Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарында жедел іздестіру іс-шараларын өткізуге арналған арнайы техникалық құралдар саласындағы лицензиялау жұмысын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Қауіпсіздік Комитеті Төрағасының 2008 жылғы 15 ақпандағы N 28 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 12 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5166 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Қауіпсіздік Комитеті Төрағасының 2013 жылғы 7 қыркүйектегі № 430 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Қауіпсіздік Комитеті Төрағасының 07.09.2013 № 430 бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз.
"Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, сондай-ақ»"Жедел iздестiру іс-шараларын жүргiзу үшін арнайы техникалық құралдар саласындағы қызметті лицензиялау ережелерін және осы қызмет түрлеріне қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 23 маусымдағы N 528  қаулысын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарында жедел іздестіру іс-шараларын өткізуге арналған арнайы техникалық құралдар саласындағы лицензиялау жұмысын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуына бақылауды Қазақстан Республикасы  Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Арнайы ақпараттық қызметіне жүктелсін.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Комитет Төрағасы
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті Төрағасының
2008 жылғы 15 ақпандағы
N 28 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік
органдарында жедел іздестіру іс-шараларын өткізуге
арналған арнайы техникалық құралдар саласындағы
лицензиялау жұмысын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық 1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық жедел іздестіру іс-шараларын өткізуге, ақпараттың тарылып кететін техникалық арналарын іздеуге арналған арнайы техникалық құралдарды әзірлеу, шығару, жөндеу және тарату үшін лицензия алудың құжаттарын қарау (бұдан әрі - лицензия), арнайы техникалық құралдарды импорттауға, экспорттауға арналған бір жолғы лицензияларды алу үшін өтініштерді келісу (бұдан әрі - АТҚ-ны импорттауға, экспорттауға арналған лицензия), импортталатын, экспортталатын тауарды арнайы техникалық құралдар қатарына жатқызу үшін техникалық зерттеулер жүргізу жөніндегі жұмысты нақтылайды.

Об утверждении Инструкции по организации лицензионной работы органов национальной безопасности Республики Казахстан в сфере специальных технических средств для проведения оперативно-розыскных мероприятий
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 15 февраля 2008 года N 28. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2008 года N 5166. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 7 сентября 2013 года № 430
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 07.09.2013 № 430.
В целях реализации  Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании", а также  постановления Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2007 года N 528 "Об утверждении Правил лицензирования и квалификационных требований к видам деятельности в сфере специальных технических средств для проведения оперативно-розыскных мероприятий"  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации лицензионной работы органов национальной безопасности Республики Казахстан в сфере специальных технических средств для проведения оперативно-розыскных мероприятий.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Специальную информационную службу Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Председатель Комитета
Утверждена
приказом Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 15 февраля 2008 года N 28
Инструкция
по организации лицензионной работы органов национальной
безопасности Республики Казахстан в сфере специальных технических
средств для проведения оперативно-розыскных мероприятий
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция детализирует работу по рассмотрению документов на получение лицензии на разработку, производство, ремонт и реализацию специальных технических средств для проведения оперативно-розыскных мероприятий, поиск технических каналов утечки информации (далее - лицензия), согласованию заявления на получение разовой лицензии на импорт, экспорт специальных технических средств (далее - лицензия на импорт, экспорт СТС), проведению технического исследования на предмет отнесения импортируемого, экспортируемого товара к специальным техническим средствам.

2. Осы Нұсқаулықта мынадай терминдер пайдаланылады:
жедел іздестіру іс-шараларын жүргiзуге арналған арнайы техникалық құралдар (бұдан әрi - АТҚ) - ақпарат алу үшін арнайы функциялары бар арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету мен техникалық бұйымдар, сондай-ақ ақпараттың таралып кетуінің техникалық арналарын iздестіру құралдары.
