиция жасау болжалданып отырған қаржы құралдарына байланысты тәуекелдерді талдау;
уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген әртараптандыру нормаларын сақтауды талдау;
ұсынымдарды беру кезіндегі өзге де маңызды факторларды талдау болуы тиіс;

13-1. В случае невыполнения эмитентом обязательств по долговым ценным бумагам в сроки, предусмотренные условиями выпуска, Организация (Фонд) с даты истечения срока выполнения таких обязательств не вправе принимать инвестиционные решения за счет пенсионных и (или) собственных активов по покупке данных ценных бумаг, в том числе путем совершения операций "обратное репо".
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.01.2009 N 17 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
14. В случае делистинга организатором торгов долговой ценной бумаги (не обладающей минимальным уровнем рейтинговой оценки), либо снижения кредитного рейтинга долговой ценной бумаги ниже минимального уровня, Организация (Фонд) реализовывает такие ценные бумаги в течение одного года с даты наступления вышеуказанного события. В случае невозможности ее реализации Организация (Фонд) направляет в уполномоченный орган информацию об удержании таких ценных бумаг до срока погашения.
15. В случае делистинга организатором торгов акций или пая (эмитент, которого не обладает минимальным уровнем рейтинговой оценки), а также в случае реорганизации акционерного общества в иную организационно правовую форму, либо снижения кредитного рейтинга эмитента акций или пая ниже минимального уровня, Организация (Фонд) реализовывает такие акции (доли участия) и паи в течение одного года с даты наступления вышеуказанного события. В случае невозможности реализации данных акций и паев Организация (Фонд) признает их как ценной бумагой, обладающей признаками обесценения согласно Международному стандарту финансовой отчетности 39.
Глава 4. Порядок принятия инвестиционного решения
16. Организация (Фонд) осуществляет деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами на основании внутренних документов, определяющих (в том числе): порядок принятия инвестиционных решений в отношении пенсионных активов;
порядок совершения сделок с участием пенсионных активов и осуществления контроля за их совершением;
порядок внутреннего контроля за обеспечением целостности данных и конфиденциальностью информации.
17. Инвестиционные решения в отношении пенсионных активов принимаются на основании рекомендаций для принятия инвестиционных решений (далее - рекомендации).
18. Порядок принятия инвестиционных решений в отношении пенсионных активов должен содержать:
1) порядок сбора, обработки и анализа информации для выдачи рекомендаций, предусматривающий:
перечень должностей лиц, уполномоченных на выдачу рекомендаций;
анализ состояния портфеля пенсионных активов;
анализ наличия, условий обращения и доходности финансовых инструментов, в которые предполагается осуществить инвестирование;
анализ рисков, связанных с финансовыми инструментами, в которые предполагается осуществить инвестирование;
анализ соблюдения норм диверсификации, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
анализ иных факторов, существенных для выдачи рекомендаций;

2) соларды негізге алып қабылданған ұсынымдар мен инвестициялық шешімдердің бірегей тіркеу журналында тіркелу тәртібі;
3) инвестициялық шешімдерді қабылдауға уәкілетті алқалы органға кіретін лауазымды тұлғалардың тізбесі;
4) инвестициялық шешімдерді қабылдауға уәкілетті алқалы органның инвестициялық шешімдерді қабылдау тәртібі.
19. Ұсынымда мыналар:
1) берілген күні және ұсыным нөмірі;
2) ұсыным беру үшін пайдаланылған ақпарат көздерінің тізбесі (сипаттамасы);
3) ұсыным беру үшін пайдаланылған ақпаратты талдау нәтижесі;
4) инвестициялық шешімнің ұсынылып отырған нұсқалары;
5) ұсынымды берген тұлғалардың олардың лауазымдық қызметтерін көрсеткен қолдары болуы тиіс;
6) осы құралдың түрін, көлемін, баға диапазонын, кірістілік деңгейін және басқа да сипаттамаларын (талаптарын) көрсете отырып, қаржы құралын сипаттау;
7) Қор әзірлеген инвестициялық декларацияға сәйкес мәмілені аяқтауды ұсынатын қорытындының мақсаты.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді 6) және 7) тармақшалар  жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.08.22 N 116 Қаулысымен.
20. Инвестициялық шешімде мыналар:
1) инвестициялық шешімнің қабылданған күні және нөмірі;
2) негізінде инвестициялық шешім қабылданған ұсынымның берілген күні және нөмірі;
3) аяқталуы тиіс мәміленің түрі;
4) мәміле аяқталуы тиіс қаржы құралын бірегейлендіргіш;
5) аяқталуы тиіс мәміленің көлемі, бағасы және сомасы (көлемінің диапазоны, бағалар және сомалар);
6) мәміленің аяқталу мерзімі;
7) мәміленің аяқталуы болжалданатын рыноктың типін (бастапқы немесе қайталама) көрсету;
8) мәміленің (осындай болған жағдайда) жасалуы оның көмегі арқылы болжалданатын делдалдың (брокердің) атауы;
9) мәміленің аяқталуы зейнетақы активтері есебінен болжалданып отырған қордың атауы;
10) олардың лауазымдық қызметтерін көрсете отырып, инвестициялық шешім қабылдаған тұлғалардың қолы болуы тиіс.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.08.22 N 116 Қаулысымен.
21. Зейнетақы активтерін қатыстыру арқылы мәміле жасау және олардың аяқталуына бақылау жасау тәртібінде мыналар:
1) зейнетақы активтерін қатыстыру арқылы мәміле (осындай болған жағдайда) жасау көмегі арқылы болжалданып отырған делдалмен (брокермен) қарым-қатынас жасау тәртібі;
2) зейнетақы активтерін қатыстыру арқылы мәміле жасауды аяқтауға бақылау жасауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардың тізбесі;

