Тауарлардың шыққан елін айқындау және тауарлардың шығуы туралы сертификаттарды беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 24 қыркүйектегі N 374 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 23 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5347 болып енгізілді. Күші жойылды - ҚР Индустрия және Сауда министрінің 2009 жылғы 11 наурыздағы N 59 Бұйрығымен.
Ескерту. ҚР Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 24 қыркүйектегі N 374 Бұйрығының күші жойылды - ҚР Индустрия және Сауда министрінің 2009 жылғы 11 наурыздағы N 59 Бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 11-1)-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымшаға сәйкес тауарлардың шыққан елін айқындау және тауарлардың шығуы туралы сертификаттарды беру ережелері бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасынан әкетілетін тауардың шыққан елін айқындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау комитетінің 2001 жылғы 7 қыркүйектегі N 322-а бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2001 жылғы 30 қарашада N 1684 нөмірмен тіркелінген, Қазақстан Республикасының орталық атқару және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2002 жылғы N 4, 535-құжат).
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         В. Школьник
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б.Б. Жәмішев_____________
2008 жылғы 23 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 24 қыркүйектегі
N 374 бұйрығымен бекітілген
Тауардың шыққан елін айқындау және тауардың шығуы туралы сертификаттарды беру ережесі
1. Жалпы ереже
1. Осы Тауардың шыққан елін айқындау және тауардың шығуы туралы сертификаттарды беру ережесі Қазақстан Республикасының аумағында жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдеріне сәйкес өндірілген немесе жеткілікті өңдеу/қайта өңдеуге ұшырайтын тауардың шыққан елін айқындау және тауардың шығуы туралы сертификаттарды ресімдеу, куәландыру және беру тәртібін белгілейді.
2. Ереже тауардың шығуы туралы сертификатты беруге және куәландыруға Қазақстан Республикасының заңнамасымен уәкілдік берілген мемлекеттік органға (бұдан әрі – уәкілетті орган), тауардың шығу тегіне сараптау жүргізуге уәкілетті ұйымға және Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тауарларды экспорттауды және кері экспорттауды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден аумағының қалған бөлігіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы аумағында жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдеріне сәйкес өндірілген немесе жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткен және Қазақстан Республикасы аумағында бұдан әрі айналымда болуға арналған тауарлардың қазақстанда шығарылғаны туралы сертификат алуға мүдделі шаруашылық субъектілеріне арнайы экономикалық аймақтардан және бос қоймалардан тауарларды әкетуді жүзеге асыратын шаруашылық субъектілерге қатысты болады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009.01.29 N 27 Бұйрығымен.

Об утверждении Правил определения страны происхождения товаров и выдачи сертификатов о происхождении товаров
Приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 24 сентября 2008 года № 374. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 октября 2008 года № 5347. Утратил силу приказом Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 11 марта 2009 года N 59.
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и торговли РК от 11.03.2009 N 59 (порядок введения в действие см. п.2 ).
В соответствии с подпунктом 11-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения страны происхождения товаров и выдачи сертификатов о происхождении товаров.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан от 7 сентября 2001 года № 322-а "Об утверждении Инструкции по определению страны происхождения товара, вывозимого из Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 1684 от 30 ноября 2001 года, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 г., № 4, ст. 535).
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    В. Школьник
СОГЛАСОВАНО:
Министр финансов
Республики Казахстан
Жамишев Б.Б.___________
23 сентября 2008 года
Утверждены
приказом Министра
индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 24 сентября 2008 года
№ 374
ПРАВИЛА
определения страны происхождения товаров
и выдачи сертификатов о происхождении товаров
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения страны происхождения товаров и выдачи сертификатов о происхождении товаров (далее - Правила) устанавливают порядок определения страны происхождения товара, произведенного или подвергнутого достаточной обработке/переработке в соответствии с критериями достаточной обработки/переработки на территории Республики Казахстан, оформления, удостоверения и выдачи сертификатов о происхождении товаров.
2. Правила распространяются на государственный орган, уполномоченный законодательством Республики Казахстан выдавать и удостоверять сертификаты о происхождении товаров (далее - уполномоченный государственный орган), организации, уполномоченные на проведение экспертизы происхождения товара и хозяйствующие субъекты, осуществляющие экспорт и реэкспорт товаров с таможенной территории Республики Казахстан, а также вывоз товаров с территорий специальных экономических зон и со свободных складов на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан , а также хозяйствующие субъекты, заинтересованные в получении сертификата о казахстанском происхождении товаров, произведенных или подвергнутых достаточной обработке/переработке в соответствии с критериями достаточной обработки/переработки на территории Республики Казахстан и предназначенных для дальнейшего обращения на территории Республики Казахстан .
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и торговли РК от 29.01.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

3. Осы Ережеде мынадай терминдер қолданылады және олардың анықтамалары:
1) адвалорлық үлес – түпкілікті өнім бағасында тіркелген пайыздық үлеске жететін пайдаланылған материалдардың құнының немесе қосылған құнның пайыздық үлесі;
2) өтініш беруші – тауардың шығу тегі туралы сертификатты алуға мүдделі заңды немесе жеке тұлға;
3) жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемі – тауарлардың шығу тегін айқындау қағидаттарының бірі, осыған сәйкес тауар, егер, оны өндіруге екі немесе одан да көп елдер қатысса, тауарды өңдеу/қайта өңдеу немесе дайындау бойынша тауарға сипаттық қасиеттер беруге жеткілікті соңғы операцияларды жүзеге асырған елден шыққан деп есептелінеді;
4) кері экспорт – шетелден өңделмей/қайта өңделмей әкелінген тауарларды елден әкету;
5) тауардың шыққаны туралы сертификат – тауардың шыққан елін куәландыратын және уәкілетті мемлекеттік орган немесе, егер әкетілетін мемлекетте тауарды шығарушы елден алынған мәліметтер негізінде сертификат берілсе, әкету мемлекеті берген құжат;
6) тауардың шыққан елі – онда тауар толығымен өндірілген немесе жеткілікті өңдеуге/қайта өңдеуге ұшыраған ел;
7) кедендік бақылау – орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының кедендік органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының кедендік және өзге заңнамалардың сақталуы жөнінде Қазақстан Республикасының кедендік органдары жүзеге асыратын шаралардың жиынтығы;
8) тауар – Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы қозғалатын мүлік, соның ішінде ақпаратты жеткізгіштер, валюталық құндылықтар, электр жылу, энергияның өзге де түрлері, сондай-ақ халықаралық тасымалдау үшін қолданылатын көлік құралдарын қоспағанда көлік құралдары;
9) сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы - сандық белгі немесе сандық белгілердің (кодтардың) топтары түрінде тауарлық топтарды, позицияларды, кіші позицияларды, шағын кіші позицияларды қамтитын тауарлардың жіктегіші. Жіктегіштердің кез келген деңгейіндегі позицияларға ескертулер, сондай-ақ Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын түсіндірудің негізгі ережелері Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының ажырамас бөлігі болып табылады;
10) "франко-завод" шартындағы баға – жүкті тиеуге кедендік ресімдеуге және экспорттау елінен тауарды әкетуге, төленетін шығыстарды қоспағанда, тауарды өндіру кезінде қолданылатын барлық материалдардың құнын қамтитын баға;
11) экспорт – отандық немесе бұрын шетелден әкелінген және сыртқы нарықта оларды іске асыру үшін қайта өңдеуге ұшыраған тауарларды елден шығару.

3. В настоящих Правилах используются следующие термины и их определения:
1) адвалорная доля - процентная доля стоимости используемых материалов или добавленная стоимость, достигающая фиксированной процентной доли в цене конечной продукции;
2) заявитель - юридическое или физическое лицо, заинтересованное в получении сертификата о происхождении товара;
3) критерий достаточной обработки/переработки - один из принципов определения страны происхождения товаров, в соответствии с которым товар, если в его производстве участвуют две или более страны, считается происходящим из страны, в которой были осуществлены последние операции по обработке/переработке или изготовлению товара, достаточные для придания товару его характерных свойств;
4) реэкспорт - вывоз из страны товаров, ввезенных из-за границы, без их обработки/переработки;
5) сертификат о происхождении товара - документ, удостоверяющий страну происхождения товара и выданный органом, уполномоченным данным государством или государством вывоза, если в государстве вывоза сертификат выдается на основе сведений, полученных из страны происхождения товара;
6) страна происхождения товара - страна, в которой товар был полностью произведен или подвергнут достаточной обработке/переработке;
7) таможенный контроль - совокупность мер, осуществляемых таможенными органами Республики Казахстан по соблюдению таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, контроль за исполнением которого возложен на таможенные органы Республики Казахстан;
8) товар - имущество, перемещаемое через таможенную границу Республики Казахстан, в том числе носители информации, валютные ценности, электрическая, тепловая и иные виды энергии, а также транспортные средства, за исключением транспортных средств, используемых для осуществления международных перевозок;
9) товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности - классификатор товаров, включающий в себя товарные группы, позиции, субпозиции, подсубпозиции в виде цифрового знака или группы цифровых знаков (кодов). Неотъемлемой частью Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности являются примечания к позициям на любом уровне классификации, а также основные правила интерпретации Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
10) цена на условиях "франко-завод" - цена, включающая стоимость всех материалов, использованных при производстве товара, за исключением расходов на погрузку, таможенное оформление и вывоз товара из страны экспорта;
11) экспорт - вывоз из страны отечественных либо ранее ввезенных из-за границы и подвергшихся обработке/переработке товаров для их реализации на внешнем рынке.

2. Тауардың шығу тегі туралы сертификат
4. Тауардың шыққан елі қорғаулық деңгейі бар арнайы бланкіде ресімделген тауардың шығу тегі туралы сертификатпен куәландырылады.
5. Тауарлар шығу тегі туралы сертификаттарды уәкілетті мемлекеттік орган толтырады және аталған Ереженің 4-тарауына сәйкес ресімделеді.
6. Тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумақтарынан, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтардан және бос қоймалардан Қазақстан Республикасының кеден аумақтарының қалған бөлігіне әкелген кезде тауардың шығу тегі туралы сертификат, егер аталған сертификат келісімнің шарттары бойынша, тауарды әкелетін елдің ұлттық ережелері бойынша қажет болса, аталған сертификаттардың болуы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген, Қазақстан Республикасы тарифтік преференцияларды ұсынған жағдайда уәкілетті мемлекеттік орган береді.
7. Тауардың шығу тегі туралы сертификат белгіленген жүк қабылдаушыға белгіленген жүк жіберушіден бір немесе бірнеше көлік құралдарымен жүзеге асырылатын тауардың әр жеткізіліміне ресімделеді.
8. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың қолданыс мерзімі берілген күннен бастап 12 айды құрайды.
9. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттарды ресімдеу мынадай нысандар бойынша:
1) СТ-1 нысанды сертификат – Қазақстан Республикасынан Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының (бұдан әрі - ТМД) елдеріне әкетілетін тауарларға;
2) "А" нысанды сертификат – Еуропалық Ынтымақтастық елдері: Австрия Республикасы, Венгер Республикасы, Люксембург Ұлы Герцогтігі, Грек Республикасы, Ирландия, Италия Республикасы, Бельгия Корольдігі, Дания Корольдігі, Испания Корольдігі, Швеция Корольдігі, Нидерланд Корольдігі, Латвия Республикасы, Литва Республикасы, Португалия Республикасы, Болгария Республикасы, Кипр Республикасы, Мальта Республикасы, Польша Республикасы, Румыния, Словения Республикасы, Словакия Республикасы, Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Бірліккен Корольдігі, Германия Федеративтік Республикасы, Финляндия Республикасы, Француз Республикасы, Чех Республикасы, Эстон Республикасы, сондай-ақ мынадай елдерге: АҚШ, Канада, Австралия, Жаңа Зеландия, Швейцария және Жапония елдеріне экспортталатын тауарларға;
3) "Түпнұсқа" нысанды сертификат – ағылшын және/немесе орыс тілдерінде (өтініш беруші белгілейді) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларын көрсетілмеген елдерге әкетілетін тауарларға жүзеге асырылады;
4) "СТ-КЗ" нысанды сертификат – мына тауарларға:
- жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдеріне сәйкес жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткен және арнайы экономикалық аймақтар аумағынан және бос қоймалардан Қазақстан Республикасы кеден аумағының қалған бөлігіне әкелінетін тауарларға;
- Қазақстан Республикасының аумағында жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдеріне сәйкес өндірілген және жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткен және Қазақстан Республикасы аумағында бұдан әрі айналымда болуға арналған тауарларға.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009.01.29 N 27 Бұйрығымен.

