Жинақтаушы зейнетақы қорын консервациялау кезеңінде тағайындалатын уақытша әкімшіліктің (уақытша басқарушының) қызметі туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы N 3 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 28 наурыздағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4592 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 212 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 212 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ұсынылып отырған Жинақтаушы зейнетақы қорын консервациялау кезеңінде тағайындалатын уақытша әкімшіліктің (уақытша басқарушының) қызметі туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап қолданысқа енеді.
3. Бағалы қағаздар рыногының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Хаджиева М.Ж.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің  мүдделі бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, жинақтаушы зейнетақы қорларына мәлімет үшін жіберсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л. Бахмутоваға  жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
Басқармасының 2007 жылғы
23 ақпандағы N 3
қаулысымен бекітілген
Жинақтаушы зейнетақы қорын консервациялау кезеңінде
тағайындалатын уақытша әкімшіліктің (уақытша басқарушының)
қызметі туралы нұсқаулық 1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Инструкции о деятельности временной администрации (временного управляющего), назначаемой (назначаемого) на период консервации накопительного пенсионного фонда
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года № 3. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2007 года № 4592. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 212
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации  Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о деятельности временной администрации (временного управляющего), назначаемой (назначаемого) на период консервации накопительного пенсионного фонда.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", накопительных пенсионных фондов.
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Утверждена
постановлением Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и
финансовых организаций
от 23 февраля 2007 года N 3
Инструкция о деятельности временной администрации
(временного управляющего), назначаемой (назначаемого)
на период консервации накопительного пенсионного фонда
Глава 1. Общие положения

1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңына (бұдан әрі - Заң)  сәйкес әзірленді және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) шешімі бойынша  жинақтаушы зейнетақы қорына (бұдан әрі - қор) консервация жүргізу кезеңінде тағайындалатын уақытша әкімшіліктің (уақытша басқарушының) қызметін, сондай-ақ оның үшінші тұлғалармен өзара қарым-қатынас принциптерін нақтылайды.
2. Уақытша әкімшіліктің (уақытша басқарушының) міндеті өз міндеттерін уақтылы және толық орындау үшін қордың қабілетін сақтау және қалпына келтіру, жұмыстағы бар кемшіліктерді және Қазақстан Республикасының заңнамасы мен қордың ішкі құжаттарындағы бұзуларды жою, сондай-ақ қордың қаржылық жағдайын сауықтыру мақсатындағы өзге іс-шараларды жүзеге асыру, оның жұмыс сапасын жақсарту, қор көрсететін қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау, тәуекелдерді басқару жүйесін және қордағы ішкі бақылауды жақсарту  болып табылады.
2-тарау. Уақытша әкімшіліктің (қорды уақытша
басқарушының) қызметі
3. Уақытша әкімшілік алқалы орган болып табылады, оны қордың атынан іс-қимыл жасайтын, консервация режимінде болып отырған басшы басқарады. Уақытша әкімшіліктің басшысы уақытша әкімшіліктің мүшелері арасындағы міндеттерін бөледі.
4. Уақытша әкімшіліктің (уақытша басқарушының) қордың қызметі мәселелері бойынша шешімі Заңның  42-5-бабының талаптарын ескеріп, дербес қабылданады.
Уақытша әкімшіліктің шешімдері жай көпшілік дауыспен қабылданады, дауыс тең болған жағдайда оның басшысының дауысы шешуші роль атқарады.
5. Уақытша әкімшілік (уақытша басқарушы) қорға консервация жасау жөніндегі уәкілетті органның шешімдерінде және уәкілетті органның жазбаша ұйғарымдарында көрсетілген ұсынымдарды ескеріп, қорға консервация жасау жоспарын бекітеді.
