"Кене энцефалитінің алдын алу жөніндегі санитарлық-індетке қарсы (алдын-алу) іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2007 жылғы 11 маусымдағы N 357 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 9 шілдеде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4793 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 маусымдағы N 476 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.06.30 N 476 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 6-тармақшасына, 7-1 бабының 4-тармақшасына және 24-бабының 1-тармағына сәйкес жұқпалы, паразиттік аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған "Кене энцефалитінің алдын алу жөніндегі санитарлық-індетке қарсы (алдын-алу) іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары бекiтiлсiн.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау департаменттерінің басшылары (келісім бойынша) жыл сайын санитарлық-эпидемиологиялық қызмет мамандарын тарта отырып, кене энцефалитінің клиникасы, диагностикасы, емдеу, диспансерлеу және
алдын алу мәселелері жөнінде медициналық кадрларды даярласын.
3. Алматы, Шығыс Қазақстан облыстарының, Алматы қаласының денсаулық сақтау департаменттерінің басшылары (келісім бойынша):
1) медицина ұйымдарынан кене энцефалитін уақтылы тіркеуді, есептеуді, диагностикалауды, емханаға жатқызуды, емдеуді және ауырған адамдарды диспансерлеуді талап етсін;
2) кәсіби қауіп төнетін контингентті жоспарлы кене энцефалитіне қарсы алдын ала егуді жүргізсін;
4. Алматы, Шығыс Қазақстан облыстарының, Алматы қаласының мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау департаменттерiнiң (басқармаларының) басшылары:
1) басқа да мүдделі ведомстволармен ұйымдармен бірігіп кене энцефалитінің алдын алу жөніндегі іс-шаралардың перспективалық кешенді бағдарламаларын әзірлесін;
2) кене энцефалитімен ауыратындардың уақтылы тіркелуін, есепке алынуын, анықталуын, диагностикалануын, емделуге жатқызылуын және емдеуді бақылауды, ауырғандарды диспансерлік қадағалауды күшейтсін;
3) жыл сайын кене энцефалитіне қарсы профилактикалық егудің жоспарын жасасын;
4) халық арасында кене энцефалитінің алдын алу жөніндегі санитарлық-ағарту жұмыстарының тиімділігін және қол жететінділігін қамтамасыз етсін;

Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Организация и проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий по предупреждению клещевого энцефалита"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 июня 2007 года № 357. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2007 года № 4793. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от от 30 июня 2010 года № 476
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.06.2010 № 476.
В целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных, паразитарных заболеваний и в соответствии с подпунктом 6) статьи 7, подпунктом 4) статьи 7-1 и пунктом 1 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Организация и проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий по предупреждению клещевого энцефалита".
2. Руководителям департаментов здравоохранения областей, городов Астана, Алматы (по согласованию) проводить ежегодную подготовку медицинских кадров по вопросам клиники, диагностики, лечения, диспансеризации и профилактики клещевого энцефалита с привлечением специалистов санитарно-эпидемиологической службы.
3. Руководителям департаментов здравоохранения Алматинской, Восточно-Казахстанской областей, города Алматы (по согласованию):
1) потребовать от медицинских организаций обеспечения своевременной регистрации, учета, диагностики, госпитализации, лечения больных клещевым энцефалитом и диспансеризации переболевших;
2) проводить профилактическую плановую иммунизацию против клещевого энцефалита профессионально угрожаемым контингентам.
4. Руководителям департаментов (управлений) государственного санитарно-эпидемиологического надзора Алматинской, Восточно-Казахстанской областей, города Алматы:
1) разработать совместно с другими заинтересованными ведомствами, организациями перспективные комплексные программы мероприятий по профилактике клещевого энцефалита;
2) усилить контроль за своевременной регистрацией, учетом, выявлением, диагностикой, госпитализацией и лечением больных клещевым энцефалитом, диспансерным наблюдением за переболевшими;
3) ежегодно составлять планы профилактических прививок против клещевого энцефалита;
4) обеспечить доступность и эффективность санитарно-просветительной работы среди населения по профилактике клещевого энцефалита.