2. Сертификат о происхождении товара
4. Страна происхождения товара удостоверяется сертификатом о происхождении товара, оформленным на специальном бланке, имеющем степени защиты.
5. Сертификаты о происхождении товаров заполняются уполномоченным государственным органом и оформляются в соответствии с главой 4 настоящих Правил.
6. При вывозе товаров с таможенной территории Республики Казахстан, а также с территорий специальных экономических зон и со свободных складов на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан сертификат о происхождении товара выдается уполномоченным государственным органом, если указанный сертификат необходим по условиям контракта, по национальным правилам страны ввоза товара, наличие указанного сертификата предусмотрено международными договорами Республики Казахстан.
7. Сертификат о происхождении товара оформляется на каждую отдельную поставку товара, которая осуществляется одним или несколькими транспортными средствами одному и тому же грузополучателю от одного и того же грузоотправителя.
8. Срок действия сертификата о происхождении товара составляет 12 месяцев со дня выдачи.
9. Оформление сертификатов о происхождении товаров осуществляется по следующим формам:
1) сертификат формы "СТ-1" - на товары, вывозимые из Республики Казахстан в страны Содружества Независимых Государств (далее - СНГ);
2) сертификат формы "А" - на товары, экспортируемые в страны Европейского Сообщества: Австрийская Республика, Венгерская Республика, Великое Герцогство Люксембург, Греческая Республика, Ирландия, Итальянская Республика, Королевство Бельгия, Королевство Дания, Королевство Испания, Королевство Швеция, Королевство Нидерланды, Латвийская Республика, Литовская Республика, Португальская Республика, Республика Болгария, Республика Кипр, Республика Мальта, Республика Польша, Румыния, Республика Словения, Словацкая Республика, Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии, Федеративная Республика Германия, Финляндская Республика, Французская Республика, Чешская Республика, Эстонская Республика, а также в следующие страны: Соединенные Штаты Америки, Канада, Австралия, Новая Зеландия, Швейцария и Япония;
3) сертификат формы "Оригинал" - на английском и/или русском языке (определяет заявитель) на товары, вывозимые в страны, не указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта;
4) сертификат формы «СТ-КЗ» - на товары:
- подвергнутые достаточной обработке/переработке в соответствии с критериями достаточной обработки/переработки и вывозимые с территории специальных экономических зон и со свободных складов на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан;
- произведенные или подвергнутые достаточной обработке/переработке в соответствии с критериями достаточной обработки/переработки на территории Республики Казахстан и предназначенные для дальнейшего обращения на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и торговли РК от 29.01.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

10. СТ-1, "А", "Түпнұсқа", СТ-КЗ" нысанды тауардың шығу тегі туралы сертификаттар және олардың көшірмелері қағаздың сапасы мен өлшемі бойынша мынадай талаптарға жауап берулері тиіс:
1) сертификат бланкісінің өлшемі 210x297 мм болуы қажет, сонымен бірге ұзындығы бойынша ауытқу үлкен жағына 5 мм немесе кіші жағына 8 мм болуы мүмкін. Қолданылатын қағаз механикалық целлюлоза қосылмаған, ақ жапсырылған жазба қағаз болуы қажет, қағаздың 1 м 2 массасы 25 г кем болмауы қажет;
2) сертификат бланкісінде басылған түсті гильотировка болуы қажет: "А" нысаны – жасыл, СТ-1, "Түпнұсқа", "СТ-КЗ" нысандары – көгілдір, "Түпнұсқа" нысанды тауардың шығуы туралы сертификаттың көшірмесі жасыл түсті, ол механикалық немесе химиялық тәсілдермен қолмен жасалған кез-келген затты көзбен анықтауға мүмкіндік береді. СТ-1 формалы тауардың шығуы туралы "СТ-КЗ" сертификаттың көшірмесі қорғалмаған бланкте орындалады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009.01.29 N 27 Бұйрығымен.
3. Тауардың шыққан елін анықтау
11. Тауардың шыққан елін анықтау үшін мыналар белгіленуі қажет:
1) тауар толығымен Қазақстанда шығарылған;
2) жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдерін ескере, Қазақстанда шығарылған;
3) шетелде шығарылған.
12. Толығымен Қазақстан Республикасында шығарылған болып есептелінетін тауарларды анықтау Қазақстан Республикасы Кеден Кодексінің 34-бабына сәйкес жүргізіледі.
13. Тауар өндіруде бір немесе бірнеше ел қатысқан кезде, тауарды шығарушы ел болып осы баптың ережелеріне сәйкес жеткілікті қайта өңдеу өлшемдеріне жауап беретін тауарды шығару немесе қайта өңдеу жөніндегі соңғы операцияларды жүзеге асырған ел саналады.
Жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдері мыналар:
1) тауарды өңдеу/қайта өңдеу нәтижесінде болған, кез-келген алғашқы төрт белгі деңгейінде сыртқы экономикалық іс-әрекеттің Тауарлық номенклатурасы бойынша тауар кодының өзгеруі;
2) тауарды шығарған ел ретінде есептеу үшін сол елде орын алған жеткілікті орындалған өндірістік немесе технологиялық операциялардың жасалуы;
3) қолданылған материалдар құнының пайыздық үлесі және қосылған құн соңғы өнім бағасында (адвалорлық үлес ережесі) қалыпты үлеске жеткендегі тауар құнының өзгеруі болып табылады.
14. Тауарды өңдеу/қайта өңдеу нәтижесінде болған, кез-келген алғашқы төрт белгі деңгейінде сыртқы экономикалық іс-әрекеттің Тауар номенклатурасы бойынша тауар кодының өзгеруі - жеткілікті өңдеу/қайта өңдеудің негізгі өлшемі болып табылады, тауарды дамымаған елдер өндірісінде қолдану кезінде тауарға қажетті шығу мәртебесін беру үшін, өндірістік және технологиялық операциялар шарттарының тізбесіне енгізілген тауарлары есепке алынбайды.
Бұл тізбеге шарттардың бірі болып, адвалорлық үлес ережесі өз бетімен де, сонымен бірге тауарды жеткілікті өңдеу/қайта өңдеудің басқа да өлшемдерімен бірге енгізілген.

10. Сертификаты о происхождении товаров формы "СТ-1", "А", "Оригинал", " СТ-КЗ" и их копии должны отвечать следующим требованиям по качеству и размеру бумаги:
1) специальный и защищенный бланк сертификата должен иметь размер 210x297 миллиметров, при этом по длине может допускаться отклонение в большую сторону на 5 миллиметров или в меньшую сторону на 8 миллиметров.
2) бланк сертификата о происхождении товара должен иметь отпечатанную цветовую гильотировку: форма "А" - зеленую; формы "СТ-1", "Оригинал", " СТ-КЗ" - голубую, копия сертификата формы "Оригинал" - зеленую, позволяющую установить визуально любую подделку механическим или химическим способом. Копия сертификата о происхождении товара формы "СТ-1", " СТ-КЗ" выполняется на незащищенных бланках.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и торговли РК от 29.01.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
3. Определение страны происхождения товара
11. Для определения страны происхождения товара должно быть установлено:
1) товар полностью казахстанского происхождения;
2) казахстанского происхождения с учетом критерия достаточной обработки/переработки;
3) иностранного происхождения.
12. Определение товаров, считающихся полностью произведенными в Республике Казахстан, производится в соответствии со статьей 34 Таможенного Кодекса Республики Казахстан.
13. Если в производстве товаров участвуют две и более страны, страной происхождения товаров считается страна, в которой были осуществлены последние операции по переработке или изготовлению товаров, отвечающие критериям достаточной переработки.
Критериями достаточной обработки/переработки товара являются:
1) изменение кода товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков, произошедшее в результате обработки/переработки товара;
2) выполнение условий, производственных или технологических операций, достаточных для того, чтобы страной происхождения товара считалась страна, где эти операции имели место;
3) изменение стоимости товара, когда процентная доля стоимости используемых материалов или добавленная стоимость достигает фиксированной доли в цене конечной продукции (правило адвалорной доли).
14. Основным критерием достаточной обработки/переработки является изменение кода товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков, произошедшее в результате обработки/переработки товара, за исключением товаров, включенных в перечень условий, производственных и технологических операций, необходимых для придания товару статуса происхождения при использовании в производстве товара третьих стран.
В данный перечень в качестве одного из условий включено правило адвалорной доли как самостоятельно, так и в сочетании с другими критериями достаточной обработки/переработки товара.

Қазақстанда тұтынуға арналған Қазақстан Республикасының аумағында және арнайы экономикалық аймақтарда және еркін қоймаларда тауарлардың шыққан елін айқындау үшін нақты тауарларға қатысты үшінші елдердің тауарларды шығаруында пайдалану кезінде тегі мәртебесін тауарға беру үшін қажет шарттардың өндірістік және технологиялық операциялардың тізбесі "Тауарларды жеткілікті дәрежеде қайта өңдеу өлшемдердің бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылы 15 қазандағы N 1054 қаулысымен белгіленген.
Қазақстан Республикасында өндірілген және одан шығарылатын тауарлардың шыққан елін анықтау үшін, өндірістік және технологиялық операциялар шарттарының тізбесі 2000 жылғы 30 қарашадағы ТМД Басшыларының Кеңесі Шешімімен бекітілген және ЕЭЫ N 2454/93 Нұсқауында N 12/97, 46/1999 толықтыруларымен "Тауарлардың шыққан елін анықтау ережелерінде" келтірілген.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009.01.29 N 27 Бұйрығымен.
15. Жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемінің талаптарына жауап бермейтін болып мыналар есептеледі:
1) сақтау немесе тасымалдау кезінде тауардың сақталуын қамтамасыз ететін операциялар;
2) тауарды сату және тасымалдауға дайындау бойынша операциялар (партияларды бөлу, жіберу, сұрыптау, қайта буып-түю) буылған тауарды ашу және қалыптастыру;
3) жуу, тазалау, шаңнан тазарту, қышқылмен, маймен немесе басқа заттармен жапсарлау;
4) тоқыманы үтіктеу немесе нығыздау (талшық пен тоқыманың кез-келген түрі, талшық пен тоқыманың кез-келген түрінен жасалған тігілген материалдар және олардан жасалған бұйымдар);
5) бояу немесе жылтырату операциялары;
6) қабыршықтау, жартылай немесе толық ағарту, дәнді-дақылдар мен күрішті тазалау;
7) қантты бояу немесе ірі қант жасау операциялары;
8) жемістердің, көкөністердің және жаңғақтардың қабығын тазалау, дәнін алу және бөлшектеу;
9) ұштау, жай ұнтақтау немесе жай кесу;
10) елеуіштен өткізу, сұрыптау, жіктеу, іріктеу, талдау (соның ішінде бұйымдар жинақтарын құру);
11) банкаларға, флакондарға, қаптарға, жәшіктерге, қораптарға құйып-орналастыру және буып-түюге байланысты басқа да қарапайым операциялар;
12) қарапайым құрастыру операциялары немесе тауарларды бөлшектеу;
13) тауардың алғашқы қалпынан алынған құрамдастарды өзгермейтіндей етіп тауарларды құрамдап бөлу;
14) алғашқы құрамнан алынған өнімді өзгермейтіндей етіп тауарларды араластыру;

Для определения страны происхождения товаров, производимых на территории Республики Казахстан и территории специальных экономических зон и свободных складов Республики Казахстан, предназначенных для потребления в Казахстане, перечень условий, производственных и технологических операций, необходимых для придания товару статуса происхождения при использовании в производстве товаров третьих стран, в отношении конкретных товаров установлен постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2003 года № 1054 "Об утверждении критериев достаточной переработки товаров".
Для определения страны происхождения товаров, производимых и вывозимых из Республики Казахстан, перечень условий, производственных и технологических операций приведен в Правилах определения страны происхождения товаров, утвержденных Решением Совета глав правительств Содружества Независимых Государств от 30 ноября 2000 года и в Инструкции Европейского Экономического Сообщества № 2454/93 с дополнениями № 12/97, 46/1999.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и торговли РК от 29.01.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
15. Не отвечающими критериям достаточной обработки/переработки товара считаются:
1) операции по обеспечению сохранности товара во время хранения или транспортировки;
2) операции по подготовке товара к продаже и транспортировке (дробление партий, формирование отправок, сортировка, переупаковка), операции по разборке и сборке упаковки;
3) мойка, чистка, удаление пыли, покрытие окисью, маслом или другими веществами;
4) глажка или прессование текстиля (любые виды волокон и пряжи, тканые материалы из любых видов волокон и пряжи и изделия из них);
5) операции по окраске или полировке;
6) шелушение, частичное или полное отбеливание, шлифовка и полировка зерновых и риса;
7) операции по окрашиванию сахара или формированию кускового сахара;
8) снятие кожуры, извлечение семян и разделка фруктов, овощей и орехов;
9) затачивание, простой помол или простая резка;
10) просеивание через сито или решето, сортировка, классифицирование, отбор, подбор (в том числе составление наборов изделий);
11) разлив, фасовка в банки, флаконы, мешки, ящики, коробки и другие простые операции по упаковке;
12) простые сборочные операции или разборка товаров по частям;
13) разделение товаров на компоненты, которое не приводит к существенному отличию полученных компонентов от исходного товара;
14) смешивание товаров (компонентов), которое не приводит к существенному отличию полученной продукции от исходных составляющих;

15) малды сою, етін бөлшектеу;
16) жоғарыда аталған операциялардың екі немесе одан да көп сандарының бірегейлігі.
16. Адвалорлық үлес ережесі қолданылған жағдайда, тауарды өндіруде адвалорлық үлесті есептеу Қазақстан Республикасы Кеден Кодексінің 35-бабы 4-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Тауарды өндіруде адвалорлық үлесті есептеу осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес формула бойынша жүргізіледі.
17. Ашылған немесе жиналмаған күйде бірнеше партиямен әкелінетін тауардың шыққан елін анықтау Қазақстан Республикасының Кеден Кодексінің 36-бабына сәйкес жүргізіледі.
18. Тауардың шыққан елін анықтау кезіндегі ерекшеліктер Қазақстан Республикасы Кеден Кодексінің 37-бабында белгіленген.
19. Тауардың шыққан елін анықтау жөніндегі сараптамамен байланысты жұмыстар өтінімнің негізінде және осы Ереженің 22-тармақта көрсетілген тізімге сәйкес өтініш беруші ұсынған құжаттардың негізінде жүргізіледі.
20. Тауардың шығу тегін сараптауды жүргізуге құзіретті ұйым тауардың шыққан тегін сараптауды өтінім толық құжаттар жиынтығымен ұсынылған уақыттан бастап 24 сағат ішінде жүзеге асырады.
21. Тауардың шығу тегін сараптау, өзіне:
1) осы Ереженің 22–тармағына сәйкес ұсынылатын құжаттарды сараптауды;
2) тауардың тұрған орнына бару арқылы, сыртқы нышандары (атауына, типіне, таңбалануына, буып-түюілуіне, класына, сапасына, шығарушы-кәсіпорынға) бойынша тауарды сәйкестендіруді;
3) жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу және тауардың қосылған құнын анықтау өлшемін белгілеу мақсатымен тауарды өндірудегі технологиялық үрдісті сараптауды;
4) егер тауарды басқа тәсілмен сәйкестендіру мүмкіндігі болмаса, зертханалық сынақты және зерттеуді қамтиды.
Сараптаманың қорытындылары осы Ереженің 10-қосымшасына сәйкес тауардың шығу тегі туралы актіге немесе 2-қосымшаға сәйкес сараптау актісімен ресімделеді.
22. Тауардың шығу тегіне сараптама жүргізуге берілетін өтінімге қоса (осы Ережеге 3-қосымша) мынадай құжаттар ұсынылады:
1) өтініш берушінің заңды мәртебесін растайтын (заңды тұлға болып құрылмаған кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлғалар үшін – төлқұжаты, жеке куәлігі, жеке кәсіпкердің патенті немесе куәлігі) құжаттары;
2) сыртқы сауда келісімінің түпнұсқасы және көшірмесі;
3) шот-фактураның немесе тауарға арналған инвойстың түпнұсқасы және көшірмесі;
4) тауардың шығу тегін растайтын (тауарды алуға немесе тауарды шығарушымен шарт, шот-фактуралар, қажет болған жағдайда тауарды тасымалдау туралы құжаттар) құжаттардың түпнұсқасы және көшірмесі;