АТҚ мынадай санаттарға бөлінеді:
ақпаратты жасырын және ашық алуға арналған АТҚ, - ақпаратты жасырын алу үшін арнайы функциялары бар арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету мен техникалық бұйымдар. Аталған АТҚ саласындағы қызмет тек жедел іздестіру қызметінің субъектілері үшін жүзеге асырылады;
ақпараттың таралып кетуінің техникалық арналарын іздестіруге арналған АТҚ - ақпараттың таралып кетуінің техникалық арналарын анықтау үшін арнайы әзірленген, бейімделген және бағдарламаландырылған техникалық құралдар. АТҚ-ны іздестіру саласындағы қызмет жедел іздестіру қызметінің субъектілері, сондай-ақ жедел іздестіру іс-шараларын өткізуге арналған АТҚ-ны жөндеу және іске асыру жөніндегі қызметті, ақпараттың таралып кетуінің техникалық арналарын іздестіруді жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалар үшін жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі - аумақтық бөлімшелер):
құжаттардың толықтығына және ондағы көрсетілген мәліметтердің дұрыстығына лицензия алу үшін ұсынылған құжаттарды алғашқы қарауды;
біліктілік сынағын өткізуді;
АТҚ-мен жұмыс істеуге өтініш берген адамдарға арнайы тексеріс өткізу, олардың біліктілік деңгейін және қызметтің мәлімделген түріне қойылатын талаптарға өтініш берушінің ұйымдастырушылық-техникалық жағдайларының сәйкестіктерін тексеруді;
импортталатын, экспортталатын тауарды АТҚ затына жатқызуға техникалық зерттеу жүргізуді;
лицензияларды ресімдеуді және беруді;
АТҚ импортына, экспортына арналған лицензияларды алу үшін өтініштерді келісуді жүзеге асырады.
2. Лицензиялар алу үшін құжаттарды қарау және
біліктілік сынағын өткізу
4. Аумақтық бөлімшелерге лицензиялар алу үшін мынадай құжаттар жолданады:
1) өтініш;
2) заңды тұлға үшін - Жарғының (экспорттау және импорттау операцияларын қоспағанда) және өтініш берушінің заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелгені туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмелері;
жеке тұлға үшін - жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
жеке кәсіпкер үшін - өтініш берушінің жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелуі туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі;

2. В настоящей Инструкции используются следующие термины:
специальные технические средства для проведения оперативно-розыскных мероприятий (далее - СТС) - специальное программное обеспечение и технические изделия, имеющие специальные функции для получения информации, а также средства поиска технических каналов утечки информации.
СТС делятся на следующие категории:
СТС, предназначенные для негласного и гласного получения информации - специальное программное обеспечение и технические изделия, имеющие специальные функции для негласного получения информации. Деятельность в сфере указанных СТС осуществляется только для субъектов оперативно-розыскной деятельности;
СТС, предназначенные для поиска технических каналов утечки информации - технические средства, специально разработанные, приспособленные и запрограммированные для выявления технических каналов утечки информации. Деятельность в сфере поисковых СТС осуществляется для субъектов оперативно-розыскной деятельности, а также физических и юридических лиц, имеющих лицензию на осуществление деятельности по ремонту и реализации СТС для проведения оперативно-розыскных мероприятий, поиску технических каналов утечки информации;
заявитель - физическое или юридическое лицо, обратившееся в Комитет национальной безопасности Республики Казахстан с заявлением о выдаче лицензии.
3. Территориальные подразделения Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - территориальные подразделения) осуществляют:
рассмотрение документов, представленных для получения лицензий, на предмет их полноты и достоверности отраженных в них сведений;
проведение квалификационного зачета;
проведение специальной проверки на лиц, заявленных на работу с СТС, проверка их квалификационного уровня и соответствия организационно-технических условий заявителя требованиям к заявленному виду деятельности;
проведение технического исследования на предмет отнесения импортируемого, экспортируемого товара к СТС;
оформление и выдача лицензий;
согласование заявления на получение лицензии на импорт, экспорт СТС.
