Солтүстік Қазақстан облысы аумағындағы елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын қайта өзгерту тәртібін жүргізу жөніндегі ережелерді, жер учаскелеріне, ғимараттарға реттік нөмерлерін беру талаптарын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2007 жылғы 2 қазанда N 227 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет Департаменті 2007 жылғы 6 қарашада N 1657 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2012 жылғы 23 қарашадағы N 335 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2012.11.23 N 335 Қаулысымен
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148 Заңы 27-бабы 1-тармағы 21-3) тармақшасына сәйкес облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Солтүстік Қазақстан облысы аумағындағы елді мекеннің құрамдас бөлiктерiне атау беру және атауын қайта өзгерту тәртiбiн жүргiзу жөнiндегi ережелерi, жер учаскелерiне, ғимараттарға және имараттарға реттiк нөмiрлерiн беру талаптары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары В.Н. Балахонцевке жүктелсін.
3. Осы қаулы бірінші жарияланған күннен бастап, он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі
Солтүстік Қазақстан облысы әкiмдiгiнiң
2007 жылғы 2 қазандағы N 227 қаулысымен
бекiтiлдi
Солтүстік Қазақстан облысы аумағындағы елдi мекеннiң құрамдас бөлiктерiне атау беру және атауын қайта өзгерту тәртiбiн жүргiзу жөнiндегi ережелерi, жер учаскелерiне, ғимараттарға және имараттарға реттiк нөмiрлерiн беру талаптары
Осы Елдi мекеннiң құрамдас бөлiктерiне атау беру және атауын қайта өзгерту тәртiбiн жүргiзу жөнiндегi ережелердi, жер учаскелерiне, ғимараттарға және имараттарға реттiк нөмiрлерiн беру талаптары (iлгерiде - Ереже) СҚО елді мекендерін, алаңдарды, даңғылдарды, бульварларды, көшелердi, тұйық көшелердi, саябақтарды, скверлердi, көпiрлердi және қала мен елдi мекендердiң басқа құрамдық бөлiктерiн атау және қайта атау берудің бірыңғай тәртібін белгілеу мақсатында, атаулардың ғибарасын өзгерту, жер учаскелерi, ғимараттар және имараттардың реттiк нөмiрлерiн беру талаптарын айқындау, көрсеткiштердi орнату және пайдаланудың бiрыңғай тәртiбiн белгiлеу мақсатында әзiрлендi.
1-бөлiм. Негiзгi ережелер
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облыстық әкімдігінің 2009.10.07 N 251 Қаулысымен
1-тарау. Ережеде қолданылатын түсiнiктер
Осы ережеде келесi түсiнiктер қолданылады:
мекен-жай - қалалар және елдi мекендердiң белгiленген шекаралары  шегiнде, жергiлiктi орындағы (жер учаскесi, ғимараттар, имараттар) объектiнiң орналасу (орналасқан жерi) деректемелерiнiң жиынтығын құрылымдық бейнелеу.
аллея - еңбек орындарымен, қызмет көрсететiн мекемелер және кәсiпорындармен, жаяу жүргiн байланысын қамтамасыз ететiн, соның iшiнде, қоғамдық орталықтар, демалыс орындары және қоғамдық көлiктердiң аялдама пунктерi шегiндегi негiзгi және екiншi дәрежедегi жаяу жүргiн көше немесе жол;
бульвар - жергiлiктi маңыздағы көшелер немесе жолдар, қарсы көлiктiк ағымдар, ол орман саябағының екпе ағаштарымен, жаяу жүргiн жолдарымен бөлiнген;
қосымша салынған объектiлер -  ғимарат (имарат) қасбетiн қайта жаңартусыз ғимараттар және имараттарда ұйымдастырылған және бөлек кiру есiгiн ұйымдастыру объектiлерi, мұнда ғимараттың (құрылыстың) қайта құрылған бөлiгiнiң функционалдық мақсаты өзгертiлуi мүмкiн;
ғимарат - адамдардың тұруына немесе iшiнде болуына, өндiрiстiк процестердi орындауға, сондай-ақ материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға пайдаланылатын функционалдық мақсатына қарай, мiндеттi түрде жер бетiне салынып, тұйық көлемдi құрайтын, тiреу және қоршау конструкцияларынан тұратын жасанды құрылыс. Ғимарат жер астындағы бөлігi болуы мүмкiн.
қала құрылысы элементтерiнiң санаты - функционалдық қала құрылысының мақсаты және объектiнiң (ықшам аудан, ғимарат, имарат, көпiр, көлiктiк байлау (сақина), фонтан, шоссе, трасса, даңғыл, көше, бульвар, аллея, қысқа көше, тұйық көше, тұйық және т.б.) ерекшелiктерiн сипаттайтын қала құрылысының элементтерi атауларының бiртұтас бөлiгi;
квартал - магистралдық көшелермен, тұйық көшелермен бөлiнбеген қосымша құрылыстың құрылымдық элементтерi;
ландшафтық-рекреациялық аумағы - қалалық ормандарды, орман саябақтарын, орманды қорғау аймақтарын, суқоймаларын, ауылшаруашылық мақсаттағы жерлердi және тағы басқа жерлер, ол қоныстану аумағында орналасатын саябақтармен, бақтармен және бульварлармен бiрге қосылып, ашық кеңiстiк жүйесiн қалыптастырады;
реттелетiн қозғалыстың магистралдық жолдары - тұрғын үй құрылысынан тыс жүзеге асырылатын, жүк қозғалысының басым көпшiлiгi, бөлек бағыттарда және учаскелерде қаланың аудандары аралығындағы көлiктiк байланысты қамтамасыз ету үшiн көзделген жолдар; сыртқы автомобиль жолдарына шығуды қамтамасыз етедi. Бiр деңгейде көшелер және жолдармен қиылысады;
жылдам қозғалыстың магистралдық жолдары - сыртқы автомобиль жолдарына, аэропорттарға, жаппай демалыстың iрi аймақтарына және елдi мекендерге шығуды қамтамасыз ететiн өнеркәсiптiк және жоспарлық аудандар арасындағы жедел көлiктiк байланысты қамтамасыз етуге көзделген жолдар. Әр түрлi деңгейде магистралдық көшелер және жолдармен қиылысады;
жалпы қалалық маңыздағы магистралды көшелер:
үздiксiз қозғалыс - тұрғын, өнеркәсiптiк аудандар және қала орталығы, сонымен қатар, басқа магистралдық көшелер, қалалық және сыртқы автомобильдiк жолдар арасындағы көлiктiк байланысты қамтамасыз етуге көзделген көшелер. Түрлi деңгейде негiзгi бағыттар бойынша көлiк қозғалысын қамтамасыз етедi;
реттелетiн қозғалыс - тұрғын, өнеркәсiптiк аудандар және қала орталығы, жоспарлық аудандардың орталықтары арасындағы көлiктiк байланысты қамтамасыз етуге көзделген көшелер; магистралдық көшелер мен жолдарға және сыртқы автомобильдiк жолдарға шығу. Бiр деңгейде, магистралдық көшелермен, жолдармен қиылысады;
аудандық маңыздағы магистралдық көшелер - қаланың тұрғын аудандары арасындағы көлiктiк және жаяу жүргiн байланысты қамтамасыз етуге көзделген көшелер, сонымен қатар, тұрғын, өнеркәсiптiк аудандар және қала орталығы; басқа магистралдық көшелерге шығу, сондай-ақ, жоспарлық аудандар шегiнде, жаяу жүргiн және көлiктiк байланысты қамтамасыз ету (қоғамдық жолаушы көлiгi басым);
ықшам аудан - қосымша құрылыстың қаланы құрайтын құрылымдық-жоспарлық элементi, ол магистралдық көшелермен бөлiнбеген, белгiленген шекарада қоныстану, өндiрiстiк, немесе ландшафтық-рекреациялық аумақ болып табылады;
атау - аудандарға, ықшам аудандарға, даңғылдарға, бульварларға, көшелерге, алаңдарға және оларды бөлуге және тануға қызмет ететiн басқа құрылымдық элементтерге берiлетiн меншiктi атау;
ономастикалық комиссия - жағрафиялық объектiлердiң атауына және олардың атауларын өзгертуге бiрыңғай көзқарас қалыптастыру, атауларды қолдану және есепке алуды ретке келтiру, Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұрасының құрамдас бөлiгi ретiнде тарихи атауларды қалпына келтiру және сақтау мақсатында ономастика саласында мемлекеттiк тiл саясатын iске асыру жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлейтiн қала және облыс әкiмдiгi құрайтын консультативтiк-кеңестiк орган;
сәулет органы - сәулет және қала құрылысы саласында реттеудi жүзеге асыруға әкiм өкiлдiк берген, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
тiлдерді дамыту жөнiндегi орган - тiлдерді дамыту саласында мемлекеттік басқару қызметін жүзеге асыруға әкiмдікпен өкiлдендірілген, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
саябақ - қаланың селитебтi аумағында ұйымдастырылған және жаппай халықтың демалысы үшiн көзделген жалпы қолданыстағы тұйық шекаралармен анықталған бөлек көгалдандырылған қалалық аумақ;
бұрылыс көше, қысқа көше - аудандардың, ықшам аудандардың, кварталдардың iшiнде тұрғын және қоғамдық ғимараттарға көлiк құралдарына жол ашуды қамтамасыз ететiн негiзгi немесе екiншi дәрежедегi қысқа көше, ол екi көше арасынан өте алатын  көлiктiк байланысты қамтамасыз етедi (екi "т"- түрiндегi қиылысты құрайды).
алаң - атауы берiлген, тұйық шекарасы бар қала құрылысының элементi;
объектiнiң реттiк нөмiрi - объектiнiң мекен-жай құрылымының элементi: қосымша құрылыс (көше, ықшам аудан және т.б.) аумағының қала құрылысы объектiсiнiң атауы бар, сол немесе басқа құрылымдық элементтерге жатқызылатын нышандары негiзiнде объектiге берiлетiн, әрiптердi және (немесе) бөлшектердi қосу мүмкiндiгi бар, сан реттерiнен тұратын, объектiнiң жай нөмiрi;
жапсаржай объектiлерi - өздiк функционалдық мақсаттағы ғимаратқа, имаратқа қосымша үй-жайды салу жолымен ғимараттарда және имараттарда ұйымдастырылған объектiлер;
детальдық жоспарлау жобасы (ДЖЖ) - функционалдық-қала құрылысын зоналауды айқындалуымен бірге, аумақтың жоспарлық ұйымдастыруының негiзгi бағытын белгiлейтiн бас жоспар негiзiнде орындалған, аумақтың қосымша құрылысын жоспарлау жобасы; қосымша құрылыстың қызыл жолақтары және реттеу жолақтары; халықтың әлеуметтiк, мәдени және коммуналдық қызмет көрсету объектiлерiн орналастыруға аумақты резервiлеу; көшелiк-жол желiлерi және көлiктiк қызмет көрсетудi ұйымдастыру, инженерлiк коммуникацияларды трассалау; көшелердiң көлденең профилi; аумақты көркейту және көгалдандыру; көпшілік қала құрылысының сервитуттары және басқа талаптары;
өндiрiстiк аумақ - өнеркәсiптiк кәсiпорындар және олармен байланысты объектiлердi орналастыруға көзделген аумақ, оның тәжiрибелi өндiрiсiн, коммуналдық-қоймалық объектiлерiн, сыртқы көлiктердiң имараттарын қоса отырып, ғылыми мекемелер кешенi;
даңғыл - магистралдық жолдар немесе жалпы қалалық маңыздағы магистралдық көшелер;
аудан - әкiмшiлiк-аумақтық құрылыс туралы заңнамаға сәйкес айқындалған Солтүстiк Қазақстан облысы құрамында әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк;
тұрғын аудан бағы - саябақ - қоныстану аумағында ұйымдастырылған қала және үш гектардан он гектарға дейiнгi алаңымен халықтың жаппай демалуы үшiн көзделген тұйық шекаралармен анықталған, жалпы қолданыстағы жеке көгалдандырылған қалалық аумақ;
санитариялық-қорғаныш аймағы - арнаулы мақсаттағы аймақтарды, сондай-ақ өнеркәсiп орындары мен елдi мекендегi басқа да өндірістiк, коммуналдық және қоймалық объектiлердi жақын маңдағы қоныстану аумақтарынан, тұратын үй-азаматтық мақсаттағы ғимараттар және имараттардан оларға қолайсыз факторлардың әсер етуiн әлсiрету мақсатында бөлiп тұратын аумақ;
қоныстану аумағы - тұрғын үй, қоғамдық (қоғамдық-iскерлiк) және рекреациялық аймақтарды, сондай-ақ инженерлiк және көлік инфрақұрылымдарының жекелеген бөлiктерiн, басқа да объектiлердi орналастыруға арналған, орналастырылуы мен қызметi арнаулы санитариялық-қорғаныш аймақтарын талап ететiндей әсер етпейтiн елдi мекен аумағының бiр бөлiгi;
сквер - қаланың қоныстану аумағында ұйымдастырылған  және үш гектардан көп емес алаңда халықтың жаппай демалысына көзделген, тұйық шекаралармен айқындалған жекелеген көгалдандырылған жалпы қолданыстағы қалалық аумақ;
имарат - табиғи немесе жасанды кеңiстiк шекаралары бар және өндірістiк процестердi орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдарды, жүктердi уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргiзуге) арналған жасанды жасалған ауқымды, тегiс немесе сызықты (жер үстi, су бетi және (немесе) жер асты, су асты) объект. Құрылыс көркемдiк-эстетикалық, безендiру-қолданбалы не  мемориалдық мақсатта да болуы мүмкiн.
трасса, шоссе - қалааралық көлiктiк байланысты қамтамасыз ететiн қалалық сызықтың шегiнде магистралдық жолдар немесе магистралдық көшелер;
жергiлiктi маңыздағы көшелер және жолдар:
саябақ жолдары - саябақ және орман саябақтары аумағының шегiнде, басым көпшiлiкте жеңiл автомобиль қозғалысының көлiктiк байланысын қамтамасыз етедi;
жаяу жүргiн көшелер және жолдар - еңбек орындарымен, қызмет көрсететiн мекемелер және кәсiпорындармен жаяу жүргiн байланысын қамтамасыз ететiн, қоғамдық көлiктiң демалыс орындары және аялдама пунктерi;
қысқа көшелер - аудандар, ықшам аудандар, кварталдар iшiндегi тұрғын және қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсiпорындарға және қалалық қосымша құрылыстан басқа объектiлерден көлiк құралдарының жүруiн қамтамасыз етедi;
тұрғын үй құрылысындағы көшелер - тұрғын аудандар (мөлтек аудандар) аумағында көлiктiк және жаяу жүргiн байланысын магистралдық көшелер және қозғалыспен реттелетiн жолдарға шығуды қамтамасыз ететiн көше;
ғылыми-өндiрiстiк, өнеркәсiптiк және коммуналдық-қоймалық аймақтардағы (аудандардағы) көшелер және жолдар - аймақтар (аудандар) шегiнде басым көпшiлiкте, жеңiл және жүк көлiктерiнiң көлiктiк байланысын қамтамасыз етедi. Көшелер және жолдардың қиылысы бiр деңгейде орналасады;
көрсеткiш - белгiленген геометриялық нысандағы түстi графикалық бейнелеу, сәуле түсiретiн, сәуле беретiн, контрасты объектiлердi, материалдарды қолданып жасалған, ол түсiндiрмелi жазудан, сандардан тұратын бейне түрiндегi, сол немесе басқа көшеден, ғимарат немесе имараттың орналасқан жерi, орналасуы туралы ақпаратпен азаматтарды қамтамасыз ету үшiн көзделген;
қала бөлiгi (қала құрылысының элементi) - аудан, қаладағы, алаңдағы, даңғыл, бульвар, көше, тұйық көше, саябақ, тұрғын ауданының бағы, сквер, көпiр және қаланың басқа құрамдас бөлiгi.

