Алматы қаласының аумағында құрылыс жүргізудің Ережесін бекіту туралы
ІІІ сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХІV сессиясының 2006 жылғы 26 қыркүйектегі N 268 шешімі. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2006 жылғы 2 қарашада N 716 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2015 жылғы 17 наурыздағы № 319 шешімімен
РҚАО-ның ескертпесі!
Шешімнің қолданысы 01.01.2015 дейін тоқтатылды - Алматы қаласы мәслихатының 24.04.2014 № 223 шешімімен.
Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 17.03.2015 № 319 шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" заңының 6 бабының 1 тармағының 15 тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" заңының 22 бабына сәйкес ІІІ сайланған Алматы қаласы мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Алматы қаласының аумағында құрылыс жүргізудің Ережесі бекітілсін, қоса беріліп отыр.
2. І сайланған Алматы қалалық мәслихатының 1998 жылғы 18 қыркүйектегі ХХІ сессиясының "Алматы қаласының аумағында құрылыс жүргізудің Ережесін бекіту туралы" (Алматы қаласының Әділет басқармасында нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізбесінде 1999 жылғы 3 ақпанда N 34 болып тіркелген) шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау қала құрылысы, көріктендіру және коммуналдық меншік мәселелері жөніндегі тұрақты комиссияға (О.Ю. Нам), Алматы қаласы әкімінің орынбасары Я.И. Заяцқа және Алматы қаласы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау департаментіне (Қ. А. Қоңырбаев) жүктелсін.
4. Осы шешім Алматы қаласы Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
III сайланған Алматы қаласы
мәслихаты XXIV сессиясының
төрағасы
III сайланған Алматы қаласы
мәслихатының хатшысы
ІІІ сайланған Алматы қаласы
Мәслихаты ХХІV сессиясының
2006 жылғы 26 қыркүйектегі
N 268 шешімімен бекітілген
Алматы қаласының аумағында құрылыс салу
Ережелері
Алматы қаласының аумағында осы құрылыс салу Ережелері (бұдан әрі - Ережелер) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы", "Алматы қаласының айрықша мәртебесі туралы", "Тұрғын үй қатынастары туралы", "Жеке тұрғын үй құрылысы туралы" заңдарына, басқа да нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әзірленген және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерінің жер телімдерін пайдалануы, елді-мекендер мен қала маңы аумақтарын жобалау мен құрылыс салу жөніндегі шарттар мен талаптарды айқындайды, жаңа жылжымайтын мүлік нысандарын және уақытша құрылыстарды орналастыру мен салуға немесе бар нысандарды өзгертуге (қайта құрылымдау, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау, қалпына келтіру, кеңейту, күрделі жөндеу) рұқсат беру рәсімдерінің тәртібін белгілейді және Алматы қаласының аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асыруға байланысты басқа да қатынастарды реттейді.
І бөлім. Жалпы ережелер
І тарау. Ережелерде қолданылатын негізгі ұғымдар

Об утверждении Правил застройки территории города Алматы
Решение XXIV сессии маслихата города Алматы III созыва от 26 сентября 2006 года N 268. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 2 ноября 2006 года за N 716. Утратило силу решением Маслихата города Алматы от 17 марта 2015 года № 319
Примечание РЦПИ!
Действие решения приостановлено до 01.01.2015 г. в соответствии с решением маслихата города Алматы от 24.04.2014 № 223.
Утратило силу решением Маслихата города Алматы от 17.03.2015 № 319.
В соответствии с подпунктом 15 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" маслихат города Алматы III-го созыва  РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила застройки территории города Алматы, прилагается.
2. Признать утратившим силу решение XXI-й сессии Алматинского городского маслихата I-го созыва от 18 сентября 1998 года "Об утверждении Правил застройки территории города Алматы" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 34 от 3 февраля 1999 года в Управлении юстиции города Алматы.).
3. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по вопросам градостроительства, благоустройства и коммунальной собственности (Нам О.Ю.), заместителя акима города Алматы Заяц Я.И. и Департамент государственного архитектурно-строительного контроля города Алматы (Конирбаев К.А.).
4. Настоящее решение вводится в действие с момента государственной регистрации в Департаменте юстиции города Алматы.
Председатель
ХХIV-й сессии маслихата
города Алматы III-го созыва             О. Нам
Секретарь
маслихата города Алматы
III-го созыва                           Т. Мукашев
Утверждено
решением XXIV-й сессии Маслихата
города Алматы III-го созыва
от 26 сентября 2006 года N 268
Правила
застройки территории города Алматы
Настоящие Правила застройки территории города Алматы (далее Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Земельным кодексом Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан Об административных правонарушениях, законами Республики Казахстан:  "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан",  "О местном государственном управлении в Республике Казахстан",   "Об особом статусе города Алматы",  "О жилищных отношениях",  "Об индивидуальном жилищном строительстве", иными нормативными правовыми актами и определяют условия и требования по использованию субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности земельных участков, проектированию и застройке территории населенных пунктов и пригородных зон, устанавливают порядок прохождения разрешительных процедур на размещение и строительство новых или изменение (перепрофилирование, переоборудование, перепланировку, реконструкцию, расширение, капитальный ремонт) существующих объектов недвижимости и временных сооружений, регулируют иные отношения, связанные с осуществлением архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории города Алматы.
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Основные понятия, используемые в Правилах

1. Осы Ережелерде келесі ұғымдар қолданылады:
Әкімдік - Алматы қаласының жергілікті атқарушы органы;
қала құрылысының регламенті - аумақты (жер телімдерін) және басқа да жылжымайтын объектілерді пайдалану, сол секілді белгіленген заңмен белгіленген тәртіпте олардың жағдайына кез-келген өзгерістер болғандағы ережелер, рұқсат берулер, шектеулер (ауырлық түсу, тыйым салу және шек қоюларды қосқанда).
Қала құрылысының регламенттері мемлекеттік нормативтерге сәйкес орындалған, бекітілген қала құрылысы және сәулет-құрылыс құжаттамаларымен белгіленеді. Қала құрылысы регламенттерінің қолданылуы оларға белгіленген мерзім шегінде шектеледі.
қала құрылысы жағдайы - тиісті сәулет-кеңістіктік ортаны қалыптастыратын нақты аумақ элементтері ерекшеліктерінің жиынтығы (құрылыс салу, табиғи ландшафт, жер телімдері, көше-жол тораптары, инженерлік құрылыстар және т.б.) және аумақ пен құрылысты белгілі бір уақыт кезеңінде пайдалану шарттары;
қала құрылысы жағдайларының өзгеруі - нақты аумақ элементтерінің сәулет-кеңістіктік ортаның және аумақты құрылыстың игеру процесімен, табиғи және ұзақ уақыттық уақытша факторлардың әсерімен байланысты аумақ пен құрылысты пайдалану шарттарының өзгеруіне алып келетін сандық және сапалық ерекшеліктерінің өзгеруі. Қала құрылысы жағдайы елді-мекеннің Бас жоспарын немесе қаланың әлеуметтік-экономикалық, қала құрылысы және инженерлік-көліктік даму бағдарламаларын әзірлеу арқылы, сондай-ақ жекелеген аудандардың құрылыс жобаларын әзірлеу кезінде заңмен белгіленген тәртіпте бекітілген өзгерістер енгізу арқылы өзгеруі мүмкін;
құрылыс салушы (тапсырыс беруші) - жылжымайтын нысандарды өз бетімен немесе құрылыс мердігер шартының негізінде мердігер ұйымның көмегімен салуды жүзеге асырушы заңды немесе жеке тұлға;
инженерлік, көліктік және әлеуметтік инфрақұрылымдар - инженерлік жабдықтар (су жүргізу жүйелері, канализация, жылумен жабдықтау, электр желілері және т.б.), байланыс, көлік (автомобиль жолдары, аялдамалар, тұрақтар және т.б.), сондай-ақ қаланың тұрақты дамуы мен қызмет етуін қамтамасыз ететін халыққа әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету нысандары;
қызыл сызықтар - Алматы қаласындағы кварталдар, ықшам аудандар аумағын және жоспарлау құрылымдарының басқа да элементтерін көшеден, жүретін жолдардан және алаңдардан бөліп тұратын шекаралар;
құрылысты реттейтін сызық жиегі - қызыл сызықтан немесе жер телімінің шекарасынан шегере отырып, ғимараттарды, мекемелерді орналастыру кезінде белгіленетін шекаралар;
қала құрылысындағы жылжымайтын мүлік нысандары (бұдан әрі - жылжымайтын мүлік нысандары) - пайдалану, салу және қалпына келтіру қызметтері жүзеге асырылатын нысандар: ғимараттар, имараттар және осы нысандар орналасқан жер телімдері;
сәулет және қала құрылысы органы - Алматы қаласы аумағындағы сәулет және қала құрылысы қызметін мемлекеттік реттеу функцияларын орындауға өкілетті мемлекеттік орган;
мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органы (мемсәуқұрбақылау органы) - Алматы қаласы аумағындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында бақылау, лицензиялау жұмыстарын орындауға өкілетті мемлекеттік орган;
жер қатынастары жөніндегі орган - жер қатынастары саласындағы қызметтерді орындауға өкілетті орган;
ордер - аумақты көріктендіру, жиектік құрылыстарды салу және бұзуға жататын құрылыстарды, сондай-ақ басқа да техникалық қиындығы жоқ нысандарды кейіннен пайдалану жөніндегі жұмыстарды, дайындық жұмыстарын білдіретін жер және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге рұқсат беретін құжат;
мердігер - Қазақстан Республикасы аумағындағы тиісті сәулет, қала құрылысы немесе құрылыс қызметі түрлерін жүзеге асыруға лицензиясы бар, құрылыста мердігер жұмыстарын орындайтын жеке және заңды тұлғалар (бірлескен кәсіпорындарды қосқанда). Бұл ретте бірлескен кәсіпорындардың жарғылық капиталындағы шетелдік қатысу үлесі қырық тоғыз пайыздан аспауы керек;
құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру (бұдан әрі - құрылысқа рұқсат беру) - жаңа немесе бар жылжымайтын мүлік нысандарын өзгерту (үй құрылысының қырынан қарағандағы көрінісін қайта жасау, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау қайта құрылымдау, кеңіту, күрделі жөндеу) жобасын жүзеге асыруды бастағанға дейін құқық беретін құжат;
жер телімдерін және қала құрылысындағы басқа да жылжымайтын мүлік нысандарын рұқсат етілген пайдалану - қала құрылысы регламенттеріне сәйкес жылжымайтын мүлік нысандарын пайдалану; Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес аталған нысандарды пайдалануға қойылған шектеулер, сондай-ақ сервитуттар (шектеулер);
құрылыс - жаңа (немесе) және бас нысандарды өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жабдықтау, қайта құру, қалпына келтіру, күрделі жөндеу), олармен байланысты технологиялық немесе инженерлік жабдықтарды орнату (бұзу), құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкцияларды дайындау (өндіру), сондай-ақ заңсыз нысандарды консервациялау және өзінің ресурсын сарқыған нысандарды жою жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру арқылы негізгі қорлардың өндірістік және өндірістік емес мақсаттарын құру жөніндегі қызмет;
құрылыс алаңдары - салынатын нысандарды, уақытша құрылыстар мен ғимараттарды орналастыру, техникаларды, топырақ үйінділерін, құрылыс материалдарын жинау, бұйымдар, жабдықтар мен құрылыс-жинақтау жұмыстарын орындау үшін пайдаланылатын аумақ;
пайдаланушы ұйым - инженерлік коммуникацияларды (су жүргізу және электр желілері, газбен және сумен жабдықтау, байланыс және т.б.) ғимараттар мен құрылыстарды (ПИК, ПК, ПКСД; ЖК және т.б.) пайдалануды жүзеге асыратын ұйым;
жер учаскесін таңдау - нысаналы мақсатын және пайдалану тәртібін белгілеумен жер учаскесін анықтау;
"АлматықалжерҒӨО" ЕМК - «Жер ресурстары және жерге орналастыру жөніндегі мемлекеттік ғылыми-өндірістік орталық» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Алматы қаласы бойынша мемлекеттік жер кадастрын жүргізетін, мамандандырылған мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын еншілес мемлекеттік кәсіпорны;
Жер комиссиясы - жер учаскелеріне құқық беру мәселелерін қарау үшін белгіленген заң тәртібінде, Алматы қаласы әкімдігімен құрылған комиссия;
мамандандырылған кәсіпорын - бақылау мен тексеру функцияларынан басқа, мемлекеттік монополияға енгізілген немесе мемлекеттің қызметі болып табылатын (соның ішінде мемлекет мұқтажы  үшін жер телімдерді мәжбүрлеп иеліктен шығару жөніндегі жұмыстар өндірісі) салаларда қызметтер атқаратын мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын;
баға белгілеуші - бағалау қызметін жүзеге асыруға арнайы лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға;
тіркеуші орган - жылжымайтын мүлік құқығын тіркеу жөніндегі өкілетті орган.

1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
Акимат - местный исполнительный орган города Алматы;
градостроительные регламенты - режимы, разрешения, ограничения (включая обременения, запрещения и сервитуты) использования территорий (земельных участков) и других объектов недвижимости, а также любых допустимых изменений их состояния, установленных в законодательном порядке.
Градостроительные регламенты устанавливаются утвержденной градостроительной и архитектурно-строительной документацией, выполненной в соответствии с государственными нормативами. Действие градостроительных регламентов ограничивается в пределах установленного для них срока;
градостроительная ситуация -  совокупность свойств элементов конкретной территории (застройка, природный ландшафт, земельные участки, улично-дорожная сеть, инженерное обустройство и т.п.), формирующих соответствующие архитектурно-пространственную среду и условия эксплуатации территории и застройки в определенный период времени;
изменение градостроительной ситуации -  изменение количественных и качественных характеристик элементов конкретной территории, влекущих за собой изменения архитектурно-пространственной среды и условий эксплуатации территории и застройки с течением определенного периода времени, которое обусловлено процессом строительного освоения территории, воздействием природных и длительных временных факторов. Изменение градостроительной ситуации возможно посредством разработки Генерального плана населенного пункта или программ социально-экономического, градостроительного и инженерно-транспортного развития города, а также путем внесения изменений при разработке проектов застройки отдельных районов, утвержденных в установленном законодательством порядке;
застройщик (заказчик)  - юридическое или физическое лицо, осуществляющее строительство объекта недвижимости самостоятельно либо с помощью подрядной организации на основании договора строительного подряда;
инженерная, транспортная и социальная инфраструктуры -  комплекс сооружений и коммуникаций инженерного оборудования (водопроводные сети, канализация, теплоснабжение, электрические сети и т.п.), связи, транспорта (автомобильные дороги, остановки, места для парковки и т.п.), а также объектов социального и культурно-бытового обслуживания населения, обеспечивающий устойчивое развитие и функционирование города;
красные линии -  границы, отделяющие территории кварталов, микрорайонов и других элементов планировочной структуры от улиц, проездов и площадей в городе Алматы;
линии регулирования застройки -  границы застройки, устанавливаемые при размещении зданий, строений, сооружений, с отступом от красных линий или от границ земельного участка;
объекты недвижимости в градостроительстве (далее - объекты недвижимости) - объекты, в отношении которых осуществляется деятельность по использованию, строительству и реконструкции: здания, сооружения и земельные участки, на которых эти объекты располагаются;
орган архитектуры и градостроительства - государственный орган, уполномоченный выполнять функции государственного регулирования архитектурной и градостроительной деятельности на территории города Алматы;
орган государственного архитектурно-строительного контроля (орган госархстройконтроля) - государственный орган, уполномоченный на выполнение контрольных функций, лицензирования в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории города Алматы;
орган по земельным отношениям - государственный орган, уполномоченный выполнять функции в области земельных отношений;
ордер - разрешительный документ на производство земляных и строительно-монтажных работ, подразумевающий под собой подготовительные работы, работы по благоустройству территории, строительству линейных сооружений и постутилизации строении подлежащих сносу, а также других технически несложных объектов;
подрядчик -  физические и юридические лица (включая совместные предприятия), выполняющие подрядные работы в строительстве, имеющие лицензию на осуществление соответствующих видов архитектурной, градостроительной или строительной деятельности на территории Республики Казахстан. При этом в совместных предприятиях доля иностранного участия в уставном капитале не должна превышать сорок девять процентов;
разрешение на производство строительно-монтажных работ (далее - разрешение на строительство) -  документ, предоставляющий право для начала реализации проекта строительства нового или изменение (перепрофилирование, переоборудование, перепланировку, реконструкцию, расширение, капитальный ремонт) существующих объектов недвижимости;
разрешенное использование земельных участков и иных объектов недвижимости в градостроительстве -  использование объектов недвижимости в соответствии с градостроительными регламентами; ограничения на использование указанных объектов, установленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также сервитуты;
строительство -  деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс;
строительная площадка -  территория, используемая для размещения возводимого объекта, временных строений и сооружений, техники, отвалов грунта, складирования строительных материалов, изделий, оборудования и выполнения строительно-монтажных работ;
эксплуатирующая организация -  организация, осуществляющая эксплуатацию инженерных коммуникаций (водопроводные и электрические сети, газо- и теплоснабжение, связь и т.п.), зданий и сооружений (КСК, ПК, ПКСД, ЖК и др.);
выбор земельного участка - определение земельного участка с установлением его целевого назначения и режима использования;
ДГП "АлматыгорНПЦзем" - дочернее государственное предприятие по городу Алматы республиканского государственного предприятия "Государственный научно-производственный центр земельных ресурсов и землеустройства", являющееся специализированным государственным предприятием, ведущим государственный земельный кадастр;
Земельная комиссия  - комиссия, создаваемая Акиматом города Алматы, в установленном законом порядке, и рассматривающая вопросы, связанные с предоставлением прав на земельные участки;
специализированное предприятие -  государственное коммунальное предприятие, осуществляющее деятельность в сферах, отнесенных к государственной монополии или являющихся функцией государства (в том числе производство работ по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд), за исключением контрольных и надзорных функций;
оценщик  - физическое или юридическое лицо, имеющее лицензию на осуществление оценочной деятельности;
регистрирующий орган - уполномоченный орган по регистрации прав на недвижимое имущество.

Осы Ережеде Қазақстан Республикасының Жер кодексіндегі, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 13 қарашадағы "Жер учаскелерін жалдау құқығы немесе жер учаскесін сатып алу жөніндегі сауда-саттықтарды (конкурстарды, аукциондарды) ұйымдастыру және өткізу Ережелерін бекіту туралы" N 1140 қаулысындағы ұғымдар қолданылды.
Ескерту. 1 тармаққа толықтырулар енгізілді - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен.
2 тарау. Қала құрылысы талаптарының
сақталуын қамтамасыз ету
2. Алматы қаласының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте құрылыс мақсаттарына арналмаған жер телімдерінде немесе жобадан ауытқи отырып салынған, сондай-ақ оған қажетті рұқсат алмастан салынған, әртүрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды салуға тыйым салынады.
3. Құрылыс салу және жер телімдерін пайдалануға қала құрылысы регламенттеріне сәйкес Әкімдікпен белгіленетін және жер телімдеріне құқық беретін құжаттарда көрсетілетін мақсатты пайдалануға қатаң сәйкес келген жағдайда жол беріледі.
4. Алматы қаласы аумағында азаматтардың жайлы демалуы мен тыныштығын қамтамасыз ету мақсатында инженерлік желілерді, жүйелер мен коммуникациялардың апатын жою жөніндегі қалпына келтіру жұмыстарын қоспағанда, түнгі уақытта (кешкі сағат 23:00-ден таңғы сағат 6:00-ге дейін) құрылыс-монтаждау жұмыстарын, оның ішінде жер, ғимараттардың іргетастары мен беткі қабаттарын қондыру, сыртқы құрылыс-монтаждау жұмыстарын, тиеу-түсіру жұмыстарын, және басқа да шуылдары қатар жүретін жұмыстарды жүргізуге жол берілмейді.
Ескерту. 4 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
5. Алматы қаласының аумағында жобалау-іздестіру, сараптау, құрылыс-монтаждау жұмыстары, құрылыс материалдарын, бұйымдар мен құрылымдарды өндіру жұмыстарын жүргізуге тиісті лицензия болғанда ғана жол беріледі.
6. Лицензия берудің тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасымен анықталады.
7. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында жобалау-іздестіру, сараптау, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асырудың міндетті шарты - жобалау және жұмыстарды жүргізуге жауапты адамда сейсмикалық қауіпті ауданда жұмыстарды жүргізуге құқықты растайтын тиісті құжаттардың болуы.
8. Алматы қаласы аумағындағы жеке және заңды тұлғалар:
1) құрылысты осы Ережелерге сәйкес жүзеге асырады;
2) тарих және мәдениет ескерткіштеріне, табиғат, қалалық, ауыл шаруашылық ескерткіштер мен табиғи ландшафттарға, инженерлік, көліктік инфрақұрылым және аумақты көріктендіру нысандарына зиянды әсер ететін, үшінші тұлғалардың заңды мүддесіне қол сұғатын және жақын жатқан жер телімдерінің және басқа да жылжымайтын мүлік нысандарының меншік иелерінің, жалға алушылардың немесе пайдаланушылардың өздерінің құқықтарын жүзеге асыруға кедергі келтіретін әрекеттерді жасамайды;