2. Рассмотрение документов на получение лицензии
и проведение квалификационного зачета
4. В территориальные подразделения для получения лицензии направляются следующие документы:
1) заявление;
2) нотариально заверенные копии Устава (за исключением экспортных и импортных операций) и свидетельства о государственной регистрации заявителя в качестве юридического лица - для юридического лица;
копия документа, удостоверяющего личность - для физического лица;
нотариально заверенная копия свидетельства о государственной регистрации заявителя в качестве индивидуального предпринимателя - для индивидуального предпринимателя;

3) өтініш берушінің салық органында есепке тұрғаны туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін бюджетке лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжат;
5) өтініш берушінің Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 23 маусымдағы N 528  қаулысымен бекітілген Жедел iздестiру іс-шараларын жүргiзу үшін арнайы техникалық құралдар саласындағы қызметті лицензиялау және осы қызмет түрлеріне қойылатын біліктілік талаптары ережелерінің (бұдан әрі - Ережелер) 1-қосымшасымен белгіленген үлгідегі сауалнамасы
6) штаттық кесте (заңды тұлғалар үшін);
7) АТҚ-мен жұмыс істеуге мәлімделген мамандардың жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
8) жедел іздестіру шараларын жүргізу үшін АТҚ-мен жұмыс істеуге мәлімделген мамандардың біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын:
білімі жөнінде;
ғылыми-техникалық және инженерлік-техникалық қызметкердің мәлімделген қызмет саласындағы (кемінде үш жыл) жұмыс өтілін растайтын құжаттардың көшірмелері;
9) жедел іздестіру шараларын жүргізу үшін АТҚ-мен жұмыс істеуге мәлімделген құрылтайшылардың, басшылардың және мамандардың Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары белгілеген тәртіппен оларға қатысты арнайы тексеру іс-шараларын жүргізуге жазбаша келісімі;
Егер құжаттардың көшірмелерін нотариус куәландырмаған болса, олар нотариусқа түпнұсқаларымен бірге ұсынылады.
5. Аумақтық бөлімшелер осы Нұсқаулықтың 4-тармағында аталған қажетті құжаттардың барлығын алысымен өтінішті лицензия алу үшін берілген өтініштерді тіркейтін журналға тіркейді (осы Нұсқаулық 1-қосымшасының  1 нысаны ).
Лицензия алу үшін берілген барлық құжаттар лицензиаттардың істерін тіркейтін журналда тіркелетін өтініш берушінің ісіне жинақталады (осы Нұсқаулық 1-қосымшасының  2-нысаны ).
6. АТҚ-мен жұмыс істеуге мәлімделген адамдардың білім деңгейлерін анықтау үшін аумақтық бөлімше жазбаша түрде біліктілік сынағын өткізеді.
Егер тестіден өтуші қойылған сұрақтардың 60 немесе одан да көп пайызына жауап берген жағдайда, біліктілік сынағы бойынша оң қорытынды жасалады.
Біліктілік сынағын алуға бөлінген уақыт 80 минутты құрайды.
7. Өтініш берушінің құжаттарын қарау және оның біліктілік талаптарына сәйкестігін зерделеу жөніндегі нәтижелерді аумақтық бөлімше Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің орталық аппаратына жолдайды.
8. Лицензияны беру немесе бермеу туралы шешім өтінішті қоса берілген құжаттармен бірге алған күнінен бастап қырық бес жұмыс күні ішінде қабылданады.
Лицензияға Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы немесе ол тағайындаған адам қол қояды.

3) нотариально заверенная копия свидетельства о постановке заявителя на учет в налоговом органе;
4) документ, подтверждающий уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
5) анкета заявителя образца, установленного  приложением 1 к Правилам лицензирования и квалификационных требований к видам деятельности в сфере специальных технических средств для проведения оперативно-розыскных мероприятий, утвержденных  постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2007 года N 528 (далее - Правила);
6) штатное расписание (для юридических лиц);
7) копии документов, удостоверяющих личности специалистов, заявленных к работе с СТС;
8) копии документов, подтверждающих соответствие специалистов, заявленных к работе с СТС, квалификационным требованиям:
об образовании;
подтверждающих стаж работы у научно-технического и инженерно-технического персонала в заявленной сфере деятельности (не менее трех лет);
9) письменное согласие учредителей, руководителей и специалистов, заявленных к работе с СТС, на проведение в отношении них в установленном порядке специальных проверочных мероприятий правоохранительными органами Республики Казахстан;
Если копии документов не заверены нотариусом, они представляются с предъявлением оригинала.
5. Территориальные подразделения с момента получения всех необходимых документов, указанных в пункте 4 настоящей Инструкции, регистрируют заявления в журнале регистрации заявлений на получение лицензии ( форма 1 Приложения 1 к настоящей Инструкции).
Все документы, представленные для получения лицензии, формируются в дело заявителя, которое регистрируется в журнале регистрации дел лицензиатов ( форма 2 Приложения 1 к настоящей Инструкции).