15) убой животных, разделка (сортировка) мяса;
16) комбинация двух или большего числа указанных выше операций.
16. В случае, если применяется правило адвалорной доли, расчет адвалорной доли в производстве товара производится в соответствии с пунктом 4 статьи 35 Таможенного Кодекса Республики Казахстан.
Расчет адвалорной доли в производстве товара производится по формуле согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
17. Определение страны происхождения товаров, поставляемых в разобранном или несобранном виде, производится в соответствии со статьей 36 Таможенного Кодекса Республики Казахстан.
18. Особенности при определении страны происхождения товаров установлены в статье 37 Таможенного Кодекса Республики Казахстан.
19. Работы, связанные с экспертизой по определению страны происхождения товара, проводятся на договорной основе на основании заявки и представленного заявителем пакета документов согласно перечню, указанному в пункте 22 настоящих Правил.
20. Экспертиза происхождения товара осуществляется в течение 24 часов с момента представления заявки с полным комплектом документов, организацией, уполномоченной на проведение экспертизы.
21. Экспертиза происхождения товара включает:
1) экспертизу документов, представленных согласно пункту 22 настоящих Правил;
2) идентификацию товара по внешним признакам (наименованию, типу, маркировке, упаковке, классу, качеству, предприятию-изготовителю) с выездом на место нахождения товара;
3) экспертизу технологического процесса при производстве товара с целью установления критерия достаточной обработки/переработки и определения добавленной стоимости товара;
4) лабораторные испытания и исследования, если иным способом идентифицировать товар невозможно.
Результаты экспертизы оформляются актом экспертизы согласно приложению 2 или актом о происхождении товара согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
22. Совместно с заявкой, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, на проведение экспертизы происхождения товара предъявляются следующие документы:
1) документы, подтверждающие юридический статус заявителя (для физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица - паспорт, удостоверение личности, патент или свидетельство индивидуального предпринимателя);
2) оригинал и копия внешнеторгового контракта (договора);
3) оригинал и копия счет-фактуры или инвойс на товар;
4) оригинал и копия документов, подтверждающих происхождение товара (договор с производителем товара или на приобретение товара, накладные, счет-фактуры, документы о перевозке товара);

5) қызметтің түріне лицензияның түпнұсқасы және көшірмесі;
6) "жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу" өлшемдерін анықтау үшін (тауарды өндіруде пайдаланылатын шикізаттың және компоненттің құнын, шикізатты жеткізуге шарттар, шоттар, төлем құжаттары, көліктік және өзге де нормативтік және технологиялық құжаттарға сәйкес өндірілген тауар, пайдаланылған шикізат құнының немесе шет елден шыққан компоненттің есебімен тауардың өзіндік құнының есебі, шығындардың калькуляциясы, қосылған құн) құжаттары;
7) егер тауар жануар тегінен, өзен және теңіз шаруашылығының тауары болып табылса, ветеринарлық куәлік;
8) қойманың мекен-жайын көрсету арқылы қоймадағы тауардың бар болуы және саны туралы қоймалық анықтама;
9) өтінім берушінің мүдделерін қорғауға сенімхат;
10) жеміс-көкөніс өнімдері үшін: аталған аумақтағы өнім партиясын өсіру туралы Қазақстан Республикасының аумақтық бірлігіне сәйкес келетін жергілікті атқарушы органның анықтама – растауы; өнім өндірушімен шарт, түпнұсқаны міндетті түрде ұсыну арқылы тауарды алуға шарт немесе тауар өндірушімен жасалған шарттың нотариуспен куәландырылған көшірмесі санынан сарапшы анықтайды.
Осы тармақтың 2) және 3)-тармақтарында көрсетілген құжаттар:
арнайы экономикалық аймақтар аумағынан және еркін қоймалардан Қазақстан Республикасының кедендік аумағының қалған бөлігіне тауарлар шығару;
Қазақстан Республикасы аумағында жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдеріне сәйкес өндірілген немесе жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткен және Қазақстан Республикасы аумағында бұдан әрі айналымда болуға арналған тауарлар шығарылған елді анықтау кезінде көрсетілмейді.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009.01.29 N 27 Бұйрығымен.
23. Қосымша зерттеулер жүргізу қажеттілігі туындаған жағдайда, тауардың шыққан елін анықтау жөніндегі сараптаманы өткізуге уәкілетті ұйым:
1) рұқсаттамаларды, лицензияларды, шикізаттың, материалдардың, құрамдастардың шығуын куәландыратын құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелерін;
2) акредиттелген сынақ зертханалары (орталықтары) берген сынақ хаттамасы, егер тауарды зертханалық сынақтарсыз және зерттеусіз сәйкестендіру мүмкіндігі болмаса сұрай алады.
Құжаттардың түпнұсқалары оларды көшірмелермен сәйкестендіргеннен кейін өтініш берушіге қайтарылады.
24. Сараптау қорытындысы бойынша, тауар:
1) толығымен Қазақстанда шығарылған;

5) оригинал и копия лицензии на вид деятельности;
6) документы для определения критерия достаточной обработки/ переработки (стоимость сырья и компонентов, используемых в производстве товара, договоры на поставку сырья, счета, платежные поручения, транспортные и другие накладные, нормативные и технологические документы, в соответствии с которыми произведен товар, расчет себестоимости товара с учетом стоимости используемого сырья или компонента иностранного происхождения, калькуляция затрат, добавленная стоимость);
7) ветеринарное свидетельство, если товар является товаром животного происхождения, речного и морского промыслов;
8) складская справка о наличии и количестве товара на складе с указанием адреса склада;
9) доверенность на представление интересов заявителя;
10) для плодоовощной продукции: справка-подтверждение местного исполнительного органа соответствующей территориальной единицы Республики Казахстан о выращивании заявленной партии продукции на указанной территории и договор с производителем продукции, договор на приобретение товара с обязательным представлением оригинала или нотариально заверенной копии договора с производителем товара.
Документы, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, не предъявляются, в случае:
вывоза товаров с территорий специальных экономических зон и со свободных складов на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан;
определения страны происхождения товаров, произведенных или подвергнутых достаточной обработке/переработке в соответствии с критериями достаточной обработки/переработки на территории Республики Казахстан и предназначенных для дальнейшего обращения на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и торговли РК от 29.01.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
23. В случае необходимости проведения дополнительных исследований, организация, уполномоченная на проведение экспертизы по определению страны происхождения товара, запрашивает:
1) оригиналы и копии разрешений, лицензий, документов, удостоверяющих происхождение сырья, материалов, комплектующих;
2) протокол испытаний, выданный аккредитованными испытательными лабораториями (центрами), если невозможна идентификация товара без лабораторных испытаний и исследований.
Оригиналы документов возвращаются заявителю в течение дня после их идентификации с копиями.
24. По результатам экспертизы дается экспертное заключение о происхождении товара, о том, что товар является:
1) полностью казахстанского происхождения;

2) жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдері есебімен Қазақстанда шығарылған;
3) шетелде шығарылған.
25. Белгіленген тәртіпте аттестатталған және уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізіліміне енгізген тауардың шыққан елін анықтау жөніндегі сарапшы-аудитор сараптаманы жүргізеді және сараптамалық қорытындыға қол қояды.
26. Толығымен Қазақстанда шығарылған тауарлардан (шикізаттардан, материалдардан, өнімдерден) өндірілген тауарлардың тегін анықтауда тауардың шығу тегі туралы сараптама актісінде мыналарды көрсету қажет:
1) аталған тауарды дайындаудағы технологиялық үрдіс (техникалық жағдайлар, техникалық нұсқаулықтар);
2) тауарды өндіруде пайдаланылған шикізаттар, материалдар мен құрамдастарды жеткізушілерді;
3) сатып алынған шикізаттар мен құрамдастарға төлем туралы құжаттардың болуы (аты, нөмірі).
27. Жеткілікті өңдеу/қайта өңдеудің өлшем есебімен тауардың шығу тегін белгілеуде тауардың шығу тегі туралы сертификатта ресімдеуге арналған сараптама актісінде тауар Қазақстанда шығарылған не шетелде шығарылған деп анықталады деген сараптамалық қорытынды беріледі.
28. Тауарды кері экспорттауда оның Қазақстан Республикасына келуін растайтын құжаттар көрсетіледі (тауардың шығу тегі туралы сертификат, жүк кеден декларациясы және тауарға ілеспе құжат).
4. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттарды ресімдеу және куәландыру тәртібі
29. Тауардың шығу тегі туралы сертификат 1 жұмыс күні ішінде құзырлы мемлекеттік орган төмендегі негіз бойынша ресімдейді және куәландырады:
1) осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес өтінімдер;
2) тауардың шығу тегі туралы сараптама актісі;
3) осы Ереженің 22-тармағына сәйкес өтініш берушінің сараптамаға ұсынған құжаттары.
30. Тауардың шығу тегі туралы сертификат толығымен Қазақстан Республикасында өндірілген немесе жеткілікті өңдеу/қайта өңдеуге өлшемдеріне сәйкес жеткілікті өңдеуден өтетін тауарларға ресімделеді.
31. Тауардың шығу тегі туралы сертификат осы Ереженің 38 – 41-тармақтарда мазмұндалған тәртіпке сәйкес толтырылады, уәкілетті мемлекеттік орган, сондай-ақ өтініш беруші қол қояды және куәландырады.
32. Тауардың шығу тегі туралы сертификат 3 данада дайындалады: біріншісі түпнұсқа болып табылады, екіншісі және үшіншісі – қорғалмаған бланкілерде орындалған көшірмелер. Сертификаттың түпнұсқасы және бір көшірмесі өтініш берушіге тапсырылады, екінші көшірмесі сертификатты берген уәкілетті мемлекеттік органда сақталады.
Өтініш берушінің талабы бойынша уәкілетті мемлекеттік орган қорғалмаған бланктарда сертификат көшірмелерінің қажетті санын береді. Көшірме мұқабасының бланкының "Қызметтік белгілеу үшін" немесе "Қосымша мәліметтер" бағандарында мынадай жазбалар жазылады: "Көшірме дұрыс", уәкілетті тұлғаның қолы қойылған көшірмелердің берілген күні мөрмен куәландырылады.

2) казахстанского происхождения с учетом критерия достаточной обработки/переработки;
3) иностранного происхождения.
25. Проводит экспертизу и подписывает экспертное заключение эксперт-аудитор по определению страны происхождения товара, аттестованный и внесенный уполномоченным государственным органом по техническому регулированию и метрологии в Реестр Государственной системы технического регулирования Республики Казахстан.
26. При установлении происхождения товара, произведенного из товаров (сырья, материалов, продукции) полностью казахстанского происхождения, в акте экспертизы о происхождении товара необходимо отразить:
1) технологический процесс изготовления данного товара (нормативный документ, технологические инструкции);
2) поставщиков сырья, материалов и компонентов, использованных при производстве товара;
3) наличие (название, номер) документов об оплате закупленного сырья и компонентов.
27. При установлении происхождения товара с учетом критерия достаточной обработки/переработки в акте экспертизы о происхождении товара дается экспертное заключение, что товар определен как товар казахстанского происхождения либо иностранного происхождения.
28. При реэкспорте товара предъявляются также документы, подтверждающие его ввоз в Республику Казахстан (сертификат о происхождении товара, грузовая таможенная декларация и товаросопроводительные документы).
4. Порядок оформления и удостоверения
сертификата о происхождении товара
29. Сертификат о происхождении товара оформляется и удостоверяется уполномоченным государственным органом в течение 1-го рабочего дня на основании:
1) заявки, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) акта экспертизы о происхождении товара;
3) документов, представленных заявителем на экспертизу согласно пункту 22 настоящих Правил.
30. Сертификат о происхождении товара оформляется на товары, полностью произведенные в Республике Казахстан или подвергнутые достаточной обработке/переработке в соответствии с критериями достаточной обработки/переработки.
31. Сертификат о происхождении товара заполняется в соответствии с порядком, изложенным в пунктах 38-41 настоящих Правил, подписывается и удостоверяется уполномоченным государственным органом, а также заявителем.
32. Сертификат о происхождении товара оформляется в 3-х экземплярах: первый является оригиналом, второй и третий - копиями, выполненными на незащищенных бланках. Подлинник и одна копия сертификата выдаются заявителю, вторая копия хранится в уполномоченном государственном органе, выдавшем сертификат.
По требованию заявителя уполномоченный государственный орган выдает необходимое количество копий сертификата на незащищенных бланках. На лицевой стороне копии в графах бланка "Для служебных отметок" или "Дополнительные сведения" производится запись: "Копия верна", дата выдачи копии с подписью уполномоченного лица, заверяется печатью.

33. Сертификаттардың толтырылған бағандарындағы бос жерлер ("СТ-1" нысаны – 6,7,8,9,10 бағандары; "А" нысаны – 5,6,7,8,9,10; "Оригинал" нысаны – 7,8,9,10) оны куәландырғаннан кейін қосымша жазбаларды болдырмас үшін ("Z" белгісімен) қолмен жазылуы тиіс.
34. Сертификаттарда түзету, ластау және куәландырылмаған түзетулер жіберілмейді. Қате ақпарат және түзетілген мәліметтерді өшіру, соңынан сертификатты куәландыратын уәкілетті тұлғаның қолымен және уәкілетті мемлекеттік органның мөрімен куәландыру жолымен сертификатқа түзетулер және/немесе толықтырулар енгізіледі.
Егер сертификаттың бағандарында қамтылған мәліметтер өзгертілген жағдайда жаңа сертификат өтініш беруші алдыңғы берілген сертификатты қайтарғаннан кейін, жаңа сертификат беруде негіздеме ретінде жойылатын және тігілетін, сондай-ақ осы өзгерістерді растайтын қажетті құжаттар болған жағдайда беріледі. "А" немесе "Түпнұсқа" нысанды сертификаттардың 4 бағанында немесе "СТ-1" нысанды сертификаттың 5 бағанында "Сертификаттың орнына берілді" белгісі жойылған сертификаттың нөмірі мен күнін (басқа сертификаттың орнына берілген сертификатқа жаңа реттік нөмір беріледі) көрсету арқылы жасалады.
35. Ресімделген сертификаттар тауардың шығу тегі сертификаттарын беру есебін жүргізу жөніндегі тізілімге қол қою арқылы өтініш берушіге беріледі.
36. Сертификаттарды өзге шаруашылық қызметтердің субъектілеріне тапсыру жүргізілмейді.
37. Құжаттар және бұл құжаттардың негізінде берілген сертификаттар көшірмелері құзіретті мемлекеттік органда 3 жыл бойы сақталады.
38. СТ-1 нысанды сертификат осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес орыс тілінде толтырылады, сертификаттың бағандарында тауар туралы мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) 1-баған - "Жіберуші/экспорттаушы (атауы және пошталық мекен-жайы)". Егер жіберуші және экспорттаушы әр түрлі заңды тұлғалар болып табылса, жіберуші (атауы және пошталық мекен-жайы) экспорттаушы (атауы және пошталық мекен-жайы) "тапсырмасы бойынша әрекет етеді".
Бағандарды толтыруда жіберуші/экспорттаушының, оның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы куәлікке сәйкес, ал пошталық мекен-жайы, оның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы куәлікке сәйкес атауы, әлде жіберуші/экспорттаушының нақты орналасқан жерін растайтын құжат көрсетіледі;
2) 2-баған - "Қабылдаушы/импорттаушы (атауы және пошталық мекен-жайы)". Егер жіберуші және экспорттаушы әр түрлі заңды тұлғалар болып табылса, жіберуші (атауы және пошталық мекен-жайы) импорттаушының (атауы және пошталық мекен-жайы) "тапсырмасы бойынша әрекет етеді". Бағандарды толтыруда қабылдаушы/импорттаушының, оның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы куәлікке сәйкес, ал пошталық мекен-жайы, оның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы куәлікке сәйкес атауы, әлде қабылдаушы/импорттаушының нақты орналасқан жерін растайтын құжат көрсетіледі;