Об утверждении Правил по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, требования к присвоению порядковых номеров земельным учаскакткам, зданиям и сооружениям на территории Северо-Казахстанской области
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 2 октября 2007 года N 227. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 6 ноября 2007 года N 1657. Утратило силу - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 23 ноября 2012 года N 335
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 23.11.2012 N 335
В соответствии с подпунктом 21-3) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148 "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" акимат областиПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, требования к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям на территории Северо-Казахстанской области.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя aкима области Балахонцева В.Н.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти дней после дня его первого опубликования.
Аким области
Утверждены
постановлением акимата
Северо-Казахстанской области
от 2 октября 2007 года N 227
Правила по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, требования к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям на территории Северо-Казахстанской области
Настoящие Правила по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенного пункта, требования к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям (далее - Правила) разработаны в целях установления единого порядка присвоения наименований и переименования в населенных пунктах Северо-Казахстанской области площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей города и населенных пунктов, изменения транскрипции их названий, определения требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установке и эксплуатации указателей.
Раздел 1. Основные положения
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенными постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 07.10.2009 N 251
Глава 1. Понятия, используемые в Правилах
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
адрес - совокупных реквизитов местоположения (местонахождения) объекта (земельного участка, здания, сооружения) на местности в пределах установленных границ городов и населенных мест;
аллея - основная или второстепенная пешеходная улица или дорога, обеспечивающая пешеходную связь с местами приложения труда, учреждениями и предприятиями обслуживания, в том числе в пределах общественных центров, местами отдыха, и остановочными пунктами общественного транспорта;
бульвар - улица или дорога местного значения, встречные транспортные потоки которой разделены лесопарковыми насаждениями, пешеходными дорогами;
встроенные объекты - объекты, организованные в зданиях и сооружениях без реконструкции фасада здания (сооружения) и организации отдельного входа, при этом функциональное назначение преобразованной части здания (сооружения) может быть изменено;
здание - искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть;
категория градостроительного элемента - неотъемлемая часть наименования градостроительного элемента, характеризующая функциональное градостроительное назначение и особенности объекта (микрорайон, здание, сооружение, мост, транспортная развязка (кольцо), фонтан, шоссе, трасса, проспект, улица, бульвар, аллея, проезд, переулок, тупик и прочее);
квартал - структурный элемент застройки, не расчлененный магистральными улицами, переулками;
ландшафтно-рекреационная территория - территория, включающая городские леса, лесопарки, лесозащитные зоны, водоемы, земли сельскохозяйственного назначения и другие угодья, которые совместно с парками, садами и бульварами, размещаемыми на селитебной территории, формируют систему открытых пространств;
магистральные дороги регулируемого движения - дороги, предназначенные для обеспечения транспортной связи между районами города на отдельных направлениях и участках, преимущественно грузового движения, осуществляемого вне жилой застройки; обеспечивают выходы на внешние автомобильные дороги. Пересекаются с улицами и дорогами, как правило, в одном уровне;
магистральные дороги скоростного движения - дороги, предназначенные для обеспечения скоростной транспортной связи между промышленными и планировочными районами, обеспечивающие выходы на внешние автомобильные дороги, к аэропортам, крупным зонам массового отдыха и поселениям. Пересекаются с магистральными улицами и дорогами в разных уровнях;
магистральные улицы общегородского значения:
непрерывного движения - улицы, предназначенные для обеспечения транспортной связи между жилыми, промышленными районами и центром города, а также другими магистральными улицами, городскими и внешними автомобильными дорогами. Обеспечивают движение транспорта по основным направлениям в разных уровнях;
регулируемого движения - улицы, предназначенные для обеспечения транспортной связи между жилыми, промышленными районами и центром города, центрами планировочных районов; выходы на магистральные улицы и дороги и внешние автомобильные дороги. Пересекаются с магистральными улицами и дорогами, как правило, в одном уровне;
магистральные улицы районного значения - улицы, предназначенные для обеспечения транспортной и пешеходной связи между жилыми районами в городе, а также между жилыми, промышленными районами и центром города; выходы на другие магистральные улицы, а также обеспечение пешеходной и транспортной связи (преимущественно общественный пассажирский транспорт) в пределах планировочного района;
микрорайон - градообразующий структурно-планировочный элемент застройки, не расчлененный магистральными улицами, являющийся либо селитебной, либо производственной, либо ландшафтно-рекреационной территорией в установленных границах;
наименования - имена собственные, присваиваемые районам, микрорайонам, проспектам, бульварам, улицам, площадям и прочим структурным элементам, служащие для их выделения и распознавания;
ономастическая комиссия - консультативно-совещательный орган, вырабатывающий предложения по формированию единого подхода к наименованию и переименованию географических объектов, упорядочению употреблений и учету топонимических названий, восстановлению, сохранению исторических названий как составной части историко-культурного наследия Республики Казахстан;
орган архитектуры - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акиматом района (города Петропавловска) на осуществление функций государственного управления в сфере архитектуры и градостроительства;
орган по развитию языков - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акиматом района (города Петропавловска) на осуществление функций государственного управления  в сфере развития языков;
парк - определенная замкнутыми границами обособленная озелененная городская территория общего пользования, организованная на селитебной территории города и предназначенная для массового отдыха населения;
переулок, проезд - основной или второстепенный проезд, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и другим объектам городской застройки внутри районов, микрорайонов, кварталов, обеспечивающий сквозную транспортную связь между двумя улицами (создает два "т"-образных перекрестка);
площадь - поименованный градостроительный элемент, имеющий замкнутые границы;
порядковый номер объекта - элемент адреса объекта: простой номер объекта, состоящий из последовательности цифр, с возможным добавлением буквы и (или) дроби, присваиваемый объекту на основе признака его принадлежности к тому или иному элементу адреса, имеющему наименование градостроительному объекту территории застройки (улице, микрорайону и пр.);
пристроенные объекты - объекты, организованные в зданиях и сооружениях путем пристройки к зданию, сооружению дополнительного помещения, при этом, как правило, несущие самостоятельное функциональное назначение;
проект детальной планировки (ПДП) - проект планировки застройки территории, выполненный на основе генерального плана, устанавливающий основные направления планировочной организации территории с определением функционально-градостроительного зонирования; красные линии и линии регулирования застройки; резервирование территорий под размещение объектов социального, культурного и коммунального обслуживания населения; организацию улично-дорожной сети и транспортного обслуживания, трассировку инженерных коммуникаций; поперечные профили улиц; благоустройство и озеленение территорий; публичные градостроительные сервитуты и иные требования;
производственная территория - территория, предназначенная для размещения промышленных предприятий и связанных с ними объектов, комплекс научных учреждений с их опытными производствами, коммунально-складскими объектами, сооружениями внешнего транспорта;
проспект - магистральная дорога или магистральная улица общегородского значения;
район - административно-территориальная единица в составе Северо-Казахстанской области, определенная в соответствии с законодательством об административно-территориальном устройстве;
сад жилого района  определенная замкнутыми границами обособленная озелененная плодовыми деревьями городская территория общего пользования, организованная на селитебной территории города и предназначенная для массового отдыха населения;
санитарно-защитная зона - территория, отделяющая зоны специального назначения, а также промышленные предприятия и другие производственные, коммунальные и складские объекты в населенном пункте от близлежащих селитебных территорий, зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения с целью ослабления воздействия на них неблагоприятных факторов;
селитебная территория - часть территории населенного пункта, предназначенная для размещения жилой, общественной (общественно-деловой) и рекреационной зон, а также отдельных частей инженерной и транспортной инфраструктур, других объектов, размещение и деятельность которых не оказывает воздействия, требующего создания специальных санитарно-защитных зон;
сквер - определенная замкнутыми границами обособленная озелененная городская территория общего пользования, организованная на селитебной территории города и предназначенная для массового отдыха населения площадью не более трех гектаров;
сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, временного пребывания (перемещения) людей, размещения и хранения материальных ценностей и грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение;
трасса, шоссе - магистральная дорога или магистральная улица в пределах городской черты, обеспечивающая междугородние транспортные связи;
улица - магистральная улица районного значения, улица или дорога местного значения;
улицы и дороги местного значения:
парковые дороги - обеспечивающие транспортную связь в пределах территории парков и лесопарков, преимущественно для движения легковых автомобилей;
пешеходные улицы и дороги - обеспечивающие пешеходную связь с местами труда, учреждениями и предприятиями обслуживания, местами отдыха и остановочными пунктами общественного транспорта;
проезды - обеспечивающие подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и прочим объектам городской застройки внутри районов, микрорайонов, кварталов;
улицы в жилой застройке - обеспечивающие транспортные (без пропуска грузового и общественного транспорта) и пешеходные связи на территории жилых районов (микрорайонов), выходы на магистральные улицы и дороги регулируемого движения;
улицы и дороги в научно-производственных, промышленных и коммунально-складских зонах (районах) - обеспечивающие транспортную связь преимущественно легкового и грузового транспорта в пределах зон (районов), выходы на магистральные городские дороги. Пересечения с улицами и дорогами устраиваются в одном уровне;
указатель - цветографическое изображение установленной геометрической формы, созданное с использованием светоизлучающих, светоотражающих, контрастных объектов, материалов, представляющее собой изображение, содержащее поясняющие надписи, цифры, предназначенное для обеспечения граждан информацией о местонахождении, расположении той или иной улицы, здания или сооружения;
часть города (градостроительный элемент) - район в городе, площадь, проспект, бульвар, улица, переулок, парк, сад жилого района, сквер, мост и иные составные части города.