5. Шығыс Қазақстан, Алматы облыстары және Алматы қаласы санитарлық-эпидемиологиялық сараптама орталықтары, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Республикалық санитарлық-эпидемиологиялық станция" (бұдан әрі - РСЭС) мемлекеттік мекемесі басшылары:
1) кене энцефалитінің иммунобиологиялық диагностикасы;
2) кене энцефалиті вирусының антиденелерін анықтау үшін тест-жүйелердің қажетті мөлшерін қамтамасыз етсін.
6. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, көліктегі мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау департаменттерінің (басқармаларының) басшылары жыл сайын қаңтардың 25-не дейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетіне және РСЭС-ке осы бұйрықтың орындалуы бойынша ақпарат берілуін қамтамасыз етсін.
7. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (А.А.Белоног) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
8. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Ж.М.Мұхаметжанов) осы бұйрықтың ресми жариялануын қамтамасыз етсiн.
9. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
10. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
міндетін атқарушының
2007 жылғы 11 маусымдағы
N 357 бұйрығымен бекітілген
"Кене энцефалитінің алдын алу жөніндегі санитарлық-індетке қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары 1. Жалпы ережелер
1.«"Кене энцефалитінің алдын алу жөніндегі санитарлық-індетке қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары (бұдан әрі - Санитарлық ереже) орындалмаған жағдайда кене энцефалитінің пайда болуы мен таралу қаупін төндіретін санитарлық-індетке қарсы (алдын
алу) іс-шараларды ұйымдастыру мен жүргізуді белгілейді.
2. Осы Санитарлық ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) кене энцефалиті (көктем-жазғы кене энцефалиті) - табиғи-ошақты әсіресе орталық нерв жүйесін зақымдайтын жіті вирустық трансмиссиялық ауру. Флавивириде тегі, Флавивирус түріне жататын вирус кене энцефалитінің қоздырғышы болады.
2) тасымалдаушы - Ixodes, Dermacentor, Haemaphysalis кенелерінің түрлері;

5. Руководителям Государственного учреждения "Республиканская санитарно-эпидемиологическая станция" Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - РСЭС), Центров санитарно-эпидемиологической экспертизы Алматинской, Восточно-Казахстанской областей и города Алматы обеспечить:
1) иммунологическую диагностику клещевого энцефалита;
2) достаточный запас тест-систем для определения антител к вирусу клещевого энцефалита.
6. Руководителям департаментов (управлений) государственного санитарно-эпидемиологического надзора областей, городов Астана, Алматы, на транспорте обеспечить направление информации по выполнению настоящего приказа ежегодно к 25 января в Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан и РСЭС.
7. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Белоног А.А.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
8. Департаменту организационно-правового обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Мухамеджанов Ж.М.) направить настоящий приказ на официальное опубликование.
9. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
10. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены приказом
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 июня 2007 года N 357
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Организация и проведение санитарно-противоэпидемических
(профилактических) мероприятий по предупреждению клещевого энцефалита"
1. Общие положения
1. Санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Организация и проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий по предупреждению клещевого энцефалита" (далее - Санитарные правила) регламентирует организацию и проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий, несоблюдение которых создает угрозу жизни или здоровью человека, а также угрозу возникновения и распространения клещевого энцефалита.
2. В настоящих Санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) клещевой энцефалит (клещевой весенне-летний энцефалит) - природно-очаговое трансмиссивное острое вирусное заболевание с преимущественным поражением центральной нервной системы. Возбудителем является вирус клещевого энцефалита, который относится к роду флавивирусов, семейство Флавивириде;
2) переносчики - клещи родов Ixodes, Dermacentor, Haemaphysalis;

