Үйде тәрбиеленетін және оқытылатын мүгедек балаларға әлеуметтік көмек көрсету Ережесін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласының әкімдігінің 2006 жылғы 10 сәуірдегі N 503 қаулысы. Петропавл қаласының әділет басқармасында 2006 жылғы 10 мамырда N 13-1-40 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласы әкімдігінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі N 595 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласы әкімдігінің 03.04.2013 N 595 қаулысымен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы"»N 148-II  Заңының 31 бабының 1-шi тармағының 14 тармақшасына сәйкес, Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуiрдегi "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы"»N 39-ІІІ Заңының  11 бабының 2 тармағының 3 тармақшасы, 16 бабының29 бабының 6, 7 тармақтары, Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы "Бiлiм туралы" N 389  Заңының 4 бабының 5 тармағы негiзiнде қала әкiмдiгi  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлген Үйде тәрбиеленетiн және оқытылатын мүгедек балаларға әлеуметтiк көмек көрсету  ережесi бекiтiлсiн.
2. "Петропавл қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi"»ММ (В.И. Мишнев) қаражатты алушылардың жеке есеп шоттарына аудару арқылы әлеуметтiк көмектiң тағайындалуын қамтамасыз етсiн.
3. "Петропавл қаласының қаржы бөлiмi"»ММ (Г.И. Дорофеева) қала бюджетiмен сәйкес жылға бекiтiлген қаржы шегiнде әлеуметтiк көмектi қаржыландыруды қамтамасыз етсiн.
4. Үйде тәрбиеленетiн және оқытылатын мүгедек балаларға әлеуметтiк көмек 2006 жылы 1 қаңтардан бастап қалалық бюджет қаражатынан төленедi деп белгiленсiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау қала әкiмiнiң орынбасары Т.Н. Құлжановаға жүктелсiн.
Қала әкiмдiгiнiң
2006 жылғы 10 сәуірдегі
N»503 қаулысымен бекiтiлген
Үйде тәрбиеленетiн және оқытылатын мүгедек
балаларға әлеуметтiк көмек көрсету
ЕРЕЖЕЛЕРІ I. Жалпы ережелер
1. Осы үйде тәрбиеленетiн және оқытылатын мүгедек балаларға әлеуметтiк көмек көрсету Ережесi(әрi қарай - Ереже) үйде тәрбиеленетiн және оқытылатын мүгедек балаларға әлеуметтiк көмек тағайындау және төлеу тәртiбiн анықтайды.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
әлеуметтiк көмектi тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкiлеттi орган (әрi қарай - уәкiлеттi орган) - «Петропавл қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi» мемлекеттiк мекемесi;
мүгедек бала - сырқаттардан, жарақаттардан, олардың зардаптарынан пайда болған ағза функцияларының тұрақты бұзылуымен денсаулығында ауытқушылық бар, тiршiлiк әрекетiнiң шектелуiне әкеп соғатын кемшiлiгi бар және оны әлеуметтiк қорғауды қажет ететiн он сегiз жасқа дейiнгi тұлға;
өтiнiш берушi - мүгедек баланың атынан әлеуметтiк көмек тағайындауға өтiнiш жасаушы тұлға.

Об утверждении Правил оказания социальной помощи детям-инвалидам, воспитывающимся и обучающимся на дому
Постановление акимата г. Петропавловска N 503 от 10 апреля 2006 года. Зарегистрировано Управлением юстиции г. Петропавловска 10 мая 2006 года N 13-1-40. Утратило силу постановлением акимата города Петропавловска от 3 апреля 2013 года N 595
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Петропавловска от 3.04.2013 N 595
В соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", на основании подпункта 3 пункта 2 статьи 11, статьи 16пункта 67 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года N 39-III "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", пункта 5
статьи 4 Закона Республики Казахстан от 7 июня 1999 года N 389 «"Об образовании", акимат города ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи детям-инвалидам, воспитывающимся и обучающимся на дому.
2. ГУ "Отдел занятости и социальных программ города Петропавловска" (Мишнев В.И.) обеспечить назначение социальной помощи с зачислением средств на лицевые счета получателей.
3. ГУ "Отдел финансов города Петропавловска" (Дорофеева Г.И.) обеспечить финансирование социальной помощи в пределах ассигнований утвержденных бюджетом города на соответствующий год.
4. Определить, что социальная помощь детям-инвалидам, воспитывающимся и обучающимся на дому выплачивается с 1 января 2006 года из средств городского бюджета.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Кульжанову Т.Н.
