Салауатты өмір салтын қалыптастыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2007 жылғы 31 қаңтардағы N 58 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 21 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4550 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 29 сәуірдегі N 311 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.04.29 N 311 бұйрығымен.
"Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын іске асыру және салауатты өмір салтын қалыптастыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін жетілдіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған салауатты өмір салтын қалыптастыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ереже бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау департаменттерінің басшылары (келісім бойынша) осы бұйрыққа сәйкес жоғарыда аталған денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Емдеу-алдын алу ісі департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұйымдастыру-құқықтық қамтамасыз ету департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2007 жылғы 31 қаңтардағы
N 58 бұйрығымен
бекітілген
Салауатты өмір салтын қалыптастыру саласындағы
қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау
ұйымдары туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже  салауатты өмір салтын қалыптастыру саласында   өзінің қызметін жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының қызметін реттейді және үлгілік ұйымдық құрылымын, үлгілік штаттары мен штат нормативтерін айқындайды.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыру саласында ұйымдары Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық кесімдеріне, Жарғыға және осы Ережеге сәйкес жұмыс істейді.
3. Облыстық, Алматы және Астана қалаларының, қалалық және аудандық салауатты өмір салтын қалыптастыру орталықтары (бұдан әрі - СӨСҚ орталықтары) өңірлік деңгейде салауатты өмір салтын қалыптастыру (бұдан әрі - СӨСҚ) саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары, республикалық деңгейде -  өзінің қызметін "Қазақстан Республикасы Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігінің Салауатты өмір салтын қалыптастыру проблемалары ұлттық орталығы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 3 желтоқсандағы N 1678  қаулысына сәйкес жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Салауатты өмір салтын қалыптастыру проблемалары ұлттық орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны болып табылады.

Об организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в области формирования здорового образа жизни
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 января 2007 года N 58. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2007 года N 4550. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года № 311.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 29.04.2010 № 311.
В целях реализации  Закона Республики Казахстан "О системе здравоохранения" и совершенствования деятельности организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в области формирования здорового образа жизни,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение об организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в области формирования здорового образа жизни.
2. Руководителям департаментов здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы (по согласованию) обеспечить деятельность вышеназванных организаций здравоохранения в соответствии с настоящим приказом.
3. Департаменту лечебно-профилактической работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту организационно-правового обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждено приказом
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
31 января 2007 года N 58
Положение
об организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность
в области формирования здорового образа жизни 1. Общие положения
1. Настоящее Положение регулирует деятельность и устанавливает типовую организационную структуру, типовые штаты и штатные нормативы организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в области формирования здорового образа жизни.
2. Организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в области формирования здорового образа жизни действуют в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан и Уставом.
3. Организациями здравоохранения, осуществляющими деятельность в области формирования здорового образа жизни (далее - ФЗОЖ) на региональном уровне, являются областные, городов Алматы и Астаны, городские, районные центры ФЗОЖ (далее - Центры ФЗОЖ), на республиканском уровне - республиканское государственное казенное предприятие "Национальный центр проблем формирования здорового образа жизни" Министерства здравоохранения Республики Казахстан, осуществляющее свою деятельность в соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 декабря 1997 года N 1678 "О Национальном центре проблем формирования здорового образа жизни Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан".