33. Пустое пространство в заполненных графах сертификата (форма "СТ-1" - графы 6, 7, 8, 9, 10; форма "А" - 5, 6, 7, 8, 9, 10; форма "Оригинал" - 7, 8, 9, 10) прочеркивается от руки (знаком "Z") во избежание внесения дополнительных записей после его удостоверения.
34. В сертификатах не допускаются подчистки, помарки и незаверенные исправления. Исправления и/или дополнения в сертификат вносятся путем зачеркивания ошибочной информации и надпечатывания скорректированных сведений, заверяемых затем подписью лица, уполномоченного удостоверять сертификат, и печатью уполномоченного государственного органа.
В случае изменения сведений, содержащихся в графах сертификата, новый сертификат выдается только после возврата заявителем ранее выданного сертификата, который аннулируется и подшивается в качестве обоснования при выдаче нового, а также при наличии необходимых документов, подтверждающих эти изменения. В графе 4 сертификатов формы "А" или "Оригинал", или графе 5 сертификата формы "СТ-1" делается отметка "Выдан взамен сертификата" с указанием номера и даты аннулированного сертификата (сертификату, выданному взамен другого сертификата, присваивается новый регистрационный номер).
35. Оформленные сертификаты выдаются заявителю под роспись в реестре по учету выданных сертификатов о происхождении товаров.
36. Передача сертификатов другим субъектам хозяйственной деятельности не допускается.
37. Копии сертификатов и документы, на основании которых они были выданы, хранятся в уполномоченном государственном органе в течение 3-х лет.
38. Сертификат формы "СТ-1", согласно приложению 5 к настоящим Правилам, заполняется на русском языке, в графах сертификата указываются следующие сведения о товаре, на который он выдан:
1) графа 1 - "Отправитель/экспортер (наименование и почтовый адрес)". В случае, когда отправитель и экспортер являются разными юридическими лицами, указывается, что отправитель (наименование и почтовый адрес) действует "по поручению" экспортера (наименование и почтовый адрес). При заполнении графы указывается наименование отправителя/экспортера согласно свидетельству о его государственной регистрации (перерегистрации) , а почтовый адрес - согласно свидетельству о его государственной регистрации (перерегистрации) , либо документу, подтверждающему фактическое местонахождение отправителя/экспортера;
2) графа 2 - "Получатель/импортер (наименование и почтовый адрес)". В случае, когда получатель и импортер являются разными юридическими лицами, следует указывать, что получатель (наименование и почтовый адрес) действует "по поручению" импортера (наименование и почтовый адрес). При заполнении графы указывается наименование получателя/импортера согласно свидетельству о его государственной регистрации (перерегистрации) , а почтовый адрес - согласно свидетельству о его государственной регистрации (перерегистрации) либо документу, подтверждающему фактическое местонахождение получателя/импортера;

3) 3-баған – "Көлік құралы және бару бағыты" (бұл қаншалықты белгілі). Жүктің баратын бағыты мен көліктің түрі көрсетіледі (қаншалықты белгілі болса);
4) 4-баған – тауардың шыққан тегі туралы сертификаттың тіркелген нөмірі, оның нысаны, "Қазақстан Республикасы" сертификатын берген ел және осы сертификат қай елге арналғаны көрсетіледі;
5) 5-баған – "Қызметтік белгілер үшін". Қазақстан Республикасының мемлекеттік бақылау органдарының қызметтік белгілері, сондай-ақ мынадай жазбалар: "Соңынан берілген", "Түпнұсқа", "Сертификаттың орнына берілген", "ТМД Кумуляциясы";
6) 6-баған – "Нөмір". Тауардың реттік нөмірі көрсетіледі;
7) 7-баған – "Орындардың саны және буып–түйілген түрі";
8) 8-баған – "Тауардың сипаты". Тауардың коммерциялық атауын және кедендік рәсімдеу мақсатында тауардың бір мағыналы сәйкестігін жүргізуге мүмкіндік беретін өзге мәліметтер көрсетіледі (сыртқы сауда келісім-шартының, лицензиялардың, рұқсатнамалардың күні және нөмірі).
Бағанды толтыру үшін беттің мұқабасында орын жетпеген жағдайда тауардың шығу тегі туралы қосымша белгіленген тәртіпте толтырылған (сертификаттың бланкісіндегі сондай тіркелген нөмірі және мөрмен, қолмен куәландырылған) парақ (парақтар) қолдануға болады (осы Ережеге 5-қосымша). Сертификаттың екінші бетінде толтыру жіберілмейді;
9) 9-баған – "Шығу тегінің өлшемдері". Тауарларды шығаруда мынадай өлшемдер көрсетіледі:
П - толығымен Қазақстан Республикасында шығарылған тауар;
Д - Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасының (тауарлық позиция) кодының бірінші төрт санын көрсету арқылы соңғы өнімнің жеткілікті өңдеу/қайта өңдеуге ұшыраған тауары, мысалы – 1701;
К - кумулятивті қағидаттың негізінде шыққан елі анықталған тауар.
Егер сертификатта Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасының әр түрлі тауарлардың позицияларында жіктелген шығу тегінің әр түрлі өлшемдері бар тауарлар жазылған болса, онда 9-бағанда барлық өтінілген тауарлар үшін бұзылды өлшемі көрсетіледі;
10) 10-баған – "Салмағы брутто/нетто (кг)". Тауардың салмағы немесе сандық сипаты көрсетіледі; тауардың нақты саны мен сертификатта көрсетілген санның арасы 5% көп болмауы қажет;
11) 11-баған – "шот–фактураның нөмірі және күні". Шот-фактура немесе шот-проформа немесе тауардың қаржылық-сандық өлшемдері көрсетілген өзге құжат туралы мәлімет көрсетіледі (ұзақ мерзімді келісім-шарттарды жүзеге асырған кезде, егер жүк сол бір ғана жүк жіберушіден сол бір ғана жүк алушыға барған жағдайда, бағанды толтыру міндетті емес);

3) графа 3 - "Средства транспорта и маршрут следования" (насколько это известно) . Указывается вид транспорта и маршрут следования груза;
4) графа 4 - указывается регистрационный номер сертификата о происхождении товара, его форма, страна, выдавшая сертификат "Республика Казахстан", и страна, для которой этот сертификат предназначен;
5) графа 5 - "Для служебных отметок". Вносятся служебные отметки государственных контролирующих органов Республики Казахстан, а также следующие записи: "Выдан впоследствии", "Дубликат", "Выдан взамен сертификата", "Кумуляция СНГ";
6) графа 6 - "Номер". Указывается порядковый номер товара;
7) графа 7 - "Количество мест и вид упаковки";
8) графа 8 - "Описание товара". Указывается коммерческое наименование товара и другие сведения, позволяющие произвести однозначную идентификацию товара относительно заявленного для целей таможенного оформления (номер и дата внешнеторгового контракта, лицензии, разрешения).
В случае недостаточности места на лицевой стороне для заполнения графы допускается применение дополнительного листа (листов) о происхождении товара, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, заполняемого в установленном порядке (заверенного подписью, печатью и имеющего тот же регистрационный номер, что и бланк сертификата). Заполнение сертификата на оборотной стороне не допускается;
9) графа 9 - "Критерии происхождения". Указываются следующие критерии происхождения товаров:
П - товар, полностью произведенный в Республике Казахстан;
Д - товар, подвергнутый достаточной обработке/переработке, с указанием первых четырех цифр кода (товарной позиции) Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности конечной продукции;
К - товар, страна происхождения которого определена на основе кумулятивного принципа.
Если в сертификате заявлены товары, классифицируемые в различных товарных позициях Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности и имеющие различные критерии происхождения, то в графе 9 указываются критерии происхождения дифференцированно для всех заявленных товаров;
10) графа 10 - "Вес брутто/нетто (кг)". Указываются весовые либо количественные характеристики товара; расхождение между фактическим количеством товара и указанным в сертификате не должно превышать 5 %;
11) графа 11 - "Номер и дата счет-фактуры". Указываются сведения о счет-фактуре или счет-проформе, или ином документе, отражающем финансово-количественные параметры товара (при вывозе товаров с территорий специальных экономических зон и со свободных складов на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан заполнение графы не обязательно);

12) 12-баған – "Куәлік". Уәкілетті мемлекеттік орган толтырады және сертификатта көрсетілген мәліметтерді куәландыратын оның атауын, мекен-жайын, мөрін және күнін, сондай-ақ сертификатқа қол қою құқығы берілген уәкілетті тұлғаның қолы, аты-жөнін қамтиды;
13) 13-баған – "Өтініш берушінің декларациясы". Тауардың шыққан елінің атауы, өтініш беруші уәкілетті тұлғаның аты-жөні, тауардың шыққан елі туралы мәліметтерді декларациялау орны мен күні, өтініш берушінің қолы және мөрі көрсетіледі.
Келісімге қатысушы мемлекеттердің шеңберінде тауарларды кері экспорттау кезінде, тауарды шығарушы елдің СТ-1 нысанындағы сертификаты болған кезінде, оны ауыстыра алатын басқа сертификаттар берілуі мүмкін. Осылайша, сертификаттың 5-бағанында: "Сертификат шығарушы елдің сертификаты негізінде берілді" деп (нөмірі мен күнін көрсету арқылы) белгіленеді.
Келісімге қатысушы мемлекеттердің шеңберінде тауарларды кері экспорттау кезінде олардың аумағында әзірленген және қатысушы-мемлекеттердің кедендік аумақтарында тасымалданған тауарларға Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы үкімет басшылары Кеңесінің Шешімімен бекітілген 1993 жылдың 24 қыркүйегіндегі тауарды шығарған елді анықтау туралы ереже енгізілгенге дейін 5-бағанда көрсетілген: "Тауар _____ жылы ____________ (ел-оның қазіргі замандағы атауы көрсетіледі) ____________ (әзірлеушінің атауы көрсетіледі) шығарылған" деп жазылған СТ-1 нысанындағы тауардың шығу сертификатын беруі мүмкін. Сондай-ақ сертификаттың 9-бағанында сызықша қойылады. Тауарды дайындаушы Кеңестік социалистік республикалар одағының республикасының және пошталық мекен-жайының атауы, тауарды шығарған жылы туралы растау құжаттарын ұсынған жағдайда шартында сертификат берілу мүмкін.
Ескерту. 38-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009.01.29 N 27 Бұйрығымен.
39. Тауар Келісімге қатысушы мемлекеттердің бір резидент жеке тұлғасы арқылы шығарылатын (енгізілетін) болса, СТ-1 нысанындағы сертификат мынадай ерекшеліктерді есепке ала отырып толтырылады:
1) 1-баған – жүк жөнелтушінің аты-жөні, мекен-жайы;
2) 2-баған – мәліметтер бар болса – жүк жөнелтушінің аты-жөні, мекен-жайы, сондай-ақ "Еркін айналым үшін" деген белгі;
3) 5-бағанды және 11-бағанды мәліметтер болмаған жағдайда, толтырмауға болады;
4) 13-баған жүк жөнелтушінің аты-жөні көрсетіліп, қолы қойылып куәландырылады.
40. "А" нысанындағы сертификат осы Ереженің 7-қосымшасына сәйкес өтініш берушінің өтінішіне сәйкес, құжаттың нысанына сай ағылшын тілінде толтырылады және мынадай мәліметтерді қамтиды:

12) графа 12 - "Удостоверение". Заполняется уполномоченным государственным органом и содержит его наименование, адрес, печать и дату удостоверения сведений, указанных в сертификате, а также подпись, фамилия и инициалы лица, уполномоченного заверить сертификат;
13) графа 13 - "Декларация заявителя". Указывается наименование страны происхождения товара, место и дата декларирования сведений о стране происхождения товара, фамилия и инициалы уполномоченного лица заявителя, подпись и печать заявителя.
При реэкспорте товаров в рамках государств-участников Соглашения возможна выдача заменных сертификатов при наличии сертификата формы "СТ-1" страны происхождения товара. При этом в графе 5 сертификата отмечается: "Сертификат выдан на основании сертификата страны происхождения" (с указанием номера и даты).
При реэкспорте товаров в рамках государств-участников Соглашения, изготовленных на их территориях и завезенных на таможенные территории государств-участников Соглашения до вступления в силу Правил определения страны происхождения товаров от 24 сентября 1993 года, утверждены Решением Совета глав правительств Содружества Независимых Государств, возможна выдача сертификата о происхождении товара формы "СТ-1" с внесением в графу 5 записи: "Товар изготовлен в __________ / страна - указывается ее современное название /______/ наименование изготовителя/ в __ году". При этом в графе 9 сертификата ставится прочерк. Выдача сертификата возможна при условии предоставления подтверждающих документов об изготовителе товара /наименование, с указанием республики Союза Советских Социалистических Республик, и почтовый адрес/ и года изготовления товара.
Сноска. Пункт 38 с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и торговли РК от 29.01.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
39. В том случае, когда товар вывозится (ввозится) физическим лицом - резидентом одного из государств-участников Соглашения, сертификат формы "СТ-1" заполняется с учетом следующих особенностей:
1) графа 1 - фамилия, имя, отчество, адрес грузоотправителя;
2) графа 2 - при наличии данных - фамилия, имя, отчество, адрес грузополучателя, а также отметка "Для свободного обращения";
3) графа 5 и графа 11 при отсутствии данных могут оставаться незаполненными;
4) графа 13 заверяется подписью грузоотправителя с указанием даты и фамилии, имени, отчества грузоотправителя.
40. Сертификат формы "А", согласно приложению 7 к настоящим Правилам, заполняется на английском языке в соответствии с формой документа, согласно заявке заявителя и содержит следующие сведения:

1) оң жақ жоғарғы бағанда нөмірсіз сертификат берген елдің "Қазақстан Республикасының" атауы ("Issued in the Republic of Kazakhstan") және осы Ереженің 38-тармағының 4-тармақшасында көрсетілген деректерге ұқсайтын тіркелу сертификаттың нөмірі көрсетіледі;
2) 1-баған – экспортқа шығарушы елдің атауы, мекен-жайы;
3) 2-баған - импорттаушы елдің атауы, мекен-жайы.
Егер жүк үшінші елге жөнелтілетін болса немесе жүкті қабылдап алушы белгісіз болса, "мақсаты бойынша" ("То order") деп көрсетіледі;
4) 3-бағанда – экспортталатын жүктің (оның қаншалықты мәлім екеніне байланысты) тасымалдау көлігінің түрі мен жүру бағыты.
Егер аккредиттеу шарты немесе басқа да құжаттар толығырақ егжей-тегжейді талап етпесе, тасымалдау әдісі көрсетіледі (мысалы, "Әуе жолымен" ("By air"), "Теңіз жолымен" ("By sea"), "Темір жолмен" ("By train"));
Егер жүк үшінші ел арқылы жөнелтілетін болса, онда 3-бағанда, мысалы, былай көрсетіледі: "Мәскеу арқылы Алматыдан Лондонға әуе жолымен" ("By air from Almaty to London through Moscow");
5) 4-баған – ресми ақпараттарға арналған орын. Бұл бағанда мынадай ақпарат көрсетіледі: егер сертификат тауар жөнелтілгеннен кейін берілсе "Ретроспективті берілді" ("Issued retrospectively"), немесе телнұсқаны берілген жағдайда "Телнұсқа" ("Dublicate") деп көрсетіледі;
6) 5-баған – әр түрлі тауарлардың реттік нөмірлер;
7) 6-баған – таңбалау және тауар орындарының саны (сипаттама шын мәніндегі таңбалауға және жөнелтілетін тауардың орамасындағы нөмірге сәйкес келуі керек);
8) 7-баған – тауардың атауы, тауардың сипаттамасы және орам түрі, сыртқы сауда келісім-шартының күні, лицензияның (егер лицензия бар болса) және рұқсат қағазы (егер рұқсат қағазы бар болса) нөмірі мен күні;
9) 8-баған – тауардың шығарылу өлшемдері импорттаушы елдің талаптарына сәйкес толтырылады;
10) 9-баған – брутто салмағы немесе тауардың басқа да сандық сипаттамалары (мысалы, данасы, метрі);
11) 10-баған – шот-фактураның нөмірі мен күні. Шот-фактураның күні сертификат куәлігінің күнінен кейін болмауы керек.
Егер шот-фактура шарттың немесе сыртқы сауда келісім шарттарының шарттары бойынша коносаментке негізделіп, немесе қабылдау-тапсыру актісінің, не аккредиттеу негізінде рәсімделетін болса, онда бағанда "коносамент негізінде", "қабылдау-өткізу актісі бойынша", "аккредиттеу негізінде" деп көрсетілуі керек;
12) 11-баған – тауардың шығуы туралы сертификатқа қол қоюға құқығы бар уәкілетті тұлғаның қолы, құжаттың ресімделген күні және куәліктің орны (почталық мекен-жайы) көрсетілген уәкілетті мемлекеттік органның мөрі;

1) в правой верхней графе без номера указывается страна, выдавшая сертификат - "Республика Казахстан" ("Issued in the Republic of Kazakhstan") и регистрационный номер сертификата, аналогично указанным данным в подпункте 4) пункта 38 настоящих Правил;
2) графа 1 - наименование, адрес, страна экспортера;
3) графа 2 - наименование, адрес, страна импортера;
Если груз отправляется в третью страну, или грузополучатель неизвестен, указывается "по назначению" ("То order");
4) графа 3 - вид транспорта и маршрут следования экспортного груза (насколько это известно).
Если условия аккредитива или других документов не требуют подробных деталей, указывается способ транспортировки (например, "Воздушным путем" ("By air"), "Морским путем" ("By sea"), "Железнодорожным путем" ("By train")).
Если груз перевозится через третью страну, то в графе 3 указывается, например, "Воздушным путем из Алматы в Лондон через Москву" ("By air from Almaty to London through Moscow");
5) графа 4 - место для официальной информации. В данной графе указывается следующая информация: "Выдано ретроспективно" ("Issued retrospectively"), если сертификат выдан после отправки товара; или "Дубликат" ("Dublicate") - в случае выдачи дубликата;
6) графа 5 - порядковые номера различных видов товара;
7) графа 6 - маркировка и количество мест товара (описание должно соответствовать реальной маркировке и нумерации на упаковке отгружаемого товара);
8) графа 7 - наименование товара, описание товара и тип упаковки, номер и дата внешнеторгового контракта, номер и дата лицензии (при наличии лицензии) и разрешения (при наличии разрешения);
9) графа 8 - критерий происхождения товара заполняется в соответствии с требованиями страны импортера;
10) графа 9 - вес брутто или другие количественные характеристики товара (например, штуки, метры);
11) графа 10 - номер и дата счет-фактуры. Дата счет-фактуры не может быть более поздней, чем дата удостоверения сертификата.
Если счет-фактура по условиям договора или внешнеторгового контракта оформляется на основании коносамента, или на основании акта приема-передачи, или аккредитива, в графе указывается "на основании коносамента", "на основании акта приема-передачи", "на основании аккредитива";
12) графа 11 - подпись уполномоченного лица, имеющего право удостоверять сертификаты о происхождении товаров, дата оформления документа и печать уполномоченного государственного органа с указанием места удостоверения (почтового адреса);

13) 12-баған – тауардың шығуы туралы сараптамалық актіге сәйкес тауарды шығарушы ел және тауарды импорттаушы ел, толтырылған орны мен күні көрсетілген өтініш берушінің қолы мен мөрі көрсетіледі.
Импорттаушы елдің талап етуі бойынша "А" нысанындағы сертификатқа басқа да мәліметтер енгізілуі мүмкін (тауардың құны). Сертификатқа қосымша мәліметтерді қосу ортақ келісілген болуы керек, ол шарттарда немесе келісім-шарттарда көрсетілуі тиіс.
41. "Түпнұсқа" нысанындағы сертификат ағылшын және орыс тілдерінде (бұл жағдай келісім-шарттарда немесе шарттарда қалай көрсетілгеніне байланысты болады) құжаттың нысанын қатаң сақтай отырып, толтырылады (осы Ережеге 8 және 9-қосымшалар):
1) оң жақ жоғарғы бағанда сертификатты берген ел "Қазақстан Республикасында берілген" ("Issued in the Republic of Kazakhstan") деп нөмірсіз және сертификаттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 1-баған - жөнелтуші елдің атауы, мекен-жайы;
3) 2-баған - алушы елдің атауы, мекен-жайы.
Егер жүк үшінші елге жөнелтілетін болса, не жүкті қабылдап алушы белгісіз болса, онда "мақсаты бойынша" ("То order") деп көрсетіледі;
4) 3-баған - тасымалдау көлігінің түрі мен жүру бағыты.
Егер аккредиттеу шарты немесе басқа да құжаттар егжей-тегжейлі бөлімдерді талап етпесе, тасымалдау әдісі көрсетіледі (мысалы, "Әуе жолымен" ("By air"), "Теңіз жолымен" ("By sea"), "Темір жолмен" ("By train")).
Егер жүк үшінші ел арқылы жөнелтілетін болса, онда 3-бағанда, мысалы, былай көрсетіледі: "Мәскеу арқылы Алматыдан Лондонға әуе жолымен" ("By air from Almaty to London through Moscow");
5) 4-баған - ресми ақпараттарға арналған орын. Бұл көрсетіледі былай жазылуы мүмкін: егер сертификат тауар жөнелтілгеннен кейін берілсе "Ретроспективті берілді" ("Issued retrospectively"), ал егер дубликаты берілсе "Дубликат" ("Dublicate") деп көрсетіледі;
6) 5-баған - тауарларды шығарған ел (Қазақстан Республикасы);
7) 6-баған - сыртқы сауданың келісімдеріне (шарттарға) сәйкес келетін қосымша мәліметтер;
8) 7-баған - реттік нөмірі;
9) 8-баған - тауардың сипаттамасы, лицензияның нөмірі мен күні (егер талап етілсе), сыртқы сауда келісімінің (шарттарының) нөмірі мен күні;
10) 9-баған – орын саны және орам;
11) 10-баған - жалпы салмағы немесе тауардың басқа сандық сипаттамалары;
12) 11-баған - тауардың шығуы туралы сертификатқа қол қоюға құқығы бар уәкілетті тұлғаның қолы, құжаттың ресімделген күні және куәліктің орны (пошталық мекен-жайы) көрсетілген уәкілетті мемлекеттік органның мөрі;
13) 12-баған - тауарды импорттаушы ел, толтырылған орны мен күні көрсетілген өтініш берушінің қолы мен мөрі көрсетіледі.
Ескерту. 41-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009.01.29 N 27 Бұйрығымен.

13) графа 12 - указывается страна происхождения товара в соответствии с актом экспертизы о происхождении товара и страна-импортер товара, подпись и печать заявителя, с указанием места и даты заполнения.
По требованию страны-импортера в сертификат о происхождении товара формы "А" могут быть включены и другие сведения (стоимость товара). Включение дополнительных сведений в сертификат должно быть оговорено в соглашении, контракте.
41. Сертификат формы "Оригинал" заполняется на английском или русском языке (в зависимости от того, как это предусмотрено договором или контрактом) в строгом соответствии с формой документа, согласно приложениям 8 и 9 к настоящим Правилам:
1) в правой верхней графе без номера указывается страна, выдавшая сертификат "Выдан в Республике Казахстан" ("Issued in the Republic of Kazakhstan") и регистрационный номер сертификата;
2) графа 1 - наименование, адрес, страна отправителя;
3) графа 2 - наименование, адрес, страна получателя;
Если груз отправляется в третью страну, или грузополучатель неизвестен, указывается "По назначению" ("То order");
4) графа 3 - вид транспорта и маршрут.
Если условия аккредитива или других документов не требуют подробных деталей, указывается способ транспортировки (например: "Воздушным путем" ("By air"), "Морским путем" ("By sea")).
Если груз перевозится через третью страну, то в графе 3 указывается, например, "Воздушным путем из Алматы в Лондон через Москву" ("By air from Almaty to London through Moscow");
5) графа 4 - место для официальной информации. В данной графе также указывается следующая информация: "Выдано ретроспективно" ("Issued retrospectily"), если сертификат выдан после отправки товара; или "Дубликат" ("Dublicate") - в случае выдачи дубликата;
6) графа 5 - страна происхождения товара;
7) графа 6 - дополнительные сведения в соответствии с внешнеторговым контрактом (договором);
8) графа 7 - порядковый номер;
9) графа 8 - описание товара, номер и дата выдачи лицензии, разрешения (если требуется), номер и дата внешнеторгового контракта (договора);
10) графа 9 - количество мест и вид упаковки;
11) графа 10 - общий вес или другие количественные характеристики товара;
12) графа 11 - подпись уполномоченного лица, имеющего право удостоверять сертификаты о происхождении товаров, дата оформления документа и печать уполномоченного государственного органа, с указанием места удостоверения (почтового адреса);
13) графа 12 - указывается страна-импортер товара, подпись и печать заявителя, с указанием места и даты заполнения.
Сноска. Пункт 41 с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и торговли РК от 29.01.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

41-1. Осы Ережелердің 11-қосымшасына сәйкес "СТ-КЗ" нысанды сертификат мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады, сертификат бағандарында оның берген тауарлары туралы мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) 1-баған – "Тауарды өндіруші (атауы және пошталық мекен-жайы)" - тауарды өндірушінің заңды мәртебесін растайтын құжатқа сәйкес тауарды өндіруші болып табылатын жеке және заңды тұлғаның атауы:
- жеке тұлға үшін – жеке тұлғаны куәландырылатын құжаттың нотариалды расталған көшірмесіне сәйкес;
- жеке кәсіпкер үшін – жеке кәсіпкер ретінде өндірушінің мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы куәліктің нотариалды расталған көшірмесіне сәйкес. Соның ішінде Қазақстан Республикасы аумағында жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдеріне сәйкес тауар өндірілген және/немесе жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткен және арнайы экономикалық аймақтардың және еркін қоймалардың атауы көрсетіледі;
- заңды тұлға үшін - заңды тұлға ретінде өндірушінің мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы куәліктің нотариалды расталған көшірмесіне сәйкес.
Бағандарды толтыру кезінде тауарды өндірушінің нақты орналасқан жерін растайтын құжатқа сәйкес өндірушінің пошталық мекен-жайы көрсетіледі;
2) 2-баған "Тауарды алушы (атауы және пошталық мекен-жайы)" - тауарды алушының заңды мәртебесін растайтын құжатқа сәйкес тауарды алушы болып табылатын жеке немесе заңды тұлғаның атауы:
- жеке тұлға үшін – жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың нотариалды расталған көшірмесіне сәйкес;
- жеке кәсіпкер үшін – жеке кәсіпкер ретінде өндірушінің мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы куәліктің нотариалды расталған көшірмесіне сәйкес;
- заңды тұлға үшін - заңды тұлға ретінде өндірушінің мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы куәліктің нотариалды расталған көшірмесіне сәйкес.
Бағандарды толтыру кезінде тауарды өндірушінің нақты орналасқан жерін растайтын құжатқа сәйкес өндірушінің почталық мекен-жайы көрсетіледі;
3) 3-баған - "Тауардың шығуы туралы сертификатты алу мақсаты". Тауардың шығарылуы туралы сертификатты алу мақсаты көрсетіледі;
4) 4-баған – тауардың шығуы, оның пішіні туралы сертификаттың тіркеу нөмірі, сертификат берген ел (Қазақстан Республикасы);
5) 5-баған – "Қызметтік ескертулер үшін". Мемлекеттік бақылау органдарының қызметтік ескертулері, сондай-ақ мынадай жазбалар: "Түпнұсқа", "Сертификаттың орнына берілді" - жазылады. Егер, тауарды алушы болған жағдайда тауарды өндіруші мен тауарды алушы арасында тауарды алуға арналған келісім-шарт көрсетіледі;

41-1. Сертификат формы «СТ-КЗ», согласно приложению 11 к настоящим Правилам, заполняется на государственном и русском языках, в графах сертификата указываются следующие сведения о товаре, на который он выдан:
1) графа 1 – «Производитель товара (наименование и почтовый адрес)» - наименование юридического или физического лица, являющегося производителем товара согласно документам, подтверждающим юридический статус производителя товара:
- для физического лица – согласно нотариально заверенной копии документа, удостоверяющего личность;
- для индивидуального предпринимателя - согласно нотариально заверенной копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) производителя в качестве индивидуального предпринимателя;
- для юридического лица - согласно нотариально заверенной копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) производителя в качестве юридического лица.
В том числе указывается наименование специальных экономических зон или свободных складов, на территории которых товар произведен или подвергнут достаточной обработке/переработке в соответствии с критериями достаточной обработки/переработки на территории Республики Казахстан.
При заполнении графы указывается почтовый адрес производителя, согласно документу, подтверждающему фактическое место нахождения производителя товара;
2) графа 2 «Получатель товара (наименование и почтовый адрес)» - наименование физического или юридического лица, являющегося получателем товара согласно документам, подтверждающим юридический статус получателя товара:
- для физического лица – согласно нотариально заверенной копии документа, удостоверяющего личность;
- для индивидуального предпринимателя - согласно нотариально заверенной копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) производителя в качестве индивидуального предпринимателя;
- для юридического лица - согласно нотариально заверенной копии свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) производителя в качестве юридического лица.
При заполнении графы указывается почтовый адрес получателя товара, согласно документу, подтверждающему фактическое место нахождения получателя товара;
3) графа 3 - «Цель получения сертификата о происхождении товара». Указывается цель получения сертификата о происхождении товара;
4) графа 4 – регистрационный номер сертификата о происхождении товара, его форма, страна, выдавшая сертификат («Республика Казахстан»);
5) графа 5 – «Для служебных отметок». Вносятся служебные отметки государственных контролирующих органов, а также следующие записи: «Дубликат», «Выдан взамен сертификата». В случае наличия получателя товара указывается договор получателя товара с производителем товара на приобретение товара;

6) 6-баған – "Нөмір". Тауардың реттік нөмірі көрсетіледі;
7) 7-баған – "Орындар саны және орауыштың түрі". Тауар орауышының түрі (партиясы) және орындар саны көрсетіледі;
8) 8-баған – "Тауардың сипаты" - тауардың коммерциялық атауы және тауарды бір мәнде бірдейлендіруге мүмкіндік беретін басқа да мәліметтер;
9) 9-баған – "Шығарылу өлшемдері". Мынадай тауарлардың шығарылу өлшемдері көрсетіледі:
П – Тауар толығымен Қазақстан Республикасында өндірілген. Егер, тауар Қазақстан Республикасы аумағында жеткілікті өңдеу/қайта өңдеу өлшемдеріне сәйкес өндірілген және/немесе жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткен жағдайда белгіленеді және Қазақстан Республикасы аумағында бұдан әрі айналымда болуға арналған тауарларға;
Д – Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық атау-тізімінің соңғы өнім кодының алғашқы төрт цифрі көрсетіліп, жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткен тауар;
К – шығарған елі кумулятивтік принцип негізінде анықталған тауар.
Егер сертификатта Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық атау-тізімінің әр түрлі тауарлық позицияларында жіктелген және әр түрлі шығарылу критерийлері бар тауарлар мәлімделсе, онда 9-бағанда шығарылу өлшемдері барлық мәлімделген тауарлар үшін дифференцияланып көрсетіледі.
10) 10-баған – "Жалпы/таза салмағы (кг)" тауардың салмақтық не сандық сипаттамалары; тауардың нақты саны мен сертификатта көрсетілген сан арасындағы айырмашылық 5% аспауға тиіс;
11) 11-баған – "Куәлік". Уәкілетті мемлекеттік орган толтырады және ішіне атауы, мекенжайы, мөрі және сертификатта көрсетілген мәліметтердің куәландырылған күні, сондай-ақ сертификаттауды растауға уәкілетті тұлғаның қолы, тегі және аты-жөні;
12) 12-баған – "Өтінім берушінің декларациясы". Тауардың шығарылған елдің атауы, тауардың шығарылған елі туралы мәліметтердің декларацияланған жері мен күні өтінім берушінің уәкілетті тұлғасының тегі мен аты-жөні, өтінім берушінің қолы мен мөрі.
Ескерту. 41-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009.01.29 N 27 Бұйрығымен.
5. Тауардың шығуы туралы сертификаттың түпнұсқасын беру
42. Тауардың шығуы туралы сертификат ұрланған, жоғалған немесе жойылған жағдайда, өтініш беруші сертификаттың телнұсқасын беру туралы өтінішпен сертификатты берген уәкілетті органға жазбаша түрде өтініш беруіне болады. Берілген телнұсқасының тіркеу нөмірі түпнұсқасының тіркеу нөміріне сәйкес келуі тиіс. Сертификаттардың 4-бағанында "А" немесе "Түпнұсқа" нысандары, сертификаттың 5-бағанында "СТ-1" және "СТ-КЗ" нысанында "Түпнұсқа" ("Dublicate") деген жазумен беріледі және түпнұсқаның реттік нөмірі мен берілген күні көрсетіледі. Сертификаттың 12-бағанында "СТ-1" және "СТ-КЗ" нысанындағы тауардың шығуы туралы, сертификаттардың 11-бағанында "А" нысанындағы және "Түпнұсқа" нысанындағы тауарлардың шығуы туралы телнұсқасының берілген күні көрсетіледі.
Ескерту. 42-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009.01.29 N 27 Бұйрығымен.

6) графа 6 – «Номер». Указывается порядковый номер товара;
7) графа 7 – «Количество мест и вид упаковки». Указываются количество мест и вид упаковки товара (партии);
8) графа 8 – «Описание товара» - коммерческое наименование товара и другие сведения, позволяющие произвести однозначную идентификацию товара;
9) графа 9 – «Критерии происхождения». Указываются следующие критерии происхождения товаров:
П - товар, полностью произведенный в Республике Казахстан;
Д - товар, подвергнутый достаточной обработке/переработке, с указанием первых четырех цифр кода (товарной позиции) Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности конечной продукции;
К - товар, страна происхождения которого определена на основе кумулятивного принципа.
Если в сертификате заявлены товары, классифицируемые в различных товарных позициях Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности и имеющие различные критерии происхождения, то в графе 9 указываются критерии происхождения дифференцированно для всех заявленных товаров;
10) графа 10 – «Вес брутто/нетто (кг)» - весовые либо количественные характеристики товара; расхождение между фактическим количеством товара и указанным в сертификате не должно превышать 5%;
11) графа 11 – «Удостоверение». Заполняется уполномоченным государственным органом и содержит его наименование, адрес, печать и дату удостоверения сведений, указанных в сертификате, а также подпись, фамилия и инициалы лица, уполномоченного заверить сертификат;
12) графа 12 – «Декларация заявителя». Указывается наименование страны происхождения товара, место и дата декларирования сведений о стране происхождения товара, фамилия и инициалы уполномоченного лица заявителя, подпись и печать заявителя.
Сноска. Раздел 4 дополнен пунктом 41-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и торговли РК от 29.01.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
5. Выдача дубликата сертификата
о происхождении товара
42. В случае утраты или повреждения сертификата о происхождении товара заявитель обращается в письменной форме в уполномоченный государственный орган, выдавший сертификат, с заявлением о выдаче дубликата сертификата. Регистрационный номер выданного дубликата соответствует регистрационному номеру оригинала. В графе 4 сертификатов формы "А" или "Оригинал", в графе 5 сертификата формы "СТ-1" и "СТ-КЗ" делается запись "Дубликат" ("Dublicate") и указываются регистрационный номер и дата выдачи оригинала. В графе 12 сертификата о происхождении товара формы "СТ-1" и "СТ-КЗ", в графе 11 сертификатов о происхождении товаров формы "А" и формы "Оригинал" указывается дата выдачи дубликата.
Сноска. Пункт 42 с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и торговли РК от 29.01.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

43. Сертификаттың телнұсқасы түпнұсқа берілген мерзім аяқталғанда жарамды.
6. Тауардың шығуы туралы сертификатты соңынан
(ретроспективті) беру
44. Тауардың шығу тегі туралы сертификат мынадай шарттарды тауарды экспорттағаннан кейін ерекше жағдайларда ғана беріледі:
1) сертификат байқаусыз жіберілген қате немесе ерекше жағдайлар экспорттауды жүзеге асыру кезінде берілмеген;
2) кеден органдары тауардың шығу тегі туралы сертификаттың берілгенін дәлелдеген, бірақ ол техникалық себептер бойынша импорттау кезінде қабылданбаса.
45. Мемлекеттік уәкілетті орган өтініш берушінің өтінішінде жазылған мәліметтердің тиісті экспорттық құжаттарда жазылған мәліметтер тиісті экспортты құжаттардағы мәліметтермен сәйкестігін және тауардың шығуы туралы сертификат аталған тауар экспортталған кезде берілмегенін тексергеннен кейін ғана сертификатты береді.
Соңында берілген (ретроспективті) тауардың шығуы туралы сертификат тауардың шығуы туралы сараптамалық акті негізінде ресімделеді. Осылайша, өтініш беруші осы Ереженің 22-тармағында қарастырылған тауарды тиеу деректерін растайтын ("Шығуға рұқсат" деген Қазақстан Республикасының кеден органының белгісі қойылған экспорттық жүк кеден декларациясы) құжаттар жиынымен бірге тауардың шығуына сараптама жүргізетін уәкілетті ұйымға ұсынады.
46. Соңында берілген (ретроспективті) тауардың шығуы туралы сертификат 4-бағанда берілген "А" немесе "Түпнұсқа" нұсқасында, 5-бағандағы СТ-1 нұсқасында "Соңында берілді" ("Issued retrospectively") деген жазумен беріледі.
7. Тауардың шығуы туралы актіні ресімдеу тәртібі
47. Шетелде шығарылған тауарлар тауардың шығуы туралы актімен осы Ереженің 10-қосымшасына сәйкес расталады, ол өтініш берушінің өтініші негізінде және осы Ереженің 22-тармақтарына сәйкес ұсынылған құжаттар негізінде толтырылады.
48. Тауардың шығуы туралы актіге сараптаманы жүргізуге уәкілетті ұйымның тауарды шығарған елді анықтау жөніндегі сарапшы-аудиторлары, уәкілетті мемлекеттік органның уәкілетті тұлғасы мен өтініш беруші қол қояды, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік органның сараптаушы ұйымының және өтініш берушінің мөрі басылып, расталады.
Тауардың шығуы туралы акт үш данада рәсімделеді, оның біреуі "Тауардың шығуы туралы актілерді есептік тіркеу" журналында қолы қойылып, өтініш берушіге беріледі, екіншісі уәкілетті мемлекеттік органда қалады, ал үшіншісі сараптама жүргізген уәкілетті ұйымда қалады.

43. Дубликат сертификата действует до истечения срока, на который был выдан оригинал.
6. Выдача сертификата о происхождении товара
впоследствии (ретроспективно)
44. Сертификат о происхождении товара в исключительных случаях выдается после экспорта товара при условии, что:
1) сертификат не был выдан в момент осуществления экспорта из-за ошибки, случайного упущения или особых обстоятельств;
2) таможенными органами доказано, что сертификат о происхождении товара был выдан, однако он не был принят при импорте по техническим причинам.
45. Уполномоченный государственный орган выдает сертификат впоследствии (ретроспективно) только после проверки того, что сведения, содержащиеся в заявлении заявителя, совпадают со сведениями, содержащимися в соответствующих экспортных документах, и что сертификат о происхождении товара не был выдан, когда экспортировался данный товар.
Сертификат о происхождении товара, выдаваемый впоследствии (ретроспективно), оформляется на основании акта экспертизы о происхождении товара. При этом заявитель предъявляет организации, уполномоченной на проведение экспертизы происхождения товара, наряду с пакетом документов, предусмотренным пунктом 22 настоящих Правил, подтверждение фактической отгрузки товара (экспортная грузовая таможенная декларация с отметкой таможенного органа Республики Казахстан "Выпуск разрешен").
46. Сертификат о происхождении товара, выдаваемый впоследствии (ретроспективно), должен содержать в графе 4 сертификатов формы "А" или "Оригинал", в графе 5 сертификата формы "СТ-1" запись: "Выдан впоследствии" ("Issued retrospectively").
7. Порядок оформления акта
о происхождении товара
47. Иностранное происхождение товара подтверждается актом о происхождении товара согласно приложению 10 к настоящим Правилам, который составляется на основании заявки и представленных документов заявителя, согласно пункту 22 настоящих Правил.
48. Акт о происхождении товара подписывается экспертом-аудитором по определению страны происхождения товара организации, уполномоченной на проведение экспертизы, уполномоченным лицом уполномоченного государственного органа и заявителем, а также удостоверяется печатями экспертной организации, уполномоченного государственного органа и заявителя.
Акт о происхождении товара оформляется в трех экземплярах, один из которых передается заявителю, под роспись в "Реестре учета актов о происхождении товаров", второй остается в уполномоченном государственном органе, а третий остается в организации, уполномоченной на проведение экспертизы происхождения товаров.

8. Тауардың шығуы туралы құжаттарды беруден бас тарту себептері
49. Уәкілетті мемлекеттік орган және сараптама жүргізуге уәкілетті ұйым өтініш берушіге тауардың шығуы туралы құжаттарды (тауардың шығуы туралы сертификатты немесе актіні, не тауардың шығуы туралы сертификатты рәсімдеу үшін сараптамалық актіні) беруге, мынадай себептерді негізге ала отырып:
1) өтініштегі тауарлардың берілген құжаттарға сәйкес келмесе;
2) өтініш беруші берілген құжаттардың түпнұсқа екендігін растай алмаса;
3) осы Ереженің талаптарына сәйкес ұсынылған құжаттар келмесе;
4) өтініш беруші сараптама жүргізуге және тауардың сәйкестігін тексеруге жағдайды қамтамасыз ете алмаса бас тартуы мүмкін.
50. Тауардың шығуы туралы құжаттарды беруден бас тарту себептерін көрсетіп, жазбаша түрде беріледі.
Тауардың шыққан елін айқындау және
тауарлардың шығуы туралы
сертификаттарды беру ережесіне
1-қосымша
Тауарды өндіруде адвалорлық үлес есебі
С шен.мат
Д.ад.үлес = -------------------х 100%, (1)
С гот.пр.
мұнда, Д.ад.үлес - тауарды өндіруде адвалорлық үлес, %;
С шен.мат. - шикізаттың және шетелде шыққан материалдардың құны;
С дайын өнім. - франко-зауыт бағасы бойынша дайын өнімнің құны.
Тауардың шыққан елін айқындау және
Тауарлардың шығуы туралы
сертификаттарды беру ережесіне
2-қосымша
_______________________________________________________
(ұйым атауы)
Тауардың шығу тегі туралы
N______сараптамалық акті
1. Сарапшы ___________________ 2. Актінің толтырылған күні __________
3. Сараптама жүргізудің негізі ______________________________________
4. Тауардың атауы ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Саны _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(орны, ыдыс және таза салмағы, дана, жиынтық, м., көлемі)
6. Келісім-шарт______________________________________________________
________________________ Инвойс _____________________________________
7. Экспорттаушы _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Әзірлеуші ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Сатып алушы ел ___________________________________________________
_____________________________________________________________________10. Тасымалдау көлігі________________________________________________
(жүру бағыты)
_____________________________________________________________________

