Әйелдердің еңбегін қолдануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін және оларды жүкті қолмен көтеру және алып жүруінің шекті нормасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2007 жылғы 31 шілдедегі N 186-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 5 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4916 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011 жылғы 25 қарашадағы № 418-ө бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011.11.25 № 418-ө (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің  16-бабы 20) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Әйелдердің еңбегін қолдануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімі;
2) Әйелдердің жүкті қолмен көтеру және алып жүруінің шекті нормалары бекітілсін.
2. "Әйелдер еңбегін қолдануға тыйым салынатын еңбек жағдайы ауыр және зиянды өндірістердің, мамандықтар мен жұмыстардың тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3443 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық және басқа да мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері Бюллетенінде 2005 жылғы маусымда, N 15, 101 бетте жарияланған, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 15 ақпандағы  N 44-ө бұйрығының күші жойылған деп танылсын.
3. Еңбек және халықты жұмыспен қамту департаменті (С.С.Әбденов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және кейіннен белгіленген заңнамалық тәртіппен баспасөз құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр А.М.Құрмановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
"Келісілген"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2007 жылғы 31 шілде
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрдің міндетін атқарушының
2007 жылғы 31 шілдедегі N 186-ө
бұйрығымен бекітілген
Әйелдердің еңбегін қолдануға тыйым салынатын жұмыстардың
ТІЗІМІ 1-тарау. Металл өңдеу $1. Құю жұмыстары
1. Ваграншы
2. Қолмен шығарумен айналысатын қорытпаны шығарып алушы

Об утверждении Списка работ, на которых запрещается применение труда женщин, предельных норм подъема и перемещения вручную тяжести женщинами
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 июля 2007 года № 186-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 сентября 2007 года № 4916. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 ноября 2011 года № 418-ө
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 25.11.2011 № 418-ө.
В соответствии с подпунктом 20) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые:
1) Список работ, на которых запрещается применение труда женщин;
2) Предельные нормы подъема и перемещения вручную тяжести женщинами.
2. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 февраля 2005 года N 44-п "Об утверждении Списка производств, профессий на тяжелых физических работах и работах с вредными (особо вредными), опасными (особо опасными) условиями труда, на которых запрещается применение труда женщин", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3443, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных и иных государственных органов Республики Казахстан N 15, июнь 2005 г., ст. 101.
3. Департаменту труда и занятости населения (Абденов С.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в периодических изданиях в установленном законодательством порядке.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Курманова А.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра
"Согласовано"
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
31 июля 2007 года
Утвержден
приказом и.о. Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 июля 2007 года N 186-п
СПИСОК
работ, на которых запрещается применение труда женщин
Глава 1. Металлообработка
§ 1. Литейные работы
1. Вагранщик
2. Выбивальщик отливок, занятый на ручной выбивке

3. Шихтаны қолмен тиеумен айналысатын вагранкалар мен пештерге шихта толтырушы
4. Қорытпаны қайнатушы
5. Металды құюшы
6. Пневматикалық құралдарда жұмыс істейтін кесуші
7. Металдар мен балқымаларды қорытушы
8. Конвейерге ыстық қорытпа ілумен және тоннельдердегі құю цехтарында жабдықтарға қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын жұмысшылар
$2. Дәнекерлеу жұмыстары
9. Жабық ыдыстарда (цистерналарда, қазандарда және т.б.), сондай-ақ биіктігі 10 метрден асатын байланыстың биік құрылыстарында (мұнараларда, діңгектерде) және жоғары өрмелейтін жұмыстарда қолмен атқарылатын газбен және электрмен дәнекерлеуші
$3. Қазандық, салқынмөртабандық, сым тарту
және сығу жұмыстары
10. Қол жұмысымен айналысатын сығушы
11. Қазандықшы
12. Пневматикалық қол аспаптары жұмысында істейтін нақыштаушы
$4. Ұсталық-престеу және термиялық жұмыстар
13. Ыстық жұмыстарда істейтін құрсаушы
14. Металл жылытушы (дәнекерлеуші)
15. Диаметрі 10 мм асатын сымнан серите орау кезінде ыстық жұмыстарда істейтін серіппеші
16. Ыстық күйінде шығыршықты домалатумен айналысушы
17. Ыстық металды өңдеумен айналысатын рессоршы
$5. Металл қаптау және сырлау
18. Кессон-бактардың ішкі саңлауларын бітеумен айналысатын саңлау бітеуші
19. Ыстықтай тәсілмен (гальвандық емес) қорғасындаумен ұдайы айналысушы қорғасындаушы
$6. Слесарлық және слесарлық құрастыру жұмыстары
20. Діріл әсері қолға берілетін пневматикалық аспаптармен жұмыс істейтін бұрандашы-пневматик
21. Ыстық прокаттау, өрнектеу, эмальдау, кабель өндірісінде органикалық кремний лактарын қолданып айыру, қорғасындау цехтары мен бөлімшелерінде жабдықтарды реттеумен айналысатын жөндеуші слесарь
$7. Қорғасынмен жұмыс
22. Қорытумен, ағызумен, прокаттаумен, тартумен, қалыптасумен, қорғасын бұйымдарымен, кабельдерді қорғасындаумен және қорғасын аккумуляторларды дәнекерлеумен айналысатын жұмысшылар
2-тарау. Құрылыс, монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстары
23. Игіш қол станоктары мен қайшыларды қаңқа тіректерді қолмен орнатумен айналысатын арматуршы
24. Асфальт бетондаушы
25. Қайнатушы-асфалытаушы
26. Гидромониторшы
27. Жер үңгіп-қазушы
28. Тас қашаушы
29. Тас қалаушы
30. Су астындағы камерада (кессон) жұмыс істейтін аппаратшы, жер қазушы, слесарь, электрмонтаждаушы
31. Орамдалған жабынды және жеке материалдармен істейтін шатыршы
32. Болат жабындымен істейтін шатыршы
33. Автогудронаттар машинисі
34. Автогрейдер машинисі
35. Бетон-сорғы қондырғысының машинисі
36. Битум ерітетін жылжымалы қондырғы машинисі
37. Бульдозер машинисі
38. Грейдер-элеватор машинисі
39. Жылжымалы асфальт-бетон араластырғыш машинисі

3. Завальщик шихты в вагранки и печи, занятый загрузкой шихты вручную
4. Заварщик отливок
5. Заливщик металла
6. Обрубщик, занятый на работах с пневмоинструментом
7. Плавильщик металла и сплавов
8. Рабочие, занятые подвеской горячего литья на конвейере и обслуживанием и ремонтом оборудования в тоннелях литейных цехов.
§ 2. Сварочные работы
9. Газосварщик и электросварщик ручной сварки, работающие в цехах, в закрытых емкостях (цистернах, котлах), а также на высотных сооружениях связи (башнях, мачтах) свыше 10 метров и верхолазных работах.
§ 3. Котельные, холодноштамповочные, волочильные
и давильные работы
10. Давильщик, занятый на работах вручную
11. Котельщик
12. Чеканщик, занятый на работах ручным пневматическим инструментом
§ 4. Кузнечно-прессовые и термические работы
13. Бандажник, занятый на горячих работах
14. Нагревальщик (сварщик) металла
15. Пружинщик, занятый на горячих работах при навивке пружин из проволоки диаметром свыше 10 миллиметров
16. Раскатчик, занятый раскаткой колец в горячем состоянии
17. Рессорщик на обработке горячего металла.
§ 5. Металлопокрытия и окраска
18. Герметизаторщик, занятый герметизацией внутри кессон-баков
19. Освинцевальщик, постоянно занятый освинцеванием горячим способом (негальваническим).
§ 6. Слесарные и слесарно-сборочные работы
20. Сверловщик-пневматик, выполняющий работу пневоинструментом, передающим вибрацию на руки работающим.
21. Слесарь-ремонтник, занятый наладкой оборудования в цехах и отделениях: горячепрокатных, травильных, эмалировочных, изолирования с применением кремнийорганических лаков, освинцевания в кабельном производстве.
§ 7. Работы со свинцом
22. Рабочие, занятые на выплавке, отливке, прокатке, протяжке, штамповке, свинцовых изделий, освинцевании кабелей и пайке свинцовых аккумуляторов.
Глава 2. Строительные, монтажные и ремонтно-строительные работы
23. Арматурщик, занятый на ручной установке каркасов, ручных гибочных станках и ножницах.
24. Асфальтобетонщик
25. Асфальтобетонщик-варильщик
26. Гидромониторщик
27. Землекоп-проходчик
28. Камнетес
29. Каменщик
30. Кессонщик, кессонщик-аппаратчик, кессонщик-проходчик, кессонщик-слесарь, кессонщик-электромонтажник
31. Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучного материала
32. Кровельщик по стальным кровлям
33. Машинист автогудронатора
34. Машинист автогрейдера
35. Машинист бетоно-насосной установки
36. Машинист битумоплавильной передвижной установки
37. Машинист бульдозера
38. Машинист грейдер-элеватора
39. Машинист смесителя асфальтобетона передвижного

40. Асфальт-бетон төсегіш машинисі
41. Бір ожауы экскаватор машинисі, роторлы экскаватор машинисі
42. Двигателі іштен жанатын жылжымалы электрмен дәнекерлеу агрегатының машинисі
43. Болат және темір-бетон құрылғыларын монтаждауда биікте және жоғары өрмелейтін жұмыстармен айналысатын монтажшы
44. Биікте жұмыс істейтін антеннашы-байланыс монтажшысы
45. Пештерді ыстықтай жөндеумен және қазанға отын жағумен айналысатын отқа төзімді жұмысшы
46. Өнеркәсіптік темір-бетон құбырларын төсейтін құбыр төсеуші
47. Қорғасынмен дәнекерлеуші
48. Өнеркәсіптік кірпіш құбырларын төсейтін құбыр төсеуші
3-тарау. Тау-кен жұмыстары
49. Кен өндіру өнеркәсібінің жерасты құрылыстарын салуда қара жұмыспен айналыспайтын жұмысшылар мен мамандар, сондай-ақ әйелдер үшін бекітілген жұмыс күші нормалары шегінен аспайтын қара жұмыспен айналысатын жұмысшылар мен мамандардың жұмысынан басқа барлық жерасты жұмыстары
50. Қара жұмыспен айналыспайтын жұмысшылар мен мамандар, сондай-ақ әйелдер үшін бекітілген жұмыс күші нормалары шегінен аспайтын қара жұмыспен айналысатын жұмысшылар мен мамандардың жұмысынан басқа ашық кен жұмыстары және жұмыс істеп тұрған және салынып жатқан шахталар мен кеніштердің үсті, байыту, агломераттау, брикеттеу жұмыстары
$1. Кен және күрделі тау-кен жұмыстарының
жалпы мамандықтары
51. Скважина бұрғылаушысы, бұрғылау станогының машинисі, шпур бұрғылаушысы
52. Қопарғыш, қопару жұмыстарындағы тау-кен жұмысшысы
53. Өрттің алдын алу және сөндіру жөніндегі тау-кен жұмысшысы
54. Шахтаға бекіту материалдарын жеткізуші
55. Бұрғылау қондырғысының машинисі, бұрғылау қондырғысы машинисінің көмекшісі
56. Бекітуші
57. Ұста-бұрғы майлаушы
58. Тиеу машинасының машинисі
59. Шахта оқпандарына өн бойымен толық бұрғылау жөніндегі қондырғы машинисі
60. Машинист, машинист көмекшісі, ауыр өзі жүретін және көлік машиналарының жүргізушісі (ауыр жүк автомобильдері, өзі жүк түсіретін автомобильдер, жер қазатын машиналар, экскаватор, трактор, бульдозерлер)
61. Вагонеткаларды қолмен жылжытып сырғытумен айналысатын аударушы
62. Қазба жүргізуші
63. Ствол орнатушы
64. Тазалаушы
$2. Байыту, агломерация, брикеттеудің
жалпы мамандықтары
65. Сазбалшық өндірісінде ыстықтай күйдірілген күйде ұсатумен, брикеттеумен айналысатын ұсатушы
66. Сынап өндіруде шикізатпен материалдарды күйдірумен айналысатын күйдіруші
67. Байыту және ұнтақтау-сұрыптау фабрикаларының, кеніштердің, шахталар мен металлургия кәсіпорындарының жұмысты атқару кезінде шаң-тозаң шығаратын, 10 процент және одан да астам қос қышқылды кремний түзілетін қара, түсті және сирек металдарды, балқыма шпатын және көмірді ұнтақтау, ұсақтау майдалау және шихтілеу жөніндегі жұмыстармен айналысатын жұмысшылар мен шеберлер

40. Машинист укладчика асфальтобетона
41. Машинист экскаватора одноковшевого, машинист экскаватора роторного
42. Машинист электросварочного передвижного агрегата с двигателем внутреннего
сгорания
43. Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций при работе на высоте и верхолазных работах
44. Монтажник связи-антенщик, занятый работой на высоте
45. Огнеупорщик, занятый на горячем ремонте печей и топок котла
46. Трубоклад промышленных железобетонных труб
47. Паяльщик по свинцу (свинцовопаяльщик)
48. Трубоклад промышленных кирпичных труб.
Глава 3. Горные работы
49. Подземные работы в горно-добывающей промышленности, на строительстве подземных сооружений, за исключением, работников и специалистов, не выполняющих физических работ, а также работников и специалистов, выполняющих физические работы в пределах установленных норм по физическим нагрузкам для женщин.
50. Открытые горные работы и поверхность действующих и строящихся шахт и рудников, обогащение, агломерация, брикетирование, за исключением, работников и специалистов, не выполняющих физических работ, а также работников и специалистов, выполняющих физические работы в пределах установленных норм по физическим нагрузкам для женщин.
§ 1. Общие профессии горных и горнокапитальных работ
51. Бурильщик скважин, машинист бурового станка, бурильщик шпуров
52. Взрывник, горнорабочий на взрывных работах
53. Горнорабочий по предупреждению и тушению пожаров
54. Оставщик крепежных материалов в шахту
55. Машинист буровой установки, помощник машиниста буровой установки
56. Крепильщик
57. Кузнец-бурозаправщик
58. Машинист погрузочной машины
59. Машинист установки по бурению стволов шахт полным сечением
60. Машинист, помощник машиниста, водитель тяжелых самоходных и транспортных машин (большегрузные автомобили, автосамосвалы, землеройные машины, экскаваторы, тракторы, бульдозеры)
61. Опрокидчик, занятый ручной подкаткой и откаткой вагонеток
62. Проходчик
63. Стволовой
64. Чистильщик.
§ 2. Общие профессии обогащения, агломерации, брикетирования
65. Дробильщик, занятый на дроблении горячего пека в производстве глинозема, в брикетировании.
66. Обжигальщик, занятый ведением процесса обжига сырья и материалов в производстве ртути.
67. Рабочие и мастера обогатительных и дробильно-сортировочных фабрик, рудников, шахт и металлургических предприятий, занятые на работах по дроблению, измельчению, помолу и шихтовке руд черных, цветных и редких металлов, плавикового шлака и угля, при которых образуется пыль, содержащая 10 процентов и более свободной двуокиси кремния.

68. Қорғасын байыту цехтарында істейтін жұмысшылар
4-тарау. Геологиялық барлау және
топографиялық-геодезиялық жұмыстар
69. Қопарғыш
70. Геодезиялық белгілерді құрастырушы
71. Дала жағдайында жұмыс істейтін кезекші және жабдықтарды жөндеу жөніндегі электр слесары
5-тарау. Скважиналарды бұрғылау
72. Мұнай мен газды пайдалану және барлау скважиналарын бұрғылайтын бұрғылаушы
73. Мұнара құрастырушы, мұнара құрастырушы-дәнекерлеуші, мұнара құрастырушы электр монтері
74. Бұрғылау қондырғысының машинисі
75. Скважинаны цементтеу жөніндегі машинист
76. Цементтеу агрегатының моторисі
77. Цемент-құм араластырғыш агрегат моторисі
78. Құбырларды престеуші
79. Мұнай мен газ (бірінші және екінші) пайдалану және барлау скважиналарын бұрғылайтын бұрғылаушы көмекшісі
80. Бұрғылау қондырғысы (бірінші және екінші) машинисінің көмекшісі
81. Қолмен ерітінді әзірлеумен айналысатын бұрғылау ерітіндісін әзірлеуші
82. Бұрғылау жабдықтарын жөндеумен айналысатын жөндеуші слесарь
83. Тікелей бұрғылаумен айналысатын бұрғыларға қызмет көрсету жөніндегі слесарь
84. Бұрғы құлыптарын орнатушы
85. Технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр монтері және электр жабдықтарына қызмет көрсететін электр монтері
6-тарау. Мұнай және газ өндіру
86. Теңізде жүзетін бұрғылау агрегатының бұрғылаушысы
87. Скважиналарды күрделі жөндеуден өткізетін бұрғылаушы
88. Парафиннен тазартатын жылжымалы бу қондырғысының машинисі
89. Жылжымалы компрессор машинисі
90. Көтергіш машинисі
91. Жуу агрегатының машинисі
92. Қат-қабат қыртыстарды гидравликалық тәсілмен жару операторы
93. Скважиналарды жер астында жөндеуші оператор
94. Скважиналарды күрделі және жер астында жөндеуге дайындау жөніндегі оператор
95. Скважиналарды химиялық өңдеу жөніндегі оператор
96. Теңізде жүзетін бұрғылау агрегаты бұрғылаушысының көмекшісі
97. Скважиналарды күрделі жөндеу бұрғылаушысының көмекшісі
98. Жер астында мұнай өндірумен ұдайы айналысатын жұмысшылар, басшылар мен мамандар
99. Метанол мен қышқыл қолданумен байланысты жұмыстармен айналысатын жұмысшылар
100. Теңіз бұрғылары мен көпірлерінің негіздіктерін құрастыру және жөндеу жөніндегі слесарь
101. Мұнай кәсіпшілігінің жабдықтарын құрастырумен, қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын жөндеуші слесарь
7-тарау. Қара металлургия $1. Қара металлургияның жалпы мамандықтары
102. Балқыған металдармен жұмыс істейтін ожаушы
103. Прокат және құбыр өндірісінің камералық пештері мен құдықтарында әдістемелік жұмыстармен айналысатын металл қыздырушы
104. Пневматикалық құралдармен жұмыс істейтін металдың сыртқы кеселдерін өңдеуші
$2. Домна өндірісі

68. Рабочие, занятые в цехах обогащения свинца.
Глава 4. Геологоразведочные и топографо-геодезические работы
69. Взрывник
70. Монтажник геодезических знаков
71. Электрослесарь (слесарь) дежурный и по ремонту оборудования, занятый в полевых условиях.
Глава 5. Бурение скважин
72. Бурильщик эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ
73. Вышкомонтажник, вышкомонтажник-сварщик, вышкомонтажник-электромонтер
74. Машинист буровой установки
75. Машинист по цементажу скважин
76. Моторист цементировочного агрегата
77. Моторист цементно-пескосмесительного агрегата
78. Опрессовщик труб
79. Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ (первый и второй)
80. Помощник машиниста буровой установки (первый и второй)
81. Приготовитель бурового раствора, занятый приготовлением растворов вручную
82. Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом бурового оборудования
83. Слесарь по обслуживанию буровых, непосредственно занятый на буровых
84. Установщик бурильных замков
85. Электромонтер по ремонту электрооборудования и электромонтер по обслуживанию электрооборудования, занятые обслуживанием и ремонтом технологического оборудования.
Глава 6. Добыча нефти и газа
86. Бурильщик плавучего бурильного агрегата в море
87. Бурильщик капитального ремонта скважин
88. Машинист паровой передвижной депарафинизационной установки
89. Машинист передвижного компрессора
90. Машинист подъемника
91. Машинист промывочного агрегата
92. Оператор по гидравлическому разрыву пластов
93. Оператор по подземному ремонту скважин
94. Оператор по подготовке скважин к капитальному и подземному ремонтам
95. Оператор по химической обработке скважин
96. Помощник бурильщика плавучего бурильного агрегата в море
97. Помощник бурильщика капитального ремонта скважин
98. Рабочие, руководители и специалисты, постоянно занятые подземной добычей нефти
99. Рабочие, занятые работами, связанными с применением метанола и кислот
100. Слесарь по монтажу и ремонту оснований морских буровых и эстакад
101. Слесарь-ремонтник, занятый монтажом, обслуживанием и ремонтом нефтепромыслового оборудования.
Глава 7. Черная металлургия
§ 1. Общие профессии черной металлургии
102. Ковшевой, занятый на работах с расплавленным металлом
103. Нагревальщик металла, занятый на работе в методических, камерных печах и колодцах прокатного и трубного производств
104. Обработчик поверхностных пороков металла, занятый на работах пневматическим инструментом.
§ 2. Доменное производство

105. Домна пешінің үстін қараушы
106. Домна пешінің су құбыршысы
107. Домна пешінің көрікшісі
108. Вагон-салмақ машинисі
109. Скипші
$3. Болат балқыту өндірісі
110. Үйінді машинасының машинисі
111. Миксерші
112. Блоктарды қағушы
113. Қышқыл жойғыштарды балқытушы
114. Конверттерде, темірді бірден қалпына келтіретін мартен пешінде, электр қалдықтарын қайта балқыту қондырғысында, электр пешінде болат қорытушы
115. Болат құюшы
116. Конвертерде, темірде бірден қалпына келтіретін мартен пешінде, электр қалдықтарын қайта балқыту қондырғысында, электр пешінде болат қорытушы
$4. Прокат өндірісі
117. Ыстық прокат станының біліктеушісі
118. Балқыма қайнатушысы
119. Қаптаған болат білуші
120. Ыстық прокат станының қолғанат біліктеушілері
121. Рельстерді бекітетін қыстырғыш-престеуші
122. Сортты прокат өндірісінде істейтін өткізуші слесарь
$5. Құбыр өндірісі
123. Калибрлеу станының, құбырларды ыстық прокаттау станының, құбырларды пеште дәнекерлеу станының, құбырларды салқын прокаттау станының, құбырларды қалыптау станының біліктеушісі
124. Механикаландырылмаған стандарда істейтін құбырлар тартушы
125. Престе құбырларды калибрлеуші
126. Балға мен пресс ұстасы
127. Құбырларды ыстық прокаттау, құбырларды салқын прокаттау стандарының қолғанат біліктеушісі
$6. Ферросплав өндірісі
128. Ферросплав пештерінің көрікшісі
129. Балқытушы, ферросплав балқытушысы
130. Алюминді-термиялық әдіспен балқымаларды ұстайтын металл хром алумен айналысатын жұмысшылар
131. Ашық иінді пештерде кремний балқыламарын балқытумен айналысатын жұмысшылар
$7. Химиялық кокс өндірісі
132. Барий құюшы
133. Есікте тұрушы
134. Ұсақтаушы
135. Люкте тұрушы
136. Бензол өндірісінде, оны су қуатымен тазартумен және аршумен тікелей айналысатын қызметкерлер
137. Кокстендірілетін өнімдерді аулау цехында фенольды қондырғыға күтім көрсетумен айналысатын скрубберші-насосшы
138. Кокс батареяларына қызмет көрсетумен айналысатын слесарь-жөндеуші
8-тарау. Түсті металлургия $1. Түсті металлургияның жалпы мамандықтары
139. Алюминий, силумин және кремний өндірісінде анодтарды астыңғы секцияларға құюмен айналысатын анод құюшы
140. Алюминий, силумин және кремний өндірісінде катод өзектерінің астын тереңдете бұрғылаумен айналысатын ванна жөндеп-орнатушы
141. Балқытушы
142. Қыздырушы
143. Қауіптілігі бірінші және екінші сыныпты химиялық заттарды пайдалана отырып, тантал, ниобий өндірісімен және олардың қосындысы мен олардан жасалатын бұйымдармен тікелей айналысатын жұмысшылар
144. Қатты балқымаларды жымдастырушы
145. Негізгі металлургия цехтарында металлургиялық жабдықтарға қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын, металлургия және цемент жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь, слесарь-жөндеуші
$2. Түсті және сирек металдар өндірісі,
түсті металдардан ұнтақ жасау өндірісі

105. Верховой доменной печи
106. Водопроводчик доменной печи
107. Горновой доменной печи
108. Машинист вагон-весов
109. Скиповой.
§ 3. Сталеплавильное производство
110. Машинист завалочной машины
111. Миксеровой
112. Набивщик блоков
113. Плавильщик раскислителей
114. Подручный сталевара: конвертера, мартеновской печи, прямого восстановления железа, установки электрошлакового переплава, электропечи
115. Разливщик стали
116. Сталевар: конвертера, мартеновской печи, печи прямого восстановления железа, установки электрошлакового переплава, электропечи.
§ 4. Прокатное производство
117. Вальцовщик стана горячей прокатки
118. Варщик пека
119. Листобойщик
120. Подручный вальцовщика стана горячей прокатки
121. Прессовщик-прошивщик рельсовых скреплений
122. Слесарь-проводчик, занятый в сортопрокатном производстве.
§ 5. Трубное производство
123. Вальцовщик: калибровочного стана, стана горячего проката труб, стана печной сварки труб, стана холодного проката труб, трубоформовочного стана
124. Волочильщик труб, занятый на немеханизированных станах
125. Калибровщик труб на прессе
126. Кузнец на молотах и прессах
127. Подручный вальцовщика стана: горячего проката труб, холодного проката труб.
§ 6. Ферросплавное производство
128. Горновой ферросплавных печей
129. Плавильщик ферросплавов
130. Рабочие, занятые получением металлического хрома и хромосодержащих сплавов алюминотермическим способом
131. Рабочие, занятые выплавкой кремнийстых сплавов в открытых дуговых печах.
§ 7. Коксохимическое производство
132. Барильетчик
133. Дверевой
134. Дробильщик
135. Люковой
136. Работники, непосредственно занятые в производстве бензола, его гидроочистке и ректификации
137. Скрубберщик-насосчик, занятый обслуживанием фенольной установки в цехе улавливания продуктов коксования
138. Слесарь-ремонтник, занятый обслуживанием коксовых батарей.
Глава 8. Цветная металлургия
§ 1. Общие профессии цветной металлургии
139. Заливщик анодов, занятый на заливке подовых секций анодов в производстве алюминия, силумина и кремния
140. Монтажник на ремонте ванн, занятый на пробуривании углубления под катодный стержень в производстве алюминия, силумина и кремния
141. Плавильщик
142. Прокальщик
143. Рабочие, непосредственно занятые на производстве тантала, ниобия, их соединений и изделий из них, с использованием химических веществ первого и второго класса опасности
144. Спекальщик твердых сплавов
145. Слесарь-ремонтник, слесарь по ремонту металлургического и цементного оборудования, занятые на обслуживании и ремонте металлургического оборудования в основных металлургических цехах.
§ 2. Производство цветных и редких металлов,
производство порошков из цветных металлов

146. Алюминий, магний өндірісіндегі анодшы
147. Титан ысқыштарды қағып шығарушы
148. Металды құйып төгуші
149. Катодшы
150. Конвертерші
151. Конденсаторшы
152. Ванналар мен пештерді құрастырумен және бұзумен айналысатын реакциялық аппараттардың құрастырушысы
153. Сынапты шыңдаушы
154. Титан мен сирек металдарды қалпына келтіріп тазартумен айналысатын пешші
155. Активті никель ұнтақтарын қалпына келтіру жөніндегі пешші
156. Мырыш тозаңы өндірісіндегі пешші
157. Вельцпештерде мырыш окистерін алуда істейтін пешші
158. Титан түзетін және сирек топырақ материалдарын қайта өңдеу жөніндегі пешші
159. Төрт хлорлы титан (тетрахлорид) өндірісінде істейтін жұмысшылар мен шеберлер
160. Металды титан өндірісінде тетрахлоридті қалпына келтіру және металды тарту цехтарында (бөлімшелер мен учаскелерде) істейтін жұмысшылар мен шеберлер
161. Лопарит концентратын хлорлау цехтарында істейтін жұмысшылар мен шеберлер
162. Титан шикізатын (шлактарды) хлорлау және аршу бөлімшелерінде (учаскелерінде) істейтін жұмысшылар мен шеберлер
163. Фьюминг қондырғысында шлакты возгон тәсілімен қайыра өңдеу бөлімінде істейтін жұмысшылар
164. Балқыту цехтарында, сондай-ақ сынап өндірісінде тұқыл өңдеумен айналысатын жұмысшылар
165. Ванналарды қолмен тазартатын, электролит ванналардағы қойыртпақ қалдықтарды тазартушы
166. Балқытылған тұздарды электролиздеуші
$3. Берилли өндірісі, оның қосындысы және
одан жасалған бұйымдар
167. Металл берили өндірісінде жұмыс істейтін аппаратшы
168. Берилли гидрототығын өндіруде фиьлтпрессорларды қолмен тазалаумен айналысатын аппаратшы
169. Аммоний фторбериллатын өндірумен айналысатын аппаратшы
170. Берилий тотығы ұнтағын алумен айналысатын аппаратшы
171. Берилли тотығы ұнтағынан бұйым жасау өндірісінде берилли тотығы ұнтағын пайдалана отырып, операциямен айналысатын аппаратшы
172. Берилли гидрототығы өндірісінде шихта материалдарын дайындаумен айналысатын аппаратшы
173. Берилли өндірісінде шихта материалдарын балқытумен айналысатын аппаратшы
174. Ветжүйеге қызмет көрсетумен айналысатын аппаратшы
175. Берилли мен оның құймаларын, берилли тотығынан жасалған бұйымдарды механикалық өңдеумен айналысатын жұмысшы (фрезерлеуші, токарь т.б.)
176. Жеке қорғанудың оңашалаушы құралдарын пайдалана отырып жасайтын операциялардағы жұмысшылар
177. Технологиялық және көмекші жабдықтарды жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеуші
$4. Атом электр станциялары үшін отын өндіру
178. Шөгіндідегі, шайғындаудағы, таблеткалар қалыптастырушы, дайын өнімді ақауын сұрыптаушы, бақылау және жинақтаудағы аппаратшылар, есепші, шаң мен газды ұстап қалатын жабдықтарға қызмет көрсетуші операторлардан басқа, технологиялық үдерісті жүргізумен тікелей айналысатын аппаратшылар

146. Анодчик в производстве алюминия, магния
147. Выбивщик титановой губки
148. Выливщик-заливщик металла
149. Катодчик
150. Конвертерщик
151. Конденсаторщик
152. Монтажник реакционных аппаратов, занятый на монтаже и демонтаже ванн и печей
153. Отбивщик ртути
154. Печевой на восстановлении и дистилляции титана и редких металлов
155. Печевой по восстановлению активного никелевого порошка
156. Печевой в производстве цинковой пыли
157. Печевой на получении окиси цинка в вельцпечах
158. Печевой по переработке титаносодержащих и редкоземельных материалов
159. Рабочие и мастера, занятые в производстве четыреххлористого титана (тетрахлорида)
160. Рабочие и мастера, занятые в цехах (отделениях и участках) восстановления тетрахлорида и сепарации металла в производстве металлического титана
161. Рабочие и мастера, занятые в цехах хлорирования лопаритового концентрата
162. Рабочие и мастера, занятые в отделениях (на участках) хлорирования и ректификации титанового сырья (шлаков)
163. Рабочие, занятые в отделении переработки шлаков методом возгона на фьюмингустановке (в производстве олова)
164. Рабочие, занятые в плавильных цехах, а также по переработке огарков в производстве ртути
165. Шламовщик электролитных ванн, занятый чисткой ванн ручным способом
166. Электролизник расплавленных солей.
§ 3. Производство бериллия, его соединений и изделий из них
167. Аппаратчик, занятый в производстве металлического бериллия
168. Аппаратчик, занятый на чистке вручную фильтрпрессов в производстве гидроксида бериллия
169. Аппаратчик, занятый в производстве фторбериллата аммония
170. Аппаратчик, занятый на получении порошка оксида бериллия
171. Аппаратчик, занятый на операциях с использованием порошка оксида бериллия в производстве изделий из оксида бериллия
172. Аппаратчик, занятый на приготовлении шихтовых материалов в производстве гидроокиси бериллия
173. Аппаратчик, занятый на сплавлении шихтовых материалов в производстве гидроокиси бериллия
174. Аппаратчик, занятый обслуживанием ветсистем
175. Рабочий (токарь, фрезеровщик и т.д.), занятый на механической обработке бериллия и его сплавов, изделий из оксида бериллия
176. Рабочий на операциях, связанных с использованием изолирующих средств индивидуальной защиты
177. Слесарь-ремонтник, занятый на ремонте технологического и вспомогательного оборудования.
§ 4. Производство топлива для атомных электростанций
178. Аппаратчики, непосредственно занятые ведением технологического процесса, за исключением аппаратчиков на осаждении, экстракции, формировании таблеток, разбраковке готовой продукции, контроле и комплектации, учетчиков, операторов по обслуживанию пылегазоулавливающих установок

179. Ұста-механик, ұста-электрик, автомат пен жартылай автоматты баптау, жабдықтарды жөндеу жөніндегі слесарь, слесарь-сантехниктер, электромонтер
9-тарау. Электр станциялары мен желілер
жабдықтарын жөндеу
180. Қорғасын өзекті кабель тартпаларын жөндеумен және қорғасын кабель муфталары мен сыртқы қабатын дәнекерлеумен айналысатын, кабельді желілерді жөндеу және құрастыру жөніндегі электр монтері
181. Жоғарғы вольтті электр таратқыш желілерді биікте жөндеу жұмыстарымен айналысатын, электр таратқыш әуе желілерін жөндеу жөніндегі электр монтері
10-тарау. Түрпілеу өндірісі
182. Түрпілі бұйымдарға қорғасын құюмен айналысатын, түрпілі шеңберлерді баланстап құюшы
183. Түрпілеу өндірісінде кедергілік пешін ыстықтай бұзумен айналысатын бульдозер машинисі
184. Түрпілі материалдардың балқытушысы
185. Кремний карбидін балқытушы
186. Корунд цехында істейтін подинщик
11-тарау. Электротехника өндірісі $1. Слесарлық жинау және электротехникалық
өндірістегі жалпы кәсіптер
187. Сынап тазартушы
188. Сынапты түзеткіштерін қалыпқа құюшы
$2. Электрлі көмір өндірісі
189. Пеште балқытумен айналысатын жұмысшылар
$3. Кабель өндірісі
190. Қорғасынды ыстықтай құю әдісімен айналысатын, кабельдерді қорғасынмен немесе алюминиймен престеуші
191. Тек қана қорғасын қабықтарды сыдырумен айналысатын, кабель бұйымдарының сыртқы қабатын сыдырушы
$4. Химиялық ток көздерін өндіру
192. Қорғасын балқыма бұйымдарын құюшы
193. Құрғақ массаны (қорғасын аккумуляторлар үшін) араластырушы
194. Қорғасын балқымалар мен қорғасын түзетін қалдықтарды қорытушы
195. Қалыптағы қорғасын пластиндерді штампылап бөлумен айналысатын аккумуляторлық пластиндерді бөлшектеуші
12-тарау. Химия өндірісі
196. Қауіптілігі 1-2 сыныпты химиялық заттарды пайдалануға байланысты бала туатын жастағы әйелдер үшін жұмыстар, химия өндірісіне жатпайтын негізгі өндіріске қызмет көрсетумен айналысатын химиялық зертханалардың лаборанттарын қоспағанда.
$1. Химия өндірісінің жалпы мамандықтары
197. Балқытуда және бабымен пісіруде істейтін балқыту аппаратшысы
198. Каучукты көлденең қысыммен сүргілеумен айналысатын еселеп булаушы
$2. Сары және қызыл фосфор өндірісі
және олардың қосындылары
199. Шахталы саңлаулы пештерде, күйдіргіш және агломерациялық пештерге, фосфорды электрмен айдау бөлімшелерінде ұсақтарды қырлау қондырғыларына қызмет көрсетумен, фосфор ыдыстарды толтырумен, қоймалардағы фосфор, фосфор тұнбаларының ыдыстарына қызмет көрсетумен, қоймалжың қалдықтарды тазартумен және отқа жанатын сұйық қалдықтарды қайта өңдеумен тікелей айналысатын, жұмысшылар, басшылар мен мамандар
$3. Үш хлорлы фосфор және бес
күкіртті фосфор өндірісі

179. Мастер-механик, мастер-электрик, мастер-сантехник, мастер по наладке автоматов и полуавтоматов, слесари по ремонту оборудования, слесари-сантехники, электромонтеры.
Глава 9. Ремонт оборудования электростанций и сетей
180. Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий, занятый на ремонте кабельных вводов со свинцовым глетом и напайке свинцовых кабельных муфт и оболочек
181. Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередач, занятый на верхолазных работах ремонтом высоковольтных линий электропередач.
Глава 10. Производство абразивов
182. Балансировщик-заливщик абразивных кругов, занятый заливкой свинцом абразивных изделий
183. Машинист бульдозера, занятый на горячей разборке печей сопротивления в производстве абразивов
184. Плавильщик абразивных материалов
185. Плавильщик карбида кремния
186. Подинщик, занятый в цехе корунда.
Глава 11. Электротехническое производство
§ 1. Слесарно-сборочные и общие профессии
электротехнического производства
187. Дистиллировщик ртути
188. Формовщик ртутных выпрямителей.
§ 2. Электроугольное производство
189. Рабочие, занятые на плавке пека.
§ 3. Кабельное производство
190. Опрессовщик кабелей свинцом или алюминием, занятый опрессовкой свинцом горячим способом
191. Съемщик оболочек с кабельных изделий, занятый съемкой только свинцовых оболочек.
§ 4. Производство химических источников тока
192. Литейщик изделий из свинцовых сплавов
193. Мешальщик сухой массы (для свинцовых аккумуляторов)
194. Плавильщик свинцовых сплавов и свинецсодержащих отходов
195. Рубщик аккумуляторных пластин, занятый на штамповке-разделении отформированных свинцовых пластин.
Глава 12. Химическое производство
196. Работы, связанные с использованием химических веществ 1-2 класса опасности, для женщин в детородном возрасте, за исключением, лаборантов химических лабораторий, занятых обслуживанием основных производств, не относящихся к химическому производству.
§ 1. Общие профессии химических производств
197. Аппаратчик плавления, занятый на плавке и облагораживании пека
198. Пропарщик, занятый на раздирке-распарке каучука.
§ 2. Производство желтого и красного фосфора и их производных
199. Рабочие, руководители и специалисты, непосредственно занятые обслуживанием шахтных щелевых печей, обжиговых и агломерационных печей, установок грануляции мелочи в отделениях электровозгонки фосфора, на заполнении фосфорных емкостей, по обслуживанию складских емкостей фосфора, фосфорного шлама, дистилляции шлама и на переработке огнежидких шлаков.
§ 3. Производство треххлористого фосфора и пятисернистого фосфора

200. Негізгі өндірістегі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
$4. Лак-сыр өндірісі
$5. Қорғасын глет пен жоса, қорғасынды крон,
ақ сыр, қорғасын көкшілі және жасыл бояу өндірісі
201. Негізгі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
13-тарау. Резинаны қайта өңдеу $1. Резина қоспалары мен оларды қайта
өңдеу өндірісінің жалпы мамандықтары
202. Ұзындығы 6 метрден астам қазандарда бұйымдарды тиеп-түсірумен, ескек біліктерін вулканизациялаумен айналысатын вулканизаторшы
203. Резина араластырғыш
204. Салқын вулканизация, радол мен фактис шығару бөлімшелерінде істейтін жұмысшылар
205. Ірі габаритті резина бөлшектер мен бұйымдар дайындауда және жөндеуде, арматура бөлшектерді вулканизациялауда (ірі қақпақтар, резина отын бактер, резервуарлар, транспортер ленталары және т.б.) істейтін резина бұйымдарды жөндеуші
$2. Шина өндіру, қалпына келтіру және жөндеу
206. Вулканизаторшы
207. Покрышкаларды (ауыр жүктілер) жинаушы
14-тарау. Мұнайды, газды, сланецті және көмірді
қайта өңдеу, синтетикалық мұнай өнімдерін,
мұнай майларын өндіру
208. Кокс түсіруші
209. Кокс тазалаушы
210. Хош иісті көмір сутегі өндірісінің экстракт цехтары мен бөлімшелерінде істейтін жұмысшылар
211. Күкірт түзетін мұнай газын тазарту кезінде мышьяк ерітінділерін дайындаумен айналысатын жұмысшылар
212. Бензинді этилдейтін технологиялық қондырғылармен айналысатын жұмысшылар, басшылар мен мамандар
213. Мұнай мен газ өңдеу қалдықтарын жинауға арналған қысымда және дренажды ыдыстарда жұмыс істейтін сауыттарды жөндеу жұмыстарымен айналысатын жұмысшылар
214. Жоғары мөлшердегі күкіртсутегісі бар газ жарылу қауіпті ортада алдын алу жұмыстарымен айналысатын жұмысшылар
15-тарау. Целлюлоза, қағаз, картон және
олардан бұйым жасау өндірісі
215. Коррозияға қарсы және ингибитор қағаздары өндірісімен айналысатын сорғызу аппаратшысы
216. Хлор ерітумен айналысатын, химиялық ерітінділер дайындау аппаратшысы
217. Целлюлоза қайнатушы
218. Талшық шикізатын қайнатушы
219. Ағаш булаушы
220. Колчедан ұнтақтаушы
221. Сульфат тиеуші
222. Колчедан, күкірт пештерді және турм тиеуші
223. Дефибрерге баланстарды (қабығы аршылған материал) тиеуші
224. Қышқылдаушы
225. Миксовщик
226. Қышқылды резервуарларды кірпішпен айналдыра қалаушы
227. Фибрлерді кесуші
228. Коррозияға қарсы және ингибитирленген қағаз өндірісінде істейтін қағаз және қағаз бұйымдарына дымқыл сіңіруші
229. Күкірт қышқылын қалпына келтіруші
230. Содовщик
231. Сульфитті целлюлоза және күкірт қышқылы өндірісінде істейтін жөндеуші-слесарь, жөндеу жөніндегі электромонтері, электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электромонтері, майлаушы, өндірістік орындарда еден жуушы

200. Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном технологическом процессе.
§ 4. Лакокрасочное производство
§ 5. Производство свинцового глета и сурика, свинцовых
кронов, белил, свинцовой зелени и ярьмедянки
201. Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном технологическом процессе.
Глава 13. Переработка резины
§ 1. Общие профессии производства резиновых смесей
и их переработки
202. Вулканизаторщик, занятый загрузкой, выгрузкой изделий в котлах длиною свыше 6 метров, вулканизацией гребных валов
203. Машинист резиносмесителя
204. Рабочие, занятые в отделениях: холодной вулканизации, выработки радоля и фактисов
205. Ремонтировщик резиновых изделий, занятый на изготовлении и ремонте крупногабаритных резиновых деталей и изделий, на вулканизации армированных деталей (крупные покрышки, резиновые топливные баки, резервуары, транспортерные ленты и т.п.).
§ 2. Производство, восстановление и ремонт шин
206. Вулканизаторщик
207. Сборщик покрышек (большегрузных).
Глава 14. Переработка нефти, газа, сланцев и угля, выработка
синтетических нефтепродуктов, нефтяных масел и смазок
208. Коксоразгрузчик
209. Коксоочиститель
210. Рабочие, занятые в экстракционных цехах и отделениях производств ароматических углеводородов
211. Рабочие, занятые приготовлением мышьяковых растворов при очистке серосодержащего нефтяного газа
212. Рабочие, руководители и специалисты, занятые на технологических установках этилированного бензина
213. Рабочие, занятые ремонтными работами в сосудах, работающих под давлением и дренажных емкостях, предназначенных для сбора отходов переработки нефти и газа
214. Рабочие, занятые профилактическими работами в газовзрывоопасной среде с высоким содержанием сероводорода.
Глава 15. Производство целлюлозы, бумаги, картона
и изделий из них
215. Аппаратчик пропитки, занятый в производстве антикоррозийной и ингибитированной бумаги
216. Аппаратчик приготовления химических растворов, занятый на растворении хлора
217. Варщик целлюлозы
218. Варщик волокнистого сырья
219. Древопар
220. Дробильщик колчедана
221. Загрузчик сульфата
222. Загрузчик колчеданных, серных печей и турм
223. Загрузчик балансов в дефибреры
224. Кислотчик
225. Миксовщик
226. Обмуровщик кислотных резервуаров
227. Опиловщик фибры
228. Пропитчик бумаги и бумагоизделий, занятый в производстве антикоррозийной и ингибитированной
229. Регенераторщик сернистой кислоты
230. Содовщик
231. Слесарь-ремонтник, электромонтер по ремонту, электромонтер по обслуживанию электрооборудования, смазчик, уборщик производственных помещений, занятые в производстве сульфитной целлюлозы и сернистой кислоты

232. Минутына 400 метр және одан да астам жылдамдықта жұмыс істейтін, жылдам жүретін қағаз жасайтын және картон жасайтын машиналармен айналысатын, қағаз жасаушы (картон жасаушы) машиналардың құрғатушысы
233. Хлоршы
16-тарау. Цемент өндірісі
234. Қоймалжың тұнбалар бассейндері мен қойыртпақтарды тазалайтын жұмысшылар
17-тарау. Тас өңдеу және тастан
құйылатын бұйымдар өндірісі
235. Тастан құйылатын бұйымдарды құюшы
236. Тас қашаушы
237. Тас қайнатушы
238. Диабаз қиыршық тастарын тартып ұнтақ жасайтын диірмен машинисі
239. Тас өңдейтін жабдықтарды реттеуші
240. Фрезамен тас өңдеуші
18-тарау. Темір-бетон және бетон
бұйымдары мен құрылғылар өндірісі
241. Бетон және темір-бетон бұйымдарын кесуші
19-тарау. Жылу сақтағыш материалдар өндірісі
242. Битумшы
243. Ваграншы
20-тарау. Жұмсақ жабындылар мен су
өткізбейтін материалдар өндірісі
244. Қайнатқыш қазандарды толтырушы
21-тарау. Тоқыма және жеңіл өнеркәсіп $1. Тоқыма өндірісінің жалпы мамандықтары
245. Біліктерді механикаландырмай көтеріп-түсірумен айналысатын шлихталандыру жабдықтарының операторы
246. Канализация орлары мен құдықтарын тазартумен айналысатын апат зардаптарын қалпына келтіру жұмыстарының слесары
247. Тұту аппараттарын тазартып-қайраушы
$2. Мақтаны алғашқы өңдеу
248. Шикізатты және талшықты престеуші
$3. Зығыр және кендір-талшық өндірісі
249. Талшық дайындаушы
$4. Жүн өндірісі
250. Шұға өндірісіндегі тоқыма цехында істейтін шебер
251. Техникалық шұға жуумен айналысатын жұмысшы
$5. Киіз басу өндірісі
252. Қалың киіздер дайындаумен айналысатын киіз басушы
253. Қол жұмыстарымен айналысатын аяқ киім саптаушы
254. Қол жұмыстарымен айналысатын аяқ киімдерді қалыптан шығарушы
22-тарау. Тамақ өнеркәсібі $1. Тамақ өнімдері өндірісінің жалпы мамандықтары
255. Қолмен тиеуде мерзімімен іске қосылатын диффузорларға қызмет көрсететін кіріктіргіш аппаратшысы
256. Су айдындарда мұз дайындаумен және оны бунтқа салумен айналысатын мұз дайындаушы
257. Сүйек желімін дайындаушы
258. Сепараторларды қолмен бұзып-таратумен айналысатын, тазарту машинасының машинисі
259. Гофронды-ыдыс өндірісінің қалдықтарын тайлаумен айналысатын жұмысшылар
$2. Ет өнімдері өндірісі
260. Мына жұмыстармен айналысушы қызметкерлер:
1) ірі және ұсақ мүйізді малдарды және шошқаларды естен тандыра құлату, шынжырға ілу, қанын сорғызу;
2) мүйізді ірі қараны сұрыптап қолмен терісін сыдыру, сұраптау;
3) ұшасын бөлшектеп кесу;
4) шошқаның ұшасы мен басын үйіту;
5) мүйізді ірі қара малдың ұшасын көлденең әдіспен өңдеу
6) терілерді шелдеуші
7) терілерді өңдеуші операцияларымен айналысатын мал жығушы қасапшы

232. Сушильщик бумагоделательной (картоноделательной) машины, занятый на быстроходных бумагоделательных и картоноделательных машинах, работающих со скоростью от 400 и более метров в минуту
233. Хлорщик.
Глава 16. Производство цемента
234. Рабочие по очистке шламовых бассейнов и болтушек.
Глава 17. Обработка камня и производство камнелитейных изделий
235. Заливщик камнелитейных изделий
236. Камнетес
237. Камневар
238. Машинист мельниц, занятый размолом диабазового щебня в порошок
239. Наладчик оборудования по обработке камня
240. Фрезеровщик по камню.
Глава 18. Производство железобетонных и бетонных
изделий и конструкций
241. Резчик бетонных и железобетонных изделий.
Глава 19. Производство теплоизоляционных материалов
242. Битумщик
243. Вагранщик.
Глава 20. Производство мягкой кровли и
гидроизоляционных материалов
244. Загрузчик варочных котлов.
Глава 21. Текстильная и легкая промышленность
§ 1. Общие профессии производства текстиля
245. Оператор шлихтовального оборудования, занятый на немеханизированном подъеме и снятии валиков
246. Слесарь аварийно-восстановительных работ, занятый чисткой канализационных траншей и колодцев
247. Чистильщик-точильщик чесальных аппаратов.
§ 2. Первичная обработка хлопка
248. Прессовщик сырья и волокна.
§ 3. Льняное и пенько-джутовое производство
249. Подготовитель волокна.
§ 4. Шерстяное производство
250. Мастер, занятый в ткацком цехе в производстве сукон
251. Промывальщик, занятый на промывке технических сукон
§ 5. Валяльно-войлочное производство
252. Валяльщик, занятый на изготовлении плотных войлоков
253. Насадчик обуви, занятый на ручных работах
254. Съемщик обуви с колодок, занятый на ручных работах.
Глава 22. Пищевая промышленность
§ 1. Общие профессии производств пищевой продукции
255. Аппаратчик диффузии, обслуживающие диффузоры периодического действия при загрузке вручную
256. Заготовщик льда, занятый на заготовке льда в водоемах и укладке его в бунты
257. Изготовитель костяного клея
258. Машинист очистительной машины, занятый разборкой сепараторов вручную
259. Рабочие, занятые на тюковке отходов гофрено-тарного производства.
§ 2. Производство мясных продуктов
260. Боец скота, занятый на операциях:
1) оглушения, подцепки, обескровливания крупного и мелкого рогатого скота и свиней;
2) нутровки, съемки шкур крупного рогатого скота ручным способом;
3) распиловки туш;
4) шпарки и опалки свиных туш и голов;
5) обработки туш крупного рогатого скота горизонтальным способом;
6) мездрильщик шкур;
7) обработчик шкур.

23-тарау. Темір жол көлігі және метрополитен
261. Дизельді поезд, тепловоз, электропоезд машинистері
262. Мотовоз машинисі, мотовоз машинисінің көмекшісі, қол арба жүргізушісі
263. Кең табанды темір жол желілерінде жұмыс істейтін қол арба жүргізушісінің көмекшісі
264. Дизельді поезд, тепловоз, электропоезд машинистерінің көмекшісі
265. Поездарды құрастырушы, поездарды құрастырушының көмекшісі
266. Электрлендірілген темір жолдарда биікте жұмыс істейтін түйісу желілерінің электр монтері
267. Жол монтері
268. Вагондарды қадағалаушы-жөндеуші
24-тарау. Өзен көлігі
269. Жүкші, докер-механизатор (тұрақты краншы, порт ішіндегі көлік жүргізушісі болып жұмыс істейтін докер-механизатордан және қауіптілігі 1 және 2 сыныпқа жататын заттарды қоспағанда жүктерді қайта өңдеумен үздіксіз айналысатын машиналар мен тетіктерге қызмет көрсететін жұмысшылардан басқа)
270. Қатты отынмен жұмыс істейтін кемелердің от жағушысы
271. Жолаушы, жүк-жолаушы кемелерінің, топырақ сорғыш земснарядтардың және өзен-теңізде қатар жүзетін кемелердің барлық атаудағы матростары (су асты қанаты бар кемелерін, сондай-ақ қала ішінде және қала маңындағы бағыттарда жұмыс істейтін кемелерден басқа)
272. Жүзгіш кранда жұмыс істейтін кран машинисі (краншы)
25-тарау. Полиграфия өндірісі $1. Қорғасын балқымаларын пайдалануға байланысты жұмыстар
273. Таптауырын, қаріп, теру және ашық жер материалдарын құю учаскелерінде істейтін полиграфия жабдықтарын реттеушісі
274. Құюшы
275. Құю операцияларында және таптауырындарды бөлуде істейтін жұмысшылар
276. Таптауырыншы
$2. Ойық басылымдар цехтары
277. Ойық басылымның баспа бөлімшесінде жұмыс істейтін жұмысшылар (дайын өнімдерді қабылдау мен ораудан басқа)
278. Ойық басылым қалыптарын өрнектеуші
26-тарау. Экономиканың барлық салаларына
ортақ жұмысшы мамандықтары
279. Антеннашы-діңгекші
280. Битум қайнатушы
281. Аэрошана жүргізуші
282. 3,5 тоннадан жоғары жүк көтеретін автомобиль жүргізушісі (автобустардан басқа)
283. Су астындағы жұмыс маманы
284. Газдан құтқарушы
285. Өрт десантнигі, өрт парашютшісі
286. Ашық сынапты қолмен мөлшерлеп бөлуші
287. Қол жұмысымен айналысатын ағаш жарушы
288. Ыстық қазандарды жөндеумен айналысатын қазаншы
289. Қазан тазалаушы
290. Қолмен қорғасын, сыр әзірлеумен айналысушы сыр езуші
291. Қорғасын, хош иісті және хлорлы көміртегі түзетін лак-сыр материалдарын қолданып ыдыстардың ішін сырлаумен, сондай-ақ жабық камераларда біріккіштермен осы лак-сыр материалдарын қолданып ірі габаритті бұйымдарды сырлаумен айналысатын сыршы
292. Теңізде жұмыс істейтін кран машинисі (краншы)

Глава 23. Железнодорожный транспорт и метрополитен
261. Машинист: дизельпоезда, тепловоза, электропоезда
262. Машинист мотовоза, помощник машиниста мотовоза, водитель дрезины
263. Помощник водителя дрезины, работающие на железнодорожных линиях широкой колеи
264. Помощник машиниста: дизельпоезда, тепловоза, электропоезда
265. Составитель поездов, помощник составителя поездов
266. Электромонтер контактной сети, занятый на электрифицированных железных дорогах работой на высоте
267. Монтер пути
268. Осмотрщик-ремонтник вагонов.
Глава 24. Речной транспорт
269. Грузчик, докер-механизатор (кроме докера-механизатора, постоянно работающего крановщиком, водителем внутрипортового транспорта, и рабочих, обслуживающих машины и механизмы непрерывного действия на переработке грузов за исключением веществ, относящихся к 1 и 2 классам опасности)
270. Кочегар судна, занятый на судах, работающих на твердом топливе
271. Матросы всех наименований пассажирских и грузопассажирских судов (за исключением судов на подводных крыльях и глиссирующих, а также судов, работающих на внутригородских и пригородных линиях), земснарядов, землесосов и судов смешанного "река-море" плавания
272. Машинист крана (крановщик), занятый на плавучем кране.
Глава 25. Полиграфическое производство
§ 1. Работы, связанные с применением свинцовых сплавов
273. Наладчик полиграфического оборудования, занятый на участках отливов стереотипов, шрифта, наборных и пробельных материалов
274. Отливщик
275. Рабочие, занятые на отливочных операциях и отделке стереотипа
276. Стереотипер.
§ 2. Цехи глубокой печати
277. Рабочие, занятые на работах в печатном отделении глубокой печати (кроме приемки и упаковки готовой продукции)
278. Травильщик форм глубокой печати.
Глава 26. Профессии рабочих, общие
для всех отраслей экономики
279. Антенщик-мачтовик
280. Варщик битума
281. Водитель аэросаней
282. Водитель автомобиля грузоподъемностью свыше 3,5 тонн (за исключением автобусов)
283. Водолаз
284. Газоспасатель
285. Десантник-пожарный, парашютист-пожарный
286. Дозировщик ртути, занятый дозировкой открытой ртути вручную
287. Дровокол, занятый работой вручную
288. Отельщик, занятый ремонтом горячих котлов
289. Котлочист
290. Краскотер, занятый приготовлением свинцовых красок вручную
291. Маляр, занятый внутри емкостей окраской с применением лакокрасочных материалов, содержащих свинец, ароматические и хлорированные углеводороды, а также окраской крупногабаритных изделий в закрытых камерах пульверизатором с применением этих же лакокрасочных материалов
292. Машинист крана (крановщик), занятый работой в море

293. Қолмен атқарылатын кезде бумен және сумен жылытылатын қазандарға қызмет көрсетумен айналысатын қазандық машинисі (от жағушы)
294. Жүзбелі крандар машинисі командасының қызметкерлері
295. Мына жұмыстармен айналысушы қызметкерлер:
1) ашық түрдегі металл сынаптармен (жұмыс орнында тиімді ауа жаңартқышпен қамтамасыз етілген қондырғылар мен жартылай автоматтарда істейтіндерден басқа)
2) күкіртті мұнай, оның қайта өңделетін өнімдері мен күкірт түзетін мұнайлы газдың ыдыстарын (резервуарлар, өлшеуіштер, цистерналар, барждар ж.б.) тазартумен;
3) тікелей өрт сөндіруге байланысты жұмыстармен;
4) кеме және темір жол цистерналарында, сұйық отынды кеме танкерінде және мұнай құятын кемелерде, коффердамдарда, фор және ахтер пиктерде, тіркемелі жәшіктерде, түптердің арасындағы және борттардың арасындағы кеңістіктерде және басқа өтуі қиын орындарда тазалау, қож шығару және сырлау жұмыстарымен;
5) бензиннің этилді сұйық қоспасын жасаумен;
6) түйісетін желілерді, сондай-ақ 10 м асатын биіктігі жұмыс кезінде электр берілістерінің әуе желілерін құрастырумен, жөндеумен және қызмет көрсетумен;
7) жүзбелі құралдарға, кемедегі такелаждық (жабдықтар жинағы) жұмыстарды орындаумен қатар топырақ снарядтарына қызмет көрсетумен.
296. Канализация желілерін тазарту жөніндегі жұмыстармен айналысатын апаттық қалпына келтіру жұмыстарының слесары
297. Көпір слесары
298. Жабдықтарды құрастырумен және таратумен айналысушы такелажшы
299. Тазалаушы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрдің міндетін атқарушының
2007 жылғы 31 шілдедегі N 186-ө
бұйрығымен бекітілген
Әйелдердің жүкті қолмен көтеру және алып
жүруінің шекті нормалары
N р/с
Жұмыстың сипаты
Мүмкін шектегі жүктің салмағы
1
Ауыр заттарды қолмен көтеру және орнын (бір жолғы) ауыстыруды басқа жұмыспен кезектестіру (бір сағатта 2 ретке дейін)
10 кг
2
Жұмыс ауысымы бойы үнемі ауыр заттарды қолмен көтеру және орнын (бір жолғы) ауыстыру
7 кг
3
Жүктің орнын 1-ден 5 метрге дейінгі қашықтыққа ауыстыру кезіндегі жұмыс ауысымының әр сағат сайын орындалатын серпінді жұмыс мөлшері мынадан аспауға тиіс: жұмыс орнының үстінен еденнен
1750 кгм
875 кгм
Ескерту:
1. Көтеретін және ауыстыратын жүктің салмағына ыдыстың және
орамының салмағы кіреді.
2. Арбамен немесе контейнермен жүкті ауыстыру кезінде қоса
салынатын күш 10 кг-нан аспауға тиіс.

293. Машинист (кочегар) котельной, занятый обслуживанием паровых водогрейных котлов при загрузке вручную
294. Работники машинной команды плавучих кранов
295. Работники, занятые на работах:
1) с металлической ртутью в открытом виде (кроме занятых на установках и полуавтоматах, где обеспечивается эффективный воздухообмен на рабочем месте) рабочие занятые;
2) на очистке емкостей (резервуаров, мерников, цистерн, барж и т.п.) из под сернистой нефти, продуктов ее переработки и серосодержащего нефтяного газа;
3) на работах, связанных с непосредственным тушением пожаров;
4) на очистных, ошкрябочных и малярных работах в судовых и железнодорожных цистернах, судовых танках жидкого топлива и нефтеналивных судов, коффердамах, фор- и ахтер-пиках, цепных ящиках, междудонных и междубортных пространствах и других труднодоступных местах;
5) составлением смеси бензина с этиловой жидкостью;
6) чисткой ртутных выпрямителей на монтаже, ремонте и обслуживании контактных сетей, а также воздушных линий электропередач при работе на высоте свыше 10 метров;
7) обслуживанием плавучих средств, земснарядов с выполнением судовых такелажных работ.
296. Слесарь аварийно-восстановительных работ, занятый на работах по очистке сетей канализации
297. Слесарь-мостовой
298. Такелажник, занятый на монтаже и демонтаже оборудования
299. Чистильщик.
Утвержден
приказом и.о. Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 31 июля 2007 года N 186-п
Предельные нормы
подъема и перемещения вручную тяжести женщинами
N
П/П
Характер работы
Предельно
допустимая
масса груза
1.
Подъем и перемещение (разовое)
тяжестей при чередования с другой
работой (до 2 раз в час)
10 кг
2.
Подъем и перемещение (разовое)
тяжестей постоянно в течение
рабочей смены
7 кг
3.
Величина динамической работы,
совершаемой в течение каждого часа
рабочей смены при перемещении груза
на расстояние от 1 до 5 метров, не
должна превышать:
с рабочей поверхности
с пола
1750 кгм
875 кгм
Примечания:
1. В массу поднимаемого и перемещаемого груза включается масса тары и упаковки.
2. При перемещении грузов на тележках или в контейнерах прилагаемое усилие не должно превышать 10 кг.