4. СӨСҚ орталықтары - СӨСҚ және насихаттау, аурулар мен мінез-құлықтық қауіп-қатер факторларының алдын алу және денсаулықты нығайту бойынша ұйымдастыру-әдістемелік басшылық көрсететін және   заңды тұлғалардың құқықтарын пайдаланады, атауы көрсетілген мөртаңбасы, мөрі мен фирмалық бланкі бар дербес денсаулық сақтау ұйымы болып табылатын денсаулық сақтау ұйымдары.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыру саласында
қызметін жүзеге асыратын денсаулық сақтау
ұйымдарының функциялары
5. Өңірлік деңгейдегі СӨСҚ орталықтарының негізгі функциялары мыналар болып табылады:
1) өңірлік деңгейде халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың, аурулардың бастапқы және қайталанған алдын алудың, халық аурушаңдығы көрсеткіштері, демографиялық деректері талдауының, экологиялық және эпидемиологиялық жай-жапсары жағдайларының жалпы бағыттарын анықтау;
2) халықтың денсаулығы, оның өмір салты арасындағы себеп-салдар байланыстарын айқындау және бағалау. Аурушаңдықтың қауіп-қатер факторларының таралушылығын зерделеу, нысаналы өңірлік алдын алу бағдарламаларын, салауатты өмір салтын насихаттау және негізгі әлеуметтік елеулі аурулардың мінез-құлықтық қауіп-қатер факторларының алдын алу хаттамаларын (бұдан әрі - СӨСҚ хаттамалары)  әзірлеу, енгізуді үйлестіру және мониторингі;
3) денсаулық сақтау саласындағы бағдарламаларға сәйкес мүдделі аумақтық органдармен және ведомстволармен, жергілікті атқарушы органдармен, халықаралық және үкіметтік емес ұйымдармен, СӨСҚ және насихаттау мәселелерінде денсаулық сақтау ұйымдарымен сектораралық іс-қимылды қамтамасыз ету;
4) өңірлік деңгейде СӨСҚ және насихаттау жөніндегі іс-шараларды іске асыру;
5) өңірлік деңгейде СӨС насихаттау және салауатты өмір салтын қалыптастыру, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы халықаралық бағдарламалар мен жобаларды енгізу жөніндегі іс-шаралардың іске асырылуын ұйымдастыру-әдістемелік қамтамасыз ету;
6) өңірлік деңгейде аурулардың, жарақаттанушылық пен уланулардың алдын алу, денсаулықты сақтау мен нығайту және сауықтыру мәселелері бойынша медициналық-әлеуметтік зерттеу орталықтарының әзірлемелерін енгізу;
7) өңірлік деңгейдегі халықтың және денсаулық сақтау ұйымдарының арасында СӨСҚ және аурулардың алдын алу және насихаттау мәселесі бойынша әдістемелік, нұсқамалық және ақпараттық-білім беру материалдарын шығару, көбейту және тарату;
8) СӨСҚ және насихаттау, мінез-құлықтық қауіп-қатер факторлары мәселесі бойынша мүдделі ведомстволар мен ұйымдарға өңірлік деңгейде консультациялық және практикалық көмек көрсету;
9) республикалық және өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарымен  және интернетресурстармен жұмыс;

4. Центры ФЗОЖ - организации здравоохранения, оказывающие организационно-методическое руководство по пропаганде и ФЗОЖ, профилактике заболеваний, поведенческих факторов риска и укреплению здоровья, являющиеся самостоятельными организациями и пользующиеся правами юридического лица, имеющие штамп, печать и фирменный бланк с обозначением своего наименования.