6. Для определения уровня знаний лиц, заявленных на работу с СТС, территориальным подразделением проводится квалификационный зачет в письменной форме.
В случае, если тестируемый правильно ответил на 60 и более процентов из поставленных вопросов, выносится положительное заключение по квалификационному зачету.
Время, отводимое на квалификационный зачет, составляет 80 минут.
7. Результаты по рассмотрению документов заявителя и изучению его на соответствие квалификационным требованиям направляются территориальным подразделением в центральный аппарат Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
8. Решение о выдаче или отказе в выдаче лицензии принимается в течение сорока пяти рабочих дней со дня получения заявления с прилагаемыми документами.
Лицензия подписывается Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан или назначенным им лицом.

9. Лицензия қызметтің әр түріне оны жүзеге асырудың ерекше шарттарын көрсету арқылы бөлек беріледі және елтаңбалық мөрмен расталады.
10. Лицензия арнайы қорғалған бланкте ресімделеді. Лицензия бланкісі қатаң есепке алынатын құжат болып табылады, есептеу сериясы мен нөмірі бар.
11. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің орталық аппараты берілген лицензиялар Тізбесін жүргізеді (осы Нұсқаулық 1-қосымшасының  3-нысаны ).
3. АТҚ импортына, экспортына арналған лицензияны алу
үшін өтінішті келісу және техникалық зерттеу жүргізу
12. АТҚ импортына, экспортына арналған лицензия үшін және импортталатын, экспортталатын тауарды АТҚ затына жатқызуға техникалық зерттеу жүргізу үшін өтініштер аумақтық бөлімшеге жолданады.
13. АТҚ импортына, экспортына арналған лицензия үшін және импортталатын, экспортталатын тауарды АТҚ затына жатқызуға техникалық зерттеу жүргізу үшін өтініштер АТҚ импортына, экспортына арналған лицензия үшін және импортталатын, экспортталатын тауарды АТҚ затына жатқызуға техникалық зерттеу жүргізу үшін өтініштерін тіркеу журналында тіркеледі (бұдан әрі - Журнал) (осы Нұсқаулық 1-қосымшасының  4-нысаны ).
Аумақтық бөлімше сақтау үшін өтініштердің көшірмесін түсіреді.
14. АТҚ импортына, экспортына арналған лицензия үшін өтініштер келісілген кезде мынадай негізгі мәселелер қаралады:
1) жедел іздестіру іс-қимылының субъектісін пайдаланушы соңғысы болып табылады ма;
2) АТҚ "ақпараттардың таралып кету арналарын іздеуге арналған" санатқа жатады ма.
15. АТҚ импортына, экспортына арналған лицензия үшін өтініштерді келісу өтініштерге аумақтық бөлімше басшыларының немесе оның міндетін атқарушы адамның қолын және елтаңбалық мөр қойғызу жолымен ресімделеді.
16. Тауарларды АТҚ затына жатқызуды техникалық зерттеу:
1) бұйымның құрылымдық ерекшеліктері туралы мәліметтерді көрсете отырып, Ережелердің  2-қосымшасымен белгіленген нысанына сәйкес тауарды техникалық зерттеу үшін өтініштер;
2) қаралуы тиіс техникалық құжаттама немесе тауар үлгісі, жеткізіп беруге арналған келісім-шарттар (шарттар) көшірмелерінің негізінде жүргізіледі.
17. Импортталатын, экспортталатын тауарларды АТҚ затына жатқызу үшін техникалық зерттеу жүргізу туралы өтініштерді қабылдау азаматтар қабылдаудың белгілі бір сағаттарында емін-еркін кіріп-шыға алатын арнайы бөлінген орын-жайларда өткізіледі.
18. Осы Нұсқаулық 15-тармағының 2)-тармақшасында аталған құжаттармен қоса беріліп отырған импортталатын, экспортталатын тауарларды АТҚ затына жатқызу үшін техникалық зерттеу жүргізу туралы өтініштерді аумақтық бөлімше оларды алған күнінен бастап 5 жұмыс күні ішінде қарайды.

9. Лицензия выдается отдельно на каждый вид деятельности с указанием особых условий ее осуществления и заверяется гербовой печатью.
10. Лицензия оформляется на специальном защищенном бланке. Бланк лицензии является документом строгой отчетности, имеет учетную серию и номер.