В настоящих Правилах также используются понятия, используемые в Земельном кодексе Республики Казахстан и  постановлении Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2003 года N 1140 "Об утверждении Правил организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка.
Сноска. Пункт 1 дополнен решением маслихата города Алматы от 10.09.2007 N 09.
Глава 2. Обеспечение соблюдения градостроительных требований
2. На территории города Алматы не допускается строительство зданий и сооружений различного назначения, построенных на земельных участках, не отведенных для этих целей в порядке, установленном  законодательством Республики Казахстан или построенных с отклонением от проектов, а также построенных без получения на это необходимых разрешений.
3. Застройка и использование земельных участков допускаются в строгом соответствии с целевым назначением, определяемым Акиматом в соответствии с градостроительными регламентами, и отражаемом в правоудостоверяющих документах на земельные участки.
4. В целях обеспечения нормального отдыха и спокойствия граждан на территории города Алматы не допускается производство строительно-монтажных работ, в том числе, производство земляных работ, работ по устройству фундаментов и каркасов зданий, наружных строительно-монтажных работ, погрузочно-разгрузочных работ, и иных работ, сопровождаемых шумом в ночное время (с 23:00 часов вечера до 6:00 часов утра), за исключением восстановительных работ по ликвидации аварий инженерных сетей, систем и коммуникаций.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3).
5. На территории города Алматы осуществление проектно-изыскательских, экспертных, строительно-монтажных работ, работ по производству строительных материалов, изделий и конструкций допускается только при наличии соответствующей лицензии.
6. Порядок и условия выдачи лицензий определяются  законодательством Республики Казахстан о лицензировании.
7. В целях обеспечения безопасности обязательным условием осуществления проектно-изыскательских, экспертных, строительно-монтажных работ является наличие соответствующих документов, подтверждающих право на производство работ в сейсмически опасных районах, у лиц, ответственных за проектирование и производство работ.
8. Физические и юридические лица на территории города Алматы:
1) осуществляют застройку в соответствии с настоящими Правилами;
2) не совершают действия, оказывающие вредное воздействие на памятники истории и культуры, памятники природы, городские, сельские и природные ландшафты, объекты инженерной, транспортной инфраструктур и благоустройства территорий, затрагивающие законные интересы третьих лиц и препятствующие реализации прав собственников, арендаторов или пользователей сопредельных земельных участков и иных объектов недвижимости;

3) сәулет-құрылыс құжаттарына, құрылыс нормалары мен ережелеріне, экологиялық, санитарлық, өртке қарсы және басқа да арнайы нормативтер мен талаптарға сәйкес ғимараттарды, құрылыстарды, имараттар мен басқа да жылжымайтын мүлік нысандарын күтіп ұстау, жер телімдерін көріктендіру жұмыстарын жүргізеді;
4) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын, мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың ескертулерін орындайды;
5) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларына олардың өздерінің құзыреттерін жүзеге асыруына ат салысады;
6) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органының жазбаша хабарламасы бойынша, құрылыс нысандары жөніндегі керекті ақпаратты және техникалық құжаттамаларды, сондай-ақ жоба бойынша сараптама қорытындысын заңдылықтарда қарастырылған жағдайда ұсынады;
7) қала аумағындағы жылжымайтын мүлік нысандарына техникалық түгендеу және техникалық жабдықтауды жүргізуді және қала аумағы құрылысының мемлекеттік кадастры мен мониторингін енгізуге, аталған жеке және заңды тұлғаларға тиесілі жылжымайтын мүлік нысандарына кіруге мүмкіндік береді;
8) тиісті мемлекеттік органдар мен ұйымдарға қажетті жобалау-сметалық құжаттарды, кешенді инженерлік зерттеу материалдарын және Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте басқа да материалдарды береді;
9) Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнамаларының талаптарын сақтайды.
Ескерту. 8 тармақ жаңа редакцияда жазылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен.
2 бөлім. Алматы қаласы аумағындағы
құрылыстарды реттеу
3 тарау. Алматы қаласы әкімдігінің
жер телімдеріне құқық беру туралы
қаулыларын қабылдау кезінде рұқсат беру
рәсімдерінің жүргізілу тәртібі
§ 1. Алматы қаласы әкімдігінің жеке
және заңды тұлғаларға жер телімдеріне
құқық беру туралы қаулыларын қабылдау кезінде
рұқсат беру рәсімдерінің жүргізілу тәртібі
9. Мемлекеттік меншіктегі жер телімдеріне меншікке (жер пайдалануға) және жер телімдерін алуға құқығы бар жеке және заңды тұлғаларға жеке меншікке (жер пайдалануға) құқық беру төмендегідей жүргізіледі:
1) Қазақстан Республикасы Жер кодексінде және басқа да заң актілерінде қарастырылған жағдайларда тегін (өтеусіз);

3) проводят работы по надлежащему содержанию зданий, строений, сооружений и иных объектов недвижимости, благоустройству земельных участков в соответствии с архитектурно-градостроительной документацией, строительными нормами и правилами, экологическими, санитарными, противопожарными и иными специальными нормативами и требованиями;
4) выполняют предписания государственных органов и должностных лиц, осуществляющих контроль в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
5) оказывают содействие должностным лицам государственных органов, осуществляющим контроль в области архитектуры, градостроительства и строительства, в реализации ими своих полномочий;
6) предоставляют по уведомлению госархстройконтроля необходимую информацию и техническую документацию по строительным объектам, а также заключение экспертизы соответствующих проектов, в предусмотренных законодательством случаях;
7) предоставляют организациям, осуществляющим проведение технической инвентаризации и технического обследования объектов недвижимости, ведение градостроительного государственного кадастра и мониторинга застройки территории города, доступ к принадлежащим данным физическим и юридическим лицам объектам недвижимости;
8) передают необходимую проектно-сметную документацию, материалы комплексных инженерных изысканий и иные материалы соответствующим государственным органам и организациям в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
9) соблюдают требования законодательства Республики Казахстан по охране окружающей среды.
Сноска. Пункт 8 в редакции решения маслихата города Алматы от 10.09.2007 N 09.
Раздел 2. Регулирование застройки территории города Алматы Глава 3. Порядок прохождения разрешительных
процедур при принятии Акиматом города Алматы
постановлений о предоставлении прав на
земельные участки
Сноска. Глава 3 в редакции решения маслихата города Алматы от 10.09.2007 N 09.
Глава 3. Порядок прохождения разрешительных
процедур при принятии Акиматом города Алматы
постановлений о предоставлении прав на
земельные участки
§  1. Порядок прохождения разрешительных процедур
при принятии Акиматом города Алматы постановлений
о предоставлении прав на земельные участки
физическим и юридическим лицам
9. Предоставление прав на земельные участки, находящиеся в государственной собственности, в собственность (землепользование) физических и юридических лиц, имеющих право на приобретение земельных участков в частную собственность (землепользование), осуществляется:
1) бесплатно (безвозмездно) в случаях, предусмотренных Земельным кодексом и иными законодательными актами Республики Казахстан;

2) сауда-саттықсыз өтеулі негізінде;
3) сауда-саттық өткізу өтеусіз негізінде.
Құрылыс салу үшін жер телімдеріне құқық сату жөніндегі сауда-саттық жүргізілгенде, жер телімінің сатып алу - сату шартының немесе жер телімін жалға беру құқығының үлгілерінде жер телімін беруде келесі жағдайлар қаралуы мүмкін:
1) инженерлік, көлік және әлеуметтік инфрақұрылымдар (заңдылықтарда көрсетілген жағдайлардан басқа) объектілер құрылысы;
2) жылжымайтын мүлік объектілерінің құрылысы мерзімінің сақталуы;
3) ортақ пайдалану аумақтарын көркейту.
Көрсетілген шарттар жер телімі құқығының басқа тұлғаға өту жағдайында сақталады.
10. Арызда (өтініште): жер телімінің пайдалану мақсаты; оның болжамды өлшемі, орналасқан жері; өтінім берушінің (мекенжайы, телефоны) реквизиттерін көрсету арқылы сұралған жер телімінің пайдалану құқығы көрсетіледі.
11. Әкімдіктің тапсырмасы бойынша жер қатынастары жөніндегі орган екі жұмыс күннен кем емес уақытта мүдделі тұлғаның арызын (өтінішін) тіркеп өтініштің көшірмесін сұралған жер телімінде меншік иесінің (жер пайдаланушының), сонымен қатар жер-құқық қатынастарының басқа да субъектілерінің бары немесе жоқтығы туралы белгіленген тәртіпте ақпаратты алу үшін "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-на жібереді.
12. "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ны (келісім бойынша) жеті жұмыс күн ішінде (шағын кәсіпкерлік субъектілер үшін екі жұмыс күн ішінде)  сұралған жер телімінде меншік иесінің (жер пайдаланушының), сонымен қатар жер-құқық қатынастарының басқа да субъектілерінің бары немесе жоқтығы туралы мәліметті белгіленген тәртіпте жер қатынастары жөніндегі органға жібереді.
Сондай-ақ, "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ны сұралған жер телімінің орналасқан жерінің хал ахуалдық сызбасын Мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен береді.
Берілетін материалдарға "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ның бірінші басшысының қолы, мөрі қойылады.
13. Жер қатынастары жөніндегі органның бірінші басшысының қолымен екі жұмыс күн ішінде "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-нан мүдделі тұлғаның өтінішінің көшірмесін және барлық материалдарын сәулет органына, берілген өтінішті (жер телімін алдын-ала таңдау)  қанағаттандыру мүмкіндігін анықтау үшін жібереді.
14. Сәулет органы мерзімі жеті жұмыс күннен кем емес уақытта (шағын кәсіпкерлік субъектілер үшін екі жұмыс күн ішінде)  cәулет органының бірінші басшысының  қолымен расталған сұралған жер телімнің пайдалану мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігі туралы қорытындысын жер қатынастары жөніндегі органға береді.
Сәулет органының бірінші басшысының  қолымен расталған және сәулет органының мөрі қойылған жер теліміне құқық беру үшін қажетті материалдар (шектеулерімен, қызыл сызықтармен, жер телімінің координаттарымен қала құрылысы регламенттерімен тірек жоспары) қорытындыға қоса тіркеледі.

2) на возмездной основе без проведения торгов;
3) на возмездной основе с проведением торгов.
При проведении торгов по продаже прав на земельные участки для застройки, в типовом договоре купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка могут быть предусмотрены следующие условия передачи земельного участка:
1) строительство объектов инженерной, транспортной и социальной инфраструктур (за исключением случаев, предусмотренных законодательством);
2) соблюдение сроков строительства объектов недвижимости;
3) благоустройство территории общего пользования.
Указанные условия сохраняются в случае перехода прав на земельный участок другому лицу.
10. В заявлении (ходатайстве) указывается: цель использования земельного участка, его предполагаемые размеры, местоположение, испрашиваемое право пользования земельным участком с указанием реквизитов (адрес, телефон) заявителя.
11. По поручению Акимата орган по земельным отношениям в срок не более двух рабочих дней регистрирует заявление (ходатайство) заинтересованного лица и направляет копию ходатайства в ДГП "АлматыгорНПЦзем" для получения в установленном порядке информации о наличии либо отсутствии собственников (землепользователей) на испрашиваемом земельном участке, а также других субъектов земельных правоотношений.
12. ДГП "АлматыгорНПЦзем" (по согласованию) в течение семи рабочих дней (для субъектов малого предпринимательства в течение двух рабочих дней) в установленном порядке представляет в орган по земельным отношениям сведения о наличии либо отсутствии собственников (землепользователей) на испрашиваемом земельном участке, а также других субъектов земельных правоотношений.
ДГП "АлматыгорНПЦзем" также передает ситуационную схему местоположения испрашиваемого земельного участка из автоматизированной информационной системы Государственного земельного кадастра.
Передаваемые материалы заверяются подписью первого руководителя ДГП "АлматыгорНПЦзем".
13. Орган по земельным отношениям в течение двух рабочих дней направляет за подписью первого руководителя в орган архитектуры копию ходатайства заинтересованного лица и всех материалов, полученных из ДГП "АлматыгорНПЦзем", для определения возможности удовлетворения заявленного ходатайства (предварительного выбора земельного участка).       14. Орган архитектуры в срок не более семи рабочих дней (для субъектов малого предпринимательства в течение двух рабочих дней) представляет в орган по земельным отношениям заверенное подписью первого руководителя органа архитектуры заключение о возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению.
К заключению прилагаются заверенные подписью первого руководителя органа архитектуры и печатью органа архитектуры необходимые материалы для предоставления права на земельный участок (опорный план с градостроительными регламентами, ограничениями, красными линиями, координатами земельного участка).

14-1. Жер қатынастары жөніндегі орган мерзімі жеті жұмыс күннен кем емес уақытта (шағын кәсіпкерлік субъектілер үшін екі жұмыс күн ішінде) қорытынды әзірлейді және жер телімдері туралы материалдарды қарау және қорытынды дайындау үшін жер комиссиясына енгізеді.
14-2. Жер комиссиясы мерзімі бес жұмыс күннен кем емес уақытта сұралған жер теліміне құқық беру мүмкіндігі немесе құқық беруден бас тарту туралы қорытындысын береді.
Жер комиссиясының шешімі қорытындымен ресімделеді.
14-3. Жер қатынастары жөніндегі орган мерзімі жеті жұмыс күннен кем емес уақытта (шағын кәсіпкерлік субъектілер үшін екі жұмыс күн ішінде) жер комиссиясының қанағаттандырылған қорытындысын берген жағдайда, жерге орналастыру жобасын дайындау үшін өтінім берушіге материалдардың көшірмесін береді.
Ал қанағаттандырылмаған қорытындысы шыққан жағдайда, жер қатынастары жөніндегі орган мерзімі екі жұмыс күннен кем емес уақытта оның дәлелді себептерін көрсете отырып, құқық беруден бас тарту туралы әкімдіктің қаулысының жобасын дайындап және әкімдікке қарау үшін жібереді (жер теліміне құқық беруден бас тарту туралы қаулысының көшірмесі өтінім берушіге қаулы қабылданғаннан кейін жеті күн мерзімде тапсырылады).
14-4. Жерге орналастыру жобасын орындау үшін өтінім беруші өз еркімен тиісті лицензиясы бар мекемені анықтайды. Жоба құрамында берілетін жер телімінің орналасқан жері, аумағы, оның шекарасы, жер телімінің шектес меншік иелері және жер пайдаланушылары, сонымен қатар шектеулері және сервитуттары нақтыланады.
Өтінім беруші белгіленген тәртіпте жасалған жобаны одан әрі жер телімі құқығын ресімдеу және бекіту үшін жер қатынастары жөніндегі органға береді.
14-5. Жер қатынастары жөніндегі орган он жұмыс күннен кем емес уақытта (шағын кәсіпкерлік субъектілер үшін үш жұмыс күн ішінде) жер телімінің бөлінетіндігін (бөлінбейтіндігін) анықтау арқылы жер теліміне тиісті құқық беру туралы әкімдіктің қаулысының жобасын дайындайды және оны әкімдікке енгізеді.
Әкімдік қаулысының жобасы сәулет, қала құрылысы және жер қатынастары мәселесіне жетекшілік ететін Алматы қаласы әкімінің орынбасарымен, Алматы қаласы әкімі аппаратының заң бөлімімен, сәулет органымен келісіледі.
14-6. Әкімдік, мерзімі жиырма жұмыс күннен кем емес уақытта (шағын кәсіпкерлік субъектілер үшін төрт жұмыс күн ішінде) қаулыны қабылдап, әкімдік қаулысының материалдарымен бірге 5 данасын (куаландырылған көшірмелерді) жер қатынастары жөніндегі органға жібереді.
14-7. Жер қатынастары жөніндегі орган жеті жұмыс күннен кем емес уақытта әкімдіктің қаулысы қабылданғаннан бастап, сатып алу-сату шарты немесе уақытша жер пайдалану шартын жасасып және оны қаулының данасымен өтінім берушінің қолына тапсырып, оны "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-на ұсынады.

14-1. Орган по земельным отношениям в срок не более семи рабочих дней (для субъектов малого предпринимательства в течение двух рабочих дней) готовит заключение и вносит материалы по земельному участку на Земельную комиссию для рассмотрения.
14-2. Земельная комиссия в срок не более пяти рабочих дней дает заключение о возможности либо не возможности предоставления заявленного права на земельный участок.
Решение Земельной комиссии оформляется в виде заключения.
14-3. Орган по земельным отношениям в срок не более семи рабочих дней (для субъектов малого предпринимательства в течение двух рабочих дней), при положительном заключении Земельной комиссии, передает копии материалов Заявителю для составления землеустроительного проекта.
В случае отрицательного заключения в срок не более двух дней орган по земельным отношениям подготавливает проект постановления Акимата с мотивированным отказом и представляет на рассмотрение Акимата (копия постановления Акимата об отказе в предоставлении права на земельный участок вручается заявителю в семидневный срок после принятия решения).
14-4. Для выполнения землеустроительного проекта заявитель самостоятельно определяет организацию, имеющую соответствующую лицензию. В составе проекта уточняется местоположение, площадь представляемого земельного участка, его границы, смежные собственники земельного участка и землепользователи, а также обременения и сервитуты предоставляемого земельного участка.
Разработанный в установленном порядке проект Заявитель представляет в орган по земельным отношениям для утверждения и дальнейшего оформления права на земельный участок.
14-5. Орган по земельным отношениям, в срок не более десяти рабочих дней (для субъектов малого предпринимательства в течение трех рабочих дней), подготавливает проект постановления Акимата о предоставлении соответствующего права на землю с определением делимости (неделимости) земельного участка и вносит его в Акимат.
Проект постановления Акимата согласовывается заместителем акима города Алматы, курирующим вопросы архитектуры, градостроительства и земельных отношений, юридическим отделом аппарата акима города Алматы, органом архитектуры.
14-6. Акимат, в срок не более двадцати рабочих дней (для субъектов малого предпринимательства в течение четырех рабочих дней), принимает постановление, 5 экземпляров постановления Акимата (заверенных копий) с материалами направляет в орган по земельным отношениям.
14-7. Орган по земельным отношениям в срок не более семи рабочих дней с момента принятия постановления Акимата заключает договор купли-продажи или договор временного землепользования и вместе с экземпляром постановления вручает его Заявителю и представляет их в ДГП "АлматыгорНПЦзем".

14-8. "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ны отыз күн ішінде, белгіленген тәртіпте жер-кадастрлық ісін құрастыру үшін жер телімінің шекарасын анықтау материалдарын қосып, жер теліміне сәйкестендіру құжаттарын дайындап, жер қатынастары жөніндегі органға жер-кадастрлық ісімен бірге қол қою үшін жібереді.
Жер қатынастары жөніндегі орган бес жұмыс күннен кем емес уақытта қол қойылған сәйкестендірілген құжаттарын тіркейді және өтініш берушіге жер телімінің төлемақысы төлегеннен кейін, салық органымен расталған ауыл шаруашылығы немесе орман шаруашылығының шығынын өтегеннен кейін (ауыл шаруашылық алқаптары немесе орман қоры жерлері берілген жағдайда) тіркеу журналына қол қойдырады, ал жер-кадастрлық ісін "АлматықалжерҒӨО"» ЕМК-на мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған жүйесіне және мұрағаттауға енгізу үшін жібереді.
14-9. Жер телімінің құқығын белгіленген заң тәртібінде мемлекеттік тіркеуден тіркеуші органында тіркейді.
§ 2. Егер де, таңдаған объекті құрылысын орналастыру
үшін аумақта тұрғын үйлер, басқа да ғимараттар
мен құрылымдар, сонымен қатар инженерлік
коммуникациялар орналасқан жағдайда,
Алматы қаласы әкімдігінің объектілер құрылысы
үшін жер телімдеріне құқық беру туралы қаулыларын
қабылдау кезінде рұқсат беру рәсімдерінің
жүргізілу тәртібі
14-10. Жер теліміне тиісті құқықты беруге мүдделі тұлғаның арызын (өтінішін) қарау іс-жосығы, таңдаған объекті құрылысын орналастыру үшін аумақта тұрғын үйлер, басқа да ғимараттар мен құрылымдар, сонымен қатар инженерлік коммуникациялар орналасқан жағдайда, әрі қарай мәтін бойынша - салушы (инвестор), осы Ереженің 9-17 тармақтарында қарастырылған тәртіпте жүргізіледі.
14-11. Таңдаған объекті құрылысын орналастыру үшін аумақта тұрғын үйлер, басқа да ғимараттар мен құрылымдар, сонымен қатар инженерлік коммуникациялар орналасқан жағдайда, және Жер комиссиясының оң қорытындысы қабылданған жағдайда, объекті құрылысы бойынша инвестициялық жобаны іске асыратын салушы (инвестор), қоғамдық маңыздылық мақсаттарға жету және мемлекеттік мүддені қамтамасыз ету үшін инвестициялық жобаны келістіру үшін әкімдікке жүгінеді.26. Әкімдіктің тапсырмасы бойынша сәулет органы инвестициялық жоба түскен күннен бастап, бес жұмыс күннің ішінде қарауға міндетті.
14-12. Әкімдіктің тапсырмасы бойынша сәулет органы инвестициялық жоба түскен күннен бастап, бес жұмыс күннің ішінде қарауға міндетті.
14-13. Инвестициялық жоба Алматы қаласының Бас жоспарына, регламентіне сәйкес келмеген, немесе келістіру туралы шешім қабылдау үшін мәліметтер жеткіліксіз болған жағдайда, сәулет органы қайтару себебін көрсету арқылы жоба материалдарын инвесторға қайтарады.