2. Функции организаций здравоохранения, осуществляющих
деятельность в области формирования здорового образа жизни
5. Основными функциями Центров ФЗОЖ являются:
1) определение на региональном уровне направлений по ФЗОЖ населения, первичной и вторичной профилактике заболеваний, проведение анализа показателей заболеваемости населения, демографических данных, состояния экологической и эпидемиологической обстановки;
2) выявление и оценка причинно-следственных связей между здоровьем населения и его образом жизни. Изучение распространенности факторов риска заболеваемости, разработка, координация внедрения и мониторинг целевых региональных профилактических программ, протоколов пропаганды здорового образа жизни и профилактики поведенческих факторов риска при основных социально значимых заболеваниях (далее - Протоколы ФЗОЖ);
3) обеспечение межсекторального взаимодействия на региональном уровне с заинтересованными территориальными органами и ведомствами, местными исполнительными органами, международными и неправительственными организациями, организациями здравоохранения в вопросах пропаганды и ФЗОЖ в соответствии с программами в области здравоохранения;
4) реализация на региональном уровне мероприятий по пропаганде и ФЗОЖ;
5) организационно-методическое обеспечение реализации на региональном уровне мероприятий по пропаганде и ФЗОЖ, а также внедрения международных программ и проектов в области здравоохранения;
6) внедрение на региональном уровне медико-социологических исследований по вопросам профилактики заболеваний, травматизма и отравлений, укрепления здоровья и оздоровления;
7) издание, тиражирование и распространение среди населения и организаций здравоохранения на региональном уровне методических, инструктивных и информационно-образовательных материалов по вопросам профилактики заболеваний, пропаганды и ФЗОЖ;
8) оказание на региональном уровне консультативной и практической помощи заинтересованным ведомствам и организациям по вопросам пропаганды и ФЗОЖ, профилактики поведенческих факторов риска;
9) работа с республиканскими и региональными средствами массовой информации и интернетресурсами;

10) аурулардың алдын алу, СӨСҚ және насихаттау мәселелері бойынша медициналық кадрларды даярлау және қайта даярлау мониторингін қамтамасыз ету;
11) СӨСҚ, аурулардың алдын алу мәселелері бойынша өңірлік деңгейлерде мектеп оқушылары мен жасөспірімдерге емдеу-алдын алу көмегін көрсететін білім беру және денсаулық  сақтау медициналық ұйымдарының қызметіне ұйымдастыру-әдістемелік басшылық жасау;
12) жастардың қауіп-қатер топтарынан салауатты өмір салтын насихаттау ерік білдірушілерін, лидерлерін, белсенділерін даярлау жөніндегі бағдарламаны әзірлеу және енгізу.
6. Салауатты өмір салтын қалыптастыру саласында қызметін жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметшілерінің функционалдық міндеттері мыналар болып табылады:
1) БМСК ұйымы қызмет көрсететін аумақта СӨСҚ және насихаттау, аурулардың, мінез-құлықтық қауіп-қатер факторларының алдын алу жөніндегі іс-шараларды өткізу;
2) БМСК мамандарымен бірлесе отырып, есептік нысандар бойынша бекітіліп берілген халықтың денсаулық жағдайының көрсеткіштерін талдау және БМСК ұйымдарының алдын алу қызметінің басым бағыттарын айқындау жүргізу;
3) ұйымның қызметін, аурушаңдықты, өңірдің эпидемиологиялық жағдайын есепке ала отырып СӨСҚ және насихаттау жөніндегі жұмыс жоспарын әзірлеу және оларды іске асыруды мониторингтеу;
4) мамандарға денсаулық мектебінің, гипертония бойынша мектептің, денсаулық мектебінің жұмысын ұйымдастыру және аурулардың алдын алу және СӨСҚ жөніндегі басшылықты және консультациялық-әдістемелік көмек көрсетуді қамтамасыз ету және  басқалар;
5) алдын алу тексерулерін жүргізуге, СӨСҚ хаттамаларын енгізуге қатысу және оларды ұйымның медицина қызметшілерінің орындау мониторингі;
6) кейіннен диспансерлей және оңалту және сауықтыру іс-шараларын мониторингтей отырып, алдын алу медициналық тексерулерін жүргізуге жәрдем көрсету;
7) БМСК осы ұйымдарының мамандарын СӨСҚ және аурулардың алдын алу мәселесі бойынша ақпараттық материалдарымен қамтамасыз ету;
8) диспансерлік топтармен, дені сау халықпен маскүнемдіктің, нашақорлықтың, темекі шегудің қауіп-қатер факторларының алдын алу мен таралмауы, сондай-ақ аурулардың, қайтадан өршулердің алдын алу жөнінде және сауықтыру іс-шаралары туралы жеке жұмыс жүргізу;
9) созылмалы жұқпалы ауруларды, жарақаттанушылық пен бақытсыз жағдайлардың алдын алу және ерте диагностикалау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жетілдіру;
10)  санитарлық-ағарту ақпаратын әзірлеу мен шығаруды қамтамасыз ету, бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмысқа қатысу;
11) БМСК ұйымына бекітіліп берілген халықты республикалық кең ауқымды акциялар өткізуге қатысуға тарту;

10) обеспечение мониторинга подготовки и переподготовки медицинских кадров по вопросам профилактики заболеваний, пропаганды и ФЗОЖ;
11) организационно-методическое руководство деятельностью медицинских организаций образования и здравоохранения, оказывающих лечебно-профилактическую помощь школьникам и подросткам на региональном уровне в вопросах ФЗОЖ, профилактики заболеваний и мониторинг процессов их оздоровления и диспансерного наблюдения;
12) разработка и внедрение программ по подготовке волонтеров, лидеров, активистов пропаганды здорового образа жизни из группы риска молодежи.
