Қазақстан Республикасының кейбір нормативтiк құқықтық актілеріне ипотекалық ұйымдардың, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 24 желтоқсандағы N 280 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 4 ақпандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5122 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 308 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 308 (01.03.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының мынадай нормативтiк құқықтық актілеріне ипотекалық ұйымдардың және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2) Агенттік Басқармасының "Ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 48 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4158 тіркелген) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 48 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 12 тамыздағы N 153 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4383 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 48 қаулысына толықтыру мен өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы N 289 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4519 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқтық актілеріне ипотекалық ұйымдардың қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы N 189 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4872 тіркелген) қаулыларымен енгізілген толықтырулармен және өзгерістермен бірге:
атауы және 1-тармақ "Ипотекалық ұйымдарға" деген сөздердің алдына "Акцияларының бақылау пакеті мемлекеттің немесе ұлттық холдингтің не ұлттық басқарушы компанияның иелігіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға," деген сөздермен толықтырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықта:
атауы "Ипотекалық ұйымдарға" деген сөздердің алдына "Акцияларының бақылау пакеті мемлекеттің немесе ұлттық холдингтің не ұлттық басқарушы компанияның иелігіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға," деген сөздермен толықтырылсын;
кіріспесі "ипотекалық ұйымдар" деген сөздердің алдына "Акцияларының бақылау пакеті мемлекеттің немесе ұлттық холдингтің не ұлттық басқарушы компанияның (Почтаның ұлттық операторын қоспағанда) иелігіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі - ұйымдар)," деген сөздермен толықтырылсын;
1-тараудың атауындағы "Ипотекалық" деген сөз алынып тасталсын;
1-тармақта және бұдан әрі мәтін бойынша "ипотекалық ұйымның", "ипотекалық ұйым", "ипотекалық ұйымнан", "ипотекалық ұйымдар", "ипотекалық ұйымдарға", "ипотекалық ұйымда", "ипотекалық ұйымдардың", "ипотекалық ұйымға" деген сөздер "ұйымның", "ұйым", "ұйымнан", "ұйымдар", "ұйымдарға", "ұйымда", "ұйымдардың", "ұйымға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам пруденциального регулирования деятельности ипотечных организаций, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 декабря 2007 года № 280. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 04 февраля 2008 года № 5122. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308 (вводится в действие с 01.03.2017).
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 308 (вводится в действие с 01.03.2017).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести изменения и дополнения в следующие нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам пруденциального регулирования деятельности ипотечных организаций и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций:
1) утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) в постановление Правления Агентства от 25 февраля 2006 года N 48 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4158), с дополнениями и изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 12 августа 2006 года N 153 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 48 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4383), постановлением Правления Агентства от 11 декабря 2006 года N 289 "О внесении дополнения и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 48 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4519), постановлением Правления Агентства от 25 июня 2007 года N 189 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности ипотечных организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4872):
наименование и пункт 1 после слов "ипотечных организаций," дополнить словами "организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании,";
в Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении, утвержденной указанным постановлением:
наименование после слов "ипотечных организаций," дополнить словами "организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании,";
преамбулу после слов "ипотечными организациями," дополнить словами "организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании, (за исключением Национального оператора почты) (далее - организации);
в наименовании главы 1 слово "ипотечной" исключить;
в пункте 1 и далее по тексту слова "ипотечной организации", "ипотечная организация", "ипотечной организацией", "ипотечными организациями", "ипотечных организации", "ипотечной организацией" заменить словами "организации", "организация", "организацией", "организациями", "организаций";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Ұйымның меншікті капиталының ең аз мөлшері мынаны құрайды:
2008 жылғы 1 сәуірден бастап - 300 (үш жүз миллион теңге);
2008 жылғы 31 желтоқсаннан бастап - 800 (сегіз жүз миллион теңге)";
6-тармақтағы "0,08-ден кем болмауы тиіс, 2007 жылғы 31 желтоқсаннан бастап" деген сөздер мен цифрлар алынып тасталсын;