2-тарау. Аудандардың ықшам аудандарына, көшелерге,
даңғылдарға және елдi мекендердiң басқа құрамдық бөлiктерiне,
атау беру (қайта атау), атауларының ғибарасын өзгерту
Елдi мекендердiң бөлiктерiне атау кеңiстiкте оларды бөлудi және тануды қамтамасыз ету үшiн берiледi.
3. Елдi мекендердiң бөлiктерiне атау беру келесi кезеңдер бойынша жүргiзiледi:
сәулет органы тiлдерді дамыту жөнiндегi органға оларға атау берiлмеген немесе кеңiстiктегi орналасқан элементiнiң сызбасын қоса берiп, қала және елдi мекен бөлiктерiнiң тiзiмi; бiр мезгiлде тiзiмдi көрсетiлген тiзiммен бiрге, сәулет органы, жылжымайтын мүлiк объектiлерiнің (бар болса), сырып тастау салдарынан жойылған көшелердiң тiзiмiн бередi.
2) тiлдерді дамыту жөніндегі орган қала құрылысы объектiсiнiң атау беру немесе қайта атау мәселесi жөнiндегi арыз-шағымдардың түсу сәтiнен бастап, 15 күн iшiнде облыстың қала бөлiктерi және елдi мекендерiне атау беру (қайта атау) мәселелерiн шешу үшiн ономастикалық комиссияның мәжiлiсiн (мәжiлiстерiн) ұйымдастырады;
3) ономастикалық комиссия - географиялық объектiлердiң атауына және олардың атауларын өзгертуге бiрыңғай көзқарас қалыптастыру, топонимикалық атауларды қолдану мен есепке алуды ретке келтiру, Қазақстан Республикасы тарихи-мәдени мұрасының құрамдас бөлiгi ретiнде тарихи атауларды қалпына келтiру, сақтау жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлейтiн консультативтiк-кеңесшi орган;
4) қала және елдi мекендердiң бөлiктерiне атау беру (қайта атау) туралы жергілікті атқарушы органдардың және жергілікті өкілетті органдардың ортақ шешiмдері, мiндеттi түрде қала құрылысы элементтерiнiң кеңiстiктегi орналасу сызбасы және оның нақты анықталған шекарасы мемлекеттiк органдарға және басқа да ұйымдарға қоса жiберiледi.
4. Елді мекеннің бiр бөлiгiне бiрнеше атау беру жіберілмейді. Даңғылдарды (көшелерді, тұйық көшелерді, қысқа көшелерді) отыз градустан асыра бұрған жағдайда есепке алынбайды; бұл жағдайларда қала бөлiгiнiң бұрылыс орнынан жеке атау беру рұқсат етiледi.
Бiр санаттағы бiрнеше қала құрылысы элементтерiне бiр атау беру рұқсат етiлмейдi.
5. Қала құрылысы элементiн (даңғылдарды, көшелерді) табиғи бөгеттер (өзендер, сайлар және т.б.) қиған жағдайда, қала құрылысы элементтерін жаңадан жасалатын учаскелерге бөлек атау беру рұқсат етiледi.
6. Қала аумағын кезеңмен игеру жағдайында, уақыттағы берiлген қала құрылысы элементтерiн нақты қалыптастыру кезеңiне және қосымша құрылысқа сәйкес жекелеген, қисынмен байланысатын атаулар жеке учаскелерде қала құрылысы элементтерiн бөлуге рұқсат етiлмейдi.

Глава 2. Порядок присвоения наименований (переименования)
районам, микрорайонам, улицам, проспектам и иным составным
частям населенных пунктов области, изменения транскрипции
их названий
2. Наименования частям населенных пунктов присваиваются для обеспечения их выделения и распознавания в пространстве и местности.
3. Присвоение наименований частям населенных пунктов производится по следующим этапам:
1) орган архитектуры направляет в орган по развитию  языков перечень частей городов и населенных пунктов, которым не присвоены наименования, либо имеющим совпадающие наименования с приложением схемы пространственного расположения элемента и определением его границ. Одновременно с указанным перечнем орган архитектуры представляет перечень улиц, прекративших существование в связи со сносом находившихся на них объектов недвижимости (при их наличии);
2) орган по развитию языков в течение 15 дней с момента поступления обращения по вопросу присвоения наименования или переименования градостроительного объекта организует заседание (заседания) ономастической комиссии для обсуждения вопросов присвоения наименований (переименования) частям городов и населенных пунктов области;
3) ономастическая комиссия в приделах своей компетенции дает рекомендации о наименовании и переименовании физико-географических, топонимических, промышленных и иных объектов;
4) Совместные решения местных исполнительных органов и местных представительных органов о присвоении наименований (переименовании) частей городов и населенных пунктов доводятся до заинтересованных государственных органов и иных организаций, с обязательным приложением схемы пространственного положения градостроительного элемента и точным определением его границ.
4. Не допускается присвоение нескольких наименований одной части населенного пункта. Исключение составляют проспекты (улицы, переулки, проезды) в случаях поворота более чем на тридцать градусов; в этих случаях от места поворота части города допускается присвоение обособленного наименования.
Не допускается присвоение одного наименования нескольким градостроительным элементам одной категории.
5. В случае пересечения градостроительного элемента (проспекта, улицы) естественными преградами (реки, овраги и пр.) допускается присвоение отдельного наименования образующимся частям градостроительного элемента.
6. В случае поэтапного освоения территорий города допускается разделение градостроительного элемента на отдельные микрорайоны, жилые районы и производственные районы с обособленными, логически связанными наименованиями, соответствующими фактическим этапам формирования и застройки данного градостроительного элемента во времени.

3-тарау. Облыстың қалалары және елді мекендерінде жер учаскелеріне, ғимараттарға және имараттарға реттік нөмірлерін беру, көрсеткіштерді орнату және пайдалануға беру
7. Облыс қалалары және елді мекендерінде жер учаскелеріне, ғимараттарға және имараттарға реттік нөмірлерін беру, көрсеткіштерді орнату және пайдалануға беру облыстың қала және елді мекендері аумағында ықшам аудандардың, көшелер, ғимараттар, имараттар және тағы басқа объектілер орнын (орналасуын) анықтаудың бірыңғай жүйелерін қалыптастыру үшін көзделген.
8. Солтүстік Қазақстан облысы аумағында орналасқан әр жер учаскесінің, ғимараттың және имараттың өздік бiрегей мекенжайы болуы тиiс.
Жер учаскесіне, ғимарат пен имаратқа реттік нөмірді беру ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың тиісті сәулет органдарымен жүргізіледі.
9. Осы ережеге сәйкес реттік нөмір берілетін жылжымайтын мүлік объектілері мыналар:
1) жер учаскелері (игерілмеген және құрылыс салынған);
2) ғимараттар;
3) имараттар.
10. Облыстың қалалары және елді мекендерінде үйлер, ғимараттар және имараттар қасбетiнде үйлерi, ғимараттары, имараттары, даңғылдары, көшелерi, тұйық көшелер қиылысында, алаң периметрi бойынша келесi тұрпатты көрсеткiштер орналасады
көше атауларының көрсеткiшi (1, 2, 3 санатты);
ықшам аудан атауының көрсеткiшi
көше қиылысында (қиылыста) тiкелей орналасатын көше атауларының
бұрыштық көрсеткiшi;
ғимараттың, имараттың реттiк нөмiр көрсеткiшi.
11. Ғимараттардың және имараттардың реттiк нөмiрін беру, көшелердiң, ықшам аудандардың көрсеткiштерi, облыстың қала және елдi мекендерi аумағында орналасқан көше атауларының бұрыштық көрсеткiштерi, мiндеттi түрде белгiленген тәртiпте бекiтiлген осы Ережеде және тұрпаттық нобайда көзделген техникалық талаптарға сәйкес болуы тиiс.
4-тарау. Реттiк нөмiрдi беру талаптары
12. Ғимараттың, имараттың, жер учаскесінің реттік нөмiрi - сандар тізбегінен тұратын әріпті (А, Б, В, Г және т.б. есімдікті алып тастаса, мысалы,"Я" әрпі, қиын айтылатын әріпті (дыбысы жоқ) қосу мүмкіндігімен не сандарға ұқсас (Ә, Ғ, Е, Е, Ж, З, Й, Қ, Е, Ө, е,Ү, Х, Һ, Ц, Ч, Ш, Щ, Ь, Ы, І, Ъ) немесе қосымша бүтін сандардың бөлшек белгісі арқылы тұратын объекті мекенжайының деректемесі болып табылады.
13. Егер бiр жер учаскесiнде бiрыңғай сәулет ансамбiлiн жасайтын немесе сәулеттiк - құрылыстық кешеннiң бiр бөлiгi болып табылатын екi немесе одан көп ғимараттар, корпустар, құрылыстар, имараттар тұрғызылса, әрiптер ғимараттардың, корпустардың, құрылыстардың, имараттардың реттiк нөмiрiне қосылады.
14. Егер, ғимараттар, корпустар, құрылыстар, имараттар кварталдың iшiнде болған жағдайда және ғимараттар, корпустар, құрылыстар, имараттар қасбеттерiнiң бiрде-бiрi қала магистралдарына шықпаған жағдайда, қосымша толық сандардың бөлшек таңбасы арқылы ғимараттардың, корпустардың, құрылыстардың, имараттардың реттiк нөмiрiне қосылады. Мұнда негiзгi реттiк нөмiрден кейiн ғимараттардың, корпустардың, құрылыстардың, имараттардың реттiк нөмiрi сол нөмiрлеуге жататын ғимараттарға, корпустарға, құрылыстарға, имараттарға ең жақын деген реттiк нөмiр қабылданады.

Глава 3. Присвоение порядковых номеров земельным
участкам, зданиям и сооружениям городов и населенных пунктов
области, установка и эксплуатация указателей
7. Присвоение порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установка и эксплуатация указателей предназначены для формирования на территории городов и населенных пунктов области  единой системы определения месторасположения (местонахождения) микрорайонов, улиц, зданий, строений и иных объектов.
8. Каждый земельный участок, здание и сооружение, расположенные на территории Северо-Казахстанской области, должны иметь свой адрес.
Присвоение порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям производится соответствующими органами архитектуры района, города областного значения.
9. Объектами недвижимости, которым присваивается порядковый номер в соответствии с настоящими Правилами, являются:
1)земельные участки (неосвоенные и застроенные);
2)здания;
3)сооружения.
10. На фасадах домов, зданий и сооружений городов и населенных пунктов области, на перекрестках проспектов, улиц, переулков, по периметру площадей размещаются следующие типы указателей:
указатель наименования улицы (1, 2, 3 категории);
указатель наименования микрорайона
угловой указатель наименования улицы, устанавливаемый непосредственно на пересечениях (перекрестках) улиц;
указатель порядкового номера здания, сооружения.
11. Указатели порядковых номеров зданий, сооружений, указатели наименований улиц, микрорайонов, угловые указатели наименований улиц, размещаемые на территории городов и населенных пунктов области, в обязательном порядке должны соответствовать техническим требованиям.
Глава 4. Требования к присвоению порядковых номеров
12. Порядковый номер здания, сооружения, земельного участка - реквизит адреса объекта, состоящий из последовательности цифр с возможным добавлением буквы (А, Б, В, Г и т. д., исключая местоимения, например, буква "Я", буквы трудного произношения (не имеющие звука) либо похожие на цифры (Ә, F, Е, Ң, Ж, З, Й, Қ, Ң, Ө, Ұ, Y, Х, h, Ц, Ч, Ш, Щ, Ь, Ы, І, Ъ) или через знак дроби дополнительных целых цифр.
13. Буквы добавляются к порядковому номеру здания, корпуса, строения, сооружения в случае, если на одном земельном участке возведены (существуют) два и более здания, корпуса, строения, сооружения, образующих единый архитектурный ансамбль или являющихся частью одного архитектурно-строительного комплекса.
14. Дополнительные целые цифры через знак дроби добавляются к порядковому номеру здания, корпуса, строения, сооружения в случае, если здание, корпус, строение или сооружение расположено внутри квартала и ни один фасад здания, корпуса, строения, сооружения не выходит на городские магистрали. При этом за основной порядковый номер принимается порядковый номер здания, корпуса, строения, сооружения, наиболее приближенного к подлежащему нумерации зданию, корпусу, строению, сооружению.

15. Ғимараттар, имараттар және тағы басқа жасанды құрылыстың мекенжайы келесi мiндеттi деректемелерден тұруы тиiс: көшелер атаулары, ғимараттың, корпустың немесе құрылыстың, имараттың реттiк нөмiрi.
16. Жер учаскелерiне шартты мекенжай берiледi, ол келесi мiндеттi деректемелерден тұруы тиiс: көшелер немесе ықшам аудан атаулары, жер учаскелерiнiң реттiк нөмiрi.
17. Объектiнің мекенжай құрылымы объектiнiң тұрпаты және орналасқан жерiндегi жағрафиялық орнымен анықталады: ғимарат, имарат, жер учаскесi.
18. Аудан атауы қала аудандарының және Солтүстiк Қазақстан облысы елдi мекендерiнiң бекiтiлген атауларына сәйкес берiледi.
19. Ықшам аудандар, өндiрiстiк аймақтар, табиғатты қорғау кешенi атаулары (тарихи және сәулет ескерткiштерi ансамблi), реттiк нөмiрi анықталатын объектiнiң орны, егер де объектi белгiленген шекте тиiстi ықшам аудандарда, өндiрiстiк аймақта, табиғатты қорғау кешенiнде орналасқан жағдайда объектiнiң мекенжайына қосылуы мүмкiн.
20. Даңғылдар, көшелер (бұрылыс көшелер, алаңдар) атаулары, оған қатысты нөмiрленетiн объектi, облыстың қалалары және елдi мекендерiнiң көшелерi атауларының ресми тiзiмiне сәйкес және көшелердiң, тұйық көшелердiң, алаңдардың ресми мекенжайлық сызбасына, тұйық көшелердiң, жолдардың және алаңдардың атауларын нақтылай отырып, нөмiрленетiн объектiнiң позициялық ұсынымына және көше-жол желiлерiнiң элементтерiне сәйкес қабылданады.
21. Облыс қалалары және елдi мекендерi көше атауларының ресми тiзiмi және даңғылдардың, көшелердiң, тұйық көшелердiң, алаңдардың ресми мекенжайлық сызбасына және электрондық түрiндегi басқа құрылымдық элементтерi мемлекеттiк қала құрылысы кадастры базасында  ГАЖ негiзiнде геоақпараттық жүйелердi (iлгерiде - ГАЖ) жүргiзу жөнiндегi қызметтердi жүзеге асыратын, мемлекеттiк мекемелерде немесе кәсiпорындарда құрылады және жүргiзiледi, материалдарды, соның iшiнде мұрағаттық, атау беру туралы, облыс қалалары және елдi мекендерi аумағында қала құрылысының объектiлерiн және элементтерiн қайта атау.
22. Жер учаскесiнiң, ғимараттың, корпустың, құрылыстың, үймереттiң реттiк нөмiрi жобалау немесе құрылыс үшiн жер учаскесiн кесiп беру жөнiндегi рұқсат  құжаттамаларын дайындау кезеңiнде ГАЖ деректерiмен объектiнiң реттiк нөмiрi алдын-ала келiсу жөнiндегi сәулет органымен бекiтiледi.
Жер учаскесiнiң, ғимараттың, корпустың, құрылыстың, үймереттiң реттiк нөмiрi сәулет органымен өзгертiлуi мүмкiн, егерде, жекелеген объектiлердi сыру нәтижесiнде объектiлердi нөмiрлеу қаланың бiр бөлiгiнен он бiрлiктен аса үзiледi (жоғалады).

15. Адрес зданий, сооружений должен содержать следующие обязательные реквизиты: наименование улицы, порядковый номер здания, корпуса или строения, сооружения.
16. Земельным участкам присваивается условный адрес, который должен содержать следующие обязательные реквизиты: наименование улицы или микрорайона, порядковый номер земельного участка.
17. Структура адреса объекта определяется типом объекта и его географическим положением на местности: здание, сооружение, земельный участок.
18. Наименования районов указываются в соответствии с утвержденными наименованиями районов городов и населенных пунктов Северо-Казахстанской области.
19. Наименование микрорайона, производственной зоны, природоохранного комплекса (ансамбля исторических и архитектурных памятников), местоположения объекта, для которого определяется порядковый номер, может быть добавлено к адресу объекта при условии расположения объекта в установленных границах соответствующего микрорайона, производственной зоны, природоохранного комплекса.
20. Наименование проспекта, улицы (переулка, площади), относительно которой нумеруется объект, принимается в соответствии с официальным перечнем наименований улиц городов и населенных пунктов области  и официальной адресной схемой проспектов, улиц, переулков, площадей, с уточнением наименований переулков, дорог и площадей в соответствии с позиционным представлением нумеруемого объекта и элементов улично-дорожной сети и утвержденного генерального плана населенного пункта.
21. Официальный перечень наименований улиц городов и населенных пунктов области и официальная адресная схема проспектов, улиц, переулков, площадей и прочих структурных элементов  в электронном виде создаются и ведутся государственным учреждением или государственным предприятием, осуществляющим функции по ведению геоинформационной системы (далее - ГИС) на базе государственного градостроительного кадастра  на основе ГИС с использованием материалов, в том числе архивных, о присвоении наименований, переименовании градостроительных объектов и элементов на территории городов и населенных пунктов области.
22. Порядковый номер земельного участка, здания, корпуса, строения, сооружения устанавливается на стадии подготовки разрешительной документации по отводу земельного участка под проектирование, либо строительство органом архитектуры по предварительному согласованию порядкового номера объекта с данными ГИС.
Порядковый номер земельного участка, здания, корпуса, строения, сооружения может быть изменен органом архитектуры в случаях, когда в результате сноса отдельных объектов нумерация объектов одной части города прерывается (теряется) более чем на десять единиц.

23. Ғимараттардың (үйдiң) реттiк нөмiрiн беру және нөмiрленуi оңтүстiктен солтүстiкке қарай үздiксiз құрылыс майданын жасайтын және магистралдарда орналасқан, көшенiң сол жағынан тақ сан нөмiрлерi және оң жағында жұп нөмiрлерiмен жүргiзiледi.
24. Реттiк нөмiрлерiн беру және батыстан шығысқа қарай бiрыңғай құрылыс құрайтын және магистралдарда орналасқан ғимараттардың (үйлердiң) нөмiрленуi батыстан шығысқа қарай көшенiң сол жағында тақ сандармен және оң жағында жұп сандармен жүргiзiледi.
25. Санаты әр түрлi көшелердiң қиылысында орналасқан ғимараттарға, магистралды көшелердiң жiктемесiне сәйкес, санаты жоғарырақ көше бойынша реттiк нөмiр берiледi.
26. Санаты тең көшелердiң қиылысында орналасқан ғимараттарға ғимараттың бас қасбетi қарайтын көше бойынша реттiк нөмiр берiледi. Егер бұрышқа бiр ғимараттың тең екi қасбеті қараса, қаланың ортасына қарай бағытталған көше бойынша реттiк нөмiр берiледi. Егер ғимараттың бас қасбетi ауланың iшiнде орналасса, ғимарат қай көшенiң бойына созылады сол көше бойынша реттiк нөмiр берiледi.
27. Алаңның периметрiн құратын ғимараттарға реттiк нөмiр беру, бас магистралдан бастап, орталық жақтан сағат бойынша жүргiзiледi. Егер бұрыштағы ғимаратта басты қасбет болса және қатарлас көше бойынша айтарлықтай ұзын болса, оны нөмiрлеу алаң бойынша емес көше бойынша жүргiзiледi.
28. Қала аумағында жаңа құрылыс аумағы табиғи қалыптасса және бұл жағдайда осы Ереженiң 36, 37 тармақтарын орындау мүмкiн болмаса, ондай аумақтардағы реттiк нөмiрдi және ғимараттарды (үйлердi) нөмiрлеудi кейiн қарай, солтүстiктен оңтүстiкке қарай немесе шығыстан батысқа қарай, көшенiң оң жағында тақ нөмiрлермен және сол жағында жұп нөмiрлермен беруге жол берiледi.
29. Жер учаскесiнiң аумағында берілген аумақта орналасқан ғимараттардың, имараттардың нөмiрленуi соған салыстыра жүзеге асырылатын негiзгi ғимарат анықталады. Негiзгi ғимараттың реттiк нөмiрi белгiленген көшелер жiктемесi есепке алынып анықталады.
30. Жер учаскесiнiң аумағында орналасқан басқа да ғимараттарға, имараттарға Ережеге сәйкес негiзгi ғимараттың және корпустың немесе құрылыстың қосымша нөмiрi берiледi.»Корпус»немесе»Құрылыс»көрсеткiшi қажет болғанда, олар орналасқан жер учаскесi аумағының функционалдық пайдалануын есепке алып, ғимараттардың функционалдық арналуына және жақындағы ғимараттардың қалыптасқан нөмiрленуiне байланысты анықталады
31. Ғимараттарды нөмiрлеу бас ғимараттың орналасуын есепей отыра, басты кiрме жолдан бастап, жер учаскесi аумағына жүргiзiледi.

23. Присвоение порядкового номера и нумерация зданий (домов), образующих непрерывный фронт застройки с юга на север и расположенных на магистралях, производится с юга на север с нечетными номерами по левой стороне улицы и четными номерами по правой.
24. Присвоение порядковых номеров и нумерация зданий (домов), образующих непрерывный фронт застройки с запада на восток и расположенных на магистралях, производится с запада на восток с нечетными номерами по левой стороне улицы и четными номерами по правой.
25. Зданиям, находящимся на пересечении улиц различных категорий, присваивается порядковый номер по улице более высокой категории, согласно классификации магистральных улиц.
26. Зданиям, находящимся на пересечении улиц равных категорий, присваивается порядковый номер по улице, на которую выходит главный фасад здания. Если на угол выходит два равнозначных фасада одного здания, порядковый номер присваивается по улице, идущей в направлении к центру города. Если главный фасад здания находится внутри двора, присваивается порядковый номер по улице, вдоль которой вытянуто здание.
27. Присвоение порядкового номера зданиям, образующим периметр площади, производится по часовой стрелке, начиная от главной магистрали со стороны центра. В случае если угловое здание имеет главный фасад и значительную протяженность вдоль примыкающей улицы, его нумерация производится по улице, а не по площади.
28. В случае естественного формирования новой застройки территорий города, при котором невозможно выполнение пунктов 36, 37 настоящих Правил, допускаются присвоение порядковых номеров и нумерация зданий (домов) на данных территориях в обратном порядке, т.е. с севера на юг либо с востока на запад, с нечетными номерами по правой стороне улицы и четными номерами по левой.
29. На территории земельного участка определяется основное здание, относительно которого осуществляется нумерация зданий, сооружений, расположенных на данной территории. Порядковый номер основного здания определяется с учетом установленной классификации улиц.
30. Иным зданиям, сооружениям, расположенным на территории земельного участка, присваиваются номер основного здания и дополнительный номер корпуса или строения в соответствии с Правилами. Указатель "корпус" или "строение" при необходимости определяется в зависимости от функционального назначения зданий с учетом функционального использования территории земельного участка, на котором они расположены, и сложившейся нумерации близлежащих зданий.
31. Нумерация зданий, сооружений производится от главного въезда на территорию земельного участка с учетом расположения главного здания.

32. Жеке және заңды тұлғаға меншiк құқығына, жалға алу құқығына немесе басқа да заттық құқығына тиесiлi жер учаскесiнде бiр немесе бiрнеше жылжымайтын нысандар салғанда, әр нысанға сол реттiк нөмiр, бiрақ корпустың немесе құрылыстың қосымша нөмiрiн қосу арқылы берiледi.
33. Алдында кезектi нөмiрлермен (нысандарды қыстыруды) нөмiрленген екi ғимараттардың, құрылыстардың арасында орналасқан ғимараттарды нөмiрлеудi, осы ережеге сай тиiстi нысанның кiшi нөмiрiн пайдаланып, оған әрiптi немесе бөлшектiң белгiсiн қосу арқылы жүргiзу керек.
34. Өздiк объектiлердiң (ғимараттардың, құрылыстардың) белгiлерi бар жапсарлас және iшiне енгiзе жапсарлас объектiлер негiзгi ғимараттың нөмiрiне бөлiм белгiсi арқылы қосымша толық санның жеке реттiк нөмiрi берiледi.
35. Дуалдар, көпiрлер, қазбалы шұңқырлар, құдықтар, қазбалы қоймалар, аулалық көпiршелер, тротуарлар және осыларға ұқсас нысандардан басқа имараттарға, ғимараттың, құрылыстың немесе ол орналасқан жер учаскесiнiң (негiзгi ғимараты жоқ болған жағдайда) реттiк нөмiрi, имарат көрсеткiшiн және имараттың нөмiрiн қосу арқылы берiледi.
36. Игерiлген, бiрақ нөмiрленбеген жер учаскелерiне осы жер учаскесiнiң шегiнде салынған ғимараттың, имараттың нөмiрi берiледi.
37. Бiрнеше ғимарат, имаратта, басқа нысандар бiр жер учаскесiнiң аумағында орналасқан жағдайда, жер учаскесiне негiзгi ғимараттың, имараттың нөмiрi берiледi.
Игерiлмеген жер учаскелерiне осы Ережеге сәйкес жай реттiк нөмiр берiледi, бұл ретте мынадай шартты сақтау керек: әр жер учаскесiнде өзiнiң бiрегей реттiк нөмiрi болады және жер учаскелерiне реттiк нөмiрлер жер учаскесінiң қайсібір қала құрылысы бiрлiгiне (көшеге, даңғылға, алаңға) қарасты болуы (жатуы) белгiсi негiзiнде берiледi.
38. Нөмiрленген игерiлмеген жер учаскесiнiң аумағында жаңа ғимарат, имарат, салынғанда нөмiрлеудiң жалпы ретi сақталған жағдайда салынатын нысанға осы жер учаскесiнiң шартты реттiк нөмiрi берiлуi мүмкiн немесе осы Ереженiң талаптарын сақтап, жаңа жеке реттiк нөмiрi берiлуi мүмкiн.
39. Жаңадан салынатын ғимараттарды (имараттарды) реттiк нөмiрлеу және бар нысандардың реттiк нөмiрлерiне өзгерiстер енгiзуді ДЖЖ және ГАЖ деректерi негiзiнде сәулет органы жүргiзедi.

32. При возведении дополнительно на земельном участке, принадлежащем физическому или юридическому лицу на праве собственности, аренды, или ином вещном праве, одного или нескольких объектов недвижимого имущества, каждому объекту присваивается тот же порядковый номер, но с добавлением дополнительного номера корпуса или строения.
33. Нумерацию зданий, расположенных между двумя уже пронумерованными зданиями, сооружениями с последовательными номерами (вставку объектов), следует производить, используя меньший номер соответствующего объекта с добавлением к нему буквы либо дроби в соответствии с настоящими Правилами.
34. Пристроенным и встроено-пристроенным объектам, обладающим признаками самостоятельных объектов (зданий, сооружений) присваивается самостоятельный порядковый номер с добавлением к номеру основного здания через знак дроби дополнительного целого числа.
35. Сооружениям, за исключением заборов, мостовых, выгребных ям, колодцев, погребов, дворовых отмосток, тротуаров и подобных объектов, присваивается порядковый номер здания, сооружения или земельного участка (в случае отсутствия основного здания), на котором оно расположено, с добавлением указателя "соор." и номера сооружения.
36. Освоенным, но не пронумерованным земельным участкам присваивается номер здания, сооружения, возведенного в пределах данного земельного участка.
37. При расположении нескольких зданий, сооружений, других объектов в пределах территории одного земельного участка, земельному участку присваивается номер основного здания, сооружения.
Неосвоенным земельным участкам присваивается простой порядковый номер в соответствии с настоящими Правилами, при этом необходимо соблюдать следующее условие: каждый земельный участок имеет свой уникальный порядковый номер, и порядковые номера земельным участкам присваиваются на основе признака принадлежности (прилегания) земельных участков к той или иной градостроительной единице (улице, проспекту, площади и пр.)
38. При возведении на территории пронумерованного неосвоенного земельного участка нового здания, сооружения, возводимому объекту может быть присвоен условный порядковый номер данного земельного участка, при условии соблюдения общего порядка нумерации, либо присвоен новый индивидуальный порядковый номер с соблюдением требований настоящих Правил.
39. Порядковая нумерация вновь возводимых зданий (сооружений) и внесение изменений в порядковые номера существующих объектов производятся органом архитектуры на основании данных ПДП и действующего генерального плана.

40. Жер учаскелерiн мемлекет қажеттiлiгiне алып қоюға  байланысты жүргiзiлетiн қарқынды бұзу аумақтарында, жобаланатын ғимараттар, имараттар үшiн реттiк нөмiрлердi резервке қоюға жол берiледi.
5-тарау. Мекен-жай құрылымының стандарты
41. Объектi мекенжайының құрылымы мынадай талаптарға сәйкес болу керек:
мекенжайдың деректерi дедуктивтi әдiспен (жалпыдан жекеге) қатаң түрде белгiленген тәртiппен жазылып көрсетiледi;
мекенжай» терминiнен кейiн болатын»:» (қос нүкте) бөлгiштен кейiн көрсетiлген деректемелерден тұратын мәтiн бөлiгi нысанның мекенжайы болып табылады;
объектiнiң мекенжайы мемлекеттiк, орыс және басқа тiлдерде жазылады;
объектiнiң мекенжайын жазғанда қала құрылысы элементiнiң санатын қысқартуға болады:
аудан - (ауд.)
ықшам аудан - (ық.ауд.)
алаң - (ал.)
шоссе - (шос.)
трасса - (тр.)
даңғыл - (дңғ.)
көше - (к.)
бульвар  - (бул.)
аллея - (алл.)
қысқа көше - (қ.к.)
бұрылыс көше - (б.к.)
тұйық көше - (т.к.)
объектiнiң мекенжайын жазғанда қаланың және әкiмшiлiк ауданның атауын көрсету арқылы мекенжайды толық жазуға, сондай-ақ қысқартуларды пайдалану арқылы былай жазуға болады: қала (қ.), аудан (ауд.);
мекенжайды жазғанда қала құрылысы элементiнiң (ықшам ауданның, алаңның, көшенiң және т.б.) бекiтiлген атауы толық жазылуы керек.
Мысалы:
Мекенжай: Петропавл қаласы, Пушкин көшесi, 110, 51 пәтер;
42. Бiр объектiге қаланың бiрнеше бөлiктерiне қатысты бiрнеше мекенжай беруге болмайды.
6-тарау. Ғимараттар мен имараттардың реттiк нөмiрлерi көрсеткiштерiн, көшелер және ықшам аудандар атаулары көрсеткiштерiн, көшелер атауларының бұрыштық көрсеткiштерiн орнатуға қойылатын талаптар Жалпы талаптар
43. Ғимараттар мен имараттардың реттiк нөмiрлерiнiң, көше атауларының және ықшам аудандар атауларының көрсеткiштерi үйлердiң қасбеттерiнде мынадай ретпен орнатылады:
1) жаңадан салынған ғимараттарды пайдалануға тапсырғанда:
тапсырыс берушi сәулет органына жүгiнедi, ол ҚАЖ деректерi негiзiнде ғимаратқа (имаратқа) реттiк нөмiр бередi және мекен-жайға тиiстi нысан (ғимарат, имарат) қай даңғылға, бульварға, көшеге жағрафиялық тiркеледi соның дұрыс аталуын анықтайды;
сәулет органынан алынған деректер негізінде алдын ала келiсiлу бойынша өз қаражаты есебінен ықшам аудан және (немесе) көше атауы көрсеткiшiнiң, ғимараттың (имараттың) реттiк нөмiрi көрсеткiшi нобайының жобалау құжаттамасының құрамында ғимараттың (имараттың) реттiк нөмiр көрсеткiш, көше, кешен, аудан атауының көрсеткiшiн осы Ереже талаптарына сәйкес жасайды және орнатады;

40. На территориях интенсивного сноса, производимого в связи с изъятием земельных участков для государственных нужд, допускается производить резервирование порядковых номеров для проектируемых зданий, сооружений.
Глава 5. Стандарт структуры адреса
41. Структура адреса объекта должна соответствовать следующим требованиям:
реквизиты адреса указываются в строго определенной последовательности написания дедуктивным способом (от общего к частному);
адресом объекта является текстовая часть, состоящая из реквизитов, указанных после разделителя ":" (двоеточие), следующего за термином "адрес";
адрес объекта излагается на государственном, русском;
при написании адреса объекта допускаются сокращения
район - (р-он);
микрорайон - (мкрн.)
площадь - (пл.);
шоссе - (шос.);
трасса - (тр.);
проспект - (пр.);
улица - (ул.);
бульвар - (бул.);
аллея - (алл.);
проезд - (пр-д);
переулок - (пер-к);
тупик - (туп.);
при написании адреса объекта допускается полное изложение адреса с указанием наименования города и административного района, также с использованием сокращений: город (г.), район (р-он);
при написании адреса утвержденное наименование градостроительного элемента (микрорайона, площади, улицы и прочее) должно быть полностью воспроизведено.
Например:
адрес: г. Петропавловск, ул. Пушкина, 110, кв. 51;
42. Присвоение одному объекту нескольких адресов относительно нескольких частей города не допускается.
Глава 6. Требования к установке указателей порядковых номеров
зданий и сооружений, указателей наименований улиц и
микрорайонов, угловых указателей наименований улиц
Общие требования
43. Указатели порядковых номеров зданий, сооружений, наименований улиц и наименований микрорайонов устанавливаются на фасадах домов в следующем порядке:
1) при сдаче в эксплуатацию вновь построенных зданий:
заказчик обращается в орган архитектуры, который на основании данных ГИС присваивает зданию (сооружению) порядковый номер и определяет правильное наименование проспекта, бульвара, улицы, к которой географически привязан объект (здание, сооружение), подлежащий адресации; в соответствии генеральным планом населенного пункта на основании полученных данных органа архитектуры заказчик за счет собственных средств по предварительному согласованию в составе проектной документации эскиза указателя наименования микрорайона и (или) улицы, указателя порядкового номера здания (сооружения) с органом архитектуры производит изготовление и установку указателя порядкового номера здания (сооружения), указателя наименования улицы, микрорайона в соответствии с требованиями настоящих Правил;

2) ғимараттар мен имараттардың реттiк нөмiрлерi, көшелері, ықшам аудан атаулары өзгерген кезде, ғимараттар мен имараттардың реттiк нөмiрлерi, көше атаулары көрсеткiштерi, ықшам аудандар атаулары көрсеткiштерi және басқа да көрсеткiштердi ауыстыру және орнату сыртқы жарнама және ресiмдеу жөнiндегi органмен ГАЖ деректерi негiзiнде жүргiзiледi.
44. Ғимараттардың, имараттардың реттiк нөмiрлерi, көше және ықшам аудандар атауларының көрсеткiштерiн орнату мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
45. Салынып жатқан (тұрғызылатын) ғимараттар және имараттар қасбеттерiне ғимараттар және имараттардың реттiк нөмiрлерi, көшелер атаулары көрсеткiштерiн және ықшам аудандар атаулары көрсеткiштерiн орнатуға және дұрыс орналасуына тапсырыс берушiлер жауапкершiлiк тартады.
46. Қасбетiне көрсеткiштер орналасқан қасбетте ғимаратты (имаратты) бұзғанда, көрсеткiштiң құны ғимаратты (имаратты) бұзуға кеткен шығындардың құрамына кiредi және кiмнiң бастамасымен бұзылу тиісті болды, сол ғимараттың (имараттың) меншiк иесiне (баланс ұстаушыға, пайдаланушыға) белгiленген тәртiппен өтеледi.
47. Бiрнеше бұзылғандардың орнында тұрғызылған ғимараттардың (имараттардың) қасбеттерiнде көрсеткiштердi осы Ереженiң шарттарына сай сәулет органымен келiсiп орнатылады.
48. Көрсеткiштер жол белгiлерiмен, сыртқы жарнама құралдарымен бiр тасушыда (тiректе, құрылғыда) және олармен бiрлесiп орнатылмау керек. Көрсеткiштердi бағдаршамдардың тiрегiне орнатуға болады.
49. Көрсеткiштер тәулiк уақытына тәуелсіз ажыратылуы тиіс.
Көшелер атауларының көрсеткiштерi
50. Көше атауларының көрсеткiштерi көшелердiң (көше қиылысындағы) қиылысатын жерiнде орналасқан ғимараттарда және имараттарда орналасады.
51. Көше атауларының көрсеткiштерi көшелерге шығатын, қиылыстар құратын ғимараттардың және имараттардың қасбеттерiнде, жер бетiнен 2,5-тен 3,0 метр биiктiкте, қиылысқа шығатын ғимараттың немесе имаратттың бұрышынан 25-30 сантиметр қашықтықта орналасады. Тек қана екi қиылыс арасындағы қашықтық бес жүз метрден аса қашықтықты құраса, екi ілгеріде орналасқан көше атауының көрсеткiштерi арасындағы қашықтық аталған мөлшерден аспау керек.
52. 1 санаттағы көше атауларының көрсеткiштерi, жылдам және реттелетiн қозғалысының магистралды жолдарына, 1 санаттағы көше атауы көрсеткiшiнiң үлгiлiк нобайына сәйкес келетiн, жалпы қалалық маңызы бар магистралды көшелерге шығатын барлық ғимараттардың және имараттардың қасбеттерiнде орнатылады.
53. 2 санаттағы көше атауларының көрсеткiштерi, 2 санаттағы көше атауы көрсеткiшiнiң үлгiлiк нобайына сәйкес келетiн, аудандық маңызы бар магистралды көшелерге, жергiлiктi маңызы бар көшелер мен жолдарға шығатын барлық ғимараттардың және имараттардың қасбеттерiнде орнатылады.

2) при изменении порядковых номеров зданий и сооружений, наименований улиц, микрорайонов замена и установка соответствующих указателей порядковых номеров зданий, сооружений, указателей наименований улиц, указателей наименования микрорайонов и прочих указателей производится органом по архитектуре на основании данных ГИС.
44. Установка указателей порядковых номеров зданий, сооружений, наименований улиц и наименований микрорайонов производиться за счет средств государственного бюджета.
45. Ответственность за установку и правильное размещение указателей порядковых номеров зданий, сооружений, указателей наименований улиц, указателей наименований микрорайонов на фасадах строящихся (возводимых) зданиях и сооружениях несут заказчики.
46. При сносе зданий (сооружений), на фасаде которых установлены указатели, стоимость указателя включается в состав затрат по сносу здания (сооружения) и возмещается в установленном порядке собственнику (балансодержателю, пользователю и т.п.) здания (сооружения), подлежащего сносу, по его инициативе.
47. На фасадах зданий (сооружений), возведенных на месте нескольких снесенных, указатели устанавливают по согласованию с органом архитектуры в соответствии с положениями настоящих Правил.
48. Указатели не должны размещаться на одном носителе (опоре, сооружении) с дорожными знаками, средствами наружной рекламы и в створе с ними. Допускается установка указателей на опору светофоров.
49. Указатели должны быть различаемы независимо от времени суток.
Указатели наименований улиц
50. Указатели наименований улиц размещаются на зданиях и сооружениях, расположенных на пересечении улиц (перекрестках).
51. Указатели наименований улиц размещаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на улицы, образующие перекресток, на высоте от 2,5 до 3,0 метров от поверхности земли, на расстоянии 25-30 сантиметров от выходящего на перекресток угла здания или сооружения. Исключение составляют случаи, когда расстояние между двумя перекрестками составляет более пятисот метров - расстояние между двумя последовательными указателями наименований улиц не должно превышать указанную величину.
52. Указатели наименований улиц категории 1 устанавливаются на фасадах всех зданий и сооружений, выходящих на магистральные дороги скоростного и регулируемого движения, магистральные улицы общегородского значения, соответствующие типовому эскизу указателя наименования улицы категории 1.
53. Указатели наименований улиц категории 2 устанавливаются на фасадах всех зданий и сооружений, выходящих на магистральные улицы районного значения, улицы и дороги местного значения, соответствующие типовому эскизу указателя наименования улицы категории 2.

54. 3 санаттағы көше атауларының көрсеткiштерi, 3 санаттағы көше атауы көрсеткiшiнiң үлгiлiк нобайына сәйкес келетiн, жеке тұрғын үйлер құрылысы нысандарына жататын барлық ғимараттардың және имараттардың қасбеттерiнде орнатылады.
Ықшам аудандар атауларының көрсеткiштерi
55. Ықшам аудандар атауларының көрсеткiштерi, ықшам ауданға жататын көшелердің қиылысатын жерінде (көше қиылыстарында) орналасқан, ықшам ауданды шектейтiн көшелермен немесе ықшам ауданды шектейтiн көшелер және ықшам ауданға кiрме жолдармен құрылған шартты қиылыста орналасқан барлық ғимараттардың және имараттардың қасбеттерiнде орнатылады.
56. Тек қана екi қиылыстың арасындағы қашықтық бес жүз метрден көп болғанда есепке алынбайды, екi ілгеріде орналасқан ықшам аудан атауларының көрсеткiштерi арасындағы қашықтық аталған мөлшерден аспау керек.
57. Ықшам аудандар атауларының көрсеткiштерi ғимараттардың және имараттардың қасбеттерiнде, жер бетiнен 2,5-тен 3,0 метр биiктiкте, қиылысқа немесе шартты қиылысқа шығатын ғимараттың немесе имараттың бұрышынан 25-30 сантиметр қашықтықта орналасады.
58. 1 санаттағы ықшам аудандар атауларының көрсеткiштерi, ықшам ауданды шектейтiн жылдам және реттелетiн қозғалыстың магистралды жолдарына, 1 санаттағы ықшам аудандар атауы көрсеткiшiнiң үлгiлiк нобайына сәйкес келетiн, жалпы қалалық маңызы бар магистралды көшелерге шығатын барлық ғимараттардың және имараттардың қасбеттерiнде орнатылады.
59. Ықшам аудандар атауларының көрсеткiштерi, 2 санаттағы көше атаулары көрсеткiшiнiң үлгiлiк нобайына сәйкес аудандық маңызы бар магистралды көшелерге, жергiлiктi маңызы бар көшелер мен жолдарға шығатын ықшам ауданды шектейтiн барлық ғимараттардың, имараттардың қасбеттерiнде орнатылады.
60. Ғимарат пен имараттың қасбетiнде ықшам аудан атауының көрсеткiшi орнатылған жағдайда, көше атауының көрсеткiшi орнатылмайды.
Объектiлердің реттiк нөмiр көрсеткiштерi
61. Ғимараттың, имараттың реттiк нөмiрiнiң көрсеткiшi көшенiң тақ жағында сол жақ бетте, ал көшенiң жұп жағында оң жақ бетте әр ғимараттың немесе имараттың қасбетiне, жер бетiнен 2,5-тен 3,0 метр биiктiкте, үйдiң бұрышынан 25-30 сантиметр қашықтықта орналасады.
62. Егер ғимараттың, имараттың қасбетiнде көше немесе ықшам аудан атауының көрсеткiшi орналасса, ғимараттың, имараттың реттiк нөмiрiнiң көрсеткiшi көлденеңiнен көше немесе ықшам аудан атауының көрсеткiшiнен кейiн орналасады.
63. 1 санаттағы ғимараттың немесе имараттың реттiк нөмiр көрсеткiштерi, жылдам және реттелетiн қозғалысының магистралды жолдарына, 1 санаттағы ғимараттың немесе имараттың реттiк нөмiр көрсеткiшiнiң үлгiлiк нобайына сәйкес келетiн, жалпы қалалық маңызы бар магистралды көшелерге шығатын барлық ғимараттардың және имараттардың қасбеттерiнде орнатылады.

54. Указатели наименований улиц категории 3 устанавливаются на фасадах всех зданий и сооружений, относящихся к объектам индивидуальной жилой застройки, соответствующие типовому эскизу указателя наименования улицы категории 3.
Указатели наименований микрорайонов
55. Указатели наименований микрорайонов размещаются на зданиях и сооружениях, относящихся к микрорайону и находящихся на пересечении улиц (перекрестках), ограничивающих микрорайон, или условных перекрестках, образованных ограничивающими микрорайон улицами и въездами в микрорайон.
56. Исключение составляют случаи, когда расстояние между двумя перекрестками составляет более пятисот метров - расстояние между двумя последовательными указателями наименований микрорайонов не должно превышать указанную величину.
57. Указатели наименований микрорайонов размещаются на фасадах зданий и сооружений, на высоте от 2,5 до 3,0 метров от поверхности земли, на расстоянии 25-30 сантиметров от выходящего на перекресток или условный перекресток угла здания или сооружения.
58. Указатели наименований микрорайонов категории 1 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на ограничивающие микрорайон магистральные дороги скоростного и регулируемого движения, магистральные улицы общегородского значения, соответствующие типовому эскизу указателя наименования микрорайона категории 1.
59. Указатели наименований микрорайонов устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на ограничивающие микрорайон магистральные улицы районного значения и улицы, дороги местного значения, соответствующие типовому эскизу указателя наименования улицы категории 2.
60. В случае установки на фасаде здания или сооружения указателя наименования микрорайона указатель наименования улицы не устанавливается.
Указатели порядкового номера объектов
61. Указатель порядкового номера здания, сооружения размещается по нечетной стороне улицы с левой стороны, а по четной стороне улицы с правой стороны фасада каждого здания или сооружения, на высоте от 2,5 до 3,0 метров от поверхности земли, на расстоянии от угла дома 25-30 сантиметров.
62. В случае, когда на фасаде здания, сооружения размещен указатель наименования улицы или микрорайона, указатель порядкового номера здания, сооружения размещается по горизонтальной оси после указателя наименования улицы или микрорайона.
63. Указатели порядкового номера здания или сооружения категории 1 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на магистральные дороги скоростного и регулируемого движения, магистральные улицы общегородского значения, соответствующие типовому эскизу указателя порядкового номера здания или сооружения категории 1.

64. 2 санаттағы ғимараттың немесе имараттың реттiк нөмiр көрсеткiштерi 2 санаттағы ғимараттың, имараттың реттiк нөмiр көрсеткiшiнiң үлгiлiк нобайына сәйкес аудандық маңыздағы магистралды көшелерге, жергiлiктi маңыздағы көшелер мен жолдарға шығатын ғимараттардың және имараттардың қасбеттерiнде орнатылады.
65. 3 санаттағы ғимараттың және имараттың реттiк нөмiрiнiң көрсеткiштерi 3 санаттағы ғимараттың реттiк нөмiр көрсеткiшiнiң үлгiлiк нобайына сәйкес жеке тұрғын үй құрылыс нысандарына жататын ғимараттардың және имараттардың қасбеттерiнде орнатылады.
Ықшам аудандар және кварталдар iшiнде 3 санаттағы ғимараттың немесе имараттың реттiк нөмiр көрсеткiштерi 3 санаттағы ғимараттың, имараттың реттiк нөмiр көрсеткiшiнiң үлгiлiк нобайына сәйкес квартал iшiндегі қысқа көшеге шығатын ғимарат немесе имарат қасбеттерiнiң сол жағында жер бетiнен 2,5-тен 3,0 метрден аспайтын биiктiкте, үйдiң бұрышынан 25-30 сантиметр қашықтықта орналасады.
Көшелер атауларының бұрыштық көрсеткiштерi
66. Көшелер қиылысатын жерде (көше қиылыстарында) орнатылатын көше атауларының бұрыштық көрсеткiштерi (аншлагтар) көшелердің тiкелей қиылысатын жерінде (көше қиылыстарында) орналасады және биiктiгi 4 метрден аспайтын металл тiректерге орнатылады.
7-тарау. Қосымша талаптар
67. Жер учаскелерiне, ғимараттарға және имараттарға берiлген реттiк нөмiр жөніндегі деректер ГАЖ ақпараттық деректер базасында мiндеттi түрде тiркелуi тиiс.
68. Реттiк нөмiр уақытша мақсаттағы нысандарға, шаруашылық құрылыстарға, жеке тұлғалардың меншiгiндегi және гараж кооперативтерiнiң, қоғамдарының құрамына кiретiн гараждарға, қаланың инженерлiк инфрақұрылым нысандарына, бақ және бақша учаскелерiне берiлмейдi.
69. Уақытша мақсаттағы нысандардың өзiнiң реттiк нөмiрi болмайды, бiрақ тұрақты нөмiрi бар, қатар орналасқан нысанмен салыстырып, олардың орналасқан жерiн анықтап, нақтылауға болады.
70. Тиiстi бақ өсiру және саяжайлық (бақшалық) учаскелер құрамына енетiн гараждардың орналасқан жерiн анықтау осы кооперативтер, қоғамдар басқару органдарының шешiмiмен белгiленедi, бұл жағдайда әр нысанға жеке нөмiр берiледi. Тиiстi басқару органдары болмаған жағдайда, жеке нөмiр беруді сәулет органы жүзеге асырады.
71. Ұйымдар дайындайтын және шығаратын құжаттарда нысандардың реттiк нөмiрлерi туралы деректерді толтырғанда жер учаскелерiнiң, ғимараттардың және ғимараттардың реттiк нөмiрлерiн еркiн жазуға тыйым салынады.

64. Указатели порядкового номера здания или сооружения категории 2 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на магистральные улицы районного значения, улицы и дороги местного значения, соответствующие типовому эскизу указателя порядкового номера здания, сооружения категории 2.
65. Указатели порядкового номера здания, сооружения категории 3 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, относящихся к объектам индивидуальной жилой застройки, соответствующие типовому эскизу указателя порядкового номера здания категории 3.
Внутри микрорайонов и кварталов указатели порядкового номера здания или сооружения категории 3 устанавливаются с левой стороны фасадов зданий или сооружений, выходящих на внутриквартальный проезд, на высоте не более от 2,5 до 3,0 метров от поверхности земли, на расстоянии от угла дома 25-30 сантиметров, соответствующие типовому эскизу указателя порядкового номера здания, сооружения категории 3.
Угловые указатели наименований улиц
66. Угловые указатели наименований улиц (аншлаги), устанавливаемые на пересечениях улиц (перекрестках), размещаются непосредственно на пересечении улиц (перекрестках) и устанавливаются на металлических опорах высотой не более 4 метров.
Глава 7. Дополнительные требования
67. Данные по присвоенным порядковым номерам земельным участкам, зданиям и сооружениям подлежат обязательной регистрации в информационной базе данных ГИС.
68. Порядковые номера не присваиваются объектам временного назначения, хозяйственным постройкам, гаражам, находящимся в собственности физических лиц и (или) входящим в состав гаражных кооперативов, обществ, объектам инженерной инфраструктуры города, садовым и огородным участкам.
69. Объекты временного назначения не имеют собственного порядкового номера, но справкой может уточняться их местоположение относительно рядом расположенного объекта с постоянным порядковым номером.
70. Определение местоположения гаражей, входящих в состав гаражных кооперативов, обществ, садовых и дачных (огородных) участков, составляющих соответствующие садовые общества, устанавливается решением органа управления этих кооперативов, обществ, при этом каждому объекту присваивается индивидуальный номер. В случае отсутствия соответствующих органов управления присвоение индивидуальных номеров осуществляется органом архитектуры.
71. При заполнении в документах данных о порядковых номерах объектов, подготавливаемых и выпускаемых организациями, запрещается произвольное написание порядковых номеров земельных участков, зданий и сооружений.

72. Ғимараттардың және имараттардың қасбеттерiнде орнатылған осы Ереже талаптарын бұзатын көрсеткiштердi ғимараттың (имараттың) меншiк иелерi (баланста ұстаушылары) немесе оны күтiп ұстаушылар, ол болмаған жағдайда - сыртқы жарнама және ресiмдеу органы қайта монтаждауға тиiс.
8-тарау. Қажетті құжаттардың тізбесі.
72-1. Жылжымайтын мүлік объектілеріне мекен-жай беруге немесе өзгертуге мүдделі тұлғалар аудандардың және Петропавл қаласының сәулет жөніндегі атқарушы органдарына өтініш білдіреді.
72-2. Жеке тұлғаларға арналған келесі құжаттар өтінішке қоса беріледі: жеке куәлік (көшірме), салық төлеушінің куәлігі (көшірме), жер учаскесіне, ғимаратқа, имаратқа құқық куәландаратын құжаттар (нотариалды расталған көшірмелер), құрылысқа, имаратқа техникалық паспорт (көшірме), объектінің орналасуының жағдайлық сызбасы (көшірме).
72-3. Заңды тұлғаларға арналған келесі құжаттар өтінішке қоса беріледі: заңды тұлғаны тіркеу куәлігі (көшірме), салық төлеушінің куәлігі (көшірме), жер учаскесіне, ғимаратқа, имаратқа құқық куәландыратын құжаттар (нотариалды расталған көшірмелер), құрылысқа, имаратқа техникалық паспорт (көшірме), объектінің орналасуының жағдайлық сызбасы (көшірме).
72-4. Өтінішті қарау мерзімі өтініш берген сәттен бастап 10 күннен аспауы тиіс.
Ескерту. 1-бөлім 8-тараумен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облыстық әкімдігінің 2009.10.07 N 251 Қаулысымен
2-бөлім. Қорытынды ережелер
73. Осы Ережені меншiк нысаны және ведомствалық бағыныштылығына қарамастан жеке және заңды тұлғалардың орындаулары мiндеттi.
74. Ережемен қамтылмаған қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларымен реттеледi.

72. Указатели, установленные на фасадах зданий и сооружений с нарушением требований настоящих Правил, подлежат демонтажу собственником (балансодержателем) здания (сооружения) либо лицом, его обслуживающим, а при его отсутствии - органом по наружной рекламе и оформлению.
Глава 8. Перечень необходимых документов
72-1. Лица, заинтересованные в присвоении или изменении адреса объекта недвижимости обращаются с заявлением в исполнительные органы по делам архитектуры районов и города Петропавловска.
72-2. К заявлению для физических лиц прилагаются следующие документы: удостоверение личности (копия), свидетельство налогоплательщика (копия), правоудостоверяющие документы на земельный участок, здание, сооружение (нотариально заверенные копии), технический паспорт на строение, сооружение (копия), ситуационная схема расположения объекта (копия).
72-3. К заявлению для юридических лиц прилагаются следующие документы: свидетельство регистрации юридического лица (копия), свидетельство налогоплательщика (копия), правоудостоверяющие документы на земельный участок, здание, сооружение (нотариально заверенные копии), технический паспорт на строение, сооружение (копия), ситуационная схема расположения объекта (копия).
72-4. Сроки рассмотрения заявления не должны превышать 10 дней с момента подачи заявления.
Сноска. Раздел 1 дополнен главой 8 постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 07.10.2009 N 251
Раздел 2. Заключительные положения
73. Настоящие Правила обязательны для исполнения физическими и юридическими лицами независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности.
74. Отношения, не охватываемые Правилами, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.