11. Центральный аппарат Комитета национальной безопасности Республики Казахстан ведет Реестр выданных лицензий ( форма 3 Приложения 1 к настоящей Инструкции).
3. Согласование заявления на лицензию на импорт,
экспорт СТС и проведение технического исследования
12. Заявления на лицензию на импорт, экспорт СТС и на проведение технического исследования на предмет отнесения импортируемого, экспортируемого товара к СТС направляются в территориальное подразделение.
13. Заявления на лицензию на импорт, экспорт СТС и на проведение технического исследования на предмет отнесения импортируемого, экспортируемого товара к СТС регистрируются в Журнале регистрации заявлений на лицензию на импорт, экспорт СТС и на проведение технического исследования на предмет отнесения импортируемого, экспортируемого товара к СТС (далее - Журнал) ( форма 4 Приложения 1 к настоящей Инструкции).
Территориальное подразделение снимает копию с заявлений для хранения.
14. При согласовании заявления на лицензию на импорт, экспорт СТС рассматриваются следующие основные вопросы:
1) является ли конечный пользователь субъектом оперативно-розыскной деятельности;
2) относится ли СТС к категории "для поиска технических каналов утечки информации".
15. Согласование заявления на лицензию на импорт, экспорт СТС оформляется путем проставления на заявлении подписи руководителя территориального подразделения или лица, исполняющего его обязанности, и гербовой печати.
16. Техническое исследование на предмет отнесения товаров к СТС проводится на основании:
1) заявления на техническое исследование товара согласно форме, установленной  приложением 2 к Правилам, с указанием сведений о конструктивных особенностях изделия;
2) технической документации или образца товара, подлежащего рассмотрению, копии контрактов (договоров) на поставку.
17. Прием заявлений на проведение технического исследования на предмет отнесения импортируемого, экспортируемого товара к СТС производится в специально выделенном помещении со свободным доступом граждан в определенные часы приема.
18. Заявления на проведение технического исследования на предмет отнесения импортируемого, экспортируемого товара к СТС с прилагаемыми документами, указанными в подпункте 2) пункта 15 настоящей Инструкции, рассматриваются территориальным подразделением в течение 5 рабочих дней со дня их получения.

19. Техникалық зерттеу жүргізу барысында тауарлар осы Нұсқаулықтың  2-қосымшасында аталған АТҚ затына жатқызылу үшін зерттеледі.
Егер тауар АТҚ-ға жатқызылса, онда өтініштерге оны АТҚ-ға жатқызу/жатқызбау туралы мөртабан қойылады (осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес).
20. Техникалық зерттеудің аяқталу нысаны мөртабан қойылған импортталатын, экспортталатын тауарларды АТҚ затына жатқызу үшін техникалық зерттеу жүргізу туралы өтініштерді беру болып табылады.
21. АТҚ импорты, экспорты үшін және импортталатын, экспортталатын тауарларды АТҚ затына жатқызу үшін техникалық зерттеу жүргізу туралы өтініштерді қарау нәтижелері Журналға енгізіледі.