8. Основания для отказа в выдаче
сертификата о происхождении товара
49. Уполномоченный государственный орган и организация, уполномоченная на проведение экспертизы, отказывает заявителю в выдаче документа о происхождении товара (сертификата или акта о происхождении товара, или акта экспертизы о происхождении товара) с обоснованием причин отказа в случаях, если:
1) заявленный товар не соответствует представленным документам;
2) заявитель не может подтвердить подлинность представленных документов;
3) представленные документы не соответствуют требованиям настоящих Правил;
4) заявитель не обеспечивает условия для проведения экспертизы и идентификации товара.
50. Отказ в выдаче документов о происхождении товара выдается заявителю в письменном виде произвольной формы с указанием причин отказа.
Приложение 1
к Правилам определения
страны происхождения товаров
и выдачи сертификатов о
происхождении товаров
Расчет адвалорной доли
в производстве товара
С ин.мат
Д.ад.доли. = --------------Х 100 %,
С гот.пр.
где, Д.ад.доли - адвалорная доля в производстве товара, %;
С ин.мат. - стоимость сырья и материалов иностранного происхождения;
С гот.пр. - стоимость готовой продукции по цене франко-завод.
Приложение 2
к Правилам определения
страны происхождения товаров
и выдачи сертификатов о
происхождении товаров
____________________________________________________________
(наименование организации)
Акт экспертизы № ___
о происхождении товара
1. Эксперт ______________ 2. Дата составления акта __________
3. Основание для проведения экспертизы ______________________
4. Наименование товара ______________________________________
_____________________________________________________________
5. Количество _______________________________________________
_____________________________________________________________
(мест, вес брутто и нетто, штук, комплектов, м., объем)
6. Контракт _________________________________________________
___________________________Инвойс____________________________
7. Экспортер ________________________________________________
_____________________________________________________________
8. Изготовитель _____________________________________________
_____________________________________________________________
9. Покупатель, страна _______________________________________
_____________________________________________________________
10. Транспортные средства,___________________________________
маршрут следования __________________________________________

11. Орау түрі, таңбалау _____________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Ұсынылатын құжаттама ____________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Сараптама бойынша анықталды______________________________________
_____________________________________________________________________
14.____________ парақтағы қосымшалар осы актінің ажырамас бөлігі болып табылады.
N___________ тауардың шығуы туралы
сараптама жүргізілген актінің келесі беті
15. Қорытынды: жоғарыдағы айтылғанның негізінде тауар осы актінің 5-тармағында көрсетілген ______________________ сан ретінде айқындалуы мүмкін.
Шығарылу өлшемдері____________________________________________.
Сарапшының қолы ___________ Өкіл танысты (таныстым)____________
Мөр орны                        аты-жөні, қолы
Сараптама жүргізудің басталған күні _________
Сараптама жүргізудің аяқталған күні ________
Мөрдің орны                20___ж. ______________
Сарапшының түпнұсқалық қол қоюымен және мөр таңбасымен куәландырылмаған тауардың шығуы туралы сараптаманың актісі және оның көшірмелері жарамсыз болып табылады.
Тауардың шыққан елін айқындау және
тауардың шығуы туралы сертификаттарды
беру ережесіне
3-қосымша
Өтінім үлгісінің нысаны
________________________________________________
(сараптама жүргізуге уәкілетті ұйымның атауы)
_________________________________________
(аты-жөні)
N  өтінім
20___ ж. "____" ___________
Мынадай реквизиттер негізінде _____________тілінде тауардың шығуына сараптама жүргізуді сұраймыз:
1. Тауарды жөнелтуші, оның мекен жайы, телефоны, факсы ______________
_____________________________________________________________________
2. Тауарды алушы, оның мекен жайы, елі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Тауарды әзірлеуші, оның мекен-жайы, елі (тауардың шығуын растайтын құжаттардың көшірмесі: келісім N, тауар құжаттамасы, шот-фактура және т.б.)________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Сыртқы сауда келісім-шарты (келісімі), оның күні__________________
_____________________________________________________________________
5. Жөнелту станциясы (пункті) _______________________________________
_____________________________________________________________________
6. Алу станциясы (пункті) ___________________________________________
_____________________________________________________________________

11. Вид упаковки, маркировка ________________________________
12. Предъявленная документация ______________________________
_____________________________________________________________
13. Экспертизой установлено _________________________________
_____________________________________________________________
14. Приложение на ____________ листах является неотъемлемой частью настоящего акта.
Оборотная сторона акта экспертизы о происхождении товара №______.
15. Заключение: на основании вышеизложенного товар может быть определен как ___________________________________в количестве, указанном в пункте 5 настоящего акта.
Критерий происхождения _____________________________________.
Подпись эксперта _________ Ознакомлен представитель _________
Место печати                      ФИО, подпись
Дата начала экспертизы _____ Дата окончания экспертизы ______
Место печати                             ____________ 20___г.
Акт экспертизы о происхождении товара и его копии, незаверенные оригинальной подписью эксперта и оттиском печати, недействительны.
Приложение 3
к Правилам определения
страны происхождения товаров
и выдачи сертификатов о
происхождении товаров
Форма образца заявки
_________________________________________
(наименование организации, уполномоченной
на проведение экспертизы)
_________________________________________
(Ф.И.О.)
Заявка №
от "___" __________ 20__ г.
Просим провести экспертизу происхождения товара на __________ языке на основании следующих реквизитов:
1. Отправитель товара, его адрес, телефон, факс _____________
_____________________________________________________________
2. Получатель товара, адрес, страна _________________________
_____________________________________________________________
3. Изготовитель товара, его адрес, страна (копии документов, подтверждающие происхождение товара: № договора, накладные, счет-фактура и др.) _______________________________________________
_____________________________________________________________
4. Внешнеторговый контракт (договор), его дата ______________
_____________________________________________________________
5. Станция (пункт) отправления ______________________________
_____________________________________________________________
6. Станция (пункт) назначения _______________________________
_____________________________________________________________

7. Көлік түрі және саны _____________________________________________
8. Инвойс (шот-фактура), N, күні_____________________________________
_____________________________________________________________________
9. Экспорттауға алынған рұқсаты және/немесе лицензиясы ______________
10. Мәміле сипаттамасы: сату, айырбастау, консигнация _______________
11. Тауардың нақты атауы ____________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Ыдыстағы таза салмағы, кг _______________________________________
13. Тауар орнының саны және орау түрі _______________________________
14. Тауардағы және тауар орауышындағы таңбалау ______________________
15. Тауардың теңгелік құны __________________________________________
16. Есептік шот, банк бөлімшесі _____________________________________
17. Өтініш берушінің СТН ____________________________________________
18. Жетекшінің аты жөні, телефон N __________________________________
Ақысын төлеуге кепілдік береміз.
Осы өтініштегі және ұсынылған құжаттарда қамтылған мәліметтердің сенімділігіне Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес жауапты боламыз.
Мөрдің орны                                    Жетекшінің қолы
Тауардың шыққан елін айқындау және
тауардың шығуы туралы сертификаттарды
беру ережесіне 4-қосымша
Өтінім үлгісінің нысаны
_______________________________________________________________
(министрліктің, ведомстваның атауы)
Техникалық реттеу және
метрология комитетінің
______________ облысы
бойынша департаментінің
бастығы
______________________
(аты-жөні)
N  өтінім
"____" ____________ 20___ ж.
Тауардың шығуы туралы сертификат алу үшін ___________________________
_____________________________________________________________________
(тауардың шығуына сараптама жүргізуге уәкілетті ұйымның атауы)
жүргізген 20___жылғы "____" ____________ N_____ сараптамалық акт негізіне және мынадай реквизиттер негізінде _____________тілінде тауардың шығуы туралы сертификат беруді сұраймыз:
1. Тауарды жөнелтуші, оның мекен жайы, телефоны, факсы ______________
_____________________________________________________________________
2. Тауарды алушы, оның мекен жайы, елі ______________________________
_____________________________________________________________________
3. Тауардың атауы ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Ыдыстағы/таза салмағы, кг ________________________________________

7. Вид и количество транспорта ______________________________
8. Инвойс (счет-фактура), №, дата ___________________________
9. Разрешение на экспорт и/или лицензия _____________________
10. Характер сделки: продажа, бартер, консигнация ___________
11. Точное наименование товара ______________________________
_____________________________________________________________
12. Масса брутто/нетто, кг __________________________________
13. Количество мест товара и вид упаковки ___________________
14. Маркировка на товаре и на упаковке товара _______________
15. Стоимость товара в тенге ________________________________
16. Расчетный счет, отделение банка _________________________
_____________________________________________________________
17. РНН заявителя ___________________________________________
18. ФИО руководителя, телефон _______________________________
Оплату гарантируем.
За достоверность сведений, содержащихся в настоящей заявке и представленных документах, несем ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Место печати                             Подпись руководителя
Приложение 4
к Правилам определения
страны происхождения товаров
и выдачи сертификатов о
происхождении товаров
Форма образца заявки _____________________________________________________
(наименование министерства, ведомства)
Начальнику Департамента
Комитета по техническому
регулированию и метрологии
по __________________ области/
города республиканского значения
____________________________
(Ф.И.О.)
Заявка №
от "___" ___________ 20__ г.
Просим выдать сертификат о происхождении товара на _________ языке на основании акта экспертизы о происхождении товара № ____ от "___" ___________20__г., выданного ________________________________
(наименование организации,
___________________________________________________________________
уполномоченной на проведение экспертизы происхождения товара)
и следующих реквизитов:
1. Отправитель товара, его адрес, телефон, факс _____________
_____________________________________________________________
2. Получатель товара, адрес, страна _________________________
_____________________________________________________________
3. Наименование товара ______________________________________
_____________________________________________________________
4. Масса брутто/нетто, кг. __________________________________

5. Тауар орнының саны және орау түрі ________________________________
6. Жөнелту станциясы (пункті) _______________________________________
_____________________________________________________________________
7. Алу станциясы (пункті) ___________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Көлік түрі және саны _____________________________________________
9. Экспорттауға алынған рұқсаты және/немесе лицензиясы ______________
_____________________________________________________________________
10. Тауардың теңгедегі құны _________________________________________
11. Есептік шот, банк бөлімшесі______________________________________
_____________________________________________________________________
12. Өтініш берушінің СТН-ы __________________________________________
18. Жетекшінің аты жөні, телефон N __________________________________
Осы өтінімде және ұсынылған құжаттарда қамтылған мәліметтердің сенімділігіне Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес жауапты боламыз.
Мөрдің орны                                    Жетекшінің қолы
Тауардың шыққан елін айқындау және
тауардың шығуы туралы сертификаттарды
беру ережесіне 5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009.01.29 N 27 Бұйрығымен.
1. Жөнелтуші/экспорттаушы (атауы және почталық мекен жайы)
4. N_________________________
Тауардың шығуы туралы сертификат
СТ-1 нысаны
2. Алушы/импорттаушы (атауы және почталық мекен жайы)
____________________жеткізіп беру үшін
(елдің атауы)
_______________________________берілді          (елдің атауы)
3. Тасымалдау көлігі және жүру бағыты (бұл қаншалықты белгілі)
5. Қызметтік ескертулер үшін:
6. реттік N
7. Орындар саны және орау түрі
8. Тауар сипаттамасы
9. Шығарылу өлшемдері
10. Салмағы (кг, ыдыс, таза)
11. Шот-фактураның нөмірі мен күні
12. Куәлік:
Осы құжат бойынша өтініш берушінің декларациясы шындыққа сәйкес келеді
_________ _________ __________
қолы       күні      мөрі
13. Өтініш берушінің декларациясы:
Төменде қол қоюшылар жоғарыда көрсетілген мәліметтер шындыққа сәйкес келетініне, барлық тауарлар толығымен ____________________өндірілгеніне                 (елдің атауы)
және жеткілікті өңдеуден өткеніне және олардың барлығы да осындай тауарларға қатысты бекітілген шығару талаптарына сәйкес екендігіне кепіл болады
__________ ___________ ___________
қолы        күні       мөрі
Тауардың шығу елін айқындау және
тауарлардың шығуы туралы сертификаттарды
беру ережесіне 6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009.01.29 N 27 Бұйрығымен.
N_______ тауардың шығуы туралы сертификаттың қосымша парағы

5. Количество мест товара и вид упаковки ____________________
6. Станция (пункт) отправления ______________________________
_____________________________________________________________
7. Станция (пункт) назначения _______________________________
_____________________________________________________________
8. Вид и количество транспорта ______________________________
9. Разрешение на экспорт и/или лицензия _____________________
10. Стоимость товара в тенге ________________________________
_____________________________________________________________
11. Расчетный счет, отделение банка _________________________
_____________________________________________________________
12. РНН заявителя ___________________________________________
13. Ф.И.О руководителя, телефон _____________________________
За достоверность сведений, содержащихся в данной заявке и представленных документах, несем ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Место печати                             Подпись руководителя
Приложение 5
к Правилам определения
страны происхождения товаров и
выдачи сертификатов о
происхождении товаров
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и торговли РК от 29.01.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
1. Отправитель/экспортер
(наименование и почтовый адрес)
4. № _________________________
Сертификат
о происхождении товара
Форма СТ-1
Выдан в ______________________
(наименование страны)
Для предоставления в
_____________________________
(наименование страны)
2. Получатель/импортер
(наименование и почтовый адрес)
3. Средства транспорта и
маршрут следования (насколько
это известно)
5. Для служебных отметок
6. № п/п
7. Коли-
чество мест
и вид
упаковки
8.Описание товара
9. Критерии
происхождения
10. Вес
брутто/
нетто
(кг)
11. Номер
и дата
счет-
фактуры
12. Удостоверение:
Настоящим удостоверяется, что
декларация заявителя
соответствует действительности
________  ________  ________
Подпись    Дата     Печать
13. Декларация заявителя.
Нижеподписавшийся заявляет, что
вышеприведенные сведения
соответствуют действительности,
что все товары полностью
произведены или подвергнуты
достаточной обработке/
переработке в
_______________________________
(наименование страны)
и что все они отвечают требова-
ниям происхождения, установлен-
ным в отношении таких товаров
______  __________  __________ Подпись    Дата       Печать
Приложение 6
к Правилам определения
страны происхождения товаров и
выдачи сертификатов о
происхождении товаров
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и торговли РК от 29.01.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Дополнительный лист сертификата о происхождении товара №_____