10-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұйымның жіктеуге жататын (несие портфелі) заемдарының осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес қалыптастырылатын ең көп мөлшері ұйымның меншікті капиталының мөлшерінен сегіз еседен аспауы тиіс.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, Астана қаласының уақытымен 18.00-де ұйымдар уәкілетті органға бірінші басшы немесе оның орнындағы адам, бас бухгалтер қол қойған және ұйымның мөрімен расталған электронды нұсқадағы және қағазға шығарылған:
1) осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес пруденциалдық нормативтер есебі үшін қосымша мәліметтерді;
2) осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес пруденциалдық нормативтердің орындалуы туралы есепті;
3) осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасына сәйкес кредиттік тәуекел ескеріліп сараланған активтердің талдамасын;
4) осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасына сәйкес кредиттік тәуекел ескеріліп сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасын береді.";
1-қосымшада:
Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған ипотекалық ұйым активтерінің кестесінде:
реттік нөмірі 56-2-жолдан кейін мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 56-3-жолмен толықтырылсын:
"
56-3
Осы қосымшаның түсіндірмесінде
көрсетілген шетел мемлекеттерінің
аумағында тіркелген заңды тұлғалары
немесе олардың азаматтары болып
табылатын Қазақстан Республикасының
резиденті еместерге берілген заемдар
200
";
реттік нөмірі 59-жолдан кейін мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 59-1-жолмен толықтырылсын:
"
59-1
Осы қосымшаның түсіндірмесінде көрсе-
тілген шетел мемлекеттерінің аумағында
тіркелген Қазақстан Республикасының
резиденті емес ұйымдардағы салымдар
200
";
реттік нөмірі 60-жолдан кейін мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 60-1-жолмен толықтырылсын:
"
60-1
Осы қосымшаның түсіндірмесінде көрсе-
тілген шетел мемлекеттерінің аумағында
тіркелген Қазақстан Республикасының
резиденті емес ұйымдардың дебиторлық
берешегі
200
";
реттік нөмірі 64-жолдан кейін мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 64-1-жолмен толықтырылсын:
"
64-1
Осы қосымшаның түсіндірмесінде көрсетіл-
ген шетел мемлекеттерінің аумағында
тіркелген Қазақстан Республикасының
резиденті емес ұйымдар шығарған бағалы
қағаздар

"2. Минимальный размер собственного капитала организации, составляет:
с 1 апреля 2008 года - 300 (триста) миллионов тенге;
с 31 декабря 2008 года - 800 (восемьсот) миллионов тенге";
в пункте 6 слова и цифры "не менее 0,08, с 31 декабря 2007 года" исключить;
абзац второй пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Максимальный размер займов организации, подлежащих классификации (ссудный портфель), формируемый в соответствии с приложением 3 настоящей Инструкции, не должен превышать размера собственного капитала организации более чем в восемь раз.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Ежемесячно, не позднее 18.00 часов времени города Астаны десятого рабочего дня, следующего за отчетным месяцем, организации представляют на электронном и бумажном носителях, подписанные первым руководителем или лицом, его замещающим, главным бухгалтером и заверенные печатью организации в уполномоченный орган:
1) дополнительные данные для расчета пруденциальных нормативов, в соответствии с приложением 4 к настоящей Инструкции;
2) отчет о выполнении пруденциальных нормативов, в соответствии с приложением 5 к настоящей Инструкции;
3) расшифровку активов, взвешенных с учетом кредитного риска, в соответствии с приложением 6 к настоящей Инструкции;
4) расшифровка условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска, в соответствии с приложением 7 к настоящей Инструкции.";
в приложении 1:
в Таблице активов ипотечной организации, взвешенных по степени кредитного риска вложений:
после строки порядковый номер 56-2, дополнить строкой, порядковый номер 56-3 следующего содержания:
"
56-3
Займы, предоставленные нерезидентам
Республики Казахстан, являющимся
юридическими лицами, зарегистрированными
на территории иностранных государств,
указанных в примечании к настоящему
приложению, или их гражданами
200
";
после строки порядковый номер 59, дополнить строкой, порядковый номер 59-1 следующего содержания:
"
59-1
Вклады в организациях-нерезидентах
Республики Казахстан, зарегистрированных
на территории иностранных государств,
указанных в примечании к настоящему
приложению
200
";
после строки, порядковый номер 60, дополнить строкой, порядковый номер 60-1 следующего содержания:
"
60-1
Дебиторская задолженность организаций-
нерезидентов Республики Казахстан,
зарегистрированных на территории
иностранных государств, указанных в
примечании к настоящему приложению
200
";
после строки, порядковый номер 64, дополнить строкой, порядковый номер 64-1 следующего содержания:
"
64-1
Ценные бумаги, выпущенные организациями-
нерезидентами Республики Казахстан,
зарегистрированными на территории
иностранных государств, указанных в
примечании к настоящему приложению

200
";
мынадай мазмұндағы түсіндірмемен толықтырылсын:
"Түсіндірме:
Шетел мемлекеттерінің тізбесі:
1) Андорра Княздығы;
2) Антигуа және Барбуда Мемлекеті;
3) Багам аралдары Достастығы;
4) Барбадос Мемлекетi;
5) Бахрейн Мемлекеті;
6) Белиз Мемлекетi;
7) Бруней Даруссалам Мемлекетi;
8) Вануату Республикасы;
9) Гватемала Республикасы;
10) Гренада Мемлекетi;