2) порядок регистрации в едином регистрационном журнале рекомендаций и инвестиционных решений, принятых на их основании;
3) перечень должностей лиц, входящих в коллегиальный орган, уполномоченных на принятие инвестиционных решений;
4) порядок принятия инвестиционных решений коллегиальным органом, уполномоченным на принятие инвестиционных решений.
19. Рекомендация должна содержать:
1) дату выдачи и номер рекомендации;
2) перечень (описание) источников информации, использованной для выдачи рекомендации;
3) результаты анализа информации, использованной для выдачи рекомендации;
4) предлагаемые варианты инвестиционного решения;
5) подписи лиц, выдавших рекомендацию с указанием их занимаемых должностей;
6) описание финансового инструмента с указанием вида, объема, диапазона цен, уровня доходности и других характеристик (условий) данного инструмента;
7) цель заключения предлагаемой к совершению сделки в соответствии с инвестиционной декларацией, разработанной Фондом.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22.08.2008 N 116 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
20. Инвестиционное решение должно содержать:
1) дату принятия и номер инвестиционного решения;
2) дату выдачи и номер рекомендации, на основании которой было принято инвестиционное решение;
3) вид сделки, подлежащей совершению;
4) идентификатор финансового инструмента, по которому должна быть совершена сделка;
5) объем, цену и сумму (диапазон объема, цены и суммы) сделки, подлежащей совершению;
6) сроки совершения сделки;
7) указание на тип рынка (первичный или вторичный), на котором предполагается совершение сделки;
8) наименование посредника (брокера), с помощью которого предполагается совершение сделки (при наличии такового);
9) наименование фонда, за счет пенсионных активов которого предполагается совершение сделки;
10) подписи лиц, принявших инвестиционное решение с указанием их занимаемых должностей.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22.08.2008 N 116 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
21. Порядок совершения сделок с участием пенсионных активов и осуществления контроля за их совершением должен содержать:
1) порядок взаимодействия с посредником (брокером), с помощью которого предполагается совершение сделки (при наличии такового) с участием пенсионных активов;
2) перечень должностных лиц, осуществляющих контроль за совершением сделок с участием пенсионных активов;

3) зейнетақы активтерін қатыстыру арқылы мәміле жасауды аяқтауға бақылау жасау тәртібі;
4) кастодиан банктермен және қорлармен салыстыруды жүзеге асыру тәртібі;
5) ішкі есеп және құжат айналымын енгізу тәртібі болуы тиіс.
22. Ұйымның (Қордың) зейнетақы активтерін қатыстыру арқылы мәміле жасауға бақылауды жүзеге асыру үшін мыналарды:
мәміле жасауға қажетті тапсырыстарды есепке алу журналын;
орындалған және орындалмаған мәмілелерді есепке алу журналын;
банк салымының шарттарын есепке алу журналын;
кастодиан банктердің бұйрықтарын тіркеу журналын;
кастодиан банктермен және қорлармен салыстыру актілерін тіркеу журналын толтыруы тиіс.
Осы аталған журналдармен қатар Ұйым (Қор) басқа да қосымша есепке алу журналдарын жүргізуі мүмкін.
23. Деректер мен құпия ақпараттың толықтығын қамтамасыз ету жөніндегі ішкі бақылау тәртібінде мыналар:
1) құпия санатқа жататын ақпараттар тізбесі;
2) құпия ақпарат болып табылатын құжаттарды жасау, ресімдеу, тіркеу, есепке алу және сақтау тәртібі;
3) лауазымды қызметі бойынша құпия ақпаратқа рұқсат берілген тұлғалар көрсетілген құпия ақпаратқа рұқсат беру тәртібі;
4) деректердің электронды массивінің сақталуын қамтамасыз ету тәртібі болуы тиіс.
24. Ұйым (Қор) хеджирлеу құралдарын пайдалануы мүмкін.
Хеджирлеу операцияларын жүзеге асыру туралы шешімде мынадай ақпарат болу керек:
1) шешім нөмірі, қабылданған күні;
2) негізінде инвестициялық шешім қабылданған ұсынымның берілген күні және нөмірі;
3) хеджирлеу құралының түрі, оның жасалу мерзімі, көлемі, құны (сыйақылар), хеджирлеу операцияларын жасау жоспарланып отырған рынок көрсетілген хеджирлеу құралының жан-жақты сипаттамасы және осы құралдың басқа да сипаттамалары (талаптары);
4) осы хеджирлеу құралын қолданудан күтіліп отырған нәтижелер;
5) хеджирлеу объектісінің түрін (проценттік, бағалық, валюталық және басқа), сондай-ақ оны бағалау әдісін көрсетіп, хеджирлеу объектісінің тәуекеліне (базистік актив) баға беру;
6) қажетті деректемелері көрсетілген (ұлттық бірегейлендіру нөмірі, саны, құны, көлемі, валютасы), сондай-ақ осы хеджирлеу объектісін зейнетақы активтері есебінен сатып алған қордың атауы көрсетілген хеджирлеу объектісі;
7) хеджирлеу операцияларын жүзеге асыру жөнінде шешім қабылдау үшін пайдаланылған ақпаратты талдау қорытындылары;
8) олардың лауазымдық қызметтерін көрсете отырып, инвестициялық шешімді қабылдаған тұлғалардың қолы болуы тиіс.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.08.22 N 116 Қаулысымен.

