Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилища, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций
Решение Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 29 ноября 2006 года N 37/352. Зарегистрировано Управлением юстиции города Балхаша Карагандинской области 14 декабря 2006 года за N 8-4-52. Утратило силу - решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 30 июля 2010 года N 32/259
Сноска. Утратило силу - решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 30.07.2010 N 32/259.
Сноска. Наименование в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3); с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
В соответствии с пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилища, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций (приложение).
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3); с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
2. Признать утратившим силу решения городского маслихата от 15 июня 2006 года N 34/326 "Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам городских сетей и телекоммуникаций" (регистрационный номер в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов – 8-4-40, опубликовано в газетах "Балқаш өңірі" от 14 июля 2006 года N 58, "Северное Прибалхашье" от 14 июля N 43-44).
3. Контроль за выполнением данного решения возложить на постоянную комиссию городского маслихата по бюджету, защите прав человека, социальной сфере (Баймаганбетов Е.К.).
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии                        А. Омарова
Секретарь городского маслихата             Л. Коробейникова
"СОГЛАСОВАНО"
Заместитель акима города                   Тукбаева Л.М.
27 ноября 2006 года
Начальник
отдела занятости и
социальных программ                        Адамова К.К.
27 ноября 2006 года
Заведующая
отделом финансов                           Томпиева Ж.К.
27 ноября 2006 года
Утверждено
решением городского маслихата
от 29 ноября 2006 года N 37/352
Правила
предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилища, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций

Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеуге тұрғын үй жәрдемақыларын беру Қағидаларын бекіту туралы
Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2006 жылғы 29 қарашадағы N 37/352 шешімі. Қарағанды облысы Балқаш қаласы Әділет басқармасында 2006 жылғы 14 желтоқсанда N 8-4-52 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2010 жылғы 30 шілдедегі N 32/259 шешімімен
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2010.07.30 N 32/259 шешімімен.
Ескерту. Атауы жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 97 бабының 2 тармағына сәйкес қалалық мәслихат ШЕШТІ:
1. Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеуге тұрғын үй жәрдемақыларын беру Қағидалары бекітілсін (қосымша)
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз); 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
2. Қалалық мәслихаттың 2006 жылғы 15 маусымдағы N 34/326 "Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларын бәру және қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы беру Қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркеу нөмірі - 8-4-40, "Балқаш өңірі" газетінің 2006 жылғы 14 шілдедегі N 58 санында, "Северное Прибалхашье" газетінің 2006 жылғы 14 шілдедегі N 43-44 санында жарияланған) шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың бюджет, адам құқығын қорғау, әлеуметтік сала бойынша тұрақты комиссиясына (Баймағанбетов Е.К.) жүктелсін.
4. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енеді.
Сессия төрағасы                            А. Омарова
Қалалық мәслихаттың хатшысы                Л. Коробейникова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қала әкімінің
орынбасары                                 Тукбаева Л.М.
27 қараша 2006 жыл
Жұмыспен қамту және
әлеуметтік бағдарламалар
бөлімінің бастығы                          Адамова К.Қ.
27 қараша 2006 жыл
Қаржы бөлімінің
меңгерушісі                                Томпиева Ж.Қ.
27 қараша 2006 жыл
Қалалық мәслихаттың
2006 жылғы 29 қарашадағы
N 37/352 шешімімен
бекітілген
Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеуге тұрғын үй жәрдемақыларын беру Қағидалары

Сноска. Наименование в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3); с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за телефон" от 9 сентября 2004 года N 949, постановлением Правительства Республики Казахстан "Об утверждении Программы развития жилищно-коммунальной сферы в Республике Казахстан на 2006-2008 годы" от 15 июня 2006 года N 553 и определяют порядок предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий.
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченная организация по выдаче пособий – банки второго уровня или организации, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на осуществление отдельных видов банковских операций;
2) совокупный доход – общая сумма доходов, полученных семьей, как в денежной, так и в натуральной форме;
3) семья – круг лиц, связанных имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака, родства, усыновления или иной формы принятия детей на воспитание, совместно проживающих и зарегистрированных по одному адресу в порядке установленном законодательством;
4) заявитель (физическое лицо) – лицо, обратившееся от себя лично или от имени семьи за назначением жилищного пособия (далее заявитель);
5) жилищные пособия – компенсация, предоставляемая малообеспеченным слоям населения для возмещения затрат по оплате содержания жилища, расходов на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребления коммунальных услуг, а также по повышению тарифов абонентской платы за телефон абонентам сетей телекоммуникаций;
6) уполномоченный орган по назначению жилищного пособия – местный исполнительный орган города (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решениями Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3); от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).

Ескерту. Атауы жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен; өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Телефон үшін абоненттік ақы тарифтерiнің арттырылуына өтемақы төлеудiң кейбiр мәселелерi туралы" 2004 жылғы 9 қыркүйектегі N 949 қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасында тұрғын үй-коммуналдық саланы дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы" 2006 жылғы 15 маусымдағы N 553 қаулысына сәйкес әзірленген және аз қамтылған азаматтарға тұрғын үй жәрдемақысын беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
1. Жалпы ережелер
Осы Қағидаларда мынандай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жәрдемақыны беру жөнiндегi уәкілеттi ұйым – екiншi деңгейдегi банктер немесе банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң лицензиясы бар ұйымдар;
2) жиынтық табыс – отбасының ақшалай да, заттай да нысанда алған табысының жалпы соммасы;
3) отбасы – заңнамада белгіленген тәртіппен бір мекен-жай бойынша бірге тұратын және тіркелген, отбасы құрамында тұратын некеден, туыстықтан, асырап алудан немесе балаларды тәрбиелеуге алудың басқа да нысандарынан туындайтын мүліктік және мүліктік емес жеке құқықтармен және міндеттермен байланысатын тұлғалар тобы;
4) өтініш беруші (жеке тұлға) – жеке өз басы немесе отбасы атынан тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауға өтініш беруші тұлға (бұдан әрі - өтініш беруші);
5) тұрғын үй жәрдемақысы – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу шығындарына, тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметті тұтыну, төлем шығындарын қайтару үшін, сондай-ақ телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылулары бойынша тұрғындардың аз қамтылған топтарына берілетін өтемақы;
6) тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау жөніндегі уәкілетті орган – қаланың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі - уәкілетті орган).
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.

2. Жилищные пособия предоставляются лицам, постоянно проживающим в данном населенном пункте, в том случае, если расходы на оплату содержания жилья, капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг в пределах нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, но не более фактически занимаемой общей площади, нормативов расходов на содержание жилища и потребление коммунальных услуг, а также повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам сетей телекоммуникаций в бюджете семьи превышают долю предельно допустимых расходов на эти цели.
Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилища и потребления коммунальных услуг устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 8 процентов.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3); с изменениями, внесенными решениями Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 27.06.2007 N 44/430 (порядок введения в действие см. в пункте 3); от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
2. Определение нормативов оказания жилищных пособий
3. Жилищное пособие предоставляется уполномоченным органом по месту жительства заявителя по следующим нормам:
1) нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, эквивалентны нормам предоставления жилья на каждого члена семьи, установленным жилищным законодательством (18 квадратных метров), социальная норма площади для одиноких граждан, проживающих в многокомнатных квартирах - 30 квадратных метров;
2) норма потребления коммунальных услуг на одного человека:
газа:
в домах, оборудованных газовыми плитами, при наличии центрального горячего водоснабжения – 8 килограмм в месяц;
в домах, оборудованных газовыми плитами, при отсутствии центрального горячего водоснабжения – 10 килограмм в месяц;
твердого топлива:
на отопление 1 квадратного метра площади – 346 килограмм для домов 1-2 этажной постройки (в расчете на отопительный сезон 7 месяцев), но не более 9 тонн угля на дом. При расчете жилищного пособия применяется цена на уголь, сложившаяся в городе Балхаш за истекший квартал по данным органов статистики;
потребление электроэнергии на семью по фактическим расходам, но не более:
150 киловатт в домах, оборудованных газовыми плитами;
250 киловатт в домах, оборудованных электрическими плитами.
3) нормы потребления холодной, горячей и фекальных вод, мусороудаления, эксплуатационных расходов и расходы на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума независимо от формы управления (кооператив собственников квартир, комитет самоуправления, домовые комитеты и так далее) устанавливаются органом, утверждающим тариф.