14-8. ДГП "АлматыгорНПЦзем" в течение тридцати дней в установленном порядке формирует материалы для составления земельно-кадастрового дела, включая материалы установления границ земельного участка на местности, готовит идентификационный документ на земельный участок и направляет в орган по земельным отношениям для его подписания вместе с земельно-кадастровым делом.
Орган по земельным отношениям, в срок не более пяти рабочих дней, регистрирует подписанный идентификационный документ и вручает его Заявителю под роспись в журнале регистрации, после проведения им оплаты за земельный участок, возмещения потерь сельскохозяйственного или лесохозяйственного производства (в случае предоставления сельскохозяйственных угодий или земель лесного фонда), подтвержденный налоговым органом, а земельно-кадастровое дело передает ДГП "АлматыгорНПЦзем" для ввода в автоматизированную систему государственного земельного кадастра и архивирования.
14-9. Государственная регистрация права на земельный участок в регистрирующем органе производится в установленном  законодательством  порядке.
§2. Порядок прохождения разрешительных процедур
при принятии Акиматом города Алматы постановлений о
предоставлении прав на земельные участки для строительства
объектов, когда на территории, выбранной под размещение
объекта строительства, расположены жилые дома, другие здания
и сооружения, а также инженерные коммуникации
14-10. Процедура рассмотрения заявления (ходатайства) лица, заинтересованного в предоставлении соответствующего права на земельный участок для строительства Объекта, когда на территории, выбранной под его размещение, расположены жилые дома, другие здания и сооружения, а также инженерные коммуникации, далее по тексту - застройщика (инвестора), осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 9-17 настоящих Правил.
14-11. Застройщик (инвестор), намеревающийся реализовать инвестиционный проект по строительству Объекта, обеспечивающий государственные интересы и достижение общественно значимых целей, когда на территории, выбранной под его размещение, расположены жилые дома, другие здания и сооружения, а также инженерные коммуникации, и имеющий положительное заключение Земельной комиссии, обращается в Акимат с ходатайством о согласовании инвестиционного проекта.
14-12. Органом архитектуры по поручению Акимата инвестиционный проект рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня поступления.
14-13. При несоответствии инвестиционного проекта Генеральному плану города Алматы, регламентам, либо недостаточности представленных в нем сведений для принятия решения о согласовании, орган архитектуры возвращает материалы проекта инвестору с указанием причин возврата.

14-14. Инвестициялық жоба Алматы қаласының Бас жоспарына, регламентіне сәйкес келген жағдайда, сәулет органы келістіріп, жоба материалдарын әкімдікке жібереді.
14-15. Мемлекеттік мүдделердің инвестициялық жобасын іске асыру және қоғамдық маңыздылық мақсаттарға жетуді қамтамасыз ету кезінде инвестициялық жобаны сәулет, қала құрылысы және жер қатынастары мәселелерін реттейтін Алматы қаласы әкімінің орынбасары инвестициялық жобаны келістіреді.
14-16. Әкімдік инвестициялық жобамен келіскен жағдайда, әкімдіктің тапсырмасы бойынша, жер қатынастары жөніндегі орган мемлекет мұқтажы үшін жер телімдерді мәжбүрлеп иеліктен, соның ішінде сатып алу жолымен  шығару жөніндегі инвестициялық жобаны іске асыру туралы салушы мен (инвестор мен) әкімдік арасындағы шарт жобасын дайындайды.
14-17. Әкімдік шартқа қол қойғаннан кейін, салушы (инвестор)  мемлекет мұқтажы үшін жер телімдерді мәжбүрлеп иеліктен, соның ішінде сатып алу жолымен  шығару жөніндегі жұмыстар туралы шартты арнайы мамандандырылған кәсіпорынмен жасасады.
14-18.  Әкімдік қаулысының жобасы сәулет, қала құрылысы және жер қатынастары мәселесіне жетекшілік ететін Алматы қаласы әкімінің орынбасарымен, Алматы қаласы әкімі аппаратының заң бөлімімен, сәулет органымен, мамандандырылған кәсіпорынмен келісіледі.
Салушы (инвестор) арнайы мамандандырылған  кәсіпорынмен шартқа отырғаннан кейін жер қатынастары жөніндегі орган арнайы мамандандырылған кәсіпорын күшімен жерге орналастыру жобасын жасауды қамтамасыз етеді, жер телімді және онда орналасқан жылжымайтын мүлікке тексеру жүргізеді, тексеру актісін құрастырады, материалдарды жинақтап, дайындайды және әкімдіктің меншік иелерінен (жер пайдаланушылардан) мемлекет мұқтажы үшін жер телімдерді мәжбүрлеп иеліктен, соның ішінде сатып алу жолымен шығару туралы қаулы жобасын дайындап және оны әкімдікке енгізеді.
Әкімдік қаулысының жобасы мамандырылған кәсіпорынмен, сәулет органымен, Алматы қаласы әкімі аппаратының заң бөлімімен, жер қатынастары мәселелерін реттейтін Алматы қаласы әкімінің орынбасарымен келістіріледі.
Қаулы жобасында көрсетілетіндер:
жерге құқық берілетін  заңды немесе жеке тұлғаның аталуы;
жер телімінің пайдалану мақсаты;
жер телімінің аумағы;
жердің құқығы түрі, ауыртпалықтары, сервитуттары;
алынатын жер телімдердің мөлшерін көрсетумен, мемлекет мұқтажы үшін жер телімдерді мәжбүрлеп иеліктен, сонымен қатар сатып алу жолымен  шығарылатын заңды тұлғаның (бар болған жағдайда) тегі, аты, әкесінің аты немесе заңды тұлғаның аталуы;
басқа да жағдайлар.
14-19. Әкімдік мерзімі бес жұмыс күнінен аспайтын уақытта қаулы қабылдап, әкімдік қаулысының материалдарының даналарымен бірге жер қатынастары жөніндегі органға жібереді.

14-14. В случае соответствия инвестиционного проекта Генеральному плану города Алматы и регламентам, орган архитектуры, согласовав его на титульном листе, направляет материалы проекта в Акимат.
14-15. При обеспечении реализацией инвестиционного проекта государственных интересов и достижении общественно значимых целей, заместитель акима города Алматы, курирующий вопросы архитектуры, градостроительства и земельных отношений, согласовывает инвестиционный проект.
14-16. При согласовании инвестиционного проекта Акиматом, по поручению Акимата, орган по земельным отношениям подготавливает проект договора Акимата с застройщиком (инвестором) о реализации инвестиционного проекта путем принудительного отчуждения, в том числе путем выкупа, земельного участка для государственных нужд, и направляет его в Акимат.
14-17. После подписания договора с Акиматом, застройщик (инвестор) заключает договор со специализированным предприятием о работах по принудительному отчуждению, в том числе путем выкупа, земельного участка для государственных нужд.
14-18. После заключения застройщиком (инвестором) договора со специализированным предприятием, орган по земельным отношениям, силами специализированного предприятия, обеспечивает разработку землеустроительного проекта, проводит обследование земельного участка и находящегося на нем недвижимого имущества, составляет акт обследования, осуществляет сбор и подготовку материалов и подготавливает проект постановления Акимата о принудительном отчуждении, в том числе путем выкупа, земельных участков для государственных нужд у собственников (землепользователей) и вносит его в Акимат.
Проект постановления Акимата согласовывается заместителем акима города Алматы, курирующим вопросы архитектуры градостроительства и земельных отношений, юридическим отделом аппарата акима города Алматы, органом архитектуры, специализированным предприятием.
В проекте постановления указывается:
наименование юридического или физического лица, которому предоставляется право на землю;
целевое назначение земельного участка;
площадь земельного участка;
вид права на землю, обременения, сервитуты;
фамилию, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, у которого производится изъятие, принудительное отчуждение для государственных нужд, в том числе путем выкупа, земельных участков с указанием их размеров;
прочие условия.
14-19. Акимат в срок не более пяти рабочих дней принимает постановление, экземпляры постановления Акимата с материалами направляет в орган по земельным отношениям.

14-20. Әкімдік қаулысының негізінде жер қатынастары жөніндегі орган мамандырылған кәсіпорынның күшімен заңмен белгіленген мерзімде, жер телімдерді және онда орналасқан жылжымайтын мүліктерді мәжбүрлеп иеліктен шығаруға,соның ішінде сатып алу жолымен байланысты қажетті шаралар кешенді түрде жүргізіледі.
14-21. Меншік иесіне (мемлекеттік емес жер пайдаланушыға) болашақта мәжбүрлеп иеліктен шығаруға,соның ішінде сатып алу жолымен байланысты туралы ескерткеннен кейін, жер телімдерге және онда орналасқан жылжымайтын мүліктерге бағалау жүргізіледі.
14-22. Мемлекет мұқтажы үшін жер телімдерді және онда орналасқан жылжымайтын мүліктерді мәжбүрлеп иеліктен, сонымен қатар сатып алу жолымен  шығаруға байланысты бағалау жұмыстарын жүргізетін бағалаушыны жер қатынастары жөніндегі орган ашық конкурс өткізіп, анықтайды.
Мемлекет мұқтажы үшін жер телімді мәжбүрлеп иеліктен шығару, соның ішінде сатып алу жолымен анықтайтын бағасы заңнамаға сәйкес анықталады.
14-23. Егер, меншік иесі немесе мемлекеттік емес жер пайдаланушы мемлекет мұқтажы үшін жер телімді сатып алу шешімімен келіспеген жағдайда, немесе сатып алынатын жер телімінің бағасымен немесе сатып алудың басқа да шарттарымен келіспеген жағдайда, әкімдік заң тәртібімен белгіленген тәртіпте жер телімді сатып алу туралы шағымды сотқа береді. Сотта өкілдікті өкілетті тұлғалар жүргізеді.
14-24. Мамандандырылған кәсіпорын жер телімін сатып алу шарты немесе сот шешімі негізінде тіркеу органында жер телімінің және онда орналасқан жылжымайтын мүліктің меншік құқығын тоқтатуын тіркейді.
14-25. Жер теліміндегі жылжымайтын мүлікті бұзу жер телімін сатып алу төлем ақысын төлегеннен кейін, жер телімін сатып алу шарты немесе күшіне енген сот шешімі негізінде жүзеге асырылады.
14-26. Жер телімін және онда орналасқан жылжымайтын мүлікті бұзу жұмыстарын мамандандырылған кәсіпорын, салушының (инвестордың) қаржысы есебінен немесе мемлекеттік сәулет құрылыс бақылау органы берген ордер негізінде, салушы (инвестор) өз бетінше іске асырады.
14-27. Жер телімдегі жылжымайтын мүліктің бұзылғаны туралы акт дайындалып, оған салушы (инвестор), мамандандырылған кәсіпорынның, аудан әкімдігінің  және мемлекеттік сәулет құрылыс бақылау органдарының өкілдерінің қолдары қойылады.
14-28. Әкімдік жер телімді алуға арыз берген басқа тұлғаға жер телімін бере алады, егер де, салушы (инвестор):
өзіне Нысан құрылысы үшін берілген жер телімінен бас тартқан жағдайда;
әкімдікпен шарт жасасқаннан кейін бір ай мерзім ішінде мамандандырылған кәсіпорынмен шарт жасаспаған жағдайда;
екі ай мерзім ішінде (соның ішінде тиісті түрде қаржыландырмау), үшінші тұлғалардың  құқықтарынан берілген жер телімді босату бойынша шараларды, әкімдік пен  мамандандырылған кәсіпорын шарттарында қарастырылған бойынша орындамаған жағдайда.
Меншік иесін (мемлекеттік емес жер пайдаланушыны) мәжбүрлеп иеліктен шығару (сатып алу) кезінде  әкімдік төлеген  қаржы бойынша шыққан шығындарға өтемақы, алдыңғы салушыға (инвесторға) төленеді.

14-20. На основании постановления Акимата орган по земельным отношениям, силами специализированного предприятия, в установленные законодательством сроки, осуществляет комплекс необходимых мероприятий по принудительному отчуждению, в том числе путем выкупа, земельных участков и расположенного на них недвижимого имущества.
14-21. После уведомления собственников (негосударственных землепользователей) о предстоящем принудительном отчуждении, в том числе путем выкупа, производится оценка земельных участков и находящегося на них недвижимого имущества.
14-22. Определение оценщика, который будет производить оценку земельных участков и находящегося на них недвижимого имущества, принудительно отчуждаемых, в том числе путем выкупа, для государственных нужд, осуществляется путем открытого конкурса, проводимого органом по земельным отношениям.
Цена за принудительно отчуждаемый, в том числе путем выкупа, для государственных нужд земельный участок определяется в соответствии с законодательством.
14-23. Если собственник или негосударственный землепользователь не согласен с решением о выкупе у него земельного участка для государственных нужд либо с ним не достигнуто соглашение о цене за выкупаемый земельный участок или других условиях выкупа, Акимат в установленном законом порядке может предъявить в суд иск о выкупе земельного участка. Представительство в суде осуществляется уполномоченными лицами.
14-24. На основании договора выкупа земельного участка или решения суда специализированное предприятие регистрирует в регистрирующем органе прекращение права собственности на земельный участок и находящееся на нем имущество.
14-25. Снос находящегося на земельном участке недвижимого имущества производится на основании договора выкупа земельного участка после оплаты за земельный участок или на основании вступившего в силу решения суда.
14-26. Выполнение работ по сносу недвижимого имущества, находящегося на земельном участке, осуществляется за счет средств застройщика (инвестора) специализированным предприятием либо застройщиком (инвестором) самостоятельно, на основании ордера, выданного органом госархстройконтроля.
14-27. О произведенном сносе находящегося на земельном участке недвижимого имущества составляется акт, подписываемый представителями застройщика (инвестора), специализированного предприятия, Акиматом района и органом госархстройконтроля.
14-28. Акимат может предоставить земельный участок иному лицу, подавшему заявление на получение земельного участка, в случаях, если застройщик (инвестор):
отказался от предоставленного ему для строительства Объекта земельного участка;
не заключил в течение одного месяца после заключения договора с Акиматом договор со специализированным предприятием;
не выполняет обязательства, предусмотренные договорами с Акиматом и специализированным предприятием, в части выполнения мероприятий по освобождению предоставленного земельного участка от прав третьих лиц (в том числе ненадлежащее финансирование) более двух месяцев.
При этом предыдущему застройщику (инвестору) возмещаются понесенные им затраты по финансированию выплаченной Акиматом при принудительном отчуждении (выкупе) собственникам (негосударственным землепользователям) компенсации.

14-29. Салушыға (инвесторға) берілген жер телімдегі жылжымайтын мүлікті бұзу фактісін заңнамада белгіленген тәртіпте тіркеуден өткізгеннен кейін, жер телімдеріне құқықты ресімдеу және беру іс-жосығы осы Ереженің 14-5 - 14-9 тармақтарында қарастырылған тәртіпте жүргізіледі.
§ 3. Жер телімнінің пайдалану мақсатының
өзгеруіне байланысты Алматы қаласы
әкімдігінің қаулыларын қабылдау кезінде
рұқсат беру рәсімдерінің жүргізілу тәртібі
14-30. Жеке меншік, тұрақты жер пайдалану құқығындағы, (өтеусіз) өтеулі (ұзақ мерзімге, қысқа мерзімге) уақытша жер пайдалану құқықтарындағы жер телімінің пайдалану мақсатын өзгертуге мүдделі тұлға, әкімдікке жазбаша түрде арызға (өтінішке) қоса тіркелген төмендегі құжаттармен келеді:
заңды тұлғалар:
нотариалды куәландырылған жарғының, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің, салық төлеуші куәлігінің, жылжымайтын мүліктің құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің, жер теліміне жеке меншік құқығын беретін немесе тұрақты жер пайдалану құқығын беретін немесе (өтеусіз) өтеулі (ұзақ мерзімге, қысқа мерзімге) уақытша жер пайдалану құқығын беретін актісінің көшірмелері;
жеке тұлғалар:
нотариалды куәландырылған жеке куәлігінің немесе төлқұжатының, салық төлеуші куәлігінің, жылжымайтын мүліктің құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің, жер теліміне жеке меншік құқығын беретін немесе тұрақты жер пайдалану құқығын беретін немесе (өтеусіз) өтеулі (ұзақ мерзімге, қысқа мерзімге) уақытша жер пайдалану құқығын беретін актісінің көшірмелерін.
14-31. Жер телімінің пайдалану мақсатын өзгерту туралы өтініште: сұралған пайдалану мақсаты, жер теліміне тиісті құқық, өтінім берушінің реквизиттерімен (мекенжайы, телефоны) өлшемі және оның орналасқан жері көрсетіледі.
14-32. Әкімдіктің тапсырмасы бойынша жер қатынастары жөніндегі орган екі жұмыс күннен кем емес уақытта өтінішті тіркейді және оны  бар қала құрылысы кесімдерін ескере отырып, оны аумаққа бөлу, қаланың Бас жоспарына сәйкес жер телімнің пайдалану мақсатын өзгерту мүмкіндігі туралы қорытындыны дайындау үшін сәулет органына жібереді.
14-33. Сәулет органы жер қатынастары жөніндегі органға мерзімі жеті жұмыс күннен кем емес уақытта: жер телімінің пайдалану мақсатын өзгерту мүмкіндігі туралы немесе дәлелді себептерін көрсетіп телімнің пайдалану мақсатын өзгертудің болмайтындығы жайлы тиісті қорытындысын жібереді.
14-34. Жер қатынастары жөніндегі орган мерзімі жеті жұмыс күннен кем емес уақытта тиісті қорытындыны дайындайды және жер телімі бойынша материалдарды қарау үшін жер комиссиясына ұсынады.
14-35. Жер комиссиясы жер теліміне тиісті құқықты беру арқылы жер телімінің пайдалану мақсатын өзгертуге қорытынды береді немесе беруден бас тартады.
14-36. Жер қатынастары жөніндегі орган мерзімі бес жұмыс күннен кем емес уақытта Комиссияның қанағаттандырылған қорытындысын берген жағдайда, жер теліміне тиісті құқықты беру арқылы пайдалану мақсатын өзгерту туралы әкімдіктің қаулы жобасын дайындайды, ал қанағаттандырылмаған қорытындысы шыққан жағдайда, оның дәлелді себептерін көрсетіп, әкімдіктің бас тарту туралы қаулысының жобасын дайындайды. Берілген өтінішті қанағаттандырудан бас тарту жайлы әкімдіктің қаулысының көшірмесі өтінім берушіге қаулы қабылданғаннан кейін жеті күн мерзімде тапсырылады.
Ескерту. 14-36 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
14-37. Жер қатынастары жөніндегі орган мерзімі үш жұмыс күннен кем емес уақытта тиісті құқық беру арқылы жер телімінің пайдалану мақсатын өзгерту туралы әкімдіктің қаулысының жобасын әкімдікке енгізеді.
Қаулының жобасы сәулет органымен, Алматы қаласы әкімі аппаратының заң бөлімімен, жер қатынастары мәселесіне жетекшілік ететін Алматы қаласы әкімінің орынбасарымен келісіледі.

14-29. После регистрации в установленном законодательством порядке, факта сноса находящегося на предоставленном застройщику (инвестору) земельном участке недвижимого имущества, процедура предоставления и оформления прав на земельные участки осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 19-23 настоящих Правил.
§3. Порядок прохождения разрешительных процедур
при принятии Акиматом города Алматы постановлений об
изменении целевого назначения земельного участка
14-30. Лицо, заинтересованное в изменении целевого назначения земельного участка, принадлежащего ему на праве собственности, постоянного землепользования, праве временного (безвозмездного) возмездного (долгосрочного, краткосрочного) землепользования, обращается с письменным заявлением (ходатайством) в Акимат с приложением необходимых документов.
14-31. В ходатайстве об изменении целевого назначения земельного участка указывается: испрашиваемое целевое назначение, соответствующее право на земельный участок, его местоположение и размеры с указанием реквизитов (адрес, телефон) заявителя.
14-32. По поручению Акимата, орган по земельным отношениям в срок не более двух рабочих дней регистрирует ходатайство и направляет его в орган архитектуры для подготовки заключения о возможности изменения целевого назначения земельного участка в соответствии с Генеральным планом города, его территориальным зонированием с учетом существующих градостроительных регламентов.
14-33. Орган архитектуры в срок не более семи рабочих дней направляет в орган по земельным отношениям заключение: о возможном изменении целевого назначения участка либо мотивированный отказ в изменении целевого назначения участка.
14-34. Орган по земельным отношениям в срок не более семи рабочих дней подготавливает заключение и вносит материалы по земельному участку на Земельную комиссию для рассмотрения.
14-35. Земельная комиссия дает заключение на предмет изменения целевого назначения земельного участка с предоставлением на него соответствующего права или об отказе.
1 4-36. Орган по земельным отношениям, при положительном заключении Земельной комиссии, в срок не более пяти рабочих дней подготавливает проект постановления Акимата об изменении целевого назначения земельного участка с предоставлением соответствующего на него права, а в случае отрицательного заключения, готовит проект постановления Акимата с мотивированным отказом. Копия постановления Акимата об отказе в удовлетворении заявленного ходатайства вручается заявителю в семидневный срок после его принятия.
14-37. Орган по земельным отношениям, в срок не более трех рабочих дней, вносит проект постановления Акимата об изменении целевого назначения земельного участка с предоставлением соответствующего на него права в Акимат.
Проект постановления Акимата согласовывается заместителем акима города Алматы, курирующим вопросы архитектуры градостроительства и земельных отношений, юридическим отделом аппарата акима города Алматы.