3) порядок осуществления контроля за совершением сделок с участием пенсионных активов;
4) порядок осуществления сверок с банками-кастодианами и фондами;
5) порядок ведения внутреннего учета и документооборота.
22. Для осуществления контроля за совершением сделок с участием пенсионных активов Организация (Фонд) ведет журнал(ы) учета и регистрации:
заказов на заключение сделок;
исполненных и неисполненных сделок;
договоров банковского вклада;
регистрации приказов банкам-кастодианам;
регистрации актов сверок с банками-кастодианами и фондами.
Помимо указанных журналов Организация (Фонд) может вести другие дополнительные журналы учета.
23. Порядок внутреннего контроля за обеспечением целостности данных и конфиденциальностью информации должен содержать:
1) перечень информации, относящейся к категории конфиденциальной;
2) порядок составления, оформления, регистрации, учета и хранения документов, содержащих конфиденциальную информацию;
3) порядок допуска к конфиденциальной информации, с указанием должностей, занимающие которые лица допускаются к конфиденциальной информации;
4) порядок обеспечения сохранности электронных массивов данных.
24. Организация (Фонд) может использовать инструменты хеджирования.
Решение об осуществлении операций хеджирования должно содержать следующую информацию:
1) номер решения, дату принятия;
2) дату выдачи и номер рекомендации, на основании которой было принято инвестиционное решение;
3) подробное описание инструмента хеджирования с указанием вида, срока его заключения, объема, стоимости (премии), рынка, на котором планируется совершение операции хеджирования, и других характеристик (условий) данного инструмента;
4) ожидаемые результаты от применения данного инструмента хеджирования;
5) оценку риска объекта хеджирования (базисного актива) с указанием его вида (процентный, ценовой, валютный и прочее), а также метода его оценки;
6) объект хеджирования с указанием необходимых реквизитов (национальный идентификационный номер, количество, стоимость, объем, валюта), а также наименования фонда, за счет пенсионных активов которого приобретен данный объект хеджирования;
7) результаты анализа информации, использованной для принятия решения об осуществлении операции хеджирования;
8) подписи лиц, принявших инвестиционное решение с указанием их занимаемых должностей.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22.08.2008 N 116 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

25. Ұйым (Қор) шет мемлекеттердің бағалы қағаздарының ұйымдастырылмаған рыногында своп, опцион мен форвард мәмілелерін жасаған кезде жоғарыда аталған мәміле бойынша қарсы агент қаржы ұйымы болуы керек және онда Standard & Poor's агенттігінің "А" төмен емес халықаралық шәкілі бойынша рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар болуы тиіс.
Ұйым (Қор) Қазақстан Республикасы бағалы қағаздарының ұйымдастырылмаған рыногында своп, опцион мен форвард мәмілелерін жасаған кезде жоғарыда аталған мәміле бойынша қарсы агент қаржы ұйымы болуы керек және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ" төмен емес халықаралық шәкілі бойынша рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар болуы керек.
26. Егер бір хеджирлеу объектісін хеджирлеу үшін хеджирлеудің бірнеше құралдарын қолдану жоспарланған болса, онда қабылданған шешімде хеджирлеу құралының әрбір түрі көрсетіледі.
27. Хеджирлеу операциялары бойынша қабылданған барлық шешімдер Ұйымда (Қорда) инвестициялық шешімдерді есепке алу журналында көрсету жолымен сақталады.
28. Хеджирлеу операциялары аяқталған соң тиісті шешіммен оның аяқталғандығы туралы белгі қойылады және осы хеджирлеу құралының түрін пайдаланудың нақты нәтижесі көрсетіледі.
29. Хеджирлеу операциялары процесі жағдайында хеджирлеу құралының түрін, мерзімін және басқа сипаттамаларын өзгерту қажеттігі туған жағдайда, осы шаралар осы Ереженің 24-тармағының 3), 4), 5) және 7), 8) тармақшаларында көрсетілген мәліметтерді келтіре отырып, хеджирлеу операцияларын жүзеге асыру туралы тиісті шешімде көрсетіледі.
30. Хеджирлеу операцияларын, сондай-ақ ол бойынша кірісті және шығынды Ұйымның (Қордың) қаржылық есеп беруінде есепке алу және көрсету қаржылық есеп берудің халықаралық стандарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
31. Осы операцияның хеджирлеу операциясына қатысты екенін растау мақсатында Ұйым (Қор) хеджирлеу операцияларын жүзеге асыратын әр шешімге осы жасалған операциялардың хеджирлеу объектісі бойынша болуы мүмкін шығынның (ала алмаған кіріс) мөлшерін түсіруге алып келетінін растайтын тиісті есеп жасайды.
4-1-тарау. Зейнетақы активтерін беру
Ескерту. 4-1-тараумен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 28 мамырдағы N 153 Қаулысымен.
31-1. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару шартын (бұдан әрі - шарт) бұзуға ниеті бар жинақтаушы зейнетақы қоры не ұйым (Қор) шартты бұзу туралы ұйымды не жинақтаушы зейнетақы қорын бұзу белгіленген күнге дейін жиырма күн бұрын нақты бұзу күнін көрсете отырып, жазбаша нысанда хабарлайды.

25. При заключении Организацией (Фондом) сделок своп, опционов и форвардов на неорганизованном рынке ценных бумаг иностранных государств контрагент по указанной сделке должен быть финансовой организацией и обладать рейтингом не ниже "А" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
При заключении Организацией (Фондом) сделок своп, опционов и форвардов на неорганизованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан контрагент по указанной сделке должен быть финансовой организацией и обладать рейтингом не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
26. В случае, если для хеджирования одного объекта хеджирования планируется применение нескольких инструментов хеджирования, то в решении указывается каждый вид инструмента хеджирования.
27. Все решения, принятые по операциям хеджирования, хранятся в Организации (Фонде) путем отражения в журнале учета инвестиционных решений.
28. После завершения операции хеджирования в соответствующем решении делается отметка о ее завершении и указывается фактический результат от использования данного вида инструмента хеджирования.
29. В случае, если в процессе операции хеджирования существует необходимость изменения вида, срока и других характеристик инструмента хеджирования, то данные меры указываются в соответствующем решении об осуществлении операций хеджирования с указанием сведений, указанных в подпунктах 3), 4), 5) и 7), 8) пункта 24 настоящих Правил, и даты внесения изменения.
30. Учет и отражение операций хеджирования, а также дохода и убытка по ним, в финансовой отчетности Организации (Фонда) осуществляется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
31. В целях подтверждения того, что данная операция относится к операции хеджирования, Организацией (Фондом) к каждому решению об осуществлении операции хеджирования составляется соответствующий расчет, подтверждающий, что совершение данных операций приводит к снижению размера возможных убытков (недополучения дохода) по объекту хеджирования.
Глава 4-1. Передача пенсионных активов
31-1. Накопительный пенсионный фонд либо Организация (Фонд), намеревающиеся расторгнуть договор на инвестиционное управление пенсионными активами (далее - договор) в письменной форме уведомляет о расторжении договора Организацию либо накопительный пенсионный фонд, за двадцать дней до намеченной даты расторжения с указанием фактической даты расторжения.

