"Кондоминиум объектісін мемлекеттік тіркеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2007 жылғы 24 тамыздағы N 241 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008 жылғы 21 сәуірдегі N 103 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 25 шілдеде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5271 болып енгізілді.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
"Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кондоминиум объектісін мемлекеттік тіркеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2007 жылғы 24 тамыздағы N 241 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4945 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2007 жыл, N 10, 283 құжат) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кондоминиум объектісін мемлекеттік тіркеу ережесінде:
1-тармақта "кодексіне" деген сөз "және Су кодекстеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-тармақ мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"Құжаттарды қабылдаған кезде жеке басты растайтын құжаттар тиісінше тексерілген соң өтініш берушіге қайтарылады.";
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:
" 3. Гидромелиоративтік кондоминиум объектісін
мемлекеттік тіркеудің ерекшеліктері
21. Гидромелиоративтік кондоминиум - біртұтас мүліктік кешен (бұдан әрі - гидромелиоративтік кондоминиум объектісі) ретінде жылжымайтын мүлікке меншіктің ерекше нысаны, бұл ретте жер учаскелеріне заттық құқық жеке және заңды тұлғалардың иелігінде, ал гидромелиоративтік жүйе немесе оның элементтері ортақ үлестік меншік құқығында олардың иелігінде болады.
22. Гидромелиоративтік кондоминиумның объектісі деп жер учаскелерінен, гидромелиоративтік жүйе немесе оның элементтерінен тұратын мүліктік кешен, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленетін жылжымайтын мүлікке гидромелиоративтік кондоминиум нысанындағы меншік танылады.
23. Егер гидромелиоративтік кондоминиум қатысушыларының келісімімен өзгеше белгіленген болмаса, ортақ мүліктегі гидромелиоративтік кондоминиумға қатысушылардың үлесінің мөлшері бөлек (жеке) меншікте (өзге де заттық құқықта) тұрған суармалы жер учаскесі ауданының осы гидромелиоративтік кондоминиумның құрамына кіретін барлық суармалы жер учаскелерінің аудандарының сомасына қатынасымен айқындалады. Гидромелиоративтік кондоминиум мүлігіндегі мұндай үлес зат түрінде бөліне алмайды (мінсіз үлес).
Осындай үлестердің есебі туралы құжатты гидромелиоративтік кондоминиум қатысушылары осы Ереженің 25-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге тапсырады.

О внесении изменения и дополнений в приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 24 августа 2007 года N 241 "Об утверждении Правил государственной регистрации объекта кондоминиума"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 21 апреля 2008 года N 103. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2008 года N 5271
Руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 24 августа 2007 года N 241 "Об утверждении Правил государственной регистрации объекта кондоминиума" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2007 год, N 10, статья 283), следующие изменение и дополнения:
в Правилах государственной регистрации объекта кондоминиума, утвержденных указанным приказом:
в пункте 1 слово "кодексом" заменить словами "и Водным кодексами";
пункт 13 дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"При приеме документов оригинал документа, подтверждающего личность, после соответствующей проверки возвращается заявителю.";
дополнить главой 3 следующего содержания:
"3. Особенности государственной регистрации объекта гидромелиоративного кондоминиума
21. Гидромелиоративный кондоминиум - особая форма собственности на недвижимость как единый имущественный комплекс (далее - объект гидромелиоративного кондоминиума), при котором вещное право на земельные участки принадлежит физическим и юридическим лицам, а гидромелиоративная система или ее элементы принадлежат им на праве общей долевой собственности.
22. Объектом гидромелиоративного кондоминиума признается имущественный комплекс, состоящий из земельных участков, гидромелиоративных систем или их элементов, на который устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан собственность на недвижимое имущество в форме гидромелиоративного кондоминиума.
23. Размер доли участника гидромелиоративного кондоминиума в общем имуществе, если иное не установлено соглашением участников гидромелиоративного кондоминиума, определяется отношением площади орошаемого земельного участка, находящегося в раздельной (индивидуальной) собственности (ином вещном праве), к сумме площадей всех орошаемых земельных участков, входящих в состав данного гидромелиоративного кондоминиума. Такая доля в имуществе гидромелиоративного кондоминиума не может быть выделена в натуре (идеальная доля).
Документ о расчете таких долей предоставляется участниками гидромелиоративного кондоминиума вместе с документами, указанными в пункте 25 настоящих Правил.