11) Джибути Республикасы;
12) Доминика Республикасы;
13) Индонезия Республикасы;
14) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлiгiнде ғана);
15) Кипр Республикасы;
16) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкiмшiлiк аудандарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
17) Ислам Федеральдық Республикасы Комор аралдары;
18) Коста-Рика Республикасы;
19) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлiгiнде ғана);
20) Либерия Республикасы;
21) Лихтенштейн Княздығы;
22) Маврикий Республикасы;
23) Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
24) Мальдив Республикасы;
25) Мальта Республикасы;
26) Маршалл аралдары Республикасы;
27) Монако Княздығы;
28) Мьянма Одағы;
29) Науру Республикасы;
30) Нидерланды (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелдi аумақтары бөлiгiнде ғана);
31) Нигерия Федеративтiк Республикасы;
32) Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
33) Бiрiккен Араб Әмiрлiгi (Дубай қаласының аумағы бөлiгiнде ғана);
34) Палау Республикасы;
35) Панама Республикасы;
36) Самоа Тәуелсiз Мемлекетi;
37) Сейшель аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадины Мемлекетi;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия Мемлекетi;
41) Ұлыбритания мен Солтүстiк Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi (мынадай аумақтары бөлiгiнде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Теркс және Кайкос аралдары;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
42) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Гуам аралының және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлiгiнде ғана);
43) Тонга Корольдiгi;
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы.";
3-қосымша осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымшада:
"пруденциалдық нормативтерді есептеу үшін қосымша деректер" кестесінде:
реттік нөмірі 8004, 8005-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
8004
Негізгі қаражатты және бағалы
қағаздарды қайта бағалау мөлшері
8005
Жалпы резервтің (провизиялардың)
мөлшері
";
реттік нөмірі 8007-жол алынып тасталсын;
реттік нөмірі 8061-1-жолдан кейін мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 8061-2-жолмен толықтырылсын:
"

200
";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание:
Перечень иностранных государств:
1) Княжество Андорра;
2) Государство Антигуа и Барбуда;
3) Содружество Багамских островов;
4) Государство Барбадос;
5) Государство Бахрейн;
6) Государство Белиз;
7) Государство Бруней Даруссалам;
8) Республика Вануату;
9) Республика Гватемала;
10) Государство Гренада;
11) Республика Джибути;
12) Доминиканская Республика;
13) Республика Индонезия;
14) Испания (только в части территории Канарских островов);
15) Республика Кипр;
16) Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг);
17) Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
18) Республика Коста-Рика;
19) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
20) Республика Либерия;
21) Княжество Лихтенштейн;
22) Республика Маврикий;
23) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
24) Мальдивская Республика;
25) Республика Мальта;
26) Республика Маршалловы острова;
27) Княжество Монако;
28) Союз Мьянма;
29) Республика Науру;
30) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
31) Федеративная Республика Нигерия;
32) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
33) Объединенные Арабские Эмираты (только в части территории города Дубай);
34) Республика Палау;
35) Республика Панама;
36) Независимое Государство Самоа;
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья; Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Острова Теркс и Кайкос;
Остров Мэн;
Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
42) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);
43) Королевство Тонга;
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка.";
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в приложении 4:
в таблице "Дополнительные данные для расчета пруденциальных нормативов";
строки, порядковые номера 8004, 8005 изложить в следующей редакции:
"
8004
Размер переоценки основных средств
и ценных бумаг
8005
Размер общих резервов (провизии)
";
строку, порядковый номер 8007 исключить;
после строки, порядковый номер 8061-1, дополнить строкой, порядковый номер 8061-2 следующего содержания:
"

38) Сент-Винсент және Гренадины Мемлекетi;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия Мемлекетi;
41) Ұлыбритания мен Солтүстiк Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi (мынадай аумақтары бөлiгiнде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Теркс және Кайкос аралдары;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
42) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Гуам аралының және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлiгiнде ғана);
43) Тонга Корольдiгi;
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы.";
осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес 5, 6, 7-қосымшалармен толықтырылсын;
3) күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.12.2016 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Осы қаулы 2008 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия және талдау департаменті (Г.А. Ділімбетова):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бiрлесiп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Агенттіктің мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жеткiзсiн.