Утверждены
постановлением акимата города
от 10 апреля 2006 года N 503
ПРАВИЛА
оказания социальной помощи детям-инвалидам,
воспитывающимся и обучающимся на дому
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи детям-инвалидам, воспитывающимся и обучающимся на дому (далее - Правила) определяют порядок назначения и выплаты социальной помощи детям-инвалидам, воспитывающимся и обучающимся на дому (далее - социальная помощь).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
уполномоченный орган по назначению и выплате социальной помощи (далее - уполномоченный орган) - государственное учреждение «Отдел занятости и социальных программ города Петропавловска»;
ребенок-инвалид - лицо в возрасте до восемнадцати лет, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, травмами, их последствиями, дефектами, приводящее к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;
заявитель - лицо, обращающееся от имени ребенка-инвалида за назначением социальной помощи.

3. Мүгедек баланы үйде тәрбиелеу және оқыту оның ата-анасының немесе оның заңды өкiлдерiнiң тiлегiн есепке ала отырып, оны жалпы немесе арнайы мектепке дейiнгi ұйымдарда және басқа да оқу орындарында оқытуға мүмкiндiк болмаған жағдайда Ведомствоаралық психологтық-медиктiк-педагогикалық консультациялық комиссия қорытындысы негiзiнде жүргiзiледi.
4. Әлеуметтiк көмектi алуға үйде тәрбиеленiп, оқытылатын мүгедек баланың әке-шешесiнiң бiреуi, немесе оның заңды өкiлi құқылы.
5. Әлеуметтiк көмек белгiленедi және төленедi - туылған, асырап алынған және қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынған балаларға.
6. Әлеуметтiк көмек мүгедек балаларға басқа да әлеуметтiк көмек түрлерi көрсетiлетiндiгiне немесе алимент алатындығына қарамастан және отбасының табысына қарамастан белгiленедi.
2. Әлеуметтiк көмек алу үшiн жүгiну
7. Ереженiң 4-iншi бабында көрсетiлген тұлғалар тұрғылықты мекенжайы бойынша уәкiлеттi органға келесi құжаттарды көрсетуi керек:
1) Қосымшаға сәйкес белгiленген нысандағы өтiнiш;
2) Өтiнiш иесiнiң жеке басын куәландыратын құжат (түпнұсқасы және көшiрмесi);
3) Отбасы құрамын және мекенжайын растайтын құжат;
4) Дәрiгерлiк-әлеуметтiк сараптау комиссиясының мүгедектiктi белгiлеу туралы анықтамасы (түпнұсқасы және көшiрмесi);
5) Бiлiм берудiң уәкiлеттi органы жанындағы Ведомствоаралық психологтық-медиктiк-педагогикалық консультациялық комиссия берген мүгедек баланы үйде оқыту қажеттiгi туралы қорытындысы (түпнұсқасы);
6) Баланың тууы туралы куәлiгi (түпнұсқасы және көшiрмесi);
Қамқоршының (қорғаншының) әлеуметтiк көмек белгiлеу жөнiндегi өтiнiшiне қоса қамқоршының куәлiгi немесе қамқорлық пен қорғаншылықты белгiлеу органдарының қамқорлық (қорғаншылық) белгiлеу туралы шешiмiнiң көшiрмесi қоса тiркеледi.
8. Әлеуметтiк көмектi тағайындайтын және төлейтiн уәкiлеттi орган қабылданған құжаттардың дұрыстығына және құжаттардың түпнұсқасымен салыстыра анықталған көшiрмелерiнiң нақтылығын тексерiп, өтiнiш иесiне құжаттардың түпнұсқасы қайтарылып берiледi.
9. Әлеуметтiк көмектi тағайындайтын және төлейтiн уәкiлеттi органның қызметкерлерi құжаттардың көшiрмесiн куәландырады, тiркеу журналына ұсынылған құжаттарын қоса өтiнiштерiн тiркейдi және өтiнiш иесiне қабылдау туралы белгiсi бар жыртылып алынған талон бередi.
3. Әлеуметтiк көмек тағайындау тәртiбi
10. Әлеуметтiк көмек, көмек алуға құқық пайда болғаннан кейiн, әлеуметтiк көмектi тағайындауға жүгiнген айдан бастап тағайындалады.
Барлық құжаттармен қоса өтiнiш берген күн жүгiну күнi болып саналады.
11. Мүгедек баланың ата-анасының бiреуiнiң немесе оларды ауыстырушы тұлғаның өтiнiшi бойынша оның тұрғылықты мекенжайы бойынша уәкiлеттi орган әлеуметтiк көмектi тағайындайды.

3. Воспитание и обучение проводится на дому, в случае, когда отсутствует возможность осуществлять воспитание и обучение детей-инвалидов в общих или специальных дошкольных организациях и других учебных заведениях с учетом желания родителей или законных представителей, на основании заключения Межведомственной психолого-медико-педагогической консультативной комиссии.
4. Право на получение социальной помощи имеют один из родителей ребенка-инвалида, воспитывающегося и обучающегося на дому, либо его законный представитель.
5. Социальная помощь назначается и выплачивается на рожденных, усыновленных, а также взятых под опеку (попечительство) детей-инвалидов.
6. Социальная помощь назначается независимо от получения на детей-инвалидов других видов социальной помощи или алиментов и независимо от доходов семьи.
2. Обращение за получением социальной помощи
7. Лица, указанные в пункте 4 Правил, представляют в уполномоченный орган по месту жительства следующий перечень документов:
1) заявление установленной формы согласно приложению;
2) документ, удостоверяющий личность заявителя (оригинал и копия);
3) документ, подтверждающий место жительства и состав семьи;
4) справку медико-социальной экспертной комиссии об установлении инвалидности (оригинал и копия);
5) заключение о необходимости обучения (воспитания) ребенка-инвалида на дому, выданное Межведомственной психолого-медико-педагогической консультативной комиссией при уполномоченном органе образования (оригинал);
6) свидетельство о рождении ребенка (оригинал и копия).
К заявлению опекуна (попечителя) о назначении социальной помощи прилагается удостоверение опекуна (попечителя) или выписка из решения органа опеки и попечительства об установлении опеки (попечительства).
8. Документы, необходимые для назначения социальной помощи представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
9. Работники уполномоченного органа по назначению и выплате социальной помощи заверяют копии документов, регистрируют заявления с прилагаемыми документами в журнале регистрации и вручают заявителю отрывной талон заявления с отметкой о принятии.
3. Порядок назначения социальной помощи
10. Социальная помощь назначается с месяца обращения за назначением социальной помощи после возникновения права на помощь.
Днем обращения считается день подачи заявления со всеми необходимыми документами.
11. Назначение социальной помощи производится уполномоченным органом по месту жительства ребенка-инвалида по заявлению одного из родителей или лица, его заменяющего.

12. Петропавл қаласының өкiлеттi бiлiм органындағы ведомствоаралық психологтық-дәрiгерлiк-педогогтық консультативтiк комиссияның берген мүгедек баланы үйде оқыту қажеттiгi жөнiндегi қорытындысында көрсетiлген мерзiмге әлеуметтiк көмек тағайындалады.
13. Уәкiлеттi орган құжаттар түскен күннен бастап 10 күн iшiнде жергiлiктi бюджет қорынан әлеуметтiк көмектi тағайындау немесе әлеуметтiк көмектi тағайындаудан бас тарту жөнiнде шешiм шығарады.
14. Жағдайларға байланысты туындайтын әлеуметтiк көмектi тағайындау және төлеудi жалғастыру немесе тоқтату (баланы асырап алу, оның өлiмi және т.б.), тиiстi жағдайға байланысты әлеуметтiк көмектi тағайындау және төлеу сол айдан кейiнгi келесi айдан бастап тоқтатылады немесе қайтадан жалғастырылады.
15 Әлеуметтiк көмек сәйкес қаржылық жылға «Республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасы заңымен белгiленген айлық есептiк көрсеткiшiнiң 6,5 мөлшерiнде бiр тоқсанға тағайындалады.
16. Тоқсан iшiнде өзгерiстер болған жағдайда әлеуметтiк көмек алу құқығы келесi тоқсанда қайта қаралады.
4. Жәрдемақыны төлеу
17. Әлеуметтiк көмек алуға құқығы бар тұлғалардың жеке есеп шоттарына қаражатты аудару Ұлттық банктiң лицензиясы бар екiншi деңгейлi банк филиалдары арқылы орындалады.
18. Әлеуметтiк көмектi тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкiлеттi орган тоқсан сайын көмек алушылардың жиынтық тiзiмiн құрып, банк филиалдарына жiбередi.
19. Әлеуметтiк көмектi қабылдау өткен тоқсанға жасалады.
20. Әлеуметтiк көмектi тағайындайтын немесе төлейтiн уәкiлеттi органның кiнәсы бойынша аударылмаған әлеуметтiк көмектiң сомасы өткен уақыт үшiн ешқандай мерзiммен шектеусiз бiрден аударылады.
21. Әлеуметтiк көмектi төлеу бойынша есеп жүргiзу және есеп беру тәртiбi қолданыстағы заңнамаға сәйкес анықталады.