3) трансмиссивтік аурулардың табиғи ошағы - кенелер мен жәндіктердің шағуы арқылы берілетін аурулармен ауыратын жабайы аңдары бар шектелген аумақ;
4) трансмиссивтік аурулар - тасымалдаушылардың (жәндіктер, кенелер) шағуы арқылы берілетін аурулар;
5) эндемиялық аумақ -  ауру тіркелетін аумақ;
6) акарицидтік өңдеу - кенеге қарсы өңдеу.
7) иммуноглобулиндер - жұқпалы аурулардың шұғыл алдын алу және емдеу мақсатында адамның және жануардың қан сарысуынан дайындалған препараттар;
8) инсектицидтер (акарицидтер) - жәндіктер мен кенелерді жою үшін пайдалынылатын химиялық құралдар (препараттар);
9) акарицидтік іс-шаралар - жәндіктер мен кенелер арқылы берілетін жұқпалы және паразиттік аурулардың таралуын болдырмауға бағытталған шаралар
2. Санитарлық-індетке қарсы (алдын алу) іс-шаралар
3. Кене энцефалитімен ауыратындарды анықтауды медициналық көмекке жүгіну кезінде медициналық қызметкерлер жүзеге асыруға тиіс.
4. Кене энцефалитінің барлық жағдайлары және осы ауруға күдіктілер анықталған жеріндегі денсаулық сақтау ұйымдарында тіркеледі.
5. Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде N 2412 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы халқының арасындағы жұқпалы және паразиттік ауруларды тіркеу мен есепке алу ережесін және Қазақстан Республикасындағы тіркеу мен есепке алуға жататын халқының арасындағы жұқпалы және паразиттік ауруларының тізбесін
бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 26 маусымдағы  N 479 бұйрығына сәйкес медицина ұйымдары кене энцефалиті жағдайына және осы ауруға күдіктілер болғанда аумақтық мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау қызметі органдарына белгіленген тәртіппен жедел хабарлама беруі тиіс.
6. Кене энцефалитімен ауыратындар неврологиялық саладағы емханада емделуі тиіс.
7. Медицина ұйымдары кене энцефалитінің жағдайлары, сонымен қатар кене шағуынан зардап шеккен барлық адамдарды уақтылы тіркеуді және есептеуді; диагностикалауды, емханаға жатқызуды, кене энцефалитімен ауыратындарды емдеуді және осы аурумен ауырғандарды
диспансерлеуді жүргізуі тиіс.
8. Учаскелік невропатологтар кене энцефалитімен ауырғандардың денсаулығына байланысты екі және одан астам жыл бойы бақылауға тиіс.
9. Медицина ұйымдары кәсіби қауіп төнетін контингентті кене энцефалитіне қарсы жоспарлы профилактикалық егулерді жүргізуі тиіс.

3) природный очаг трансмиссивного заболевания - ограниченная территория, на которой отмечаются заболевания диких животных, передающиеся через укусы насекомых и клещей;
4) трансмиссивное заболевание - заболевание, передающееся через укусы переносчиков (насекомые, клещи);
5) эндемичная территория - территория, где регистрируется заболеваемость;
6) акарицидные обработки - обработки против насекомых и клещей;
7) иммуноглобулины - препараты, изготовленные из сыворотки крови человека и животных, применяемые с целью экстренной профилактики и лечения инфекционных заболеваний;
8) инсектициды (акарициды) - средства (препараты) химической природы, используемые для уничтожения насекомых и клещей;
9) акарицидные мероприятия - меры, направленные на предотвращения распространения паразитарных заболеваний, передаваемые через насекомых и клещей.
2. Санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия
3. Выявление больных клещевым энцефалитом должно осуществляться медицинскими работниками при обращении за медицинской помощью.
4. Все случаи клещевого энцефалита и подозрения на это заболевание подлежат регистрации организациями здравоохранения по месту их выявления.
5. На случай клещевого энцефалита или подозрения на это заболевание медицинские организации должны направить экстренное извещение в установленном порядке в территориальный государственный орган санитарно-эпидемиологической службы, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 июня 2003 года N 479 "Об утверждении Правил регистрации и учета инфекционных и паразитарных заболеваний среди населения Республики Казахстан и перечня инфекционных и паразитарных заболеваний среди населения, подлежащих регистрации и учету в Республике Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистраций нормативных правовых актов под N 2412.
6. Лечение больных клещевым энцефалитом должно проводиться в условиях стационара неврологического профиля.
7. Медицинские организации должны проводить своевременную регистрацию и учет случаев клещевого энцефалита, а также всех лиц, пострадавших от укусов клещей, диагностику, госпитализацию, лечение больных клещевым энцефалитом и диспансеризацию переболевших этим заболеванием.
8. Наблюдение за переболевшими клещевым энцефалитом должно проводиться участковым невропатологом в течение двух лет и более в зависимости от состояния здоровья.
9. Медицинские организации должны проводить профилактическую плановую иммунизацию против клещевого энцефалита профессионально угрожаемым контингентам.