2. Тұрғын үй жәрдемақысы осы елді мекенде тұрақты тұратын адамдарға мынандай жағдайда, егер тұрғын үйді ұстау, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу, өтемақы шараларымен қамтамасыз етілетін, тұрғын үй ауданының мөлшері шегінде коммуналдық қызметтерді тұтыну, бірақ нақты тұратын жалпы ауданнан, тұрғын үйді ұстаға және коммуналдық қызметтерді тұтыну, сондай-ақ телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуы шығындар мөлшерлерінен артық емес отбасы бюджетінде осы мақсаттарға рұқсат етілетін шығындар шегіндегі үлесінен артық болса беріледі.
Коммуналдық қызметтерді тұтыну және тұрғын үйді ұстауды төлеуге рұқсат етілетін шығындар шегіндегі үлесі отбасының жиынтық табысына 8 пайыз мөлшерде белгіленеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.06.27 N 44/430 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
2. Көрсетілетін тұрғын үй жәрдемақысының мөлшерін анықтау
3. Тұрғын үй жәрдемақысы өтініш берушінің тұрғылықты жері бойынша уәкілетті органдарымен келесі мөлшерде беріледі:
1) өтемақымен қамтылған тұрғын үй алаңының нормалары тұрғын үй заңнамаларымен бекітілген (18 шаршы метр) отбасының әр мүшесіне ұсынылған тұрғын үй нормаларына балама, көп бөлмелі пәтерлерде тұратын жалғызілікті азаматтар үшін - 30 шаршы метр;
2) бір адамға тұтынылған коммуналдық қызметтер мөлшері:
газ:
газ плитасымен жабдықталған үйлерде, орталықтандырылған ыстық су болған жағдайда - айына 8 килограмм;
газ плитасымен жабдықталған үйлерде, орталықтандырылған ыстық су болмаған жағдайда – айына 10 килограмм;
қатты отын:
1 шаршы метр алаңды жылытуға – 1-2 қабатта салынған үйлер үшін 346 килограмм, (жылу беру мерзімі 7 айға есептегенде), үйге 9 тонна көмірден артық болмауы тиіс. Тұрғын үй жәрдемақысын есептеу барысында статистика органдарының мәліметтері бойынша өткен тоқсандағы Балқаш қаласында қалыптасқан көмір бағасы қолданылады;
отбасына электр қуатын тұтыну нақты шығындар бойынша, артық болмауы тиіс:
газ плитасымен жабдықталған үйлерде - 150 киловатт;
электр плитасымен жабдықталған үйлерде – 250 киловатт.
3) cуық, ыстық және фекальдық суларды, қоқыс төккішті, эксплуатациялық шығындарды тұтыну нормалары және кондоминиум объектісінің мүлкін күрделі жөндеу шығындары басқару нысанына байланыссыз (пәтер иелерінің кооперативі, өзін-өзі басқару комитеті, үй комитеттері және әрі қарай), тарифтерді бекітетін органдармен белгіленеді.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
4. Оплата содержания жилища и потребления коммунальных услуг сверх установленной нормы производится на общих основаниях.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
5. Сумма повышения тарифа абонентской платы за телефон социально защищаемым гражданам, являющимся абонентами сетей телекоммуникаций, подлежит компенсации в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными решениями Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3); от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
5-1. Компенсация расходов на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума осуществляется через механизм жилищного пособия в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
3. Порядок назначения и выплаты жилищных пособий
6. Жилищные пособия назначаются уполномоченным органом физическим лицам, постоянно проживающим в данной местности и являющимися собственниками или пользователями (нанимателями, арендаторами) жилища. Пенсионерам, являющимся собственниками квартир, в составе семьи которых проживают дети, внуки, пособие назначается на пенсионеров без учета детей и внуков. Документы на жилищные пособия оформляются (по обращению заявителя) уполномоченным органом или через центр обслуживания населения.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
7. Семьи, имеющие в частной собственности более одной единицы жилища (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду) или поднаем, утрачивают право на получение жилищного пособия.
Сноска. Пункт 7 в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
8. Не имеют право на получение жилищного пособия семьи, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся по дневной форме обучения, не служат в армии, не зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости и не являются получателями государственного социального пособия, за исключением лиц, осуществляющих уход за инвалидами и лицами старше восьмидесяти лет, признанными нуждающимися в уходе, или занятых воспитанием ребенка (одного и более) в возрасте до трех лет, а также воспитанием четырех и более детей до окончания младшим ребенком первого класса (но не старше девяти лет), получателей государственного социального пособия по случаю потери кормильца на себя и на детей, до исполнения младшему ребенку восьми лет.

Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
4. Тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтерді белгіленген мөлшерден жоғары тұтыну төлемі жалпы негізде жүргізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
5. телекоммуникация желілерінің абоненттері болып табылатын, әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуының сомасы Қазақстан Республикасы Үкіметімен белгіленген тәртіпте өтемақы белгіленеді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
5-1. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу шығындарының өтемақысы Қазақстан Республикасы Үкіметімен белгіленген тәртіпте тұрғын үй жәрдемақысы механизмі арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 5-1-тармақпен толықтырылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
3.Тұрғын үй жәрдемақыларын тағайындау және төлеу тәртібі
6. Тұрғын үй жәрдемақылар уәкілетті органмен осы елді мекенде тұрақты тұратын және үй иелері немесе пайдаланушысы болып табылатын (жалға алушы, жалдаушы) жеке тұлғаларға тағайындалады. Отбасы құрамында балалары, немерелері бірге тұратын, пәтер иесі болып табылатын зейнеткерлерге жәрдемақы балалары мен немерелері есепке алынбай тағайындалады. Тұрғын үй жәрдемақысына құжаттар (өтініш берушінің арызы бойынша) өкілетті органмен немесе халыққа қызмет көрсету орталығымен рәсімделеді.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
7. Жеке меншігінде біреуден көп тұрғын үйі бар (пәтер, үй) немесе тұрғын үйлерін жалдайтын (жалға беретін) немесе қосымша жалдайтын отбасылары тұрғын үй жәрдемақысын алуға құқықтарын жоғалтады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
8. Күтімге мұқтаж деп танылған, сексен жастан асқан адамдарға және мүгедектерге күтім жасайтын, немесе үш жасқа дейінгі баланы тәрбиелеумен (біреу және одан да көп), сондай-ақ кіші баланың бірінші сыныпты аяқтауына дейін төрт және одан да көп балаларды тәрбиелеумен айналысатын (бірақ тоғыз жастан аспайтын) адамдарды, кіші бала сегіз жасқа толғанға дейін балаларға және өзіне арналған асыраушысынан айрылғандығы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушыларды есепке алмағанда, отбасылардың, егер оларда, жұмыс істемейтін, оқудың күндізгі нысаны бойынша оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтін, жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелмеген және мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушы болып табылмайтын еңбекке қабілетті адамдар бар болса тұрғын үй жәрдемақысын алуға құқығы жоқ.

Сноска. Пункт 8 в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
9. В случае возникновения конфликтных, спорных или нестандартных ситуаций решение вопроса о назначении жилищного пособия может быть вынесено на рассмотрение специальных комиссий при уполномоченном органе. При несогласии с решением комиссии претендент на жилищное пособие имеет право обжаловать его в судебном порядке.
10. Размер жилищных пособий не может превышать суммы фактически начисленной платы за содержание жилища, коммунальные услуги, повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам сетей телекоммуникаций и суммы расходов на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума.
Сноска. Пункт 10 в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3); с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
10-1. Сведения о фактически начисленной сумме за содержание жилища, коммунальные услуги предоставляются по запросу уполномоченного органа услугодателями на бумажных или электронных носителях, либо физическими лицами на бумажных носителях.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
11. Жилищные пособия предоставляются в наличной и безналичной форме.
Безналичная форма – это уменьшение платежа за содержание жилища и коммунальные услуги на сумму равную сумме жилищного пособия. Сумма жилищного пособия перечисляется поставщикам коммунальных услуг.
Наличная форма устанавливается в виде денежных выплат. Выплата жилищных пособий осуществляется уполномоченной организацией по выдаче пособий путем зачисления на счета по вкладам граждан за счет бюджетных средств.
Право выбора формы оплаты жилищного пособия (наличная или безналичная) предоставляется получателю.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
12. Финансирование выплат жилищных пособий осуществляется за счет бюджетных средств.
4. Сроки и периодичность предоставления жилищных пособий
13. Жилищные пособия назначаются с месяца подачи заявления со всеми необходимыми документами сроком на шесть месяцев, с ежеквартальным предоставлением сведений о доходах и составе семьи. Перерегистрация получателей жилищных пособий аналогична первоначальной процедуре оформления.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
9. Дау-жанжал туған кезде немесе сәйкес келмейтін жағдайлар болған кезде тұрғын үй жәрдемақысы туралы мәселені шешу үшін уәкілетті орган жанындағы арнайы комиссияның қарауына енгізіледі. Комиссия шешімімен келіспеген жағдайда жәрдемақыға үміткер тұлға оған сот тәртібімен шағымдануға құқылы.
10. Тұрғын үй жәрдемақысының мөлшері кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу шығындарының сомасынан және телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуы, коммуналдық қызметтер, тұрғын үйді ұстау үшін нақты есептелген соммасынан артылуы мүмкін емес.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
10-1. Тұрғын үйді ұстау, коммуналдық қызметтер үшін нақты есептелген сома туралы мәліметтер уәкілетті органның сұранымы бойынша қызмет көрсетушілермен қағаз немесе электрондық тасығыштарда, не жеке тұлғалармен қағаз тасығыштарда беріледі.
Ескерту. Қағида 10-1-тармақпен толықтырылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
11. Тұрғын үй жәрдемақысы қолма-қол немесе қолма-қол ақысыз беріледі.
Қолма-қол ақысыз нысаны – бұл тұрғын үй жәрдемақысының тең сомасына коммуналдық қызметтер және тұрғын үйді ұстау үшін төлемді азайту. Тұрғын үй жәрдемақысының соммасы коммуналдық қызметтерді жеткізушіге аударылады.
Қолма-қол нысаны ақшалай төлем түрінде белгіленеді. Тұрғын үй жәрдемақысының төлемі жәрдемақылар төлеу жөніндегі уәкілетті ұйымдар бюджет қаражаты есебінен азаматтардың салымы бойынша есеп шоттарына аудару жолымен жүзеге асырылады.
Тұрғын үй жәрдемақыларын төлеу нысанын таңдау құқығы (қолма-қол немесе қолма-қол ақысыз) алушыға беріледі.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
12. Тұрғын үй жәрдемақылары төлемдерін қаржыландыру бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
4. Тұрғын үй жәрдемақыларын беру мерзімдері
13. Тұрғын үй жәрдемақылар тоқсан сайын отбасы құрамы және табыстары туралы мәліметтерді бере отырып, барлық қажетті құжаттармен өтініш берілген айдан бастап алты айға тағайындалады. Тұрғын үй жәрдемақысын алушылардың қайта тіркелуі құжаттарды алғаш рет тапсырған рәсіміне сәйкес болады.