4. Төраға Қызметі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л. Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2007 жылғы 24 желтоқсандағы
N 280 қаулысына 1-қосымша
"Акцияларының бақылау пакеті
мемлекеттің немесе ұлттық
холдингтің не ұлттық басқарушы
компанияның иелігіндегі банк
операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға,
ипотекалық ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді есептеу
әдістемесі мен олардың нормативтік
мәні және олардың орындалуы туралы
есеп беру нысандары мен мерзімдері
туралы нұсқаулықтың 3-қосымшасы
1. Ипотекалық ұйымның жіктеуге жататын (несие портфелі) заемдарының ең көп мөлшері мыналардан қалыптасады:

38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья;
Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Острова Теркс и Кайкос;
Остров Мэн;
Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
42) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);
43) Королевство Тонга;
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка";
дополнить приложениями 5, 6, 7 согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 апреля 2008 года.
3. Департаменту стратегии и анализа (Дилимбетова Г.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций от 24 декабря 2007 года N 280
"Приложение 3
Инструкции о нормативных значениях,
методике расчетов пруденциальных
нормативов для ипотечных организаций,
организаций, осуществляющих отдельные
виды банковских операций, контрольный пакет
акций которых принадлежит государству
или национальному холдингу либо
национальной управляющей компании,
а также форм и сроков представления
отчетности об их выполнении
1. Максимальный размер займов ипотечной организации, подлежащих классификации (ссудный портфель), формируется из:

1) Андорра Княздығы;
2) Антигуа және Барбуда Мемлекеті;
3) Багам аралдары Достастығы;
4) Барбадос Мемлекетi;
5) Бахрейн Мемлекеті;
6) Белиз Мемлекетi;
7) Бруней Даруссалам Мемлекетi;
8) Вануату Республикасы;
9) Гватемала Республикасы;
10) Гренада Мемлекетi;
11) Джибути Республикасы;
12) Доминика Республикасы;
13) Индонезия Республикасы;
14) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлiгiнде ғана);
15) Кипр Республикасы;
16) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкiмшiлiк аудандарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
17) Ислам Федеральдық Республикасы Комор аралдары;
18) Коста-Рика Республикасы;
19) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлiгiнде ғана);
20) Либерия Республикасы;
21) Лихтенштейн Княздығы;
22) Маврикий Республикасы;
23) Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
24) Мальдив Республикасы;
25) Мальта Республикасы;
26) Маршалл аралдары Республикасы;
27) Монако Княздығы;
28) Мьянма Одағы;
29) Науру Республикасы;
30) Нидерланды (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелдi аумақтары бөлiгiнде ғана);
31) Нигерия Федеративтiк Республикасы;
32) Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
33) Бiрiккен Араб Әмiрлiгi (Дубай қаласының аумағы бөлiгiнде ғана);
34) Палау Республикасы;
35) Панама Республикасы;
36) Самоа Тәуелсiз Мемлекетi;
37) Сейшель аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадины Мемлекетi;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия Мемлекетi;
41) Ұлыбритания мен Солтүстiк Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi (мынадай аумақтары бөлiгiнде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Теркс және Кайкос аралдары;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
42) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Гуам аралының және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлiгiнде ғана);
43) Тонга Корольдiгi;
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы
Бірінші басшы немесе
есепке қол қоюға уәкілетті тұлға ___________ күні ___________
Бас бухгалтер немесе
есепке қол қоюға уәкілетті тұлға ___________ күні ___________
Орындаушы _____________________ күні ____________________
Телефонның нөмірі: ________________
Мөр орны
Акцияларының бақылау пакеті
мемлекеттің немесе ұлттық
холдингтің не ұлттық басқарушы
компанияның иелігіндегі банк
операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға, ипотекалық ұйымдарға
арналған пруденциалдық
нормативтерді есептеу әдістемесі
мен олардың нормативтік мәні
және олардың орындалуы туралы
есеп беру нысандары мен
мерзімдері туралы нұсқаулықтың
7-қосымшасы
Кредиттік тәуекел ескеріліп мөлшерленген шартты
және ықтимал міндеттемелердің талдамасы
N
Баптың атауы
Сомасы
Конвер-
сияның
процент-
тегі
коэффи-
циенті
Тәуе-
келдің
процент-тегі
дәрежесі
Есеп-
теуге
сома
I топ
1
Ұйымның кепілдіктері және
кепілдемелері, міндеттеме-
лері мыналар бойынша толы-
ғымен қамтамасыз етілген:
Standard & Poor`s агентті-
гінен жоғары және "АА-"
деңгейінде тәуелсіз рей-
тингі немесе басқа да
рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгей-
дегі рейтингі бар шет
мемлекеттердің орталық
үкіметтерінің және орталық
банктерінің, Қазақстан
Республикасы Үкіметінің,
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қарсы
кепілдігімен (кепілдеме-
лермен); ұйымның өкіміне
берілген ақшамен немесе
тазартылған қымбат метал-
дармен; Standard & Poor`s
агенттігінің "АА-"-дан
төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа
рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгей-
дегі рейтингі бар шет
мемлекеттердің орталық
үкіметтері мен орталық
банктерінің, Қазақстан
Республикасы Үкіметінің,
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің бағалы
қағаздарымен;
0
2
Қазақстан Республикасының
Үкіметі, Қазақстан
Республикасының Ұлттық
Банкі шығарған бағалы
қағаздарды немесе Standard
& Poor`s агенттігінен
жоғары және "АА-" деңгей-
інде тәуелсіз рейтингі
немесе басқа рейтингтік
агенттіктердің біреуінің
осындай деңгейдегі рейтин-
гі бар шет мемлекеттердің
орталық үкіметтері мен
орталық банктері шығарған
бағалы қағаздарды сатып
алу не сату бойынша шартты
(ықтимал) міндеттемелер
0
3
Ұйымның талабы бойынша
кез-келген сәтте жойылуға
жататын заемдар мен салым-
дарды ұйымның болашақтағы
орналастыруы бойынша ықти-
мал (шартты) міндеттемеле-
рі
0
4
Ұйымның сыртқы заемдарды
тартқан және борыштық мін-
деттемелерді орналастырған
кезде ұйымның еншілес
компанияларының пайдасына
берілген ұйымның міндетте-
мелері мен кепілдемелері