10. Кене энцефалитіне қарсы адам иммуноглобулинін (бұдан әрі - иммуноглобулин) және кене энцефалитіне қарсы вакцинаны (бұдан әрі - вакцина) егу осы препараттардың қоса берілген нұскаулықтары талаптарына сәйкес жүргізілуі тиіс.
11. Кене шағуынан кейін медициналық көмекке жүгінген адамдарға иммуноглобулинмен серопрофилактика жүргізілуі тиіс. Иммуноглобулиннің профилактикалық әсері кене шаққаннан үш күннен кейін төмендейді.
12. Кене шаққан адамдарды бақылауды кене шаққаннан кейін үш апта бойы учаскелік невропатолог жүргізеді.
13. Аумақтағы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдары кене энцефалиті жағдайына шұғыл шұғыл хабарлама алғаннан кейін немесе осы ауруға күдікті жағдайда кезектен тыс хабарлама Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық комитетіне беруі тиіс.
14. Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызметі органдарының мамандары кене энцефалитінің жағдайына эпидемиологиялық тексерістер және жұқтырылған жер аумағында энтомологиялық тексерістер жүргізуі тиіс.
15. "Жұқпалы ауру ошағын эпидемиологиялық тексеру картасына" (N 328/у нысан) эпидемиологиялық тексерістің қорытындысы енгізілуі тиіс.
16. Аумақтағы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдары:
1) осы аурудың табиғи ошақтарында орналасқан елді мекендер және сауықтыру мекемелерінде кене энцефалитіне мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау жүргізуі (Осы Санитарлық ережеге қосымша);
2) кене энцефалитін жұқтыру тәуекелі жоғары учаскені және контингентті айқындау үшін аумақты эпидемиологиялық бағалау жүргізуі;
3) кене энцефалитін жұқтырған жерлер туралы көпжылдық (соңғы 5-10 жыл) деректерді талдауды жүзеге асыруға және жылына бір реттен кем емес халықты жоспарлы эпидемиологиялық тексеруді жүргізуі;
4) "Жұқпалы аурудың ошағын эпидемиологиялық тексеру картасы" (328-у есепке алу нысаны) көшірмесін әрбір кене энцефалиті ауруының жағдайын эпидемиологиялық тексеруден кейін "Республикалық санитарлық-эпидемиологиялық станция" мемлекеттік мекемеге және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық комитетіне ұсынуға;
5) емдеу-алдын алу шараларының уақтылы және сапалы жүргізілуін бақылауға;

10. Введение вакцины против клещевого энцефалита (далее - вакцина) и иммуноглобулина человека против клещевого энцефалита (далее - иммуноглобулин) должно проводиться в соответствии с требованиями прилагаемой к этим препаратам инструкции.
11. Лицам, обратившимся за медицинской помощью после укуса клеща должна проводиться серопрофилактика иммуноглобулином. Профилактический эффект иммуноглобулина снижается через три дня после укуса клеща.
12. Наблюдение за лицами, пострадавшими от укусов клещей должно проводиться участковым невропатологом в течение трех недель после укуса клеща.
13. Государственные органы санитарно-эпидемиологической службы на соответствующих территориях при получении экстренного извещения на случай клещевого энцефалита или подозрения на это заболевание должны представить внеочередное донесение в Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
14. Специалисты государственных органов санитарно-эпидемиологической службы должны проводить эпидемиологическое обследование случая клещевого энцефалита и энтомологическое обследование территории предполагаемого места заражения.
15. Результаты эпидемиологического обследования должны заноситься в "Карту эпидемиологического обследования очага инфекционного заболевания" (форма 328/у).
16. Государственные органы санитарно-эпидемиологической службы на соответствующих территориях должны:
1) проводить государственный санитарно-эпидемиологический надзор за клещевым энцефалитом в населенных пунктах и оздоровительных организациях, расположенных в природных очагах этого заболевания (приложение к настоящим Санитарным правилам);
2) проводить эпидемиологическую оценку территории для установления участков и контингентов повышенного риска заражения клещевого энцефалита;
3) осуществлять анализ многолетних данных (за последние 5-10 лет) о местах заражения клещевого энцефалита и проводить не менее одного раза в год плановое эпидемиологическое обследование населения;
4) представлять копию "Карты эпидемиологического обследования очага инфекционного заболевания" (форма 328/у) на каждый случай заболевания клещевым энцефалитом по окончании эпидемиологического обследования в Государственное учреждение "Республиканская санитарно-эпидемиологическая станция" Министерства здравоохранения Республики Казахстан и Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
5) контролировать своевременность учета и полноты охвата лиц, подлежащих плановой иммунизации против клещевого энцефалита;