14. Получатели жилищного пособия должны в течение пятнадцати дней информировать уполномоченный орган или центр обслуживания населения об обстоятельствах, влияющих на право получения или на размер жилищного пособия.
При предоставлении заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, собственник (наниматель) возвращает незаконно полученную сумму в добровольном порядке, а в случае отказа в судебном порядке.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
15. При изменении доли предельно допустимых расходов семьи на оплату содержания жилища и коммунальных услуг, ставок и тарифов на коммунальные услуги, производится перерасчет ранее назначенных пособий с момента наступления соответствующих изменений.
Сноска. Пункт 15 в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
16. При определении права на пособие в семье не учитываются лица, временно проживающие в других городах, что подтверждается соответствующим документом.
5. Порядок обращения и начисления жилищного пособия
17. За назначением жилищного пособия заявитель обращается в уполномоченный орган по месту жительства со следующими документами:
1) заявление о назначении жилищного пособия;
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) копия правоустанавливающего документа на жилище (ордер, договор о приватизации, договор купли-продажи, договор дарения, свидетельство о праве на наследство, договор найма (аренды), решение суда о признании права собственности на жилище и другие);
4) копия документа, подтверждающего место жительства и состав семьи (книга регистрации граждан);
5) копия документа, подтверждающего семейное положение заявителя, за исключением одиноко проживающих лиц старше шестидесяти пяти лет (свидетельства о браке или расторжении брака, справка с государственных органов записи актов гражданского состояния, свидетельства о смерти и другие);
6) данные о роде деятельности членов семьи (копия трудовой книжки, справка с места работы и другие);
7) сведения (квитанция) о расходах по оплате за содержание жилища, коммунальных услуг;
8) копия документа, подтверждающего, что заявитель, является абонентом сетей телекоммуникаций (договор либо квитанция – счет за услуги телекоммуникаций);
9) сведения о доходах членов семьи (справка с места работы, учебы и другие);

14. Тұрғын үй жәрдемақысын алушылар он бес күннің ішінде тұрғын үй жәрдемақысын алу құқығына және мөлшеріне әсер ететін жағдайлар жөнінде уәкілетті органдарға немесе халыққа қызмет көрсету орталығына хабарлауы керек.
Өтемақының артық немесе заңсыз тағайындалуына әкеп соқтырған әдейі жалған мәліметтерді бергені үшін меншік иесі (жалдаушы) заңсыз алынған сомаларды өз еркімен қайтарады, бас тартқан жағдайда сот арқылы өндіріледі.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
15. Коммуналдық қызметтерге тарифтер мен ставкалардың және коммуналдық қызметтерді, тұрғын үйді ұстауды төлеуге отбасының рұқсат етілетін шығындар шегінің үлесі өзгерген жағдайда тиісті өзгерістер болған сәттен бастап бұрын тағайындалған жәрдемақылардың қайта есептеуі жүргізіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
16. Жәрдемақы алу құқығын анықтау кезінде басқа қалада уақытша тұратындығы тиісті құжатпен куәландырылған отбасының мүшесі есепке алынбайды.
5. Тұрғын үй жәрдемақыларын өтіну және есептеу тәртібі.
17. Тұрғын үй жәрдемақыларын тағайындау үшін өтініш беруші тұрғылықты жері бойынша уәкілетті органға келесі құжаттармен өтінеді:
1) тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау туралы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) тұрғын үйге құқығын белгілейтін құжаттың көшірмесі (ордер, жекешелендіру туралы шарт, сатып алу-сату шарты, сыйға тарту шарты, мұраға құқық туралы куәлік, жалдау (жалға беру) шарты, тұрғын үйге меншік құқығын тану туралы сот шешімі және басқалар);
4) отбасы құрамын (азаматтарды тіркеу кітабы) және тұрғылықты жерін анықтайтын құжаттың көшірмесі;
5) өтініш берушінің отбасы жағдайын анықтайтын құжаттың көшірмесі, жалғызілікті алпыс бес жастан асқан адамдарды қоспағанда (неке туралы немесе некені бұзу туралы куәлік, мемлекеттік азаматтық хал актілерін жазу органдарының анықтамасы, қайтыс болу туралы куәлік және басқалар);
6) отбасы мүшелерінің қызмет түрі жөнінде мәлімет (еңбек кітапшасының көшірмесі, жұмыс орнынан анықтама және басқалар);
7) тұрғын үйді ұстау, коммуналдық қызметтер үшін төлегені жөніндегі шығындар туралы мәліметтер (түбіртек);
8) өтініш берушінің телекоммуникация желілерінің абоненті екендігін анықтайтын (келісім шарт немесе телекоммуникация қызметтер есебінің түбіртегі) құжаттың көшірмесі;
9) отбасы мүшелерінің табысы жөнінде мәлімет (жұмыс, оқу қызмет орындарынан анықтама және басқалар);

10) безработные предоставляют справку уполномоченного органа по вопросам занятости по месту жительства.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными решениями Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3); от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
18. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
19. При необходимости уполномоченный орган имеет право обследовать материально-бытовое положение семьи, обратившейся за назначением жилищного пособия (по поручению специальной комиссии). Акт обследования приобщается в личное дело получателя жилищного пособия.
20. По результатам рассмотрения представленных документов составляется договор о предоставлении семье жилищного пособия. Указанный договор является основанием для предоставления жилищных пособий. Уполномоченным органом ежемесячно производится расчет начисления жилищного пособия, который прилагается к договору и выдается заявителю по мере обращения.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
21. В случае возникновения сомнения в достоверности информации уполномоченный орган вправе запрашивать, а юридические и физические лица обязаны предоставлять информацию о доходах лица, претендующего на получение жилищного пособия.
22. Размер жилищного пособия рассчитывается как разница между фактическим платежом получателя за содержание жилья и потребление коммунальных услуг, расходов на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, в пределах норм обеспечиваемых компенсационными мерами, суммой повышения тарифа абонентской платы за телефон абонентам сетей телекоммуникаций и предельно допустимым уровнем расходов семьи, претендующей на жилищное пособие.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными решениями Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3); от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
23. Совокупный доход семьи, претендующей на получение жилищного пособия (далее - совокупный доход), исчисляется уполномоченным органом.
24. При исчислении совокупного дохода в составе семьи учитываются все члены семьи, совместно проживающие, ведущие общее хозяйство и зарегистрированные по одному месту жительства.
При исчислении совокупного дохода семьи, в составе которой в расчетном периоде произошли изменения, учитываются (не учитываются) доходы прибывшего (выбывшего) члена семьи с первого месяца следующего квартала.

10) жұмыссыздар тұрғылықты жер бойынша жұмыспен қамту мәселесі жөніндегі уәкілетті органның анықтамасын тапсырады;
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
18. Құжаттың түпнұсқасымен және көшірмесі салыстырып тексеру үшін тапсырылады, одан соң түпнұсқа өтініш берушіге қайтарылып беріледі.
19. Қажеттілігіне қарай уәкілетті орган тұрғын үй жәрдемақысын тағайындауға өтініш білдірген отбасының материалдық-тұрмыстық жағдайын тексеруге құқығы бар (арнаулы комиссияның тапсырысы бойынша). Тексеру актісі тұрғын үй жәрдемақысын алушының жеке ісіне тіркеледі.
20. Тапсырылған құжаттарды қарау нәтижесінде отбасына тұрғын үй жәрдемақысын беру жөнінде келісім-шарт жасалады. Аталған келісім-шарт тұрғын үй жәрдемақысын беру үшін негіз болып табылады. Уәкілетті органмен ай сайын тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау есебі жүргізіледі, ол келісім-шартқа тіркеліп және өтініш берушінің өтініміне қарай беріледі.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
21. Мәліметтердің шындығына сенімсіздік туған жағдайда уәкілетті орган сұраныс жасауға құқықты, ал заңды тұлға мен жеке тұлғалар тұрғын үй жәрдемақысын алуға үміткер адамның табысы туралы мәлімет беруге міндетті.
22. Тұрғын үй жәрдемақысының мөлшері тұрғын үй жәрдемақысын алушының өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілген нормалар шегінде тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтерді пайдалану, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу шығындарына, тұлғалар тұрғын үй жәрдемақысын алуға үміткер отбасы шығындарының мүмкіндік шегіндегі деңгейі мен телекоммуникациялар желісінің абоненттеріне көтерілген тарифтер сомасы арасындағы айырмашылық ретінде есептеледі.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
23. Тұрғын үй жәрдемақысын алуға үмiткер отбасының жиынтық табысын (бұдан әрi – жиынтық табыс) уәкiлеттi орган есептейдi.
24. Отбасының жиынтық табысын есептегенде отбасы құрамында бірге тұратын, шаруашылықты бірге жүргізетін және тұрғылықты бір жерде тіркелген отбасының барлық мүшелері ескеріледі.
Есептi кезеңде құрамында өзгерiстер болған отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде келген (кеткен) отбасы мүшесiнiң табысы келесі тоқсанның бірінші айынан бастап есепке алынады (есепке алынбайды).

25. При исчислении совокупного дохода учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами в денежной или натуральной форме за квартал, предшествовавший кварталу обращения за жилищным пособием (далее – расчетный период).
26. Если один из членов семьи проработал менее квартала, за который исчисляется доход, в совокупном доходе семьи учитывается его доход за проработанное время в этом квартале.
27. При единовременном получении дохода (в том числе задолженности по заработной плате, алиментам, пенсии, пособиям), причитающегося к выплате более чем за один квартал, в совокупном доходе учитывается вся сумма дохода полученного в расчетном периоде.
28. Доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по рыночному курсу обмена валют в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и стандартами бухгалтерского учета.
29. Среднемесячный совокупный доход рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи за квартал на три месяца.
30. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами за расчетный период:
1) доходы, получаемые в виде оплаты труда, социальных выплат;
2) доходы от предпринимательской и других видов деятельности;
3) доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев;
4) доходы от личного подсобного хозяйства - приусадебного хозяйства, включающего содержание скота и птицы, садоводство, огородничество;
5) иные доходы.
31. В совокупном доходе семьи не учитываются:
1) государственная адресная социальная помощь;
2) жилищное пособие;
3) единовременное пособие на погребение;
4) единовременное государственное пособие в связи с рождением ребенка;
5) единовременная материальная помощь, оказываемая из бюджетных средств, к праздничным и юбилейным датам.
6) материальная помощь на открытие собственного дела и (или) развитие личного подсобного хозяйства.
В случае, если материальная помощь на открытие собственного дела и (или) развитие личного подсобного хозяйства использована не по назначению, совокупный доход исчисляется с учетом суммы оказанной помощи;
7) алименты, выплачиваемые одним из членов семьи на лиц, не проживающих в данной семье;
8) оплата поездки граждан на бесплатное или льготное протезирование;
9) содержание граждан на время протезирования;
10) стоимость льготного проезда граждан за пределы населенного пункта на лечение;
11) натуральные виды помощи, оказанные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в виде:
лекарственных препаратов;
санаторно-курортного лечения;
протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт);
средств передвижения (кресло-коляски) и других средств реабилитации, выделенных инвалидам;
бесплатного питания и помощи, оказываемой в организациях образования в соответствии с законодательством об образовании;

25. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде тұрғын үй жәрдемақсына өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсандағы (бұдан әрi - есептi кезең) Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде ақшалай немесе заттай түрде алынған табыстың барлық түрлерi есептеледі.
26. Егер отбасының бір мүшесі табыс есептелетін тоқсаннан аз уақыт жұмыс істесе, осы тоқсанда жұмыс істеген уақыттағы барлық табысы отбасының жиынтық табысына есептеледі.
27. Бір тоқсанан астам уақытқа төленуге тиесілі табыс бiр мезгілде алынған кезде (оның iшiнде жалақы, алимент, зейнетақы, жәрдемақылар бойынша берешектер) жиынтық табысқа есептiк кезеңде алынған табыстың барлық соммасы есептеледі.
28. Шетелдік валютада алынған табыс Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есеп беру туралы заңнамасында және бухгалтерлік есеп стандарттарында белгіленген тәртіппен валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютаға қайта есептеледі.
29. Орташа айлық жиынтық табыс отбасының тоқсан ішіндегі жиынтық табысын үш айға бөлу жолымен есептеледі.
30. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде есептi кезеңде алынған табыстың барлық түрлерi есепке алынады:
1) еңбекақы, әлеуметтiк төлемдер түрiнде алынатын табыс;
2) кәсiпкерлiк және басқа да қызмет түрлерiнен түсетiн табыс;
3) балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент түрiндегi табыс;
4) жеке қосалқы шаруашылықтан - мал мен құс ұстауды, бағбандықты, бақша өсiрудi қамтитын үй жанындағы шаруашылықтан түсетін табыс;
5) өзге де табыс.
31. Отбасының жиынтық табысында есепке алынбайды:
1) мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек;
2) тұрғын үй жәрдемақысы;
3) жерлеуге арналған бiр жолғы жәрдемақы;
4) бала тууына байланысты берiлетiн бiр жолғы мемлекеттiк жәрдемақы;
5) бюджеттік қаражат бойынша бір жолғы көрсететін, мерекелік және мерейтойлық күндерге орай, материалдық көмек;
6) жеке iсiн ашуға және (немесе) жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға арналған материалдық көмек.
Егер жеке iсiн ашуға және (немесе) жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға арналған материалдық көмек мақсатына сай пайдаланылмаса, жиынтық табыс көрсетілген көмек сомасын ескере отырып есептеледi;
7) отбасы мүшелерінің бipeуi осы отбасында тұрмайтын адамдарға төлейтiн алимент;
8) азаматтардың тегiн немесе жеңiлдiкпен протездеуге бару жолына ақы төлеу;
9) протездеу уақытында азаматтарды ұстау;
10) азаматтардың елдi мекеннен тыс жерлерге емделуге тегiн немесе жеңілдiкпен жол жүру құны;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, заттай түрiнде көрсетiлген көмек түрлерi:
дәрілiк препараттар;
санаторийлiк-курорттық емдеу;
протездік-ортопедиялық бұйымдар (жасау және жөндеу);
жүрiп-тұру құралдары (кресло-арбалар) мен мүгедектерге бөлiнген басқа да сауықтыру құралдары;
білім беру туралы заңнамаға сәйкес бiлiм беру ұйымдарында көрсетілетін көмек пен тегін тамақтандыру;

12) благотворительная помощь в денежном и натуральном выражении;
13) помощь, оказанная семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций.
14) средства, предусмотренные законодательными актами по вопросам миграции населения, оралманам на:
возмещение расходов по проезду к постоянному месту жительства и провозу имущества (в том числе скота);
приобретение жилья по месту прибытия и выплату единовременных пособий;
15) помощь в денежном или натуральном выражении, оказываемая отдельным категориям граждан из местных бюджетов, в том числе:
социальная помощь на проезд на внутригородском общественном транспорте (кроме такси);
социальные выплаты в связи с ростом цен на продукты питания.
Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
32. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются доходы, кроме указанных в пункте 31 настоящих Правил полученные в виде:
1) начисленных работодателем сумм в качестве оплаты труда, а именно:
все виды заработной платы, в том числе сдельная, повременная, а также премии, доплаты, надбавки в денежной и натуральной формах (независимо от источника финансирования, включая денежные суммы, выплачиваемые работникам в соответствии с законодательством Республики Казахстан за период, когда за ними в соответствии с законодательством Республики Казахстан сохраняется заработная плата);
заработная плата, сохраняемая на время отпуска, а также денежная компенсация за неиспользованный трудовой отпуск;
компенсации, выплачиваемые при расторжении индивидуального трудового договора в случаях ликвидации организации (юридического лица) или прекращения деятельности работодателя (физического лица), сокращения численности или штата работников в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
заработная плата за период выполнения временных, сезонных и общественных работ. Заработная плата работников, занятых на сезонных работах, учитывается в совокупном доходе семьи на момент ее получения. В период отсутствия заработной платы совокупный доход исчисляется без ее учета;
комиссионное вознаграждение, выплачиваемое страховым агентам и брокерам;
другие виды выплат, не учитываемые при исчислении заработной платы и выплачиваемые за счет средств организаций, кроме пособий на рождение ребенка и погребение;
денежное довольствие военнослужащих, в том числе, проходящих службу по контракту, и лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, а также приравненных к ним категорий граждан с учетом надбавок и доплат, за исключением денежного довольствия военнослужащих срочной службы;
оплаты труда по найму;
суммы погашенных ссуд, кредитов, выплаченных работодателем. Указанные выплаты распределяются на установленный срок погашения ссуды, кредита;