6. Функциональными обязанностями медицинского персонала организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в области формирования здорового образа жизни являются:
1) проведение мероприятий по пропаганде и ФЗОЖ, профилактике заболеваний и поведенческих факторов риска заболеваний на территории, обслуживаемой организацией первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП);
2) проведение совместно со специалистами ПМСП анализа показателей состояния здоровья прикрепленного населения и определение приоритетных направлений в профилактической деятельности организации ПМСП;
3) составление плана работы по пропаганде и ФЗОЖ с учетом деятельности организации, анализа заболеваемости, эпидемиологической ситуации региона и мониторирование их реализации;
4) обеспечение руководства и оказание консультативно-методической помощи специалистам организации ПМСП по организации работы школ здоровья и мероприятий по профилактике заболеваний и ФЗОЖ;
5) участие в проведении профилактических осмотров, во внедрении Протоколов ФЗОЖ и мониторинг их выполнения медицинским персоналом организации;
6) оказание содействия в проведении профилактических медицинских осмотров с последующей диспансеризацией и мониторингом реабилитационных и оздоровительных мероприятий;
7) обеспечение специалистов организации ПМСП информационными материалами по вопросам ФЗОЖ и профилактики заболеваний;
8) проведение индивидуальной работы с диспансерными группами, здоровым населением по профилактике и нераспространению алкоголизма, наркомании, табакокурения, а также по предупреждению заболеваний, рецидивов и о роли оздоровительных мероприятий;
9) разработка и совершенствование мер по профилактике и ранней диагностике хронических неинфекционных заболеваний, травм и несчастных случаев;
10) обеспечение разработки и выпуска санитарно-просветительной информации, участие в работе со средствами массовой информации;
11) привлечение прикрепленного к организации ПМСП населения к участию в проведении республиканских широкомасштабных акций;

12) қызмет көрсетілетін аумақтағы халықтың арасында ақпараттық-білім беру материалдарын (жадынамалар, үндеухаттар, брошюралар) тарату;
13) білім беру ұйымдарында және қызмет көрсетілетін аумақта орналасқан кәсіпорындарда лекциялар, әңгімелесулер ұйымдастыру және  өткізу;
14) СӨСҚ және насихаттау бойынша есепке алуды жүргізу және есеп беру;
15)  аурулардың алдын алу, денсаулықты нығайту және СӨСҚ бойынша олардың білім деңгейін анықтау үшін халыққа сұрау (сауалнама, ауызша) жүргізу;
16) балалардың денсаулығын сақтау және нығайту, медицина қызметшілері мен ата-аналарды гигиеналық оқыту қағидаттарына үйрету, дағдыларын қалыптастыру және аурулардың алдын алу мәселелері бойынша қызметтерін жүзеге асыру;
17) жүкті  және бала емізетін әйелдерді және сәбилерді  салауатты тамақтану (емшекпен қоректендіру, қосымша тамақтандыру, белсенді тамақтандыру) қағидаттарына үйрету;
18) қызмет көрсетілетін аумақтағы жаңа туған нәрестелерді сараланған бақылау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
19) ата-аналарды дені сау және сырқат балаларға күтім жасау мәселесіне үйрету;
