Орал қаласында жануарларды ұстаудың ережесі туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихаттың 2006 жылғы 12 қазандағы N 37-17 шешімі. Орал қаласының әділет басқармасында 2006 жылғы 15 қарашада N 7-1-55 тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихаттың 2009 жылғы 24 желтоқсандағы N 24-22 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихаттың 2009.12.24 N 24-22 Шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 3-бабының 2-тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Мал дәрігерлігі туралы" Заңының 10-бабының 2-тармағы 1-тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағы 8-тармақшасына сәйкес Орал қалалық мәслихаты  ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Орал қаласында жануарларды ұстаудың қоса берілген ережесі бекітілсін.
2. Орал қалалық мәслихатының 2006 жылғы 31 мамырдағы N 33-7 "Орал қаласында жануарларды ұстаудың ережесі туралы" шешімі жойылсын.
3. Осы шешім ресми жарияланған күннен бастап күшіне енеді.
Орал қалалық мәслихатының кезекті
ХХХVІІ сессиясының төрағасы
Орал қалалық мәслихаты
хатшысының міндетін атқарушы
Орал қалалық мәслихатының
2006 жылғы 12 қазандағы
N 37-17 шешімімен бекітілді
Орал қаласында жануарларды ұстаудың
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Орал қаласында жануарларды ұстау Ережесі (әрі қарай - Ереже) адамдар мен жануарлардың бірге өмір сүруіне жағымды жағдайды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне сәйкес әзірленген.
2. Осы Ережеде келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) жануарлар - ауылшаруашылық, үй, жабайы, сүтқоректілер, құстар, бал арасы, балықтар, су мен жерде өмір сүретін жануарлар, жәндіктер, және басқа да жануарлар әлемі;
2) жабайы жануарлар - құрғақта, суда, атмосферада және топырақта табиғи еркіндік жағдайда болатын сүтқоректілер, құстар, бауырымен жорғалаушылар, қосмекенділер, балықтар, моллюскалар, жәндіктер және тағы басқалары;
3) ауылшаруашылық малы - адам өсіретін, ауылшаруашылық өндірісіне тікелей қатысы бар ауылшаруашылық малы мен құсының барлық түрі (ірі қара мал, қойлар, ешкілер, жылқылар, түйелер, шошқалар, маралдар мен бұғылар, тауықтар, үйректер, қаздар, күрке тауықтар, бал аралары, бағалы аңдар мен үй қояндары), сондай-ақ олардың тұраралық гибридтері;

О правилах содержания животных в городе Уральске
Решение Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 12 октября 2006 года N 37-17. Зарегистрировано Управлением юстиции города Уральска Западно-Казахстанской области 15 ноября 2006 года N 7-1-55. Утратило силу - решением Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 24 декабря 2009 года N 24-22
Сноска. Утратило силу - Решением Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 24.12.2009 N 24-22
В соответствии с  пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях",  подпунктом 1 пункта 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии",   подпунктом 8 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" Уральский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания животных в городе Уральске.
2. Решение Уральского городского маслихата от 31 мая 2006 года N 33-7 "О правилах содержания домашних животных в городе Уральске" отменить.
3. Данное решение вступает в силу со дня официального опубликования.
Председатель XXXVII очередной сессии
Уральского городского маслихата
Исполняющий обязанности секретаря
Уральского городского маслихата
Утверждено
решением Уральского
городского маслихата
от 12 октября 2006 года N 37-17
ПРАВИЛА
содержания животных в городе Уральске
1. Общие положения
1. Правила содержания животных в городе Уральске (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан",  Законом Республики Казахстан "О ветеринарии",  Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" с целью обеспечения благоприятных условий совместного проживания людей и животных.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) животные - сельскохозяйственные, домашние, дикие, млекопитающие, птицы, пчелы, рыбы, земноводные, насекомые и другие представители животного мира;
2) дикие животные - млекопитающие, птицы, пресмыкающие, земноводные, рыбы, моллюски, насекомые и другие, находящиеся в состоянии естественной свободы на суше, в воде, атмосфере и почве;
3) сельскохозяйственные животные - культивируемые человеком все виды сельскохозяйственных животных и птиц, имеющих непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству (крупный рогатый скот, овцы, козы, лошади, верблюды, свиньи, маралы и олени, куры, утки, гуси, индейки, медоносные пчелы, пушные звери и кролики), а также их межвидовые гибриды;