6. Қорға консервация жасау жоспары мынадай іс-шараларды іске асыруды көздеуі мүмкін:
1)  зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға және банктік шоттары бар банктерге, сондай-ақ кастодиан банкке консервация жасалғандығы жөніндегі уәкілетті орган шешімінің көшірмесін беру туралы  ұсыныс жасау;
2)  қорға консервация жасалғандығы туралы уәкілетті орган шешім қабылдаған сәттен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде екінші деңгейдегі банктерге және кастодиан банкке қордың атынан құжатқа қол қою құқығы бар лауазымды тұлғалардың қойған қолдарының үлгілері бар жаңа карточкаларды ұсыну;

1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон) и детализирует деятельность временной администрации (временного управляющего), назначенной (назначаемого) на период проведения по решению уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) консервации накопительного пенсионного фонда (далее - фонд), а также принципы ее (его) взаимоотношений с третьими лицами.
2. Задачами временной администрации (временного управляющего) являются сохранение или восстановление способности фонда к своевременному и полному выполнению своих обязательств, устранение имеющихся недостатков в работе и нарушений законодательства Республики Казахстан и внутренних документов фонда, а также осуществление иных мероприятий в целях оздоровления финансового положения фонда, улучшения качества его работы, защиты прав и законных интересов потребителей финансовых услуг, предоставляемых фондом, улучшения системы управления рисками и внутреннего контроля в фонде.
Глава 2. Деятельность временной администрации
(временного управляющего фондом)
3. Временная администрация является коллегиальным органом, возглавляется руководителем, который действует от имени фонда, находящегося в режиме консервации. Руководитель временной администрации распределяет обязанности между членами временной администрации.
4. Решения временной администрацией (временного управляющего) по вопросам деятельности фонда принимаются самостоятельно с учетом требований  статьи 42-5 Закона.
Решения временной администрацией принимаются простым большинством голосов, при равенстве голосов голос ее руководителя является решающим.
5. Временная администрация (временный управляющий) утверждает план консервации фонда с учетом рекомендаций, указанных в решении уполномоченного органа о проведении консервации фонда, и письменных предписаний уполномоченного органа.
6. План консервации фонда может предусматривать реализацию следующих мероприятий:
1) представление в организацию, осуществляющую инвестиционное управление пенсионными активами, и банки, в которых имеются банковские счета, а также в банк-кастодиан фонда копии решения уполномоченного органа о проведении консервации;
2) представление в срок не позднее десяти рабочих дней с момента принятия решения уполномоченного органа о проведении консервации фонда в банки второго уровня и банк-кастодиан новых карточек с образцами подписей должностных лиц, имеющих право подписи документов от имени фонда;

3) қорға келіп түскен аударым арқылы жасалатын және қолма-қол келіп түскен, оның ішінде зейнетақы жарналарын, дебиторлық  берешекті, сондай-ақ тұрақсыздық айыбын (айыппұл және өсімпұл), қаржы құралдарына орналастырылған зейнетақы активтерін, қордың басқа да кірістерін, аванстық төлемдерін, қордың меншік құқығына жататын бағалы қағаздарды өтеуден түскен қаражатты қайтару жөніндегі аударымдарды бақылау;
4) өзінің активтері мен міндеттемелерін, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттары бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін түгендейді, оның ішінде  зейнетақы активтерінің жай-күйі туралы мәліметті қоса отырып, мыналардың қорытындысы бойынша акт жасайды:
инвестициялық портфельдің құрылымын, консервация іс-қимылы басталған күнгі шоттардағы инвестицияланбай қалған ақша қалдығын, ұлттық бірегейлендіру нөмірін, айналыс мерзімін, санын (данасын), сатып алу бағасын, бір бағалы қағаздың ағымдағы құнын, пайыздар мен дивидендтер бойынша есептелген кірісті, қордың»"ДЕПО" шотындағы бағалы қағаздардың жалпы санын көрсете отырып, берілетін бағалы қағаздар тізбесін;