6) вакцинаға және иммуноглобулинге қажеттілікке тапсырысты уақтылы беруді және бұдан әрі олардың тасымалдануын, сақталуын және қолдануын бақылауды қамтамасыз етуге;
7) қызметі кене энцефалитінің табиғи ошағында болумен байланысты ұйымдарды, олардың арнайы киімдермен және репеленттермен қамтамасыз етілуін бақылауға;
8) кенеге қарсы іс-шараларды және кенені - кене энцефалитінің тасымалдаушыларын бақылауды жүргізу жұмыстарының тиісті көлемін орындау үшін энтомологтар мен  энтомологтар көмекшілерінің бос лауазымдарын жеке тұлғалармен толықтыру жөнінде шаралар қабылдауға;
9) иксодтық кенелер - кене энцефалиті тасымалдаушылардың саны және фенологиясы, түрлік құрамы, таралуын зерделеуді жүргізуге;
10) кене - кене энцефалитінің тасымалдаушыларымен күресу іс-шараларын ұйымдастыруды және әдістемелік басшылық етуді, олардың тиімділігін бақылауды қамтамасыз етуге;
11) халықтың баратын кене энцефалитінің табиғи ошағы аумағында ескертетін қалқаншалар ілінуі және кене энцефалитінің профилактикасы туралы парақшалар таратылуы тиіс.
17. Жоспарлы профилактикалық егуге халықтың кәсіби қауіп төнетін контингенті, кене энцефалитінің табиғи ошағында жұмыс істейтін, кез келген маман иесі жатады. Ұйымдардың басшылары аумақтық мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызметі органдарына
жоспарлы профилактикалық егуге жататын мамандар тізімін беруі тиіс.
18. Кене энцефалитінің табиғи ошағы аумағында жұмыс істейтін мамандар арнайы қорғаныш киімдермен, репеллентермен және басқа да жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілуі тиіс.
19. Кене энцефалитінің табиғи ошағындағы ересектер мен балаларға арналған сауықтыру ұйымдары мен басқада объектілер, кене энцефалиті бойынша эпидемиологиялық қолайлы немесе кенелерден тазартылған аумақтар мен учаскелерге орналастырылуы тиіс.
20. Ересектер мен балаларға арналған сауықтыру ұйымдарының басшылары демалушылардың келуіне дейін 50-100 метр радиуста ұйымның тазалап абаттандыруы тиіс. Аумақты тазалау мен абаттандыру жүйесі орманды санитарлық кесу, теректерді қысқарту, кепкен шабақтар мен ағаштарды алып тастау, шөптерді шабу, бұталарды сиректету мен қию, тұрмыстық, құрылыстық және өсімдіктер қоқыстарын жою, тұрғын және қосалқы бөлмелерге, су көздеріне, демалыс орындарына, спорт алаңдарына баратын орман жолдарын тазалауы және кеңейтуі тиіс.

6) обеспечить своевременность подачи заявок на потребность в вакцине и иммуноглобулине и дальнейший контроль за их транспортировкой, хранением и использованием;
7) осуществлять контроль за организациями, связанными в своей деятельности с пребыванием в природных очагах клещевого энцефалита, их обеспеченностью специальной одеждой и репеллентами;
8) принять меры по укомплектованию физическими лицами вакантных должностей энтомологов и помощников энтомологов для выполнения необходимого объема работ по проведению наблюдений за клещами - переносчиками клещевого энцефалита и санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий;
9) проводить изучение распространения, видового состава, фенологии и численности иксодовых клещей - переносчиков клещевого энцефалита;
10) обеспечить организацию и методическое руководство мероприятиями по борьбе с клещами-переносчиками клещевого энцефалита, контроль за их эффективностью;
11) обеспечить вывеску предупреждающих щитов и распространение листовок по профилактике клещевого энцефалита в посещаемых населением местностях на территориях природных очагов клещевого энцефалита.
17. Плановой профилактической иммунизации подлежит профессионально угрожаемый контингент населения, к которому относятся лица любых профессий, работа которых связана с пребыванием в природном очаге клещевого энцефалита. Руководители организаций должны представить в государственный орган санитарно-эпидемиологической службы на соответствующих территориях список специалистов, подлежащих плановой профилактической иммунизации.
18. Специалисты, работающие на территории природного очага клещевого энцефалита должны быть обеспечены защитной специальной одеждой, репеллентами и другими средствами индивидуальной защиты.
19. Оздоровительные организации для детей и взрослых и другие объекты в зоне природного очага клещевого энцефалита, должны быть размещены на эпидемиологически благополучных по клещевому энцефалиту территориях или участках, освобожденных от клещей.
20. Руководители оздоровительных организаций для детей и взрослых перед началом заезда отдыхающих должны проводить расчистку и благоустройство территории организаций, а также вокруг него в радиусе 50-100 метров. Система расчистки и благоустройства территории должны включать санитарную рубку леса, обрезание деревьев, удаление сухостоя и валежника, скашивание травы, разреживание и обрезку кустарника, уничтожение свалок бытового, строительного и растительного мусора, расчистку и расширение лесных дорожек к жилым и подсобным помещениям, к водным источникам, местам отдыха, спортивным площадкам.

21. Сауықтыру ұйымдарының басшылары объектілердің абаттандырылған жағдайын маусым бойына ұстауы қажет.
22. Ересектер мен балаларды сауықтандыратын ұйымдар орналасқан жерлерде, кәсіби қауіп төнетін контингенттің тұрғылықты болатын жерлерде, демалыс және туризм базаларында, бау-бақша кооперативтерінде, кене энцефалиті жұқтырылған орман массив учаскелерінде, сондай-ақ халықтың шаруашылық - тұрмыстық және басқа да мақсаттармен барғанда кене энцефалитін жұқтыратын кенемен күресу санитарлық-індетке (алдын алу) іс-шараларын жүргізуі тиіс.
23. Акарицидтік өңдеу жүргізу үшін Қазақстан Республикасының Ветеринарлық препараттардың мемлекеттік тізімінде тіркелген инсектицидтік заттар пайдаланылуы тиіс.
24. Объектіні кене қоныстануына энтомологиялық тексерістен кейін мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарының мамандары акарицидтік шараларды жүргізу мерзімдері мен тәсілдерін, олардың тиімділігін айқындауға тиіс.
"Кене энцефалитінің алдын алу жөніндегі
санитарлық-індетке қарсы (профилактикалық)
іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу"
санитарлық-эпидемиологиялық
ережесі мен нормаларына қосымша
Кене энцефалитінің табиғи ошақтары орналасқан
аумақтар тізбесі
1. Алматы облысы
1) Талғар ауданы,
2) Еңбекшіқазақ ауданы,
3) Қарасай ауданы,
4) Райымбек ауданы,
5) Алакөл ауданы,
6) Ақсу ауданы,
7) Сарқан ауданы,
8) Кербұлақ ауданы,
9) Ескелді ауданы,
10)Ұйғыр ауданы,/
11) Талдықорған, Текелі қалаларының маңы
2. Шығыс Қазақстан облысы
1) Глубокий ауданы,
2) Зырян ауданы,
3) Қатон-Қарағай ауданы,
4) Ұлан ауданы,
5) Шемонайха ауданы,
6) Өскемен, Зырян, Риддер қалаларының маңы
3. Алматы қаласы (маңы).

21. Руководители оздоровительных организаций должны поддерживать благоустроенное состояние объекта в течение всего сезона.
22. Санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия по борьбе с клещами должны проводиться в местах размещения оздоровительных организаций для детей и взрослых, в местах постоянного пребывания профессионально угрожаемых контингентов, баз отдыха и туризма, садово-огороднических кооперативов, на участках лесных массивов, где происходят заражения клещевого энцефалита, а также в наиболее часто посещаемых населением местностях с хозяйственно-бытовыми и другими целями.
23. Для проведения акарицидных обработок должны применяться инсектицидные средства, зарегистрированные в Государственном реестре ветеринарных препаратов Республики Казахстан.
24. Сроки и способы проведения акарицидных мероприятий, их эффективность должны устанавливаться специалистами государственных органов санитарно-эпидемиологической службы после энтомологического обследования объекта на заселенность клещами.
Приложение
к санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам
"Организация и проведение
санитарно-противоэпидемических
(профилактических) мероприятий
по предупреждению клещевого энцефалита"
Перечень территорий,
располагающихся в природных очагах клещевого энцефалита
1. Алматинская область:
1) Талгарский район,
2) Енбекшиказахский район,
3) Карасайский район,
4) Раимбекский район,
5) Алакольский район,
6) Аксуский район,
7) Саркандский район,
8) Кербулакский район,
9) Ескельдинский район,
10) Уйгурский район,
11) окрестности городов Талдыкорган, Текели.
2. Восточно-Казахстанская область:
1) Глубоковский район,
2) Зыряновский район,
3) Катон-Карагайский район,
4) Уланский район,
5) Шемонаихинский район,
6) окрестности городов Усть-Каменогорск, Зыряновск, Риддер.
3. город Алматы (окрестности).