20) медицина қызметкерлерінің СӨСҚ, аурулардың алдын алу және қызмет көрсетілетін аумақтағы халықтың денсаулығын нығайту бойынша атқарылған жұмысын мониторингтеу, олардың іс-шараларды өткізу нормативін орындауы (жұмыс уақытының есебінен 4 сағат);
21) жұмыс жоспарын әзірлеу, оның орындалуын мониторингтеу және басшылықты атқарылған жұмыс пен проблемалар туралы хабардар ету;
22) қызмет көрсетілетін аумақтағы дені сау халықпен СӨСҚ  бойынша жұмысты ұйымдастыру;
23) аурулардың алдын алу және қызмет көрсетілетін аумақтағы халықтың арасында СӨСҚ бойынша атқарылған жұмыстың ай сайынғы талдауларын жүргізу.
7. Өңірлік деңгейдегі салауатты өмір салтын қалыптастыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының үлгілік ұйымдық құрылымы осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
8. Өңірлік деңгейдегі салауатты өмір салтын қалыптастыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының үлгілік штаттары мен штат нормативтері осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Салауатты өмір салтын
қалыптастыру саласындағы қызметті
жүзеге асыратын денсаулық сақтау
ұйымдарының қызметі туралы
ережеге
1 қосымша
Өңірлік деңгейдегі салауатты өмір салтын қалыптастыру
саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық
сақтау ұйымдарының үлгілік ұйымдық құрылымы
1. Өңірлік салауатты өмір салтын қалыптастыру орталығының үлгілік ұйымдық құрылымы мыналарды қамтиды:
1) әкімшілік-шаруашылық бөлімі;
2) ұйымдастыру-әдістемелік бөлімі;
3) алдын алу бағдарламалары бөлімі*;

12) распространение информационно-образовательных материалов (памятки, листовки, брошюры) среди населения обслуживаемой территории;
13) организация и проведение лекций, бесед в организациях образования и на предприятиях, расположенных на обслуживаемой территории;
14) ведение учета и отчетности по пропаганде и ФЗОЖ;
15) проведение опроса (анкетный, устный) населения для определения их уровня знаний по профилактике заболеваний, укреплению здоровья и ФЗОЖ;
16) осуществление деятельности в вопросах сохранения и укрепления здоровья детей, обучение медицинского персонала и родителей принципам гигиенического обучения, выработки навыков и предупреждения заболеваний;
17) обучение принципам здорового питания беременных и кормящих женщин и детей раннего возраста (грудное вскармливание, прикорм, активное кормление);
18) разработка мероприятий по дифференцированному наблюдению за новорожденными на обслуживаемой территории;
19) обучение родителей вопросам ухода за здоровым и больным ребенком;
20) мониторинг проводимой работы медицинскими работниками по ФЗОЖ, профилактике заболеваний и укреплению здоровья населения обслуживаемой территории, выполнение ими норматива проведения мероприятий по ФЗОЖ (4 часа за счет рабочего времени);
21) информирование руководства о проделанной работе и проблемах по вопросам профилактики заболеваний и ФЗОЖ;
22) организация работы по ФЗОЖ со здоровым населением на обслуживаемой территории;
23) проведение ежемесячных анализов проводимой работы по профилактике заболеваний и ФЗОЖ среди населения обслуживаемой территории.
7. Типовая организационная структура организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в области формирования здорового образа жизни на региональном уровне, определяется согласно   приложению 1 к настоящему Положению.