6. Р/с N
7. Орындар саны және орам түрі
8. Тауардың сипаттамасы
9. Шығарылу өлшемдері
10. Ыдысымен/таза салмағы (кг)
11. Шот-фак-
тураның нөмірі мен күні
12. Куәлік:
Осы құжат өтінім берушінің декларациясы шындыққа сәйкес келетіндігін куәландырады ___________ _________ _________
Қолы         күні      мөрі
13. Өтінім берушінің декларациясы:
Төменде қол қойғандар жоғарыда келтірілген
мәліметтер шындыққа сәйкес келетініне, барлық
тауарлар _____________________ толығымен
(елдің атауы)
өндерілгеніне немесе жеткілікті өңдеуден/
қайта өңдеуден өткеніне және олардың барлығы
да осы тауарларға қатысты бекітілген шығару
талаптарына жауап беретінін мәлімдейді.
____________ __________ __________
Қолы        күні       мөрі
Тауардың шығу елін айқындау және
тауарлардың шығуы туралы сертификаттарды
беру ережесіне 7-қосымша
Ескерту. 7-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009.01.29 N 27 Бұйрығымен.
1. Goods consigned from (exporter’s business name, address, country)
Reference N A GENERALIZED SYSTEM OF PREFERENCES CERTIFICATE OF ORIGIN (Combined declaration and certificate) FORM A  Issued in………………….. (country) See notes overleaf
2. Goods consigned to (consignee’s name, address, country)
3. means of transport and route (as far as known)
4. For official use
5. Item number
6. Marks and numbers of packages
7. Number and kind of packages; description of goods
8. Origin criterion (see notes overleaf)
9. Gross weight or other quantity
10. Number and date of invoices
11. Certification  It is herebery certified, on the basis of control carred jut, that the declaration by the exporter is correct.
__________________________
Place and date, signature and stamp of certifying authority
12. Declaration by the export.
The undersigned hereby declares that the above details and statements are correct that all the goods were
produced in_______________________
(country)
__________________________________
and that they comply with the origin requirements specified for those goods in the generalized system of preferences for goods exported to
__________________________________
__________________________________
(importing country)
__________________________________
__________________________________
Place and date signature of authorized signatory
Тауардың шығу елін айқындау және
тауарлардың шығуы туралы сертификаттарды
беру ережесіне 8-қосымша
Ескерту. 8-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009.01.29 N 27 Бұйрығымен.
1. Exporter (name, address, country)
ORIGINAL N CERTIFICATE OF ORIGIN Issued in the Republic of Kazakhstan

6. №
п/п
7.Количество
мест и вид
упаковки
8. Описание
товара
9. Критерии
происхожде-
ния
10. Вес
брутто/
нетто
(кг)
11.Номер и
дата счет-
фактуры
12. Удостоверение:
Настоящим удостоверяется, что
декларация заявителя
соответствует действительности
_______  ________  _________
Подпись     Дата     Печать
13. Декларация заявителя.
Нижеподписавшийся заявляет, что
вышеприведенные сведения
соответствуют действительности,
что все товары полностью
произведены или подвергнуты
достаточной обработке/
переработке в
_____________________________
(наименование страны)
и что все они отвечают
требованиям происхождения,
установленным в отношении таких
товаров
________  ________  ________
Подпись    Дата     Печать
Приложение 7
к Правилам определения
страны происхождения товаров и
выдачи сертификатов о
происхождении товаров
Сноска. Приложение 7 с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и торговли РК от 29.01.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
1. Goods consigned from
(exporter's business name,
address, country)
Reference №
A
GENERALIZED SYSTEM OF
PREFERENCES
CERTIFICATE OF ORIGIN
(Combined declaration and
certificate)
FORM A
Issued
in ................
(country)
See notes overleaf
2. Goods consigned to
(consignee's name, address,
country)
3. Means of transport and
route (as far as known)
4. For official use
5. Item
number
6. Marks
and numbers
of packages
7. Number
and kind of
packages;
description
оf goods
8. Origin
criterion
(see notes
overleaf)
9. Gross
weight or
other
quantity
10. Number
and date of
invoices
11. Certification
It is herebery certified, on
the basis of control carred
jut, that the declaration by
the exporter is correct.
_____________________________
Place and date, signature and
stamp of certifying authority
12. Declaration by the exporter.
The undersigned hereby
declares that the above details
and statements are correct that
all the goods were
produced in ___________________
(country)
and that they comply with the
origin requirements specified
for those goods in the
generalized system of
preferences for goods exported
to
_______________________________
_______________________________
(importing country)
_______________________________
_______________________________
Place and date signature of
authorized signatory
Приложение 8
к Правилам определения
страны происхождения товаров
и выдачи сертификатов о
происхождении товаров
Сноска. Приложение 8 с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и торговли РК от 29.01.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
1. Exporter (name, address,
country)
ORIGINAL №
CERTIFICATE OF ORIGIN
Issued in the Republic of
Kazakhstan

2. Consigned (name, address, country)
3. Means of transport and route
4. For official use
5. Country of origin
6. Supplementary details
7. Item number
8. Description of goods
9. Number and king of packages
10. Gross weight or other quantity
11. Certification It is herebery certified, that the declaration by the exporter is correct.
______________________ Place and date, signature and stamp of certifying authority
12. Declaration by the exporter The undersigned hereby declares that the above details and statements are correct; that the goods are of the country shown in box N 5; that the goods are exported to were ________________________________________
(importing country)
________________________________________
Place and date, signature of authority signatory
Тауардың шығу елін айқындау және
тауарлардың шығуы туралы сертификаттарды
беру ережесіне 9-қосымша
Ескерту. 9-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009.01.29 N 27 Бұйрығымен.
1. Жөнелтуші (атауы, мекен-жайы,
елі)
N  түпнұсқа
Шығару сертификаты
2. Алушы (атауы, мекен-жайы, елі)
Қазақстан Республикасында
берілген
3. Көлік түрі және жүру бағыты
4. Қызметтік белгілер үшін
5. Шығу елі
6. Қосымша мәліметтер
7. N
8. Тауардың сипаттамасы
9. Орындар саны
және орам түрі
10. Тауардың
салмағы немесе
басқа да сандық
сипаттары
12. Куәлік:
Осы құжат экспорттаушының
декларациясын шындыққа
сәйкес куәландырады.
13. Экспорттаушы декларациясы:
Төменде қол қойғандар жоғарыда
келтірілген мәліметтер шындыққа сәйкес
келетініне, барлық тауарлар осы
сертификаттың 5-бабында көрсетілген
елде шығарылған тауарлар ______________________________________
(импорттаушы елдің атауы)
___________________ еліне
экспортталғанын мәліметтейді.
Уәкілетті тұлғаның орны,
күні, қолы, куәлік беруші
ұйымның атауы және мөрі
Уәкілетті тұлғаның орны, күні, қолы,
куәлік беруші ұйымның атауы және мөрі
Тауардың шығу елін айқындау және
тауарлардың шығуы туралы сертификаттарды
беру ережесіне 10-қосымша
Тауардың шығуы туралы акттің нысаны
_____________________________________________________________________
(министрліктің, ведомстваның атауы)
_____________________________________________________________________
(уәкілетті мемлекеттік органның атауы)
_____________________________   _____________________________________
пошталық мекен-жайы                        телефоны
N ____тауардың шығуы туралы актісі
1. Әзірлеуші ________________________________________________________

2. Consigned (name, address,
country)
3. Means of transport and route
4. For official use
5. Country of origin
6. Supplementary details
7. Item
number
8. Description of
goods
9. Number and
king of packages
10. Gross weight
or other quantity
11. Certification
It is herebery certified, that
the declaration by the exporter
is correct.
_____________________________
Place and date, signature and
stamp of certifying authority
12. Declaration by the exporter
The undersigned hereby declares
that the above details and
statements are correct; that the
goods are of the country shown in
box 5; that the goods are
exported to
_______________________________
(importing country)
_______________________________
Place and date, signature of
authorized signatory
Приложение 9
к Правилам определения
страны происхождения товаров и
выдачи сертификатов о
происхождении товаров
Сноска. Приложение 9 с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и торговли РК от 29.01.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
1. Отправитель (наименование,
адрес, страна)
Оригинал №
Сертификат происхождения
выдан в Республике Казахстан
2. Получатель (наименование,
адрес, страна)
3. Вид транспорта и маршрут
4. Для служебных отметок
5. Страна происхождения
6. Дополнительные сведения
7. №
8. Описание товара
9. Количество
мест и вид
упаковки
10. Общий вес
или другие
количественные
характеристики
товара
11. Удостоверение:
Настоящим удостоверяется, что
декларация экспортера верна
____________________________
Место, дата, подпись
уполномоченного лица,
наименование и печать
удостоверяющей организации
12. Декларация экспортера.
Нижеподписавшийся заявляет, что
вышеприведенные сведения соответ-
ствуют действительности, что все
товары имеют происхождение стра-
ны, указанной в графе 5 настоя-
щего сертификата, что товары
экспортируются в _______________
________________________________
(импортирующая страна)
________________________________
Место, дата, печать и подпись
уполномоченного лица организации-
экспортера
Приложение 10
к Правилам определения
страны происхождения товаров и
выдачи сертификатов о
происхождении товаров
Форма акта о происхождении товара
_____________________________________________________________
(наименование министерства, ведомства)
_____________________________________________________________
(наименование уполномоченного государственного органа)
_____________________________________________________________
почтовый адрес                 телефон
Акт
о происхождении товара № ___
1. Изготовитель ____________________________________________
____________________________________________________________

2. Сатушы (экспорттаушы) ____________________________________________
3. Сатып алушы (импорттаушы) ________________________________________
4. N _____ келісім-шарт ________________ Келісім түрі________________
5. Сараптама мақсаты: тауарды шығу елін айқындау_____________________
6. Тауардың атауы ___________________________________________________
7. Таза/ыдысымен салмағы және басқа да тауар мөлшерлері (кг, дана)___
8. Орам түрі, орындар саны __________________________________________
9. Көлік түрі, саны жүру бағыты______________________________________
_____________________________________________________________________
10. Ұсынылатын құжаттама ____________________________________________
11. Сараптама бойынша анықталды _____________________________________
_____________________________________________________________________
12. Сарапшының қорытындысы: жоғарыда баяндалғанның негізінде тауар анықталды, осы актінің 7-тармағында көрсетілген мөлшерінде және шынайы шығу елі________________________айқындау мүмкіндігін
(тауардың шығу елін көрсету)
мәліметтейді
Тауардың коды ____________________________________________
13. Сарапшы _______________ 14. Актімен таныстым _________
___________________________ ___________________________________
/аты-жөні, қолы/      мөр орны  /өтініш берушінің лауызымы,
аты-жөні, қолы/ мөр орны
Сараптаманың басталу күні        Сараптаманың аяқталу күні.
________________________         _________________________
15. Уәкілетті тұлға ______________________________________
(лауазымы, аты-жөні, қолы)
Мөр орны
Тауардың шығуы туралы акт және оның уәкілетті тұлғаның түпнұсқалық қолымен куәландырылмаған және уәкілетті мемлекеттік органның мөр таңбасымен расталмаған көшірмесі жарамсыз.
Тауардың шыққан елін айқындау
және тауардың шығуы туралы
сертификаттарды беру ережесіне
11-қосымша
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009.01.29 N 27 Бұйрығымен.
1. Тауарды өндіруші
(атауы және пошталық мекен-жайы)
4. N __________________________
Тауардың шығуы туралы
сертификат
СТ-КZ нысаны
______________________ берілді
(елдің атауы)
2. Тауарды алушы
(атауы және пошталық мекен-жайы)
5. Қызметтік ескертулер үшін
3. Тауардың шығуы туралы сертификатты алу мақсаты

2. Продавец (экспортер) ____________________________________
3. Покупатель (импортер) ___________________________________
4. Контракт №_______________ Вид сделки ____________________
5. Задача экспертизы: установить страну происхождения товара
____________________________________________________________
____________________________________________________________
6. Наименование товара _____________________________________
____________________________________________________________
7. Масса брутто/нетто (кг) и др. количественные характеристики товара ___________________________________________________________
8. Вид упаковки, количество мест ___________________________
9. Транспорт, количество, маршрут следования _______________
____________________________________________________________
10. Предъявленная документация _____________________________
____________________________________________________________
11. Экспертизой установлено ________________________________
____________________________________________________________
12. Заключение эксперта: на основании вышеизложенного свидетельствуется, что товар может быть определен как ____________
_________________________________________________________ в количестве, указанном в пункте 7 настоящего акта, действительного происхождения ____________________________________________________
(указать страну происхождения товара)
13. Эксперт ___________ 14. С актом ознакомлен _____________
____________________           _____________________________
/ ФИО, подпись/                 /должность, ФИО, заявителя/
Место печати                   Место печати
Дата начала экспертизы         Дата окончания экспертизы
_______________________        _________________________
15. Уполномоченное лицо ________________________________
/должность, ФИО, подпись/
Место печати
Акт о происхождении товара и его копии, незаверенные оригинальной подписью уполномоченного лица и оттиском печати уполномоченного государственного органа - недействительны.
Приложение 11
к Правилам определения
страны происхождения товаров и
выдачи сертификатов о
происхождении товаров
Сноска. Правила дополнены приложением 11 в соответствии с приказом Министра индустрии и торговли РК от 29.01.2009 N 27 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
1. Производитель товара
(наименование и почтовый адрес)
4.№ _________________________
Сертификат
о происхождении товара
Форма СТ-КЗ
Выдан в _____________________
(наименование страны)
2. Получатель товара
(наименование и почтовый адрес)
5. Для служебных отметок
3. Цель получения сертификата
о происхождении товара

6. Нөмір
7. Орындар саны және орау түрі
8. Тауардың сипаттамасы
9.Шығару өлшемдері
10. Ыдысымен/таза салмағы (кг)
11. Куәлік:
Осы құжат бойынша өтініш берушінің декларациясы шындыққа сәйкес келеді
__________________________
Атауы
__________________________
Мекен-жайы
__________________________
Аты-жөні
__________________________
Қолы
__________________________
Күні
Мөрі
12. Өтініш берушінің декларациясы:
Төменде қол қоюшылар жоғарыда көрсетілген мәліметтер шындыққа сәйкес келетініне, барлық тауарлар толығымен
____________________________
(елдің атауы)
өндірілгеніне және жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткеніне және олардың барлығы да осындай тауарларға қатысты белгіленген шығару талаптарына сәйкес екендігіне кепіл болады.
________________ ___________
Аты-жөні        Қолы
________________ ____________
Күні           Мөрі

6. Номер
7.Количетво
мест и вид
упаковки
8. Описание
товара
9. Критерии
происхожде-
ния
10. Вес брутто/нетто (кг)
11. Удостоверение:
Настоящим удостоверяется, что
декларация заявителя соответствует
действительности
______________ _____________
Наименование     Адрес
______________ _____________
ФИО           Подпись
______________ _____________
Дата           Печать
12. Декларация заявителя.
Нижеподписавшийся заявляет,
что вышеприведенные сведения
соответствуют действительнос-
ти, что все товары полностью
произведены или подвергнуты
достаточной обработке/
переработке в
_________________________
(наименование страны)
и что все они отвечают
требованиям происхождения,
установленным в отношении
таких товаров
_____________ _______________
ФИО          Подпись
_____________ _______________
Дата          Печать