14-38. Әкімдік, мерзімі бес жұмыс күннен кем емес уақытта әкімдіктің қаулысын қабылдап, жоғарыда аталған шарттарға қол қойып жер қатынастары жөніндегі органға жібереді.
14-39. Жер қатынастары жөніндегі орган әкімдіктің қаулысы қабылданғаннан бастап, бес жұмыс күннен кем емес уақытта, тиісті жер пайдалану құқығын беру туралы және пайдалану мақсатын өзгерту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылғандай, жер телімінің тепе-тең кадастрлық (бағалау) құнын бюджет пайдасына төлеген жағдайда, жер телімін сатып алу-сату шартын жасайды және әкімдіктің қаулысының данасымен бірге оны өтінім берушіге береді және оларды "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-на жер-кадастрлық іске тиісті өзгерістер енгізу үшін ұсынады.
14-40. "АлматықалжерҒӨО" ЕМК-ны белгіленген тәртіпте жер-кадастрлық істі құрастырып, жер теліміне құқық беретін құжаттарды белгіленген тәртіпте дайындап, жер қатынастары жөніндегі органға жер-кадастрлық ісімен бірге қол қою үшін жібереді.
14-41. Жер қатынастары жөніндегі орган екі жұмыс күннен кем емес уақытта қол қойылған сәйкестендірілген құжаттарын тіркейді және тіркеу журналына өтінім берушіге қол қойдырып, тапсырады.
Ескерту. 3 тарау жаңа редакцияда жазылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен.
4 тарау. Жер телімдерін пайдалануға
қала құрылысы талаптары
15. Аумақтық және қала құрылысының даму жағдайларын анықтайтын негізгі қала құрылысы құжаты Алматы қаласының бас жоспары болып табылады. Қала құрылысы және жобалау-сметалық құжаттардың басқа түрлері белгіленген тәртіпте бас жоспардың негізінде әзірленеді.
Бекітілген қала құрылысы және жобалау-сметалық құжаттамалар қала құрылысы қызметінің барлық субъектілері үшін міндетті болып табылады. Қала құрылысы құжаттамаларына оны бекіткен органның рұқсатымен ғана өзгерістер енгізуге жол беріледі.
16. Жер телімдерін құрылыс жүргізу үшін беру кезінде оларды пайдалануға қойылатын қала құрылысы талаптары бекітілген қала құрылысы және жобалау-сметалық құжаттамалардың (жоспарлау және құрылыс салу, қала құрылысы аудандарына бөлу жобалары, сондай-ақ осы Ережелердің) негізінде белгіленеді.
17. Жеке және заңды тұлғалардың Алматы қаласы аумағында құрылыс салу үшін жер телімдерін пайдалануы (коммуникацияларды жүргізу, аумақты инженерлік дайындау, көріктендіру, көгалдандыру және басқа да жерді жайластыруды қосқанда) тек осы Ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.
18. Жер телімдерін бөлу немесе олардың шекаралары мен параметрлерін өзгерту кезінде қызыл сызықтар, құрылысты реттеу желілері мен қала құрылысы регламенттері сақталуы керек. Жылжымайтын мүлік нысандарын бөлген кезде олардың бөліктері жеке жылжымайтын нысан ретінде қызмет етуі үшін барлық жағдайлар жасалуы керек.

14-38. Акимат, в срок не более пяти рабочих дней, принимает постановление Акимата, подписывает вышеуказанные договоры и направляет в орган по земельным отношениям.
14-39. Орган по земельным отношениям, в срок не более пяти рабочих дней, с момента принятия постановления Акимата, заключает договор купли-продажи земельного участка в случае выплаты в доход бюджета суммы, равной кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, предусмотренной законодательством Республики Казахстан для изменения целевого назначения, или о предоставлении соответствующего права на земельный участок и вместе с экземпляром постановления Акимата вручает его Заявителю и представляет их в ДГП "АлматыгорНПЦзем" для внесения соответствующих изменений в земельно-кадастровое дело.
14-40. ДГП "АлматыгорНПЦзем" в установленном порядке формирует материалы для земельно-кадастрового дела, готовит в установленном порядке идентификационный документ на земельный участок и направляет его в орган по земельным отношениям для подписания вместе с земельно-кадастровым делом.
14-41. Орган по земельным отношениям, в срок не более двух рабочих дней регистрирует подписанный идентификационный документ и вручает его Заявителю под роспись в журнале регистрации.
Глава 4. Градостроительные требования к
использованию земельных участков
15. Основным градостроительным документом, определяющим условия территориального и градостроительного развития, является генеральный план города Алматы. Другие виды градостроительной и проектно-сметной документации разрабатываются в установленном порядке на основе генерального плана.
Утвержденная градостроительная и проектно-сметная документация обязательна для всех субъектов градостроительной деятельности. Внесение изменений в градостроительную документацию допускается только с разрешения утверждавшего ее органа.
16. Градостроительные требования к использованию земельных участков при их предоставлении для строительства устанавливаются на основании утвержденной градостроительной и проектно-сметной документации (проектов планировки и застройки, градостроительного зонирования, а также настоящих Правил).
17. Использование земельных участков физическими или юридическими лицами на территории города Алматы для застройки (включая прокладку коммуникаций, инженерную подготовку территории, благоустройство, озеленение и другие виды обустройства участка) может осуществляться только в соответствии с настоящими Правилами.
18. При делении земельных участков или изменении их границ и параметров необходимо соблюдать красные линии, линии регулирования застройки и требования градостроительных регламентов. В случае деления объектов недвижимости обеспечиваются условия для функционирования их частей как самостоятельных объектов недвижимости.

Ескерту. 18 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
19. Қала құрылысы регламенттерін есепке алу мақсатында жер қатынастары жөніндегі орган жер телімінің бөлінуін сәулет және қала құрылысы органымен келісуі керек.
Ескерту. 19 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
5 тарау. Тұрғын үй аумақтарының құрылысы
20. Құрылымдық-жоспарлау қатынастарында Алматы қаласының тұрғын үй аумақтары тұрғын үй ғимараттарының, тұрғын үй кварталдарының, шағын аудандардың, тұрғын үй аудандарының және қалыптасқан тұрғын үй құрылымдарының, қалыптасқан ауылдардың тобы ретінде берілген.
21. Жаңа тұрғын үй құрылысы тұрғын үй ортасын жайлы өмір сүру жағдайларын, тұрғын халыққа кепіл берілген ең төменгі әлеуметтік қызмет көрсетулер мен белгілі бір құрылыс түрі үшін экономикалық негізделген инженерлік қамсыздандыру деңгейін қамтамасыз ететін қала құрылысы кешендері түрінде қалыптастыруды көздейді.
22. Тұрғын үй аумақтарына құрылыс салу сәулет-қала құрылысы құжаттамаларының негізінде жүзеге асырылады.
23. Тұрғын үй аумақтарын жобалау және тұрғын үйлерді орналастыру кезінде үйлерді және олар орналасқан жер телімдерін күтіп ұстау мен оларға қызмет көрсету мақсатында кейін келе көп пәтерлі тұрғын үйлердің тұрғын үй немесе басқа да үй-жайлардың меншік иелерінің кондоминиумін қалыптастыру мүмкіндігін қарастыру қажет.
24. Көп пәтерлі тұрғын үй кешендерін жобалау барысында жер бетінде балалар ойын, спорт алаңдарын жасай отырып, автопаркингтер, гараждар мен инженерлік жабдықтардың құрылғыларын орналастыру үшін жер асты кеңістікті және экологиялық, санитарлық және өртке қарсы талаптарды ескере отырып, иесіз алаңдарды барынша пайдалану керек.
25. Аулалық кеңістік элементтерін жайластыру бойынша қажетті алаңдардың есебі сәулет-жоспарлау тапсырмаларына және қолданыстағы нормативтерге сәйкес орындалады.
6 тарау. Алматы қаласының төңірегіне
қосылған аумақтарға құрылыс салу
26. Алматы қаласының төңірегіне қосылған елді мекендердің жерлері Алматы қаласының дамуын ескере отырып, Алматы қаласының бас жоспары, жоспарлау және құрылыс салу жобаларының, аумақтарды жер-шаруашылық жағынан жайластыру, жерлерді аудандарға бөлу схемаларының және басқа да қала құрылысы құжаттамаларының негізінде пайдаланылады.
27. Алматы қаласының бас жоспарына сәйкес жерлерді аймаққа бөлу сызбасы мен басқа қала құрылыс құжаттары, жер-шаруашылық жайлары, құрылыс пен жоспарлау жобаларын түзету бойынша Алматы қаласы әкімдігінің Алматы облысы әкімдігімен өзара қызметтері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 18 желтоқсандағы "Астана қаласы және республикалық маңызы бар қалалардың төңірегіне енгізілген жерлерді пайдалану Ережелері мен тәртібін бекіту туралы"» N 1269 қаулысымен реттеледі.

Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
19. С целью учета градостроительных регламентов, орган по земельным отношениям согласовывает делимость земельного участка с органом архитектуры и градостроительства.
Глава 5. Застройка жилых территорий
20. В структурно-планировочном отношении жилые территории города Алматы представлены в виде групп жилых зданий, жилых кварталов, микрорайонов, жилых районов и сложившихся жилых образований, сформированных поселков.
21. Новое жилищное строительство предусматривает формирование жилой среды в виде градостроительных комплексов, обеспечивающих комфортные условия проживания, гарантированный минимум социальных услуг населению и уровень инженерного обеспечения, экономически обоснованный для того или иного типа застройки.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
22. Застройка жилых территорий осуществляется на основе архитектурно-градостроительной документации.
23. При проектировании жилых территорий и размещении жилых домов необходимо предусматривать возможность последующего образования кондоминиумов собственников жилых и нежилых помещений жилых многоквартирных домов с целью содержания и обслуживания домов и земельных участков, на которых они располагаются.
24. При проектировании комплексов жилых многоквартирных домов следует максимально использовать подземное пространство для размещения автопаркингов, гаражей и сооружений инженерного оборудования с устройством на поверхности детских игровых, спортивных и хозяйственных площадок с учетом экологических, санитарных и противопожарных требований.
25. Расчет потребных площадей по обустройству элементов дворового пространства выполняется в соответствии с архитектурно-планировочным заданием и действующими нормативами.
Глава 6. Застройка территорий, включенных
в пригородную зону города Алматы
26. Земли населенных пунктов, включенных в пригородную зону города Алматы, используются на основе генерального плана города Алматы, проектов планировки и застройки, земельно-хозяйственного устройства территорий, схем зонирования земель и иной градостроительной документации с учетом развития города Алматы.
27. Взаимодействие Акимата города Алматы с Акиматом Алматинской области по корректировке проектов планировки и застройки, земельно-хозяйственного устройства, схем зонирования земель и иной градостроительной документации на соответствие генеральному плану города Алматы регулируется постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 2003 года N 1269  "Об утверждении Правил и режима использования земель, включенных в пригородную зону города Астаны и городов республиканского значения".

28. Қаланың инженерлік және транспорттық инфрақұрылымдарының дұрыс қызметі үшін қажетті құрылыстың кешенді ғимараттары мен олардың орналастырылуы, Алматы қаласын дамыту үшін, аса маңызды қала құрылысын реттеу аймағына енгізілген жерлер, резервті аумақтар болып келеді.
29. Алматы қаласы сәулет және қала құрылыс органымен келіскен, көрсетілген аймақта орналасқан, халық тұратын мекендердің бас жоспарына сәйкес, аса маңызды қала құрылысын реттеу аймағындағы құрылыс.
30. Аса маңызды қала құрылысын реттеу аймағындағы жеке меншіктік немесе жерді пайдалану, мақсатты тағайындау, заңды және жеке тұлғаларға ұсынылған жер телімі заңмен белгіленген тәртіпте жергілікті атқарушы органмен жүзеге асырылады.
7 тарау. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын
жүргізуді ұйымдастыру тәртібі
31. Алматы қаласы аумағында құрылыс жұмыстарының барлық түрі мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органымен тапсырыс берушіге (құрылыс салушы) берілген рұқсат құжаттары бар болған жағдайда жүзеге асырылады.
32. Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органының рұқсаты келесі құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге рәсімделеді:
1) жаңа құрылыс, қайта құрылымдау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау), кеңіту, ғимаратты техникалық қайта жабдықтау мен күрделі жөндеу, әртүрлі мәндегі кешендер мен кешенді ғимараттар;
2) тарихи, археологиялық, мәдени және сәулет ескерткіштеріне жататын кешенді ғимараттар мен нысандарды қорғайтын аймақты анықтау, күрделі жөндеу, қалпына келтіру және бұзылудан сақтау;
3) жер асты және жер үстіндегі инженерлік коммуникация мен кешенді ғимараттар, автомагистральдар, көшелер, жүретін жолдар мен көліктік кешенді ғимараттар, теміржол жолдары мен метрополитен кешенді ғимараттары, трамвай жолдары мен ғимараттар, троллейбус желілері мен ғимараттарға күрделі жөндеу жүргізу және техникалық қайта жабдықтау, кеңіту, қайта құрылымдау, жаңа құрылыс салу;
4) алаңдар мен саяжайларды күрделі жөндеу және қайта құрылымдау, жаңа құрылыс жасау және әртүрлі мәндегі басқа да көгалданған аймақтарды, бассейндерді, қоршауларды, көше жарығын, әртүрлі жарнама түрлерін, ақпараттық құралдарды, қоғамдық мәндегі аумақтарды жайландыру бойынша басқа да жұмыстар;
5) уақытша мәндегі нысандарды салу және орналастыру (әртүрлі мәндегі көмекші құрылыстар мен кешенді ғимараттар, қоршау қою және басқа нысандар);
6) құрылысты бұзу (постутилизация), жоспар бойынша аумақтағы жер жұмыстары, ғимараттар, құрылыстар мен кешенді ғимараттардың ішкі және сыртқы қабырғаларын бұзу, негізгі жаяу жүретін жол бөлшектеріне жаяу жүру тақталарын салу және бетондау, асфальттау және басқа да жұмыс түрлері нәтижесінде оларды пайдалану қызметі мен нысанның сыртқы параметрлері өзгереді;

28. Земли, включенные в зону особого градостроительного регулирования, являются резервными территориями для развития города Алматы, размещения и строительства сооружений, необходимых для нормального функционирования его инженерной и транспортной инфраструктуры.
29. Застройка в зоне особого градостроительного регулирования осуществляется в соответствии с генеральным планом населенных пунктов, расположенных в указанной зоне, согласованным с органом архитектуры и градостроительства города Алматы.
30. Предоставление земельных участков физическим и юридическим лицам в зоне особого градостроительного регулирования в собственность или землепользование, или изменение целевого назначения осуществляется местными исполнительными органами в пределах их компетенции, в установленном законодательством порядке.
Глава 7. Порядок организации проведения
строительно-монтажных работ
31. На территории города Алматы все виды строительных работ осуществляются при наличии разрешительных документов, выдаваемых застройщикам (заказчикам) органом госархстройконтроля.
32. Разрешение органа госархстройконтроля оформляются на производство следующих строительно-монтажных работ:
1) новое строительство, реконструкция (перепланировка, переоборудование), расширение, техническое перевооружение и капитальный ремонт зданий, сооружений и комплексов различного назначения;
2) капитальный ремонт, реставрация и консервации, определения охранных зон объектов и сооружений, отнесенных к памятникам истории, археологии, культуры и архитектуры;
3) новое строительство, реконструкция, расширение, техническое перевооружение и капитальный ремонт подземных и наземных инженерных коммуникаций и сооружений, автомагистралей, улиц, проездов и транспортных сооружений, железнодорожных путей и сооружений метрополитена, трамвайных путей и сооружений, троллейбусных линий и сооружений;
4) новое строительство, реконструкция и капитальный ремонт площадей, парков и других зеленых зон различного назначения, бассейнов и фонтанов, ограждений, уличного освещения, рекламы различных видов, информационных устройств, другие работы по обустройству территорий общественного назначения;
5) размещение и обустройство объектов временного назначения (вспомогательных строений и сооружений различного назначения, установление ограждений и других объектов);
6) снос (постутилизация) строений, земляные работы по планировке территорий, разборки внешних и внутренних стен зданий, строений и сооружений, асфальтирования, бетонирования и укладки тротуарных плит на основных пешеходных участках и площадях и других видов работ, в результате которых изменяются функциональное использование и внешние параметры объекта.

33. Рұқсат құжаттарынсыз мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органымен міндетті түрде келісілген келесі құрылыс-жинақтау жұмыстары орындалады:
1) Жеке меншік бау-бақшалық телімде немесе бау және бақша серіктестігі телімінде орналасқан уақытша құрылысты көтеру, сонымен қатар маусымдық жұмыстар мен қыстық мал щаруашылығы үшін тұрғын үй мен шаруашылық-тұрмыс ғимараттары;
2) Жеке тұлға өзі ғана пайдалану үшін тағайындаған басқа да техникалық күрделі емес құрылыстық өзгеруі, оны ішінде:
шатыр жабының конфигируациясын, жабылған түрі мен түсінің өзгеруі;
ағаш бұйымдарының мөлшері мен қалпын өзгертпеу;
ішкі әрлеу жұмыстары;
фасад элементтері мен түсін өзгертпейтін сыртқы әрлеу жұмыстары;
жөндеу және тазалық-техникалық жабдықтарын ауыстыру, фасадтар мен ғимарат жоспарын, инженерлік қамтамасыздандырылған сызбаларды өзгертпей ғимараттар мен кешенді ғимараттарды жабдықтау;
жалпы мерекелік шараларды өткізу кезеңінде халыққа қызмет көрсету үшін сауда орындарын орналастыру.
34. Сәулет және қала құрылыс органымен міндетті түрде фасад элементтері мен түсін өзгертуге келісім алу.
35. III сайланған Алматы қаласы мәслихаты XV сессиясының 2005 жылғы 27 сәуірдегі "Алматы қаласының жас көшеттерін қорғау және бағу ережесін бекіту туралы"» N 143 шешіміне сәйкес Алматы қаласы аумағында жас көшеттерді көшіру немесе бұзуға, табиғатты пайдалануды реттеу бойынша өкілетті мемлекеттік орган қызметтерін орындауға рұқсат беру.
8 тарау. Жобалау 1. Жобалау алдындағы рәсімдер
36. Жер теліміне құқық куәландырушы құжаттар, сол секілді құрылыс салушымен жер телімін (жер пайдаланушы) меншіктеуге аумақты иемдену туралы келісім-шарт инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көзін қосу үшін техникалық шарт алуға және жоспарлауға тапсырманы құру және бекіту үшін негіз болып табылады.
37. Құрылыс салушының (тапсырыс беруші) тапсырысы бойынша құрылыс ауданында инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету бойынша жеткізіп беруші қызметіне сұралған /есептелетін/ параметрлерінде инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көзіне қосуға, нысанды пайдалануда келешекте енгізілген тұрақты қызметі мен құрылысы үшін талап етілетін техникалық талаптар беріледі немесе дәлелді себеппен бас тартылады.
Сұралған параметрлердегі қызмет көрсету техникалық жағдайды беруде бас тарту, монополияға қарсы заңнамалардың нормалары мен ережелеріне сәйкес жүргізіледі.
38. Алматы қаласындағы нысандарды жобалауға берілген сәулет-жоспарлау тапсырмасы нақты жер телімінде (алаңға, трассаға) нысандардың негізгі параметрлері және орналасуын тағайындайтын кешенді талаптар, сонымен қатар жобалауға міндетті талаптар, жағдайлар және шектеулер қала құрылысының бекіткен регламенттері мен басқа да нормативтік актілері болып табылады.

33. Без разрешительных документов, при обязательном согласовании с органом госархстройконтроля выполняются следующие строительно-монтажные работы:
1) возведение временных строений, располагаемых на собственных приусадебных участках или участках садовых и огородных товариществ, а также жилых и (или) хозяйственно-бытовых помещений для сезонных работ и отгонного животноводства;
2) изменение других технически несложных строений, предназначенных для личного пользования физических лиц, в том числе:
ремонт кровли без изменения конфигурации, цвета и типа покрытия;
замена столярных изделий без изменения их размеров и формы;
внутренние отделочные работы;
наружные отделочные работы без изменения элементов фасада и цвета;
ремонт и замена санитарно-технических устройств и оборудования в зданиях и сооружениях без изменения существующей схемы инженерного обеспечения, планировки помещений и фасадов;
размещение торговых точек для обслуживания населения на период проведения праздничных массовых мероприятий.
34. Изменение элементов фасада и цвета подлежит обязательному согласованию с органом архитектуры и градостроительства.
35. Разрешение государственного органа, уполномоченного выполнять функции по регулированию природопользования, на снос либо пересадку зеленых насаждений на территории города Алматы выдается в соответствии с решением XV сессии Маслихата города Алматы III-го созыва от 27 апреля 2005 года N 143 "Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы".
Глава 8. Проектирование 1. Предпроектные процедуры
36. Правоудостоверяющие документы на земельный участок, а также договор об освоении территории, заключенный застройщиком с собственником (землепользователем) земельного участка, являются основанием для составления и утверждения задания на проектирование и получение технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения.
37. Поставщики услуг по инженерному и коммунальному обеспечению в районе предполагаемого строительства по заявке застройщика (заказчика) выдают технические условия на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения в запрашиваемых (расчетных) параметрах, требующихся для строительства и устойчивого функционирования введенного впоследствии в эксплуатацию объекта, либо отвечают мотивированным отказом.
Отказ в выдаче технических условий на услуги в запрашиваемых (расчетных) параметрах производится в соответствии с нормами и положениями антимонопольного законодательства.
38. Архитектурно-планировочное задание на проектирование объектов в городе Алматы является комплексом требований к назначению, основным параметрам и размещению объекта на конкретном земельном участке (площадке, трассе), а также обязательных требований, условий и ограничений к проектированию, установленных градостроительными регламентами и другими нормативными актами .