31-2. Шартты бұзудың бастамашысы - заңды тұлғаның бірінші басшысы бұйрығының негізінде оны бұзу туралы хабарламада көрсетілген немесе шарт талаптарына сәйкес анықталған зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруға шартты бұзған күнге дейін он жұмыс күнінен кем емес уақытта келісу комиссиясы құрылады.
31-3. Келісу комиссиясы жинақтаушы зейнетақы қорының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқару шарты бұзылатын және жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқа ұйымға не Қорға инвестициялық басқаруға беретін ұйымның (бұдан әрі - өткізіп беруші ұйым) және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруға шарт жасалатын ұйымның не Қордың (бұдан әрі - қабылдаушы ұйым) уәкілетті өкілдерінен тұрады.
31-4. Келісу комиссиясы:
1) шартты бұзу күніндегі жағдай бойынша зейнетақы активтерін түгендеуді жүзеге асырады;
2) осы Ереженің 31-5-тармағында көрсетілген құжаттарды өткізіп беруші ұйымнан қабылдаушы ұйымға беру тәсілдерін және мерзімдерін айқындайды;
3) өткізіп беруші ұйымнан қабылдаушы ұйымға зейнетақы активтерін беру тәсілдерін және мерзімдерін айқындайды.
31-5. Келісу комиссиясының жұмысы барысында өткізіп беруші ұйым қабылдаушы ұйымға өткізіп беруші ұйымның жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін инвестициялық басқарудың барлық кезеңінде мынадай құжаттарды береді:
1) өткізіп беруші ұйымның бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын (жүзеге асырған) ұйымдарға зейнетақы активтері есебінен бағалы қағаздармен мәмілелер жасауға берген тапсырмаларының көшірмелері;
2) бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын (жүзеге асырған) ұйымдардың өткізіп беруші ұйымның зейнетақы активтерінің есебінен бағалы қағаздармен мәмілелер жасауға берген тапсырмаларының орындалуы туралы есептерінің көшірмелері;
3) өткізіп беруші ұйым зейнетақы активтерінің есебiнен бағалы қағаздармен дербес түрде мәмілелер жасаған кезде - осындай мәмілелердің жасалғандығын растайтын құжаттардың көшiрмелерi;
4) жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық шотынан кастодиан банкі берген үзiндi-көшiрмелердiң көшiрмелерi;
5) жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiнiң "ДЕПО"  қосалқы шотынан орталық депозитарийдің берген үзiндi-көшiрмелердiң көшiрмелерi;
6) зейнетақы активтерiн өткiзiп беру күнiне қолданылып жүрген,  зейнетақы активтерiнiң есебiнен екiншi деңгейдегi банктермен жасасқан (сатып алынған) банк салымы шарттарының (екiншi деңгейдегi банктердiң депозиттiк сертификаттарының) түпнұсқалары;

31-2. Не менее чем за десять рабочих дней до даты расторжения договора на инвестиционное управление пенсионными активами, указанной в уведомлении о его расторжении или определенной в соответствии с условиями договора, на основании приказа первого руководителя юридического лица - инициатора расторжения договора создается согласительная комиссия.
31-3. Согласительная комиссия состоит из уполномоченных представителей накопительного пенсионного фонда, Организации, с которой расторгается договор на инвестиционное управление пенсионными активами, и передающей пенсионные активы накопительного пенсионного фонда в инвестиционное управление другой Организации, либо Фонду (далее - передающая организация) и Организации, с которой заключается договор на инвестиционное управление пенсионными активами, либо Фонда (далее - принимающая организация).
31-4. Согласительная комиссия:
1) осуществляет инвентаризацию пенсионных активов по состоянию на дату расторжения договора;
2) определяет способы и сроки передачи от передающей организации к принимающей организации документов, указанных в пункте 31-5 настоящих Правил;
3) определяет способы и сроки передачи пенсионных активов от передающей организации к принимающей организации.
31-5. В ходе работы согласительной комиссии передающая организация передает принимающей организации следующие документы за весь период инвестиционного управления передающей организацией пенсионными активами накопительного пенсионного фонда:
1) копии поручений передающей организации организациям, осуществляющим (осуществлявшим) брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, на заключение сделок с ценными бумагами за счет пенсионных активов;
2) копии отчетов организаций, осуществляющих (осуществлявших) брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, об исполнении поручений передающей организации на заключение сделок с ценными бумагами за счет пенсионных активов;
3) при самостоятельном заключении передающей организацией сделок с ценными бумагами за счет пенсионных активов - копии документов, подтверждающих заключение таких сделок;
4) копии выданных банком-кастодианом накопительного пенсионного фонда выписок с его инвестиционного счета;
5) копии выданных центральным депозитарием выписок с субсчета "ДЕПО" пенсионных активов накопительного пенсионного фонда;
6) оригиналы действующих на день передачи пенсионных активов договоров банковского вклада с банками второго уровня (депозитных сертификатов банков второго уровня), заключенных (приобретенных) за счет пенсионных активов;