0
II топ
5
Ұйымның болашақта өтеу
мерзімі 1 жылдан кем заем-
дар мен салымдарды орна-
ластыру бойынша ықтимал
(шартты) міндеттемелер
20
6
Ұйымның міндеттемелері
мыналар бойынша толығымен
қамтамасыз етілген кепіл-
діктері және кепілдемеле-
рі: Standard & Poor`s
агенттігінен жоғары және
"А-"-дан "АА-"-дейін
тәуелсіз рейтингі немесе
басқа рейтингтік агенттік-
тердің біреуінің осындай
деңгейдегі рейтингі бар
шет мемлекеттердің орталық
үкіметтері және орталық
банктерінің қарсы кепілді-
гімен (кепілдемелерімен);
Standard & Poor`s агент-
тігінің "А-"-дан "АА-"-
дейін тәуелсіз рейтингіне
немесе басқа да рейтингтік
агенттіктердің біреуінің
осындай деңгейдегі рейтин-
гі бар шет мемлекеттердің
орталық үкіметтерінің және
орталық банктерінің бағалы
қағаздарымен;
20
III топ
7
Ұйымның болашақта өтеу
мерзімі 1 жылдан астам
заемдар мен салымдарды
орналастыру бойынша ықти-
мал (шартты) міндеттемелер
50
8
Ұйымның міндеттемелері
мыналар бойынша толығымен
қамтамасыз етілген кепіл-
діктері және кепілдемеле-
рі: Standard & Poor`s
агенттігінің "ВВВ-"-дан
"А-"-дейін тәуелсіз рей-
тингі немесе басқа рейтин-
гтік агенттіктердің біреу-
інің осындай деңгейдегі
рейтингі бар шет мемлекет-
тердің орталық үкіметтері-
нің және орталық банктері-
нің қарсы кепілдігімен
(кепілдемелерімен);
Standard & Poor`s агент-
тігінің "А-"-дан "АА-"-
дейін борыштық рейтингі
немесе басқа рейтингтік
агенттіктердің біреуінің
осындай деңгейдегі рейтин-
гі бар банктердің кепілді-
гімен (кепілдемелерімен);
Standard & Poor`s агент-
тігінен жоғары және "АА-"
деңгейінде борыштық рей-
тингі немесе басқа рейтин-
гтік агенттіктердің біреу-
інің осындай деңгейдегі
рейтингі бар заңды тұлға-
лардың кепілдігімен
(кепілдемелерімен) және
сақтандыру (қайта сақтан-
дыру) ұйымдарының сақтан-
дыру полистерімен;
Standard & Poor`s агент-
тігінің "ВВВ-"-дан "А-"-
дейін тәуелсіз рейтингі
немесе басқа рейтингтік
агенттіктердің біреуінің
осындай деңгейдегі рейтин-
гі бар шет мемлекеттердің
орталық үкіметтерінің және
орталық банктерінің бағалы
қағаздарымен; Standard &
Poor`s агенттігінің "А-"-
дан "АА-"-дейін борыштық
рейтингі немесе басқа
рейтингтік агенттіктердің
біреуінің осындай деңгей-
дегі рейтингі бар банктер-
дің бағалы қағаздарымен;
Standard & Poor`s агент-
тігінен жоғары және "АА-"
деңгейінде борыштық рей-
тингі немесе басқа рейтин-
гтік агенттіктердің біреу-
інің осындай деңгейдегі
рейтингі бар заңды тұлға-
лардың бағалы қағаздары-
мен;
50
9
"Қазақстанның ипотекалық
компаниясы" акционерлік
қоғамынан ипотекалық тұр-
ғын үй заемдары бойынша
талап ету құқықтарын кері
сатып алу бойынша ықтимал
(шартты) міндеттемелер
50
IV топ
10
Ұйымды сату және қаржы
құралдарын ұйымның кері
сатып алатын міндеттемесі
туралы келісім
100
11
Ұйымның өзге кепілдіктері
(кепілдемелері)
100
12
Ұйымның өзге аккредитивте-
рі
100
13
Ұйымның өзге шартты
(ықтимал) міндеттемелері
100
Бірінші басшы немесе
есепке қол қоюға уәкілетті тұлға ___________ күні ___________
Бас бухгалтер немесе
есепке қол қоюға уәкілетті тұлға ___________ күні ___________
Орындаушы _____________________ күні ________________________
Телефонның нөмірі: ________________
Мөр орны.".