Қазақстан Республикасының ұлттық
қауіпсіздік органдарында жедел
іздестіру іс-шараларын өткізуге
арналған арнайы техникалық құралдар
саласындағы лицензиялау жұмысын
ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
1-нысан
Жедел іздестіру іс-шараларын өткізуге, ақпараттың тарылып кететін
техникалық арналарын іздеуге арналған арнайы техникалық құралдарды
әзірлеу, шығару, жөндеу және тарату үшін лицензияларды алуға
жазылған өтініштерді тіркейтін журнал
Реттік тіркеу нөмірі
Ұйымның атауы
Лицензия қызметтің қай түріне талап етіледі
Өтінішті қабыл-
даған күні
Алғандығы туралы орындаушының қолхаты, күні
Ескерту
1
2
3
4
5
6
2-нысан
Лицензиаттардың істерін тіркеу журналы
Рет-
тік
тір-
кеу N
Ұйымның атауы
Лицензияның
берілген күні
және нөмірі
Істің нөмірі
(іріктеп
алынғандары)
Қайда сақталады, кімге берілді
Сақтауға
жауапты
адамның
қолы
1
2
3
4
5
6
3-нысан
Жедел іздестіру іс-шараларын өткізуге, ақпараттың тарылып
кететін техникалық арналарын іздеуге арналған арнайы техникалық
құралдарды әзірлеу, шығару, жөндеу және тарату үшін берілген
лицензиялардың тізілімі
Рет-
тік
тір-
кеу
N
Лицен-
зиарататауы
Лицен-
зия беру
күні
Лицен-
зия
нөмірі
Жеке тұлғаның
тегі, аты, әкесіні
аты, тұрғылықты
жері, жеке басын
куәландыратын
құжаттың нөмірі
және оның берілген
күні/жеке кәсіпкер
ретіндегі куәлігі
Заңды
тұлғаның
атауы
мен
ұйымдық-
құқықтық
нысаны,
орналас-
қан жері
Қыз-
мет
түрі
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Лицензия- ның қол-
данылу
мерзімі
Салық
төлеуші-
нің тір-
кеу нөмірі
Төлем тапсыр-
масының нөмірі
және лицензия-
лық алым
төленген күн
Лицензия-
ны қайта
ресімдеу
негіздері
және күні
Лицензия-
ның қолда-
нылуын
тоқтата
тұру, қайта
бастау
негіздері
және күні
Лицензия-
ның қол-
данылуын
тоқтату
негіздері
және күні
8
9
10
11
12
13
4-нысан
Арнайы техникалық құралдар импортына, экспортына арналған
лицензия үшін және импортталатын, экспортталатын тауарды арнайы
техникалық құралдар затына жатқызуға техникалық зерттеу жүргізу
үшін өтініштерін тіркеу журналы
Рет-тік тір-кеу N
Құжат-тың
түрі
Өтінішті
қабылда-
ған қыз-
меткер-
дің аты-
жөні мен
қолы
Құжат
қайдан
келді
Өтініш
берушінің
тегі және
тапсыр-
ғандығы
туралы
қолы мен
күні
Дана-
лардың
саны
Лицен-
зиялық
орган-
ның қа-
раған-
дығы
туралы
белгісі
Өтініш
берушінің
аты-жөні мен
өтінішті
алғандығы
туралы қолы,
күні,
мөр таңбасы
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасының ұлттық
қауіпсіздік органдарында жедел
іздестіру іс-шараларын өткізуге
арналған арнайы техникалық құралдар
саласындағы лицензиялау жұмысын
ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Жедел іздестіру іс-шараларын өткізуге арналған
арнайы техникалық құралдарға жататын тауарлар
Тауардың атауы
СЭҚ ТН коды

19. В ходе проведения технического исследования товары исследуются на предмет отнесения их к СТС, указанным в  Приложении 2 к настоящей Инструкции.
Если товар относится к СТС, то на заявлении проставляется штамп об отнесении/не отнесении его к СТС (согласно  Приложению 3 к настоящей Инструкции).
20. Формой завершения технического исследования является выдача заявления на проведение технического исследования на предмет отнесения импортируемого, экспортируемого товара к СТС с проставленным штампом.
21. Результаты рассмотрения заявлений на импорт, экспорт СТС и на техническое исследование на предмет отнесения импортируемого, экспортируемого товара к СТС заносятся в Журнал.