7) зейнетақы активтерiн өткiзiп беру күнiне мерзiмдерi өтiп кеткен зейнетақы активтерiнiң есебiнен екiншi деңгейдегi банктермен жасасқан банк салымы шарттарының көшiрмелерi;
8) шартты бұзу күнiнiң алдындағы айлардағы зейнетақы активтерiнiң бiр шартты бiрлiгiнiң орташа құны туралы анықтамалардың уәкiлеттi органға ұсынылған көшiрмелерi;
9) өткізіп беруші ұйымның зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруына қатысты өзге де құжаттар (келiсу комиссиясы мүшелерiнiң келiсiмдерi бойынша).
31-6. Келiсу комиссиясы жұмысының нәтижелерi бойынша мазмұнында мынадай мәлiметтерi бар зейнетақы активтерiн қабылдау-өткiзу актiсi ресiмделедi:
1) жинақтаушы зейнетақы қорының, өткізіп беруші ұйымның, қабылдаушы ұйымның және жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банкiнiң толық атауы (аталған ұйымдарды мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктерiне сәйкес);
2) жинақтаушы зейнетақы қорының, өткізіп беруші ұйымның және қабылдаушы ұйымның тiркелген (мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктерiне немесе статистикалық карточкаларына сәйкес) және нақты орналасқан жерi;
3) жинақтаушы зейнетақы қорының, өткізіп беруші ұйымның және қабылдаушы ұйымның банктiк деректемелері;
4) тиiстi қызмет түрлерiн жүзеге асыруға жинақтаушы зейнетақы қорына, өткізіп беруші ұйымға және қабылдаушы ұйымға берiлген лицензияның нөмiрi және берiлген күнi;
5) жинақтаушы зейнетақы қорының, өткізіп беруші ұйымның және қабылдаушы ұйымның бiрiншi басшысының және бас бухгалтерiнiң фамилиясы, аты, бар болса әкесінің аты;
6) зейнетақы активтерiнiң есебiнен жасалған инвестициялардың ағымдағы құн (есептелген кірісті қоса) бойынша жиынтық мөлшерi;
7) жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық шотынан оның шотына жүргiзiлген зейнетақы төлемдерi аударымдарының сомасы (инвестициялық шотқа қайта келiп түскен ақшаны есепке ала отырып);
8) инвестициялық шоттардағы ұлттық және шетелдiк валютамен көрсетiлген ақша қалдығы;
9) ұлттық бірдейлендіру нөмірлерін, санын (данамен), сатып алу бағасын, бір бағалы қағаз бойынша есептелген кірісті, бір бағалы қағаздың ағымдағы құнын, бағалы қағаздардың жалпы санын, есептелген кірістің жалпы сомасын, бағалы қағаздарға жасалған инвестициялардың ағымдағы құнын, зейнетақы активтерінің есебінен сатып алынған бағалы қағаздарға қатысты өзге де ықтимал мәліметтерін көрсете отырып өткiзiп берiлетiн бағалы қағаздардың тізбесі;
10) депонент банктердің атаулары, салымдардың сомалары, банктік салымы туралы шарт жасасқан күні, салымдар мерзімі, олар бойынша жылдық пайызбен сыйақы мөлшерлемелері, есептелген сыйақы сомалары, алынған сыйақы сомалары, зейнетақы активтері есебінен жүзеге асырылған салымдарға қатысты өзге де ықтимал мәліметтері көрсетіле отырып, екінші деңгейдегі банктердегі өткізіп берілетін салымдардың тізбесі;

7) копии договоров банковского вклада с банками второго уровня, заключенных за счет пенсионных активов, срок которых истек на день передачи пенсионных активов;
8) копии представленных уполномоченному органу справок о средней стоимости одной условной единицы пенсионных активов за месяцы, предшествующие дате расторжения договора;
9) иные документы, относящиеся к инвестиционному управлению пенсионными активами передающей организацией (по согласованию членов согласительной комиссии).
31-6. По результатам работы согласительной комиссии оформляется акт приема - передачи пенсионных активов, который содержит следующие сведения:
1) полное наименование накопительного пенсионного фонда, передающей организации, принимающей организации и банка-кастодиана накопительного пенсионного фонда, (в соответствии со свидетельствами о государственной (пере)регистрации названных организаций);
2) зарегистрированное (в соответствии со свидетельствами о государственной (пере)регистрации или статистическими карточками) и фактическое место нахождения накопительного пенсионного фонда, передающей организации и принимающей организации;
3) банковские реквизиты накопительного пенсионного фонда, передающей организации и принимающей организации;
4) номер и дата выдачи лицензии накопительного пенсионного фонда, передающей организации и принимающей организации на осуществление соответствующих видов деятельности;
5) фамилия, имя, при наличии - отчество первого руководителя и главного бухгалтера накопительного пенсионного фонда, передающей организации и принимающей организации;
6) суммарная величина инвестиций за счет пенсионных активов по текущей стоимости (включая начисленный доход);
7) сумма произведенных переводов с инвестиционного счета накопительного пенсионного фонда на его счет пенсионных выплат (с учетом обратно поступивших денег на инвестиционный счет);
8) остаток денег на инвестиционных счетах в национальной и в иностранной валюте;
9) перечень передаваемых ценных бумаг с указанием их национальных идентификационных номеров, количества (в штуках), цены приобретения, начисленного дохода по одной ценной бумаге, текущей стоимости одной ценной бумаги, общего количества ценных бумаг, общей суммы начисленного дохода, текущей стоимости инвестиций в ценные бумаги, иных возможных сведений, которые относятся к ценным бумагам, приобретенным за счет пенсионных активов;
10) перечень передаваемых вкладов в банках второго уровня с указанием наименования банков-депонентов, сумм вкладов, дат заключения договоров банковского вклада, сроков вкладов, ставок вознаграждения по ним в процентах годовых, начисленных сумм вознаграждения, полученных сумм вознаграждения, иных возможных сведений, которые относятся к вкладам, осуществленным за счет пенсионных активов;