8. Типовые штаты и штатные нормативы организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в области формирования здорового образа жизни на региональном уровне, определяются согласно   приложению 2 к настоящему Положению.
Приложение N 1
к Положению о деятельности
организаций здравоохранения,
осуществляющих деятельность
в области формирования
здорового образа жизни
Типовая организационная структура организаций
здравоохранения, осуществляющих деятельность в области
формирования здорового образа жизни на региональном уровне
1. Типовая организационная структура Центра формирования здорового образа жизни включает в себя:
1) административно-хозяйственный отдел;
2) организационно-методический отдел;
3) отдел профилактических программ*;

4) коммуникация және салауатты өмір салтын насихаттау бөлімі;
5) баспа бөлімі*;
6) білім беру және халықаралық бағдарламалар бөлімі*;
7) мектеп медицинасы мен жасөспірімдер қызметі бөлімі*;
8) консультациялық-сауықтыру бөлімі.
* Ескерту: қалалық және аудандық СӨСҚ деңгейіндегі бұл бөлімдер басқа бөлімдердің құрамындағы жекелеген мамандармен ұсынылуы мүмкін
Салауатты өмір салтын
қалыптастыру саласындағы қызметті
жүзеге асыратын денсаулық сақтау
ұйымдарының қызметі туралы
ережеге
2 қосымша
Өңірлік деңгейдегі салауатты өмір салтын
қалыптастыру саласындағы қызметті жүзеге
асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының үлгілік
штаттары мен штат нормативтері
1. Әкімшілік-шаруашылық қызметшілері
р/с
N
Лауазымдардың атауы
Лауазымдардың саны
1.
Директор
әрбір ұйымда, оның ішінде қалалық
облыстық бағыныстағы және
аудандық СӨСҚО 1 лауазым
2.
Директордың орынбасары
Облыстық, Астана және Алматы
қалаларының, қалалық СӨСҚ
орталықтарында 1 лауазым
3.
Бас бухгалтер
Дербес балансы бар ұйымдарда 1
лауазым
4.
Бухгалтер-экономист
Облыстық, Астана және Алматы
қалаларының, қалалық СӨСҚ
орталықтарында 1 лауазым
5.
Директордың әкімшілік-
шаруашылық бөлімі
жөніндегі орынбасары
Облыстық, Астана және Алматы
қалаларының, қалалық СӨСҚ
орталықтарында 1 лауазым
6.
Шаруашылық меңгерушісі
(шаруашылық иесі)
Қалалық және аудандық СӨСҚ
1 лауазым
7.
Кітапханашы - ресурс орталығының
меңгерушісі
Облыстық, Астана және Алматы
қалаларының, қалалық СӨСҚ
орталықтарында 1 лауазым
8.
Кадр жөніндегі
инспектор-іс жүргізуші
Облыстық, Астана және Алматы
қалаларының СӨСҚ орталықтарында
1 лауазым
9.
Бағдарламашы
Облыстық, Астана және Алматы
қалаларының СӨСҚ орталықтарында
1 лауазым
10.
Суретші - дизайнер
Облыстық, Астана және Алматы
қалаларының СӨСҚ орталықтарында
1 лауазым
11.
Автомобиль жүргізушісі
СӨСҚ орталықтарында автомиль.
дердің саны бойынша 1 лауазым
12.
Қызметтік үй-жайды
жинаушы
1 лауазым есебінен:
- 250 ш.м. ағаш едендер
- 350 ш.м. керамикалық едендер
- 450 ш.м. линолеумді едендер
13.
Слесарь - сантехник
Дербес балансы бар әрбір
ұйымдарда 1 лауазым
14.
Қызмет көрсету жөнін.
дегі электромонтер
Дербес балансы бар әрбір
ұйымдарда 1 лауазым
15.
Күзетші
Жеке орналасқан жағдайда әрбір
ұйымға 3 лауазым
16.
Аулашы
Кем дегенде 150-200 ш.м. ұсынылып
отырған аумақ болған жағдайда
1 лауазым
17.