Үйде тәрбиеленетiн және
оқытылатын мүгедек балаларға
әлеуметтiк көмек көрсету
Ережелерiне Қосымша
Петропавл қаласының
жұмыспен қамту және
әлеуметтiк бағдарламалар
бөлiмi»ММ-нiң бастығына
_________________________
_________________________
(мекен-жайында тұратын)
_________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
_________________________
_________________________
Тел. ____________________
Төлқұжаты(куәлiгi) N_____
_________________________
___________________берген
(кiм бердi?)
_________________________
(қашан бердi?)
СТН(РНН)_________________
ЖӘК(СИК)_________________
Өтiнiш
Маған _______________________________________________________
(Тегi, аты, әкесiнiң аты)
мүгедек балаға әлеуметтiк көмектi тағайындап, төлеуiңiздi және _____ банк филиалында ашылған №N ___________ жеке есеп-шотқа аударуыңызды сұраймын.
Өзгерiстер туған жағдайда 10 күн iшiнде ол туралы хабарлауға мiндеттенемiн.
Жалған ақпарат пен дәйексiз құжаттар көрсеткенiм үшiн жауапты екендiгiм ескертiлдi.
200_ жыл "__"»_________ __________________
(Өтiнiш иесiнiң қолы)
Өтiнiш қабылданды:
200_ жылы "__"»________ __________________
(Құжаттарды қабылдап алған тұлғаның аты-жөнi, қолы)
-------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Азамат_________________________өтiнiшi ______ дана құжаттарымен қоса 200 __ жылы «___» ________қабылданды.
___________________________________________________________________
(Құжаттарды қабылдап алған тұлғаның аты-жөнi, лауазымы және қолы)

12. Социальная помощь назначается на период, указанный в заключении о необходимости обучения (воспитания) ребенка-инвалида на дому, выданном Межведомственной психолого-медико-педагогической консультативной комиссией при уполномоченном органе образования города Петропавловска.
13. Уполномоченный орган в 10-дневный срок со дня поступления документов принимает решение о назначении социальной помощи из средств местного бюджета.
14. При наступлении обстоятельств, влекущих прекращение или возобновление назначения и выплаты социальной помощи (усыновление, смерть ребенка и др.), назначение и выплата социальной помощи прекращается или возобновляется с месяца, следующего за тем месяцем, в котором наступили соответствующие обстоятельства.
15. Социальная помощь назначается на квартал в размере 6.5 месячного расчетного показателя, установленного Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий финансовый год.
16. В тех случаях, когда в квартале произошли изменения, право на получение социальной помощи пересматривается в следующем квартале.
4. Выплата социальной помощи
17. Выплата социальной помощи осуществляется через филиалы банков второго уровня, имеющих лицензию Национального банка путем зачисления на лицевые счета лиц, имеющих право на ее получение.
18. Уполномоченный орган по назначению и выплате социальной помощи формирует сводные ежеквартальные списки и направляет филиалам банков.
19. Зачисление социальной помощи производится за истекший квартал.
20. Суммы социальной помощи, не зачисленные своевременно по вине уполномоченного органа, назначающего или выплачивающего социальную помощь, зачисляются за прошлое время без ограничения каким-либо сроком единовременно.
21. Порядок ведения учета и составления отчетности по выплате социальной помощи определяется в соответствии с действующим законодательством.
Приложение
к Правилам оказания социальной
помощи детям-инвалидам,
воспитывающимся и
обучающимся на дому
Начальнику
ГУ "Отдел занятости
и социальных программ
города Петропавловска"
___________________________
от _________________________
(фамилия, имя, отчество)
____________________________
Проживающего (ей) по адресу:
____________________________
____________________________
тел. _______________________
Паспорт (удостоверение)N ____
____________________________
выдан ______________________
(кем
____________________________
(когда)
РНН _______________________
СИК _______________________
Заявление
Прошу назначить и выплатить мне социальную помощь на ребенка-инвалида ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
и перечислить на  лицевой счет N_________________________ открытый в филиале  _____________________банка.
В случае возникновения изменений обязуюсь в течение 10 дней  сообщить о них.
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление ложной информации и недостоверных (поддельных) документов.
«___»___________200__ года __________________
(подпись заявителя)
Заявление принято
"___"»___________200__ года  __________________
(Ф.И.О.  и подпись лица, принявшего  документы)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(линия отрыва)
Заявление гр. _______________________ с прилагаемыми документами в
количестве ________ штук принято «___»_______________200_ года
_________________________________________________
(Ф.И.О., должность  и подпись лица, принявшего документы)