12) ақшалай және заттай түрдегі (құндық бағадағы) қайырымдылық көмек;
13) төтенше жағдайлар салдарынан олардың денсаулығына және мүлкiне келтірілген зиянды өтеу мақсатында отбасына көрсетiлген көмек.
14) оралмандарға, халықтың көші-қон мәселелері жөніндегі заңнамалық кесімдермен көзделген қаражат:
тұрақты тұратын жеріне жол жүру және мүлкін жеткізу (оның ішінде малын) жөніндегі шығыстарды өтеуге;
келген жерінде тұрғын үй сатып алуға және біржолғы жәрдемақы төлеуге;
15) жергілікті бюджет қаражатынан көрсетілетін жеке санаттағы азаматтарға, ақшалай немесе заттай түрдегі көмек, оның ішінде:
қала ішінде қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жүру жолақысына әлеуметтік көмек;
азық-түлік өнімдері бағасының өсуіне байланысты әлеуметтік төлемдер.
Ескерту. 31-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
32. Жиынтық табысты есептеу кезiнде отбасының, осы Қағидалардың 31 тармағында көрсетiлгендерден басқа, мынадай түрде алынған табысы есепке алынады:
1) жұмыс берушi еңбекақы ретiнде есептеген, атап айтқанда:
жалақының барлық түрлерi, оның iшiнде кесiмдi, мерзiмдi, сондай-ақ ақшалай және заттай нысандағы сыйлықақылар, қосымша ақылар, үстемеақылар (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалақысы сақталатын кезеңге қызметкерге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төленетiн ақшалай соманы қоса алғанда, қаржыландыру көзiне қарамастан);
демалыс уақытында сақталатын жалақы, сондай-ақ пайдаланылмаған еңбек демалысы үшiн ақшалай өтемақы;
ұйым (заңды тұлға) таратылған немесе жұмыс берушiнiң (жеке тұлғаның) қызметi тоқтатылған, қызметкерлер саны немесе штаты қысқартылған жағдайда жеке еңбек шартының бұзылуы кезiнде, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерде төленетiн өтемақылар;
уақытша, маусымдық және қоғамдық жұмыстарды орындау кезеңiндегi жалақы. Маусымдық жұмыстармен айналысатын қызметкерлердің жалақысы оны алған кезеңнен бастап отбасының жиынтық табысына есептеледі. Жалақы болмаған кезеңде ол жиынтық табысқа есептелмейді;
сақтандыру агенттерi мен брокерлерге төленетiн комиссиялық сыйақы;
бала туғанда және жерлеуге берiлетiн жәрдемақылардан басқа, жалақы есептеу кезiнде ескерiлмейтiн және ұйым қаражатының есебiнен төленетiн басқа да төлем түрлерi;
мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердiң ақшалай үлесiн қоспағанда, әскери қызметшiлердiң, оның iшiнде келiсiм-шарт бойынша қызмет өткерiп жүргендердiң және iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, сондай-ақ соларға теңестiрiлген азаматтар санаттарының үстемеақылар мен қосымша ақылар ескерiлген ақшалай үлесi;
жалдау бойынша төленетiн еңбекақы;
жұмыс берушi төлеген, өтелінген несиелер, кредиттер сомасы. Көрсетiлген төлемдер кредитті, несиені өтеудің белгiленген мерзiмiне бөлiп таратылады;

2) социальных выплат, а именно:
все виды пенсий, компенсационные выплаты к ним, назначаемые в порядке, установленном законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту;
специальные государственные пособия;
государственные специальные пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, а также работах с особо вредными и тяжелыми условиями труда;
социальные выплаты из государственного фонда социального страхования;
государственные пособия по уходу за ребенком до достижения им одного года;
государственные пособия на детей до восемнадцати лет;
материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;
стипендия, выплачиваемая учащимся, студентам, аспирантам, докторантам, слушателям других учебных заведений независимо от источника финансирования Студентам, обучающимся в системе среднего образования, а также на платной основе очной формы обучения высшего и среднего специального образования без получения стипендии, в совокупном доходе учитывается доход, добровольно заявленный студентом.
пособия по социальному обеспечению за счет средств работодателя;
дополнительные надбавки на уход к государственным социальным пособиям одиноким инвалидам 1, 2 группы, нуждающимся в посторонней помощи, и другие регулярные выплаты из бюджета по решению органов местного государственного управления;
стоимость натуральных видов помощи, кроме указанных в подпункте 11 пункта 31 настоящих Правил, предоставляемой в соответствии с законами и иными нормативными правовыми актами, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи;
иные надбавки и доплаты ко всем видам выплат, указанным в настоящем разделе, установленных законодательными актами Республики Казахстан, органами местного государственного управления, учреждениями и другими организациями.
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными решениями Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3); от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
33. В состав совокупного дохода включаются единовременные выплаты и ежемесячные суммы, выплачиваемые работодателем в соответствии с законодательством о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью работников во время исполнения ими трудовых и служебных обязанностей.
34. Доходы, полученные в виде оплаты труда, социальных выплат, подтверждаются справками об их размерах.

2) әлеуметтiк төлемдер, атап айтқанда:
Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтiк құқықтық актілерінде белгiленген тәртiппен тағайындалатын зейнетақылардың барлық түрлерi, оларға өтемақы төлемдерi;
мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар;
арнаулы мемлекеттiк жәрдемақылар;
жерасты және ашық кен жұмыстарында, сондай-ақ еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ауыр жұмыстарда iстеген адамдарға берiлетiн мемлекеттiк арнаулы жәрдемақылар;
мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдер;
он сегіз жасқа дейінгі балалары бар отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақы;
бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар;
үйде тәрбиеленетiн және оқитын мүгедек-балаларды материалдық қамсыздандыру;
қаржыландыру көзiне қарамастан, оқушыларға, студенттерге, аспиранттарға, докторанттарға, басқа да оқу орындарының тыңдаушыларына төленетiн стипендия Орта білім беру, сондай-ақ жоғары және орта арнаулы білім беру жүйесінде оқытудың күндізгі нысаны ақылы негізде шәкіртақы алмай оқитын студенттерге, студентпен ерікті мәлімделген табысы, жиынтық табыста ескеріледі.
жұмыс берушiнiң қаражаты есебiнен берiлетiн әлеуметтiк қамсыздандыру жөнiндегi жәрдемақылар;
1, 2 - топтағы жалғызiлiктi, басқа адамның көмегiне мұқтаж мүгедектердiң мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларына қосылатын күтiмге арналған қосымша үстемеақылар мен жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының шешiмi бойынша бюджеттен берiлетiн басқа да ұдайы төлемдер;
заңдарға және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес берiлетiн, осы Қағидалардың 31 тармағының 11 тармақшасында көрсетiлгендерден басқа, заттай көмек түрлерiнiң құны, сондай-ақ осы көмектiң орнына төленетiн сома;
осы бөлiмде көрсетiлген, Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде белгiленген, жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдары, мекемелер мен басқа да ұйымдар белгiлеген барлық төлем түрлерiне өзге де үстемеақылар мен қосымша ақылар.
Ескерту. 32-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
33. Жиынтық табыстың құрамына қызметкер еңбек және қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде оның өмiрi мен денсаулығына келтiрiлген зиянды өтеу туралы заңнамаға сәйкес жұмыс берушi төлейтiн бiр жолғы төлемдер мен ай сайынғы сома қосылады.
34. Еңбекақы, әлеуметтік төлемдер түрінде алынған табыс олардың мөлшерi туралы анықтамалармен расталады.

