Медицина және фармацевтика мамандықтары номенклатурасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсалық сақтау министрінің 2007 жылғы 12 ақпандағы N 97 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 1 наурыздағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4556 болып енгізілді. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Десаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 4 шілдедегі N 392 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Десаулық сақтау министрінің 2008.07.04 N 392 Бұйрығымен .
"Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын орындау үшін және денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлер мамандықтарын есепке алу, даярлау, реттеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Медицина және фармацевтика мамандықтары номенклатурасы бекітілсін.
2. "Дәрігерлік лауазымдар мен мамандықтардың номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 19 маусымдағы N 458 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2391 тіркелген) және "Денсаулық сақтау кадрларына жатқызылған медицина, фармацевтика, ғылыми, ғылыми-педагогика, педагогика, инженерлік-техника қызметкерлерінің лауазымдары мен мамандықтарының тізбесін бекіту туралы" 2003 жылғы 20 маусымдағы N 463 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін Мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2404 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің кейбір бұйрықтарына толықтырулар мен өзгертулер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2005 жылғы 10 қаңтардағы N 9 (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3420 тіркелген, 2005 жылы N 9-13, 29 бабы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтар актілер бюллетенінде жарияланған) бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Білім, ғылым және кадр ресурстары департаменті (Н.Қ.Хамзина) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Ұйымдастыру-құқықтық қамтамасыз ету департаменті (Ж.М.Мұхамеджанов) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Қ.Т.Омаровқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2007 жылғы»12»ақпандағы
N 97 бұйрығымен бекітілген
Медицина және фармацевтика мамандықтарының
номенклатурасы
Жоғары білімді медицина қызметкерлерінің
мамандықтары

Об утверждении Номенклатуры медицинских и фармацевтических специальностей
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 февраля 2007 года N 97. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2007 года N 4556. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2008 года N 392
Сноска. Утратил силу  приказом  Министра здравоохранения РК от 04.07.2008 N 392 (порядок введения в действие см.  п. 6 ).
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О системе здравоохранения" и в целях упорядочения учета, подготовки, регламентации специальностей работников системы здравоохранения,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Номенклатуру медицинских и фармацевтических специальностей.
2. Признать утратившими силу приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 июня 2003 года  N 458  "Об утверждении Номенклатуры врачебных должностей и специальностей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 2391) и от 20 июня 2003 года  N 463  "Об утверждении Перечня специальностей и должностей медицинских, фармацевтических, научных, научно-педагогических, педагогических, инженерно-технических работников, отнесенных к кадрам здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 2404), приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 января 2005 года  N 9  "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 3420, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2005 год, N 9-13, статья 29).
3. Департаменту образования, науки и кадровых ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Хамзиной Н.К.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту организационно-правового обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Мухамеджанов Ж.М.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Омарова К.Т.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
Утверждена
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 12 февраля 2007 года N 97
Номенклатура медицинских и фармацевтических специальностей
1. Специальности медицинских работников с высшим образованием