24. Гидромелиоративтік кондоминиумның құрамына кіретін жер учаскелерінің және/немесе гидромелиоративтік кондоминиумнің барлық объектісінің шекаралары өзгерген кезде гидромелиоративтік кондоминиум қатысушылары не уәкілетті өкілдері тіркеуші органға қажетті құжаттарды қоса бере отырып, тіркеу құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы өтініш береді. Тіркеу құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу бұл ретте осы Ережеде белгіленген тәртіппен жасалады.
25. Гидромелиоративтік кондоминиум объектісін мемлекеттік тіркеу үшін өтініш берушілер немесе уәкілетті өкіл тіркеуші органға мынадай құжаттар ұсынады:
1) осы Ережеге 1-қосымшада көрсетілген нысан бойынша өтініш;
2) су шаруашылығы құрылыстарының гидромелиоративтік жүйесінің паспорты;
3) гидромелиоративтік жүйе элементтері және ортақ үлестік меншік құрамына кіретін басқа да мүлік тізбесімен (каналдар, су беруді реттейтін құрылыстар, коллекторлы-кәрізді желі, тік кәріздеу ұңғымалар, электр желісі, электрлік құрал-жабдықтар, сораптар, осы құрылыстардың бұру жолақтарындағы жерлер) гидромелиоративтік жүйенің сызбасын;
4) гидромелиоративтік кондоминиумның құрамына кіретін және бөлек (жеке) меншікте (өзге құқықта) тұратын барлық жер учаскелеріне құқық белгілеуші және сәйкестендіруші құжаттардың көшірмелеріне қоса гидромелиоративтік кондоминиумға қатысушылардың тізімі;
5) гидромелиоративтік кондоминиумға қатысушылардың келісімімен немесе осы Ереженің 23-тармағында көзделген тәртіппен белгіленген ортақ мүліктегі үлестерінің мөлшері;
6) өкілдің жеке басын және өкілеттігін растайтын құжаттары.
Құжаттарды қабылдаған кезде жеке басты растайтын құжаттар тиісінше тексерілген соң өтініш берушіге қайтарылады.".
2. Осы бұйрық ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі                                   3. Балиева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2008 жылғы 28 сәуір

24. При изменении границ земельных участков, входящих в состав гидромелиоративного кондоминиума, и/или всего объекта гидромелиоративного кондоминиума участники гидромелиоративного кондоминиума либо уполномоченные представители подают в регистрирующий орган заявление о внесении изменений и дополнений в регистрационные документы с представлением необходимых документов. Внесение изменений и дополнений в регистрационные документы при этом производится в порядке, установленном настоящими Правилами.
25. Для государственной регистрации объекта гидромелиоративного кондоминиума заявители или их уполномоченный представитель представляет в регистрирующий орган следующие документы:
1) заявление по форме, указанной в приложении 1 к настоящим Правилам;
2) паспорт гидромелиоративной системы водохозяйственного сооружения;
3) схема гидромелиоративной системы с перечнем элементов гидромелиоративной системы и другого имущества, входящего в состав общей долевой собственности (каналы, сооружения для регулирования водоподачи, коллекторно-дренажные сети, скважины вертикального дренажа, электрические сети, электрическое оборудование, насосы, земли находящиеся под полосами отводов этих сооружений);
4) список участников гидромелиоративного кондоминиума с приложением копий правоустанавливающих и идентификационных документов на все земельные участки, входящие в состав гидромелиоративного кондоминиума, и находящиеся в раздельной (индивидуальной) собственности (ином праве);
5) размеры долей в общем имуществе, определенных соглашением участников гидромелиоративного кондоминиума, либо в порядке, предусмотренном пунктом 23 настоящих Правил;
6) документы, подтверждающие личность и полномочия представителя.
При приеме документов оригинал документа, подтверждающего личность, после соответствующей проверки возвращается заявителю.".
2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан                       З. Балиева
"Согласовано"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
28 апреля 2008 года