39. Сәулет-жоспарлау тапсырмасында әртүрлі тағайындалған нысандарды жобалау бойынша жалпы ұсыныстар енгізілген: табиғи-райлық, сейсмикалық және қала құрылысы жағдайларын есептегенде, сонымен қатар сәулет шешімі бойынша, жаңа құрылыс және әрлеу материалдарын қолданумен фасадты және ішкі ғимараттарды, ғимарат шатырын және шатыр жабынын, нысанға тіреліп жатқан аумаққа шатыр жабынынан атмосфералық қалдықтарды су өткізу жүйесінде өрлеу, аумақты көгалдандыру мен көркейту, көшелер мен жаяу жүретін жол бөлшегін жабу, шағын сәулет қалпы, жарнама, қараңғы уақыт кезіндегі жарық түсіру және жарықтандыру.
40. Сәулет-жоспарлау тапсырмасы төмендегі құжаттар негізінде құрылыс салушының (тапсырыс беруші) өтініші бойынша 8 жұмыс күні ішінде дайындалады және сәулет және қала құрылысы органы арқылы беріледі:
1) құрылыс салушының (тапсырыс беруші) өтініші;
Өтінішке қоса ұсынылады:
жеке тұлғалар үшін - жеке куәлігі, салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН) немесе жеке сәйкестендірілген нөмірінің (ЖСН) көшірмелері;
заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігі, статистикалық карточкасы, салық төлеуші ретінде тіркелуі туралы куәлігі (СТН) немесе бизнес-сәйкестендірілген нөмірінің (БСН) көшірмелері;
2) жер теліміне және жылжымайтын мүлікке құқық тағайындаушы және сәйкестендірілген құжаттар (жергілікті атқарушы органдардың шешімдері немесе қаулылары, жер телімінің жеке меншік құқығының актісі (уақытша өтеулі жер пайдалану), сату-сатып алу шарты, техникалық төлқұжат және басқалар);
3) құрылыс салушының (тапсырыс беруші) қолымен бекітілген жобалау тапсырмасы;
4) инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосылуға арналған техникалық талаптар
5) 1:500 масштабтағы топографиялық түсірілім.
Ескерту. 40 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
41. Сәулет-жоспарлау тапсырмасы және техникалық талаптар жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының құрамында бекітілген құрылыстың барлық нормативтік ұзақтығы мерзімінің ішінде күшінде болады.
Ескерту. 41 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
42. Сәулет-жоспарлау тапсырмасы келесі жағдайларда берілмейді:
1) құрылысы басталып кеткен нысандарға;
2) заңсыз салынған нысандарға.
2. Алматы қаласы аумағындағы құрылыс
және қайта құрылымдау нысандарын жобалау
43. Осы жұмыс түріне құқығы бар заңды және жеке тұлғалардың сәулет-жоспарлау тапсырмасына сәйкес, жобалау құжаттарын әзірлеу орындалады.

39. В архитектурно-планировочное задание включаются общие рекомендации по проектированию объектов различного назначения с учетом природно-климатических, сейсмических и градостроительных условий, а также архитектурному решению, отделке фасадов и внутренних помещений, кровли и чердачных помещений с применением современных строительных и отделочных материалов, систем водоотвода атмосферных осадков с кровель и прилегающих к объекту территорий, озеленения и благоустройства территорий, покрытия проезжих частей улиц и тротуаров, малых архитектурных форм, рекламы, освещения и подсветки в темное время суток.
40. Архитектурно-планировочное задание готовится и выдается органом архитектуры и градостроительства по заявлению застройщика (заказчика) в сроки не более 8 рабочих дней с момента подачи заявления на основании:
1) заявления застройщика (заказчика);
К заявлению прилагаются:
копии удостоверения личности, регистрационного номера налогоплательщика (РНН) или индивидуального идентификационного номера (ИИН) – для физических лиц;
копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, статистической карточки, свидетельства о регистрации в качестве налогоплательщика (РНН) или бизнес-идентификационный номер (БИН),– для юридических лиц;
2) правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок и недвижимое имущество (решения или постановления местных исполнительных органов, акт на право собственности (временного возмездного землепользования) на земельный участок, договор купли-продажи, технический паспорт и др.);
3) задания на проектирование, утвержденного застройщиком (заказчиком);
4) технических условий на подключение объекта к источникам инженерного и коммунального обеспечения;
5) топографической съемки масштаба 1:500.
Сноска. Пункт 40 в редакции решения маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
41. Архитектурно-планировочное задание и технические условия действуют в течение всего срока нормативной продолжительности строительства, утвержденной в составе проектной (проектно-сметной) документации.
Сноска. Пункт 41 в редакции решения маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
42. Архитектурно-планировочное задание не выдается:
1) на объекты, строительство которых уже начато;
2) на незаконно построенные объекты.
§  2. Проектирование объектов строительства и
реконструкции на территории города Алматы
43. Разработка проектной документации выполняется в соответствии с архитектурно-планировочным заданием юридическими и физическими лицами, имеющими лицензию на право осуществления данного вида работ.

44. Әзірленген жоба негізгі талаптарға және сәулет-жоспарлау тапсырмасының ұсынысына сәйкес болу керек. Сәулет-жоспарлау тапсырмасының талаптарынан жобалық әзірлеу ауытқыған жағдайда құрылыс салушы (тапсырыс беруші) сәулет және қала құрылыс органымен жобаны сараптамаға ұсынғанға және соңғы келісімін алғанға дейін келіседі.
Ескерту. 44 тармақ жаңа редакцияда - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен.
45. Алматы қаласындағы жоғары сейсмикалық аймаққа орналасқан құрылыс жобалары нормативтік талаптарға сәйкес әзірленуі керек.
46.Алматы қаласында нысандарды жоспарлау барысында ғимараттар мен кешенді ғимараттар сәулетіндегі ұлттық ерекшелік мәдениеті мен дәстүрін, сол секілді құрылыс салу ұйымдарын ескеру керек.
47. Құрылыс салушының (тапсырыс беруші) өз қаражат есебімен салынған нысандар бойынша жобалар сараптамасы, мемлекеттік сараптама құзырына қатысты емес, сараптамалық жұмыс түрлеріне сәйкес жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сынақталған жеке тұлғалармен (сарапшылармен) немесе тіркелген заңды тұлғалармен (сараптау орталықтары) жүзеге асырылады.
48. Мемлекет инвестициясы тарапынан немесе олардың қатысуымен салынған нысандар бойынша әзірленген жобалар, сонымен қатар потенциалды және техникалық күрделі нысандар мемлекеттік сараптауға жатады.
49.Алматы қаласы аумағында қала құрылысын игеру кезінде, сәулет, қала құрылысы қызметтері мен мемлекеттік нормативтер туралы  заңнамасын, Алматы қаласының Бас жоспарын іске асыру үшін бақылауды қамтамасыз ету, қала құрылысының тәртібін, жоба сапасын сақтау мақсатында, құрылыс салушы (тапсырыс беруші) жобалық құжаттарды бекітпес бұрын қала құрылысының регламенттері мен нақты жобалау жоспарына сәйкес бөлімде Бас жоспар әзірлеушілермен (авторларымен) оның келісімін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 49 тармақ жаңа редакцияда жазылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен.
50. Бас жоспарды әзірлеушілердің (авторлардың) келісімімен және сараптаманың оң қорытындысымен бірге құрылыс жобасы және басқа да жобалық құжаттамалар сәулет және қала құрылысы органына келісім алу үшін ұсынылады.
51. Сәулет және қала құрылысы органы жобаға (оң қорытынды) келіскен жағдайда, жоба құрылыс салушымен (тапсырыс берушімен) бекітіледі және құрылыс-жинақтау жұмыстарын (құрылыс) жүргізуге рұқсат алу үшін мемлекеттік сәулет-құрылыс органына жолданады.

44. Разработанный проект должен соответствовать основным требованиям и рекомендациям архитектурно-планировочного задания. В случае отклонения проектных разработок от требований архитектурно-планировочного задания, застройщик (заказчик) до предоставления проекта на экспертизу и окончательное согласование согласовывает их с органом архитектуры и градостроительства.
Сноска. Пункт 44 в редакции решения маслихата города Алматы от 10.09.2007 N 09.
45. Проекты застройки должны разрабатываться в соответствии с нормативными требованиями расположения города Алматы в зоне высокой сейсмичности.
46. При проектировании объектов в городе Алматы необходимо учитывать национальные особенности культуры и традиций в архитектуре зданий и сооружений, а также организации застройки.
В целях создания, сохранения и воспроизводства городского зеленого фонда, при проектировании и строительстве объектов необходимо предусматривать озеленение территории не менее 20 % от площади земельного участка, предоставленного под строительство объекта.
47. Экспертиза проектов по объектам, возводимым застройщиком (заказчиком) за счет собственных средств осуществляется аттестованными физическими лицами (экспертами) или аккредитованными юридическими лицами (экспертными центрами), имеющими лицензию на право осуществления соответствующих видов экспертных работ, не относящихся к исключительной компетенции государственной экспертизы.
48. Разработанные проекты по объектам, возводимым за счет государственных инвестиций или с их участием, а также по потенциально опасным и технически сложным объектам подлежат государственной экспертизе.
49. В целях соблюдения градостроительной дисциплины, надлежащего качества проектирования, обеспечения контроля за реализацией Генерального плана города Алматы, законодательства об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и государственных нормативов при градостроительном освоении территории города Алматы, застройщик (заказчик) до утверждения проектной документации обеспечивает ее согласование с разработчиками (авторами) Генерального плана в части соответствия градостроительным регламентам и плану детальной планировки.
Сноска. Пункт 49 в редакции решения маслихата города Алматы от 10.2007 N 09.
50. Проекты застройки и иная проектная документация вместе с положительным заключением экспертизы и согласованием с разработчиками (авторами) Генерального плана представляется в орган архитектуры и градостроительства для согласования.
51. В случае согласования проекта (положительного заключения) органа архитектуры и градостроительства, проект утверждается застройщиком (заказчиком) и направляется в орган госархстройконтроля для получения разрешения на производство строительно-монтажных работ (строительство).

52. Сәулет-жоспарлау тапсырмасының жобасы құрылыс нормаларынан, талаптарынан және ұсыныстарынан ауытқыған жағдайда, жоба ескертулермен қарауға қайтарылады. Жобаны қайта қарау белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
3. Жеке үй (үй-жайлық) құрылысын жобалау
53. Жеке үй (үй-жайлық) құрылысы дегеніміз оқшауланған (коттеджді) және қоршалған құрылыс, онда әрбір тұрғын үйдің (пәтердің) өз бау-бақшалық жер телімі болады.
Жеке тұрғын үй салу үшін жер телімінің мөлшері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анықталады.
54. Жеке тұрғын үйлердің құрылысы және жобасы, құрылыс нормалары мен осы Ережелер, сәулет-жоспарлау тапсырмасына сәйкес белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
55. Жеке аз қабатты құрылыс аудандарында құрылыс төмендегідей болуы керек:
1) әлеуметтік - тұрмысқа тағайындалған нысандарды орналастыру үшін аумақтарды резервілеу;
2) инженерлік инфрақұрылымдар және көше-жол желілерінің құрылысы алдын-ала жүзеге асырылады;
56. Инженерлік жабдықтаулар локальды және кварталды автономды кешенді ғимараттарды қондыру, орталық қалалық жүйелерге қосылғаны сияқты жабдықталуы керек.
4. Алматы қаласы аумағында инженерлік
желілер мен кешенді ғимараттарды жобалау
57. Нысандар жұмысын қамтамасыз ететін, бағыттағыш және ішкі алаңдық инженерлік желілерді жобалау, сонымен қатар сәулет және қала құрылысы органынан берілген сәулет-жоспарлау тапсырмасымен және қаланың инженерлік қызметі техникалық жағдайлармен сәйкес құрылыс салушылар (тапсырыс беруші) тапсырмасы бойынша тәуелсіз қорғаудан жүзеге асатын ғимараттар мен кешенді ғимараттардың ішкі желілері.
Сонымен қатар, әрбір пәтерді суық және ыстық сумен, газбен, электр жабдықтарымен қамтамасыз ету үшін, инженерлік коммуникацияларын енгізуде, тұрғын үйдің жалпы қолданыстағы орындарында құрал есебі мен ілмекті арматураға, қаланың инженерлік қызметіне кедергісіз жеткізуді қамтамасыз ету қарастырылуы керек.
58. Инженерлік желілер мен кешенді ғимараттарды жобалау, соған сәйкес лицензиясы бар жобалық ұйымдармен немесе жеке тұлғалармен жүзеге асырылады.
59. 1:500 масштабында толық және түзетілген топогеодезиялық негізде барлық сатыда және түрде инженерлік желілер жобалары орындалады. Инженерлік желілер мен кешенді ғимараттардың әзірленген жобалары сәулет және қала құрылысы органымен міндетті түрде келісілуі керек.
Инженерлік кешенді ғимараттар жобасы (сорғыштар, қосалқы станциялар мен басқа да нысандар) мемлекеттік сараптамамен іске асатын өкілетті орган бекіткен тәртіпте келісіледі.

52. В случае отклонения проекта от строительных норм, требований и рекомендаций архитектурно-планировочного задания, проект возвращается с замечаниями на доработку. Повторное рассмотрение проекта производится в установленном порядке.
§  3. Проектирование индивидуальной (усадебной) застройки
53. Под индивидуальной жилой (усадебной) застройкой подразумеваются усадебная (коттеджная) и блокированная застройка, при которой каждый жилой дом (квартира) имеют свой приусадебный земельный участок.
Нормы предоставления земельного участка для индивидуального жилищного строительства устанавливаются в соответствии с  законодательством Республики Казахстан.
54. Проектирование и строительство индивидуальных жилых домов осуществляются в установленном порядке согласно архитектурно-планировочному заданию, строительным нормам и настоящим Правилам.
55. В районах индивидуального малоэтажного строительства должны:
1) резервироваться территории для размещения объектов социально-бытового назначения;
2) осуществляться опережающее строительство улично-дорожной сети и инженерной инфраструктуры.
56. Инженерное оборудование должно предполагать как подключение к централизованным городским системам, так и устройство локальных и квартальных автономных сооружений.
§  4. Проектирование инженерных сетей и
сооружений на территории города Алматы
57. Проектирование разводящих и внутриплощадочных инженерных сетей, обеспечивающих функционирование объектов, а также сетей внутри зданий и сооружений независимо от протяженности осуществляется по заказу застройщиков (заказчиков) в соответствии с техническими условиями инженерных служб города и архитектурно-планировочным заданием, выданным органом архитектуры и градостроительства.
При этом, вводы инженерных коммуникаций электроснабжения, газоснабжения, холодного и горячего водоснабжения в каждую квартиру необходимо предусматривать в местах общего пользования жилого дома для обеспечения беспрепятственного доступа инженерных служб города к запорной арматуре и приборам учета.
58. Проектирование инженерных сетей и сооружений осуществляется проектными организациями или физическими лицами, имеющими соответствующие лицензии.
59. Проекты инженерных сетей на всех стадиях и видах должны выполняться на полноценной и откорректированной топогеодезической основе в масштабе 1:500. Разработанные проекты инженерных сетей и сооружений подлежат обязательному согласованию с органом архитектуры и градостроительства.
Проекты инженерных сооружений (насосные, подстанции и другие объекты) согласовываются в установленном порядке с уполномоченным органом, осуществляющим государственную экспертизу.

60. Инженерлік желілер мен кешенді ғимараттар құрылысы жұмыстарын жүргізуге, сәулет және қала құрылысы органымен бекітілген және белгіленген тәртіпте келісілген жоба негізінде мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органынан рұқсат беріледі.
61. Инженерлік желілер мен кешенді ғимараттардың құрылысы аяқталу бойынша, құрылыс салушы (тапсырыс беруші) немесе құрылыс ұйымдары, оларды топырақпен жапқанға дейін, сәулет және қала құрылысы органында тіркелінетін осыған сәйкес жұмыстарды жүргізу құқығына лицензиясы бар, ұйымдардың күшімен жер теліміне қайтадан салынған инженерлік желілер М1:500 атқарғыш геодезиялық түсірімімен қамтамасыз етеді.
Ескерту. 61 тармақ жаңа редакцияда жазылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен.
62. Қабылдау комиссиясы белгіленген тәртіпте, олардың құрылысы немесе қайта құрылымдау жұмыстары аяқталған кезде инженерлік желілерді пайдалануға қабылдауды жүзеге асырады.
63. Қайтадан салынған инженерлік желілер мен кешенді ғимараттар сәулет және қала құрылысы органында тіркеліп, қалалық қала құрылысы кадастріне енгізіледі.
9 тарау. Тұратын немесе тұрмайтын жайларды қайта
құрылымдау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау)
64. Қосымша жер телімін бөліп беруді (аумақты өлшеп беру) талап ететін ғимараттар мен тұрғын үйлерде тұратын және тұрмайтын жайларға қайта құрылымдау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) немесе оның мақсатты тағайындауын өзгерту барысында, құрылыс салушы белгіленген тәртіпте қосымша жер телімін беру немесе оған жататын жеке меншіктік құқығы бар (жерді пайдалануға) жерге мақсатты тағайындауды өзгерту үшін әкімдікке өтініш береді және де әкімдіктің дұрыс шешімі болған жағдайда құқық куәландыруға сәйкес құжаттар алады.
65. Ғимараттар және тұрғын үйлерде тұратын және тұрмайтын жайларға қайта құрылымдау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) жұмыстарын жүргізу барысында, қосымша жер телімін (аумақты өлшеп беру) бөліп беруді талап етпейтін немесе оның мақсатты тағайындалуын өзгерту барысында, жайдың меншік иесі болатын құрылыс салушы (тапсырыс беруші) жобалауға сәулет және қала құрылысы органынан сәулет-жоспарлау тапсырмасын алуы керек.
Ескерту. 65 тармақ жаңа редакцияда жазылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен.
66. Жоба бойынша сараптама қорытындысымен сәулет-жоспарлау тапсырмасы және қолданыстағы нормативтермен әзірленген жобалық құжаттар сәулет және қала құрылыстың органында келісілуі керек.
Ескерту. 66 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.

60. Разрешение на производство работ на строительство инженерных сетей и сооружений выдается органом госархстройконтроля на основании проекта, согласованного в установленном порядке и утвержденного органом архитектуры и градостроительства.
61. По завершению строительства инженерных сетей и сооружений до их засыпки грунтом, застройщик (заказчик) или строительная организация обеспечивает исполнительную геодезическую съемку М1:500 вновь построенного участка инженерных сетей силами организацией, имеющей лицензию на право проведения соответствующих работ, с последующей регистрацией в органе архитектуре и градостроительства.
Сноска. Пункт 61 в редакции решения маслихата города Алматы от 10.09.2007 N 09.
62. Приемка в эксплуатацию инженерных сетей осуществляется по завершению их строительства или реконструкции в установленном порядке приемочной комиссией.
63. Вновь построенные инженерные сети и сооружения регистрируются в органе архитектуры и градостроительства и вносятся в городской градостроительный кадастр.
Глава 9. Реконструкция (перепланировка, переоборудование)
жилых и нежилых помещений
64. При реконструкции (перепланировке, переоборудования) жилых и нежилых помещений в зданиях и жилых домах, требующей отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории) или изменения его целевого назначения, застройщик (заказчик) в установленном порядке обращается в Акимат для предоставлении дополнительного земельного участка или изменении целевого назначения участка, принадлежащего ему на праве собственности (землепользования), и в случае положительного решения Акимата получает соответствующие правоудостоверяющие документы.
65. При реконструкции (перепланировке, переоборудовании) жилых и нежилых помещений в зданиях и жилых домах, не требующей отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории) или изменения его целевого назначения, застройщик (заказчик), являющийся собственником помещений, получает в органе архитектуры и градостроительства архитектурно-планировочное задание на проектирование.
Сноска. Пункт 65 в редакции решения маслихата города Алматы от 10.09.2007 года N 09. С изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
66. Разработанная по архитектурно-планировочному заданию и действующим нормативам проектная документация с заключением экспертизы по проекту, подлежит согласованию органом архитектуры и градостроительства.