1.1. Терапиялық бейін
1. Терапия (жасөспірімдер терапиясы)
2. Жалпы дәрігерлік практика/Отбасылық медицина
3. Кардиология
4. Ревматология
5. Аллергология және иммунология
6. Гастроэнтерология
7. Гематология
8. Пульмонология
9. Эндокринология
10. Нефрология
11. Фтизиатрия
12. Кәсіби аурулар
13. Жұқпалы аурулар
14. Дерматовенерология (венерология, дерматология, дерматокосметология)
15. Неврология
16. Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология)
17. Медициналық реабилитологиясы, қалпына келтіру емдеу (физиотерапия, емдік дене шынықтыру)
18. Сәулелі терапия
19. Сәулелі диагностика (рентгенология, радиология, компьютерлік және магнитті-резонанстық томография және рентгенхирургия, эндоскопия)
20. Функционалдық диагностика (эндоскопия, ультра-дыбыстық диагностика, эхография, электрокардиография, эхоэнцефалографиясы, тамырлардың ультра-дыбыстық диагностикасы)
21. Клиникалық зертханалық диагностика (жалпы клиникалық зерттеулер, клиникалық биохимия, гематология, коагулогия, цитология, генетика, молекулярлы биология, бактериология, иммунология, изосерология, вирусология, микология, паразитология, токсикология)
22. Спорттық медицина
23. Гериатрия
24. Клиникалық фармакология
25. Дәстүрлі емес терапия (рефлексотерапия, мануальды терапия, су-джок-терапиясы, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)
26. Әуе және ғарыш медицинасы
27. Диетология
28. Жедел және шұғыл медициналық көмек (төтенше жағдайлар және апаттар медицинасы, балаларға жедел және шұғыл медициналық көмек)
1.2. Хирургиялық бейін
29. Анестезиология және реаниматология (экстракорпоралдық детоксикация, гипербариялық оксигенация)
30. Хирургия (жалпы, торакалдық, абдоминалдық, пластикалық, жақсүйек-бет, трансплантологиялық, проктологиялық, нейрохирургиялық, ангиохирургиялық, кардиохирургиялық, микрохирургиялық)
31. Онкология (маммология, онкология-гинекология, онкология-хирургия)
32. Травматология-ортопедия (камбустиология)
33. Урология және андрология
34. Офтальмология
35. Оториноларингология
36. Патологоанатомия
37. Трансфузиология
38. Токсикология
1.3. Педиатриялық бейін
39. Педиатрия
40. Неонатология
41. Балалар аллергологиясы және иммунологиясы
42. Балалар гастроэнтерологиясы
43. Балалар гематологиясы
44. Балалар кардиологиясы
45. Балалар ревматологиясы
46. Балалар пульмонологиясы
47. Балалар эндокринологиясы
48. Балалар дерматовенерологиясы (дерматология)
49. Балалар жұқпалы аурулары
50. Балалар нефрологиясы
51. Балалар неврологиясы
52. Балалар психиатриясы
53. Балалар психотерапиясы
54. Балалар фтизиатриясы
55. Балалар хирургиясы (жалпы, торакалдық, абдоминалдық, пластикалық, жақсүйек-бет, трансплантологиялық, нейрохирургиялық, ангиохирургиялық, кардиохирургиялық, микрохирургиялық)

1.1. Терапевтический профиль
1. Терапия (терапия подростковая)
2. Общая врачебная практика/ Семейная медицина
3. Кардиология
4. Ревматология
5. Аллергология и иммунология
6. Гастроэнтерология
7. Гематология
8. Пульмонология
9. Эндокринология
10. Нефрология
11. Фтизиатрия
12. Профессиональная патология
13. Инфекционные болезни
14. Дерматовенерология (венерология, дерматология, дерматокосметология)
15. Неврология
16. Психиатрия (наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология)
17. Медицинская реабилитология, восстановительное лечение (физиотерапия, лечебная физкультура)
18. Лучевая терапия
19. Лучевая диагностика (рентгенология, радиология, компьютерная и магнитно-резонансная томография и рентгенохирургия, эндоскопия)
20. Функциональная диагностика (эндоскопия, ультразвуковое исследование, эхография, электрокардиография, эхоэнцефалография, ультразвуковая диагностика сосудов)
21. Клиническая лабораторная диагностика (общеклинические исследования, клиническая биохимия, гематология, коагулогия, цитология, генетика, молекулярная биология, бактериология, иммунология, изосерология, вирусология, микология, паразитология, токсикология)
22. Спортивная медицина
23. Гериатрия
24. Клиническая фармакология
25. Нетрадиционная терапия (рефлексотерапия, мануальная терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия)
26. Авиационная и космическая медицина
27. Диетология
28. Скорая и неотложная медицинская помощь (медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф, скорая и неотложная медицинская помощь детскому населению)
1.2. Хирургический профиль
29. Анестезиология и реаниматология (экстракорпоральная детоксикация, гипербарическая оксигенотерапия)
30. Хирургия (общая, торакальная, абдоминальная, пластическая, челюстно-лицевая, трансплантология, проктология, нейрохирургия, ангиохирургия, кардиохирургия, микрохирургия)
31. Онкология (маммология, онкология-гинекология, онкология-хирургия)
32. Травматология-ортопедия (камбустиология)
33. Урология и андрология
34. Офтальмология
35. Оториноларингология
36. Патологическая анатомия
37. Трансфузиология
38. Токсикология
1.3. Педиатрический профиль
39. Педиатрия
40. Неонатология
41. Аллергология и иммунология детская
42. Гастроэнтерология детская
43. Гематология детская
44. Кардиология детская
45. Ревматология детская
46. Пульмонология детская
47. Эндокринология детская
48. Дерматовенерология детская (дерматология)
49. Инфекционные болезни детские
50. Нефрология детская
51. Неврология детская
52. Психиатрия детская
53. Психотерапия детская
54. Фтизиатрия детская
55. Хирургия детская (общая, торакальная, абдоминальная, пластическая, челюстно-лицевая, трансплантология, нейрохирургия, ангиохирургия, кардиохирургия, микрохирургия)