банктік салымның қажетті деректемелерін: банктің атауын, сомасын, шарттың жасалу күнін, шарттың қолданылу мерзімін, жылдық сыйақы ставкасын, банктік салым бойынша есептелген және алынған сыйақы сомасын көрсете отырып, екінші деңгейдегі банктерге банктік салымдарға салынған зейнетақы активтерінің сомасын;
зейнетақымен қамсыздандыру туралы жасалған шарттардың жалпы тізімін;
Мынадай ақпараты бар міндетті зейнетақы жарналарының салымшыларының тізімі, ерікті  зейнетақы жарналарының салымшыларының тізімі, ерікті кәсіби зейнетақы жарналарының салымшыларының тізімі:
дербес зейнетақы шотының нөмірі;
салымшының (алушының) фамилиясы, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні;
салымшының (алушының) жынысы;
жеке сәйкестендіру нөмірі;
зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың нөмірі мен жасалған күні;
салымшының (алушының) жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі, оны берген мемлекеттік орган туралы мәліметтер, берілген күні;
салымшының (алушының) мекен-жайы, тұрғылықты орны;
дербес зейнетақы шотына түскен барлық түсімдердің сомасы;
5) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды қамтамасыз ету;
6) жинақталған зейнетақы қаражатын аударым жасау тәртібін бақылау және  жинақталған зейнетақы қаражатын төлем жасауды жүзеге асыру;
7) қорды басқарудың оңтайлы құрылымын және  қызметкерлер санын анықтау;
8) қормен оның қызметіне байланысты, оның ішінде аффилиирленген тұлғалармен осының алдында жасалған шарттардың мақсаткерлігін анықтау  және қор мүддесіне сәйкес келмейтін шарттарды бұзу жөніндегі шараларды қабылдау;

3) контроль зачисления поступающих в фонд безналичных и наличных денег, в том числе пенсионных взносов, дебиторской задолженности, а также неустойки (штрафов и пени), возврат размещенных в финансовые инструменты пенсионных активов, прочих доходов, авансовых платежей фонда, средств от погашения ценных бумаг, принадлежащих фонду на праве собственности;
4) инвентаризация собственных активов и обязательств, а также пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении фонда, по результатам которой составляется акт, включающий сведения о состоянии пенсионных активов с указанием:
структуры инвестиционного портфеля, остатка неинвестированных денег на счетах на дату начала действия консервации, перечня передаваемых ценных бумаг с указанием национального идентификационного номера, срока обращения, количества (штук), цены приобретения, текущей стоимости одной ценной бумаги, начисленного дохода по процентам и дивидендам, общего количества ценных бумаг на счете "ДЕПО" фонда;
суммы пенсионных активов, вложенных в банковские вклады в банки второго уровня, с указанием необходимых реквизитов договора банковского вклада: наименования банка, суммы, даты заключения, срока действия договора, годовой ставки вознаграждения, начисленных и полученных сумм вознаграждения по банковскому вкладу;
общего списка заключенных договоров о пенсионном обеспечении;
списка вкладчиков обязательных пенсионных взносов, списка вкладчиков добровольных пенсионных взносов, списка вкладчиков добровольных профессиональных пенсионных взносов, которые содержат следующую информацию:
номер индивидуального пенсионного счета;
фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения вкладчика (получателя);
пол вкладчика (получателя);
индивидуальный идентификационный номер;
номер и дата заключения договора о пенсионном обеспечении;
номер документа, удостоверяющего личность вкладчика (получателя) сведения о государственном органе, его выдавшем, дата выдачи;
адрес, место жительства вкладчика (получателя);
сумма всех поступлений на индивидуальный пенсионный счет;
5) обеспечение инвестиционного управления пенсионными активами;
6) контроль порядка перевода пенсионных накоплений и осуществления выплат пенсионных накоплений;