Приложение 1
к Инструкции по организации
лицензионной работы органов
национальной безопасности Республики
Казахстан в сфере специальных
технических средств для проведения
оперативно-розыскных мероприятий
форма 1
Журнал регистрации заявлений на получение лицензии
на разработку, производство, ремонт и реализация специальных
технических средств для проведения оперативно-розыскных
мероприятий, поиск технических каналов утечки информации
Порядковый
рeгистра-
ционный
номер
Наименование
организации
На какой вид
деятельности
требуется
лицензия
Дата
принятия
заявления
Расписка
исполнителя
в получении
и дата
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6
форма 2
Журнал регистрации дел лицензиатов
Порядковый
рeгистра-
ционный
номер
Наимено-
вание
организа-
ции
Номер и
дата выдачи
лицензии
Номер дела
(подборки)
Где
хранится,
кому
передано
Подпись
ответствен-
ного за
хранение
1
2
3
4
5
6
форма 3
Реестр выданных лицензий на разработку, производство,
ремонт и реализацию специальных технических средств
для проведения оперативно-розыскных мероприятий, поиск
технических каналов утечки информации
Поряд-
ковый
номер
Наимено-
вание
лицен-
зиара
Дата
выдачи
лицензии
Номер
лицен-
зии
Фамилия, имя,
отчество, место
жительства,
номер и дата
выдачи документа,
удостоверяющего
личность
физического лица/
свидетельства в
качестве
индивидуального
предпринимателя
Наименова-
ние и
организа-
ционно-
правовая
форма,
место-
нахождение
юридичес-
кого лица
Вид
дея-
тель-
ности
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Срок
действия
лицензии
Регистра-
ционный
номер
налогопла-
тельщика
Номер
платежного
поручения
и дата
уплаты
лицензион-
ного сбора
Основания
и дата
переофор-
мления
лицензии
Основания и
даты
приостанов-
ления,
возобновле-
ния действия
лицензии
Основание
и дата
прекраще-
ния
действия
лицензии
8
9
10
11
12
13
Форма 4
Журнал регистрации заявлений на лицензию на получение разовой
лицензии на импорт, экспорт специальных технических средств
и на проведение технического исследования на предмет
отнесения импортируемого, экспортируемого товара
к специальным техническим средствам
Поряд-
ковый
регистра-
ционный
номер
Вид
доку-
мента
Фамилия,
инициалы и
расписка
сотрудника,
принявшего
заявление
Откуда
посту-
пил
доку-
мент
Фамилия,
инициалы,
расписка
заявителя
о сдаче
и дата
Коли-
чество
листов
Отметка о
рассмот-
рении
лицензи-
онным
органом
и дата
Фамилия,
инициалы и
расписка,
дата, печать
заявителя в
получении
заявления
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 2
к Инструкции по организации
лицензионной работы органов
национальной безопасности Республики
Казахстан в сфере специальных
технических средств для проведения
оперативно-розыскных мероприятий
Товары, которые относятся к
специальным техническим средствам для проведения
оперативно-розыскных мероприятий
Наименование товара
Код ТН ВЭД

1. Акустикалық, бейне ақпараттарды алуға,
тіркеуге арналған бағдарламалық қамтамасыз
ету мен техникалық бұйымдар.
2. Көзбен көріп бақылауға арналған техникалық
бұйымдар, құжаттау:
қарашық диаметрі 2 миллиметрден аспайтын объективі алынбайтын бейнекамералар;
тұрмыстық заттар астында жасырылған фотокамералар, бейнекамералар;
шығатын қарашық диаметрі 2 миллиметрден аспайтын
алмалы объективтер.
3. Тыңдауға, телефонмен және өзге де сөйлесулерді
тіркеуге арналған бағдарламалық қамтамасыз ету мен техникалық бұйымдар;
4. Техникалық байланыс арналарынан ақпараттарды
ұстап қалуға және тіркеуге арналған бағдарламалық
қамтамасыз ету мен техникалық бұйымдар.
5. Техникалық құралдардан ақпаратты алуға (өзгертуге, жоюға), оларды сақтауға, өңдеуге
және беруге арналған бағдарламалық қамтамасыз
ету мен техникалық бұйымдар;
6. Пошта хабарламалары мен жөнелтілімдерін
бақылауға арналған техникалық бұйымдар;
7. Заттар мен құжаттарды зерттеуге арналған
техникалық бұйымдар;
8. Орын-жайларға, көлік құралдары мен басқа да
объектілерге енуге және тексеруге арналған
бағдарламалық қамтамасыз ету мен техникалық
бұйымдар:
құлып салынған құрылғыларды ашуға арналған құралдар;
күзет жүйелерін бейтараптандыру құралдары.
9. Көлік құралдар мен басқа да объектердің
қозғалысын бақылауға арналған бағдарламалық
қамтамасыз ету мен техникалық бұйымдар;
10. Жеке тұлғаны ұқсастыруға арналған бағдарлама-
лық қамтамасыз ету мен техникалық бұйымдар, адам-
ның психофизиологиялық реакцияларын тіркеушілер;
11. Ақпараттың таралып кетуінің техникалық арналарын табуға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету мен техникалық бұйымдар;
12. Радиобақылауды және пеленгілеудің бағдарла-
малық қамтамасыз етуі мен техникалық бұйымдары.