67. Жобалық құжаттар және қайта құрылымдаудың (қайта жабдықтау, қайта жоспарлау) негізгі параметрлерін бекіту, сәулет және қала құрылысы органымен келісілген негізде, құрылыс-жинақтау жұмыстар өндірісіне белгіленген заңнама тәртібінде рұқсат етіледі.
68. Ғимараттар мен тұрғын үйлердегі тұратын және тұрмайтын жайларды қайта құрылымдау жұмыстары аяқталғанда, белгіленген тәртіпте, мемлекеттік қабылдау немесе қабылдау комиссиясы арқылы нысанды пайдалануға қабылдауға жатады.
69. Инженерлік желілер аймағында және қызыл сызықтардың сыртындағы жерлерде, жалпы қолданыстағы және жалпы үлестік меншіктегі кондоминиумдар мен кәсіпкерлік нысандарының кіретін жеріне витриналармен қосымша құрылыс салуға рұқсат етілмейді.
10 тарау. Құрылыс
1. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге рұқсат
70. Жалпы құрылысқа немесе белгілі бір құрылыс кезеңіне рұқсаттар мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органымен құрылыс салушылар (тапсырыс берушілер) тарапынан ұсынылатын келесі құжаттар негізінде беріледі:
1) бекітілген үлгідегі өтініш;
2) құрылысқа арналған жер телімін беру туралы Алматы қаласының жергілікті атқару органдарының шешімі;
3) мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысымен белгіленген тәртіпте бекітілген жобалық-сметалық құжаттамалар;
4) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асыру құқығына берілетін құрылыс-жинақтау жұмыстары түрлерінің тізімі бар мемлекеттік лицензиясы;
5) бекітілген үлгідегі бас мердігер мен тапсырыс беруші тарапынан құрылысқа жауапты тұлғаның қолхаты;
6) «Сейсмотұрақты құрылыс» және «Құрылыстағы геодезия» курсы бойынша қолданыстағы куәліктердің болуы (қажет жағдайда).
Ескерту. 70 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
71. Құрылысқа берілетін рұқсатты беру туралы өтінішті қарастыру мерзімі өтінішті беру сәтінен бастап жеті жұмыс күннен аспайтын мерзімді құрайды, бұдан кейін мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органымен құрылысты жүргізуге рұқсат беріледі немесе рұқсатты беруден бас тарту себептері туралы жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Ескерту. 71 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
72. Құрылысқа берілген рұқсат жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының құрамында бекітілген құрылыстың барлық нормативтік ұзақтығы мерзімінің ішінде күшінде болады. Егер нысан нормативтік ұзақтығы мерзімінің ішінде аяқталмаса, онда құрылысты жалғастыру үшін тапсырыс беруші (құрылыс салушы) жаңа рұқсат алуға міндетті. Құрылысқа берілген рұқсаттың күші сондай-ақ, құрылыс-жинақтау жұмыстарын жүргізуге тапсырыс берушінің немесе мердігердің (құрылыстың мердігерлік әдісі барысында) лицензиясының іс-әрекет мерзімімен шектеледі.

67. На основании согласованной органом архитектуры и градостроительства проектной документации и утверждения основных параметров реконструкции (переоборудования, перепланировки), орган госархстройконтроля выдает в установленном законодательством порядке разрешение на производство строительно-монтажных работ.
68. По завершению реконструкции (переоборудования, перепланировки) жилых и нежилых помещений в зданиях и жилых домах объект подлежит принятию в эксплуатацию государственной приемочной или приемочной комиссией в установленном порядке.
69. Не допускаются пристройки входных групп с витринами к объектам предпринимательства на землях общего пользования и общей долевой собственности кондоминиумов за пределами красных линий и в зоне отчуждения инженерных сетей.
Глава 10. Строительство
1. Разрешение на производство строительно-монтажных работ
70. Разрешение на строительство в целом или на определенный этап выдается органом госархстройконтроля на основании следующих документов, представляемых застройщиками (заказчиками):
1) заявление по установленной форме;
2) решение местных исполнительных органов города Алматы о предоставлении земельного участка для строительства;
3) утвержденная в установленном порядке проектно-сметная документация с положительным заключением экспертизы;
4) государственная лицензия с перечнем видов строительно-монтажных работ на право осуществления архитектурной, градостроительной и строительной деятельности генерального подрядчика;
5) подписка ответственного лица за строительством от генерального подрядчика и заказчика в установленной форме;
6) наличие действующих удостоверений по курсу «Сейсмостойкое строительство» и «Геодезия в строительстве» (при необходимости).
Сноска. Пункт 70 в редакции решения маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
71. Срок рассмотрения заявлений о выдаче разрешения на строительство составляет не более семи рабочих дней, после чего органом госархстройконтроля выдается разрешение на строительство или мотивированный отказ в выдаче разрешения.
Сноска. Пункт 71 в редакции решения маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
72. Разрешение на строительство действует в течение всего срока нормативной продолжительности строительства, утвержденной в составе проектной (проектно-сметной) документации. Если объект не был завершен в течение срока нормативной продолжительности, то для продолжения строительства заказчик (застройщик) обязан получить новое разрешение. Действие разрешения на строительство также ограничивается сроком действия лицензии заказчика или подрядчика (при подрядном способе строительства) на производство строительно-монтажных работ.

Ескерту. 72 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
73. Рұқсат етілген құрылыс-монтаждау жұмыстары құрылыс салушының (тапсырыс берушінің) немесе мердігершінің (құрылыс мердігер әдісімен жүргізілгенде) лицензиясымен сәйкес болуы қажет.
74. Құрылысқа берілетін рұқсат құрылыс салушының (тапсырыс берушінің) жазбаша өтініші негізінде ұзартылуы мүмкін.
75. Құрылысқа берілетін рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішті қарау мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органынан жеті күн мерзім ішінде беріледі.
76. Рұқсат берілген құрылысқа (қайта құрылымдау, жаңалау, кеңіту, күрделі жөндеу) жылжымайтын мүлік нысандарына құқық ауыстыру жағдайында, сол секілді мердігершілер алмасқан жағдайда рұқсаттың қолданылуы тоқтатылады.
Құрылысқа берілген рұқсатты қайта тіркеуді мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органы көрсетілген жылжымайтын мүлік нысанына құқық алушы және бекітілген жобалық құжаттарға сәйкес нысандар құрылысын (құрылымдау, жаңашалау, кеңіту, күрделі жоспар) жалғастыруға ниеті бар тұлғаның өтініші тіркелген күннен бастап, бес жұмыс күні ішінде жүргізеді.
77. Жобалық құжаттардағы ұсынылған өзгерістер жағдайында және құрылыс нысанының мақсатты нысаны өзгерген жағдайда құрылысқа берілген рұқсат жойылады.
78. Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органынан құрылысқа рұқсат беруде, белгіленген тәртіпте келісілген және бекітілген сәулет-құрылыс құжаттамалары болмаған жағдайда бас тартылады.
79. Құрылысқа берілген рұқсаттың қолданылуы, жұмыс жүргізу ережесінің бұзылуы анықталған жағдайда, бекітілген жобадан ауытқығанда және басқа да заңнамалар талаптары бұзылғанда, оның ішінде төменде көрсетілген мәселелер бойынша тоқтатылады:
1) жер телімін мақсатсыз пайдалану;
2) рұқсат етілген жер телімін пайдалануда жобалық құжаттамалардың сәйкес келмеуі;
3) жобалық құжаттамалардың құрылыс нормалары мен ережелеріне, сол секілді қоршаған ортаны қорғау, тазалық және өртке қарсы нормативтерге, жол жүру қауіпсіздігі заңнамаларының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) сәулет-монтаждау жұмысының орындалуы бекітілген жобалық құжаттарымен сәйкес келмеуі.
Бұл туралы құрылыс салушыға (тапсырыс берушіге) жазбаша түрде хабарлама және тиісті жазбаша өкім беріледі.
80. Құрылысқа рұқсат етілген құрылыс-жинақтау жұмысын орындау үшін бақылау, қала құрылысы регламенттеріне, мемлекеттік стандарттар мен нормативтерге сәйкес, мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органымен жүзеге асырылады.
81. Құрылысқа рұқсат беру екі сатыда жүзеге асырылады:

Сноска. Пункт 72 в редакции решения маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
73. Разрешенные строительно-монтажные работы должны соответствовать лицензиям застройщика (заказчика) или подрядчика (при подрядном способе работы).
74. Разрешение на строительство может быть продлено на основании письменного заявления застройщика (заказчика).
75. Заявление о продлении сроков действия разрешений на строительство подлежит рассмотрению органом госархстройконтроля в семидневный срок.
76. В случае перехода прав на объекты недвижимости, на строительство (реконструкцию, модернизацию, расширение, капитальный ремонт и др.) которых было выдано разрешение, а также в случае смены подрядчика действие разрешения приостанавливается.
Перерегистрацию разрешения на строительство орган госархстройконтроля производит в течение пяти рабочих дней с момента регистрации заявления лица, получившего право на указанный объект недвижимости и имеющего намерение продолжить строительство (реконструкцию, модернизацию, расширение, капитальный ремонт) объекта согласно утвержденной проектной документации.
77. В случае изменения целевого назначения объекта строительства, предполагаемых изменений в проектной документации, выданное разрешение на строительство аннулируется.
78. В выдаче разрешения на строительство органами госархстройконтроля может быть отказано в случае отсутствия согласованной и утвержденной в установленном порядке архитектурно-строительной документации.
79. Действие разрешения на строительство может быть приостановлено в случае выявления нарушений правил производства работ, отступления от утвержденного проекта и других нарушений требований законодательства, в том числе:
1) нецелевого использования земельного участка;
2) несоответствия проектной документации разрешенному использованию земельного участка;
3) несоответствия проектной документации строительным нормам и правилам, а также природоохранным, санитарным и противопожарным нормам, требованиями законодательства о безопасности дорожного движения;
4) несоответствия выполняемых строительно-монтажных работ утвержденной проектной документации.
При этом застройщику (заказчику) в письменной форме выдается уведомление и соответствующее предписание.
80. Контроль за соответствием выполняемых строительно-монтажных работ разрешению на строительство, градостроительным регламентам, государственным стандартам и нормативам, осуществляется органом госархстройконтроля.
81. Выдача разрешений на строительство осуществляется в два этапа:

1) құрылыс салушылармен (тапсырыс берушілермен) құрылыс аумағын дайындау: құрылыстың бас жоспарына сәйкес, құрылыс алаңының аумағын қоршау; нысанның негізгі көрсеткіштері көрсетілген төлқұжатты орнату; құрылысты бұзу; уақытша ғимараттар мен құрылыстарды орнату және оларды уақытша ішкі алаңдық желілерге қосу; уақытша инженерлік желілерді салу; уақытша жүретін жолдарды, өткелдерді және алаңдарды, көлік және арнайы көліктердің дөңгелегі мен шанақтарын жуу жабдықтарын қондыру; шұңқырларды қазу;
2) құрылыс салушы (тапсырыс беруші) құрылыс алаңының дайындығы туралы актіні ұсынғаннан кейін, мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау департаменті органынан заңнамаларға және осы Ережеге сәйкес, құрылыс салуға рұқсат беріледі.
2. Құрылыс алаңдарының жағдайы және
жүктерді тасымалдау бойынша талаптар
82. Құрылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру кезінен, құрылыс салушылар келгеннен бастап, ол орын құрылыс алаңы болып табылады.
Құрылыс алаңының шекарасы мүдделі барлық органдар мен қызметтердің және құрылыс салушылардың (тапсырыс берушілердің) келісімімен, қолданыстағы нормалар мен ережелерге сәйкес дайындалған құрылыстың бас жоспарымен анықталады.
83. Құрылыс алаңы, ол жерде орналасқан ғимараттар, уақытша құрылыстар мен кешенді ғимараттар Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңдарына, мемлекеттік стандарттар мен нормативтерге, сол секілді Алматы қаласы аумағындағы көріктендіруді реттейтін нормативтік-құқықтық актілердің талабына сәйкес болуы міндетті.
84. Нысандар құрылысы кезінде, өмір сүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету, қаланы көріктендіруде теріс ықпал ететін ластануларға жол бермеу, құрылыстың жайлы технологиялық үрдісін және эстетикалық түйсігін құру мақсатында, екі метрден кем емес биіктігі бойлық толқындағы сырланбаған пішінде құрылыс алаңдарының периметрі бойынша мырыштан қоршау орнатылады.
Бұдан басқа, атмосфералық ауадағы өлшенген заттармен (шаңдар) ластанғанда, шаңнан қорғайтын экранмен құрылыс нысандарын жабу түрінде табиғатты қорғау шаралары орындалады.
85. Құрылыс материалдары мен құрылыс қоқыстарын тасымалдау кезінде, қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында көлік құралдарының жұптасу бөлімі арнайы материалдармен сәйкес болуы керек, бұл жағдай жүретін жолды ластауды және апат жағдайларын болдырмайды.
3. Құрылыс төлқұжаты
86. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамаларының талабымен жүргізілген құрылыс-монтаждау жұмысына, мемлекеттік стандарттар мен нормативтерге сәйкес, тапсырыс беруші, мердігерші (нысан құрылысы мердігерлік тәсілмен жүргізілген жағдайда) жоба авторы, авторлық қадағалауды және технологиялық сүйемелдеуді жүзеге асырушы тұлға туралы ақпарат, құрылыс-монтаждау жұмысын жүргізу және авторлық қадағалаудың, технологиялық сүйемелдеу жұмыстарының нәтижесі туралы мәлімет, құрылыс нысандарындағы өндірістік, коммуналдық, тұрғын үй (үш және одан да көп қабатты) тағайындаулары құрылыс төлқұжатында қамтылған.

1) подготовка застройщиком (заказчиком) территории строительства: ограждение территории строительной площадки в соответствии со строительным генеральным планом; установка паспорта с указанием основных показателей объекта; снос (постутилизация) строений; устройство временных зданий и сооружений и их подключение к временным внутриплощадочным сетям; прокладка временных инженерных сетей; устройство временных подъездных дорог, проездов и площадок, оборудование мойки колес и кузовов авто и спецтранспорта; отрыв котлована;
2) после представления застройщиком (заказчиком) акта готовности строительной площадки орган госархстройконтроля выдает разрешение на строительство в соответствии с законодательством и настоящими Правилами.
§  2. Требования по содержанию строительных
площадок и по транспортировке грузов
82. Строительная площадка находится в ведении застройщика с момента выдачи разрешения на производство строительных работ.
Границы строительной площадки определяются строительным генеральным планом, разработанным в соответствии с действующими нормами и правилами, согласованным со всеми заинтересованными органами и службами и утвержденным застройщиком (заказчиком).
83. Строительная площадка, расположенные на ней здания, временные строения и сооружения должны соответствовать требованиям  законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, государственным стандартам и нормативам, а также требованиям нормативных правовых актов, регулирующих благоустройство на территории города Алматы.
84. На период строительства объектов, в целях обеспечения безопасности, жизнедеятельности, исключения отрицательного влияния на благоустройство города, недопущения выноса загрязнений, удобного технологического процесса и создания эстетического восприятия стройки, по периметру строительных площадок устанавливается ограждение из оцинкованного не окрашенного профиля с продольной волной высотой не менее двух метров.
Кроме того, в целях исключения загрязнения атмосферного воздуха взвешенными веществами (пыли) выполняются природоохранные мероприятия в виде укрытия строящегося объекта пылезащитным экраном.
85. В целях обеспечения безопасности движения при транспортировке строительных материалов и строительного мусора грузовая часть транспортного средства должна быть накрыта соответствующим специальным материалом, позволяющим исключить случаи загрязнения проезжей части и возникновения аварийной ситуации.
§  3. Паспорт строительства
86. Информация о заказчиках, подрядчиках (в случае строительства объекта подрядным способом), авторах проекта, лицах, осуществляющих авторский надзор и технологическое сопровождение процесса строительства, сведения о производимых строительно-монтажных работах, результатах авторского надзора, технологического сопровождения, соответствии производимых строительно-монтажных работ требованиям законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, государственным стандартам и нормативам, на строительных объектах производственного, коммунального, жилищного (три и более этажей) назначения, отражаются в Паспортах строительства.

87. Құрылыс төлқұжатының пішіні Алматы қаласының қала құрылысы кеңесімен бекітіледі. Күту, тіркеу, басқару, рәсімдеу және сақтау тәртібі мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органымен анықталады.
4. Жер жұмыстарын және құрылыс-монтаждау
жұмыстарын жүргізуге талап
88. Жер жұмыстарын және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органынан берілетін ордер негізінде жүзеге асырылады.
89. Жұмыс жүргізуге ордер келесі жағдайларда рәсімделеді:
1) құрылысты бұзу (құрылыс қалдықтарын тасуды реттеу мақсатында);
шұңқырларды қазу, инженерлік коммуникациялар мен ғимараттарды салу, орнын ауыстыру және апаттық жөндеу, аумақты жоспарлау бойынша жер жұмыстары;
2) дәліздердің инженерлік (технологиялық) тоннелдер құрылысы;
3) құрылыс кезеңіндегі уақытша және күрделі қоршауды орнату;
4) нысанның ішкі параметрі және қызметтік пайдаланылуы өзгергені нәтижесінде, автокөліктерге арналған жол қалталары құрылысына, басқа да жұмыс түрлеріне, жаяу жүретін жол аумағына және алаңына жаяу жол тақталарын салу, асфальттау, бетондау;
5) жарнамалық көрсеткіштерді, лайтбокстарды, баннерлерді, билбордтарды, бағдаршамды нысандарды, жарық беру бағандарын, электр желілері құрылысын және сыртқы (ауалық) инженерлік коммуникациялар тіректерін орнату;
6) жер асты және жер үсті инженерлік коммуникациялары мен ғимараттарының, көлік магистралдарының, көшелердің, өткелдердің, көлік ғимараттарының, троллейбус желілері мен ғимараттардың жаңа құрылысы, қайта құрылымдалуы, техникалық қайта жабдықталуы және бас жөнделуі;
90. Жер асты және жер үсті инженерлік коммуникациялар мен ғимараттар құрылысына (қайта құрылымдау, кеңіту, жаңалау, бас жөндеу) ордер келесі құжаттар негізінде ресімделеді:
1) мүдделі қалалық қызметтермен келісілген, жұмыс түрлерін көрсетумен жер жұмыстарын жүргізу үшін ордер рәсімдеуге тапсырыс;
2) жер теліміне, инженерлік ғимараттар мен коммуникацияларға құқық реттеуші құжаттар;
3) құрылысқа рұқсат беретін (жаңа құрылыс салынған жағдайда) құжаттар: сәулет-жоспарлау тапсырмалары; жобалық құжаттар; жоба бойынша өкілетті мемлекеттік органдардың қорытындысы; мердігерші ұйым лицензиясының рұқсат етілген қызмет түрлері тізімдемесі қосымшасымен көшірмесі.
91. Ескі құрылыстарды бұзуға және бұзылуға жататын нысандарға ордер келесі құжаттар негізінде рәсімделеді:
1) мүдделі қалалық қызметтермен келісілген, жұмыс түрлерін көрсетумен жер жұмыстарын жүргізу үшін ордер рәсімдеуге тапсырыс;
2) жер теліміне және бұзылуға жататын құрылыстарға құқық реттеуші құжаттар;

87. Форма Паспорта строительства утверждается Градостроительным советом города Алматы. Содержание, порядок учета, ведения, оформления и хранения Паспорта строительства определяется органом госархстройконтроля.
§  4. Требования к производству земляных и
строительно-монтажных работ
88. Производство земляных и строительно-монтажных работ осуществляется на основании ордера, выдаваемого органом госархстройконтроля.
89. Ордер на производство работ оформляется в следующих случаях:
1) снос строений (в целях упорядочения вывоза строительного мусора);
земляные работы по отрывке котлованов, прокладке, перекладке и аварийному ремонту инженерных коммуникаций и сооружений, планировке территорий;
2) строительство инженерных (технологических) тоннелей, коридоров;
3) установка временного ограждения на период строительства и капитального ограждения;
4) асфальтирование, бетонирование, укладка тротуарных плит на пешеходных участках и площадях, строительство парковочных карманов для автотранспорта, другие виды работ, в результате которых изменяется функциональное использование и внешние параметры объекта;
5) установка рекламных указателей, лайтбоксов, баннеров, билбордов, светофорных объектов, столбов освещения, строительство линий электропередач и опор наружных (воздушных) инженерных коммуникаций;
6) новое строительство, реконструкция, расширение, техническое переоборудование и капитальный ремонт подземных и наземных инженерных коммуникаций и сооружений, автомагистралей, улиц, проездов, транспортных сооружений, железнодорожных путей и сооружений, трамвайных путей и сооружений, троллейбусных линий и сооружений.
90. Ордер на строительство (реконструкцию, расширение, модернизацию, капитальный ремонт) подземных и наземных инженерных коммуникаций и сооружений оформляется на основании следующих документов:
1) заявка на оформление ордера на производство работ с указанием видов работ, согласованная с заинтересованными службами города;
2) разрешительная документация на строительство (при новом строительстве): архитектурно-планировочное задание; проектная документация; заключения уполномоченных государственных органов по проекту; копия лицензии подрядной организации с приложением перечня разрешенных видов деятельности.
91. Ордер на снос ветхих строений и подлежащих сносу объектов оформляется на основании следующих документов:
1) заявка на оформление ордера на производство работ с указанием видов работ, согласованная с заинтересованными службами города;
2) правоустанавливающих и правоудостоверяющих документов на земельный участок и строение, подлежащее сносу;

3) белгіленген тәртіпте өңделген жұмыс өндірісінің жобасы;
4) құрылысты бұзуға қорытынды;
5) мамандандырылған ұйымдармен құрылыс қоқыстарын тасуға келісім-шарт;
6) құрылысты бұзу жұмыстарын орындауға мердігер ұйымдармен келісім-шарт;
7) мердігер ұйымдардың рұқсат етілген жұмыстар тізімдемесінің көшірмесімен мемлекеттік лицензиясы.
92. Қазандықты қазуға ордер келесі құжаттар негізінде рәсімделеді:
1) мүдделі қалалық қызметтермен келісілген, жұмыс түрлерін көрсетумен жер жұмыстарын жүргізу үшін ордер рәсімдеуге тапсырыс;
2) жер теліміне құқық реттеуші құжаттар;
3) сәулет-жоспарлау тапсырмасы;
4) жердің топографиялық түсірмесі;
5) қалалық қызметтермен келісілген (төтенше жағдайлар жөніндегі орган, жол полициясы, өрт сөндіру және санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау, жолаушыларды тасымалдау және автокөлік жолдарының қызметі, қаланы көріктендіру) құрылыстың бас жоспары;
6) ағаштарды қырқуға қоршаған ортаны қорғау органдарының рұқсаты;
7) шұңқыр қазу жұмыстарын орындауға мердігерші ұйыммен келісім-шарт;
8) құрылысқа рұқсат етілген жұмыс тізімінің көшірмесімен мердігерші ұйымның лицензиясы;
9) ескі құрылыстарды бұзуға және бұзылуға жататын нысандарға (нысандарды бұзған жағдайда) ордер;
10) инженерлік желілерді шығаруға (егер де бұлар қаралса) ордер.
Инженерлік желілердегі апаттық және жоспарлық жөндеу бойынша ордер рәсімдеуге құқық реттеуші және жобалық құжаттар талап етілмейді. Тек қана желілер зақымдалуының жағдайлы жоспары, жұмыс өндірісінің келісім-шарты, тендерлік комиссияның (егер де бұлар қаралса) шешімі ұсынылады.
5. Құрылысы аяқталған нысандарды қабылдау
93. Нысандарды және кешендерді, олардың құрылысы, қайта құрылымдалуы, кеңітілуі, техникалық қайта жабдықталуы, жаңғыртылуы және күрделі жөнделуі Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңдарымен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
94. Нысандарды пайдалануға қабылдау мемлекеттік немесе қабылдау комиссиялары арқылы нысан толығымен аяқталғанда жүргізіледі.
95. Мемлекеттік қабылдау комиссиясының жеке-жеке құрамын Алматы қаласының әкімдігі бекітеді.
96. Нысанның толығымен дайын болуына, тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға ішкі қаптау жұмыстарынсыз, сырлау, түс қағаздау жұмыстары, таза едендерді салу, тазалық-техникалық жабдықтар мен құралдарды орнату, тұрмыстағы электротехникалық құралдар, газды және электрлі асханалық тақталар, ішкі пәтерлік есік блоктары жатуы мүмкін, бұлар құрылыс жобаларында қаралған жағдайда.
Осымен бірге, нысан бойынша сыртқы өңдеу жұмыстары, сол секілді жалпы қолданыстағы ғимараттардағы (ғимарат бөлігі) ішкі өңдеу жұмыстары толығымен орындалуы керек.
Ескерту. 96 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.