35. При исчислении совокупного дохода от предпринимательской и других видов деятельности учитываются доходы:
1) от реализации продукции (работ, услуг);
2) от прироста стоимости при реализации товарно-материальных ценностей, имущества;
3) полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства и от условной земельной доли и имущественного пая.
Исчисление совокупного дохода членов крестьянского хозяйства производится с учетом фактически полученного дохода от реализации сельскохозяйственной продукции, указанной в декларации о полученных доходах, представляемой в налоговые органы. При этом годовой доход делится на двенадцать месяцев и соответствующая его часть включается в общий совокупный доход за определяемый период;
4) от самостоятельной занятости.
Доходы самостоятельно занятых лиц, зарегистрированных в налоговом комитете, подтверждается гражданами письменным заявлением и справкой налогового комитета.
Сноска. Пункт 35 с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
36. Лица, занятые работой у отдельных граждан, подтверждают заработок копией договора, справкой нанимателя или на основании заявления.
Совокупный доход лиц, занятых работой у отдельных граждан без заключения договоров, подтверждается на основании их заявления. При этом натуральная часть заработной платы включается в совокупный доход в денежном эквиваленте по рыночным ценам.
37. (исключен решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (вводится в действие см. в пункте 3)).
38. Доходы лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью на условиях специального налогового режима, подтверждаются на основании разового талона, патента, упрощенной декларации.
Официально не подтвержденные доходы, включая доходы, полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства, учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы на каждого работающего.
39. В составе совокупного дохода учитываются алименты на детей и других иждивенцев.
Алименты, а также дополнительные суммы алиментов, полученные в связи с перерасчетом заработка плательщика алиментов, учитываются в совокупном доходе по времени их получения.
40. В случае, когда лица не имеют возможности взыскать алименты по причине отсутствия сведений о местонахождении лица, обязанного содержать иждивенцев, совокупный доход семьи исчисляется на основании письменного заявления с приложением документов от соответствующих органов о нахождении указанного лица в розыске.

35. Жиынтық табысты есептеу кезiнде кәсiпкерлiктен және басқа да қызмет түрлерiнен түскен табыс есепке алынады:
1) өнiмдi (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан;
2) тауарлық-материалдық құндылықтарды, мүлiктi сату кезiндегi құн өсiмiнен;
3) шаруа (фермер) қожалығы қызметiнiң нәтижесiнде және шартты жер үлесi мен мүлiк жарнасынан алынған.
Шаруа қожалығы мүшелерiнiң жиынтық табысын есептеу салық органдарына ұсынылатын, алынған табыс туралы декларацияда көрсетiлген ауыл шаруашылығы өнiмiн сатудан нақты алынған табыс ескерiле отырып жүргiзiледi. Бұл ретте жылдық табыс он екі айға бөлiнедi және оның тиiстi бөлiгi айқындалатын кезеңдегi жалпы жиынтық табысқа қосылады;
4) өзiн-өзi жұмыспен қамтудан.
Салық комитетінде тіркелген, өзiн-өзi жұмыспен қамтыған адамдардың табысы, азаматтармен жазбаша өтiнiш және салық комитетінің анықтамасымен расталады.
Ескерту. 35-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
36. Жекелеген азаматтарда жұмыс iстейтiн адамдар жалақысын шарттың көшiрмесiмен, жалға алушының анықтамасымен немесе өтiнiш негiзiнде растайды.
Жекелеген азаматтарда шарттар жасамай жұмыс iстейтiн адамдардың жиынтық табысы олардың өтiнiштерi негiзiнде расталады. Бұл ретте жалақының заттай бөлiгi жиынтық табысқа нарықтық баға бойынша ақшалай баламада қосылады.
37. (алынып тасталды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен).
38. Кәсiпкерлiк қызметпен арнаулы салық режимi жағдайында айналысатын адамдардың табысы бiр жолғы талон, патент, оңайлатылған декларация негiзiнде расталады.
Шаруа (фермер) қожалығы қызметiнiң нәтижесiнде алынған табысты қоса алғанда, ресми расталмаған табыс әрбiр жұмыс iстеушiге шаққанда ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде есепке алынады.
39. Балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент жиынтық табыс құрамында есепке алынады.
Алименттер, сондай-ақ алимент төлеушiнiң жалақысын қайта есептеуге байланысты алынған алименттiң қосымша сомасы жиынтық табысқа олардың алынған уақыты бойынша есепке алынады.
40. Адамдардың асырауындағыларды ұстауға мiндеттi адамның тұрғылықты жерi туралы мәлiметтердiң болмауы себебiнен алимент өндiрiп алуға мүмкiндiгi болмаған жағдайда, отбасының жиынтық табысы көрсетiлген адамның iздеуде жүргенi туралы тиiстi органдардан алынған құжаттар қоса берiлген жазбаша өтiнiш негiзiнде есептеледi.

41. В случае, когда плательщик уклоняется от уплаты алиментов, совокупный доход исчисляется без учета алиментов (при предоставлении справки от судебного исполнителя).
42. Совокупный доход исчисляется без учета алиментов, в случаях, когда плательщик:
находится в местах лишения свободы, либо изоляторе временного содержания (при предоставлении справки из исправительного учреждения о том, что алименты не перечисляются);
находится на лечении или состоит на учете в туберкулезном, психоневрологическом, онкологическом диспансерах (стационарах), лечебно-трудовом профилактории (при предоставлении справки);
выбыл на постоянное местожительство в государства, с которыми Республика Казахстан не имеет соответствующего соглашения;
уклоняется от уплаты алиментов на детей, над которыми оформлено опекунство (при предоставлении документа об опекунстве);
уклоняется от содержания детей и других иждивенцев в связи со злоупотреблением спиртными напитками, наркотическими веществами, что подтверждается справкой наркологического диспансера или заключением специальной комиссии уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 42 с изменениями, внесенными решениями Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3); от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
43. Если мать ребенка не состоит в зарегистрированном браке с отцом ребенка, совместно с ним не проживает и не имеет решения суда о взыскании алиментов, совокупный доход исчисляется без учета алиментов.
44. Если брак между родителями не расторгнут, но взысканы алименты с одного из супругов, при совместном проживании с семьей данного супруга в совокупный доход учитываются его доходы полностью. В случае раздельного проживания супругов, в совокупном доходе семьи учитываются алименты.
45. Полученные алименты на детей и других иждивенцев, подтверждаются справками организаций о перечисленных алиментах либо квитанцией почтовых переводов о полученных алиментах, а также на основании письменного заявления с приложением решения судебных органов о взыскании алиментов. При образовании задолженности по алиментам за период свыше трех месяцев, представляется постановление судебного исполнителя об определении задолженности по алиментам.
46. В состав совокупного дохода включаются доходы от личного подсобного хозяйства (от разведения домашнего скота, птицы, выращивания сельскохозяйственной, в том числе цветочной, продукции).
47. Доход от личного подсобного хозяйства, полученный от выращивания сельскохозяйственной продукции, содержания и разведения скота и птицы, учитываемый в совокупном доходе, рассчитывается на основании сведений заявителя о наличии и размерах личного подсобного хозяйства.

41. Егер төлеушi алимент төлеуден жалтарған жағдайда, жиынтық табысқа алимент есепке алынбай есептеледi (сот орындаушысынан аңықтама берілген жағдайда).
42. Жиынтық табысқа алимент есепке алынбай есептеледі, егер төлеуші:
бас еркінен айыру орындарында немесе уақытша қамау орнында болса (түзету мекемесінің алименттер аудармағаны туралы анықтамасын ұсынған жағдайда);
туберкулез, психоневрологиялық, онкологиялық диспансерлерде (стационарларда), емдеу-еңбек профилакторийiнде емдеуде жүрген немесе есепте тұрған (анықтамасын ұсынған кезде);
Қазақстан Республикасымен тиісті келісімі жоқ мемлекеттерге тұрақты мекен-жайға орналасуға кеткен жағдайда;
қамқорлыққа алғандығы рәсімделген балаларға алимент төлеуден бас тартқан (қамқорлыққа алғандағы туралы құжатты тапсырғанда);
наркологиялық диспансердің анықтамасымен немесе уәкілетті органның арнайы комиссияның қорытындысымен расталған, есірткі заттарын, спиртті ішімдіктерді құмарлықпен салынып пайдалануына байланысты балалары мен басқа да асырауындағыларды ұстаудан жалтарған жағдайда.
Ескерту. 42-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
43. Егер баланың анасы баланың әкесімен тіркелген некеде тұрмаса, онымен бірге тұрмаса және алимент өндіріп алу туралы сот шешімі болмаса жиынтық табысқа алименттi есепке алмай есептеледi.
44. Егер ата-анасының арасында неке бұзылмай жұбайлардың бiреуiнен алимент өндiрiп алынса, осы жұбайы отбасымен бiрге тұрған кезде оның табысы жиынтық табыста толық есепке алынады. Жұбайлар бөлек тұрған жағдайда, отбасының жиынтық табысында алимент есепке алынады.
45. Балаларға және басқа да асырауындағыларға алынған алимент ұйымдардың аударылған алимент туралы анықтамаларымен не почта аударымдарының алынған алимент туралы түбiртегiмен, сондай-ақ сот органдарының алимент өндiрiп алу туралы шешiмi қоса берiлген жазбаша өтiнiш негiзiнде расталады. Алимент бойынша үш айдан астам кезең үшiн берешек пайда болғанда сот орындаушысының алимент бойынша берешектi айқындау туралы қаулысы ұсынылады.
46. Жеке қосалқы шаруашылықтан (үй малын, құс өсіруден, ауыл шаруашылығы өнімдерін, оның ішінде гүл өсіруден) түскен табыс жиынтық табыстың құрамына қосылады.
47. Ауыл шаруашылық өнiмдерiн өсiру, мал мен құс ұстау және өсiру арқылы жеке қосалқы шаруашылықтан алынатын табыс әр отбасы бойынша өтініш берушінің жеке қосалқы шаруашылықтың бар екендігі және көлемі жөніндегі мәліметтері негізінде есептеледі.