11) міндеттемелердің сомалары, оның ішінде қателесіп есепке алынған сомалар, жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы төлемдері шотына аударуға жататын сома, өзге де кредиторлық берешек сомасы, жинақтаушы зейнетақы қорының және өткізіп беруші ұйымның зейнетақы активтерінің және инвестициялық кірістің есебінен төленуге жататын комиссиялық сыйақы сомасы, өзге ықтимал міндеттемелердің сомасы;
12) өткізіп беруші ұйымның зейнетақы активтерін инвестициялық басқару бойынша барлық кезеңдегі есептелген комиссиялық сыйақысының жалпы сомасы;
13) өткізіп беруші ұйымның жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін инвестициялық басқару бойынша барлық кезеңдегі инвестициялық кірістің және зейнетақы активтерінің есебінен төленген және төлеуге жататын жинақтаушы зейнетақы қорының және өткізіп беруші ұйымның комиссиялық сыйақыларының сомалары;
14) шартты бұзу күнiнiң алдындағы күннiң соңына зейнетақы активтерiнiң бiр шартты бiрлiгiнiң құнын есептеудiң нәтижелерi;
15) осы Ереженің 31-5-тармағына сәйкес көлемін көрсете отырып өткізіп берілетін құжаттардың тізбесі;
16) келісу комиссия мүшелерінің анықтауы бойынша өткізіп беруші ұйымнан қабылдаушы ұйымға өткiзiлетін қордың зейнетақы активтерiне қатысты өзге де ықтимал мәлiметтер.
31-7. Келісу комиссиясы өзінің жұмысын шартты бұзу күніне аяқтайды.
31-8. Зейнетақы активтерін қабылдау-өткізу актісі келісу комиссиясымен шартты бұзу күнiне жинақтаушы зейнетақы қоры, өткiзiп берушi ұйым, қабылдаушы ұйым, жинақтаушы зейнетақы қордың кастодиан банкi, уәкiлеттi орган үшiн бiр-бір данадан бес данада жасалады, жинақтаушы зейнетақы қорының, өткізіп беруші және қабылдап алушы ұйымның келісу комиссиясы мүшелерінің, бірінші басшының және бас бухгалтердің қолы қойылып және жинақтаушы зейнетақы қорының, өткізіп беруші және қабылдап алушы ұйымның мөр бедерімен расталады.
Зейнетақы активтерін қабылдау - өткізу актісінде жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банкiнiң осы қабылдау - өткізу актiсі деректерінің дұрыстығы туралы, кастодиан банктiң бiрiншi басшысы немесе оның жинақтаушы зейнетақы қорға кастодиандық қызмет көрсетудi жүзеге асыратын бөлiмшесiне жетекшiлiк жасайтын басшы қызметкерiнің қолымен және кастодиан банкі мөрiнiң бедерімен расталған белгiсi болуы тиіс;
Зейнетақы активтерін қабылдау - өткізу актiсін шартты бұзуға бастамашы ұйымның бiрiншi басшысы бекiтедi.
31-9. Зейнетақы активтерін қабылдау - өткізу актiсі ол бекітілген күннен бастап үш жұмыс күн ішінде уәкілетті органға ұсынылады.

11) сумма обязательств, в том числе ошибочно зачисленная сумма, сумма, подлежащая переводу на счет пенсионных выплат накопительного пенсионного фонда, сумма прочей кредиторской задолженности, сумма подлежащих к уплате комиссионных вознаграждений накопительного пенсионного фонда и передающей организации за счет пенсионных активов и инвестиционного дохода, сумма иных возможных обязательств;
12) общая сумма начисленного комиссионного вознаграждения передающей организации за весь период ее инвестиционного управления пенсионными активами;
13) сумма выплаченных и подлежащих к уплате комиссионных вознаграждений накопительного пенсионного фонда и передающей организации за счет пенсионных активов и инвестиционного дохода за весь период инвестиционного управления пенсионными активами накопительного пенсионного фонда, передающей организацией;
14) результаты расчета стоимости одной условной единицы пенсионных активов на конец последнего дня, предшествующего дате расторжения договора;
15) перечень документов, передаваемых в соответствии с пунктом 31-5 настоящих Правил, с указанием их объема;
16) иные возможные сведения, которые относятся к пенсионным активам фонда, передаваемым от передающей организации к принимающей организации по определению членов согласительной комиссии.
31-7. Согласительная комиссия завершает свою работу к дате расторжения договора.
31-8. Акт приема - передачи пенсионных активов составляется согласительной комиссией на дату расторжения договора в пяти экземплярах по одному экземпляру для накопительного пенсионного фонда, передающей организации, принимающей организации, банка-кастодиана накопительного пенсионного фонда, уполномоченного органа, подписывается членами согласительной комиссии, первым руководителем и главным бухгалтером накопительного пенсионного фонда, передающей организации и принимающей организации и заверяется оттиском печати накопительного пенсионного фонда, передающей организации и принимающей организации.
Акт приема - передачи пенсионных активов содержит отметку банка-кастодиана накопительного пенсионного фонда о достоверности данных акта приема - передачи, заверенную подписью первого руководителя банка-кастодиана или его руководящего работника, который курирует его подразделение, осуществляющее кастодиальное обслуживание накопительного пенсионного фонда, и оттиск печати банка-кастодиана.
Акт приема - передачи пенсионных активов утверждается первым руководителем организации - инициатора расторжения договора.
31-9. Акт приема - передачи пенсионных активов представляется уполномоченному органу в течение трех рабочих дней со дня его утверждения.