7) определение оптимальной структуры управления и числа работников фонда;
8) определение целесообразности ранее заключенных фондом договоров, связанных с его деятельностью, в том числе с аффилиированными лицами, и принятие мер по расторжению договоров, не соответствующих интересам фонда;

9) жарияланған акциялар санын өсіру туралы шешім қабылдау жолымен қорды капиталдандыру жөніндегі шараларды жүзеге асыру және оларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында орналастыру;
10) мерзімі өткен дебиторлық берешекті төлеттіріп алу жөніндегі жұмыстарды жүргізу жолымен активтердің сапасын жақсарту, қаржыландырудың кез-келген түрін жүзеге асыруды тоқтату, өтімді активтер көлемін ұлғайту;
11) шығыс операцияларын жүргізуге бақылауды белгілеу, бар тарифтерді, сыйақы мөлшерлемесін, операциялар бойынша комиссияны, еңбекке ақы төлеу шығыстарын, жалпы шаруашылық шығыстарды және амортизациялық аударымдар нормаларын қайта қарау жолымен қордың кірістілігін ұлғайту;
12) қордағы тәуекелдерді басқару жүйесіне және ішкі бақылауға баға беру және оны жақсарту жөніндегі шараларды іске асыру;
13) қордың қаржылық жағдайын сауықтыруға және оның жұмыс сапасын жақсартуға бағытталған басқа да іс-шаралар.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.03.29 № 50 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
7. Уақытша әкімшілік (уақытша басқарушы) қорға консервация жасау жөнінде уәкілетті орган шешім қабылдаған күні мынадай іс-қимылдарды жасайды:
1) қорға консервация жасау жөніндегі уәкілетті органның шешімінің көшірмесін осы қордың зейнетақы жарналары салымшыларының (зейнетақы төлемдерін алушылардың) көзіне көрінетін орынға орналастырады;
2) қордың басшы қызметкерлерінен бухгалтерлік және өзге құжаттамаларды, материалдық және өзге құндылықтарды, мөрлерді, штамптарды, клише мен пломбирлерді, қорды мемлекеттік тіркеуге байланысты құжаттарды, қорға берілген лицензиялардың түпнұсқаларын, фирмалық бланктерді, ақпаратты электронды тасымалдағыштарды, бағдарламалық қамтамасыз етулерді, қабылдау-өткізу актісі бойынша қабылданған меншік иесі қор болып табылатын құжаттамалық нысанда шығарылған басқа заңды тұлғалардың бағалы қағаздарын  дереу өткізуді талап етеді;
3) қорға консервация жасау жөнінде уәкілетті орган қабылдаған шешімде жазылған ұйғарымға сәйкес  қордың басшы қызметкерлерінен өз жұмысы туралы есеп беруді, кірісі туралы декларация беруді, меншігінің барлығы мен мөлшері туралы мәліметтер беруді талап етеді.
8. Уақытша әкімшілік (уақытша басқарушы) консервациялық іс-қимыл басталған сәттен бастап мынадай іс-шараларды орындайды:
1) қорды басқаруды жүзеге асырады және қордың атынан барлық шарттарға және құжаттарға қол қояды;
2) қорда бар барлық ақшалай және өзге құндылықтарына, оның кассаларына, филиалдарына және өкілдіктеріне тексерді (ревизияны) жүргізеді, оларды  екінші деңгейдегі банктерде ашылған қордың шоттарына одан әрі аудару үшін инкассация ұйымдастырады;

9) осуществление мер по капитализации фонда путем принятия решения об увеличении количества объявленных акций и их размещение на организованном рынке ценных бумаг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) улучшение качества активов путем проведения работы по взысканию просроченной дебиторской задолженности, прекращения осуществления любого вида финансирования, увеличения объемов ликвидных активов;
11) увеличение доходности фонда путем установления контроля над проведением расходных операций, пересмотра существующих тарифов, ставок вознаграждения, комиссионных по операциям, расходов по оплате труда, общехозяйственных расходов и норм амортизационных отчислений;
12) оценка системы управления рисками и внутреннего контроля в фонде и реализация мер по ее улучшению;
13) иные мероприятия, направленные на оздоровление финансового положения фонда и улучшение качества его работы.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.03.2010 № 50 (вводятся в действие с 01.01.2012).