48. Доход от личного подсобного хозяйства рассчитывается уполномоченным органом на основе приложений 123 к настоящим Правилам. По природным условиям город Балхаш Карагандинской области относится к полупустынной зоне.
Доход, полученный от реализации выращенной в личном подсобном хозяйстве цветочной продукции, а также от разведения пушных зверей, пчел, птицы (кроме курей, гусей, уток), включается в совокупный доход на основании письменного заявления.
49. Стоимость произведенной продукции с одной сотки земли (одной головы) определяется путем умножения средней урожайности выращиваемых культур (средней продуктивности скота и птицы, содержащихся в личном подсобном хозяйстве) на среднюю цену одного килограмма продукции. Для определения дохода, убытка из стоимости произведенной продукции вычитается средний уровень расходов с одной сотки земли (одной головы) (согласно приложению 1 к настоящим Правилам). Полученная величина делится на двенадцать месяцев и умножается на число месяцев в расчетном периоде.
Сноска. Пункт 49 в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
50. Для расчета дохода используются среднегодовые цены предыдущего календарного года, сложившиеся в области на продукцию растениеводства и животноводства, предоставляемые областным уполномоченным органом на основании данных областного органа статистики.
При реализации скота (птицы) в расчетном периоде в совокупный доход включается единовременный доход по ценам, сложившимся на рынках в соответствующем месяце реализации, согласно данных областного органа статистики.
Совокупный доход исчисляется без учета дохода от рабочего скота (лошадь, верблюд и другие) и скота, не принесшего потомства (например, яловая корова) в течение одного года. При содержании в личном подсобном хозяйстве указанного скота более года доход учитывается как от скота мясного направления.
Сноска. Пункт 50 с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
51. Доход от домашнего скота, птицы, непродуктивного возраста (молодняк), согласно приложению 2 к настоящим Правилам, учитывается лишь в случае его дарения или реализации (продажа, убой). В совокупный доход семьи включается стоимость молодняка по ценам, сложившимся на рынках в соответствующем месяце его дарения или реализации (продажа, убой), согласно данных областного органа статистики.
Сноска. Пункт 51 с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).

48. Жеке қосалқы шаруашылықтан алынған табысты уәкiлеттi орган осы Қағидаларға 123 қосымшалардың негiзiнде есептейдi. Табиғат жағдайы бойынша Қарағанды облысының Балқаш қаласы жартылай шөлейт аймаққа жатады.
Жеке қосалқы шаруашылықта өсiрiлген гүл өнiмдерiн сатудан, сондай-ақ терiсi бағалы аңдар, ара, құс (тауықтан, қаздан, үйректен басқа) өсiруден алынған табыс жиынтық табысқа жазбаша өтiнiштiң негiзiнде қосылады.
49. Бiр сотка жерден (бip бастан) өндiрiлген өнiмнiң құны өсiрiлетiн дақылдың орташа түсiмiн (жеке қосалқы шаруашылықта ұсталатын мал мен құстың орташа өнiмдiлiгiн) бір килограмм өнiмнiң орташа бағасына көбейту жолымен айқындалады. Табысты, шығынды айқындау үшін бір сотка жерден (бір бастан) өндірілген өнімнің құнынан (ocы Қағидаларға 1 қосымшаға сәйкес) шығысының орташа деңгейi шегерiледi. Алынған мөлшер он екі айға бөлінеді және есепті кезеңдегі айлар санына көбейтіледі.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
50. Табысты есептеу үшiн алдыңғы күнтiзбелiк жылдың өсiмдiк шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнiмдерiне облыста қалыптасқан, облыстық статистика органының деректері негізінде облыстық уәкiлеттi органмен берілетін орташа жылдық бағалары пайдаланылады.
Малды (құсты) есептi кезеңде сату кезiнде жиынтық табысқа облыстық статистика органының деректерiне сәйкес, іске асырған тиісті айда нарықта қалыптасқан бағалар бойынша бiр жолғы табыс қосылады.
Жиынтық табыс жұмыс малы (жылқы, түйе және басқалары) мен бiр жыл iшiнде төлдемеген малдан (мәселен, қысыр сиыр) түскен табыс ескерiлмей есептеледi. Жеке қосалқы шаруашылықта көрсетiлген мал бiр жылдан астам ұсталса, табыс ет бағытындағы малдан түскен табыс ретiнде есепке алынады.
Ескерту. 50-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
51. Осы Қағидаларға 2 қосымшаға сәйкес өнiм бермейтiн жастағы (төл) үй малынан, құстан түсетiн табыс ол сыйға тартылған немесе өткiзiлген (сату, сою) жағдайда ғана есепке алынады. Төлдiң құны отбасының жиынтық табысына облыстық статистика органының деректерiне сәйкес, оны сыйлаған немесе іске асырған (сату, сою) тиісті айда нарықта қалыптасқан бағалар бойынша қосылады.
Ескерту. 51-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.

52. Исключен решением Балхашского городского маслихата от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
53. Индивидуальная нормативная карточка расчета доходов от личного подсобного хозяйства, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, оформляется уполномоченным органом на основе данных заявителя.
Сноска. Пункт 53 с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
54. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются следующие иные доходы:
1) от сдачи в аренду недвижимого имущества и транспортных средств;
2) от ценных бумаг (дивиденды);
3) от реализации иностранной валюты;
4) от продажи драгоценных камней и драгоценных металлов, ювелирных изделий, изготовленных из них, и других предметов, содержащих драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведений искусства и антиквариата;
5) от продажи недвижимого имущества и транспортных средств;
6) в виде авторского вознаграждения;
7) полученные в виде дарения, наследования недвижимого имущества, транспортных средств и другого имущества;
8) от использования кредита (микрокредита);
9) безвозмездно полученные деньги;
10) вознаграждение (интерес) по денежным вкладам;
11) денежные переводы;
12) выигрыши в натуральном и (или) денежном выражении, полученные на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по лотереям, розыгрышам, включая по вкладам и долговым ценным бумагам;
13) прочие заявленные доходы, включая денежную и натуральную помощь (в стоимостном выражении) родственников и других лиц.
Указанные доходы учитываются по времени получения и подтверждаются письменным заявлением.
Сноска. Пункт 54 с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
55. Официально не подтвержденные доходы от сдачи в аренду недвижимости и транспортных средств учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы в месяц.
56. В совокупном доходе не учитываются суммы полученных кредитов (микрокредитов).
57. Доход, полученный от продажи недвижимого имущества и транспортных средств, включается в общий совокупный доход единовременно по дате получения.
В случае приобретения другого недвижимого имущества (транспортного средства) в совокупном доходе семьи учитывается разница между суммой, вырученной от продажи недвижимости (транспортного средства) и стоимостью приобретенного недвижимого имущества (транспортного средства).
Приложение 1
к Правилам предоставления
малообеспеченным гражданам жилищных
пособий на содержание жилища, оплату
коммунальных услуг и компенсацию повышения
тарифов абонентской платы за
оказание услуг телекоммуникаций
Нормативная карточка расчета дохода от личного подсобного хозяйства

52. Алынып тасталды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
53. Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табыс есебiнiң жеке нормативтiк карточкасын осы Қағидаларға 3 қосымшаға сәйкес уәкiлеттi орган өтiнiш берушiнiң деректерi негiзiнде рәсімдейді.
Ескерту. 53-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
54. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде мынадай өзге де табыс есепке алынады:
1) жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден;
2) бағалы қағаздардан (дивидендттер);
3) шетелдiк валютаны өткiзуден;
4) асыл тастар мен қымбат бағалы металлдарды, олардан жасалған зергерлiк бұйымдарды және құрамында асыл тастар мен қымбат бағалы металлдар бар басқа да заттарды, сондай-ақ өнер туындыларын және антиквариат сатудан;
5) жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын сатудан;
6) авторлық сыйақы түрiндегi;
7) жылжымайтын мүлiктi, көлiк құралдарын және басқа да мүлiктi сыйға тарту, мұрагерлiкке алу түрiнде алынған;
8) несиені (шағын несиені) пайдаланудан;
9) қайтарымсыз алынған ақша;
10) ақша салымдары бойынша сыйақы (мүдде);
11) ақшалай аударымдар;
12) конкурстарда, жарыстарда (олимпиадаларда), фестивальдарда, лотереялар, салымдар мен борышкерлiк бағалы қағаздар бойынша ұтыстарды қоса алғанда, ақшалай және (немесе) заттай түрдегi ұтыстар;
13) туысқандарының және басқа да адамдардың ақшалай және заттай көмегiн (құн түрiнде) қоса алғанда, өзге де мәлiмделген табыс.
Көрсетiлген табыс алынған уақыты бойынша есепке алынады және жазбаша өтiнiшпен расталады.
Ескерту. 54-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
55. Жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден алынған, ресми расталмаған табыс бiр айдағы ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде есепке алынады.
56. Алынған несиелердiң (шағын несиелердiң) сомасы жиынтық табыста есепке алынбайды.
57. Жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын сатудан алынған табыс оның алынған күннен бастап бірге жалпы жиынтық табысқа қосылады.
Басқа тұрғын үй (көлiк құралын) сатып алған жағдайда, жылжымайтын мүлiктi (көлiк құралын) сатудан алынған сома мен сатып алынған тұрғын үй (көлiк құралы) құнының арасындағы айырма отбасының жиынтық табысында есепке алынады.
Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді
ұстауға, коммуналдық қызметтерді және
телекоммуникация қызметтерін көрсеткені
үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына
өтемақы төлеуге тұрғын үй жәрдемақыларын беру
Қағидалары
1 қосымша
Жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеудің нормативтік карточкасы

Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными решениями Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3); от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
Продукция растениеводства
Продукция
Средняя урожайность с 1 сотки земли, килограмм
Средний уровень расходов с 1 сотки земли, тенге
Средняя цена 1 килограмма продукции, тенге
Стоимость произведенной продукции с 1 сотки, тенге (графа 2 х графа 4)
Доход (+), убыток (-) с 1 сотки земли, тенге (графа 5 - графа 3)
1
2
3
4
5
6
Пшеница
Ячмень
Гречиха
Кукуруза (зеленая масса)
Многолетние травы
Однолетние травы
Картофель
Овощи
Бахчи
Сады семечковые (яблоки, груши и другие)
Сады косточковые (урюк, слива и другие)
Ягодные культуры
Виноград
Продукция животноводства
Продукция
Средняя продуктивность с 1 головы, килограмм (литр)
Средний уровень расходов на 1 голову, тенге
Средняя цена 1 килограмма продукции, (1 литра, 1 десятка яиц), тенге
Стоимость продукции с 1 головы, тенге (графа 2 х графа 4)
Доход (+), убыток (-) с 1 головы, тенге (графа 5 - графа 3)
1
2
3
4
5
6
Крупный рогатый скот молочного направления (молоко)
Крупный рогатый скот мясного направления (говядина)
Свиньи (свинина)
Овцы, козы (мясо/шерсть)
Лошадь (конина)
Верблюд (мясо)
Птица яичного направления (яйца)
Птица мясного направления (мясо)
Приложение 2
к Правилам предоставления
малообеспеченным гражданам жилищных
пособий на содержание жилища, оплату
коммунальных услуг и компенсацию повышения
тарифов абонентской платы за
оказание услуг телекоммуникаций
Возраст домашнего скота и птицы для продуктивного использования
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными решениями Балхашского городского маслихата Карагандинской области  от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3); от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
Вид животных
Единица измерения
Возраст молодняка животных и птицы, достигших продуктивного состояния
Крупный рогатый скот
месяц
25
Овцы и козы
месяц
12
Свиньи
месяц
10
Лошади
месяц
16
Верблюды
месяц
18
Птица яичного направления
день
195
Птица мясного направления
день
125
Приложение 3
к Правилам предоставления
малообеспеченным гражданам жилищных
пособий на содержание жилища, оплату
коммунальных услуг и компенсацию повышения
тарифов абонентской платы за
оказание услуг телекоммуникаций
Типовая индивидуальная нормативная карточка расчета доходов от личного подсобного хозяйства
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными решениями Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 25.12.2007 N 4/40 (порядок введения в действие см. в пункте 3); от 11.11.2009 N 24/181 (порядок введения в действие см. в пункте 3).
Ф.И.О. заявителя _____________________________________________
Домашний адрес _______________________________________________
Виды сельскохозяйственных культур, домашних животных, птицы
земля, соток, голов, количество
норматив дохода в год, тенге
всего дохода в год, тенге
всего дохода в квартал, тенге
Пшеница
Ячмень
Кукуруза на зерно
Рис
Гречиха
Картофель
Овощи
Бахчи
Подсолнечник
Сахарная свекла
Табак
Сады семечковые
Сады косточковые
Ягодники
Виноград
Многолетние травы
Однолетние травы
Кукуруза на зеленый корм
Крупный рогатый скот молочного направления
Крупный рогатый скот мясного направления
Свиньи
Овцы и козы
Лошади
Верблюды
Птица яичного направления
Птица мясного направления
Итого: доход в год
Итого: доход в квартал
"__"___________ 200__ г. _________________________
(подпись заявителя)
__________________________________________________
(Ф.И.О. и подпись лица, осуществившего расчет)

Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
Өсімдік шаруашылығының өнiмi
Өнiм
Жердiң 1 соткасының орташа түсiмi, килограмм
Жердiң 1 соткасына жұмсалған шығыстың орташа деңгейi, теңге
1 килограмм өнiмнiң орташа бағасы, теңге
1 соткадан өндiрiлген өнiмнiң құны, теңге (2 баған х 4 баған)
1 сотка жерден түскен табыс (+), шығыс (-), теңге (5 бaған - 3 баған)
1
2
3
4
5
6
Бидай
Арпа
Қарамық
Жүгерi (жасыл салмағы)
Көп жылдық шөптер
Бiр жылдық шөптер
Картоп
Көкөнiстер
Бақшалар
Шекілдеуік бақтары (алма, алмұрт және басқалары)
Сүйектi жемiс бақтары (өрiк, қара өрiк және басқалары)
Жидек дақылдары
Жүзім
Мал шаруашылығының өнімi
Өнiм
1 бастан алынатын орташа өнiмдiлiк, килограмм (литр)
1 басқа жұмсалған шығыстың орташа деңгейi, теңге
1 килограмм өнiмнiң, (1 литр, 10 дана жұмыртқаның) орташа құны, теңге
1 бастан өндiрiлген өнiмнiң құны, теңге (2 баған x 4 баған)
1 бастан түскен табыс (+), шығыс (-), теңге (5 баған - 3 баған)
1
2
3
4
5
6
Сүтті iрi қара мал (сүт)
Eтті iрi қара мал (сиыр еті)
Шошқалар (шошқа еті)
Қойлар, ешкілер ет/жүн
Жылқы (жылқы еті)
Түйе (түйе еті)
Жұмыртқалайтын құс (жұмыртқа)
Етті құс (құс еті)
Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді
ұстауға, коммуналдық қызметтерді және
телекоммуникация қызметтерін көрсеткені
үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына
өтемақы төлеуге тұрғын үй жәрдемақыларын беру
Қағидалары
2 қосымша
Азық-түлiктiк пайдаланылатын үй малдары мен құстарының жасы
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
Малдардың түрi
Өлшем бірлігі
Өнiм беру жағдайына жеткен мал төлiнiң және құстардың жасы
Iрi қара мал
ай
25
Қойлар мен ешкiлер
ай
12
Шошқалар
ай
10
Жылқылар
ай
16
Түйелер
ай
18
Жұмыртқалайтын құс
күн
195
Етті құс
күн
125
Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді
ұстауға, коммуналдық қызметтерді және
телекоммуникация қызметтерін көрсеткені
үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына
өтемақы төлеуге тұрғын үй жәрдемақыларын беру
Қағидалары
3 қосымша
Жеке қосалқы шаруашылығынан түсетiн табыс есебiнiң үлгi жеке нормативтiк карточкасы
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.12.25 N 4/40 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); 2009.11.11 N 24/181 (қолданысқа енгізілу  тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
Өтiнiш берушiнiң Т.А.Ә. _______________________________________
Үйiнiң мекен-жайы _____________________________________________
Ауыл шаруашылығы дақылдарының, үй малдарының, құстарының түрлерi
жер, сотка, мал басы, саны
жылына түсетiн табыс нормативi, теңге
жылына түсетiн табыстың барлығы, теңге
бiр тоқсанда түсетiн табыстың барлығы, теңге
Бидай
Арпа
Дәнi алынатын жүгерi
Күрiш
Қарамық
Картоп
Көкөністер
Бақшалар
Күнбағыс
Қант қызылшасы
Темекi
Шекiлдеуiк бақтары
Сүйектi жемiс бақтары
Жемiстер
Жүзiм
Көп жылдық шөп
Бiр жылдық шөп
Жасыл жемге берiлетiн жүгерi
Сүттi iрi қара мал
Еттi iрi қара мал
Шошқалар
Қойлар мен ешкілер
Жылқылар
Түйелер
Жұмыртқалайтын құс
Еттi құс
Жиыны: бiр жылғы табыс
Жиыны: бiр тоқсандағы табыс
200__ж. "__"_________ ____________________________
(өтiнiш берушiнiң қолы)
__________________________________________________
(есепті жасаған адамның Т.А.Ә. және қолы)