Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына қаржылық есептілік нысандары бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 44 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 5 маусымдағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4702 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 25 ақпандағы № 11 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.02.25 № 11(қолданысқа 2011.07.01 енгізіледі) Қаулысымен.
Жинақтаушы зейнетақы қорларының және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыларының хеджирлеу құралдарын пайдалануына, қаржылық есептілік нысандарын 2007 жылғы 28 ақпандағы "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес келтіру қажеттілігіне байланысты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына қаржылық есептілік нысандары бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасын Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, жинақтаушы зейнетақы қорларына және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға жіберсін.
4. Республикасын Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары осы қаулыны алған күннен бастап бес күндік мерзімде оны инвестициялық портфельді басқарушыларға, бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдерін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға, бағалы қағаздар нарығындағы трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға және бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға жіберісін.

О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по формам финансовой отчетности
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 апреля 2007 года № 44. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2007 года № 4702. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2011 года № 11
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25.02.2011 № 11 (вводится в действие с 01.07.2011).
В связи с использованием накопительными пенсионными фондами и профессиональными участниками рынка ценных бумаг Республики Казахстан инструментов хеджирования, необходимостью приведения форм финансовой отчетности в соответствие с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" от 28 февраля 2007 года и международными стандартами финансовой отчетности, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести изменения и дополнения в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по формам финансовой отчетности, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами.
4. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в пятидневный срок со дня получения настоящего постановления довести его до сведения управляющих инвестиционным портфелем, организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг на рынке ценных бумаг, организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность на рынке ценных бумаг и организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З. Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығы мен қаржы
ұйымдарын реттеу және
қадағалау агенттігінің Төрағасы
___________________
2007 жылғы 8 мамырда
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2007 жылғы 30 сәуірдегі
44 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының
қаржылық есептілік нысандары бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін қаулыларының тізбесі
1. <*>
Ескерту. 1-тармақтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.05.25 N 49 қаулысымен.
2. <*>
Ескерту. 2-тармақтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.05.25 N 49 қаулысымен.
3. <*>
Ескерту. 3-тармақтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.05.25 N 49 қаулысымен.
4. <*>
Ескерту. 4-тармақтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.05.25 N 49 қаулысымен.
5. <*>
Ескерту. 5-тармақтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.05.25 N 49 қаулысымен.
6. <*>
Ескерту. 6-тармақтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.05.25 N 49 қаулысымен.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларының жылдық қаржылық есеп беру тәртібі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы" 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 174 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3387 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларының жылдық қаржылық есеп беру тәртібі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы" 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 174 қаулысына және "Жинақтаушы зейнетақы қорларының ай сайын қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 175 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 18 ақпандағы N 9 қаулысымен енгізілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4128 тіркелген толықтыруларымен және өзгерістерімен) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақта:
2) тармақшадағы "кірістер мен шығыстар туралы" деген сөздер "пайдалар мен зияндар туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "таза зейнетақы активтері туралы есеп" деген сөздер "зейнетақы активтері бойынша бухгалтерлік баланс" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "таза зейнетақы активтеріне өзгерістер туралы" деген сөздер "зейнетақы активтері бойынша пайдалар мен зияндар туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "ақша" деген сөз "ақша қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "меншікті" деген сөз алынып тасталсын;