1) Княжество Андорра;
2) Государство Антигуа и Барбуда;
3) Содружество Багамских островов;
4) Государство Барбадос;
5) Государство Бахрейн;
6) Государство Белиз;
7) Государство Бруней Даруссалам;
8) Республика Вануату;
9) Республика Гватемала;
10) Государство Гренада;
11) Республика Джибути;
12) Доминиканская Республика;
13) Республика Индонезия;
14) Испания (только в части территории Канарских островов);
15) Республика Кипр;
16) Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг);
17) Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
18) Республика Коста-Рика;
19) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
20) Республика Либерия;
21) Княжество Лихтенштейн;
22) Республика Маврикий;
23) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
24) Мальдивская Республика;
25) Республика Мальта;
26) Республика Маршалловы острова;
27) Княжество Монако;
28) Союз Мьянма;
29) Республика Науру;
30) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
31) Федеративная Республика Нигерия;
32) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
33) Объединенные Арабские Эмираты (только в части территории города Дубай);
34) Республика Палау;
35) Республика Панама;
36) Независимое Государство Самоа;
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья;
Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Острова Теркс и Кайкос;
Остров Мэн;
Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
42) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);
43) Королевство Тонга;
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета ______________ дата ____________
Главный бухгалтер или лицо,
уполномоченное на подписание отчета ______________дата _____________
Исполнитель ________________ дата _____________
Телефон: ___________________
Место для печати;
Приложение 7
Инструкции о нормативных значениях,
методике расчетов пруденциальных
нормативов для ипотечных организаций,
организаций, осуществляющих отдельные
виды банковских операций, контрольный пакет
акций которых принадлежит государству
или национальному холдингу либо
национальной управляющей компании,
а также форм и сроков представления
отчетности об их выполнении
Расшифровка условных и возможных обязательств,
взвешенных с учетом кредитного риска
N
Наименование статей
Сумма
Коэффи-
циент
кон-
версии
в про-
центах
Коэффи-
циент
кредит-
ного
риска
Сумма
к рас-
чету
I группа
1
Гарантии и поручительства
организации, обязательства
по которым полностью
обеспечены: встречными
гарантиями (поручительствами)
Правительства Республики
Казахстан, Национального
Банка Республики Казахстан,
центральных правительств и
центральных банков
иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг
на уровне "АА-" и выше
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств;
деньгами или аффинированными
драгоценными металлами,
предоставленными в
распоряжение организации;
ценными бумагами
Правительства Республики
Казахстан, Национального
Банка Республики Казахстан,
центральных правительств и
центральных банков
иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг
не ниже "АА-" агентства
Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств
0
2
Условные (возможные)
обязательства по
приобретению либо продаже
ценных бумаг, выпущенных
Правительством Республики
Казахстан, Национальным
Банком Республики Казахстан
или ценных бумаг, выпущенных
центральными правительствами
и центральными банками
иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг
на уровне "АА-" и выше
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
0
3
Возможные (условные)
обязательства по размещению
организацией в будущем
займов и вкладов, подлежащие
отмене в любой момент по
требованию организации
0
4
Гарантии и поручительства
организации, выданные в
пользу дочерних компаний
организации при привлечении
через них внешних займов и
размещении долговых
обязательств организации
0
II группа
5
Возможные (условные)
обязательства по размещению
организацией в будущем
займов и вкладов со сроком
погашения менее 1 года
20
6
Гарантии и поручительства
организации, обязательства
по которым полностью
обеспечены: встречными
гарантиями (поручительствами)
центральных правительств и
центральных банков
иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг
от "А-" до "АА-" и выше
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств;
ценными бумагами центральных
правительств и центральных
банков иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг от
"А-" до "АА-" агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
20
III группа
7
Возможные (условные)
обязательства по размещению
организацией в будущем
займов и вкладов со сроком
погашения более 1 года
50
8
Гарантии и поручительства
организации, обязательства
по которым полностью
обеспечены: встречными
гарантиями (поручительствами)
центральных правительств и
центральных банков иностранных
государств, имеющих суверенный
рейтинг от "ВВВ-" до "А-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств; гарантиями (поручительствами)
банков, имеющих долговой
рейтинг от "А-" до "АА-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств;
гарантиями (поручительствами)
юридических лиц и страховыми
полисами страховых
(перестраховочных)
организаций, имеющих долговой
рейтинг на уровне "АА-" и
выше агентства Standard &
Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств;
ценными бумагами центральных
правительств и центральных
банков иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг от
"ВВВ-" до "А-" агентства
Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств; ценными бумагами
банков, имеющих долговой
рейтинг от "А-" до "АА-"
агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств;
ценными бумагами юридических
лиц, имеющих долговой
рейтинг на уровне "АА-" и
выше агентства Standard &
Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств
50
9
Возможные (условные)
обязательства по обратному
выкупу у Акционерного
общества "Казахстанская
ипотечная компания" прав
требований по ипотечным
жилищным займам
50
IV группа
10
Соглашение о продаже
организации и с
обязательством обратного
выкупа организацией
финансовых инструментов
100
11
Иные гарантии
(поручительства) организации
100
12
Иные аккредитивы организации
100
13
Иные условные (возможные)
обязательства организации
100
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета _____________ дата _______________
Главный бухгалтер или лицо,
уполномоченное на подписание отчета ___________ дата _______________
Исполнитель ________________ дата _____________
Телефон: ___________________
Место для печати.".