8301700000 нан
8471300000 нан
8471419000 нан
8471499000 нан
8471509000 нан
847330100 нан
851750 ден
8517809000 нан
8517908800 нан
8518102000 нан
8518108000 нан
8518403000 нан
8518409100 нан
8518409900 нан
8518509000 нан
8519400000 нан
8519999000 нан
8520100000 нан
852032 ден
852033 ден
8521 ден
8522905900 нан
8522909300 нан
8522909800 нан
8525 тен
8526 дан
8527 ден
8528 ден
8529907205 тен
8529907209 дан
853110 нан
853180 нен
8543200000 нан
8543400000 нан
8543899500 ден
9019109009 дан
902219000 нан
902229000 нан
Қазақстан Республикасының ұлттық
қауіпсіздік органдарында жедел
іздестіру іс-шараларын өткізуге
арналған арнайы техникалық құралдар
саласындағы лицензиялау жұмысын
ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Мөртабандар баспа таңбаларының үлгілері
______________________________     ______________________________
| Жедел іздестіру іс-шараларын |   | Жедел іздестіру іс-шараларын |
|жүргізу үшін арнайы техникалық|   |жүргізу үшін арнайы техникалық|
|     құралдарына ЖАТАДЫ       |   |     құралдарына ЖАТПАЙДЫ     |
|                              |   |                              |
|Тегі_______________________   |   | Тегі_______________________  |
|                              |   |                              |  |Қолы_______________________   |   | Қолы_______________________  |
|___                           |   |____                          |
| * |      200_ж."___" _____   |   |  * |       200_ж."___" _____ |
|___|__________________________|   |____|_________________________|
Ескерту: * - мөрдің реттік нөмірі.

1. Программное обеспечение и технические изделия для
получения, регистрации акустической, видеоинформации;
2. Технические средства для визуального наблюдения,
документирования:
видеокамеры с несъемным объективом, диаметр зрачка
которого не более 2 миллиметров;
фотокамеры, видеокамеры, закамуфлированные под
бытовые предметы;
съемные объективы с диаметром выходного зрачка не
более 2 миллиметров.
3. Программное обеспечение и технические изделия для
прослушивания, регистрации телефонных и иных
переговоров;
4. Программное обеспечение и технические изделия для
перехвата и регистрации информации с технических
каналов связи;
5. Программное обеспечение и технические изделия для
получения (изменения, уничтожения) информации с
технических средств ее хранения, обработки и передачи;
6. Технические изделия для контроля почтовых сообщений
и отправлений;
7. Технические изделия для исследования предметов и
документов;
8. Программное обеспечение и технические изделия для
проникновения и обследования помещений, транспортных
средств и других объектов:
средства для вскрытия запирающих устройств;
средства нейтрализации охранных систем.
9. Программное обеспечение и технические изделия для
контроля за перемещением транспортных средств и других
объектов;
10. Программное обеспечение и технические изделия для
идентификации личности, регистраторы психофизических
реакций человека;
11. Программное обеспечение и технические изделия для
обнаружения технических каналов утечки информации;
12. Программное обеспечение и технические средства
пеленгации и радиоконтроля.
из 8301700000
из 8471300000
из 8471419000
из 8471499000
из 8471509000
из 847330100
из 851750
из 8517809000
из 8517908800
из 8518102000
из 8518108000
из 8518403000
из 8518409100
из 8518409900
из 8518509000
из 8519400000
из 8519999000
из 8520100000
из 852032
из 852033
из 8521
из 8522905900
из 8522909300
из 8522909800
из 8525
из 8526
из 8527
из 8528
из 8529907205
из 8529907209
из 853110
из 853180
из 8543200000
из 8543400000
из 8543899500
из 9019109009
из 902219000
из 902229000
Приложение 3
к Инструкции по организации
лицензионной работы органов
национальной безопасности Республики
Казахстан в сфере специальных
технических средств для проведения
оперативно-розыскных мероприятий
Образцы оттисков штампов
Жедел iздестiру іс-шараларын
жүргiзу үшін арнайы техникалық
құралдарына ЖАТАДЫ
Тегі ___________________________
Қолы ___________________________
___
* |         200__ ж. "___" ____
Жедел iздестiру іс-шараларын
жүргiзу үшін арнайы техникалық
құралдарына ЖАТПАЙДЫ
Тегі ___________________________
Қолы ___________________________
___
* |         200__ ж. "___" ____
Примечание: * - порядковый номер штампа.