7. Временная администрация (временный управляющий) в день принятия уполномоченным органом решения о проведении консервации выполняет следующие действия:
1) размещает копию решения уполномоченного органа о проведении консервации фонда в месте, доступном для обозрения вкладчиками пенсионных взносов (получателями пенсионных выплат) данного фонда;
2) требует от руководящих работников фонда немедленной передачи бухгалтерской и иной документации, материальных и иных ценностей, печатей, штампов, клише и пломбиров, документов, связанных с государственной регистрацией фонда, подлинников лицензий, выданных фонду, фирменных бланков, электронных носителей информации, программного обеспечения, ценных бумаг других юридических лиц, выпущенных в документарной форме, собственником которых является фонд, принимаемых по акту приема-передачи;
3) в соответствии с предписанием, изложенным в решении уполномоченного органа о проведении консервации фонда, требует от руководящих работников фонда представления отчета о своей работе, декларации о доходах, сведений о наличии и размерах собственности.
8. Временная администрация (временный управляющий) с началом действия консервации выполняет следующие действия:
1) осуществляет управление фондом и подписывает все договоры и документы от имени фонда;
2) проводит проверку (ревизию) кассы фонда, его филиалов и представительств, с проверкой находящихся в ней всех денежных и иных ценностей, организует инкассацию денежной наличности для дальнейшего зачисления ее на текущие счета фонда, открытые в банках второго уровня;

3) қордың банктік шоттарының болуын анықтайды және ондағы қалдықтарға (оның ішінде шетелдік банктердегі), сондай-ақ қордың кастодиан банкіндегі шоттарға салыстыру жасайды. Қордың бухгалтерлік есебінің деректері бойынша шоттардың қалдықтары аталған шоттар ашылған банктердің деректерімен салыстырылады және салыстыру қорытындысы бойынша тиісті акт жасалады;
4) толық материалдық жауапкершілігі бар, оның ішінде бухгалтерлік есепті  автоматтандырылған ақпаратты жүйеге енгізе отырып жүргізуге рұқсаты бар және қордың қаржылық және өзге есеп беруін жасайтын тұлғалар аясы анықталады;
5) қордың атынан осының алдында берілген сенімхаттардың күшін жояды;
6) электронды түрдегі бар бухгалтерлік ақпаратты басып шығаруды жүзеге асырады. Бұл ақпарат электронды түрде болмаған жағдайда негіздемеге қағаз тасымалдағыштағы ақпарат алынады;
7) қордың мүлкі және құжаттары қабылдау-өткізу актісі бойынша қабылданады және оның сақталуы қамтамасыз етіледі;
8) қордың атынан және мүддесі үшін, оның ішінде қор органдарының мүшелерін, егер басшы қызметкерлердің іс-қимылдары (іс-қимыл жасамау) негізінде қорға зиян келтірілген жағдайда оларды жауапкершілікке тарту туралы ұсыныс жасайды;
9) жұмыстан шығару, қызметтен төмендету немесе қызметтен шеттету, қор қызметкерлері арасында міндеттерді бөлу жөніндегі бұйрықтарды  қосқандағы бұйрықтарды жасайды;
10) уәкілетті органға жасалған жұмыс туралы есепті, оның қызметі және қор қызметі туралы өзге ақпаратты береді.
Уақытша әкімшілік (уақытша басқарушы) қордың органына және консервация жүргізу кезеңінде өкілеттігі уақытша тоқтатылатын басшы қызметкерлерге жүктелген өзге функцияларды атқарады.
3-тарау. Қордың мүлкін басқару
9. Уақытша әкімшілік (уақытша басқарушы) қордың мүлкін түгендейді және оның тізбесін жасайды. Бухгалтерлік балансқа енгізілмеген мүлік түгендеу ведомосінде көрсетіледі және соңынан бухгалтерлік балансқа енгізілуге жатады.
10. Қордың мүлкін сату уәкілетті органмен келісе отырып, уақытша әкімшілік (уақытша басқарушы) белгілеген тәртіп пен талаптар бойынша жасалады.