4) жануардың иесі- жеке меншік немесе басқа да қарауында жануары бар жеке немесе заңды тұлға;
5) жануарларды ұстау- жануарлардың иелерінің жануарлардың өмірін, дене және психикалық саулығын сақтауға, ветеринарлық-санитарлық нормаларды сақтай отырып, толыққанды ұрпақ алу үшін, сондай-а азаматтар мен жануарлар әлемі өкілдерінің қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін бағытталған іс-әрекеттері.
3. Осы Ереже Орал қаласы, Деркөл, Зашаған, Желаев, Круглоозерное кенттік округтері аумақтарындағы жануарлардың иелеріне қолданылады.
2. Жануар иесінің құқықтары мен міндеттері
4. Жануар иесі құқылы:
1) осы Ережеде қарастырылған тәртіпті сақтай отырып, жануарларды алуға және иелігінен шығаруға (соның ішінде сату, сыйға тарту, ауыстыру т.б. арқылы);
2) жануарлар иелерінің қоғамдарынан (клубтардан), ветеринарлық ұйымдар мен ауылшаруашылық оқу орындарынан жануарларды ұстау, басын көбейту тәртібі туралы қажетті ақпаратты алуға.
5. Жануар иесі міндетті:
1) жануарлардың ауруларының алдын алуды және мемлекеттік ветеринарлық қадағалау бақылайтын жүктердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ветеринария саласында Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген ветеринарлық (санитарлық-гигиеналық) ережелерін сақтай отырып, ветеринарлық және әкімшілік-шаруашылық шараларды жүзеге асыруға;
2) жануарларға ізгілікпен қарауға;
3) жануарлардың биологиялық ерекшелігін ескере отырып, өміріне қажетті азықпен, сумен қамтамасыз етуге;
4) ветеринарлық қадағалау органдарға жануардың адамға шабуылы туралы хабарлау;
5) ауылшаруашылық жануарларын ұқсастыруды қамтамасыз етуге және оларға ветеринариялық төлқұжат толтыруға;
6) мемлекеттік ветеринариялық қадағалау органдарына жаңадан келген жануарлар, алынған төл, оларды сою және сату туралы хабарлап отыруға;
7) бірнеше жануардың кенеттен өлген, бір мезгілде ауырған жағдайлары туралы ветеринариялық мамандарға хабарлауға, ветеринариялық мамандар келгенге дейін ауру деп күдік келтірілген жануарларды оңшаулап ұстау жөнінде шаралар қолдануға;
8) ветеринариялық мамандардың талабы бойынша диагностикалық зерттеу мен вакцинация жүргізуге жануарларды дайындауға;
9) өз жануарларының нәжістерін, сондай-ақ кіреберістерді, баспалдақ торларын, лифтілерді, балалар алаңдарын, жаяу жүру жолдарын қоса жинап жүру;
10) жануарлар өліп қалған жағдайда оның өлімдігін өлген жануарлардың өлімдіктерін кәдеге жарату бойынша мамандандырылған ұйымдарға тапсыруға.
3. Жануарларды ұстау
6. Осы Ереженің бесінші тармағында көрсетілген талаптарды сақтаған жағдайда рұқсат етіледі:

4) владелец животного - физическое или юридическое лицо, которое имеет в собственности или ином владении животное;
5) содержание животных - действия, совершаемые владельцами животных для сохранения жизни животных, физического и психического здоровья, получения полноценного потомства при соблюдении ветеринарно-санитарных норм, а также для обеспечения общественного порядка и безопасности граждан и представителей животного мира.
3. Действие настоящих Правил распространяется на всех владельцев животных, находящихся на территории города Уральска и Деркульского, Зачаганского, Желаевского, Круглоозерновского поселковых округов.
2. Права и обязанности владельца животного
4. Владелец животного имеет право:
1) приобретать и отчуждать животное (в том числе путем продажи, дарения, мены и т.п.) с соблюдением порядка, предусмотренного настоящими Правилами;
2) получать необходимую информацию о порядке содержания, разведения животных в обществах (клубах) владельцев животных, ветеринарных организациях.
5. Владелец животного обязан:
1) осуществлять ветеринарные и административно-хозяйственные мероприятия с соблюдением ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, обеспечивающих предупреждение болезней животных;
2) гуманно обращаться с животным;
3) обеспечить животное кормом и водой в количестве, необходимом для нормального жизнеобеспечения животных с учетом их биологических особенностей;
4) сообщать в органы ветеринарного надзора о нападении животного на человека;
5) обеспечивать идентификацию сельскохозяйственных животных и оформление на них ветеринарных паспортов;
6) извещать органы государственного ветеринарного надзора о вновь приобретенных животных, полученном приплоде, их убое и продаже;
7) извещение ветеринарных специалистов о случае внезапного падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении и до прибытия ветеринарных специалистов принимать меры к изолированному содержанию животных, подозреваемых в заболевании;
8) предоставлять ветеринарным специалистам по их требованию животных для осуществления диагностических исследований и проведения вакцинации;
9) убирать за своими животными экскременты, включая территорию подъездов, лестничных клеток, лифтов, детских площадок, пешеходных дорожек;
10) при гибели животного немедленно сообщить и сдать труп животного в специализированную организацию по утилизации трупов животных.
3. Содержание животных
6. При соблюдении указанных в пункте 5 настоящих Правил требований разрешается содержать:

1) жануарларды жеке иеліктегі үйде тек жақсы қоршалған аумақта қоршау жануарлардың қашып кетуін, өтіп бара жатқандарды тістеп алуын болдырмауы қажет, қауіпті немесе жыртқыш жануардың болуы туралы кіреберісте және қоршаудың сыртында көлемі 20х30 сантиметрден кем болмайтын, жануардың суреті, оның аты, мүмкін болатын қауіп туралы жазуы бар ескерту кесте жасалынуы қажет;
2) ауылшаруашылық жануарлары мен құстарды жеке аулаларда, тұрғын ғимараттардан 50 м қашықтықта орналасқан арнайы жасақталған жабық орындарда және сауықтыру мен бала мекемелерінің, қоғамдық тамақтану мен сауда кәсіпорны, тамақ өнеркәсібі, көп қабатты үй-жай, көпшілік демалыс орындары аумағынан 100 м қашықтықта. Мал мен құсты ұстауға арналған орын қайталама түрде өшірілген әкпен ақталып, арнайы көң сақтайтын орынның болуы  және уақытында тазартылып тұруы қажет.
7. Жануарларды әуе, су, теміржол көліктерінде тасымалдау көліктің осы түрлеріндегі Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
8. Орал қаласының аумағында тыйым салынады:
1) балалар және спорт алаңдары, мектепке дейінгі балалар мекемелері, мектеп және оқу орындары аумақтарында, денсаулық сақтау нысандарында, саябақтарда, су алаңдары мен қалалық жаңа жайларда және басқа да заңнамамен анықталатын аумақтарында жануарларды серуендетуге;
2) жануарлармен бірге дүкендерде, қоғамдық тамақтану ұйымдарында, медициналық, мәдени және білім беретін мекемелерде жүруге;
3) жануарларды көп пәтерлі үйлердің балкондарында, лоджияларында, тұрғын үйлердің жалпыға бірдей қолданылатын орындарында (баспалдақ торларында, шатырларда, жертөлелерде, жатақхана дәліздерінде және т.б.) ұстауға;
4) малды көшелерде, алаңдарда, саябақтарда, скверлерде және басқа да жалпыға бірдей қолданылатын орындарда жаюға;
5) жыртқыш және улы жануарлар сияқты жануарлармен қатынас жасауға тәжірибе мен дағдының, арнайы білімнің, сондай-ақ биологиялық ерекшеліктеріне сай жануардың өмір сүруіне мүмкіндік беретін күту жағдайларының болмауы.
4. Жануарларды сату және сатып алу
9. Жануарларды сату питомниктер, жануарлар иелерінің қоғамдары (клубтары), дүкендер  және арнайы мамандандырылған базарлар арқылы жүзеге асырылады.
10. Орал қаласының аумағына жануарларды шет мемлекеттер аумағынан әкелу және шығару уәкілетті мемлекеттік органдардың рұқсатымен жүзеге асырылады.
11. Жануарларды қаладан тысқары жерлерге тасымалдау (орнын ауыстыру) мен әкелу белгіленген нысандағы ветеринарлық куәліктің болғаны жағдайында рұқсат етіледі.

1) животных в индивидуальных домовладениях только на хорошо огороженной территории, ограждение должно исключать побег животного, нанесение укусов прохожим, о наличии опасного или хищного животного должна быть сделана предупреждающая табличка при входе и периметру ограждения размером не менее 20 на 30 см. с изображением животного, его наименования, надписью о возможной опасности;
2) сельскохозяйственных животных и птиц на личных подворьях в специально оборудованных закрытых помещениях, расположенных на расстоянии 50 метров от жилых зданий и 100 метров от территории лечебных и детских учреждений, предприятий общественного питания и торговли, пищевой промышленности, многоэтажных домовладений, мест массового отдыха. Помещения для содержания скота и птицы должны подвергать периодической побелке свежегашеной известью, иметь специальные навозохранилища и своевременно очищаться.
7. Перевозка животных в воздушном, водном, железнодорожном транспорте осуществляется в соответствии с Правилами перевозок на данных видах транспорта.
8. На территории города Уральска запрещается:
1) выгуливать животных на территориях детских и спортивных площадок, детских дошкольных учреждений, школ и учебных заведений, объектов здравоохранения, парков, водозаборов и городских пляжей и иных территориях, определяемых законодательством;
2) посещать с животными магазины, организации массового питания, медицинские, культурные и образовательные учреждения;
3) содержать животных на балконах, лоджиях, в местах общего пользования жилых домов (лестничных клетках, чердаках, в подвалах, коридорах общежитий и т.п.);
4) производить выпас сельскохозяйственных животных на улицах, площадях, в скверах, парках и других местах общего пользования;
5) содержание хищных и ядовитых животных без наличия специальных знаний, опыта и навыка обращения с такими животными, а также условий содержания, позволяющих животному вести образ жизни в соответствии с его биологическими особенностями.
4. Продажа и приобретение животных
9. Торговля животными осуществляется через питомники, общества (клубы) владельцев животных, магазины и на специализированных рынках по продаже животных в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
10. Ввоз на территорию города Уральска животных с территорий иностранных государств и вывоз производится при наличии разрешения уполномоченных государственных органов.
11. Перевозка (перемещение) животных за пределы города и ввоз допускается при наличии ветеринарного свидетельства установленной формы.