Іс жүргізуші - хатшы
әрбір ұйымға 1 лауазым
18.
Заңгер консультант
Облыстық, Астана және Алматы
қалаларының СӨСҚ орталықтарында
1 лауазым
2. Медициналық емес қызметшілер
Лауазымдар.
дың атауы
Облыстық, қалалық, аудандық СӨСҚ
орталықтары*
Қызмет көрсетілетін халықтың саны мен
лауазымның саны
1,5 млн. астам
1 млн.
-нан
1,5
млн.-ға
дейін
500
мың.
-нан
1 млн.
-ға
дейін
150-нан
500
мыңға
дейін
75-ден 150
мыңға
дейін
25-дан 75
мыңға
дейін

4) отдел коммуникаций и пропаганды здорового образа жизни;
5) издательский отдел*;
6) отдел образовательных и международных программ*;
7) отдел школьной медицины и подростковой службы*;
8) консультативно-оздоровительный отдел.
* Примечание: на уровне городских и районных ЦФЗОЖ данные отделы могут быть представлены отдельными специалистами в составе других отделов
Приложение N 2
к Положению о деятельности
организаций здравоохранения,
осуществляющих деятельность
в области формирования
здорового образа жизни
Типовые штаты и штатные нормативы организаций
здравоохранения, осуществляющих деятельность в области
формирования здорового образа жизни на региональном уровне
1. Административно-хозяйственный персонал
N пп
Наименование должности
Количество должностей
1.
Директор
1 должность в каждой организации
2.
Заместитель директора
1 должность в областных, гг. Астана
и Алматы, городских центрах ФЗОЖ
3.
Главный бухгалтер
1 должность в организациях, имеющих
самостоятельный баланс
4.
Бухгалтер- экономист
1 должность в областных, гг. Астана
и Алматы, городских центрах ФЗОЖ
5.
Заместитель директора
по административно-
хозяйственной части
1 должность в областных, гг. Астана
и Алматы, городских Центрах ФЗОЖ
6.
Заведующий хозяйством
(сестра-хозяйка)
1 должность в городских и районных
ЦФЗОЖ
7.
Библиотекарь -
заведующий ресурсным
центром
1 должность в областных, гг. Астана
и Алматы, городских центрах ФЗОЖ
8.
Инспектор по кадрам - делопроизводитель
1 должность в областных, гг. Астана
и Алматы ЦФЗОЖ
9.
Программист
1 должность в областных, гг. Астана
и Алматы, городских ЦФЗОЖ
10.
Художник-дизайнер
1 должность в областных, гг. Астана
и Алматы, городских центрах ФЗОЖ
11.
Водитель автомобиля
1 должность по количеству
автомобилей в центрах ФЗОЖ
12.
Уборщик служебного помещения
Из расчета 1 должность на:
- 250 м.кв. деревянных полов
- 350 м.кв. керамических полов
- 450 м.кв. линолеумных полов
13.
Слесарь-сантехник
1 должность на каждую организацию,
имеющую самостоятельную базу
14.
Электромонтер по обслуживанию
1 должность на каждую организацию,
имеющую самостоятельную базу
15.
Сторож
3 должности на каждую организацию
при отдельном расположении
16.
Дворник
1 должность при наличии прилегаемой
территории не менее 150-200 м.кв.
17.
Делопроизводитель- секретарь
1 должность в каждой организации
18.
Юрист консультант
1 должность в областных, гг. Астана
и Алматы городских центрах ФЗОЖ
2. Немедицинский персонал
Наименование
должностей
Областные, городские, районные* центры ФЗОЖ
Численность обслуживаемого населения
и количество должностей
Св.
1,5
млн.
от 1
до 1,5
млн.
от 500
тыс.
до
1 млн.
от 150
до 500
тыс.
от 75
до 150
тыс.
от 25
до 75
тыс.