1-қосымшада:
кестеде:
"Материалдық емес активтер (амортизацияны және құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
Инвестициялық жылжымайтын мүлік";
"Кері РЕПО" операциясы" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Туынды қаржы құралдары";
"Ақша" деген жол "Ақша" деген сөзден кейін "және ақша баламалары" деген сөздермен толықтырылсын;
"Меншікті капитал" жолындағы "Меншікті капитал" деген сөздер "Капитал" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Бөлінбеген кіріс (өтелмеген шығын)" деген жолдағы "Бөлінбеген кіріс" деген сөздер "Бөлінбеген пайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Кредиторлық берешек" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Бағалау міндеттемелері";
"РЕПО" операциясы" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"Туынды қаржы құралдары";
"Меншікті капитал және міндеттемелер жиынтығы" жолындағы "Меншікті" деген сөз алынып тасталсын;
2-қосымшада:
атындағы "кірістер мен шығыстар туралы" деген сөздер "пайдалар мен зияндар туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
кестеде:
"Сауда бағалы қағаздары және сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар құнының өзгеруінен кірістер (шығындар) (нетто)" деген жолдағы "және сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар" деген сөздер алынып тасталсын;
"Басқа заңды тұлғалардың капиталына қатысудан кіріс" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"Кезеңдегі пайда (зиян)
Тоқтатылған қызметтен пайда (зиян)";
3-қосымшада:
атындағы "Таза зейнетақы активтері туралы есеп" деген сөздер "Зейнетақы активтері бойынша бухгалтерлік баланс" деген сөздермен ауыстырылсын;
кестеде:
"Кері РЕПО" операциясы бойынша талаптар" және "Зейнетақы төлемдерінен түскен табыс салығы бойынша кредиторлық берешек" деген жолдардан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Туынды қаржы құралдары";
4-қосымшада:
атындағы "Таза зейнетақы активтеріне өзгерістер туралы" деген сөздер "Зейнетақы активтері бойынша пайдалар және зияндар туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-қосымшада:
атындағы "ақша" деген сөз "ақша қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
кестеде:
"Кезең басындағы ақша қалдығы" және "Кезең соңындағы ақша қалдығы" деген жолдар "ақша" деген сөзден кейін "және ақша баламалары" деген сөздермен толықтырылсын;
6-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2004 жылғы 15 желтоқсандағы
N 174 қаулысына
6-қосымша
6-нысан
_________________________________________
(жинақтаушы зейнетақы қорының толық атауы)
200_ жылғы "___" _______  жағдай бойынша
капиталындағы өзгеріс туралы есеп
(мың Қазақстан теңгесімен)
Бас ұйымның капиталы
Жарғылық
капитал
Резервтік
капитал
Басқа да
резервтер
1
2
3
4
Алдыңғы кезең
басындағы сальдо
Есеп
саясатындағы
өзгерістер және
қателерді түзету
Өткен кезең
басында қайта
саналған сальдо
Негізгі
құрал-жабдықтарды
қайта бағалау
Сатуға арналған
қолда бар бағалы
қағаздар құнының
өзгеруі
Ақша ағындарын
хеджирлеу
Басқа да
операциялардан
пайда (зиян)
Капиталдың
өзінде тікелей
танылған пайда
(зиян)
Кезеңдегі пайда
(зиян)
Кезеңдегі барлық
пайда (зиян)
Дивидендтер
Акциялар
эмиссиясы
(құрылтайшылардың
салымдары және
пайлары)
Сатып алынған
акциялар (құрылтайшылардың
салымдары және
пайлары)
Ішкі аударымдар
оның ішінде:
Негізгі
құрал-жабдықтарды
жинақталған
қайта бағалаудың
өзгеруі
резервтік
капиталды
қалыптастыру
Басқа да
операциялар
Есепті кезең
басындағы сальдо
Есеп
саясатындағы
өзгерістер және
қателерді түзету
Есепті кезең
басында қайта
саналған сальдо
Негізгі
құрал-жабдықтарды
қайта бағалау
Сатуға арналған
қолда бар бағалы
қағаздар құнының
өзгеруі
Ақша ағындарын
хеджирлеу
Басқа да
операциялардан
пайда (зиян)
Капиталдың
өзінде тікелей
танылған пайда
(зиян)
Кезеңдегі пайда
(зиян)
Кезеңдегі барлық
пайда (зиян)
Дивидендтер
Акциялар
эмиссиясы (құрылтайшылардың
салымдары және
пайлары)
Сатып алынған
акциялар
(құрылтайшылардың
салымдары және пайлары)
Ішкі аударымдар
оның ішінде:
Негізгі
құрал-жабдықтарды
жинақталған
қайта бағалаудың
өзгеруі
резервтік
капиталды
қалыптастыру
Басқа да
операциялар
Есепті кезең
соңындағы сальдо
кестенің жалғасы
Азшылық үлесі
Капитал жиынтығы
Бөлінбеген пайда
(өтелмеген зиян)
Барлығы
5
6
7
8
"Бас ұйымның капиталы" және "Азшылық үлесі" бағандары шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау кезінде толтырылады.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций
8 мая 2007 года
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2007 года N 44
Перечень постановлений Правления Национального Банка
Республики Казахстан по формам финансовой отчетности,
в которые вносятся изменения и дополнения
1. - 6. Утратили силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25.05.2009 N 49 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
7. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года N 174 "О порядке, формах и сроках представления годовой финансовой отчетности накопительными пенсионными фондами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3387, с дополнениями и изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 февраля 2006 года N 9 "О внесении дополнений и изменений в постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года N 174 "О порядке, формах и сроках представления годовой финансовой отчетности накопительными пенсионными фондами" и от 15 декабря 2004 года N 175 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления ежемесячной финансовой отчетности накопительными пенсионными фондами", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4128) внести следующие изменения и дополнения:
в пункте 1:
в подпункте 2) слова "о доходах и расходах" заменить словами "о прибылях и убытках";
в подпункте 3) слова "отчет о чистых пенсионных активах" заменить словами "бухгалтерский баланс по пенсионным активам";
в подпункте 4) слова "об изменениях в чистых пенсионных активах" заменить словами "о прибылях и убытках по пенсионным активам";
в подпункте 5) слово "денег" заменить словами "денежных средств";
в подпункте 6) слово "собственном" исключить;
в приложении 1:
в таблице:
после строки "Нематериальные активы (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)" дополнить строками следующего содержания:
"Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
Инвестиционная недвижимость";
после строки "Операция "Обратное РЕПО" дополнить строкой следующего содержания:
"Производные финансовые инструменты";
строку "Деньги" после слова "Деньги" дополнить словами "и денежные эквиваленты";
в строке "Собственный капитал" слова "Собственный капитал" заменить словом "Капитал";
в строке "Нераспределенный доход (непокрытый убыток)" слова "Нераспределенный доход" заменить словами "Нераспределенная прибыль";
после строки "Кредиторская задолженность" дополнить строкой следующего содержания:
"Оценочные обязательства";
после строки "Операция "РЕПО" дополнить строкой следующего содержания:
"Производные финансовые инструменты";
в строке "Итого собственный капитал и обязательства" слово "собственный" исключить;
в приложении 2:
в названии слова "о доходах и расходах" заменить словами "о прибылях и убытках";
в таблице:
в строке "Доходы (убытки) от изменения стоимости торговых ценных бумаг и имеющихся в наличии для продажи (нетто)" слова "и имеющихся в наличии для продажи" исключить;
после строки "Доход от участия в капитале других юридических лиц" дополнить строками следующего содержания:
"Прибыль (убыток) за период
Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности";
в приложении 3:
в названии слова "Отчет о чистых пенсионных активах" заменить словами "Бухгалтерский баланс по пенсионным активам";
в таблице:
после строк "Требования по операциям "обратное РЕПО" и "Кредиторская задолженность по подоходному налогу от пенсионных выплат" дополнить строкой следующего содержания:
"Производные финансовые инструменты";
в приложении 4:
в названии слова "об изменениях в чистых пенсионных активах" заменить словами "о прибылях и убытках по пенсионным активам";
в приложении 5:
в названии слово "денег" заменить словами "денежных средств";
в таблице:
строки "Остаток денег на начало периода" и "Остаток денег на конец периода" после слова "денег" дополнить словами "и денежных эквивалентов";
приложение 6 изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 15 декабря 2004 года N 174
форма 6
Отчет об изменениях в капитале
_______________________________________________________
(полное наименование накопительного пенсионного фонда)
по состоянию на "___"______________ 200___года
(в тысячах казахстанских тенге)
Капитал родительской организации
Доля
мень-
шин-
ства
Итого
капи-
тал
Устав-
ный
капитал
Резерв-
ный
капитал
Прочие
резервы
Нераспре-
деленная
прибыль
(убыток)
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
Сальдо на
начало
предыдущего
периода
Изменения
в учетной
политике и
корректировка
ошибок
Пересчитан-
ное сальдо
на начало
предыдущего
периода
Переоценка
основных
средств
Изменение
стоимости
ценных бумаг,
имеющихся в
наличии для
продажи
Хеджирование
денежных
потоков
Прибыль
(убыток)
от прочих
операций
Прибыль
(убыток),
признанная/ый
непосредст-
венно в самом
капитале
Прибыль
(убыток)
за период
Всего прибыль
(убыток) за
период
Дивиденды
Эмиссия акций
(вклады и паи
учредителей)
Выкупленные
акции (вклады
и паи
учредителей)
Внутренние
переводы
в том числе:
изменение
накопленной
переоценки
основных
средств
формирование
резервного
капитала
Прочие
операции
Сальдо
на начало
отчетного
периода
Изменения
в учетной
политике и
корректировка
ошибок
Пересчитанное
сальдо на
начало
отчетного
периода
Переоценка
основных
средств
Изменение
стоимости
ценных бумаг,
имеющихся в
наличии для
продажи
Хеджирование
денежных
потоков
Прибыль
(убыток)
от прочих
операций
Прибыль
(убыток),
признанная/ый
непосредст-
венно в самом
капитале
Прибыль
(убыток)
за период
Всего прибыль
(убыток) за
период
Дивиденды
Эмиссия акций
(вклады и паи
учредителей)
Выкупленные
акции (вклады
и паи
учредителей)
Внутренние
переводы
в том числе:
изменение
накопленной
переоценки
основных
средств
формирование
резервного
капитала
Прочие
операции
Сальдо
на конец
отчетного
периода
Графы "Капитал родительской организации" и "Доля меньшинства"
заполняются при составлении консолидированной финансовой отчетности.
При составлении неконсолидированной финансовой отчетности или
отсутствии дочерних организаций накопительные пенсионные фонды