3) разработанный проект производства работ (ППР);
4) заключение на снос строения (при необходимости);
5) договор на вывоз строительного мусора со специализированной организацией;
6) договор с подрядной организацией на выполнение работ по сносу строения;
7) государственная лицензия подрядной организации, с приложением разрешенного перечня работ.
92. Ордер на отрывку котлована оформляется на основании следующих документов:
1) заявка на оформление ордера на производство работ с указанием видов работ, согласованная с заинтересованными службами города;
2) правоудостоверяющих документов на земельный участок;
3) архитектурно-планировочное задание;
4) топографическая съемки местности;
5) строительный генеральный план, согласованный со службами города (орган по чрезвычайным ситуациям, дорожной полиции, пожарного и санитарно-эпидемиологического надзора, службы пассажирских перевозок и автомобильных дорог, благоустройства города);
6) разрешения уполномоченных органов на снос зеленых насаждений (при наличии таковых);
7) договор с подрядной организацией на выполнение работ по отрывке котлована;
8) лицензии подрядной организации, с приложением разрешенного перечня работ;
9) ордер на снос ветхих строений и подлежащих сносу объектов (при необходимости);
10) ордер на вынос инженерных сетей (если таковое предусмотрено).
Для оформления ордера по аварийному и плановому ремонту инженерных сетей правоустанавливающая и проектная документация не требуется. Представляется только ситуационный план повреждения сетей, договор производства работ, решение тендерной комиссии (если таковой предусмотрен).
§ 5. Приемка объектов завершенного строительства
93. Приемка в эксплуатацию объектов и комплексов после завершения их строительства, реконструкции, расширения, технического перевооружения, реставрации и капитального ремонта осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
94. Приемка в эксплуатацию объектов производится государственной приемочной или приемочной комиссией при полной готовности объекта.
95. Персональный состав государственных приемочных комиссий утверждается Акиматом города Алматы.
96. К полной готовности объекта могут относиться жилые и общественные здания без внутренних облицовочных, малярных, обойных работ, устройства чистых полов, установки санитарно-технического оборудования и приборов, электротехнических приборов бытового назначения, газовых и электрических кухонных плит, внутриквартирных дверных блоков, в случаях, когда это предусмотрено проектом строительства.
При этом наружные отделочные работы по объекту, а также внутренние отделочные работы в помещениях (частях здания) общего пользования должны быть выполнены в полном объеме.
Приемка государственной приемочной или приемочной комиссиями подобных объектов осуществляется только после окончания всех вышеуказанных работ.

97. Тұрғызылған нысандарды қабылдау жағдайында, мемлекеттік қабылдау комиссиясы тапсырыс берушімен жұмыс комиссиясын тағайындайды.
98. Жұмыс комиссиясының өкілеттігі және міндетті құрамы Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамаларымен анықталады.
99. Нысандар мен кешендерді пайдалануға қабылдау жұмыс комиссиясының ескертулерін қалпына келтіргеннен кейін жүзеге асырылады және белгіленген тәртіпте бекітілген мемлекеттік қабылдау комиссиясының актілерімен ресімделеді.
100. Белгіленген тәртіпте бекітілген тұрғызылған нысандарды пайдалануға қабылдау актілері жылжымайтын мүлікке құқықты тіркеу үшін негіз болып табылады.
101. Нысандарды пайдаланудың кепілдеме мерзімі заңнамаларға сәйкес белгіленеді.
11 тарау. Жеке тұрғын үй құрылысы
1. Жеке тұрғын үйдің құрылысы
102. Тапсырыс берушінің әрекеті жеке тұрғын үй құрылысы үрдісінде келесі жүйеде жүзеге асырылады:
1) белгіленген заң тәртібінде жер телімін беру туралы Алматы қаласы әкімдігіне хабарласу немесе жеке және заңды тұлғалардан жер телімін иемдену;
2) жер теліміне құқық реттеуші және құқық куәландырушы құжаттарды ресімдеу және оларды тіркеу органдарына тіркеу;
3) сәулет және қала құрылысы органынан жобалауға сәулет-жоспарлау тапсырмасын алу;
4) сәулет-жоспарлау тапсырмасына, жобалық құжаттар сараптамасына сәйкес, жобалау-сметалық құжаттамаларды өңдеу, сәулет және қала құрылысы органынан қорытынды алу;
5) құрылысқа рұқсат беру туралы өтінішпен мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органына хабарласу;
6) тиісті топогеодезиялық жұмыстарды орындау;
7) құрылыс-монтаждау жұмыстарын және аумақты көріктендіру бойынша жұмыстарды орындау;
8) пайдалануға қабылдау үшін қабылдау комиссиясына тұрғызылған нысанды ұсыну.
103. Тапсырыс беруші инженерлік және көлік инфрақұрылымы нысандарының құрылысын аяқтағаннан кейін, жеке тұрғын үй құрылысын бастайды.
104. Инженерлік және көлік инфрақұрылымы құрылысы ерікті түрде тапсырыс берушінің есебінен жүзеге асырылады, осымен бірге тапсырыс берушінің есебінен жүзеге асырылатын инженерлік және көлік инфрақұрылымы нысандары құрылысының жобасы сәулет органымен келісілуі керек.
Ескерту. 104 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
105. Жеке тұрғын үй құрылысы кезінде, ұсынылған аумақтағы өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жайлы технологиялық барысын және құрылыс алаңында эстетикалық түсінікті қалыптастыру мақсатында, тапсырыс беруші жер теліміне қоршау орнатуы және сәулет органымен келісілген эскизді жобаға сәйкес, басқа да іс-шараларды жүзеге асырады.
Ескерту. 105 тармақ жаңа редакцияда жазылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен.

97. В случаях, когда приемка построенных объектов должна осуществляться государственной приемочной комиссией, заказчиком назначается рабочая комиссия.
98. Полномочия и обязательный состав рабочих комиссий определяется законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
99. Приемка объектов и комплексов в эксплуатацию осуществляется после устранения замечаний рабочей комиссии и оформляется актами государственной приемочной комиссии, утверждаемыми в установленном  порядке .
100. Утвержденный в установленном порядке акт приемки построенного объекта в эксплуатацию является основанием для регистрации прав на недвижимое имущество.
101. Гарантийные сроки эксплуатации объектов устанавливаются в соответствии с законодательством
Глава 11. Индивидуальное жилищное строительство § 1. Строительство индивидуального жилого дома
102. Действия застройщика (заказчика) в процессе строительства индивидуального жилого дома осуществляются в следующей последовательности:
1) обращение в Акимат с письменным заявлением о предоставлении земельного участка в порядке установленном законодательством, либо приобретение земельных участков у физических или юридических лиц;
2) оформление правоустанавливающих и правоудостоверяющих документов на земельный участок и их регистрация в регистрирующем органе;
3) получение архитектурно-планировочного задания органа архитектуры и градостроительства на проектирование;
4) разработка проектно-сметной документации согласно архитектурно-планировочному заданию, экспертиза проектной документации, получение заключения органа архитектуры и градостроительства;
5) обращение в орган госархстройконтроля с заявлением о выдаче разрешения на строительство;
6) выполнение исполнительной топосъемки М1:500;
7) представление построенного объекта приемочной комиссии для приемки в эксплуатацию;
8) инвентаризация и регистрация вновь построенного объекта недвижимости в регистрирующем органе.
103. Застройщик (заказчик) вправе вводить в эксплуатацию индивидуальное жилое домостроение только после завершения строительства объектов инженерной и транспортной инфраструктур.
104. Строительство инженерной и транспортной инфраструктур может осуществляться за счет средств застройщиков (заказчиков) на добровольной основе, при этом проект строительства объектов инженерной и транспортной инфраструктур, осуществляемого за счет средств застройщиков (заказчиков), должен быть согласован с органом архитектуры и градостроительства.
105. В период строительства индивидуального жилого дома в целях обеспечения безопасности жизнедеятельности на прилегающих территориях, удобного технологического процесса и создания эстетического восприятия строительной площадки застройщик (заказчик) ограждает земельный участок и осуществляет иные мероприятия в соответствии с Правилами благоустройства города Алматы.
Сноска. Пункт 105 в редакции решения маслихата города Алматы от 10.09.2007 N 09 .

106. Тапсырыс беруші жеке тұрғын үй құрылысын аяқтауы бойынша (нысанды пайдалануға қабылдауға дейін) құрылыстың топографиялық және жалпы түсірмесін, оның ішінде инженерлік желі бойынша жұмысын орындайды.
Ескерту. 106 тармақ жаңа редакцияда жазылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен.
107. Топографиялық және жалпы түсірмесін сәулет және қала құрылысы органына ұсынылады.
Ескерту. 107 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
2. Құрылысы аяқталған жеке тұрғын үйді қабылдау
108. Жаңадан салынған жеке тұрғын үй құрылысы құрылысты жүзеге асырушының әдісіне тәуелсіз, барлық құрылыс-монтаждау жұмыстары, жер телімін көріктендіру және қоршау жұмыстары жоба бойынша орындалғаннан кейін, пайдалануға қабылдау комиссиясына қабылданады.
109. Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органы пайдалануға қабылдау актісін рәсімдегенге дейін, табиғатындағы жалпы түсірмесін және жеке тұрғын үй құрылысы бойынша қала құрылысы қорытындысын тексереді.
110. Жеке тұрғын үйді қабылдау қабылдау комиссиясының   актісімен ресімделеді.
111. Қабылдау комиссиясының актісі тапсырыс берушімен жеке тұрғын үйге жеке меншіктік құқық беретін тіркеуге арналған негізде қызмет етеді.
12 тарау. Халыққа арналған көлік құралдарын сақтау
және қызмет көрсету үшін ғимараттарды орналастыру
112. Алматы қаласы аумағындағы көлік тұруға арналған жол қалталарының, гараждардың және автотұрақтардың жобасы мен құрылысы Алматы қаласының Бас жоспарына, қала құрылысының регламенттері мен осы Ережелерге сәйкес, құрылыс нормалары мен ережелерін, экологиялық, тазалық және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтай отырып жүзеге асырылады.
113. Көп пәтерлі тұрғын үйлерді, ірі сауда және қоғамдық ғимараттарды жобалау кезінде, тұрғызылған, жапсарлас салынған немесе жер асты гараждары мен көлік орындарын қарастыру керек.
Ескерту. 113 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
114. Көлік орындары, гараждар және көлік тұрақтары құрылысын салуға тапсырыс берушілермен қатар, белгіленген тәртіпте тіркелген гаражды-құрылысты кооперативтер, ұйымдар және кәсіпорындар, сол секілді қапталдық түрдегі бөлек тұрған гараждар құрылысын салуда жеке тұлғалар да ие бола алады.
115. Уақытша металды гараждарды мекенжайы бойынша орналастыру мен пайдалануға, тек Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен жүріп-тұру мүшелерінің жүйесі бұзылған медициналық-әлеуметтік сараптамасының (МӘС) анықтамасы (қорытындысы) бар мүгедектер ғана құқылы.
Ескерту. 115 тармақ жаңа редакцияда жазылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен.

106. По завершении строительства индивидуального жилого дома (до приемки объекта в эксплуатацию) застройщик (заказчик) выполняет топографическую и исполнительную съемки объекта строительства, в том числе по инженерным сетям.
Сноска. Пункт 106 в редакции решения маслихата города Алматы от 10.09.2007 N 09.
107. Топографическая и исполнительная съемки подлежат представлению в орган архитектуры и градостроительства.
§  2. Приемка завершенного строительством
индивидуального жилого дома
108. Вновь построенные индивидуальные жилые дома, после выполнения всех строительно-монтажных работ, благоустройства и ограждения земельного участка согласно проекту  принимаются в эксплуатацию приемочной комиссией.
109. До оформления акта приемки в эксплуатацию орган госархстройконтроля проверяет исполнительную съемку объекта в натуре и соответствие возведенного объекта недвижимости проекту.
110. Приемка индивидуального жилого дома оформляется актами приемочной комиссии.
111. Акт приемочной комиссии служит основанием для регистрации заказчиком права собственности на индивидуальный жилой дом.
Глава 12. Размещение сооружений для хранения и обслуживания
транспортных средств, принадлежащих населению
112. Проектирование и строительство на территории города Алматы автопаркингов, гаражей и автостоянок осуществляется в соответствии генеральным планом города Алматы, градостроительными регламентами и настоящими Правилами с соблюдением строительных норм и правил, экологических, санитарных и противопожарных требований.
Не допускается незаконное строительство гаражей, автостоянок, а также обустройство навесов на действующих автостоянках.
Сноска. Пункт 112 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
113. При проектировании многоквартирных жилых домов, крупных торговых и общественных зданий необходимо предусматривать встроенные, пристроенные и/или подземные гаражи и автопаркинги.
114. Заказчиками на строительство автопаркингов, гаражей и автостоянок могут выступать зарегистрированные в установленном порядке гаражно-строительные кооперативы, организации и предприятия, а также физическое лицо при строительстве отдельно стоящего гаража боксового типа, рассчитанного на одно машиноместо.
115. Право на установку и эксплуатацию временных металлических гаражей по месту жительства имеют только участники Великой Отечественной войны и инвалиды с нарушениями опорно-двигательной системы, имеющие подтверждающую справку (заключение) медико-социальной экспертизы (МСЭ).
Сноска. Пункт 115 в редакции редакции решения маслихата города Алматы от 10.09.2007 N 09.

116. Гараждарды жобалау үшін жер телімдерін таңдау Алматы қаласы бас жоспарына және қала құрылысы регламентіне сәйкес, белгіленген заңнамалар тәртібінде жүзеге асырылады.
117. Стационарлы көлікке жанармай құю станциялары мен техникалық қызмет көрсету станцияларының, арнайы бөлінген алаңда, көліктер кіруге ыңғайлы және бекітілген нормативтерге сәйкес ұйымдастырылған жалпы қалалық магистральдарда орналасуы міндетті. Стационарлы көлікке жанармай құю станциялары мен техникалық қызмет көрсету станцияларының жалпы қалалық магистралдарында, жаппай халық жүретін нысандардың, өзендер мен сулардың жанында орналасуына жол берілмейді.
118. Техникалық қызмет көрсету станциясымен стационарлық көлікке жанармай құятын станциясының, көлік жуу мекендерінің және басқа да қызмет көрсету нысандарының бір жерде орналасуына нормативтерге сәйкес жол беріледі.
119. Көлікке жанармай құятын станциялар мен техникалық қызмет көрсету станцияларының орналасуын, олардың бекітілген сызба дислокациясына сәйкес жүзеге асыруға болады.
Контейнерлік көлікке жанармай құю станцияларының салынуына жол берілмейді.
Ескерту. 119 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
13 тарау. Алматы қаласы аумағында сауда
дүңгіршіктері мен павильондарды орналастыру
120. Қаланың қалыптасқан және сақталған мәнді сәулет көріністері мен көшелерін эстетикалық және таза түрде ұстау мақсатында, қаланың аумағындағы сауда дүңгіршіктері мен павильондарды, газет және гүл сататын дүңгіршіктерді орналастыруға жол берілмейді.
Ескерту. 96 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
14 тарау. Инженерлік желілер және ғимараттар құрылысы
мен жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу ережесі
121. Жұмыс өндірісі үшін жауапты тұлға инженерлік желілер мен ғимараттардың зақымдалуын алдын-ала ескерту, тұлғаның қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында:
пайдаланушы ұйым өкілін тұрғызылған жұмыс орнына, жұмыс басталғанға дейін шақыру;
желілер мен ғимараттардың нақты орналасуын біріге отырып орнату;
олардың толық сақталуына шаралар қолданады.
Ескерту. 121 тармақ жаңа редакцияда жазылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен.
122. Жұмыс өндірісіндегі желілер мен ғимараттардың сақталуын қамтамасыз етуге жазбаша шарттар тиісті пайдаланушы органдар арқылы беріледі.
123. Жұмыс өндірісі орнына өкілдің келуін қамтамасыз ету пайдаланушы ұйым басшысына жүктеледі.

116. Выбор земельных участков для проектирования гаражей осуществляется в установленном законодательством порядке в соответствии с генеральным планом города Алматы и градостроительными регламентами.
117. Стационарные автозаправочные станции (САЗС) и станции технического обслуживания (СТО) должны располагаться на специально отведенных площадках на общегородских магистралях с организацией удобных транспортных подъездов и в соответствии с утвержденными нормативами. Не допускается строительство САЗС и СТО на центральных общегородских магистралях, вблизи объектов массового посещения населения, рек и водоемов.
118. Допускается объединение на одной площадке СТО, САЗС, пункта мойки автомобилей и других объектов обслуживания, согласно нормативам.
119. Размещение САЗС и СТО осуществляется в соответствии с утвержденной схемой их дислокации.
Строительство контейнерных автозаправочных станций не допускается.
Сноска. Пункт 119 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
Глава 13. Размещение торговых киосков и
павильонов на территории города Алматы
120. В целях сохранения и формирования выразительного архитектурного облика города и содержания улиц в надлежащем эстетическом и санитарном виде, установка торговых киосков и павильонов на территории города не допускается, за исключением киосков по продаже газет и цветов.
Сноска. Пункт 120 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
Глава 14. Правила производства работ по строительству
и ремонту инженерных сетей и сооружений
121. В целях предупреждения повреждений инженерных сетей и сооружений, обеспечения безопасности лицо, ответственное за производство работ:
до начала работ, приглашает на место предстоящих работ представителей эксплуатирующих организаций;
совместно устанавливает точное расположение существующих сетей и сооружений;
принимает меры к их полной сохранности.
Сноска. Пункт 121 в редакции решения маслихата города Алматы от 10.09.2007 N 09.
122. Письменные условия обеспечения сохранности сетей и сооружений при производстве работ выдаются соответствующими эксплуатирующими организациями.
123. Обеспечение явки представителей к месту производства работ возлагается на руководителей эксплуатирующих организаций.

124. Жол жабындыларын салу, көшелерді қазу, алаңдар және жалпы қолданыстағы басқа орындар Алматы қаласы әкімдігінің аудандарымен және пайдаланушы ұйымдармен келісіліп жүргізіледі.
125. Жұмыс өндірісі үшін жауапты ұйым, жұмысты бастағанға дейін, төмендегілерді орындайды:
1) пайдаланушы ұйымдардың келісімдері бойынша берілген, мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау департаментінен жұмыс жүргізу құқығына рұқсат алады;
2) қоршау қазу шекарасы бойынша белгіленген үлгіде алдын-ала ескертетін тиісті жол белгілерін қондырады;
3) жаяу жүретін жолдар орнына тұтқасы бар жаяу жүретін көпірлер дайындау және түнгі уақытта аумаққа жарықты қамтамасыз етеді;
4) арық желілерінің үздіксіз жұмыстарын қамтамасыз етуге шаралар қолданады;
5) механизмдермен жұмыс аймағына ағаш отырғызу кезінде, олардың сақталуына кепілдік беретін қатты қалғандармен қоршайды;
6) қазғанда, жаяу жолдарды жабуды талап еткенде, айналма жолдарды тиісті белгілермен анық етіп белгілейді;
7) жолаушылар автокөлігінің бағыты өзгерген жағдайда, тапсырыс беруші осы өзгерісті тиісті қалалық қызмет органдарымен және жол полициясымен келісіп, бұқаралық ақпарат құралдары арқылы азаматтарға хабарлайды.
Ескерту. 125 тармақ жаңа редакцияда жазылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен; өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
126. Орларды дайындауды бастауға, жол жабындыларын жоғары деңгейде сақтауға кепілденетін алдын ала дайындық болмаса жол берілмейді.
Ескерту. 126 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
127. Материалдарды жұмыс орындалатын орынға жеткізу жұмысты орындауды бастағанға дейін, 24 сағат ішінде жіберіледі.
128. Көшелерде, алаңдарда және басқа да көріктендіру аумақтарында жер асты коммуникацияларын төсеу үшін орларды және шұңқырларды қазу келесі шарттардың сақталуымен жүргізілуі керек:
1) жұмыс өндірісі жобасына сәйкес, жұмыс шағын телімдерде орындалады;
2) келесі телімдерге жұмысты бастау, алдыңғы телімдердегі барлық жұмыстар аяқталғаннан кейін, қайта қалпына келтіру жұмыстары мен аумақты тазалауды қосқанда ғана рұқсат етіледі;
3) орлар мен шұңқырлардан шығарылған топырақтар жұмыс орнынан тез арада тасылуы міндетті;
4) орларды қайта жабу құмды, жұмыртасты, топырақты, електен өткізілген қиыршық тастармен немесе басқа да аз қысылатын (созылу моделі 20 МПа және одан да көп) цементтік қасиетке ие емес, тығыздау жергілікті материалдармен жүргізіледі;

124. Работы по вскрытию дорожных покрытий, разрытию улиц, площадей и других мест общего пользования производятся при наличии согласований с заинтересованными службами.
125. До начала работ организация, ответственная за производство работ, выполняет следующее:
1) в органе госархстройконтроля получает ордер на право производства работ, выдаваемый на основании согласования эксплуатирующих организаций;
2) устанавливает по границам разрытия жесткие ограждения и соответствующие предупреждающие дорожные знаки установленного образца;
3) в местах движения пешеходов устанавливает пешеходные мостики с поручнями и обеспечивает освещение участка разрытия в ночное время;
4) принимает меры к обеспечению бесперебойной работы арычной сети;
5) при наличии зеленых насаждений в зоне работы механизмов ограждает их глухими щитами, гарантирующими сохранность зеленых насаждений;
6) при разрытиях, требующих закрытия проездов, обозначает схему объезда соответствующими знаками;
7) при необходимости изменения маршрутов пассажирского автотранспорта, заказчик согласовывает данные изменения с соответствующими службами города и дорожной полицией с обязательным извещением граждан через средства массовой информации.
Сноска. Пункт 125 в редакции решения маслихата города Алматы от 10.09.2007 N 09.
126. Не допускается начинать разработку траншей без предварительной подготовки, гарантирующей максимальное сбережение дорожного покрытия.
Сноска. Пункт 126 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
127. Доставка материалов к месту выполнения работ допускается не ранее, чем за 24 часа до начала выполнения работ.
128. На улицах, площадях и других благоустроенных территориях рытье траншей и котлованов для укладки подземных коммуникаций производится с соблюдением следующих условий:
1) работы выполняются короткими участками в соответствии с проектом производства работ;
2) работы на последующих участках разрешается начинать только после завершения всех работ на предыдущем участке, включая восстановительные работы и уборку территории;
3) грунт, вынутый из траншеи и котлованов, вывозится с места работ немедленно;
4) обратная засыпка траншеи производится песчаным, галечниковым грунтом, отсевом щебня или другими малосжимаемыми (модуль деформации 20 МПа и более) местными материалами, не обладающими цементирующими свойствами, с уплотнением;

5) көшелер бойынша магистралды инженерлік желілерді салу кезінде, жол жаппаларының асфальт-бетонды ені төрт метрден жеті метрге дейін құрайды, асфальт-бетонды жабынды жолдың барлық енін қалпына келтіреді, ал ені 7 метрлі асфальт-бетонды жабынды орларда және құрылыс механизмдері жұмысының аумағында орындалады;
6) телефон канализациясы, электрлі кабелдер және басқа да инженерлік желілерді салу кезінде, асфальт-бетонды жабындылар енімен жаяу жол бойынша бір жарым метрден екі метрге дейін асфальт-бетонды жабынды жаяу жолдың барлық ені бойынша қалпына келтіріледі, ал ені екі және одан да көп метрлі асфальт-бетонды жабындыны қалпына келтіру құрылыс механизмдері жұмысының аумағындағы орларда орындалады.
Жерді немесе ағаштарды, жер асты ғимараттарындағы құдық қақпақтарын, су ұстайтын торлар мен науаларды құрылыс материалдарымен жабуға жол берілмейді.
Ескерту. 128 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
129. Жұмыс өндірісі үшін жауапты тұлғамен жұмыс жүргізудің аяқталуы бойынша, инженерлік желі жобасына сәйкес, өндірістік жұмыс актісі рәсімделеді.
130. Құрылыс-жинақтау жұмысын жүргізу немесе аяқтау кезінде, инженерлік желілер трассасының жобалары сәйкес келмеген жағдайда, мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органынан осы желіні ауыстыруға жазбаша өкім беріледі. Инженерлік желілерді қайта қондыруға және оларды жобаға сәйкес жүргізуге арналған құрал-жабдықтарына кеткен шығын осы жұмысты жүргізуші ұйымның есебінен орындалады.
Ескерту. 130 тармақ жаңа редакцияда жазылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен.
131. Жұмысты жүргізуді жүзеге асырушы орган жолдардағы топырақты қазған кезде, жұмысты аяқтағанда қайта жабу жұмысы тығыз қатпарлы топырақпен жүргізіледі. Тығыз топырақпен қайта жабу мүмкіндігі болмаған жағдайда, "қысылмайтын" топырақпен орындалады.
132. Жұмыс жүргізу құқығына рұқсат алушы асфальт-бетонды жабынның сапалы қалпына келтіруді қаматамасыз етеді. Асфальт-бетонды жабынның жоғарғы қатпары бұзылған, шөгу пайда болған жағдайда, жұмыс жүргізуге рұқсат алушы инженерлік желіні салу орнына бір жылдың ішінде асфальт-бетонды жабындыны қайта қалпына келтіру бойынша қосымша жұмыстарын жасайды.
Ескерту. 132 тармақ жаңа редакцияда жазылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен.
133. Инженерлік желілерді құрастыру және салынған инженерлік ғимараттарды топырақпен жапқанға дейін, топографиялық түсірмесін (жалпы түсірме) алу керек.
Құдығы мен қақпағы бар коммуникациялардың жалпы түсірмесін (тура телімдегі бұрылу бұрышынсыз) орды көмгеннен кейін және сыртқы көріктендіру элементтерін толық қалпына келтіргеннен кейін жүргізуге болады.

5) при прокладке магистральных инженерных сетей по улицам, ширина асфальтобетонного покрытия дорожного полотна которых составляет от четырех до семи метров, асфальтобетонное покрытие восстанавливается на всю ширину существующей дороги, а при ширине более 7 м. восстановление асфальтобетонного покрытия выполняется по траншее и в зоне работы строительных механизмов;
6) при прокладке телефонной канализации, электрокабелей и других инженерных сетей по тротуарам с шириной асфальтобетонного покрытия от полутора до двух метров, асфальтобетонное покрытие восстанавливается по всей ширине тротуаров, а при ширине два и более метров восстановление асфальтобетонного покрытия выполняется по траншее и в зоне работы строительных механизмов.
Не допускается засыпать землей или строительными материалами зеленые насаждения, крышки колодцев подземных сооружений, водосточные решетки и лотки.
Сноска. Пункт 128 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
129. По окончанию производства работ (разработки траншеи) лицом, ответственным за производство работ, оформляется акт произведенных работ на соответствие проекту инженерной сети.
130. В случае несоответствия проектам трасс инженерных сетей при производстве или окончании строительно-монтажных работ, органом госархстройконтроля выдает предписание на перекладку этих сетей. Затраты на переустройство инженерных сетей и их оборудования для приведения в соответствие с проектом выполняются за счет организации, производящей эти работы.
Сноска. Пункт 130 в редакции решения маслихата города Алматы от 10.09.2007 N 09.
131. При разрытии грунтовых дорог организацией, осуществляющей производство работ, по окончанию работ производится обратная засыпка с послойным уплотнением грунта. В случае невозможности уплотнения грунта обратную засыпку выполнить "несжимаемым" грунтом.
132. Получатель разрешения на производство работ обеспечивает качественное восстановление асфальтобетонного покрытия. В случае появления в местах прокладки инженерных сетей, после восстановления верхнего слоя асфальтобетонного покрытия, просадок, разрушений, получатель разрешения на производство работ в течение одного года производит необходимые дополнительные работы по восстановлению асфальтобетонного покрытия.
Сноска. Пункт 132 в редакции решения маслихата города Алматы от 10.09.2007 N 09.
133. Смонтированные инженерные сети и построенные инженерные сооружения, до засыпки траншеи грунтом, подлежат топографической съемке (исполнительная съемка). Исполнительная съемка коммуникаций, имеющих люки и колодцы (на прямых участках без углов поворота) может производиться после засыпки траншей и полного восстановления элементов внешнего благоустройства.

134. Барлық инженерлік желілердің және олардың ғимараттарының жалпы түсірмесі сәулет және қала құрылысы органына беріледі. Жалпы түсірме инженерлік желілердің және ғимараттардың төлқұжаты болып табылады немесе тұрғызылған нысанның аспаптық геодезиялық түсірмесі негізінде орындалған жоспары және пішіні ретінде түсіндіріледі.
135. Күші жойылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен.
136. Аяқталған инженерлік желілер мен ғимараттар құрылысын пайдалануға қабылдау жұмыс және қабылдау комиссиясымен жүргізіледі.
137. Қабылдау және жұмыс комиссиясының міндетті құрамы және өкілеттігі Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі заңдарымен анықталады.
138. Инженерлік желілерді пайдалануға қабылдау құдықтарды, қақпақтарды орнату мен көріктендіру элементтерін толықтай қалпына келтіруді қосқандағы барлық жұмыстарды бітіргеннен кейін жүргізіледі.
139. Көшелердегі және қала аумағындағы орамдардың ішіндегі құдықтардың, жылу камералардың, қақпақтардың жағдайын заңдылықтарға сәйкес, аталған инженерлік жүйенің иелігіндегі пайдаланушы мекеме немесе ведомство жауапты.
Ескерту. 139 тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
140. ІV-І кварталдағы асфальт-бетонды жабындының жарықтарға байланысты жұмыстарын жасау кезінде, жұмыс өндірісі үшін жауапты ұйым, жарықтардың орнына барлық ені бойынша бетонды тақталарды қоюға және асфальт-бетонды жабындыны толығымен қалпына келтіргенге дейін қызмет көрсетеді.
Ескерту. 140 тармақ жаңа редакцияда жазылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен.
15 тарау. Инженерлік желілер апатын
жою бойынша қалпына келтіру жұмыстары
141. Жер асты инженерлік желілері мен ғимараттары зақымданғанда, өндірістің қызмет көрсетуі себеппен тоқтап қалғанда, қолайсыз жағдайларда, осы ғимарат орналасқан пайдаланушы ұйымның басшылары немесе өкілетті өкілдері апат туралы сигналды алғанда:
1) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органына, көріктендіру қызметіне, жол полициясына, өртке қарсы қызмет орнына, сол секілді апат орнындағы көршілес жер асты шаруашылықтары бар басқа да ұйымдарға апат жөнінде хабар береді;
2) қоршаған ортаға зақым келген жағдайда, көрсетілген ұйымдардан басқа қоршаған ортаны қорғау саласындағы өкілетті орган, су жүргізу немесе канализациялық желілер апаты болған жағдайда - санитарлық-эпидемиологиялық қызметіне хабарлайды.
Ескерту: ірі апаттар туралы, оның ішінде түнгі уақытта болатын төтенше оқиғалар деңгейіндегі ақпараттар Әкімдік кезекшісі арқылы телефон хатпен хабарланады.
Ескерту. 141 тармақ жаңа редакцияда жазылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен.

134. Исполнительная съемка всех инженерных сетей и их сооружений передается органу архитектуры и градостроительства. Исполнительный чертеж является паспортом инженерной сети или сооружения и представляет собой план и профиль, выполненные на основании инструментальной геодезической съемки строящегося объекта.
135.  Сноска. Пункт 135 утратил силу решением маслихата города Алматы от 10.09.2007 N 09.
136. Приемка в эксплуатацию законченных строительством инженерных сетей и сооружений производится рабочими и приемочными комиссиями.
137. Полномочия и обязательный состав приемочных и рабочих комиссий определяется законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
138. Приемка инженерных сетей в эксплуатацию производится после полного завершения всех работ, включая установку люков, колодцев и полного восстановления элементов благоустройства.
Сноска. Пункт 138 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
139. За состояние колодцев, тепловых камер, люков на улицах и внутриквартальных территориях города подлежит ответственности в соответствии с законодательством эксплуатирующая организация либо ведомство, в ведении которого находится данная инженерная сеть.
Сноска. Пункт 139 в редакции решения маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
140. При производстве работ, связанных с разрытием асфальтобетонного покрытия в IV-І кварталах, организация, ответственная за производство работ, обеспечивает укладку мест разрытия бетонными плитами по всей ширине траншеи и их обслуживание до полного восстановления асфальтобетонного покрытия.
Сноска. Пункт 140 в редакции решения маслихата города Алматы от 10.09.2007 года N 09.
Глава 15. Восстановительные работы по ликвидации
аварий инженерных сетей
141. При повреждениях подземных инженерных сетей и сооружений, послуживших причинами остановки производства, несчастных случаев, руководители или другие полномочные представители организации, в эксплуатации которой находятся эти сооружения, по получению сигнала об аварии:
1) уведомляют об аварии орган госархстройконтроля, службы благоустройства, дорожную полицию, противопожарную службу, а также другие организации, имеющие смежное подземное хозяйство у места аварии;
2) кроме указанных организаций, в случае нанесения ущерба окружающей среде уведомляется уполномоченный орган в области охраны окружающей среды, в случае аварии на водопроводных и/или канализационных сетях - санитарно-эпидемиологическая служба.
Примечание : информация о крупных авариях, в том числе имеющих статус чрезвычайного происшествия, произошедших в ночное время, телефонограммой сообщается дежурному Акимата.
Сноска. Пункт 141 в редакции решения маслихата города Алматы от 10.09.2007 года N 09.

142. Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органы және жол полициясы апат туралы хабарламаны алғаны жөнінде жүріп өтетін жолдарды жабу керектігін жою үшін және келген зақымды жою мерзімін белгілеу үшін, апат орнына жауапты тұлғаны тез арада жібереді.
Ескерту. 142 тармақ жаңа редакцияда жазылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007.09.10 N 9 шешімімен; өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
143. Инженерлік желілердегі, коммуникациялардағы және кешенді ғимараттардағы апатты жою бойынша жұмыстар, осы инженерлік желілердің, коммуникациялардың және кешенді ғимараттардың орналасуын енгізу пайдаланылушы ұйымдарға немесе мекемелерге жүктеледі.
144. Жұмысты жүргізіп жатқан ұйым апатты жою бойынша барлық жұмыс өндірісі жағдайында, мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органынан жұмыс жүргізуге ордер алады.
Ескерту. 144 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
145. Апатты жою жағдайында, асфальт-бетонды жабынды бұзылмаса, пайдаланушы ұйым мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органына қайтару талонын ұсынады.
146. Жер асты инженерлік желілерін, коммуникацияларды және ғимараттарды ауыстыру жағдайында, ауыстырылатын желілер, коммуникациялар және ғимараттар қолданудан және жер астынан алынып тасталуы керек. Ауыстырылған инженерлік желілерді және ғимараттарды қолдану сәулет және қала құрылысы органына тіркелгеннен кейін пайдаланылады.
Ескерту. 146 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2010.04.12 N 319 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3 тармақтан қараңыз) шешімімен.
147. Қолданыста жоқ жарықтарға байланысты ғимараттарды ойып алу бойынша жұмыстар, осы Ережемен бекітілген тәртіпте мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органынан рұқсат алғаннан кейін жүргізіледі.
3 бөлім. Қала құрылысы қызметінің
жүзеге асырылуын бақылау
148. Қала құрылысы қызметінің жүзеге асырылуын бақылау бас жоспары мен басқа да бекітілген қала құрылысы құжаттарына, сондай-ақ осы Ережелерге сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік саясаттың жүзеге асырылуын қамтамасыз етуге бағытталған.
149. Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарының лауазымды тұлғалары өздерінің өкілеттігі шегінде:
1) қала құрылысы және жобалау құжаттамаларының, мемлекеттік қала құрылысы нормативтері мен ережелерінің, құрылысқа рұқсат беру талаптарының орындалуын қамтамасыз ету мақсатында жылжымайтын мүлік нысандарын салу, қайта құру, жөндеу сапасын бақылауға;

142. Орган госархстройконтроля и дорожная полиция города, по получению сообщения об аварии, для ликвидации которой необходимо закрытие проезда, немедленно направляют ответственных лиц на место аварии для решения вопроса о закрытии проезда и установлении срока ликвидации повреждений.
Сноска. Пункт 142 в редакции решения маслихата города Алматы от 10.09.2007 года N 09.
143. Работы по ликвидации аварии возлагаются на эксплуатирующие данные инженерные сети, коммуникации и сооружения организацию либо ведомство, в ведении которых находятся данные инженерные сети, коммуникации и сооружения.
144. Во всех случаях производства работ по ликвидации аварии организация, производящая работы, получает ордер на производство работ в органе госархстройконтроля.
Сноска. Пункт 144 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
145. В случае ликвидации аварии, без нарушения асфальтобетонного покрытия, эксплуатирующей организацией предоставляется в орган госархстройконтроля возвратный талон.
146. В случае замены подземных инженерных сетей, коммуникаций и сооружений, заменяемые сети, коммуникации и сооружения исключается из эксплуатации и извлекаются из грунта. Эксплуатация замененных инженерных сетей и сооружений допускается после регистрации в органе архитектуры и градостроительства.
Сноска. Пункт 146 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 12.04.2010 N 319 (порядок введения в действие см. п.3) .
147. Работы по выемке недействующих сооружений, связанные с разрытием, производятся только после получения разрешения органа госархстройконтроля в порядке, установленном настоящими Правилами.
Раздел 3. Контроль за осуществлением
градостроительной деятельности
148. Контроль за осуществлением градостроительной деятельности направлен на обеспечение реализации государственной политики в области архитектуры, градостроительства и строительства в соответствии с генеральным планом и иной утвержденной градостроительной документацией, а также настоящими Правилами.
149. Должностные лица органов госархстройконтроля в пределах их полномочий имеют право:
1) проводить контроль за качеством строительства, реконструкцией, ремонтом объектов недвижимости в целях обеспечения исполнения требований градостроительной и проектной документации, государственных градостроительных нормативов и правил, разрешений на строительство;

2) қала құрылысы және жобалау құжаттамаларының, мемлекеттік қала құрылысы нормативтері мен ережелерінің талаптарын бұза отырып, орналасқан нысандарды коммуналдық қызмет көрсетуден ажырату туралы ескертулер енгізуге;
3) мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес келмейтін құрылыс-монтаждау жұмыстарын тоқтату туралы, жіберілген құқық бұзушылықтарды белгіленген мерзімде жою, құрылыс материалдарын, бұйымдарын, құрылымдары мен жабдықтарын пайдалануға тыйым салу туралы ескертулер енгізуге;
4) Қазақстан Республикасының сәулет және қала құрылысы заңнамаларын бұзған кінәлі тұлғаларды белгіленген тәртіпте әкімшілік жауапкершілікке тартуға;
5) Қазақстан Республикасының сәулет және қала құрылысы заңдарын бұза отырып, жүзеге асырылған қала құрылысы қызметін лицензияны қайтарып алу немесе қызмет мерзімін тоқтату арқылы тоқтата тұру немесе тоқтату туралы шешім қабылдауға;
6) Қазақстан Республикасының сәулет және қала құрылысы заңдарының бұзылуына кінәлі тұлғаларды тәртіптік, әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілікке тарту үшін материалдарды құзыретті органдарға жіберуге;
7) зиян Қазақстан Республикасының сәулет және қала құрылысы және құрылыс қызметі заңнамаларын бұзу арқылы келтірілген жағдайда өмір сүру ортасына келтірілген зиянды өтеу туралы сотқа талап арыз беруге құқылы.

2) вносить предписания об отключении объектов, строящихся с нарушениями требований градостроительной и проектной документации, государственных градостроительных нормативов и правил, от коммунальных услуг;
3) вносить предписания о приостановлении строительно-монтажных работ, об устранении допущенных нарушений в установленные сроки, о запрещении применения строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, не соответствующих государственным стандартам и техническим условиям;
4) привлекать в установленном порядке к административной ответственности лиц, виновных в нарушении законодательства Республики Казахстан об архитектуре и градостроительстве;
5) принимать решения о приостановлении или прекращении градостроительной деятельности, осуществляемой с нарушением законодательства Республики Казахстан об архитектуре и градостроительстве, путем отзыва или приостановления действия лицензии;
6) направлять материалы в компетентные органы для привлечения лиц, виновных в нарушении законодательства Республики Казахстан об архитектуре и градостроительстве, к дисциплинарной, административной или уголовной ответственности;
7) предъявлять иски в суд о возмещении вреда, причиненного среде жизнедеятельности, в случае, если вред был причинен путем нарушения законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.