Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiн жүргізу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 62 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы N 36 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 3 сәуірдегі Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4599 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 27 тамыздағы № 167 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2014.08.27 № 167 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiн жүргізу мәселесі бойынша нормативтік құқықтық кесімдерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 62 қаулысына (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4175 тіркелген) Агенттік Басқармасының Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының»Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін енгізу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 62 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" қаулысымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде  N 4365 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiн жүргізу ережесінде:
мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
"23-1. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің әрбір жүйесінде меншік иегерлерінің және эмитенттің бірдей құқығы мен міндеттерін растайтын бағалы қағаздардың бір түрі бойынша есепке алу жүзеге асырылады. Бір түрі бойынша бағалы қағаздарды есепке алу бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің әр түрлі жүйесінде жүзеге асырылмайды.";
31-тармақ "Қазақстан Республикасының заңнамасына" деген сөздерден кейін ", бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінің деректеріне негізделіп," деген сөздермен толықтырылсын;
34-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Мәмілені жасау үшін тараптардың біреуіне уәкілетті органның рұқсаты (келісімі) қажет болған жағдайда, тіркеуші осындай рұқсаттың болуын растайтын құжатқа сұраныс жасайды.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 62 "Об утверждении Правил ведения системы реестров держателей ценных бумаг"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года N 36. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2007 года N 4599. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2014 года № 167
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2014 № 167 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов по вопросам ведения системы реестров держателей ценных бумаг, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в  постановление Правления Агентства от 25 февраля 2006 года N 62 "Об утверждении Правил ведения системы реестров держателей ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4175), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 12 августа 2006 года  N 148 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 62 "Об утверждении Правил ведения системы реестров держателей ценных бумаг" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 4365) следующие изменения и дополнения:
в  Правилах ведения системы реестров держателей ценных бумаг, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
"23-1. В реестре держателей ценных бумаг осуществляется учет по одному виду ценных бумаг, удостоверяющих одинаковые права и обязанности собственников и эмитента. Учет ценных бумаг одного вида, выпущенных эмитентом, не может осуществляться в разных системах реестров держателей ценных бумаг.";
пункт 31 после слов "законодательству Республики Казахстан" дополнить словами ", исходя из данных системы реестров держателей ценных бумаг,";
пункт 34 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае если одной из сторон сделки для ее заключения требуется разрешение (согласие) уполномоченного органа, регистратор запрашивает документ, подтверждающий наличие такого согласия.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:

"37. Бағалы қағаздарды мұраға алу жағдайында тіркеуші мұрагер және оның өкілі берген сәйкес бұйрығы, мұраға құқығы туралы куәліктің түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмесі, мұрагер өкілінің өкілеттілігін растайтын құжаттар және тізілімдер жүйесінде мұрагердің немесе оның өкілінің жеке шоты болмаған жағдайда, осы Ереженің 12 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар негізінде тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан/жеке шоттарына бағалы қағаздарды есептен шығару/есепке алу операциясын жүргізеді.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Тіркеуші орталық депозитарийден және эмитенттен қажетті ақпаратты ақпараттық операцияны жүргізуге бұйрықты алғаннан кейін келесі күннен кешіктірмей сұрайды. Орталық депозитарий және (немесе) эмитент тіркеуші ұсынған мәліметтерге аталған ақпаратты ұсынбаған жағдайда, ұсынылған ақпарат тізілім жүйесін құрайтын мәліметтер негізінде құралды деген жазба енгізіледі.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Акционерлердің жалпы жиналысын жүргізу үшін бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімін немесе акционерлер тізімін беруді тіркеуші егер бағалы қағаздар номиналды ұстауға берілмеген жағдайда ол жасалған күннен бастап, жиырма төрт сағаттан кешіктірілмеген мерзімде жүзеге асырылады.
Бағалы қағаздар бойынша кірістерді есептеу үшін акционерлер тізімін беруді тіркеуші ол жасалған күннен бастап жиырма төрт сағаттан кешіктірілмеген мерзімде жүзеге асырады.
Егер бағалы қағаздар номиналды ұстауға берілген жағдайда, бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімін немесе акционерлердің жалпы жиналысын жүргізу үшін акционерлер тізілімін беруді немесе бағалы қағаздары номиналды ұстауда болып табылатын акционерлер туралы өзге ақпаратты ұсынуды тіркеуші ол жасалған күннен бастап жиырма сегіз күнтізбелік күннен кешіктірмей жүзеге асырылады.";
54-тармақтың 5-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасы заңнамасын бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімін жүргізу жүйесі деректері негізінде мәмілені жасау нәтижесінде бұзу;";
мынадай мазмұндағы 54-1 тармақпен толықтырылсын:
"54-1. Шаруашылық серіктестіктің қатысушыларын қалыптастыру, жүргізу және сақтау тіркеушінің ішкі құжаттарына және шаруашылық серіктестіктің тіркеушімен жасалған шартына сәйкес жүзеге асырылады.".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.

"37. В случае наследования ценных бумаг регистратор проводит операцию на списание/зачисление ценных бумаг с/на лицевых/лицевые счетов/счета зарегистрированных лиц на основании соответствующего приказа, отданного наследником или его представителем, подлинника или нотариально засвидетельствованной копии свидетельства о праве на наследство, документов, подтверждающих полномочия представителя наследника, и документов, указанных в пунктах 12 и 13 настоящих Правил, в случае отсутствия у наследника или его представителя лицевого счета в системе реестров.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Регистратор не позднее следующего дня после получения приказа на проведение информационной операции запрашивает у центрального депозитария и эмитента необходимую информацию.
В случае непредставления центральным депозитарием и (или) эмитентом указанной информации, в сведения, представляемые регистратором, вносится запись о том, что представленная информация составлена на основании сведений, составляющих систему реестров.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Выдача реестра держателей ценных бумаг или списка акционеров для проведения общего собрания акционеров осуществляется регистратором в срок не позднее двадцати четырех часов с даты, на которую он составлен, в случае, если ценные бумаги не были переданы в номинальное держание.
Выдача списка акционеров для начисления доходов по ценным бумагам осуществляется регистратором в срок не позднее двадцати четырех часов с даты, на которую он составлен.
В случае если ценные бумаги были переданы в номинальное держание, выдача реестра держателей ценных бумаг или списка акционеров для проведения общего собрания акционеров или представления иной информации об акционерах, ценные бумаги которых находятся в номинальном держании, осуществляется регистратором в срок не позднее двадцати восьми календарных дней с даты, на которую он составлен.";
подпункт 5 пункта 54 изложить в следующей редакции:
"5) нарушения законодательства Республики Казахстан, в результате заключения сделки исходя из данных системы ведения реестров держателей ценных бумаг;";
дополнить пунктом 54-1 следующего содержания:
"54-1. Формирование, ведение и хранение реестра участников хозяйственного товарищества осуществляется в соответствии с внутренними документами регистратора и договором, заключенным регистратором с хозяйственным товариществом.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

3. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Хаджиева М.Ж.):
1) Заң департаментiмен (Байсынов М.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" қауымдастық түріндегі заңды тұлғалар бірлестігіне, "Қазақстандық Тізілім ұстаушылар қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, орталық депозитарийге және бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімі жүйесін жүргізу бойынша қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға жіберсін.
4. Агенттіктің халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға

3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, объединения юридических лиц в форме ассоциации "Ассоциация финансистов Казахстана", объединения юридических лиц "Казахстанская Ассоциация Реестродержателей", центрального депозитария и организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель