Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының»"Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2008 жылғы 25 қаңтардағы N 8 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 26 ақпандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5150 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 172 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.04.28 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз.
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі (бұдан әрі - Агенттік)  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262  қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1189 тіркелген) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2000 жылғы 9 қазандағы N 377 қаулысымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1302 тіркелген), Агенттік Басқармасының, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1189 тіркелген, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 25 қазандағы N 302  қаулысымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3221 тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері Бюллетенінде 2005 ж., N 9-13, 43 құжаттар жарияланған), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 395  қаулысымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3408 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының, кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310  қаулысымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3868 тіркелген) енгізілген өзгерістер мен толықтырулармен бірге мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру жөніндегі нұсқаулықта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении дополнения и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 "Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 января 2008 года № 8. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2008 года № 5150. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 апреля 2012 года № 172
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.04.2012 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года  N 262 "Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1189), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 9 октября 2000 года  N 377 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года N 262 "Об утверждении Инструкции о порядке размещения части средств банков во внутренние активы" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1302), постановлением Правления Агентства от 25 октября 2004 года  N 302 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года N 262 "Об утверждении Инструкции о порядке размещения части средств банков во внутренние активы" зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1189" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3221, опубликованным в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2005 г., N 9-13, ст.43), постановлением Правления Агентства от 27 декабря 2004 года  N 395 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года N 262 "Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3408), постановлением Правления Агентства от 27 августа 2005 года  N 310 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3868) следующие дополнение и изменения:
в  Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы, утвержденную указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Банктер есеп беретін айдың ішінде меншікті қаражатын және тартылған қаражатты ішкі активтерге орналастырады, бұл ішкі активтердің орташа айлық мөлшерінің жарғылық капиталдың орташа айлық мөлшері, реттелген борыштың орташа айлық мөлшері, мерзімсіз қаржы құралдарының орташа айлық мөлшері, банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың орташа айлық мөлшері және ішкі міндеттемелердің орташа айлық мөлшерінің сомасына қатынасы 1-ден кем болмауы тиіс";
2-тармақтың екінші абзацы "Қазақстан Республикасының" деген сөздердің алдында "Банк шығарған борыштық бағалы қағаздардан басқа," деген сөздермен толықтырылсын;
4-1 және 4-4-тармақтарында "оның орнындағы" деген сөздер "есепке қол қоюға уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-2. Банктер қосымша мәліметтерді уәкілетті органға күн сайын электрондық тасымалдағышта есепті күннен кейін келетін жетінші жұмыс күні Астана қаласы бойынша 18.00 сағаттан кешіктірмей ұсынады.";
1, 2, 3-қосымшалар осы қаулының қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 2008 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия және талдау департаменті (Г.А. Ділімбетова):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
4. Ақпараттық технологиялар басқармасы (А.Ж. Бейсенбаев) 2008 жылғы 1 шілдеге дейінгі мерзімде "Екінші деңгейдегі банктерден есептік-статистикалық ақпаратты жинақтау және өңдеу" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйенің жетілдіруін қамтамасыз етсін.
5. Агенттіктің Төрайымының қызметі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымы Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігінің
2008 жылғы 25 қаңтардағы
N 8 қаулысына қосымша
"Қаражатының бір бөлігін ішкі
активтерге орналастыру
нұсқаулыққа 1-қосымша
_____________________________________
банктің атауы
200__ жылғы "___"________ ішкі активтердің орташа айлық
мөлшерінің және қаражаттың бір бөлігін ішкі активтерге
орналастыру коэффициентінің есебі
Активтер
Есеп беретін
айдың күндері
бойынша ішкі
активтер
Ішкі
активтердің
орташа
айлық
мөлшері
А
1
2
3
...
n

"1. Банки размещают собственные и привлеченные средства во внутренние активы в течение отчетного месяца так, чтобы отношение среднемесячной величины внутренних активов к сумме среднемесячной величины уставного капитала, среднемесячной величины субординированного долга, среднемесячной величины бессрочных финансовых инструментов, среднемесячной величины выпущенных банком долговых ценных бумаг и среднемесячной величины внутренних обязательств было не менее 1.";
абзац второй пункта 2 после слов "Республики Казахстан" дополнить словами ", за исключением выпущенных банком долговых ценных бумаг";
в пунктах 4-1 и 4-4 слова "его замещающим" заменить словами "уполномоченным на подписание отчета";
пункт 4-2 изложить в следующей редакции:
"4-2. Дополнительные сведения представляются банками в уполномоченный орган на электронном носителе ежедневно не позднее 18.00 часов времени города Астана седьмого рабочего дня, следующего за отчетной датой.";
приложения 1, 2, 3 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2008 года.
3. Департаменту стратегии и анализа (Дилимбетова Г.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Управлению информационных технологий (Бейсенбаев А.Ж.) в срок до 1 июля 2008 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы "Сбор и обработка отчетно-статистической информации от банков второго уровня".
5. Службе Председателя Агентства принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Приложение к постановлению
Правления Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций
от 25 января 2008 года N 8
"Приложение 1
к Инструкции по размещению части
средств банков во внутренние активы
________________________________________
наименование банка
Расчет
среднемесячной величины внутренних активов и коэффициента
размещения части средств во внутренние активы
на "__" ______________ 200_ года
Активы
Внутренние активы по
датам в течение
отчетного месяца
Среднемесячная
величина
внутренних
активов
1
2
3
...
n

1. Ақша мен салымдар
2. Берілген заемдар
3. Борыштық бағалы қағаздар
4. Дебиторлық берешек
5. Жарғылық капиталға қатысуы
6. Тазартылған қымбат металдар
7. Жылжымалы мүлік
8. Жылжымайтын мүлік
9. Материалдық емес активтер
Қазақстан Республикасындағы
активтердің орташа айлық мөлшері-
нің жиынтығы
Ішкі активтердің орташа айлық
мөлшерінің жиынтығы
Жұмыс күнінің айлық саны                    _________
Банктің меншік капиталының мөлшері          _________
Жарғылық капиталдың орташа айлық мөлшері    _________
Ішкі активтердің орташа айлық мөлшері       _________
Ішкі міндеттемелердің орташа айлық мөлшері  _________
Ішкі активтерге қаражаттың бір бөлігін
орналастыру коэффициенті                    _________
Бірінші басшы немесе
есепке қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесінің аты)     (қолы)
Бас бухгалтер
___________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесінің аты)     (қолы)
күні     мөр
Банктер қаражатының
бір бөлігін ішкі активтерге
орналастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
_____________________________________
банктің атауы
200__ жылғы "___"________ ішкі және өзге міндеттемелердің
орташа айлық мөлшерінің есебі
Міндеттемелер және жарғылық
капитал
Есеп беретін айдың күндері
бойынша ішкі міндеттемелер
1
2
3
...
n
1. Салымдар
2. Алынған заемдар
3. Кредиторлық берешек
Ішкі міндеттемелердің орташа
айлық мөлшерінің жиынтығы
4. Реттелген борыш
5. Банк шығарған борыштық
бағалы қағаздар
6. Мерзімсіз қаржы құралдары
7. Төленген жарғылық капитал
(акциялар)
Орташа айлық ішкі
міндеттемелер, реттелген
борыштың орташа айлық мөлшері,
банк шығарған борыштық бағалы
қағаздардың орташа айлық
мөлшері, мерзімсіз қаржы
құралдарының орташа айлық
мөлшері, жарғылық капиталдың
орташа айлық мөлшері сомасының жиынтығы
Бірінші басшы немесе
есепке қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесінің аты)     (қолы)
Бас бухгалтер
___________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесінің аты)     (қолы)
күні     мөр
Банктер қаражатының
бір бөлігін ішкі активтерге
орналастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
_____________________________________
банктің атауы
200__ жылғы "___"________қаражаттардың бір бөлігін ішкі
активтерге орналастыру коэффициентін есептеуге
арналған қосымша мәліметтер
Белгі-
нің
нөмірі
Көрсеткіш атауы Сомасы
1 2 3
8801
Қолма қол теңге
8802
Қазақстан Республикасының
резиденттері - екінші
деңгейдегі банктердегі
салымдар және ностро
шоттар
8803
Қазақстан Республикасының
резиденттеріне берілген
заемдар

1. Деньги и вклады
2. Займы выданные
3. Долговые ценные бумаги
4. Дебиторская задолженность
5. Участие в уставном капитале
6. Аффинированные драгоценные
металлы
7. Движимое имущество
8. Недвижимое имущество
9. Нематериальные активы
Итого среднемесячная величина
активов, находящихся в
Республике Казахстан
Итого величина среднемесячных
внутренних активов
Количество рабочих дней в месяце              ________
Величина собственного капитала банка          ________
Среднемесячная величина уставного капитала    ________
Среднемесячная величина внутренних активов    ________
Среднемесячная величина внутренних обязательств ________
Коэффициент размещения части средств во внутренние активы  _______
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета
_____________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер
_____________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
дата              печать
Приложение 2
к Инструкции по размещению части
средств банков во внутренние активы
_____________________________________________
наименование банка
Расчет
среднемесячной величины внутренних и иных обязательств
на "__"_____________ 200_ год
Обязательства и уставный капитал
Внутренние обязательства по датам
в течение отчетного месяца
1
2
3
...
n
1. Вклады
2. Займы полученные
3. Кредиторская задолженность
Итого величина среднемесячных
внутренних обязательств
4. Субординированный долг
5. Долговые ценные бумаги,
выпущенные банком
6. Бессрочные финансовые
инструменты
7. Оплаченный уставный капитал
(акции)
Итого сумма среднемесячных
внутренних обязательств,
среднемесячной величины
субординированного долга,
среднемесячной величины
выпущенных банком долговых
ценных бумаг, среднемесячной
величины бессрочных финансовых
инструментов, среднемесячной
величины уставного капитала
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета
_____________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер
_____________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
дата           печать
Приложение 3
к Инструкции по размещению части
средств банков во внутренние активы
_______________________________________
наименование банка
Дополнительные сведения для расчета коэффициента
размещения части средств во внутренние активы
на "__" __________200_ года
Номер
признака
Наименование показателя
Сумма
1
2
3
8801
Наличные тенге
8802
Вклады и счета ностро в банках второго
уровня - резидентах Республики Казахстан
8803
Займы, предоставленные резидентам
Республики Казахстан

8804
Қазақстан Республикасы
резиденттерінің борыштық
бағалы қағаздары
8805
Қазақстан Республикасы
резиденттерінің
дебиторлық берешегі
8806
Жарғылық капиталға қатысуы
8807
Қазақстан Республикасы
аймағында сақталатын
тазартылған қымбат
металдар сомасы
8808
Қазақстан Республикасы
аймағындағы жылжымалы
мүлік
8809
Қазақстан Республикасы
аумағында орналасқан
жылжымайтын мүлік
8810
Қазақстан Республикасында-
ғы материалдық емес
активтер
8811
Қазақстан Республикасы
резиденттері - екінші
деңгейдегі банктердің
салымдары мен лоро шоттары
8812
Қазақстан Республикасы
резиденттерінің салымдары
8813
Қазақстан Республикасы
резиденттерінен алынған
заемдар
8814
Қазақстан Республикасы
резиденттері алдындағы
кредиторлық берешек
Бірінші басшы немесе
есепке қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесінің аты)     (қолы)
Бас бухгалтер
___________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесінің аты)     (қолы)
күні     мөр.".

8804
Долговые ценные бумаги резидентов
Республики Казахстан
8805
Дебиторская задолженность резидентов
Республики Казахстан
8806
Участие в уставном капитале
8807
Сумма аффинированных драгоценных
металлов, хранимых на территории
Республики Казахстан
8808
Движимое имущество, находящееся на
территории Республики Казахстан
8809
Недвижимое имущество, расположенное на
территории Республики Казахстан
8810
Нематериальные активы в Республике
Казахстан
8811
Вклады и счета лоро банков второго
уровня - резидентов Республики Казахстан
8812
Вклады резидентов Республики Казахстан
8813
Займы, полученные от резидентов
Республики Казахстан
8814
Кредиторская задолженность перед
резидентами Республики Казахстан
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета
____________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер
____________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
дата          печать.".