56. Балалар анестезиологиясы және реаниматологиясы (экстракорпоралдық детоксикация жөніндегі, гипербариялық оксигенация)
57. Балалар травматологиясы және ортопедиясы (камбустиология)
58. Балалар урологиясы
59. Балалар онкологиясы
60. Балалар оториноларингологиясы
61. Балалар офтальмологиясы
62. Балалар патологоанатомиясы
63. Балалар токсикологиясы
64. Балалар эндоскопиясы
65. Балалар медициналық реабилитологиясы, қалпына келтіру емдеу (физиотерапия, емдік дене шынықтыру)
1.4. Акушер-гинекологиялық бейін
66. Акушерлік және гинекология
67. Балалар гинекологиясы
68. Медициналық генетика
1.5. Стоматологиялық бейін
69. Стоматология
70. Балалар стоматологиясы
71. Стоматология-ортодонтия
72. Стоматология-хирургия
73. Балалар стоматология-хирургиясы
74. Стоматология-ортопедия
75. Стоматология-терапия
76. Балалар стоматология-терапиясы
1.6. Медициналық-алдын алу (санитарлық-гигиеналық), медицина-биологиялық және биологиялық бейін
77. Әлеуметтік гигиена және денсаулық сақтауды ұйымдастыру, оның ішінде санитарлық-эпидемиологиялық қызметтер (статистикасы, әдістемесі)
78. Денсаулық сақтау менеджменті
79. Еңбек гигиенасы
80. Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы
81. Тамақ гигиенасы
82. Жалпы гигиена
83. Коммуналдық гигиена
84. Радиациялық гигиена
85. Гигиена және эпидемиология
86. Медбике ісі
87. Бактериология
88. Вирусология
89. Кибернетика
90. Эпидемиология
91. Дезинфекция
92. Зертхана ісі
93. Паразитология
94. Радиобиология
95. Гигиена және токсикология
1.7. Сарапшылық бейін
96. Медициналық қызмет сапасының сараптамасы
97. Әскери-дәрігерлік сараптама
98. Сот-медициналық сараптама
99. Сот-психиатриялық сараптама
100. Сот-наркологиялық сараптама
101. Медициналық-әлеуметтік сараптама
102. Санитарлық-эпидемиологиялық сараптама
103. Дәрілік заттар сараптамасы
2. Жоғары білімді фармацевтика
қызметкерлерінің мамандықтары
104. Фармация (фармацияның провизор-менеджері, провизор-ұйымдастырушы (фармацияның фармацевт-менеджері/фармацевт-ұйымдастырушы), провизор-технолог (фармацевт-технолог), провизор-талдаушы (фармацевт-талдаушы), провизор-фармакогност (фармацевт-фармакогност)
3. Орта білімді медицина және фармация
қызметкерлерінің мамандықтары
105. Зертханалық диагностика (зертханашы, дәрігер-зертханашының көмекшісі)
106. Емдеу ісі (фельдшер, жалпы практикалық фельдшер)
107. Акушерлік іс (акушер, жалпы практикалық акушер)
108. Гигиена және эпидемиология (гигиенашы-эпидемиолог дәрігердің көмекшісі, санитарлық фельдшер, санитарлық дәрігердің көмекшісі, зертханашы дәрігердің көмекшісі, зертханашы, дезинфекционист дәрігердің көмекшісі, паразитолог дәрігердің көмекшісі)