11. Уақытша әкімшілік (уақытша басқарушы) қордың мүлкін сату кезінде Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын ең кем дегенде екі мерзімдік баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде хабарландырулар жариялайды. Хабарландыруларда сатылатын мүліктің тізбесі, мүлікті сату басталатын күн, мүлікті сату аяқталатын күн, сондай-ақ уақытша әкімшілік өкілінің фамилиясы, аты-жөні, тұратын орны, ұсыныстар жасалуы мүмкін телефон және факс нөмірі, сонымен бірге осындай ұсыныстар қабылданатын күн көрсетіледі. Егер мүлікті тиісінше сатуды өткізу үшін қажет болса, аталған күн мейлінше кешірек мерзімге, бірақ мүлікті сату аяқталатын күннен кешіктірілмей ауыстырылуы мүмкін.
Уақытша әкімшілік (уақытша басқарушы) ұсыныстардың қанағаттандырылғаны туралы шешім қабылдайды және сатып алушыны жазбаша түрде хабардар етеді.

3) выявляет наличие банковских счетов фонда и проводит сверку остатков на них (в том числе в зарубежных банках), а также счетов в банке-кастодиане фонда. Остатки счетов по данным бухгалтерского учета фонда сверяет с данными банков, в которых открыты указанные счета и по итогам сверки составляет соответствующий акт;
4) определяет круг лиц, несущих полную материальную ответственность, в том числе лиц, имеющих доступ к автоматизированной информационной системе ведения бухгалтерского учета и составлению финансовой и иной отчетности фонда;
5) отменяет доверенности, ранее выданные от имени фонда;
6) осуществляет распечатку бухгалтерской информации, имеющейся в электронном виде. При отсутствии данной информации в электронном виде за основу берется информация, имеющаяся на бумажном носителе;
7) по акту приема-передачи принимает имущество и документы фонда и обеспечивает их сохранность;
8) предъявляет от имени и в интересах фонда иски в суды, в том числе о привлечении к ответственности членов органов фонда, его руководящих работников, если их действиями (бездействием) фонду причинен ущерб;
9) издает приказы, включая приказы об увольнении, понижении в должности или временном отстранении от должности, распределении обязанностей между работниками фонда;
10) представляет в уполномоченный орган отчет о проделанной работе, иную информацию о ее (его) деятельности и деятельности фонда.
Временная администрация (временный управляющий) выполняет иные функции, возложенные на органы фонда и его руководящих работников, полномочия которых на период проведения консервации приостанавливаются.
Глава 3. Управление имуществом фонда
9. Временная администрация (временный управляющий) проводит инвентаризацию имущества фонда и составляет его перечень. Имущество, не включенное в бухгалтерский баланс, указывается в инвентаризационной ведомости и впоследствии подлежит включению в бухгалтерский баланс.
10. Продажа имущества фонда производится в порядке и на условиях, определяемых временной администрацией (временным управляющим) по согласованию с уполномоченным органом.
11. При продаже имущества временная администрация (временный управляющий) опубликовывает объявление не менее, чем в двух периодических печатных изданиях на государственном и русском языках, распространяемых на территории Республики Казахстан. В объявлении указывается перечень продаваемого имущества, дата начала продажи имущества, дата окончания продажи имущества, а также фамилия, имя, отчество представителя временной администрации, место нахождения, номер телефона и факса, по которым могут быть представлены предложения, а также дата, до которой эти предложения принимаются. Указанная дата может быть перенесена на более поздний срок, если это необходимо для надлежащего проведения распродажи имущества, но не позднее даты окончания продажи имущества.
Временная администрация (временный управляющий) принимает решение об удовлетворении предложений и извещает покупателя в письменном виде.

Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 111 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
4-тарау. Қорытынды ережелер
12. Консервациялауды жүргізу кезеңінде қор Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамада белгіленген тәртіп пен мерзімде есеп береді.
13. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.

Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15.07.2010 № 111 (порядок введения в действие см. п. 2).
Глава 4. Заключительные положения
12. В период проведения консервации фонд представляет отчетность в порядке и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
13. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.