31-10. Зейнетақы активтерін қабылдаушы ұйымға инвестициялық басқаруға өткiзiп беру күнi - зейнетақы активтерін қабылдау - өткізу актiнiң бекiтiлген күнi болып танылады.
31-11. ұйымның зейнетақы активтерін инвестициялық басқару бойынша қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияның қолданылуы тоқтата тұрылған не қайтарып алған жағдайда, ұйым лицензияның қолданылуын тоқтата тұрылған не оны қайтарған күннен бастап бес күнтізбелік күн ішінде жинақтаушы зейнетақы қорына шарт бойынша міндеттемелердің тоқтатылғаны туралы хабарлама жібереді және ұйымның бірінші басшысының бұйрығы негізінде келісу комиссиясын құрады. Келісу комиссияның құрамы осы Ереженің 31-3-тармағымен белгіленеді.
Келісу комиссиясы он күн ішінде осы Ереженің 31-4 - 31-6, 31-8 - 3-10-тармағына сәйкес іс-шараларды жүзеге асырады.
5-тарау. Тәуекелдерді басқару жүйесі
Ескерту. 5-тарау алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07 N 135 ( қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқару жөніндегі қызметті жүзеге
асыру ережесінің 1-қосымшасы
Зейнетақы активтерінің есебінен сатып алуға рұқсат
берілген қаржы құралдарының тізбесі
1. Ұйым (Қор) қаржы құралдарының тізбесіне әрбір жеке Қордың инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерін зейнетақы активтерінің және оларға қойылатын талаптардың жалпы көлеміне байланысты орналастыра алады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.08.22 N 116 ; 2009.01.26. N 17 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 2009.02.27 N 27 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
N
Қаржы құралдарының атауы
1.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда), сондай-ақ мемлекет кепілімен шығарған бағалы қағаздар
2.
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген облигациялар
2-1.
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
3.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар
4.
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар мынадай талаптардың біріне сәйкес келген жағдайда:
банктердің халықаралық шәкіл бойынша Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-" төмен емес рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар болса;
банктер Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкіл бойынша "А-" темен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес сабақтас банктің еншілес резидент банктері болып табылса;
банктер кор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторындағы бірінші санатқа енгізілген эмитент банктер болып табылса.
5.
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" төмен емес халықаралық рейтинг бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар, мына халықаралық қаржы ұйымдары шығарған:
Халықаралық қайта құру және даму банкі;
Еуропа қайта құру және даму банкі;
Америка аралық даму банкі;
Халықаралық есеп-айырысу банкі;
Азия даму банкі;
Африка даму банкі;
Халықаралық қаржы корпорациясы;
Ислам даму банкі;
Еуропа инвестициялық банкі;
Еуразиялық даму банкі
6.
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ"-дан кем емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
7.
Шетел ұйымдары шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздар:
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-" ден төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар борыштық бағалы қағаздары;
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-" ден төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары;
Қазақстан Республикасы резиденті болып табылатын, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына кіргізілген шетел ұйымдардың акциялары.
8.
"Standard & Poor's principal stability fund ratings" "BBBm-"-ден төмен емес не "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" "BBBf-"-төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы бар инвестициялық қорлардың пайлары
9.
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздары:

31-10. Днем передачи пенсионных активов в инвестиционное управление принимающей организации признается дата утверждения акта приема - передачи пенсионных активов.
31-11. В случае приостановления действия лицензии на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами Организации либо ее лишения, Организация в течение пяти календарных дней с даты приостановления действия лицензии либо ее лишения направляет накопительному пенсионному фонду, уведомление о прекращении обязательства по договору и создает согласительную комиссию на основании приказа первого руководителя Организации. Состав согласительной комиссии определяется пунктом 31-3 настоящих Правил.
Согласительная комиссия в течение десяти дней осуществляет мероприятия в соответствии с пунктами 31-4 - 31-6, 31-8 - 3-10 настоящих Правил.
Сноска. Глава 4-1 дополнена - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2007 года N 153 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Глава 5. Система управления рисками
Сноска. Глава 5 исключена постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 5 ).
Приложение 1
к Правилам осуществления деятельности
по инвестиционному управлению
пенсионными активами
Перечень финансовых инструментов, разрешенных
к приобретению за счет пенсионных активов
1. Перечень финансовых инструментов, в которые Организация
(Фонд) могут размещать находящиеся в инвестиционном управлении
пенсионные активы каждого отдельного Фонда и требования, предъявляемые к ним
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22.08.2008 N 116 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 26.01.2009 N 17 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 27.02.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
N
Наименование финансового инструмента
1.
Государственные ценные бумаги Республики
Казахстан (включая эмитированные в
соответствии с законодательством других
государств), выпущенные Министерством финансов
Республики Казахстан и Национальным Банком
Республики Казахстан, а также ценные бумаги,
выпущенные под гарантию государства
2.
Облигации, выпущенные местными исполнительными
органами Республики Казахстан, включенные в
официальный список фондовой биржи
2-1.
Долговые ценные бумаги, выпущенные Акционерным
обществом «Фонд национального благосостояния
«Самрук-Казына»
3.
Вклады в Национальном Банке Республики
Казахстан
4.
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан, при соответствии одному из следующих
условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже "ВВ-" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's", или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzBB-" по национальной шкале "Standard &
Poor's";
банки являются дочерними банками-резидентами,
родительский банк-нерезидент которых имеет
долгосрочный кредитный рейтинг по международной
шкале агентства "Standard & Poor's" не ниже
"А-" или рейтинговую оценку аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств;
банки являются банками-эмитентами,
включенными в первую категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи.
5.
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми организациями,
имеющие международную рейтинговую оценку не
ниже «ВВВ-» агентства «Standard & Poor's» или
рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, выпущенные следующими
международными финансовыми организациями:
Международным банком реконструкции и развития;
Европейским банком реконструкции и развития;
Межамериканским банком развития;
Банком международных расчетов;
Азиатским банком развития;
Африканским банком развития;
Международной финансовой корпорацией;
Исламским банком развития;
Европейским инвестиционным банком;
Евразийским банком развития.
6.
Ценные бумаги, имеющие статус государственных,
выпущенные центральными правительствами
иностранных государств, имеющих суверенный
рейтинг не ниже "ВВВ-"агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств
7.
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные
иностранными организациями:
долговые ценные бумаги, имеющие международную
рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-"
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств;
акции иностранных эмитентов, имеющих
международную рейтинговую оценку не ниже
"ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств;
акции юридических лиц, включенные в первую
категорию сектора "акции" официального списка
фондовой биржи.
8.
Паи инвестиционных фондов, имеющих
международную рейтинговую оценку
"Standard & Poor's principal stability fund
ratings" не ниже "BBBm-" либо "Standard &
Poor's Fund credit quality ratings" не
ниже "BBBf-"
9.
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные
организациями Республики Казахстан в
соответствии с законодательством Республики
Казахстан и других государств:

1) Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"ден төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ" төмен емес рейтингтік бағасы бар, оның ішінде кор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторындағы бірінші немесе екінші санатқа енгізілген ұйымдардың акциялары;
2) қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторындағы бірінші немесе екінші санатқа енгізілген ұйымдар акциялары;
3) Standard & Poor's агенттігінің "В-" ден төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzВ-" төмен емес рейтингі бар, оның ішінде қор биржасының ресми тізіміне енгізілген борыштық бағалы қағаздар;
4) қор биржасының ресми тізіміндегі "рейтинг бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатына енгізілген борыштық бағалы қағаздар;
5) Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары;
6) басқарушы компаниясы қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын аралық пай инвестициялық қорларының пайлары.
9-1.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған, "Standard & Рооr's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар не қор биржасының "Инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" ресми тізіміне енгізілген, мына талаптарға сәйкес келетін жылжымайтын мүлік қорларының акциялары:
шығарылған бағалы қағаздар және/немесе басқа міндеттемелер бойынша жылжымайтын мүлік қоры міндеттемелерінің мөлшері жиынтығында жылжымайтын мүлік қорының меншікті капиталының он пайызынан аспайды;
жылжымайтын мүлік қорының инвестициялық кірістерінің жетпіс бес пайызынан аспайтынын жылжымайтын мүлікті жалға беру нәтижесінде алынған кіріс құрайды;
жылжымайтын мүлік қорының активтерін құрайтын жылжымайтын мүлік қорының басқарушы компаниясынан және оның аффилиирленген тұлғаларынан сатып алынбаған;
жылжымайтын мүлік қорының активтеріне кіретін жылжымайтын мүлікке ауыртпалық салынбаған не ол сенімгерлік басқаруға өткізілген;
жалға беру шартымен белгіленген жылжымайтын мүлік қорының активтеріне кіретін жылжымайтын мүлік объектілерін жалға беру мерзімі бір жылдан кем еместі құрауы тиіс;
жылжымайтын мүлік қорының активтерінің құрамына кіретін жылжымайтын мүлік объектілері оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу жөніндегі өтініш берілген күнге дейінгі екі жыл ішінде жалға беріледі
10.
Лондонның қымбат металдар рыногы қауымдастығының (London bullion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандартына сәйкес келетін тазартылған қымбат металдар және "Лондондық сапалы жеткізу" стандарты ретінде ("London good delivery") осы қауымдастықтың құжаттарында белгіленген металл депозиттері, оның ішінде, Standard & Poor's агенттігінің "АА-" ден төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар резидент банктердің акциялары 12 айдан астам емес мерзімде
11.
"Standard & Poor's" агенттігінің "BBB-" төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар ие ұйымдар шығарған Principal protected notes және олар бойынша негізгі борыш сомасын толық қайтару жөніндегі эмитенттің кепілдемесі белгіленген
12.
Депозитарлық қолхаттар:
Осы тізбеде көрсетілген базалық активтері акциялар болып табылатын депозитарлық тілхаттар, фьючерстер, опциондар, своптар, форвардтар, базалық активтері мыналар болып табылатын:
зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдары;
шетел валютасы;
мынадай есеп айырысу көрсеткіштері (индекстер):

1) акции организаций, имеющих рейтинговую
оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzBB-" по национальной шкале "Standard &
Poor's";
2) акции организаций, включенные в первую или
вторую категории сектора "акции" официального
списка фондовой биржи;
3) долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую
оценку не ниже "В-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не
ниже "kzB-" по национальной шкале "Standard &
Poor's";
4) долговые ценные бумаги, включенные в
категорию "долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки" официального списка
фондовой биржи;
5) инфраструктурные облигации организаций
Республики Казахстан;
6) паи интервальных паевых инвестиционных
фондов, управляющая компания которых является
юридическим лицом, созданным в соответствии с
законодательством Республики Казахстан,
включенные в официальный список фондовой биржи.
9-1.
Акции фондов недвижимости, созданных в
соответствии с законодательством Республики
Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже
"ВВ-" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств либо включенные в
категорию "Ценные бумаги инвестиционных фондов"
официального списка фондовой биржи,
соответствующие следующим требованиям:
размер обязательств фонда недвижимости по
выпущенным ценным бумагам и (или) другим
обязательствам в совокупности не превышают
десяти процентов собственного капитала фонда
недвижимости;
не менее семидесяти пяти процентов
инвестиционных доходов фонда недвижимости
составляют доходы, полученные в результате
сдачи в аренду недвижимого имущества;
недвижимость, составляющая активы фонда
недвижимости, не приобретена у управляющей
компании фонда недвижимости и ее
аффилиированных лиц;
недвижимость, входящая в активы фонда
недвижимости, не обременена либо передана в
доверительное управление;
срок сдачи в аренду объектов недвижимости,
входящих в активы фонда недвижимости,
установленным договором аренды, составлять не
менее одного года;
объекты недвижимости, входящие в состав
активов фонда недвижимости, сдаются в аренду в
течение двух лет до дня подачи заявления о
включении его ценных бумаг в официальный список
10.
Аффинированные драгоценные металлы,
соответствующие международным стандартам
качества, принятым Лондонской ассоциацией
рынка драгоценных металлов (London bullion
market association) и обозначенным в
документах данной ассоциации как стандарт
"Лондонская качественная поставка" ("London
good delivery") и металлические депозиты, в
том числе, в банках-нерезидентах Республики
Казахстан, обладающих рейтинговой оценкой не
ниже "АА" агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, на срок не более 12
месяцев
11.
Principal protected notes, выпущенные
организациями, имеющими рейтинговую оценку не
ниже "ВВВ-" агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, и по которым установлена
гарантия эмитента по полному возврату суммы
основного долга
12.
Депозитарные расписки, базовым активом которых
являются акции, указанные в настоящем Перечне,
фьючерсы, опционы, свопы, форварды базовым
активом которых являются:
финансовые инструменты, разрешенные к
приобретению за счет пенсионных активов;
иностранная валюта;
следующие расчетные показатели (индексы):

Ескерту. 5-қосымша алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07 N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқару жөніндегі қызметті жүзеге
асыру ережесінің 6-қосымшасы
Ескерту. 6-қосымша алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07 N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.

Сноска. Приложение 5 исключено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 5 ).
Приложение 6
к Правилам осуществления
деятельности по инвестиционному
управлению пенсионными активами
Дополнительные критерии требований,
обязательные для выполнения Организациями (Фондами)
Сноска. Приложение 6 исключено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 5 ).