56. Анестезиология и реаниматология детская (экстракорпоральная детоксикация, гипербарическая оксигенация)
57. Травматология и ортопедия детская (камбустиология)
58. Урология детская
59. Онкология детская
60. Оториноларингология детская
61. Офтальмология детская
62. Патологическая анатомия детская
63. Токсикология детская
64. Эндоскопия детская
65. Медицинская реабилитология детская, восстановительное лечение (физиотерапия, лечебная физкультура)
1.4. Акушерско-гинекологический профиль
66. Акушерство и гинекология
67. Гинекология детская
68. Медицинская генетика
1.5. Стоматологический профиль
69. Стоматология
70. Стоматология детская
71. Стоматология-ортодонтия
72. Стоматология-хирургия
73. Стоматология-хирургия детская
74. Стоматология-ортопедия
75. Стоматология-терапия
76. Стоматология-терапия детская
1.6. Медико-профилактический (санитарно-гигиенический),
медико-биологический и биологический профили
77. Социальная гигиена и организация здравоохранения, в том числе санитарно-эпидемиологической службы (статистика, методология)
78. Менеджмент здравоохранения
79. Гигиена труда
80. Гигиена детей и подростков
81. Гигиена питания
82. Общая гигиена
83. Коммунальная гигиена
84. Радиационная гигиена
85. Гигиена и эпидемиология
86. Сестринское дело
87. Бактериология
88. Вирусология
89. Кибернетика
90. Эпидемиология
91. Дезинфекция
92. Лабораторное дело
93. Паразитология
94. Радиобиология
95. Гигиена и токсикология
1.7. Экспертный профиль
96. Экспертиза качества медицинских услуг
97. Военно-врачебная экспертиза
98. Судебно-медицинская экспертиза
99. Судебно-психиатрическая экспертиза
100. Судебно-наркологическая экспертиза
101. Медико-социальная экспертиза
102. Санитарно-эпидемиологическая экспертиза
103. Экспертиза лекарственных средств
2. Специальности фармацевтических работников
с высшим образованием
104. Фармация (провизор-менеджер фармации/провизор-организатор (фармацевт-менеджер фармации/фармацевт-организатор), провизор-технолог (фармацевт-технолог), инженер-технолог по производству лекарственных средств, провизор-аналитик (фармацевт-аналитик), провизор-фармакогност (фармацевт-фармакогност)
3. Специальности работников со средним
медицинским и фармацевтическим образованием
105. Лабораторная диагностика (лаборант, помощник врача-лаборанта)
106. Лечебное дело (фельдшер, фельдшер общей практики)
107. Акушерское дело (акушер, акушер общей практики)
108. Гигиена и эпидемиология (помощник врача гигиениста-эпидемиолога, санитарный фельдшер, помощник санитарного врача, помощник врача-лаборанта, лаборант, помощник врача-дезинфекциониста, помощник врача-паразитолога)

109. Стоматология (тіс дәрігері, дантист, стоматологтың ассистенті)
110. Ортопедиялық стоматология (тіс технигі)
111. Медбике ісі (медбике, маманданған медбике, медициналық статистик, жалпы практикалық медбике)
112. Фармация (фармацевт ассистенті, фармацевт)

109. Стоматология (зубной врач, дантист, ассистент стоматолога)
110. Стоматология ортопедическая (зубной техник)
111. Сестринское дело (медицинская сестра, специализированная медицинская сестра, медицинский статистик, медицинская сестра общей практики)
112. Фармация (ассистент фармацевта, фармацевт)